MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




3A West Regional
3A West Regional Outdoor History
Hosted By: Walter Johnson
Bethesda, Maryland
2000-05-17

Maryland 3A West Regional T&F Championships

Bethesda, MD, May 18, 2000

Boys Meet Results
MPSSAA Championship Meet                                  Hy-Tek's MEET 

MANAGER
                           MARYLAND 3A WEST REGIONAL                     Page 

1
                           Track & Field Championship                          
 Walter Johnson HS  Bethesda Maryland - Wednesday 05/17/00 to Thursday 

05/18/00
                                                                               
                        COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS                        
                                                                               
                            3A Men's 100 Meter Dash                            
                                                                               
                    Preliminary Results - Wednesday 05/17/00                   
                 7 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  HT    
      ===== ========================= == ========================= ===== ==    
          1 Garner, Michael           12 THOMAS JOHNSON            10.64  1    
          2 Scott, Sylvester          10 PAINT BRANCH              11.00  6    
          3 Bah, Mohammad             11 PAINT BRANCH              11.13  5    
          4 Webster, Brian            12 PAINT BRANCH              11.26  4    
          5 Middletton, Jermaine      12 KENNEDY                   11.27  2    
          6 White, Jerry              12 WHEATON                   11.29  3    
          7 Campell, Chris            10 NO. HAGERSTOWN            11.32  1    
          8 Scritchfield, Joeseph     12 DAMASCUS                  11.42  2    
          9 Dabney, Vaughn            10 WHEATON                   11.50  1    
         10 Abrigo, Paco              12 SENECA VALLEY             11.56  3    
         11 Morrison, Tim             11 DAMASCUS                  11.58  3    
         12 Webster, D'Maire          11 EINSTEIN                  11.65  5    
         12 Egolf, JD                 11 LIBERTY                   11.65  4    
         14 Daley, Kevon              12 EINSTEIN                  11.67  4    
         14 Cason, Elrid              10 DAMASCUS                  11.67  5    
         16 Cross, Tanner             11 NO. HAGERSTOWN            11.70  6    
         17 Phillips, Melvin          10 KENNEDY                   11.77  4    
         18 Rodriguez, Josh           12 SOUTH CARROLL             11.82  6    
         19 Wish, Jordan              09 R. MONTGOMERY             11.83  4    
         20 Rogers, Rodney            09 WALTER JOHNSON            11.94  5    
         21 Moore, Charles            09 WALTER JOHNSON            11.99  2    
         22 Meetre, Jimmy             09 SOUTH CARROLL             12.10  1    
         23 Benjamen, Taurean         10 EINSTEIN                  12.30  3    
         23 White, Matt               11 SOUTH CARROLL             12.30  2    
         25 Stokes, Neal              09 SENECA VALLEY             12.43  4    
         26 Larranaga, Robert         09 THOMAS JOHNSON            12.46  6    
         27 Creagan, Mike             11 NORTH CARROLL             12.58  3    
         28 Davis, Leaon              12 SENECA VALLEY             12.59  6    
         29 Cremisio, Justin          11 LIBERTY                   12.61  5    
         30 David, Tim                11 NORTH CARROLL             12.72  1    
         31 Lauenstien, Karl          09 R. MONTGOMERY             12.83  1    
         32 Hittel, Jason             09 LIBERTY                   13.99  1    
                                                                               
                       Finals Results - Thursday 05/18/00                      
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  PTS     
    ===== ========================= == ========================= ===== ====    
        1 Garner, Michael           12 THOMAS JOHNSON            11.00  10     
        2 Scott, Sylvester          10 PAINT BRANCH              11.30   8     
        3 Middletton, Jermaine      12 KENNEDY                   11.30   6     
        4 Bah, Mohammad             11 PAINT BRANCH              11.50   4     
        5 Webster, Brian            12 PAINT BRANCH              11.50   2     
        6 Campell, Chris            10 NO. HAGERSTOWN            11.70   1     
        7 Scritchfield, Joeseph     12 DAMASCUS                  11.70         
        8 White, Jerry              12 WHEATON                   11.70         

MPSSAA Championship Meet                                  Hy-Tek's MEET 

MANAGER
                           MARYLAND 3A WEST REGIONAL                     Page 

2
                           Track & Field Championship                          
 Walter Johnson HS  Bethesda Maryland - Wednesday 05/17/00 to Thursday 

05/18/00
                                                                               
                        COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS                        
                                                                               
                            3A Men's 200 Meter Dash                            
                                                                               
                    Preliminary Results - Wednesday 05/17/00                   
                           6 Advance: Top 1 Each Heat                          
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  HT    
      ===== ========================= == ========================= ===== ==    
          1 Garner, Michael           12 THOMAS JOHNSON            22.94  4    
          2 Johnson, Brian            12 PAINT BRANCH              23.00  6    
          3 Webster, Brian            12 PAINT BRANCH              23.37  2    
          4 Middletton, Jermaine      12 KENNEDY                   23.38  3    
          5 Cross, Tanner             11 NO. HAGERSTOWN            23.67  5    
          6 Scritchfield, Joeseph     12 DAMASCUS                  23.75  1    
          7 Egolf, JD                 11 LIBERTY                   23.53  2    
          8 Abrigo, Paco              12 SENECA VALLEY             23.74  6    
          9 Barnaby, Tamar            09 PAINT BRANCH              23.82  3    
         10 Rogers, Rodney            09 WALTER JOHNSON            24.24  6    
         11 Morrison, Tim             11 DAMASCUS                  24.25  4    
         12 Daley, Kevon              12 EINSTEIN                  24.39  1    
         13 Cason, Elrid              10 DAMASCUS                  24.56  5    
         14 Phillips, Melvin          10 KENNEDY                   24.57  5    
         15 Kinch, john               10 LIBERTY                   24.58  1    
         16 Carlin, T.J.              12 WALTER JOHNSON            24.61  5    
         17 Knight, Roy               10 SOUTH CARROLL             24.67  2    
         18 Rodriguez, Josh           12 SOUTH CARROLL             24.73  6    
         19 Wish, Jordan              09 R. MONTGOMERY             25.02  3    
         20 Moore, Charles            09 WALTER JOHNSON            25.25  1    
         21 Busby, Chaig              12 SENECA VALLEY             25.27  3    
         22 David, Tim                11 NORTH CARROLL             25.32  3    
         23 Wu, Stephen               10 EINSTEIN                  25.44  5    
         24 Creagan, Mike             11 NORTH CARROLL             25.52  6    
         25 Ferguson, Julius          09 WHEATON                   25.69  2    
         26 Lauenstien, Karl          09 R. MONTGOMERY             26.24  4    
         27 Morris, Aaron             09 LIBERTY                   26.34  5    
         28 Kennell, Greg             10 SOUTH CARROLL             26.51  4    
         29 Cho, Man                  12 NO. HAGERSTOWN            26.84  3    
         30 Clarke, Mike              10 SENECA VALLEY             26.90  4    
                                                                               
                       Finals Results - Thursday 05/18/00                      
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  PTS     
    ===== ========================= == ========================= ===== ====    
        1 Garner, Michael           12 THOMAS JOHNSON            22.30  10     
        2 Middletton, Jermaine      12 KENNEDY                   23.60   8     
        3 Johnson, Brian            12 PAINT BRANCH              23.70   6     
        4 Webster, Brian            12 PAINT BRANCH              23.70   4     
        5 Cross, Tanner             11 NO. HAGERSTOWN            23.80   2     
        6 Scritchfield, Joeseph     12 DAMASCUS                  24.50   1     

MPSSAA Championship Meet                                  Hy-Tek's MEET 

MANAGER
                           MARYLAND 3A WEST REGIONAL                     Page 

3
                           Track & Field Championship                          
 Walter Johnson HS  Bethesda Maryland - Wednesday 05/17/00 to Thursday 

05/18/00
                                                                               
                        COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS                        
                                                                               
                            3A Men's 400 Meter Dash                            
                                                                               
                             % Advance Std: 51.16                              
                                                                               
                       Finals Results - Thursday 05/18/00                      
                                                                               
  PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    HT PTS  
  ===== ========================= == ========================= ======= == ==== 
      1 Giroux, Mike              12 SENECA VALLEY             51.00 %  6 10   
      2 Mejia-Martinez, Jorge     12 WHEATON                   51.00 %  6  8   
      3 Boners, Mike              12 LIBERTY                   52.30    6  6   
      4 Johnson, Brian            12 PAINT BRANCH              52.40    6  4   
      5 Duncan, Kwesi             12 PAINT BRANCH              52.70    5  2   
      6 Lockard, Matt             11 WALTER JOHNSON            53.00    6  1   
      7 Aguirre, Marc             11 THOMAS JOHNSON            53.40    5      
      8 Steele, David             11 THOMAS JOHNSON            53.70    5      
      9 Raver, Tom                09 NORTH CARROLL             53.80    2      
     10 Scritchfield, Joeseph     12 DAMASCUS                  54.10    6      
     11 O'Brian, Samuel           11 KENNEDY                   54.40    4      
     12 Grant, Steve              10 SOUTH CARROLL             54.50    4      
     12 Bell, Doug                12 WALTER JOHNSON            54.50    5      
     14 Androwa, Omar             10 DAMASCUS                  54.70    4      
     15 Carlin, Steve             11 WALTER JOHNSON            54.80    5      
     16 Showalter, Dustin         11 NO. HAGERSTOWN            55.40    3      
     17 Hollenberg, Adam          10 SOUTH CARROLL             56.10    3      
     17 Barnaby, Tamar            09 PAINT BRANCH              56.10    5      
     19 Shade, Steven             12 WHEATON                   56.30    3      
     20 Wish, Jordan              09 R. MONTGOMERY             57.10    2      
     20 Lauenstien, Karl          09 R. MONTGOMERY             57.10    3      
     22 Ntam, Godlove             11 KENNEDY                   57.60    3      
     23 Grubbs, Coleman           11 NO. HAGERSTOWN            58.00    3      
     24 Olivos, Will              11 R. MONTGOMERY             59.40    2      
     25 Mentzer, Zach             09 NO. HAGERSTOWN            60.40    2      
     26 Clarke, Mike              10 SENECA VALLEY             61.90    2      
                                                                               
                             3A Men's 800 Meter Run                            
                                                                               
                            % Advance Std: 2:00.50                             
                                                                               
                       Finals Results - Thursday 05/18/00                      
                                                                               
 PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME      HT PTS 
 ===== ========================= == ========================= ========= == 

====
     1 Shresha, Robbi            12 PAINT BRANCH              1:58.40 %  2 10  
     2 Foley, John               10 THOMAS JOHNSON            2:02.70    2  8  
     3 Adami, Matt               11 SOUTH CARROLL             2:03.30    2  6  
     4 Chageza, Fanuel           10 WALTER JOHNSON            2:03.50    2  4  
     5 Colvin, Jason             12 SOUTH CARROLL             2:05.60    2  2  
     6 Mead, Bobby               11 SOUTH CARROLL             2:06.30    2  1  
     7 Gargan, Patrick           12 THOMAS JOHNSON            2:07.20    2     
     8 Bennett, Nathan           12 PAINT BRANCH              2:07.40    2     
     9 Stack, Tommy              12 DAMASCUS                  2:07.80    2     

MPSSAA Championship Meet                                  Hy-Tek's MEET 

MANAGER
                           MARYLAND 3A WEST REGIONAL                     Page 

4
                           Track & Field Championship                          
 Walter Johnson HS  Bethesda Maryland - Wednesday 05/17/00 to Thursday 

05/18/00
                                                                               
                        COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS                        
                                                                               
                       3A Men's 800 Meter Run (Continued)                      
                                                                               
                       Finals Results - Thursday 05/18/00                      
                                                                               
 PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME      HT PTS 
 ===== ========================= == ========================= ========= == 

====
    10 Harrigan, Michael         11 DAMASCUS                  2:08.00    2     
    11 Lee, Jeff                 11 THOMAS JOHNSON            2:08.20    2     
    12 Plato, Justin             12 KENNEDY                   2:08.80    2     
    13 Lynch, Ken                12 NORTH CARROLL             2:09.50    2     
    14 Groberg, Florent          11 WALTER JOHNSON            2:10.20    2     
    15 Pellot, Jesus             10 DAMASCUS                  2:10.40    2     
    16 Hammond, Jason            12 LIBERTY                   2:13.40    1     
    17 Giroux, Mike              12 SENECA VALLEY             2:13.60    2     
    18 Irvin, Ryan               12 SENECA VALLEY             2:14.20    1     
    19 Billington, Robert        10 R. MONTGOMERY             2:14.40    1     
    20 Buschman, Mark            10 LIBERTY                   2:14.90    1     
    21 Novick, Peter             09 WALTER JOHNSON            2:16.10    1     
    22 Rodbard, Joe              12 R. MONTGOMERY             2:20.80    1     
    23 Olivos, Will              11 R. MONTGOMERY             2:21.60    1     
    24 Mentzer, Zach             09 NO. HAGERSTOWN            2:23.40    1     
                                                                               
                            3A Men's 1,600 Meter Run                           
                                                                               
                            % Advance Std: 4:31.14                             
                                                                               
                       Finals Results - Thursday 05/18/00                      
                                                                               
 PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME      HT PTS 
 ===== ========================= == ========================= ========= == 

====
     1 Mead, Bobby               11 SOUTH CARROLL             4:35.10    2 10  
     2 Adami, Matt               11 SOUTH CARROLL             4:37.80    2  8  
     3 Stack, Tommy              12 DAMASCUS                  4:38.40    2  6  
     4 Kawalek, James            12 THOMAS JOHNSON            4:38.70    2  4  
     5 Groberg, Florent          11 WALTER JOHNSON            4:40.10    2  2  
     6 Chageza, Fanuel           10 WALTER JOHNSON            4:40.30    2  1  
     7 Heflin, Gary              12 DAMASCUS                  4:48.90    2     
     8 Graves, Sean              11 WALTER JOHNSON            4:50.20    1     
     9 Getty, Justus             12 NORTH CARROLL             4:51.90    2     
    10 Dewhurst, Rob             11 SENECA VALLEY             4:52.30    2     
    11 Price, Matt               12 DAMASCUS                  4:53.30    2     
    12 Heagy, Steve              11 NO. HAGERSTOWN            4:56.10    2     
    13 Billington, Robert        10 R. MONTGOMERY             4:56.90    2     
    14 Lawl, Steven              10 THOMAS JOHNSON            4:57.20    2     
    15 Buschman, Mark            10 LIBERTY                   4:58.70    2     
    16 Link, Dan                 11 THOMAS JOHNSON            5:01.20    1     
    17 Glaser, Brian             10 PAINT BRANCH              5:02.80    1     
    18 St.Hilaire, Kefum         12 KENNEDY                   5:07.30    1     
    19 Miranda, Miguel           10 EINSTEIN                  5:08.00    1     
    20 South, Paul               11 PAINT BRANCH              5:12.80    1     
    21 Pins, Tony                09 R. MONTGOMERY             5:13.20    1     
    22 Rodbard, Joe              12 R. MONTGOMERY             5:15.20    1     

MPSSAA Championship Meet                                  Hy-Tek's MEET 

MANAGER
                           MARYLAND 3A WEST REGIONAL                     Page 

5
                           Track & Field Championship                          
 Walter Johnson HS  Bethesda Maryland - Wednesday 05/17/00 to Thursday 

05/18/00
                                                                               
                        COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS                        
                                                                               
                      3A Men's 1,600 Meter Run (Continued)                     
                                                                               
                       Finals Results - Thursday 05/18/00                      
                                                                               
 PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME      HT PTS 
 ===== ========================= == ========================= ========= == 

====
    23 Bruneel, Mat              09 EINSTEIN                  5:15.80    1     
    24 Silva, Brian              09 LIBERTY                   5:16.50    1     
    25 Shugas, Dan               10 NORTH CARROLL             5:28.80    1     
    26 Getty, Nathan             09 NORTH CARROLL             5:33.60    1     
    27 G/Selassie, Lucas         11 EINSTEIN                  5:39.50    1     
    28 Abdelsalam, Amir          12 WHEATON                   5:46.90    1     
                                                                               
                            3A Men's 3,200 Meter Run                           
                                                                               
                           % Advance Std: 10:06.41                             
                                                                               
                      Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
                                                                               
PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME       HT PTS 
===== ========================= == ========================= ========== == 

====
    1 Mead, Bobby               11 SOUTH CARROLL              9:55.10 %  2 10  
    2 Heflin, Gary              12 DAMASCUS                   9:58.50 %  2  8  
    3 Reedy, Dan                09 SOUTH CARROLL             10:06.26 %  2  6  
    4 Kawalek, James            12 THOMAS JOHNSON            10:08.79    2  4  
    5 Groberg, Florent          11 WALTER JOHNSON            10:15.42    2  2  
    6 Dewhurst, Rob             11 SENECA VALLEY             10:17.41    2  1  
    7 Graves, Sean              11 WALTER JOHNSON            10:19.50    2     
    8 Billington, Robert        10 R. MONTGOMERY             10:22.21    2     
    9 Getty, Justus             12 NORTH CARROLL             10:23.89    2     
   10 Flynn, Brian              11 DAMASCUS                  10:25.68    2     
   11 Hollars, Sean             10 SOUTH CARROLL             10:28.04    2     
   12 Sprague, Benjamin         11 THOMAS JOHNSON            10:29.62    1     
   13 Tyvela, Joe               09 DAMASCUS                  10:45.82    2     
   14 Spencer, Billy            11 THOMAS JOHNSON            10:49.13    1     
   15 Soladay, Matt             11 WALTER JOHNSON            10:54.16    1     
   16 Heagy, Steve              11 NO. HAGERSTOWN            10:56.41    1     
   17 Glaser, Brian             10 PAINT BRANCH              11:01.94    1     
   18 Miranda, Miguel           10 EINSTEIN                  11:03.71    2     
   19 Potter, J.T.              10 NORTH CARROLL             11:05.85    1     
   20 Irvin, Ryan               12 SENECA VALLEY             11:09.87    1     
   21 Bruneel, Mat              09 EINSTEIN                  11:11.06    1     
   22 Pins, Tony                09 R. MONTGOMERY             11:11.31    1     
                                                                               
                        3A Men's 110 Meter High Hurdles                        
                                                                               
                    Preliminary Results - Wednesday 05/17/00                   
                 7 Advance: Top 2 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  HT    
      ===== ========================= == ========================= ===== ==    
          1 Fitzgerald, Tommy         11 THOMAS JOHNSON            14.67  1    

MPSSAA Championship Meet                                  Hy-Tek's MEET 

MANAGER
                           MARYLAND 3A WEST REGIONAL                     Page 

6
                           Track & Field Championship                          
 Walter Johnson HS  Bethesda Maryland - Wednesday 05/17/00 to Thursday 

05/18/00
                                                                               
                        COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS                        
                                                                               
                  3A Men's 110 Meter High Hurdles (Continued)                  
                                                                               
                    Preliminary Results - Wednesday 05/17/00                   
                 7 Advance: Top 2 Each Heat Plus Next Best Time                
                                                                               
      PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  HT    
      ===== ========================= == ========================= ===== ==    
          2 Patterson, Travis         10 THOMAS JOHNSON            15.61  2    
          3 Boundai, Batilina         12 PAINT BRANCH              15.70  3    
          4 Webster, D'Maire          11 EINSTEIN                  15.77  2    
          5 Oyenugo, Oluseyi          11 PAINT BRANCH              16.41  3    
          6 Eagle, Tim                12 LIBERTY                   16.50  1    
          7 Steele, David             11 THOMAS JOHNSON            17.00  2    
          8 Miller, David             11 NO. HAGERSTOWN            17.67  1    
          9 Wepasnick, Kevin          10 DAMASCUS                  18.78  3    
         10 Adair, Matt               09 SOUTH CARROLL             19.36  2    
         11 Mason, Justin             10 NO. HAGERSTOWN            19.48  1    
         12 G/Selassie, Lucas         11 EINSTEIN                  19.78  3    
         13 Lukack, Andrew            09 WALTER JOHNSON            20.77  1    
         14 Jenkins, Jonnie           09 SOUTH CARROLL             21.04  1    
          - Soladay, Tom              11 WALTER JOHNSON               DQ  3    
                                                                               
                       Finals Results - Thursday 05/18/00                      
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME  PTS     
    ===== ========================= == ========================= ===== ====    
        1 Fitzgerald, Tommy         11 THOMAS JOHNSON            15.20  10     
        2 Patterson, Travis         10 THOMAS JOHNSON            15.20   8     
        3 Boundai, Batilina         12 PAINT BRANCH              15.80   6     
        4 Webster, D'Maire          11 EINSTEIN                  16.10   4     
        5 Steele, David             11 THOMAS JOHNSON            16.90   2     
        6 Eagle, Tim                12 LIBERTY                   17.00   1     
        7 Oyenugo, Oluseyi          11 PAINT BRANCH              17.00         
                                                                               
                         3A Men's 300 Meter Int Hurdles                        
                                                                               
                             % Advance Std: 40.87                              
                                                                               
                       Finals Results - Thursday 05/18/00                      
                                                                               
  PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    HT PTS  
  ===== ========================= == ========================= ======= == ==== 
      1 Fitzgerald, Tommy         11 THOMAS JOHNSON            39.40 %  4 10   
      2 Patterson, Travis         10 THOMAS JOHNSON            41.10    4  8   
      3 Sye, Eric                 12 DAMASCUS                  41.50    4  6   
      4 Wyse, Lynvill             12 KENNEDY                   43.00    1  4   
      5 Boundai, Batilina         12 PAINT BRANCH              43.10    2  2   
      6 Spurrier, Ryan            12 THOMAS JOHNSON            43.70    4  1   
      7 Harrigan, Michael         11 DAMASCUS                  44.40    4      
      7 Mason, Justin             10 NO. HAGERSTOWN            44.40    4      
      9 Dutton, Chris             11 SENECA VALLEY             45.20    3      
     10 Soladay, Tom              11 WALTER JOHNSON            45.40    2      

MPSSAA Championship Meet                                  Hy-Tek's MEET 

MANAGER
                           MARYLAND 3A WEST REGIONAL                     Page 

7
                           Track & Field Championship                          
 Walter Johnson HS  Bethesda Maryland - Wednesday 05/17/00 to Thursday 

05/18/00
                                                                               
                        COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS                        
                                                                               
                   3A Men's 300 Meter Int Hurdles (Continued)                  
                                                                               
                       Finals Results - Thursday 05/18/00                      
                                                                               
  PLACE ATHLETE NAME              YR SCHOOL                    TIME    HT PTS  
  ===== ========================= == ========================= ======= == ==== 
     11 Eagle, Tim                12 LIBERTY                   46.20    3      
     12 Wepasnick, Kevin          10 DAMASCUS                  46.50    1      
     13 Grant, Steve              10 SOUTH CARROLL             46.80    3      
     14 Butler, Matt              10 EINSTEIN                  47.90    1      
     15 Jenkins, Jonnie           09 SOUTH CARROLL             48.30    2      
     16 Riner, Aaron              12 LIBERTY                   48.60    3      
     17 England, Robert            9 SENECA VALLEY             48.80    3      
     18 Adair, Matt               09 SOUTH CARROLL             49.50    2      
     19 Salvi, Jonathan           12 KENNEDY                   51.90    3      
     20 Lukack, Andrew            09 WALTER JOHNSON            54.20    1      
                                                                               
                           3A Men's 4x100 Meter Relay                          
                                                                               
                             % Advance Std: 44.56                              
                                                                               
                       Finals Results - Thursday 05/18/00                      
                                                                               
           PLACE  RELAY AFFILIATION                   TIME    HT PTS           
           =====  =================================== ======= == ====          
               1  PBR       PAINT BRANCH              43.40 %  3 10            
               2  GTJ       THOMAS JOHNSON            44.80    3  8            
               3  WHE       WHEATON                   45.20    2  6            
               4  NHG       NO. HAGERSTOWN            46.00    2  4            
               5  LIB       LIBERTY                   46.10    2  2            
               6  DAM       DAMASCUS                  46.50    3  1            
               7  WAJ       WALTER JOHNSON            46.80    3               
               8  SCA       SOUTH CARROLL             47.50    2               
               9  SEV       SENECA VALLEY             49.60    2               
              10  NCL       NORTH CARROLL             51.40    3               
                                                                               
                           3A Men's 4x200 Meter Relay                          
                                                                               
                            % Advance Std: 1:32.10                             
                                                                               
                      Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
                                                                               
          PLACE  RELAY AFFILIATION                   TIME      HT PTS          
          =====  =================================== ========= == ====         
              1  PBR       PAINT BRANCH              1:31.42 %  3 10           
              2  GTJ       THOMAS JOHNSON            1:31.43 %  3  8           
              3  LIB       LIBERTY                   1:34.31    3  6           
              4  WAJ       WALTER JOHNSON            1:35.23    3  4           
              5  JFK       KENNEDY                   1:35.97    2  2           
              6  NHG       NO. HAGERSTOWN            1:35.98    3  1           
              7  SCA       SOUTH CARROLL             1:38.21    2              
              8  AEI       EINSTEIN                  1:40.93    2              

MPSSAA Championship Meet                                  Hy-Tek's MEET 

MANAGER
                           MARYLAND 3A WEST REGIONAL                     Page 

8
                           Track & Field Championship                          
 Walter Johnson HS  Bethesda Maryland - Wednesday 05/17/00 to Thursday 

05/18/00
                                                                               
                        COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS                        
                                                                               
                     3A Men's 4x200 Meter Relay (Continued)                    
                                                                               
                      Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
                                                                               
          PLACE  RELAY AFFILIATION                   TIME      HT PTS          
          =====  =================================== ========= == ====         
              9  NCL       NORTH CARROLL             1:48.78    1              
             10  WHE       WHEATON                   1:49.86    1              
              -  DAM       DAMASCUS                       DQ    3              
              -  SEV       SENECA VALLEY                  DQ    1              
                                                                               
                           3A Men's 4x400 Meter Relay                          
                                                                               
                            % Advance Std: 3:28.31                             
                                                                               
                       Finals Results - Thursday 05/18/00                      
                                                                               
          PLACE  RELAY AFFILIATION                   TIME      HT PTS          
          =====  =================================== ========= == ====         
              1  PBR       PAINT BRANCH              3:27.00 %  2 10           
              2  GTJ       THOMAS JOHNSON            3:27.90 %  2  8           
              3  WAJ       WALTER JOHNSON            3:35.40    2  6           
              4  SEV       SENECA VALLEY             3:37.60    2  4           
              5  SCA       SOUTH CARROLL             3:41.70    2  2           
              6  WHE       WHEATON                   3:43.50    2  1           
              7  JFK       KENNEDY                   3:44.60    1              
              8  DAM       DAMASCUS                  3:45.50    2              
              9  LIB       LIBERTY                   3:45.70    1              
             10  NHG       NO. HAGERSTOWN            3:51.80    1              
                                                                               
                           3A Men's 4x800 Meter Relay                          
                                                                               
                            % Advance Std: 8:25.66                             
                                                                               
                      Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
                                                                               
           PLACE  RELAY AFFILIATION                   TIME      PTS            
           =====  =================================== ========= ====           
               1  SCA       SOUTH CARROLL             8:18.30 %  10            
               2  DAM       DAMASCUS                  8:22.55 %   8            
               3  WAJ       WALTER JOHNSON            8:24.92 %   6            
               4  PBR       PAINT BRANCH              8:25.90     4            
               5  GTJ       THOMAS JOHNSON            8:32.22     2            
               6  JFK       KENNEDY                   8:45.69     1            
               7  SEV       SENECA VALLEY             8:48.87                  
               8  NCL       NORTH CARROLL             8:57.68                  
               9  WHE       WHEATON                   9:09.00                  
              10  NHG       NO. HAGERSTOWN            9:52.33                  

MPSSAA Championship Meet                                  Hy-Tek's MEET 

MANAGER
                           MARYLAND 3A WEST REGIONAL                     Page 

9
                           Track & Field Championship                          
 Walter Johnson HS  Bethesda Maryland - Wednesday 05/17/00 to Thursday 

05/18/00
                                                                               
                        COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS                        
                                                                               
                               3A Men's High Jump                              
                                                                               
                           % Advance Std: 6'01.00"                             
                                                                               
                      Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
                                                                               
    PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK           PTS    
    ===== ======================= == =================== ==========     ====   
        1 Sye, Eric               12 DAMASCUS            6'00.00"       10     
        2 Showalter, Dustin       11 NO. HAGERSTOWN      5'10.00"        8     
        3 Oyenugo, Oluseyi        11 PAINT BRANCH        5'10.00"        6     
        4 Mordi, Alex             12 R. MONTGOMERY       5'08.00"        4     
        5 White, Jerry            12 WHEATON             5'06.00"        1.50  
        5 Smart, Christopher      11 PAINT BRANCH        5'06.00"        1.50  
        7 Spurrier, Lukus         09 THOMAS JOHNSON      5'06.00"              
        7 Wright, Nick            09 THOMAS JOHNSON      5'06.00"              
        9 Dahlke, Jason           12 LIBERTY             5'04.00"              
        9 Jenkins, Jonnie         09 SOUTH CARROLL       5'04.00"              
        9 Melia, James            11 THOMAS JOHNSON      5'04.00"              
        9 Falcone, Marc           12 LIBERTY             5'04.00"              
        9 Dabney, Vaughn          10 WHEATON             5'04.00"              
       14 Waugh, Bobby            09 NO. HAGERSTOWN      5'02.00"              
       14 Riner, Aaron            12 LIBERTY             5'02.00"              
       14 Spinella, Kevin         11 DAMASCUS            5'02.00"              
       14 Grubbs, Coleman         11 NO. HAGERSTOWN      5'02.00"              
       14 Thomas, Grant           11 DAMASCUS            5'02.00"              
       14 Blineoe, Adam           09 SOUTH CARROLL       5'02.00"              
        - Abrigo, Paco            12 SENECA VALLEY             NH              
        - Wise, Jamal             11 PAINT BRANCH              NH              
                                                                               
                              3A Men's Pole Vault                              
                                                                               
                           % Advance Std: 11'06.00"                            
                                                                               
                       Finals Results - Thursday 05/18/00                      
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK            PTS    
   ===== ======================= == =================== ===========     ====   
       1 Benoit, Jared           12 THOMAS JOHNSON      13'06.00" %     10     
       2 Miller, David           11 NO. HAGERSTOWN      13'06.00" %      8     
       3 Lablanc, Jonathon       12 THOMAS JOHNSON      12'06.00" %      6     
       4 Noll, Mark              11 NO. HAGERSTOWN      12'06.00" %      4     
       5 Strauss, David          11 WALTER JOHNSON      12'06.00" %      2     
       6 Morrison, James         11 WALTER JOHNSON      12'00.00" %      1     
       7 Church, Scott           09 R. MONTGOMERY       11'06.00" %            
       8 Cooke, Andrew           12 LIBERTY             11'00.00"              
       8 Humburg, Codi           10 DAMASCUS            11'00.00"              
      10 Padilla, Mike           11 SOUTH CARROLL       10'00.00"              
      11 Thomas, Grant           11 DAMASCUS             9'06.00"              
      12 Kushell, Matt           09 SOUTH CARROLL        9'00.00"              
       - Zacot, Dane             11 NO. HAGERSTOWN             NH              
       - Milford, Andy           09 SENECA VALLEY              NH              

MPSSAA Championship Meet                                  Hy-Tek's MEET 

MANAGER
                           MARYLAND 3A WEST REGIONAL                    Page 

10
                           Track & Field Championship                          
 Walter Johnson HS  Bethesda Maryland - Wednesday 05/17/00 to Thursday 

05/18/00
                                                                               
                        COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS                        
                                                                               
                        3A Men's Pole Vault (Continued)                        
                                                                               
                       Finals Results - Thursday 05/18/00                      
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK            PTS    
   ===== ======================= == =================== ===========     ====   
       - Wagner, Dan             12 LIBERTY                    NH              
       - Bree, Dennis            09 THOMAS JOHNSON             NH              
       - Lukack, Andrew          09 WALTER JOHNSON             NH              
                                                                               
                               3A Men's Long Jump                              
                                                                               
                           % Advance Std: 21'00.00"                            
                                                                               
                      Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK            PTS    
   ===== ======================= == =================== ===========     ====   
       1 Sye, Eric               12 DAMASCUS            22'01.00" %     10     
       2 Dabney, Vaughn          10 WHEATON             21'05.50" %      8     
       3 Ford, Ryan              11 LIBERTY             21'00.00" %      6     
       4 White, Jerry            12 WHEATON             20'10.50"        4     
       5 Falcone, Marc           12 LIBERTY             20'04.00"        2     
       6 Boners, Mike            12 LIBERTY             20'03.50"        1     
       7 Campell, Chris          10 NO. HAGERSTOWN      20'00.00"              
       8 Smart, Christopher      11 PAINT BRANCH        19'11.75"              
       9 White, Matt             11 SOUTH CARROLL       19'04.00"              
      10 Nwoko, Chimbi           12 PAINT BRANCH        19'03.50"              
      10 Scott, Sylvester        10 PAINT BRANCH        19'03.50"              
      12 Yertes, Travis          11 NO. HAGERSTOWN      19'03.00"              
      13 St.Hilaire, Kefum       12 KENNEDY             18'11.00"              
      14 Busby, Chaig            12 SENECA VALLEY       17'06.00"              
      15 Soladay, Tom            11 WALTER JOHNSON      17'03.50"              
      16 Riley, Cliff            10 SOUTH CARROLL       17'03.00"              
      17 Bland, Sean             11 DAMASCUS            17'02.50"              
      18 England, Robert          9 SENECA VALLEY       16'08.00"              
      19 Thomas, Grant           11 DAMASCUS            16'06.50"              
      20 Soladay, Matt           11 WALTER JOHNSON      16'06.00"              
      21 Daley, Kevon            12 EINSTEIN            16'00.75"              
      22 Brown, Aphonso          10 EINSTEIN            13'01.00"              
       - Ford, John              10 THOMAS JOHNSON           FOUL              
                                                                               
                              3A Men's Triple Jump                             
                                                                               
                           % Advance Std: 44'02.00"                            
                                                                               
                       Finals Results - Thursday 05/18/00                      
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK            PTS    
   ===== ======================= == =================== ===========     ====   
       1 Sye, Eric               12 DAMASCUS            43'00.00"       10     
       2 Falcone, Marc           12 LIBERTY             42'07.00"        8     

MPSSAA Championship Meet                                  Hy-Tek's MEET 

MANAGER
                           MARYLAND 3A WEST REGIONAL                    Page 

11
                           Track & Field Championship                          
 Walter Johnson HS  Bethesda Maryland - Wednesday 05/17/00 to Thursday 

05/18/00
                                                                               
                        COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS                        
                                                                               
                        3A Men's Triple Jump (Continued)                       
                                                                               
                       Finals Results - Thursday 05/18/00                      
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK            PTS    
   ===== ======================= == =================== ===========     ====   
       3 Busby, Chaig            12 SENECA VALLEY       42'04.50"        6     
       4 Ford, Ryan              11 LIBERTY             41'09.75"        4     
       5 Ford, John              10 THOMAS JOHNSON      41'02.50"        2     
       6 Showalter, Dustin       11 NO. HAGERSTOWN      39'05.00"        1     
       7 Nwoko, Chimbi           12 PAINT BRANCH        38'08.00"              
       8 Bland, Sean             11 DAMASCUS            37'11.50"              
       9 Smart, Christopher      11 PAINT BRANCH        37'11.00"              
      10 Soladay, Tom            11 WALTER JOHNSON      37'10.75"              
      11 Kelton, Brandon         12 KENNEDY             37'08.50"              
      12 Thomas, Grant           11 DAMASCUS            37'01.50"              
      13 Bryant, Matt            09 THOMAS JOHNSON      37'01.00"              
      14 Davis, Leaon            12 SENECA VALLEY       37'00.00"              
      15 Soladay, Matt           11 WALTER JOHNSON      36'10.00"              
      16 Yertes, Travis          11 NO. HAGERSTOWN      36'09.00"              
      17 Meetre, Jimmy           09 SOUTH CARROLL       36'07.00"              
      18 Gifford, Ian            12 WALTER JOHNSON      35'11.00"              
      19 Stokes, Neal            09 SENECA VALLEY       35'05.25"              
      20 Ngoma, Andre-Paul       12 WHEATON             35'01.75"              
      21 White, Matt             11 SOUTH CARROLL       34'11.50"              
      22 Campbell, Quentin       11 NO. HAGERSTOWN      32'00.00"              
      23 Wright, Nick            09 THOMAS JOHNSON      31'07.75"              
                                                                               
                               3A Men's Shot Put                               
                                                                               
                           % Advance Std: 46'06.00"                            
                                                                               
                      Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK            PTS    
   ===== ======================= == =================== ===========     ====   
       1 Steele, Mike            11 SOUTH CARROLL       47'02.50" %     10     
       2 Pugliese, Rocco         12 LIBERTY             44'01.75"        8     
       3 Exum, Paul              11 THOMAS JOHNSON      42'03.50"        6     
       4 Bailey, Phil            11 THOMAS JOHNSON      41'09.00"        4     
       5 Hart, Tim               12 LIBERTY             41'06.00"        2     
       6 Bess, Matthew           09 THOMAS JOHNSON      40'07.50"        1     
       7 Masick, Alex            10 DAMASCUS            40'00.00"              
       8 Kavanaugh, Donald       11 NO. HAGERSTOWN      38'11.75"              
       9 Kubecki, Shane          11 SENECA VALLEY       38'00.50"              
      10 Adist, Ryan             10 SOUTH CARROLL       37'10.00"              
      11 Hayes, Trey             11 WHEATON             37'00.25"              
      12 Bell, Adam              09 SOUTH CARROLL       36'01.00"              
      13 Barnhart, Dereck        11 DAMASCUS            36'00.75"              
      14 Petty, Jeremy           11 NO. HAGERSTOWN      35'10.75"              
      15 Hoffman, Mike           11 NO. HAGERSTOWN      34'00.50"              
      16 Khaksari, Amir          12 LIBERTY             33'07.00"              

MPSSAA Championship Meet                                  Hy-Tek's MEET 

MANAGER
                           MARYLAND 3A WEST REGIONAL                    Page 

12
                           Track & Field Championship                          
 Walter Johnson HS  Bethesda Maryland - Wednesday 05/17/00 to Thursday 

05/18/00
                                                                               
                        COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS                        
                                                                               
                         3A Men's Shot Put (Continued)                         
                                                                               
                      Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK            PTS    
   ===== ======================= == =================== ===========     ====   
      17 Omatade, Temi           11 PAINT BRANCH        33'04.00"              
      18 Allen, Bobbie              SENECA VALLEY       33'02.00"              
      19 Architzel, Stephen      10 R. MONTGOMERY       30'11.00"              
      20 Butler, Matt            10 EINSTEIN            30'06.00"              
      21 Gordin, Jon             11 WALTER JOHNSON      30'01.00"              
      22 Dewhurst, Matt          12 SENECA VALLEY       30'00.00"              
      23 Bailey, Matt            11 WALTER JOHNSON      29'06.50"              
      24 Fraguerro, Mario        10 WHEATON             29'05.25"              
      25 Hurrington, Brandon     10 EINSTEIN            28'01.00"              
      26 Levin, Ross             10 KENNEDY             26'11.75"              
      27 Ahmed, Hanif            10 KENNEDY             26'08.25"              
      28 Friedman, Greg          09 NORTH CARROLL       26'04.25"              
      29 Plavnieks, Mark         11 PAINT BRANCH        26'03.50"              
      30 McCourt, Nick           09 NORTH CARROLL       25'08.50"              
      31 Calva, Ernesto          10 WHEATON             18'01.25"              
      32 Fuentas, Eric           09 EINSTEIN            17'09.25"              
       - Collins, Matt           10 DAMASCUS                 FOUL              
                                                                               
                             3A Men's Discus Throw                             
                                                                               
                          % Advance Std: 129'06.00"                            
                                                                               
                       Finals Results - Thursday 05/18/00                      
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK             PTS   
   ===== ======================= == =================== ============     ====  
       1 Eagle, Tim              12 LIBERTY             134'07.00" %     10    
       2 Adist, Ryan             10 SOUTH CARROLL       129'03.00"        8    
       3 Barnhart, Dereck        11 DAMASCUS            125'04.00"        6    
       4 Butler, Matt            10 EINSTEIN            117'10.00"        4    
       5 Kavanaugh, Donald       11 NO. HAGERSTOWN      116'06.00"        2    
       6 Steele, Mike            11 SOUTH CARROLL       114'06.00"        1    
       7 Hart, Tim               12 LIBERTY             112'04.00"             
       8 Collins, Matt           10 DAMASCUS            109'07.00"             
       9 Pugliese, Rocco         12 LIBERTY             108'08.00"             
      10 Bailey, Phil            11 THOMAS JOHNSON      108'06.00"             
      11 Omatade, Temi           11 PAINT BRANCH        108'00.00"             
      12 Tatro, Ron              11 THOMAS JOHNSON      106'02.00"             
      13 Kubecki, Shane          11 SENECA VALLEY       105'09.00"             
      14 Plavnieks, Mark         11 PAINT BRANCH        102'07.00"             
      15 Bess, Matthew           09 THOMAS JOHNSON      101'04.00"             
      16 Shade, Steven           12 WHEATON             100'06.00"             
      17 Petty, Jeremy           11 NO. HAGERSTOWN       97'02.00"             
      18 Barreto, Carlos         12 SENECA VALLEY        94'08.00"             
      19 Padilla, Mike           11 SOUTH CARROLL        93'06.00"             
      20 Hurrington, Brandon     10 EINSTEIN             92'09.00"             

MPSSAA Championship Meet                                  Hy-Tek's MEET 

MANAGER
                           MARYLAND 3A WEST REGIONAL                    Page 

13
                           Track & Field Championship                          
 Walter Johnson HS  Bethesda Maryland - Wednesday 05/17/00 to Thursday 

05/18/00
                                                                               
                        COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS                        
                                                                               
                       3A Men's Discus Throw (Continued)                       
                                                                               
                       Finals Results - Thursday 05/18/00                      
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME            YR SCHOOL              MARK             PTS   
   ===== ======================= == =================== ============     ====  
      21 Masick, Alex            10 DAMASCUS             92'04.00"             
      22 Ahmed, Hanif            10 KENNEDY              89'05.00"             
      23 Architzel, Stephen      10 R. MONTGOMERY        87'07.00"             
      24 Hayes, Trey             11 WHEATON              85'11.00"             
      25 Levin, Ross             10 KENNEDY              83'03.00"           


Return to Top

Email | About