MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




3A West Regional
3A West Regional XC History
Hosted By: Watkins Mill
Gaithersburg, Maryland
1996-10-31

1996 3A West Regional Championships
 At Watkins Mill High School
 Results 

Boys 5k Results
=======================================================================
    Name                         School                  Finals 
=======================================================================
 1. Jonathan Hayes		Linganore		16:36
 2. Jim Stack			Damascus		16:59
 3. Sean O'Neill		Damascus		17:00
 4. David Glynn			Walter Johnson		17:01
 5. Jon Engel			Linganore		17:08
 6. Jeremy Cuno			North Carroll		17:11
 7. Steve McLearn		South Carroll		17:15
 8. Larry O'Hara		Thomas Johnson		17:19
 9. Sean Smiley			Magruder		17:23
10. Danny Chirlin		Magruder		17:28
11. Davy Rogers			Richard Montgomery	17:29
12. Rajan Mohan			Kennedy			17:31
13. Neil Lagatare		North Carroll		17:32
14. Scott Herrick		Linganore		17:36
15. Jason Stick			Thomas Johnson		17:37
16. Erik Necciai		Linganore		17:38
17. Bobby Ward			Liberty			17:40
18. Peter Glynn			Walter Johnson		17:42
19. Chris Autry			Damascus		17:43
20. Dave Freinstein		Linganore		17:43

Boys Team Scores
=======================================
Rank Team                      Total   
=======================================
 1.  Linganore			 56
 2.  Damascus			 81
 3.  Magruder			117
 4.  Walter Johnson		137
 5.  South Carroll		141
 6.  North Caroll		143
 7.  Richard Montgomery		158
 8.  Thomas Johnson		163
 9.  Churchill			181
10.  Kennedy			225
11.  Liberty			245

Girls 5k Results
=======================================================================
    Name                         School                  Finals 
=======================================================================
 1. Jennifer Ford		Thomas Johnson		19:30
 2. Hannah Benjamin		Damascus		20:20
 3. Alissa Parmelee		Walter Johnson		20:41
 4. Cecily Garber		Richard Montgomery	20:48
 5. Gwen Gilmore		Liberty			20:48
 6. Bridget Regley		Churchill		20:50
 7. Carrie Braun		South Carroll		20:55
 8. Diane Pandolfini		Liberty			20:57
 9. Kim Milans			Walter Johnson		20:58
10. Beth Goldberg		Walter Johnson		20:58
11. Megan McGolrick		Damascus		21:00
12. Susan Ludwick		Linganore		21:11
13. Mave Payton			Walter Johnson		21:12
14. Cristin Romano		Magruder		21:21
15. Michelle Mendoza		Damascus		21:25
16. Danielle Price		Linganore		21:29
17. Michele Barrick		Linganore		21:30
18. Amy Cooper 			Richard Montgomery	21:35
19. Melissa Miranda		Richard Montgomery	21:38

Girls Team Scores
=======================================
Rank Team                      Total   
=======================================
 1.  Walter Johnson		 55
 2.  Richard Montgomery		 91
 3.  Linganore			105
 4.  Churchill			112
 5.  Damascus			122
 6.  Liberty			126
 7.  Magruder			142
 8.  Thomas Johnson		205
 9.  South Carroll		225
10.  North Carroll		254
11.  Kennedy			287


Return to Top

Email | About