MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




WJ at Whitman
Whitman HS Home TF Meets History
Hosted By: Walt Whitman
Bethesda, Maryland
2016-04-20


Licensed to Walt Whitman High School   HY-TEK's Meet Manager 4/20/2016 09:19 PM
                    Walter Johnson vs. Whitman - 4/20/2016                     
                           Walt Whitman High School                            
                                 Bethesda, MD                                  
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
==================================================================================

=
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# 

Points
==================================================================================

=
Finals
  1   254 Christian, Courtne  11 Walter Johns                      13.30   6   5   
  2   275 Maloney, CJ         10 Walter Johns           13.54      13.41   1   3   
  3   111 Delafosse, Aniella   9 Walt Whitman           13.59      13.54   1   1   
  4   283 Phillips, Esme      12 Walter Johns           13.64      14.01   1 
  5   124 Filyaw, Lucille      9 Walt Whitman           14.28      14.19   1 
  6   109 deBettencourt, Sop   9 Walt Whitman           14.18      14.21   1 
  7   188 Voegler, Hannah      9 Walt Whitman           14.37      14.37   2 
  8   271 Koroye, Toni        10 Walter Johns           14.24      14.39   1 
  9   174 Schenck, Sydney     10 Walt Whitman           14.38      14.41   2 
 10   105 Champagne, Jacquel  10 Walt Whitman           14.31      14.44   1 
 11   155 MacDonald, Paige     9 Walt Whitman           14.64      14.48   2 
 12   120 Faust, Lucy          9 Walt Whitman           14.77      14.53   2 
 13   121 Feigin, Jessica      9 Walt Whitman           14.83      14.58   2 
 14   172 Rudd, Regina         9 Walt Whitman           15.25      14.85   3 
 14   117 Dwyer, Miriam        9 Walt Whitman           14.95      14.85   2 
 16   115 D'Onofrio, Frances  11 Walt Whitman           15.29      15.02   3 
 17   255 Chung, Jihyo         9 Walter Johns           15.34      15.05   3 
 18   129 Gauri, Yasmeen       9 Walt Whitman           15.55      15.17   4 
 19   179 Sorie, Fatmata       9 Walt Whitman           15.77      15.26   4 
 20   182 Stater, Dominique    9 Walt Whitman           15.40      15.28   3 
 21   163 O'Brien, Bridget    10 Walt Whitman           15.19      15.29   3 
 22   128 Gatten, Emma        10 Walt Whitman           15.49      15.31   4 
 23   147 Lee, Sharon         10 Walt Whitman           15.11      15.32   3 
 24   108 Cohen-Dumani, Emma  11 Walt Whitman           15.65      15.35   4 
 25   183 Stenger, Caleigh    10 Walt Whitman                      15.50   6 
 26   119 Esfandiari, Tandis   9 Walt Whitman           15.54      15.57   4 
 27   131 Goldberg, Katia     10 Walt Whitman           14.61      15.65   2 
 28   169 Ravery, Aryana       9 Walt Whitman           15.82      16.04   5 
 29   190 Warner, Jana         9 Walt Whitman           16.43      16.54   5 
 29   159 McGowan, Julia       9 Walt Whitman           16.54      16.54   5 
 31   186 Thordardotter, Gia   9 Walt Whitman           16.78      16.61   5 
 32   175 Silvani, Camila     10 Walt Whitman           16.74      16.92   5 
 33   126 Friedman, Lily      10 Walt Whitman           17.37      17.37   5 
 34   112 Depollar, Danielle   9 Walt Whitman           18.00      18.59   6 
 
Girls 200 Meter Dash
==================================================================================

=
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# 

Points
==================================================================================

=
  1   275 Maloney, CJ         10 Walter Johns           26.72      28.28   1   5   
  2   250 Abbott, Helena       9 Walter Johns           29.24      28.76   1   3   
  3   262 Guion, Claire       10 Walter Johns                      28.90   2   1   
  4   289 Shahmirzadi, Mina   10 Walter Johns           30.44      29.03   1 
  5   188 Voegler, Hannah      9 Walt Whitman           29.47      29.62   1 
  6   277 Meiren, Gaia        11 Walter Johns           30.74      29.97   2 
  7   109 deBettencourt, Sop   9 Walt Whitman           29.82      30.30   1 
  8   155 MacDonald, Paige     9 Walt Whitman           30.87      30.31   2 
  9   120 Faust, Lucy          9 Walt Whitman           30.48      30.76   1 
 10   255 Chung, Jihyo         9 Walter Johns           29.94      32.89   1 
 
Girls 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   275 Maloney, CJ         10 Walter Johns           58.65      63.92    5   
  2   118 El-Hifnawi, Jenan   10 Walt Whitman                      66.38    3   
  3   174 Schenck, Sydney     10 Walt Whitman           67.70      70.11    1   
  4   164 O'Connell, Annie    10 Walt Whitman           76.84      75.81  
 
Girls 800 Meter Run
==================================================================================

=
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# 

Points
==================================================================================

=
  1   158 McDonald, Breanna    9 Walt Whitman                    2:30.71   1   5   
  2   165 O'Connor, Erin      12 Walt Whitman         2:32.00    2:31.65   1   3   
  3   118 El-Hifnawi, Jenan   10 Walt Whitman                    2:32.19   1   1   
  4   278 Murphy, Emily       12 Walter Johns                    2:32.40   1 
  5   258 Garrett, Jasmine    12 Walter Johns         2:31.11    2:36.52   1 
  6   287 Scobell, Sophia     10 Walter Johns         2:48.00    2:42.56   1 
  7   142 Johnson, Julia       9 Walt Whitman         2:47.78    2:47.26   1 
  8   251 Alvarez, Eleanor    11 Walter Johns         2:49.70    2:50.62   1 
  9   284 Porter, Natalie     11 Walter Johns         3:01.30    2:52.64   2 
 10   110 Dehareng, Elisabet  12 Walt Whitman         3:01.54    2:56.77   2 
 11   137 Hepburn, Elizabeth   9 Walt Whitman         3:01.02    2:56.81   2 
 12   192 Winkler, Nora       11 Walt Whitman         2:59.77    2:57.99   2 
 13   295 Yockel, Mary        10 Walter Johns                    3:02.98   2 
 14   272 Laing, Josephine    10 Walter Johns         3:07.20    3:03.01   2 
 15   167 Payette, Claire     11 Walt Whitman         3:15.45    3:04.79   2 
 16   189 Voigt, Alison       11 Walt Whitman         3:07.48    3:05.44   2 
 17   123 Feuer, Hannah        9 Walt Whitman         3:08.63    3:07.25   2 
 18   148 Lee, Sophie         11 Walt Whitman         3:06.10    3:07.41   2 
 19   101 Baker, Lauren       11 Walt Whitman         3:14.75    3:09.85   2 
 20   274 Lonnberg, Anita      9 Walter Johns         3:03.60    3:15.87   2 
 
Girls 1600 Meter Run
==================================================================================

=
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# 

Points
==================================================================================

=
  1   165 O'Connor, Erin      12 Walt Whitman         5:29.00    5:24.53   1   5   
  2   258 Garrett, Jasmine    12 Walter Johns         5:28.80    5:28.06   1   3   
  3   288 Scott, Janet        10 Walter Johns         5:53.70    5:49.88   1   1   
  4   142 Johnson, Julia       9 Walt Whitman         5:44.77    5:51.16   1 
  5   127 Friedman, Rachel    11 Walt Whitman         6:20.44    5:54.22   1 
  6   287 Scobell, Sophia     10 Walter Johns         5:59.40    6:05.01   1 
  7   148 Lee, Sophie         11 Walt Whitman         6:25.24    6:11.86   1 
  8   110 Dehareng, Elisabet  12 Walt Whitman         6:15.21    6:13.25   1 
  9   192 Winkler, Nora       11 Walt Whitman         6:29.33    6:21.38   1 
 10   251 Alvarez, Eleanor    11 Walter Johns         6:29.60    6:24.21   1 
 11   137 Hepburn, Elizabeth   9 Walt Whitman         6:31.32    6:25.61   1 
 12   157 Mc Phaul, Molly      9 Walt Whitman                    6:30.72   2 
 13   123 Feuer, Hannah        9 Walt Whitman         6:36.72    6:33.13   2 
 14   265 Heald, Samantha        Walter Johns         6:51.30    6:37.72   2 
 15   167 Payette, Claire     11 Walt Whitman         6:38.88    6:38.24   2 
 16   295 Yockel, Mary        10 Walter Johns         6:34.00    6:39.18   2 
 17   187 Van Rossum, Mariek  11 Walt Whitman         6:40.80    6:39.67   2 
 18   279 Nestel, Julia        9 Walter Johns         6:39.00    6:39.73   2 
 19   272 Laing, Josephine    10 Walter Johns         6:37.90    6:44.17   2 
 20   171 Robinson, Mattie    11 Walt Whitman         6:48.52    6:47.67   2 
 21   274 Lonnberg, Anita      9 Walter Johns         6:32.90    6:50.68   1 
 22   257 Fox, Jayden            Walter Johns         6:58.50    6:53.82   2 
 23   263 Gunawardana, Suran   9 Walter Johns         7:21.90    7:11.22   2 
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   278 Murphy, Emily       12 Walter Johns        11:16.48   11:27.40    5   
  2   270 Kirsch, Katriane    11 Walter Johns        12:00.60   12:07.81    3   
  3   288 Scott, Janet        10 Walter Johns        12:42.00   12:54.46    1   
  4   122 Feldman, Lena       11 Walt Whitman        12:55.44   13:15.56  
 
Girls 100 Meter Hurdles
==================================================================================

=
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# 

Points
==================================================================================

=
  1   254 Christian, Courtne  11 Walter Johns           16.61      16.32   1   5   
  2   117 Dwyer, Miriam        9 Walt Whitman           19.46      19.11   1   3   
  3   179 Sorie, Fatmata       9 Walt Whitman           20.84      20.08   1   1   
  4   183 Stenger, Caleigh    10 Walt Whitman           20.64      20.46   1 
  5   178 Slater, Sophie       9 Walt Whitman           20.84      20.50   1 
  6   151 Lieber, Isabel       9 Walt Whitman           21.15      20.75   1 
  7   143 Johnson, Tabitha     9 Walt Whitman           22.64      21.63   2 
  8   180 Spear, Lillian       9 Walt Whitman           22.66      22.19   2 
  9   113 Dhir, Alisha         9 Walt Whitman           21.82      22.38   2 
 10   184 Sweat, Margo        12 Walt Whitman           22.07      22.46   2 
 11   135 Hawke, Camerynn      9 Walt Whitman           24.26      22.62   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   276 Mccarty, Shannon    11 Walter Johns           52.53      52.29    5   
  2   183 Stenger, Caleigh    10 Walt Whitman           66.26      63.85    3   
  3   113 Dhir, Alisha         9 Walt Whitman           60.28      64.52    1   
  4   184 Sweat, Margo        12 Walt Whitman           64.01      65.42  
  5   151 Lieber, Isabel       9 Walt Whitman           68.36      65.60  
  6   144 Kunst, Katherine    10 Walt Whitman           62.88      67.30  
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Walter Johnson                                                 53.13    5   
     1) 254 Christian, Courtney 11      2) 271 Koroye, Toni 10            
     3) 275 Maloney, CJ 10              4) 283 Phillips, Esme 12          
  2 Walt Whitman                                                   54.95  
     1) 109 deBettencourt, Sophie 9     2) 174 Schenck, Sydney 10         
     3) 188 Voegler, Hannah 9           4) 105 Champagne, Jacqueline 10   
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Walt Whitman                                      1:50.00    1:52.04    5   
     1) 111 Delafosse, Aniella 9        2) 125 Frank, Maddy 9             
     3) 105 Champagne, Jacqueline 10    4) 138 Hnatiw, Irene 10           
  2 Walter Johnson                                               1:52.11  
     1) 262 Guion, Claire 10            2) 275 Maloney, CJ 10             
     3) 277 Meiren, Gaia 11             4) 289 Shahmirzadi, Mina 10       
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Walt Whitman                                      4:24.46    4:20.78    5   
     1) 125 Frank, Maddy 9              2) 124 Filyaw, Lucille 9          
     3) 156 Martin, Auriane 10          4) 158 McDonald, Breanna 9        
  2 Walter Johnson                                               4:26.78  
     1) 250 Abbott, Helena 9            2) 276 Mccarty, Shannon 11        
     3) 277 Meiren, Gaia 11             4) 289 Shahmirzadi, Mina 10       
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Walter Johnson                                              10:27.50    5   
     1) 287 Scobell, Sophia 10          2) 270 Kirsch, Katriane 11        
     3) 258 Garrett, Jasmine 12         4) 278 Murphy, Emily 12           
 -- Walt Whitman                                     10:58.11         NT  
     1) 158 McDonald, Breanna 9         2) 142 Johnson, Julia 9           
     3) 156 Martin, Auriane 10          4) 122 Feldman, Lena 11           
 -- Walter Johnson  'B'                                               NT  
     1) 251 Alvarez, Eleanor 11         2) 296 Zito, Jacqueline 10        
     3) 292 Walter, Emma 10             4) 280 Pannullo, Emma 12          
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   276 Mccarty, Shannon    11 Walter Johns         4-04.00    4-06.00    4   
  1   283 Phillips, Esme      12 Walter Johns         5-02.00    4-06.00    4   
  3   262 Guion, Claire       10 Walter Johns         4-04.00    4-04.00    0.50
  3   250 Abbott, Helena       9 Walter Johns         4-08.00    4-04.00    0.50
 --   266 Holton, Anika        9 Walter Johns         4-00.00         NH  
 
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   111 Delafosse, Aniella   9 Walt Whitman                   15-05.00    5   
  2   276 Mccarty, Shannon    11 Walter Johns        15-00.00   15-04.00    3   
  3   277 Meiren, Gaia        11 Walter Johns        13-03.00   13-10.00    1   
  4   261 Griebl, Lilyrose     9 Walter Johns        14-02.00   13-06.00  
  5   266 Holton, Anika        9 Walter Johns        12-04.00   12-09.00  
  6   170 Robinson, Dori      11 Walt Whitman        11-07.00   12-03.00  
  7   133 Halabi, Sabrina     11 Walt Whitman        10-08.00   11-11.00  
  8   168 Price, Carolyn      11 Walt Whitman        10-08.00   11-06.50  
  9   153 London, Joy         11 Walt Whitman                    9-00.00  
 --   132 Haan, Margaret      11 Walt Whitman                         ND  
 --   104 Burns, Juliet       11 Walt Whitman                         ND  
 --   140 Isenstein, Nina     11 Walt Whitman         9-11.00         ND  
 --   154 Losada Radley, Ana  11 Walt Whitman                         ND  
 
Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   262 Guion, Claire       10 Walter Johns        30-11.00   31-03.00    5   
  2   261 Griebl, Lilyrose     9 Walter Johns        29-06.25   29-08.00    3   
 
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   271 Koroye, Toni        10 Walter Johns        33-05.50   32-11.50    5   
  2   291 Trenkle, Caitlin    12 Walter Johns        29-08.00   28-04.50    3   
  3   253 Choi, Wu Jin         9 Walter Johns        21-00.00   21-10.50    1   
  4   268 Kariv, Noam         10 Walter Johns        18-11.00   20-03.00  
  5   176 Singh, Anjali       12 Walt Whitman                   14-08.00  
 --   294 Yepez Lopez, Ferna  11 Walter Johns        20-06.50         ND  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   291 Trenkle, Caitlin    12 Walter Johns           96-05      88-11    5   
  2   271 Koroye, Toni        10 Walter Johns           77-05      75-03    3   
  3   268 Kariv, Noam         10 Walter Johns           62-03      62-06    1   
  4   253 Choi, Wu Jin         9 Walter Johns           61-03   52-04.50  
  5   176 Singh, Anjali       12 Walt Whitman                      39-04  
 --   294 Yepez Lopez, Ferna  11 Walter Johns           60-05         ND  
 
Boys 100 Meter Dash
==================================================================================

=
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# 

Points
==================================================================================

=
  1   210 Gorman, Michael     11 Walt Whitman           11.47      11.63   1   5   
  2   305 Diomande, Aziz      10 Walter Johns           11.54      12.02   1   3   
  3   335 Schmidt, Alexander  10 Walter Johns           11.92      12.14   1   1   
  4   314 Kidwell, Christoph  10 Walter Johns           12.14      12.28   1 
  5   304 Carlyle, Christoph  11 Walter Johns           12.24      12.40   1 
  6   206 Feigin, Jack        11 Walt Whitman           12.33      12.41   1 
  7   328 Odey, Jesse         11 Walter Johns           12.64      12.49   1 
  8   229 Murry, Gabriel       9 Walt Whitman           12.80      12.59   2 
  9   297 Ahnell, Peyton      11 Walter Johns           13.24      12.68   2 
 10   236 Richardson, Carlos  10 Walt Whitman           12.73      12.83   2 
 11   224 Marquez, Eric        9 Walt Whitman           12.79      13.04   2 
 12   230 Nordheimer, Ryan    11 Walt Whitman           12.93      13.17   2 
 13   242 Su, Andre           10 Walt Whitman           13.27      13.39   2 
 14   217 Jones, Cameron       9 Walt Whitman           13.81      13.75   3 
 15   240 Spicer, Jeremy       9 Walt Whitman           13.59      13.77   3 
 16   232 Picone, Franco      11 Walt Whitman           13.96      13.80   3 
 17   200 Chaudhri, Shehrez    9 Walt Whitman           13.92      13.82   3 
 18   247 White, Sam           9 Walt Whitman           14.40      14.60   3 
 
Boys 200 Meter Dash
==================================================================================

=
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# 

Points
==================================================================================

=
  1   335 Schmidt, Alexander  10 Walter Johns           23.85      24.09   1   5   
  2   305 Diomande, Aziz      10 Walter Johns           24.74      24.59   1   3   
  3   222 Madden, Dylan       11 Walt Whitman           24.64      24.78   1   1   
  4   314 Kidwell, Christoph  10 Walter Johns           24.25      24.98   1 
  5   212 Hedberg, Robert     10 Walt Whitman           25.47      25.06   2 
  6   342 Tanasovich, Reed    11 Walter Johns           24.44      25.21   1 
  7   331 Rand, Noam          11 Walter Johns           25.24      25.45   1 
  8   206 Feigin, Jack        11 Walt Whitman           25.47      25.62   2 
  9   229 Murry, Gabriel       9 Walt Whitman           25.89      25.64   2 
 10   297 Ahnell, Peyton      11 Walter Johns           26.64      25.91   2 
 11   225 Matus-Bond, Tobias  11 Walt Whitman           26.30      26.07   2 
 12   245 Wasserman, Sam      12 Walt Whitman                      27.18   2 
 
Boys 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   222 Madden, Dylan       11 Walt Whitman           52.62      51.72    5   
  2   210 Gorman, Michael     11 Walt Whitman           55.14      51.77    3   
  3   219 Kaufman, Kevin      11 Walt Whitman                      54.06    1   
  4   320 Massoud, Fares      11 Walter Johns           55.73      55.48  
  5   331 Rand, Noam          11 Walter Johns           57.48      55.67  
  6   245 Wasserman, Sam      12 Walt Whitman           57.13      55.68  
  7   204 Engels, Joshua      10 Walt Whitman           62.33      60.17  
  8   215 Jacobs, Kai          9 Walt Whitman           61.00      62.07  
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   329 O'Leary, Kevin      12 Walter Johns         2:02.68    2:07.80    5   
  2   243 Tabatabaee, Omid    11 Walt Whitman         2:09.23    2:09.16    3   
  3   321 May, Carter         12 Walter Johns                    2:09.77    1   
  4   326 Narayan, Shashank   12 Walter Johns         2:18.60    2:14.10  
  5   324 Moulec, William     10 Walter Johns         2:18.70    2:16.53  
  6   344 Winter, Patrick     12 Walter Johns         2:15.00    2:17.28  
  7   198 Bratt, Aaron         9 Walt Whitman         2:19.78    2:23.45  
  8   336 Schmidt, Robert     10 Walter Johns         2:23.70    2:24.51  
  9   237 Rumsfeld, Ben        9 Walt Whitman         2:27.50    2:26.36  
 10   325 Murphy, Sean        10 Walter Johns         2:23.10    2:26.75  
 11   322 May, Jackson        10 Walter Johns         2:32.00    2:36.09  
 12   226 Metz, Raphael        9 Walt Whitman         2:43.90    2:37.93  
 13   218 Kattapuram, Nathan  11 Walt Whitman         2:43.30    2:41.49  
 14   199 Byrne, Luka          9 Walt Whitman                    2:46.55  
 15   205 Fedowitz, Reed      11 Walt Whitman         2:55.70    2:51.68  
 16   249 Zeidenberg, Zach    11 Walt Whitman         2:56.89    3:00.15  
 17   216 Joe, Brandon        10 Walt Whitman         2:56.50    3:01.98  
 18   338 Shenkan, Kyle        9 Walter Johns         3:03.70    3:04.03  
 19   197 Bernard, Shai       11 Walt Whitman         3:07.90    3:07.68  
 20   334 Scale, Ian           9 Walter Johns         3:01.50    3:14.88  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   329 O'Leary, Kevin      12 Walter Johns                    4:52.74    5   
  2   326 Narayan, Shashank   12 Walter Johns         4:52.24    4:54.95    3   
  3   339 Singer, Daniel      12 Walter Johns                    4:57.60    1   
  4   317 Lehman, Stefan      11 Walter Johns         4:52.10    5:06.29  
  5   324 Moulec, William     10 Walter Johns         5:16.90    5:13.22  
  6   325 Murphy, Sean        10 Walter Johns                    5:16.57  
  7   316 Leal, Sebastian     11 Walter Johns         5:28.20    5:18.92  
  8   322 May, Jackson        10 Walter Johns         5:19.40    5:22.86  
  9   336 Schmidt, Robert     10 Walter Johns         5:12.00    5:29.90  
 10   237 Rumsfeld, Ben        9 Walt Whitman         5:37.06    5:30.79  
 11   318 Letourneau, Leo     10 Walter Johns         5:36.60    5:42.73  
 12   220 Krush, Thomas       10 Walt Whitman         5:50.83    5:47.05  
 13   226 Metz, Raphael        9 Walt Whitman         6:18.30    5:48.64  
 14   249 Zeidenberg, Zach    11 Walt Whitman         6:04.28    6:11.31  
 15   216 Joe, Brandon        10 Walt Whitman         6:16.25    6:13.31  
 16   205 Fedowitz, Reed      11 Walt Whitman         6:18.32    6:15.16  
 17   218 Kattapuram, Nathan  11 Walt Whitman         6:18.84    6:16.87  
 18   338 Shenkan, Kyle        9 Walter Johns         6:15.60    6:54.32  
 19   334 Scale, Ian           9 Walter Johns         6:30.00    6:56.96  
 20   197 Bernard, Shai       11 Walt Whitman         6:52.48    6:57.51  
 21   303 Campbell, Theodore  10 Walter Johns         7:39.00    7:31.82  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   321 May, Carter         12 Walter Johns        10:19.40   10:23.29    5   
  2   198 Bratt, Aaron         9 Walt Whitman        10:38.07   10:32.48    3   
  3   344 Winter, Patrick     12 Walter Johns        10:35.87   11:02.89    1   
  4   339 Singer, Daniel      12 Walter Johns        10:27.90   11:08.30  
  5   317 Lehman, Stefan      11 Walter Johns        11:00.00   11:10.17  
  6   316 Leal, Sebastian     11 Walter Johns                   12:06.03  
  7   220 Krush, Thomas       10 Walt Whitman                   12:23.25  
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   224 Marquez, Eric        9 Walt Whitman           19.04      20.1h    5   
  2   201 Christofides, Andr   9 Walt Whitman           21.04      20.9h    3   
  3   337 Seley, Samson       10 Walter Johns                      23.4h    1   
 
Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   327 Novak, Zachary      11 Walter Johns           49.01      48.57    5   
  2   201 Christofides, Andr   9 Walt Whitman           55.24      49.96    3   
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Walter Johnson                                                 48.13    5   
     1) 297 Ahnell, Peyton 11           2) 305 Diomande, Aziz 10          
     3) 313 Holton, Kaleb 11            4) 328 Odey, Jesse 11             
  2 Walter Johnson  'B'                                            70.91  
     1) 304 Carlyle, Christopher 11     2) 307 Girr-Scott, Elijah 12      
     3) 314 Kidwell, Christopher 10     4) 335 Schmidt, Alexander 10      
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Walter Johnson                                               1:34.72    5   
     1) 307 Girr-Scott, Elijah 12       2) 314 Kidwell, Christopher 10    
     3) 335 Schmidt, Alexander 10       4) 342 Tanasovich, Reed 11        
  2 Walt Whitman                                                 1:41.52  
     1) 223 Marmol, Jacob 10            2) 245 Wasserman, Sam 12          
     3) 225 Matus-Bond, Tobias 11       4) 236 Richardson, Carlos 10      
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Walt Whitman                                                 3:39.51    5   
     1) 212 Hedberg, Robert 10          2) 243 Tabatabaee, Omid 11        
     3) 219 Kaufman, Kevin 11           4) 222 Madden, Dylan 11           
  2 Walter Johnson                                               3:48.63  
     1) 298 Andre, Brenan 11            2) 309 Hananel, Owen 10           
     3) 329 O'Leary, Kevin 12           4) 336 Schmidt, Robert 10         
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Walter Johnson                                               9:00.75    5   
     1) 298 Andre, Brenan 11            2) 317 Lehman, Stefan 11          
     3) 321 May, Carter 12              4) 344 Winter, Patrick 12         
  2 Walt Whitman                                      9:16.50    9:17.05  
     1) 231 Onwuamaegbu, Obi 9          2) 208 Gersch, Max 9              
     3) 215 Jacobs, Kai 9               4) 204 Engels, Joshua 10          
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   319 Leverenz, Andrew    11 Walter Johns         5-10.00    5-00.00    5   
  2   313 Holton, Kaleb       11 Walter Johns         4-10.00    4-10.00    2   
  2   309 Hananel, Owen       10 Walter Johns         5-02.00    4-10.00    2   
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   342 Tanasovich, Reed    11 Walter Johns        19-00.00   19-09.00    5   
  2   313 Holton, Kaleb       11 Walter Johns        19-00.50   18-09.00    3   
  3   331 Rand, Noam          11 Walter Johns        18-05.00   18-06.50    1   
  4   304 Carlyle, Christoph  11 Walter Johns        17-06.00   17-07.50  
  5   330 Puente, Jackson     11 Walter Johns        17-11.75   17-04.00  
  6   297 Ahnell, Peyton      11 Walter Johns        16-03.00   17-01.00  
  7   328 Odey, Jesse         11 Walter Johns        16-11.00   16-08.00  
  8   305 Diomande, Aziz      10 Walter Johns        15-10.00   16-06.00  
  8   230 Nordheimer, Ryan    11 Walt Whitman        15-05.00   16-06.00  
 10   309 Hananel, Owen       10 Walter Johns        14-01.00   15-11.50  
 11   242 Su, Andre           10 Walt Whitman                   14-09.50  
 12   223 Marmol, Jacob       10 Walt Whitman        15-10.50   14-00.00  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   342 Tanasovich, Reed    11 Walter Johns        41-02.50   42-02.50    5   
  2   330 Puente, Jackson     11 Walter Johns        41-00.50   39-02.00    3   
  3   328 Odey, Jesse         11 Walter Johns        34-09.00   34-10.00    1   
  4   313 Holton, Kaleb       11 Walter Johns        37-07.25   34-05.00  
 --   230 Nordheimer, Ryan    11 Walt Whitman        30-07.00         ND  
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   300 Birgin, Andrew      10 Walter Johns        38-02.50   37-05.00    5   
  2   333 Saucedo, Leonardo   10 Walter Johns        34-11.00   36-05.50    3   
  3   340 Suazo Pineda, Luis  12 Walter Johns        38-06.00   32-08.00    1   
  4   244 Tutt, Ben           10 Walt Whitman        32-03.00   32-05.50  
  5   337 Seley, Samson       10 Walter Johns        28-05.00   27-00.50  
  6   211 Hearn, Jesse        11 Walt Whitman        27-00.25   26-09.50  
  7   241 Stricklett, Willia  11 Walt Whitman        22-04.00   22-07.50  
  8   233 Pisarski, Jakub     10 Walt Whitman        23-05.00   21-09.00  
 --   311 Hayden, Henry       10 Walter Johns        24-10.50         ND  
 --   299 Bayone, Alexander   10 Walter Johns        34-11.00         ND  
 --   310 Harvey, Devin       12 Walter Johns        34-02.00         ND  
 --   343 Tycko, Jacob        11 Walter Johns        28-02.50         ND  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   333 Saucedo, Leonardo   10 Walter Johns          101-05     103-08    5   
  2   340 Suazo Pineda, Luis  12 Walter Johns           95-00      89-07    3   
  3   337 Seley, Samson       10 Walter Johns           84-00      88-07    1   
  4   300 Birgin, Andrew      10 Walter Johns           79-08      87-05  
  5   244 Tutt, Ben           10 Walt Whitman           76-03   75-04.50  
  6   211 Hearn, Jesse        11 Walt Whitman           80-00      74-04  
  7   241 Stricklett, Willia  11 Walt Whitman           68-11      65-11  
  8   233 Pisarski, Jakub     10 Walt Whitman           48-09      46-07  
 --   311 Hayden, Henry       10 Walter Johns           63-07         ND  
 --   299 Bayone, Alexander   10 Walter Johns           96-08         ND  
 --   343 Tycko, Jacob        11 Walter Johns           84-06         ND  
 --   310 Harvey, Devin       12 Walter Johns           90-06         ND  




Licensed to Walt Whitman High School            HY-TEK's Meet Manager 4/20/2016
                    Walter Johnson vs. Whitman - 4/20/2016                     
                           Walt Whitman High School                            
                                 Bethesda, MD                                  
                       Team Rankings - Through Event 34                        
 
                              Female Team Scores                               
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Walter Johnson                     WAJ              94  
                2 Walt Whitman                       WWH              42  
 
                               Male Team Scores                                
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Walter Johnson                     WAJ              99  
                2 Walt Whitman                       WWH              37  




Return to Top

Email | About