MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Howard County Invitational
Howard County XC Invitational History
Hosted By: Centennial
Ellicott City, Maryland
2003-09-13

Results from milesplit.com
Sep 13, 2003
Centennial High School
Ellicott City, MD

Team scores: 1. River Hill 45; 2. Centennial 78; 3. Mt. Hebron 93; 4. Glenelg 99; 5. Wilde Lake 146; 6. Atholton 161; 7. South Carroll 179; 8. Oakland Mills 197; 9. Glenelg Country 314; 10. Paint Branch 315; 11. Reservoir 323; 12. Long Reach 328; 13. Howard 351; 14. Hammond 359; 15. Wheaton 367.


1	Zubko, Sergiy			River Hill Boys	17:17.60
2	Harvey, Brian			Centennial Boys	17:19.69
3	Gayer, Scott			Wilde Lake Boys	17:34.34
4	Diven, Phil			South Carroll Boys	17:48.98
5	Keane, Nicholas			River Hill Boys	17:55.91
6	Alban, Mike			Mt. Hebron Boys	18:06.14
7	Rogawski, David			Hammond Boys	18:12.06
8	Crehan, Philip			Glenelg Boys	18:13.75
9	Rohwer, Jesse			Centennial Boys	18:15.60
10	Seelaus, Andrew			River Hill Boys	18:17.01
11	Loyco, Daniel			River Hill Boys	18:21.79
12	Annett, Tyler			Atholton Boys	18:24.81
13	Abouelrous, Mahmoud			Oakland Mills Boys	18:25.95
14	Nilanont, Nevin			Centennial Boys	18:28.18
15	Ulrich, Reed			Mt. Hebron Boys	18:30.18
16	Cumberland, Lee			Glenelg Boys	18:33.10
17	Dymond, Paul			Glenelg Boys	18:34.89
18	Stief, Felix			River Hill Boys	18:37.12
19	Maxson, Garret			Glenelg Boys	18:41.99
20	Eulitt, Patrick			Mt. Hebron Boys	18:42.96
21	Wolter, Shane			Atholton Boys	18:44.00
22	Lambert, Kevin			Mt. Hebron Boys	18:46.08
23	Revelle, Andrew			Atholton Boys	18:47.14
24	Burke, Jeremy			Centennial Boys	18:49.73
25	THOMAS, BEN			Reservoir Boys	18:51.11
26	Formwalt, Josh			South Carroll Boys	18:51.63
27	Layman, Brad			Wilde Lake Boys	18:53.17
28	Christon, John			Wilde Lake Boys	18:53.88
29	Simon, Dave			Centennial Boys	18:56.04
30	Deyton, Nathaniel			Mt. Hebron Boys	18:56.87
31	Higgs, Ronnie			Mt. Hebron Boys	18:57.24
32	Corbliss, Collin			Mt. Hebron Boys	18:57.60
33	Dickerson, Zach			Howard Boys	19:00.01
34	Coates, Justin			South Carroll Boys	19:03.68
35	Lebro, Craig			Oakland Mills Boys	19:06.26
36	Craddock, Joshua			Paint Branch Boys	19:07.30
37	Cascio, Mike			Centennial Boys	19:08.78
38	Alexander, Bret			Centennial Boys	19:10.23
39	Graybeal, Andrew			Glenelg Boys	19:10.75
40	Levin, Scott			Wilde Lake Boys	19:12.43
41	Grubic, Noah			Wheaton Boys	19:13.29
42	Sullivan, Kyle			River Hill Boys	19:14.76
43	Schmidt, William			Oakland Mills Boys	19:15.09
44	Owens, Alex			Glenelg Country School Boys	19:17.83
45	Fichman, Matt			River Hill Boys	19:25.32
46	Lust, Zachary			Atholton Boys	19:29.18
47	Hancock, Dennis			Long Reach Boys	19:34.54
48	Layman, Ben			Wilde Lake Boys	19:34.82
49	Sagmiller, Dan			Glenelg Boys	19:49.57
50	Dahmer, Derek			Paint Branch Boys	19:53.64
51	Hoffman, Matt			Long Reach Boys	19:54.75
52	Tippetts, Josh			Oakland Mills Boys	19:56.92
53	Rothwell, Matt			Wilde Lake Boys	19:57.40
54	Stephens, Miilhan			Oakland Mills Boys	19:59.51
55	Boston, Zach			South Carroll Boys	20:04.32
56	Spurrier, Joe			Glenelg Boys	20:05.54
57	McVeigh, Sean			Glenelg Country School Boys	20:07.43
58	Koskey, Felix			Wheaton Boys	20:10.36
59	Schotz, Alex			Atholton Boys	20:12.45
60	Demarest, Jack			South Carroll Boys	20:12.90
61	Brazis, Andrew			Atholton Boys	20:13.47
62	King, Reggie			Atholton Boys	20:16.95
63	Thornton, John			Oakland Mills Boys	20:21.34
64	Carbary, Brandon			South Carroll Boys	20:22.59
65	Baker, Patrick			Howard Boys	20:25.41
66	Zients, Sam			Glenelg Country School Boys	20:27.71
67	Ewart, Zachary			Paint Branch Boys	20:41.74
68	Schulman, Marc			Hammond Boys	20:45.86
69	Allen, Brian			Reservoir Boys	20:46.85
70	BLAISDELL, TIMOTHY			Reservoir Boys	20:48.54
71	Maccherola, Drew			South Carroll Boys	20:48.78
72	Crawford, Brad			Glenelg Country School Boys	20:50.59
73	Mancco, Julio			Wheaton Boys	20:52.76
74	Alston, Matt			Long Reach Boys	20:54.64
75	Rice, Thomas			Glenelg Country School Boys	20:57.18
76	KUNDRAT III, JOSEPH			Reservoir Boys	21:08.41
77	Brosius, Tim			Long Reach Boys	21:09.85
78	Awojoodu, Anthony			Paint Branch Boys	21:11.88
79	Tinney, Brad			Long Reach Boys	21:15.99
80	Abouelrous, Joseph			Oakland Mills Boys	21:21.75
81	Burnett, Blair			Wilde Lake Boys	21:27.06
82	Dress, James			Howard Boys	21:28.55
83	BERRY, DON			Reservoir Boys	21:34.90
84	Huang, Andrew			Paint Branch Boys	21:36.71
85	Morris, Adam			Howard Boys	21:46.44
86	Bisson, Mike			Howard Boys	21:47.64
87	Harrison, Brian			Howard Boys	21:49.06
88	Werner, Andrew			Paint Branch Boys	21:54.86
89	Lehan, Nicholas			Glenelg Country School Boys	21:55.75
90	Jazwiecki, Marc			Hammond Boys	21:56.22
91	Bronson, Vince			Paint Branch Boys	21:57.01
92	Shojaei, Cameron			Glenelg Country School Boys	21:58.51
93	Ruto, Sammy			Wheaton Boys	22:03.71
94	Richard, Keith			Howard Boys	22:07.24
95	Langowski, Andyy			Long Reach Boys	22:12.29
96	Demayo, Eric			Hammond Boys	22:14.94
97	MERSON, GREGORY			Reservoir Boys	22:16.16
98	Spaulding, Greg			Hammond Boys	22:39.89
99	Hancock, Kevin			Long Reach Boys	22:41.67
100	PETTIT, BRIAN			Reservoir Boys	22:49.47
101	Rocco, Bryan			Hammond Boys	23:19.67
102	Rodas, Anthony			Wheaton Boys	24:24.94
103	Kemper, Josh			Hammond Boys	24:29.47
104	Cruz, Matt			Wheaton Boys	25:33.26
105	Morocco, James			Wheaton Boys	26:59.47

Team scores: 1. Mt. Hebron 36; 2. Glenelg 73; 3. River Hill 114; 4. Centennial 117; 5. Oakland Mills 160; 6. Wilde Lake 171; 7. Glenelg Country 180; 8. Atholton 195; 9. South Carroll 224; 10. Reservoir 274; 11. Hammond 283; 12. Wheaton 351; 13. Long Reach 382; 14. Howard 389; 15. Paint Branch 409.

					
1	McCarter, Liz			Mt. Hebron Girls	20:55.37
2	Kapp, Chelsea			Glenelg Girls	21:16.24
3	Yew, Calinda			River Hill Girls	21:26.69
4	Lindenmeyer, Elise			Mt. Hebron Girls	21:30.07
5	Fakory, Darya			Mt. Hebron Girls	21:31.84
6	Lancos, Sarah			Centennial Girls	21:36.04
7	Collins, Becca			Mt. Hebron Girls	21:46.24
8	Walls, Laura			Glenelg Country School Girls	21:47.79
9	Warfield, Lindsay			South Carroll Girls	21:58.59
10	Cunningham, Anne			River Hill Girls	22:01.38
11	Hibbert, Jessica			Glenelg Girls	22:04.49
12	Pencek, Katie			Glenelg Girls	22:10.54
13	Bolton, Laura			Atholton Girls	22:12.06
14	LEFEVERE, KELLY			Reservoir Girls	22:14.75
15	Singer, Tracy			Oakland Mills Girls	22:23.70
16	Williams, Katie			Wilde Lake Girls	22:27.56
17	Densmore, Allison			Oakland Mills Girls	22:34.95
18	Smith, Rachael			Hammond Girls	22:38.19
19	Galindo, Jessica			Mt. Hebron Girls	22:39.64
20	Frassica, Anne Marie			Wilde Lake Girls	22:47.94
21	White, Tricia			Centennial Girls	23:04.00
22	Sones, Stephanie			Glenelg Girls	23:04.34
23	Vollmer, Emily			River Hill Girls	23:04.51
24	Bowler, Marquel			Atholton Girls	23:13.81
25	Stampfli, Melanie			Centennial Girls	23:17.41
26	Bounds, Rachel			Glenelg Girls	23:20.11
27	Brophy, Maura			Wilde Lake Girls	23:21.34
28	Lebro, Sarah			Oakland Mills Girls	23:27.81
29	Denapoli, Sarah			Mt. Hebron Girls	23:29.18
30	Novak, Mary			Glenelg Girls	23:31.25
31	Faulkner, Janna			Centennial Girls	23:37.58
32	nash, Pipps			Glenelg Country School Girls	23:39.42
33	Esposito, Johnna			Long Reach Girls	23:42.61
34	Switzer, Becca			Centennial Girls	23:43.00
35	Johnson, Nicole			Glenelg Girls	23:46.21
36	Douglas, Stephanie			Centennial Girls	23:51.41
37	McAninch, Erin			Mt. Hebron Girls	23:53.00
38	Sullivan, Lindsay			River Hill Girls	24:00.90
39	Klyap, Sarah			Oakland Mills Girls	24:02.10
40	Finnigan, Charla			River Hill Girls	24:12.21
41	Hite, Kelin			Atholton Girls	24:15.00
42	ROGERS, AMANDA			Reservoir Girls	24:16.11
43	Leong, Ming			Centennial Girls	24:34.61
44	Westervelt, Sarah			Glenelg Country School Girls	24:39.84
45	Warfield, Lauren			South Carroll Girls	24:46.33
46	Janczur, Julia			Glenelg Country School Girls	24:46.50
47	Arbaugh, Kristen			South Carroll Girls	24:49.54
48	Kalema, Frances			Wheaton Girls	24:56.88
49	Farhang, Suzie			River Hill Girls	24:58.64
50	Nash, Sarah			Glenelg Country School Girls	25:00.44
51	Lather, Amy			Atholton Girls	25:03.03
52	Schuster, Tori			Wilde Lake Girls	25:03.17
53	CASTLEMAN, VICTORIA			Reservoir Girls	25:08.71
54	Imbimbo, Amanda			Glenelg Country School Girls	25:12.65
55	Dix, Krissy			South Carroll Girls	25:24.35
56	Rogers, Caroline			Wilde Lake Girls	25:42.09
57	Messerly, Laura			River Hill Girls	25:44.37
58	Kuchevski, Irina			Hammond Girls	25:52.72
59	Beall, Erica Nicole			Wilde Lake Girls	25:52.99
60	Wynn, Bethany			Wilde Lake Girls	25:53.23
61	Riebel, Genevieve			Oakland Mills Girls	25:55.51
62	Slatkin, Nicole			Paint Branch Girls	26:00.84
63	Avelar, Wendy			Wheaton Girls	26:07.77
64	Walsh, Michelle			Hammond Girls	26:12.82
65	Gross, Sachi			Hammond Girls	26:18.19
66	Bordi, Ameneh			Atholton Girls	26:20.71
67	Frantz, Molly			Atholton Girls	26:23.94
68	Conran, Ashley			South Carroll Girls	26:27.17
69	Burton, Jessica			Howard Girls	26:31.38
70	Jennifer, Joy			Oakland Mills Girls	26:53.07
71	Hoang, Annie			Paint Branch Girls	26:57.96
72	Washington, Danika			Wheaton Girls	27:08.81
73	Grubic, Hellen			Wheaton Girls	27:10.21
74	Conran, Becca			South Carroll Girls	27:22.08
75	Dorsey, Rachael			South Carroll Girls	27:40.55
76	Davidson, Renee			Howard Girls	27:43.43
77	Spencer, Paige			Atholton Girls	27:57.69
78	Jawson, Ava			Hammond Girls	28:13.77
79	Moss, Kara			Howard Girls	28:25.67
80	SCHLUETER, AVA			Reservoir Girls	28:41.80
81	Mehrnovsh, Ida			Long Reach Girls	28:45.49
82	Morris, Leslie			Howard Girls	28:58.90
83	Higgins, Maureen			Howard Girls	29:05.78
84	Carlson, Amy			Hammond Girls	29:12.36
85	RAHEEM, SHAAKIRA			Reservoir Girls	29:28.70
86	Conley, Melissa			Long Reach Girls	29:30.24
87	Alcock, Sarah			Howard Girls	29:43.91
88	Parker, Erica			Howard Girls	29:48.43
89	Hammond, Rebecca			Long Reach Girls	29:48.61
90	Hession, Jennifer			Paint Branch Girls	29:53.36
91	Hackett, Holli			Oakland Mills Girls	30:02.71
92	McLean, Ashley			Paint Branch Girls	30:19.80
93	Johnson, Tawanna			Long Reach Girls	30:35.09
94	Macatangy, Aimee			Paint Branch Girls	30:49.68
95	Mallett, Tiffany			Wheaton Girls	30:54.64


Return to Top

Email | About