MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Cougar Relays
Cougar Relays History
Hosted By: Quince Orchard
Gaithersburg, Maryland
2003-03-29

  Inaugural Cougar Relays
March 29, 2003
 Cougar Relays

Mar 29, 2003 at Quince Orchard MD high school


Boys
                 Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Northwest High School      107        2) Patuxent High School       58   
    3) Magruder High School        46        4) Walter Johnson High Schoo  44   
    5) Quince Orchard High School  39        6) Thomas S. Wootton          31   
    7) Watkins Mill High School    30        8) Seneca Valley High School  25   
    9) Sherwood High School        20       10) Poolesville High School    18   
   11) Walt Whitman High School    16       12) Wheaton High School        10   
   12) Bethesda-Chevy Chase        10       14) Richard Montgomery High S   9   
   15) Walkersville High School     2                                           


 Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Yohannes, Awit               Magruder               4:26.06    10  
  2 Travers, Paul                Patuxent               4:37.09     8  
  3 Grisier, Kelly               Northwest              4:38.09     6  
  4 Rasmussen, Derek             Northwest              4:41.41     4  
  5 Volack, Brian                Patuxent               4:53.96     2  
  6 Aehle, Matt                  Walter Johnson         4:56.10     1  
  7 Kennedy, Brian               R. Montgomery          4:57.39  
  8 Bauer, Josh                  R. Montgomery          5:04.73  
  9 Lopez, Francisco             Watkins Mill           5:06.22  
 10 Schiefelbein, Nick           Einstein               5:06.59  
 11 Kidwell, Matt                Watkins Mill           5:06.75  
 12 George, Dan                  Walter Johnson         5:09.72  
 13 Gaitan, Frank                Wheaton                5:11.50  
 14 Koll, Peter                  Walt Whitman           5:23.12  
 15 Chan, Yin Yin                Wootton                5:23.47  
 16 Etin, Max                    Quince Orchard         5:23.72  
 -- Wolverton, Matt              Poolesville                 NT  
 -- Fowler, Ben                  Walter Johnson              NT  
 -- Jesien, Andrew               Walter Johnson              NT  
 -- Woods, Mike                  Wootton                     NT  
 -- Oelschlaeger, Kurt           Sherwood                    NT  
 -- Bostrom, Graham              Magruder                    NT  
 -- Asfam, Doven                 Einstein                    NT  
 -- Lyon, Jeff                   Walt Whitman                NT  
 -- Beard, Brian                 Walkersville                NT  
 -- Andrews, Ian                 Walkersville                NT  
 
Devil Takes the Hindmost: 
Kevin Gaske first winner, 18:11
Results below are records of participants but finish times not accurate

Boys 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gaske, Kevin                 Wootton               18:11.00    10  
  2 Lyon, Jeff                   Walt Whitman          20:00.00     8  
  3 Handelmann, Mark             Walt Whitman         J20:00.00     6  
  4 Bove, Jason                  Quince Orchard       J20:00.00     4  
  5 Romney, Ben                  Northwest            J20:00.00     2  
  6 Rosenblatt, Ethan            Magruder             J20:00.00     1  
  7 Danoff, Adam                 Quince Orchard       J20:00.00  
  7 Albrecht, Tommy              Magruder             J20:00.00  
  7 Lisee, Joe                   Magruder             J20:00.00  
  7 Aehle, Matt                  Walter Johnson       J20:00.00  
  7 Gentry, Mike                 Wootton              J20:00.00  
  7 George, Dan                  Walter Johnson       J20:00.00  
  7 Westberg, Walter             Poolesville          J20:00.00  
  7 Wolverton, Luke              Poolesville          J20:00.00  
  7 Seilenga, Francis            Einstein             J20:00.00  
  7 Patel, Jay                   Northwest            J20:00.00  
  7 Kidwell, Matt                Watkins Mill         J20:00.00  
  7 Schoeffler, Eric             R. Montgomery        J20:00.00  
  7 Levine, Jacob                B-Cc                 J20:00.00  
  7 Levitus, Steven              R. Montgomery        J20:00.00  
  7 Heibeiu, Josh                Sherwood             J20:00.00  
  7 Bender, Alex                 Sherwood             J20:00.00  
  7 Dausener, Chris              Seneca Valley        J20:00.00  
  7 Phittayasri, Bond            Wheaton              J20:00.00  
  7 Lopez, Francisco             Watkins Mill         J20:00.00  
  7 Girma, Yohannes              Einstein             J20:00.00  
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Whitaker, Dewayne            Northwest                41.40   1   10  
  2 Phittayasri, Bond            Wheaton                  41.98   1    8  
  3 McLaughlin, Kyle             Poolesville              42.12   1    6  
  4 Brody, Jason                 Magruder                 44.08   1    4  
  5 Porter, Jason                Patuxent                 44.99   1    2  
  6 Lukacs, Andrew               Walter Johnson           45.01   3    1  
  7 Zentz, Tyler                 Sherwood                 45.54   4 
  8 Brownlee, Darren             Northwest                45.66   1 
  9 Bailey, Michael              Sherwood                 46.18   3 
 10 Rice, Carlos                 Quince Orchard           47.11   3 
 11 Rackens, Chris               Poolesville              47.43   2 
 12 Skelly, Brian                Walter Johnson           47.88   3 
 13 Andrews, Ian                 Walkersville             48.44   2 
 14 Harmon, Andy                 Seneca Valley            48.67   4 
 15 Johnson, T.                  Watkins Mill             49.67   4 
 16 Tenenbaum, Danny             R. Montgomery            50.31   4 
 -- Raeburn, Josh                Walkersville                NT   4 
 -- Tayo, Edun                   Walkersville                NT   3 
 -- Garcia, Brad                 Watkins Mill                NT   4 
 -- Ligon, Bret                  R. Montgomery               NT   2 
 -- Cain, Matt                   Watkins Mill                NT   4 
 -- Caldwell, Alex               Walt Whitman                NT   3 
 -- Hong, Sam                    Magruder                    NT   2 
 -- Good, Matt                   Seneca Valley               NT   2 
 -- Lapp, Jason                  Patuxent                    NT   2 
 -- Padilla, Felipe              Wheaton                     NT   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Northwest High School  'A'                            45.32   1   10  
  2 Bethesda-Chevy Chase  'A'                             46.22   3    8  
  3 Patuxent High School  'A'                             46.38   1    6  
  4 Seneca Valley High School  'A'                        46.65   1    4  
  5 Thomas S. Wootton  'A'                                47.69   3    2  
  6 Quince Orchard High School  'A'                       48.06   1    1  
  7 Sherwood High School  'A'                             48.35   2 
  8 Walter Johnson High School  'A'                       48.36   2 
  9 Magruder High School  'A'                             49.03   2 
 10 Albert Einstein High School  'A'                      49.47   3 
 11 Poolesville High School  'A'                          50.15   2 
 12 Walt Whitman High School  'A'                         51.06   2 
 13 Walkersville High School  'A'                         53.87   1 
 -- Watkins Mill High School  'A'                            NT   1 
 -- Richard Montgomery High School  'A'                      NT   3 
 -- Wheaton High School  'A'                                 DQ   2 
 
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Northwest High School  'A'                          1:33.50   1   10  
  2 Quince Orchard High School  'A'                     1:35.50   1    8  
  3 Watkins Mill High School  'A'                       1:35.80   2    6  
  4 Seneca Valley High School  'A'                      1:36.40   2    4  
  5 Bethesda-Chevy Chase  'A'                           1:36.86   3    2  
  6 Sherwood High School  'A'                           1:37.80   1    1  
  7 Patuxent High School  'A'                           1:38.30   1 
  8 Magruder High School  'A'                           1:39.40   2 
  9 Walter Johnson High School  'A'                     1:39.60   2 
 10 Thomas S. Wootton  'A'                              1:41.66   2 
 11 Poolesville High School  'A'                        1:42.50   1 
 12 Albert Einstein High School  'A'                    1:43.90   3 
 13 Walkersville High School  'A'                       1:45.80   1 
 -- Richard Montgomery High School  'A'                      NT   3 
 -- Wheaton High School  'A'                                 NT   2 
 -- Walt Whitman High School  'A'                            DQ   3 
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Watkins Mill High School  'A'                       3:33.98   1   10  
  2 Northwest High School  'A'                          3:39.22   1    8  
  3 Richard Montgomery High School  'A'                 3:40.25   2    6  
  4 Patuxent High School  'A'                           3:40.51   1    4  
  5 Walter Johnson High School  'A'                     3:42.59   1    2  
  6 Quince Orchard High School  'A'                     3:43.43   1    1  
  7 Sherwood High School  'A'                           3:52.24   2 
  8 Albert Einstein High School  'A'                    3:54.44   3 
  9 Magruder High School  'A'                           3:55.34   1 
 10 Walkersville High School  'A'                       4:04.51   2 
 11 Seneca Valley High School  'A'                      4:05.77   2 
 12 Thomas S. Wootton  'A'                              4:05.89   3 
 13 Walt Whitman High School  'A'                       4:06.51   3 
 14 Poolesville High School  'A'                        4:07.16   2 
 -- Bethesda-Chevy Chase  'A'                                NT   3 
 -- Wheaton High School  'A'                                 NT   2 
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Walter Johnson High School  'A'                     8:21.60    10  
  2 Northwest High School  'A'                          8:25.80     8  
  3 Patuxent High School  'A'                           8:43.50     6  
  4 Sherwood High School  'A'                           9:09.52     4  
  5 Walt Whitman High School  'A'                       9:10.60     2  
  6 Richard Montgomery High School  'A'                 9:12.00     1  
  7 Quince Orchard High School  'A'                     9:15.80  
 -- Walkersville High School  'A'                            NT  
 -- Thomas S. Wootton  'A'                                   NT  
 -- Poolesville High School  'A'                             NT  
 -- Wheaton High School  'A'                                 NT  
 -- Albert Einstein High School  'A'                         NT  
 -- Bethesda-Chevy Chase  'A'                                NT  
 -- Seneca Valley High School  'A'                           NT  
 -- Magruder High School  'A'                                DQ  
 -- Watkins Mill High School  'A'                           XDQ  
 
Boys 1600 Sprint Medley
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Walter Johnson High School  'A'                     3:45.60   1   10  
  2 Patuxent High School  'A'                           3:48.06   2    8  
  3 Quince Orchard High School  'A'                     3:56.05   1    6  
  4 Watkins Mill High School  'A'                       3:56.99   1    4  
  5 Sherwood High School  'B'                           3:57.83   1    2  
  6 Northwest High School  'A'                          3:58.20   1    1  
  7 Magruder High School  'A'                           4:01.55   2 
  8 Richard Montgomery High School  'A'                 4:05.54   2 
  9 Poolesville High School  'A'                        4:11.13   2 
 10 Bethesda-Chevy Chase  'B'                          x4:14.00   2 
 11 Walkersville High School  'A'                       4:15.10   1 
 12 Walt Whitman High School  'A'                       4:15.18   1 
 13 Seneca Valley High School  'B'                     x4:21.19   2 
 14 Albert Einstein High School  'B'                   x4:35.63   2 
 15 Wheaton High School  'B'                           x4:39.68   2 
 -- Wheaton High School  'A'                                 NT   3 
 -- Bethesda-Chevy Chase  'A'                                NT   3 
 -- Seneca Valley High School  'A'                           NT   3 
 -- Albert Einstein High School  'A'                         NT   3 
 
Boys Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Walter Johnson High School  'A'                    11:13.32    10  
  2 Magruder High School  'A'                          11:18.67     8  
  3 Northwest High School  'A'                         11:19.11     6  
  4 Patuxent High School  'A'                          11:45.61     4  
  5 Watkins Mill High School  'A'                      11:47.50     2  
  6 Thomas S. Wootton  'A'                             11:48.25     1  
  7 Quince Orchard High School  'A'                    11:57.55  
  8 Bethesda-Chevy Chase  'A'                          12:07.26  
  9 Sherwood High School  'A'                          12:18.00  
 10 Richard Montgomery High School  'A'                12:40.00  
 11 Walkersville High School  'A'                      13:14.00  
 -- Poolesville High School  'A'                             NT  
 -- Albert Einstein High School  'A'                         NT  
 -- Wheaton High School  'A'                                 NT  
 -- Walt Whitman High School  'A'                            NT  
 -- Seneca Valley High School  'A'                           NT  
 
Boys Meter Shuttle Hurdle
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Northwest High School  'A'                          1:08.20   1   10  
  2 Seneca Valley High School  'A'                      1:10.80   1    8  
  3 Magruder High School  'A'                           1:14.50   2    6  
  4 Patuxent High School  'A'                           1:17.50   2    4  
  5 Walter Johnson High School  'A'                     1:20.20   3    2  
  6 Walkersville High School  'A'                       1:23.90   1    1  
 -- Quince Orchard High School  'A'                          NT   4 
 -- Sherwood High School  'A'                                NT   4 
 -- Albert Einstein High School  'A'                         NT   3 
 -- Walt Whitman High School  'A'                            NT   2 
 
Boys High Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brownlee, Darren             Northwest              6-00.00     5  
  2 Croswell, Palestine          Northwest              5-08.00     5  
  3 Fink, Brandon                Poolesville            5-06.00  
  4 Hucke, Michael               Walter Johnson         5-04.00     4  
  4 Mason, Jeremia               Patuxent               5-04.00     0.5
  4 Nathon, Harris               Sherwood              J5-04.00     2.5
  4 McNamara, Kevin              Quince Orchard        J5-04.00     2.5
  4 Price, Bobby                 Magruder              J5-04.00     1  
  4 Martin, Tom                  Walter Johnson         5-04.00     4  
 10 Zentz, Tyler                 Sherwood              J5-02.25     2.5
 10 Eagen, Robert                Quince Orchard        J5-02.25     2.5
 12 Mazyck, T.J.                 Seneca Valley          5-02.00  
 12 Burke, Matt                  Magruder              J5-02.00     1  
 14 Smith, Joe                   Patuxent               5-00.00     0.5
 14 Acevedo, Juen                Wootton                5-00.00  
 14 Shresth, Tejen               Seneca Valley          5-00.00  
 14 Beverly, Andrew              Einstein               5-00.00  
 -- Shiosaky, Josh               Wheaton                     NH  
 -- Gnaoui, Raed                 Poolesville                 NH  
 -- Wrisley, Patrick             Walkersville                NH  
 -- Austin, Jon                  Wheaton                     NH  
 -- McLeod, George               Einstein                    NH  
 -- Beverly, Colin               Walt Whitman                NH  
 -- Johnson, T.                  Watkins Mill                NH  
 -- Blue, Isiah                  Watkins Mill                NH  
 -- Geppert, Brandon             Walkersville                NH  
 -- Pankov, Andrey               Wootton                     NH  
 -- Lyon, Jeff                   Walt Whitman                NH  
 
Boys Long Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gingrech, Matt               Magruder              19-01.00     5  
  2 Brody, Jason                 Magruder              18-07.00     5  
  3 Rhodes, Wes                  Walkersville          18-05.00     0.5
  4 Davies, Arnold               Northwest             17-10.00     4  
  5 Mason, Jeremia               Patuxent              17-03.00     2  
  6 Zentz, Tyler                 Sherwood              17-02.50     3  
  6 Griffin, Alphonso            Northwest             17-02.50     4  
  6 Marko, A                     B-Cc                  17-02.50  
  9 Johnson, T.                  Watkins Mill          16-11.50     1  
 10 Begley, Matt                 Sherwood              16-11.00     3  
 11 Gordon, Delonte              Einstein              16-04.00  
 11 Mazyck, T.J.                 Seneca Valley         16-04.00  
 13 Phittayasri, Bond            Wheaton               16-03.00  
 13 Tenenbaum, Danny             R. Montgomery         16-03.00  
 15 Higgins, Ariel               Watkins Mill          16-00.00     1  
 16 Mason, Jeremiah              Patuxent              15-10.50     2  
 17 Beverly, Andrew              Einstein              15-07.50  
 18 Shinko, Corey                Poolesville           15-07.00  
 19 Safiedeen, Abess             Wheaton               15-06.00  
 20 Martin, Tom                  Walter Johnson        15-02.00  
 21 Joice, Greg                  B-Cc                  14-10.00  
 22 Cosby, Quinton               Seneca Valley         14-06.00  
 23 Wiley, Dan                   Walkersville          14-05.00     0.5
 24 Ligon, Bret                  R. Montgomery         14-04.00  
 25 Amarasekera, Channa          Walter Johnson        14-00.50  
 26 Wootton, Tommy               Wootton               13-09.00  
 27 Nam, Henry                   Wootton               12-09.00  
 28 Ogden, Sam                   Poolesville           11-01.00  
 -- Schauppner, Eric             Quince Orchard              ND  
 -- Tolliver, Jeff               Quince Orchard              ND  
 -- Beverly, Colin               Walt Whitman                ND  
 -- Desobry, Joey                Walt Whitman                ND  
 
Boys Triple Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ijelu, Ayo                   Northwest             40-02.00     5  
  2 Shresth, Tejen               Seneca Valley         39-02.00     4  
  3 England, Robert              Seneca Valley         38-11.00     4  
  4 Smith, Dustin                Northwest             38-00.00     5  
  5 Fink, Brandon                Poolesville           37-10.00     3  
  6 Gingrech, Matt               Magruder              36-06.00     2  
  7 McLaughlin, Kyle             Poolesville           36-02.00     3  
  8 Harris, Brandon              Patuxent              36-01.00     0.5
  9 Nathan, Harris               Sherwood              35-11.00     1  
 10 Tenenbaum, Danny             R. Montgomery         34-11.00  
 11 Begley, Matt                 Sherwood              34-10.00     1  
 12 Lukacs, Andrew               Walter Johnson        34-08.00  
 13 Amarasekera, Channa          Walter Johnson        34-05.00  
 13 Baughman, Steve              Magruder              34-05.00     2  
 15 Eagen, Robert                Quince Orchard        33-06.00  
 16 Silverman, Aaron             R. Montgomery         33-01.00  
 16 Mason, Jeremia               Patuxent              33-01.00     0.5
 18 Niziquek, Stefan             Walkersville          32-05.00  
 19 Etin, Max                    Quince Orchard        32-02.00  
 20 Flurry, Brenton              Einstein              31-10.00  
 21 Flurry, Tyrell               Einstein              31-08.00  
 22 Chan, Yin Yin                Wootton               31-00.00  
 23 Wiley, Dan                   Walkersville          30-06.00  
 24 Pankov, Andrey               Wootton               28-05.00  
 -- Wilson, Mark                 Watkins Mill                ND  
 -- Ngoma, Andre-Paul            Wheaton                     ND  
 -- Johnson, T.                  Watkins Mill                ND  
 -- Desobry, Joey                Walt Whitman                ND  
 -- Padilla, Felipe              Wheaton                     ND  
 -- Bauersfeld, Scott            Walt Whitman                ND  
 
Boys Shot Put Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Foley, TJ                    Patuxent              53-08.50     4  
  2 Wasser, Jared                Wootton               51-08.50     5  
  3 Roshstein, Zach              Wootton               43-11.00     5  
  4 Stein, Matt                  Quince Orchard        43-02.00     2  
  5 Manor, Victor                Seneca Valley         41-06.75     0.5
  6 Min, Peter                   Wheaton               40-02.50     1  
  7 Stanford, Mike               Poolesville           39-08.00     3  
  8 Pizzariello, Stephen         Poolesville           38-11.50     3  
  9 Thomas, Wayne                Northwest             38-07.75  
 10 Murry, Josh                  Watkins Mill          38-06.25  
 11 Thomas, Todd                 Patuxent              38-04.25     4  
 12 Velasquez, Mike              Wheaton               36-08.00     1  
 13 Humphries, Zach              Watkins Mill          36-00.50  
 14 Darvish, Philippe            Walt Whitman          35-09.00  
 15 Kim, Hyon                    Magruder              35-02.00  
 16 Scribner, Robert             Quince Orchard        34-04.50     2  
 17 Chowdary, Wazu               Seneca Valley         34-01.50     0.5
 18 Ropko, Chris                 Northwest             33-05.75  
 19 Holste, Rob                  Walkersville          33-03.00  
 20 McLaughlin, Ryan             B-Cc                  33-01.25  
 21 Lyles, Travis                Walkersville          31-11.25  
 22 Pardon, Eric                 B-Cc                  31-03.75  
 23 Amarasekera, Channa          Walter Johnson        31-03.00  
 24 Benjamin, David              R. Montgomery         31-01.75  
 25 Silverman, Aaron             R. Montgomery         31-00.75  
 26 Lee, Chris                   Magruder              29-11.75  
 27 Bateman, Mark                Sherwood              26-08.75  
 28 Lieman, Johnathan            Walt Whitman          25-02.75  
 29 Hucke, Michael               Walter Johnson        23-04.50  
 -- Jackson, Osbourne            Einstein                    ND  
 -- Wallenstein, James           Sherwood                    ND  
 -- Nedd, Seon                   Einstein                    ND  
 
Boys Discus Throw Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Stein, Matt                  Quince Orchard          146-04     5  
  2 Wasser, Jared                Wootton                 134-00     4  
  3 Stanford, Mike               Poolesville             117-07  
  4 Ropko, Chris                 Northwest               112-03     2  
  5 Roshstein, Zach              Wootton                 111-02     4  
  6 Humphries, Zach              Watkins Mill            109-02     3  
  7 Hucke, Michael               Walter Johnson          108-10  
  8 Murry, Josh                  Watkins Mill            108-05     3  
  9 Baughman, Steve              Magruder                106-06     0.5
 10 Min, Peter                   Wheaton                 104-05  
 11 Houston, Jon                 Seneca Valley           103-10  
 12 Silverman, Aaron             R. Montgomery           102-05     1  
 13 Thomas, Todd                 Patuxent                102-01  
 14 Kruszewski, Matt             Quince Orchard          100-10     5  
 15 Benjamin, David              R. Montgomery            99-05     1  
 16 Soto, Nathan                 Northwest                98-04     2  
 17 McLaughlin, Ryan             B-Cc                     96-04  
 18 Darvish, Philippe            Walt Whitman             93-04  
 19 Salata, Andrew               B-Cc                     89-08  
 20 Krintz, Jon                  Seneca Valley            84-09  
 21 Gilliard, Marcus             Magruder                 82-06     0.5
 22 Velasquez, Mike              Wheaton                  73-03  
 23 Bateman, Mark                Sherwood                 73-00  
 24 Lyles, Travis                Walkersville             72-04  
 25 Holste, Rob                  Walkersville             65-03  
 26 Lieman, Johnathan            Walt Whitman             61-01  
 27 Amarasekera, Channa          Walter Johnson           53-05  
 -- Pizzariello, Stephen         Poolesville                 ND  
 -- Jackson, Osbourne            Einstein                    ND  
 -- Nedd, Seon                   Einstein                    ND  
 -- Foley, TJ                    Patuxent                    ND  
 -- Wallenstein, James           Sherwood                    ND  

Girls
Licensed to MPSSAA Championship Meet   Hy-Tek's Meet Manager 3/30/2003 09:42 AM
                        2003 Cougar Relays - 3/29/2003                         
                          Quince Orchard High School                           
                                    Results                                    
 
                   Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Walter Johnson High School 103        2) Quince Orchard High Schoo  56   
    3) Poolesville High School     52        4) Richard Montgomery High S  48   
    5) Bethesda-Chevy Chase        38        6) Patuxent High School       30   
    7) Northwest High School       29        8) Sherwood High School       26   
    9) Watkins Mill High School    20.50    10) Thomas S. Wootton          17   
   11) Magruder High School        14       12) Walkersville High School   11.50
   13) Walt Whitman High School     9       14) Wheaton High School         5   
   15) Seneca Valley High School    2                           


Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hendrick, Susan              Patuxent               5:11.71    10  
  2 St. Denis, Ashley            Walter Johnson         5:25.55     8  
  3 Unger, Rachel                Poolesville            5:30.45     6  
  4 Andrews, Megan               B-Cc                   5:34.53     4  
  5 Duffin, Amber                Magruder               5:34.70     2  
  6 Fry, Julie                   Quince Orchard         5:35.18     1  
  7 Bell, Maddie                 Northwest              5:36.50  
  8 Albrect, Ashley              Magruder               5:43.80  
  9 Keeper, Ashley               Northwest              5:44.09  
 10 Bartlett, Emily              B-Cc                   5:50.18  
 11 Namasinqa, Joan              Wheaton                6:00.01  
 12 Saperstein, Rachel           Walter Johnson         6:01.04  
 13 Davis, Caroline              Poolesville            6:15.63  
 14 Gupta, Em                    Walkersville           6:16.22  
 15 Brenne, Phebe                Einstein               6:17.75  
 16 Novick, Emily                Quince Orchard         6:18.10  
 17 Soc, Stephanie               Einstein               6:18.88  
 18 Torres, Sylvia               Walkersville           6:49.00  
 -- O'Brien, Caitrin             R. Montgomery               NT  
 -- Favin, Jenna                 R. Montgomery               NT  
 -- McFadden, Katie              Walt Whitman                NT  
 -- Strain, Lyndsay              Patuxent                    NT  
 -- Chung, Jenn                  Walt Whitman                NT  
 -- Levy, Michelle               Wootton                     NT  
 -- Achons, Lindsay              Wootton                     NT  
 
Devil Takes the Hindmost: 
Janelle Thompson first winner, 24:27
Results below are records of participants but finish times not accurate

Girls 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thompson, Janelle            Poolesville           22:21.65    10  
  2 Bower, Beth                  Quince Orchard        24:00.00     8  
  3 Levy, Michelle               Wootton              J24:00.00     6  
  4 Yu, Amy                      Northwest            J24:00.00     4  
  5 Moriarty, Julia              Walter Johnson       J24:00.00     2  
  6 Do, Linh Yen                 Quince Orchard       J24:00.00     1  
  7 Chung, Jenn                  Walt Whitman         J24:00.00  
  7 Plevin, Julie                Walt Whitman         J24:00.00  
  7 Srinivas, Urmilla            Magruder             J24:00.00  
  7 Brunn, Kim                   Poolesville          J24:00.00  
  7 Pottern, Jamie               Walter Johnson       J24:00.00  
  7 McNerney, Ashley             Magruder             J24:00.00  
  7 Medrano, Diana               Wheaton              J24:00.00  
  7 Forcino, Rachel              Northwest            J24:00.00  
  7 Vozbule, Morgan              Einstein             J24:00.00  
  7 Hardwick, Sarah              R. Montgomery        J24:00.00  
  7 Yen, Emily                   R. Montgomery        J24:00.00  
  7 Lyan, Theresa                Sherwood             J24:00.00  
  7 Gupta, Em                    Walkersville         J24:00.00  
  7 Silberberg, Juke             Sherwood             J24:00.00  
  7 Wolou Djele, Yesso           Einstein             J24:00.00  
  7 Torres, Sylvia               Walkersville         J24:00.00  
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Moen, Hilary                 Walter Johnson           48.53   1   10  
  2 Putman, Stephanie            Sherwood                 48.82   2    8  
  3 Trowers, Nadia               B-Cc                     49.39   1    6  
  4 Grunberg, Sammy              B-Cc                     51.11   1    4  
  5 Boska, Nancy                 Northwest                51.33   2    2  
  6 McKee, Ellie                 Walter Johnson           51.38   2    1  
  7 Vivlamono, Nicole            Patuxent                 51.57   2 
  8 Brennen, Erin                Quince Orchard           51.83   2 
  9 Evans, Caitlin               Poolesville              52.22   1 
 10 Hendricken, Erin             Sherwood                 54.78   3 
 11 Thompson, Kathleeen          Poolesville              59.07   3 
 12 Strain, Lyndsay              Patuxent               1:00.49   3 
 13 Johnson, Katelyn             Walkersville           1:01.31   4 
 14 Vaudin, Anna                 Northwest              1:01.88   3 
 15 Diesel, Emily                Walkersville           1:03.07   4 
 -- Hines, Cara                  R. Montgomery               NT   2 
 -- Washington, Danika           Wheaton                     NT   3 
 -- Boers, Kami                  R. Montgomery               NT   1 
 -- Shaw, Laura                  Walter Johnson              NT   1 
 -- Diaz, Lourdes                Wheaton                     NT   4 
 -- Williams, Abby               Seneca Valley               NT   4 
 -- Smart, Heather               Wootton                     NT   3 
 
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Quince Orchard High School  'A'                       53.37   1   10  
  2 Northwest High School  'A'                            53.58   1    8  
  3 Richard Montgomery High School  'A'                   54.10   1    6  
  4 Walter Johnson High School  'A'                       54.50   1    4  
  5 Thomas S. Wootton  'A'                                55.06   2    2  
  6 Bethesda-Chevy Chase  'A'                             55.94   2    1  
  7 Albert Einstein High School  'A'                      55.99   2 
  8 Walt Whitman High School  'A'                         56.45   3 
  9 Magruder High School  'A'                             56.69   1 
 10 Sherwood High School  'A'                             58.26   3 
 11 Walkersville High School  'A'                         59.02   2 
 12 Wheaton High School  'A'                              59.69   3 
 13 Seneca Valley High School  'A'                        59.97   2 
 14 Poolesville High School  'A'                        1:01.47   2 
 15 Patuxent High School  'A'                           1:03.35   3 
 -- Watkins Mill High School  'A'                            NT   1 
 
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Watkins Mill High School  'A'                       1:50.40   1   10  
  2 Poolesville High School  'A'                        1:50.90   1    8  
  3 Walter Johnson High School  'A'                     1:51.10   1    6  
  4 Richard Montgomery High School  'A'                 1:51.80   1    4  
  5 Quince Orchard High School  'A'                     1:52.50   1    2  
  6 Northwest High School  'A'                          1:54.10   1    1  
  7 Magruder High School  'A'                           1:55.80   2 
  8 Albert Einstein High School  'A'                    1:58.20   2 
  9 Bethesda-Chevy Chase  'A'                           2:00.90   3 
 10 Sherwood High School  'A'                           2:01.60   3 
 11 Walt Whitman High School  'A'                       2:02.80   2 
 12 Seneca Valley High School  'A'                      2:07.20   3 
 13 Wheaton High School  'A'                            2:07.30   2 
 14 Walkersville High School  'A'                       2:08.80   2 
 -- Patuxent High School  'A'                                DQ   3 
 
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Walter Johnson High School  'A'                     4:15.00   1   10  
  2 Watkins Mill High School  'A'                       4:20.22   1    8  
  3 Patuxent High School  'A'                           4:26.62   2    6  
  4 Quince Orchard High School  'A'                     4:27.31   1    4  
  5 Walt Whitman High School  'A'                       4:31.80   1    2  
  6 Bethesda-Chevy Chase  'A'                           4:40.22   1    1  
  7 Sherwood High School  'A'                           4:42.92   3 
  8 Magruder High School  'A'                           4:46.25   1 
  9 Wheaton High School  'A'                            4:47.28   3 
 10 Thomas S. Wootton  'A'                              4:49.18   3 
 11 Walkersville High School  'A'                       5:06.35   3 
 12 Seneca Valley High School  'A'                      5:06.50   3 
 13 Albert Einstein High School  'A'                    5:31.70   2 
 -- Richard Montgomery High School  'A'                      NT   2 
 -- Northwest High School  'A'                               DQ   2 
 -- Poolesville High School  'A'                             DQ   2 
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Walter Johnson High School  'A'                     9:53.50    10  
  2 Bethesda-Chevy Chase  'A'                          10:04.50     8  
  3 Magruder High School  'A'                          10:05.30     6  
  4 Richard Montgomery High School  'A'                10:21.90     4  
  5 Thomas S. Wootton  'A'                             11:11.90     2  
  6 Wheaton High School  'A'                           11:26.10     1  
  7 Quince Orchard High School  'A'                    11:35.30  
 -- Walkersville High School  'A'                            NT  
 -- Poolesville High School  'A'                             NT  
 -- Walt Whitman High School  'A'                            NT  
 -- Albert Einstein High School  'A'                         NT  
 -- Sherwood High School  'A'                                NT  
 -- Northwest High School  'A'                               NT  
 -- Watkins Mill High School  'A'                            NT  
 -- Patuxent High School  'A'                                NT  
 -- Seneca Valley High School  'A'                           NT  
 
Girls 1600 Sprint Medley
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Richard Montgomery High School  'A'                 4:22.06   1   10  
  2 Walter Johnson High School  'A'                     4:25.77   1    8  
  3 Thomas S. Wootton  'A'                              4:36.57   1    6  
  4 Poolesville High School  'A'                        4:37.84   1    4  
  5 Magruder High School  'A'                           4:38.50   2    2  
  6 Northwest High School  'A'                          4:42.26   2    1  
  7 Quince Orchard High School  'A'                     4:46.82   2 
  8 Bethesda-Chevy Chase  'A'                           4:50.34   3 
  9 Sherwood High School  'A'                           4:54.40   3 
 10 Patuxent High School  'A'                           4:57.19   2 
 11 Walt Whitman High School  'A'                       5:04.75   1 
 12 Wheaton High School  'A'                            5:09.50   2 
 13 Walkersville High School  'A'                       5:43.38   2 
 14 Seneca Valley High School  'A'                      5:45.81   3 
 15 Albert Einstein High School  'A'                    6:33.87   3 
 -- Watkins Mill High School  'A'                            NT   1 
 
Girls Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Walter Johnson High School  'A'                    13:15.43    10  
  2 Patuxent High School  'A'                          13:31.33     8  
  3 Bethesda-Chevy Chase  'A'                          13:41.27     6  
  4 Magruder High School  'A'                          13:48.08     4  
  5 Quince Orchard High School  'A'                    13:48.80     2  
  6 Northwest High School  'A'                         14:18.53     1  
  7 Richard Montgomery High School  'A'                14:48.80  
  8 Walt Whitman High School  'A'                      15:04.85  
  9 Poolesville High School  'A'                       15:24.78  
 10 Sherwood High School  'A'                          16:00.00  
 11 Walkersville High School  'A'                      16:15.00  
 12 Albert Einstein High School  'A'                   17:39.00  
 13 Seneca Valley High School  'A'                     18:43.65  
 -- Thomas S. Wootton  'A'                                   NT  
 -- Wheaton High School  'A'                                 NT  
 -- Watkins Mill High School  'A'                            NT  
 
Girls Meter Shuttle Hurdle
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Walter Johnson High School  'A'                     1:14.10   1   10  
  2 Bethesda-Chevy Chase  'A'                           1:16.50   1    8  
  3 Quince Orchard High School  'A'                     1:16.60   1    6  
  4 Northwest High School  'A'                          1:18.50   2    4  
  5 Sherwood High School  'A'                           1:22.50   2    2  
  6 Walt Whitman High School  'A'                       1:23.50   3    1  
 -- Watkins Mill High School  'A'                            NT   2 
 -- Walkersville High School  'A'                            NT   3 
 
Girls High Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Graham, Heather              Poolesville            4-10.00     5  
  1 Collins, Kristin             Magruder               4-10.00  
  3 Sparenborg, Katie            Poolesville            4-06.00     5  
  3 Bohus, Angia                 Sherwood               4-06.00  
  3 Purdy, Katie                 Quince Orchard         4-06.00     4  
  3 Boska, Nancy                 Northwest              4-06.00  
  7 Mordi, Sally                 R. Montgomery          4-04.00     2  
  7 Palmer, Andrea               Quince Orchard         4-04.00     4  
  7 Seeger, Shannon              Walt Whitman           4-04.00     3  
  7 McDonald, Kerry              Wootton                4-04.00  
 11 Morrison, Meg                Walt Whitman           4-00.25     3  
 12 Minor, Stephanie             R. Montgomery          4-00.00     2  
 12 Tran, Ann                    Einstein               4-00.00  
 -- Rhiannon, A.                 Patuxent                    NH  
 -- Baldwin, Shonice             Patuxent                    NH  
 -- Johnson, Walletta            Walter Johnson              NH  
 -- Hepburn, Rachel              Walkersville                NH  
 -- Mata, Estella                Einstein                    NH  
 -- Lyles, Shanita               Walkersville                NH  
 -- Cooper, Lynnise              Northwest                   NH  
 -- Friday, Erica                Sherwood                    NH  
 -- Amarasekera, Channa          Walter Johnson              NH  
 -- Fenstermaker, Christina      Magruder                    NH  
 -- Chilberston, Sara            Seneca Valley               NH  
 -- Hearst, Rachel               Seneca Valley               NH  
 
Girls Long Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Amarasekera, Channa          Walter Johnson        15-02.00     5  
  2 Simpson, Jessica             Patuxent              14-02.00  
  3 Hepburn, Rachel              Walkersville          14-00.00     0.7
  4 Bailey, Shaina               Quince Orchard        13-10.00     3  
  5 Mlynarczyk, Kristin          Poolesville           13-09.50     4  
  6 Johnson, Walletta            Walter Johnson        13-07.00     5  
  7 Jeffrey-Idun, Loretta        Wheaton               13-05.00     2  
  8 Bansah, Eno                  Northwest             13-02.00  
  9 Matthews, L.                 Watkins Mill          12-10.00     0.7
  9 Hines, Cara                  R. Montgomery         12-10.00  
 11 Loh, Ashley                  Poolesville           12-06.50     4  
 11 Morrison, Meg                Walt Whitman          12-06.50  
 13 Mata, Estella                Einstein              12-03.50  
 14 Brennen, Erin                Quince Orchard        12-03.00     3  
 15 Burns, Alexa                 Watkins Mill          12-00.00     0.7
 16 Miller, Lauren               Sherwood              11-10.50  
 17 McMahon, Kate                R. Montgomery         11-10.00  
 18 Lopes, Kathy                 Wheaton               11-07.50     2  
 19 Cooper, Aviana               Sherwood              11-00.50  
 20 Averitt, Amelia              Walter Johnson        10-11.00  
 21 Riley, Mary Ann              Walkersville          10-10.00     0.7
 22 Harris, Christina            Seneca Valley          8-10.00  
 -- Weeks, Fiona                 Northwest                   ND  
 -- Woods, Tiffany               Einstein                    ND  
 -- Chilberston, Sara            Seneca Valley               ND  
 -- Fenstermaker, Christina      Magruder                    ND  
 -- Collins, Kristin             Magruder                    ND  
 -- Baldwin, Shonice             Patuxent                    ND  
 -- Thompson, Shawna             Wootton                     ND  
 -- Yu, Christina                Wootton                     ND  
 
Girls Triple Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Johnson, Walletta            Walter Johnson        30-09.00     5  
  2 Bailey, Shaina               Quince Orchard        30-06.50     4  
  3 Dunston, Jill                Walter Johnson        30-05.00     5  
  4 Whitfield, Camille           Northwest             30-00.00  
  5 Mordi, Sally                 R. Montgomery         29-05.00     2  
  6 Mlynarczyk, Kristin          Poolesville           29-03.00     3  
  7 Brennen, Erin                Quince Orchard        29-00.00     4  
  8 Sparenborg, Katie            Poolesville           28-08.00     3  
  9 Hines, Cara                  R. Montgomery         26-03.50     2  
 10 Cheatham, Nadya              Seneca Valley         24-09.00     1  
 11 Conteh, Fatmata              Seneca Valley         23-09.00     1  
 -- Thompson, Shawna             Wootton                     ND  
 -- Mata, Estella                Einstein                    ND  
 -- Yu, Christina                Wootton                     ND  
 -- Morrison, Meg                Walt Whitman                ND  
 -- Dempsey, Karen               Wheaton                     ND  
 -- Adams, Felicia               Northwest                   ND  
 -- Namasinqa, Joan              Wheaton                     ND  
 -- Chambers, Rachel             Walkersville                ND  
 -- Matthews, L.                 Watkins Mill                ND  
 -- Geary, Becca                 Walkersville                ND  
 -- Jackson, Sequoia             Einstein                    ND  
 -- Averitt, Amelia              Walter Johnson              ND  
 -- Stot, A.                     Watkins Mill                ND  
 
Girls Shot Put Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Friday, Erica                Sherwood              29-06.75     3  
  2 Burns, Alexa                 Watkins Mill          28-02.00     0.5
  3 McLane, Beth                 Walkersville          28-01.75     1  
  4 Sadykov, Masha               Northwest             27-06.25     4  
  5 Bunch, Kristin               Patuxent              26-11.50     2  
  6 Paul, Rachel                 R. Montgomery         26-10.00     5  
  7 Russell, Nori                R. Montgomery         25-11.00     5  
  8 Chang, Jane                  Northwest             25-01.50     4  
  9 Robison, Sam                 Poolesville           25-00.25  
 10 Boatman, Kara                Einstein              24-08.50  
 11 Marston, Sara                Wootton               24-05.50  
 12 Kitson, Sarah                Patuxent              24-05.25     2  
 13 Murkey, Juanita              Magruder              23-01.00  
 14 Goldburg, Elana              Sherwood              23-00.50     3  
 15 James, Myrus                 Einstein              22-11.50  
 16 Seaman, Kristen              Quince Orchard        22-10.50  
 17 Lloyd, Erica                 Seneca Valley         22-07.50  
 18 Amarasekera, Channa          Walter Johnson        22-05.00  
 19 Hepburn, Rachel              Walkersville          21-09.00     1  
 20 Gerber, Allison              Quince Orchard        21-07.25  
 21 Cotton, Meg                  B-Cc                  21-04.25  
 22 Fayyad, Selwa                B-Cc                  20-11.00  
 23 Worthington, Skylar          Poolesville           20-01.50  
 24 A., Jamie                    Watkins Mill          19-10.25     0.5
 25 Sambrana, Katy               Seneca Valley         19-09.50  
 26 Bryant, Ashley               Magruder              19-08.50  
 27 Schpol, Kendall              Wootton               19-08.00  
 28 Dunston, Jill                Walter Johnson        17-09.50  
 -- Snyder, Sam                  Walkersville                ND  
 -- Darvish, Franchesca          Walt Whitman                ND  
 -- Edwards, Nicole              Walt Whitman                ND  
 
Girls Discus Throw Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Friday, Erica                Sherwood                109-01     5  
  2 Chang, Jane                  Northwest                87-04  
  3 Paul, Rachel                 R. Montgomery            85-05     3  
  4 McLane, Beth                 Walkersville             84-05     4  
  5 Schpol, Kendall              Wootton                  75-09     0.5
  6 Burns, Alexa                 Watkins Mill             75-05  
  7 Bunch, Kristin               Patuxent                 71-08     1  
  8 Johnson, Walletta            Walter Johnson           69-05     2  
  9 Boerum, Emily                Walkersville             68-08     4  
 10 Amarasekera, Channa          Walter Johnson           68-05     2  
 11 Duff, Jenn                   Quince Orchard           66-10  
 12 Wongloski, Lyndsay           Patuxent                 64-01     1  
 13 Gerber, Allison              Quince Orchard           63-07  
 14 Garcia, Rosa                 Wheaton                  62-05  
 15 James, Myrus                 Einstein                 61-03  
 16 D'Alessio, Jen               Seneca Valley            61-02  
 17 Marston, Sara                Wootton                  59-04     0.5
 18 Perelli, Lauren              Seneca Valley            58-08  
 19 Skrinskaya, Olesya           Wheaton                  57-00  
 20 Fenstermaker, Christina      Magruder                 56-06  
 21 Jackson, Brittne             R. Montgomery            56-03     3  
 22 McDermott, Jodan             B-Cc                     52-08  
 23 Goldburg, Elana              Sherwood                 52-00     5  
 24 A., Jamie                    Watkins Mill             51-00  
 25 Hammett, Morgan              Poolesville              49-10  
 26 Boatman, Kara                Einstein                 48-04  
 27 Hall, April                  Magruder                 47-04  
 28 Zarei, Sarah                 Northwest                47-02  
 29 Soper, Dana                  Poolesville              45-05  
 30 Fayyad, Selvia               B-Cc                     45-03  
 -- Edwards, Nicole              Walt Whitman                ND  
 -- Darvish, Franchesca          Walt Whitman                ND   
  

  
 
  


Return to Top

Email | About