MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Manhattan Invitational
Manhattan Invitational History
Hosted By:
New York, New York
2000-10-14

Manhattan Invitational October 14, 2000
results from dyestat.com
Results:
Girls Eastern States

1. Saratoga 44 (7 of top 15)
2. John Jay (EF) 132 (7-8-28-35-54)
3. Colonie 142 (18-20-31-34-39)
4. Warwick Valley 175 (12-29-33-45-47)
5. Taylor Allderdice PA 182 (17-24-36-52-53)
6. Middletown MD 211 (23-38-41-46-63)
7. Starpoint 224
8. Quince Orchard MD 238 (5-26-57-79-91)
9. Haddonfield NJ 266
10. Tottenville 268

  
Name
   
Team
   
Time
 

1
 
Julia Pudlin
 
The Baldwin School PA
 
14:41.08
 

2
 
Erin Donohue
 
Haddonfield NJ
 
14:42.24
 

3
 
Danielle Coon
 
Saratoga Springs
 
14:59.80
 

4
 
Angela Kudla
 
Starpoint
 
15:19.50
 

5
 
Karen Pulliam
 
Quince Orchard MD
 
15:20.46
 

6
 
Kristen Hornbach
 
Saratoga Springs
 
15:22.31
 

7
 
Sally Briggs
 
John Jay (EF)
 
15:22.83
 

8
 
Laura McCloskey
 
John Jay (EF)
 
15:23.22
 

9
 
Kim Pereira
 
Parsippany NJ
 
15:27.71
 

10
 
Ali Rowe
 
Saratoga Springs
 
15:30.12
 

11
 
Emily Hampson
 
Phillips Exeter
 
15:32
 

12
 
Margie Boltzer
 
Saratoga Springs
 
15:33
 

13
 
MelissaSue Trauscht
 
Saratoga Springs
 
15:34
 

14
 
Tessa Auwarter
 
Saratoga Springs
 
15:35
 

15
 
Amanda Meyer
 
Saratoga Springs
 
15:40
 

16
 
Marian Bihrle
 
Belmont
 
15:42
 

17
 
Molly Ainsman
 
Taylor Allderdice PA
 
15:44
 

18
 
Nicole Susser
 
Colonie
 
15:45
 

19
 
Lindsey Scherf
 
Scarsdale
 
15:46
 

20
 
Erykia Perreault
 
Colonie
 
15:47
 

21
 
Nicole Whalen
 
Warwick Valley
 
15:55
 

22
 
Kate Dobransky
 
Clarkstown S.
 
16:04
 

23
 
Randy Buzzell
 
Middletown MD
 
16:10
 

24
 
Rena Rudavsky
 
Taylor Allderdice
 
16:14
 

25
 
Mary Mulholland
 
Haddonfield NJ
 
16:15
 

26
 
Lindsey Schneider
 
Quince Orchard MD
 
16:16
 

27
 
Andrea Cappello
 
Starpoint
 
16:17
 

28
 
Kelly McCloskey
 
John Jay (EF)
 
16:18
 

29
 
Rachel Stein
 
Warwick Valley
 
16:20
 

30
 
Whitney Mitchell
 
Petrides
 
16:21
 

31
 
Kate Twarog
 
Colonie
 
16:22
 

32
 
Megan Proffitt
 
Tottenville
 
16:25
 

33
 
Danielle Trimpop
 
Warwick Valley
 
16:32
 

34
 
Anna Jankowski
 
Colonie
 
16:32
 

35
 
Jen McCracken
 
John Jay (EF)
 
16:34
 

36
 
Erica Pasciollo
 
Taylor Allderdice PA
 
16:34
 

37
 
Stacy Broadbent
 
Quince Orchard MD
 
16:37
 

38
 
Rocky Morgan
 
Middletown MD
 
16:41
 

39
 
Julie LaFrano
 
Colonie
 
16:42
 

40
 
Nicole Soblosky
 
Colonie
 
16:50
 

41
 
Andrea Pope
 
Middletown MD
 
16:51
 

42
 
Kelly Pimm
 
Starpoint
 
16:54
 

43
 
Amanda Villari
 
Clarkstown S.
 
16:59
 

44
 
Morgan Wilson
 
Ponaganset RI
 
17:00
 

45
 
Kerri Wright
 
Warwick Valley
 
17:03
 

46
 
Catherine Rohland
 
Middletown MD
 
17:05
 

47
 
Alyssa Young
 
Warwick Valley
 
17:12
 

48
 
Janet Muller
 
Warwick Valley
 
17:12
 

49
 
Elaine Heimers
 
Warwick Valley
 
17:19
 

50
 
Nancy Tom
 
Tottenville
 
17:26
 

51
 
Colleen Grell
 
Starpoint
 
17:30
 

52
 
Martina Koran
 
Taylor Allderdice PA
 
17:33
 

53
 
Johanna Lenkner
 
Taylor Allderdice PA
 
17:36
 

54
 
Bridgett Lyons
 
John Jay (EF)
 
17:42
 

55
 
Stephanie Young
 
Parsippany NJ
 
17:42
 

56
 
Crystal Rimoczy
 
Ponagonset RI
 
17:46
 

57
 
Kim Chan
 
Tottenville
 
17:48
 

58
 
Casey Rubenstein
 
Taylor Allderdice PA
 
17:50
 

59
 
Maura Carle
 
Clarkstown S.
 
17:50
 

60
 
Diana Wilson
 
Brewster
 
17:50
 

Girls Varsity A

Name Team Time Team Score 

1. Bronxville 121
2. Holy Names NJ 163
3. Bethlehem NY 187
4. Washingtonville 192
5. Liverpool 198
6. Essex VT 202
7. St. Hubert PA 204
8. Guilderland 219
9. Cicero-N. Syracuse 274
10. N. Rockland 304

1 Catha Mullen Bronxville 15:34.81 

2 Jackie Kelly St. Hubert PA 15:38.07 

3 Elizabeth Maloy Holy Names NJ 15:44.77 

4 Amy Kelly St. Hubert PA 15:47.05 

5 Michelle Rorke Bronxville 15:53.16 

6 Caroline Mullen Bronxville 15:55.56 

7 Annie Hayden Holy Names NJ 15:56.58 

8 Lindsay Dalpaiz Sayville 16:05.76 

9 Christina McNamara Horace Greeley 16:08.42 
10 Katie Parafinczuk Bethlehem 16:09.10 

11 Jessica Pettis Schuylerville 16:09 

12 Emily Malinowski Bethlehem 16:17 

13 Katie Kissane Essex (VT) 16:26 

14 Katie Marcella Guilderland 16:33 

15 Jacki Justison St. Mark's 16:34 

16 Natay Hayes Washingtonville 16:36 

17 Amanda Lalley Central Square 16:37 

18 Erin Kulasewski LaSalle Academy 16:38 

19 Kristin Clark Washingtonville 16:39 

20 Pam White North Rockland 16:40 

21 Crystal Cooper Henninger 16:41 

22 Mary Ferguson Liverpool 16:43 

23 Sara Kerns Central Square 16:45 

24 Alba Serrano Walter Johnson MD 16:46 

25 Kristen Egan Conrad Weiser 16:46 

26 Marrissa Commisso Guilderland 16:47 

27 Katie Boyle LaSalle Academy 16:48 

28 Jen Hoffa Conrad Wesier 16:50 

29 Alicia Marini Holy Names 16:52 

30 Laura Ewald Cicero-North Syracuse 16:53 

31 Kristine Minasi Washingtonville 16:53 

32 Sarah Thompson Corcoran 16:54 

33 Danielle Scalione Liverpool 16:55 

34 Beth Quartier Cicero-North Syracuse 16:56 

35 North Rockland 16:57 

36 Emily Lyford Essex VT 16:57 

37 Lisa Sbarbano St. Joseph Sea 16:59 

38 Laura Burchill Liverpool 16:59 

39 Megan Lynch Guilderland 16:59 

40 Julia Birnn Essex VT 17:00 

41 Mollie Tomlinson Holy Names NJ 17:01 

42 Sheena Willis Woodrow Wilson DC 17:01 

43 Katie Mehaffey St. Hubert PA 17:02 

44 Nicole Hoyniak Essex VT 17:02 

45 Taylor Jackson Bethlehem 17:03 

46 Jamie Acker Harborfields 17:03 

47 Stephanie Hack East Meadow 17:04 

48 Melissa Wisner Bronxville 17:05 

49 Jennifer Mills Liverpool 17:06 

50 Kate Adams Bethlehem 17:06 



Girls Varsity B

1. HUNTERDON CENTRAL (NJ) 67
2. SHAKER 75
3. LLOYD C BIRD 112
4. LONGWOOD 124
5. BALDWINSVILLE 188
6. RUMSON-FAIR HAVEN (NJ) 205
7.  ST FRANCIS PREP 225
8. WINSTON 254
9. CORNWALL 254
10. CHELMSFORD  (MA) 282
PL FIRST NAME LAST NAME SCHOOL TIME 

1 CAITLIN MCTAGUE NISKAYUNA 15:02.08 

2 SHANNON HAWRYLO HUNTERDON CENTRAL 15:18.81 

3 SUZANNE GRIFFING ST FRANCIS PREP 15:39.14 

4 STEPHANIE HENDERSON LONGWOOD 15:44.49 

5 CHRISTY PLANER RUMSON-FAIR HAVEN 15:49.23 

6 CHRISTINE SNYDER SHAKER 15:55.16 

7 JULIETTE KENNY RYE 16:03.15 

8 ERIN LINEHAN PLEASANTVILLE 16:05.04 

9 HEATHER ROGERS LONGWOOD 16:10.01 

10 KELLY OWENS BALDWINSVILLE 16:11.79 

11 JESSICA ELLIS LC BIRD 16:12.27  

12 ANGELA BERNARDE SHAKER 16:13.91  

13 JENNA FASULO HUNTERDON CENTRAL 16:16.58  

14 ANNA TURTON LC BIRD 16:22.94  

15 LINDSAY FORCE HUNTERDON CENTRAL 16:25.94  

16 TARA SHEEDY SHAKER 16:27.97  

17 JESSICA LEE LONGWOOD 16:32.20  

18 REHANA LANEWALA HUNTERDON CENTRAL 16:36.48  

19 MELANIE MARTIN HUNTERDON CENTRAL 16:37.29  

20 ERIN PROBST SHAKER 16:37.92  

21 KATELYN REEPMEYER SHAKER 16:42.32  

22 SARAH ELLIS LC BIRD 16:43.89  

23 MEG RAY SHAKER 16:44.22  

24 JACKIE TWOMEY CORNWALL 16:44.70  

25 MEG GRILL LC BIRD 16:45.69  

26 JANET WALSH BALDWINSVILLE 16:47.55  

27 MEAGHAN MCCANN SHAKER 16:52.85  

28 U'TONNA SHERROD SPALDING 16:58.54  

29 JENNA CHATFIELD CORNWALL 16:59.66  

30 KARA GILLETTE CHELMSFORD 17:05.65  

31 SARAH MILLER NISKAYUNA 17:06.49  

32 CAITLYN DUNN URSULINE 17:09.71  

33 LIZZIE RODGERS WINSTON CHURCHILL 17:10.80  

34 JENNY KRYSTOPOWICZ RUMSON-FAIR HAVEN 17:16.92  

35 THERESA JUVA TMLA 17:20.26  

36 REBECA GAMEZ HUNTERDON CENTRAL 17:23.07  

37 KATE STEWART MOORE CATHOLIC 17:23.80  

38 TIFFANY MICELI ST FRANCIS PREP 17:24.84  

39 CHRISTINE PIASCIK CORNWALL 17:26.00  

40 NICOLE TRASK LC BIRD 17:30.02  



  
Girls Varsity C


 
 
Team
 
Points
 
 
 
  
1
   
Bay Shore
   
102
   
  
2
 
New Hartford
 
141
   

3
 
Shenendehowa
 
165
   

4
 
Westhill
 
170
   

5
 
Queensbury
 
171
   

6
 
Wantagon
 
183
   

7
 
Rocky Point
 
242
   

8
 
St. John Villa
 
259
   

9
 
Gaithersburg MD
 
275
   

10
 
Mepham
 
316
   

 
 
 
 
 
 
 
 

 
   
Name
   
Team
   
Time
 

1
 
Jean Coleman
 
Wantagh
 
15.33
 

2
 
Erin Sprague
 
Queensbury
 
15.50
 

3
 
Alison Cole
 
Waterville
 
15.53
 

4
 
Laura Cummings
 
Bay Shore
 
15.58
 

5
 
Sara Habib
 
Hicksville
 
15.58
 

6
 
Kayleigh Wheeless
 
Westhill
 
15.59
 

7
 
Dianna Procida
 
Wantagh
 
16.01
 

8
 
Katie Luker
 
New Hartford
 
16.02
 

9
 
Jessica Wolfe
 
Bishop Ireton VA
 
16.03
 

10
 
Joanna Smith
 
Mephram
 
16.07
 

11
 
Sarah Bard
 
Waterville ME
 
16.12
 

12
 
Krissey Scaglione
 
New Hartford
 
16.19
 

13
 
Kaitlin O'Sullivan
 
Westhill
 
16.21
 

14
 
Denise Tumulty
 
Rocky Point
 
16.24
 

15
 
Karen Jablonski
 
Edgemont
 
16.27
 

16
 
Katie McGrath
 
Connetqoot
 
16.32
 

17
 
Anjelica Gregory
 
Hackley
 
16.34
 

18
 
Katie O'Connor
 
Mephram
 
16.36
 

19
 
Emily Mason
 
Bay Shore
 
16.44
 

20
 
Kellie Castro
 
Bay Shore
 
16.45
 

21
 
Kate Best
 
Shenendehowa
 
16.46
 

22
 
Megan Kirby
 
Gaithersburg MD
 
16.47
 

23
 
Rachel Rossi
 
New Hartford
 
16.48
 

24
 
Ryann Hoffman
 
Bay Shore
 
16.48
 

25
 
Maria Compson
 
Queensbury
 
16.49
 

26
 
Stefanie Ambrosio
 
Rocky Point
 
16.50
 

27
 
Mary Cook
 
New Hartford
 
16.53
 

28
 
Leigh Fitzgerald
 
Shenendehowa
 
16.54
 

29
 
Mary Tursi
 
St. John Villa
 
16.55
 

30
 
Marcy Debrenzo
 
Archbishop Ryan
 
17.03
 

31
 
Laura Kevlin
 
Shenendehowa
 
17.06
 

32
 
Andrea Ditrani
 
St. John Villa
 
17.06
 

33
 
Alex Lajoie
 
Queensbury
 
17.07
 

34
 
Catharine Schafer
 
Shenendehowa
 
17.11
 

35
 
Katie Malpigli
 
Bay Shore
 
17.13
 

36
 
Beth Stein
 
Marshall VA
 
17.14
 

37
 
Megan Kayser
 
Middlesex
 
17.19
 

38
 
Angel Stillions
 
Trumansburg
 
17.20
 

39
 
Melissa Grech
 
Monroe-Woodbury
 
17.22
 

40
 
Kristin Bevilacqua-Linn
 
Carmel
 
17.27
 

41
 
Claire Convon
 
Bishop Ireton VA
 
17.28
 

42
 
Kristin Riveiro
 
Valley Stream S.
 
17.31
 

43
 
Emily Lemanczyk
 
Westhill
 
17.32
 

44
 
Caitlin Brothers
 
CBA
 
17.34
 

45
 
Stephanie Burdge
 
St. John Villa
 
17.36
 

46
 
Irene Bukh
 
Wantagh
 
17.36
 

47
 
Colleen Harrison
 
Carmel
 
17.38
 

48
 
Erica Stottuth
 
Gaithersburg MD
 
17.41
 

49
 
Shannon King
 
Gaithersburg MD
 
17.42
 

50
 
Becky Judkins
 
Queensbury
 
17.43
 


Girls Varsity D

1. PEARL RIVER 97
2. NOTH HETERDON165
3. MIDLOTHIAN (VA) 167 
4. MIDLOUGHIAN (VA) 167
5. SACHEM 191
6. NEWARK (NY) 212 
7. WILIAM FLOYD 213
8. PATCHOGUE MEDFORD 233
9. CANASTOGA274
10. CLARENCE 384
PL FIRST NAME LAST NAME SCHOOL TIME 

1 HEATHER IATAURO TRI VALLEY 14:55.75 

2 LAUREN NOBLEY LITTLE FALLS 15:01.77 

3 CHRISTINA VULLO HOLMDEL 15:21.24 

4 NATALI ROMER CANASTOTA 15:25.10 

5 AMY SAAS PATCHOGUE 15:28.52 

6 KERRY BANAZEK WEST GENESEE 15:31.26 

7 VANESSA MCKAY PEARLRIVER 15:32.21 

8 ERIN DALEY NEWARK 15:31.76 

9 MEG RUANE NORTH HUNTERDON 15:32.21 

10 SHARRI RUANE  15:34.91 

11 JEN CAMERRON WILLIAM FLOYD 15:35.61  

12 ASHLEY FOLCHETTI HOLMDEN 15:37.57  

13 EVAN DOVE MIDLOTHIAN 15:39.54  

14 PIA DESOIZA PEARLI IRVER 15:43.26  

15 JASMINE BARRETTO CURTIS 15:44.34  

16 DORRAINE DENTON NEWBURGH 15:46.32  

17 BERNICE PATTEN PEARL RIVER 15:50.47  

18 DANNIELLE BUONPANE SACHEM 15:51.60  

19 TRACEY KOMROWSKI CANASTOTA 15:53.05  

20 JENNIFER CURTIN PAT-MEDY 15:57.73  

21 EICA TUCKER ST ANTHON'S 16:05.29  

22 AMANDA CREAMER MIDDOLTHON 16:05.98  

23 GININE LUCARELLO WILLIAM FLOYD 16:10.62  

24 NINA DIBATTISAT WEST GENESEE 16:11.66  

25 ANGIE WASHBURN NEWARK 16:14.01  

26 HOLLY GREINER N HUNTERDON 16:14.32  

27 COURTNEY POKEEFE PEARL RIVER 16:14.66  

28 KAYALA NIMONO JORDAN-ELDBRIDGE 16:15.76  

29   HHA 16:16.14  

30 EMILY HARTMANN SCAHEM 16:18.55  


Boys Varsity A

1. DANBURY (CT) 29
2. SHAKER 119
3. TULLY 176
4. COROCORON189
5. CLARENCE 201
6. ST ANTHONY'S 218
7. HILLSBOROUGH (NJ) 220
8. HILLSBOROUGH (NJ) 220
9. GAITHERSBURG 257
10. NOTRE DAME (NJ) 261 
PLACE NAME  SCHOOL TIME 

1 CHARLES MILLIOEN ST. ANTHONY'S 12:34.69 

2 KEVIN CATLETT ALBANY ACADEMY 12:50.52 

3 RAMON  LABOY DANBURY 13:02.49 

4 JUSTIN CORELLI SHAKER 13:11.95 

5 ANDRE LABOY DANBURY 13:12.53 

6 DANNY O'LOUGHLIN DANBURY 13:21.74 

7 MIKE AHEARN DANBURY 13:29.61 

8 ARTUTRO LUGO DANBURY 13:30.66 

9 MARK ALIZZI SYOSSET 13:31.01 

10 BEN MURPHY CORCORAN 13:31.49 

11 AARON ANDERSON GAITHERSBURG 13:33.71  

12 CONNOR SWEENEY DANBURY 13:34.15  

13 NICK  TREFFILETTI SHAKER 13:38.17  

14 LARRY PETRY CORCORAN 13:46.15  

15 JARED PAUL SHAKER 13:48.15  

16 NICK VACCARO HILLSBOROUGH 13:51.02  

17 MICHAEL KLUEBER HILLSBOROUGH 13:51.79  

18 BEN MCKNIGHT TULLY 13:52.57  

19 JAMSEL REYES NORTH ROCKLAND 13:54.63  

20 RYAN HOHM CORCORAN 13:55.05  

21 MATT MICURRAN DANBURY 13:55.41  

22 TOM VOGL SCARSDALE 13:55.74  

23 ISAIH SHAW SCHUGLEVILLE 13:57.83  

24 IAN WOLFSON ALLERDICE 13:58.37  

25 MAKSUDHUL ALI GAITHERSBURG 14:00.29  

26 MIKE RIZZONE CLARENCE 14:03.84  

27 JUSTIN WOODRUFF WESTCHESTER EAST 14:06.57  

28 KEN SINKOVITZ BERGEN  CATHOLIC 14:07.41  

29 MATTHEW BOSHART SAINT ANTHONY'S 14:08.41  

30 MIKE MURPHY BRONXVILLE 14:08.87  

31 SEAN RIENHARDT TULLY 14:09.42  

32 ADAM RAPACKI ST. ANTHONY'S 14:09.97  

33 ANDY MADONIA NOTRE DAME 14:10.57  

34 JAMES KOPCSAY YORKTOWN 14:15.05  

35 ANTHONY COPICOTTO NORTH ROCKLAND 14:17.11  

36 DEAN CANTAMESSA BERGEN CATHOLIC 14:18.23  

37 TOBY DORWTON TULLY 14:19.47  

38 DAVID WASHOUSKY CLARENCE 14:19.85  

39 DEREK SMAZNIAK CLARENCE 14:20.43  

40 KEVIN  REAP NOTRE DAME 14:21.41  



  
Boys Varsity B

CHEROKEE NJ 35
LA SALLE (PA) 97
ESSEX (VT) 141
GUILDERLAND 144
SUFFERN 166
BREWSTER 200
SO BRUNSWICK  (NJ) 235
FATHER JUDGE  (PA) 237
BALDSWINSVILLE296
PL FIRST NAME LAST NAME SCHOOL TIME

1 PETER MIENDL ORCHARD PARK 12:46.01 

2 MARC PELERIN CHEROKEE 12:53.75 

3 JUSTIN ROMANIUK SUFFERN 12:55.62 

4 FRANK MALREERY BREWSTER 13:12.66 

5 JOSH JOSEPH CHEROKEE 13:17.90 

6 MATT MUELLER CHEROKEE 13:21.83 

7 KIETH KRIEGER CHEROKEE 13:22.10 

8 MIKE ALLEN MOUNT MARKHAM 13:27.12 

9 RYAN ODONNELL LASALLE PHILA 13:28.55 

10 MATT PETERSON TOTTENVILLE 13:21.77 

11 DAVID SHENK ESSEX 13:34.44  

12 MATT GALLERGER SUFFERN 13:35.55  

13 TURNER ZAMORE ESSEX 13:37.41  

14 MARK SWANSON LASALLE 13:45.67  

15 KEITH SC ELIA BREWSTER 13:48..35  

16 GERED BURNS GUILDERLAND 13:48.89  

17 MIKE JUURCZYNSKI GUILDERLAND 13:49.51  

18 PAT TAYLOR BALDSWINSVILLE 13:50.69  

19 JUSTIN HERMAN GUILDERLAND 13:51.50  

20 KEVIN HURLEY CHEROKKE 13:53.22  

21 CRAIG SEGAL HOLMDEL 13:55.07  

22 DOMENICK PANZA LASALLE 13:56.22  

23 KEVIN GOFF SUFFIELD 13:57.81  

24 STEVE RIDENOUR CHEROKEE 13:58.25  

25 PJ KILCOIN CHEROKEE 13:58.78  

26 ERIIK KOCHO PLEASANTVILLE 13:59.71  

27 MIKE NEGRO BREWSTER 14:00.13  

28 HRIS POTESTIO LASALLE 14:00.49  

29 BRIAN BAILLE LASALLE 14:00.87  

30 MARK HORTON SUFFERN 14:01.36  

31 MATT RANDAL SOUTH BRUNSWICK 14:03.94  

32 RONAN MCDERMOTT LASALLE 14:06.38  

33 SAM GREY ESSEX 14:08.12  

34 ANTHONY MACFADDEN FATHERJUDGE 14:08.50  

35 DREW BIRI SOUTH BRUNSWICK 14:10.40  

36 FRANKIE ARBOLINO TAPPANZEEE 14:11.20  

37 JOHN ABRAHAN PEN YAN 14:12.88  

38 JIMMY VANZO ESSEX 14:13.78  

39 JOEY ZIMSKY FOX LANE 14:16.28  

40 DAN MACDONALD SOUTH BRUNSICK 14:16.67  


Boys Varsity C

    
Name
   
Team
   
Time
     
Team Score
   

1
 
Clarke Foley
 
Bethlehem
 
13:07.4
 
1
 
Bethlehem NY
 
46
 

2
 
Todd Glew
 
St. John's Prep
 
13:10.39
 
2
 
St. John's Prep MA
 
61
 

3
 
Dan Kohler
 
Bethlehem
 
13:13.79
 
3
 
Old Bridge NJ
 
83
 

4
 
Dan Harding
 
Old Bridge
 
13:14.35
 
4
 
Hunterdon Central
 
134
 

5
 
Geoff Decker
 
Bethlehem
 
13:21.76
 
5
 
Liverpool
 
181
 

6
 
Marty Weishaar
 
Shenendehowa
 
13:23.31
 
6
 
Middletown South NJ
 
183
 

7
 
Dan Ciambrone
 
Middletown So. NJ
 
13:25.16
 
7
 
Hatsboro-Horsham
 
216
 

8
 
Dennis Sheehan
 
St. John's Prep MA
 
13:25.51
 
8
 
West Genesee
 
230
 

9
 
James Golden
 
Hatsboro-Horsham
 
13:26.46
 
9
 
Shenendehowa
 
257
 

10
 
Pat Gaffney
 
West Genesee
 
13:30.99
 
10
 
TR Proctor
 
318
 

11
 
Jon Fox
 
Hunterdon Central
 
13:32
       

12
 
Brian Richards
 
Hunterdon Central
 
13:33
       

13
 
Chris Hayes
 
St. John's Prep
 
13:35
       

14
 
Doug DeMarco
 
Bethlehem
 
13:36
       

15
 
Tim Palle
 
Old Bridge
 
13:36
       

16
 
TJ Byrnes
 
Moore Catholic
 
13:37
       

17
 
Rich Lafergola
 
Old Bridge
 
13:38
       

18
 
Ryan Burke
 
St. John's Prep MA
 
13:41
       

19
 
Ryan Bennett
 
Old Bridge
 
13:41
       

20
 
Dan Thibeault
 
St. John's Prep MA
 
13:42
       

21
 
Jerrell Wisdom
 
Campus Magnet
 
13:46
       

22
 
Ben Assignor
 
DeWitt Clinton
 
13:47
       

23
 
Colin Dwyer
 
Bethlehem
 
13:47
       

24
 
Dan McKenna
 
Liverpool
 
13:48
       

25
 
Brian Fraser
 
Hunterdon Central
 
13:48
       

26
 
Matt Drescher
 
T.R. Proctor
 
13:49
       

27
 
Scott Schulte
 
Shenendehowa
 
13:50
       

28
 
Paul Burke
 
Old Bridge
 
13:51
       

29
 
Marty Walsh
 
Middletown So. NJ
 
13:56
       

30
 
Bill Finnegan
 
Moore Catholic
 
13:56
       

31
 
Chris Nolan
 
Liverpool
 
13:57
       

32
 
Sean Rath
 
Middletown So. NJ
 
13:57
       

33
 
David Banks
 
Winston Churchill
 
13:57
       

34
 
Jeff Dugan
 
West Genesee
 
13:58
       

35
 
Ken Corbo
 
Hatsboro-Horsham
 
14:00
       

36
 
Matt Coraccio
 
St. John's Prep
 
14:02
       

37
 
Chris Pannone
 
Hunterdon Central
 
14:02
       

38
 
Will Nunziata
 
Pelham
 
14:03
       

39
 
Anthony Nunziata
 
Pelham
 
14:04
       

40
 
Eddie Jimenez
 
Old Bridge
 
14:04
       

41
 
Chris Campbell
 
Liverpool
 
14:06
       

42
 
Tim Hettler
 
Liverpool
 
14:06
       

43
 
Charley Cook
 
Liverpool
 
14:08
       

44
 
Anthony Calingo
 
Clarkstown North
 
14:10
       

45
 
Matt Hard
 
Winston Churchill
 
14:12
       

46
 
Jesse Millner
 
Lawrence
 
14:13
       

47
 
Kyle Hopfensburger
 
Middletown So. NJ
 
14:13
       

48
 
Mike Kenny
 
Hatsboro-Horsham
 
14:13
       

49
 
Adam Walker
 
Hunterdon Central
 
14:14
       

50
 
Tim Caiazza
 
Liverpool
 
14:15
       

51
     
14:16
       

52
     
14:17
       

53
     
14:17
       

54
     
14:19
       

55
     
14:19
       

56
     
14:20
       

57
     
14:21
       

58
     
14:22
       

59
     
14:22
       

60
     
14:23
      

 

  
Boys Varsity D

    
Name
   
Team
   
Time
     
Team Score
   

1
 
Austin Smith
 
Midlothian VA
 
12:34.33
 
1
 
CBA  NJ
 
43
 

2
 
Brendan fennel
 
Pearl River
 
12:37.40
 
2
 
Midlothian VA
 
48
 

3
 
Tom Falvey
 
CBA Lincroft
 
13:03.29
 
3
 
Chelmsford MA
 
145
 

4
 
Anthony D'Amato
 
Midlothian VA
 
13:11.01
 
4
 
Pearl River
 
170
 

5
 
Nathaniel Glackin
 
CBA Lincroft
 
13:12.11
 
5
 
Bishop Ford
 
220
 

6
 
Brian Donovan
 
East Brunswick
 
13:13.25
 
6
 
Starpoint
 
231
 

7
 
Andrew Baker
 
Midlothian VA
 
13:23.64
 
7
 
Archbishop Ryan PA
 
235
 

8
 
Jeff Peterson
 
CBA Lincroft
 
13:25.07
 
8
 
Damascus MD
 
255
 

9
 
Tyson Evesen
 
Averill Park
 
13:27.11
 
9
 
Rocky Point
 
311
 

10
 
Todd Colistro
 
Archbishop Ryan PA
 
13:29.53
 
10
 
Kellenberg
   

11
 
Trevor Rozier-Byrd
 
CBA Lincroft
 
13:32
       

12
 
Matt Catinella
 
Archbishop Ryan PA
 
13:37
       

13
 
Robert Murray
 
Ossining
 
13:38
       

14
 
Matthew McDonough
 
North Hunterdon NJ
 
13:41
       

15
 
Mike D'Amato
 
Midlothian VA
 
13:43
       

16
 
Erich Reulbach
 
CBA Lincroft
 
13:44
       

17
 
Matt White
 
Starpoint
 
13:47
       

18
 
Michael Ryan
 
Chelmsford
 
13:47
       

19
 
Richard Thompson
 
Bishop Ford
 
13:48
       

20
 
Matthew Kinkade
 
CBA Lincroft
 
13:50
       

21
 
Jason Call
 
Midlothian VA
 
13:56
       

22
 
Andrew Zehr
 
Canastota
 
13:57
       

23
 
Steven Orr
 
Chelmsford
 
13:58
       

24
 
Brian Flynn
 
Damascus
 
13:59
       

25
 
Doug Thomasey
 
Middlesex
 
14:00
       

26
 
Peter Belleza
 
CBA Lincroft
 
14:02
       

27
 
John Zehr
 
Canastota
 
14:04
       

28
 
Thomas Gatto
 
Bishop Ford
 
14:05
       

29
 
Geoff Heitzenrater
 
Starpoint
 
14:06
       

30
 
Brian Kelly
 
Damascus
 
14:06
       

31
 
Phil Putis
 
Chelmsford
 
14:07
       

32
 
Vidal Smiley
 
Bishop Ford
 
14:07
       

33
 
Joe Russo
 
Kellenberg
 
14:08
       

34
 
Kyle Massa
 
Waterville ME
 
14:08
       

35
 
Gerry Loiselle
 
Chelmsford
 
14:08
       

36
 
Jesus Bracamonte
 
Bishop Ford
 
14:09
       

37
 
Eric Duch
 
Pearl River
 
14:09
       

38
 
John O'Connor
 
Chelmsford
 
14:09
       

39
 
Joseph Johnson
 
Midlothian
 
14:10
       

40
 
Jon Velto
 
Pearl River
 
14:10
       

41
 
Stan Lagrenade
 
Nyack
 
14:12
       

42
 
Dan Kant
 
Smithtown
 
14:12
       

43
 
Mike Harasym
 
Curtis
 
14:13
       

44
 
Leroy Braxton
 
Midlothian VA
 
14:13
       

45
 
Brian Maloney
 
Pearl River
 
14:15
       

46
 
Brian Meaney
 
Pearl River
 
14:18
       

47
 
Joe Tyvella
 
Damascus
 
14:20
       

48
 
Chris Kudla
 
Starpoint
 
14:21
       

49
 
Phil Sobel
 
Commack
 
14:22
       

50
 
Ken Kohlbrenner
 
Pearl River
 
14:23
      
 


Boys Varsity E

1. BISHOP HENDRICKEN79
2. EASTERN 99
3. NORTH PENN 127
4. QUEENSBURY 154
5. ST MARKS 154
6. WALT WHITMAN 228
7.  MONROE  WOODBURY 279
8. WASHINGTONVILLE 291
9. WESTFORD ACADEMY 302
10. VALLEY 329
PL FIRST NAME LAST NAME SCHOOL TIME TEAM SCORE

1 SETAN MCANDREWS QUEENSBURY VARSITY 12:43.74 

2 MIKE MYERS EASTERN 12:55.01 

3 DAVE ATKISS NORTH PENN 13:07.86 

4 RYAN MCCONNELL BISHOP HENDRICKEN 13:12.86 

5 PETER CHAMBERS NEWARK(NY) 13:15.29 

6 DAN DEICHERT EASTERN 13:18.81 

7 CHRIS GAUIEN QUEENSBURY 13:20.10 

8 JESSE CONTGARIO NEWARK (NY) 13:24.33 

9 ED PALERMO BAY SHORE 13:25.59 

10 DAN MICHAEL NORTH PENN 13:26.31 TRI 

11 CHAD FOSTER WESTFORD ACADEMY 13:27.56  

12 CRAIG FOUNTAIN BISHOP HENDRICKEN 13:32.83  

13 ANDREW MAYO WHITMAN 13:34.96  

14 KYLE BERSETH ST MARKS 13:36.88  

15 SCOTT MYLAND CONNETQUOT 13:37.44  

16 ROB BARGER EASTERN 13:39.69  

17 CHRIS COYNA ST MARKS 13:41.50  

18 ANDREW RIVIELLO EASTERN 13:41.80  

19 T.J. MAGLIONS MONROE WOODBURY 13:42.08  

20 RYAN CONNORS BISHOP HENDRICKEN 13:44.76  

21 THOMAS MICHAEL BISHOP HENDRICKEN 13:45.48  

22 MATTHEW DONAHUE BISHOP HENDRICKEN 13:46.17  

23 CHRIS SLOANE QUINCE ORCHARD 13:46.52  

24 EMANUEL KOINGOR SHEA 13:50.65  

25 DONE JOHNSERE WHITMAN 13:53.15  

26 TIMOTH GOODWIN BISHOP HENDRICKEN 13:53.58  

27 JOHN TROTTA WASHINGTONVILLE 13:54.27  

28 RANDY HOHLWEEK WHITE PLAINS 13:58.11  

29 BRIAN BYRNES NEW HARTFORD 13:59.85  

30 MIKE CEBULA VALHALLA 14:00.85  

31 MIKE LAHM ST MARK'S 14:01.61  

32 STEVE CREEK TRI VALLEY 14:02.10  

33 DAVID NEAL KINGSTON 14:03.30  

34 MIKE TABTUBI NORTH PENN 14:04.97  

35 TRAVIS SMITH WESTFORD ACADEMY 14:05.97  

36 BRIAN GLADNICK ST MARK'S 14:07.11  

37 STEVE CRAUG NORTH PENN 14:09.30  

38 RICHARD HARRIS CLARKSTOWN SOUTH 13:11.18  

39 CHRIS SHARK QUINCE ORCHARD 14:11.84  

40 DAN LEE WASHINGTONVILLE  14:12.27  



  
Boys Varsity F

1. LONDONDERRY100
2. CHAMINMADE104
3. SAYVILLE 106
4.  MOUNT OLIVE (NJ) 173
5. CARDINAL DOUGHERTY 299 
6.  FAIRFIELD 312
7. CORNWALL 322
8. ARCH SPALDING 329
9. SACHEM 333
10. MONTCLAIR 384
PL FIRST NAME LAST NAME SCHOOL TIME 

1 BRIAN DEYIAZ SAYVILLE 12:45.92 

2 DUSTY LIEH SPALDING 12:49.58 

3 PAT SLATTERY MT. OLIVE 13:12.01 

4 MATT MEREHA CARDINAL DOUGHERTY 13:21.68 

5 BRENDAN BROWN CHAMINADE 13:24/90 

6 RYAN SOLTAN SAYVILLE 13:26.37 

7 DAN TREYLIA MCKEE/S.I.TECH 13:26.74 

8 JIM FLANNERY ST. JOSHPH 13:29.19 

9 JAMES CATANO CATHOLIC MEMORIAL 13:32.58 

10 STEVE HICKS RED HOOK 13:34.30 

11 MATT DEGIORGIO MEPHAM 13:37.17  

12 BRENDON GARRETT SAYVILLE 13:38.47  

13 ROBERT HOWELL NOTTINGHAM 13:39.87  

14 BRIAN HOLTSLAG WHITESBORO 13:42.80  

15 DAVID DUTTON LONDENDERRY 13:43.50  

16 COLLIN MARTIN CHAMINADE 13:44.31  

17 GREGORY MAURINO SAYVILLE 13:47.95  

18 ROB ZOLLA LANDONDERRY 13.50.68  

19 MATT MILTENBERY ELWOOD 13:52.41  

20 CHRIS YANKOPOULOS LANDONDERRY 13:52.74  

21 TONY CALABRE CORNWALL 13:53.29  

22 JASON MCKENNON LANDONDERRY 13:54.39  

23 J.J WETZEL SPALDING 13:55.94  

24 TOM BOURGAL SACHEM 13:56.31  

25 JOE GOLDERG LANDONDERRY 13:57:67  

26 SEAN BEGLEY CHAMINADE 13:59.78  

27 CHRIS MCLURE TRUMANSBURG 14:02.83  

28 CHRIS ZIMMERMAN CHAMINADE 14:03.25  

29 GREG PREIS CHAMINADE 14:04.25  

30 MIKE DULOUG MONTCLAIR KINBERLEY 14:19.52  

31 MANISH AGGI HORACE GREELEY 14:11.21  

32 ANDY SABELLA MT. OLIVE 14:11.85  

33 DAN MERWIN HARRETTSTOWN 14:13.18  

34 JOHN  LAWRENCE FAIRFIELD 14:13.64  

35 TOM HEPWORTH LANDONDERRY 14:14.73  

36 ANTOINE HARRIS HOLY CROSS 14:16.04  

37 JOHN BENEVENTO HENNINGER 14:17.27  

38 ANDREW WARUINGS MT. OLIVE 14:17.72  

39 OSKAN NORDENBRING MONTCLAIR 14:19.17  

40 SEAN CORBETT NEW PATZ 14:19.92  



Boys Varsity G

1. WARWICK VALLEY 83
2. JOHN JAY 84
3. GLOUCESTER 121
4. DON BOSCO213
5.  ARLINGTON 234
6. MSGR FARRELL 272
7. JFK (BELLMORE) 292
8. NORTHPORT 297
9. WALTER JOHNSON 306
10. WILLIAM FLOYD 319 
PL FIRST NAME LAST NAME SCHOOL TIME TEAM SCORE

1 JOSH PALAZOLA GLOVCESTER 13:08.31 

2 CHRIS MAMMONO VALLEY STREAM SOUTH 13:13.78 

3 BRENDON SULLIVAN PORT JEFFERSON 13:17.27 

4 FLOYD MAURIE UNIONDALE 13:20.47 

5 FRANK CORRIGAN NORTHPORT 13:21.26 

6 DANUEL CHAGESA WALTER JOHNSON 13:22.78 

7 JONATHAN STEIN WARWICK VALLEY 13.23.49 

8  3562  13:27.82 

9 HAKON DEVERIES JOHN JAY 13:28.28 

10 JUSTIN HARRIS JOHN JAY 13:29.36 

11 TERRY LENNON REGIS 13:29.99  

12 SEAN MURPHY GLOVCESTER 13:31.21  

13 DAVE BAXTER VARWICK VALLEY 13:31.60  

14 TED TURNER JOHN JAY 13:32.31  

15 NEIL  HAMEL CUMBERLAND 13:32.64  

16 JEFF LONG JOHN JAY 13:32.93  

17 JAKE LAROSE WARWICK VALLEY 13:33.89  

18 LEWIS HART COLLEGIATE 13:34.63  

19 ERIC SMITH GLOVCESTER 13:36.26  

20 CHRIS MULDOON CONRAD WEISER 13:38.70  

21 PETER GERBOTH DON BASCO 13:39.05  

22 MIKE LAWRENCE WARWICK VALLEY 13:40.52  

23   3564 13:41.25  

24 MIKE  COSIMANO WARWICK VALLEY 13:42.40  

25 JEAN-RAY LOBOS W.M.FLOYD 13.43.97  

26 SEAN GRAVES WALTER JOHNSON 13.46.61  

27 ANDREW BLAICH MONSIGNOR FERRELL 13:47.25  

28 MIKE THOMLEY TOLLGATE 13:49.46  

29 KEVIN FORTKIEWILZ BLOOMFIELD 13:50.10  

30 JAMES CLIFFORD DAN BASCO 13:51.72  

31 JARIO KEMINK ARLINGTON 13:52.49  

32 BRIAN  FARRELL PATCHLOGGUE MEDFORD 13:54.36  

33 FRANK SARCONA MONSIGNOR FARRELL 13:54.81  

34 BEN NILSESTUEN WARWICK VALLEY 13:59.41  

35 TRVAIS  VONSTADEN JOHN JAY 14:01.76  

36 CRAIG ELLERA W.M.FLOYD 14:02.70  

37 JASON SCHAEFFER CONRAD WEISER 14:03.78  

38 MARC BUCHANAN ARLINGTON 14:04.42  

39 FLURENT GROBERG WALTER JOHNSON 14:05.37  

40 BRIAN BURDZY WALLKILL VALLEY 14:05.76





Return to Top

Email | About