MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Draper Invitational
Draper Invitational History
Hosted By: St. Stephens and St. Agnes
Alexandria, Virginia
2001-05-05

Results from va.milesplit.com

MEN\'S TEAM SCORES: 1. Gonzaga College HS, 52; 2. Herndon HS, 42; 3. Oakton HS,
 41; 4. Thomas Jefferson, 31; 5. Bishop O\'Connell, 30; 6. St. Albans, 28; 7.   
 Episcopal HS, 27; 8. Sidwell Friends, 26; 8. South Lakes HS, 26; 10. Dematha, 
 22; 11. WT Woodson, 20; 11. Dunbar, 20; 13. Roosevelt HS, 19; 14. St.         
 Stephen\'s & St. Agnes, 14; 15. Wakefield HS, 11; 15. Chantilly HS, 11; 17.    
 Landon, 10; 17. The Bullis School, 10; 17. Georgetown Day School, 10; 20. Good
 Counsel, 9; 20. Annandale HS, 9; 22. St. John\'s College HS, 8; 23. Georgetown 
 Prep, 7; 24. Paul VI, 6; 25. Jeb Stuart HS, 4.

 SCORES FOR GIRLS: 1. Oakton HS, 100; 2. South Lakes HS, 76; 3. Thomas         
 Jefferson, 44; 4. Sidwell Friends, 43; 5. Carroll HS, 35; 6. Herndon HS, 33;  
 7. Dunbar, 28; 8. Bryn Mawr, 24; 9. Elizabeth Seton, 23; 10. Good Counsel, 20;
 11. Wakefield HS, 16; 12. Bishop Ireton, 10; 13. Maret, 8; 14. WT Woodson, 6; 
 14. Annandale HS, 6; 16. Paul VI, 5; 17. Episcopal HS, 4; 17. Bullis, 4; 17.  
 St.Stephen\'s/Agnes, 4; 20. Holton-Arms, 3; 21. Chantilly HS, 2; 22. The       
 Potomac School, 1; 22. St. John\'s College HS, 1.

Event 1 Girls High Jump                            
                                                                               
                      Finals - Results  - Thursday 05/03/01                    
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME               SCHOOL              MARK         PTS    
      ===== ========================== =================== ========     ===    
          1 Bonnie Meekins             Oakton HS           5\'08.00\"     10     
          2 Nana Meriwether            Sidwell Friends     5\'06.00\"      8     
          3 Sara Woody                 Oakton HS           5\'02.00\"      6     
          4 Molly Mahar                Thomas Jefferson    5\'02.00\"      4     
          5 Rachel Brushett            Holton-Arms         5\'00.00\"      2     
          6 Whitney Lanum              Good Counsel        5\'00.00\"      1     
          7 Jean Tarascio              Paul VI             5\'00.00\"            
          8 Takhani Kromah             St.Stephen\'s/Agnes  4\'10.00\"            
          9 Jenny Nichols              Madeira             4\'10.00\"            
         10 Ashleigh Hill              WT Woodson          4\'08.00\"            
         10 Cassandre Tanner           Bryn Mawr           4\'08.00\"            
         10 Ashley Clark               Sidwell Friends     4\'08.00\"            
         10 Rebecca Pucheu             Paul VI             4\'08.00\"            
         10 Aidan Brennan              St. Mary\'s-Ryken    4\'08.00\"            
         10 Talila Lewis               St. John\'s College  4\'08.00\"            
         10 Laura Kaye                 Bishop Ireton       4\'08.00\"            
         17 Kristen Hoelzer            Herndon HS          4\'08.00\"            
         18 Mannikka Heard             Good Counsel        4\'08.00\"            
         19 Latasha Ewell              South Lakes HS      4\'08.00\"            
         20 Angela Hailstorks          Elizabeth Seton     4\'06.00\"            
         20 Melissa Rendeiro           Madeira             4\'06.00\"            
         22 Kemi Owens-Hart            Jeb Stuart HS       4\'06.00\"            
         23 Lena Jackson               National Cathedral  4\'06.00\"            
         24 Shaneice Benbow            Dunbar              4\'06.00\"            
         25 Whitney Blair              St.Stephen\'s/Agnes  4\'04.00\"            
         25 Andrea Robinson            Elizabeth Seton     4\'04.00\"            
         27 Fariza Ibrahim             Holton-Arms         4\'04.00\"            
         28 Christina Coho             South Lakes HS      4\'04.00\"            
          - Kate Vlach                 National Cathedral        NH            
          - Caitlin Degnan             Holy Child                NH            
          - Mary Canter                Bishop Ireton             NH            
          - Vanessa del Aquila         G\'Town Visitation         NH            
                                                                               
                             Event 2 Girls Shot Put                            
                                                                               
                      Finals - Results  - Thursday 05/03/01                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME               SCHOOL              MARK          PTS    
     ===== ========================== =================== =========     ===    
         1 Chazzy Morris              Herndon HS          35\'03.00\"     10     
         2 Latasha Ewell              South Lakes HS      34\'07.75\"      8   
         3 Zakiya Shivers             Bryn Mawr           34\'06.00\"      6     
         4 Mo Lubow                   Oakton HS           34\'03.50\"      4     
         5 Jennifer Chapman           St.Stephen\'s/Agnes  33\'11.75\"      2     
         6 Deitra Jefferson           Herndon HS          33\'07.00\"      1     
         7 Kandyce Neal               St. John\'s College  32\'04.75\"            
         8 Sarah Miller               St.Stephen\'s/Agnes  28\'09.25\"            
         9 Andrea Key                 Carroll HS          28\'09.00\"            
        10 Nicole Prussia             Good Counsel        27\'10.50\"            
        11 Danielle Veney             Carroll HS          27\'09.25\"            
        12 Natasha Williams           Elizabeth Seton     26\'11.50\"            
        13 Janine Brunson             Sidwell Friends     26\'10.25\"            
        14 Ashleigh Davis             St. John\'s College  26\'09.50\"            
        15 Danielle Wallace           Oakton HS           26\'05.50\"            
        16 Megan Hicks                Thomas Jefferson    26\'04.50\"            
        17 Katie Lucas                Bishop O\'Connell    25\'10.50\"            
        18 Corrine Kinsella           Jeb Stuart HS       25\'10.25\"            
        19 Jamie Rotimi               Madeira             25\'08.50\"            
        20 Nicole Tossou              Holy Child          25\'07.50\"            
        21 Lindsay Lipinski           Bryn Mawr           25\'05.25\"            
        22 Nicole Wooden              Wakefield HS        25\'04.25\"            
        23 Tabia Gaston               Sidwell Friends     24\'10.00\"            
         - Ashley Barker              Holy Child                 ND            
         - Christine Bobal            Thomas Jefferson           ND            
         - Michelina DelGizzi         Bishop Ireton              ND            
         - Claudia Gabriel            Holy Cross                 ND            
         - Genia Gunter               Spingarn HS                ND            
         - Kimberly Patterson         Spingarn HS                ND            
         - Lyndsey Marder             Paul VI                    ND            
         - Natasha Wilson             The Potomac School         ND            
         - Jocelyn Miller             Holton-Arms                ND            
         - Allison Contreras          Holy Cross                 ND            
         - Ava Jones                  Georgetown Day             ND            
         - Adriane Quinlan            Georgetown Day             ND            
         - Jessica Trent              National Cathedral         ND            
         - Michelle Scott             Wakefield HS               ND            
         - Stephanie Thomas           The Potomac School         ND            
         - Katherine Thomas           Paul VI                    ND            
         - Michelle Dent              Dunbar                     ND            
         - Jillian Milatzo            Bishop O\'Connell           ND            
         - Natalya Balko              Stone Ridge                ND            
         - Kate Britton               Edmund Burke               ND            
         - Kaelen Young               Holton-Arms                ND            
         - Karen Pendri               Bishop Ireton              ND            
         - Elizabeth Lawrence         National Cathedral         ND            
    
                                                                 
                                                                               
                            Event 3 Girls Long Jump                            
                                                                               
                      Finals - Results  - Thursday 05/03/01                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME               SCHOOL              MARK          PTS    
     ===== ========================== =================== =========     ===    
         1 Fatima Schuler             Wakefield HS        17\'07.00\"     10     
         2 Janee Moore                Oakton HS           17\'01.50\"      7     
         2 Michelle Nowden            Elizabeth Seton     17\'01.50\"      7     
         4 Kathleen Woody             Oakton HS           16\'07.75\"      4     
         5 Adrienne Mayo              South Lakes HS      16\'03.25\"      2     
         6 Jessie McCreary            Holton-Arms         16\'02.00\"      1     
         7 Mariestela Buhay           Holy Cross          15\'11.00\"            
         8 Lauren Reliford            St.Stephen\'s/Agnes  15\'08.50\"            
         9 Tyishua Johnson            Elizabeth Seton     15\'08.25\"            
        10 Lindsay Washington         St.Stephen\'s/Agnes  15\'06.50\"            
        11 Maggie Milatzo             Bishop O\'Connell    15\'03.00\"            
        11 Rebecca Pucheu             Paul VI             15\'03.00\"            
        11 Molly Mahar                Thomas Jefferson    15\'03.00\"            
        14 Mannikka Heard             Good Counsel        15\'02.00\"            
        15 Afua Amponsah              Annandale HS        15\'01.50\"            
        16 Fortune Meriwether         Sidwell Friends     15\'00.25\"            
        17 Kristina Rios              Wakefield HS        15\'00.00\"            
        18 Siyani Taylor              Carroll HS          14\'11.50\"            
        19 Anissa Kanoun              Georgetown Day      14\'10.00\"            
        20 AnnaLisa Sarmiento         Paul VI             14\'09.50\"            
        21 Lindsey Gavioli            Episcopal HS        14\'07.50\"            
        21 Aparna Hirve               Thomas Jefferson    14\'07.50\"            
        23 Ebony Jackson              South Lakes HS      14\'06.50\"            
        24 Liz Barrett                Chantilly HS        14\'06.25\"            
        25 Ashley Ferguson-Flemin     Georgetown Day      14\'04.25\"            
        26 Patience Ekperi            G\'Town Visitation   14\'04.00\"            
        26 Charlotte Fouch            Sidwell Friends     14\'04.00\"            
        28 Julia Rothlisberger        WT Woodson          14\'02.50\"            
        28 Amy Koran                  Good Counsel        14\'02.50\"            
        30 Bev MeBane                 Episcopal HS        13\'11.75\"            
        31 Jennifer McGee             Jeb Stuart HS       13\'10.00\"            
        32 Kemi Owens-Hart            Jeb Stuart HS       13\'09.25\"            
        33 Nathalia Jarquin           Holy Cross          13\'00.75\"            
        33 Ashley Sullivan            Annandale HS        13\'00.75\"            
        35 Kristin Crawford           Bishop O\'Connell    13\'00.00\"            
        36 Liz Basham                 St. Mary\'s-Ryken    12\'11.00\"            
        36 Eugenia Leone              St. Andrew\'s Episco 12\'11.00\"            
        38 Aliyah Mosby               Bryn Mawr           12\'10.75\"            
        39 Erin Goggins               WT Woodson          12\'09.00\"            
        40 May Hu                     Holy Child          12\'07.00\"            
        41 Shannon Steinberg          Chantilly HS        12\'06.00\"            
        42 Nora Al-Haroun             Madeira             12\'02.00\"            
        43 Sarah Thorp                Herndon HS          11\'05.00\"            
        43 Dana Al-Haroun             Madeira             11\'05.00\"            
        45 Dominique Rush             Dunbar              11\'01.00\"            
        46 Niki Bramante              St. Andrew\'s Episco 11\'00.00\"            
         - Marion Cavin               Bishop Ireton            FOUL            
         - Kime Hill                  Herndon HS               FOUL            
         - Gloria Hill                National Cathedral       FOUL            
         - Deirdie McCann             Holy Child               FOUL            
         - Melanie Dickson            National Cathedral       FOUL            
                                                                               
                      Event 5 Girls 100 Meter Int Hurdles                      
                                                                               
                   Preliminaries - Results  - Thursday 05/03/01                
               12 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 3 Best Times              
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME HT     
      ===== ============================ ========================= ==== ==     
          1 Whitney Lanum                Good Counsel              15.8  6     
          2 Pam Simmonds                 South Lakes HS            15.8  3     
          3 Krystle Moss                 Thomas Jefferson          15.9  5     
          4 Rhea Godsey                  Carroll HS                16.0  4     
          5 Andrea Robinson              Elizabeth Seton           16.2  8     
          6 Bonnie Meekins               Oakton HS                 16.2  9     
          7 Afua Amponsah                Annandale HS              16.3  7     
          8 Crystal Williams             St. John\'s College HS     16.7  2     
          9 Aidan Brennan                St. Mary\'s-Ryken          17.7  1     
         10 Sara Woody                   Oakton HS                 16.0  3     
         11 Cecily Hutton                The Potomac School        17.4  5     
         11 Yarne Glascoe                Carroll HS                17.4  8     
         13 Erica Holder                 Chantilly HS              17.5  8     
         14 Sasa Hezir                   National Cathedral        17.7  6     
         15 Maria Draine                 Chantilly HS              17.8  4     
         16 Catie Poppe                  Bishop Ireton             17.9  2     
         17 Mary Nyswander               Paul VI                   17.9  2     
         18 Jennifer McGee               Jeb Stuart HS             18.6  1     
         19 Cecily Chambliss             Stone Ridge               18.7  5     
         19 Lena Jackson                 National Cathedral        18.7  2     
         19 Deborah Zickler              Sidwell Friends           18.7  6     
         22 Katie Bruder                 WT Woodson                18.9  3     
         23 Amy Koran                    Good Counsel              19.1  6     
         24 Taylor Gillis                Episcopal HS              19.2  9     
         25 Rahel Denboba                Elizabeth Seton           19.4  9     
         26 Liz Rowan                    Edmund Burke              19.5  3     
         26 Katie Andres                 Bishop O\'Connell          19.5  8     
         28 Katrina Wiley                Spingarn HS               19.6  3     
         29 Joann Cofie                  South Lakes HS            19.7  5     
         29 Kaelen Young                 Holton-Arms               19.7  4     
         29 Katie Curtin                 St.Stephen\'s/Agnes        19.7  1     
         32 Mollie King                  Episcopal HS              19.9  5     
         33 Kerry Killeen                St.Stephen\'s/Agnes        20.1  7     
         34 Sara Akman                   Sidwell Friends           20.3  4     
         35 Deirdie McCann               Holy Child                20.4  9     
         36 Afeke Kambui                 Holton-Arms               20.5  6     
         36 Maggie Benson                Herndon HS                20.5  9     
         38 Christine Andres             Bishop O\'Connell          20.7  1     
         39 Carolyn Green                Paul VI                   20.9  7     
         40 Angela Briggs                Annandale HS              21.0  4     
         40 Brittany Mitchell            The Potomac School        21.0  8     
         42 Melissa Rendeiro             Madeira                   21.1  2     
         43 Megan Hebbe                  WT Woodson                21.3  1     
         44 Emily Erhgood                G\'Town Visitation         22.1  3     
                                                                               
                    Semi-Finals - Results  - Thursday 05/03/01                 
                           6 Advance: Top 3 Each Heat                          
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME HT     
      ===== ============================ ========================= ==== ==     
          1 Pam Simmonds                 South Lakes HS            14.9  1     
          2 Rhea Godsey                  Carroll HS                15.2  2     
          3 Whitney Lanum                Good Counsel              15.2  2     
          4 Bonnie Meekins               Oakton HS                 15.5  1     
          5 Krystle Moss                 Thomas Jefferson          15.9  1     
          6 Andrea Robinson              Elizabeth Seton           16.0  2     
          7 Crystal Williams             St. John\'s College HS     16.0  2     
          8 Sara Woody                   Oakton HS                 16.1  1     
          9 Afua Amponsah                Annandale HS              16.2  1     
         10 Cecily Hutton                The Potomac School        17.3  1     
         11 Aidan Brennan                St. Mary\'s-Ryken          17.5  2     
         12 Yarne Glascoe                Carroll HS                17.9  2     
                                                                               
                          Event 6 Girls 400 Meter Dash                         
                                                                               
                   Preliminaries - Results  - Thursday 05/03/01                
                12 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME   HT    
     ===== ============================ ========================= ====== ==    
         1 Tara Markey                  South Lakes HS            1:00.0  4    
         2 Kristina Rios                Wakefield HS              1:00.5  2    
         3 Karolina Swiadek             Bishop O\'Connell          1:00.7 11    
         4 Nana Meriwether              Sidwell Friends           1:00.8  5    
         5 Angel Ughiove                Maret                     1:00.8  1    
         6 Emily Johnbull               Oakton HS                 1:01.1  3    
         7 Liz Barrett                  Chantilly HS              1:01.4  8    
         8 Tyishua Johnson              Elizabeth Seton           1:02.1  7    
         9 Lucy Terrell                 Thomas Jefferson          1:02.3 10    
        10 Akilah Miles                 Dunbar                    1:02.7  6    
        11 Amanda Kennedy               South Lakes HS            1:03.2  9    
        12 Megan Glassmacher            Bishop Ireton             1:02.7 11    
        13 Kemi Owens-Hart              Jeb Stuart HS             1:03.0 10    
        14 Kerrie McCarthy              G\'Town Visitation         1:03.2  7    
        15 Jenny Lopatin                Thomas Jefferson          1:03.3  4    
        16 Victoria Singletary          Spingarn HS               1:03.4 11    
        17 Emily Brandt                 Bishop Ireton             1:03.5 11    
        18 Nicole Rabiorowitz           Oakton HS                 1:03.6  5    
        18 Elizabeth Fabiani            The Potomac School        1:03.6 10    
        20 Jenny Nichols                Madeira                   1:03.8  4    
        21 Rachel Wilson                Sidwell Friends           1:04.1  2    
        22 Collen Holley                Paul VI                   1:04.3  8    
        23 Winslow Moore                Episcopal HS              1:04.5  4    
        24 Lauren Reliford              St.Stephen\'s/Agnes        1:04.6  3    
        25 Lizzie Christy               Herndon HS                1:04.8  9    
        26 Amelia Moorstein             Holton-Arms               1:05.1  5    
        26 Mariestela Buhay             Holy Cross                1:05.1  9    
        28 Lina Gomez                   The Potomac School        1:05.6  1    
        29 Jamie Christian              National Cathedral        1:05.6  1    
        30 Nora Al-Haroun               Madeira                   1:06.1  3    
        31 Clarence Mills               Episcopal HS              1:06.3  6    
        32 Sophie Meissner              Holton-Arms               1:06.4  2    
        33 Kara Jeschke                 Herndon HS                1:06.5  8    
        33 Jessie Doll                  Flint Hill                1:06.5  7    
        35 Megan Murphy                 Bishop O\'Connell          1:06.8  3    
        36 Christine Lingenfelder       WT Woodson                1:07.0 11    
        37 Gilly Zinser                 Georgetown Day            1:07.2  1    
        38 Sherri Brown                 Annandale HS              1:07.5 10    
        39 Jen Marlay                   St.Stephen\'s/Agnes        1:08.0  1    
        40 Johanna Naradzay             Edmund Burke              1:08.4  6    
        41 Sara Stinson                 National Cathedral        1:08.7  6    
        42 Arita Mangal                 Spingarn HS               1:09.5  2    
        42 Katie Herron                 Paul VI                   1:09.5  5    
        44 Rachel Pectol                Annandale HS              1:09.6  8    
        45 Safiya Harvey                St. John\'s College HS     1:09.9  9    
        46 Kristen Jones                St. Mary\'s-Ryken          1:10.8  3    
        47 Stephanie Cromarty           Holy Cross                1:11.0 10    
        48 Brittany Beckenhauer         WT Woodson                1:12.3 10    
        49 Niki Bramante                St. Andrew\'s Episcopal    1:13.3  7    
        50 Sarah Wilson                 Flint Hill                1:13.5  4    
        51 Ashleigh Cooper              St. John\'s College HS     1:13.6  8    
        52 Dorothy Hambley              St. Andrew\'s Episcopal    1:15.2  2    
        53 Kim Moore                    St. Mary\'s-Ryken          1:16.7  2    

                       
                                                                               
                    Semi-Finals - Results  - Thursday 05/03/01                 
                           6 Advance: Top 3 Each Heat                          
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME   HT    
     ===== ============================ ========================= ====== ==    
         1 Nana Meriwether              Sidwell Friends             59.0  1    
         2 Emily Johnbull               Oakton HS                 1:00.5  2    
         3 Akilah Miles                 Dunbar                    1:00.7  2    
         4 Angel Ughiove                Maret                     1:01.0  1    
         5 Tara Markey                  South Lakes HS            1:01.0  1    
         6 Amanda Kennedy               South Lakes HS            1:01.6  2    
         7 Liz Barrett                  Chantilly HS              1:01.6  2    
         8 Tyishua Johnson              Elizabeth Seton           1:05.3  1    
         9 Megan Glassmacher            Bishop Ireton             1:06.4  1    
        10 Kristina Rios                Wakefield HS              1:07.0  2    
        11 Lucy Terrell                 Thomas Jefferson          1:07.2  1    
         - Karolina Swiadek             Bishop O\'Connell             DNF  2    
                                                                               
                          Event 7 Girls 100 Meter Dash                         
                                                                               
                   Preliminaries - Results  - Thursday 05/03/01                
                          12 Advance: Top 1 Each Heat                          
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME HT     
      ===== ============================ ========================= ==== ==     
          1 Stephanie Nickens            South Lakes HS            12.1  1     
          2 Yanira Ephraim               Dunbar                    12.5 11     
          3 Tiffany Bremby               Carroll HS                12.5 10     
          4 Afua Amponsah                Annandale HS              12.6  2     
          5 Lindsay Washington           St.Stephen\'s/Agnes        12.6  3     
          6 Janee Moore                  Oakton HS                 12.6  7     
          7 Fatima Schuler               Wakefield HS              12.7  5     
          8 Martya Brown                 St. John\'s College HS     12.9 12     
          9 Jessie McCreary              Holton-Arms               12.9  9     
         10 Elizabeth Depczensky         Madeira                   13.1  6     
         11 Liz Rowan                    Edmund Burke              13.5  4     
         12 Katie Bultemeier             WT Woodson                13.6  8     
         13 Fortune Meriwether           Sidwell Friends           12.3  1     
         14 Michelle Nowden              Elizabeth Seton           12.7  7     
         15 Eyang Niambi                 Oakton HS                 12.8 11     
         15 Shenah Opata                 Elizabeth Seton           12.8  1     
         17 Charlotte Fouch              Sidwell Friends           13.0 12     
         18 Megan Stancil                Dunbar                    13.1  2     
         19 Morgan Turner                G\'Town Visitation         13.1  2     
         20 Delece Smith-Barrow          Holy Child                13.2  9     
         20 Amber Mason                  South Lakes HS            13.2 11     
         20 Petrice Williams             Roosevelt HS              13.2  6     
         20 Elena Knappen                The Potomac School        13.2  7     
         24 Ashley Andreotia             Bishop O\'Connell          13.3  5     
         24 Carolyn Jones                Roosevelt HS              13.3  3     
         24 Lindsey Gavioli              Episcopal HS              13.3 10     
         24 Brennan Marsallo             Paul VI                   13.3  9     
         28 Katie McLaughlin             Edmund Burke              13.4  2     
         29 Brittany Wake                St. John\'s College HS     13.5 11     
         29 Gloria Hill                  National Cathedral        13.5  2     
         29 Meaghan O\'Malley             Thomas Jefferson          13.5  6     
         29 Patience Ekperi              G\'Town Visitation         13.5  1     
         29 Rhonda Richardson            Holy Cross                13.5 12     
         34 Rachel Brushett              Holton-Arms               13.6  4     
         34 Rachel Katora                Thomas Jefferson          13.6 11     
         34 Krysta Borkowski             Paul VI                   13.6  6     
         37 Rachel Jones                 Annandale HS              13.7  4     
         37 Kelly Williams               Spingarn HS               13.7  7     
         39 Courtney Schilling           Herndon HS                13.8  5     
         39 Katrina Wiley                Spingarn HS               13.8  4     
         41 Victoria Eagles              Maret                     13.8 10     
         42 Keara Harris                 St.Stephen\'s/Agnes        13.8 10     
         43 Alicia Avery                 Wakefield HS              13.9  9     
         44 Courtney Jones               Georgetown Day            13.9  9     
         45 Abbie Tang                   Bishop O\'Connell          14.0  8     
         45 Candace Kent                 The Potomac School        14.0  5     
         47 Joselle Gacusan              Bishop Ireton             14.1  6     
         47 Sarah Urban                  Herndon HS                14.1 12     
         47 Christine Klam               Chantilly HS              14.1 10     
         47 Jordan Atkinson              Madeira                   14.1  2     
         51 Kirsten Schuck               St. Mary\'s-Ryken          14.2  3     
         52 April Todd                   WT Woodson                14.3  4     
         52 Tiffany Younger              Good Counsel              14.3  3     
         54 KiYonna Carr                 Episcopal HS              14.6  7     
         54 Ava Jones                    Georgetown Day            14.6  6     
         56 Jillian Knox                 Maret                     15.0  7     
         56 Melanie Dickson              National Cathedral        15.0  8     
                                                                               
                    Semi-Finals - Results  - Thursday 05/03/01                 
                           6 Advance: Top 3 Each Heat                          
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME HT     
      ===== ============================ ========================= ==== ==     
          1 Yanira Ephraim               Dunbar                    12.2  2     
          2 Stephanie Nickens            South Lakes HS            12.3  1     
          3 Fatima Schuler               Wakefield HS              12.3  2     
          4 Afua Amponsah                Annandale HS              12.8  1     
          5 Tiffany Bremby               Carroll HS                12.3  2     
          6 Lindsay Washington           St.Stephen\'s/Agnes        13.0  1     
          7 Janee Moore                  Oakton HS                 12.4  2     
          8 Elizabeth Depczensky         Madeira                   12.6  2     
          9 Martya Brown                 St. John\'s College HS     13.0  1     
         10 Jessie McCreary              Holton-Arms               13.4  1     
         10 Liz Rowan                    Edmund Burke              13.4  2     
         12 Katie Bultemeier             WT Woodson                13.8  1     
                                                                               
                      Event 8 Girls 300 Meter Low Hurdles                      
                                                                               
                   Preliminaries - Results  - Thursday 05/03/01                
               12 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 4 Best Times              
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME   HT    
     ===== ============================ ========================= ====== ==    
         1 Mannikka Heard               Good Counsel                44.9  8    
         2 Natalie Gwilliam             Thomas Jefferson            47.8  2    
         3 Bonnie Meekins               Oakton HS                   48.7  5    
         4 Krystle Moss                 Thomas Jefferson            48.7  3    
         5 Whitney Lanum                Good Counsel                48.8  7    
         6 Pam Simmonds                 South Lakes HS              49.7  4    
         7 Candace Nesbitt              Elizabeth Seton             50.6  6    
         8 Rhea Godsey                  Carroll HS                  50.8  1    
         9 Ebony Jackson                South Lakes HS              50.9  6    
        10 Takhani Kromah               St.Stephen\'s/Agnes          51.2  2    
        10 Katie Andres                 Bishop O\'Connell            51.2  5    
        12 Aidan Brennan                St. Mary\'s-Ryken            51.6  3    
        13 Taylor Gillis                Episcopal HS                52.4  2    
        14 Mary Nyswander               Paul VI                     52.7  1    
        15 Jennifer McGee               Jeb Stuart HS               52.8  4    
        16 Sasa Hezir                   National Cathedral          52.9  8    
        17 Catie Poppe                  Bishop Ireton               53.2  7    
        18 Kate Spivey                  Edmund Burke                53.5  2    
        19 Bev MeBane                   Episcopal HS                53.9  8    
        20 Kaelen Young                 Holton-Arms                 54.0  3    
        20 Katie Curtin                 St.Stephen\'s/Agnes          54.0  4    
        22 Christina Fernandez          National Cathedral          54.1  1    
        23 Dominique Johnson            Carroll HS                  54.3  5    
        24 Erica Holder                 Chantilly HS                54.4  6    
        25 Maria Draine                 Chantilly HS                54.6  7    
        26 Natalie Romanoff             Madeira                     54.8  8    
        26 Maggie Benson                Herndon HS                  54.8  5    
        28 Cecily Hutton                The Potomac School          55.0  8    
        29 Sara Akman                   Sidwell Friends             55.1  8    
        30 Melissa Rendeiro             Madeira                     56.1  7    
        31 Genesis Lucas                Elizabeth Seton             57.0  4    
        31 Deborah Zickler              Sidwell Friends             57.0  2    
        33 Christine Andres             Bishop O\'Connell            58.4  3    
        33 May Hu                       Holy Child                  58.4  4    

St. Stephen\'s & St. Agnes H.S.                            Hy-Tek\'s MEET MANAGER
                            General Philip H. Draper                    Page 10
                           Track & Field Invitational                          
       St. Stephen\'s & St. Agnes - Thursday 05/03/01 to Saturday 05/05/01      
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                Event 8 Girls 300 Meter Low Hurdles (Continued)                
                                                                               
                   Preliminaries - Results  - Thursday 05/03/01                
               12 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 4 Best Times              
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME   HT    
     ===== ============================ ========================= ====== ==    
        35 Elizabeth Gill               Annandale HS              1:00.5  6    
        35 Lola Ajaye                   Holy Cross                1:00.5  2    
        37 Megan Hebbe                  WT Woodson                1:01.5  3    
        38 Carolyn Green                Paul VI                   1:02.3  6    
        39 Katie Mangan                 Holy Child                1:02.8  1    
                                                                               
                    Semi-Finals - Results  - Thursday 05/03/01                 
                           6 Advance: Top 3 Each Heat                          
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME HT     
      ===== ============================ ========================= ==== ==     
          1 Bonnie Meekins               Oakton HS                 46.7  2     
          2 Whitney Lanum                Good Counsel              46.7  1     
          3 Mannikka Heard               Good Counsel              46.8  1     
          4 Natalie Gwilliam             Thomas Jefferson          47.2  2     
          5 Krystle Moss                 Thomas Jefferson          47.0  1     
          6 Pam Simmonds                 South Lakes HS            47.7  2     
          7 Rhea Godsey                  Carroll HS                47.7  1     
          8 Ebony Jackson                South Lakes HS            49.6  1     
          9 Katie Andres                 Bishop O\'Connell          50.4  2     
         10 Takhani Kromah               St.Stephen\'s/Agnes        51.2  2     
         11 Candace Nesbitt              Elizabeth Seton           51.6  2     
         11 Aidan Brennan                St. Mary\'s-Ryken          51.6  1     
                                                                               
                          Event 9 Girls 200 Meter Dash                         
                                                                               
                   Preliminaries - Results  - Thursday 05/03/01                
                          12 Advance: Top 1 Each Heat                          
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME HT     
      ===== ============================ ========================= ==== ==     
          1 Kristen Hassell              South Lakes HS            25.3 11     
          2 Stephanie Nickens            South Lakes HS            25.6  9     
          3 Yanira Ephraim               Dunbar                    25.7  1     
          4 Nofi Mojidi                  Bullis                    25.9  7     
          5 Sara Kirtland                Oakton HS                 25.9  4     
          6 Kathleen Woody               Oakton HS                 26.2  8     
          7 Tristan Marsh                Carroll HS                26.4  2     
          8 Morgan Turner                G\'Town Visitation         27.3  6     
          9 Fortune Meriwether           Sidwell Friends           27.3 12     
         10 Molly Mahar                  Thomas Jefferson          27.4  3     
         11 Rhonda Richardson            Holy Cross                27.5 10     
         12 Safiya Harvey                St. John\'s College HS     27.8  5     
         13 Fatima Schuler               Wakefield HS              26.1  4     
         14 Ashley Ferguson-Flemin       Georgetown Day            26.4  7     
         15 Fatima Labor-Koroma          Chantilly HS              26.7  1     
         16 Martya Brown                 St. John\'s College HS     27.0  2     
         17 Anissa Kanoun                Georgetown Day            27.0 11     
         18 Victoria Singletary          Spingarn HS               27.0 11     
         19 Brianna McPhatter            Elizabeth Seton           27.2  1     
         20 Megan Stancil                Dunbar                    27.2  8     
         21 Ashley Andreotia             Bishop O\'Connell          27.2  8     
         22 Samantha Wright              Bryn Mawr                 27.6  9     
         22 Meaghan O\'Malley             Thomas Jefferson          27.6 10     
         22 Brennan Marsallo             Paul VI                   27.6  1     
         25 Elizabeth Depczensky         Madeira                   27.7 12     
         26 Amie Charlery                Chantilly HS              27.8 12     
         27 Abena Asare                  Bryn Mawr                 28.0 10     
         28 Petrice Williams             Roosevelt HS              28.1  4     
         29 Kemi Owens-Hart              Jeb Stuart HS             28.1  4     
         30 AnnaLisa Sarmiento           Paul VI                   28.2  8     
         30 Carolyn Jones                Roosevelt HS              28.2  1     
         32 Jessica Barker               Bishop O\'Connell          28.3  7     
         33 Ashley Ellis                 Herndon HS                28.4  7     
         34 Delece Smith-Barrow          Holy Child                28.4  3     
         35 Hilary Roberts               Sidwell Friends           28.4  3     
         36 Lindsey Gavioli              Episcopal HS              28.5  6     
         36 Victoria Eagles              Maret                     28.5  8     
         38 Katie Bultemeier             WT Woodson                28.6  2     
         38 Katie McLaughlin             Edmund Burke              28.6 10     
         40 Sophie Meissner              Holton-Arms               28.9 11     
         40 Laura Warren                 The Potomac School        28.9  7     
         40 Joselle Gacusan              Bishop Ireton             28.9  1     
         43 Gloria Hill                  National Cathedral        28.9 12     
         44 Rachel Jones                 Annandale HS              28.9 12     
         45 Mariestela Buhay             Holy Cross                29.0  9     
         45 Arita Mangal                 Spingarn HS               29.0  6     
         45 Sarah Thorp                  Herndon HS                29.0 10     
         48 Emily Klim                   Episcopal HS              29.4  9     
         49 Yinka Green                  St.Stephen\'s/Agnes        29.5  3     
         50 Erin Killiany                WT Woodson                29.6  9     
         50 Tiffany Younger              Good Counsel              29.6  5     
         52 Monica Ortiz                 Annandale HS              29.7 10     
         53 Maria Gissendanner           Bishop Ireton             29.8  5     
         54 Whitney Best                 Holton-Arms               29.9  6     
         55 Kate Vlach                   National Cathedral        30.1  5     
         56 Kirsten Schuck               St. Mary\'s-Ryken          30.2 11     
         57 Candace Phoenix              The Potomac School        30.3  3     
         58 Sofi Mojidi                  Bullis                    30.7  6     
         59 Natalie Romanoff             Madeira                   31.7  2     
          - Siyani Taylor                Carroll HS                  DQ  8     
                                                                               
                    Semi-Finals - Results  - Thursday 05/03/01                 
                           6 Advance: Top 3 Each Heat                          
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME HT     
      ===== ============================ ========================= ==== ==     
          1 Nofi Mojidi                  Bullis                    25.5  1     
          2 Stephanie Nickens            South Lakes HS            25.9  2     
          3 Yanira Ephraim               Dunbar                    25.9  2     
          4 Sara Kirtland                Oakton HS                 26.0  1     
          5 Kathleen Woody               Oakton HS                 26.2  2     
          6 Fortune Meriwether           Sidwell Friends           26.2  1     
          7 Kristen Hassell              South Lakes HS            27.1  1     
          8 Molly Mahar                  Thomas Jefferson          27.4  2     
          9 Tristan Marsh                Carroll HS                27.6  2     
         10 Rhonda Richardson            Holy Cross                28.0  2     
         11 Safiya Harvey                St. John\'s College HS     28.9  1     
         12 Morgan Turner                G\'Town Visitation         29.6  1     
                                                                               
                         Event 10 Girls 3,200 Meter Run                        
                                                                               
                      Finals - Results  - Thursday 05/03/01                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME    PTS   
    ===== ============================ ========================= ======= ===   
        1 Kelley Otstott               Thomas Jefferson          10:58.1       
        2 Laura Drossner               Bryn Mawr                 11:19.2       
        3 Keira Carlstrom              Oakton HS                 11:24.6       
        4 Emily Fertig                 Sidwell Friends           11:32.2       
        5 Jessica Wolfe                Bishop Ireton             11:36.3       
        6 Tracy Williams               Chantilly HS              11:48.2       
        7 Mary Hogan                   Paul VI                   11:53.8       
        8 Kristen Hart                 Herndon HS                11:57.3       
        9 Eleanor Boyce                Paul VI                   12:00.6       
       10 Sarah Look                   Herndon HS                12:15.4       
       11 Hilary Goss                  Thomas Jefferson          12:20.3       
       12 Jannee Caplan                The Field School          12:28.9       
       13 Alene Kennedy                Oakton HS                 12:35.9       
       14 Rachel Moretti               Chantilly HS              12:41.5       
       15 Manion Maura                 Stone Ridge               12:43.9       
       16 Jenica Semler                WT Woodson                12:45.7       
       17 Elizabeth Cukor              Bryn Mawr                 12:46.2       
       18 Julia Bellis                 South Lakes HS            12:48.2       
       19 Nina Eichacker               National Cathedral        12:50.8       

St. Stephen\'s & St. Agnes H.S.                            Hy-Tek\'s MEET MANAGER
                            General Philip H. Draper                    
                           Track & Field Invitational                          
       St. Stephen\'s & St. Agnes - Thursday 05/03/01 to Saturday 05/05/01      
                                                                               
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                         
                                                                               
                   Event 10 Girls 3,200 Meter Run (Continued)                  
                                                                               
                      Finals - Results  - Thursday 05/03/01                    
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME    PTS   
    ===== ============================ ========================= ======= ===   
       20 Drew Saylor                  St. Andrew\'s Episcopal    13:00.8       
       21 Kelley Elliott               South Lakes HS            13:12.0       
       22 Kim Nguyen                   National Cathedral        13:15.9       
       23 Kate Ballou                  St. Andrew\'s Episcopal    13:20.7       
       24 Ellen Fedors                 Georgetown Day            13:28.8       
       25 Molly Mitchell               St. Mary\'s-Ryken          13:31.5       
       26 Meghan Weaver                St. Mary\'s-Ryken          13:32.9       
       27 Katie Malloy                 Bishop O\'Connell          13:34.2       
       28 Katie Antalics               Bishop O\'Connell          13:35.1       
       29 Riyo Yoshioka                Holy Cross                13:40.3       
       30 Jessica Sammis               Sidwell Friends           13:47.4       
       31 Lauren DiPirro               Holy Child                13:52.5       
       32 Catherine Pitcher            Madeira                   13:55.9       
       33 Zoe Pastorfield-Li           Madeira                   14:14.4       
       34 Sally Widdowson              Episcopal HS              14:22.1       
       35 Erin Freedman                Georgetown Day            14:28.8       
       36 Katie Eastland               The Potomac School        14:34.9       
       37 Safaa Souiri                 Jeb Stuart HS             14:48.7       
       38 Genna Beier                  The Potomac School        14:51.5       
       39 Rachel Blair                 St.Stephen\'s/Agnes        14:52.9       
       40 Colleen Klees                St. John\'s College HS     15:08.6       
       41 Graye Pellitier              Episcopal HS              15:13.7       
       42 Charlotte Riggs              Jeb Stuart HS             15:42.6       
       43 Amber Taylor                 G\'Town Visitation         16:21.6       
       44 Shannon Calnan               G\'Town Visitation         16:41.9       
       45 Meg Johnson                  Holy Child                17:15.2       
       46 Amelia Mathias               Flint Hill                17:18.8       
       47 Carolyn Lee                  Flint Hill                18:01.8

Finals EVENT 7 GIRLS 100 METER DASH                                            
  1. Yanira Ephraim, Dunbar 12.5; 2. Stephanie Nickens, South Lakes 12.6; 3.   
 Fatima Schuler, Wakefield HS 12.6; 4. Tiffany Bremby, Carroll HS 12.6; 5. Afua
 Amponsah, Annandale HS 12.8; 6. Lindsay Washington, Sssas 12.8.               
                                                                               
Finals EVENT 9 GIRLS 200 METER DASH                                            
  1. Yanira Ephraim, Dunbar 25.9; 2. Kathleen Woody, Oakton HS 26.3; 3.        
 Stephanie Nickens, South Lakes 26.3; 4. Nofi Mojidi, Bullis 26.3; 5. Fortune  
 Meriwether, Sidwell Frie 26.4; 6. Sara Kirtland, Oakton HS 26.5.              
                                                                               
Finals EVENT 6 GIRLS 400 METER DASH                                            
  1. Nana Meriwether, Sidwell Frie 56.8; 2. Angel Ughiove, Maret 59.1; 3.      
 Akilah Miles, Dunbar 59.9; 4. Tara Markey, South Lakes 1:00.4; 5. Emily       
 Johnbull, Oakton HS 1:00.7; 6. Amanda Kennedy, South Lakes 1:01.1.            
Finals EVENT 46 GIRLS 800 METER RUN                                            
 1. Keira Carlstrom, Oakton HS 2:18.3; 2. Lucy Terrell, Jefferson 2:25.3; 3.   
 Heather Fisher, Herndon HS 2:25.9; 4. Lauren Edwards, Annandale HS 2:26.3; 5. 
 Andrea Lopez, Jefferson 2:26.5; 6. Megan Fogarty, Paul VI 2:28.9; 7. Meredith 
 Eply, Oakton HS 2:29.2; 8. Caroline Pareti, Episcopal HS 2:32.4; 9. Emily     
 Yost, Herndon HS 2:33.8; 9. Lia Ames, South Lakes 2:33.8; 11. Charlotte Allen,
 Sssas 2:34.4; 12. Sabrina Manville, National Cat 2:34.8; 13. Alison Lund,     
 Seton 2:35.1; 14. Jenny Nichols, Madeira 2:35.9; 15. Christina Cuneo,         
 Georgetown V 2:36.0; 16. Claire Kugler, Bishop Ireto 2:36.1; 17. Claire       
 Conron, Bishop Ireto 2:36.3; 18. Rachel Moretti, Chantilly HS 2:36.5; 19.     
 Pavsner Sloan, Maret 2:37.0; 20. Whitney Blair, Sssas 2:38.4; 21. Lonique     
 Moore, Seton 2:38.8; 22. Katherine Antezana, Jeb Stuart H 2:39.7; 23. Pam     
 Davis, Jeb Stuart H 2:40.2; 24. Talila Lewis, St. John\'s 2:41.8; 25. Marjorie 
 Censer, WT Woodson 2:42.4; 26. Geneva Gehring, Georgetown V 2:42.5; 27. Kelly 
 Lanzara, BishopO\'Conn 2:43.3; 28. Katie Dixon, Paul VI 2:43.5; 29. Itzel      
 Perez, Annandale HS 2:47.1; 30. Lisa Korn, Holton-Arms 2:47.3; 31. Sara       
 Leggin, Holton-Arms 2:49.0; 32. Alex Diaz, National Cat 2:49.2; 33. Vera      
 Garcia, Carroll HS 2:51.8; 34. Jessica Reichler, Bullis 2:57.2; 35. Catherine 
 Pitcher, Madeira 2:57.5; 36. Kaliesha Harrison, Dunbar 2:57.6; 37. Sarah      
 Wilson, Flint Hill 2:58.9; 38. Jane Luxnor, Holy Child 3:00.0; 39. Chrystal   
 Addison, Dunbar 3:01.3; 40. Alexandra Briancon, Georgetown D 3:06.1; 41. Diane
 Reidy, Holy Cross 3:08.1; 42. Deborah Zickler, Sidwell Frie 3:18.8.           

Finals EVENT 25 GIRLS 1,600 METER RUN                                          
 1. Laura Drossner, Bryn Mawr 5:14.3; 2. Emily Fertig, Sidwell Frie 5:19.7; 3. 
 Jessica Wolfe, Bishop Ireto 5:20.1; 4. Indira Garcia, Carroll HS 5:24.8; 5.   
 Eleanor Boyce, Paul VI 5:26.4; 6. Tracy Williams, Chantilly HS 5:29.2; 7.     
 Jessica Raphael, Oakton HS 5:29.9; 8. Jennifer Dolson, Jefferson 5:31.2; 9.   
 Emily Adams, Oakton HS 5:32.1; 10. Ally Weiss, Jefferson 5:32.4; 11. Mary     
 Hogan, Paul VI 5:34.8; 12. Ashley Campbell, Bryn Mawr 5:40.9; 13. Katherine   
 Frolow, Herndon HS 5:41.0; 14. Rachel Moretti, Chantilly HS 5:43.4; 15. Manion
 Maura, Stone Ridge 5:45.2; 16. Chloe Wieland, Herndon HS 5:45.8; 17. Kat      
 Glass, National Cat 5:47.2; 18. Jane Caflisch, The Field Sc 5:47.4; 19.       
 Charlotte Allen, Sssas 5:50.2; 20. Jessie O\'Byrne, WT Woodson 5:51.3; 21. Kim 
 Nguyen, National Cat 5:52.4; 22. Christie Pugnetti, WT Woodson 5:53.3; 23.    
 Victoria Dinh, Annandale HS 5:54.8; 24. Patrice Benjamin, Carroll HS 5:57.8;  
 25. Elizabeth Mathison, Episcopal HS 5:58.3; 26. Tina Christensen,            
 BishopO\'Conn 6:02.4; 27. Pam Davis, Jeb Stuart H 6:02.5; 28. Talila Lewis, St.
 John\'s 6:06.6; 29. Deidra Heiss, Holton-Arms 6:07.8; 30. Anna Mackintosh,     
 Flint Hill 6:08.1; 31. Grace Zoller, South Lakes 6:09.6; 32. Emily Malloy,    
 BishopO\'Conn 6:15.2; 33. Jessica Sammis, Sidwell Frie 6:16.3; 34. Lauren      
 DiPirro, Holy Child 6:16.4; 35. Riyo Yoshioka, Holy Cross 6:18.2; 36. Jane    
 Luxnor, Holy Child 6:20.1; 37. Elizabeth Hussey, The Potomac 6:20.6; 38. Zoe  
 Pastorfield-Li, Madeira 6:22.9; 39. Catherine Pitcher, Madeira 6:26.1; 40.    
 Genevieve Holland, Georgetown V 6:26.3; 41. Jamie Rudolph, South Lakes 6:29.7;
 42. Suzie Raffe, Flint Hill 6:33.6; 43. Kaliesha Harrison, Dunbar 6:33.9; 44. 
 Anna Jones, St. Mary\'s-R 6:38.5; 45. Rachel Blair, Sssas 6:45.3; 46. Colleen  
 Klees, St. John\'s 6:46.8; 47. Rosemary Taing, Jeb Stuart H 6:54.6; 48.        
 Chrystal Addison, Dunbar 6:58.4; 49. Lauren Palank, Holy Cross 7:00.2; 50.    
 Becca Wittie, Maret 8:47.1.                                 

Finals EVENT 5 GIRLS 100 METER INT HURDLES                                     
  1. Rhea Godsey, Carroll HS 15.4; 2. Whitney Lanum, Good Counsel 15.6; 3.     
 Andrea Robinson, Seton 15.8; 4. Krystle Moss, Jefferson 15.8; 5. Bonnie       
 Meekins, Oakton HS 15.9; 6. Pam Simmonds, South Lakes 16.1.                  

Finals EVENT 8 GIRLS 300 METER LOW HURDLES                                     
  1. Pam Simmonds, South Lakes 46.6; 2. Natalie Gwilliam, Jefferson 47.2; 3.   
 Whitney Lanum, Good Counsel 47.3; 4. Mannikka Heard, Good Counsel 47.3; 5.    
 Bonnie Meekins, Oakton HS 47.4; 6. Krystle Moss, Jefferson 47.5.              

Finals EVENT 29 GIRLS 1,500 METER STEEPLECHASE                                 
 1. Sarah Perez, Paul VI 6:20.5; 2. Kelley Elliott, South Lakes 6:23.4; 3.     
 Carleigh Gregory, Herndon HS 6:24.3; 4. Ariel Berkower, Sidwell Frie 6:36.3;  
 5. Katie Gonet, South Lakes 6:36.9; 6. Kara Lengel, WT Woodson 6:44.4; 7. Zoe 
 Pastorfield-Li, Madeira 7:03.9; 8. May Hu, Holy Child 7:47.6; 9. Kim Moore,   
 St. Mary\'s-R 8:06.3.                                                          

Finals EVENT 27 GIRLS 4X100 METER RELAY                                        
 1. Oakton HS 49.4; 2. Sidwell Frie 49.8; 2. Carroll HS 49.8; 4. South Lakes   
 51.0; 5. Dunbar 51.2; 6. St. John\'s 51.4; 7. Jefferson 51.7; 8. Holy Cross    
 52.6; 8. Paul VI 52.6; 10. Wakefield HS 52.7; 11. Annandale HS 53.0; 12.      
 Holton-Arms 53.2; 13. Sssas 53.3; 14. BishopO\'Conn 53.3; 15. Chantilly HS     
 53.5; 16. The Potomac 53.8; 17. Good Counsel 53.8; 18. Herndon HS 54.0; 19.   
 Edmund Burke 54.5; 20. WT Woodson 54.8; 21. Episcopal HS 55.0; 22. Georgetown 
 V 55.2; 23. Jeb Stuart H 55.3; 24. Madeira 56.2; 25. Roosevelt HS 56.8; 26.   
 Stone Ridge 57.8; 27. Holy Child 58.4; 28. Bishop Ireto 59.3; - Georgetown D  
 DQ.                                                                           

Finals EVENT 37 GIRLS 4X400 METER RELAY                                        
 1. Carroll HS 4:00.1; 2. South Lakes 4:08.0; 3. Jefferson 4:10.4; 4. Sidwell  
 Frie 4:10.9; 5. Oakton HS 4:12.5; 6. Good Counsel 4:13.9; 7. Dunbar 4:15.0; 8.
 Chantilly HS 4:16.0; 9. BishopO\'Conn 4:16.3; 10. Sssas 4:16.3; 11. Georgetown 
 D 4:16.8; 12. Herndon HS 4:18.5; 13. Episcopal HS 4:19.9; 14. Bishop Ireto    
 4:21.7; 15. Madeira 4:22.3; 16. Paul VI 4:25.0; 17. Holton-Arms 4:27.8; 18.   
 National Cat 4:29.5; 19. Annandale HS 4:29.9; 20. WT Woodson 4:36.9; 21. Jeb  
 Stuart H 4:40.2; 22. Seton 4:49.0; 23. St. Mary\'s-R 4:52.7; 24. Holy Child    
 5:06.1.                                                                       

Finals EVENT 20 GIRLS 4X800 METER RELAY                                        
 1. Herndon HS 9:49.8; 2. South Lakes 10:03.1; 3. WT Woodson 10:06.9; 4.       
 Episcopal HS 10:09.9; 5. Bishop Ireto 10:10.7; 6. Jefferson 10:12.9; 7.       
 BishopO\'Conn 10:24.6; 8. Bryn Mawr 10:35.9; 9. Oakton HS 10:39.6; 10. Seton   
 10:42.2; 11. Stone Ridge 10:58.5; 11. National Cat 10:58.5; 13. Chantilly HS  
 10:58.9; 14. St. Andrew\'s 10:59.1; 15. Madeira 11:27.9; 16. Jeb Stuart H      
 11:33.7; 17. Holy Cross 11:58.9; 18. The Potomac 12:14.5; - Carroll HS DNF.   

Finals EVENT 4 GIRLS TRIPLE JUMP                                               
 1. Bonnie Meekins, Oakton HS 35-01.25; 2. Tyishua Johnson, Seton 34-07; 3.    
 Adrienne Mayo, South Lakes 34-07; 4. Kathleen Woody, Oakton HS 34-0; 5.       
 Rebecca Pucheu, Paul VI 32-11.50; 6. Takhani Kromah, Sssas 32-07; 7. Lauren   
 Reliford, Sssas 32-05.50; 8. Gloria Hill, National Cat 32-01.75; 9. Rachel    
 Brushett, Holton-Arms 31-11; 10. Jessie McCreary, Holton-Arms 31-10; 11.      
 Maggie Milatzo, BishopO\'Conn 31-07.25; 12. Hilary Roberts, Sidwell Frie 31-04;
 13. Pam Simmonds, South Lakes 31-02.50; 14. Andrea Robinson, Seton 31-01.25;  
 15. Aliyah Mosby, Bryn Mawr 31-00.50; 16. Jean Tarascio, Paul VI 30-09; 17.   
 Aparna Hirve, Jefferson 30-06.25; 18. Katie Bultemeier, WT Woodson 30-05; 19. 
 Valerie Concepcion, Jefferson 30-04.50; 20. Liz Barrett, Chantilly HS 30-01;  
 21. Christina Fernandez, National Cat 30-00.25; 22. Yarne Glascoe, Carroll HS 
 29-11.50; 23. Mollie King, Episcopal HS 29-10; 24. Maria Heineman, Good       
 Counsel 29-05.25; 25. Sara Akman, Sidwell Frie 29-01.50; 26. Mannikka Heard,  
 Good Counsel 28-08; 27. Jennifer McGee, Jeb Stuart H 28-07.50; 27. Kristin    
 Crawford, BishopO\'Conn 28-07.50; 29. Ashley Sullivan, Annandale HS 28-07; 30. 
 Bev MeBane, Episcopal HS 28-00.25; 31. Anissa Kanoun, Georgetown D 27-11.50;  
 32. Shannon Steinberg, Chantilly HS 27-11; 33. Kemi Owens-Hart, Jeb Stuart H  
 26-06.50; 34. Liz Basham, St. Mary\'s-R 26-03.50; 35. Natalie Romanoff, Madeira
 26-0; 36. Nora Al-Haroun, Madeira 25-06; 37. Mary Canter, Bishop Ireto 25-0;  
 38. Lindsey Dent, Holy Cross 23-0; - Ashley Donovan, Edmund Burke ND; - Shana 
 Patton, Wakefield HS ND; - Jenelle Oxedine, Stone Ridge ND.                   

Finals EVENT 22 GIRLS DISCUS THROW                                             
 1. Latasha Ewell, South Lakes 115-06; 2. Lindsey Pearson, Oakton HS 113-08; 3.
 Chazzy Morris, Herndon HS 110-0; 4. Mo Lubow, Oakton HS 104-10; 5. Julie      
 Younes, Seton 98-07; 6. Daphne Chester, The Potomac 95-06; 7. Danielle Menzen,
 Holy Cross 88-01; 8. Zakiya Shivers, Bryn Mawr 87-08; 9. Myckiela Cooper,     
 Jefferson 87-06; 9. Kristen Schmidt, Herndon HS 87-06; 11. Kelley Farris,     
 Episcopal HS 84-00.50; 12. Christina Coho, South Lakes 83-04.50; 13. Martha   
 Cruz, Annandale HS 81-04.50; 14. Stephanie Mathiue, Paul VI 80-11; 15. Jillian
 Milatzo, BishopO\'Conn 79-07.50; 16. Leslie Griffin, Seton 77-10.50; 17. Beezie
 McLaughlin, Episcopal HS 77-08; 18. Claudia Gabriel, Holy Cross 76-10; 19.    
 Nicole Prussia, Good Counsel 75-11; 20. Jamie Rotimi, Madeira 75-05; -        
 Christine Allard, Jefferson ND; - Amber Taylor, Georgetown V ND; - Vanessa    
 Young, Holton-Arms ND; - Elizabeth Lawrence, National Cat ND; - Fariza        
 Ibrahim, Holton-Arms ND; - Jennifer Chapman, Sssas ND; - Leslie Wilson,       
 Georgetown V ND; - Ashley Barker, Holy Child ND; - Ava Jones, Georgetown D ND;
 - Tabia Gaston, Sidwell Frie ND; - Katie Lucas, BishopO\'Conn ND; - Sarah      
 Salky, Edmund Burke ND; - Michelle Scott, Wakefield HS ND; - Anne Goldfein,   
 Sssas ND; - Cara Washington, Jeb Stuart H ND; - Andrea Key, Carroll HS ND; -  
 Katherine Thomas, Paul VI ND.

Event 11 Boys High Jump                            
                                                                               
                       Finals - Results  - Friday 05/04/01                     
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME               SCHOOL              MARK         PTS    
      ===== ========================== =================== ========     ===    
          1 Jonathan Martin            Bishop O\'Connell    6\'04.00\"     10     
          2 Amir Jeniks                Sidwell Friends     6\'04.00\"      8     
          3 Teddy Presley              Oakton HS           6\'04.00\"      6     
          4 Dunston                    The Bullis School   6\'02.00\"      4     
          5 Neville Jiang              Oakton HS           6\'00.00\"      2     
          6 Will McGeehee              St. Albans          6\'00.00\"      1     
          7 Wade Williams              Gonzaga College HS  6\'00.00\"            
          8 Andy Nelson                Episcopal HS        5\'10.00\"            
          8 Dapo Iluyomode             Georgetown Prep     5\'10.00\"            
          8 Chad Crutchfield           Georgetown Prep     5\'10.00\"            
          8 Mark Henry                 Carroll HS          5\'10.00\"            
          8 Leo Emerson                Herndon HS          5\'10.00\"            
         13 Vernon Davis               Dunbar              5\'10.00\"            
         14 Devin Thompson             Carroll HS          5\'08.00\"            
         14 Mike Johnson               WT Woodson          5\'08.00\"            
         14 Paul Shlesinger            Bishop Ireton       5\'08.00\"            
         17 Matt Lightfoot             Bishop O\'Connell    5\'08.00\"            
         17 Luke Anderson              Episcopal HS        5\'08.00\"            
         19 Glasby                     The Bullis School   5\'08.00\"            
         20 Forrest Kettler            The Potomac School  5\'06.00\"            
         20 Justin Richardson          St. Stephen\'s & St. 5\'06.00\"            
         22 Matt Baker                 St. Albans          5\'06.00\"            
         22 Chris Royal                South Lakes HS      5\'06.00\"            
         22 Steve Cobb                 Gonzaga College HS  5\'06.00\"            
          - Brandon Zimmer             Thomas Jefferson          NH            
          - Antonio Webb               Paul VI                   NH            
          - Ravi Jefferson-Georg       WT Woodson                NH            
          - Chris Sasher               Herndon HS                NH            
                                                                               
                           Event 12 Boys Discus Throw                          
                                                                               
                       Finals - Results  - Friday 05/04/01                     
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME               SCHOOL              MARK           PTS   
     ===== ========================== =================== ==========     ===   
         1 Jordon Samson              Chantilly HS        148\'07.00\"     10    
         2 Brandon Fields             Annandale HS        144\'10.00\"      8    
         3 Joe Loughnane              Herndon HS          142\'09.00\"      6    
         4 Artie Armstrong            Episcopal HS        136\'03.00\"      4    
         5 Kory Gedin                 Gonzaga College HS  133\'04.00\"      2    
         6 Jason O\'Neill              Episcopal HS        129\'10.00\"      1    
         7 Devonne Armstrong          Wakefield HS        127\'04.00\"           
         8 Chris Sasher               Herndon HS          126\'03.00\"           
         9 Darron Davis               Gonzaga College HS  124\'07.00\"           
        10 Tom Verghese               St. Albans          123\'03.00\"           
        11 Dan Bagley                 Thomas Jefferson    121\'09.00\"           
        12 Anthony Williams           Dematha             120\'06.00\"           
        13 Tom Gaines                 Annandale HS        120\'00.00\"           
        14 Tyree Spinner              Paul VI             118\'07.00\"           
        15 Angel Saad                 Georgetown Prep     117\'05.00\"           
        16 Tim Bluth                  Georgetown Prep     115\'05.00\"           
        17 Alex Powell                Dematha             113\'11.00\"           
        18 Matt Lightfoot             Bishop O\'Connell    113\'02.00\"           
        19 Tim Wacek                  WT Woodson          111\'05.00\"           
        20 Tom Gadell                 Bishop O\'Connell    110\'01.00\"           
        21 Gene Arlook                Edmund Burke        108\'10.00\"           
        22 Cyprian Kibuka             St. Stephen\'s & St. 107\'10.00\"           
        23 Stuart Chapman             Landon              107\'09.00\"           
        24 Andrei Menchikov           St. Andrew\'s        106\'01.00\"           
        25 Mike Krapoweis             Oakton HS           104\'05.00\"           
        26 Matt Eliff                 Jeb Stuart HS       103\'01.00\"           
        27 Tom Wallach                St. Albans          102\'01.00\"           
        28 Nat Farser                 Thomas Jefferson    100\'00.00\"           
         - Adam Wood                  Sidwell Friends           FOUL           
         - Brandon Dabreau            The Potomac School        FOUL           
         - James Douglass             The Field School          FOUL           
         - Micheal Aitken             Bishop Ireton             FOUL           
         - Chris White                Jeb Stuart HS             FOUL           
         - Bill Shreve                St. Mary\'s-Ryken          FOUL           
         - Paul Tauch                 Wakefield HS              FOUL           
         - Pete Lafave                Sidwell Friends           FOUL           
         - Michael Castro             Spingarn HS               FOUL           
         - Peter Handjinicolaou       The Field School          FOUL           
         - Stefan Rurak               Georgetown Day Scho       FOUL           
         - Andrew Zoeller             Maret                     FOUL           
         - Graham Fortier             Georgetown Day Scho       FOUL           
         - Burnell Holland            Landon                    FOUL           
         - Brandon Prather            St. Stephen\'s & St.       FOUL           
         - Pat Ruane                  Good Counsel              FOUL           
         - Zuckerman                  The Bullis School         FOUL           
         - Martin McNerney            The Potomac School        FOUL           
         - Akil Lester                Good Counsel              FOUL           
         - Matt Feeley                Oakton HS                 FOUL           
         - Steve Hosmer               St. Mary\'s-Ryken          FOUL           
         - Jared Woody                Spingarn HS               FOUL           
         - Bernard Harmon             Dunbar                    FOUL           
                                                                               
                            Event 13 Boys Long Jump                            
                                                                               
                       Finals - Results  - Friday 05/04/01                     
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME               SCHOOL              MARK          PTS    
     ===== ========================== =================== =========     ===    
         1 TJ Tucker                  Episcopal HS        21\'01.50\"     10     
         2 Jonathan Martin            Bishop O\'Connell    21\'00.25\"      8     
         3 Stephen Richards           Herndon HS          21\'00.00\"      6     
         4 Mark Haseman               WT Woodson          20\'06.50\"      4     
         5 Quentin Asche              Oakton HS           20\'06.25\"      2     
         6 Andre Brown                Roosevelt HS        20\'03.75\"      1     
         7 Kino Clarke                Episcopal HS        19\'11.25\"            
         8 Paul Shlesinger            Bishop Ireton       19\'08.25\"            
         9 Milton Dunton              Dematha             19\'06.50\"            
        10 Mike Umayan                Bishop O\'Connell    19\'04.00\"            
        11 Marcus Mason               Georgetown Prep     19\'02.50\"            
        12 Steve Zeigenfuss           Chantilly HS        19\'02.25\"            
        13 James McClelland           Dunbar              19\'00.50\"            
        14 John Ettinger              Georgetown Day Scho 18\'10.50\"            
        15 Tony Henderson             Paul VI             18\'10.00\"            
        16 John Gross                 South Lakes HS      18\'09.00\"            
        17 Pat Smith                  Good Counsel        18\'08.50\"            
        18 Ryan Andrews               Thomas Jefferson    18\'08.25\"            
        19 Taurean Marshall           Gonzaga College HS  18\'07.00\"            
        20 Jon Edwards                St. Albans          18\'05.50\"            
        21 Jeff Shepley               Oakton HS           18\'04.75\"            
        22 John Diamond               Thomas Jefferson    18\'03.50\"            
        23 Rob Savitsky               Georgetown Day Scho 18\'00.75\"            
        24 Shawn Geegbae              St. Stephen\'s & St. 17\'11.00\"            
        25 Glasby                     The Bullis School   17\'09.50\"            
        26 Colby Prout                WT Woodson          17\'06.50\"            
        27 JP Pulliam                 Georgetown Prep     17\'05.25\"            
        28 Kenneth Goffigan           Wakefield HS        17\'05.00\"            
        29 Tim Greer                  Annandale HS        17\'04.75\"            
        30 Cameron Lewis              St. Albans          17\'00.50\"            
        31 Kum Sacky                  Bishop Ireton       16\'09.00\"            
        31 Colin Garner               Good Counsel        16\'09.00\"            
        33 John Vu                    St. John\'s College  16\'05.00\"            
         - Rico Viqueria              St. John\'s College       FOUL            
         - Abe Annab                  Chantilly HS             FOUL            
         - Eddie Royal                South Lakes HS           FOUL            
                                                                               
                      Event 14 Boys 110 Meter High Hurdles                     
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 05/04/01                 
               12 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 5 Best Times              
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME HT     
      ===== ============================ ========================= ==== ==     
          1 Dhivy Jayaseelan             Thomas Jefferson          15.5  7     
          2 Jonathan Vinson              Carroll HS                15.5  4     
          3 Teddy Presley                Oakton HS                 15.6  3     
          4 Jeff Shepley                 Oakton HS                 15.6  6     
          5 Lorenzo Brown                Gonzaga College HS        15.7  2     
          6 Brian Young                  Paul VI                   15.8  5     
          7 Michael Patterson            St. Stephen\'s & St. Agnes 15.8  1     
          8 Marcus Carson                Herndon HS                15.9  1     
          9 Jamil Ludd                   Gonzaga College HS        16.1  3     
         10 Matt Greenspan               South Lakes HS            16.1  7     
         11 Andrew Forth                 Landon                    16.1  7     
         12 Mike Awadallah               Jeb Stuart HS             16.4  5     
         13 Dominique Berger             Dematha                   16.6  1     
         13 Matt Brent                   Bishop O\'Connell          16.6  2     
         15 Rhyan Salvador               Jeb Stuart HS             16.7  5     
         16 Thamar Davis                 Roosevelt HS              16.8  2     
         16 Brian Bell                   Dematha                   16.8  6     
         16 Robert Edwards               Annandale HS              16.8  4     
         19 James Koran                  Good Counsel              16.9  7     
         20 Amadou Kilkenny-Diaw         St. Albans                17.0  6     
         21 Forrest Kettler              The Potomac School        17.1  6     
         22 Andre Turner                 Spingarn HS               17.2  4     
         23 David Collins                WT Woodson                17.3  4     
         24 James Richards               Episcopal HS              17.4  1     
         25 Jay Glassie                  Georgetown Prep           17.8  2     
         26 Mike Klien                   Bishop O\'Connell          18.1  3     
         27 Matt Pavlak                  South Lakes HS            18.7  6     
         27 Brian Hedden                 WT Woodson                18.7  5     
         29 Jonah Lopatin                Edmund Burke              18.9  6     
         30 Riaaz Alie                   Landon                    19.2  3     
         31 Anjewan Geter                Spingarn HS               19.6  1     
         31 Dan Kalliher                 Paul VI                   19.6  7     
         33 Jon Woolridge                St. Albans                19.8  5     
         33 Ramen Katirai                Edmund Burke              19.8  3     
         35 Drew Parkin                  Herndon HS                21.0  1     
                                                                               
                     Semi-Finals - Results  - Friday 05/04/01                  
                           6 Advance: Top 3 Each Heat                          
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME HT     
      ===== ============================ ========================= ==== ==     
          1 Dhivy Jayaseelan             Thomas Jefferson          14.9  1     
          2 Michael Patterson            St. Stephen\'s & St. Agnes 15.1  2     
          3 Lorenzo Brown                Gonzaga College HS        15.0  1     
          4 Jonathan Vinson              Carroll HS                15.2  2     
          5 Jeff Shepley                 Oakton HS                 15.4  1     
          6 Brian Young                  Paul VI                   15.5  2     
          7 Teddy Presley                Oakton HS                 15.7  2     
          8 Matt Greenspan               South Lakes HS            16.0  2     
          9 Jamil Ludd                   Gonzaga College HS        16.2  1     
         10 Marcus Carson                Herndon HS                16.3  1     
         11 Mike Awadallah               Jeb Stuart HS             17.1  1     
                                                                               
                          Event 15 Boys 400 Meter Dash                         
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 05/04/01                 
                12 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME   HT    
     ===== ============================ ========================= ====== ==    
         1 Phil Gaeta                   Oakton HS                   50.4  8    
         2 Jon Edwards                  St. Albans                  50.5  6    
         3 Mark Haseman                 WT Woodson                  51.1 11    
         4 Javier Rios                  Wakefield HS                51.3  3    
         5 Tim Greer                    Annandale HS                51.7  7    
         6 Dominick Coleman             Dunbar                      51.9  5    
         7 John Smyser                  South Lakes HS              52.0 10    
         8 Maurice Woods                Dematha                     52.3  2    
         9 Matt Baker                   St. Albans                  53.2  4    
        10 Brendan Williams             Sidwell Friends             53.4  9    
        11 Brian Crawford               Gonzaga College HS          53.5  1    
        12 Kellen Blassingame           St. John\'s College HS       51.6  6    
        13 Tom Wittenschlaeger          Bishop O\'Connell            52.0  8    
        14 Antonie Washington           Dematha                     52.2 11    
        15 Gavan Pfeiffer               Herndon HS                  52.3  3    
        16 Arman Shields                Gonzaga College HS          52.8  7    
        17 Nick Steshko                 Bishop Ireton               53.1  8    
        18 Chris Greer                  Annandale HS                53.4  5    
        18 Mason Jennings               WT Woodson                  53.4  7    
        18 Ryan Andrews                 Thomas Jefferson            53.4 10    
        21 Mark Henry                   Carroll HS                  53.6  2    
        22 Jonathan Baer                Bishop O\'Connell            53.7  4    
        23 David Hall                   The Field School            54.1 10    
        23 Andre Stokes                 Georgetown Prep             54.1 11    
        23 Josh Moore                   Oakton HS                   54.1  6    
        23 Matthew Brown                St. Stephen\'s & St. Agnes   54.1  9    
        27 Sam Ellis-Johnson            Paul VI                     54.2  3    
        28 John-Kip Bowen               Bishop Ireton               54.6 10    
        29 Kent Kronenberg              South Lakes HS              54.8  8    
        30 Tristan Wilson               Episcopal HS                55.0  5    
        31 John Lee                     Episcopal HS                55.5  6    
        31 Adrian Vigk                  Herndon HS                  55.5  2    
        33 Rick Schaffer                St. Mary\'s-Ryken            55.6  9    
        34 Tim Zagrobelny               Thomas Jefferson            55.8  9    
        35 Antoine Avery                Wakefield HS                55.9  7    
        36 Richard Brushett             St. Andrew\'s                56.0  2    
        37 Mwenda Kazadi                St. Stephen\'s & St. Agnes   56.1  1    
        38 Brian Reed                   Good Counsel                56.4 10    
        39 Gerald Leake                 Dunbar                      56.5  4    
        40 Darren Bahn                  Jeb Stuart HS               57.1  5    
        41 Alex Golding                 Georgetown Day School       57.7  3    
        42 John Huddleson               Georgetown Day School       57.8  1    
        43 David Omire-Mayor            St. John\'s College HS       58.7  7    
        44 Mendich                      The Bullis School           58.8  2    
        45 Aaron Witherspoon            St. Mary\'s-Ryken            59.5 11    
        46 Bob Sensenbrenner            Flint Hill                  59.8 11    
        47 Kevin Handy                  Good Counsel              1:00.5  4    
        48 Jonathan Pettis              Spingarn HS               1:03.4  2    
        49 Andrew Zoeller               Maret                     1:04.1  6    
        50 Tim Herring                  Roosevelt HS              1:04.3  1    
                                                                               
                     Semi-Finals - Results  - Friday 05/04/01                  
                           6 Advance: Top 3 Each Heat                          
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME HT     
      ===== ============================ ========================= ==== ==     
          1 Phil Gaeta                   Oakton HS                 49.5  2     
          2 Jon Edwards                  St. Albans                50.1  1     
          3 Mark Haseman                 WT Woodson                50.5  1     
          4 Kellen Blassingame           St. John\'s College HS     50.9  2     
          5 Javier Rios                  Wakefield HS              51.8  2     
          6 Brendan Williams             Sidwell Friends           51.9  1     
          7 Tim Greer                    Annandale HS              52.2  2     
          8 Dominick Coleman             Dunbar                    52.6  1     
          9 Maurice Woods                Dematha                   53.2  2     
         10 Brian Crawford               Gonzaga College HS        53.3  1     
         11 John Smyser                  South Lakes HS            53.8  1     
         12 Matt Baker                   St. Albans                54.0  2     
                                                                               
                          Event 16 Boys 100 Meter Dash                         
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 05/04/01                 
               12 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 2 Best Times              
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME HT     
      ===== ============================ ========================= ==== ==     
          1 Douglas Dutch                Gonzaga College HS        10.6  5     
          2 Andre Summers                Dunbar                    10.6  2     
          3 Larry Graham                 Roosevelt HS              10.8  8     
          4 Shawn Geegbae                St. Stephen\'s & St. Agnes 11.0  3     
          5 Darrell Dowery               Dunbar                    11.1  4     
          6 Darron Davis                 Gonzaga College HS        11.2  7     
          7 Justin Hernandez             Oakton HS                 11.2  1     
          8 Woodard                      The Bullis School         11.3  9     
          9 Copeland                     The Bullis School         11.4  6     
         10 Marcus Mason                 Georgetown Prep           11.6 10     
         11 Antonio Webb                 Paul VI                   11.1  5     
         11 Oleysey Falaiye              Jeb Stuart HS             11.1  8     
         13 Odie Fajobi                  Herndon HS                11.2  3     
         13 JP Pulliam                   Georgetown Prep           11.2  5     
         15 Gerald Chapman               Episcopal HS              11.3  2     
         15 Kum Sacky                    Bishop Ireton             11.3  8     
         15 Alex Julie                   Sidwell Friends           11.3  4     
         18 Ayodei Olufemi               Roosevelt HS              11.4  7     
         18 Michael Johnson              Dematha                   11.4  1     
         20 Darrell Frye                 St. John\'s College HS     11.5  1     
         20 Chris Kanka                  Good Counsel              11.5  8     
         20 David Holloway               Annandale HS              11.5  6     
         23 Kenny Surkin                 Thomas Jefferson          11.6  3     
         23 Quentin Fairman              Maret                     11.6  5     
         23 Danny Alexander              Carroll HS                11.6  2     
         26 Kabia                        Herndon HS                11.6  9     
         27 Chris Royal                  South Lakes HS            11.6  9     
         28 Jorge Reyes                  Wakefield HS              11.7  4     
         29 Pat Hackley-Hough            Oakton HS                 11.8  1     
         29 Justin Norman                Sidwell Friends           11.8  7     
         29 Mohammad Williams            Annandale HS              11.8 10     
         32 Alex Mejias                  Edmund Burke              11.9  7     
         32 George Purcell               Landon                    11.9  6     
         32 Colby Prout                  WT Woodson                11.9  1     
         32 Tim Folayam                  Bishop O\'Connell          11.9  8     
         32 Matt Taylor                  Thomas Jefferson          11.9  2     
         37 Marcus Meikle                The Potomac School        12.1  9     
         37 Andre Arthur                 St. John\'s College HS     12.1 10     
         39 Darcy Waugh                  Edmund Burke              12.2  7     
         39 Matt Hechinger               St. Albans                12.2  9     
         41 Chris White                  Jeb Stuart HS             12.2 10     
         42 Hall Stucke                  Bishop O\'Connell          12.2 10     
         43 Joseph Chung                 Episcopal HS              12.3  4     
         43 John Ettinger                Georgetown Day School     12.3  6     
         43 Kourtnay Taylor              Wakefield HS              12.3  3     
         46 Justin Bush                  Flint Hill                12.4  2     
         47 Chris Jakubek                WT Woodson                12.5  9     
         48 Randy Cooksey                Chantilly HS              12.6  4     
         49 Colin Garner                 Good Counsel              12.6  4     
         50 Micheal Aitken               Bishop Ireton             12.8  8     
         50 Abe Annab                    Chantilly HS              12.8  7     
         52 Charlie Davies               St. Mary\'s-Ryken          13.0  2     
         53 Ryan Payne                   Flint Hill                13.8  3     
         54 Dan Scanlon                  St. Mary\'s-Ryken          15.1 10     
                                                                               
                     Semi-Finals - Results  - Friday 05/04/01                  
                           6 Advance: Top 3 Each Heat                          
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME HT     
      ===== ============================ ========================= ==== ==     
          1 Woodard                      The Bullis School         10.5  2     
          2 Andre Summers                Dunbar                    10.6  1     
          3 Douglas Dutch                Gonzaga College HS        10.7  2     
          4 Larry Graham                 Roosevelt HS              11.0  1     
          5 Shawn Geegbae                St. Stephen\'s & St. Agnes 10.9  2     
          6 Darron Davis                 Gonzaga College HS        11.1  1     
          7 Oleysey Falaiye              Jeb Stuart HS             11.1  2     
          8 Darrell Dowery               Dunbar                    11.2  2     
          9 Marcus Mason                 Georgetown Prep           11.4  1     
         10 Justin Hernandez             Oakton HS                 11.5  1     
                                                                               
                      Event 17 Boys 300 Meter Int Hurdles                      
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 05/04/01                 
               12 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 4 Best Times              
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME HT     
      ===== ============================ ========================= ==== ==     
          1 Bradford Johnson             Gonzaga College HS        41.0  3     
          2 Dhivy Jayaseelan             Thomas Jefferson          41.4  7     
          3 Michael Patterson            St. Stephen\'s & St. Agnes 41.7  2     
          4 Matt Greenspan               South Lakes HS            42.3  8     
          5 Matt Brent                   Bishop O\'Connell          42.6  4     
          6 Rhyan Salvador               Jeb Stuart HS             42.9  6     
          7 Jonathan Vinson              Carroll HS                43.2  5     
          8 Chris Royal                  South Lakes HS            44.0  1     
          9 Jeff Shepley                 Oakton HS                 42.4  7     
         10 James Richards               Episcopal HS              43.2  7     
         11 Brian Bell                   Dematha                   43.3  3     
         12 Will Bruno                   Bishop O\'Connell          43.5  2     
         13 Brian Hedden                 WT Woodson                43.7  3     
         14 Darron Davis                 Gonzaga College HS        43.9  5     
         15 Dapo Iluyomode               Georgetown Prep           44.0  8     
         16 Mike Awadallah               Jeb Stuart HS             44.2  8     
         17 Dominique Berger             Dematha                   44.3  4     
         18 Thamar Davis                 Roosevelt HS              44.4  2     
         18 Jay Glassie                  Georgetown Prep           44.4  4     
         20 Anjewan Geter                Spingarn HS               44.5  1     
         20 Marcus Carson                Herndon HS                44.5  5     
         22 Pat Smith                    Good Counsel              45.0  5     
         22 Kevin Conerford              Chantilly HS              45.0  1     
         24 Calvin Butler                Roosevelt HS              45.9  6     
         25 Robert Edwards               Annandale HS              46.0  6     
         26 Phil Smiley                  Chantilly HS              46.2  1     
         27 Amadou Kilkenny-Diaw         St. Albans                46.3  2     
         28 Brandon Balthrop             Edmund Burke              46.4  7     
         29 Jon Woolridge                St. Albans                46.6  1     
         29 David Collins                WT Woodson                46.6  4     
         31 Drew Parkin                  Herndon HS                46.9  1     
         32 James Koran                  Good Counsel              47.5  6     
         32 Waleed Khoury                Edmund Burke              47.5  3     
         34 Mohsin Mohi-vd-din           Landon                    48.7  5     
         35 Daniel Perry                 Sidwell Friends           52.1  3     
         35 Bill Carroll                 St. Mary\'s-Ryken          52.1  6     
                                                                               
                     Semi-Finals - Results  - Friday 05/04/01                  
                           6 Advance: Top 3 Each Heat                          
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME HT     
      ===== ============================ ========================= ==== ==     
          1 Bradford Johnson             Gonzaga College HS        40.7  1     
          2 Dhivy Jayaseelan             Thomas Jefferson          41.2  2     
          3 Matt Greenspan               South Lakes HS            41.5  1     
          4 Rhyan Salvador               Jeb Stuart HS             42.7  2     
          5 Matt Brent                   Bishop O\'Connell          41.7  1     
          6 James Richards               Episcopal HS              43.0  2     
          7 Michael Patterson            St. Stephen\'s & St. Agnes 43.2  2     
          8 Jonathan Vinson              Carroll HS                43.2  2     
          9 Chris Royal                  South Lakes HS            43.9  1     
         10 Jeff Shepley                 Oakton HS                 44.0  1     
         11 Will Bruno                   Bishop O\'Connell          44.7  1     
                                                                               
                          Event 18 Boys 200 Meter Dash                         
                                                                               
                    Preliminaries - Results  - Friday 05/04/01                 
                12 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME HT     
      ===== ============================ ========================= ==== ==     
          1 Douglas Dutch                Gonzaga College HS        21.7  1     
          2 Andre Summers                Dunbar                    21.8  3     
          3 Larry Graham                 Roosevelt HS              22.4  9     
          4 Wilkerson                    The Bullis School         22.4  6     
          5 Alex Julie                   Sidwell Friends           22.5  4     
          6 Kellen Blassingame           St. John\'s College HS     22.7  5     
          7 Justin Hernandez             Oakton HS                 23.1 11     
          8 Corey Sobel                  Dematha                   23.2  8     
          9 Taurean Marshall             Gonzaga College HS        23.7  2     
         10 James McClelland             Dunbar                    23.7  7     
         11 Kum Sacky                    Bishop Ireton             23.7 10     
         12 Stephen Richards             Herndon HS                22.8  4     
         13 Shawn Geegbae                St. Stephen\'s & St. Agnes 23.1  3     
         14 Ernest Coles                 Dematha                   23.3  8     
         15 Marcus Mason                 Georgetown Prep           23.5  4     
         16 Robert Curry                 Jeb Stuart HS             23.5  6     
         16 Steve Gillard                Herndon HS                23.5  5     
         18 Stephen Stewart              Georgetown Prep           23.5  5     
         18 Rasheed Cole                 Episcopal HS              23.5  6     
         20 Darcy Waugh                  Edmund Burke              23.8  3     
         20 Mohammad Williams            Annandale HS              23.8  9     
         22 Joe Devylder                 Bishop O\'Connell          23.9  2     
         22 Jamel Ward                   Carroll HS                23.9 10     
         24 Marcus Meikle                The Potomac School        24.0  4     
         25 Colby Prout                  WT Woodson                24.1  1     
         25 Darrell Frye                 St. John\'s College HS     24.1  2     
         25 Kenny Surkin                 Thomas Jefferson          24.1 11     
         28 Alex Mejias                  Edmund Burke              24.2  5     
         29 Cory Tucker                  Jeb Stuart HS             24.3  1     
         30 Monte Moyer                  Annandale HS              24.3  7     
         31 Pat Hackley-Hough            Oakton HS                 24.3  7     
         32 Chuck Jedlicka               WT Woodson                24.4  6     
         32 Sam Ellis-Johnson            Paul VI                   24.4 10     
         32 John Gross                   South Lakes HS            24.4  9     
         35 James Tchabo                 Bishop O\'Connell          24.5  2     
         36 Amir Jeniks                  Sidwell Friends           24.7  1     
         36 Joseph Pettis                Spingarn HS               24.7  3     
         38 Chris Kanka                  Good Counsel              24.8 10     
         38 George Purcell               Landon                    24.8  2     
         40 Alex Argueta                 Wakefield HS              24.9  8     
         41 Rick Schaffer                St. Mary\'s-Ryken          25.1  7     
         42 Justin Bush                  Flint Hill                25.3  4     
         43 Rob Savitsky                 Georgetown Day School     25.4 11     
         43 Michael Gonzalez             Georgetown Day School     25.4  4     
         45 Andrew Doll                  Flint Hill                25.6  7     
         46 Abe Annab                    Chantilly HS              25.9  3     
         46 Kenneth Goffigan             Wakefield HS              25.9  6     
         48 Colin Garner                 Good Counsel              26.1  8     
         49 Randy Cooksey                Chantilly HS              26.7  1     
         50 Jarred Scanlon               St. Mary\'s-Ryken          26.9  9     
                                                                               
                     Semi-Finals - Results  - Friday 05/04/01                  
                           6 Advance: Top 3 Each Heat                          
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME HT     
      ===== ============================ ========================= ==== ==     
          1 Andre Summers                Dunbar                    21.8  1     
          2 Douglas Dutch                Gonzaga College HS        21.9  2     
          3 Wilkerson                    The Bullis School         22.1  2     
          4 Larry Graham                 Roosevelt HS              22.4  1     
          5 Alex Julie                   Sidwell Friends           22.7  2     
          6 Kellen Blassingame           St. John\'s College HS     22.9  1     
          7 Stephen Richards             Herndon HS                22.8  2     
          8 Corey Sobel                  Dematha                   22.9  2     
          9 Justin Hernandez             Oakton HS                 23.4  1     
         10 Kum Sacky                    Bishop Ireton             23.4  1     
         11 Taurean Marshall             Gonzaga College HS        23.7  2     
         12 James McClelland             Dunbar                    24.7  1     

Boys 100 Meter Dash                              
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/05/01                    
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME PTS    
      ===== ============================ ========================= ==== ===    
          1 Andre Summers                Dunbar                    10.6  10    
          2 Douglas Dutch                Gonzaga College HS        10.8   8    
          3 Shawn Geegbae                St. Stephen\'s & St. Agnes 10.9   6    
          4 Larry Graham                 Roosevelt HS              11.2   4    
          5 Darron Davis                 Gonzaga College HS        11.7   2    
          - Woodard                      The Bullis School           DQ        
                                                                               
                              Boys 200 Meter Dash                              
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/05/01                    
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME PTS    
      ===== ============================ ========================= ==== ===    
          1 Andre Summers                Dunbar                    21.9  10    
          2 Larry Graham                 Roosevelt HS              23.1   8    
          3 Wilkerson                    The Bullis School         23.1   6    
          4 Alex Julie                   Sidwell Friends           23.2   4    
          5 Kellen Blassingame           St. John\'s College HS     23.8   2    
                                                                               
                              Boys 400 Meter Dash                              
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/05/01                    
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME PTS    
      ===== ============================ ========================= ==== ===    
          1 Jon Edwards                  St. Albans                51.0  10    
          2 Mark Haseman                 WT Woodson                51.2   8    
          3 Kellen Blassingame           St. John\'s College HS     51.2   6    
          4 Brendan Williams             Sidwell Friends           52.1   4    
          5 Phil Gaeta                   Oakton HS                 52.8   2    
          6 Javier Rios                  Wakefield HS              53.8   1    
                                                                               
                               Boys 800 Meter Run                              
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/05/01                    
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME   HT PTS  
   ===== ============================ ========================= ====== == ===  
       1 Alan Webb                    South Lakes HS            1:51.1  1 10   
       2 Matt Maline                  Oakton HS                 2:00.7  1  8   
       3 Jonathan Lee                 Episcopal HS              2:00.9  1  6   
       4 BT Mott                      Thomas Jefferson          2:01.8  1  3   
       4 Rasheed Thomson              Herndon HS                2:01.8  2  3   
       6 Dave Aronovic                Good Counsel              2:02.0  1  1   
       7 Richard Pica                 Gonzaga College HS        2:03.2  1      
       8 Chris Hiatt                  Annandale HS              2:03.4  2      
       9 Jon Cheek                    Thomas Jefferson          2:03.7  2      
       9 Ruben Harutunian             St. Albans                2:03.7  1      
      11 Dominick Coleman             Dunbar                    2:04.0  2      
      12 Paul Costello                Paul VI                   2:04.6  1      
      13 Dan Ryan                     Good Counsel              2:04.8  2      
      14 Andreas Boehm                Edmund Burke              2:04.9  2      
      15 Rodrigues Camese             Spingarn HS               2:05.3  1      
      15 Paul Shlesinger              Bishop Ireton             2:05.3  3      
      17 Deven Fellows                South Lakes HS            2:05.5  1      
      18 Anthony Caponiti             Gonzaga College HS        2:06.3  1      
      19 Manuel Dominguez             Georgetown Prep           2:06.4  3      
      20 Phil Smiley                  Chantilly HS              2:06.5  2      
      21 Matt Gold                    Oakton HS                 2:06.6  3      
      22 Tom Hennig                   Bishop O\'Connell          2:07.4  3      
      23 Jason Combs                  Herndon HS                2:07.7  3      
      24 Ian Allnutt                  Georgetown Prep           2:08.3  4      
      25 Matt Hennigan                The Field School          2:08.5  3      
      26 Javier Rios                  Wakefield HS              2:08.6  2      
      27 Nick Amusu                   Bishop O\'Connell          2:09.2  3      
      27 Chris Jakubek                WT Woodson                2:09.2  2      
      29 Alex Golding                 Georgetown Day School     2:10.6  4      
      30 John Byrnes                  St. Albans                2:10.7  3      
      31 Emlyn Pratt                  The Potomac School        2:12.5  3      
      31 Randy Alleyne                Dematha                   2:12.5  2      
      33 Zach Launey                  The Field School          2:12.7  2      
      34 Cameron Mittelman            Annandale HS              2:13.0  4      
      35 Jake Whissler                Chantilly HS              2:13.6  4      
      36 James Hawthorn               The Potomac School        2:13.7  3      
      37 Ryan Einboden                St. Mary\'s-Ryken          2:15.4  4      
      38 Anthony Bowden               Dematha                   2:16.7  2      
      39 Nick Mazzenga                Bishop Ireton             2:17.0  4      
      40 Anthony Tisdall              St. Stephen\'s & St. Agnes 2:17.8  4      
      41 Bob Sensenbrenner            Flint Hill                2:18.1  4      
      42 Peter Grigg                  Landon                    2:18.9  2      
      43 Bardell Brown                Carroll HS                2:19.3  1      
      44 Tozer                        The Bullis School         2:20.1  3      
      45 Steve Millerick              Flint Hill                2:21.0  4      
      46 Paul Sturm                   Paul VI                   2:21.6  4      
      47 Nassar Muhammad              Roosevelt HS              2:23.3  4      
      48 Scott Harper                 St. John\'s College HS     2:24.6  4      
      49 Eric Schlein                 Edmund Burke              2:27.8  4      
      50 Calvin Butler                Roosevelt HS              2:43.1  4      
                                                                               
                              Boys 1,600 Meter Run                             
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/05/01                    
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME   HT PTS  
   ===== ============================ ========================= ====== == ===  
       1 Ben Stern                    Georgetown Day School     4:16.6  1 10   
       2 Richard Smith                South Lakes HS            4:20.7  1  8   
       3 Phil Gaeta                   Oakton HS                 4:21.3  1  6   
       4 Matt Maline                  Oakton HS                 4:25.3  1  4   
       5 Paul Costello                Paul VI                   4:30.6  1  2   
       6 Colin Chapman                Chantilly HS              4:30.7  1  1   
       7 Matt O\'Brien                 St. Albans                4:33.4  1      
       8 Richard Pica                 Gonzaga College HS        4:34.1  1      
       9 Joe Bylund                   Thomas Jefferson          4:34.3  1      
      10 Yonathan Kebete              South Lakes HS            4:35.2  1      
      11 Andreas Boehm                Edmund Burke              4:35.3  2      
      12 Kevin Graves                 Good Counsel              4:39.3  2      
      13 Lance Burleson               Georgetown Prep           4:40.3  2      
      14 Scott Judson                 Annandale HS              4:42.0  1      
      15 Tarik Jones                  Thomas Jefferson          4:42.1  2      
      16 Lawrence Strauss             Jeb Stuart HS             4:44.2  3      
      17 Peter Asbill                 St. Albans                4:45.4  2      
      18 Paul vom Eigen               St. Stephen\'s & St. Agnes 4:45.8  1      
      19 Publio Agrafas               Annandale HS              4:46.9  2      
      20 Jess Barron                  WT Woodson                4:47.1  3      
      21 Mike Benedetti               Good Counsel              4:47.7  2      
      22 Stephen Green                Chantilly HS              4:48.8  3      
      23 James Hawthorn               The Potomac School        4:50.0  1      
      24 Phil McCollum                St. Mary\'s-Ryken          4:50.3  3      
      25 Jeremy Oldfield              Sidwell Friends           4:51.7  1      
      25 Lezell                       The Bullis School         4:51.7  3      
      27 Patrick Kurz                 Georgetown Prep           4:52.7  2      
      28 Dan Antalics                 Bishop O\'Connell          4:54.8  1      
      29 Peter Grigg                  Landon                    4:55.0  3      
      30 Emlyn Pratt                  The Potomac School        4:55.7  2      
      31 JS Taylor                    The Field School          4:56.1  3      
      32 Matthew Steele               Dematha                   4:56.6  2      
      33 Sam Dratch                   Maret                     4:57.9  3      
      34 Nick Mazzenga                Bishop Ireton             4:59.9  4      
      35 Monte Lippert                WT Woodson                5:00.3  4      
      36 George Ingham                Herndon HS                5:00.9  3      
      37 Tozer                        The Bullis School         5:01.3  3      
      38 Ryan Einboden                St. Mary\'s-Ryken          5:01.6  3      
      39 John Pareti                  Episcopal HS              5:02.0  3      
      40 Dave Ruttinger               The Field School          5:04.8  3      
      41 Messeret Mengesha            Wakefield HS              5:06.1  2      
      42 Eric Dawson                  Sidwell Friends           5:06.3  3      
      43 Owen Lourie                  Georgetown Day School     5:07.8  4      
      44 Nirvikar Ghose               Paul VI                   5:08.6  4      
      45 Scott Harper                 St. John\'s College HS     5:09.8  3      
      46 Gerald Leake                 Dunbar                    5:13.9  2      
      47 Tyler McKnight               Bishop Ireton             5:21.1  4      
      48 Nassar Muhammad              Roosevelt HS              5:26.1  4      
      49 James Chang                  Episcopal HS              5:30.0  4      
      50 Jonny Sadoff                 Edmund Burke              5:35.8  3      
      51 Steven Richett               St. John\'s College HS     5:42.2  4      
      52 David Mandel                 Maret                     5:54.6  4      
      53 Nick Bradford                Flint Hill                6:20.7  4      
                                                                               
                              Boys 3,200 Meter Run                             
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/05/01                    
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME    HT PTS 
   ===== ============================ ========================= ======= == === 
       1 Jack Adrian                  Landon                     9:49.3  1 10  
       2 Peter Quinzio                Wakefield HS               9:56.0  1  8  
       3 Keith Bechtol                Thomas Jefferson           9:57.4  1  6  
       4 Shane Young                  Herndon HS                10:02.0  1  4  
       5 Joey Norcio                  Good Counsel              10:05.3  1  2  
       6 William Buchanan             Gonzaga College HS        10:14.6  1  1  
       7 C.B. Buente                  St. Albans                10:15.8  1     
       8 Steve Bloom                  Georgetown Prep           10:16.9  1     
       9 Michael Shapiro              Georgetown Day School     10:18.6  1     
      10 Luke Clay                    Episcopal HS              10:19.1  1     
      11 Phil McCollum                St. Mary\'s-Ryken          10:19.8  2     
      12 Jake Rod                     South Lakes HS            10:21.9  1     
      13 Lawrence Strauss             Jeb Stuart HS             10:24.1  1     
      14 Peter Mulke                  St. Albans                10:27.4  1     
      15 Zack Haber                   South Lakes HS            10:27.7  1     
      16 Dawit Hailu                  Annandale HS              10:29.1  1     
      17 Tim Harkin                   Bishop O\'Connell          10:33.6  2     
      18 Chase Bourke                 Landon                    10:37.6  1     
      19 Matthew Steele               Dematha                   10:41.7  2     
      20 David Magida                 St. Andrew\'s              10:44.5  2     
      21 Lezell                       The Bullis School         10:44.9  2     
      21 David Baer                   WT Woodson                10:44.9  1     
      23 Sam Dratch                   Maret                     10:47.3  2     
      24 Matt Piazza                  Georgetown Prep           10:50.9  1     
      25 Marco Adelfio                Sidwell Friends           10:58.9  1     
      26 Mike McGinnis                Oakton HS                 10:59.4  1     
      27 Pat McDermott                The Field School          11:07.1  2     
      28 Nathaniel Elberfeld          St. Stephen\'s & St. Agnes 11:07.9  2     
      29 Carl Lang                    Oakton HS                 11:09.7  2     
      30 David Levy                   Edmund Burke              11:20.4  2     
      31 Marc Tracy                   Georgetown Day School     11:22.4  2     
      32 Dave Ruttinger               The Field School          11:23.6  2     
      33 Joe Dowgiallo                St. Mary\'s-Ryken          11:27.3  2     
      34 Mike Acerman                 Flint Hill                11:30.7  2     
      35 Danny Degracia               Jeb Stuart HS             11:33.1  2     
      36 Nick Mararac                 Bishop Ireton             11:37.8  2     
      37 Nassar Muhammad              Roosevelt HS              11:42.4  2     
      38 Giles Spurling               Episcopal HS              11:43.4  2     
      39 Paul Sturm                   Paul VI                   11:46.6  2     
      40 Ben Brokaw                   Edmund Burke              11:48.8  2     
      41 Kevin Judson                 Annandale HS              11:50.2  2     
      42 Tom Casey                    Bishop O\'Connell          11:50.6  2     
      43 Ernie Mitchell               The Potomac School        11:56.2  2     
      44 David Hall                   St. Stephen\'s & St. Agnes 12:04.3  2     
      45 Chris Dever                  The Potomac School        12:21.9  2     
      46 Andrew Sensi                 Flint Hill                12:22.2  2     
      47 Matt Jablowski               St. John\'s College HS     12:32.9  2     
      48 Sherman Patrick              Bishop Ireton             12:43.2  2     
      49 Steven Richett               St. John\'s College HS     12:57.9  2     
                                                                               
                          Boys 110 Meter High Hurdles                          
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/05/01                    
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME PTS    
      ===== ============================ ========================= ==== ===    
          1 Dhivy Jayaseelan             Thomas Jefferson          15.3  10    
          2 Michael Patterson            St. Stephen\'s & St. Agnes 15.5   8    
          3 Lorenzo Brown                Gonzaga College HS        15.7   6    
          4 Brian Young                  Paul VI                   15.9   4    
          5 Jeff Shepley                 Oakton HS                 15.9   2    
          - Jonathan Vinson              Carroll HS                 DNF        
                                                                               
                           Boys 300 Meter Int Hurdles                          
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/05/01                    
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME PTS    
      ===== ============================ ========================= ==== ===    
          1 Dhivy Jayaseelan             Thomas Jefferson          40.9  10    
          2 Bradford Johnson             Gonzaga College HS        41.4   8    
          3 Matt Greenspan               South Lakes HS            41.4   6    
          4 Rhyan Salvador               Jeb Stuart HS             42.6   4    
          5 James Richards               Episcopal HS              43.4   2    
          6 Matt Brent                   Bishop O\'Connell          43.7   1    
                                                                               
                         Boys 1,500 Meter Steeplechase                         
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/05/01                    
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME   HT PTS  
   ===== ============================ ========================= ====== == ===  
       1 David Baer                   WT Woodson                4:44.0  2      
       2 Jake Rod                     South Lakes HS            4:51.3  1      
       3 Mike Dominquez               Herndon HS                4:51.3  1      
       4 Brian Hanak                  Thomas Jefferson          4:51.5  2      
       5 Dan Walsh                    Thomas Jefferson          4:51.9  2      
       6 Rodrigues Camese             Spingarn HS               4:52.8  1      
       7 Marco Adelfio                Sidwell Friends           4:55.8  1      
       8 Dan Raphael                  Oakton HS                 4:59.6  1      
       9 Manley Norris                Episcopal HS              5:00.7  1      
      10 Harrison Vigersky            Georgetown Day School     5:01.3  2      
      11 Andre Turner                 Spingarn HS               5:01.6  1      
      12 Brian Blanchard              Paul VI                   5:02.8  1      
      13 Doug Axelrod                 Herndon HS                5:04.9  1      
      14 Ben Beiter                   Oakton HS                 5:06.1  1      
      15 Mike Dunham                  South Lakes HS            5:08.4  1      
      16 Walter Krolman               Gonzaga College HS        5:09.0  1      
      17 Alex Coleman                 WT Woodson                5:12.6  2      
      18 William Buchanan             Gonzaga College HS        5:22.1  1      
      19 John Nevin                   Paul VI                   5:25.4  2      
      20 Danny Degracia               Jeb Stuart HS             5:28.3  2      
      21 Judson Ragsdale              Episcopal HS              5:30.7  1      
      22 Dave MacKenzie               Georgetown Prep           5:31.6  2      
      23 Pat Rush                     The Potomac School        5:34.0  2      
      24 Joe Dowgiallo                St. Mary\'s-Ryken          5:34.1  2      
      25 Juan Leon                    Jeb Stuart HS             5:42.0  2      
      26 Matt MacKenzie               Georgetown Prep           5:42.6  2      
      27 Tucker Grube-O\'Brien         St. Mary\'s-Ryken          5:55.4  2      
      28 C.J. Fahey                   The Potomac School        6:24.4  2      
                                                                               
                             Boys 4x100 Meter Relay                            
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/05/01                    
                                                                               
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME HT PTS            
             =====  =================================== ==== == ===            
                 1  SF        Sidwell Friends           43.2  1 10             
                 2  GON       Gonzaga College HS        43.8  1  8             
                 3  DEM       Dematha                   43.9  1  6             
                 4  HERN      Herndon HS                44.0  2  4             
                 5  GP        Georgetown Prep           44.6  2  2             
                 6  OAK       Oakton HS                 45.0  3  1             
                 7  JEB       Jeb Stuart HS             45.0  3                
                 8  CHS       Carroll HS                45.1  2                
                 9  ROOS      Roosevelt HS              45.2  2                
                10  TJ        Thomas Jefferson          45.3  3                
                11  BUL       The Bullis School         45.4  1                
                12  ANN       Annandale HS              45.8  3                
                13  SSSA      St. Stephen\'s & St. Agnes 46.0  4                
                14  STJ       St. John\'s College HS     46.1  3                
                15  DUN       Dunbar                    46.3  1                
                16  WAKE      Wakefield HS              47.1  4                
                17  BOC       Bishop O\'Connell          47.2  4                
                18  SHS       Spingarn HS               47.3  1                
                19  L         Landon                    47.5  4                
                20  GDS       Georgetown Day School     47.8  5                
                21  CHAN      Chantilly HS              48.4  4                
                22  BI        Bishop Ireton             48.7  5                
                23  GC        Good Counsel              48.8  5                
                24  EB        Edmund Burke              50.0  5                
                25  FH        Flint Hill                52.9  6                
                26  STMR      St. Mary\'s-Ryken          54.5  6                
                 -  WOOD      WT Woodson                  DQ  6                
                                                                               
                             Boys 4x400 Meter Relay                            
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/05/01                    
                                                                               
            PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME   HT PTS           
            =====  =================================== ====== == ===           
                1  DEM       Dematha                   3:31.7  1 10            
                2  HERN      Herndon HS                3:32.1  2  8            
                3  GON       Gonzaga College HS        3:33.0  1  5            
                3  STA       St. Albans                3:33.0  2  5            
                5  TJ        Thomas Jefferson          3:33.5  1  2            
                6  ANN       Annandale HS              3:34.2  1  1            
                7  OAK       Oakton HS                 3:34.9  1               
                8  EHS       Episcopal HS              3:35.6  2               
                9  WOOD      WT Woodson                3:36.1  2               
               10  PVI       Paul VI                   3:36.1  2               
               11  BOC       Bishop O\'Connell          3:37.8  3               
               12  DUN       Dunbar                    3:39.4  3               
               13  SSSA      St. Stephen\'s & St. Agnes 3:40.9  3               
               14  GC        Good Counsel              3:41.1  3               
               14  BI        Bishop Ireton             3:41.1  4               
               16  SF        Sidwell Friends           3:41.2  3               
               17  GDS       Georgetown Day School     3:45.4  4               
               18  EB        Edmund Burke              3:45.8  4               
               19  CHAN      Chantilly HS              3:46.4  3               
               20  JEB       Jeb Stuart HS             3:48.5  4               
               21  STMR      St. Mary\'s-Ryken          3:50.0  4               
                                                                               
                             Boys 4x800 Meter Relay                            
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/05/01                    
                                                                               
            PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME   HT PTS           
            =====  =================================== ====== == ===           
                1  HERN      Herndon HS                8:10.3  1 10            
                2  WOOD      WT Woodson                8:22.8  1  8            
                3  GC        Good Counsel              8:23.4  1  6            
                4  GON       Gonzaga College HS        8:25.4  1  4            
                5  SL        South Lakes HS            8:27.3  1  2            
                6  BOC       Bishop O\'Connell          8:28.1  1  1            
                7  WAKE      Wakefield HS              8:28.6  1               
                8  SSSA      St. Stephen\'s & St. Agnes 8:29.8  2               
                9  DEM       Dematha                   8:31.8  1               
               10  EHS       Episcopal HS              8:36.5  2               
               11  OAK       Oakton HS                 8:39.1  1               
               12  FIE       The Field School          8:56.7  1               
               13  CHS       Carroll HS                8:56.9  1               
               14  STMR      St. Mary\'s-Ryken          9:05.3  2               
               15  STA       St. Albans                9:08.1  2               
               16  POT       The Potomac School        9:14.8  2               
               17  CHAN      Chantilly HS              9:25.1  2               
               18  GP        Georgetown Prep           9:39.1  2               
               19  GDS       Georgetown Day School     9:48.9  2               
                -  TJ        Thomas Jefferson              DQ  1               
                                                                               
                                Boys Triple Jump                               
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/05/01                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME               SCHOOL              MARK          PTS    
     ===== ========================== =================== =========     ===    
         1 Jonathan Martin            Bishop O\'Connell    43\'08.00\"     10     
         2 Teddy Presley              Oakton HS           42\'05.50\"      8     
         3 Kevin Scott                Roosevelt HS        41\'09.00\"      6     
         4 TJ Tucker                  Episcopal HS        41\'08.50\"      4     
         5 Jon Edwards                St. Albans          41\'07.25\"      2     
         6 Dapo Iluyomode             Georgetown Prep     40\'07.50\"      1     
         7 Ramzi Thomas               Spingarn HS         40\'00.50\"            
         8 Chris Christensen          Thomas Jefferson    39\'10.50\"            
         9 Robert Curry               Jeb Stuart HS       39\'09.75\"            
         9 James McClelland           Dunbar              39\'09.75\"            
        11 Steve Cobb                 Gonzaga College HS  39\'08.00\"            
        12 Bradford Johnson           Gonzaga College HS  39\'04.00\"            
        12 John Ettinger              Georgetown Day Scho 39\'04.00\"            
        14 Kino Clarke                Episcopal HS        39\'01.75\"            
        15 Chris Royal                South Lakes HS      39\'01.00\"            
        15 JP Pulliam                 Georgetown Prep     39\'01.00\"            
        17 Sung Cho                   Herndon HS          38\'10.25\"            
        18 Leo Emerson                Herndon HS          38\'09.00\"            
        19 Ravi Jefferson-Georg       WT Woodson          38\'06.25\"            
        20 John Diamond               Thomas Jefferson    38\'03.25\"            
        21 Steve Zeigenfuss           Chantilly HS        37\'08.00\"            
        21 Tony Henderson             Paul VI             37\'08.00\"            
        21 Devin Thompson             Carroll HS          37\'08.00\"            
        24 Neville Jiang              Oakton HS           37\'07.75\"            
        25 Javaun Dixon               St. Stephen\'s & St. 37\'06.50\"            
        26 Ted Kahn                   St. Albans          37\'05.50\"            
        27 Mike Umayan                Bishop O\'Connell    37\'05.25\"            
        28 Nader Raja                 Chantilly HS        37\'04.75\"            
        29 Jonathan Vinson            Carroll HS          37\'04.50\"            
        30 Chip West                  Georgetown Day Scho 37\'03.50\"            
        31 Fish Williams              Edmund Burke        36\'05.75\"            
         - Brandon Balthrop           Edmund Burke               ND            
                                                                               
                                 Boys Shot Put                                 
                                                                               
                      Finals - Results  - Saturday 05/05/01                    
                                                                               
     PLACE ATHLETE NAME               SCHOOL              MARK          PTS    
     ===== ========================== =================== =========     ===    
         1 Ted Lions                  St. Albans          46\'07.25\"     10     
         2 Kory Gedin                 Gonzaga College HS  45\'01.75\"      8     
         3 Gary Stewart               Dematha             45\'00.25\"      6     
         4 CJ Gaffney                 Georgetown Prep     44\'10.50\"      4     
         5 Devonne Armstrong          Wakefield HS        44\'07.50\"      2     
         6 Greg Corack                Herndon HS          44\'03.50\"      1     
         7 Bode Ogunwole              Georgetown Prep     44\'03.00\"            
         8 Jud Kroh                   Episcopal HS        43\'05.50\"            
         9 Jordon Samson              Chantilly HS        43\'03.00\"            
        10 Pat Fitzgerald             Oakton HS           43\'01.25\"            
        11 Obi Oluigbo                Episcopal HS        42\'10.75\"            
        12 Chris Sasher               Herndon HS          42\'07.75\"            
        13 Tofique Ghalayini          Annandale HS        42\'07.50\"            
        14 Anthony Williams           Dematha             42\'03.00\"            
        15 Adam Wood                  Sidwell Friends     42\'01.00\"            
        16 Ted Kahn                   St. Albans          41\'09.00\"            
        17 Dan Bagley                 Thomas Jefferson    41\'03.00\"            
        18 Darron Davis               Gonzaga College HS  41\'00.25\"            
        19 David Eliff                Annandale HS        40\'10.50\"            
        20 Chris White                Jeb Stuart HS       40\'02.75\"            
        21 Aaron Watkins              Bishop O\'Connell    40\'01.50\"            
         - Akil Lester                Good Counsel             FOUL            
         - Yaphet Woldu               St. Stephen\'s & St.      FOUL            
         - Peter Handjinicolaou       The Field School           ND            
         - Matt Eliff                 Jeb Stuart HS              ND            
         - Pat Ruane                  Good Counsel               ND            
         - Jason Nichols              Sidwell Friends            ND            
         - Steve Hosmer               St. Mary\'s-Ryken           ND            
         - Stephan Hughes             Bishop Ireton              ND            
         - Paul Tauch                 Wakefield HS               ND            
         - Burnell Holland            Landon                     ND            
         - Michael Castro             Spingarn HS                ND            
         - Stuart Chapman             Landon                     ND            
         - Bill Shreve                St. Mary\'s-Ryken           ND            
         - Matt Feeley                Oakton HS                  ND            
         - Jared Woody                Spingarn HS                ND            


Return to Top

Email | About