MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Knights Invitational
North County Knights XC History
Hosted By:
Baltimore, Maryland
2003-09-12

Results from carrollcountyrunning.com

2003 Knights Invite
 @ Baybrook Park 
 9/12/2003 


Boys 
=======================================================================
    Name                        School                Finals  Points  
=======================================================================
  1 Thomas, Tristan             McDonogh               16:03           
  2 Cortella, Larry             Old Mill               16:04           
  3 Eden, Will                  Annapolis              16:04           
  4 Lipman, Klayton             Northeast              16:12           
  5 Oelschlaeger, Kurt          Sherwood               16:18           
  6 Parker, Brian               Archbishop Spalding    16:23           
  7 Wojciechowski, Joe          North County           16:36           
  8 Silwick, Erik               Archbishop Curley      16:51           
  9 Fraser, Shane               Chesapeake             16:53           
 10 Younger, Andrew             Broadneck              16:59           
 11 North, Patrick              Westminster            17:02           
 12 Wascewicz, Mike             Sherwood               17:10           
 13 Flury, Adam                 Broadneck              17:11           
 14 Lueking, Tommy              Westminster            17:16           
 15 Madison, Andrew             South River            17:17           
 16 Haglund, Bryan              Broadneck              17:17           
 17 Salamone, Jonathan          Archbishop Curley      17:24           
 18 D'Andrea, Joe               Sherwood               17:30           
 19 Beard, Evan                 Archbishop Spalding    17:30           
 20 Gaviorno, Matt              Annapolis              17:32           
 21 Cyr, Brian                  Severna Park           17:33           
 22 Moody, Chris                Archbishop Spalding    17:34           
 23 Cunningham, Sean            Northeast              17:37           
 24 McKibben, Peter             Westminster            17:38           
 25 Lowe, Matt                  Sherwood               17:40           
 26 Hicks, Tim                  Broadneck              17:41           
 27 Hellauer, Robert            McDonogh               17:49           
 28 Farrel, Doug                Glen Burnie            17:51           
 29 Wade, Sean                  Sherwood               17:52           
 30 Cornelius, Andrew           Broadneck              17:53           
 31 Tucker, TJ                  Broadneck              17:54           
 32 Miernicki, Kevin            Archbishop Spalding    17:55           
 33 Russell, Luke               Archbishop Spalding    17:56           
 34 Harris, Fagen               Glen Burnie            17:56           
 35 Himmelheber, Charlie        Severna Park           17:56           
 36 Cho, Andrew                 Sherwood               17:57           
 37 Dubina, Sean                Archbishop Spalding    17:57           
 38 Simmons, Dan                Westminster            17:58           
 39 Kelvey, Rob                 Westminster            18:03           
 40 Lyon-Vaiden, Mark           McDonogh               18:06           
 41 Hamill, Kellen              Broadneck              18:12           
 42 Parker, Tom                 Chesapeake             18:13           
 43 Harvey, Ethan               South River            18:15           
 44 Misoul, Alexel              McDonogh               18:16           
 45 Wolfinger, Peter            Westminster            18:18           
 46 Karwacki, Tom               McDonogh               18:26           
 47 Robinson, Chris             Archbishop Curley      18:29           
 48 Emerson, Chris              Glen Burnie            18:30           
 49 Bopp, Andy                  Archbishop Curley      18:30           
 50 Melay, D.J.                 St. Mary's             18:31           
 51 Keen, Padraic               Archbishop Spalding    18:31           
 52 Calianno, Danny             Glen Burnie            18:33           
 53 Lynn, Kevin                 Severna Park           18:33           
 54 Putnam, Francis             Chesapeake             18:34           
 55 Hannon, H.                  Archbishop Curley      18:36           
 56 Bray, Tyler                 McDonogh               18:37           
 57 Jackson, Zach               Annapolis              18:37           
 58 Helbein, Josh               Sherwood               18:39           
 59 Roby, Branden               Westminster            18:43           
 60 Lipman, Nick                Northeast              18:45           
 61 Lukenheimer, Luke           Meade                  18:47           
 62 Harvey, Ben                 Meade                  18:48           
 63 Smith, Mike                 Glen Burnie            18:49           
 64 Csernak, Brian              Arbishop Curley        18:59           
 65 Geletsy, Matt               Chesapeake             19:02           
 66 Sicrakowski, Adam           Perry Hall             19:03           
 67 Madden, Greg                Severna Park           19:05           
 68 Jessilonis, Tim             Chesapeake             19:06           
 69 Marino, Steve               South River            19:07           
 70 Robertson, Charles          Meade                  19:08           
 71 Wooten, Jon                 Meade                  19:14           
 72 Lubawski, Tommy             Northeast              19:15           
 73 Tush, Dan                   Severna Park           19:15           
 74 Carter, Andrew              Meade                  19:24           
 75 Crail, Andrew               South River            19:28           
 76 Johnson, Curtis             Glen Burnie            19:30           
 77 Harifield, Brian            Archbishop Curley      19:32           
 78 Hughes, Nathan              Chesapeake             19:33           
 79 Dodd, Andrew                St. Mary's             19:33           
 80 Vogt, Dave                  Severna Park           19:35           
 81 Gelery, Steve               Chesapeake             19:37           
 82 Norton, Troy                South River            19:40           
 83 Barnett, Stu                Severna Park           19:43           
 84 DiGiovanni, Frank           St. Mary's             19:49           
 85 Fishbein, Adam              Franklin               19:49           
 86 Sullivan, Tom               St. Mary's             19:51           
 87 Pappas, Anthony             Old Mill               19:55           
 88 Bridges, Chris              Old Mill               19:58           
 89 West, Doug                  Old Mill               19:59           
 90 Cooke, Chris                Old Mill               20:01           
 91 Wright, Sherrod             Meade                  20:06           
 92 Maffett, Marc               Perry Hall             20:07           
 93                                                    20:08     
 94 Myers, Andrew               South River            20:10           
 95 Palmateer, Bryan            Northeast              20:18           
 96 Burr, Matt                  Meade                  20:20           
 97                             Northeast              20:25           
 98                                                    20:27     
 99 Ridgely, Josh               Franklin               20:30           
100 Evans, Zach                 Franklin               20:43           
101 King, Blake                 Perry Hall                             
102 Zelesky, Zach               Franklin                               
103 Lo, James                   Franklin                               
104 Lyles, Ryan                 St. Mary's                             
105 LaMartin, Frederick         St. Mary's                             
106                             Northeast                            
107 Noriega, Nathan             Franklin                               
108 Wilson, Sam                 South River                            
109 Scott, Ryan                 Perry Hall                             
110 Parker, Justin              Perry Hall                             
111 Brown, Collen               Perry Hall                             
112 Morris, Chris               St. Mary's                             
113                                                         
114                                                         
115                                                         
116                                                         
117                                                         
118 Schmidenberg, Kyle          Southern                               
        
Team Quick Scores
=======================================     
Rank Team                      Total   
=======================================
  1  Sherwood                    89    
  2  Broadneck                   95    
  3  Archbishop Spalding        112    
  4  Westminster                126    
  5  McDonogh                   158    
  6  Archbishop Curley          176    
  7  Glen Burnie                225    
  8  Chesapeake                 238    
  9  Severna Park               249  
 10  Northeast                  254    
 11  South River                284    
 12  Meade                      338    
 13  Old Mill                   356    
 14  St. Mary's                 403    
 15  Perry Hall                 478    
 16  Franklin                   489    

Team scores: 1. Broadneck (BDN) 54; 2. Bryn Mawr (BMS) 68; 3. Severna Park (SEP) 104; 4. Annapolis (ANN) 159; 
5. Westminster (WES) 179; 6. Archbishop Spalding (ABS) 206; 7. St. Mary's (STM) 229; 8. Perry Hall (PEH) 255; 
9. Sherwood (SHE) 258; 10. Franklin (FRA) 285; 11. McDonogh (MCD) 293; 12. Chesapeake-AA (CHA) 305; 
13. South River (SRI) 315; 14. Old Mill (OLM) 317; 15. Meade (MEA) 467.


Individual results: 1. Centrowitz (BDN), 19:24; 2. Newton (SEP), 19:39; 3. Donadio (FRA), 19:47; 4. Nagle (FRA), 19:55; 5. Paulsen (BMS), 19:58; 6. Super (STM), 20:03; 7. Links (MCD), 20:09; 8. Drossner (BMS), 20:13; 9. Jamison (BDN), 20:14; 10. Nyhan (BMS), 20:21; 11. Shea Stephens (SEP), 20:33; 12. Hileman (GLB), 20:41; 13. Torreon (ANN), 20:46; 14. Morlock (PEH), 20:50; 15. Sellers (BMS), 20:53; 16. Unknown, 20:55; 17. Wahl (STM), 21:01; 18. Tubor (SEP), 21:02; 19. Woodward (BDN), 21:10; 20. Southworth (WES), 21:17; 21. Sibears (BDN), 21:22; 22. Phillips (OLM), 21:28; 23. Pyle (WES), 21:28; 24. Young (BDN), 21:33; 25. St. Cyr (BDN), 21:37.


Return to Top

Email | About