MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


Media


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Forum


Links




WCAC Championship
Hosted By: Northwestern
2006-05-20

Licensed to West Springfield High School
                                       Hy-Tek's Meet Manager 5/23/2006 02:32 PM
             WCAC Track Championship 2006 - 5/19/2005 to 5/20/2005             
                           Northwestern High School                            
                   Results - TAKEN FROM RUNNINGMARYLAND.COM                                   
 
Girls 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Blake, Lindsey               Mustangs                 12.55q  3 
  2 DeCruise, Ashley             St. John's High          12.70q  3 
  3 Jiles, Denesha               St. John's High          12.79q  1 
  4 Ajayi, Ashley                Elizabeth Seton          13.03q  2 
  5 Hayes, Dionna                Elizabeth Seton          13.08q  4 
  6 Peaks, Crystal               Good Counsel             13.10q  1 
  7 Davis, Alysha                Mustangs                 13.14q  2 
  8 Smith, Kendall               Good Counsel             13.20q  3 
  9 Austin, Keona                Archbishop Carro         13.23   2 
 10 McFadden, Colleen            Bishop Ireton Hi         13.28   4 
 11 Barrlett, Mary               Good Counsel             13.81   1 
 12 Christ, Ashley               O'Connell High S         13.83   3 
 13 Bridges, Casey               Paul VI                  13.94   3 
 14 Johnson, Courtney            Mustangs                 14.08   2 
 15 Foster, Danielle             St.Mary's Ryken          14.17   4 
 16 Rinkenberg, Cahy             Paul VI                  14.23   1 
 17 Blanchard, Sharynita         Archbishop Carro         14.28   1 
 18 Watts, Keneisha              St. John's High          14.46   1 
 19 Senyo, Sophia                Paul VI                  15.40   4 
 20 Ortiz, Mariangeli            St.Mary's Ryken          16.27   3 
 
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Blake, Lindsey               Mustangs                 12.60    10  
  2 Hayes, Dionna                Elizabeth Seton          12.69     8  
  3 Jiles, Denesha               St. John's High          12.80     6  
  4 DeCruise, Ashley             St. John's High          13.13     4  
  5 Peaks, Crystal               Good Counsel             13.30     2  
  6 Davis, Alysha                Mustangs                 13.43     1  
  7 Smith, Kendall               Good Counsel             14.35  
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Mgbodille, Ada               St. John's High          26.45q  2 
  2 Mason, Monica                Mustangs                 26.52q  4 
  3 Ajayi, Ashley                Elizabeth Seton          26.65q  2 
  4 Hayes, Dionna                Elizabeth Seton          26.71q  3 
  5 Davis, Alysha                Mustangs                 26.74q  1 
  6 McFadden, Colleen            Bishop Ireton Hi         27.09q  4 
  7 Orudiakumo, Stephanie        Elizabeth Seton          27.27q  4 
  8 Austin, Keona                Archbishop Carro         27.68q  1 
  9 Donahue, Maria               Bishop Ireton Hi         28.57   1 
 10 Smith, Kendall               Good Counsel             28.68   1 
 11 Christ, Ashley               O'Connell High S         28.85   4 
 12 Collins, Alex                St. John's High          29.05   2 
 13 Blanchard, Sharynita         Archbishop Carro         29.11   2 
 14 Rinkenberg, Cahy             Paul VI                  29.15   3 
 15 Watts, Keneisha              St. John's High          29.92   2 
 16 Kackley, Mary                Bishop Ireton Hi         30.02   1 
 17 Phillips, Harolyn            Mustangs                 30.29   4 
 18 Mica, Laura                  O'Connell High S         31.88   4 
 19 Totill, Mercedes             Good Counsel             32.25   1 
 20 Ortiz, Mariangeli            St.Mary's Ryken          34.26   2 
 21 Klieber, Katie               St.Mary's Ryken          35.25   3 
 
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Hayes, Dionna                Elizabeth Seton          25.70    10  
  2 Mgbodille, Ada               St. John's High          25.83     8  
  3 Mason, Monica                Mustangs                 26.04     6  
  4 McFadden, Colleen            Bishop Ireton Hi         26.96     4  
  5 Ajayi, Ashley                Elizabeth Seton          27.06     2  
  6 Orudiakumo, Stephanie        Elizabeth Seton          27.36     1  
  7 Davis, Alysha                Mustangs                 27.55  
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mason, Monica                Mustangs                 57.73   3   10  
  2 Blake, Lindsey               Mustangs                 58.36   3    8  
  3 Hayes, Dionna                Elizabeth Seton          59.35   3    6  
  4 DeCruise, Ashlyn             St. John's High        1:00.09   3    4  
  5 Hickson, Christian           Archbishop Carro       1:00.13   3    2  
  6 Ajayi, Ashley                Elizabeth Seton        1:00.53   3    1  
  7 Bardon, Stephanie            Good Counsel           1:00.88   2 
  8 Hopkins-Navies, Imani        Paul VI                1:02.03   2 
  9 Kaye, Molly                  Paul VI                1:03.90   2 
 10 Hart, Jonnika                Archbishop Carro       1:03.97   3 
 11 Daniels, Khadijah            St. John's High        1:05.84   2 
 12 Nigro, Alania                Academy of the H       1:06.02   2 
 13 Edmonds, Mystee              Elizabeth Seton        1:06.10   2 
 14 Costello, Sara               Good Counsel           1:07.81   1 
 15 Archer-Lee, Jamilah          Good Counsel           1:09.26   1 
 16 Sague, Jennifer              O'Connell High S       1:10.81   1 
 17 Chapman, Unique              Mustangs               1:12.34   1 
 18 Macedonia, Anna              O'Connell High S       1:13.54   1 
 19 Klieber, Katie               St.Mary's Ryken        1:23.80   1 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chichester, Jennifer         Archbishop Carro       2:18.64    10  
  2 Frenche, Deiona              Mustangs               2:19.45     8  
  3 Bardon, Stephanie            Good Counsel           2:20.15     6  
  4 Clement, Abby                Paul VI                2:20.56     4  
  5 Seymour, Ashley              Archbishop Carro       2:22.08     2  
  6 Prinkey, Meghan              Mustangs               2:23.51     1  
  7 Kew, Michelle                Paul VI                2:24.51  
  8 Scolese, Jenny               Paul VI                2:29.66  
  9 Macadams, Nathali            O'Connell High S       2:30.28  
 10 Antoine, Lisa                Elizabeth Seton        2:32.59  
 11 Nanji, Susan                 O'Connell High S       2:33.36  
 12 O'Neill, Megan               Academy of the H       2:35.50  
 13 Coker, Ayana                 Elizabeth Seton        2:38.01  
 14 Costello, Sara               Good Counsel           2:40.68  
 15 Feeney, Emily                Good Counsel           2:42.10  
 16 Williams, Melanie            St. John's High        2:44.79  
 17 Finkenauer, Lauren           St.Mary's Ryken        2:45.13  
 18 Daniels, Khadijah            St. John's High        2:52.39  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chichester, Jennifer         Archbishop Carro       5:19.51    10  
  2 Clement, Abby                Paul VI                5:21.39     8  
  3 Prinkey, Meghan              Mustangs               5:25.31     6  
  4 Walls, Katie                 O'Connell High S       5:26.37     4  
  5 Fitzpatrick, Megan           O'Connell High S       5:28.22     2  
  6 Antoine, Lisa                Elizabeth Seton        5:36.18     1  
  7 Seymour, Ashley              Archbishop Carro       5:37.67  
  8 Frenche, Deiona              Mustangs               5:42.02  
  9 Budd, Kelsey                 Paul VI                5:42.11  
 10 Thomas, Adrienne             Elizabeth Seton        5:44.07  
 11 Scolese, Jenny               Paul VI                5:46.19  
 12 Myers, Janey                 Good Counsel           5:48.80  
 13 Bouvier-Lyons, Mia           Good Counsel           5:51.88  
 14 O'Neill, Megan               Academy of the H       5:55.76  
 15 Williams, Melanie            St. John's High        6:00.77  
 16 Martin, Nicole               O'Connell High S       6:03.77  
 17 Brennen, Amy                 St.Mary's Ryken        6:03.78  
 18 Romano, Tarah                St.Mary's Ryken        6:08.08  
 19 Riley, Kelly                 Good Counsel           6:10.79  
 20 Vanzego, Yayoi               Mustangs               6:21.51  
 21 Bender, Jessica              St.Mary's Ryken        6:28.94  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Seymour, Ashley              Archbishop Carro      11:37.71    10  
  2 Chichester, Jennifer         Archbishop Carro      11:48.92     8  
  3 Walls, Katie                 O'Connell High S      11:55.82     6  
  4 Prinkey, Meghan              Mustangs              12:03.93     4  
  5 Budd, Kelsey                 Paul VI               12:17.78     2  
  6 Shine, Elizabeth             Paul VI               12:29.80     1  
  7 Thomas, Adrienne             Elizabeth Seton       12:33.79  
  8 Harkins, Tara                Bishop Ireton Hi      13:01.99  
  9 Romano, Tarah                St.Mary's Ryken       13:10.24  
 10 Green, Stephanie             Academy of the H      13:12.68  
 11 Daly, Ann Marie              Academy of the H      13:20.02  
 12 Riley, Kelly                 Good Counsel          13:21.82  
 13 Cascio, Laura                Good Counsel          13:23.56  
 14 Giusti, Maureen              Good Counsel          13:23.72  
 15 Turner, Catherine            Elizabeth Seton       13:31.25  
 16 Reed, Tessa                  Paul VI               13:34.94  
 17 Martin, Nicole               O'Connell High S      13:39.61  
 18 Bender, Jessica              St.Mary's Ryken       13:48.47  
 19 Bolton, Lauren               O'Connell High S      13:57.06  
 20 Krauss, Alyssa               Bishop Ireton Hi      14:00.70  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Younger, Brittany            Good Counsel             15.45q  3 
  2 Roberts-Brown, Leia          Archbishop Carro         15.67q  1 
  3 Guarin, Tricia               Academy of the H         16.73q  1 
  4 McCarty, Tiffany             St. John's High          16.78q  2 
  5 Honor, Sharrone              St.Mary's Ryken          16.88q  3 
  6 Anderson, Marie              Mustangs                 16.96q  1 
  7 Atkinson, Saniel             Mustangs                 17.32q  3 
  8 Stier, Natalie               Bishop Ireton Hi         17.83q  2 
  9 Thiede, Jenny                Academy of the H         18.01   3 
 10 Manning, Carolyn             Paul VI                  19.21   3 
 11 Phillips, Harolyn            Mustangs                 19.28   2 
 12 Schuette, Katie              Paul VI                  19.68   3 
 13 Loman, Lisa                  Paul VI                  19.86   3 
 14 Aquino, Cecilia              O'Connell High S         21.29   2 
 
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 McCarty, Tiffany             St. John's High          15.71    10  
  2 Younger, Brittany            Good Counsel            J15.71     8  
  3 Guarin, Tricia               Academy of the H         16.19     6  
  4 Roberts-Brown, Leia          Archbishop Carro         16.29     4  
  5 Honor, Sharrone              St.Mary's Ryken          16.60     2  
  6 Atkinson, Saniel             Mustangs                 16.80     1  
  7 Anderson, Marie              Mustangs                 17.45  
  8 Stier, Natalie               Bishop Ireton Hi         17.68  
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 McCarty, Tiffany             St. John's High          45.99   2   10  
  2 Roberts-Brown, Leia          Archbishop Carro         46.68   2    8  
  3 Frenche, Nsia                Mustangs                 47.59   2    6  
  4 Stier, Natalie               Bishop Ireton Hi         48.99   2    4  
  5 Atkinson, Saniel             Mustangs                 49.55   2    2  
  6 Guarin, Tricia               Academy of the H         50.63   2    1  
  7 Manning, Carolyn             Paul VI                  50.66   1 
  8 Adams, Alicia                Elizabeth Seton          50.73   1 
  9 Honor, Sharrone              St.Mary's Ryken          52.56   1 
 10 Reed, Olivia                 Paul VI                  54.02   2 
 11 Loman, Lisa                  Paul VI                  57.83   1 
 12 St. George, Julie            O'Connell High S         59.51   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 St. John's High School  'A'                           48.89    10  
  2 Elizabeth Seton High School  'A'                      49.80     8  
  3 Bishop McNamara High School  'A'                      52.42     6  
  4 Paul VI High School  'A'                              53.02     4  
  5 Bishop Ireton High School  'A'                        53.22     2  
  6 Good Counsel  'A'                                     54.04     1  
  7 St.Mary's Ryken  'A'                                  56.13  
  8 O'Connell High School  'A'                            57.01  
 
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 St. John's High School  'A'                         1:48.84   2   10  
  2 Elizabeth Seton High School  'A'                    1:49.04   2    8  
  3 Paul VI High School  'A'                            1:49.59   2    6  
  4 Archbishop Carroll  'A'                             1:51.35   2    4  
  5 Good Counsel  'A'                                   1:52.43   2    2  
  6 Bishop Ireton High School  'A'                      1:52.49   2    1  
  7 St.Mary's Ryken  'A'                                2:00.13   2 
 -- Bishop McNamara High School  'A'                         DQ   2 
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bishop McNamara High School  'A'                    4:02.17    10  
  2 Archbishop Carroll  'A'                             4:08.76     8  
  3 Paul VI High School  'A'                            4:09.49     6  
  4 St. John's High School  'A'                         4:11.19     4  
  5 Elizabeth Seton High School  'A'                    4:23.04     2  
  6 Good Counsel  'A'                                   4:26.66     1  
  7 St.Mary's Ryken  'A'                                4:52.64  
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bishop McNamara High School  'A'                    9:33.05    10  
  2 Paul VI High School  'A'                            9:40.93     8  
  3 Elizabeth Seton High School  'A'                   10:29.61     6  
  4 Good Counsel  'A'                                  11:19.29     4  
  5 O'Connell High School  'A'                         11:20.31     2  
  6 Academy of the Holy Cross  'A'                     11:26.32     1  
  7 St.Mary's Ryken  'A'                               13:26.01  
  8 Bishop Ireton High School  'A'                     13:33.01  
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Atkinson, Saniel             Mustangs               5-04.00    10  
  2 McCarty, Tiffany             St. John's High        5-02.00     8  
  3 Bond, Candace                Elizabeth Seton        5-00.00     6  
  4 Biechman, Kerry              Bishop Ireton Hi       4-10.00     4  
  5 Adams, Alicia                Elizabeth Seton       J4-10.00     2  
  6 Sturm, Alyson                Paul VI                4-06.00     1  
  7 Guarin, Tricia               Academy of the H      J4-06.00  
  8 Nieves, Kelsey               Paul VI                4-04.00  
  8 Frenche, Nsia                Mustangs               4-04.00  
 10 Piggott, Paige               Good Counsel           4-02.00  
 10 Tomlinson, Andrea            Bishop Ireton Hi       4-02.00  
 -- Cancido, Elizabeth           Bishop Ireton Hi            NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Blake, Lindsey               Mustangs              16-11.50    10  
  2 McCarty, Tiffany             St. John's High       16-11.00     8  
  3 Robinson, Teika              Elizabeth Seton       16-08.00     6  
  4 Mason, Monica                Mustangs              15-03.00     4  
  5 Roundtree, Chantele          Good Counsel          14-04.50     2  
  6 Bond, Candace                Elizabeth Seton       13-11.00     1  
  7 Benjamin, Lindsay            Elizabeth Seton       13-10.50  
  8 Moppet, Augustina            Bishop Ireton Hi      13-08.00  
  9 Mitchell, Laura              O'Connell High S      13-05.50  
 10 Johnson, Courtney            Mustangs              13-00.00  
 11 Archer-Lee, Jamilah          Good Counsel          12-00.00  
 12 Daniel, Dana                 St.Mary's Ryken       11-00.50  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Robinson, Teika              Elizabeth Seton       34-10.00    10  
  2 Hopkins-Navies, Imani        Paul VI               34-06.00     8  
  3 Goldsmith, Marlissa          Mustangs              33-03.25     6  
  4 Benjamin, Lindsay            Elizabeth Seton       32-07.75     4  
  5 Adams, Alicia                Elizabeth Seton       32-03.50     2  
  6 Biechman, Kerry              Bishop Ireton Hi      31-07.50     1  
  7 Manning, Carolyn             Paul VI               31-06.00  
  8 Frenche, Deiona              Mustangs              31-05.00  
  9 Rinkenberg, Cahy             Paul VI               30-10.50  
 10 Mitchell, Laura              O'Connell High S      30-06.50  
 11 Anderson, Marie              Mustangs              30-04.50  
 12 Moppet, Augustina            Bishop Ireton Hi      30-01.00  
 13 Tomlinson, Andrea            Bishop Ireton Hi      28-02.50  
 14 St. George, Julie            O'Connell High S      26-09.00  
 15 Macedonia, Anna              O'Connell High S      24-04.75  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brown, Brittney              Elizabeth Seton       34-06.25    10  
  2 Marshall, Eleia              Paul VI               31-07.25     8  
  3 Pope, Terie                  Mustangs              30-06.50     6  
  4 Brinkley, Danielle           Elizabeth Seton       29-03.00     4  
  5 Tucker, Kayla                Elizabeth Seton       27-03.50     2  
  6 Nkodo, Julie                 Good Counsel          27-03.25     1  
  7 Blake, Hadyyah               Mustangs              27-03.00  
  8 Einerson, Crissy             Bishop Ireton Hi      26-10.50  
  9 Hill, Lisa                   Good Counsel          26-00.00  
 10 Ngami, Magaret               Mustangs              24-09.75  
 11 McKenzie, Mia                Good Counsel          24-09.25  
 12 Buckner, Lindsey             Bishop Ireton Hi      22-08.75  
 13 Lyons, Jasmine               Archbishop Carro      22-04.75  
 14 Allen, Mikesha               St. John's High       21-11.50  
 15 Schmidtt, Gretchen           O'Connell High S      21-11.00  
 16 Ezeoryebuchi, Ijeoma         St.Mary's Ryken       19-11.25  
 17 Pampillonia, Nicole          St. John's High       18-04.00  
 18 Graham, Becky                St.Mary's Ryken       13-05.25  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brinkley, Danielle           Elizabeth Seton          89-08    10  
  2 McKenzie, Mia                Good Counsel             86-11     8  
  3 Brown, Brittney              Elizabeth Seton          86-00     6  
  4 Tucker, Kayla                Elizabeth Seton          85-02     4  
  5 Nkodo, Julie                 Good Counsel             80-11     2  
  6 Hill, Lisa                   Good Counsel             79-04     1  
  7 Ngami, Magaret               Mustangs                 79-00  
  8 Schuck, Andrea               St.Mary's Ryken          78-05  
  9 Pope, Terie                  Mustangs                 71-04  
 10 Einerson, Crissy             Bishop Ireton Hi         70-04  
 10 Marshall, Eleia              Paul VI                  70-04  
 12 Blake, Hadyyah               Mustangs                 67-10  
 13 Allen, Mikesha               St. John's High          67-01  
 14 Buckner, Lindsey             Bishop Ireton Hi         65-11  
 15 Finkenauer, Lauren           St.Mary's Ryken          62-06  
 16 Schmidtt, Gretchen           O'Connell High S         61-00  
 17 Pampillonia, Nicole          St. John's High          58-11  
 18 Delgaudio, Julia             O'Connell High S         51-04  
 19 Graham, Becky                St.Mary's Ryken          33-02  
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Anderson, Aaron              Mustangs                 10.93q  4 
  2 Sykes, Jamaule               Demata High Scho         11.00q  2 
  3 Dunston, Charles             Archbishop Carro         11.03q  2 
  4 Roberts, James               St. John's High          11.26q  3 
  5 Armstrong, Delonte'          St. John's High          11.28q  4 
  5 Cooper Jr., Michael          Demata High Scho         11.28q  1 
  7 Sutton, Kendall              Demata High Scho         11.29q  4 
  8 Higgs, Daryn                 Archbishop Carro         11.32q  1 
  9 Joseph, Jorell               Bishop Ireton Hi         11.70   3 
 10 Pinder, Brian                St. John's High          11.90   1 
 11 Johnson, CJ                  O'Connell High S         11.92   3 
 12 Folkes, Howard               Mustangs                 11.95   2 
 13 Spencer, Daryl               Paul VI                  11.98   2 
 14 Williams, Rayyvonn           Mustangs                 12.02   2 
 15 Johnston, Alex               Gonz.                    12.10   4 
 16 Enweze, Larry                Good Counsel             12.19   4 
 17 Brown, Chris                 Good Counsel             12.24   3 
 18 Marquez, Tony                Bishop Ireton Hi         12.84   3 
 19 Zigo, tommy                  Paul VI                  13.01   1 
 20 Peters, Brett                Paul VI                  13.04   3 
 21 Aguillar, Carlos             Good Counsel             13.11   4 
 21 Ojo, Mayowa                  St.Mary's Ryken          13.11   2 
 
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Anderson, Aaron              Mustangs                 11.04    10  
  2 Sykes, Jamaule               Demata High Scho         11.05     8  
  3 Roberts, James               St. John's High          11.27     6  
  4 Sutton, Kendall              Demata High Scho         11.31     4  
  5 Cooper Jr., Michael          Demata High Scho         11.34     2  
  6 Dunston, Charles             Archbishop Carro         11.41     1  
  7 Higgs, Daryn                 Archbishop Carro         11.46  
  8 Armstrong, Delonte'          St. John's High          11.48  
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Anderson, Aaron              Mustangs                 22.10q  3 
  2 Samuels, Jeremy              Demata High Scho         22.16q  2 
  3 Sykes, Jamaule               Demata High Scho         22.26q  1 
  4 Dunston, Charles             Archbishop Carro         22.43q  1 
  5 Roberts, James               St. John's High          22.63q  2 
  6 Cooper Jr., Michael          Demata High Scho         22.70q  4 
  7 Williams, Adrian             St. John's High          22.87q  4 
  8 Higgs, Daryn                 Archbishop Carro         22.94q  3 
  9 Fisher, Tyler                Gonz.                    23.21   4 
 10 Joseph, Jorell               Bishop Ireton Hi         23.72   3 
 11 McDonald, Adrian             St. John's High          23.94   4 
 12 Johnson, CJ                  O'Connell High S         24.10   1 
 13 Hart, Donald                 Paul VI                  24.21   1 
 14 Edgerton, Trent              Archbishop Carro         24.57   3 
 15 Brown, Chris                 Good Counsel             24.69   2 
 16 Williams, Rayyvonn           Mustangs                 24.83   4 
 17 Tucker, Danavin              Mustangs                 24.84   1 
 18 Christopher, Curly           Gonz.                    25.52   4 
 19 Gillispie, Callan            Good Counsel             25.83   2 
 20 Marquez, Tony                Bishop Ireton Hi         26.26   3 
 21 Aguillar, Carlos             Good Counsel             26.74   2 
 
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Anderson, Aaron              Mustangs                 22.07    10  
  2 Sykes, Jamaule               Demata High Scho         22.26     8  
  3 Samuels, Jeremy              Demata High Scho         22.58     6  
  4 Roberts, James               St. John's High          22.63     4  
  5 Dunston, Charles             Archbishop Carro         22.93     2  
  6 Williams, Adrian             St. John's High          23.21     1  
  7 Higgs, Daryn                 Archbishop Carro         23.33  
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Samuels, Jeremy              Demata High Scho         48.27   3   10  
  2 Lee, Randy                   Archbishop Carro         48.63   3    8  
  3 Dunston, Charles             Archbishop Carro         49.83   3    6  
  4 Suber, Sean                  Demata High Scho         50.50   3    4  
  5 Williams, Ola                St. John's High          51.12   3    2  
  6 McKinnon, Travis             Demata High Scho         52.01   3    1  
  7 Drewery, Malcolm             St. John's High          52.03   2 
  8 Rodriguez, Andrew            Bishop Ireton Hi         52.30   2 
  9 Omire-Mayor, Daryl           St. John's High          52.49   2 
 10 Gormley, Mykl                Mustangs                 52.55   2 
 11 Brown, Christopher           Mustangs                 54.08   1 
 12 Jackey, Chris                Paul VI                  54.13   2 
 13 Spoher, Peter                Bishop Ireton Hi         54.70   1 
 14 Hernandez, Joe               Good Counsel             54.80   1 
 15 Richaad, Reed                Gonz.                    55.36   2 
 16 Hamilton, Mark               Good Counsel             55.86   2 
 17 Turner, Kris                 Gonz.                    55.97   1 
 18 Bonner, Gary                 Good Counsel             57.10   2 
 19 Tchong, Vincent              Paul VI                  57.51   1 
 20 Gardner, Matthew             O'Connell High S       1:02.25   1 
 21 Trevan, Victor               St.Mary's Ryken        1:08.86   1 
 -- Anderson, Aaron              Mustangs                    DQ   3 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Taylor, Aaron                Gonz.                  1:57.12    10  
  2 Chapman, Joseph              Mustangs               1:57.62     8  
  3 Shields, Evans               Gonz.                  1:59.28     6  
  4 Reid-Carthan, Brione         Archbishop Carro       2:01.12     4  
  5 Rogers, Chad                 Demata High Scho       2:02.28     2  
  6 Statom, Jevon                Demata High Scho       2:03.50     1  
  7 Ward, Carter                 Gonz.                  2:04.02  
  8 Sagar, Robert                Bishop Ireton Hi       2:07.22  
  9 Mitchell, William            Demata High Scho       2:07.29  
 10 Jarvis, Andrew               O'Connell High S       2:08.19  
 11 Hamilton, Mark               Good Counsel           2:08.66  
 12 Gormley, Mykl                Mustangs               2:10.07  
 13 Rivero, Kevin                Bishop Ireton Hi       2:10.52  
 14 Herndon, Nick                Bishop Ireton Hi       2:10.63  
 15 Brown, Christopher           Mustangs               2:11.64  
 16 Bourne, Dan                  O'Connell High S       2:12.48  
 17 Drewery, Malcolm             St. John's High        2:13.15  
 18 Bock, Mike                   Good Counsel           2:13.87  
 19 Lee, Randy                   Archbishop Carro       2:15.34  
 20 Castelli, Nick               Paul VI                2:16.53  
 21 McGinn, Ian                  Paul VI                2:21.36  
 22 Bales, Austin                St.Mary's Ryken        2:28.40  
 23 Horne, Charles               Paul VI                2:31.78  
 23 Zimmerman, Matt              St.Mary's Ryken        2:31.78  
 25 Sullivan, David              Good Counsel           2:37.98  
 25 Burke, Danny                 St.Mary's Ryken        2:37.98  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sagar, Robert                Bishop Ireton Hi       4:28.25    10  
  2 Chandler, Matt               Gonz.                  4:32.32     8  
  3 Mitchell, William            Demata High Scho       4:32.48     6  
  4 Kelly, Tom                   Gonz.                  4:37.81     4  
  5 Bock, Mike                   Good Counsel           4:39.19     2  
  6 Jarvis, Andrew               O'Connell High S       4:41.74     1  
  7 Riehle, Hudson               Gonz.                  4:43.03  
  8 Benkhardra, Brian            Demata High Scho       4:44.53  
  9 Herndon, Nick                Bishop Ireton Hi       4:49.14  
 10 McDermott, Ian               Good Counsel           4:50.92  
 11 Rivero, Kevin                Bishop Ireton Hi       4:53.97  
 12 Malloy, Billy                O'Connell High S       4:55.89  
 13 Tynan, Mark                  O'Connell High S       4:56.82  
 14 McGinn, Ian                  Paul VI                4:56.86  
 15 Castelli, Nick               Paul VI                4:58.62  
 16 Hankins, Ian                 St. John's High        4:59.24  
 17 Horne, Charles               Paul VI                5:00.72  
 18 Garcia, Josemar              Archbishop Carro       5:04.01  
 19 Patterson, Robert            Demata High Scho       5:04.49  
 20 Thornton, Johnathan          Mustangs               5:08.09  
 21 Pulford, Matt                Good Counsel           5:10.27  
 22 Mitchell, John               St. John's High        5:18.86  
 23 Krasnesky, Karl              St.Mary's Ryken        5:19.31  
 24 Zimmerman, Matt              St.Mary's Ryken        5:28.62  
 25 Niska, Robert                St. John's High        5:31.25  
 26 Simms, Will                  St.Mary's Ryken        5:47.62  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chandler, Matt               Gonz.                  9:42.30    10  
  2 Sagar, Matt                  Bishop Ireton Hi       9:53.39     8  
  3 Kelly, Tom                   Gonz.                  9:53.44     6  
  4 Riehle, Hudson               Gonz.                 10:13.81     4  
  5 Mitchell, William            Demata High Scho      10:20.51     2  
  6 Jarvis, Andrew               O'Connell High S      10:22.75     1  
  7 McGinn, Ian                  Paul VI               10:25.70  
  8 Benkhardra, Brian            Demata High Scho      10:27.20  
  9 McDermott, Ian               Good Counsel          10:34.05  
 10 Patterson, Robert            Demata High Scho      10:34.52  
 11 Tynan, Mark                  O'Connell High S      10:37.69  
 12 Horne, Charles               Paul VI               10:51.85  
 13 Garcia, Josemar              Archbishop Carro      10:56.49  
 14 Stafford, Ross               Good Counsel          10:56.56  
 15 Wojtan, Eddie                Paul VI               10:57.01  
 16 Hankins, Ian                 St. John's High       10:57.64  
 17 Krasnesky, Karl              St.Mary's Ryken       11:28.26  
 18 Blake, Pat                   Bishop Ireton Hi      11:31.43  
 19 Vacarro, Stephen             Bishop Ireton Hi      11:45.84  
 20 Czuijko, Steve               Good Counsel          12:02.95  
 21 Burke, Danny                 St.Mary's Ryken       12:22.59  
 22 Simms, Will                  St.Mary's Ryken       12:22.93  
 
Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Daley, Geoffrey              Demata High Scho         15.00   2   10  
  2 Williams, Ola                St. John's High          15.01   2    8  
  3 Harris, Earl                 Mustangs                 15.49   2    6  
  4 Fisher, Tyler                Gonz.                   J15.49   2    4  
  5 Cooper, Gregory              Paul VI                  16.36   2    2  
  6 Thompson, Brian              Mustangs                 16.52   1    1  
  7 Sanders, Darryl              Demata High Scho         17.33   2 
  8 Parker, Matt                 Paul VI                  17.91   2 
  9 Peters, James                Demata High Scho         18.01   1 
 10 Clark, Brandon               Good Counsel             18.73   2 
 11 Chauteh, Mark                O'Connell High S         18.90   1 
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Daley, Geoffrey              Demata High Scho         40.23   3   10  
  2 Putman, Tyrone               Gonz.                    40.28   3    8  
  3 Harris, Earl                 Mustangs                 40.73   3    6  
  4 Chapman, Joseph              Mustangs                 41.56   3    4  
  5 Warner, David                Archbishop Carro         42.36   3    2  
  6 Cooper, Gregory              Paul VI                  42.96   3    0.5
  6 Nichols, Mark                Bishop Ireton Hi         42.96   2    0.5
  8 Bohigian, James              Bishop Ireton Hi         42.98   2 
  9 Myers, Jordan                Good Counsel             43.79   2 
 10 Chauteh, Mark                O'Connell High S         43.97   3 
 11 Goins, Chris                 Archbishop Carro         44.00   2 
 12 Thompson, Brian              Mustangs                 44.58   3 
 13 Sanders, Darryl              Demata High Scho         44.63   2 
 14 Salvadore, Mark              Good Counsel             44.85   2 
 15 Obordo, Matt                 Good Counsel             45.56   2 
 16 Parker, Matt                 Paul VI                  45.74   2 
 17 Rawlings, Joshua             St.Mary's Ryken          48.15   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 St. John's High School  'A'                           42.92   2   10  
  2 DeMatha High School  'A'                              44.01   2    8  
  3 Archbishop Carroll  'A'                               44.20   2    6  
  4 Bishop McNamara High School  'A'                      45.83   2    4  
  5 Paul VI High School  'A'                              46.03   2    2  
  6 Gonzaga College H.S.  'A'                             46.27   2    1  
  7 Bishop Ireton High School  'A'                        46.56   1 
  8 Good Counsel  'A'                                     46.71   1 
  9 O'Connell High School  'A'                            47.03   2 
 10 St.Mary's Ryken  'A'                                  49.68   1 
 
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 DeMatha High School  'A'                            1:28.64   2   10  
  2 Archbishop Carroll  'A'                             1:33.37   2    8  
  3 Gonzaga College H.S.  'A'                           1:34.14   2    6  
  4 Bishop Ireton High School  'A'                      1:37.62   1    4  
  5 Paul VI High School  'A'                            1:43.12   2    2  
  6 Good Counsel  'A'                                   1:43.23   2    1  
  7 St.Mary's Ryken  'A'                                1:43.35   2 
 -- Bishop McNamara High School  'A'                         DQ   1 
 -- St. John's High School  'A'                              DQ   2 
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 DeMatha High School  'A'                            3:25.38    10  
  2 St. John's High School  'A'                         3:30.53     8  
  3 Bishop McNamara High School  'A'                    3:31.93     6  
  4 Archbishop Carroll  'A'                             3:34.63     4  
  5 Gonzaga College H.S.  'A'                           3:35.67     2  
  6 Bishop Ireton High School  'A'                      3:44.50     1  
  7 Paul VI High School  'A'                            3:46.78  
  8 Good Counsel  'A'                                   3:51.72  
  9 St.Mary's Ryken  'A'                                4:37.66  
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Gonzaga College H.S.  'A'                           8:07.77    10  
  2 Archbishop Carroll  'A'                             8:09.13     8  
  3 DeMatha High School  'A'                            8:19.58     6  
  4 Bishop McNamara High School  'A'                    8:32.75     4  
  5 Bishop Ireton High School  'A'                      8:51.56     2  
  6 Good Counsel  'A'                                   8:52.46     1  
  7 Paul VI High School  'A'                            9:08.73  
  8 St. John's High School  'A'                         9:11.46  
  9 St.Mary's Ryken  'A'                                9:11.78  
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Williams, Rayyvonn           Mustangs               6-00.00    10  
  2 Samuels, Jeremy              Demata High Scho      J6-00.00     8  
  3 Enweze, Larry                Good Counsel           5-10.00     6  
  4 Jackson, Michael             St. John's High       J5-10.00     4  
  5 Ettah, Odohi                 St. John's High       J5-10.00     2  
  6 Llames, George               O'Connell High S       5-08.00     1  
  7 Wesley, Darrell              St. John's High       J5-08.00  
  8 Forde, Nicholas              Archbishop Carro      J5-08.00  
  9 Trimble, Jordan              O'Connell High S       5-06.00  
 10 Gillispie, Callan            Good Counsel           5-04.00  
 11 Tate, Isahia                 Demata High Scho       5-02.00  
 12 Thompson, Brian              Mustangs              J5-02.00  
 13 Tate, Kenny                  Demata High Scho       5-00.00  
 -- Pulford, Matt                Good Counsel                NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sykes, Jamaule               Demata High Scho      22-01.00    10  
  2 Anderson, Aaron              Mustangs              21-10.25     8  
  3 Putman, Tyrone               Gonz.                 21-01.25     6  
  4 Stevens, Gabriel             Demata High Scho      20-11.25     4  
  5 Forde, Nicholas              Archbishop Carro      20-07.00     2  
  6 Hill, David                  Demata High Scho      20-04.00     1  
  7 Jackson, Michael             St. John's High       18-11.25  
  8 Harris, Earl                 Mustangs              18-10.75  
  9 Enweze, Larry                Good Counsel          18-00.50  
 10 Joseph, Justin               Bishop Ireton Hi      17-11.25  
 11 Tyson 2nd, Edward            Mustangs              17-09.25  
 12 Clements, Brad               St.Mary's Ryken       17-08.50  
 13 Gillispie, Callan            Good Counsel          16-11.00  
 14 Spencer, Daryl               Paul VI               16-10.25  
 15 Aguillar, Carlos             Good Counsel          16-06.50  
 16 Ojo, Mayowa                  St.Mary's Ryken       16-03.75  
 17 Tchong, Vincent              Paul VI               15-05.50  
 -- Gordon, Rob                  Archbishop Carro          FOUL  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Putman, Tyrone               Gonz.                 45-04.00    10  
  2 Sykes, Jamaule               Demata High Scho      44-09.00     8  
  3 Trimble, Jordan              O'Connell High S      43-00.00     6  
  4 Stevens, Gabriel             Demata High Scho      42-07.00     4  
  5 Hill, David                  Demata High Scho      41-09.00     2  
  6 Forde, Nicholas              Archbishop Carro      38-11.75     1  
  7 Jackson, Michael             St. John's High       37-07.00  
  8 Tyson 2nd, Edward            Mustangs              37-03.00  
  9 Clements, Brad               St.Mary's Ryken       36-10.25  
 10 Tucker, Danavin              Mustangs              36-10.00  
 11 Joseph, Justin               Bishop Ireton Hi      36-05.00  
 12 Glover, Evan                 St. John's High       35-11.50  
 13 Bynum, Blake                 Bishop Ireton Hi      35-10.25  
 14 Thompson, Brian              Mustangs              34-04.00  
 15 Wesley, Darrell              St. John's High       34-02.50  
 16 Obordo, Matt                 Good Counsel          34-02.00  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Matheny, Danny               Paul VI               51-07.00    10  
  2 Chen, Matt                   Good Counsel          43-05.00     8  
  3 Brooks, Aaron                Demata High Scho      42-07.25     6  
  4 Gadway, Cameron              Bishop Ireton Hi      41-01.75     4  
  5 Vereen, Justin               Good Counsel          40-05.50     2  
  6 Whearry, Allen               Gonz.                 40-04.75     1  
  7 Thomas, Ricardo              Mustangs              39-03.75  
  8 Johns, Alex                  Gonz.                 38-08.25  
  9 Bradley, John                Gonz.                 37-05.25  
 10 Gordon-Hamm, Devon           Good Counsel          36-04.25  
 11 Soltis, Alex                 Paul VI               36-02.75  
 12 Mills, Daquan                Mustangs              35-04.75  
 13 Kelly, Charles               Demata High Scho      34-09.75  
 14 Watson, Alejandro            Demata High Scho      34-09.50  
 15 Zimmerman, Will              St.Mary's Ryken       31-05.25  
 16 Mitchell, Matt               St. John's High       26-07.50  
 17 Mills, Jamarr                St. John's High       24-08.00  
 18 Zimmerman, Matt              St.Mary's Ryken       23-08.00  
 19 Priznar, Damian              St. John's High       23-04.75  
 20 Bales, Austin                St.Mary's Ryken       23-02.50  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Vereen, Justin               Good Counsel            141-08    10  
  2 Matheny, Danny               Paul VI                 133-00     8  
  3 Gadway, Cameron              Bishop Ireton Hi        131-10     6  
  4 Johns, Alex                  Gonz.                   128-05     4  
  5 Whearry, Allen               Gonz.                   124-06     2  
  6 Kelly, Charles               Demata High Scho        124-04     1  
  7 Bradley, John                Gonz.                   120-10  
  8 Brooks, Aaron                Demata High Scho        119-01  
  9 Kappler, Jon                 Bishop Ireton Hi        113-03  
 10 Watson, Alejandro            Demata High Scho        111-04  
 11 Lara, Luis                   Good Counsel            103-05  
 12 Thomas, Ricardo              Mustangs                 96-11  
 13 Lopez, Elias                 Good Counsel             93-09  
 14 McCabe, Tim                  O'Connell High S         92-02  
 15 Reynolds, Charlie            O'Connell High S         86-06  
 16 Zimmerman, Will              St.Mary's Ryken          84-01  
 17 Reynolds, Jamie              O'Connell High S         74-07  
 18 Mitchell, Matt               St. John's High          72-09  
 19 Mills, Jamarr                St. John's High          66-07  
 20 Trevan, Victor               St.Mary's Ryken          65-10  
 21 Priznar, Damian              St. John's High          63-03  
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) BISHOP MCNAMARA HIGH SCHOO 125        2) Elizabeth Seton High Scho 120   
    3) St. John's High School      82        4) Archbishop Carroll         66   
    5) Paul VI High School         56        6) Good Counsel               38   
    7) Bishop Ireton High School   16        8) O'Connell High School      14   
    9) Academy of the Holy Cross    8       10) St.Mary's Ryken             2   
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) DeMatha High School        152        2) GONZAGA COLLEGE H.S.      102   
    3) BISHOP MCNAMARA HIGH SCHOO  77        4) Archbishop Carroll         52   
    5) St. John's High School      45        6) Bishop Ireton High School  35.50
    7) Good Counsel                30        8) Paul VI High School        24.50
    9) O'Connell High School        9                                           



Return to Top

Email | About