MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




3A State Championship
Maryland Indoor State Championships History
Hosted By:
Baltimore, Maryland
1989-02-00

Indoor Track & Field
1989 State Championships Championships
At the Baltimore Armory
3a Results
Results from carrollcountyrunning.com

    
Girls 55 Meter Dash 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
FINALS
  1 Israel, T                    Paint Branch                   7.37    10
  2 Hardy                        Surrattsville                  7.62     8
  3 Smallwood                    Thomas Johnson                 7.69     6
 
Girls 300 Meter Dash
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Lambert                      Bladensburg                   42.40    10  
  2 Hardy                        Surrattsville                 42.45     8
  3 Israel, T                    Paint Branch                  42.91     6
 
Girls 500 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 McKenna                      Andover                     1:22.04    10
  2 Lambert                      Bladensburg                 1:23.22     8
  3 Scotland                     Paint Branch                1:23.61     6
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Boettinger                   Linganore                   2:30.95    10
  2 Boone                        Queen Anne                  2:33.00     8
  3 Eisenhuth                    Towson                      2:35.80     6
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Barr                         Northern                    5:44.94    10
  2 Pawlak                       Magruder                    5:49.74     8
  3 Boettinger                   Linganore                   5:50.24     6
 
Girls 3200 Meter Run 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Storey                       Frederick Douglass         12:32.15    10
  2 Pawlak                       Magruder                   13:16.64     8
  3 Horvath                      Queen Anne                 13:28.52     6
 
Girls 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
FINALS
  1 Rook                         Franklin                       8.91    10
  2 Onley                        Frederick                      9.09     8
  3 Tucker                       Potomac                        9.57     6
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Paint Branch                                             1:52.20    10
  2 Surrattsville                                            1:52.91     8
  3 Linganore                                                1:54.23     6
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Linganore                                                4:26.66    10
  2 Bladensburg                                              4:28.51     8
  3 Potomac                                                  4:32.70     6
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Queen Anne                                              10:40.44    10
  2 Thomas Johnson                                          10:46.33     8
  3 Linganore                                               10:46.39     6
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Bouch                        Linganore                   5-02.00    10
  2 Bohnstengel                  Linganore                   4-10.00     8
  3 Fullmer                      South River                 4-08.00     6
 
Girls Shot Put 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Tyler                        Linganore                  34-05.50    10
  2 Hester                       Frederick                  30-06.00     8
  3 Jones                        Linganore                  27-11.00     6
 
Boys 55 Meter Dash
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
FINALS
  1 Owens, D                     DuVal                          6.69    10
  2 Tweedy                       Potomac                        6.77     8
  3 Owens, A                     DuVal                          6.78     6
 
Boys 300 Meter Dash
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Fuqua                        Overlea                       37.02    10
  2 Owens, D                     DuVal                         37.23     8
  3 Johnson                      Surrattsville                 38.52     6
 
Boys 500 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Jones                        Potomac                     1:09.89    10
  2 Pack                         Dundalk                     1:10.60     8
  3 Wilhelm                      Linganore                               6
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Pack                         Dundalk                     2:04.03    10
  2 Jones                        Potomac                     2:05.02     8
  3 Jacurak                      Dundalk                     2:08.36     6
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Johnson                      Bladensburg                 4:45.28    10
  2 Schneider                    Thomas Johnson              4:46.65     8
  3 Cox                          Lansdowne                   4:47.06     6
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Cox                          Lansdowne                  10:20.44    10
  2 Steven                       Frederick Douglass         10:42.14     8
  3 Foley                        Northern                   10:43.54     6
 
Boys 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Riverbark                    Sherwood                       8.01    10
  2 Reynolds                     Potomac                        8.17     8
  3 Yingling                     Linganore                      8.19     6
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Potomac                                                  1:36.24    10
  2 DuVal                                                    1:36.25     8
  3 Thomas Johnson                                           1:39.60     6
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Potomac                                                  3:37.19    10
  2 Thomas Johnson                                           3:39.04     8
  3 Surrattsville                                            3:43.11     6
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Dundalk                                                  8:27.64    10
  2 Potomac                                                  8:29.14     8
  3 Queen Anne                                               8:47.94     6
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Wilhelm                      Linganore                   6-02.00    10
  2 Brintnall                    Andover                     6-00.00     8
  3 Devar                        Parkville                   6-00.00     6
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Cooper                       Linganore                  10-06.00    10
  2 McWilliams                   Lansdowne                  10-00.00     8
  3 Wright                       Northern                    9-06.00     6
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Tasker                       South River                46-03.50    10
  2 Harmmon                      Queen Anne                 44-02.75     8
  3 Yingling                     Linganore                  42-09.25     6
 
                   Women - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Linganore                   84        2) Paint Branch               40
    3) Queen Anne                  36        4) Bladenburg                 30
    5) Surrattsville               25        6) Thomas Johnson             22
    7) Frederick                   21        8) Magruder                   16
    9) Franklin                    15        9) Frederick Douglass         15
   11) Northern                    14       11) Potomac                    14
   13) Andover                     12       14) Towson                     10
   15) South River                  7       16) Parkville                   5
   17) Lansdowne                    2       17) Leonardtown                 2
   19) Parkville                    1
 
                    Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Potomac                     70        2) Linganore                  48
    3) DuVal                       34        3) Dundalk                    34
    5) Queen Anne                  25        6) Lansdowne                  24
    7) Thomas Johnson              22        7) Parkville                  22
    9) Surrattsville               18       10) Northern                   17
   11) Bladensburg                 14       12) Frederick Douglass         12
   12) South River                 12       12) Overlea                    12
   15) Sherwood                    10       16) Andover                     8
   17) Towson                       7       18) Franklin                    6
   19) Paint Branch                 3       20) Magruder                    2
   21) Frederick                    1



Return to Top

Email | About