MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




1A South Regional
1A Regionals Outdoor History
Hosted By:
2003-05-17

1A South Regional Championships
Results
5/17/2003
results from carrollcountyrunning.com

Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                           Finals 
===================================================================================
Preliminaries
  1 McCallum, Liz             12 Brunswick                          12.9 Q
  2 Butler, Chynna             9 Winters Mill                       13.0 Q
  3 Payne, Stacie             10 Poolesville                        13.2 Q
  4 Brown, Shyreese           10 Winters Mill                       13.0 q
  5 Bishop, Rachel            10 Oakland Mills                      13.2 q
  6 Sangah, Stephanie          9 Reservoir                          13.4 q
  7 Flynn, Morgan             12 Brunswick                          13.7 q
  8 Crutchfield, Dena          9 Poolesville                        13.7 q
  9 Brown, Tearra             11 Dubois                             13.8
 10 Ridlen, Chris             11 Brunswick                          13.9
 11 Cooper, Chyanne           10 Dubois                             13.9
 12 Apypone, Hariett          10 Dubois                             14.5
 13 Ely, Karen                 9 Catoctin                           14.7
 14 Rodriguez, Kasarah         9 Catoctin                           15.0
 15 Tafel, Stephanie           9 Poolesville                        15.1
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                           Finals     Points
===================================================================================
Finals
  1 McCallum, Liz             12 Brunswick                          13.1       10
  2 Payne, Stacie             10 Poolesville                        13.1        8
  3 Butler, Cynna              9 Winters Mill                       13.1        6
  4 Bishop, Rachel            10 Oakland Mills                      13.3        4
  5 Brown, Shyreese           10 Winters Mill                       13.5        2
  6 Sangah, Stephanie          9 Reservoir                          13.5        1
  7 Crutchfield, Dena          9 Poolesville                        13.6
  8 Flynn, Morgan             12 Brunswick                          13.8 
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                           Finals
===================================================================================
Preliminaries
  1 McCallum, Liz             12 Brunswick                          26.6 Q
  2 Mann, Christina           12 Poolesville                        26.7 Q
  3 Stokes, Ebony             10 Dubois                             26.7 Q
  4 Saunders, Sierra           9 Winters Mill                       26.9 Q
  5 Brown, Shyreese           10 Winters Mill                       27.0 Q
  6 Payne, Stacie             10 Poolesville                        27.7 Q
  7 Cooper, Chyanne           10 Dubois                             28.1 Q
  8 Ridlen, Chris             11 Brunswick                          28.5 Q
  9 Thompson, Kathleen         9 Poolesville                        29.0
 10 Carpenter, Sherise        10 Oakland Mills                      29.1
 11 Collins, Ashley            9 Winters Mill                       30.4
 12 Ely, Karen                 9 Catoctin                           30.4
 13 Rodriguez, Kasarah         9 Catoctin                           31.1
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                           Finals     Points
===================================================================================
Finals
  1 McCallum, Liz             12 Brunswick                          26.5       10
  2 Saunders, Sierra           9 Winters Mill                       26.5        8
  3 Mann, Christina           12 Poolesville                        26.9        6
  4 Stokes, Ebony             10 Dubois                             27.1        4
  5 Payne, Stacie             10 Poolesville                        27.3        2
  6 Brown, Shyreese           10 Winters Mill                       28.1        1
  7 Ridlen, Chris             11 Brunswick                          28.5 
  8 Cooper, Chyanne           10 Dubois                             29.5
 
Girls 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                           Finals     Points
===================================================================================
  1 Mann, Christina           12 Poolesville                        59.0       10
  2 Woods, Brittany           10 Dubois                             59.1        8
  3 McCallum, Liz             12 Brunswick                        1:01.0        6
  4 Sprague, Jocelyn          10 Reservoir                        1:01.5        4
  5 Saunders, Sierra           9 Winters Mill                     1:02.4        2
  6 Benton, Bryann            10 Poolesville                      1:03.8        1
  7 Guevarra, Nicole          10 Reservoir                        1:05.1
  8 Dickinson, Mariah         10 Winters Mill                     1:05.7
  9 Young, Lindsay            10 Brunswick                        1:08.2
 10 Moss, Cody                10 Dubois                           1:10.6
 11 Onley, Nikki               9 Poolesville                      1:11.1
 12 Nepomuceno, Kristen        9 Reservoir                        1:12.7
 13 Bledsoe, Ashley            9 Oakland Mills                    1:15.6
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Thompson, Janelle         11 Poolesville                      2:34.0    10
  2 Unger, Rachel             10 Poolesville                      2:39.0     8
  3 Dickinson, Mariah         10 Winters Mill                     2:41.6     6
  4 Wright, Jaime             10 Catoctin                         2:41.9     4
  5 Scheider, Teresa          10 Catoctin                         2:55.0     2
  6 Kliner, Sheryl            10 Oakland Mills                    2:58.0     1
  7 Sykes, Sydney              9 Winters Mill                     3:00.0
  8 Gennity, Colleen           9 Winters Mill                     3:12.0
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Thompson, Janelle         11 Poolesville                      5:47.0    10
  2 Unger, Rachel             10 Poolesville                      5:48.0     8
  3 Wright, Jaime             10 Catoctin                         5:50.0     6
  4 Lebor, Sarah               9 Oakland Mills                    5:53.0     4
  5 Tomlin, Lindsay            9 Brunswick                        5:56.0     2
  6 Brunn, Kim                11 Poolesville                      6:00.0     1
  7 Testa, Amanda             12 Catoctin                         6:26.0
  8 Sykes, Sydney              9 Winters Mill                     6:30.0
  9 Scheider, Teresa          10 Catoctin                         6:34.0
 10 Letsch, Carrie             9 Winters Mill                     7:15.0
 11 Welliver, Caralyn          9 Winters Mill                     7:21.0
 
Girls 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Thompson, Janelle         11 Poolesville                     12:51.0    10
  2 Unger, Rachel             10 Poolesville                     12:57.0     8
  3 Tomlin, Lindsay            9 Brunswick                       13:30.0     6
  4 Davis, Caroline           11 Poolesville                     13:33.0     4
  5 Perrine, Rachel           10 Winters Mill                    14:43.0     2
  6 Busl, Jean                 9 Brunswick                       17:30.0     1
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                           Finals 
===================================================================================
Preliminaries
  1 Rogers, Amanda             9 Oakland Mills                      16.2 Q
  2 Shortz, Chris             11 Brunswick                          17.0 Q
  3 Graham, Heather           11 Poolesville                        17.4 Q
  4 Shortz, Cassie            10 Brunswick                          17.5 Q
  5 Sollott, Sara              9 Winters Mill                       17.9 Q
  6 Evans, Caitlin            10 Poolesville                        18.2 Q
  7 Contestabile, Jenna        9 Winters Mill                       19.0 Q
  8 Smothers, Tasha           10 Brunswick                          19.2 Q
  9 Lumpkin, Jessica           9 Oakland Mills                      19.4
 10 Carter, Mia                9 Poolesville                        20.2  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                           Finals     Points
===================================================================================
Finals
  1 Rogers, Amanda             9 Oakland Mills                      16.3       10
  2 Shortz, Chris             11 Brunswick                          16.6        8
  3 Shortz, Cassie            10 Brunswick                          17.4        6
  4 Graham, Heather           11 Poolesville                        17.6        4
  5 Evans, Caitlin            10 Poolesville                        17.8        2
  6 Sollott, Sara              9 Winters Mill                       17.9        1
 
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                           Finals     Points
===================================================================================
  1 Shortz, Chris             11 Brunswick                          47.2       10
  2 Evans, Caitlin            10 Poolesville                        49.1        8
  3 Ruffin, Tamia             12 Dubois                             52.2        6
  4 Gardner, Melissa          10 Reservoir                          53.4        4
  5 Shortz, Cassie            10 Brunswick                          53.6        2
  6 Lumpkin, Jessica           9 Oakland Mills                      55.3        1
  7 Carter, Mia                9 Poolesville                        56.7 
  8 Smothers, Tasha           10 Brunswick                          58.2
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Winters Mill                                                    51.8    10
     1) Butler, Chynna 9                2) Brown, Shyreese 10
     3) Saunders, Sierra 9              4) Sollott, Sara 9
  2 Poolesville                                                     52.2     8
     1) Crutchfield, Dena 9             2) Evans, Caitlin 10
     3) Loh, Ashley 11                  4) Payne, Stacie 10
  3 Dubois                                                          52.2     6
     1) Stokes, Ebony 10                2) Woods, Brittany 10
     3) Ruffin, Tamia 12                4) Atkimson, Ashley 10
  4 Oakland Mills                                                   52.7     4
     1) Bledsoe, Ashley 9               2) Halloway, Monica 10
     3) Bishop, Rachel 10               4) Rogers, Amanda 9  
  5 Brunswick                                                       53.9     2
     1) Wegenroth, Greta 11             2) Flynn, Morgan 12
     3) Ridlen, Chris 11                4) McCallum, Leah 10
  6 Reservoir                                                       58.8     1
     1) Hargraves, Genevieve 10         2) Nepomuceno, Kristen 9
     3) Mendes, Serena 9                4) Johnson, Lauren 10
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Poolesville                                                   1:49.0    10
     1) Loh, Ashley 11                  2) Mann, Christina 12
     3) Moore, Erin 11                  4) Payne, Stacie 10
  2 Reservoir                                                     1:50.0     8
     1) Gardner, Melissa 10             2) Guevarrra, Nicole 10
     3) Nepomuceno, Kristen 9           4) Sangah, Stephanie 9
  3 Dubois                                                        1:51.0     6
     1) Stokes, Ebony 10                2) Woods, Brittany 10
     3) Ruffin, Tamia 12                4) Alkimson, Ashley 10
  4 Brunswick                                                     1:54.0     4
     1) Wegenroth, Greta 11             2) Danaher, Alicia 11
     2) Ridlen, Chris 11                4) McCallum, Leah 10
  5 Oakland Mills                                                 1:55.0     2
     1) Bledsoe, Ashley 9               2) Holloway, Monica 10
     2) Bishop, Rachel 10               4) Rogers, Amanda 9
  - Winters Mill                                                      DQ
     1) Butler, Chynna 9                2) Brown, Shyreese 10
     3) Zincon, Haley 10                4) McDonald, Rose 10
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Poolesville                                                   4:17.0    10
     1) Benton, Bryann 10               2) Graham, Heather 11
     3) Loh, Ashley 11                  4) Mann, Christina 12
  2 Brunswick                                                     4:20.0     8
     1) Wegenroth, Greta 11             2) McCallum, Liz 12
     3) Rupprecht, Laura 9              4) Shortz, Chris 11
  3 Reservoir                                                     4:26.0     6
     1) Gardner, Melissa 10             2) Guevarra, Nicole 10
     3) Nepomuceno, Kristen 9           4) Sangah, Stephanie 9
  4 Oakland Mills                                                 4:27.0     4
     1) Bledsoe, Ashley 9               2) Holloway, Monica 10
     3) Bishop, Rachel 10               4) Rogers, Amanda 9
  5 Dubois                                                        4:31.0     2
     1) Stokes, Ebony 10                2) Woods, Brittany 10
     3) Ruffin, Tamia 12                4) Alkimson, Ashley 10
  6 Winters Mill                                                  4:55.0     1
     1) Dickinson, Mariah 10            2) Spring, Diane 9
     3) Powell, Davalyn 10              4) Collins, Ashley 9
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Poolesville                                                  10:28.9    10
     1) Unger, Rachel 10                2) Moore, Erin 11
     3) Thompson, Janelle 11
  2 Brunswick                                                    11:23.0     8
     1) Rupprecht, Laura 9              2) Tomlin, Lindsay 9
     3) Benjamin, Lisa 11               4) Young, Lindsay 10
  3 Oakland Mills                                                11:47.0     6
     1) Bledsoe, Ashley 9               2) Lebro, Sarah 9
     2) Kliner, Sheryl 10               4) Carpenter, Sherise 10
  4 Winters Mill                                                 12:01.0     4
     1) Dickinson, Mariah 10            2) Perine, Rachel 10
     3) Sykes, Sydney 9                 4) Smith, Michelle 9
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Graham, Heather           11 Poolesville                     5-03.00    10
  2 Hoe, Brianne              10 Reservoir                       4-09.00     8
  3 Ricker, Jessica           11 Brunswick                       4-09.00     6
  4 Saunders, Sierra           9 Winters Mill                    4-07.00     3
  4 Walters, Brianne           9 Brunswick                       4-07.00     3
  6 Sparenborg, Katie         11 Poolesville                     4-07.00     1
  7 Zincon, Haley             10 Winters Mill                    4-05.00
  8 Contestablile, Jenna       9 Winters Mill                    4-05.00
  9 Young, Lindsay            10 Brunswick                       4-03.00
 
Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                           Finals 
================================================================================
  1 Wegenroth, Greta          11 Brunswick                       7-06.00    
  2 Contestabile, Jenna        9 Winters Mill                    7-00.00     
  2 Shortz, Cassie            10 Brunswick                       7-00.00
 
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Loh, Ashley               11 Poolesville                    15-04.00    10
  2 Flynn, Morgan             12 Brunswick                      15-02.00     8
  3 Graham, Heather           11 Poolesville                    13-07.50     6
  4 Ruffin, Tamia             12 Dubois                         13-06.00     4
  5 Rucker, Jessica           11 Brunswick                      13-04.50     2
  6 Mlynarczyk, Kristen       10 Poolesville                    13-03.00     1
  7 Zincon, Haley             10 Winters Mill                   12-10.50
  8 Apypone, Hariette         10 Dubois                         11-08.50
  9 Rodriguez, Kasarah         9 Catoctin                       11-07.00
 10 Ely, Karen                 9 Catoctin                       11-06.00
 11 Spring, Diane              9 Winters Mill                    9-10.00
 
Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Tucker, Becca             10 Brunswick                      34-00.00    10
  2 Sparenborg, Katie         11 Poolesville                    32-03.00     8
  3 Hancock, Jackie           10 Poolesville                    32-02.00     6
  4 Mlynarczyk, Kristen       10 Poolesville                    31-08.00     4
  5 Perna, Bethany             9 Winters Mill                   30-03.00     2
  6 Flynn, Morgan             12 Brunswick                      29-10.00     1
  7 Wright, Jaime             10 Catoctin                       28-07.50 
  8 Zincon, Haley             10 Winters Mill                   28-05.00
  9 Walters, Brianne           9 Brunswick                      28-01.25
 10 Contestabile, Jenna        9 Winters Mill                   27-02.50
 
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Escamilla, Kacie          12 Brunswick                      36-11.50    10
  2 McCallum, Leah            10 Brunswick                      29-11.50     8
  3 Hester, Abigail            9 Winters Mill                   27-02.25     6
  4 Campbell, Katie           10 Catoctin                       27-02.00     4
  5 Fox, Lauren                9 Oakland Mills                  26-06.00     2
  6 Perna, Bethany             9 Winters Mill                   26-03.00     1
  7 McCallum, Becca            9 Brunswick                      24-10.50
  8 Coleman, Shannon          11 Oakland Mills                  24-05.50
  9 Schaeffer, Katie          10 Winters Mill                   24-04.00
 10 Raswant, Raadha            9 Reservoir                      23-06.25
 11 Soper, Dana                9 Poolesville                    20-06.50
 12 Hammett, Morgan            9 Poolesville                    20-03.50
 13 Smith, Suzie               9 Poolesville                    16-11.50
 
Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                           Finals  Points
================================================================================
  1 McCallum, Leah            10 Brunswick                      98-08.00    10
  2 Jensen, Melanie           12 Brunswick                      96-07.00     8
  3 Perna, Bethany             9 Winters Mill                   94-04.00     6
  4 Vidmar, Christine          9 Reservoir                      87-01.00     4
  5 Hoover, Brittany          10 Winters Mill                   78-04.00     2
  6 Schaeffer, Katie          10 Winters Mill                   73-08.00     1
  7 Soper, Dana                9 Poolesville                    64-04.00 
  8 McCallum, Becca            9 Brunswick                      61-06.00
  9 Raswant, Raadha            9 Reservoir                      59-08.00
 10 Fox, Lauren                9 Oakland Mills                  57-05.00
 11 Campbell, Katie           10 Catoctin                       49-10.00
 12 Coleman, Shannon          11 Oakland Mills                  48-02.00
 13 Ogden, Jennifer            9 Poolesville                    47-10.00
 14 Coulter, Liz               9 Poolesville                    41-07.00
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                           Finals
===================================================================================
Preliminaries
  1 Daniel, Brian             12 Forestville                        10.7 Q
  2 Cole, Tony                11 Oakland Mills                      10.9 Q
  3 Walker, Jamal             12 Dubois                             11.3 Q
  4 Johnson, Mike             11 R.F. Lewis                         11.0 q
  5 Taylor, Joe               10 Winters Mill                       11.5 q
  6 Tillman, Justin           10 Forestville                        11.9 q
  7 Azang-Njaah, Ndang         9 Winters Mill                       11.1 q
  8 Campbell, Joe             12 Brunswick                          11.2 q
  9 Miles, Reginald           12 Forestville                        11.6
 10 Brown, Devon               9 Reservoir                          12.0
 11 Cook, Tim                 10 Oakland Mills                      12.1
 12 Whims, Phil               11 Brunswick                          12.3
 13 Wolf, Matt                 9 Winters Mill                       12.4
 14 Bowman, Davon             10 R.F. Lewis                         12.4
 15 Wilson, Kelley            10 Oakland Mills                      12.4
 16 Peters, Sean              10 Poolesville                        12.8
 17 Thewes, Anthony            9 Reservoir                          12.9
 18 Petry, Asthon              9 Poolesville                        13.3
 19 Johnston, Benjamin         9 Reservoir                          13.4
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                           Finals     Points
===================================================================================
Finals
  1 Cole, Tony                11 Oakland Mills                      10.7       10 
  2 Daniel, Brian             12 Forestville                        10.8        8
  3 Walker, Jamal             12 Dubois                             11.1        6
  4 Johnson, Mike             11 R.F. Lewis                         11.2        4
  5 Taylor, Joe               10 Winters Mill                       11.6        2
  6 Tillman, Justin           10 Forestville                        11.9        1
  7 Azang-Njaah, Ndang         9 Winters Mill                       12.0
  8 Campbell, Joe             12 Brunswick                          12.0
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                           Finals 
===================================================================================
Preliminaries
  1 Cole, Tony                11 Oakland Mills                      22.0 Q
  2 Daniel, Brian             12 Forestville                        22.3 Q
  3 Johnson, Mike             11 R.F. Lewis                         23.1 Q
  4 Yost, Brian               12 Poolesville                        23.0 q
  5 Walker, Jamal             12 Dubois                             23.0 q
  6 Sweatt, Mike              10 Oakland Mills                      23.4 q
  7 Miles, Reginald           12 Forestville                        23.8 q
  8 Campbell, Joe             12 Brunswick                          23.9 q
  9 Tillman, Justin           10 Forestville                        24.7
 10 Whims, Phil               11 Brunswick                          25.0
 11 Kwata, Stephen            10 Reservoir                          25.4
 12 Wolf, Matt                 9 Winters Mill                       26.2
 13 Beck, Dan                  9 Winters Mill                       27.1
 14 Higley, James              9 Poolesville                        30.7
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                           Finals     Points
===================================================================================
Finals
  1 Cole, Tony                11 Oakland Mills                      21.9       10
  2 Daniel, Brian             12 Forestville                        21.9        8
  3 Johnson, Mike             11 R.F. Lewis                         22.7        6
  4 Yost, Brian               12 Poolesville                        22.8        4
  5 Sweatt, Mike              10 Oakland Mills                      23.0        2
  6 Walker, Jamal             12 Dubois                             23.5        1
  7 Campbell, Joe             12 Brunswick                          24.2 
  8 Miles, Reginald           12 Forestville                        24.3
 
Boys 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                           Finals     Points
===================================================================================
  1 Bynoe, Michael            12 Forestville                        49.0       10
  2 Custer, Scott             12 Brunswick                          50.1        8
  3 Taylor, Joe               10 Winters Mill                       50.5        6
  4 Sweatt, Mike              10 Oakland Mills                      50.9        4
  5 McCullough, Karlton       10 Oakland Mills                      52.2        2
  6 Doby, Steve               11 Forestville                        53.0        1
  7 Baker, Tyrell             12 Dubois                             53.8  
  8 Azang-Njaah, Ndang         9 Winters Mill                       54.3
  9 Ogden, Sam                12 Poolesville                        54.7
 10 Rackens, Chris            10 Poolesville                        55.2
 11 Kawata, Stephen           10 Reservoir                          55.6
 12 Yost, Brian               12 Poolesville                        55.6
 13 Quanles, Gordon           12 Dubois                             56.0
 14 Hall, Garrett             12 Brunswick                          56.3
 15 Clelan, Kyle              11 Brunswick                          56.4
 16 Jackson, Michael          11 Forestville                        57.1
 17 Hargraves, Jonathan       10 Reservoir                        1:01.0
 18 Ortiz, Jake                9 Catoctin                         1:01.8
 19 Wolf, Andrew               9 Catoctin                         1:05.7
 20 Schneider, Daniel          9 Catoctin                         1:10.8
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Custer, Scott             12 Brunswick                        2:05.2    10
  2 Robertson, Dave           10 Winters Mill                     2:10.2     8
  3 Ledoux, Landon            12 Oakland Mills                    2:11.9     6
  4 Clelan, Kyle              11 Brunswick                        2:14.0     4
  5 Barner, Colin             10 Oakland Mills                    2:15.1     2
  6 Allison, Aaron            11 Forestville                      2:16.0     1
  7 Baker, Tyrell             12 Dubois                           2:18.0
  8 Topper, Bradley           12 Catoctin                         2:18.8
  9 Testa, Paul               10 Catoctin                         2:18.9
 10 Schulzinger, Matt          9 Poolesville                      2:19.0
 11 Lee, Charles              11 R.F. Lewis                       2:20.0
 12 Wolverton, Luke           11 Poolesville                      2:20.3
 13 Taylor, Kevin             11 Forestville                      2:21.0
 14 Berry, Don                 9 Reservoir                        2:27.0
 15 Krakue, Monroe            10 Dubois                           2:39.0
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Topper, Bradley           12 Catoctin                         4:42.0    10
  2 Robertson, Dave           10 Winters Mill                     4:43.0     8
  3 Abouelrous, Mahmoud       10 Oakland Mills                    4:44.0     6
  4 Wolverton, Matt           10 Poolesville                      4:51.0     4
  5 Hall, Garret              12 Brunswick                        4:52.0     2
  6 McGinnis, Rick            12 Oakland Mills                    4:54.0     1 
  7 Testa, Paul               10 Catoctin                         4:55.0
  8 Thomas, Benjamin          10 Reservoir                        4:56.0
  9 Taylor, Kevin             11 Forestville                      5:05.0
 10 Grgurich, Mark            12 Oakland Mills                    5:11.0
 11 Baker, Tyrell             12 Dubois                           5:13.0
 12 Addisu, Asteway            9 Forestville                      5:15.0
 13 Adamczyk, Adam             9 Winters Mill                     5:28.0
 14 Herber, Josh              12 Brunswick                        5:29.0
 15 Barr, Matt                10 Poolesville                      5:32.0
 16 Berry, Don                 9 Reservoir                        5:33.0
 17 Cassidy, Mike             12 Brunswick                        5:46.0
 18 Krakue, Monroe            10 Dubois                           6:13.0
 19 Lyons, Kaleb               9 Winters Mill                     6:19.0
 20 Meiners, James             9 Reservoir                        6:30.0
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Testa, Paul               10 Catoctin                        10:22.0    10
  2 Abouelrous, Mahmoud       10 Oakland Mills                   10:26.0     8
  3 Topper, Bradley           12 Catoctin                        10:30.0     6
  4 Wolverton, Luke           11 Poolesville                     10:31.0     4
  5 McGinnis, Rick            12 Oakland Mills                   10:37.0     2
  6 Thomas, Benjamin          10 Reservoir                       10:57.0     1
  7 Coates, Trey              12 Brunswick                       10:59.0
  8 Yelton, Travis            10 Winters Mill                    11:14.0 
  9 Grgurich, Mark            12 Oakland Mills                   11:18.0
 10 Addisu, Asteway            9 Forestville                     11:54.0
 11 Adamczyk, Adam             9 Winters Mill                    12:07.0
 12 Bouman, Kevin             10 Brunswick                       12:29.0
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                           Finals
===================================================================================
Preliminaries
  1 McLaughlin, Kyle          12 Poolesville                        16.5 Q
  2 Smothers, AJ              12 Brunswick                          16.6 Q
  3 Eleam, Antoine            12 Oakland Mills                      17.5 Q
  4 Lucas, Lenny              10 Oakland Mills                      18.1 q
  5 Diamond, Evan              9 Winters Mill                       18.9 q
  6 Hoyt, Russell              9 Brunswick                          18.9 q
  7 Stem, Patrick              9 Winters Mill                       19.8 q
  8 Loughry, Joe               9 Winters Mill                       22.2 q
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                           Finals     Points
===================================================================================
Finals
  1 Eleam, Antoine            12 Oakland Mills                      15.7       10
  2 McLaughlin, Kyle          12 Poolesville                        17.0        8
  3 Smothers, AJ              12 Brunswick                          17.5        6
  4 Lucas, Lenny              10 Oakland Mills                      18.3        4
  5 Stem, Patrick              9 Winters Mill                       18.8        2
  6 Hoyt, Russell              9 Brunswick                          18.8        1
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                           Finals     Points
===================================================================================
  1 Eleam, Antoine            12 Oakland Mills                      41.5       10
  2 McLaughlin, Kyle          12 Poolesville                        42.2        8
  3 Smothers, AJ              12 Brunswick                          44.4        6
  4 Michel, Nathan            10 Oakland Mills                      45.0        4
  5 Brown, Devon               9 Reservoir                          45.9        2
  6 Hoyt, Russell              9 Brunswick                          47.0        1
  7 Diamond, Evan              9 Winters Mill                       47.4 
  8 Lucas, Lenny              10 Oakland Mills                      51.0
  9 Stem, Patrick              9 Winters Mill                       53.6
 10 Loughry, Joe               9 Winters Mill                       55.2
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Oakland Mills                                                   43.3    10
     1) Cole, Tony 11                    2) Eleam, Antoine 12
     3) King, Chris 11                   4) McCullough, Karlton 10
  2 Forestville                                                     44.0     8
     1) Daniel, Brian 12                 2) Miles, Reginald 12
     3) Doby, Steve 11                   4) Tillman, Justin 10
  3 Poolesville                                                     45.8     6
     1) Riggs, Vincent 11                2) Stout, Jimmy 9
     3) Rackens, Chris 10                4) Shinko, Corey 11
  4 Brunswick                                                       46.8     4
     1) Campbell, Joe 12                 2) Whims, Phil 11
     3) Smothers, AJ 12                  4) Czeh, Thomas 11
  5 Winters Mill                                                    49.8     2
     1) Hicks, Joe 10                    2) Beck, Dan 9
     3) Stem, Patrick 9                  4) Wolf, Matt 9
  6 Reservoir                                                       50.3     1
     1) Brown, Devon 9                   2) Johnston, Benjamin 9
     3) Thewes, Anthony 9                4) Thomas, Benjamin 10
  7 Catoctin                                                        54.7 
     1) Clark, Patrick 9                 2) Kemp, Tyler 10
     3) Wolf, Andrew 9                   4) Ortiz, Jake 9
  - R.F. Lewis                                                        DQ
     1) Johnson, Mark 11                 2) Lee, Charles 11
     3) Bowman, Davon 10                 4) Nicholson, Dion 10
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Oakland Mills                                                 1:29.5    10
     1) Cole, Tony 11                    2) Eleam, Antoine 12
     3) McCullough, Karlton 10           4) Sweatt, Mike 10
  2 Poolesville                                                   1:30.0     8
     1) McLaughlin, Kyle 12              2) Ogden, Sam 12
     3) Rackens, Chris 10                4) Yost, Brian 12
  3 Brunswick                                                     1:37.0     6
     1) Campbell, Joe 12                 2) Whims, Phil 11
     3) Smothers, AJ 12                  4) Hickerson, Cody 11
  4 Forestville                                                   1:38.0     4
     1) Daniel, Brian 12                 2) Bynoe, Michael 12
     3) Miles, Reginald 12               4) Tillman, Justin 10
  5 Reservoir                                                     1:39.0     2
     1) Brown, Devon 9                   2) Cummings, Chris 9
     3) Hargraves, Jonathan 10
  6 Winters Mill                                                  1:48.0     1
     1) Hicks, Joe 10                    2) Beck, Dan 9
     3) Loughry, Joe 9                   4) Wolf, Matt 9
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Oakland Mills                                                 3:31.3    10
     1) Barner, Colin 10                 2) Eleam, Antoine 12
     3) Ledoux, Landon 12                4) McCullough, Karlton 10
  2 Forestville                                                   3:32.0     8
     1) Bynoe, Michael 12                2) Dolby, Steve 11
     3) Jackson, Michael 11              4) Taylor, Kevin 11
  3 Poolesville                                                   3:35.7     6
     1) Fink, Brandon 12                 2) McLaughlin, Kyle 12
     3) Ogden, Sam 12                    4) Yost, Brian 12 
  4 Winters Mill                                                  3:43.5     4
     1) Taylor, Joe 10                   2) Azang-Njaah, Ndang 9
     3) Hohne, Chris 10                  4) Robertson, Dave 10
  5 Brunswick                                                     3:46.0     2
     1) Custer, Scott 12                 2) Clelan, Kyle 11
     3) Hall, Garret 12                  4) Herber, Josh 12
  6 Reservoir                                                     4:32.3     1
     1) Berry, Don 9                     2) Brown, Devon 9
     3) Hargraves, Jonathan 10           4) Johnston, Benjamin 9
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Brunswick                                                     8:39.0    10
     1) Custer, Scott 12                 2) Clelan, Kyle 11
     3) Hall, Garret 12                  4) Herber, Josh 12
  2 Forestville                                                   8:42.0     8
     1) Bynoe, Michael 12                2) Doby, Steve 11
     3) Jackson, Michael 11              4) Taylor, Kevin 11 
  3 Oakland Mills                                                 9:05.0     6
     1) Smalley, Josh 9                  2) Ledoux, Landon 12
     3) Michel, Nathan 10                4) Barner, Colin 10
  4 Catoctin                                                      9:14.0     4
     1) Topper, Bradley 12               2) Testa, Paul 10
     3) Compton, Mike 9                  4) Wolf, Andrew 9
  5 Poolesville                                                   9:25.0     2
     1) Barr, Matt 10                    2) Westberg, Walter 11
     3) Schulzinger, Matt 9              4) Goetzal, Reuben 10
  6 Winters Mill                                                  9:40.0     1
     1) Hohne, Chris 10                  2) Yelton, Travis 10
     3) Wilson, Herb 9                   4) Yuhas, Ken 10         
  7 Reservoir                                                    10:21.0
     1) Berry, Don 9                     2) Blackwood, Aldon 9
     3) Meiners, James 9                 4) Yoon, Elias 9
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Fink, Brandon             12 Poolesville                     5-06.00    10 
  2 Kennedy, Aaron             9 Winters Mill                    5-04.00     8
  3 Riggs, Vincent            11 Poolesville                     5-04.00     6
  4 Lucas, Lenny              10 Oakland Mills                   5-02.00     4
  5 Cummings, Chad             9 Brunswick                       5-00.00     2
  6 Hohne, Chris              10 Winters Mill                    5-00.00     1
  7 Lawson, Jon                9 Brunswick                       4-10.00
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                           Finals
================================================================================
  1 Meade, Jason                 Oakland Mills                  10-06.00
  2 Czeh, Thomas              11 Brunswick                      10-00.00
  3 Cummings, Chad             9 Brunswick                       8-00.00
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Ogden, Sam                12 Poolesville                    17-09.50    10
  2 Compton, Mike              9 Catoctin                       17-07.00     8
  3 Hoyt, Russell              9 Brunswick                      17-02.00     6
  4 Riggs, Vincent            11 Poolesville                    17-00.00     4
  5 Quanles, Gordon           12 Dubois                         16-08.00     2
  6 Hunt, Paul                11 Oakland Mills                  16-07.50     1
  7 Kennedy, Aaron             9 Winters Mill                   15-01.00
  8 Beck, Dan                  9 Winters Mill                   14-09.50
  9 clark, Patrick             9 Catoctin                       14-02.00
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Hickerson, Cody           11 Brunswick                      39-07.50    10
  2 Bowman, Davon             10 R.F. Lewis                     38-02.50     8
  3 Fink, Brandon             12 Poolesville                    36-09.50     6
  4 Compton, Mike              9 Catoctin                       35-01.00     4
  5 Hoyt, Russell              9 Brunswick                      35-00.00     2
  6 Quanles, Gordon           12 Dubois                         34-09.00     1
  7 Hunt, Paul                11 Oakland Mills                  34-08.50 
  8 Shinko, Corey             11 Poolesville                    34-05.00
  9 Baker, Tyrell             12 Dubois                         33-07.50
 10 Czeh, Thomas              11 Brunswick                      32-09.00
 11 Clark, Patrick             9 Catoctin                       29-06.50
 12 Wolf, Andrew               9 Catoctin                       28-07.00
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Howard, David             10 Oakland Mills                  49-02.50    10
  2 Pizzariello, Stephen      12 Poolesville                    43-08.50     8
  3 Stanford, Mike            12 Poolesville                    43-08.00     6
  4 Zecher, Craig             11 Brunswick                      42-09.75     4
  5 Cooper, Phil              11 Brunswick                      41-03.50     2
  6 Stout, Jeff               11 Poolesville                    41-02.00     1
  7 Hicks, Joe                10 Winters Mill                   39-10.75
  8 Corbett, David            12 Brunswick                      38-07.00
  9 Silcox, Ryan              10 Reservoir                      29-03.00
 10 Mumford, Ryan             10 Reservoir                      28-00.50
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Pizzariello, Stephen      10 Poolesville                   108-10.00    10
  2 Stanford, Mike            12 Poolesville                   101-00.00     8
  3 Howard, David             10 Oakland Mills                  95-05.00     6
  4 Hicks, Joe                10 Winters Mill                   92-03.00     4
  5 Cooper, Phil              11 Brunswick                      96-06.00     2
  6 Stout, Jeff               11 Poolesville                    89-09.00     1
  7 Mumford, Ryan             10 Reservoir                      80-10.00
  8 Zecher, Craig             11 Brunswick                      75-00.00
  9 Silcox, Ryan              10 Reservoir                      72-03.00
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Poolesville                184        2) Brunswick                 149
    3) Winters Mill                64        4) Oakland Mills              38
    5) Dubois                      36        5) Reservoir                  36
    7) Catoctin                    16                       
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Oakland Mills              138        2) Poolesville               120
    3) Brunswick                   88        4) Forestville                57
    5) Winters Mill                47        6) Catoctin                   42
    7) R.F. Lewis                  18        8) Dubois                     10
    9) Reservoir                    7


Return to Top

Email | About