MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Lancer Relays
Lancer Relays Track History
Hosted By: Linganore
Frederick, Maryland
2003-03-22

John Grim Lancer Relays
Results
3/22/2003
results from carrollcountyrunning.com

Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Riverdale Baptist                                               51.7    10
  2 Good Counsel                                                    52.3     8
  3 Paint Branch                                                    52.6     6
  4 Frederick                                                       52.9     4
  5 Meade                                                           53.0     2
  6 Linganore                                                       53.1     1
  7 Northwest                                                       54.4
  8 Thomas Johnson                                                  54.8
  9 Churchill                                                       54.9
 10 Walkersville                                                    56.7
 10 Westminster                                                     56.7
 12 South Carroll                                                   56.8
 13 Patuxent                                                      1:00.0
 14 Magruder                                                      1:00.1
 -- Walter Johnson                                                    DQ
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Frederick                                                     1:50.3    10
  2 Walter Johnson                                                1:50.6     8
  3 Riverdale Baptist                                             1:51.2     6
  4 Blake                                                         1:52.4     4
  5 Good Counsel                                                  1:54.0     2
  6 Meade                                                         1:54.6     1
  7 Linganore                                                     1:57.3 
  8 South Carroll                                                 1:58.0
  9 Thomas Johnson                                                1:59.0
 10 Churchill                                                     1:59.3
 11 Walkersville                                                  2:02.4
 12 Westminster                                                   2:02.9
 13 Patuxent                                                      2:03.5
 14 Magruder                                                      2:09.1
 -- Northwest                                                         DQ
 -- Paint Branch                                                      DQ
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Walter Johnson                                                4:05.1    10
  2 Paint Branch                                                  4:06.3     8
  3 Good Counsel                                                  4:16.9     6
  4 Thomas Johnson                                                4:20.6     4
  5 Meade                                                         4:21.4     2
  6 Patuxent                                                      4:22.2     1
  7 Churchill                                                     4:23.2
  7 Severna Park                                                  4:23.2
  9 Magruder                                                      4:27.8
 10 South Carroll                                                 4:29.0
 11 Frederick                                                     4:29.4
 12 Linganore                                                     4:33.6
 13 Westminster                                                   4:33.7
 14 Riverdale Baptist                                             4:36.8
 15 Northern                                                      4:42.3
 16 Northwest                                                     4:44.8
 17 Walkersville                                                  5:09.9
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Walter Johnson                                                9:55.2    10
  2 Blake                                                        10:04.0     8
  3 Severna Park                                                 10:06.3     6
  4 Magruder                                                     10:06.3     4
  5 Northwest                                                    10:24.2     2
  6 Frederick                                                    10:24.4     1
  7 Churchill                                                    10:32.8 
  8 Good Counsel                                                 10:40.0
  9 Westminster                                                  10:40.4
 10 Linganore                                                    10:46.2
 11 Northern                                                     10:52.1
 12 Thomas Johnson                                               11:12.4
 13 South Carroll                                                11:26.9
 14 Meade                                                        11:44.3
 15 Walkersville                                                 11:52.7
 
Girls 4x1600 Meter Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Severna Park                                                 22:47.6    10
  2 Walter Johnson                                               22:53.9     8
  3 Northwest                                                    23:09.2     6
  4 Magruder                                                     23:44.8     4
  5 Frederick                                                    24:22.8     2
  6 Good Counsel                                                 24:52.4     1
  7 Thomas Johnson                                               24:53.7
  8 Linganore                                                    24:55.0
  9 Westminster                                                  25:23.8
 10 Churchill                                                    26:12.8
 11 South Carroll                                                27:05.8
 12 Meade                                                        28:15.2
 
Girls 800 Sprint Medley Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Walter Johnson                                                1:52.9    10
  2 Riverdale Baptist                                             1:55.2     8
  3 Blake                                                         1:55.7     6
  4 Paint Branch                                                  1:56.1     4
  5 Frederick                                                     1:58.4     2
  6 Thomas Johnson                                                2:00.4     1
  7 Linganore                                                     2:01.6
  8 Churchill                                                     2:02.3
  9 South Carroll                                                 2:03.8
 10 Northwest                                                     2:04.1
 11 Meade                                                         2:09.1
 12 Westminster                                                   2:10.5
 13 Patuxent                                                      2:17.8
 14 Good Counsel                                                  2:18.0
 15 Walkersville                                                  2:19.2
 16 Magruder                                                      2:20.8
 
Girls Distance Medley Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Walter Johnson                                               13:15.7    10
  2 Patuxent                                                     13:30.2     8
  3 Magruder                                                     13:41.6     6
  4 Frederick                                                    13:42.0     4
  5 Thomas Johnson                                               13:43.9     2
  6 Severna Park                                                 13:54.7     1
  7 Good Counsel                                                 14:05.9
  8 Northern                                                     14:07.1
  9 Linganore                                                    14:19.2
 10 Northwest                                                    14:22.9
 11 Churchill                                                    14:26.7
 12 Walkersville                                                 14:56.7
 13 Westminster                                                  15:14.0
 14 South Carroll                                                15:30.6
 
Girls Hurdle Shuttle Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Thomas Johnson                                                1:09.6    10
  2 Churchill                                                     1:12.5     8
  3 Walter Johnson                                                1:15.7     6
  4 Westminster                                                   1:18.1     4
  5 Walkersville                                                  1:18.4     2
  6 Frederick                                                     1:20.1     1
  7 Riverdale Baptist                                             1:20.4 
  8 Northwest                                                     1:25.0
 -- Linganore                                                         DQ
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                         School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Paint Branch #2              Paint Branch                    5-06.00    5
  2 Frederick #2                 Frederick                       5-02.00    4
  3 Thomas Johnson #2            Thomas Johnson                  4-10.00    2
  3 Paint Branch #1              Paint Branch                    4-10.00    5
  5 Westminster #1               Westminster                     4-08.00    3
  5 Westminster #2               Westminster                     4-08.00    3
  7 Good Counsel #1              Good Counsel                    4-06.00    1.5
  7 Patuxent #2                  Patuxent                        4-06.00    1.5
  9 Patuxent #1                  Patuxent                        4-04.00    1.5
  9 Thomas Johnson #1            Thomas Johnson                  4-04.00    2
  9 Good Counsel #2              Good Counsel                    4-04.00    1.5
  9 Frederick #1                 Frederick                       4-04.00    4
  9 Meade #2                     Meade                           4-04.00
 14 Walter Johnson #1            Walter Johnson                  4-02.00
 14 Walter Johnson #2            Walter Johnson                  4-02.00
 14 Walkersville #2              Walkersville                    4-02.00
 14 South Carroll #1             South Carroll                   4-02.00
 18 Churchill #2                 Churchill                       4-00.00
 18 Churchill #1                 Churchill                       4-00.00
 18 Walkersville #1              Walkersville                    4-00.00
 
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                         School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Paint Branch #2              Paint Branch                   17-00.00     5 
  2 Thomas Johnson #2            Thomas Johnson                 14-06.00     4
  3 Northwest #1                 Northwest                      13-09.00 
  4 Walter Johnson #2            Walter Johnson                 13-06.00     3
  4 Patuxent #1                  Patuxent                       13-06.00     2
  6 Good Counsel #2              Good Counsel                   13-04.00     1
  6 Blake #1                     Blake                          13-04.00     0.5
  8 Walkersville #1              Walkersville                   13-02.00
  9 Good Counsel #1              Good Counsel                   13-01.50     1
 10 Walter Johnson #1            Walter Johnson                 13-01.00     3
 11 Thomas Johnson #1            Thomas Johnson                 13-00.00     4
 11 Patuxent #2                  Patuxent                       13-00.00     2
 11 Linganore #1                 Linganore                      13-00.00
 11 Frederick #1                 Frederick                      13-00.00
 15 Paint Branch #1              Paint Branch                   12-10.50     5
 16 Riverdale Baptist #2         Riverdale Baptist              12-09.50
 17 Blake #2                     Blake                          12-07.50     0.5
 18 Riverdale Baptist #1         Riverdale Baptist              12-04.00
 18 Westminster #1               Westminster                    12-04.00
 20 South Carroll #2             South Carroll                  12-01.00
 21 Linganore #2                 Linganore                      11-11.00
 22 Westminster #2               Westminster                    11-07.00 
 23 Frederick #2                 Frederick                      11-05.00
 24 Churchill #1                 Churchill                      11-04.50
 25 South Carroll #1             South Carroll                  10-10.00
 26 Churchill #2                 Churchill                      10-08.00
 27 Northwest #2                 Northwest                      10-05.00
 
Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                         School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Paint Branch #1              Paint Branch                   35-09.50     5
  2 Frederick #1                 Frederick                      31-02.00     4
  3 Walter Johnson #2            Walter Johnson                 29-10.75     3
  4 Blake #1                     Blake                          29-05.00     2
  5 South Carroll #1             South Carroll                  29-01.75
  6 Riverdale Baptist #1         Riverdale Baptist              28-10.75     1
  7 Paint Branch #2              Paint Branch                   28-07.50     5
  8 Thomas Johnson #1            Thomas Johnson                 28-07.00
  9 Walter Johnson #1            Walter Johnson                 28-06.50     3
 10 Westminster #2               Westminster                    28-04.50     0.5
 11 Frederick #2                 Frederick                      28-04.00     4
 12 Churchill #2                 Churchill                      27-06.00
 13 Linganore #2                 Linganore                      27-05.50
 14 Blake #2                     Blake                          27-03.00     2
 15 Linganore #1                 Linganore                      26-11.50 
 16 Riverdale Baptist #2         Riverdale Baptist              26-08.50     1
 17 Westminster #1               Westminster                    26-06.50     0.5
 18 Churchill #1                 Churchill                      25-10.75
 19 Walkersville #1              Walkersville                   25-08.75
 
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                         School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Paint Branch #2              Paint Branch                   34-08.50     5
  2 Paint Branch #1              Paint Branch                   34-06.50     5
  3 Thomas Johnson #2            Thomas Johnson                 34-02.50     3
  4 Westminster #2               Westminster                    33-00.75     4
  5 Westminster #1               Westminster                    31-09.25     4
  6 Riverdale Baptist #1         Riverdale Baptist              31-05.00     1
  7 South Carroll #1             South Carroll                  31-00.50     2
  8 South Carroll #2             South Carroll                  30-11.75     2
  9 Thomas Johnson #1            Thomas Johnson                 29-06.50     3
 10 Frederick #2                 Frederick                      27-07.00
 11 Meade #1                     Meade                          27-05.50
 12 Patuxent #1                  Patuxent                       26-09.00     0.5
 13 Blake #2                     Blake                          26-05.00
 14 Walkersville #2              Walkersville                   26-02.00
 15 Churchill #1                 Churchill                      24-09.50
 16 Linganore #1                 Linganore                      24-03.50
 17 Patuxent #2                  Patuxent                       24-01.50     0.5
 18 Magruder #2                  Magruder                       23-06.00
 19 Meade #2                     Meade                          23-02.75
 20 Northwest #2                 Northwest                      22-09.75
 21 Frederick #1                 Frederick                      22-08.00
 22 Walter Johnson #1            Walter Johnson                 22-05.50
 23 Walkersville #1              Walkersville                   22-05.00
 24 Blake #1                     Blake                          22-02.00
 25 Churchill #2                 Churchill                      21-11.50
 26 Riverdale Baptist #2         Riverdale Baptist              21-01.00     1
 27 Northwest #1                 Northwest                      20-10.50
 28 Magruder #1                  Magruder                       20-03.75
 29 Linganore #2                 Linganore                      20-00.00
 30 Walter Johnson #2            Walter Johnson                 18-11.00
 
Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                         School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Thomas Johnson #1            Thomas Johnson                108-05.00     5
  2 Meade #1                     Meade                         104-06.00     3
  3 Paint Branch #1              Paint Branch                   98-02.00     4
  4 South Carroll #2             South Carroll                  89-02.00     2
  5 Thomas Johnson #2            Thomas Johnson                 87-01.00     5
  6 Walkersville #1              Walkersville                   86-01.00     1
  7 Paint Branch #2              Paint Branch                   81-09.00     4
  8 Westminster #1               Westminster                    79-08.00     0.5
  9 Frederick #1                 Frederick                      71-04.00
 10 Frederick #2                 Frederick                      69-00.00
 11 Meade #2                     Meade                          68-01.00     3
 12 Walkersville #2              Walkersville                   67-06.00     1
 13 Walter Johnson #1            Walter Johnson                 66-05.00
 14 South Carroll #1             South Carroll                  65-02.00     2
 15 Westminster #2               Westminster                    60-10.00     0.5
 16 Patuxent #1                  Patuxent                       60-09.00
 17 Magruder #1                  Magruder                       59-11.00
 18 Patuxent #2                  Patuxent                       59-01.00
 19 Riverdale Baptist #1         Riverdale Baptist              58-10.00
 20 Riverdale Baptist #2         Riverdale Baptist              58-07.00
 21 Blake #2                     Blake                          57-02.00
 22 Magruder #2                  Magruder                       56-00.00
 23 Linganore #2                 Linganore                      55-10.00
 24 Linganore #1                 Linganore                      55-03.00
 25 Churchill #1                 Churchill                      52-05.00
 26 Blake #1                     Blake                          52-01.00
 27 Walter Johnson #2            Walter Johnson                 48-06.00
 28 Churchill #2                 Churchill                      44-07.00
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Churchill                                                       44.7    10
  2 Thomas Johnson                                                  45.3     8
  3 Riverdale Baptist                                               45.6     6
  4 Meade                                                           46.3     4
  5 Northern                                                        46.9     2
  6 Patuxent                                                        47.0     1
  7 Blake                                                           47.2 
  8 Paint Branch                                                    47.3
  9 South Carroll                                                   47.4
 10 Linganore                                                       47.8
 11 Good Counsel                                                    48.2
 12 Frederick                                                       48.3
 13 Walter Johnson                                                  48.6
 14 Magruder                                                        49.0
 15 Walkersville                                                    49.8
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Paint Branch                                                  1:32.0    10
  2 Thomas Johnson                                                1:33.9     8
  3 Blake                                                         1:34.5     6
  4 Riverdale Baptist                                             1:34.6     4
  5 Northwest                                                     1:36.2     2
  6 Westminster                                                   1:36.6     1
  7 Walter Johnson                                                1:41.1 
  8 Frederick                                                     1:41.5
  9 Patuxent                                                      1:41.7
 10 Linganore                                                     1:42.6
 11 South Carroll                                                 1:42.9
 12 Magruder                                                      1:43.1
 13 Walkersville                                                  1:48.4
 -- Churchill                                                         DQ
 -- Northern                                                          DQ
 -- Meade                                                             DQ
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Paint Branch                                                  3:24.1    10
  2 Blake                                                         3:25.8     8
  3 Meade                                                         3:29.9     6
  4 Thomas Johnson                                                3:32.1     4
  5 Walter Johnson                                                3:34.7     2
  6 Northwest                                                     3:36.0     1
  7 Churchill                                                     3:36.2
  8 Northern                                                      3:38.2
  9 Patuxent                                                      3:38.9
 10 Frederick                                                     3:41.3
 11 Riverdale Baptist                                             3:42.4
 12 Westminster                                                   3:43.4
 13 Magruder                                                      3:43.9
 14 Severna Park                                                  3:48.1
 15 South Carroll                                                 3:48.7
 16 Linganore                                                     3:49.2
 17 Walkersville                                                  3:52.4
 18 Good Counsel                                                  3:54.0
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Walter Johnson                                                8:17.4    10
  2 Blake                                                         8:22.6     8
  3 Northwest                                                     8:33.4     6
  4 Patuxent                                                      8:40.0     4
  5 Churchill                                                     8:44.7     2
  6 Good Counsel                                                  8:50.8     1
  7 South Carroll                                                 8:57.6
  8 Severna Park                                                  9:00.6
  9 Westminster                                                   9:01.4
 10 Frederick                                                     9:02.2
 11 Riverdale Baptist                                             9:44.0
 12 Walkersville                                                  9:55.2
 13 Meade                                                        10:01.5
 -- Thomas Johnson                                                    DQ
 -- Magruder                                                          DQ
 -- Linganore                                                         DQ
 -- Paint Branch                                                      DQ
 
Boys 4x1600 Meter Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Northwest                                                    19:01.5    10
  2 Walter Johnson                                               19:35.1     8
  3 Magruder                                                     19:37.5     6
  4 Westminster                                                  19:42.6     4
  5 Blake                                                        19:48.8     2
  6 Severna Park                                                 19:52.0     1
  7 South Carroll                                                19:59.5 
  8 Churchill                                                    20:00.1
  9 Thomas Johnson                                               20:20.4
 10 Northern                                                     20:49.2
 11 Good Counsel                                                 20:53.2
 12 Patuxent                                                     21:03.2
 13 Linganore                                                    21:23.9
 14 Paint Branch                                                 21:47.9
 15 Frederick                                                    22:00.8
 16 Meade                                                        22:46.4
 17 Walkersville                                                 23:39.7
 
Boys 800 Sprint Medley Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Thomas Johnson                                                1:37.8    10
  2 Blake                                                         1:39.2     8
  3 Patuxent                                                      1:40.6     6
  4 Paint Branch                                                  1:40.7     4
  5 Westminster                                                   1:42.1     2
  6 Meade                                                         1:42.1     1
  7 Linganore                                                     1:43.1  
  8 Northwest                                                     1:43.2
  9 Churchill                                                     1:44.0
 10 Good Counsel                                                  1:44.2
 11 Walter Johnson                                                1:45.0
 12 Magruder                                                      1:45.7
 13 Walkersville                                                  1:46.3
 14 Frederick                                                     1:48.8
 15 South Carroll                                                 1:51.0
 16 Riverdale Baptist                                             2:02.9
 
Boys Distance Medley Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Walter Johnson                                               11:01.9    10
  2 Linganore                                                    11:03.3     8
  3 Northern                                                     11:12.1     6
  4 Thomas Johnson                                               11:21.3     4
  5 Magruder                                                     11:23.4     2
  6 Severna Park                                                 11:23.5     1
  7 Frederick                                                    11:24.9 
  8 Blake                                                        11:28.1
  9 South Carroll                                                11:31.6
 10 Paint Branch                                                 11:39.6
 11 Northwest                                                    11:53.9
 12 Patuxent                                                     12:04.9
 13 Churchill                                                    12:07.9
 14 Westminster                                                  12:09.1
 15 Riverdale Baptist                                            12:52.9
 16 Walkersville                                                 12:57.2
 17 Meade                                                        13:11.8
 
Boys Shuttle Hurdle Relay
================================================================================
    School                                                        Finals  Points
================================================================================
  1 Northwest                                                     1:07.8    10
  2 Paint Branch                                                  1:09.8     8
  3 Riverdale Baptist                                             1:13.8     6
  4 Westminster                                                   1:14.4     4
  5 Magruder                                                      1:17.4     2
  6 Patuxent                                                      1:18.0     1
  7 Thomas Johnson                                                1:18.1
  8 Walter Johnson                                                1:18.2
  8 Frederick                                                     1:18.2
 10 Churchill                                                     1:18.9
 11 Linganore                                                     1:20.9
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                         School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Northwest #1                 Northwest                       6-02.00     5
  2 South Carroll #1             South Carroll                   6-00.00     2
  3 Paint Branch #1              Paint Branch                    5-10.00     1
  4 Northwest #2                 Northwest                       5-08.00     5
  4 Thomas Johnson #1            Thomas Johnson                  5-08.00     3.5
  4 Linganore #1                 Linganore                       5-08.00     
  7 Walter Johnson #2            Walter Johnson                  5-06.00     3.5
  7 Good Counsel #1              Good Counsel                    5-06.00     2
  7 Westminster #2               Westminster                     5-06.00
 10 Walter Johnson #1            Walter Johnson                  5-04.00     3.5
 10 Riverdale Baptist #2         Riverdale Baptist               5-04.00
 10 Patuxent #1                  Patuxent                        5-04.00
 13 Thoms Johnson #2             Thomas Johnson                  5-02.00     3.5
 13 Good Counsel #2              Good Counsel                    5-02.00     2
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                         School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Paint Branch #1              Paint Branch                   20-03.00     5
  2 Northern #1                  Northern                       19-00.00     3.5
  3 Thomas Johnson #1            Thomas Johnson                 18-08.00     3.5
  4 Frederick #2                 Frederick                      18-05.00     2
  5 Churchill #1                 Churchill                      18-02.00     1
  6 Patuxent #2                  Patuxent                       18-00.00     0.5
  7 Westminster #2               Westminster                    17-10.00
  8 Thomas Johnson #2            Thomas Johnson                 17-06.00     3.5
  9 Riverdale Baptist #1         Riverdale Baptist              17-03.00
  9 Paint Branch #2              Paint Branch                   17-03.00     5
 11 Churchill #2                 Churchill                      17-02.00     1
 11 Patuxent #1                  Patuxent                       17-02.00     0.5
 11 Northern #2                  Northern                       17-02.00     3.5
 14 Northwest #1                 Northwest                      17-00.00
 14 Frederick #1                 Frederick                      17-00.00     2
 16 Riverdale Baptist #2         Riverdale Baptist              16-04.50
 17 Northwest #2                 Northwest                      16-04.00
 18 South Carroll #1             South Carroll                  16-00.00
 19 South Carroll #2             South Carroll                  15-07.50
 20 Walter Johnson #1            Walter Johnson                 15-05.00
 21 Walter Johnson #2            Walter Johnson                 15-02.00
 22 Walkersville #1              Walkersville                   14-06.50
 23 Blake #2                     Blake                          13-10.00
 24 Blake #1                     Blake                          13-02.00
 25 Walkersville #2              Walkersville                   12-05.00
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                         School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Frederick #1                 Frederick                      42-07.00     5
  2 South Carroll #2             South Carroll                  41-03.00     3
  3 Northwest #1                 Northwest                      40-08.50     4
  4 Thomas Johnson #2            Thomas Johnson                 39-08.00     2
  5 Frederick #2                 Frederick                      37-10.50     5
  6 Paint Branch #1              Paint Branch                   37-05.00     1
  7 Westminster #1               Westminster                    36-11.00     0.5
  8 Northern #2                  Northern                       36-10.50     
  9 Northwest #2                 Northwest                      36-07.00     4
 10 Churchill #2                 Churchill                      36-03.00
 11 Paint Branch #2              Paint Branch                   36-01.00     1
 12 Westminster #2               Westminster                    36-00.25     0.5
 13 Linganore #2                 Linganore                      35-10.00
 14 Northern #1                  Northern                       35-09.50
 15 Thomas Johnson #1            Thomas Johnson                 35-06.50     2
 16 South Carroll #1             South Carroll                  35-04.50     3
 17 Walter Johnson #2            Walter Johnson                 35-02.25
 18 Riverdale Baptist #1         Riverdale Baptist              35-01.00
 19 Walter Johnson #1            Walter Johnson                 34-05.00
 20 Blake #1                     Blake                          34-01.00
 21 Churchill #1                 Churchill                      33-11.00
 22 Blake #2                     Blake                          33-00.00
 23 Riverdale Baptist #2         Riverdale Baptist              31-09.75
 24 Linganore #1                 Linganore                      27-00.00
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                         School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Patuxent #2                  Patuxent                       55-05.75     5
  2 Riverdale Baptist #2         Riverdale Baptist              45-10.25     3
  3 Northern #2                  Northern                       44-06.25     4
  4 Northern #1                  Northern                       42-02.25     4
  5 Westminster #2               Westminster                    42-01.50     
  6 Northwest #2                 Northwest                      38-03.75     1
  7 Patuxent #1                  Patuxent                       38-02.00     5
  8 Riverdale Baptist #1         Riverdale Baptist              38-00.50     3
  9 Thomas Johnson #2            Thomas Johnson                 38-00.00     2
 10 Thomas Johnson #1            Thomas Johnson                 37-11.25     2
 11 Linganore #1                 Linganore                      37-10.50     0.5
 12 Blake #1                     Blake                          36-08.50
 13 Meade #1                     Meade                          36-06.00 
 14 Northwest #1                 Northwest                      35-10.75     1
 15 Paint Branch #2              Paint Branch                   35-08.25
 16 Frederick #1                 Frederick                      34-05.75
 17 Walter Johnson #1            Walter Johnson                 34-04.25
 18 Walkersville #1              Walkersville                   34-02.75
 19 Meade #2                     Meade                          34-00.75
 20 Churchill #2                 Churchill                      33-00.75
 21 Linganore #2                 Linganore                      33-00.25     0.5
 22 Paint Branch #1              Paint Branch                   32-05.50
 23 Churchill #1                 Churchill                      31-04.75
 24 Magruder #1                  Magruder                       31-03.50
 25 Blake #2                     Blake                          31-03.00
 26 Frederick #2                 Frederick                      30-10.75
 27 Walter Johnon #2             Walter Johnson                 30-07.25
 28 Walkersville #2              Walkersville                   30-05.50
 29 Magruder #2                  Magruder                       29-07.25
 30 South Carroll #1             South Carroll                  28-08.25
 31 Good Counsel #2              Good Counsel                   28-08.00
 32 South Carroll #2             South Carroll                  27-10.25
 33 Westminster #1               Westminster                    27-06.00
 34 Good Counsel #1              Good Counsel                   26-02.25
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                         School                           Finals  Points
================================================================================
  1 Patuxent #2                  Patuxent                      143-04.00     5
  2 Thomas Johnson #2            Thomas Johnson                128-09.00     1
  3 Patuxent #1                  Patuxent                      127-05.00     5
  4 Northern #1                  Northern                      124-04.00     3
  5 Linganore #1                 Linganore                     123-01.00     4
  6 Linganore #2                 Linganore                     120-04.00     4
  7 Riverdale Baptist #2         Riverdale Baptist             114-09.00     2
  8 Riverdale Baptist #1         Riverdale Baptist             107-07.00     2
  9 Northern #2                  Northern                      106-08.00     3
 10 Northwest #1                 Northwest                     105-01.00
 11 Frederick #2                 Frederick                     104-02.00
 12 Churchill #1                 Churchill                     104-01.00     0.5
 13 Meade #1                     Meade                         101-04.00
 14 Churchill #2                 Churchill                     101-01.00     0.5
 15 Magruder #1                  Magruder                       94-07.00
 16 Walter Johnson #2            Walter Johnson                 93-03.00
 17 Paint Branch #1              Paint Branch                   93-02.00
 18 South Carroll #2             South Carroll                  89-02.00
 19 Frederick #1                 Frederick                      88-09.00
 20 Blake #2                     Blake                          87-07.00
 21 Northwest #2                 Northwest                      87-05.00
 22 Westminster #2               Westminster                    85-05.00
 23 Magruder #2                  Magruder                       84-01.00
 24 Westminster #1               Westminster                    80-05.00
 25 Paint Branch #2              Paint Branch                   79-04.00
 26 Thomas Johnson #1            Thomas Johnson                 76-11.00     1
 27 Meade #2                     Meade                          74-09.00
 28 Blake #1                     Blake                          74-09.00
 29 South Carroll #1             South Carroll                  71-03.00
 30 Walkersville #1              Walkersville                   70-02.00
 31 Walter Johnson #1            Walter Johnson                 65-00.00
 32 Walkersville #2              Walkersville                   63-08.00
 33 Good Counsel #2              Good Counsel                   63-07.00
 34 Good Counsel #1              Good Counsel                   56-06.00
 
                    Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Walter Johnson              74        2) Paint Branch               66
    3) Thomas Johnson              45        4) Frederick                  40
    5) Riverdale Baptist           28        6) Blake                      23
    7) Good Counsel                20.5      8) Westminster                20
    9) Severna Park                17       10) Patuxent                   15.5
   11) Magruder                    14       12) Meade                      11
   13) South Carroll                8       13) Churchill                   8
   13) Northwest                    8       16) Walkersville                4
   17) Linganore                    1                   
 
                    Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Thomas Johnson              58        2) Northwest                  49
    3) Paint Branch                45        4) Walter Johnson             37
    5) Patuxent                    33        6) Blake                      32
    7) Northern                    29        8) Riverdale Baptist          26
    9) Linganore                   17       10) Churchill                  15
   11) Frederick                   14       12) Westminster                12
   13) Meade                       11       14) Magruder                   10
   15) South Carroll                8       16) Good Counsel                5
   17) Severna Park                 2


Return to Top

Email | About