MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Landon Invitational
Landon XC Invitational History
Hosted By: Landon
Bethesda, Maryland
2007-10-13

Event 6  Boys 3 Mile Run CC Varsity
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Finucane, Jame               Mercersburg Academy     5:26.7   16:20.00    1
  2 Miller, Colby                Flint Hill School       5:32.4   16:37.00    2
  3 Strabo, Jack                 Landon School           5:37.0   16:51.00    3
  4 Marinelli, Max               Landon School           5:42.4   17:07.00    4
  5 Hadley, Timothy              Heights School          5:43.7   17:11.00    5
  6 Messinger, Conor             Edmund Burke            5:46.7   17:20.00    6
  7 Gottlieb, Kevin              Bishop Ireton           5:47.0   17:21.00    7
  8 Vaughn, Timothy              Heights School          5:48.0   17:24.00    8
  9 Orthwein, John               Landon School           5:48.7   17:26.00    9
 10 Sushinsky, Matthew           Heights School          5:53.4   17:40.00   10
 11 Gass, Henry                  Bullis School           5:53.7   17:41.00   11
 12 Funger, Teddy                Bullis School           5:54.0   17:42.00   12
 13 Rivero, Kevin                Bishop Ireton           5:54.4   17:43.00   13
 14 Thayer, Dylan                St. Andrew's Epi        5:58.7   17:56.00   14
 15 Walter, Drew                 Bishop Ireton           6:00.4   18:01.00   15
 16 Mays, Ellis                  Mercersburg Academy     6:00.4   18:01.00   16
 17 Conrad, Simon                Edmund Burke            6:01.4   18:04.00   17
 18 Waclawik, Carl               St. John's Colle        6:02.4   18:07.00   18
 19 Galicia, Pablo	              St. Andrew's Epi        6:04.0   18:12.00   19
 20 Bishop, Bill                 Flint Hill School       6:05.0   18:15.00   20
 21 Danello, Chris               Maret School            6:05.4   18:16.00   21
 22 Whalen, Spencer              Landon School           6:06.4   18:19.00   22
 23 Madden, William              Washington Inter        6:06.7   18:20.00   23
 24 Young, Kevin                 Washington Inter        6:10.0   18:30.00   24
 25 Scott, Andrew                Landon School           6:11.0   18:33.00   25
 26 Naughton, Ben                St. Andrew's Epi        6:12.7   18:38.00   26
 27 Gunasinghe, Meth             Flint Hill School       6:13.4   18:40.00   27
 28 Lulli, Sebastian             Heights School          6:14.0   18:42.00   28
 29 Gretz, Sam                   Edmund Burke            6:14.4   18:43.00   29
 30 Pinillos, Francisco          Sssa                    6:16.4   18:49.00   30
 31 Chelak, Joey                 Bishop Ireton           6:18.4   18:55.00   31
 32 Sturgeon, David              St. Andrew's Epi        6:20.0   19:00.00   32
 33 Lamson, Dalton               Landon School           6:20.4   19:01.00   33
 34 Tusing, Scott                Washington Inter        6:21.0   19:03.00   34
 35 Felker, Chase                St. Andrew's Epi        6:21.7   19:05.00   35
 36 Millet-Sorsa, Alex           Washington Inter        6:22.4   19:07.00   36
 37 Coffey, Max                  Sssa                    6:22.4   19:07.00   37
 38 Herring, Mark                Mercersburg Academy     6:22.7   19:08.00   38
 39 Danielson, Mattie            Bullis School           6:22.7   19:08.00   39
 40 Palmer, Dan                  Bishop Ireton           6:22.7   19:08.00   40
 41 Lavallee, Charles            Heights School          6:23.7   19:11.00   41
 42 Hernandez, Chris             Bullis School           6:23.7   19:11.00   42
 43 Madrid, Gevon                St. Andrew's Epi        6:24.7   19:14.00   43
 44 Bess, Caleb                  Maret School            6:24.7   19:14.00   44
 45 Barbalace, Colin             Flint Hill School       6:25.0   19:15.00   45
 46 Andersen, Michael            Bishop Ireton           6:25.0   19:15.00   46
 47 Koester, Stefan              Sssa                    6:26.4   19:19.00   47
 48 Burns, Billy                 Bishop Ireton           6:26.7   19:20.00   48
 49 Brandt, Alex                 Potomac School          6:27.4   19:22.00
 50 Hayes, Charles               St. John's Colle        6:29.7   19:29.00   49
 51 Esherick, Andrew             St. John's Colle        6:30.7   19:32.00   50
 52 Schoen, Patrick              Bullis School           6:31.4   19:34.00   51
 
....Event 6  Boys 3 Mile Run CC Varsity
 53 Dziuban, Mathew              Sssa                    6:31.7   19:35.00   52
 54 Mulder, Nick                 Washington Inter        6:32.0   19:36.00   53
 55 Foo, Sam                     St. John's Colle        6:32.7   19:38.00   54
 56 Woodham, Trent               Mercersburg Academy     6:33.4   19:40.00   55
 57 Howard, LeRoy                St. Andrew's Epi        6:33.7   19:41.00   56
 58 Williams, Jon                St. John's Colle        6:34.0   19:42.00   57
 59 Kloster, Bryan               Sssa                    6:34.4   19:43.00   58
 60 Jumani, Aaron                Sssa                    6:37.0   19:51.00   59
 61 Barbalace, Ryan              Flint Hill School       6:38.0   19:54.00   60
 62 Connors, Neil                St. John's Colle        6:39.7   19:59.00   61
 63 Bergmann-Dean, Nathan        Washington Inter        6:40.7   20:02.00   62
 64 Lim, Michael                 Bullis School           6:43.0   20:09.00   63
 65 Friddle, Harlan              Heights School          6:44.7   20:14.00   64
 66 Royster, Charles             St. John's Colle        6:45.4   20:16.00   65
 67 Lambey, Darnell              Archbishop Carroll      6:45.7   20:17.00
 68 Cassaday, Kyle               Flint Hill School       6:46.4   20:19.00   66
 69 Modarres, Ceena              Landon School           6:49.0   20:27.00   67
 70 Hardy, Conor                 Heights School          6:49.0   20:27.00   68
 71 Russ, Wesley                 Bullis School           6:49.4   20:28.00   69
 72 Phillips, Noah               Edmund Burke            6:50.7   20:32.00   70
 73 Sohn, Lawrence               Mercersburg Academy     6:52.0   20:36.00   71
 74 Reiter, Max                  Sssa                    6:57.0   20:51.00   72
 75 Zischkau, Joseph             Heights School          6:59.7   20:59.00
 76 Abbey, Chris                 Maret School            7:00.7   21:02.00   73
 77 Mlyniec, Casey               Edmund Burke            7:02.7   21:08.00   74
 78 Maurer, Alan                 Washington Inter        7:03.7   21:11.00   75
 79 Henskens, Ronald             Washington Inter        7:05.0   21:15.00
 80 Nam, YoonJae                 Mercersburg Academy     7:05.4   21:16.00   76
 81 Bakker, Feite                Washington Inter        7:05.4   21:16.00
 82 Kuhn, Aaron                  Edmund Burke            7:09.7   21:29.00   77
 83 Noah, Will                   Maret School            7:13.7   21:41.00   78
 84 Wechter, Adam                Mercersburg Academy     7:15.0   21:45.00   79
 85 Clarke, Carter               Potomac School          7:15.7   21:47.00
 86 Younger, Matthew             Washington Inter        7:17.7   21:53.00
 87 Johnson, Ted                 Washington Inter        7:19.7   21:59.00
 88 Bolduc, Curtis               Flint Hill School       7:33.7   22:41.00   80
 89 Spector, Julian              Maret School            7:34.4   22:43.00   81
 90 King, Asa                    Maret School            7:37.7   22:53.00   82
 91 Abbey, Michael               Maret School            7:39.4   22:58.00   83
 92 Howsham, Jack                Washington Inter        7:40.0   23:00.00
 93 Ness, Austin                 Potomac School          8:20.0   25:00.00
                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
 
....Event 6  Boys 3 Mile Run CC Varsity
   1 Landon School                63    3    4    9   22   25   33   67
      Total Time:  1:28:16.00
         Average:    17:39.20
   2 Heights School               92    5    8   10   28   41   64   68
      Total Time:  1:30:08.00
         Average:    18:01.60
   3 Bishop Ireton               106    7   13   15   31   40   46   48
      Total Time:  1:31:08.00
         Average:    18:13.60
   4 St. Andrew's Episcopal      126   14   19   26   32   35   43   56
      Total Time:  1:32:51.00
         Average:    18:34.20
   5 Flint Hill School           154    2   20   27   45   60   66   80
      Total Time:  1:32:41.00
         Average:    18:32.20
   6 Bullis School               155   11   12   39   42   51   63   69
      Total Time:  1:33:16.00
         Average:    18:39.20
   7 Washington International    170   23   24   34   36   53   62   75
      Total Time:  1:34:36.00
         Average:    18:55.20
   8 Mercersburg Academy         181    1   16   38   55   71   76   79
      Total Time:  1:33:45.00
         Average:    18:45.00
   9 Edmund Burke                196    6   17   29   70   74   77
      Total Time:  1:35:47.00
         Average:    19:09.40
  10 St. Stephens & St Agnes S   224   30   37   47   52   58   59   72
      Total Time:  1:36:33.00
         Average:    19:18.60
  11 St. John's College  High    228   18   49   50   54   57   61   65
      Total Time:  1:36:28.00
         Average:    19:17.60
  12 Maret School                297   21   44   73   78   81   82   83
      Total Time:  1:42:56.00
         Average:    20:35.20


Event 5  Girls 3 Mile Run CC Varsity
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Seymour, Ashley              Archbishop Carroll      6:30.7   19:32.00    1
  2 Tela, Julianne               Bishop Ireton           6:42.7   20:08.00    2
  3 Nash, Lisa                   St. Andrew's Epi        6:51.0   20:33.00    3
  4 Riford, Mackenzie            Mercersburg Academy     6:53.4   20:40.00    4
  5 Gass, Ellie                  Bullis School           6:54.7   20:44.00    5
  6 Addison, Yaa                 St. Andrew's Epi        6:57.0   20:51.00    6
  7 Nash, Megan                  St. Andrew's Epi        7:01.4   21:04.00    7
  8 Seals, Ayanna                St. John's Colle        7:07.0   21:21.00
  9 Adams, Breanna               Archbishop Carroll      7:08.7   21:26.00    8
 10 Spencer, Annie               Mercersburg Academy     7:14.0   21:42.00    9
 11 Leith, Marina                Maret School            7:16.0   21:48.00   10
 12 Roumell, Nina                Bullis School           7:20.0   22:00.00   11
 13 Fracasso, Ali                Bishop Ireton           7:24.4   22:13.00   12
 14 Timbers, Emma                Edmund Burke            7:24.7   22:14.00
 15 Thomas, Carrita              Potomac School          7:27.0   22:21.00   13
 16 Bodnar, Victoria             St. Andrew's Epi        7:27.0   22:21.00   14
 17 Duda, Sarah                  Mercersburg Academy     7:27.7   22:23.00   15
 18 Hatton, Emily                St. Andrew's Epi        7:32.0   22:36.00   16
 19 Wheat, Remy                  Mercersburg Academy     7:32.4   22:37.00   17
 20 Hopke, Michelle              Bishop Ireton           7:33.0   22:39.00   18
 21 Ledain, Katie                Stone Ridge of S        7:33.4   22:40.00   19
 22 Wendling, Adrienne           Bullis School           7:35.0   22:45.00   20
 23 Crumley, Jaimie              Sssa                    7:35.7   22:47.00
 24 Daniels, Khadijah            St. John's Colle        7:36.0   22:48.00
 25 Degnan, Caitlin              Bishop Ireton           7:36.4   22:49.00   21
 26 Berberian, Megan             Bishop Ireton           7:37.4   22:52.00   22
 27 Fabi, Kristina               Bishop Ireton           7:38.7   22:56.00   23
 28 Lipsher, Cat                 Potomac School          7:39.4   22:58.00   24
 29 Taub, Elana                  St. Andrew's Epi        7:42.4   23:07.00   25
 30 Gobush, Katya                Bullis School           7:43.4   23:10.00   26
 31 Kameros, Haley               Stone Ridge of S        7:45.0   23:15.00   27
 32 Peterson, Cara               Flint Hill School       7:48.7   23:26.00   28
 33 Mauk, Taylor                 Stone Ridge of S        7:49.0   23:27.00   29
 34 Takesuye, Grace              Bullis School           7:51.0   23:33.00   30
 35 Brandt, Trish                Potomac School          7:52.7   23:38.00   31
 36 Gallahue, Becca              Maret School            7:53.7   23:41.00   32
 37 Griffen, Katie               St. Andrew's Epi        7:56.4   23:49.00   33
 38 Parasher, Kiran              Edmund Burke            8:00.0   24:00.00
 39 Tela, Janet                  Bishop Ireton           8:05.4   24:16.00   34
 40 Whitnah, Charis              Stone Ridge of S        8:06.0   24:18.00   35
 41 Moore, Amelia                Potomac School          8:07.4   24:22.00   36
 42 Hennenburg, Marie            Potomac School          8:08.4   24:25.00   37
 43 Caplan, Ilana                Bullis School           8:08.7   24:26.00   38
 44 Cosgrove, Bernie             Stone Ridge of S        8:09.7   24:29.00   39
 45 Youngblood, Devon            Flint Hill School       8:20.7   25:02.00   40
 46 Mulrean, Tess                Flint Hill School       8:23.0   25:09.00   41
 47 Sloan, Annie                 Maret School            8:26.7   25:20.00   42
 48 Krudys, Ashleigh             Stone Ridge of S        8:32.4   25:37.00   43
 49 Vagnoni, Matti               Stone Ridge of S        8:33.4   25:40.00   44
 50 Spagnolo, Jenn               Mercersburg Academy     8:33.7   25:41.00   45
 51 Rappaport, Chloe             Flint Hill School       8:34.0   25:42.00   46
 52 Glist, Anna                  Edmund Burke            8:34.4   25:43.00
 
....Event 5  Girls 3 Mile Run CC Varsity
 53 Ludder, Brooke               Bullis School           8:35.4   25:46.00   47
 54 El-Mohandes, Kenzy           Maret School            8:38.4   25:55.00   48
 55 Wisenbaker, Milla            Flint Hill School       8:41.4   26:04.00   49
 56 Newman-Marshall, Miriam      Edmund Burke            8:42.0   26:06.00
 57 Garcia, Sophie               Archbishop Carroll      8:48.4   26:25.00   50
 58 Hicks, Rachel                Flint Hill School       8:55.0   26:45.00   51
 59 McCabe, Calla                Flint Hill School       8:58.7   26:56.00   52
 60 Viquiera, Gina               St. John's Colle        9:02.4   27:07.00
 61 Shea, Anne                   St. John's Colle        9:04.4   27:13.00
 62 Ralejoe, Luay                Archbishop Carroll      9:08.0   27:24.00   53
 63 Devaranjan, Sonali           Maret School            9:24.4   28:13.00   54
 64 Ryan, Mary                   Maret School            9:41.0   29:03.00   55
 65 Alston, Ashley               Archbishop Carroll     12:40.0   38:00.00   56
                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 St. Andrew's Episcopal       46    3    6    7   14   16   25   33
      Total Time:  1:47:25.00
         Average:    21:29.00
   2 Bishop Ireton                75    2   12   18   21   22   23   34
      Total Time:  1:50:41.00
         Average:    22:08.20
   3 Mercersburg Academy          90    4    9   15   17   45
      Total Time:  1:53:03.00
         Average:    22:36.60
   4 Bullis School                92    5   11   20   26   30   38   47
      Total Time:  1:52:12.00
         Average:    22:26.40
   5 Potomac School              141   13   24   31   36   37
      Total Time:  1:57:44.00
         Average:    23:32.80
   6 Stone Ridge of Sacred Hea   149   19   27   29   35   39   43   44
      Total Time:  1:58:09.00
         Average:    23:37.80
   7 Archbishop Carroll          168    1    8   50   53   56
      Total Time:  2:12:47.00
         Average:    26:33.40
   8 Maret School                186   10   32   42   48   54   55
      Total Time:  2:04:57.00
         Average:    24:59.40
   9 Flint Hill School           204   28   40   41   46   49   51   52
      Total Time:  2:05:23.00
         Average:    25:04.60


Event 3  Girls 3 Mile Run CC JV
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Haseltine, Brooke            Sssa                    7:43.0   23:09.00
  2 Conron, Emily                Bishop Ireton           7:56.4   23:49.00    1
  3 Harper, Claire               Bishop Ireton           7:58.4   23:55.00    2
  4 Patterson, Mary Clare        Bishop Ireton           8:01.0   24:03.00    3
  5 Von Guggenberg, Renee        Bishop Ireton           8:04.7   24:14.00    4
  6 Barnwell, Brittany           Bishop Ireton           8:07.7   24:23.00    5
  7 Madden, Catherien            Washington Inter        8:10.0   24:30.00
  8 Nicholas, Rosie              Washington Inter        8:13.4   24:40.00
  9 Shaw, Margaret               Washington Inter        8:19.7   24:59.00
 10 Thronson, Margo              Potomac School          8:26.7   25:20.00    6
 11 Burke, Molly                 Sidwell Friends         8:29.0   25:27.00    7
 12 Anderson, Renee              Sidwell Friends         8:29.0   25:27.00    8
 13 Burke, Katie                 Sidwell Friends         8:33.4   25:40.00    9
 14 D'Antuono, Hayley            Bishop Ireton           8:35.4   25:46.00   10
 15 Cagginao, Stephanie          Potomac School          8:39.0   25:57.00   11
 16 Ball, Claire                 Potomac School          8:39.7   25:59.00   12
 17 Snider, Mattie               Stone Ridge of S        8:42.4   26:07.00   13
 18 Wheeler, Yasmin              Maret School            8:43.0   26:09.00   14
 19 Greenspan, Rachel            Maret School            8:53.4   26:40.00   15
 20 Mohrmann, Emmelie            Washington Inter        8:54.4   26:43.00
 21 Glowacki, Beth               Stone Ridge of S        8:56.0   26:48.00   16
 22 Hamilton, Grace              Stone Ridge of S        8:59.0   26:57.00   17
 23 McCaffrey, Tori              Potomac School          9:04.0   27:12.00   18
 24 Souders, Kristina            Sidwell Friends         9:07.4   27:22.00   19
 25 Rashi, Aarti                 Potomac School          9:08.4   27:25.00   20
 26 Deerr, Alexandra             Bishop Ireton           9:22.4   28:07.00   21
 27 Emerson, Susannah            Maret School            9:22.7   28:08.00   22
 28 Hyde, Emma                   Maret School            9:24.4   28:13.00   23
 29 Fudge, Sarah                 St. Andrew's Epi        9:27.0   28:21.00
 30 Christian, Chantal           Maret School            9:27.0   28:21.00   24
 31 Murphy, Caitlin              Stone Ridge of S        9:28.7   28:26.00   25
 32 Tiadem, Franny               St. Andrew's Epi        9:32.4   28:37.00
 33 Fitzgerald, Pilar            Maret School            9:34.4   28:43.00   26
 34 Burris, Alexandra            Stone Ridge of S        9:34.4   28:43.00   27
 35 Tiwari, Alisa                Sidwell Friends         9:36.4   28:49.00   28
 36 mcGrath, Kelly               Potomac School          9:39.7   28:59.00   29
 37 Connor, Maddy                Bishop Ireton           9:40.0   29:00.00
 38 Grant, Lauren                Bishop Ireton           9:41.4   29:04.00
 39 Krauss, Amanda               Bishop Ireton           9:42.0   29:06.00
 40 Ganssle, Tess                Bishop Ireton           9:44.0   29:12.00
 41 Cohen-Fuentes, Hannah        Sidwell Friends         9:45.7   29:17.00   30
 42 Ault, Alicia                 Bishop Ireton           9:46.0   29:18.00
 43 Wentworth, Kallen            Bishop Ireton           9:46.0   29:18.00
 44 Ulwick, Caroline             Sidwell Friends         9:50.7   29:32.00   31
 45 Powell, Grace                Sidwell Friends         9:50.7   29:32.00
 46 Gillespie, Carrie            Bishop Ireton           9:53.7   29:41.00
 47 Pafford, Lenore              Edmund Burke           10:02.7   30:08.00
 48 Weiss, Ava                   St. Andrew's Epi       10:12.7   30:38.00
 49 King, Khadija                Sidwell Friends        10:20.0   31:00.00
 
....Event 3  Girls 3 Mile Run CC JV
                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Bishop Ireton                15    1    2    3    4    5   10   21
      Total Time:  2:00:24.00
         Average:    24:04.80
   2 Potomac School               67    6   11   12   18   20   29
      Total Time:  2:11:53.00
         Average:    26:22.60
   3 Sidwell Friends              71    7    8    9   19   28   30   31
      Total Time:  2:12:45.00
         Average:    26:33.00
   4 Maret School                 98   14   15   22   23   24   26
      Total Time:  2:17:31.00
         Average:    27:30.20
   5 Stone Ridge of Sacred Hea    98   13   16   17   25   27
      Total Time:  2:17:01.00
         Average:    27:24.20


Event 4  Boys 3 Mile Run CC JV
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Brown, Wendall               Wise Charter School     6:11.7   18:35.00
  2 Vaccaro, Stephen             Bishop Ireton           6:23.7   19:11.00    1
  3 Banner, Ryan                 St. Andrew's Epi        6:29.0   19:27.00    2
  4 Womer, Scott                 St. Andrew's Epi        6:30.0   19:30.00    3
  5 Wyatt, Kevin                 St. Andrew's Epi        6:31.4   19:34.00    4
  6 Parker, Daniel               St. Andrew's Epi        6:32.0   19:36.00    5
  7 Silverman, Elliott           St. Andrew's Epi        6:32.4   19:37.00    6
  8 Falvey, Jack                 Landon School           6:32.7   19:38.00    7
  9 Sullivan, Joe                Sssa                    6:33.4   19:40.00    8
 10 Givhan, Zach                 Sssa                    6:33.7   19:41.00    9
 11 Potts, Stephen               Landon School           6:39.7   19:59.00   10
 12 Thomson, William             Landon School           6:39.7   19:59.00   11
 13 Barkell, Colin               Bishop Ireton           6:42.4   20:07.00   12
 14 Robinson, Roger              St. Andrew's Epi        6:44.0   20:12.00   13
 15 Sammis, Jake                 Landon School           6:44.7   20:14.00   14
 16 Zhu, Henry                   Landon School           6:44.7   20:14.00   15
 17 Beatty, James                Heights School          6:45.0   20:15.00   16
 18 Ikossi, Michael              Sssa                    6:45.4   20:16.00   17
 19 Gascoyne, Alex               Sssa                    6:45.7   20:17.00   18
 20 Croke, Carey                 St. Andrew's Epi        6:45.7   20:17.00   19
 21 Overall, John                Bullis School           6:46.0   20:18.00   20
 22 Sherry, Matt                 Landon School           6:47.0   20:21.00   21
 23 Gray,, Colin                 St. Andrew's Epi        6:47.7   20:23.00
 24 Winters, Ian                 St. John's Colle        6:49.7   20:29.00   22
 25 Rivas, Manrique              St. John's Colle        6:50.0   20:30.00   23
 26 Stier, Arthur                Bishop Ireton           6:50.4   20:31.00   24
 27 Donato, Reid                 Bishop Ireton           6:50.7   20:32.00   25
 28 Rudner, Andrew               Bullis School           6:52.0   20:36.00   26
 29 Meeker, Jordan               St. Andrew's Epi        6:52.4   20:37.00
 30 Ring, Chris                  Bishop Ireton           6:53.7   20:41.00   27
 31 Henry, Severn                St. Andrew's Epi        6:55.0   20:45.00
 32 Griffen, Chaz	               St. Andrew's Epi        6:55.7   20:47.00
 33 Hoppler, Matt                St. John's Colle        6:56.0   20:48.00   28
 34 Duvall, Brenton              St. Andrew's Epi        6:57.4   20:52.00
 35 Chu, Steven                  Bullis School           7:01.0   21:03.00   29
 36 Howard, Zach                 Bullis School           7:04.4   21:13.00   30
 37 Secrest, Stephen             Sssa                    7:06.4   21:19.00   31
 38 Roza, David                  Mercersburg Academy     7:08.0   21:24.00   32
 39 Kiesner, Patrick             Bishop Ireton           7:09.4   21:28.00   33
 40 Cathian, Kyle                Archbishop Carroll      7:09.7   21:29.00   34
 41 Jones, Garey                 Archbishop Carroll      7:10.0   21:30.00   35
 42 Godek, Ben                   Sssa                    7:11.0   21:33.00   36
 43 Baldacci, Stefan             Landon School           7:11.4   21:34.00   37
 44 Papazain, Arlen              Landon School           7:11.7   21:35.00
 45 Chmura, Christopher          Heights School          7:12.0   21:36.00   38
 46 Leahy, Lincoln               Bullis School           7:12.7   21:38.00   39
 47 Colgain, Kyle                Landon School           7:17.7   21:53.00
 48 Patton, Noah                 St. John's Colle        7:17.7   21:53.00   40
 49 Reim, Brendan                Heights School          7:18.7   21:56.00   41
 50 Longely, Kevin               Bullis School           7:18.7   21:56.00   42
 51 Hepburn, Colin               Edmund Burke            7:19.0   21:57.00
 52 Jagannathan, Pavan           Landon School           7:19.4   21:58.00
 
....Event 4  Boys 3 Mile Run CC JV
 53 Kicinski, Andrew             Bishop Ireton           7:19.7   21:59.00   43
 54 Su, William                  Landon School           7:20.0   22:00.00
 55 Prust,, Nick                 St. John's Colle        7:20.0   22:00.00   44
 56 Barquero, Raymond            Archbishop Carroll      7:20.4   22:01.00   45
 57 Zucker, Blake                Sssa                    7:20.7   22:02.00   46
 58 Beatty, Joseph               Heights School          7:21.4   22:04.00   47
 59 Becker, Mike                 St. John's Colle        7:22.0   22:06.00   48
 60 King, Woody                  Bullis School           7:22.7   22:08.00   49
 61 Mai, Nam Tram                Sssa                    7:22.7   22:08.00
 62 Geltman, Jeff                Edmund Burke            7:23.4   22:10.00
 63 Zink, Mackenzie              St. John's Colle        7:23.4   22:10.00   50
 64 Robbns, Eli                  St. Andrew's Epi        7:23.7   22:11.00
 65 Burr, Patrick                Landon School           7:26.4   22:19.00
 66 Hickman, Andy                Bishop Ireton           7:26.7   22:20.00
 67 Kolb, Brandon                Heights School          7:27.4   22:22.00   51
 68 Anders, Justin               St. Andrew's Epi        7:27.7   22:23.00
 69 Mooney, Stephen              St. John's Colle        7:28.7   22:26.00
 70 Petroff, Chris               Bishop Ireton           7:29.4   22:28.00
 71 McNamara, Will               St. John's Colle        7:31.0   22:33.00
 72 Hammer, Aaron                Edmund Burke            7:31.7   22:35.00
 73 Denion, Scott                St. John's Colle        7:33.7   22:41.00
 74 Galiani, Alex	               St. Andrew's Epi        7:35.4   22:46.00
 75 Kane, Mike                   Bishop Ireton           7:35.4   22:46.00
 76 Bridgeman, David             St. Andrew's Epi        7:36.0   22:48.00
 77 Braudy, Zach                 Sssa                    7:37.7   22:53.00
 78 Qu, Bob                      Landon School           7:38.4   22:55.00
 79 Gaietto, Nick                Bishop Ireton           7:38.4   22:55.00
 80 Hawkins, Will                Sssa                    7:42.0   23:06.00
 81 Summers, Malcolm             Landon School           7:43.0   23:09.00
 82 Sprout, Nicholas             St. John's Colle        7:43.0   23:09.00
 83 Cooper, Arran                Edmund Burke            7:44.0   23:12.00
 84 Frank, Adam                  St. John's Colle        7:44.7   23:14.00
 85 Palombi, Michael             Bullis School           7:45.0   23:15.00
 86 Sean, Jorgenson              Bullis School           7:45.4   23:16.00
 87 Flood, David                 Bullis School           7:45.7   23:17.00
 88 Foreman, Sam                 Bullis School           7:48.7   23:26.00
 89 Dougherty, David             Landon School           7:52.4   23:37.00
 90 Corcoran, Kevin              Bishop Ireton           7:53.7   23:41.00
 91 Lee, Andrew                  Landon School           7:54.0   23:42.00
 92 Czerwiec, Jason              Bullis School           7:56.4   23:49.00
 93 Tarasansombat, Pali          Mercersburg Academy     7:57.0   23:51.00   52
 94 Gondor, Nick                 Sssa                    7:58.0   23:54.00
 95 Bern, Adam                   Landon School           8:00.0   24:00.00
 96 Laponsky, Max                Maret School            8:00.7   24:02.00
 97 Zhu, Kevin                   Landon School           8:01.4   24:04.00
 98 Gallo, Matt                  Bullis School           8:02.7   24:08.00
 99 Holassie, Ronald             Archbishop Carroll      8:03.4   24:10.00   53
100 Leon, Garrett                St. Andrew's Epi        8:04.4   24:13.00
101 Lee, Min                     Mercersburg Academy     8:06.7   24:20.00   54
102 Hall, Peyton                 Flint Hill School       8:07.0   24:21.00
103 Izzo, AJ                     St. Andrew's Epi        8:07.7   24:23.00
104 Adams, Matthew               St. Andrew's Epi        8:07.7   24:23.00
 
....Event 4  Boys 3 Mile Run CC JV
105 Litovitz, Matt               Flint Hill School       8:09.0   24:27.00
106 Riddell, Serge               St. John's Colle        8:09.0   24:27.00
107 Vetter, Eric                 Flint Hill School       8:10.4   24:31.00
108 Tansey, Christopher          Heights School          8:10.4   24:31.00   55
109 Culbertson, Jake             Mercersburg Academy     8:19.7   24:59.00   56
110 Carroll, Ed                  Mercersburg Academy     8:20.0   25:00.00   57
111 Roza, Danny                  Mercersburg Academy     8:26.4   25:19.00   58
112 Jacobin, Joe                 St. John's Colle        8:39.4   25:58.00
113 Jones, Ryan                  Archbishop Carroll      9:07.4   27:22.00   59
114 Hudnut, Christopher          Landon School           9:09.0   27:27.00
115 Lande, Ben                   Maret School            9:13.0   27:39.00
116 Powers, James                Potomac School          9:43.4   29:10.00
117 Heller, Mattie               Sssa                    9:44.7   29:14.00
118 Stansbury, Conrad            Potomac School          9:50.0   29:30.00
119 Bell, Brandon                Archbishop Carroll     10:03.0   30:09.00   60
120 Jones, Tony                  Archbishop Carroll     10:05.7   30:17.00   61
121 Ward, Ben                    St. Andrew's Epi       10:06.4   30:19.00
122 Goldman, Brian               Potomac School         10:54.0   32:42.00
                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 St. Andrew's Episcopal       20    2    3    4    5    6   13   19
      Total Time:  1:37:44.00
         Average:    19:32.80
   2 Landon School                57    7   10   11   14   15   21   37
      Total Time:  1:40:04.00
         Average:    20:00.80
   3 St. Stephens & St Agnes S    83    8    9   17   18   31   36   46
      Total Time:  1:41:13.00
         Average:    20:14.60
   4 Bishop Ireton                89    1   12   24   25   27   33   43
      Total Time:  1:41:02.00
         Average:    20:12.40
   5 Bullis School               144   20   26   29   30   39   42   49
      Total Time:  1:44:48.00
         Average:    20:57.60
   6 St. John's College  High    157   22   23   28   40   44   48   50
      Total Time:  1:45:40.00
         Average:    21:08.00
   7 Heights School              193   16   38   41   47   51   55
      Total Time:  1:48:13.00
         Average:    21:38.60
 
....Event 4  Boys 3 Mile Run CC JV
   8 Archbishop Carroll          226   34   35   45   53   59   60   61
      Total Time:  1:56:32.00
         Average:    23:18.40
   9 Mercersburg Academy         251   32   52   54   56   57   58
      Total Time:  1:59:34.00
         Average:    23:54.80


Event 1  Girls 2 Mile Run CC Middle Schoo
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 McCabe, Molly                Edmund Burke            7:15.0   14:30.00
  2 McCune, Maisie               Norwood School          7:20.0   14:40.00    1
  3 Arandia, Mathilde            Edmund Burke            7:22.5   14:45.00
  4 Mulder, Charlotta            Washington Inter        7:30.0   15:00.00    2
  5 Mann, Rebecca                Loudon Cds              7:34.0   15:08.00    3
  6 Rosenburg, Kaleigh           Loudon Cds              7:34.0   15:08.00    4
  7 Allen, Destiny               Holy Family Midd        7:52.5   15:45.00
  8 Ni, Ping                     St. Andrew's            7:52.5   15:45.00    5
  9 Goodrich, Taylor             St. Andrew's            7:53.5   15:47.00    6
 10 van den Heuvel, Anne         Washington Inter        8:00.5   16:01.00    7
 11 Gomez-Rexrode, Amalia        Sidwell Friends         8:08.0   16:16.00    8
 12 Cooper, Vichan               Holy Family Midd        8:09.5   16:19.00
 13 Butler, Crystal              Holy Family Midd        8:11.0   16:22.00
 14 Lescott, Chamille            Sidwell Friends         8:34.5   17:09.00    9
 15 Howsham, Emma                Washington Inter        8:36.0   17:12.00   10
 16 Reuss, Sophie                Washington Inter        8:43.0   17:26.00   11
 17 Mohrmann, Aurelia            Washington Inter        8:46.0   17:32.00   12
 18 Hastings, Hannah             St. Andrew's            8:46.5   17:33.00   13
 19 Viellescazes, Emma           Washington Inter        8:48.5   17:37.00   14
 20 Richards, Kaitlyn            Loudon Cds              8:52.0   17:44.00   15
 21 Gunberg, Emily               Loudon Cds              8:55.0   17:50.00   16
 22 Miller, Tori                 Sssa                    9:01.5   18:03.00
 23 Webster, Caroline            Norwood School          9:02.5   18:05.00   17
 24 Kharazian, Zarine            Sidwell Friends         9:03.0   18:06.00   18
 25 Mahaffey, Juliette           Norwood School          9:03.5   18:07.00   19
 26 Burthey, Stefani             St. Andrew's            9:19.0   18:38.00   20
 27 Holland, Elizabeth           Norwood School          9:27.0   18:54.00   21
 28 Johnston, Courtney           Norwood School          9:29.5   18:59.00   22
 29 Notter, Leah                 Norwood School          9:30.0   19:00.00   23
 30 Buck, Gabriella              Washington Inter        9:46.0   19:32.00   24
 31 Borelli, Janinine            St. John's Episc        9:46.0   19:32.00
 32 Bush, Bianca                 St. John's Episc        9:49.0   19:38.00
 33 Robinson, Celeste            Sidwell Friends        10:00.5   20:01.00   25
 34 Bergman-Dean, Kara           Sidwell Friends        10:05.0   20:10.00   26
 35 Reiner, Molly                Sidwell Friends        10:09.0   20:18.00   27
 36 Tsintolas, Alexa             St. Andrew's           10:16.0   20:32.00   28
 37 Kessler, Olivia              Edmund Burke           10:27.5   20:55.00
 38 Kilmer, Annabelle            Sssa                   10:28.5   20:57.00
 39 Quirk, Allyson               Washington Inter       10:49.0   21:38.00
 40 Cooke, Sarah                 Sidwell Friends        11:02.0   22:04.00   29
 41 Wright, Katelyn              Loudon Cds             11:02.0   22:04.00   30
 42 UnKown, Runner1              Unattached             11:47.0   23:34.00
 43 Unknown, Runner              Unattached             15:00.0   30:00.00
 
....Event 1  Girls 2 Mile Run CC Middle Schoo
                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Washington International     42    2    7   10   11   12   14   24
      Total Time:  1:23:11.00
         Average:    16:38.20
   2 Loudon Country Day School    68    3    4   15   16   30
      Total Time:  1:27:54.00
         Average:    17:34.80
   3 St. Andrew's Episcopal MS    72    5    6   13   20   28
      Total Time:  1:28:15.00
         Average:    17:39.00
   4 Norwood School               80    1   17   19   21   22   23
      Total Time:  1:28:45.00
         Average:    17:45.00
   5 Sidwell Friends              86    8    9   18   25   26   27   29
      Total Time:  1:31:42.00
         Average:    18:20.40


Event 2  Boys 2 Mile Run CC Middle Schoo
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Kim, Matthew                 Sidwell Friends         6:22.2   12:44.35    1
  2 Steinbach, David             Sidwell Friends         6:33.6   13:07.05    2
  3 Anderson, Mike               Landon School           6:44.0   13:28.01
  4 Hadley, Greg                 Heights MS              6:44.3   13:28.53    3
  5 Allen, Phillip               Heights MS              6:49.5   13:39.00    4
  6 Fuller, Michael              St. Andrew's            6:49.5   13:39.00    5
  7 Allen, Jared                 Holy Family Midd        6:54.5   13:49.00
  8 Herrick, James               Heights MS              6:55.0   13:50.00    6
  9 Brill, Adam                  Landon School           7:09.5   14:19.00
 10 Litinethal, Jack             Washington Inter        7:12.0   14:24.00    7
 11 Luli, Santiago               Heights MS              7:14.5   14:29.00    8
 12 Nelson, Ed                   Heights MS              7:16.0   14:32.00    9
 13 Cipollone, Frankie           Heights MS              7:19.0   14:38.00   10
 14 Losey, Colin                 Sidwell Friends         7:21.5   14:43.00   11
 15 Blumberg, Corbin             Norwood School          7:25.0   14:50.00   12
 16 Callahan, Peter              Heights MS              7:35.0   15:10.00   13
 17 Johnston, Hunter             Norwood School          7:37.0   15:14.00   14
 18 Gill, Robbie                 Norwood School          7:43.0   15:26.00   15
 19 Smith, Colin                 Sidwell Friends         7:43.0   15:26.00   16
 20 Becherer, Tom Ed             Sssa                    7:45.5   15:31.00   17
 21 Riles, Brady                 Sssa                    7:47.0   15:34.00   18
 22 Faust, Eliot                 Sidwell Friends         7:53.5   15:47.00   19
 23 Griffin, Jeff                St. Andrew's            7:53.5   15:47.00   20
 24 Kynoch, Cole                 Norwood School          8:02.5   16:05.00   21
 25 Hirsh, Evan                  Washington Inter        8:02.5   16:05.00   22
 26 Kolb, Michael                Heights MS              8:03.5   16:07.00
 27 Patton, William              Loudon Cds              8:03.5   16:07.00
 28 Zampaglione, Mario           Washington Inter        8:09.0   16:18.00   23
 29 Bashir Khar, Sikander        Washington Inter        8:09.5   16:19.00   24
 30 Berenson, Ben                Norwood School          8:09.5   16:19.00   25
 31 York, Alex                   Loudon Cds              8:19.5   16:39.00
 32 Flanagan, Tim                Heights MS              8:20.0   16:40.00
 33 Wolf, David                  Washington Inter        8:29.0   16:58.00   26
 34 Menendez, Andres             Washington Inter        8:30.5   17:01.00   27
 35 Danforth, George             Washington Inter        8:31.0   17:02.00   28
 36 Petriates, Matt              St. Andrew's            8:34.0   17:08.00   29
 37 Linder, Andrew               Sidwell Friends         8:39.0   17:18.00   30
 38 Breur, Matias                Washington Inter        8:39.0   17:18.00
 39 Hunt, John                   St. Andrew's            8:42.0   17:24.00   31
 40 Shannon, John                Heights MS              8:47.0   17:34.00
 41 Shapiro, Max                 Sssa                    8:48.5   17:37.00   32
 42 Krohn, David                 Heights MS              8:51.0   17:42.00
 43 Westendorp, Lucas            Washington Inter        8:58.5   17:57.00
 44 Poston, Will                 Norwood School          8:59.0   17:58.00   33
 45 Bubes, Brent                 Sidwell Friends         9:02.5   18:05.00   34
 46 Gerson, Bucky                Sssa                    9:02.5   18:05.00   35
 47 Wowk, Adrian                 Washington Inter        9:08.0   18:16.00
 48 Jacobson, Raymond            Sidwell Friends         9:18.5   18:37.00
 49 Raj, Chitti                  Sidwell Friends         9:24.0   18:48.00
 50 Anderson, Eric               Sidwell Friends         9:30.0   19:00.00
 51 Welsh, Troy                  Heights MS              9:32.5   19:05.00
 52 Wowk, Andre                  Washington Inter        9:34.0   19:08.00
 
....Event 2  Boys 2 Mile Run CC Middle Schoo
 53 Langely, Jordan              Sssa                    9:35.0   19:10.00   36
 54 Museles, Noah                Sidwell Friends         9:37.0   19:14.00
 55 Blume,, Bobby                St. Andrew's            9:42.5   19:25.00   37
 56 Williams, Nathanial          Loudon Cds              9:54.5   19:49.00
 57 Wood, Garret                 Sssa                   10:03.0   20:06.00   38
 58 Kelsall, Colin               Sidwell Friends        10:07.5   20:15.00
 59 Fiuzat, Hunter	              St. Andrew's           10:10.0   20:20.00   39
 60 Asmar, Edouard               Washington Inter       10:13.0   20:26.00
 61 Hill, Alex                   St. Andrew's           10:13.5   20:27.00   40
 62 Stewart, John                St. Andrew's           10:23.5   20:47.00
 63 Kiernan, Vince               Heights MS             10:24.5   20:49.00
 64 Feinstein, Danny             St. Andrew's           10:49.5   21:39.00
 65 Eldridge, Harry              Sidwell Friends        11:14.5   22:29.00
 66 Gondelman, Samuel            Sidwell Friends        11:17.0   22:34.00
 67 Looney, Drew	                St. Andrew's           11:37.0   23:14.00
 68 Tomenga, Brian               Sidwell Friends        11:46.5   23:33.00
 69 Petito, Billy                St. Andrew's           11:47.5   23:35.00
                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Heights Middle School        30    3    4    6    8    9   10   13
      Total Time:  1:09:58.53
         Average:    13:59.71
   2 Sidwell Friends              49    1    2   11   16   19   30   34
      Total Time:  1:11:47.40
         Average:    14:21.48
   3 Norwood School               87   12   14   15   21   25   33
      Total Time:  1:17:54.00
         Average:    15:34.80
   4 Washington International    102    7   22   23   24   26   27   28
      Total Time:  1:20:04.00
         Average:    16:00.80
   5 St. Andrew's Episcopal MS   122    5   20   29   31   37   39   40
      Total Time:  1:23:23.00
         Average:    16:40.60
   6 St. Stephens & St Agnes S   138   17   18   32   35   36   38
      Total Time:  1:25:57.00
         Average:    17:11.40


Return to Top

Email | About