MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Private School Championship
DC-MD Private School Championships XC History
Hosted By: Glenelg Country
Glenelg
2002-11-02

Baltimore-Washington Private School Championship
Glenelg Country School
November 11, 2002

Boys Large School Results
====================================================================
   Name			Year	School			Result
====================================================================
1. Ryan Woodlee		10	Gonzaga			16:32.29
2. Peter Muller		11	St. Albans		16:42.65
3. Matt O'Brien		12	St. Albans		16:48.51
4. Mike Rooney		12	Gonzaga			16:52.31
5. Steve Duplinsky	 9	Georgetown Prep		16:56.25
6. Joey Norcio		12	Good Counsel		16:58.95
7. Lance Burleson	11	Georgetown Prep		17:04.14
...
9. Mike Ulaky		11	Good Counsel		17:11.84
12. Matt Piazza		12	Georgetown Prep		17:27.44
    Kyle Friis		10	Good Counsel		17:30.34
16. Luke Tamagna-Darr	12	Bullis			17:39.51
17. Drew Abernathy	 9	Good Counsel		17:43.29
18. A.J. David		12	Georgetown Prep		17:53.78
20. George Tozer	12	Bullis			17:58.84
25. Bernard Ozarowski	12	Georgetown Prep		18:32.26

Boys Large School Team Results
===============================
   School		Result
===============================
1. St. Albans		47
2. Georgetown Prep	67
3. Good Counsel		74
4. Gonzaga		79
5. Loyola		98

Boys Small School Results
====================================================================
   Name			Year	School			Result
====================================================================
1. Greg Koffel		12	Glenelg			17:14.89
2. Dan Loebu		12	Glenelg			18:07.74
3. Peter Nash		12	Glenelg			18:11.96
4. Roger O'Donoghue	10	St. John's Prospect	18:22.75
5. Alex Owens		11	Glenelg			18:29.72
6. Mike Fagan		12	The Heights		18:33.31
...
11. Steve Sushinsky	12	The Heights		18:50.86
15. Peter Hadley	11	The Heights		19:39.54
25. William Krohn	 9	The Heights		20:37.90

Boys Small School Teams
===============================
   School		Result
===============================
1. Glenelg		18
2. Edmund Burke		55
3. St. John's Prosp	80
4. The Heights		91
5. Severn		147

Girls Large School Results
====================================================================
   Name			Year	School			Result
====================================================================
1. Nyam Kagwima		12	Bryn Mawr		18:55.86
2. Laura Drossner	11	Bryn Mawr		19:32.64
3. Ashley Campbell	12	Bryn Mawr		19:42.87
4. Ellett George	12	Bryn Mawr		20:02.30
5. Christine Brown	10	Holton Arms		20:31.19
...
10. Charlotte Reardon	12	Good Counsel		21:18.35
11. Celia Marraro	12	Bullis			21:31.14
17. Chrissy Holt	11	Good Counsel		22:01.48
20. Alejandra Jupiter	11	Holy Child		22:16.87
22. Deirdre Heiss	10	Holton Arms		22:22.66
24. Susan Jeurling	 9	Holton Arms		22:40.71

Girls Large School Teams
===============================
   School		Result
===============================
1. Bryn Mawr		17
2. Glenelg		73
3. National Cathedral	85
4. Good Counsel		102
5. Holton Arms		112

Girls Invidual Small Schools
====================================================================
   Name			Year	School			Result
====================================================================
1. Cara Kiernan		12	Potomac			18:43.25
2. Kenan Cole		12	St. Johns Prospect	21:14.15
3. Charlotte Lawson	10	Potomac			21:34.28
4. Sophia Marvell	 9	Georgetown Day		22:01.41
5. Emily Paul		12	Maret			22:10.09
...
11. Marie O'Meara	11	Sandy Spring Friends	23:35.87
16. Addie Smith			St. Andrews		24:26.89
17. Kris Haluszka	12	St. Andrews		24:30.49
23. Giovanna Hayward	11	Sandy Spring Friends	25:13.44
25. Elena Callahan	11	Sandy Spring Friends	25:31.74



Return to Top

Email | About