MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Princeton Relays
Hosted By: Princeton
Princeton, New Jersey
1998-01-24

1/24/98 at Princeton University, Princeton NJ 

Princeton Relays
 Boys

Princeton Relays, Jan. 24, 1998, Jadwin Gym, Princeton, N.J.

RELAYS

800-METER RELAY
 1. Lenape (N.J.) 1:31.4, 2. Glen Mills (Pa.) 1:31.5, 3. Bensalem (Pa.) 1:32.9, T4. Thomas Jefferson (N.Y.), 

Mergenthaler (N.Y.) 1:33.2, 6. Southwestern (MD) 1:33.3.
 1,600-METER RELAY
 1. St. Benedict's (N.J.) 3:24.4, 2. Boys and Girls (N.Y.) 3:24.9, 3. Metuchen (N.J.) 3:25.2, 4. Plainfield (N.J.) 

3:25.5, 5. Glen Mills (Pa.) 3:26.3, 6. Pennwood (Pa.) 3:26.6.
 3,200-METER RELAY
 1. Boys and Girls (N.Y.) 7:55.8, 2. LaSalle (Pa.) 7:57.2, 3. North Penn (Pa.) 8:07.3, 4. Glen Mills (Pa.) 8:09.6, 

5. Central Bucks East 8:15.2, 6. Shawnee (N.J.) 8:15.8.
 Shuttle Hurdles
 1. Woodlawn (N.Y.) 31.4, 2. Camden (N.J.) 31.9, 3. Willingboro 32.1, T4. Phoenixville (Pa.), Penncrest (Pa.A) 

32.2, 6. Shawnee (N.J.) 32.3.
 Distance Medley
 1. Boys and Girls (N.Y.) 10:29.2, 2. North Penn (Pa.) 10:34.4, 3. Henderson (Pa.) 10:44.2, 4. Lower Merion (Pa.) 

10:53.1, 5. Chaminade (N.Y.) 10:55.5, 6. Upper Dublin (Pa.) 10:57.3.

INDIVIDUAL EVENTS
 Mile
 1. Ernest Reynolds, Woodson (MD) 4:28.5, 2. Greg Lugonnes, Lawrenceville (N.J.) 4:28.9, 3. Dan Babich, North 

Edison (N.J.) 4:30.4, 4. Brad Einboden, St. Mary's (N.Y.), 5. Steve Gross, State College (Pa.) 4:31.2, 6. Dave 

Rogers, Richard Montgomery (MD) 4:32.3.
 High Jump
 1. Ivan Schmidt, Penncrest (Pa.) 6-6, 2. D.K. Osseo-Asare, State College (Pa.) 6-4, 3. Alan Fryar, St. Benedict 

(N.J.), 4. Mark Miller, Central Bucks West (Pa.) 6-2, 5. James Powers, Lenape (N.J.), 6-2, 6. Scott Lightfoot, 

Shawnee (N.J.) 6-2.
 Long Jump
 1. David Gary, Cheltenham (Pa.) 22-8, 2. Allen Fryar, St. Benedict (N.J.) 22-3, 3. Gerren Ryan, Central (Pa.) 22

-1, 4. Ernest Tymes, Pennwood (Pa.) 21-10 1/2, 5. Erik Newby, Mergenthaler (MD) 21-10 1/4, 6. Carey Johnson, 

Phoenixville (Pa.) 21-5.
 Pole Vault
 1. Austin Romberger, State College (Pa.) 14-1, 2. Mike Castelein, Downingtown (Pa.) 13-6, 3. Van Steel, Solanco 

(Pa.) 12-6, 4. William Perez, Bridgeton (N.J.) 11-0.
 Triple Jump
 1. Tuan Wreh, Robert Montgomery (MD) 49-5 1/2, 2. Bob Thompson, Pennwood (Pa.) 47-1 1/4, 3. Taj Hill, Central 

(Pa.) 46-4 3/4, 4. Gerren Ryans, Central (Pa.) 44-3, 5. David Gary, Cheltenham (Pa.) 43-5, 6. Marcus Ford-Bey, 

Great Valley (???) 42-8.

Girls

RELAYS
 800-METER RELAY
 1. Simon Gratz (Pa.) 1:43.2, 2. Chester (Pa.) 1:44.7, 3. Pennwood (Pa.) 1:45.8, 4. Penncrest 1:46.3, 5. 

Willingboro 1:47.3, 6. Richard Montgomery (MD) 1:47.6.
 1,600-METER RELAY
 1. Simon Gratz (Pa.) 3:54.4, 2. Chester (Pa.) 3:55.9, 3. Willingboro (N.J.) 3:59.0, 4. Elizabeth Seton (???) 

4:03.0, 5. Mount Vernon (N.Y.) 4:04.9, 6. Nazareth Academy (???) 4:05.3.
 3,200-METER RELAY
 1. Simon Gratz (Pa.) 9:33.5, 2. Willingboro 9:36.9, 3. Council Rock 9:50.7, 4. Southside (???) 9:52.8, 5. Walter 

Johnson (MD) 9:58.8, 6. Villa Maria Academy (Pa.) 10:00.7.
 Shuttle Hurdles
 1. Notre Dame (N.J.) 32.2, 2. Pennwood (Pa.) 32.5, 3. Willingboro (N.J.) 32.9, 4. Columbia (N.J.) 34.2, 5. 

Elizabeth Seton (MD) 34.5, 6. Harry S Truman (Pa.) 34.8.
 Distance Medley
 1. Columbia (N.J.) 12:15.6, 2. Tottenville (N.Y.) 12:29.1, 3. Nazareth Academy (???) 12:40.5, 4. Ridley (Pa.) 

12:44.1, 5. St. Joseph by the Sea (???) 12:49.2, 6. Villa Maria Academy (Pa.) 12:49.8.
 INDIVIDUAL EVENTS
 Mile
 1. Sheila Kleck, Prendergast (Pa.) 5:05.9, 2. Carla Constantini, Truman (Pa.) 5:16.9, 3. Natalie DiFelice, Sun 

Valley (Pa.) 5:17.5, 4. Lisa Jevers, Horsemead (???) 5:18.6, 5. Catherine Casey, Columbia (N.J.) 5:22.5, 6. Chris 

Crowe, State College (Pa.) 5:27.6.
 High Jump
 1. Sharon Appell, Great Valley (???) 5-4, 2. Emily Owens, Richard montgomery (MD) 5-4, 3. Cathleen Campbell, 

Lower Merion (Pa.) 5-4, 4. Bridgette Ingram, Columbia (N.J.) 5-2, 5. Margerite Vanderosteo, Tottenville (N.Y.) 5-

2, 6. Christina Matthews, Edgewood (N.J.) 5-2.
 Long Jump
 1. Bridgette Ingram, Columbia (N.J.) 18-1, 2. Lakeema Lewis, Plainfield (N.J.) 17-11, 3. Selena Johnson, Pennwood 

(Pa.) 17-5 3/4, 4. Gina Harris, Gratz (Pa) 16-9 1/2, 5. Brooke Deacon, Council Rock (Pa.) 16-7 1/4, 6. Fatima 

Abbas, Walter Johnson (???) 16-4 3/4.
 Triple Jump
 1. Jamillah Wade, Gratz (Pa.) 39-1 1/4, 2. Michawne Campbell, Mount Vernon (N.Y.) 35-7 1/2, 3. Fatima Abbas, 

Walter Johnson (MD) 34-9 1/4, 4. Renee Geist, Neshaminy (Pa.) 34-7 3/4, 5. Jessica Hill, Nazareth (???) 34-3, 6. 

Yanisha Stafford, Norristown (Pa.) 34-1 1/4.
 Shot Put
 1. Nacole Moore, Bridgeton (N.J.) 41-4 1/4, 2. Melinda Boykin, Bridgeton (N.J.) 39-0, 3. Nicole Scott, 

Willingboro (N.J.) 36-6 1/4, 4. Colleen Shump, Penncrest (Pa.) 36-4, 5. Adrienne Bard, Solanco (Pa.) 35-5, 6. Ruth 

Kura, Quince Orchard (MD) 34-3.


Return to Top

Email | About