MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




IAC B Championships
IAC Championships Outdoors History
Hosted By: Georgetown Preparatory
North Bethesda, Maryland
2016-05-10


Licensed to ISL/MAC Track Championship HY-TEK's Meet Manager 5/15/2016 01:20 AM
                     2016 IAC B Championships - 5/10/2016                      
                             Episcopal High School                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Nikola Dragacevac            Landon                 6-06.00   10   
 
Event 2  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jarret Evans-Meyers          St Albans Fo           5-08.00   10   
  2 Asa Shannon                  Episcopal              5-02.00    8   
  3 Chazz Harley                 Landon                J5-02.00    6   
 
Event 3  Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert King                  St Albans Fo          88-08.50   10   
  2 Terrance Bridgers            Landon                   83-03    8   
  3 Jon Grunau                   Episcopal                79-05    6   
  4 Jose Noble                   St Albans Fo             78-08    4   
  5 Matteo Patzy                 Georgetown P             76-00    2   
  6 Nick Shevchik                St Albans Fo             69-07  
  7 JP Radinacchi                St Albans Fo            x66-09    1   
  8 William Busching             St Albans Fo            x66-04  
  9 Robert Shekoyan              St Albans Fo         x64-11.50  
 10 Tom Dolan                    Georgetown P             64-02  
 11 Charles Coleman              Bullis                61-00.50  
 12 Daniel Hernandez             St Albans Fo            x60-07  
 13 Oscar Hall                   Georgetown P             58-10  
 
Event 4  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chris Fournier               Episcopal             39-05.50   10   
  2 Hayes Cochrane               Episcopal             38-02.50    8   
  3 Terrance Bridgers            Landon                34-05.00    6   
  4 William Busching             St Albans Fo          32-05.00    4   
  5 Steven Gutowski              Georgetown P          31-01.00    2   
  6 Nick Shevchik                St Albans Fo          28-11.00    1   
  7 Jon Grunau                   Episcopal             28-03.00  
  8 Jovan Kouakou                Georgetown P          27-10.00  
  9 Tom Dolan                    Georgetown P          26-01.00  
 10 Robert King                  St Albans Fo          25-03.00  
 11 Charles Coleman              Bullis                23-11.00  
 
Event 5  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joel Declue                  St Albans Fo          16-07.50   10   
  2 Jarret Evans-Meyers          St Albans Fo          14-10.50    8   
  3 Tim Liu                      Episcopal             14-07.50    6   
  4 Nikola Dragacevac            Landon                13-02.00    4   
  5 Bryce Johnson                Landon                 8-10.00    2   
 
Event 6  Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tim Liu                      Episcopal             33-04.00   10   
 
Event 7  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Episcopal  'A'                                        45.86   10   
     1) Gray Goodwyn                    2) Sam Kamara                     
     3) Jason Sackey                    4) Orin Ormsby                    
  2 St Albans For Boys  'A'                               48.70    8   
     1) Julius Mauldin                  2) Tomasz Tabernacki              
     3) Adam Langenbacher               4) Kai Ahmadu                     
  3 Georgetown Prep  'A'                                  50.63    6   
  4 Landon  'A'                                           52.35    4   
     1) Brown Anglin                    2) Nicholas Barbot                
     3) Joshua Chapman                  4) Chazz Harley                   
 
Event 8  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Keil Reedich                 Episcopal              4:51.91   10   
  2 Jack Tongour                 St Albans Fo           4:52.31    8   
  3 Lincoln Cooper               St Albans Fo           5:00.53    6   
  4 Luke Jordan                  Georgetown P           5:03.93    4   
  5 John Klingler                St Albans Fo           5:04.79    2   
  6 Carl Mauro                   St Albans Fo          x5:15.27  
  7 Omar Ahmad                   Landon                 5:34.22    1   
  8 Neil Whalen                  Georgetown P           5:39.99  
  9 Ethan Shao                   Georgetown P           6:16.23  
 10 Zaki Thabet                  St Albans Fo          x6:23.12  
 
Event 9  Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joel Declue                  St Albans Fo             19.20   10   
  2 Nikola Dragacevac            Landon                   24.70    8   
 
Event 10  Boys 400 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jack Streed                  Episcopal                55.63   3  10   
  2 Tim Liu                      Episcopal                56.74   3   8   
  3 Roysworth Grant              Episcopal                57.74   3   6   
  4 Ethan Ehrenhaft              St Albans Fo             58.62   3   4   
  5 Asa Shannon                  Episcopal             x1:00.03   2 
  6 Giacomo Mecagni              St Albans Fo           1:00.21   1   2   
  7 Marcus Daly                  St Albans Fo           1:03.36   2   1   
 
Event 11  Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sam Kamara                   Episcopal                11.54   5  10   
  2 Gray Goodwyn                 Episcopal                12.10   5   8   
  3 Obi Oranuba                  Georgetown P             12.21   1   6   
  4 Tyson Wiseman                Bullis                   12.22   5   4   
  5 Drew Black                   Georgetown P             12.28   1   2   
  6 Orin Ormsby                  Episcopal                12.41   5   1   
  7 Kai Ahmadu                   St Albans Fo             12.48   4 
  8 Lorenzo Arvanitis            St Albans Fo             12.82   4 
  9 Tyler Pina                   Bullis                   12.87   2 
 10 Rotomi Sofola                Bullis                   13.02   3 
 11 Joshua Chapman               Landon                   13.07   3 
 12 Julius Mauldin               St Albans Fo             13.09   4 
 13 Tomasz Tabernacki            St Albans Fo            x13.80   4 
 14 Zeyad El-Shami               St Albans Fo            x13.95   2 
 15 Andrew McCarthy              St Albans Fo            x14.01   2 
 16 Keyon Taybron                Landon                   14.07   2 
 16 Colt Van Voorhis             St Albans Fo            x14.07   3 
 18 Shiva Yamamoto               St Albans Fo            x14.20   2 
 19 Jared Young                  Episcopal               x14.23   5 
 20 Alex Knapper                 St Albans Fo            x14.50   3 
 21 Greg Cormier                 Georgetown P             14.65   1 
 22 Ben Vardi                    Bullis                  x14.70   1 
 23 Marquis Cotton               St Albans Fo            x17.47   2 
 
Event 12  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomas Garvey                St Albans Fo           2:14.57   10   
  2 Wesley Price                 St Albans Fo           2:15.30    8   
  3 Kai Anderson                 St Albans Fo           2:16.37    6   
  4 Jonathan Rufino              St Albans Fo          x2:17.16  
  5 Fred Kardos                  St Albans Fo          x2:22.16  
  6 Mac Johnson                  St Albans Fo          x2:23.02  
  7 Henry Mao                    St Albans Fo          x2:23.97  
  8 Sunjin Kim                   St Albans Fo          x2:24.35  
  9 Ian Chang                    St Albans Fo          x2:28.17  
 10 Luke Mott                    St Albans Fo          x2:28.20  
 11 EZ Belay                     St Albans Fo          x2:30.61  
 12 Julian Spencer               St Albans Fo          x2:30.78  
 13 Lawson Karppi                St Albans Fo          x2:31.65  
 14 Stokley Voltmer              St Albans Fo          x2:32.25  
 15 Jonah Chang                  St Albans Fo          x2:33.25  
 16 Andrew Wu                    St Albans Fo          x2:33.69  
 17 Jake Kowitz                  Landon                 2:36.27    4   
 18 Keil Reedich                 Episcopal              2:40.42    2   
 19 Finn McCarthy                St Albans Fo          x2:41.39  
 20 Gabe Schneider               St Albans Fo          x2:41.61  
 21 Jake Goodwin                 Landon                 2:49.17    1   
 
Event 13  Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joel Declue                  St Albans Fo             51.63   10   
  2 Nikola Dragacevac            Landon                   56.62    8   
 
Event 14  Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sam Kamara                   Episcopal                23.36   5  10   
  2 Gray Goodwyn                 Episcopal                24.28   5   8   
  3 Drew Black                   Georgetown P             24.99   5   6   
  4 Orin Ormsby                  Episcopal                25.04   5   4   
  5 Kai Ahmadu                   St Albans Fo             25.06   4   2   
  6 Tyson Wiseman                Bullis                   25.40   5   1   
  7 Tyler Pina                   Bullis                   26.21   4 
  8 Lorenzo Arvanitis            St Albans Fo             26.61   3 
  9 Rotomi Sofola                Bullis                   26.64   3 
 10 Julius Mauldin               St Albans Fo             27.07   3 
 11 Marcus Daly                  St Albans Fo            x27.66   2 
 12 Colt Van Voorhis             St Albans Fo            x28.25   2 
 13 Calyle Peyton                Episcopal               x28.92   2 
 14 Connor Anderson              Episcopal               x29.04   1 
 15 Jared Young                  Episcopal               x29.41   2 
 16 Alex Knapper                 St Albans Fo            x29.68   1 
 17 Greg Cormier                 Georgetown P             29.86   4 
 18 Andrew McCarthy              St Albans Fo            x30.11   1 
 19 Ben Vardi                    Bullis                  x31.17   1 
 
Event 15  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Matthew Kellenberg           St Albans Fo          10:56.84   10   
  2 John Klingler                St Albans Fo          13:07.84    8   
  3 Jack Tongour                 St Albans Fo          13:22.25    6   
 
Event 16  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Episcopal  'A'                                      3:45.64   10   
     1) John Ainslie                    2)                                
  2 St Albans For Boys  'A'                             3:49.96    8   
     1) Ethan Ehrenhaft                 2) Adam Langenbacher              
     3) Jack Tongour                    4) Jarret Evans-Meyers            
  3 Landon  'A'                                         4:31.72    6   
     1) Brown Anglin                    2) Nicholas Barbot                
     3) Jake Kowitz                     4) Olutobi Olananiyi              
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) St Albans For Boys         157        2) Episcopal                 145   
    3) Landon                      68        4) Georgetown Prep            28   
    5) Bullis                       5                                           




Return to Top

Email | About