MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Stan Morgan Invitational
Hosted By:
Carlisle, Pennsylvania
2016-05-07

SATURDAY, MAY 7
Stan Morgan Invitational at Carlisle
Girls
Team Standings (Top 3 plus locals)

1. Carlisle (C), 72; 2. Susquehanna Twp. (ST), 61; 3. Cumberland Valley (CV), 59; 7. Mechanicsburg (M), 33; 10. Northern (N), 25; 12. Boiling Springs (BoS), 19; 17. Trinity (T), 7.
Individual Results (Top 3)

4x800: 1. Carlisle (Gracen Cabral, Addy Jastron, Maddie Kole, Meg Lebo), 9:26.14*; 2. Cumberland Valley (Marie Rulapaugh, Grace Bechtel, Lacey Higgins, Mady Clahane), 9:27.92; 3. Urbana (Anna Miller, Maddie Gilliam, Susannah Auderset, Maria Carberry), 9:31.61.

100 hurdles: 1. Najae Nickerson (C), 15.28; 2. Nicole Weenink (M), 15.59; 3. Paige Geatz (CV), 15.94.

100: 1. Yasmin Brooks (ST), 12.04; 2. Ty'Asia Dansbury (Harrisburg), 12.06; 3. Eileen Bartlett (Our Lady of Good Counsel), 12.57.

1600: 1. Mady Clahane (CV), 4:49.48*; 2. Abby Yourkavitch (Chambersburg), 4:57.42; 3. Megan Crilly (OLGC), 5:06.08.

4x100: 1. Susquehanna Township (Marjia Allen, Yasmin Brooks, Jada Burton, Alysha Evans), 49.08; 2. Cumberland Valley (Regan Craig, Paige Geatz, Donia Abdalla, Mallory Johnson), 49.89; 3. Chambersburg (Camryn Greenlee, Airiana Appenzellar, Sydnie Gilbert, Cirsten Kelly), 50.21.

400: 1. Ty'Asia Dansbury (H), 57.35; 2. Cirsten Kelly (Ch), 58.90; 3. Jordan Clark (N), 59.19.

Freshmen 300 hurdles: 1. Mia Kilroy (T), 47.8; 2. Sydnie Gilbert (Ch), 48.51; 3. Taylor Jede (CV), 50.19.

300 hurdles: 1. Najae Nickerson (C), 44.97; 2. Paige Geatz (CV), 45.46; 3. Kiersten Breisch (U), 47.59.

800: 1. Maddie Kole (C), 2:17.53; 2. Jasmine McClintock (Lampeter-Strasburg), 2:19.68; 3. Kyra Gerber (N), 2:20.11.

200: 1. Ty'Asia Dansbury (H), 24.86*; 2. Yasmin Brooks (ST), 24.95; 3. Alysha Evans (ST), 25.36.

3200: 1. Abby Yourkavitch (Ch), 10:54.83; 2. Kaylee Mowery (Ch), 11:12.41; 3. Marie Rulapaugh (CV), 11:18.43.

4x400: 1. Susquehanna Twp. (Jada Burton, Jocelynn Burton, Myah Gaines, Tiana Wilkinson), 3:54.58*; 2. Carlisle (Addy Jastron, Maddie Kole, Meg Lebo, Najae Nickerson), 3:59.84; 3. Northern (Jordan Clark, Maddie McCarty, Candace Gerber, Kyra Gerber), 4:09.39.

Discus: 1. Delia Sipe (U), 122-4; 2. Madison Martin (BoS), 122-04; 3. Madison Kling (Red Lion), 118-0.

Shot put: 1. Delia Sipe (U), 39-08.5; 2. Reagan Winebrenner (Ch), 37-4.; 3. Madison Martin (BoS), 36-0.

Javelin: 1. Morgan Bower (Millville), 122-2; 2. Brianna Wanbaugh (Red Lion), 115-2; 3. Lauren Brownyard (T), 112-6.

Long jump: 1. Yasmin Brooks (ST), 18-4*; 2. Karina Long (Lower Dauphin), 17-10.25; 3. Nicole Weenink (M), 17-5.5.

High jump: 1. Jilian Ingram (C), 5-4; 2. Ariel Jones (Cedar Crest), 5-3; 3. Genesis Mercedes (G), 5-2.

Triple jump: 1. Karina Long (LD), 37-2.75; 2. Hannah Baddick (Gettysburg), 35-11.5; 3. Nicole Weenink (M), 35-10.5.

Pole vault: 1. Sarah Bourdon (C), 11-3; 2. Kamryn Fridey (LD), 10-9; 3. Olivia Faloon (G), 10-9.
Boys
Team Standings (Top 3 plus locals)

1. Our Lady of Good Counsel, 92; 2. Carlisle, 84.5; 3. Dallastown, 40; 4. Cumberland Valley, 37; 7. Northern, 31; 8. Mechanicsburg, 27; 9. Cedar Cliff, 24; t-11. Red Land, 22; 16. West Perry, 9; 17. Boiling Springs, 8; 19. Trinity, 5.5.
Individual Results (Top 3)

4x800: 1. Carlisle (Zach Wisner, Jared Griffie, Issac Kole, Matt Wisner), 7:52.43*; 2. Our Lady of Good Council, 7:53.52; 3. Urbana (Garrett Santis, Parker Mellott, Nathan Davis, Nicholas Danner), 7:56.31.

Freshmen 1600: n/a

110 hurdles: 1. Ian Davis (OLGC), 14.52; 2. Ali Brown (C), 14.92; 3. Justin Atwood (Dallastown), 15.02.

100: 1. ShaQuon Anderson-Butts (H), 11.02; 2. Darnell Pratt (OLGC), 11.04; 3. Prince Gaye (C), 11.06.

1600: 1. Kevin McGivern (OLGC), 4:17.38; 2. Jack Wavering (OLGC), 4:17.89; 3. David Fletcher (Mount Carmel-), 4:19.51.

4x100: 1. Dallastown (Justin Tracy, Justin Atwood, Edgar Centeno, Isaiah Ward), 42.92; 2. Cumberland Valley (Connor Long, Kier Miner, Andrew Davis, Cole Kline), 43.64; 3. Carlisle (Ali Brown, Prince Gaye, Mychael Thomas, Kyshawn Trinidad), 43.64.

400: 1. Jonathan Imes (OLGC), 50.18; 2. Ziphion Reevey (Red Land), 50.94; 3. Justin Tracy (D), 51.19.

Freshmen 300 hurdles: 1. Michael Vigliano (M), 4:43.54; 2. Caleb Padgett (C), 4:47.11; 3. Brandon Knepper (M), 4:47.57.

300 hurdles: 1. Ali Brown (C), 40.0; 2. Brady Stoner (L-S), 40.58; 3. Justin Cleaver (OLGC), 40.87.

800: 1. Matt Wisner (C), 1:55.32; 2. David Fletcher (MC), 1:55.88; 3. Jesse Cruise (Cedar Crest), 1:57.23.

200: 1. Darnell Pratt (OLGC), 22.38; 2. Ziphion Reevey (Red Land), 22.8; 3. Jonathan Imes (OLGC), 22.98.

3200: 1. Issac Kole (C), 9:35.58; 2. Morgan Cupp (M), 9:37.29; 3. Jimmy Vazzana (OLGC), 9:39.11.

4x400: 1. Cedar Crest (Matt Royer, Blake Thomson, Jesse Cruise, Kobe Bolanos), 3:25.81; 2. Carlisle (Ali Brown, Prince Gaye, Jared Griffin, Mychael Thomas), 3:25.83; 3. Dallastown (Edgar Centeno, Justin Atwood, Kalen Spencer Patterson, Justin Tracy), 3:29.82.

Discus: 1. Kelton Chastulik (Ch), 161-5; 2. Chris Kelly (Cedar Crest), 147-6; 3. Chuck Nist (C), 139-11.

Shot put: 1. Kelton Chastulik (Ch), 55-2.25; 2. Noah Smith (N), 50-8; 3. Myles Braxton (Ch), 50-1.

Javelin: 1. Josh Eidemiller (L-S), 170-10; 2. Bobby Shelly (N), 161-8; 3. Austin Kassman (W), 161-0.

Long jump: 1. Clay Gause (Cedar Cliff), 22-7.5*; 2. Eric Jacobs (N), 21-9.5; 3. Matt Ly (BoS), 21-3.

High jump: 1. Ben Danso (M), 6-1; 2. Clay Gause (CC), 6-0; 3. Tyler Long (Red Land), 6-0. 4. Dominik Topper (N), 6-0; 5. Clayton Bendell (JB), 6-0.

Triple jump: 1. Paul Jones (Red Lion), 42-4; 2. Edgar Centeno (D), 41-11.5; 3. Quinton Smith (West Perry), 41-9.25

Pole vault: 1. Gregory Potter (Red Lion), 14-6; 2. Zach Austen (CV), 14-0; 3. Clay Gause (Cedar Cliff), 12-6.

results from pa.milesplit.com
Licensed to Carlisle High School - PA   HY-TEK's Meet Manager 5/7/2016 10:38 PM
                      Stan Morgan Invitational - 5/7/2016                      
                             Carlisle  High School                             
                                 Carlisle  PA                                  
                                    Results                                    
 
Girls 200 Meter Dash High School
===================================================================================
 Meet Record: R 24.86  5/7/2016    Ty'Asia Dansbury, Harrisburg H              
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Dansbury, Ty'Asia         11 Harrisburg H           25.46      24.86R  8  10   
  2 Brooks, Yasmin            11 Susquehanna            25.40      24.95   8   8   
  3 Evans, Alysha             12 Susquehanna            25.07      25.36   8   6   
  4 Gaines, Myah              12 Susquehanna            25.60      26.23   8   4   
  5 Craig, Regan              10 Cumberland V           26.10      26.52   7   2   
  6 Bruno, Rachel             11 Mechanicsbur           25.70      26.66   8   1   
  7 Bower, Morgan             11 Millville              26.24      26.70   7 
  8 Bartlett, Eileen           9 Our Lady of            27.56      26.74   4 
  9 Grabowski, Abby           11 Urbana High            27.25      27.08   5 
 10 Ettienne, Caitlyn          9 Our Lady of            26.69      27.09   7 
 11 Decker, Bethany           10 Boiling Spri           27.70      27.13   4 
 12 Miller, Anna              11 Urbana High            27.41      27.25   4 
 13 Auderset, Susannah         9 Urbana High            27.35      27.33   5 
 14 Reed, Milan               10 Our Lady of            28.53      27.35   2 
 15 Owens, Riyana             10 Dallastown             26.80      27.40   6 
 16 Abdalla, Donia            10 Cumberland V           27.12      27.43   6 
 17 Greenlee, Camryn          11 Chambersburg           26.50      27.47   7 
 18 Emlet, Megan              10 Big Spring             28.10      27.58   2 
 19 Johnson, Jae'l             9 Mechanicsbur           28.30      27.59   2 
 20 Johnson, Mallory          10 Cumberland V           27.26      27.81   5 
 21 Morrell, Lily              9 Urbana High            27.49      27.86   4 
 22 Robertson, MacKenzie      11 Cumberland V           26.80      27.98   6 
 23 Szymanski, Lindsay         9 Lampeter Str           28.10      27.99   3 
 24 Cook, Brianna             10 James Buchan           27.30      28.10   5 
 25 Kenney, Ashleigh           9 Lower Dauphi           28.30      28.14   2 
 26 Martin, Lindsay            9 Red Land               27.68      28.28   4 
 27 Mackin, Clair             12 Trinity (3)            27.80      28.33   3 
 28 Jede, Taylor               9 Cumberland V           27.86      28.41   3 
 29 Brenkacs, Hannah          10 Trinity (3)            27.30      28.64   5 
 30 Grove, Anna               11 Boiling Spri           27.89      28.72   3 
 31 Christian, Sydnee          9 Waynesboro             27.80      28.75   3 
 32 Amsley, Tristen           12 James Buchan           28.10      29.11   2 
 33 Zukowski, Emilie          10 Carlisle               27.50      29.42   4 
 
Girls 400 Meter Dash High School
===================================================================================
 Meet Record: R 56.68  2011        Morgan Sheaffer, West Perry                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Dansbury, Ty'Asia         11 Harrisburg H           56.06      57.35   6  10   
  2 Kelly, Cirsten            12 Chambersburg           59.40      58.90   6   8   
  3 Clark, Jordan             11 Northern               59.06      59.19   6   6   
  4 Bruno, Rachel             11 Mechanicsbur           59.44      59.41   6   4   
  5 Craig, Regan              10 Cumberland V         1:02.15      59.94   4   2   
  6 Burton, Jocelynn          10 Susquehanna          1:00.60    1:00.29   5   1   
  7 Mercedes, Genesis         11 Gettysburg A         1:01.89    1:00.66   4 
  8 Bruno, Amanda             10 Mechanicsbur         1:01.00    1:00.76   5 
  9 Nepomuceno, Erika         12 Urbana High          1:02.88    1:00.89   4 
 10 Logue, Hannah             11 Fairfield Ar         1:00.64    1:01.11   5 
 11 Schmidt, Rachel           10 Big Spring           1:03.60    1:01.50   3 
 12 Bower, Morgan             11 Millville              59.90    1:01.87   6 
 13 Abdalla, Donia            10 Cumberland V         1:02.00    1:02.08   4 
 14 Ettienne, Caitlyn          9 Our Lady of          1:01.22    1:02.65   5 
 15 Kase, Darien              12 Boiling Spri         1:02.40    1:02.87   4 
 16 Reed, Milan               10 Our Lady of          1:00.87    1:02.91   5 
 17 Hemler, Sydney             9 Boiling Spri         1:03.34    1:02.98   3 
 18 Warden, Taliyah           10 Harrisburg H         1:04.09    1:03.22   2 
 19 Wilkinson, Tiana          11 Susquehanna          1:01.61    1:03.41   5 
 20 Peters, Dreau             11 Red Land             1:04.50    1:03.79   2 
 21 Tate, Meg                  9 Carlisle             1:03.70    1:03.80   3 
 22 Gerber, Candace           12 Northern             1:03.53    1:03.96   3 
 23 Hagerty, Alana            11 Northern             1:03.81    1:04.15   3 
 24 Schuchart, Hannah         11 Trinity (3)          1:03.80    1:04.35   3 
 25 Winings, Rachel           10 Red Lion             1:04.40    1:04.78   2 
 26 Shover, Michaela          12 Waynesboro           1:05.20    1:04.90   1 
 27 Sarro, Maddie             12 Urbana High          1:04.95    1:04.97   1 
 28 Gard, Lauren               9 Lampeter Str         1:03.90    1:05.07   2 
 29 Bond, Paige                9 Boiling Spri         1:04.70    1:05.29   2 
 30 Freet, Julia              11 Red Land             1:04.50    1:05.78   2 
 31 Swain, Madison            11 Chambersburg         1:05.40    1:06.40   1 
 32 Dash, Katherine           10 Trinity (3)          1:05.00    1:06.58   1 
 33 Radford, Kaylee           10 Urbana High          1:05.47    1:06.61   1 
 
Girls 800 Meter Run High School
================================================================================
 Meet Record: R 2:10.94  5/2/2015    Shannon Quinn, Trinity (3)                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kole, Maddie              12 Carlisle             2:19.20    2:17.53   10   
  2 McClintock, Jasmine       11 Lampeter Str         2:24.99    2:19.68    8   
  3 Gerber, Kyra              10 Northern             2:27.28    2:20.11    6   
  4 Peters, Emily             11 Cedar Crest          2:20.70    2:20.15    4   
  5 Fisler, Emma              11 Northern             2:27.84    2:24.12    2   
  6 Werner, Annabelle         10 Cumberland V         2:28.72    2:24.65    1   
  7 Kase, Darien              12 Boiling Spri         2:28.20    2:24.89  
  8 Craun, Tyra               11 Cedar Crest          2:26.87    2:25.89  
  9 Ledgett, Julia            11 Carlisle             2:35.60    2:26.52  
 10 Kaniecki, Elizabeth       12 Our Lady of          2:31.00    2:27.07  
 11 Gatchell, Kate            10 Red Lion             2:29.74    2:27.29  
 12 Brickner, Taylor           9 Red Land             2:33.20    2:27.61  
 13 Higgins, Lacey             9 Cumberland V         2:26.70    2:28.02  
 14 Weaver, Emily             10 Northern             2:27.30    2:28.37  
 15 Stonge, Ashlyn            10 Northern             2:34.02    2:28.62  
 16 Rohrer, Ashley            12 Red Land             2:27.60    2:28.77  
 17 Bechtel, Grace            10 Cumberland V         2:27.60    2:28.98  
 18 Sarro, Maddie             12 Urbana High          2:27.87    2:29.33  
 19 Parson, Sydney            10 Chambersburg         2:31.90    2:30.59  
 20 D'Amico, Emily            12 Trinity (3)          2:33.72    2:31.37  
 21 Narvaez, Diana            12 Urbana High          2:33.74    2:33.85  
 22 Marto, Madison            10 Lower Dauphi         2:34.70    2:34.02  
 23 Essis, Cassie             12 Chambersburg         2:31.50    2:34.22  
 24 Martin, Danessa           11 Chambersburg         2:33.50    2:35.93  
 25 Nazeeri, Elizabeth        10 Cedar Crest          2:33.20    2:36.15  
 26 Carberry, Maria           12 Urbana High          2:25.00    2:36.64  
 27 Beck, Ashlyn               9 Waynesboro           2:33.66    2:36.73  
 28 Gard, Olivia              10 Lampeter Str         2:36.80    2:36.76  
 29 Milor, Kayley             10 Urbana High          2:36.61    2:37.70  
 
Girls 1600 Meter Run High School
================================================================================
 Meet Record: R 4:49.48  5/7/2016    Mady Clahane, Cumberland V                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Clahane, Mady             12 Cumberland V         4:56.66    4:49.48R  10   
  2 Yourkavitch, Abby         10 Chambersburg         5:06.37    4:57.42    8   
  3 Crilly, Megan             12 Our Lady of          5:17.20    5:06.08    6   
  4 Hirneisen, Lauren         11 Greencastle-         5:19.94    5:12.04    4   
  5 Lebo, Meg                  9 Carlisle             5:08.70    5:16.52    2   
  6 Werner, Annabelle         10 Cumberland V         5:26.10    5:17.23    1   
  7 Padgett, Caitlyn          12 Carlisle             5:24.20    5:18.66  
  8 Christian, Skye           12 Red Land             5:10.92    5:19.19  
  9 Rohrer, Ashley            12 Red Land             5:23.93    5:19.52  
 10 Weaver, Leanne            12 Boiling Spri         5:19.44    5:19.85  
 11 Kiser, Cadie              11 Chambersburg         5:29.00    5:19.97  
 12 Byers, Makenna            12 Northern             5:33.17    5:27.65  
 13 Peters, Emily             11 Cedar Crest          5:28.36    5:27.78  
 14 Clancy, Elaina            10 Boiling Spri         5:33.60    5:29.73  
 15 Schluderberg, Tristan     12 Red Lion             5:32.72    5:30.45  
 16 Narvaez, Diana            12 Urbana High          5:35.03    5:32.40  
 17 Lersch, Julia             11 Red Land             5:44.20    5:35.97  
 18 Byers, Alexa              11 Northern             5:37.00    5:36.03  
 19 Sommers, Livvy            11 Chambersburg         5:35.00    5:38.26  
 20 Gilbert, Grace            11 Lower Dauphi         5:35.29    5:38.79  
 21 Hebenton, Abby            10 Fairfield Ar         5:33.58    5:39.58  
 22 Crouse, Sam               10 Big Spring           5:48.30    5:39.61  
 23 Cooley, Virginia           9 Waynesboro           5:42.92    5:44.49  
 24 Shiner, Mackenzie         12 Cedar Crest          5:45.10    5:46.88  
 25 Dixson, Ella               9 Cumberland V         5:48.40    5:48.58  
 26 Milor, Kayley             10 Urbana High          5:50.91    5:49.81  
 27 Wuori, Pam                 9 Cedar Crest          5:48.80    5:53.95  
 28 Sanford, Caroline         10 Urbana High          5:53.00    5:58.13  
 29 Sarsfield, Kristin        12 Lower Dauphi         5:46.48    6:01.36  
 30 Madsen, Rainie            12 Urbana High          5:53.00    6:06.05  
 
Girls 3200 Meter Run High School
================================================================================
 Meet Record: R 10:37.03  5/3/2014    Mady Clahane, Cumberland Valley          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Yourkavitch, Abby         10 Chambersburg        10:52.42   10:54.83   10   
  2 Mowery, Kaylee            10 Chambersburg        11:45.10   11:12.41    8   
  3 Rulapaugh, Marie          11 Cumberland V        11:36.60   11:18.43    6   
  4 Crilly, Megan             12 Our Lady of         11:55.70   11:33.93    4   
  5 Frick, Sarah              12 Carlisle            12:01.40   11:37.57    2   
  6 Gilliam, Maddie           10 Urbana High         12:07.15   11:38.71    1   
  7 Bateman, Emma             12 Carlisle            11:50.24   11:40.50  
  8 Kiser, Cadie              11 Chambersburg        11:38.40   11:45.18  
  9 Padgett, Caitlyn          12 Carlisle            11:36.37   11:48.10  
 10 Clancy, Elaina            10 Boiling Spri        11:42.55   11:52.36  
 11 Christian, Skye           12 Red Land            11:44.40   11:56.73  
 12 Lytle, Lindsey            10 Fairfield Ar        12:22.46   12:01.13  
 13 Midgley, Haily            10 Carlisle            12:20.30   12:02.96  
 14 Tuttle, Ellen             11 Our Lady of         12:20.01   12:04.94  
 15 Hebenton, Abby            10 Fairfield Ar        12:11.00   12:11.68  
 16 Strunk, Cate               9 Cedar Crest         12:33.30   12:12.04  
 17 Stalnecker, Ashley        11 Cedar Crest         12:22.00   12:17.75  
 18 Sommers, Livvy            11 Chambersburg        12:05.00   12:19.42  
 19 spangler, emily           12 Gettysburg A        12:25.96   12:22.56  
 20 Naylor, Jill              10 Northern            12:30.60   12:26.74  
 21 Ryan, Beth                10 Cumberland V        12:41.70   12:28.46  
 22 Lersch, Julia             11 Red Land            12:31.97   12:30.98  
 23 Swaisgood, Amber           9 Northern            12:28.48   12:38.36  
 24 Maciocie, Melanie          9 Big Spring          12:39.00   12:40.80  
 25 Booher, Ashlyn            10 Boiling Spri        12:53.11   12:40.88  
 26 Sarsfield, Kira            9 Lower Dauphi        12:36.52   12:42.06  
 27 Gaither, Susanna           9 Mechanicsbur        12:34.50   12:44.44  
 28 Austen, Ally              11 Cumberland V        12:30.30   12:55.68  
 29 Carberry, Maria           12 Urbana High         11:23.11   12:56.77  
 30 Sanford, Caroline         10 Urbana High         12:51.85   13:09.58  
 -- Crouse, Sam               10 Big Spring          12:37.20        DNF  
 
Girls 300 Meter Hurdles Freshman High School
===================================================================================
 Meet Record: R 47.80  5/7/2016    Mia Kilroy, Trinity (3)                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kilroy, Mia                9 Trinity (3)            47.66      47.80R  2 
  2 Gilbert, Sydnie            9 Chambersburg           49.18      48.51   2 
  3 Jede, Taylor               9 Cumberland V           49.54      50.19   2 
  4 Banawoye, Evyn             9 Urbana High            50.87      50.26   2 
  5 Hance, Caroline            9 Chambersburg           52.74      51.08   1 
  6 Peifer, Kelsi              9 Mechanicsbur           54.24      51.78   1 
  7 Cole, Laura                9 Boiling Spri           50.66      51.84   2 
  8 Miller, Riley              9 Red Lion               54.44      52.17   1 
  9 Runk, Ansley               9 Chambersburg           51.74      52.75   2 
 10 Brooks, Kayla              9 Cedar Crest            53.74      52.91   1 
 11 Holzman, Emma              9 Cedar Crest            52.44      52.99   1 
 
Girls 300 Meter Hurdles High School
===================================================================================
 Meet Record: R 44.06  5/3/2014    Rachael DeCecco, Cumberland Valley          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Nickerson, Najae          11 Carlisle               45.50      44.97   6  10   
  2 Geatz, Paige              12 Cumberland V           45.00      45.46   6   8   
  3 Klingensmith, Rory        10 Lower Dauphi           46.71      47.57   6   6   
  4 Breisch, Kiersten         11 Urbana High            52.45      47.59   3   4   
  5 Marconi, Ashley           12 Northern               48.97      49.12   5   2   
  6 Pritchard, Julia          12 Lampeter Str           47.70      49.17   6   1   
  7 Swope, Keyra              10 Dallastown             49.40      49.73   5 
  8 Logue, Moriah                James Buchan           49.44      49.75   5 
  9 Cardwell, Michaela        11 Lower Dauphi           51.09      50.37   4 
 10 Zukowski, Emilie          10 Carlisle               49.20      50.55   5 
 11 McCarty, Maddie           11 Northern               49.72      51.07   5 
 12 Weaver, Josie             11 Lampeter Str           51.50      51.14   3 
 13 McNeil, Daya              11 Susquehanna            50.70      51.49   4 
 14 Walters, Abby             10 Carlisle               50.64      51.58   4 
 15 Washington, Maya          10 Chambersburg           51.90      51.88   3 
 16 Brenkacs, Hannah          10 Trinity (3)            52.56      51.99   2 
 17 Menser, Taylor            12 Cedar Crest            49.90      52.09   4 
 18 Becker, Amanda            12 Trinity (3)            50.00      52.30   4 
 19 Geesaman, Natalie         11 West Perry             51.90      52.95   3 
 20 Mentzer, Morgan           10 Big Spring             53.00      52.98   2 
 21 Hajzus, Sarah             11 Urbana High            52.54      53.07   2 
 22 Keough, Glori             11 Red Lion               52.70      53.17   2 
 23 Tigyer, Madona            10 Big Spring             52.50      53.80   3 
 24 Wingert, Leah             11 James Buchan           52.00      55.47   3 
 
Girls 4x100 Meter Relay High School
===================================================================================
 Meet Record: R 48.94  5/2/2015    Carlisle, Carlisle                          
                       A Duffy, B Clippinger, N Nickerson, S Dukes       
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Susquehanna Township                                48.60      49.08   2  10   
     1) Allen, Marjia 10                2) Brooks, Yasmin 11              
     3) Burton, Jada 10                 4) Evans, Alysha 12               
  2 Cumberland Valley                                   49.90      49.89   2   8   
     1) Craig, Regan 10                 2) Geatz, Paige 12                
     3) Abdalla, Donia 10               4) Johnson, Mallory 10            
  3 Chambersburg                                        50.50      50.21   2   6   
     1) Greenlee, Camryn 11             2) Appenzellar, Airiana 9         
     3) Gilbert, Sydnie 9               4) Kelly, Cirsten 12              
  4 Our Lady of Good Counsel                            52.31      50.84   1   4   
  5 Urbana High School                                  51.39      50.87   2   2   
     1) Breisch, Kiersten 11            2) Morrell, Lily 9                
     3) Miller, Anna 11                 4) Nepomuceno, Erika 12           
  6 Boiling Springs                                     51.20      51.40   2   1   
     1) Grove, Anna 11                  2) Decker, Bethany 10             
     3) Rawls, Karson 10                4) Crawford, Maliah 10            
  7 Fairfield Area                                      52.24      51.42   1 
  8 Big Spring                                          52.30      51.53   1 
     1) Tigyer, Madona 10               2) Schmidt, Rachel 10             
     3) Mentzer, Morgan 10              4) Emlet, Megan 10                
  9 Carlisle                                            51.30      51.97   2 
     1) Mills, S 11                     2) Nickerson, Najae 11            
     3) Scalia, Dominique 12            4) Stephens, Emma 10              
 10 James Buchanan                                      51.60      52.07   1 
     1) Alger, Hailey 12                2) Amsley, Tristen 12             
     3) Cook, Brianna 10                4) Fogle, Kylie 11                
 11 Trinity (3)                                         52.80      53.83   1 
     1) Silva, Megan 12                 2) Uroda, Lianne 12               
     3) Brenkacs, Hannah 10             4) Mackin, Clair 12               
 12 Greenwood                                           53.90      54.64   1 
     1) Black, Emily 12                 2) Korber, Libby 11               
     3) Weger, Anna 12                  4) Wittle, Keira 10               
 
Girls 4x400 Meter Relay High School
===================================================================================
 Meet Record: R 3:54.58  5/7/2016    Susquehanna Township, Susquehanna         
                         J Burton, J Burton, M Gaines, T Wilkinson         
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Susquehanna Township                              3:59.96    3:54.58R  3  10   
     1) Burton, Jada 10                 2) Burton, Jocelynn 10            
     3) Gaines, Myah 12                 4) Wilkinson, Tiana 11            
  2 Carlisle                                          4:01.40    3:59.84   3   8   
     1) Jastron, Addy 11                2) Kole, Maddie 12                
     3) Lebo, Meg 9                     4) Nickerson, Najae 11            
  3 Northern                                          4:09.94    4:09.39   3   6   
     1) Clark, Jordan 11                2) McCarty, Maddie 11             
     3) Gerber, Candace 12              4) Gerber, Kyra 10                
  4 Mechanicsburg Area High School                    4:11.00    4:13.13   3   4   
     1) Bruno, Amanda 10                2) Jaworski, Heidi 11             
     3) Arke, Catherine 11              4) Bruno, Rachel 11               
  5 Boiling Springs                                   4:16.20    4:13.8h   2   2   
     1) Hemler, Sydney 9                2) Kase, Darien 12                
     3) Bond, Paige 9                   4) Weaver, Leanne 12              
  6 Trinity (3)                                       4:20.91    4:14.7h   2   1   
     1) Brenkacs, Hannah 10             2) Schuchart, Hannah 11           
     3) Mackin, Clair 12                4) D'Amico, Emily 12              
  7 Lampeter Strasburg                                4:16.70    4:16.1h   2 
     1) Welchans, Hailey 10             2) Weaver, Josie 11               
     3) Gard, Lauren 9                  4) Pritchard, Julia 12            
  8 Our Lady of Good Counsel                          4:20.36    4:23.1h   2 
  9 Chambersburg                                      4:20.54    4:25.6h   2 
     1) Kelly, Cirsten 12               2) Swain, Madison 11              
     3) Berman, Racheal 11              4) Yourkavitch, Abby 10           
  9 Red Lion                                          4:22.00    4:25.6h   2 
     1) Gatchell, Kate 10               2) Schluderberg, Tristan 12       
     3) Snyder, Kaylee 9                4) Winings, Rachel 10             
 
Girls 4x800 Meter Relay High School
================================================================================
 Meet Record: R 9:26.14  5/7/2016    Carlisle, Carlisle                        
                         G Cabral, A Jastron, M Kole, M Lebo               
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Carlisle                                          9:47.91    9:26.14R  10   
     1) Cabral, Gracen 9                2) Jastron, Addy 11               
     3) Kole, Maddie 12                 4) Lebo, Meg 9                    
  2 Cumberland Valley                                 9:31.50    9:27.92    8   
     1) Rulapaugh, Marie 11             2) Bechtel, Grace 10              
     3) Higgins, Lacey 9                4) Clahane, Mady 12               
  3 Urbana High School                               10:04.35    9:31.61    6   
     1) Miller, Anna 11                 2) Gilliam, Maddie 10             
     3) Auderset, Susannah 9            4) Carberry, Maria 12             
  4 Lampeter Strasburg                                9:56.37    9:42.02    4   
     1) Welchans, Hailey 10             2) Gard, Lauren 9                 
     3) Pritchard, Julia 12             4) McClintock, Jasmine 11         
  5 Boiling Springs                                  10:09.09   10:17.12    2   
     1) Kase, Darien 12                 2) Strayer, Kirsten 11            
     3) Clancy, Elaina 10               4) Weaver, Leanne 12              
  6 Northern                                         10:00.00   10:21.28    1   
     1) Stonge, Ashlyn 10               2) Wareham, Maddie 10             
     3) Naylor, Jill 10                 4) Byers, Makenna 12              
  7 Waynesboro                                                  10:33.47  
     1) Beck, Ashlyn 9                  2) Cooley, Virginia 9             
     3) Foreman, Audrey 9               4) Shover, Michaela 12            
  8 Trinity (3)                                      10:28.90   10:52.87  
     1) Uroda, Lianne 12                2) Ritrievi, Olivia 9             
     3) Mowery, Laura 12                4) D'Amico, Emily 12              
  9 Cedar Crest                                      11:00.00   11:11.65  
     1) Laliberte, Taylor 10            2) Nazeeri, Elizabeth 10          
     3) Wuori, Pam 9                    4) Heister, Jess 10               
 
Girls High Jump High School
================================================================================
 Meet Record: R  5-08  1999        Hyleas Fountain, C.D. East                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ingram, Jilian            11 Carlisle             5-02.00    5-04.00   10   
  2 Jones, Ariel              11 Cedar Crest          5-05.00    5-03.00    8   
  3 Mercedes, Genesis         11 Gettysburg A         5-00.00    5-02.00    6   
  4 Badorff England, Sarah     9 Mechanicsbur         5-00.00    5-00.00    4   
  5 Meckler, Erin             12 Cumberland V         5-02.00   J5-00.00    2   
  6 Mongeau, Alexis           12 Lampeter Str         5-00.00   J5-00.00    1   
  7 Otto, Autumn              12 Cumberland V         4-11.00    4-10.00  
  7 Ginder, Taundi            12 Northern             4-10.00    4-10.00  
  7 Kilroy, Mia                9 Trinity (3)          4-08.00    4-10.00  
  7 Gawne, Sarah              10 Lampeter Str         4-08.00    4-10.00  
  7 Jones, Ella                9 James Buchan         4-08.00    4-10.00  
  7 Walker, Jaelynn           10 Chambersburg         5-00.00    4-10.00  
  7 Monson, Kira              12 Chambersburg         5-01.00    4-10.00  
  7 Wenrich, Faith            10 Cedar Crest          5-02.00    4-10.00  
 15 Grever, Jacqueline        10 Cumberland V         4-10.00    4-08.00  
 15 Woelfling, Hannah          9 Cedar Crest          5-00.00    4-08.00  
 17 Levengood, Amber           9 Cedar Crest          4-08.00    4-06.00  
 17 Cuka, Ana                 11 Waynesboro           4-10.00    4-06.00  
 17 Henke, Lindsey            12 Waynesboro           4-10.00    4-06.00  
 17 Walters, Abby             10 Carlisle             4-08.00    4-06.00  
 17 Kulp, Sarah               10 Carlisle             4-08.00    4-06.00  
 17 Vandegriff, Brynn         10 Chambersburg         4-08.00    4-06.00  
 17 Hartman, Paige            12 Dallastown           4-08.00    4-06.00  
 17 Wise, Emma                10 James Buchan         4-10.00    4-06.00  
 -- Grunewald, Anya           11 Dallastown           4-10.00         NH  
 -- Grever, Emma              10 Cumberland V         4-08.00         NH  
 -- Mcquillen, Chloe           9 Urbana High          4-08.00         NH  
 
Girls Pole Vault High School
================================================================================
 Meet Record: R 11-06  2008        Caitlin Eberly, Mechanicsburg               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bourdon, Sarah            12 Carlisle            11-00.00   11-03.00   10   
  2 Fridey, Kamryn            10 Lower Dauphi        10-00.00   10-09.00    8   
  3 Faloon, Olivia            12 Gettysburg A        10-03.00  J10-09.00    6   
  4 Johnson, Rachel           12 Waynesboro          10-07.00   10-03.00    4   
  5 Grasmick, Kim             12 Gettysburg A        10-00.00  J10-03.00    2   
  6 Walasik, Hannah           10 Urbana High         10-00.00  J10-03.00    1   
  7 Phillips, Cierra          10 Fairfield Ar        10-06.00    9-09.00  
  7 Brackett, Emma            12 Cumberland V        10-03.00    9-09.00  
  9 Shreckengast, Madi        11 Lampeter Str         8-06.00    9-03.00  
  9 Erdman, Elyse              9 Lower Dauphi         9-00.00    9-03.00  
  9 Alger, Hailey             12 James Buchan        10-00.00    9-03.00  
 12 Walter, Megan              9 Red Land             9-06.00    8-09.00  
 12 Zeger, Abby               12 Chambersburg         9-00.00    8-09.00  
 12 Wyant, Sarah              10 Trinity (3)          8-00.00    8-09.00  
 15 Moats, Olivia             12 Mechanicsbur         8-06.00    8-03.00  
 15 Lazar, Emma                9 Northern             8-07.00    8-03.00  
 15 Wingert, Leah             11 James Buchan         8-06.00    8-03.00  
 15 Walker, Jaelynn           10 Chambersburg         8-00.00    8-03.00  
 19 Welchans, Hailey          10 Lampeter Str         8-00.00    7-09.00  
 19 Hajzus, Sarah             11 Urbana High          8-07.00    7-09.00  
 21 Good, Molly               12 Boiling Spri         8-00.00    7-03.00  
 21 Gladfelter, Brooke        12 Red Lion             7-09.00    7-03.00  
 -- Line, Regan               11 (CD East) Ce        10-06.00         NH  
 
Girls Long Jump High School
================================================================================
 Meet Record: R 18-04  5/7/2016    Yasmin Brooks, Susquehanna                  
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brooks, Yasmin            11 Susquehanna         19-00.50   18-04.00R  10   
  2 Long, Karina              10 Lower Dauphi        17-06.50   17-10.25    8   
  3 Weenink, Nicole           12 Mechanicsbur        16-07.50   17-05.50    6   
  4 Logue, Hannah             11 Fairfield Ar        16-10.00   16-08.50    4   
  5 Baddick, Hannah           10 Gettysburg A        16-04.00   16-07.00    2   
  6 Lehman, Sarah             11 Cumberland V        16-08.00   16-05.00    1   
  7 Jones, Ariel              11 Cedar Crest         16-02.00   16-03.25  
  8 Hoover, Cassidy           11 Carlisle            16-02.75   16-01.00  
  9 Newson, Marlise            9 Carlisle            15-04.00   16-00.00  
 10 Ingram, Jilian            11 Carlisle            17-01.50   15-10.50  
 11 Bower, Morgan             11 Millville           16-03.00   15-09.50  
 12 Nepomuceno, Erika         12 Urbana High         15-10.25   15-09.00  
 12 Crawford, Maliah          10 Boiling Spri        15-10.50   15-09.00  
 14 Ivey, Kennedy             11 Susquehanna         15-03.00   15-03.75  
 15 Ginder, Taundi            12 Northern            15-07.50   15-03.50  
 16 McDougal, Karli           11 Boiling Spri        16-00.50   15-02.50  
 17 Robertson, MacKenzie      11 Cumberland V        15-09.00   15-01.25  
 17 Zeger, Abby               12 Chambersburg        16-07.00   15-01.25  
 19 Jede, Taylor               9 Cumberland V        15-03.00   14-09.00  
 20 Spears, Madeline          12 Waynesboro          16-03.25   14-07.00  
 21 Scalia, Dominique         12 Carlisle            15-04.00   14-06.50  
 22 Henrie, Madi              12 Millville           15-04.50   14-00.75  
 23 Garrett, Savannah         11 Dallastown          15-03.00   14-00.25  
 -- Cook, Brianna             10 James Buchan        15-07.00         ND  
 
Girls Triple Jump High School
================================================================================
 Meet Record: R 40-05.25  2010        Ashley Corum, Carlisle                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Long, Karina              10 Lower Dauphi        35-10.00   37-02.75   10   
  2 Baddick, Hannah           10 Gettysburg A        36-08.00   35-11.50    8   
  3 Weenink, Nicole           12 Mechanicsbur        36-04.50   35-10.50    6   
  4 Jones, Ariel              11 Cedar Crest         36-01.00   35-06.50    4   
  5 Lehman, Sarah             11 Cumberland V        35-09.50   35-01.50    2   
  6 McCarty, Maddie           11 Northern            33-01.50   34-07.75    1   
  7 Newson, Marlise            9 Carlisle            34-10.50   34-04.25  
  8 Ingram, Jilian            11 Carlisle            35-07.00   33-05.25  
  9 Robertson, MacKenzie      11 Cumberland V        33-11.75   32-02.50  
  9 Clark, Paris              12 Our Lady of         32-02.50   32-02.50  
 11 Maggs, Leah               11 West Perry          32-00.00   31-11.50  
 12 Zeger, Abby               12 Chambersburg        34-01.00   31-10.50  
 13 Flaig, Holly              10 Cumberland V        33-10.00   31-09.50  
 13 Garrett, Savannah         11 Dallastown          33-06.00   31-09.50  
 15 Stum, Morgan              12 West Perry          32-00.00   31-08.50  
 16 Ely, Erika                 9 Red Land            33-08.00   31-08.00  
 17 Auchey, Courtney          12 Gettysburg A        31-06.75   31-01.00  
 18 McDonald, Daryn            9 Susquehanna         32-10.50   30-11.50  
 18 Wingert, Leah             11 James Buchan        31-08.00   30-11.50  
 20 Holson, Mallory           10 Urbana High         31-10.50   30-10.50  
 21 Brackett, Emma            12 Cumberland V        33-02.00   30-01.00  
 22 Spears, Madeline          12 Waynesboro          33-04.00   30-00.00  
 23 Nabua, Leann               9 Waynesboro          31-07.00   29-06.50  
 24 Hartman, Paige            12 Dallastown          31-08.00   29-02.50  
 25 Adams, Hayley             10 Carlisle            32-02.75   28-09.50  
 
Girls Shot Put High School
================================================================================
 Meet Record: R 42-09  1998        Robbin Shomper, Millersburg                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sipe, Delia               11 Urbana High         38-07.25   39-08.50   10   
  2 Winebrenner, Reagan       10 Chambersburg        37-04.75   37-04.00    8   
  3 Martin, Madison           12 Boiling Spri        36-08.50   36-00.00    6   
  4 Kauffman, Mallory          9 Greenwood           30-01.50   35-11.00    4   
  5 Adeniyi, Adeola           10 Susquehanna         35-00.50   35-04.00    2   
  6 Herr, Kristen              9 Lampeter Str        32-06.00   34-10.50    1   
  7 Weddle, Hannah            10 Cedar Crest         34-03.25   33-09.50  
  8 Bartles, Ashley            9 Lower Dauphi        32-02.00   32-07.50  
  9 Pecatis, Maddie           12 Gettysburg A        32-09.75   32-05.00  
 10 Wanbaugh, Brianna         11 Red Lion            34-00.25   31-07.00  
 11 Brownyard, Lauren         10 Trinity (3)         31-02.00   31-06.25  
 12 Spangler, Miranda         12 Cedar Crest         34-09.50   31-05.25  
 13 Grever, Emma              10 Cumberland V        32-10.50   31-04.00  
 14 Smith, Mary               12 Carlisle            31-03.00   31-00.00  
 15 Kling, Madisen            10 Red Lion            31-09.50   30-07.50  
 16 Mansbarger, Sage          12 Trinity (3)         29-08.50   30-02.00  
 17 Hoffman, Hailey            9 Mechanicsbur        29-02.25   30-01.00  
 18 Capps, Taliyah            10 Waynesboro          30-06.00   29-04.50  
 19 Woodworth, Megan          11 Red Land            29-07.50   29-04.00  
 20 King, Stevie              10 Susquehannoc        29-07.50   29-02.50  
 20 Fooks, Cassidy             9 Northern            30-01.25   29-02.50  
 22 Silvious, Gabby            9 Carlisle            30-00.75   28-11.00  
 23 Hoch, Kayce               10 Lower Dauphi        29-01.00   28-09.50  
 24 Sheaffer, Jesse           11 Greenwood           29-07.50   28-09.00  
 25 Vergara, Jessica          11 Cumberland V        31-01.50   28-08.50  
 26 Martin, Hanna              9 Big Spring          31-11.00   28-07.00  
 27 Hamer, Amanda              9 Trinity (3)         29-07.00   27-06.50  
 28 Epperson, Alexis          11 Boiling Spri        30-10.00   27-06.00  
 29 Lehman, Gabi              11 Cumberland V        30-10.00   24-08.50  
 
Girls Discus Throw High School
================================================================================
 Meet Record: R 136-00  2011        Aubree Ray, Middletown                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sipe, Delia               11 Urbana High           134-06     122-04   10   
  2 Martin, Madison           12 Boiling Spri          126-06    J122-04    8   
  3 Kling, Madisen            10 Red Lion              125-08     118-00    6   
  4 Winebrenner, Reagan       10 Chambersburg          107-02     103-05    4   
  5 Pecatis, Maddie           12 Gettysburg A          100-08     102-06    2   
  6 Eby, Rachel               11 Northern               98-02      96-10    1   
  7 Mansbarger, Sage          12 Trinity (3)           100-05      96-00  
  8 Burgess, Kate             10 Susquehannoc          109-10      94-07  
  9 Wanbaugh, Brianna         11 Red Lion              101-07      94-00  
 10 Herr, Kristen              9 Lampeter Str          119-06      91-08  
 11 Sheaffer, Jesse           11 Greenwood              98-06      91-00  
 12 Sullivan, Gayle           11 Gettysburg A           95-11      85-08  
 13 Czarnecki, Tara           11 Lower Dauphi           92-05      83-04  
 14 Woelfling, Hannah          9 Cedar Crest           103-09      83-02  
 15 Badorff England, Suzy     12 Mechanicsbur          104-06      82-01  
 16 Robles, Neyda             12 Chambersburg           97-04      81-01  
 17 Carbaugh, Katie           11 Chambersburg           93-05      80-06  
 18 Bartles, Ashley            9 Lower Dauphi           86-02      80-05  
 19 Nowicki, Jen               9 Red Lion               89-09      79-09  
 20 Smith, Mary               12 Carlisle               96-08      79-07  
 21 Gossert, Siara            11 James Buchan           86-01      78-10  
 22 Kauffman, Mallory          9 Greenwood           86-06.75      78-08  
 23 Bequette, Megan           10 Fairfield Ar           85-10      78-03  
 24 Brownyard, Lauren         10 Trinity (3)            86-06      77-00  
 25 Vergara, Jessica          11 Cumberland V        89-02.75      76-03  
 26 Hoch, Kayce               10 Lower Dauphi           87-02      72-00  
 27 Martin, Hanna              9 Big Spring             86-04      71-10  
 28 Fooks, Cassidy             9 Northern               91-05      67-00  
 29 Spangler, Miranda         12 Cedar Crest            88-02      40-08  
 -- Broom, Kayla              10 Northern               86-03         ND  
 
Girls Javelin Throw High School
================================================================================
 Meet Record: R 139-06  2005        Amy Backel, Northern                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bower, Morgan             11 Millville             133-10     122-02   10   
  2 Wanbaugh, Brianna         11 Red Lion              123-08     115-02    8   
  3 Brownyard, Lauren         10 Trinity (3)           109-10     112-06    6   
  4 Soliday, Bonita           10 Gettysburg A          123-06     111-00    4   
  5 Herr, Kristen              9 Lampeter Str          119-09     107-10    2   
  6 Otto, Autumn              12 Cumberland V          110-03     104-03    1   
  7 Hentz, Brady              10 Northern              107-08     102-00  
  8 Badorff England, Suzy     12 Mechanicsbur          122-10      97-05  
  8 Grever, Emma              10 Cumberland V          100-05      97-05  
 10 McKay, Mathia             12 Chambersburg          117-04      96-07  
 11 Kling, Madisen            10 Red Lion              100-06      93-01  
 12 Henke, Emily              11 Waynesboro             91-03      92-08  
 13 Pavlovich, Sarah          12 Carlisle              103-06      89-09  
 14 Pecatis, Maddie           12 Gettysburg A           92-08      88-11  
 15 Anderson, janyia          11 Gettysburg A           90-03      88-04  
 16 Bolze, Lila                9 West Perry             97-00      87-06  
 17 Scalia, Dominique         12 Carlisle               91-06      86-09  
 18 Czarnecki, Tara           11 Lower Dauphi           91-00      81-03  
 18 Carbaugh, Katie           11 Chambersburg           99-00      81-03  
 20 VanHorn, Katherine        12 Greenwood              97-05      81-00  
 21 Plasterer, Emma           12 Cedar Crest            96-02      80-06  
 22 Phillips, Cierra          10 Fairfield Ar           99-00      70-09  
 23 Martin, Hanna              9 Big Spring            104-09      70-04  
 24 Henrie, Madi              12 Millville              98-02      68-08  
 25 Skehan, Catherine         11 Waynesboro             92-03      66-02  
 26 Hoch, Kayce               10 Lower Dauphi           90-00       9-10  
 
            Women - High School - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Carlisle                    72        2) Susquehanna Township       61   
    3) Cumberland Valley           59        4) Chambersburg               52   
    5) Lower Dauphin               36        6) Urbana High School         34   
    7) Mechanicsburg Area High Sc  33        8) Harrisburg High School     32   
    9) Gettysburg Area High Schoo  30       10) Northern                   25   
   11) Our Lady of Good Counsel    22       12) Boiling Springs            19   
   13) Cedar Crest                 18       14) Lampeter Strasburg         17   
   15) Red Lion                    14       16) Millville                  10   
   17) Trinity (3)                  7       18) Waynesboro                  4   
   18) Fairfield Area               4       18) Greencastle-Antrim          4   
   18) Greenwood                    4       22) Dallastown                  1   
 
              Men - High School - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Our Lady of Good Counsel    92        2) Carlisle                   84.50
    3) Dallastown                  40        4) Cumberland Valley          37   
    5) Chambersburg                36        6) Cedar Crest                34   
    7) Northern                    31        8) Mechanicsburg Area High S  27   
    9) Cedar Cliff                 24       10) Red Lion                   23   
   11) Harrisburg High School      22       11) Red Land                   22   
   13) Lampeter Strasburg          18       14) Mount Carmel Area          15   
   15) Urbana High School          12       16) West Perry                  9   
   17) Boiling Springs              8       18) Waynesboro                  6   
   19) Trinity (3)                  5.50    20) Susquehanna Township        5   
   21) William Penn                 2       21) James Buchanan              2   
   23) Gettysburg Area High Schoo   1       23) Lower Dauphin               1   
   23) Fairfield Area               1                                           


Return to Top

Email | About