MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Last Track to Philly
Last Track to Philly History
Hosted By: Georgetown Preparatory
North Bethesda, Maryland
2016-02-13
http://woodwardrelays.com/

Licensed to Walt Whitman High School   HY-TEK's Meet Manager 2/17/2016 06:51 PM
                       Last Track To Philly - 1/23/2015                        
                        Georgetown Prep's Hanley Center                        
                              North Bethesda, MD                               
                                    Results                                    
 
Girls 55 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
 -- Jones, Serena                Washington L            8.79        SCR   2 
 -- Milligan, Brooke             St John's Co            8.53        SCR   2 
 -- Whyte, Jaharra               Christiana                          SCR   2 
 -- Hull, LaDon                  Christiana                          SCR   2 
 -- Derricott, Khiya             Washington L            8.37        SCR   1 
 -- Jones, Imani                 Our Lady Of             8.45        SCR   1 
  1 Jefferson, Camile            St John's Co                       7.70q  1 
  2 Palacio, Temple              St John's Co            7.82       7.80q  1 
  2 Pusey, Anna                  St Stephens             7.94       7.80q  1 
  4 Taylor, Jennifer             Mt  de Sales                       8.20q  1 
 
Girls 55 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Jefferson, Camile            St John's Co            7.70       7.70  
  2 Pusey, Anna                  St Stephens             7.80       7.80  
  2 Palacio, Temple              St John's Co            7.80       7.80  
  4 Taylor, Jennifer             Mt  de Sales            8.20       8.20  
 
Girls 1 Mile Run
=========================================================================
 Meet Record: # 5:07.64  1/26/2013   Caroline Beakes, Bethesda-Che             
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Facius, Samantha             Mt  de Sales         5:23.20    5:28.30  
  2 Crilly, Megan                Our Lady Of          5:20.00    5:47.60  
  3 Sullivan, Abigail            Seton Keough         5:33.70    5:50.50  
  4 Wu, Sarah                    Washington L         5:45.00    5:59.30  
 
Girls 3200 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: # 11:18.32  1/28/2012   Ava Farrell, Bethesda-Che                
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Szalankiewicz, Kelly         Mt  de Sales        12:10.03   12:23.20  
  2 Sullivan, Abigail            Seton Keough        12:30.00   12:48.50  
 
Girls 55 Meter Hurdles
=========================================================================
 Meet Record: # 31.31  1/31/2009   Oxon Hill High School, Oxon Hill            
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Tolentino, Giselle           St John's Co                      11.50# 
  2 Marshall, Trinity            St John's Co                      12.60# 
 -- Sapp, Starr                  Christiana                           DQ  
 
Girls 4x200 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: # 1:44.74  1/26/2013   McDonogh, McDonogh                        
                         L Hatcher, T James, A Glossinger, S Hayes         
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 St John's College                                 1:50.00    1:46.80   1 
  2 St John's College  'B'                            2:00.00    1:52.70   2 
  3 Our Lady Of Good Counsel                          1:54.00    1:53.20   1 
  4 St John's College  'C'                                       2:04.60   2 
  5 Mt  de Sales  'B'                                 1:55.00    2:04.90   2 
  6 Christiana                                        2:20.00    2:24.10   1 
 
Girls 4x400 Meter Relay
=========================================================================
 Meet Record: # 4:02.58  1/25/2014   McDonogh, McDonogh                        
                         M Whittle, A Glossinger, L Hatcher, T James       
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Our Lady Of Good Counsel                          4:35.00    4:18.80  
  2 Christiana                                        4:36.00    4:47.80  
  3 St John's College                                 4:12.00    5:06.50  
 
Girls 1600 Sprint Medley
=========================================================================
 Meet Record: # 4:12.42  1/25/2014   Mt  de Sales, Mt  de Sales                
                         C Craig, K Hamilton, R Maher, J Harris            
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 St John's College                                 4:18.00    4:18.20  
  2 Our Lady Of Good Counsel                          4:18.00    4:20.70  
  3 Christiana                                        4:55.00    5:19.90  
  4 St John's College  'B'                            4:45.00    5:32.30  
 
Girls High Jump
=========================================================================
 Meet Record: #  5-06  2/2/2008    Lacey Schuman, Maryvale Prep                
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Moore, Aneisha               St John's Co         4-08.00    4-08.00  
 
Girls Pole Vault
=========================================================================
 Meet Record: # 13-00  1/24/2015   Olivia Gruver, Franklin                     
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Randall, Robin               Mt  de Sales         7-06.00    7-00.00  
 -- DeLuca, Grace                Mt  de Sales                         NH  
 
Girls Long Jump
=========================================================================
 Meet Record: # 18-09  2/2/2008    Christina Manning, WTA                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sabharwal, Izabella          Cathedral                      17-07.00  
  2 Palacio, Temple              St John's Co        13-07.00   13-02.00  
 -- Buller, Meredith             Mt  de Sales        12-10.00         ND  
 -- Morris, Jailyn               St John's Co                         ND  
 -- Bland, Alysia                Christiana          12-05.75         ND  
 -- Merritt, Dominique           Christiana          14-02.00         ND  
 -- Walker, Jeannine             St Stephens         14-04.75         ND  
 -- Walker, Jasmine              St Stephens         14-00.00         ND  
 
Girls Triple Jump
=========================================================================
 Meet Record: # 40-05.50  2/2/2008    Erin Brooks, Seton Keough                
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sabharwal, Izabella          Cathedral                      35-02.00  
  2 Tolentino, Giselle           St John's Co        30-02.00   29-02.00  
 
Girls Shot Put
=========================================================================
 Meet Record: # 45-04.50  1/31/2009   Emily Vannoy, Thomas Johnson             
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Calderone, Kathryn           Mt  de Sales        31-09.00   31-00.00  
  2 Ruggiero, Julia              Mt  de Sales        30-00.50   30-05.00  
  3 Wheeler, De'Andra            Christiana          25-08.25   27-00.00  
 -- Krizmanich, Marlene          Our Lady Of         23-02.00         ND  
 -- Dennis, Marakah              St John's Co                         ND  
 -- Broader, Caelin              Our Lady Of         31-00.00         ND  
 -- Walker, Jasmine              St Stephens         30-06.00         ND  
 
Girls 1600 Meter Race Walk
=========================================================================
 Meet Record: # 9:40.22  1/24/2015   Megan Richardson, McKinley Tec            
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kelly, Katie                 Mt  de Sales                   10:38.10  
  2 White, Izzy                  Mt  de Sales                   10:40.60  
 
Boys 55 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Ayoh, Timi                   Georgetown P            7.04       6.50q 
  1 Bellan, Maurice              St John's Co                       6.50q 
  1 Edwards, Max                 Georgetown P            6.74       6.50q 
  4 Medrano, James               Washington L                       6.70q 
  4 Johnson, Quinten             St John's Co            7.08       6.70q 
  6 Lee, Edward                  St John's Co            7.20       6.80q 
 
Boys 55 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Ayoh, Timi                   Georgetown P            6.50       6.50  
  1 Bellan, Maurice              St John's Co            6.50       6.50  
  1 Edwards, Max                 Georgetown P            6.50       6.50  
  4 Medrano, James               Washington L            6.70       6.70  
  4 Johnson, Quinten             St John's Co            6.70       6.70  
  6 Lee, Edward                  St John's Co            6.80       6.80  
 
Boys 1 Mile Run
=========================================================================
 Meet Record: # 4:24.36  1/28/2012   Joey Chapin, Georgetown P                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McGivern, Kevin              Our Lady Of          4:30.60    4:32.70  
  2 Winston, Reuben              Charles E Sm         4:49.00    4:47.80  
  3 Roberts, Christian           Sidwell Frie         4:44.00    4:51.90  
  4 Melton, Jeremiah             Our Lady Of          5:01.00    4:52.10  
  5 Blazes, Sam                  Sidwell Frie         4:49.00    4:56.40  
  6 Tilley, Cliff                Unattached2          4:45.00    5:03.20  
  7 Oliver, Mitchell             Georgetown P         5:05.00    5:13.30  
  8 Murphy, Brandon              Christiana           5:20.00    5:16.70  
  9 Lovett, Sean                 Washington L         4:45.00    5:21.60  
 10 Chege, Rex-Mwangi            Christiana           5:23.97    5:22.70  
 11 Robertson, Jack              Georgetown P         5:15.00    5:23.60  
 12 Bilski, Eliot                Washington L         4:55.00    5:44.00  
 
Boys 3200 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: # 9:17.13  2/2/2008    Solomon Haile, Sherwood                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wavering, Jack               Our Lady Of          9:23.37    9:40.80  
  2 Englund, David               Field                          12:06.20  
  3 Cowart, Theo                 Washington L        13:00.00   13:24.80  
 
Boys 55 Meter Hurdles
=========================================================================
 Meet Record: # 28.60  1/30/2010   McDonogh, McDonogh                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hansford, Demani             St John's Co            7.81       7.80# 
  1 Davis, Ian                   Our Lady Of             7.55       7.80# 
  3 Rider, Ta'vio                Christiana              9.27       9.20# 
  4 Paul, Calixte                St John's Co            9.59       9.30# 
  5 Benjamin, Craig              Georgetown P           11.24       9.90# 
  6 Smith, Hakeem                Georgetown P           12.24      11.00# 
 
Boys 4x200 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: # 1:30.76  2/3/2007    Westlake High School, Westlake HS         
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 St John's College                                 1:38.00    1:33.80   1 
  2 Georgetown Prep                                   1:33.00    1:34.40   1 
  3 Our Lady Of Good Counsel                          1:31.60    1:34.90   1 
  4 Georgetown Prep  'B'                              1:38.00    1:39.30   2 
  5 St John's College  'C'                                       1:40.60   1 
  6 Christiana                                        1:40.00    1:42.80   1 
  7 Christiana  'B'                                   1:45.00    1:47.00   2 
  8 St John's College  'B'                            1:40.00    1:47.50   2 
  9 Our Lady Of Good Counsel  'B'                                1:52.80   2 
 
Boys 4x400 Meter Relay
=========================================================================
 Meet Record: # 3:23.35  2/3/2007    Westlake High School, Westlake HS         
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Our Lady Of Good Counsel                          3:25.00    3:47.90  
  2 Georgetown Prep                                   3:41.00    3:48.70  
  3 Washington Latin Pcs                              3:45.00    3:57.60  
  4 Christiana                                        3:49.30    3:59.70  
  5 Georgetown Prep  'B'                              3:52.00    4:05.50  
  6 St John's College                                 3:38.00    4:23.70  
 
Boys 4x800 Meter Relay
=========================================================================
 Meet Record: # 8:12.12  1/28/2012   Gilman, Gilman                            
                         W Meadows, P Merritt, J Simms, K Chen             
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gilman                                            8:13.10    8:07.40# 
  2 Our Lady Of Good Counsel                          8:37.00    8:48.50  
  3 Georgetown Prep                                   8:44.00    9:04.90  
  4 Christiana                                        9:06.00    9:28.80  
  5 Georgetown Prep  'B'                              9:10.00   10:39.90  
 
Boys 1600 Sprint Medley
============================================================================
 Meet Record: # 3:36.55  1/25/2014   McDonogh, McDonogh                        
                         N Scott, M Singer, J Woods, J Weathers            
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Georgetown Day                                    3:41.00    3:39.30   1 
  2 St John's College                                 3:40.00    3:44.90   1 
  3 Our Lady Of Good Counsel                          3:38.00    3:46.60   1 
  4 Georgetown Prep                                   3:48.00    3:54.50   1 
  5 Christiana                                        4:20.00    4:21.80   2 
  6 Georgetown Prep  'B'                              4:03.00    4:23.00   1 
  7 St John's College  'B'                            3:56.00    4:49.20   1 
 
Boys High Jump
=========================================================================
 Meet Record: #  6-08  1/31/2009   Tristan Benton, NPT                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hansford, Demani             St John's Co                    5-02.00  
 -- Paul, Calixte                St John's Co                         NH  
 
Boys Pole Vault
=========================================================================
 Meet Record: # 13-06  1/26/2013   Samuel Shipley, Governor Tho                
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Paravano, Jonathan           Georgetown P        11-06.00   10-00.00  
 
Boys Long Jump
=========================================================================
 Meet Record: # 22-11.25  1/28/2012   Ian Miles, Mount Saint                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Watson, Ayende               Gilman              20-08.50   21-02.00  
  2 El Said, Smiley              Field               19-01.00   18-02.25  
  3 Putch, Adam                  Field               18-05.00   18-00.75  
  4 Medrano, James               Washington L        19-07.00   17-08.75  
  5 Benton, Kyle                 St John's Co                   17-07.00  
  6 Adebe, Kidus                 St John's Co                    9-03.00  
 
Boys Triple Jump
=========================================================================
 Meet Record: # 46-05.25  1/30/2010   Steve Waithe, Loch Raven                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Watson, Ayende               Gilman              43-00.00   43-01.75  
  2 Yankey, Cullen               Our Lady Of         39-05.75   37-10.00  
  3 Barnes, Hamza                Christiana          38-08.00   37-09.50  
  4 Rudolph, Sean                Our Lady Of         35-09.00   34-09.50  
  5 Benton, Kyle                 St John's Co                   34-05.00  
 
Boys Shot Put
=========================================================================
 Meet Record: # 57-00  1/25/2014   Andrew Robinson, McDonogh                   
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Yarweh, Del                  Christiana          38-00.00   38-01.00  
  2 Gordon, Ben-Andre            Christiana          38-00.00   36-00.00  
  3 McDaniel, Darryl             St John's Co        32-10.50   35-08.00  
  3 Hagy, Jake                   Georgetown P                   35-08.00  
  5 Deloatch, Arin               Washington L        35-00.00   34-11.00  
  6 Brito, Jason                 Georgetown P        27-10.00   27-09.00  
 -- McKan, Eric                  St John's Co        27-07.25         ND  
 -- Warren, Harry                Washington L        31-00.00         ND  
 -- Bendickson, Graham           Field               30-11.50         ND  
 
Boys 1600 Meter Race Walk
=========================================================================
 Meet Record: # 9:26.34  1/24/2015   Sebastian Jones, Bethesda-Che             
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Frantell, DJ                 James River                     9:24.10# 
  2 Melton, Jeremiah             Our Lady Of                    10:37.60  
  3 Riviello, Collin             Unattached                     11:48.10  
  4 Mills, Ahmeir                Our Lady Of                    12:47.70  



Return to Top

Email | About