MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




MoCo at Oatlands
Oatlands Invitational History
Hosted By:
Leesburg, Virginia
2015-09-19

Top 100 Montgomery County Runners at Oatlands All Classifications

Boys 5k Run 
======================================================================
Place	Name			School				Time
======================================================================
1	Jack Wavering		Our Lady of Good Counsel	15:59
2	Rohann Asfaw		Richard Montgomery High School	16:03
3	Michael Abebe		Northwood High School		16:33
4	Ben Gersch		Walt Whitman High School	16:42
5	Matt Lopez		Our Lady of Good Counsel	17:00
6	Branson Odoor		Northwest High School		17:05
7	Jimmy Vazzana		Our Lady of Good Counsel	17:10
8	Carter May		Walter Johnson High School	17:22
9	George Drewyer		Our Lady of Good Counsel	17:23
10	Komlan Attiogbe		Northwest High School		17:30
11	Jeremiah Melton		Our Lady of Good Counsel	17:39
12	Chase Osborne		Northwest High School		17:49
13	Daniel Singer		Walter Johnson High School	17:50
14	Patrick Winter		Walter Johnson High School	18:01
15	Rory O'Neil		Northwest High School		18:12
16	Elton Quansah		Northwest High School		18:15
17	Jose Infante-rosale	Northwest High School		18:15
18	Sebastian Nichols	Walt Whitman High School	18:22
19	Sam Redman		Our Lady of Good Counsel	18:23
20	Saahr Edouard		Walter Johnson High School	18:29
21	Josh Rogers		Our Lady of Good Counsel	18:31
22	Tyler Goehrung		Our Lady of Good Counsel	18:34
23	Joshua Engels		Walt Whitman High School	18:36
24	Shashank Narayan	Walter Johnson High School	18:36
25	Ngoy Yamitshi		Northwest High School		18:45
26	Raul Largaespada	Our Lady of Good Counsel	18:48
27	Samad Iqbal		Richard Montgomery High School	18:53
28	Kevin Oleary		Walter Johnson High School	18:55
29	Kolbey Woodard		Northwest High School		18:56
30	Troy Closson		Our Lady of Good Counsel	18:56
31	Colin Loiacono		Sherwood High School		18:57
32	Armaan Kolhi		Walter Johnson High School	19:01
33	Michael Riederer	Richard Montgomery High School	19:07
34	Jackson May		Walter Johnson High School	19:08
35	Richard Royle		St. Andrews Episcopal School	19:12
36	Mac Morgan		Richard Montgomery High School	19:13
37	Scott Albertini		Bullis School			19:14
38	Ryan Hyman		Bullis School			19:14
39	Connor Obrien		Richard Montgomery High School	19:17
40	Justin Turner		Sherwood High School		19:18
41	Lewis Kirwin		Walter Johnson High School	19:21
42	Alex O'Neill		Our Lady of Good Counsel	19:22
43	Gary Confrey		Sherwood High School		19:22
44	Bobby Radecki		St. Andrews Episcopal School	19:23
45	Sebastian Leal		Walter Johnson High School	19:23
46	Stefan Lehman		Walter Johnson High School	19:24
47	James Farrell		Our Lady of Good Counsel	19:28
48	Greenburg Jacob		Walter Johnson High School	19:29
49	Jonathan Cornely	Col. Zadok Magruder High Schoo	19:32
50	Robert Gicheru		Northwest High School		19:32
51	Robert Schmidt		Walter Johnson High School	19:33
52	Matthew Post		Sherwood High School		19:34
53	Aidan Pimentel		Walt Whitman High School	19:34
54	Carlo Christmas		Northwest High School		19:36
55	Philip Miljanic		Richard Montgomery High School	19:39
56	Giresse Achouakong	Seneca Valley High School	19:40
57	Nicky Borden		Bullis School			19:45
58	Nick Vafa		Richard Montgomery High School	19:46
59	Bryan Midlam		Seneca Valley High School	19:46
60	Phillip Chan		Northwest High School		19:52
61	Tony Patrinos		Bullis School			19:54
62	Nathaniel Stuckey	Richard Montgomery High School	19:55
63	Grant Gibson		Richard Montgomery High School	19:55
64	Nhan-An Troung		Col. Zadok Magruder High Schoo	19:56
65	Ethan Do		Richard Montgomery High School	19:56
66	Collin Riviello		Col. Zadok Magruder High Schoo	19:57
67	Martin Lee		Northwest High School		19:58
68	Wolfgang Koch-Paiz	Walter Johnson High School	19:58
69	Javel Coleman		Northwest High School		20:00
70	Darin Mcfadden		Northwest High School		20:05
71	Chesley Hurdle		Walter Johnson High School	20:07
72	Sam Friedman		Northwood High School		20:08
73	Alex Hall		Our Lady of Good Counsel	20:08
74	Max Slaten		Bullis School			20:14
75	Grant Anderson		Walter Johnson High School	20:14
76	Joshua Bloomberg	Sherwood High School		20:16
77	Grant Joe		Walt Whitman High School	20:17
78	Justin Woodard		Northwest High School		20:21
79	Dalton Yu		Walt Whitman High School	20:24
80	William Wong		Richard Montgomery High School	20:25
81	Shawn Fahey		Col. Zadok Magruder High Schoo	20:26
82	Ryan O'Neale		Sherwood High School		20:26
83	Quinn Dunigan		St. Andrews Episcopal School	20:26
84	Mervyn Akumbe		Northwest High School		20:35
85	Noah Corman		Sherwood High School		20:38
86	Sam Wasserman		Walt Whitman High School	20:38
87	Zach Goldman		Northwest High School		20:39
88	Camilo Calvo Alcani	Walter Johnson High School	20:42
89	Andrew Gido		Our Lady of Good Counsel	20:43
90	Alec Musheno		Northwood High School		20:46
91	Justin Bloomberg	Sherwood High School		20:47
92	Sami Mullah		Seneca Valley High School	20:49
93	Max Redman		Our Lady of Good Counsel	20:51
94	Anthony Niverth		Sherwood High School		20:51
95	Jared Anderson		Sherwood High School		20:54
96	Joshua Snyder		Northwest High School		20:57
97	Jack Tsintolas		St. Andrews Episcopal School	20:58
98	Will Lucas		St. Andrews Episcopal School	21:00
99	Ben Rumsfeld		Walt Whitman High School	21:00
100	Connor Mahoney		Walter Johnson High School	21:02


Theoretical Team Scores
================================================
School					Points
================================================
Our Lady of Good Counsel		33
Northwest High School			59
Walter Johnson High School		78
Richard Montgomery High School		121
Walt Whitman High School		136
Sherwood High School			188
Bullis School				204
Northwood High School			242
St. Andrews Episcopal School		246
Col. Zadok Magruder High Schoo		250
Seneca Valley High School		290


Girls 5k Run
======================================================================
Place	Name			School				Time
======================================================================
1	Claudia Wendt		Our Lady of Good Counsel	19:02
2	Abigail Green		Walter Johnson High School	19:06
3	Sami King		Walt Whitman High School	19:28
4	Sophie El-Masry		Richard Montgomery High School	20:00
5	Olivia Woods		Walt Whitman High School	20:11
6	Jasmine Garrett		Walter Johnson High School	20:23
7	Megan Crilly		Our Lady of Good Counsel	20:24
8	Amanda Hayes-Puttfarck	Sherwood High School		20:39
9	Erin O'Connor		Walt Whitman High School	21:00
10	Julia Johnson		Walt Whitman High School	21:05
11	Lena Feldman		Walt Whitman High School	21:23
12	Cynthia Kipserem	Richard Montgomery High School	21:24
13	Sofia Zarate		Northwest High School		21:28
14	Erin Pocratsky		Our Lady of Good Counsel	21:39
15	Maggie Ralston		Our Lady of Good Counsel	21:40
16	Maddie Peloff		Sherwood High School		21:53
17	Elizabeth Kaniecki	Our Lady of Good Counsel	21:56
18	Delia Launi		Our Lady of Good Counsel	22:03
19	Emily Newcombe		Richard Montgomery High School	22:09
20	Elisabeth Dehareng	Walt Whitman High School	22:10
21	Flora Gobet		Walt Whitman High School	22:12
22	Ella Segal		Walt Whitman High School	22:19
23	Bianca Zeigler		Northwest High School		22:24
24	Janet Scott		Walter Johnson High School	22:30
25	Sadie Keller		Walter Johnson High School	22:38
26	Courtney Cahil		Walt Whitman High School	22:39
27	Elizabeth Hepburn	Walt Whitman High School	22:40
28	Ellen Tuttle		Our Lady of Good Counsel	22:51
29	Rachel Friedman		Walt Whitman High School	22:51
30	Sophia Scobell		Walter Johnson High School	22:52
31	Alexis Doon		Northwood High School		22:59
32	Summer Jacobs		Northwest High School		23:00
33	Jasmine De La Vega	Richard Montgomery High School	23:02
34	Paige Sheehan		Walter Johnson High School	23:03
35	Emma Pannullo		Walter Johnson High School	23:03
36	Sara Jensen		Northwest High School		23:05
37	Omolola Sanusi		Seneca Valley High School	23:05
38	Emma Bassett		Richard Montgomery High School	23:11
39	Kathy Pena-Molina	Col. Zadok Magruder High Schoo	23:13
40	Auriane Martin		Walt Whitman High School	23:14
41	Mirian Martinez		Northwest High School		23:19
42	Genevieve Zillich	Sherwood High School		23:21
43	Sophie Lee		Walt Whitman High School	23:22
44	Jenny Jia		Our Lady of Good Counsel	23:28
45	Leah Peloff		Sherwood High School		23:32
46	Breanna Mcdonald	Walt Whitman High School	23:35
47	Helena Abbott		Walter Johnson High School	23:35
48	Kendra Knopp		Northwest High School		23:41
49	Marisa Branham		Northwest High School		23:42
50	Kiana Robinson		Sherwood High School		23:50
51	Jacq Zito		Walter Johnson High School	24:10
52	Jacqueline Noland	Sherwood High School		24:14
53	Emma Walter		Walter Johnson High School	24:14
54	Beatrice Mcdermott	Walter Johnson High School	24:14
55	Samantha Brown		Northwood High School		24:17
56	Deanne Lewis		Walt Whitman High School	24:22
57	Kristi Johnson		Sherwood High School		24:30
58	Dorothy Neher		Walt Whitman High School	24:30
59	Megan Kendall		Sherwood High School		24:32
60	Julia Brock		Northwest High School		24:35
61	Alexa Donaldson		Sherwood High School		24:36
62	Madeline Daugherty	Sherwood High School		24:37
63	Xochi Cartland		Richard Montgomery High School	24:39
64	Marlee San Sebastian	Richard Montgomery High School	24:42
65	Medalia Adhanom		Northwood High School		24:43
66	Amy Lai			Seneca Valley High School	24:48
67	Amelia Guenterberg	Sherwood High School		24:53
68	Jordyn Pugh		Seneca Valley High School	24:54
69	Abigail Guise		Seneca Valley High School	25:00
70	Cara King		Walter Johnson High School	25:09
71	Claudia Holm		Walt Whitman High School	25:11
72	Olga Zeleznik		Walt Whitman High School	25:14
73	Annie Waye		Walt Whitman High School	25:23
74	Emily MacDonald		Walt Whitman High School	25:30
75	Kristina Bartelt	Northwest High School		25:32
76	Manpreet Dayal		Northwood High School		25:33
77	Madeline Cheng		Richard Montgomery High School	25:34
78	Vivian Thai		Northwest High School		25:36
79	Sharon Lee		Walt Whitman High School	25:41
80	Kendall Hall		Walt Whitman High School	25:42
81	Maiya Margolis		Col. Zadok Magruder High Schoo	25:43
82	Bailey Sanford		Col. Zadok Magruder High Schoo	25:51
83	Charlotte Houghton	Sherwood High School		25:51
84	Caroline Smith		Richard Montgomery High School	25:55
85	Madison Guthrie		Richard Montgomery High School	26:07
86	Alena Spencer		Richard Montgomery High School	26:08
87	Anita Lonnberg		Walter Johnson High School	26:12
88	Yasmeen Gauri		Walt Whitman High School	26:17
89	Saniya Wadhwa		Northwest High School		26:18
90	Marina Anderson		Walter Johnson High School	26:22
91	Maria McCullough	Col. Zadok Magruder High Schoo	26:34
92	Gaia Meiren		Walter Johnson High School	26:38
93	Leah Packer		Sherwood High School		26:41
94	Kimberly Stamets	Richard Montgomery High School	26:44
95	Ava Phillips		Sherwood High School		26:45
96	Anisha Sullivan		Walter Johnson High School	26:46
97	Victoria Pannullo	Walter Johnson High School	26:47
98	Nicole Hulquist		Richard Montgomery High School	26:48
99	Maddie Frank		Walt Whitman High School	26:48
100	Isabella Pilot		Sherwood High School		26:51


Theoretical Team Scores
================================================
School					Points
================================================
Walt Whitman High School		38
Our Lady of Good Counsel		54
Walter Johnson High School		81
Richard Montgomery High School		98
Northwest High School			131
Sherwood High School			140
Northwood High School			225
Seneca Valley High School		239
Col. Zadok Magruder High Schoo		249


Return to Top

Email | About