MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




1A-2A State Championship
Maryland Indoor State Championships History
Hosted By:
Baltimore, Maryland
1998-02-23

Indoor Track & Field
1998 State Championships
At the Baltimore Armory
1a-2a Results
2/23/1998
results from carrollcountyrunning.com

Boys 55 Meter Dash                              
================================================================================
    Name                    Year School                    Finals  Points
================================================================================
  1 Page, Mike                12 Fort Hill                   6.59    10  
  2 Farmer, Kyle               9 Oakland Mills               6.72     8  
  3 Fortune, Decarlo          12 Surratsville                6.75     6  
  4 Lambert, Donte            12 Western Tech                6.76     4  
  5 Hayman, Lenny             12 Easton                      6.82     2  
  6 Talley, Larry             12 Polytechnic                 6.89     1  
                                                                               
Boys 300 Meter Dash                              
================================================================================
    Name                    Year School                    Finals  Points
================================================================================
  1 Lambert, Donte            12 Western Tech                37.2    10  
  2 Mccree, Keith             12 Surratsville                37.4     8  
  3 Gibbs, Aaron              11 Polytechnic                 38.3     6  
  4 Farmer, Kyle               9 Oakland Mills               38.5     4  
  5 Hayman, Lenny             12 Easton                      38.6     2  
  6 Fortune, Decarlo          12 Surratsville                38.8     1  
  7 Pennel, Nick              11 Fort Hill                   39.0        
  7 Fassanella, Kevin         12 Middletown                  39.0        
  9 Dochtermann, Keith        12 Middletown                  39.1        
 10 Davis, Dwayne             11 Fairmont Heights            39.2        
 11 Fambro, Mike              12 Oakland Mills               39.3        
 12 Allbritton, Matt          12 Hammond                     39.5        
 13 Walker, Ed                11 Forestville                 39.6        
 14 Shasanmi, Isral           10 Fairmont Heights            39.7        
 15 Reid, Gregg               11 Middletown                  39.7        
 16 Irvine, Mike              11 Catoctin                    39.8        
 17 Cromwell, Joe             10 Western Tech                40.6        
 18 Thomas, Jared             11 Clear Spring                40.9        
                                                                               
Boys 500 Meter Run                              
================================================================================
    Name                    Year School                    Finals  Points
================================================================================
  1 Williams, Jamil           11 Surratsville              1:11.2    10   
  2 Zaron, Michael            12 Atholton                  1:11.3     7   
  2 Long, Brad                Sr Boonsboro                 1:11.3     7   
  4 Epps, Deshaun             12 Potomac                   1:11.4     3   
  4 Jones, Thomas             10 Forestville               1:11.4     3   
  6 Thoreig, Mike             11 Clear Spring              1:12.5     0.50
  6 Dochtermann, Keith        12 Middletown                1:12.5     0.50
  8 Herbert, Colin            12 Parkside                  1:13.0         
  9 Fassanella, Kevin         12 Middletown                1:13.1         
 10 Allbritton, Matt          12 Hammond                   1:13.3         
 11 Grosso, David             12 Atholton                  1:13.5         
 12 Hayles, Adrian            11 Hickey                    1:13.5         
 13 Rau, Jed                  12 Stephen Decatur           1:13.6         
 14 Homesley, Kevin           12 Surratsville              1:15.4         
 15 Rowh, Wes                 10 Brunswick                 1:15.5         
 15 Qaiyumi, Adil             12 Oakland Mills             1:15.5         
                                                                               
Boys 800 Meter Run                              
================================================================================
    Name                    Year School                    Finals  Points
================================================================================
  1 Zaron, Michael            12 Atholton                 2:07.60    10  
  2 Dotson, Bruce             12 Fort Hill                2:07.90     8  
  3 Vanallen, Randy           10 Centennial               2:09.90     6  
  4 Dorsey, Paul               9 Middletown               2:10.50     4  
  5 Thoreig, Mike             11 Clear Spring             2:10.90     2  
  6 Grosso, David             12 Atholton                 2:11.10     1  
  7 Golliday, Justin          11 South River              2:11.50        
  7 Moore, Ryan               11 Middletown               2:11.50        
  9 Lamonte, Joseph           12 Atholton                 2:12.30        
 10 Skaggs, Matt              12 Oakland Mills            2:13.40        
 11 Mease, Ryan               10 Williamsport             2:13.50        
 12 Jenkins, Tim              12 Easton                   2:14.20        
 13 Funk, Matt                11 Parkside                 2:16.10        
 14 Cottman, Shane            12 Washington               2:17.80        
 15 Bartholo, Tiago           12 Washington               2:19.30        
 16 Mccree, Dominique          9 Surratsville             2:24.00        
                                                                               
Boys 1600 Meter Run                             
================================================================================
    Name                    Year School                    Finals  Points
================================================================================
  1 Zaron, Michael            12 Atholton                  4:35.3    10   
  2 Mason, Tim                12 Clear Spring              4:35.8     8   
  3 Dotson, Bruce             12 Fort Hill                 4:44.6     6   
  4 Barresi, Nick             12 Atholton                  4:45.5     4   
  5 Ciganek, Francis          10 Kent County               4:49.1     2   
  6 Bailey, Alex              10 Oakland Mills             4:53.9     1   
  7 Allen, Doug               10 Walkersville              4:54.1         
  8 Barnette, Kevin           Sr Brunswick                 5:04.6         
  9 Howard, Rich              12 South River               5:08.7         
 10 Mease, Ryan               10 Williamsport              5:11.7         
 11 Harris, K.T.              12 North Caroline            5:12.8         
 12 Golliday, Justin          11 South River               5:14.4         
 13 Anderson, T               11 Forestville               5:14.7         
 14 Spencer, Shelman          12 Parkside                  5:19.7         
 15 Middleton, Colin           9 Easton                    5:19.8         
 16 Stepp, Bryan              12 Glenelg                   5:19.9         
                                                                              
Boys 3200 Meter Run                             
================================================================================
    Name                    Year School                    Finals  Points
================================================================================
  1 Mason, Tim                12 Clear Spring            10:07.30    10  
  2 Barresi, Nick             12 Atholton                10:10.40     8  
  3 Mitchell, Jason           11 Towson                  10:18.20     6  
  4 Selmer, Brian                Glenelg                 10:25.40     4  
  5 Ciganek, Francis          10 Kent County             10:37.30     2  
  6 Mazerski, Tom             11 Glenelg                 10:38.70     1  
  7 Campbell, Ryan            12 Walkersville            10:42.50        
  8 Kim, Luke                 12 Atholton                10:55.70        
  9 Dotson, Bruce             12 Fort Hill               11:02.70        
 10 Howard, Rich              12 South River             11:05.60        
 11 Allen, Doug               10 Walkersville            11:14.20        
 12 Sommers, Sean             11 Middletown              11:16.50        
 13 Donn, Matt                11 Easton                  11:18.70        
 14 Donnelly, Chris           12 Stephen Decatur         11:33.70        
 15 Baragona, Curtis          10 Easton                  11:42.80        
                                                                               
Boys 55 Meter High Hurdles                          
================================================================================
    Name                    Year School                    Finals  Points
================================================================================
  1 Henry, Arnold             12 Polytechnic                  7.7    10  
  2 Mcgowan, Bryan            12 Fort Hill                    7.9     8  
  3 Fambro, Mike              12 Oakland Mills                8.2     6  
  4 Reeder, Jesse             Sr Boonsboro                    8.4     4  
  5 Harris, Steve             11 Polytechnic                  8.4     2  
  6 Jones, Jeff               12 Hammond                      8.5     1  
                                                                               
Boys 4x200 Meter Relay                            
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Surratsville                                             1:35.40    10      
  2 Oakland Mills                                            1:37.60     8      
  3 Polytechnic                                              1:38.80     6      
  4 Western Tech                                             1:39.30     4      
  5 Fairmont Heights                                         1:40.10     2      
  6 Middletown                                               1:40.20     1      
  7 Hickey                                                   1:40.50            
  8 Forestville                                              1:40.70            
  9 Potomac                                                  1:40.90            
 10 Boonsboro                                                1:41.40            
 11 Owings Mills                                             1:41.70            
 12 Centennial                                               1:41.90            
 13 Parkside                                                 1:43.10            
 14 Clear Spring                                             1:43.60            
 15 Williamsport                                             1:44.10            
 16 Lackey                                                   1:44.20            
  - Fort Hill                                                     DQ            
                                                                               
Boys 4x400 Meter Relay                            
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Polytechnic                                               3:44.0    10      
  2 Atholton                                                  3:44.3     8      
  3 Middletown                                                3:44.9     6      
  4 Fairmont Heights                                          3:47.0     4      
  5 Parkside                                                  3:48.8     2      
  6 Hammond                                                   3:49.0     1      
  7 Centennial                                                3:49.9            
  8 Forestville                                               3:50.1            
  9 Brunswick                                                 3:52.1            
 10 South River                                               3:52.4            
 11 Walkersville                                              3:53.3            
 12 Williamsport                                              3:53.4            
 13 Boonsboro                                                 3:54.6            
 14 Owings Mills                                              3:55.1            
 15 Stephen Decatur                                           3:55.4            
 16 Washington                                                4:00.7            
 17 Fort Hill                                                 4:03.8            
  - Oakland Mills                                                DNF            
                                                                               
Boys 4x800 Meter Relay                            
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Atholton                                                  8:38.7    10      
  2 Middletown                                                8:45.3     8      
  3 Oakland Mills                                             8:46.1     6      
  4 Parkside                                                  8:48.3     4      
  5 Glenelg                                                   8:57.2     2      
  6 Williamsport                                              8:58.0     1      
  7 Walkersville                                              8:58.2            
  8 Stephen Decatur                                           9:04.3            
  9 Forestville                                               9:08.7            
 10 Boonsboro                                                 9:10.2            
 11 Hammond                                                   9:16.7            
 12 South River                                               9:22.5            
 13 Hereford                                                  9:22.8            
 14 Centennial                                                9:27.1            
 15 Fort Hill                                                 9:37.9            
 16 Washington                                                9:40.0            
 17 Easton                                                    9:58.6            
 18 Clear Spring                                             10:00.4            
 
Boys High Jump                                
================================================================================
    Name                    Year School                    Finals  Points
================================================================================
  1 Dye, Derek                12 Middletown               6-04.00    10  
  2 Hayman, Lenny             12 Easton                   6-02.00     8  
  3 Mcgowan, Bryan            12 Fort Hill                6-00.00     6  
  4 Laws, Tom                 11 Williamsport             6-00.00     4  
  5 Smith, Chris              12 Centennial               5-10.00     2  
  6 Vanallen, Randy           10 Centennial               5-08.00     1  
  7 Wade, Jammal              11 Williamsport             5-08.00        
  8 Brulshausen, Johannes     12 Atholton                 5-06.00        
  9 Mills, Dan                12 Williamsport             5-06.00        
  - Bayer, Matt               11 Smithsburg                    NH       
  - Higdon, Jon               12 South River                   NH       
  - Hodge, Darius             12 Howard                        NH       
  - Hall, Kennan              10 Howard                        NH       
  - Porter, Jeff              11 North Caroline                NH       
  - Mitroka, Tim              10 Centennial                    NH       
  - Howard, Mark              10 South River                   NH       
  - Goodyear, Josh            12 Parkside                      NH       
  - Miller, Justin            11 Parkside                      NH       
                                                                               
Boys Pole Vault                                
================================================================================
    Name                    Year School                    Finals  Points
================================================================================
  1 Pesce, Anthony            11 Atholton                13-00.00    10   
  2 Saunders, Reed            11 Middletown              12-06.00     8   
  3 Levy, Richard             10 Middletown              12-00.00     6   
  4 Higdon, Jon               12 South River             11-00.00     4   
  5 Labarre, Mike             10 Hereford                10-00.00     2   
  6 Chen, Andy                11 Walkersville            10-00.00     1   
  7 Bush, Aaron               11 South Hagerstown         9-06.00         
  7 Fuller, Paul              12 Fort Hill                9-06.00         
  7 Crosby, Charlie           11 Centennial               9-06.00         
 10 Limpawuchara, Natie       11 Centennial               9-00.00         
 10 Spencer, Shelman          12 Parkside                 9-00.00         
 10 Freeman, Eric             11 Middletown               9-00.00         
                                                                               
Boys Shot Put                                 
================================================================================
    Name                    Year School                    Finals  Points
================================================================================
  1 Long, Andrew              12 Oakland Mills           55-10.00    10   
  2 Hose, David               12 Clear Spring            52-01.25     8   
  3 Peters, Matt              12 South Hagerstown        50-09.75     6   
  4 Sample, Jerrod            11 Stephen Decatur         46-00.25     4   
  5 Herron, Justin            12 Oakland Mills           45-03.50     2   
  6 Rubbo, Vincent            11 Oakland Mills           44-07.50     1   
  7 Fraser, James             12 Middletown              42-10.75         
  8 Fisher, Tom               11 Centennial              40-02.25         
  9 Burgess, Jeff                Fort Hill               40-00.75         
 10 Mckean, Howard            10 Smithsburg              39-07.25         
 11 Oleszewski, Ryan          12 Atholton                39-05.75         
 12 Kolb, Matt                12 Hammond                 38-10.50         
 13 Penny, Marcus             11 Lackey                  38-03.25         
 14 Beauchamp, John           11 Washington              38-03.00         
 15 Henry, Donte              12 Snow Hill               37-06.25         
 16 Hinton, Philip            12 South Hagerstown        36-06.50         
 17 Richo, Tim                12 Snow Hill               35-06.75         
 18 Ricketts, Mike            12 North Caroline       	 33-02.25
       
Girls 55 Meter Dash                              
================================================================================
    Name                    Year School                    Finals  Points
================================================================================
  1 Messner, Kathy            12 Catoctin                    7.37    10  
  2 Battle, Lakeisha          12 Forestville                 7.45     8  
  3 Day, Amber                   Oakland Mills               7.48     6  
  4 Crowell, Ebony            12 Owings Mills                7.73     4  
  5 Taylor, Trina             12 Stephen Decatur             7.86     2  
  6 Mccann, Erica             12 South Hagerstown            7.87     1  
                                                                               
Girls 300 Meter Dash                             
================================================================================
    Name                    Year School                    Finals  Points
================================================================================
  1 Messner, Kathy            12 Catoctin                    41.8    10  
  2 Bonano, Emilie            10 South Hagerstown            43.3     8  
  3 Day, Amber                   Oakland Mills               43.5     6  
  4 Robertson, Holy           11 Fort Hill                   44.4     4  
  5 Smith, Kristin               Glenelg                     44.5     2  
  6 Mccann, Erica             12 South Hagerstown            44.6     1  
  7 Stoddart, Danielle        10 Oakland Mills               45.0        
  8 Tanabe, Karin             12 Bethesda Chevy Chase        45.1        
  8 Pond, Melissa             12 Parkside                    45.1        
 10 Gall, Kate                12 Allegany                    45.5        
 10 Battle, Lakeisha          12 Forestville                 45.5        
 12 Reed, Danielle            11 Fairmont Heights            45.8        
 13 Gregory, Lori-Ann         11 Towson                      45.9        
 14 Goodwin, Lashay           10 Western Tech                47.0        
 15 Mitchell, Katie           11 Easton                      47.2        
 16 Felton, Aisha             12 Forestville                 48.6        
  - Taylor, Trina             12 Stephen Decatur               NT        
  - Crowell, Ebony            12 Owings Mills                  NT        
                                                                               
Girls 500 Meter Run                              
================================================================================
    Name                    Year School                    Finals  Points
================================================================================
  1 Griffin, Shamika          11 Fairmont Heights          1:20.5    10   
  2 Stoddart, Danielle        10 Oakland Mills             1:22.2     8   
  3 Johnson, Michelle         11 Potomac                   1:22.6     6   
  4 Smith, Kristin               Glenelg                   1:23.3     4   
  5 Yep, Tiffany               9 Loch Raven                1:24.8     2   
  6 Lake, Elizabeth           11 Middletown                1:25.8     1   
  7 Biser, Jenny              10 Walkersville              1:27.3         
  8 Pond, Melissa             12 Parkside                  1:28.7         
  9 Stein, Karyn              12 Washington                1:29.0         
 10 Colacicco, Carolyn        11 South River               1:30.3         
 11 Brown, Rachel             11 Potomac                   1:31.1         
 12 Bittner, Kelly            11 Boonsboro                 1:31.2         
 12 Johnson, Abby             10 South River               1:31.2         
 14 Hutzell, Sara             12 Smithsburg                1:31.3         
 15 Hillard, Megan            11 Catoctin                  1:33.7         
  - Gall, Kate                12 Allegany                     DNF         
  - Staab, Cheryl                Atholton                      NT         
  - Amin, Neha                   Centennial                    NT         
                                                                               
Girls 800 Meter Run                              
================================================================================
    Name                    Year School                    Finals  Points
================================================================================
  1 Stevenson, Katie          10 Kent County              2:25.30    10  
  2 Stoddart, Danielle        10 Oakland Mills            2:25.80     8  
  3 Johnson, Kamese           12 Surratsville             2:26.40     6  
  4 Griffin, Shamika          11 Fairmont Heights         2:28.90     4  
  5 Santilli, Beth               Glenelg                  2:30.40     2  
  6 Amin, Neha                   Centennial               2:31.10     1  
  7 Arnold, Tina               9 Surratsville             2:35.90        
  8 Tilley, Meg                  Hammond                  2:36.00             
  9 Johnson, Erin             10 South River              2:37.50        
 10 Lake, Elizabeth           11 Middletown               2:37.70        
 11 Abrecht, Becky            11 Brunswick                2:40.80       
 12 Sakalski, Tiffany         11 Smithsburg               2:42.10        
 13 Schwertner, Sarah         11 Bethesda Chevy Chase     2:42.80        
 14 Sunderdick, Molly         10 Oakland Mills            2:44.30        
 15 Olsen, Inga               11 Catoctin                 2:44.70        
 16 Ommert, Ashley            12 Williamsport             2:45.00        
 17 Leatherman, Jesse         11 Boonsboro                2:45.40        
 18 Alexander, Lauren         10 Stephen Decatur          2:45.60        
                                                                               
Girls 1600 Meter Run 
================================================================================
    Name                    Year School                    Finals  Points
================================================================================
  1 Santilli, Beth               Glenelg                   5:29.3    10   
  2 Tilley, Meg                  Hammond                   5:32.7     8   
  3 Griffin, Shamika          11 Fairmont Heights          5:36.9     6   
  4 Amin, Neha                   Centennial                5:43.4     4   
  5 Imming, Molly             11 Middletown                5:45.2     2   
  6 Schwertner, Sarah         11 Bethesda Chevy Chase      5:50.7     1   
  7 Marinzel, Zandi           10 South River               5:53.2         
  8 Bissell, Joanna              Glenelg                   5:53.9         
  9 Pabst, Kimberly              Hereford                  5:58.1         
 10 Rhoderick, Anita           9 Boonsboro                 6:00.8         
 11 Hennen, Meredith           9 South River               6:02.3         
 12 Rhoderick, Angie          12 Boonsboro                 6:08.2         
 13 Muhammad, Diamond         10 Potomac                   6:10.7         
 14 Olsen, Inga               11 Catoctin                  6:12.8         
                                                                              
Girls 3200 Meter Run                             
================================================================================
    Name                    Year School                    Finals  Points
================================================================================
  1 Santilli, Beth               Glenelg                 12:06.50    10  
  2 Ordaz, Sarah                 Centennial              12:13.60     8  
  3 Nelson, Martha            11 Bethesda Chevy Chase    12:18.20     6  
  4 Imming, Molly             11 Middletown              12:37.60     4  
  5 Gardner, Lan              11 Oakland Mills           12:38.60     2  
  6 Dodmead, Elizabeth           Glenelg                 12:53.60     1  
  7 Pabst, Kimberly              Hereford                13:03.90        
  8 Ware, Binta               12 Fairmont Heights        13:05.30        
  9 Rhoderick, Anita           9 Boonsboro               13:05.50        
 10 Marinzel, Zandi           10 South River             13:07.60        
 11 Marin, Allison            12 Atholton                13:22.90        
 12 Hoopes, Erin              12 Kent County             13:30.30        
 13 Collins, Jessica          10 Brunswick               13:44.30        
 14 Pumphrey, Laura            9 Middletown              13:45.50        
 15 Hennen, Meredith           9 South River             13:56.00        
 16 Thamert, Katie            11 Parkside                14:10.70        
 17 Small, Maggie              9 Easton                  14:51.90        
                                                                               
Girls 55 Meter High Hurdles                          
================================================================================
    Name                    Year School                    Finals  Points
================================================================================
  1 Tierney, Ellen            12 Boonsboro                    8.6    10  
  2 Mccann, Erica             12 South Hagerstown             8.8     8  
  3 Aaron, Jen                12 Brunswick                    9.0     6  
  4 Clarke, Lindsay              Hereford                     9.1     4  
  5 Holsinger, Lisa           11 Smithsburg                   9.1     2  
  6 Reed, Danielle            11 Fairmont Heights             9.4     1  
  - Ward, Carlissa            10 Washington                    NT        
  - Alfes, C.                 11 Easton                        NT        
  - Tull, Yazmin              12 Parkside                      NT        
  - Thayer, Jennifer          12 Owings Mills                  NT        
  - Marion, Kristin           10 South River                   NT        
  - Brewer, Julie             10 Lackey                        NT        
  - Tierney, Maggie            9 Boonsboro                     NT        
  - Strandquist, Amanda          Glenelg                       NT        
  - Wolfe, Jami               12 Boonsboro                     NT        
  - Myers, Rebecca               Hammond                       NT        
  - Foxon, Fiona                 Centennial                    NT        
  - Marsteller, Jen              Hereford                      NT        
                                                                               
Girls 4x200 Meter Relay                            
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Atholton                                                  1:53.0    10      
  2 South Hagerstown                                          1:53.8     8      
  3 Glenelg                                                   1:54.4     6      
  4 Hereford                                                  1:55.8     4      
  5 Smithsburg                                                1:57.4     2      
  6 Walkersville                                              1:57.5     1      
  7 Oakland Mills                                             1:57.6            
  8 South River                                               1:58.6            
  9 Fort Hill                                                 1:58.7            
  9 Bethesda Chevy Chase                                      1:58.7            
 11 Surratsville                                              1:59.0            
 12 Easton                                                    1:59.5            
 13 Fairmont Heights                                          2:00.2            
 14 Boonsboro                                                 2:00.4            
 15 Loch Raven                                                2:02.3            
 16 Parkside                                                  2:02.7            
 17 Howard                                                    2:04.0            
  - Forestville                                                   DQ            
                                                                               
Girls 4x400 Meter Relay                            
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Oakland Mills                                             4:17.60    10     
  2 Surratsville                                              4:21.00     8     
  3 Fairmont Heights                                          4:23.60     6     
  4 Atholton                                                  4:24.90     4     
  5 Glenelg                                                   4:27.70     2     
  6 South River                                               4:32.90     1     
  7 Fort Hill                                                 4:33.30           
  8 Boonsboro                                                 4:35.20           
  9 Middletown                                                4:35.80           
 10 Smithsburg                                                4:36.70           
 11 Potomac                                                   4:37.30           
 12 Parkside                                                  4:38.70           
 13 Hereford                                                  4:39.00           
 14 Easton                                                    4:44.30           
 15 Walkersville                                              4:45.00           
 16 Centennial                                                4:46.50           
 17 Catoctin                                                  4:47.80           
 18 Loch Raven                                                4:52.90           
                                                                               
Girls 4x800 Meter Relay                            
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Oakland Mills                                            10:20.1    10      
  2 Glenelg                                                  10:26.1     8      
  3 Centennial                                               10:28.2     6      
  4 South River                                              10:31.3     4      
  5 Middletown                                               10:35.5     2      
  6 Hereford                                                 10:47.5     1      
  7 Bethesda Chevy Chase                                     10:48.9            
  8 Boonsboro                                                11:00.5            
  9 Loch Raven                                               11:00.8            
 10 Easton                                                   11:02.2            
 11 Surratsville                                             11:13.1            
 12 Fairmont Heights                                         11:16.5            
 13 Williamsport                                             11:18.4            
 14 Washington                                               11:21.2            
 15 South Hagerstown                                         11:34.8            
 16 Parkside                                                 11:55.2            
  - Smithsburg                                                    NT            
  - Atholton                                                      DQ            

                                                                              
Girls High Jump                                
================================================================================
    Name                    Year School                    Finals  Points
================================================================================
  1 Messner, Kathy            12 Catoctin                 5-09.00    10  
  2 Welch, Stacie             12 Smithsburg               5-00.00     8  
  3 Price, Trinette           11 Middletown               5-00.00     6  
  4 Deans, Jamie              10 Fort Hill                4-10.00     3  
  4 Chester, Tenisha             Atholton                 4-10.00     3  
  6 Taylor, Trina             12 Stephen Decatur          4-08.00     1  
  7 Groves, Angela            12 South River              4-06.00        
  8 Wall, Ashley                 Atholton                 4-06.00        
  9 Dye, Natalie              11 Middletown               4-06.00        
  9 Gaskins, Kisha            11 Parkside                 4-06.00        
  - Jackson, Melanie          10 Fairmont Heights              NH       
  - Anderson, Kate            11 Oakland Mills                 NH       
  - Jenkins, Caitlin             Centennial                    NH       
  - Scofield, Tawney          11 Lackey                        NH       
  - Moorehead, Melissa         9 Lackey                        NH       
  - Smith, Joanna             12 South Hagerstown              NH       
                                                                               
Girls Pole Vault                               
================================================================================
    Name                    Year School                    Finals  Points
================================================================================
  1 Tierney, Ellen            12 Boonsboro                9-03.00    10  
  2 Mcdonald, Sarah           10 Williamsport             8-06.00     8  
  3 Walter, Becky             12 Middletown               8-06.00     6  
  4 Groves, Angela            12 South River              8-06.00     3  
  4 Wolfe, Jami               12 Boonsboro                8-06.00     3  
  6 Peterson, Rebecca            Atholton                 8-00.00     1  
  7 Tvarkunas, Lori              Glenelg                  8-00.00        
  8 Mccambridge, Amanda       11 Lackey                   7-06.00        
  8 Smith, Joanna             12 South Hagerstown         7-06.00        
  8 Turell, Suzie             12 Middletown               7-06.00        
 11 Strandquist, Amanda          Glenelg                  7-00.00        
 11 Fuss, Karen               11 Williamsport             7-00.00        
 11 Koutrelakos, Lauren          Glenelg                  7-00.00        
 11 Dawson, Melanie           10 South River              7-00.00        
 15 Arnold, Karisa             9 Walkersville             6-06.00        
                                                                               
Girls Shot Put                                
================================================================================
    Name                    Year School                    Finals  Points
================================================================================
  1 Dew, Ebony                11 Fairmont Heights        34-09.25    10   
  2 Geiger, Katie             11 Allegany                33-11.25     8   
  3 Marcantonio, Meghan       12 Middletown              33-09.75     6   
  4 Mcgrail, Cori                Hammond                 31-04.25     4   
  5 Davis, Cammie              9 Middletown              30-11.50     2   
  6 Kistler, Becky            11 Williamsport            30-07.00     1   
  7 Booher, Heather           11 Middletown              30-03.75         
  8 Bejin, Amy                   Atholton                29-04.25         
  9 Burdick, Amber            12 Clear Spring            29-02.25         
 10 Letschin, Kim                Towson                  27-08.50         
 11 Spears, Kia               11 Forestville             26-07.00         
 12 Wayman, Dawn              12 North Caroline          26-02.50         
 13 Kim, Jaymi                   Hammond                 26-02.25         
 14 Hamilton, Rachel          10 Lackey                  25-08.75         
 15 Levit, Rebecca               Centennial              25-05.75         
 16 Altema, Sabrina           11 Oakland Mills           25-01.00         
 17 Maclary, Stacy            12 Snow Hill               24-09.75         
 18 Williams, Heather         10 Parkside             	 24-02.00
 
                    Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Atholton                    68        2) Oakland Mills              46   
    3) Middletown                  43.50     4) Fort Hill                  38   
    5) Polytechnic                 35        5) Surratsville               35   
    7) Clear Spring                28.50     8) Western Tech               18   
    9) Easton                      12       10) Boonsboro                  11   
   11) Centennial                   9       12) Glenelg                     7   
   13) Towson                       6       13) Fairmont Heights            6   
   13) South Hagerstown             6       13) Parkside                    6   
   17) Williamsport                 5       18) South River                 4   
   18) Stephen Decatur              4       18) Kent County                 4   
   21) Forestville                  3       21) Potomac                     3   
   23) Hereford                     2       23) Hammond                     2   
   25) Walkersville                 1                      
                                                                               
                   Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
     1) Oakland Mills              50        2) Glenelg                    45   
     3) Fairmont Heights           37        4) Catoctin                   30   
     5) Middletown                 29        6) South Hagerstown           26   
     7) Boonsboro                  23        8) Centennial                 19   
     9) Atholton                   18       10) Surratsville               14   
    11) Hammond                    12       11) Smithsburg                 12   
    13) Kent County                10       14) Williamsport                9   
    14) Hereford                    9       16) South River                 8   
    16) Allegany                    8       16) Forestville                 8   
    19) Fort Hill                   7       19) Bethesda Chevy Chase        7   
    21) Brunswick                   6       21) Potomac                     6   
    23) Owings Mills                4       24) Stephen Decatur             3   
    25) Loch Raven                  2       26) Walkersville                1



Return to Top

Email | About