MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




SV, Damascus at WM
Watkins Mill HS Home TF Meets History
Hosted By: Watkins Mill
Gaithersburg, Maryland
2016-04-05

Double Dual Meet - 4/5/2016
Seneca Valley, Damascus, Watkins Mill
Watkins Mill HS
Results
Girls 100 Meter	Dash

Name	Finals	School
Finals
1	12.50	Woode, Denise		Damascus
2	12.60	Miller, Rhoda		Watkins	Mill
3	13.20	Harper, Dajia		Watkins	Mill
4	13.30	Sayeh, Dekonti		Watkins	Mill
5	13.40	Del Borrello, Mina	Damascus
6	13.60	Govan, Taeviana		Damascus
7	13.80	Ancalmo, Juliana	Damascus
8	14.00	Blue, Keanna		Seneca Valley
9	14.10	Henning, Tara		Damascus
10	14.40	Kelly, Kayla		Damascus
11	14.70	Jensen, Taylor		Damascus
12	15.20	Godonou, Sharon		Seneca Valley
13	15.40	Dagher, Gabriella	Damascus
14	15.90	Kenya, Imani		Seneca Valley

Girls 200 Meter	Dash
Name	Finals	School
Finals
1	26.40	Woode, Denise		Damascus
2	26.80	Miller, Rhoda		Watkins	Mill
3	27.00	Kameka, Melissa		Damascus
4	27.70	Kameka, Samantha	Damascus
5	28.10	Sayeh, Dekonti		Watkins	Mill
6	28.40	Blue, Keanna		Seneca Valley
7	x28.90	Govan, Taeviana		Damascus
8	29.70	Harris, Sydney		Seneca Valley
9	29.90	Dawson, Taylor		Watkins	Mill
10	x30.20	Jensen, Taylor		Damascus
11	x30.70	Venkataraman,Nishedhya	Damascus
12	x30.90	Kelly, Kayla		Damascus
13	x31.30	Dagher, Gabriella	Damascus
14	33.20	Nwachukwu, Chinenye	Seneca Valley
15	x33.50	Kenya, Imani		Seneca Valley
16	x33.70	Enamorado`, Victoria	Watkins	Mill

Girls 400 Meter	Dash
Name	Finals	School
Finals
1	59.30	Kameka, Melissa		Damascus
2	59.90	Rishell, Alyssa		Watkins	Mill
3	1:00.30	Kameka, Samantha	Damascus
4	1:00.70	Woode, Denise		Damascus
5	1:05.30	Del Borrello, Mina	Damascus
6	1:07.50	Rishell, Caitlyn	Watkins	Mill
7	1:09.10	Pugh, Jordyn		Seneca Valley
8	1:12.10	Kelly, Kayla		Damascus
9	1:12.90	Lai, Amy		Seneca Valley
10	1:13.80	Dagher, Gabriella	Damascus
11	1:13.90	Bailey, Samantha	Seneca Valley
12	1:15.70	Sen Bassi, Cynthia	Seneca Valley
13	1:22.20	Arora, Aashika		Seneca Valley

Girls 800 Meter Run
Name	Finals	School
Finals
1	2:28.80	Delaplaine, Heather	Damascus
2	2:46.90	Strokis, Madeleine	Damascus
3	2:50.60	Lai, Amy		Seneca Valley
4	2:53.70	Tutu, Nana		Watkins	Mill
5	3:03.20	Guise, Abigail		Seneca Valley
6	3:11.10	Ugalde, Melanie		Seneca Valley
7	3:45.90	Sulkunte, Niyathi	Seneca Valley
8	3:55.70	Sowe, Aisha		Watkins	Mill
9	3:58.10	Otero-Martinez, Tania	Seneca Valley

Girls 1600 Meter Run
Name	Finals	School
Finals
1	5:34.10	Delaplaine, Heather	Damascus
2	6:07.20	Ancalmo, Juliana	Damascus
3	6:18.30	Duvan, Brianna		Damascus
4	6:34.50	Lai, Amy		Seneca Valley
5	6:37.40	Sen Bassi, Cynthia	Seneca Valley
6	6:43.50	Boege, Ella		Damascus
7	6:47.60	Ugalde, Melanie		Seneca Valley
8	7:03.50	Siever, Abby		Damascus
8	7:03.50	Siess, Catherine	Damascus
10	7:04.60	Mandalou, Shannon	Seneca Valley
11	7:10.80	Crisafulli, Carly	Damascus
12	7:11.20	Munoz, Hanna		Seneca Valley
13	7:18.50	Miller, Kate		Damascus
14	7:24.90	Otero-Martinez, Tania	Seneca Valley
15	9:02.00	Sowe, Aisha		Watkins	Mill

Girls 3200 Meter Run
Name	Finals	School
Finals
1	14:12.60 Guise, Abigail		Seneca Valley
2	14:27.20 Smith, Taylor		Damascus
3	15:07.10 Strokis, Madeleine	Damascus
4	15:21.70 Ugalde, Melanie	Seneca Valley
5	15:53.80 Mandalou, Shannon	Seneca Valley
---	DNF	 Otero-Martinez, Tania	Seneca Valley

Girls 100 Meter	Hurdles
Name	Finals	School
Finals
1	16.30	Bailey, Taylor		Seneca Valley
2	18.70	Whipp, Samantha		Watkins	Mill
3	19.80	Drammeh, Fatoumata	Watkins	Mill
4	21.50	Staskal, Elizabeth	Seneca Valley
5	21.80	Kimbis, Margaret	Seneca Valley

Girls 300 Meter Hurdles
Name	Finals	School
Finals
1	51.60	Jacob, Mia		Damascus
2	56.10	Drammeh, Fatoumata	Watkins	Mill
3	1:02.00	Staskal, Elizabeth	Seneca Valley
4	1:02.70	Kimbis, Margaret	Seneca Valley
---	NT	Whipp, Samantha		Watkins	Mill
---	NT	Bailey, Taylor		Seneca Valley

Girls 4x100 Meter Relay
Team	FinalsRelay
Finals
1	52.20	Watkins	Mill A
		1) Sayeh, Dekonti		2) Miller, Rhoda
		3) Harper, Dajia		4) Whipp, Samantha
2	55.10	Seneca Valley A
		1) Harris, Sydney		2) Godonou, Sharon
		3) Hilliard, Brandi		4) Kenya, Imani
3	56.00	Damascus A
		1) Govan, Taeviana		2) Jacob, Mia
		3) Venkataraman, Nishedhya	4) Jensen, Taylor
4	1:03.80	Watkins	Mill B
		1) Knight, Brianna		2) Dawson, Taylor
		3) Jimenez-Vargas, Genesis	4) Workcuff, Dejia
5	1:08.20	Damascus B

Girls 4x200 Meter Relay
Team	FinalsRelay
Finals
1	1:51.10	Watkins	Mill A
		1) Sayeh, Dekonti		2) Tutu, Nana
		3) Harper, Dajia		4) Whipp, Samantha
2	1:58.40	Seneca Valley A
		1) Harris, Sydney		2) Blue, Keanna
		3) Godonou, Sharon		4) Okoye, Nonie
3	2:02.00	Damascus A
		1) Govan, Taeviana		2) Jacob, Mia
		3) Venkataraman, Nishedhya	4) Jensen, Taylor
4	2:11.80	Watkins	Mill B
		1) Knight, Brianna		2) Drammeh, Fatoumata
		3) Jimenez-Vargas, Genesis	4) Workcuff, Dejia

Girls 4x400 Meter Relay
Team	FinalsRelay
Finals
1	4:14.90	Damascus A
		1) Ancalmo, Juliana	2) Dagher, Gabriella
		3) Del	Borrello, Mina	4) Kameka, Melissa
2	4:20.10	Watkins	Mill A
		1) Miller, Rhoda	2) Rishell, Alyssa
		3) Rishell, Caitlyn	4) Tutu, Nana
3	4:50.10	Damascus B

Girls 4x800 Meter Relay
Team	FinalsRelay
Finals
1	12:34.69 Damascus A
		1) Boege, Ella		2) Crisafulli, Carly
		3) Duvan, Brianna	4) Siess, Catherine

Girls High Jump
Name	Finals	School
Finals
---	NH	Harper, Dajia			Watkins	Mill
---	NH	Ewane, Roberta			Watkins	Mill
---	NH	Meadows, Ashley			Seneca Valley

Girls Long Jump
Name	Finals	School
Finals
1	15-10.00	Bailey, Taylor		Seneca Valley
2	12-11.00	Bailey, Samantha	Seneca Valley
3	11-01.00	Lai, Amy		Seneca Valley
---	ND		Jimenez-Vargas, Genesis	Watkins	Mill
---	ND		Knight, Brianna		Watkins	Mill

Girls Triple Jump
Name	Finals	School
Finals
1	28-07.50	Bailey, Samantha	Seneca Valley
---	ND		Ewane, Roberta		Watkins	Mill
---	ND		Bailey, Taylor		Seneca Valley

Girls Shot Put
Name	Finals	School
Finals
1	20-01.00	Chambers, Persia	Seneca Valley
2	19-08.00	Gotard, Allison		Damascus
3	19-01.00	Binnall, Miranda	Damascus
4	18-02.00	Henning, Tara		Damascus
5	x18-01.00	Marinaccio, Alyssa	Damascus
6	x18-00.00	Boykin, Madison		Damascus
7	x13-07.00	Wallace, Zoe		Damascus

Girls Discus Throw
Name	Finals	School
Finals
1	74-08		Chambers, Persia	Seneca Valley
2	66-09		Gotard, Allison		Damascus
3	54-09		Boykin, Madison		Damascus
4	53-04		Henning, Tara		Damascus
5	x46-10		Binnall, Miranda	Damascus
6	x45-05		Marinaccio, Alyssa	Damascus
7	x30-11		Wallace, Zoe		Damascus
---	ND		Basemera, Stacy		Seneca Valley
---	ND		Karikari, Sarah		Seneca Valley
---	ND		Fom Mayou, Mikhale	Seneca Valley
---	ND		Hewitt, Stevie		Watkins	Mill

Results
Boys 100 Meter Dash
Name	Finals	School
Finals
1	11.00	Elenga-Mandzila, Gedeon	Watkins	Mill
2	11.10	Vinson, Markus		Damascus
3	11.40	Williams, J'Sean (Xavie Seneca Valley
4	11.60	McNeary, Brian		Watkins	Mill
4	11.60	Smith, Javier		Damascus
6	11.80	Ayo-durojaiye, Tikristi	Damascus
7	12.00	Dantzler, Andrew	Seneca Valley
7	x12.00	Pitt, Emile		Damascus
9	12.10	Barnor, Aaron		Watkins	Mill
9	12.10	Simpson, Sevaun		Seneca Valley
9	x12.10	Horst, Cameron		Damascus
12	x12.20	Brown, Kymani		Seneca Valley
12	x12.20	Wilkerson, Jordan	Damascus
12	x12.20	Meannu, Semaj		Seneca Valley
15	x12.40	McNeill, III, John	Damascus
15	x12.40	Hammond, Jared		Damascus
17	x12.70	Lofton, D'Mitri		Watkins	Mill
18	x12.80	Elliott, Brandon	Seneca Valley
19	x12.90	Naulgan, James		Watkins	Mill
20	x13.30	Bouma, Nathan		Damascus
21	x14.60	Ali, Avinash		Seneca Valley
22	x16.50	Valle Jr, Vincent	Seneca Valley
23	x16.80	Ray III, Donald		Seneca Valley
---	DNF	Faruque, Omar		Seneca Valley

Boys 200 Meter Dash
Name	Finals	School
Finals
1	23.10	Williams, J'Sean (Xavie Seneca Valley
1	23.10	Vinson, Markus		Damascus
3	23.50	Elenga-Mandzila, Gedeon	Watkins	Mill
4	24.00	Mensah, Rodney		Seneca Valley
5	24.10	Vault, Nathaniel	Watkins	Mill
6	24.20	Ayo-durojaiye, Tikristi	Damascus
7	24.50	Dantzler, Andrew	Seneca Valley
8	x24.60	Wilson, Lance		Seneca Valley
8	24.60	Hammond, Jared		Damascus
10	x24.70	Simpson, Sevaun		Seneca Valley
11	x24.90	Brown, Kymani		Seneca Valley
12	x25.10	McNeill, III, John	Damascus
13	x25.90	Wilkerson, Jordan	Damascus
14	25.91	Adjapong, nicholas	Watkins	Mill
15	x26.10	Gaman, Janvier		Watkins	Mill
16	x26.50	Elliott, Brandon	Seneca Valley
17	x27.50	Erum, Lorenz		Seneca Valley
17	x27.50	Bouma, Nathan		Damascus
19	x27.70	Naulgan, James		Watkins	Mill
20	x30.60	Valle Jr, Vincent	Seneca Valley
20	x30.60	Gnahoui-David, Joel	Watkins	Mill
22	x30.70	Ali, Avinash		Seneca Valley

Boys 400 Meter Dash
Name	Finals	School
Finals
1	53.30	Williams, J'Sean (Xavie Seneca Valley
2	53.90	Pitt, Emile		Damascus
3	54.20	Vinson, Markus		Damascus
4	56.10	Beckett-Simms, Donavan	Seneca Valley
5	56.40	Ayo-durojaiye, Tikristi	Damascus
6	57.40	Meannu, Semaj		Seneca Valley
7	x57.50	Hammond, Jared		Damascus
8	57.90	Adjapong, nicholas	Watkins	Mill
9	58.50	Belinga, Zion		Watkins	Mill
10	x58.90	Smith, Javier		Damascus
11	x59.30	Rodriguez, Fabian	Seneca Valley
12	x59.90	McNeill, III, John	Damascus
13	1:00.90	Bouma, Nathan		Damascus
14	1:01.80	Wilkerson, Jordan	Damascus
15	1:02.70	Elliott, Brandon	Seneca Valley
16	1:04.90	Erum, Lorenz		Seneca Valley
17	1:10.30	Cross, Moziah		Watkins	Mill
18	1:14.20	Ali, Avinash		Seneca Valley
19	1:18.90	Valle Jr, Vincent	Seneca Valley

Boys 800 Meter Run
Name	Finals	School
Finals
1	2:06.50	Macek, Ben		Damascus
2	2:13.50	Horst, Cameron		Damascus
3	2:15.00	Palermo, Giovanni	Watkins	Mill
4	2:19.60	Rivas, Luis		Damascus
5	2:32.20	Meannu, Semaj		Seneca Valley
6	2:33.20	Sorto Palacios, Cristhi Seneca Valley
7	2:33.80	deBruin, Gabriel	Damascus
8	2:34.60	Diaz-Alminagor, Joseph	Watkins	Mill
9	2:36.00	Padilla, Ryan		Seneca Valley
10	2:37.90	Rivera, Christopher	Seneca Valley
11	2:38.80	Dang, Tommy		Seneca Valley
12	2:41.50	Rice, David		Damascus
13	2:43.40	Pugh, Camden		Seneca Valley
14	2:44.30	Perera, Dinesh		Damascus
15	2:44.80	McGrath, Paul		Damascus

Boys 1600 Meter Run
Name	Finals	School
Finals
1	4:40.30	Macek, Ben		Damascus
2	5:14.40	Rivas, Luis		Damascus
3	5:20.30	Sauceda, Iverson	Damascus
4	5:26.20	Junghans, Daniel	Damascus
5	5:34.60	Walz, Christopher	Seneca Valley
6	5:36.70	Diaz-Alminagor, Joseph	Watkins	Mill
7	5:41.60	deBruin, Gabriel	Damascus
8	5:42.60	Hrenko, Colin		Seneca Valley
9	5:46.80	Perera, Dinesh		Damascus
10	5:55.40	Dang, Tommy		Seneca Valley
11	5:56.70	Rice, David		Damascus
12	6:12.50	Pugh, Camden		Seneca Valley
13	6:14.70	Sorto Palacios, Cristhi Seneca Valley

Boys 3200 Meter	Run
Name	Finals	School
Finals
1	12:38.20 Hrenko, Colin		Seneca Valley
2	12:50.40 Maniktala, Pranav	Damascus
3	13:11.40 Sauceda, Iverson	Damascus

Boys 110 Meter Hurdles
Name	Finals	School
Finals
1	17.50	Rivera, Christopher	Seneca Valley
2	18.20	Shrestha, Sahil		Watkins	Mill

Boys 300 Meter Hurdles
Name	Finals	School
Finals
1	42.70	Gaal, Rasheed		Watkins	Mill
1	42.70	Rivera, Christopher	Seneca Valley
3	50.70	D'Almeida, Victor	Watkins	Mill
---	NT	McNeill, III, John	Damascus

Boys 4x100 Meter Relay
Team	Finals	Relay
Finals
1	46.10	Watkins	Mill	A
		1) Vault, Nathaniel	2) Elenga-Mandzila, Gedeon
		3) McNeary, Brian	4) Carter, Schezarone
2	46.60	Seneca Valley	A
		1) Feliz-Platt, Adrian	2) Gaither, Aaron
		3) Williams, J'Sean (Xavier)
3	x50.90	Watkins	Mill	B
		1) Cross, Moziah	2) Hibbert, Tyrees
		3) Ofosu, Joshua
4	53.10	Damascus	A
		1) Vinson, Markus	2) Ayo-durojaiye, Tikristi
		3) Pitt, Emile		4) Smith, Javier

Boys 4x200 Meter Relay
Team	Finals	Relay
Finals
1	1:38.40	Watkins	Mill	A
		1) Vault, Nathaniel	2) Barnor, Aaron
		3) Cross, Moziah	4) Ofosu, Joshua
2	1:46.30 Watkins	Mill	B
		1) Adjapong, nicholas	2) Naulgan, James
		3) Belinga, Zion	4) Hibbert, Tyrees
---	DQ	Seneca Valley	A
		1) Dantzler, Andrew	2) Feliz-Platt, Adrian
		3) Mensah, Rodney	4) Wilson, Lance

Boys 4x400 Meter Relay
Team	Finals	Relay
Finals
1	3:45.70	Watkins	Mill	A
		1) Gaal, Rasheed	2) Elenga-Mandzila, Gedeon
		3) McNeary, Brian	4) Carter, Schezarone
2	3:45.80	Damascus	A
		1) Horst, Cameron	2) Junghans, Daniel
		3) Macek, Ben		4) Rivas, Luis

Boys 4x800 Meter Relay
Team	Finals Relay
Finals
1	8:59.80	Damascus	A
		1) Horst, Cameron	2) Junghans, Daniel
		3) Macek, Ben		4) Rivas, Luis
2	9:16.00 Watkins	Mill	A
		1) Gaal, Rasheed	2) D'Almeida, Victor
		3) Adjapong, nicholas	4) Palermo, Giovanni
3	9:51.40 Seneca Valley	A
		1) Rodriguez, Fabian	2) Powell-Graves, Rickey
		3) Sanchez, Sergio	4) Sorto Palacios, Cristhian

Boys High Jump
Name	Finals	School
Finals
1	5-10.00		Shrestha, Sahil		Watkins	Mill
2	5-04.00		Clarke, Lenard		Watkins	Mill
3	5-02.00		Mensah, Rodney		Seneca Valley
4	J5-02.00 	Ofosu, Joshua		Watkins	Mill
5	x5-00.00 	Barnor, Aaron		Watkins	Mill
---	NH		Lamb, Ameen		Seneca Valley
---	NH		Hibbert, Tyrees		Watkins	Mill

Boys Long Jump
Name	Finals	School
Finals
1	20-02.00	Beckett-Simms, Donavan	Seneca Valley
2	18-03.00	Wilson, Lance		Seneca Valley
3	16-06.00	Ayisi-Fianko, Zach	Watkins	Mill
4	16-01.00	Cross, Moziah		Watkins	Mill
5	15-11.00	Lofton, D'Mitri		Watkins	Mill
6	x15-04.00	Soghomonian, Chase	Watkins	Mill
7	x14-04.00	Barnor, Aaron		Watkins	Mill
8	13-03.00	Ali, Avinash		Seneca Valley
---	ND		Ofosu, Joshua		Watkins	Mill
---	ND		Gaither, Aaron		Seneca Valley
---	ND		Lamb, Ameen		Seneca Valley

Boys Triple Jump
Name	Finals	School
Finals
1	45-03.00	Beckett-Simms, Donavan	Seneca Valley
2	38-02.00	Shrestha, Sahil		Watkins	Mill
3	33-05.00	Soghomonian, Chase	Watkins	Mill
4	33-00.50	Hibbert, Tyrees		Watkins	Mill

Boys Shot Put
Name	Finals	School
Finals
1	38-07.00	Alban, Neil		Watkins	Mill
2	36-06.50	George, Connor		Watkins	Mill
3	35-01.00	Layeni, Olawola		Seneca Valley
4	32-06.00	Fernandez, Daniel	Watkins	Mill
5	32-02.00	Golston, Darius		Seneca Valley
6	32-01.00	Christian, Javoni	Damascus
7	32-00.00	Blanco, Dunan		Damascus
8	31-09.00	Durant, Dalton		Damascus
9	28-01.00	Jordon, Dione		Seneca Valley
10	x28-00.00	Mattes, Ray		Damascus
11	x27-06.50	Pierson, Jayden		Seneca Valley
12	x27-02.50	Kelly, Austin		Damascus
13	x24-09.00	Guzman, Anibal		Watkins	Mill
14	x24-01.00	Jennings, Thomas	Seneca Valley
15	x23-11.00	Wilson, Joel		Seneca Valley
16	x22-11.00	Faruque, Omar		Seneca Valley

Boys Discus Throw
Name	Finals	School
Finals
1	108-07		George, Connor		Watkins	Mill
2	101-02		Alban, Neil		Watkins	Mill
3	95-00		Durant, Dalton		Damascus
4	90-11		Mattes, Ray		Damascus
5	87-03		Layeni, Olawola		Seneca Valley
6	84-06		Fernandez, Daniel	Watkins	Mill
7	81-04		Kelly, Austin		Damascus
8	x78-01		Christian, Javoni	Damascus
9	78-00		Pierson, Jayden		Seneca Valley
10	x64-00		Guzman, Anibal		Watkins	Mill
11	62-07		Golston, Darius		Seneca Valley
12	x55-06		Jordon, Dione		Seneca Valley
13	x52-11		Blanco, Dunan		Damascus
14	x52-00		Jennings, Thomas	Seneca Valley
---	ND		Ibrahim, Mamadou	Seneca Valley
---	ND		Hewitt, Stephen		Watkins	Mill
---	ND


	Damascus	Girls	-	75
	Watkins	Mills	Girls	-	32

	Seneca Valley	Girls	-	61
	Watkins	Mill	Girls	-	50

	Damascus	Girls	-	69
	Seneca Valley	Girls	-	55

	Damascus	Boys	-	48.5
	Watkins	Mills	Boys	-	82.5

	Seneca Valley	Boys	-	58
	Watkins	Mill	Boys	-	74

	Damascus	Boys	-	55
	Seneca Valley	Boys	-	61


Return to Top

Email | About