MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Saints Open
Saints Open History
Hosted By: St. Stephens and St. Agnes
Alexandria, Virginia
2016-04-06

Licensed to Father Timing - Contractor License            HY-TEK's Meet Manager
                     Saints Track Classic 2016 - 4/6/2016                      
                       St. Stephen's & St. Agnes School                        
                                    Results                                    
 
Girls 1600 Meter Run Varsity
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Wilcox, Isabelle             Bishop Ireto           5:41.49   2 
  2 Oliver, Isabelle             Trinity Scho           5:45.01   2 
  3 Mueller, Laura               Bishop Ireto           5:55.31   2 
  4 Wainstein, Mackie            St Stephens            6:03.27   2 
  5 Ajuma, Abigail               Episcopal              6:08.08   2 
  6 Donnelly, Kate               Bishop Ireto           6:14.87   2 
  7 Penton, Alexanne             Episcopal              6:26.71   2 
  8 Garrett, Madison             St Stephens            6:30.25   1 
  9 Huber-Inbar, Dani            Madeira                6:31.49   2 
 10 Frey-Kim, Ilana              Georgetown D           6:47.61   1 
 11 Crank, Ariel                 Washington C           6:47.90   1 
 12 Martinez, Helena             St Stephens            6:47.91   1 
 13 Catalan, Linda               Field                  6:49.85   1 
 14 Ropeta, Sarah                Washington C           6:54.44   1 
 15 Catalan, Paloma              Field                  7:18.54   1 
 16 Walsh, Lily                  St Stephens            7:21.95   1 
 17 Mason, Jessica               Georgetown D           7:23.76   1 
 18 Brodsky, Isabel              Georgetown D           7:43.49   1 
 19 Young, Mia                   Georgetown D           7:50.29   1 
 20 Self, Astrid                 Edmund Burke           8:04.44   1 
 21 Ibaka, Allegra               Washington C           8:10.43   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay Varsity
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Episcopal  'A'                                        52.65   2 
  2 Connelly Holy Child  'A'                              54.51   2 
  3 St Stephens and St Agnes  'A'                         54.61   2 
  4 Edmund Burke  'A'                                     55.99   2 
  5 Grace Brethren Christian  'A'                         56.88   1 
  6 Field  'A'                                            57.99   1 
  7 Madeira  'B'                                          59.59   1 
  8 Madeira  'A'                                        1:00.12   2 
  9 Bishop Ireton  'A'                                  1:01.67   2 
 10 Edmund Burke  'B'                                   1:01.78   1 
 11 Connelly Holy Child  'B'                            1:02.44   1 
 
Girls 4x200 Meter Relay Varsity
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 St Stephens and St Agnes  'A'                       1:53.35   3 
  2 Episcopal  'A'                                      1:54.48   3 
  3 Madeira  'A'                                        1:59.82   1 
  4 Grace Brethren Christian  'A'                       2:02.34   1 
  5 Episcopal  'B'                                      2:04.40   2 
  6 Field  'A'                                          2:05.09   3 
  7 St Stephens and St Agnes  'B'                       2:07.09   3 
  8 St Stephens and St Agnes  'C'                       2:12.31   2 
  9 Grace Brethren Christian  'B'                       2:15.25   1 
  9 Bishop Ireton  'A'                                  2:15.25   2 
 
Girls 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bishop Ireton  'A'                                  4:43.89  
  2 Madeira  'A'                                        4:48.09  
  3 St Stephens and St Agnes  'A'                       4:50.17  
  4 Episcopal  'A'                                      4:52.31  
  5 Edmund Burke  'B'                                   4:54.43  
  6 Field  'A'                                          4:57.20  
  7 St Stephens and St Agnes  'B'                       4:59.81  
  8 St Stephens and St Agnes  'D'                       5:09.05  
  9 Edmund Burke  'A'                                   5:10.31  
 10 St Stephens and St Agnes  'C'                       5:11.55  
 11 Connelly Holy Child  'A'                            5:29.05  
 
Girls 4x800 Meter Relay Varsity
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bishop Ireton  'A'                                 10:54.28  
  2 St Stephens and St Agnes  'A'                      11:23.65  
  3 Edmund Burke  'A'                                  11:38.98  
  4 Episcopal  'A'                                     11:42.86  
  5 Madeira  'A'                                       12:30.20  
  6 Edmund Burke  'B'                                  13:16.02  
 
Girls Long Jump Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hawkins, Nneoma              Edmund Burke          14-06.75  
  2 Treadway, Helen              St Stephens           14-03.00  
  3 McCormick, Kelly             Madeira               14-00.00  
  4 weber, holly                 Bishop Ireto          13-08.00  
  5 Phoenix, Niara               Madeira               13-07.00  
  6 Oliver, Isabelle             Trinity Scho          13-04.50  
  7 Tukpah, Nailah               Edmund Burke          12-07.50  
  8 Sandoval, Kathleen           Edmund Burke          12-06.00  
  9 Atkins, Adrienne             St Stephens           12-05.50  
 10 Valcourt, Bella              Madeira               12-02.50  
 11 Eshelman, Hannah             Bishop Ireto          11-08.00  
 12 Brevard, Destiny             Grace Brethr          11-00.50  
 13 Parker, Jordan               Grace Brethr          10-06.00  
 14 Newsome, Danielle            Bishop Ireto          10-04.50  
 15 Campana, Sophia              Bishop Ireto           9-05.00  
 16 Bonner, Zamora               Grace Brethr           8-05.50  
 17 Benson, Kalinda              Edmund Burke           8-05.00  
 
Girls Shot Put Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Asante, Akua                 Episcopal             30-10.00  
  2 Robinson, Alexandria         Grace Brethr          27-11.00  
  3 Bernett, Darrien             Grace Brethr          26-11.00  
  4 Goree, Maya                  Episcopal             26-08.00  
  5 Oliver, Isabelle             Trinity Scho          26-01.00  
  6 Black, Naiyana               Edmund Burke          24-03.00  
  7 Umana, Monet                 Madeira               22-10.00  
  8 Esworthy, Sammy              St Stephens           22-00.00  
  9 Nwabunnia, Elfrieda          Madeira               21-10.00  
 10 Perdue, Cyan                 Madeira               21-09.00  
 11 Clark, Catherine             Grace Brethr          21-04.00  
 12 Cruz, Star                   Madeira               20-00.00  
 13 Riggins, Shayna              Madeira               19-10.00  
 14 Moore, Tessa                 St Stephens           19-08.00  
 15 Burton, Shelvonne            St Stephens           16-06.00  
 16 Sanders, Emily               Edmund Burke          16-02.00  
 17 Miranda, Julianne            Bishop Ireto          16-00.00  
 18 Bonner, Zamora               Grace Brethr          15-02.00  
 19 Mizrahi, Sophia              Field                 11-09.00  
 
Girls 1600 Meter Run Middle School
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Lam, Cheyenne                Bullis                 6:26.09   1 
  2 Wain, Maya                   Bullis                 6:27.09   1 
  3 Ross, Abby                   Edmund Burke           6:32.16   2 
  4 Gehrs, Charlotte             St Stephens            6:32.97   2 
  5 Edelman, Zoe                 Washington L           6:35.67   1 
  6 Brown, Chandler              Grace Brethe           6:35.76   2 
  7 Myers, Emma                  Oakcrest               6:36.09   2 
  8 Whalen, Katie                St Stephens            6:36.87   2 
  9 Longstreth, Elka             Lowell                 6:38.78   2 
 10 Smith, Iman                  Lowell                 6:38.84   2 
 11 Chamberlain, Chumani         St Stephens            6:50.31   2 
 12 Jacobi, Sara                 Bullis                 6:54.00   1 
 13 Nicholas, Lane               Oakcrest               6:54.33   2 
 14 Berry, Grace                 Bullis                 6:56.23   1 
 15 Martel, Carla                Oakcrest               6:57.03   1 
 16 Butler, Nora                 Washington L           7:16.51   1 
 17 White, Adele                 Oakcrest               7:21.83   1 
 18 Vela, Kelly                  Washington L           7:27.93   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay Middle School
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Bullis  'A'                                           56.12   1 
  2 St Stephens and St Agnes  'A'                         56.82   2 
  3 Grace Brethern Academy  'A'                         1:00.80   1 
  4 Oakcrest  'A'                                       1:01.03   2 
  5 St Stephens and St Agnes  'B'                       1:02.93   2 
  6 Bullis  'B'                                         1:03.12   1 
  7 Washington Latin  'C'                               1:03.79   1 
  8 Grace Brethern Academy  'B'                         1:04.85   1 
  9 Oakcrest  'B'                                       1:05.10   2 
 10 St Stephens and St Agnes  'C'                       1:07.24   1 
 11 Lowell  'A'                                         1:07.99   2 
 
Girls 4x200 Meter Relay Middle School
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 St Stephens and St Agnes  'A'                       2:00.55   2 
  2 Bullis  'A'                                         2:04.76   1 
  3 St Stephens and St Agnes  'B'                       2:08.47   2 
  4 Grace Brethern Academy  'A'                         2:10.03   1 
  5 Oakcrest  'A'                                       2:10.62   2 
  6 Bullis  'B'                                         2:12.31   1 
  7 St Stephens and St Agnes  'C'                       2:14.01   2 
  8 Oakcrest  'B'                                       2:19.21   1 
  9 Washington Latin  'C'                               2:21.15   1 
 10 Lowell  'A'                                         2:22.19   2 
 
Girls Long Jump Middle School
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Solms, Bateman               St Stephens           12-01.50  
  2 Czajkowksi, Eleanor          Lowell                11-08.00  
  3 Smith, Danielle              Grace Brethe          11-07.50  
  4 Lipton, Caroline             St Stephens           11-06.00  
  4 Ferguson, Rose               Oakcrest              11-06.00  
  6 Muhammad, Aliyah             Bullis                11-03.50  
  7 Steele, Julie                Lowell                10-09.00  
  8 Atkinson, Kathryn            St Stephens           10-04.50  
  9 Dowling, Liliana             St Stephens           10-01.50  
 10 DeCuir, Arianne              Edmund Burke          10-01.00  
 11 Castillo, Kateri             Oakcrest               9-10.00  
 12 Locke, Amaya                 Bullis                 9-08.50  
 13 Sripoon, Ploi                Bullis                 9-02.50  
 14 Longstreth, Elka             Lowell                 9-00.00  
 15 Evans, DeLana                Grace Brethe           8-11.00  
 16 Hall, Lauren                 Oakcrest               8-10.00  
 17 Ross, Abby                   Edmund Burke           8-08.50  
 18 Shaw, Sarah                  Oakcrest               8-00.00  
 19 DeShazier, Morgan            Edmund Burke           7-09.50  
 20 Smith, Safi                  Lowell                 6-10.00  
 -- Swygert, Julianna            St Stephens                 ND  
 
Boys 1600 Meter Run Varsity
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Dwiggins-Thomason, Wells     Field                  4:40.73   2 
  2 Feldman, Wesley              Landon                 4:41.73   2 
  3 Randon, Oliver               Episcopal              4:44.44   2 
  4 Summey, Ayinde               Field                  4:57.27   2 
  5 Ward, Thomas                 Bishop Ireto           5:05.59   2 
  6 Gilbert, Peter               Landon                 5:08.56   2 
  7 Ault, Aaron                  Bishop Ireto           5:08.62   2 
  8 O'Brien, Charlie             St Stephens            5:08.75   2 
  9 Tsai, Kevin                  Landon                 5:10.06   2 
 10 Sarisky, Mike                Bishop Ireto           5:10.86   2 
 11 Yardas, Olek                 Field                  5:20.11   1 
 12 Olson, Will                  Bishop Ireto           5:24.92   1 
 13 Brown, Zack                  Field                  5:25.49   1 
 14 Tracy, Graham                St Stephens            5:29.63   1 
 15 Kirby, Timo                  St Stephens            5:30.16   2 
 16 Gottron, Rylan               Edmund Burke           5:37.19   2 
 17 Han, Jack                    Washington C           5:40.29   1 
 18 Gillespie, Charlie           Georgetown D           5:40.75   1 
 19 Weitzner, Jacob              Georgetown D           5:46.26   1 
 20 Butts, Nathan                Grace Brethr           5:49.22   1 
 21 Gilbert, Zach                Washington C           5:51.06   1 
 22 Kelliher, Aidan              Georgetown D           6:03.30   1 
 23 Louda, Andrew                Edmund Burke           6:07.96   1 
 24 Aslund, Carl                 Georgetown D           6:08.37   1 
 25 Laguarda, Pablo              Edmund Burke           6:08.57   1 
 26 Bowen, Gavin                 Edmund Burke           6:12.58   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay Varsity
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Episcopal  'A'                                        44.22   3 
  2 St Stephens and St Agnes  'A'                         44.93   3 
  3 Episcopal  'B'                                        45.79   3 
  4 Grace Brethren Christian  'A'                         46.05   3 
  5 Bishop Ireton  'A'                                    46.92   3 
  6 Field  'A'                                            47.09   3 
  7 Washington Christian  'A'                             51.06   1 
  8 Edmund Burke  'A'                                     51.80   2 
  9 Landon  'A'                                           51.85   2 
  9 Bishop Ireton  'B'                                    51.85   2 
 11 Georgetown Day  'A'                                   55.07   1 
 12 Edmund Burke  'B'                                     55.57   2 
 -- Field  'B'                                               DQ   2 
 
Boys 4x200 Meter Relay Varsity
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 St Stephens and St Agnes  'A'                       1:35.74   3 
  2 Field  'A'                                          1:38.52   3 
  3 Grace Brethren Christian  'A'                       1:39.41   1 
  4 Episcopal  'A'                                      1:39.64   3 
  5 Landon  'A'                                         1:44.39   3 
  6 St Stephens and St Agnes  'B'                       1:44.48   3 
  7 Edmund Burke  'A'                                   1:45.47   2 
  8 Washington Christian  'A'                           1:48.74   1 
  9 Field  'B'                                          1:51.97   2 
 10 Georgetown Day  'A'                                 1:53.11   2 
 11 Grace Brethren Christian  'B'                       1:53.60   1 
 12 Bishop Ireton  'A'                                  1:54.82   2 
 13 Edmund Burke  'C'                                   2:05.89   2 
 14 Georgetown Day  'B'                                 2:07.45   1 
 15 Edmund Burke  'B'                                   2:16.24   2 
 
Boys 4x400 Meter Relay Varsity
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Episcopal  'A'                                      3:44.76  
  2 St Stephens and St Agnes  'A'                       3:50.40  
  3 Bishop Ireton  'A'                                  3:59.77  
  4 St Stephens and St Agnes  'B'                       4:00.73  
  5 Grace Brethren Christian  'A'                       4:07.24  
  6 Landon  'A'                                         4:15.72  
  7 Washington Christian  'A'                           4:18.96  
  8 Bishop Ireton  'B'                                  4:22.00  
  9 Grace Brethren Christian  'B'                       4:23.25  
 10 Georgetown Day  'A'                                 4:24.84  
 11 St Stephens and St Agnes  'C'                       4:27.43  
 12 Field  'A'                                          4:31.49  
 13 Edmund Burke  'B'                                   4:36.58  
 14 Georgetown Day  'B'                                 4:39.53  
 
Boys 4x800 Meter Relay Varsity
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Landon  'A'                                         9:10.92  
  2 Bishop Ireton  'A'                                  9:18.18  
  3 Episcopal  'A'                                      9:25.18  
  4 St Stephens and St Agnes  'A'                       9:33.65  
  5 St Stephens and St Agnes  'B'                       9:35.58  
  6 Grace Brethren Christian  'A'                      10:19.16  
  7 Georgetown Day  'A'                                10:21.19  
  8 Edmund Burke  'A'                                  10:27.23  
  9 Field  'A'                                         10:37.12  
 10 Edmund Burke  'B'                                  11:05.97  
 11 Landon  'B'                                        11:13.55  
 
Boys Long Jump Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Walker, Jordan               St Stephens           18-11.50  
  2 Meka, Joshua                 Landon                17-09.00  
  3 Schlick, Henry               Georgetown D          15-05.50  
  4 Mahaffie, Charlie            Edmund Burke          15-02.50  
  5 Newsome, Luke                Edmund Burke          14-08.00  
  6 Rubin, Zachary               Edmund Burke          14-06.50  
  6 Burroughs, Jordan            Grace Brethr          14-06.50  
  8 Preston, Jamin               Grace Brethr          14-02.00  
  9 Gadson, Justin               Grace Brethr          13-09.00  
 10 Dragacevac, Nikola           Landon                11-11.00  
 11 Means, Patrick               Edmund Burke          11-09.00  
 
Boys Shot Put Varsity
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Simms, Keith                 Landon                44-06.50  
  2 Vilain, Luiji                Episcopal             43-05.00  
  3 Gooden, Taj                  Episcopal             42-05.00  
  4 Hamm, Jake                   Episcopal             40-06.25  
  5 Pinkney, Kobe                St Stephens           39-05.75  
  6 Fournier, Chris              Episcopal             38-06.75  
  7 Ebo, Mark                    Landon                36-04.50  
  8 Gray, Josh                   Grace Brethr          34-10.00  
  9 Sonekan, Taheeb              St Stephens           34-09.25  
 10 Raymond, Garry               Bishop Ireto          33-06.50  
 11 Siedlarz, Joseph             Bishop Ireto          33-01.25  
 12 Thompson, Wheeler            Grace Brethr          31-10.25  
 13 Jackson, Anthony             Grace Brethr          31-01.75  
 14 L, Joseph                    Bishop Ireto          30-09.00  
 15 Allen, D'Andre               Grace Brethr          30-07.00  
 16 Brewer, Sean                 Field                 29-09.25  
 17 Carraway, Maleek             Grace Brethr          29-06.50  
 18 O'Brien-Okster, Colin        Field                 28-09.75  
 19 Somerville, Henry            Bishop Ireto          28-01.00  
 20 Dannenbaum, Blake            Landon                27-10.00  
 21 Bell, Tim                    St Stephens           26-00.50  
 22 Bridgers, Terrance           Landon                25-05.00  
 23 Cathey, Reid                 Edmund Burke          22-09.00  
 24 Heinsen, William             Georgetown D          19-05.25  
 25 Blank, Zach                  Georgetown D          14-07.50  
 
Boys 1600 Meter Run Middle School
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Micale, Luke                 Landon                 5:22.38   2 
  2 Simmons, William             Landon                 5:22.99   2 
  3 Wain, Caesar                 Bullis                 5:43.89   1 
  4 Tumiwa, Jayden               St Stephens            5:56.80   2 
  5 Hill, Christian              Grace Brethe           5:58.18   1 
  6 Keenan, Paul                 Edmund Burke           5:58.41   2 
  7 Holland, Malik               Grace Brethe           6:05.58   2 
  8 Cooper, Campbell             St Stephens            6:09.74   2 
  9 Anderson, Lucien             Washington L           6:12.84   1 
 10 Ukaegbu, Chima               Washington L           6:13.18   1 
 11 Parrott, Milo                Washington L           6:19.56   1 
 12 Viso, Booker                 Edmund Burke           6:21.87   2 
 13 Waite, Collin                Lowell                 6:23.85   2 
 14 Gelb, William                Bullis                 6:28.45   1 
 15 Backer, Finn                 Edmund Burke           6:29.46   2 
 16 McIntosh, Conrad             St Stephens            6:47.31   2 
 17 Davidson, Leo                Washington L           6:48.26   1 
 18 Lerner, Sammy                Lowell                 6:56.69   2 
 19 Fleurence, Benji             Lowell                 7:07.08   2 
 20 Gross, Jordan                Bullis                 7:10.71   1 
 21 Maravilla, Henry             Bullis                 7:31.86   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay Middle School
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Bullis  'A'                                           50.51   2 
  2 Landon  'A'                                           50.66   3 
  3 Grace Brethern Academy  'A'                           51.47   3 
  4 St Stephens and St Agnes  'A'                         51.63   3 
  5 St Stephens and St Agnes  'B'                         52.81   3 
  6 Washington Latin  'B'                                 56.84   1 
  7 Bullis  'B'                                           57.22   1 
  8 Edmund Burke  'A'                                     58.54   2 
  9 Lowell  'A'                                           59.54   2 
 10 Landon  'B'                                           59.63   3 
 11 Edmund Burke  'B'                                   1:03.35   1 
 12 St Stephens and St Agnes  'C'                       1:04.61   3 
 13 Lowell  'B'                                         1:04.83   2 
 
Boys 4x200 Meter Relay Middle School
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Landon  'A'                                         1:46.82   2 
  2 St Stephens and St Agnes  'A'                       1:48.11   2 
  3 Grace Brethern Academy  'A'                         1:50.03   1 
  4 Bullis  'A'                                         1:51.76   1 
  5 Edmund Burke  'A'                                   1:57.11   1 
  6 St Stephens and St Agnes  'B'                       1:57.37   2 
  7 Washington Latin  'B'                               2:04.19   1 
  8 Bullis  'B'                                         2:05.01   1 
  9 Lowell  'A'                                         2:11.58   2 
 10 Edmund Burke  'B'                                   2:18.52   2 
 11 Lowell  'B'                                         2:24.04   2 
 
Boys Long Jump Middle School
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jarvis, Jacob                Edmund Burke          15-11.00  
  2 Moore, Dylan                 Bullis                14-08.00  
  3 Reynolds, Canin              Landon                14-05.50  
  4 Smith, Tyler                 Landon                14-05.00  
  5 Wilson, Darius               Grace Brethe          14-01.00  
  6 Cassidy, Aidan               Lowell                14-00.00  
  7 Williams, Alijah             Grace Brethe          13-11.00  
  8 Thomas, Darius               Grace Brethe          13-08.00  
  9 Peterson, Wesley             St Stephens           13-06.00  
 10 Beasley, Chase               St Stephens           13-05.50  
 11 Felton, Tobias               Edmund Burke          13-01.50  
 12 Tiller, Miles                Washington L          12-10.00  
 13 Neider, Sam                  Edmund Burke          12-06.00  
 14 Brown, Austin                Bullis                12-03.00  
 15 Tumiwa, Jayden               St Stephens           11-08.00  
 16 Waite, Collin                Lowell                11-03.00  
 17 Zhang, Tony                  Bullis                11-01.00  
 18 Imbroscio, Nino              Lowell                11-00.00  
 19 Massey, Jelani               Washington L          10-10.50  
 20 Brown-Andrews, Masai         Washington L          10-07.50  
 21 Fleurence, Benji             Lowell                 9-11.00  
 22 Tuncer, Berke                Lowell                 9-06.50  
 23 Caruso, Tristan              Lowell                 9-00.00  
 24 Madenga, Irvine              St Stephens            6-09.00  
 -- Floyd, Jalen                 St Stephens               FOUL  
 -- Jackson-Jones, Etienne       Edmund Burke              FOUL  


Return to Top

Email | About