MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




2A West Regional
2A Regionals Outdoor History
Hosted By: Middletown
Middletown, Maryland
1994-05-21

1994 2A West Regional Championships
@ Middletown High School
Results
5/21/1994
results from carrollcountyrunning.com

Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Codrington, Stacy            Einstein                  12.6
2   Schenck, Anne             10 Damascus                  12.7
3   McGaha, Michele           10 Middletown                12.8
4   Smith, Megan              11 Walkersville              13.1
5   Overberger, Carla         10 North Hagerstown          13.2
6   Eley, Caroline            12 Middletown                13.5
 
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   McGaha, Michele           10 Middletown                26.4
2   Schenck, Anne             10 Damascus                  26.8
3   Wilson, Jenelle              Einstein                  27.3
4   Boyd, Ranelle             11 South Hagerstown          27.6
5   Hott, Stacey               9 North Hagerstown          28.0
6   Welch, Tina               10 Allegany                  28.2
 
Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Dennis, Chamille             Einstein                1:00.9
2   Schenck, Anne             10 Damascus                1:01.9
3   Klipp, Jennifer           10 Fort Hill               1:02.4
4   Smith, Christa            12 Fort Hill               1:03.9
5   Vasquez, Angie            10 North Carroll           1:04.6
6   O'Keefe, Jeni             10 Middletown              1:04.7
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Klipp, Jennifer           10 Middletown              2:29.0
2   Smith, Christa            12 Fort Hill               2:31.4
3   Meyers, Jen               12 Liberty                 2:33.6
4   Gardner, Kerry            11 North Hagerstown        2:38.7
5   Williams, Jenn            12 North Carroll           2:40.3
6   Moore, Corine              9 Middletown              2:42.9
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   McFarland, Tonya           9 Allegany                5:41.4
2   Meyers, Jen               12 Liberty                 5:45.6
3   Gardner, Kerry            11 North Hagerstown        5:51.2
4   Boughan, Chrstine         11 Damascus                5:53.9
5   Haberlein, Kristi          9 Allegany                5:55.0
6   Jones, Odessa                Einstein                6:01.3
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Cook, Carrie              11 North Carroll          13:01.4
2   Boughan, Christine        11 Damascus               13:03.1
3   Mallery, Jeanna           10 Fort Hill              13:13.1
4   Merrill, Chanda           11 Allegany               13:16.9
5   Dommerich, Maria          12 Middletown             13:22.2
6   King, Melanie             12 Allegany               13:36.8
 
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Yarnall, Jennifer         12 Allegany                  15.5
2   Childs, Kacey              9 Damascus                  16.0
3   Hopkins, Micki            12 North Hagerstown          16.6
4   Reynolds, April           11 Allegany                  17.0
5   Welch, Tami               10 Allegany                  17.0
6   Holloway                     Einstein                  17.1
 
Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   McCready, Amy             12 Liberty                   48.2
2   Yarnall, Jennifer         12 Allegany                  48.3
3   Welch, Tami               10 Allegany                  48.7
4   Holloway, Shelise            Einstein                  50.4
5   Garrett, Keiva            12 Damascus                  50.4
6   Forster, Melissa           9 North Carroll             51.6
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  
=======================================================================
1   Einstein                                               51.8
2   Middletown                                             53.5
3   Walkersville                                           54.0
4   Allegany                                               54.7
5   South Hagerstown                                       55.3
6   North Hagerstown                                       55.6
 
Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  
=======================================================================
1   Einstein                                             1:50.8
2   North Carroll                                        1:53.1
3   North Hagerstown                                     1:53.5
4   Middletown                                           1:54.7
5   Allegany                                             1:55.1
6   Walkersville                                         1:56.2
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  
=======================================================================
1   Einstein                                             4:15.5
2   Middletown                                           4:20.4
3   North Carroll                                        4:28.5
4   Liberty                                              4:28.6
5   North Hagerstown                                     4:30.5
6   Fort Hill                                            4:37.4
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  
=======================================================================
1   Einstein                                            10:20.9
2   Allegany                                            10:34.0
3   Middletown                                          10:34.7
4   Fort Hill                                           10:42.0
5   North Carroll                                       10:57.8
6   Rockville                                           11:36.9
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Childs, Kacey              9 Damascus               5-02.00
2   Osinga, Vicki             10 Liberty                5-02.00
3   Manger, Sarah             12 Fort Hill              4-08.00
4   Staci, Webb               10 South Hagerstown       4-08.00
5   Welch, Tina               10 Allegany               4-08.00
6   Wentz, Christy            10 North Hagerstown       4-06.00   
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   McGaha, Michele           10 Middletown            16-07.00
2   Hemingway, Katie          12 Walkersville          16-01.50
3   Hopkins, Micki            12 North Hagerstown      15-09.00
4   Childs, Kacey              9 Damascus              15-07.25
5   Baker, Julie              10 North Carroll         15-04.25
6   Janocha, Kathleen         10 North Carroll         15-00.75
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Childs, Kacey              9 Damascus              34-06.00
2   Baker, Julie              10 North Carroll         33-00.25
3   Hemingway, Katie          12 Walkersville          33-00.00
4   Dennis, Chamille             Einstein              32-11.00
5   Smith, Megan              11 Walkersville          32-07.75
6   Norris, Shaneece          12 Rockville             32-00.25
7   Marshall, Jenny           10 Fort Hill             31-08.00
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Thomas, Jackie            11 Allegany              33-10.00
2   Coley, Kadera             11 Walkersville          33-07.00
3   Shaffer, Patsy            11 North Carroll         31-05.50
4   Rosano, Donna             11 Middletown            30-07.25
5   Smith, Amy                11 Walkersville          29-08.00
6   Snyder, Jolie              9 Fort Hill             29-03.75
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals    
=======================================================================
1   Smith, Amy                11 Walkersville         101-05.75
2   Payne, Angie              12 Liberty              100-06.00
3   O'Neill, Jennifer         11 Walkersville          98-11.50
4   Megane, Therita           12 North Hagerstown      91-11.25
5   Coley, Kadera             11 Walkersville          91-09.25
6   Knieriem, Jennifer        11 Allegany              87-11.00
7   Bitsko, Carrie            12 Rockville             86-01.25
 
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Plummer, Anthony          12 Damascus                  10.9
2   Salas, Dennys             12 Allegany                  11.1
3   Smiley, Martin               Einstein                  11.1
4   Davis, Tim                11 North Hagerstown          11.1
5   Riordan, Kevin            12 Walkersville              11.2
6   Eccard, Steve             11 North Hagerstown          11.3
 
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Plummer, Anthony          12 Damascus                  22.6
2   Salas, Dennys             12 Allegany                  23.2
3   Riordan, Kevin            12 Walkersville              23.4
4   Moore, James              10 Middletown                23.9
5   Davis, Tim                11 North Hagerstown          24.0
6   Fairley, Jeff             11 Fort Hill                 24.1
 
Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Palumba, Gavin            12 Frot Hill                 52.0
2   Moore, James              10 Middletown                52.3
3   Coppa, Brian              11 Allegany                  53.4
4   Plummer, Anthony          12 Damascus                  53.7
5   Fairley, Jeff             11 Fort Hill                 53.8
6   Powell, Bill              12 Rockville                 54.1
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Toms, Joey                12 Middletown              2:02.9
2   Stockdale, Keith          11 Walkersville            2:04.1
3   McLain, Nathan            11 South Hagerstown        2:04.2
4   Brown, Louis              11 Allegany                2:06.6
5   Gossard, Ben              12 North Hagerstown        2:07.9
6   Taylor, Justin             9 Allegany                2:09.3
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Brown, Louis              11 Allegany                4:44.1
2   Toms, Joey                12 Middletown              4:44.9
3   Guevera, Luis                Einstein                4:48.6
4   Miller, Chris             11 Middletown              4:48.8
5   Karap, Jason               9 North Hagerstown        4:56.4
6   Adam, Andy                11 Fort Hill               4:58.4
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Taylor, Justin             9 Allegany               10:22.5
2   Horevay, Aaron            11 Allegany               10:24.4
3   Cree, Jeff                10 North Hagerstown       10:29.1
4   Gunning, Brian            11 North Carroll          10:31.1
5   Ledda, Joe                11 Liberty                10:41.4
6   Crabtree, Eric            12 Allegany               10:55.8
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Roberson, Deain           12 Fort Hill                 14.9
2   Sanders, Teddy            12 Liberty                   14.9
3   Snelson, Jonathan         10 Damascus                  15.3
4   Heetderks, John           11 Rockville                 15.9
5   Styles, Paxton            12 Rockville                 15.9
6   Stafford, Steve           12 Fort Hill                 16.1
 
Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Sanders, Teddy            12 Liberty                   41.3
2   Snelson, Jonathan         10 Damascus                  41.7
3   Isom, Darrin              11 Allegany                  42.0
4   Roberson, Deain           12 Fort Hill                 42.7
5   Adams, Noel               11 Fort Hill                 42.8
6   Wood, Chet                12 Walkersville              43.9
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  
=======================================================================
1   Allegany                                               44.3
2   Damascus                                               44.5
3   Einstein                                               44.8
4   Walkersville                                           45.0
5   South Hagerstown                                       46.3
6   Middletown                                             46.4
 
Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals 
=======================================================================
1   Einstein                                             1:32.9
2   Allegany                                             1:33.1
3   Walkersville                                         1:34.0
4   North Hagerstown                                     1:34.1
5   Middletown                                           1:36.8
6   Rockville                                            1:37.3
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  
=======================================================================
1   Einstein                                             3:33.7
2   Allegany                                             3:35.9
3   Middletown                                           3:39.1
4   North Carroll                                        3:40.4
5   Fort Hill                                            3:42.7
6   Rockville                                            3:43.8
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  
=======================================================================
1   Middletown                                           8:22.2
2   Allegany                                             8:22.3
3   Walkersville                                         8:42.3
4   Fort Hill                                            8:43.6
5   North Hagerstown                                     8:45.9
6   Liberty                                              8:55.5  
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Stafford, Steve           12 Fort Hill              6-06.00
2   Roberson, Deain           12 Fort Hill              6-06.00
3   Jones, Quincy                Einstein               6-02.00
4   Harvey, Mike              12 Allegany               6-00.00
5   Wooster, Charles          12 South Hagerstown       6-00.00
6   Anderson, Cory            12 Rockville              5-10.00
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Stafford, RJ              12 Fort Hill             11-00.00
2   Adams, Noel               11 Fort Hill             10-06.00
3   Huckleberry, Mike         11 Middletown            10-00.00
4   Plunkett, Matt            12 Middletown            10-00.00
5   Boyd, Mark                10 Walkersville          10-00.00
6   Walsh, Ben                11 Liberty               10-00.00
  
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Essama, Steve             12 Rockville             20-04.50
2   Jackson, Juan                Einstein              19-08.75
3   Williams, Jeff            11 North Carroll         19-05.00
4   Walker, Brandon           12 Fort Hill             19-02.00
5   Nelson, Josh              10 South Hagerstown      18-09.75
6   Wooster, Charles          12 South Hagerstown      18-09.50
7   Kothari, Kevon            11 North Hagerstown      18-04.25
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Snelson, Jonathan         10 Damascus              41-04.00
2   Savina, Joey              12 North Carroll         40-07.00
3   Williams, Jeff            11 North Carroll         40-01.50
4   Wooster, Charles          12 South Hagerstown      39-03.75
5   Jones, Quincy                Einstein              39-03.50
6   Miner, Tyrone              9 Fort Hill             39-00.50
7   Nunziato, Jerry           11 Middletown            37-07.25
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Kidd, Bill                12 South Hagerstown      53-09.00
2   McMillan, Shawn           10 Allegany              45-10.00
3   Webb, Mike                12 South Hagerstown      44-10.00
4   Rodriguez, Frank             Einstein              44-05.00
5   Wilt, Greg                12 Fort Hill             44-04.00
6   Berkmyre, Michael         11 Damascus              44-03.00
7   Jenkins, Ryan             12 Middletown            39-11.00
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                      YR School                  Finals  
=======================================================================
1   Jenkins, Ryan             12 Middletown           153-08.50
2   Webb, Mike                12 South Hagerstown     133-06.75
3   Wilt, Greg                12 Fort Hill            128-11.00
4   McMillan, Shawn           10 Allegany             125-06.00
5   Redding, Jim              10 Liberty              122-10.50
6   Jenkins, DJ               11 Fort Hill            121-07.25
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Middletown                  77        2) Allegany                   76
    2) Einstein                    76        4) Damascus                   70
    5) Walkersville                55        6) North Carroll              48
    7) Liberty                     44        8) North Hagerstown           40
    9) Fort Hill                   30       10) South Hagerstown            9
   11) Rockville                    2  

                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Allegany                   111        2) Fort Hill                  87
    3) Middletown                  73        4) Einstein                   58
    4) Damascus                    58        6) South Hagerstown           42
    7) Walkersville                35        8) North Carroll              28
    9) Liberty                     24       10) North Hagerstown           23
   11) Rockville                   19   
              



Return to Top

Email | About