MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Meet of the Millennium
Hosted By:
2000-12-29

2000 Meet of the Millennium
Results
12/29/2000
results from carrollcountyrunning.com

Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
    Name                         School                  Finals  
=======================================================================
1   White                        Frederick                  7.3
2   Witman                       Williamsport               7.5
3   Showenbeck                   Westminster                7.6
4   Sweeney                      Catoctin                   7.6
5   Burrows                      Linganore                  7.8
6   Estaban                      Good Counsel               8.2
 
Girls 300 Meter Dash
=======================================================================
    Name                         School                  Finals  
=======================================================================
1   White                        Frederick                 42.4
2   Thompson                     Good Counsel              44.4
3   Imhoff                       Westminster               45.1
4   Burros                       Linganore                 45.2
5   Robbins                      Frederick                 46.3
6   Colb                         TJ                        46.9
 
Girls 500 Meter Dash
=======================================================================
    Name                         School                  Finals 
=======================================================================
1   Rainey                       Whitman                 1:25.6
2   Haupt                        Middletown              1:27.9
3   Perteson                     TJ                      1:28.4
4   Clayton                      Linganore               1:28.7
5   Hentgen                      TJ                      1:29.1
5   Pope                         Middletown              1:29.1
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                         School                  Finals  
=======================================================================
1   Hart                         Westminster             2:37.5
2   Bolte                        TJ                      2:38.6
3   Clayton                      Linganore               2:39.3
4   Dodds                        Linganore               2:41.7
5   Joy                          Linganore               2:42.5
6   Mullins                      Westminster             2:44.2
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                         School                  Finals  
=======================================================================
1   Bailey, D.                   Good Counsel            5:52.8
2   Staffer                      Smithsburg              5:57.6
3   Price, Jessica               Westminster             5:57.8
4   Torres                       Walkersville            6:01.1
5   Lapp                         Good Counsel            6:05.8
6   Bailey, M.                   Good Counsel            6:06.1
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                         School                  Finals  
=======================================================================
1   Buzzell                      Middletown             11:39.3
2   Calagary                     Westminster            12:31.8
3   Murphy                       Linganore              12:35.6
4   Harrigan                     Middletown             12:47.0
5   Torres                       Walkersville           13:08.7
6   Lapp                         Good Counsel           13:24.2
 
Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                         School                  Finals  
=======================================================================
1   Thompson                     Good Counsel               8.7
2   Sprecher                     Smithsburg                 8.8
3   Brown                        Frederick                  8.9
4   Showenbeck                   Westminster                9.6
5   Lushbaugh                    TJ                         9.9
6   Davis                        Middletown                10.0
 
Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  
=======================================================================
1   TJ                                                   1:57.7
2   Frederick                                            1:58.1
3   Westminster                                          1:58.9
4   Williamsport                                         2:00.0
5   Liberty                                              2:02.1
6   Clear Spring                                         2:03.7
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  
=======================================================================
1   Good Counsel                                         4:30.7
2   TJ                                                   4:40.8
3   Westminster                                          4:42.0
4   Frederick                                            4:42.1
5   Middletown                                           4:43.3
6   Linganore                                            4:43.6
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  
=======================================================================
1   Linganore                                           10:41.0
2   Westminster                                         10:45.1
3   TJ                                                  10:48.0
4   Smithsburg                                          11:13.7
5   Middletown                                          11:31.6
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                         School                  Finals  
=======================================================================
1   Routzhan                     Frederick              5-00.00
2   Bright                       Westminster            5-00.00
3   Smith                        South Hagerstown       4-10.00
4   Bolte                        TJ                     4-10.00
5   Davis                        Middletown             4-08.00
6   Nilson                       Westminster            4-08.00
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                         School                  Finals  
=======================================================================
1   Paza                         Williamsport           8-07.00
2   Brunner                      TJ                     8-00.00
3   Kotani                       Middletown             7-06.00
4   Crum                         TJ                     7-06.00
5   Mease                        Williamsport           6-06.00
6   Jarkey                       Middletown             6-06.00
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                         School                  Finals  
=======================================================================
1   Lucas                        TJ                    36-10.75
2   Skal                         Westminster           33-09.00
3   Davis                        Middletown            32-05.50
4   Robbins                      Frederick             32-05.50
5   Spurrier                     TJ                    29-09.25
6   Shifflett                    Frederick             27-07.25
  
Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
    Name                         School                  Finals 
=======================================================================
1   Ferro                        Smithsburg                 6.6
2   Fritz                        Middletown                 6.6
3   Aaron                        Smithsburg                 6.7
4   Bates                        Smithsburg                 6.8
5   Phoebus                      Westminster                6.8
6   Dean                         Westminster                7.4
 
Boys 300 Meter Dash
=======================================================================
    Name                         School                  Finals  
=======================================================================
1   Fitzgerald                   TJ                        37.0 
2   Egolf, JD                    Liberty                   37.2
3   Letendre                     Good Counsel              39.0
4   Beard, Ronnie                Frederick                 39.3
4   Ward                         Frederick                 39.3
6   Kinch, John                  Liberty                   39.4
6   Lee                          Linganore                 39.4
 
Boys 500 Meter Dash
=======================================================================
    Name                         School                  Finals  
=======================================================================
1   Cook                         Westminster             1:08.3
2   Dorsey                       Middletown              1:08.9
3   Fleming                      Fort Hill               1:11.1
4   Wright                       TJ                      1:11.1
5   Aronovan                     Good Counsel            1:11.6
6   Morris                       Williamsport            1:12.0
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                         School                  Finals  
=======================================================================
1   Quickel                      Linganore               2:08.8
2   Aronovan                     Good Counsel            2:10.0
3   Thomas                       Linganore               2:11.0
4   Friedl                       TJ                      2:11.7
5   Castillo                     Fort Hill               2:12.7
6   Jackson                      Williamsport            2:13.9
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                         School                  Finals  
=======================================================================
1   Poole, Kevin                 Westminster             4:42.6
2   Nicholas                     Linganore               4:45.0
3   Harre                        Middletown              4:46.9
4   Norcin                       Good Counsel            4:47.4
5   Lemon                        TJ                      4:48.4
6   Bower                        Smithsburg              4:54.4
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                         School                  Finals
=======================================================================
1   Hanlon                       Good Counsel           10:07.0
2   Gregs                        Good Counsel           10:19.1
3   Harrell                      Middletown             10:20.3
4   Norico                       Good Counsel           10:30.0
5   Nicholas                     Linganore              10:39.7
6   Faith                        Fort Hill              10:40.7
 
Boys 55 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                         School                  Finals  
=======================================================================
1   Fitzgerald                   TJ                         7.6
2   Beard, Ronnie                Frederick                  7.7
3   Bornamin                     Westminster                8.4
4   Newman                       Smithsburg                 8.5
5   Gildersleeve                 Williamsport               9.2
6   Steele                       TJ                         9.2
 
Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  
=======================================================================
1   Frederick                                            1:39.5
2   Liberty                                              1:39.6
3   TJ                                                   1:39.7
4   Whitman                                              1:40.5
5   Middletown                                           1:40.6
6   Williamsport                                         1:40.7
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  
=======================================================================
1   TJ                                                   3:46.0
2   Middletown                                           3:46.4
3   Williamsport                                         3:47.6
4   Good Counsel                                         3:49.6
5   Westminster                                          3:51.1
6   Smithsburg                                           3:51.2
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  
=======================================================================
1   Linganore                                            8:56.1
2   Westminster                                          8:58.3
3   Fort Hill                                            9:07.4
4   Smithsburg                                           9:09.0
5   TJ                                                   9:14.9
6   Whitman                                              9:27.5
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                         School                  Finals  
=======================================================================
1   Borneman                     Westminster            5-10.00
2   Bender                       Middletown             5-08.00
3   McDougal                     Smithsburg             5-06.00
3   Spurrier                     TJ                     5-06.00
5   Deiseroth                    Linganore              5-06.00
6   Gouker                       Middletown             5-04.00
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                         School                  Finals 
=======================================================================
1   Fleming                      Fort Hill             13-00.00
2   Kuchera                      Westminster           12-06.00
3   Chadwick                     Westminster           10-06.00
4   Gouker                       Middletown            10-00.00
5   Wright,                      Smithsburg             8-06.00
6   Phares                       Williamsport           8-06.00
6   Tercero                      Linganore              8-06.00
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                         School                  Finals  
=======================================================================
1   Gowda                        Frederick             60-07.00
2   Ridgway                      Westminster           45-04.25
3   Bailey                       TJ                    42-03.00
4   Irish                        Westminster           40-06.50
5   Palmer                       Middletown            40-05.50
6   Magaha                       South Hagerstown      40-00.75
 
                    Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Westminster                 78.5      2) TJ                         70.5
    3) Frederick                   55        4) Good Counsel               43
    4) Middletown                  43        6) Linganore                  39
    7) Williamsport                24        8) Smithsburg                 20
    9) Whitman                     10       10) South Hagerstown            6
   10) Walkersville                 6       12) Catoctin                    4
   13) Liberty                      2       15) Clear Spring                1

                    Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Westminster                 75        2) TJ                         60
    3) Middletown                  53        4) Good Counsel               46
    5) Linganore                   39        6) Smithsburg                 37
    7) Frederick                   34        8) Fort Hill                  25
    9) Liberty                     16.5     10) Williamsport               11.5
   11) Whitman                      5       12) South Hagerstown            1
              



Return to Top

Email | About