MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Pathmark National Sch. Classic
National Indoor Championships History
Hosted By: Princeton
Princeton, New Jersey
1985-03-17

Montgomery County, MD Results:
GINNY HANLON 	Brookville,MD	(Sherwood)	5-6 High Jump (7th)

results from nationalscholastic.org
FATHMARK NATIONAL SCHOLASTIC CLASSIC
Princeton U.17 March 85, 220 vard synthetic track

		WOMEN

		55 meters
	1.	  **CARYL SMITH(Washington,Denver,CO)	6.94
		(= National record by Patty Dunlap(Camden,NT),1979;
		Angela Williams(Me Auley,Brooklyn,NY),1983;
		Stephanie Saleem(Neptune,NJ),1985)
		@= National sophomore class record by Saleem)
		( Meet record: old by Smith in semis, 7.04)
	2.	DOROTHY VEREEN(Beacon,NY)	7.13
	3.	PAM HUGHES(Hope,Providence,RI)	7.15
	4.	CHARLENE HINTON(Jefferson-Huguenot-Wythe,Ri,ohmorkd,VA)	7.15
	5,	SONJA KEARNEY(?,Philadelphia,PA)	7.22
	6.	  **JACKIE SMITH(Randolph,MA)	7.22
	7.	TONJA STEVENS(Blackhawk,Beaver Falls,PA)	7.37

	dnf:	NICOLE WILLIAMS(Taft,Bronx,NY)

   SEMI I:   **Caryl Smith 7.04 (Meet record: old Joy Smith in heats,
7.06); 2. Kearney 7.21; 3. Stevens 7.22;
                   Pam Jones(JHS 120,Bronx,NY) 7.26i 5. Shellv Kelley
(Jamaica,Queens,NY) 7.39.
SEMI II: 1. Hughes 7.13; 2. Smith 7.19; 3. Hinton 7.20;4. Tressa
Smith(Norman Thomas,Bronx,NY) 7.26; 5. Beth
Webster(Sanford,DE) 7.28; 6. Patricia Cupid(Wingate,Brooklyn,NY)
7.38.
SEMI III: 1. Vereen 7.15; 2. Wil.liams 7.16; 3.'Monique Everett
(Denbigh,Newport News,VA) 7.27; 4. Tracy Darmstadt (Potsdam,NY) 7.39.

HEAT I: 1. Caryl Smith 7.06 (Meet record: old by Clair Connor
(Rahway,NJ),1984,7.12); 2. Jones 7.22; 3. Claudia Moon(Hempstead',NY)
7.41; 4. Diane Cawley(Hellertown, PA) 7.49.
HEAT 11: 1. Stevens 7.35; 2. Hughes 7.37.
HEAT III: 1. Webster 7.32; 2. Sharon Coyne(Malden,MA) 7.34; 3. Cupid
7.40; 4. Carvella Holmes(Scott,Toledo,OH) 
		 7.47. 
HEAT IV: 1. Tressa Smith 7.18; 2. Kearney 7.34; 3. Debbie
Roberts(Penn,Philadelphia,PA) 7.39; 4. Alicia Hodnett  
			  (Jamestown,NY) 7.44.
HEAT V: 1. Vereen 7.25 2. Everett 7.29; 3. Darmstadt 7.46.
HEAT VI: 1. Williams 7.19; 2. Hinton 7.24; 3. Kelley 7.35; 4. Cheryl
Baker(?,Trenton,NJ).

		55 meter HIGH HURDLES (33")
	1.	*YOLANDA JOHNSON(Washington,Denver,CO)	7.92
		(Meet record: old by Towanda Hammond in semis, 8.07)
		(#ll all-time U.S. High School)
	2.	*TOWANDA HAMMOND(Jefferson-Huguenot-Wythe,Richmond,VA)	7.98
	3.	**TRESSA SMITH(Norman Thomas,Bronx,NY)	8.18
	4.	NIKKI WILLIAMS(Huron,Ann Arbor,MI)	8.23
              5.	*BETH WEBSTER(Sanford,DE)	      8.27
               6.	DAWNA COLLINS(Denbigh,Newport News,VA)	8.36
               7.	*SHAWN MOORE(Penn,Philadelphia,PA)	8.39
	8.	MARY PAYNE(Lutcher,LA)	8.44

SEMI 1:	1. Hammond (Meet record: old by Claire Connor
(Rahway,NJ),1984,8.12); B. Tressa.Smith 8.14; 
3. Moore 8.24@ 4. Webster 6.32; 5. Tiffany Smith (Westfield,MA) 8.35;
6. Shermaine Sinith(Monroe, Bronx,NY) 8.51; 7. Hope
Wright(Columbia,Maplewood, NJ) 8,63; S. Karen Crookett(Mt.
Vernon,NY) 8.69
SEMI II:	1. Johnson 8.24; 2. Williams 8'29; 3. Payne 8.51; 4.
Collins 8.52; 5. Ann Mc Cool(Robinson,Fairfax, VA) 8.56.

HTAT I:	1. Johnson 8.38; 2. Mc Cool 8.60. 
HEAT II:	1. Tiffany Smith 8.54; 2. Wright 8.61; 3. Artrelia
Turner(Camden,NJ) 8.66.
HEAT III:	         1. Hammond 8.23; 2. Tressa Smith 8.31; 3. Moore
8,32; 4. Webster 8.64. 
HEAT IV: 	        1. Williams 8.29; 2. Collins 8.45; 3. Shermaine
Smith 8.67.
	300 Meters						300y
1.     ***TASlHA DOWNING(Tech,BostonMA)
35.39		39.30
(National fweshman Class record; old: Downing, Heat II, 40.58)
 (National Freshman Class record for 300 yards; old: Maxine
Underwood(English,Boston,MA),1979,35.7)
(35.39 is #7 A-T for 300 yards; 39.30 is #4 A-T for 300 meters)
2.	*ROBIN DE SEIGNORA(Cleveland,Queens,NY)
35.46		39.34
(National Junior Class record; old: Robin Benjainin(Central, Seat
Pleasant,MD),1983,39.6)
(35.46 is #6 A-T for 300 yards; 39.34 is =#5 A-T for 300 meters)
3.      ***PAM JONES(JHS 120,Bronx,NY)	36.97                40.85
4.	           ANDREA BUSH(East,Denver,CO)	37.53
41.43

DNS:	*LOUAN GUIALDO(Evander Childs,Bronx,NY)
DNF:	TONYA STEVENS%Blackhawk,Beaver Falls,PA)

		300 Meters Consolation
	1.	SHELLY KELLEY(Jamaica,t)ueens,NY)	38.08	42.08
	2.	CHERIS REDDEN(New Castle,DE)	38.24	42.30
	3,	   *HAKIMA WEBB(Shabazz,Newark,NJ)	38.61	42.45
	4.	CARVELLA HOLMES(Scott,Toledo,OH)	38.06	42.49
	5.	PATRICIA CUPID(Winqate,Brooklyn,NY)	38.74	42.99

DNF:	SHIRLEY BODDEN(Merganthalor,Baltimore,MD)

	HEAT I: 	1. Bush 37.21, 40.92; 2. Redden 38.91, 42.67; 3.
Tracy Darmstadt(Potsdam,NY) 39.66, 43.07 
			  (Rejenna Mc Lin (Baldwin,NY) finished 2nd in 38.01,
41.52 but was disqualified for running out of 
			  lane).
HEAT II: 1. Downing 36-52, 40.58 (40.58 is National Freshman Class
record; old: Caryl 
		  Smith(Washington,Denver,CO), 1984, 40.89); 2. Sodden 37.47,
41.44; 3. Holmes 37.69, 41.73. 
HEAT III:  1. De Seignora 36.07, 39.99; 2. Webb 38.44, 42-64;
	                  3.. Nancina Anderson(August Martin,Queens,NY)
39.27, 43.14. 
HEAT IV: 1. Stevens 35.96, 39.85; 2. Christin Corr(Taunton,MA) 38.80,
42.96; 3. Lorrie Coronella (Mashpee,MA) 
                    38.86,.,. 43.37.
 HEAT V:  1. Kelley 38.65, 42.11; 2. Cupid 38.99, 42.70; 3. Susan
Broderick(Robinson,Fairfax,VA) 39.07, 42.83; 
                  4. Tamica Evans(?,Philadelphia,PA) 39.18; 42.91.
HEAT VI: 1. Guilado 36.97, 40.78; 2. Jones 37.45, 41.16; 3. Ann Mc
Cool (Robinson, Fairfax, VA) 39.26, 43.13.

		400 Meters
	1.	JULIE JOHNSON(Memorial Day,Savannah,GA)	56.40
	2.	 *GISELLE HARRIS(Shabazz,Newark,NJ)	57.42
		 *MAUREEN BOOKSTROM(Lakewood,CO)	58.39
		 *AUDHEY DAWKINS(Evander Childs,Bronx,NY)	58.40
	5.	SHIRLEY BODDEN(Merganthaler,Baltimore,MD)	58.95
               6.	MELODY PRUNTY(Jamestown,NY)	61.04


		400 Meters Consolation
	1.	TANYA MC CRAY(Port Richmond,Staten Island,NY)	59.47
	2.	T BNJA SMITH(Barton,Brooklyn,NY)	59.68
	3.	SHELITA HUDSON(Jefferson-Huguenot-Wythe,Richmond,VA)	59.78
	4.	YOLANDA MARTIN(?)	60.15
	5.	  **DOREEN WEEMS(North Babylon,NY)	60.95

***JESSICA HUDSON(?) finished 3rd in 59.77 but was disqualified.

HEAT I: 1. Johnson 56.83; 2. Dawkins 58.97.
HEAT II: 1. Bookstrom 58.82; 2. Prunty 59.74.
HEAT III: 1. Harris 57.74; Bodden 58.97.
HEAT IV: 1. Me Cray 59.78.

800 Meters - Race I (seeded)
                 1.    	**ANDREA THOMAS(Walton,Bronx,NY)
2:12.19
	2	FRANCIE FAURE (Worland, WY)	2:12.91	.
	3.	CELESTE HALLIDAY(Bloomfield,CT)	2:13.71
	4.	BONNIE YUEN(Taunton,MA)	2:13.82
	5.	**DESIREE BLACK(Tottenville,Staten Island,NY)	2:16.36
	6.	MICHELLE CATANZARO(Commack,NY)	2:16.42
	7.	**ANNE MARIE CAREY(Bethlehem,Delmar,NY)	2:19.35
	                8.	**RACHELLE CLINTON(Notre Dame,St Island,NY)
2:20.36

		Race II
	1.	SONJA VAUGHN(Notre Da7,4e,Lawrenceville,NJ)	2:17.72

		Race III
	1.	GLORIA AZEKE(Tech,Brooklyn)	2:16.80
	2.	SANDRA MUIRMEAD(Prospect Hts,Brooklyn,NY)	2:19.34

		1500 Meters - Race II (seeded)
	1,	KATHY FRANEY(Massapequa,NY)	4:33.96
		(Meet Record; old: Eileen Ellig(Rutland,VT),1984,4:34.29)
	2.	**PATTY WIEGAND(Canastota,NY)	4:35.93
	3.	**SHOLA LYNCH(Hunter,NYC,NY)	4:36.09
	4.	*RUTH LOCKBAUM(Glassboro,NJ)	4:36.11
	5.	ANN MARIE QUINN(Syosset,NY)	4:38.52
	6.	CHRISTINE BROUGH(ST. Aqnes,Uniondale,NY)	4:40.01
	7.	PATTY NELSON(Richmond Hill,Queens,NY)	4:41.35
	5.	***CHRISTINE GENTILE(Babylon,NY)	4:42.95
	9.	EILEEN ELLIG(Rutland,VT)	4:46-10

		3000 Meters - Race I
	1.	*ANNA VARGAS(Penn,Philadelphia,PA)	10:20.46
	2.	BECKY GALLIVAN(Marion,NY)	10:22.IZ
                 3.	**LESLIE MARTIN(Washington,PA)	10:23.45
                 4.	**CHRISTINE SMITH(Draper,Schenectady,NY)
10:32.06
                 5.	NORMA THANBURGER(Wilton,CT)	10:32.54



		3000 Meters - Race II (seeded)
	1.	STACEY PREY(Brighton,Rochestez,NY)	9:44.60
		(Meet record; old: Kristin Perini(Milton Academy,Milton,Ma),
		1984, 9:56.51) (9:44.60 is #11 A-T U.S.)
	B.	KATHY PlTCHER(Bay Shore,NY)	10:04.70
	3.	*JEN VAN HORN(Wayne Valley,NJ)	10:06.35
	4.	JODY DUSHAY(Brighton,Rochester,NY)	10:08.56
	5.	MISSY DUCHINI(Wayne Valley,NJ)	10:12.86
	0.	JOANNA GREEN(Brunswick,ME)	10:13.43
	7.	  *TE'RRY MERO(Baidwinsville,NY)	10:27.80
	5.	 ***TERRI DILLINGHAM(Wantagh,NY)	10:35.63
	9.	  *THERESE DEVLIN(Wantagh,NY)	10:36.48

		MILE RELAY
	1.	PENN,PHILADELPHIA,PA	3:55.92
		(Meet record)
	2.	TRUMAN,BRONX,NY	4:01.14
	3.	BAY SHORE,NY	4:01.45
	4.	LOUGHLIN,BROOKLYN,NY	4:04.12
	5.	SHABAZZ,NEWARK,NJ	4:06.35
	6.	AUGUST MARTIN,QUEENS,NY	4:08.35

		TWO MILE RELAY
		Race I
	1.	WASHINGTONVILLE,NY	9:49.78
	2.	TRUMAN,BRONX,NY	9:51.85
	3.	HERRICKS,NEW HYDE PARK,NY	9:55.86
	4.	NOTRE DAME,STATEN ISLAND,NY	9:58.49

		Race II (seeded)
	1.	ROBINSON,FAIR@AX,VA	9:30.92
		(Meet Record)
	2.	WANTAGH,NY	9:36.94
	3.	MANCHESTER,NH	9:37.34
	4.	BRIGHTON,ROCHESTER,NY	9:37.95
	5.	ST. ANTHONY'S,SOUTH HUNTINGTON,NY	9:38.76
	6.	WILTON,CT	9:40.47
	7.	MONROE-WOODBURY,CENTRAL VALLEY,NY	9:41.22
	5.	LOUGHLIN,BROOKLYN,NY	9:43.44
	9.	WEST,PHILADELPHIA,PA	9:48.21
	10.	NOTRE DAME,LAWRENCEVILLE,NJ	9:50.08
	11.	COLUMBIA,MAPLEWOOD,NJ	9:52.40
	12.	BRONXVILLE,NY	9:54.69
	13.	UPPER ARLINGTON,COLUMBUS,OH	9:56.37










		HIGH JUMP
	1.	TANYA SMOLIN(Randolph,NJ)	5-9
	2.	*PEGGY ODITA(Upper Arlington,Columbus,OH)	5-9
	3.	*MELINDA CASE(West,Smithtown,NY)	5-9
	4.	*KAREN DI DONATO(Malvern Prep,PA)	5-9
           6.	    PAIGE VALDERRAMA(Tottenville,Staten Island,NY)
5-6
           6.	    LYNN NORWOOD(Searsdale,NY)	5-6
           7.	    GINNY HANLON(?,Brookville,MD)	5-6
           8.	    ROXANNE BOLTON(Falinouth,MA)	5-4
          9.		**DAWN CASE(West,Smithtown,NY)	5-4
           10.	JOANNE HAMPSTEAD(Kendall Park,NJ)	5-4

		LONG JUMP
	               1.	PAM HUGHES(Hope,Providence,RI)	19-3.Zb
		(19-3.25 is #16 A-T U.S.)
	              2.	*LOUAN GUIALDO(Evander Childs,Bronx,NY)	18-6
	              3.	TANYA SMOLIN(Randolph,NJ)	18-0.25
	4.	ARBA HOLLIDAY(Kendall Park,NJ)	17-11
	5.	STEPHANIE GURYSH(Tennant,Warminster,PA)"	17-9.75
	6.	***MARSHA GUIALDO(JHS 135,Bronx,NY)	17-9
	7.	PAMELA PRITCHARD(New Rochelle,NY)	17-7
               8.	ALICIA HODNETT(Jamestown,NY)	17-3.75
	9.	VERONICA HICKS(Jefferson-Huguenot-Wythe,Richmond,VA)  17-0

		TRIPLE JUMP
	1.	STEPHANIE GURYSM(Tennant,Warminster,PA)	37-1.75
		(National Senior Class record; old: 
		Lisa Smithwick(Braddock,PA),
		1979, 36-9.5; 37-1.75 IS #4 A-T U.S.)
	2.	DOROTHY VEREEN(Beacon,NY)	37-1.5
		(37-1.5 is #5 A-T U.S.)
	3.	VERONICA HICKS(Jefferson-Huguenot-Wythe,Richmond,VA)
36-10.25
		(36-10.25 is #6 A-T U.S.)
	4.	MARGE ROTTKAMP(Indian Hills,Oakland,NT)	36-8.5
		(36-8.5 is #9 A-T U.S.)
	5.	 **ANDIE KOFF(Spencerport,NY)	36-5.5
		(36-5.5 is =#ll A-T U.S.)
	6.	SUSAN GOLABEK(Albertus Magnus,Bardonia,NY)	35-6.75
	7.	** SHARON SCOTT(Woodlands,Hartsdale,NY)	34-10.25
	5.	*GRACE LOSIER(Sleepy Hollow,North Tarrytown,NY)	34-5
	9.	*.SUE RADI(South,Williamsville,NY)	34-0.5
	10.	BERNADETTE KEYES(Monroe,Bronx,NY)	33-7
	11.                KATHY NOONAN(ST. Francis,Queens,NY)	33-5

		SHOT PUT
	1.	SHELLY WICHMAN(Lutheran,Milwaukee,WI)	40-5
	2.	SHERRI HARRIS(Ludlowe,Fairfield,CT)	39-7
	3.	AUDREY CORSON(Monmouth@Regional,Tinton Falls,NJ) 39-6.75
	4.	JUDITH GREENoiarrison,NY)	39-4.25
	5.	  **PATTY HOZDIC(North,Williainsville,NY)	38-2
	6.	JACKIE FRANK(Baldwin,NY)	37-2



		PENTATHLON
	1	*PAM CONNELL(Norwell,MA)	3457
		(Meet record; old: Laura Anderson(Williarnsville East,East
		Amherst,NY),1984,3192)
	2.	LORI AMOS(Milford Mill,Baltimore,MD)	3451
	3.	   HEATHER DAHL(Wilton,CT)	3345
	4.	CHARISSE WEST(?,Trenton,NJ)	3344
	5.	LAURA ANDERSON(Williamsville E,Et Amherst,NY)	3306
	6.	PATTY SANDFORD(Fonda-Fultonville,Fonda,NY)	3233
	7.	KIM GOODE(Monmouth Regional,Tinton Falls,NJ)	3164
	5.	JEN GORMAN(Groenwich,CT)	3112

		MILE WALK
	1.              LYNN WEIK(Sayville,NY)	             7:36.72
             (Meet record; old: Donna Goldstein(Tottenville,Staten
Island,
            NY),1984,8:04.51)
           2.		CHRISTINE WEBER(Laneaster,NY)
7:59.96
           3.     	DEIRDRE COLLIER(Tappan Zee,South Orangeburg,NY)
8:10.43
           4.	KATIE WARREN (Coral Springs, FL)
8:16.99
           5.	HOPE HOLLOCK (Port Washington, NY
8:21.12
           6.	MAUREEN HOLLA (Newark, NY)				8:36.59
          7.		ANDREA ROMANO (Sayville, NY)
8:40.63
          8.		CATHY STROUD (?, Williamsville, NY)
8:40.64



MEN

55 Meters

            1		        FLOYD HEARD(Marshall,Milwaukee,WI)
6.39 
	(Meet record; old: Wayne Boyd, semis, 6.40, Heard, trials, 6.40)
	2.	ROBERT FOSTER(Denbiqh,Newport News,VA)	6.41
	3.	WAYNE BOYD(Rogers,Toledo,OH)	6.41
	4.	GARY GOODEN(Nazareth,Brooklyn,NY)	6.42
	5.	MARK REED(Ketcham,Wappingers Falls,NY)	6.43
	6.	GARY SATTERWHITE(Rahway,NJ)	6.45
	7.	LEROY POINDEXTER(Bay Shore,NY)	6.50
	8.	ISAAC WINDLEY(Brentwood,NY)	6.55
            9.	LEE JERKINS(Edgewood,Atco,NJ)	6.59

SEMI I: 1. Heard 6.46; 2. Poindexter 6.50; 3. Satterwhite 6.52; 4.
Jerkins 6.56; 4(tie).  Windley 6.56; 6. Melran Leach
(Adams,Cleveland,OH) 6.57.
SEMI II: 1. Boyd 6.40 (= Meet record by Heard in trials)2. Gooden
6.43; 3. Reed 6.45; 4. Foster 
		  6.46; 5. Chris Coleman(Binghamton,NY) 6.49; 6. Jeff
Collins(Brandeis,NYC,
NY)6.63; 7. Eric Mitchel(Pine Bluff,AR) 6.69.

HEAT I: 1. Foster 6.48; 2. Boyd 6.49; 3 . Jerkins 6.52; 4. Lenny
Davis(Wyandanch,NY) 6.69.
HEAT II: 1. Heard 6.40 (Meet record; old: Brandy Wells,Montelair,
NJ),1984, 6.45); 2. Windley 
                6.51; 3. Reed 6.54; 4. Coleman 6.58; 5. Eddie
Pearl(Adams,Cleveland,OH) 6.67.
 HEAT III: 1. Gooden 6.49; 2. Leach 6.62; 3. Meyer Porter
(?,Philadelphia,PA) 6.68.
HEAT IV: 1. Satterwhite 6.50; 2. Mitchel 6.64; 3. William Darby
(Shabazz,Newark,NJ) 6.67; 4, Poindexter 6.68.

		55 Meters HiqhHurdles (39”)
	1.	ERIC CANNON(Deloastle,wilmington,DE)	7.31
		(Meet record; old: Mitdhell, semis, 7.38)
	2.	ERIC MITCHEL(Pine Bluff,AR)	7.34
	3.	LAWRENCE FELTON(Lutcher,LA)	7.39
	4.	LONNIE HILL(Menchville,Newport News,VA)	7.44
	5.	DAVID JONES(Montolair,NJ)	7.56
	6.	GREG LARGE(Warwick Valley,NY)	7.75
	7.	BART BAILEY(Suitland,MD)	7.70
	8.	DONOVAN JAMES(?,Brooklyn,NY)	8.01

		SEMI I: 1. Felton 7.56; 2. Jones 7.72; 3. Large 7.84.
		SEMI II: 1. Mitchell 7.38 (Meet record); 2. Cannon 7.46;3.
Hill
		7.56; 4. Bailey 7.70; 5. Cliff Montifrd (North Babylon,
		NY) 7.74; 6. Raul Cardona(North Bergen,NJ) 7.80.

			300 Meters
             1.	ERRINGTON LINDO(Jefferson,Brooklyn,NY)
31.19             34.40 
	(31.19 is #9 A-T; 34.40 is #5 A-T; Meet record; 
	old: Reed in heat 5, 35.16)
	2.       FLOYD HEARD(Marshall,Milwaukee,WI)	31.42	34.52
	3.       WILLIAM REED(Central,Philadelphia,PA)	31.76	34.58
(34.58 is National Freshman Class record; old: Reed in heat 5,
	                             35.16; 34.58 is #9 A-T)
	4.       GARY SATTERWHITE(Rahway,NJ)	31.79	34.63
               5.       STEVE BROWN (Tech, Brooklyn, NY)	31.82
35.23
               6.       WAYNE SEATON (Nazareth, Brooklyn, NY
32.61                   36.14

					300 Meters Consolation
              1.	VANDO DAVIS(Dickinson,Wilminqton,DE)
35.00
              2.	ARNOLD HILL(?,New York,NY)					35.92
              3.	CHARLES WILSON(?,Newark,NJ)				35.99
             4.	MEYER PORTER(?,Philadelphia,PA)				37.04
HEAT 1: 1. Davis 32.80, 35.91.
HEAT II: 1. Heard 31.40, 34.47    (34.47 is #6 A-T); 2. Satterwhite
31.42, 34.51 (34.51 is #7 A-T); 
		3. Porter 32.95, 36.40; 4. Lonnie Major(?, Bronx,NY) 34.36,
36.44.
HEAT III: 1. Seaton 32.33, 35.44.
HEAT IV: 1. Brown 32.02, 35.38; 2. Wilson 32.47, 3(b.10; 3. Chris
Barlow(Mt.  Vernon,NY) 32.74; 36.29; 4. Hill 33.80,36.29.
	HEAT V: 1. Reed 31.70, 35.16 (31.70 is National Freshman Class
record; old: Conrad 
	Downes(Doughert,y,Philadelphia,PA),1975, 32.8; 35.16 is National
Freshman Class 
	Record; old: none listed); 2. Greg Large(Warwick Valley,NY)
33.45, 36.84. 
	HEAT VI: 1. Lindo 32.07, 35.47.










400 Meters
                 1.		GLENWOOD JACKSON(East Orange,NJ)
48.61
		 (Meet record; old: Paul Steele(Prospect
Heightt,Brooklyn,NY),
		1984,48.90; 46.61 is #7 A-T)
	2.	PAUL STEELE(Prospect Heights,Brooklyn,NY)	49.25
	3.	CURTIS CHUNG(Grady Vocational,Brooklyn,NY)	49.43
	4.	HAYDEN GUIALDO(Truman,Bronx,NY)	50.01
	ti.	DONALD TAYLOR(Adams,Cleveland,OH)	50.05
	6.	JAMES WALL(Denbigh,Newport News,VA)	50.78

		400 Meters Consolation
	'r.	TERRY SULLIVAN(Lincoln West,Cleveland,OH)	50.46
	2.	ANTHONY WARI)(Jefferson,Brooklyn,NY)	50.71
	3.	TONY LONCKE(?,Brooklyn, NY)	50.81
	4.	SEAN JONES(Baldwin,NY)	51.97
	5.	PAUL THOMAS(Adams,Cleveland,OH)	52.13
	6.	ANTHONY GARVIN(?,Newark,NJ)	52.53

	HEAT I: 1. Steele 50.15; 2. Chung 50.20; 3. Loncke 51.04.
	HEAT II: 1. Sullivan 50.71;    2. Ward 51.42.
	HEAT III: 1. Jackson 49.32;2. Guialdo 50.44; 3. Thomas 51.38.
	HEAT IV: 1. Taylor 49.72; 2. Wall 50.44; 3. Jones 51.65;4. Garvin
52.13.

		800 Meters

Race I
	1.	TOM SMITH(Wilton,CT)	1:59.87
	2.	MARK CHRISTIE(Taft,Bronx,NY)	2:00.51
	3.	GEORGE FORSTER(Taft,Bronx,NY)	2:00.59

	                                                      Race II
(seeded)
	1.	ST. CLAIR BLACKMAN(Prospect Heights,Brooklyn)	1:55.90
	2.	SHANE BUMGARNER(Norman,OK)	1:55.90
	3.	BILL GOING(Chaminade,Mineola,NY)	1:56.66
	4.	NORM MC HUGH(Stamford,CT)	1:57.49
		ROBERT ARVIDSON(Mahwah,NJ)	1:58.26
		JAMES WYNN(Brentwood,NY)	1:58.55
	7	BILL JIVIDEN(Shorham-Wading River,Shoreham,NY)	1:59.32
              8.	TIM JOHNSON, Chaminade, Mineola, NY	1:59.41

	1500 Meters
             1.		     PATRICK BRANDON(Ouabbin Regional,Barre,MA)
4:03.68 
		(Meet record; old: Martin Castillo(Emerson,NJ),1984,4:05.31)
	2.	NEIL DONOHUE(Farrell,Staten Island,NY)	4:03.74
	3.	MIKE HEDGECOCK(Wantagh,NY)	4:07.61
	4.	DAN BOISVERT(Woonsocket,RI)	4:09.38
	5.	BOB MURPHY(Wantagh,NY)	4:11.61
	6.	JACK HAY(Andover,NJ)	4:13.12
	7.	SIMEON CURRY(?,Staten Island,NY)	4:17.06






		3000 Meters
	1.	CALVIN GAZIANO(Castro Valley,CA)	8:26.55
		(Meet record)
	2.	MUSA WILLIAMS(Kimball Union Acad,Meriden,NH)	8:40.59
	3.	BRAD HUDSON(South,Eugene,OR)	8:43.76
	4.	ZAC SHEA(Columbia,,East Greenbush,NY)	8:46.25
	5.	MICHAEL PIERONI(Rogers,Newport,RI)	8:47.66
	6.	ART SMITH(Weston,MA)	8:48.27
	7.	TIM HEINLE(Brighton,Rochester,NY)	8:57.86
	8.                KEITH WILLIAMS(?,Trenton,NJ)	9:01.81


		MILE RELAY
		Race I
	1.	WINGATE,BROOKLYN,NY	3:27.20
	2.	HOWARD CAREER CENTER,WILMINGTON,DE	3:27.29
	3.	SHABAZZ,NEWARK,NJ	3:28.43

		Race II (seeded)
	1.	ADAMS,CLEVELAND,OH	3:20.18
		(50.9,49.7,50.0,49.7)
		(Meet record; #10 A-T)
	2.	PLAINFIELD,NJ	3:20.63
		(#18 A-T)
	3.	NEW ROCHELLE,NY	3:27.13
	4.	NAZARETH,BROOKLYN;NY	3:27.19
	5.	WEST,PHILADELPHIA,PA	3:27.80
	6.	CENTRAL,PHILADELPHIA,PA	3:31.88

		TWO MILE RELAY
	1.	PLAINFIELD,NJ	8:04.7
		(Meet record; old: Wantagh,NY,1984,8:06.81)
		(Penninqton,Bradby,Gentles,Hamilton)
	2.	WASHINGTONVILLE,NY	8:08.71
	3.	JEFFERSON,BROOKLYN,NY	8:14.82
	4.	STAPLES,WESTPORT,CT	8:15.58
	5.	LOUGHLIN,BROOKLYN,NY	8:17.30
	6.	KEARNY,NJ	8:17.78
	7.	ARLINGTON,POUGHKEEPSIE,NY	8:18.92
	8.	HOWARD CAREER CENTER,WILMINGTON,I)E	8:27.71
	9.	WASHINGTON,NYC,NY	S:27.81
             10.	NOTRE DAME,LAWRENCEVILLE,NJ	8:27.84

		DISTANCE MEDLEY RELAY
	1.	CHAMINADE,MINEOLA,NY	10:27.86
		(Meet record; old: JFK,Bronx,NY,1984,10:35.91)
	2.	JFK,BRONX,NY	10:40.93
	   3.	XAVERIAN,BROOKLYN,NY	10:45.20
	   4.	         EAST SIDE, Newark, NY				10:45.46
	   5.	         NORTH HUNTERDON, Annandale, NJ		10:48.32
                6.	         WANTAGH, NY					10:58.23



		HIGH JUMP
	1.	RICK NOJI(Franklin,Seattle,WA)	7-4
		(Meet record; old: Dothel Edwards(CedarShoals,GA),
		1984,7-2)
	               2.	HOLLIS CONWAY(Fair Park,Shreveport,LA)	6-8
	               3.	RAYMOND SHARRICK(Lower Burrell,PA)	6-8
	4.	STEVE SAYLES(Denbiqh,Newport News,VA)	6-6
	5.	CRAIG WILEY(Flanders,NJ)	6-6
	6.	WESLEY CAINES(?,Bronx,NY)	6-4

POLE VAULT
	1.       		BRANDON RICHARDS(San Marcos,Santa Barbara,CA)
17-6
		(National record; old: Richards,1985,17-5)
		(Meet record; old: Dan Bertolami(Woodbridqe,NJ),1984,15-3)
	2.	TIM MC MICHAEL(Apache,OK)	16-6
		(16-6 =#I0 A-T)
	3.	JEFF HANOCK(Claremore,OK)	15-6
	4.	MARK MURPHY(Haddonfield,NJ)	15-0
	5.	MICHAEL FISHER(Lawrence,Cedarhurst,NY)	14-6
	6.	BRIAN JOHNSON(Scarborough,ME)	13-6
	7.	MARK SCHNETZKA(Jallobus,PA)	13-6
	8.	RICHARD BEPPCTIE(Warwick Valley,NY)	13-0
	9.	DAVID WALLACH(Lawrence,Cedarhurst,NY)	13-0
	No height (15-0): BOBBY DE HOLLANDER (East,Plano,TX)

		LONG JUMP
	1.	ERIC METCALF(O'Connell,Arlinqton,VA)	25-5.25
		(Meet record; old: Dennis Mitchell(Edgewood,
		 Atco,NJ),1984,22-11)
		(25-5-25 is #3 A-T)
	2.	MARZETT HAWKINS(Alliance,OH)	23-9
	              3.	LEE MOORE(Brentwood,NY)	22-10
              4.	DAVID JONES(Montolair,NJ)	22-9.25
	5.	TC)DE) BASKERVILLE(Rahway,NJ)	22-6.5
	6.	JEFF COLLINS(Brandeis,,NYC,NY)	22-4.5
	7.	JAMES NAISBY(East Islip,NY) - pulled	21-6.5
	5.	MIGUEL RODRIGUEZ(Brandeis,NYC,NY)	20-7.5

		TRIPLE JUMP
	1.	HOLLIS CONWAY(Fair Park,Shreveport,LA)	48-3
	(Meet record; old: Mark Juntunen(Mt. Olive,
	NJ),1984,45-5.25)
	2.	MICHAEL LEATHERBURY(Girard College,Philadelphia,PA)
47-10.25
	3.	DEXTER FRANCE(Baldwin,NY)	47-4.5
	4.	WENDELL BONHOMME(Molloy,Queens,NY)	45-5
	5.	JOHN ASHLEY(Colonie,Albany,NY)	45-2.25
	6.	ELVIN OTTLEY(Westhampton Beach,NY)	45-2.25
	7.	MARK DABNEY(?,Buffalo,NY)	45-0






		SHOT PUT
	1.	RANDY BARNES(ST. Albans,WV)	62-1
	2.	BURT GROSSMAN(Carroll,Radnor,PA)	60-9
	3.	ANDY SILBERSTEIN(North Rockland,Thiells,NY)	56-8
	4.	ERIC EPPLER(Bridgewater-Raritan West,NJ)	54-6.25
               5.	RICHARD APPLEBAUM(Lawrence,Cedarhurst,NY) 50-3.5

	MILE WALK (extra lap)
               	1		JOHN TOY(Oceanside,NY)
(7:53.78)       	 6:58.2
		(Meet record; old: Mike Flynn(Smithtown East,
		 St.James,NY),1984,7:13.55)
	2.		JEFF SAVAGE (Oceanside, NY)		(7:56.09)	6:59.6
	3.		MATT KURZWEIL (Wantagh, NY	(8:14.42)	7:17.9
	4.		SCOTT MARSHALL(Sayville, NY)	(8:17.60)	7:21.1
	5.		CHRIS HICKS (Bronxville, NY)		(8:33.68)	7:35.1
	6.		THOMAS REAPE (Goshen, NY)		(8:39.09)	7:41.6


Return to Top

Email | About