MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




MD Class C State Championship
Maryland Outdoor State Championships History
Hosted By:
1986-05-24

Class C Results
5/23/1986
results from carrollcountyrunning.com

Girls 100 Meter Dash 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Rowe                         Boonsboro                      12.6    10
2   DarBrwon                     North Caroline                 12.8     8
3   Bishop                       Hancock                        13.0     6
4   Smith, Dawn                  Francis Scott Key              13.0     4
5   Russell                      Perryville                     13.1     2
6   Collins                      Joppatowne                     13.4     1
 
Girls 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Rowe                         Boonsboro                      25.8    10
2   Achziger, Jenny              Francis Scott Key              26.7     8
3   Collins                      Joppatowne                     27.1     6
4   Russell                      Perryville                     27.7     4
5   Jackson                      Brunswick                      28.0     2
6   Cooper                       Kent                           28.7     1
 
Girls 400 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Achziger, Jenny              Francis Scott Key              59.8    10
2   Shaw                         Smithsburg                     59.9     8
3   Smith                        Boonsboro                    1:02.0     6
4   Russell                      J.M. Bennett                 1:03.5     4
5   Bishop                       Hancock                      1:05.0     2
6   Skidmore                     Beall                        1:06.0     1
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Shaw                         Smithsburg                   2:28.4    10
2   Dodson, Sherry               Francis Scott Key            2:29.1     8
3   Russell                      J.M. Bennett                 2:29.6     6
4   Clark                        Boonsboro                    2:32.8     4
5   Ritcey                       Francis Scott Key            2:34.6     2
6   Grove                        Beall                        2:34.7     1
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Webb                         Smithsburg                   5:35.0    10
2   Sherasky                     J.M. Bennett                 5:45.1     8
3   Grove                        Smithsburg                   5:47.2     6
4   Stull                        Brunswick                    5:54.7     4
5   Grove                        Beall                        5:55.5     2
6   Dodson, Sherry               Francis Scott Key            6:11.3     1 
 
Girls 3200 Meter Run 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Amyx                         Walkersville                12:01.0    10
2   Webb                         Smithsburg                  12:29.0     8
3   Stull                        Brunswick                   12:45.5     6
4   Grove                        Smithsburg                  12:45.8     4
5   Woodson                      Francis Scott Key           13:08.6     2
6   Fuss                         Boonsboro                   13:30.0     1
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Nuice                        Boonsboro                      16.6    10
2   Templon                      Clear Spring                   17.4     8
3   Sullivan                     Boonsboro                      17.9     6
4   Shyrock                      Smithsburg                     18.2     4
5   Cantwell                     Francis Scott Key              18.7     2
 
Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Brandenburg                  Boonsboro                      49.2    10
2   Nuice                        Boonsboro                      50.0     8
3   Shyrock                      Smithsburg                     51.0     6
4   Faith                        Hancock                        51.2     4
5   Delphy                       Catoctin                       52.0     2
6   Hooks                        J.M. Bennett                   52.1     1
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Boonsboro                                                   51.7    10
2   Francis Scott Key                                           51.9     8
3   Stephen Decatur                                             54.7     6
4   Mt. Savage                                                  54.7     4
5   Beall                                                       55.2     2
6   Smithsburg                                                  55.4     1
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Boonsboro                                                 1:47.0    10
2   Francis Scott Key                                         1:52.5     8
3   Beall                                                     1:54.8     6
4   Smithsburg                                                1:55.3     4
5   Stephen Decatur                                           1:56.1     2
6   Mt. Savage                                                1:56.6     1
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Francis Scott Key                                         4:15.5    10
2   Boonsboro                                                 4:17.8     8
3   Smithsburg                                                4:22.3     6
4   J.M. Bennett                                              4:25.9     4
5   Hancock                                                   4:43.2     2
6   North Dorchester                                          4:46.5     1
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Smithsburg                                               10:20.0    10
2   Francis Scott Key                                        10:36.0     8
3   Boonsboro                                                10:47.4     6
4   J.M. Bennett                                             10:51.6     4
5   Beall                                                    11:23.7     2
6   Perryville                                               11:37.2     1
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Delphy                       Catoctin                    5-04.00    10
2   Beard, Barnella              Francis Scott Key           5-02.00     8
3   Jackson                      Brunswick                   4-10.00     6
4   Gillespie                    Boonsboro                   4-10.00     4
5   Templon                      Clear Spring                4-08.00     2
6   Cantwell                     Francis Scott Key           4-08.00     1
 
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Stevens, Amy                 Francis Scott Key          16-05.50    10
2   Cooper                       Kent                       16-03.50     8
3   Bishop                       Hancock                    15-10.50     6
4   Templon                      Clear Spring               15-05.50     4
5   Jackson                      Brunswick                  15-04.00     2
6   Seburn                       Boonsboro                  15-00.50     1
 
Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Stevens, Amy                 Francis Scott Key          34-05.50    10
2   Haidton                      Mardela                    33-09.50     8
3   Beard, Barnella              Francis Scott key          33-08.00     6
4   Templon                      Clear Spring               33-03.00     4
5   Bachtell                     Walkersville               31-11.00     2
6   Bishop                       Hancock                    31-07.50     1
 
Girls Shot Put 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Daniel                       Boonsboro                  34-07.00    10
2   Seilhamer                    Smithsburg                 33-07.75     8
3   Burdock                      Beall                      32-00.00     6
4   Goldsborough                 North Caroline             31-09.50     4
5   Trumpower                    Francis Scott Key          30-05.75     2
6   Dennis                       Stephen Decatur            30-01.50     1
 
Girls Discus 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Seilhamer                    Smithsburg                115-04.50    10
2   Daniel                       Boonsboro                 113-01.50     8
3   Johnson                      Catoctin                  108-00.00     6
4   Neus                         J.M. Bennett               97-03.50     4
5   Collins                      Francis Scott Key          94-05.50     2
6   Mullen                       Francis Scott Key          92-08.50     1
 
Boys 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Cooper                       Kent                           11.2    10
2   Shifflett                    Smithsburg                     11.3     8
3   Copper                       Easton                         11.4     6
4   Brooks, Herby                Francis Scott Key              11.7     4
5   Haberlina                    Beall                          11.8     2
6   Waxman                       Poolesville                    11.8     1
 
Boys 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Cooper                       Kent                           22.9    10
2   Parker                       Stephen Decatur                23.4     8
3   Blake                        Smithsburg                     23.5     6
4   Haberline                    Beall                          23.6     4
5   Jackson                      Perryville                     23.7     2
6   Williams                     Brunswick                      23.7     1
 
Boys 400 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Hall                         Beall                          50.4    10
2   Parker                       Stephen Decatur                50.5     8
3   Goldsborough                 Easton                         51.0     6
4   Lau, Rob                     Francis Scott Key              51.8     4
5   Blake                        Smithsburg                     52.9     2
6   Pezenosky                    Walkersville                   53.0     1
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Jones                        North Dorchester             1:58.6    10
2   Goldsborough                 Easton                       1:59.2     8
3   Coats                        Walkersville                 1:59.6     6
4   Pope                         Joppatowne                   2:04.3     4
5   Wolfe                        Boonsboro                    2:04.4     2
6   Boone                        Brunswick                    2:05.7     1
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Jones                        North Dorchester             4:33.0    10
2   Shockly                      Stephen Decatur              4:35.0     8
3   Kiddy                        Brunswick                    4:36.0     6
4   Tiempe                       Smithsburg                   4:40.1     4
5   Cox                          Kent                         4:41.8     2
6   Kretzer                      Boonsboro                    4:46.0     1
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Aaron                        North Dorchester             9:59.0    10
2   Shockley                     Stephen Decatur             10:08.2     8
3   Tiempe                       Smithsburg                  10:09.4     6
4   Cox                          Kent                        10:09.8     4
5   Doody, Scott                 Francis Scott Key           10:17.0     2
6   Ray                          Walkersville                10:19.1     1
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Hall                         Beall                          14.5    10
2   Brown                        Easton                         14.6     8
3   Crawford                     Stephen Decatur                         6
4   Elburn                       Brooklyn Park                           4
5   Cox                          Catoctin                                2
6   Stotler                      Boonsboro                      16.6     1
 
Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Brown                        Easton                         39.1    10
2   Shifflet                     Smithsburg                     39.4     8
3   Hall                         Beall                          41.5     6
4   Crawford                     Stephen Decatur                42.2     4
5   Wangus                       North Dorchester               42.6     2
6   Stotler                      Boonsboro                      42.7     0.5
6   Arminger, Keith              Francis Scott Key              42.7     0.5
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Kent                                                        44.8    10
2   Easton                                                      45.1     8
3   Stephen Decatur                                             45.6     6
4   Smithsburg                                                  45.7     4
5   Catoctin                                                    45.9     2
6   Walkersville                                                45.9     1
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Stephen Decatur                                           1:32.5    10
2   Kent                                                      1:33.1     8
3   Easton                                                    1:35.1     6
4   North Dorchester                                          1:36.0     4
5   Smithsburg                                                1:36.1     2
6   Beall                                                     1:36.4     1
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Smithsburg                                                3:36.0    10
2   Joppatowne                                                3:37.0     8
3   Easton                                                    3:37.8     6
4   Boonsboro                                                 3:39.5     4
5   Brunswick                                                 3:39.8     2
6   Francis Scott Key                                         3:39.9     1
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   North Dorchester                                          8:19.0    10
2   Boonsboro                                                 8:22.0     8
3   Walkersville                                              8:29.4     6
4   Smithsburg                                                8:43.5     4
5   Francis Scott Key                                         8:44.7     2
6   Perryville                                                8:47.3     1
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Naentakaneu                  J.M. Bennett                6-04.00    10
2   Elburn                       Brooklyn Park               6-02.00     8
3   Lau, Rob                     Francis Scott key           6-00.00     6
4   High                         Boonsboro                   6-00.00     3
4   Jacobs                       Walkersville                6-00.00     3
6   Kale                         Walkersville                5-10.00     1
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Deener                       Walkersville               13-00.00    10
2   McGlothlin                   Perryville                 12-06.00     8
3   Reaver                       Catoctin                   12-06.00     6
4   Luke                         North Dorchester           12-00.00     4
5   Purnell                      Stephen Decatur            11-06.00     2
6   Rosales                      Smithsburg                 11-06.00     1
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Moore                        Mardela                    20-08.25    10
2   Edwards                      Beall                      20-02.50     8
3   Wiles                        Catoctin                   20-02.00     6
4   Carner                       Francis Scott Key          20-00.75     4
5   Brooks                       Kent                       19-11.00     2
6   Tunnall                      Stephen Decatur            19-10.25     1
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Purnell                      Stephen Decatur            42-07.00    10
2   Wiles                        Catoctin                   41-07.00     8
3   Elburn                       Brooklyn Park              41-05.75     6
4   McCusker                     Hancock                    41-02.00     4
5   Michael                      Hancock                    40-03.75     2
6   Callaghan                    Francis Scott Key          39-02.00     1
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Bell, Dave                   Francis Scott key          44-11.25    10
2   Worrilow                     Rising Sun                 44-10.25     8
3   Seifarth                     Beall                      44-03.50     6
4   Feldmeyer                    Boonsboro                  44-02.75     4
5   Davis                        Boonsboro                  44-01.75     2
6   Hughes, Shane                Francis Scott key          43-02.00     1
 
Boys Discus
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
1   Showell                      Stephen Decatur           142-06.50    10
2   Bell, Dave                   Francis Scott Key         138-04.00     8
3   Finneyfrock                  Catoctin                  133-08.25     6
4   Brown                        Walkersville              128-04.00     4
5    annon                       Perryville                125-11.00     2
6   Faldmeyer                    Boonsboro                 121-09.00     1
 
                   Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Boonsboro                  122        2) Francis Scott Key         111
    3) Smithsburg                  95        4) J.M. Bennett               31
    5) Hancock                     21        6) Beall                      20
    6) Brunswick                   20        8) Catoctin                   18
    8) Clear Spring                18       10) North Caroline             12
   10) Walkersville                12       12) Stephen Decatur             9
   12) Kent                         9       14) Mardela                     8
   15) Joppatowne                   7       15) Perryville                  7
   17) Mt. Savage                   5       18) North Dorchester            1
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Stephen Decatur             81        2) Easton                     58
    3) Smithsburg                  55        4) North Dorchester           50
    5) Beall                       47        6) Kent                       46
    7) Francis Scott Key           43.5      8) Walkersville               33
    9) Catoctin                    30       10) Boonsboro                  26.5
   11) Brooklyn Park               18       12) Perryville                 13
   13) Joppatowne                  12       14) J.M. Bennett               10
   14) Brunswick                   10       14) Mardela                    10
   17) Rising Sun                   8       18) Hancock                     6   
   19) Poolesville                  1



Return to Top

Email | About