MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Class AA District Meet
1973-1988 Class AA Indoor Regionals History
Hosted By: Catonsville Community College
Catonsville, Maryland
1979-02-24

Class AA District II
Catonsville Community College
February 24, 1979

Boys 50 Yard
=============================================================
   Name			School			Result
=============================================================
1. Victor Lee		Blair			5.4
2. Tony Bell		Whitman			5.4
3. Wayne Burton		Blair			5.5

Boys 600 Yard
=============================================================
   Name			School			Result
=============================================================
1. Rob Henry		Peary			1:20.0
2. Junior McDonald	Churchill		1:20.0
3. Bobby Johnson	Northwood		1:20.2

1000 Yard
=============================================================
   Name			School			Result
=============================================================
1. Chris Engle		Northwood		2:22.7
2. Rob Henry		Peary			2:22.7
3. Ken Davenport	Blair			2:27.4

Boys Mile
=============================================================
   Name			School			Result
=============================================================
1. Chris Engle		Northwood		4:27.7
2. Ken Davenport	Blair			4:27.75
3. Doug Halpin		Peary			4:33.26

Boys Two Mile
=============================================================
   Name			School			Result
=============================================================
1. Doug Halpin		Peary			9:55.4
2. Chris Fries		Northwood		10:03.5
3. John Maier		Blair			10:13.5

Boys 50 Yard Hurdles
=============================================================
   Name			School			Result
=============================================================
1. Skip Robinson	Peary			6.5
2. Owen Duncan		Northwood		6.5
3. John Hanson		Peary			6.6

Boys Six Lap Relay
=============================================================
   School					Result
=============================================================
1. Whitman					1:59.3
2. Peary					2:02.1
3. Blair					2:03.3

Boys Mile Relay
=============================================================
   School					Result
=============================================================
1. Peary					3:44.0
2. Whitman					3:44.4
3. Churchill					3:46.3

Boys Two Mile Relay
=============================================================
   School					Result
=============================================================
1. Northwood					8:35.5
2. Churchill					8:39.0
3. Blair					8:46.4

Boys Shot Put
=============================================================
   Name			School			Result
=============================================================
1. George Saah		Blair			55-09
2. A. Nowosiwsky	Peary			41-11
3. E. Saah		Blair			38-04

Boys High Jump
=============================================================
   Name			School			Result
=============================================================
1. P. Onufrak		Peary			6-02
2. J. Frederick		Churchill		6-02
3. R. Moore		Blair			6-01

Boys Pole Vault
=============================================================
   Name			School			Result
=============================================================
1. Jeff Torri		Peary			12-03
2. Grant Wagner		Peary			11-00
3. Gus Padron		Blair			10-06

Boys Team Standings
=============================================================
   School					Result
=============================================================
1. Peary		122
2. Blair		82
3. Northwood		66
4. Churchill		49
5. Whitman		38
6. Springbrook		 4
7. Wheaton		 2

Girls 50 Yard
=============================================================
   Name			School			Result
=============================================================
1. Debbie Murphy	Blair			6.2
2. Great Hagberg	Whitman			6.3
3. Myra Clary		Springbrook		6.5

Girls 600 Yard
=============================================================
   Name			School			Result
=============================================================
1. Mary Beth Golsen	Peary			1:33.5
2. Julie Poindexter	Northwood		1:33.5
3. Audry Menkes		Whitman			1:37.4

Girls 1000 Yard
=============================================================
   Name			School			Result
=============================================================
1. Emily Van Deventer	Northwood		2:55.1
2. Croyder		Whitman			2:56.4
3. Susan Kinnecome	Northwood		2:59.6

Girls Mile
=============================================================
   Name			School			Result
=============================================================
1. Susan Kinnecome	Northwood		5:33.1
2. Emily Van Deventer	Northwood		5:34.6
3. Andrea Wilson	Whitman			5:37.4

Girls Two Mile
=============================================================
   Name			School			Result
=============================================================
1.  Mary Kinnecome	Northwood		12:17.2
2. Teresa de Guzman	Churchill		12:18
3. Eve Abrams		Churchill		12:40.3

Girls 50 Yard Hurdles
=============================================================
   Name			School			Result
=============================================================
1. Michelle Burkes	Blair			7.4
2. Ann Walsh		Churchill		7.5
3. Kathy Devine		Springbrook		7.9

Girls Six Lap Relay
=============================================================
   School					Result
=============================================================
1. Whitman					2:20.3
2. Blair					2:21.8
3. Northwood					2:22.6

Girls Mile Relay
=============================================================
   School					Result
=============================================================
1. Blair					4:29.8
2. Whitman					4:30.4
3. Northwood					4:36.4

Girls Two Mile Relay
=============================================================
   School					Result
=============================================================
1. Whitman					10:29.6
2. Northwood					10:29.6
3. Peary					10:56.9

Girls High Jump
=============================================================
   Name			School			Result
=============================================================
1. Sue Simon		Churchill		5-04

Girls Shot Put
=============================================================
   Name			School			Result
=============================================================
1. Lisa Pickney					37-03

Girls Team Standings
=============================================================
   School					Result
=============================================================
1. Northwood					83
2. Churchill					69
3. Blair					64
4. Whitman					62
5. Peary					29
6. Springbrook					24
7. Wheaton					 9






Return to Top

Email | About