MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Woodward Relays
Woodward XC Relays History
Hosted By: Walter Johnson
Bethesda, Maryland
2003-09-05

Results from milesplit.com
Woodward Relays
Sep 6, 2003
Walter Johnson High School
Bethesda, MD

BOYS	TEAM SCORES	Total
1	Georgtown Prep	20
2	Walter Johnson	30
3	Whitman	36
4	Wooton	42
5	Churchill	48
6	Gonzaga	61
7	Episcopal	63
8	Good Counsel	64
9	B-CC	99
10	Blair	109
11	Quince Orchard	129
12	St.Johns	132			
13	Wamtkins Mill	162			
14	Dematha	168			
15	Sidwell Friends	169			
16	Paint Branch	187			
17	Kennedy	256			


WOODWARD RELAYS - Cross Country Sept 8, 2003					

WALTER JOHNSON HIGH SCHOOL					
					
BOYS RESULTS					
Place 	School 	Runner	Runner	Time	AVG Mile
1	Georgetown Prep	Burlesom	Duplinksy	31:28:00	5:14:40
2	Walter Johnson	Ware	Jessien	31:47:00	5:17:50
3	Whitman	Handelman	Lyon	31:49:00	5:18:10
4	Wooton	Woods	Jachowski	32:35:00	5:25:50
5	Good Counsel	Cascio	Abernathy	32:41:00	5:26:50
6	Episcopal	Uaripapa	Woodlee	32:46:00	5:27:40
7	Georgetown Prep	Patin	MacKenzie	32:47:00	5:27:50
8	Churchill	Fikri	Aougad	32:51:00	5:28:30
9	Gonzaga	Colds	Daly	33:14:00	5:32:20
10	Sidwell 	Hunt	Sovonick	33:18:00	5:33:00
11	Blair	Sheldon	Kidane	33:18:00	5:33:00
12	Georgetown Prep	Guntle	Guntle	33:19:00	5:33:10
13	Walter Johnson	Simms 	Payton	33:21:00	5:33:30
14	Whitman	Delaplane	Alexander	33:47:00	5:37:50
15	Walter Johnson	Fowler	George	33:52:00	5:38:40
16	Wooton	Gentry	Bakalar	33:58:00	5:39:40
17	Churchill	Wilde	Shofnos	34:03:00	5:40:30
18	Good Counsel	Montano	Friis	34:06:00	5:41:00
19	Whitman	Martin	VanDudenaren	34:10:00	5:41:40
20	Episcopal	Amos	Amos	34:10:00	5:41:40
21	Quince Orchard	Bove	Lynch	34:19:00	5:43:10
22	Wooton	Chin 	Jachowski	34:20:00	5:43:20
23	Churchill	Fikri	Leef	34:21:00	5:43:30
24	Gonzaga	Huber	Hankins	34:21:00	5:43:30
25	Whitman	Landau	Prager	34:23:00	5:43:50
26	Georgetown Prep	Allnut	Semintore	34:25:00	5:44:10
27	Wooton	Wilson	Lugerneo	34:31:00	5:45:10
28	Gonzaga	Chandler	Kelly	34:34:00	5:45:40
29	Walter Johnson	Przytcki	Perry	34:50:00	5:48:20
30	B-CC	Addabeo	Revenis	34:57:00	5:49:30
31	St.Johns	Copper	McMahon	34:57:00	5:49:30
32	Whitman	Booth	Oleszewski	35:09:00	5:51:30
33	Dematha	Mitchell	Harbeson	35:12:00	5:52:00
34	B-CC	Bowie	Cohen	35:20:00	5:53:20
35	B-CC	Hiebert	McInerny	35:26:00	5:54:20
36	Georgetown Prep	Butke	Abernathy	35:28:00	5:54:40
37	Episcopal	Kim	Etherton	35:21:00	5:53:30
38	Watkins Mill	Lopez	White	35:49:00	5:58:10
39	B-CC	Bookman	Hennighausen	35:50:00	5:58:20
40	Blair	Guitiererez	Uzzell	35:53:00	5:58:50
41	Good Counsel	Pulford	Manion	36:04:00	6:00:40
42	Gonzaga	Wilber 	Obrien	36:06:00	6:01:00
43	Paint Branch	Craddock	Awoojuodu	36:14:00	6:02:20
					
44	Walter Johnson	Kurman	Weick	36:29:00	6:04:50
45	St.Johns	Eberhardt	Sweeny	36:30:00	6:05:00
46	Churchill	Middel	Kaacs	36:38:00	6:06:20
47	Gonzaga	Freidman	Robertson	36:44:00	6:07:20
48	Georgetown Prep	Piazza	Morrison	36:49:00	6:08:10
					
BOYS RESULTS					
Place 	School 	Runner	Runner	Time	AVG Mile
49	Quince Orchard	Eagen	Conte	36:58:00	6:09:40
50	Watkins Mill	Kidwell	Civetti	36:59:00	6:09:50
51	Churchill	Cohen	Rabkin	37:01:00	6:10:10
52	Walter Johnson	Stern	Decker	37:02:00	6:10:20
53	Gonzaga	Demarco	McCaw	37:08:00	6:11:20
54	Whitman	Desobry	Sulfoletta	37:12:00	6:12:00
55	Episcopal	Greenbacker	Beebe	37:13:00	6:12:10
56	St.Johns	Borger	Anderson	37:35:00	6:15:50
57	B-CC	Rosenthal	Levin	37:47:00	6:17:50
58	Blair	Bateman	Foley	37:48:00	6:18:00
59	Quince Orchard	Anderson	Novick	37:49:00	6:18:10
60	St.Johns	McCoy	Berry	37:51:00	6:18:30
61	Wooton	Crow	Chee	37:52:00	6:18:40
62	Quince Orchard	Etin	Gibbs	37:53:00	6:18:50
63	Blair	Dugan	Glynn	37:56:00	6:19:20
64	Churchill	Lu	Kim	37:58:00	6:19:40
65	Episcopal	Bullen	Fondren	37:59:00	6:19:50
66	St.Johns	Hankins	Levie	37:59:00	6:19:50
67	Dematha	Smith	McGill	38:01:00	6:20:10
68	Dematha	Hammond	Kirk	38:13:00	6:22:10
69	Blair	Weiss	Podhozer	38:27:00	6:24:30
70	Quince Orchard	Penner	Sensenay	38:30:00	6:25:00
71	Paint Branch	Ewart	Huang	38:31:00	6:25:10
72	Good Counsel	Callanan	Natalicchio	38:48:00	6:28:00
73	Paint Branch	Werner	Kibbbey	39:04:00	6:30:40
74	Watkins Mill	Girali	Gaynor	39:05:00	6:30:50
75	Good Counsel	Hill	Byrne	39:08:00	6:31:20
76	B-CC	Landon	Katz	39:10:00	6:31:40
77	Sidwell 	Kumar	Sanders	39:12:00	6:32:00
78	Wooton	Lonsway	Gersovich	39:17:00	6:32:50
79	Kennedy				0:00:00
80	Watkins Mill	Bloom	Laing	40:06:00	6:41:00
81	Quince Orchard	Lew 	Levine	40:12:00	6:42:00
82	Sidwell 	Reiss	Rocks	40:19:00	6:43:10
83	Paint Branch	Swanson	Schiavoner	40:38:00	6:46:20
84	Dematha	Buckner	Sharis	40:44:00	6:47:20
85	Sidwell 	Iscoe	Grant	40:53:00	6:48:50
86	Paint Branch	Warner	Anthony	41:04:00	6:50:40
87	Paint Branch				0:00:00
88	Kennedy				0:00:00
89	Kennedy				0:00:00
90	Episcopal	Phillips	Reavis	42:12:00	7:02:00
91	Blair	Thresher	Cox	42:51:00	7:08:30
92	Sidwell 	Suebsaeny	Muckenfuss	42:59:00	7:09:50
93	Good Counsel	Gorman	Devlin	43:04:00	7:10:40
94	Dematha	Paul	Ritz	43:30:00	7:15:00
95	Sidwell 	Rosenburg	Taylor		0:00:00
96	Dematha	Hendrick	Sillers		0:00:00

GIRLS RESULTS					
Place 	School 	Runner	Runner	Time	AVG Mile
1	Blair	Sinclair	Sinclair	24:12:00	6:03:00
2	Episcopal	Harrison	Santmise	24:39:00	6:09:45
3	B-CC	Andrews	Bartlett	24:45:00	6:11:15
4	Whitman	Plevin	Mellar	24:24:00	6:06:00
5	Good Counsel	Holt	Bentley	25:48:00	6:27:00
6	Quince Orchard	Stelling	Fry	25:49:00	6:27:15
7	Wooton	Levy	Bryan	25:51:00	6:27:45
8	Churchill	Lee	Lin		0:00:00
9	Quince Orchard	Scott	Do	26:07:00	6:31:45
10	Walter Johnson	Boatright	Johnson	26:20:00	6:35:00
11	Quince Orchard	Himmelstein	O'Brien	26:23:00	6:35:45
12	Walter Johnson	Pottern	Morriarity	26:29:00	6:37:15
13	Walter Johnson	Sidransky	Cimons	26:30:00	6:37:30
14	Walter Johnson	Lindsay	Phillips	26:44:00	6:41:00
15	B-CC	Hirji	Phlatts	26:49:00	6:42:15
16	Whitman	Albertine	Van Oudenaren	26:55:00	6:43:45
17	Episcopal	McAtuer	Parker	27:07:00	6:46:45
18	Sidwell	Bradley	Ecsh	27:09:00	6:47:15
19	Churchill	Markus	Solncik		0:00:00
20	Walter Johnson	Martinez	Rowe	27:31:00	6:52:45
21	Stone Ridge	Sperle	Erickson	37:35:00	9:23:45
22	Whitman	Poropatrich	Horin	27:41:00	6:55:15
23	Quince Orchard	Aybinder	Harrison	27:57:00	6:59:15
24	Whitman	Alam	Chang	28:15:00	7:03:45
25	Walter Johnson	Gutierrez	Solca	28:17:00	7:04:15
26	Good Counsel	Riely	Feeney	28:23:00	7:05:45
27	Episcopal	Alston	Vance	28:26:00	7:06:30
28	Whitman	Reynolds	Uhar	28:30:00	7:07:30
29	B-CC	Derr	Grunberg	28:33:00	7:08:15
30	Walter Johnson	Bansal	Corker	28:33:00	7:08:15
31	Quince Orchard	Purdy	D'Italia	28:36:00	7:09:00
32	Wooton	Rivera	Crotes	28:37:00	7:09:15
33	Good Counsel	Tallerico	Reed	28:39:00	7:09:45
34	Wooton	Petrun	Greene	28:43:00	7:10:45
35					0:00:00
36	B-CC	Bonadi	Ruch	28:58:00	7:14:30
37	Walter Johnson	Serranno	Graves	29:22:00	7:20:30
GIRLS RESULTS					
Place 	School 	Runner	Runner	Time	AVG Mile
38					0:00:00
39	Walter Johnson	Shpak	Gratton	29:38:00	7:24:30
40	Episcopal	Low	Peterkin	29:38:00	7:24:30
41	Whitman	McCabe	Fleshner	29:44:00	7:26:00
42	Stone Ridge	Herring	Sullivan	29:45:00	7:26:15
43	Walter Johnson	Su	Menish	29:49:00	7:27:15
44	Holy Cross	McGann	McGann	29:50:00	7:27:30
45	Sidwell	Burke	Wallace	29:54:00	7:28:30
46	Blair	Youefnejad	Chiplis	30:09:00	7:32:15
47	Whitman	Genene	Peterson	30:18:00	7:34:30
48	Holy Cross	Doane	Greene	30:22:00	7:35:30
49	Quince Orchard	Akbarian	Bremer	30:23:00	7:35:45
50					0:00:00
51					0:00:00
52					0:00:00
53	Good Counsel	Hill	Giusti	30:53:00	7:43:15
54	Sidwell	Heller	Membrind	31:00:00	7:45:00
55	Watkins Mill	Frank	Kilungya	31:10:00	7:47:30
56	Holy Cross	O'Donnell	Durkin	31:13:00	7:48:15
57	Walter Johnson	Pathmanathan	Tardieu	31:35:00	7:53:45
58					0:00:00
59	Paint Branch	Slatkin	Hoang	31:44:00	7:56:00
60	Quince Orchard	Smith	Wyatt	31:45:00	7:56:15
61	Stone Ridge	McGowan	Beatty	31:52:00	7:58:00
62					0:00:00
63	Blair	Hunter	Bertaut	31:58:00	7:59:30
64					0:00:00
65	Walter Johnson	Kim	Miller	32:01:00	8:00:15
66					0:00:00
67	Whitman	Horn	Lee	32:15:00	8:03:45
68					0:00:00
69	Holy Cross	Kilduff	Clemens	32:22:00	8:05:30
70	Paint Branch	Nessler	Hession	33:11:00	8:17:45
71	Quince Orchard	Kramida	Stelling	33:20:00	8:20:00
72	Blair	Moss	Coughlin	33:27:00	8:21:45
73	Stone Ridge	Ito	Schumann	33:29:00	8:22:15
74					0:00:00
75	Holy Cross	McClure	McClure	33:54:00	8:28:30
76	Walter Johnson	Feldman	Schelhause	33:34:00	8:23:30
77	Holy Cross	Looney	Looney	34:00:00	8:30:00
78	Stone Ridge	Tullner	Ledarin	34:29:00	8:37:15
79	Blair	Alperstein	Quinteros	34:37:00	8:39:15
80	Holy Cross	Vena	Kiser	35:06:00	8:46:30
81	Quince Orchard	Rust	Kielkuchi	35:22:00	8:50:30
82	Watkins Mill	Weir	Ikeda	35:46:00	8:56:30
83	Walter Johnson	Crowder	Johnson	35:49:00	8:57:15
84	Holy Cross	Kolar	Anderson	36:00:00	9:00:00
85	Stone Ridge	Craig	Khayni	37:37:00	9:24:15
86	Stone Ridge	Tullner 	Kim	40:16:00	10:04:00







Girls 	Team Scores	Total			
1	Quince Orchard	26			
2	Walter Johnson	35			
3	Whitman	42			
4	Episcopal	46			
5	B-CC	47			
6	Churchill	62			
7	Good Counsel	64			
8	Wooton	73		
9	Blair	108		
10	Sidwell Friends	117		
11	Stone ridge	122		
12	Holy Cross	147	


Return to Top

Email | About