MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Maryland XC Open Meet
Hosted By: Maryland
College Park, Maryland
1994-10-01

RaceTab by MileSplit/FloSports        Addison Hunt, Landon School

             Maryland XC open - 10/1/1994 2:15:09 PM             
            University of Maryland, College Park, MD             

             Varsity Division I Girls 5000 Meter Run             
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 A. Phillippi             Thomas Stone         20:09.75      1 
  2 L. Hildebrandt           Gaithersberg High    20:21.71      2 
  3 D. Strickland            Atholton High        20:28.72      3 
  4 J. Isherwood             Woodbridge Sr High   20:46.01      4 
  5 D. Cleary                Woodbridge Sr High   21:13.37      5 
  6 C. Tabor                 Osbourn Park         21:42.17      6 
  7 C. Boyce                 Mt Vernon Hs         21:49.59      7 
  8 K. Mcallister            Woodbridge Sr High   21:57.61      8 
  9 M. Gilhooly              Woodbridge Sr High   22:22.09      9 
 10 T. Helmer                Osbourn Park         22:28.08     10 
 11 A. Lipscomb              Atholton High        22:41.67     11 
 12 B. Graham                Woodbridge Sr High   22:45.00     12 
 13 L. Atherton              Osbourn Park         23:01.71     13 
 14 C. Hildebrandt           Gaithersberg High    23:12.38     14 
 15 C. Riek                  Woodbridge Sr High   23:15.31     15 
 16 J. Holliday              Woodbridge Sr High   23:23.29     16 
 17 C. Hartz                 Atholton High        23:29.78     17 
 18 D. Babcock               Atholton High        23:32.33     18 
 19 A. Elsawi                Atholton High        23:43.24     19 
 20 L. Mohr                  Osbourn Park         23:53.13     20 
 21 L. Sachleben             Osbourn Park         23:53.81     21 
 22 G. Diclemente            Gaithersberg High    23:59.48     22 
 23 K. Kulp                  Osbourn Park         24:07.14     23 
 24 L. Spires                Atholton High        24:09.48     24 
 25 G. Pionkowski            High Point           24:16.04     25 
 26 V. Che Ak                Atholton High        25:05.85     26 
 27 T. Smith                 Gaithersberg High    25:22.50     27 
 28 Ca. Hanley               Mt Vernon Hs         25:30.75     28 
 29 A. Moroz                 Thomas Stone         26:03.77     29 
 30 A. Flynn                 High Point           26:11.24     30 
 31 A. Pair                  Wakefield Hs         26:36.69        
 32 C. Bissell               Gaithersberg High    27:42.14     31 
 33 A. Das                   Osbourn Park         27:50.72     32 
 34 Cy. Hanley               Mt Vernon Hs         28:22.93     33 
 35 C. Ceresa                High Point           28:33.70     34 
 36 D. Reynolds              High Point           28:34.82     35 
 37 M. Cavazos               Mt Vernon Hs         28:45.00     36 
 38 A. Smith                 High Point           28:55.87     37 
 39 K. Selkirk               Thomas Stone         29:01.45     38 
 40 G. Brock                 High Point           29:26.09     39 
 41 C. Lowe                  Mt Vernon Hs         29:46.56     40 
 42 C. Phillippi             Thomas Stone         30:23.64     41 
 43 T. Willauer              Thomas Stone         49:00.52     42 



       Varsity Division I Girls 5000 Meter Run Team Scores       
=================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=================================================================
  1 Woodbridge Sr High     38      4    5    8    9   12   15   16  
      Total Time: 1:49:05      Average: 21:48.82      1-5 Split: 1:59
  2 Atholton High          68      3   11   17   18   19   24   26  
      Total Time: 1:53:56      Average: 22:47.15      1-5 Split: 3:15
  3 Osbourn Park           70      6   10   13   20   21   23   32  
      Total Time: 1:54:59      Average: 22:59.78      1-5 Split: 2:12
  4 Gaithersberg High      96      2   14   22   27   31    -    -  
      Total Time: 2:00:39      Average: 24:07.65      1-5 Split: 7:21
  5 Mt Vernon Hs           144     7   28   33   36   40    -    -  
      Total Time: 2:14:15      Average: 26:50.97      1-5 Split: 7:57
  6 Thomas Stone           151     1   29   38   41   42    -    -  
      Total Time: 2:34:40      Average: 30:55.83      1-5 Split: 28:51
  7 High Point             161    25   30   34   35   37   39    -  
      Total Time: 2:16:32      Average: 27:18.34      1-5 Split: 4:40


             Varsity Division I Boys 5000 Meter Run              
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 S. Arnold                Woodbridge Sr High   17:23.00      1 
  2 C. Carlsen               Woodbridge Sr High   17:30.00      2 
  3 St. Jones                Woodbridge Sr High   17:31.00      3 
  4 M. Clunie                Gaithersberg High    17:35.00      4 
  5 N. Hammen                Mt Vernon Hs         17:50.00        
  6 D. Tyson                 Northwestern Hs      17:52.00        
  7 D. Windland              Woodbridge Sr High   17:57.00      5 
  8 A. Malcolm               Northwestern Hs      17:58.00        
  9 A. Fleg                  Atholton High        17:59.00      6 
 10 A. Tolliver              Northwestern Hs      18:01.00        
 11 M. Curtis                Mervo-Tech Hs        18:05.00      7 
 12 S. Perry                 Woodbridge Sr High   18:07.00      8 
 13 C. Davis                 Woodbridge Sr High   18:10.00      9 
 14 M. Berry                 Gaithersberg High    18:20.00     10 
 15 B. Hartz                 Atholton High        18:22.00     11 
 16 A. Collons               Mervo-Tech Hs        18:38.00     12 
 17 S. Finney                Woodbridge Sr High   18:41.00     13 
 18 G. Thompson              Mervo-Tech Hs        18:45.00     14 
 19 Z. Tropf                 Atholton High        18:53.00     15 
 20 C. Boothe                Atholton High        18:56.00     16 
 21 A. Blair                 Oxon Hill            19:02.00        
 22 S. Kelly                 Gaithersberg High    19:12.00     17 
 23 E. Balfour               High Point           19:19.00     18 
 24 B. Hachett               Mt Vernon Hs         19:21.00        
 25 T. Bradshaw              Atholton High        19:27.00     19 
 25 B. Sessions              Osbourn Park         19:27.00     18 
 27 M. Crumley               Gaithersberg High    19:29.00     21 
 28 S. Gasaway               Gaithersberg High    19:33.00     22 
 28 J. Rowles                Osbourn Park         19:33.00     21 
 30 E. Wolff                 Gaithersberg High    19:56.00     24 
 31 B. Mcgrath               Gaithersberg High    19:57.00     25 
 32 S. Ohargan               Atholton High        20:09.00     26 
 33 T. Coates                Mervo-Tech Hs        20:34.00     27 
 34 M. Payne                 Thomas Stone         20:37.00        
 35 I. Ruiz                  Osbourn Park         20:46.00     28 
 36 B. Evans                 Osbourn Park         20:52.00     29 
 37 R. Hill                  Atholton High        20:55.00     30 
 38 J. Homan                 Mervo-Tech Hs        21:01.00     31 
 39 J. Reyes                 Wakefield Hs         21:14.00        
 40 S. Barnett               High Point           21:26.00     32 
 41 W. Granberry             High Point           21:42.00     33 
 42 D. Eades                 Oxon Hill            21:45.00        
 43 M. Harris                Oxon Hill            22:04.00        
 44 A. Browne                Northwestern Hs      22:05.00        
 45 J. Mcmakin               Thomas Stone         22:07.00        
 46 N. Payne                 Thomas Stone         22:11.00        
 47 B. Kenney                Mt Vernon Hs         22:29.00        
 48 S. Lewis                 Osbourn Park         22:37.00     34 
 49 A. Robinson              High Point           22:56.00     35 
 50 J. Merck                 Wakefield Hs         23:01.00        
 51 R. Narine                High Point           23:53.00     36 
 52 J. Chen                  Osbourn Park         24:18.00     37 
 53 C. Chin                  High Point           24:26.00     38 



       Varsity Division I Boys 5000 Meter Run Team Scores        
=================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=================================================================
  1 Woodbridge Sr High     19      1    2    3    5    8    9   13  
      Total Time: 1:28:28      Average: 17:41.60      1-5 Split: 44
  2 Atholton High          67      6   11   15   16   19   26   30  
      Total Time: 1:33:37      Average: 18:43.40      1-5 Split: 1:28
  3 Gaithersberg High      74      4   10   17   21   22   24   25  
      Total Time: 1:34:09      Average: 18:49.80      1-5 Split: 1:58
  4 Mervo-Tech Hs          91      7   12   14   27   31    -    -  
      Total Time: 1:37:03      Average: 19:24.60      1-5 Split: 2:56
  5 Osbourn Park           130    18   21   28   29   34   37    -  
      Total Time: 1:43:15      Average: 20:39.00      1-5 Split: 3:10
  6 High Point             154    18   32   33   35   36   38    -  
      Total Time: 1:49:16      Average: 21:51.20      1-5 Split: 4:34


            Varsity Division II Girls 5000 Meter Run             
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 S. Barr                  Richard Montgomery   19:48.87      1 
  2 M. Schaeffer             Daniel Boone.        20:32.01        
  3 K. Meyer                 Centennial.          20:45.65        
  4 M. Sheide                George C Marshall Hs 20:56.61        
  5 C. Samuels               Elizabeth Seton      21:45.21        
  6 D. Farley                Yorktown             21:51.77        
  7 K. Flanigan              George C Marshall Hs 22:00.86        
  8 H. Schwedt               Richard Montgomery   22:05.08      2 
  9 L. Starin                Richard Montgomery   22:05.30      3 
 10 H. Johnson               Yorktown             22:11.62        
 11 K. Tieu                  George C Marshall Hs 22:27.53        
 12 L. Mitchell              Daniel Boone.        22:37.35        
 13 K. Vandecar              George C Marshall Hs 22:41.85        
 14 K. Danylevich            Richard Montgomery.  22:43.58        
 15 C. Lamy                  Richard Montgomery   22:44.75      4 
 16 S. Gentile               Daniel Boone         22:46.65        
 17 M. Edwards               Bryn Mawr            22:55.38        
 18 S. Gilbert               Richard Montgomery   23:12.26      5 
 19 G. Smith                 Daniel Boone         23:23.44        
 20 L. Bestic                George C Marshall Hs 23:26.70        
 21 A. Pople                 Centennial           23:30.27        
 22 S. Ordaz                 Centennial           23:42.92        
 23 B. Jenkins               Bryn Mawr            23:44.82        
 24 I. Vandrey               Richard Montgomery.  23:48.32        
 25 C. Houle                 Bryn Mawr.           23:51.59        
 26 J. Lieu                  George C Marshall Hs 24:11.87        
 27 L. Miller                Bryn Mawr            24:15.96        
 28 L. A. Burke              Paint Branch         24:22.42        
 29 A. Przybylek             Daniel Boone.        24:27.90        
 30 A. Harne                 Paint Branch.        24:31.67        
 31 M. Brisco                Centennial           24:42.39        
 32 S. Lowery                Daniel Boone         24:53.48        
 33 J. Kulp                  Bryn Mawr            25:24.03        
 34 E. Appel                 Easton Sr High       25:26.13        
 35 E. Smith                 Yorktown             25:52.65        
 36 J. Papania               Centennial           26:02.58        
 37 R. Kulak                 Centennial.          26:11.39        
 38 L. Kiak                  Daniel Boone         26:11.99        
 39 S. Cox                   Centennial.          27:02.99        
 40 H. Anderson              Easton Sr High       27:06.07        



      Varsity Division II Girls 5000 Meter Run Team Scores       
=================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=================================================================
  1 Richard Montgomery     15      1    2    3    4    5    -    -  
      Total Time: 1:49:57      Average: 21:59.26      1-5 Split: 3:24


             Varsity Division II Boys 5000 Meter Run             
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 A. Fristedt              Mcdonogh School      16:52.98      1 
  2 B. Schnebly              Clear Spring Hs      16:57.51      2 
  3 J. Supsic                Archbishop Curley    17:15.00      3 
  4 B. Freed                 Richard Montgomery   17:19.44      4 
  5 G. Terry                 Mcdonogh School      17:22.22      5 
  6 M. French                Centennial           17:30.14      6 
  7 M. Schnebly              Clear Spring Hs      17:33.04      7 
  8 T. Kraft                 George C Marshall Hs 17:36.74      8 
  9 M. Taye                  Richard Montgomery   17:43.50      9 
 10 E. Bind                  Mcdonogh School      17:44.26     10 
 11 R. Drylie                Paint Branch         17:53.02     11 
 12 S. Moxey                 Archbishop Curley    17:54.61     12 
 13 C. Adams                 Easton Sr High       18:01.00        
 14 R. Pine                  Richard Montgomery   18:02.76     13 
 15 J. Langan                Yorktown             18:14.29     14 
 16 E. Kushman               George C Marshall Hs 18:16.60     15 
 17 X. Naldo                 Paint Branch         18:17.31     16 
 18 J. Cruse                 Archbishop Curley    18:17.86     17 
 19 E. Myers                 Centennial           18:20.59     18 
 20 M. Rodgers               Richard Montgomery   18:34.07     19 
 21 G. Topper                Archbishop Curley    18:35.34     20 
 22 P. Chase                 George C Marshall Hs 18:38.35     21 
 23 B. Flynn                 Mcdonogh School      18:39.49     22 
 24 M. Rhatigan              George C Marshall Hs 18:49.78     23 
 25 G. Hill                  Centennial           18:54.33     24 
 26 W. Campbell              Richard Montgomery   18:54.66     25 
 27 M. Augustin              Centennial           18:56.86     26 
 28 D. Weiss                 Landon School        18:59.79     27 
 29 P. Squire                George C Marshall Hs 19:00.80     28 
 30 B. Higgins               Centennial           19:01.90     29 
 31 C. Sullivan              Richard Montgomery   19:06.79     30 
 32 J. Horton                George C Marshall Hs 19:10.51     31 
 33 T. Mason                 Clear Spring Hs      19:11.12     32 
 34 V. Rangarajan            J E B Stuart         19:19.08        
 35 J. Lavarreda             Richard Montgomery   19:30.79     33 
 36 J. Grove                 Clear Spring Hs      19:41.50     34 
 37 A. Kuczkowski            Yorktown             19:44.07     35 
 38 B. Groban                Landon School        19:47.81     36 
 39 D. Scheverman            Archbishop Curley    19:49.33     37 
 40 A. Gilbertson            Paint Branch         19:51.09     38 
 41 S. Gluck                 Centennial           19:52.43     39 
 42 K. Quinn                 Paint Branch         19:57.44     40 
 43 J. Freas                 J E B Stuart         20:00.36        
 44 M. Gormley               Mcdonogh School      20:02.28     41 
 45 M. Kuhl                  Archbishop Curley    20:02.75     42 
 46 J. Eig                   Landon School        20:11.29     43 
 47 R. Gordon                Mcdonogh School      20:12.06     44 
 48 N. Fridinger             Clear Spring Hs      20:16.67     45 
 49 P. Alsi                  George C Marshall Hs 20:20.92     46 
 50 J. Olenick               Centennial           20:22.29     47 
 51 B. Thies                 Landon School        20:27.31     48 
 52 C. Woolf                 Yorktown             20:34.69     49 
 53 D. Blank                 Landon School        20:45.83     50 
 54 J. Vongkitbuncha         Yorktown             21:02.00     51 
 55 J. Defrancis             Landon School        21:08.00     52 
 56 J. Hadden                Yorktown             21:40.00     53 
 57 A. Farhandi              Landon School        21:43.00     54 
 58 S. Ryan                  Yorktown             21:51.00     55 
 59 S. Levy                  Mcdonogh School      21:52.00     56 
 60 D. Summer                Paint Branch         22:07.00     57 
 61 T. Grant                 Clear Spring Hs      22:21.00     58 
 62 P. Horowitz              J B B Stuart         22:32.00        
 63 P. Mcgarrity             Easton Sr High       22:56.00        
 64 C. Anderson              Bishop Mcnamara      25:10.00        
 65 S. Johnson               Clear Spring Hs      26:46.00     59 
 66 F. Porter                Bishop Mcnamara      26:47.00        
 67 G. Peeples               Polytechnic Hs       27:36.00        



       Varsity Division II Boys 5000 Meter Run Team Scores       
=================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=================================================================
  1 Richard Montgomery     70      4    9   13   19   25   30   33  
      Total Time: 1:30:35      Average: 18:06.89      1-5 Split: 1:36
  2 Mcdonogh School        79      1    5   10   22   41   44   56  
      Total Time: 1:30:42      Average: 18:08.25      1-5 Split: 3:10
  3 Archbishop Curley      89      3   12   17   20   37   42    -  
      Total Time: 1:31:53      Average: 18:22.43      1-5 Split: 2:35
  4 George C Marshall Hs   95      8   15   21   23   28   31   46  
      Total Time: 1:32:23      Average: 18:28.46      1-5 Split: 1:25
  5 Centennial             103     6   18   24   26   29   39   47  
      Total Time: 1:32:44      Average: 18:32.77      1-5 Split: 1:32
  6 Clear Spring Hs        120     2    7   32   34   45   58   59  
      Total Time: 1:33:40      Average: 18:43.97      1-5 Split: 3:20
  7 Paint Branch           162    11   16   38   40   57    -    -  
      Total Time: 1:38:06      Average: 19:37.18      1-5 Split: 4:14
  8 Yorktown               202    14   35   49   51   53   55    -  
      Total Time: 1:41:16      Average: 20:15.01      1-5 Split: 3:26
  9 Landon School          204    27   36   43   48   50   52   54  
      Total Time: 1:40:13      Average: 20:02.41      1-5 Split: 1:47


Return to Top

Email | About