MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




1A-2A State Championship
Maryland Indoor State Championships History
Hosted By:
Baltimore, Maryland
1995-02-20

Indoor Track & Field
1995 State Championships
At the Baltimore Armory
1a2a Results
2/20/1995
Results from carrollcountyrunning.com

Girls 55 Meter Dash 
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
1   Williams, Sirena          10 Central                         7.4    10
2   Wilson, Janell            12 Einstein                        7.4     8
3   Dunn, Debbie              11 Fairmont Heights                7.5     6
4   Baker, Miranda            11 Surrattsville                   7.5     4
5   Jones, Adrianne            9 Central                         7.5     2
6   Ewell, Nicole             10 Parkside                        7.6     1
    Riley, Tomeka             10 Lackey                          7.4
    Sams, Elyse               10 Oakland Mills                   7.4
    Bathurst, Mindy           11 Towson                          7.5
    Dedmond, Tonya             9 Wilde Lake                      7.5
    Leggett, Tisha            11 Glenelg                         7.5
    Finley, Ilana             11 Einstein                        7.6
    Richardson, Danielle      11 Smithsburg                      7.7
    Wooton, Diane              9 Damascus                        7.7
    Stevens, Monica           12 Hammond                         7.8
    Shoop, January            12 Smithsburg                      7.9
 
Girls 300 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
1   Dunn, Debbie              11 Fairmont Heights               41.9    10
2   Williams, Sirena          10 Central                        42.9     8
3   Riley, Tomeka             10 Lackey                         43.1     6
4   Messner, Kathy             9 Catoctin                       43.3     4
5   Chenier, Adelle           12 Wilde Lake                     43.4     2
6   Day, Amber                 9 Oakland Mills                  44.7     1
7   Hunt, Carrie              12 Catonsville                    44.8  
8   Moore, Vicky              12 Oakland Mills                  44.9
9   Schenck, Anne             11 Damascus                       45.2
10  Muir, Odelia              11 Fairmont Heights               45.5
11  Todd, Mary                11 Loch Raven                     45.8
12  McGaha, Michele           11 Middletown                     46.5
13  Shoop, January            12 Smithsburg                     46.7
 
Girls 500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
1   Dunn, Debbie              11 Fairmont Heights             1:19.5    10
2   Napier, Thema              9 Hammond                      1:20.3     8
3   Anderson, Stephanie       12 Central                      1:21.5     6
4   McNair, Startisha         10 Surrattsville                1:23.3     4
5   Hunt, Carrie              12 Catonsville                  1:23.9     2
6   Rellihan, Eden            10 Catonsville                  1:24.1     1
7   Chenier, Adelle           12 Wilde Lake                   1:25.0 
8   Moore, Vicky              12 Oakland Mills                1:25.2 
9   Willet, Stephanie          9 Glenelg                      1:26.7
10  Nichols, Shaketa          12 Surrattsville                1:27.4
11  Klipp, Jennifer           11 Middletown                   1:28.1
12  Todd, Mary                11 Loch Raven                   1:28.1
13  Dike, Joy                 10 Central                      1:29.5
14  Murphy, Erin              11 Smithsburg                   1:31.2
15  Shannon, Colleen          11 Smithsburg                   1:34.8
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
1   Hancil, Leigh             11 Fairmont Heights             2:22.6    10
2   Napier, Thema              9 Hammond                      2:25.2     8
3   James, Brooke             10 Wilde Lake                   2:27.0     6
4   Anderson, Stephanie       12 Central                      2:28.9     4
5   Santilli, Beth             9 Glenelg                      2:31.0     2
6   Duvall, Jen               10 South River                  2:32.8     1
7   Thompson, Crystal         11 Surrattsville                2:32.9 
8   Smithson, Brianne         11 Great Mills                  2:33.2
9   Brown, Faith              10 Central                      2:35.0
10  Klipp, Jennifer           11 Middletown                   2:36.7
11  Murphy, Erin              11 Smithsburg                   2:38.2
12  Stottlemeyer, Jamie       11 Smithsburg                   2:44.8
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
1   Hancil, Leigh             11 Fairmont Heights             5:23.6    10
2   Unger, Adrian             12 Brunswick                    5:26.2     8
3   Santilli, Beth             9 Glenelg                      5:29.3     6
4   Stevenson, Lauren         10 Kent County                  5:29.5     4
5   Bowers, Megan             10 Parkside                     5:41.0     2
6   Lloyd, Caitlin            11 Boonsboro                    5:42.2     1
7   O'Connell, Brigid         10 Catonsville                  5:42.5    
8   Murphy, Kerry             11 Smithsburg                   5:48.9
9   Estevez, Mary Ellen       10 Westlake                     5:53.5
10  Giardina, Ann             12 Catonsville                  5:53.6
11  Kauppi, Jennifer          11 Rockville                    6:02.4
12  Foster, Becky             11 Towson                       6:11.0
13  Geddes, Rebecca           12 Hereford                     6:15.3
14  Sisson, Laura             10 Middletown                   6:20.9
 
Girls 3200 Meter Run 
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
1   Unger, Adrian             12 Brunswick                   11:57.8    10
2   O'Connell, Brigid         10 Catonsville                 12:08.4     8
3   Lloyd, Caitlin            11 Boonsboro                   12:24.4     6
4   Flowers, Carolyn          10 Glenelg                     12:32.9     4
5   Giardina, Ann             12 Catonsville                 12:34.1     2
6   Simmons, Shannon           9 South River                 12:38.3     1
7   Moody, Draphet            12 Central                     12:45.5  
8   Estevez, Mary Ellen       10 Westlake                    13:01.0
9   Giardina, Sarah            9 Catonsville                 13:10.3
10  Rives, Sarah               9 Hereford                    13:15.6
11  Heurich, Charas            9 Smithsburg                  13:16.9
12  King, Jess                11 South River                 13:19.1
13  Bowers, Kerri             10 Parkside                    13:22.7
14  Wyland, Jenny              9 North Hagerstown            13:31.9
15  Bailey, Josie             12 Wicomico                    13:36.0
 
Girls 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
1   Rupp, Lindsey             12 Glenelg                         8.7    10
2   Littlejohn, Nyjila        10 Wilde Lake                      8.7     8
3   Finley, Ilana             11 Einstein                        8.8     6
4   Hancil, Leigh             11 Fairmont Heights                8.9     4
5   Childs, Kacey             10 Damascus                        9.1     2
6   Holloway, Shelisa         11 Einstein                        9.3     1
    Douglass, Tia             11 Catonsville                     9.2
    King, Carlesa              9 Damascus                        8.9
    Lindsay, Debbie            9 Easton                          9.5
    Bidle, Amy                12 Boonsboro                       9.7
    El Sawi, Ammera           12 Atholton                        9.8
    Muir, Odelia              11 Fairmont Heights                9.8
    Swanson, Trina            11 Wicomico                       10.0
    Hardy, Megan              11 Easton                         10.4
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Wilde Lake                                                1:49.8    10
2   Central                                                   1:50.0     8
3   Oakland Mills                                             1:52.3     6
4   Surrattsville                                             1:53.6     4
5   Catonsville                                               1:55.7     2
6   Smithsburg                                                1:55.9     1
7   Einstein                                                  1:56.1   
8   Forestville                                               1:57.0
9   Catoctin                                                  1:57.8
10  Towson                                                    1:58.1
11  Hammond                                                   1:58.3
12  Loch Raven                                                1:58.7
13  Parkside                                                  1:59.0
14  Middletown                                                1:59.5
15  Fairmont Heights                                          2:00.4
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Fairmont Heights                                          4:12.7    10
2   Central                                                   4:14.6     8
3   Surrattsville                                             4:21.1     6
4   Wilde Lake                                                4:23.3     4
5   Catonsville                                               4:25.8     2
6   Oakland Mills                                             4:26.6     1
7   Catoctin                                                  4:30.1
8   South River                                               4:32.9
9   Boonsboro                                                 4:38.3
10  Middletown                                                4:39.5
11  Glenelg                                                   4:40.2
12  Forestville                                               4:42.5
13  Smithsburg                                                4:54.3
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Catonsville                                               9:59.7    10
2   Central                                                  10:07.3     8
3   South River                                              10:08.7     6
4   Towson                                                   10:31.8     4
5   Surrattsville                                            10:38.0     2
6   Oakland Mills                                            10:43.6     1
7   Parkside                                                 10:46.0
8   Smithsburg                                               10:48.2
9   Catoctin                                                 10:54.9
10  Boonsboro                                                10:58.7
11  Glenelg                                                  11:15.3
12  Wicomico                                                 11:30.3
13  Walkersville                                             11:31.0
14  Easton                                                   11:34.0
15  North Hagerstown                                         11:55.4
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
1   Bidle, Amy                12 Boonsboro                   5-02.00    10
2   Messner, Kathy             9 Catoctin                    5-02.00     8
3   Childs, Kacey             10 Damascus                    5-00.00     6
4   Wood, Sarah               10 South River                 4-10.00     4
5   Smith, Jen                12 South River                 4-10.00     2
6   El Sawi, Ammera           12 Atholton                    4-10.00     1
    Havrilla, Lori            12 Catonsville                 4-10.00
    Datcher, Renita           10 Lackey                      4-10.00
    Wooton, Diane              9 Damascus                    4-08.00
    Dix, Coya                 10 Stephen Decatur             4-06.00
    Whitaker, Kristen         11 Glenelg                     4-06.00
    French, Kristen           11 Boonsboro                   4-06.00
    Smith, Julie              11 Easton                      4-06.00
    Davis, Autumn              9 Parkside                    4-04.00
    Williams, Jamie           10 Wicomico                    4-04.00
 
Girls Shot Put 
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
1   Hartley, Jennifer         12 Smithsburg                 36-00.00    10
2   Morris, Sarah             11 Smithsburg                 32-04.00     8
3   Larson, Thera             11 Westlake                   32-00.00     6
4   Jones, Kassie             12 Snow Hill                  31-07.00     4
5   Havrilla, Lori            12 Catonsville                30-10.50     2
6   Wise, Katie               10 Glenelg                    30-07.50     1
7   Bullock, Tillery          10 Potomac                    29-06.00
8   Douglass, Tia             11 Catonsville                28-10.00
9   Key, Chaustine            10 North Hagerstown           28-07.00
10  Gainous, Philicia         12 Central                    28-03.00
11  Toms, Cheri               10 Middletown                 27-07.25
12  Reed, Samaelia             9 Potomac                    27-02.00
13  Snyder, Sara              11 Walkersville               27-00.00
14  Frentz, Christina         11 Atholton                   25-09.00
 
Boys 55 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
1   Simonson, Shelton         12 Victor Cullen                   6.5    10
2   Carter, Antwaine          12 Forestville                     6.5     8
3   Clifford, Maurice         11 Atholton                        6.7     6
4   Carter, Michael           12 Potomac                         6.7     4
5   Walker, Kyle              11 Oakland Mills                   6.7     2
6   Maynor, Ledell            12 Forestville                     6.7     1
    Sneslon, Jon              11 Damascus                        6.7
    Oatts, Cian               10 Atholton                        6.7
    Cotton, Phillip           12 Wicomico                        6.7
    Parker, Torrance          12 Central                         6.8
    Williams, Henry           12 Owings Mills                    6.8
    Wong, William             12 Rockville                       6.9
    Corbett, Patrick          12 Middletown                      6.9
    Eccard, Steve             12 North Hagerstown                6.9
 
Boys 300 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
1   Wong, Clifford            12 Forestville                    37.5    10
2   Howard, Jared             11 Atholton                       38.1     8
3   Patrick, Orantes          12 Central                        38.4     5
3   Brown, Michael            11 Victor Cullen                  38.4     5
5   Carter, Antwaine          12 Forestville                    38.7     2
6   Moore, James              11 Middletown                     39.0     1
7   Miller, Jason             12 North Hagerstown               39.1
8   Elliot, Damon             12 Forestville                    39.1
9   Mitchell, Damani          12 Glenelg                        39.2
10  Cronise, Joe              11 Boonsboro                      39.3
11  Williams, Henry           12 Owings Mills                   39.3
12  Parker, Torroance         12 Central                        39.4
13  McKiver, Asim             12 Catonsville                    39.4
14  Poole, Erick              12 South Hagerstown               40.0
 
Boys 500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
1   Howard, Jared             11 Atholton                     1:09.5    10
2   Wong, Clifford            12 Forestville                  1:10.4     8
3   Moore, James              11 Middletown                   1:10.9     6
4   Brice, Marc               11 Potomac                      1:11.0     4
5   Patrick, Orantes          12 Central                      1:11.1     2
6   Stewart, Michael          12 Central                      1:11.6     0.5
6   McClinton, Corey          10 Surrattsville                1:11.6     0.5
8   Marker, William           12 Boonsboro                    1:13.0   
9   Thomassen, Ben            10 Middletown                   1:13.8
10  McCracken, Chris          12 Milford Mill                 1:14.1
11  Harries, Andy             11 Smithsburg                   1:14.2
12  Deal Andrew               11 Catonsville                  1:14.2
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
1   Lopata, Greg              12 Hereford                     2:04.0    10
2   Selmer, Chris             10 Glenelg                      2:05.6     8
3   McClinton, Corey          10 Surrattsville                2:06.0     6
4   Fedor, Ben                11 Overlea                      2:06.2     4
5   Allen, Edward             12 Central                      2:06.5     2
6   Curtis, Greg              12 Oakland Mills                2:08.2     1
7   Morningstar, Russell      12 Smithsburg                   2:09.4    
8   Alfred, Ronce             12 Forestville                  2:11.9
9   Harper, Phil              12 Middletown                   2:12.3
10  Spurrier, Paul            11 Brunswick                    2:12.9
11  Miller, Chris             12 Middletown                   2:13.0
12  Rohde, Ben                12 Atholton                     2:17.9
13  Young, Thomas             11 Forestville                  2:18.2
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
1   Tropf, Zachary            11 Atholton                     4:35.8    10
2   Lopata, Greg              12 Hereford                     4:38.3     8
3   Spurrier, Paul            11 Brunswick                    4:38.6     6
4   Hasan, Faisal             11 Wilde Lake                   4:39.6     4
5   Boorg, Paul               12 Glenelg                      4:42.9     2
6   Allen, Edward             12 Central                      4:50.6     1
7   Petro, Steve              11 Oakland Mills                4:54.4    
8   Adam, Andy                12 Fort Hill                    4:54.9
9   Moore, Chris              12 Parkside                     4:56.8
10  Nowakowski, Chris         11 Westlake                     5:01.7
11  Curtis, Greg              12 Oakland Mills                5:05.8
12  Bracken, Jared            11 Boonsboro                    5:07.9
13  Martin, Terry             11 Smithsburg                   5:15.0
14  Swenson, Scott            11 Westlake                     5:17.7
15  Miller, Chris             12 Middletown                   5:18.0
16  Brodie, Reinald            9 Forestville                  5:33.9
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
1   Petro, Steve              11 Oakland Mills               10:08.5    10
2   Spurrier, Paul            11 Brunswick                   10:12.5     8
3   Hasan, Faisal             11 Wilde Lake                  10:25.6     6
4   Fleg, Anthony             11 Atholton                    10:37.4     4
5   Tropf, Zachary            11 Atholton                    10:39.5     2
6   Stack, James              10 Damascus                    10:42.8     1
7   Longley, Jack             12 South River                 10:54.9    
8   Normoyle, John            10 Middletown                  10:55.8
9   Chaney, Kurt              12 Parkside                    11:08.9
10  Ross, Danny               11 Fort Hill                   11:09.7
11  Brosenne, Michael         11 Wilde Lake                  11:10.1
12  Martin, Terry             11 Smithsburg                  11:15.8
13  Nowakowski, Chris         11 Westlake                    11:38.3
 
Boys 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
1   Walker, Kyle              11 Oakland Mills                   7.6    10
2   Snelson, Jon              11 Damascus                        7.9     8
3   Cronise, Adam             12 Boonsboro                       8.0     6
4   Morningstar, Russell      12 Smithsburg                      8.1     4
5   Gray, William             11 Potomac                         8.3     2
6   Coard, Tom                12 Loch Raven                      9.0     1
    Hectderks, John           12 Rockville                       8.2
    McAreaor, Ron             12 Forestville                     8.5
    Baker, Dallas             12 Towson                          8.5
    Huffman, Billy             9 Westlake                        8.6
    Lappen, Jason             12 Hammond                         8.7
    Kuta, Mike                12 Rockville                       8.9
    Matthews, Dewayne         10 Fairmont Heights                9.3
    Reinard, Jan              11 Westlake                        9.4
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Central                                                   1:36.4    10
2   Forestville                                               1:36.6     8
3   Atholton                                                  1:37.2     6
4   Victor Cullen                                             1:38.8     4
5   Oakland Mills                                             1:39.4     2
6   Middletown                                                1:40.3     1
7   Parkside                                                  1:40.5
8   Towson                                                    1:40.6
9   Boonsboro                                                 1:40.7
10  Easton                                                    1:41.1
11  Glenelg                                                   1:41.2
12  Smithsburg                                                1:42.5
13  Catonsville                                               1:42.8
14  Westlake                                                  1:43.6
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Atholton                                                  3:33.6    10
2   Central                                                   3:36.9     8
3   Potomac                                                   3:41.4     6
4   Forestville                                               3:41.5     4
5   Oakland Mills                                             3:43.5     2
6   Walkersville                                              3:44.4     1
7   Glenelg                                                   3:45.7  
8   Middletown                                                3:49.0
9   North Hagerstown                                          3:51.7
10  Fairmont Heights                                          3:52.5
11  South River                                               3:53.6
12  Towson                                                    3:56.3
13  Boonsboro                                                 3:56.6
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
1   Oakland Mills                                             8:33.7    10
2   Glenelg                                                   8:36.2     8
3   Walkersville                                              8:41.8     6
4   Atholton                                                  8:43.0     4
5   Easton                                                    8:52.7     2
6   Wilde Lake                                                8:55.6     1
7   Middletown                                                8:56.9  
8   Forestville                                               8:57.2
9   Fairmont Heights                                          9:04.6
10  North Hagerstown                                          9:25.6
11  Towson                                                    9:28.4
12  Fort Hill                                                 9:39.1
13  Damascus                                                  9:44.8
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
1   Fraschetti, Alex          12 Stephen Decatur             6-02.00    10
2   Martin, Charles II        11 Glenelg                     6-02.00     8
3   McCormley, Zack           11 Middletown                  6-00.00     6
4   Pinder, Gary              10 Easton                      6-00.00     4
5   Miller, Bryan             11 Great Mills                 5-10.00     2
6   Porter, John              11 Atholton                    5-08.00     1
    Lappen, Jason             12 Hammond                     5-08.00
    Cree, Jeff                11 North Hagerstown            5-08.00
    Cotton, Phillip           12 Wicomico                    5-06.00
    Warrenfeltz, Scott        11 Boonsboro                   5-06.00
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
1   Tvarkunas, Pat            11 Glenelg                    12-00.00    10
2   Zacharias, Andrew         11 Great Mills                11-06.00     8
3   Boyd, Mark                11 Walkersville               11-06.00     6
4   Coard, Tom                12 Loch Raven                 11-00.00     4
5   Berger, Jason             11 South River                11-00.00     2
6   Sarau, Alex               12 Glenelg                    10-06.00     1
7   Quackenbos, Gary          11 Hancock                     9-06.00
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                       Finals  Points
================================================================================
1   Newman, Adrian            12 South River                50-05.00    10
2   Koontz, Jimmy             12 Smithsburg                 48-05.50     8
3   Rondon, Kevin             11 Oakland Mills              48-01.00     6
4   Walters, Jonathan         12 Boonsboro                  46-03.00     4
5   Berkmyre, Mike            12 Damascus                   46-02.00     2
6   Valdes, Adrian            12 Atholton                   43-06.00     1
7   Baker, Travis             11 Catoctin                   42-06.50   
8   Evans, Robby              10 Northeast-AA               41-04.00
9   Singer, Jason             11 Boonsboro                  40-09.50
10  Galloway, Sean            10 Milford Mill               39-10.00
11  Womack, Brad              12 Easton                     39-08.50
12  Johnson, David             9 Westlake                   39-01.00
13  O'Mara, Bill              12 Easton                     38-08.50
14  Kerr, John                11 Westlake                   36-08.00
15  Lockard, Robbie           12 Great Mill                 34-07.00
 
                   Women - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Fairmont Heights            60        2) Central                    54
    3) Wilde Lake                  30        4) Catonsville                29
    5) Glenelg                     23        6) Surrattsville              20
    7) Smithsburg                  19        8) Brunswick                  18
    9) Boonsboro                   17       10) Lackey                     16
   10) Hammond                     16       12) Einstein                   15
   13) South River                 14       14) Catoctin                   12
   15) Oakland Mills                9       16) Damascus                    8
   17) Towson                       4       17) Snow Hill                   4
   17) Kent County                  4       20) Parkside                    3
   21) Atholton                     1
 
                    Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Atholton                    62        2) Oakland Mills              43
    2) Forestville                 41        4) Glenelg                    37
    5) Central                     28.5      6) Victor Cullen              19
    7) hereford                    18        8) Potomac                    16
    9) Middletown                  14        9) Brunswick                  14
   11) Walkersville                13       12) South River                12
   12) Smithsburg                  12       14) Wilde Lake                 11
   14) Damascus                    11       16) Great Mills                10
   16) Boonsboro                   10       16) Stephen Decatur            10
   19) Surrattsville                6.5     20) Easton                      6
   21) Loch Raven                   5       22) Overlea                     4



Return to Top

Email | About