MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




MD Indoor State Meet
Maryland Indoor State Championships History
Hosted By: MPSSAA
Landover, Maryland
2003-02-24

  

Maryland State Meet
2/24/2003 - 2/25/2003 - Prince George County Complex, Landover, MD
Maryland State Meet 

4A/3A Boys

Boys

               Men - 4A-3A - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Suitland                    72        2) C. H. Flowers              42   
    3) MERGENTHALER                39        4) Thomas Johnson             21   
    5) COLONEL ZADOK MAGRUDER      20        6) Oxon Hill                  19   
    7) High Point                  17        7) WALTER JOHNSON-L           17   
    7) PERRY HALL                  17       10) Patuxent-L                 16   
   10) C. MILTON WRIGHT            16       10) SOUTH RIVER                16   
   13) Bowie                       13       14) Frederick                  11   
   15) GAITHERSBURG                10       15) Largo                      10   
   17) DULANEY-L                    7       18) DAMASCUS                    6   
   18) THOMAS WOOTTON               6       20) BROADNECK                   5   
   21) Severna Park                 4       21) SHERWOOD                    4   
   23) NORTH COUNTY                 3       23) Eleanor Roosevelt           3   
   25) WALBROOK                     2       25) WATKINS MILL                2   
   25) GLEN BURNIE                  2       28) WOODLAWN                    1   
   28) CHESAPEAKE-AA                1                                  



Boys 55 Meter Dash 4A-3A
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Duru, Robert              12 Suitland                  6.47Q  2 
  2 Lane, Jameel              09 Suitland                  6.61Q  1 
  3 Manigault, Anthony        12 Largo                     6.58Q  2 
  4 Watson, Damon             12 Mervo                     6.64Q  1 
  5 Lewis, Andrew             11 Sherwood                  6.63Q  2 
  6 Hall, Lenard              12 Chesapeake-Aa             6.71Q  1 
  7 Wright, Ronald            12 Mervo                     6.65   2 
  8 Brown, Will               11 North County              6.75   2 
  9 Dobbins, Michael          12 Woodlawn                  6.76   1 
 10 Matomba, Motombo          11 Gaithersburg              6.85   2 
 11 perkins, lesli            11 Eleanor  Roosev           6.89   1 
 
Boys 55 Meter Dash 4A-3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Duru, Robert              12 Suitland                  6.41    10  
  2 Lane, Jameel              09 Suitland                  6.51     8  
  3 Manigault, Anthony        12 Largo                     6.57     6  
  4 Lewis, Andrew             11 Sherwood                  6.60     4  
  5 Watson, Damon             12 Mervo                     6.63     2  
  6 Hall, Lenard              12 Chesapeake-Aa             6.79     1  
 
Boys 300 Meter Dash 4A-3A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Young, Daryl              12 C. H. Flower             35.63   3   10  
  2 Duru, Robert              12 Suitland                 35.65   2    8  
  3 Aromire, Afolabi          10 C. H. Flower             35.85   3    6  
  4 Wright, Frankie           12 Mervo                    35.90   3    4  
  5 Williams, Derrcik         11 Eleanor  Roosev          35.97   2    2  
  6 Hopkins, Chris            12 North County             36.43   3    1  
  7 Lane, Jameel              09 Suitland                 36.62   2 
  8 Hall, Marcus              09 Oxon Hill                36.79   1 
  9 davis, therrian           10 Eleanor  Roosev          36.88   2 
 10 Butler, Darrius           12 Oxon Hill                37.01   2 
 11 Prado, Ricardo            12 Churchill                37.39   1 
 12 Young, Joseph             12 Woodlawn                 37.47   3 
 13 Corprew, LeTroy           12 Suitland                 37.50   2 
 14 Browne, Adam              12 Watkins Mill             37.98   1 
 
Boys 500 Meter Run 4A-3A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Wright, Frankie           12 Mervo                  1:06.43   2   10  
  2 Wright, Nick              12 Thomas Johnson         1:07.18   1    8  
  3 Quashie, Kendell          11 High Point             1:07.21   2    6  
  4 Cross, Yaphet             11 Suitland               1:07.62   2    4  
  5 McGill, Serge'            11 Suitland               1:07.75   1    2  
  6 Holiday, Quinton          12 Mervo                  1:09.53   2    1  
  7 Hopkins, Chris            12 North County           1:09.67   1 
  8 Davis, Jordan             12 Woodlawn               1:09.89   2 
  9 Simms, David              11 Walter Johnson         1:10.84   1 
 10 Mitchell, Ken             11 Perry Hall             1:12.07   2 
 11 Lyons, Greg               12 Parkville              1:13.26   1 
 
Boys 800 Meter Run 4A-3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Matthews, Isaac           12 Oxon Hill              1:58.15    10  
  2 Cross, Yaphet             11 Suitland               1:59.63     8  
  3 Bojonov, Emil             12 Dulaney                2:00.40     6  
  4 Coleman, Julis            10 Mervo                  2:02.33     4  
  5 Anderson, Keith           12 High Point             2:04.32     2  
  6 Younger, Andrew           11 Broadneck              2:05.66     1  
  7 Novick, Peter             12 Walter Johnson         2:06.14  
  8 Henry, Samuel             11 Woodlawn               2:07.37  
  9 Ogle, Brian               11 Frederick              2:09.06  
 10 Carmer, Andy              12 Dulaney                2:11.55  
 11 Holiday, Quinton          12 Mervo                  2:13.22  
 12 Lynch, Brandon            11 Mervo                  2:13.62  
 
Boys 1600 Meter Run 4A-3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Yohannes, Awit            12 Magruder               4:19.62    10  
  2 Srowikowsk, Jesse         12 C. Milton Wright       4:21.70     8  
  3 Pauley, Eric              12 Gaithersburg           4:24.84     6  
  4 Younger, Andrew           11 Broadneck              4:38.12     4  
  5 Wojciehowski, Joe         11 North County           4:38.47     2  
  6 Jura, Jason               11 Dulaney                4:42.31     1  
  7 Ludington, Zach           12 Severna Park           4:46.29  
  8 Witter, John                 Eleanor  Roosev        4:46.68  
  9 Greenfield, Ronald        12 Eleanor  Roosev        4:55.12  
 10 Southwood, William        11 Arundel                5:00.68  
 11 Jesien, Andrew            10 Walter Johnson         5:03.22  
 
Boys 3200 Meter Run 4A-3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Yohannes, Awit            12 Magruder               9:44.50    10  
  2 Srowikowsk, Jesse         12 C. Milton Wright       9:58.90     8  
  3 Plummers, Steve           12 South River           10:02.50     6  
  4 Magette, Chris            12 Severna Park          10:09.00     4  
  5 Peterson, Brenton         12 Watkins Mill          10:09.30     2  
  6 Lemon, Chris              12 Thomas Johnson        10:13.10     1  
  7 Pins, Tony                12 R. Montgomery         10:24.10  
  8 Abed, Daniel              12 Severna Park          10:30.50  
  9 McClaskey, Lee            12 Glen Burnie           10:31.00  
 10 Lawrence, Marshall        10 Thomas Johnson        10:33.10  
 11 Lyon, Jeff                11 Whitman               10:38.90  
 12 Hamill, Kellen            10 Broadneck             10:51.40  
 
Boys 55 Meter Hurdles 4A-3A
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Beard, Ronnie             12 Frederick                 7.56Q  2 
  2 Moore, Darnell            12 Suitland                  7.81Q  1 
  3 Williams, Deyon           12 Suitland                  7.64Q  2 
  4 Queen, Chris              12 Glen Burnie               8.26Q  1 
  5 Cuff, Anthony             12 C. H. Flower              7.74Q  2 
  6 Crone, Josh               12 Gaithersburg              8.27Q  1 
  7 Young, Joseph             12 Woodlawn                  8.26   2 
  8 Perry, Eugene             12 Meade                     8.33   1 
  9 Fleig, Brandon            11 Chesapeake-Aa             8.53   1 
 10 Kostov, Kirill            10 Wootton                   8.62   2 
 11 Logan, Pasco              12 Chesapeake-Aa             8.65   1 
 
Boys 55 Meter Hurdles 4A-3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Beard, Ronnie             12 Frederick                 7.40    10  
  2 Moore, Darnell            12 Suitland                  7.63     8  
  3 Cuff, Anthony             12 C. H. Flower              7.75     6  
  4 Crone, Josh               12 Gaithersburg              8.10     4  
  5 Queen, Chris              12 Glen Burnie               8.21     2  
 -- Williams, Deyon           12 Suitland                    FS  
 
Boys 4x200 Meter Relay 4A-3A
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mergenthaler  'A'                                   1:31.19   3   10  
  2 Suitland  'A'                                       1:31.20   2    8  
  3 C. H. Flowers  'A'                                  1:31.53   3    6  
  4 Largo  'A'                                          1:32.25   3    4  
  5 Oxon Hill  'A'                                      1:32.31   2    2  
  6 Eleanor Roosevelt  'A'                              1:33.10   2    1  
  7 Northwestern-PG  'A'                                1:34.99   2 
  8 Thomas Johnson  'A'                                 1:35.15   2 
  9 Woodlawn  'A'                                       1:35.79   3 
 10 North County  'A'                                   1:36.94   2 
 11 Old Mill  'A'                                       1:37.23   3 
 12 Sherwood  'A'                                       1:38.32   1 
 13 Meade  'A'                                          1:38.62   1 
 14 Damascus  'A'                                       1:39.90   1 
 -- Winston Churchill  'A'                                   FS   3 
 
Boys 4x400 Meter Relay 4A-3A
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 C. H. Flowers  'A'                                  3:26.98   2   10  
  2 Suitland  'B'                                       3:31.40   1    8  
  3 Oxon Hill  'A'                                      3:35.00   2    6  
  4 High Point  'A'                                     3:35.44   1    4  
  5 Walter Johnson-L  'A'                               3:37.19   1    2  
  6 Woodlawn  'A'                                       3:38.14   2    1  
  7 Old Mill  'A'                                       3:39.57   1 
  8 Mergenthaler  'A'                                   3:40.95   2 
  9 North County  'A'                                   3:41.84   2 
 10 Glen Burnie  'A'                                    3:42.53   1 
 11 Watkins Mill  'A'                                   3:43.14   1 
 12 Winston Churchill  'A'                              3:43.16   2 
 
Boys 4x800 Meter Relay 4A-3A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Walter Johnson-L  'A'                               8:12.68    10  
  2 Mergenthaler  'A'                                   8:13.67     8  
  3 Damascus  'A'                                       8:19.66     6  
  4 C. H. Flowers  'A'                                  8:19.79     4  
  5 High Point  'A'                                     8:25.17     2  
  6 Oxon Hill  'A'                                      8:25.29     1  
  7 Dulaney-L  'A'                                      8:28.29  
  8 Broadneck  'A'                                      8:31.39  
  9 Winston Churchill  'A'                              8:31.73  
 10 Thomas Johnson  'A'                                 8:35.75  
 11 Old Mill  'A'                                       8:39.17  
 12 Westminster  'A'                                    8:54.18  


Boys High Jump 5'6" 4A-3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bukosky, Mike             12 Perry Hall             6-02.00    10  
  2 Williams, Deyon           12 Suitland               6-02.00     8  
  3 Burtis, Brian             12 Bowie                  6-00.00     5  
  3 Smith, Jarrett            12 Perry Hall             6-00.00     5  
  5 Singleton, Davon          12 Walbrook               6-00.00     2  
  6 Martinez, Geovanni        12 Frederick              6-00.00     1  
  7 Perry, Brent              12 Arundel                5-10.00  
  8 Price, Robert             11 Magruder               5-10.00  
  9 Herring, Josh             12 Chesapeake-Aa          5-10.00  
 10 Powell, Eliot             10 Broadneck              5-08.00  
 
Boys Pole Vault 10'6 4A-3A
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Dougherty, Martin         12 South River           13-00.00    10  
  2 Bree, Dennis              12 Thomas Johnson        12-06.00     8  
  3 Porter, Jason             12 Patuxent              12-00.00     6  
  4 Lukacs, Andrew            12 Walter Johnson        11-06.00     4  
  5 Defontes, Ken             12 Perry Hall            11-06.00     2  
  6 Mattingly, Chris          12 South River           11-00.00  
  7 Skelly, Brian             12 Walter Johnson        11-00.00     1  
 -- Grubel, Brian             12 Severna Park                NH  
 -- Cenci, Dan                12 Parkville                   NH  
 -- Majerowicz, Chris         11 Chesapeake-Aa               NH  
 -- Lindeman, Aaron           12 Glen Burnie                 NH  
 
     

Maryland State Meet
2/24/2003 - 2/25/2003 - Prince George County Complex, Landover, MD
Maryland State Meet  

4A/3A Girls

Girls

                Women - 4A-3A - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Eleanor Roosevelt           62        2) Largo                      58   
    3) WESTERN                     37        4) C. H. Flowers              27   
    5) WALTER JOHNSON-L            25        6) BROADNECK                  24   
    7) C. MILTON WRIGHT            18.50     8) Patuxent-L                 14   
    9) DAMASCUS                    13.50    10) RICHARD MONTGOMERY-L       13   
   11) Thomas Stone-L              10       11) Oxon Hill                  10   
   11) GAITHERSBURG                10       11) LAKE CLIFTON               10   
   15) WESTMINSTER                  8       16) COLONEL ZADOK MAGRUDER      7   
   17) MERGENTHALER                 6       17) Laurel                      6   
   19) Thomas Johnson               4       20) Frederick                   2   
   20) WATKINS MILL                 2       20) QUINCE ORCHARD              2   
   23) WOODLAWN                     1       23) WALT WHITMAN                1   
   23) Suitland                     1                                    




Girls 55 Meter Dash 4A-3A
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Ponteen, Tiandra          12 Eleanor  Roosev           7.27Q  1 
  1 McKenzie, Natalie         12 Largo                     7.27Q  2 
  3 Golladay, Michaylin       09 Largo                     7.31Q  2 
  4 Warren, Nina              11 Gaithersburg              7.35Q  1 
  5 West-Nesbitt, Ashley      12 Western                   7.33Q  2 
  6 Settles, Teressa          12 Watkins Mill              7.39Q  1 
  7 john, nathandra           09 Eleanor  Roosev           7.37   2 
  8 Lewis, Theresa             9 Western                   7.46   1 
  9 Sommerville, Shalayah      9 Western                   7.48   2 
 10 Smith, Elaina             11 Gaithersburg              7.67   2 
 11 Marsh, Siobhan            10 Gaithersburg              7.69   1 
 12 Guthrie, Alexis           12 Mervo                     7.72   1 
 
Girls 55 Meter Dash 4A-3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 McKenzie, Natalie         12 Largo                     7.18    10  
  2 Golladay, Michaylin       09 Largo                     7.28     8  
  3 Warren, Nina              11 Gaithersburg              7.29     6  
  4 Ponteen, Tiandra          12 Eleanor  Roosev           7.33     4  
  5 Settles, Teressa          12 Watkins Mill              7.35     2  
  6 West-Nesbitt, Ashley      12 Western                   7.36     1  
 
Girls 300 Meter Dash 4A-3A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ponteen, Tiandra          12 Eleanor  Roosev          39.19   3   10  
  2 Sessa, Vanessa            12 Largo                    40.99   2    8  
  3 john, nathandra           09 Eleanor  Roosev          41.15   3    6  
  4 Golladay, Michaylin       09 Largo                    41.16   2    4  
  5 Brooks, Bobbi             12 Oxon Hill                41.30   2    2  
  6 Shaw, Laura               12 Walter Johnson           41.48   3    1  
  7 Sommerville, Shalayah      9 Western                  41.61   3 
  8 Warren, Nina              11 Gaithersburg             41.73   2 
  9 Love, Sharifa             10 R. Montgomery            41.77   3 
 10 Alexander, Ambria         10 C. H. Flower             41.92   2 
 11 Jones, Dara               10 C. H. Flower             42.38   2 
 12 Benjamin, Jodi            12 Woodlawn                 42.47   1 
 13 West-Nesbitt, Ashley      12 Western                  43.04   3 
 14 Isong, Sheila             11 Glen Burnie              43.90   1 
 15 Guthrie, Alexis           12 Mervo                    44.07   1 
 
Girls 500 Meter Run 4A-3A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ponteen, Tiandra          12 Eleanor  Roosev        1:15.73   2   10  
  2 Wallace, Latosha          12 Western                1:16.21   2    8  
  3 Davis, Sirdonea           11 Largo                  1:16.43   2    6  
  4 Anyanwu, Krystal          12 Eleanor  Roosev        1:17.11   1    4  
  5 Love, Sharifa             10 R. Montgomery          1:17.97   2    2  
  6 Williams, Alicia          12 Western                1:18.61   2    1  
  7 Sessa, Vanessa            12 Largo                  1:19.42   1 
  8 Rochester, Serina         12 R. Montgomery          1:20.69   2 
  9 Rivlin, Leigh             12 Walter Johnson         1:23.39   1 
 10 Mullen, April             12 Mervo                  1:26.74   1 
 11 Flury, Ali                 9 Broadneck              1:28.21   1 
 
Girls 800 Meter Run 4A-3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Anyanwu, Krystal          12 Eleanor  Roosev        2:18.88    10  
  2 Centrowitz, Lauren        11 Broadneck              2:19.60     8  
  3 Wallace, Latosha          12 Western                2:21.27     6  
  4 Williams, Alicia          12 Western                2:22.01     4  
  5 Kafi, Pollard             11 Eleanor  Roosev        2:23.15     2  
  6 McFadden, Whitney         11 Whitman                2:25.59     1  
  7 Truelove, Shawnna         12 Walter Johnson         2:30.08  
  8 Fry, Julie                10 Quince Orchard         2:33.04  
  9 Carter, Midchild          12 Western                2:33.70  
 10 Gunter, Stephanie         10 Oxon Hill              2:41.08  
 
Girls 1600 Meter Run 4A-3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Centrowitz, Lauren        11 Broadneck              5:02.54    10  
  2 Hendrick, Susan           12 Patuxent               5:21.07     8  
  3 Mullen, April             12 Mervo                  5:26.83     6  
  4 Saperstein, Rachael       10 Walter Johnson         5:27.38     4  
  5 Chavis, Anna              11 Walter Johnson         5:27.44     2  
  6 Bower, Beth               12 Quince Orchard         5:28.96     1  
  7 Newton, Stephanie         11 Severna Park           5:29.21  
  8 Rauenscraft, Mrgan         9 C. Milton Wright       5:33.38  
  9 Mciver, Chanda            11 Thomas Stone           5:34.48  
 10 Scurto, Natalie           11 North County           5:36.59  
 11 McHenry, Suzie            12 Damascus               5:36.99  
 12 Jones, Jovann             10 Largo                  5:55.37  
 
Girls 3200 Meter Run 4A-3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Buck, Kelli               10 C. Milton Wright      11:36.58    10  
  2 Rapsher, Trisha            9 Westminster           11:41.79     8  
  3 Hendrick, Susan           12 Patuxent              11:50.37     6  
  4 Nagle, Emily              10 Broadneck             11:51.35     4  
  5 Thibadeau, Sophie         12 Broadneck             11:51.54     2  
  6 Bower, Beth               12 Quince Orchard        11:55.76     1  
  7 Bond, Natalie             11 Dulaney               11:56.55  
  8 Newton, Stephanie         11 Severna Park          12:04.77  
  9 Heim, Ashley              12 Severna Park          12:14.78  
 10 Overbey, Rosie            12 Quince Orchard        12:16.96  
 11 Eisenbeiser, Kate         09 Severna Park          12:18.82  
 
Girls 55 Meter Hurdles 4A-3A
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Nesfield, Tiffany         11 C. H. Flower              8.19Q  2 
  2 West-Nesbitt, Ashley      12 Western                   8.63Q  1 
  3 Lewis, Theresa             9 Western                   8.57Q  2 
  4 Henderson, Angelique      11 Largo                     8.64Q  1 
  5 Shaw, Laura               12 Walter Johnson            8.73Q  1 
  6 Thompson, Angel           12 Western                   8.75Q  2 
  7 Griffin, Brittany         11 Meade                     9.03   1 
  8 Tressler, Cassie          12 Damascus                  9.41   1 
  9 Peterson, Megan           11 Thomas Johnson            9.42   1 
 10 Brennan, Erin             11 Quince Orchard            9.50   2 
 11 johnson, shana            10 Eleanor  Roosev           9.69   2 
 12 Evans, Sion               12 Watkins Mill              9.71   2 
 
Girls 55 Meter Hurdles 4A-3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Nesfield, Tiffany         11 C. H. Flower              8.15    10  
  2 West-Nesbitt, Ashley      12 Western                   8.48     8  
  3 Henderson, Angelique      11 Largo                     8.57     6  
  4 Thompson, Angel           12 Western                   8.66     4  
  5 Shaw, Laura               12 Walter Johnson            8.69     2  
  6 Lewis, Theresa             9 Western                   9.27     1  
 
Girls 4x200 Meter Relay 4A-3A
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 C. H. Flowers  'A'                                  1:46.33   2   10  
  2 Eleanor Roosevelt  'A'                              1:47.13   2    8  
  3 Oxon Hill  'A'                                      1:47.18   1    6  
  4 Western  'A'                                        1:47.35   2    4  
  5 Richard Montgomery-L  'A'                           1:48.24   1    2  
  6 Woodlawn  'A'                                       1:49.87   2    1  
  7 Gaithersburg  'A'                                   1:49.92   2 
  8 Frederick  'A'                                      1:50.81   1 
  9 Mergenthaler  'A'                                   1:51.00   2 
 10 Watkins Mill  'A'                                   1:52.68   1 
 11 Chesapeake-Aa  'A'                                  1:54.68   1 
 12 Glen Burnie  'A'                                    1:54.71   1 
 
Girls 4x400 Meter Relay 4A-3A
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Largo  'A'                                          4:03.90   2   10  
  2 Richard Montgomery-L  'A'                           4:05.80   2    8  
  3 Walter Johnson-L  'A'                               4:06.57   2    6  
  4 Eleanor Roosevelt  'A'                              4:08.51   1    4  
  5 Oxon Hill  'A'                                      4:12.60   1    2  
  6 Damascus  'A'                                       4:12.85   1    1  
  7 Western  'A'                                        4:17.40   2 
  8 Woodlawn  'A'                                       4:23.40   1 
  9 Broadneck  'A'                                      4:30.23   1 
 10 Glen Burnie  'A'                                    4:40.25   2 
 -- Mergenthaler  'A'                                       DNF   1 
 -- C. H. Flowers  'A'                                       DQ   2 
 
Girls 4x800 Meter Relay 4A-3A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Walter Johnson-L  'A'                               9:39.56    10  
  2 C. Milton Wright  'A'                               9:41.87     8  
  3 Largo  'A'                                          9:44.02     6  
  4 Eleanor Roosevelt  'B'                              9:55.33     4  
  5 Damascus  'A'                                      10:07.10     2  
  6 Richard Montgomery-L  'A'                          10:10.79     1  
  7 Walt Whitman  'A'                                  10:11.09  
  8 Severna Park  'A'                                  10:14.74  
  9 Oxon Hill  'A'                                     10:16.08  
 10 Broadneck  'A'                                     10:18.45  
 11 Westminster  'A'                                   10:19.07  
 12 North County  'A'                                  10:22.96  


Girls High Jump 4'6" 4A-3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tressler, Cassie          12 Damascus               5-04.00    10  
  2 Collins, Kristen          12 Magruder               5-02.00     7  
  2 Roper, Taitiana           12 C. H. Flower           5-02.00     7  
  4 Grimes, Lauren            11 Thomas Johnson         5-02.00     4  
  5 Routzann, Anna            12 Frederick              5-00.00     2  
  6 Beltz, Somanta            10 C. Milton Wright       5-00.00     0.5
  6 Hanson, Emma               9 Damascus               5-00.00     0.5
  8 Lilly, Katie              11 South River            4-08.00  
  9 Bossett, Kamilah          09 Largo                  4-08.00  
 10 Baker, Kaitlin            12 C. Milton Wright       4-08.00  
 -- Patton, Heather           10 Gaithersburg                NH  
 -- Thompson, Marcy           12 C. Milton Wright            NH  
 
Girls Pole Vault 7'0 4A-3A
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Crum, Brittany            12 Thomas Johnson         9-00.00  
  2 May, Jen                  11 South River            8-06.00  
  3 Baker, Kaitlin            12 C. Milton Wright       8-00.00  
  4 Millford, Heather         10 Chesapeake-Aa          8-00.00  
  5 Shapin, Amanda            12 Walter Johnson         7-06.00  
  6 Pogue, Erin               12 Westminster            7-06.00  
  6 Morrell, Lindsey          11 Parkville              7-06.00  
  6 Follett, Amy              12 Churchill              7-06.00  
  9 Mee, Stephanie            11 Arundel                7-00.00  
 10 Hutton, Sharon            12 Thomas Johnson         7-00.00  
 -- Healander, Nicole         10 Damascus                    NH  
 
Girls Shot Put 4A-3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Davis, Timika             12 Lake Clifton          38-09.25    10  
  2 Bilmanis, Amy             10 Thomas Stone          37-10.25     8  
  3 Boyd, Quiteella              Laurel                35-06.25     6  
  4 Graham, Kyla              12 Gaithersburg          35-00.50     4  
  5 Talbert, Kristina         10 Thomas Stone          34-10.75     2  
  6 Jackson, Elizabeth        12 Suitland              32-04.00     1  
  7 Pogue, Erin               12 Westminster           31-11.25  
  8 Dean, Erin                11 Westminster           30-06.50  
  9 Hoague, Angela            11 Quince Orchard        29-10.25  
 10 Porter, Kate              12 Churchill             28-11.00  
 11 Epps, Natasha             12 C. Milton Wright      28-08.75  
 12 Bladen, Stacie            12 Damascus              27-05.50  
    

Maryland State Meet
2/24/2003 - 2/25/2003 - Prince George County Complex, Landover, MD
Maryland State Meet 

3A/2A Boys

Boys
                 Men - 3A-2A - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Paint Branch-S              60        2) Annapolis-S                54   
    3) Mount Hebron-S              30        4) McDonough-S                28   
    5) Friendly-S                  26        6) Northern-CAL-S             25   
    6) Linganore-S                 25        8) Blake-S                    21   
    9) Urbana-S                    20       10) Bladensburg-L              18   
   11) Frederick Douglass-PG       12       11) Northwest-S                12   
   13) LaPlata-S                    8       14) River Hill-S                6   
   14) Hammond-L                    6       16) RANDALLSTOWN-S              4   
   16) Wilde Lake-S                 4       16) Carver Vo-Tech-S            4   
   19) Gwynn Park-S                 2       19) NortheasT-AA-S              2   
   19) City College-L               2       19) Stephen Decatur-L           2   
   23) Leonardtown-S                1       23) FALLSTON-S                  1   
   23) MILFORD MILL ACADEMY-S       1       23) LIBERTY-S                   1   
   23) Westlake-S                   1                                        

Boys 55 Meter Dash 3A-2A
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Weeks, Harry              12 FriendlY                  6.53Q  2 
  2 Spriggs, Delannie         12 Northern-CAL              6.63Q  1 
  3 Fagan, Jared              11 WestlakE                  6.56Q  2 
  4 Cooper, Jon                  Urbana                    6.67Q  1 
  5 Blanks, Enzo              12 Carver Vo-Tech            6.65Q  2 
  6 Pinkett, Steven           11 Randallstown              6.68Q  1 
  7 Goff, Brandon                Long Reach                6.74   2 
  8 Coleman, James               Howard                    6.78   1 
  9 Randall, DJ               12 Catonsville               6.87   2 
 10 Dailey, Justin            10 Randallstown              6.97   1 
 
Boys 55 Meter Dash 3A-2A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Weeks, Harry              12 FriendlY                  6.53    10  
  2 Spriggs, Delannie         12 Northern-CAL              6.60     8  
  3 Cooper, Jon                  Urbana                    6.61     6  
  4 Pinkett, Steven           11 Randallstown              6.71     4  
  5 Blanks, Enzo              12 Carver Vo-Tech            6.77     2  
 -- Fagan, Jared              11 WestlakE                    FS  
 
Boys 300 Meter Dash 3A-2A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Marshall, Aaron           12 Bladensburg High         35.30   2   10  
  2 Campbell, Edwin              Paint Branch             35.50   2    8  
  3 Lee, Dean                 12 McDonough                35.60   1    6  
  4 Miller, Chad                 Paint Branch             36.50   2    4  
  5 Wallace, Derick           11 Annapolis                36.90   2    2  
  6 Koleszar, Scott           12 Liberty                  37.30   2    1  
  7 Ecalono, CJ                  Urbana                   37.60   2 
  8 Pinkett, Steven           11 Randallstown             37.90   1 
  9 Raver, Thomas             12 North Carroll            38.40   1 
 10 Dailey, Justin            10 Randallstown             38.50   1 
 
Boys 500 Meter Run 3A-2A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Campbell, Edwin              Paint Branch           1:06.90   2   10  
  2 Marshall, Aaron           12 Bladensburg High       1:07.20   2    8  
  3 Lee, Dean                 12 McDonough              1:08.20   1    6  
  4 Moulden, Cardray          12 Annapolis              1:08.60   1    4  
  5 Conerly, Aharon              Blake                  1:09.00   2    2  
  6 Ecalono, CJ                  Urbana                 1:09.60   2    1  
  7 Wright, Eric                 Hammond                1:10.10   2 
  8 Menendez, Chris           12 Annapolis              1:10.80   1 
  9 Simpson, Andrew           10 Milford Mill Aca       1:13.70   2 
 10 Novatny, Mike             10 Towson                 1:14.00   1 
 11 Rigby, Graham              9 Liberty                1:16.30   1 
 
Boys 800 Meter Run 3A-2A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomas, CR                   Linganore              1:57.28    10  
  2 Rathbone, Tom                Northwest              2:01.82     8  
  3 Murphy, Ryan              11 Northern-CAL           2:02.35     6  
  4 Corddry, Andrew           11 Annapolis              2:02.82     4  
  5 Valentine, Ramon          12 City College-L         2:03.31     2  
  6 Hansen, Warren               Linganore              2:04.43     1  
  7 Rigby, Nick               12 Liberty                2:05.69  
  8 Ramsey, Andrew               Urbana                 2:08.02  
  9 Arbaugh, Darrin           12 South Carroll          2:08.75  
 10 Smalls, Cameron           12 Milford Mill Aca       2:09.87  
 11 Gardner, Ben              12 NortheasT-AA           2:11.21  
 
Boys 1600 Meter Run 3A-2A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomas, CR                   Linganore              4:25.00    10  
  2 Eden, William             10 Annapolis              4:31.20     8  
  3 Murphy, Ryan              11 Northern-CAL           4:33.80     6  
  4 Schnoff, David               Wilde Lake             4:35.10     4  
  5 Evans, Mike               10 Stephen Decatur        4:38.90     2  
  6 Isleib, Brian             11 Leonardtown            4:40.30     1  
  7 Sanders, Matt                Mount Hebron           4:44.40  
  8 Hansen, Warren               Linganore              4:48.40  
  9 Diven, Phil               11 South Carroll          4:51.50  
 10 Arbaugh, Darrin           12 South Carroll          5:03.10  
 11 Vickery, Ray              11 Owings Mills           5:24.30  
 
Boys 3200 Meter Run 3A-2A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Eden, William             10 Annapolis              9:50.80    10  
  2 Sanders, Matt                Mount Hebron           9:53.00     8  
  3 Wray, Travis              11 LaPlata                9:56.20     6  
  4 Julian, Jonathon          11 Annapolis              9:58.20     4  
  5 Kampf, Seth                  Mount Hebron          10:06.80     2  
  6 Williams, Ryan            12 NortheasT-AA          10:07.90     1  
  7 Yew, Alvin                   River Hill            10:16.50  
  8 Gaver, Scott                 Wilde Lake            10:27.30  
  9 Reedy, Dan                12 South Carroll         10:29.20  
 10 Diven, Phil               11 South Carroll         10:50.40  
 11 Vickery, Ray              11 Owings Mills          12:08.50  
 
Boys 55 Meter Hurdles 3A-2A
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Harris, Demario           12 Annapolis                 7.80Q  2 
  1 Brown, Quinton            11 Frederick Dougla          7.80Q  2 
  3 Durham, Adam                 Paint Branch              7.60Q  1 
  4 Minor, Tim                12 McDonough                 7.70Q  1 
  5 Johnson, Domonique        12 Carver Vo-Tech            7.80Q  1 
  6 Lyon, Joe                 10 Fallston                  8.10Q  2 
  7 Sanders, James            10 Easton Tech               8.10   1 
  7 Davies, Arnold               Northwest                 8.10   1 
  9 Grant, Brendan            12 South Carroll             8.20   2 
 10 Dailey, Justin            10 Randallstown              8.30   2 
 11 Gipson, Kerry                Paint Branch              8.50   2 
 12 Good, Mat                    Seneca Valley             9.50   1 
 
Event 310  Boys 55 Meter Hurdles 3A-2A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1   205 Brown, Quinton      11 Frederick Dougla          7.79    10  
  2   202 Minor, Tim          12 McDonough                 7.82     8  
  3   458 Durham, Adam           Paint Branch              7.83     6  
  4   204 Johnson, Domonique  12 Carver Vo-Tech            8.06     4  
  5   203 Harris, Demario     12 Annapolis                 8.15     2  
  6    73 Lyon, Joe           10 Fallston                  8.75     1  


Boys 4x200 Meter Relay 3A-2A
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Friendly-S  'A'                                     1:32.24   3   10  
  2 Paint Branch-S  'A'                                 1:33.15   3    8  
  3 Blake-S  'A'                                        1:33.95   3    6  
  4 McDonough-S  'A'                                    1:34.04   2    4  
  5 Annapolis-S  'A'                                    1:35.06   3    2  
  6 Urbana-S  'A'                                       1:35.35   3    1  
  7 Frederick Douglass-PG  'A'                          1:35.84   2 
  8 Northwest-S  'A'                                    1:36.33   2 
  9 Hammond-L  'A'                                      1:37.59   2 
 10 Milford Mill Academy-S  'A'                         1:39.33   1 
 11 Patapsco-S  'A'                                     1:41.63   3 
 12 Liberty-S  'A'                                      1:41.86   1 
 13 Owings Mills-L  'A'                                 1:41.97   1 
 -- Westlake-S  'A'                                          DQ   2 
 -- Gwynn Park-S  'A'                                        DQ   2 
 
Boys 4x400 Meter Relay 3A-2A
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Paint Branch-S  'A'                                 3:30.07   2   10  
  2 Blake-S  'A'                                        3:31.18   2    8  
  3 Friendly-S  'A'                                     3:31.40   2    6  
  4 Frederick Douglass-PG  'A'                          3:31.65   2    4  
  5 Urbana-S  'A'                                       3:38.60   1    2  
  6 Milford Mill Academy-S  'A'                         3:42.17   2    1  
  7 McDonough-S  'A'                                    3:45.16   1 
  8 Annapolis-S  'A'                                    3:45.31   2 
  9 Wheaton-L  'A'                                      3:45.89   1 
 10 Towson-L  'A'                                       3:46.92   1 
 11 South Carroll-S  'A'                                3:48.03   1 
 12 Owings Mills-L  'A'                                 3:56.04   1 
 
Boys 4x800 Meter Relay 3A-2A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Mount Hebron-S  'A'                                 8:23.20    10  
  2 Annapolis-S  'A'                                    8:24.10     8  
  3 Paint Branch-S  'A'                                 8:26.80     6  
  4 Blake-S  'A'                                        8:27.20     5  
  5 Northwest-S  'A'                                    8:27.70     4  
  6 LaPlata-S  'A'                                      8:29.00     2  
  7 NortheasT-AA-S  'A'                                 8:30.60     1  
  8 Liberty-S  'A'                                      9:00.00  
  9 Towson-L  'A'                                       9:07.20  
 10 South Carroll-S  'A'                                9:07.50  
 11 Owings Mills-L  'A'                                10:31.00  
 
Boys High Jump 5'6" 3A-2A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gasque, Damon                Mount Hebron           6-02.00    10  
  2 Morrison, Matthew            Paint Branch           6-02.00     8  
  3 Wade, Michael                River Hill             6-02.00     6  
  4 Deiseroth, Eric              Linganore              6-00.00     4  
  5 Harris, Demario           12 Annapolis              6-00.00     2  
  6 Spriggs, Delannie         12 Northern-CAL           5-10.00     1  
  7 Jenkins, Jonnie           12 South Carroll          5-10.00  
  8 Hoferr, Matthew           11 Bel Air                5-08.00  
  9 Plater, Solomon           11 Northern-CAL           5-06.00  
  9 Berry, Trayvon            12 Calvert                5-06.00  
 
Boys Pole Vault 10' 3A-2A
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 McKenzie, Dan             12 James M.Benn          12-06.00  
  2 Anderson, Matt            12 Urbana                11-06.00  
  3 Gore, Chris               11 Leonardtown           10-06.00  
  4 Kunimoto, Charles         12 Mount Hebron          10-06.00  
  5 Bly, Zach                 11 South Carroll          9-06.00  
  6 Garcia, Harry             12 Mount Hebron           9-06.00  
  7 Parks, Jason               9 Stephen Decatur        9-00.00  
 
Boys Shot Put 3A-2A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Williams, Nick               Urbana                55-01.75    10  
  2 Thompson, Sean            11 McDonough             51-00.75     8  
  3 Stewart, Sean                Hammond               49-01.75     6  
  4 Jackson, Charlton         11 Northern-CAL          49-00.75     4  
  5 Williams, Derrick         11 Gwynn Park            48-01.75     2  
  6 Cianfichi, Alec           12 WestlakE              46-05.00     1  
  7 Feustle, Jon              12 Catonsville           45-00.75  
  8 Wunderlich, Tim           10 North Carroll         43-00.75  
  9 Min, Peter                   Wheaton               42-11.50  
 10 Quinn, Colin                 Wilde Lake            40-05.75  
 11 Tressell, Jeremy          12 Randallstown          37-09.75  
 -- Edwards, Glen             12 Lansdowne                   ND  
 
Mixed Pole Vault 10' 2A-1A
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gouker, Mark              12 Middletown            12-00.00  
  2 Chesney, David            11 Middletown            12-00.00  
  3 Mead, Jason               12 Oakland Mills         12-00.00  
  4 Czeh, Tom                 11 Brunswick             11-06.00  
  5 Miller, Matt              12 Parkside              11-06.00  
  6 Cornwell, Chris           11 Williamsport          10-06.00  
  7 Winters, Marty            10 Atholton              10-06.00  
  8 Okerblom, Chris           11 Parkside              10-00.00  
  9 Telford, Adam             10 Kent Island            9-06.00  
  9 Mason, Nick               11 Parkside               9-06.00  


      

Maryland State Meet
2/24/2003 - 2/25/2003 - Prince George County Complex, Landover, MD
Maryland State Meet 

3A/2A Girls

Girls
                Women - 3A-2A - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) MILFORD MILL ACADEMY-S      45        2) Frederick Douglass-PG      40   
    3) Bethesda-L                  30        4) Paint Branch-S             28   
    4) North Hagerstown-L          28        6) Mount Hebron-S             26   
    7) Blake-S                     25        8) FRANKLIN-S                 20   
    9) Urbana-S                    16       10) Long Reach-S               15   
   11) Hammond-L                   14       12) Northwest-S                13   
   13) McDonough-S                 11       13) Leonardtown-S              11   
   15) Westlake-S                   9       16) Northern-CAL-S              8   
   16) TOWSON-L                     8       18) Annapolis-S                 6   
   18) James M.Bennett-L            6       20) City College-L              5   
   21) Gwynn Park-S                 4       21) NORTH CARROLL-S             4   
   23) OWINGS MILLS-L               2       23) River Hill-S                2   
   25) CATONSVILLE-L                1                                           


Girls 55 Meter Dash 3A-2A
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Shade                 Hammond                   7.10Q  2 
  2 Boone, Shani              12 Frederick Dougla          7.20Q  1 
  3 Parrish, DaMara              Long Reach                7.10Q  2 
  4 Langford, Dominique       12 Frederick Dougla          7.20Q  1 
  5 Cooper, Shennell          12 Catonsville               7.30Q  1 
  6 Curtis, Jeannette            Mount Hebron              7.40Q  2 
  7 Taylor, Shantel           11 Owings Mills              7.50   1 
  7 Oken, Lindsey                Wilde Lake                7.50   2 
  7 Thomas, Kisha             11 Randallstown              7.50   1 
 10 Meadows, Monique          12 Bladensburg High          7.60   1 
 10 Taylor, Carla             12 Stephen Decatur           7.60   2 
 
Girls 55 Meter Dash 3A-2A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Smith, Shade                 Hammond                   7.25    10  
  2 Boone, Shani              12 Frederick Dougla          7.44     8  
  3 Langford, Dominique       12 Frederick Dougla          7.46     6  
  4 Parrish, DaMara              Long Reach                7.47     4  
  5 Curtis, Jeannette            Mount Hebron              7.54     2  
  6 Cooper, Shennell          12 Catonsville               7.55     1  
 
Girls 300 Meter Dash 3A-2A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brown, Novia              12 Milford Mill Aca         39.70   3   10  
  2 Boone, Shani              12 Frederick Dougla         39.80   3    8  
  3 Ennis, Kelly              12 Leonardtown              40.40   2    6  
  4 Smith, Shade                 Hammond                  40.80   3    4  
  5 Parrish, DaMara              Long Reach               41.30   3    2  
  6 Cary-Brown, Sierra        11 City College-L           41.40   3    1  
  7 Harris, Kristin              Blake                    41.70   2 
  8 Ashe, Camara              12 Milford Mill Aca         42.70   1 
  9 Gillingham, Casey         12 Leonardtown              43.10   2 
 10 Taylor, Shantel           11 Owings Mills             43.60   1 
 11 Kiessling, Brittany       11 Franklin                 45.50   1 
 
Girls 500 Meter Run 3A-2A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brown, Novia              12 Milford Mill Aca       1:17.10   3   10  
  2 Dunston, Kellie              Blake                  1:17.40   3    8  
  3 Flood, Starema            10 Frederick Dougla       1:18.40   3    6  
  4 Cary-Brown, Sierra        11 City College-L         1:20.00   3    4  
  5 Fakory, Dasya                Mount Hebron           1:20.40   2    2  
  6 Hare, Willene                Paint Branch           1:22.10   2    1  
  7 Hardy, Kora               11 James M.Benn           1:22.80   3 
  8 Collins, Joanna           11 WestlakE               1:23.00   2 
  9 Aherne, Karen                Northwest              1:23.10   2 
 
Girls 800 Meter Run 3A-2A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Fox, McKenzie                North Hagerstown       2:25.98    10  
  2 Aherne, Karen                Northwest              2:26.53     8  
  3 Owen, Ashley              11 WestlakE               2:28.48     6  
  4 McKay, Kellie             12 Franklin               2:30.14     4  
  5 Nicholson, Gaile          12 Leonardtown            2:33.98     2  
  6 Flood, Starema            10 Frederick Dougla       2:35.49     1  
  7 Fakory, Dasya                Mount Hebron           2:35.68  
  8 Murphy, Keely              9 Northern-CAL           2:36.19  
  9 Holden, Candice            9 Franklin               2:36.46  
 10 Laura, Shane              11 Towson                 2:36.47  
 11 Williams, Sherrell           Blake                  2:37.30  
 12 Cutting, Allison          10 Towson                 2:37.63  
 
Girls 1600 Meter Run 3A-2A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Catherwood, Beth             Bethesda               5:14.10    10  
  2 Murphy, Keely              9 Northern-CAL           5:32.00     8  
  3 Donadio, Michelle          9 Franklin               5:33.20     6  
  4 Andrews, Megan               Bethesda               5:33.90     4  
  5 Wengryniuk, Sarah            Urbana                 5:34.90     2  
  6 Reitz, Jessica               Long Reach             5:36.30     1  
  7 Canfield, Joya             9 Stephen Decatur        5:36.70  
  8 Pringle, Claire           11 Towson                 5:41.60  
  9 Clayton, Amanda              Linganore              5:42.10  
 10 Owen, Ashley              11 WestlakE               5:42.60  
 11 Milliken, Brittany        12 NortheasT-AA           5:47.50  
 12 Bartlett, Emily              Bethesda               5:48.00  
 13 Davis, Kelly               9 Liberty                5:48.90  
 14 Eaton, Elly               10 South Carroll          5:49.20  
 
Girls 3200 Meter Run 3A-2A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Catherwood, Beth             Bethesda              11:47.60    10  
  2 Capone, Lauren             9 Towson                12:04.40     8  
  3 Donadio, Michelle          9 Franklin              12:06.90     6  
  4 Baclawski, Brenda            Urbana                12:11.00     4  
  5 Lindenmeyer, Elise           Mount Hebron          12:14.10     2  
  6 Cunningham, Anne             River Hill            12:17.50     1  
  7 Andrews, Megan               Bethesda              12:22.70  
  8 Canfield, Joya             9 Stephen Decatur       12:25.30  
  9 Hanlin, Jessica              North Hagerstown      12:28.30  
 10 Reitz, Jessica               Long Reach            12:30.00  
 11 Bartlett, Emily              Bethesda              12:35.30  
 12 Bearudwin, Nicole         12 Leonardtown           12:40.20  
 13 Torreon, Rhea             10 Annapolis             13:10.00  
 14 Gillenwater, Jenny        11 Towson                13:13.80  
 15 Agnolutto, Amy            10 Northern-CAL          13:18.70  
 16 Eaton, Elly               10 South Carroll         13:37.60  
 
Girls 55 Meter Hurdles 3A-2A
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Curtis, Jeannette            Mount Hebron              8.10Q  2 
  2 Showell, Aajah            12 McDonough                 8.39Q  1 
  3 O'Flaherty, Paige            North Hagerstown          8.40Q  2 
  4 Washington, Dominque      12 Milford Mill Aca          8.59Q  1 
  5 Aluko, Toni                  Paint Branch              8.50Q  2 
  6 Sowash, Aislinn           12 North Carroll             8.75Q  1 
  7 Pinkney-Hawkins, Andera   12 Gwynn Park                9.07   1 
  8 Hedrick, Ruth             12 Franklin                  9.10   2 
  9 Lavert, Nicole            12 Annapolis                 9.20   2 
 10 Taylor, Carla             12 Stephen Decatur           9.29   1 
 11 Gatza, Meg                12 Fallston                  9.51   1 
 12 Mitchell, Anjelica           Blake                    11.20   2 
 
Girls 55 Meter Hurdles 3A-2A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Curtis, Jeannette            Mount Hebron              8.18    10  
  2 Showell, Aajah            12 McDonough                 8.23     8  
  3 Washington, Dominque      12 Milford Mill Aca          8.45     6  
  4 Sowash, Aislinn           12 North Carroll             8.70     4  
  5 O'Flaherty, Paige            North Hagerstown          8.71     2  
  6 Aluko, Toni                  Paint Branch              8.81     1  
 
Girls 4x200 Meter Relay 3A-2A
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Frederick Douglass-PG  'A'                          1:46.53   3   10  
  2 Milford Mill Academy-S  'A'                         1:47.83   3    8  
  3 Long Reach-S  'A'                                   1:48.04   3    6  
  4 Gwynn Park-S  'A'                                   1:49.40   2    4  
  5 Westlake-S  'A'                                     1:49.41   2    2  
  6 Blake-S  'A'                                        1:49.75   3    1  
  7 Paint Branch-S  'A'                                 1:49.90   3 
  8 Northwest-S  'A'                                    1:50.37   2 
  9 James M.Bennett-L  'A'                              1:51.79   2 
 10 Randallstown-S  'A'                                 1:54.02   2 
 11 Towson-L  'A'                                       1:56.88   1 
 12 Catonsville-L  'A'                                  1:57.29   1 
 
Girls 4x400 Meter Relay 3A-2A
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Milford Mill Academy-S  'A'                         4:07.84   3   10  
  2 Blake-S  'A'                                        4:12.06   3    8  
  3 Paint Branch-S  'A'                                 4:14.20   2    6  
  4 James M.Bennett-L  'A'                              4:15.13   2    4  
  5 Long Reach-S  'A'                                   4:15.53   3    2  
  6 Frederick Douglass-PG  'A'                          4:18.39   3    1  
  7 Gwynn Park-S  'A'                                   4:20.14   2 
  8 Mount Hebron-S  'A'                                 4:20.22   3 
  9 Franklin-S  'A'                                     4:23.95   2 
 10 Leonardtown-S  'A'                                  4:30.90   2 
 
Girls 4x800 Meter Relay 3A-2A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Mount Hebron-S  'A'                                10:03.20    10  
  2 Blake-S  'A'                                       10:03.40     8  
  3 Bethesda-L  'A'                                    10:08.10     6  
  4 Northwest-S  'A'                                   10:09.90     5  
  5 Franklin-S  'A'                                    10:12.50     4  
  6 James M.Bennett-L  'A'                             10:13.70     2  
  7 River Hill-S  'A'                                  10:18.80     1  
  8 Towson-L  'A'                                      10:21.70  
  9 LaPlata-S  'A'                                     10:36.20  
 10 Liberty-S  'A'                                     10:39.10  
 11 Leonardtown-S  'A'                                 10:39.30  
 12 Annapolis-S  'A'                                   10:53.30  
 13 Owings Mills-L  'A'                                11:46.10  
 
Girls High Jump 3A-2A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Aluko, Toni                  Paint Branch           5-08.25    10  
  2 O'Flaherty, Paige            North Hagerstown       5-02.00     8  
  3 Morton, Latoya               Paint Branch           5-02.00     6  
  4 Gillingham, Casey         12 Leonardtown            5-02.00     3  
  4 Showell, Aajah            12 McDonough              5-02.00     3  
  6 Washington, Dominque      12 Milford Mill Aca       5-00.00     1  
  7 Carler, LaTisha              River Hill             5-00.00  
  8 Borkman, Rachel           11 Patapsco               4-10.00  
  9 Litten, Rachel            12 Northern-CAL           4-08.00  
  9 Hilbert, Catlin           11 North Carroll          4-08.00  
 -- Sullivan, Brittany        10 North Carroll               NH  
 
Girls Pole Vault 7'6" 3A-2A
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gillingham, Casey         12 Leonardtown           10-00.00  
  2 Keeley, Emily             12 Stephen Decatur        9-06.00  
  2 Offer, Kalynn             12 Annapolis              9-06.00  
  4 Winter, Lindsay           11 North Carroll          9-00.00  
  5 Robertson, Christa        10 LaPlata                8-00.00  
 
Girls Shot Put 4'6" 3A-2A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thompson, Emily              Urbana                36-10.00    10  
  2 Burnett, Sharnay             North Hagerstown      33-07.00     8  
  3 McCurdy, Cheree           12 Annapolis             33-05.25     6  
  4 Fauntleroy, Ashley           Paint Branch          33-01.00     4  
  5 Cooke, Asha               12 Owings Mills          32-07.75     2  
  6 Mayes, Jen                11 WestlakE              32-01.75     1  
  7 Ositelu, Katrina          12 James M.Benn          31-09.50  
  8 Aronstam, Alissa          10 South Carroll         31-05.00  
  9 Thompson, Vannessa        10 McDonough             30-09.75  
 10 Humphrey, Brittany        10 Easton Tech           30-08.25  
 11 Waltz, Sarah              10 North Carroll         29-00.75  
 12 Palmer, Cassandra            Hammond               28-05.75  

 
  

     

Maryland State Meet
2/24/2003 - 2/25/2003 - Prince George County Complex, Landover, MD
Maryland State Meet 

2A/1A Boys

Boys
                Men - 2A-1A - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Middletown-S                41        2) LOCH RAVEN                 39   
    3) Williamsport                30        4) Boonsboro                  29   
    5) Southern-AA-S               28        6) OAKLAND MILLS              20   
    7) Fort Hill-S                 16        8) Central-S                  15   
    8) Clear Spring                15       10) Smithsburg                 14   
   10) CENTENNIAL-S                14       12) DuVal-S                    12   
   13) Forestville MHS             11       13) GLENELG-S                  11   
   15) HEREFORD-S                  10       15) Potomac-S                  10   
   15) Wicomico-S                  10       18) Poolesville                 9   
   18) CHESAPEAKE-B                 9       20) Kent Island-S               6   
   20) Catoctin                     6       22) North Caroline-S            4   
   22) Brunswick                    4       24) Century-S                   2   
   24) Parkside-                    2       24) Henry E Lackey              2   
   24) Beall                        2       28) Winter's Mill               1   


Boys 55 Meter Dash 2A-1A
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Daniel, Brian             10 Forestville               6.54Q  2 
  2 Korkoya, Agustus          11 Chesapeake-B              6.63Q  1 
  3 Cole, Tony                11 Oakland Mills             6.57Q  2 
  4 Waithe, Stann             12 Loch Raven                6.64Q  1 
  5 White, Brian              12 Wicomico                  6.70Q  2 
  6 Fields, Kyle              10 Chesapeake-B              6.72Q  1 
  7 Lee, AJ                   11 Southern-AA               6.73   1 
  8 Sier, Dustin              12 Smithsburg                6.74   1 
  9 Talley, Todd              10 North Caroline            6.90   2 
 10 Parker, Meikos            12 Walkersville              6.98   2 
 11 Robinson, Dan             11 Boonsboro                 7.01   2 
 12 Jackson, Ronald           10 South Hagerstown          7.12   1 
 
Boys 55 Meter Dash 2A-1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Cole, Tony                11 Oakland Mills             6.51    10  
  2 Daniel, Brian             10 Forestville               6.52     8  
  3 Korkoya, Agustus          11 Chesapeake-B              6.54     6  
  4 Waithe, Stann             12 Loch Raven                6.56     4  
  5 White, Brian              12 Wicomico                  6.66     2  
  6 Fields, Kyle              10 Chesapeake-B              6.80     1  
 
Boys 300 Meter Dash 2A-1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Waithe, Stann             12 Loch Raven               35.30   2   10  
  2 Cole, Tony                11 Oakland Mills            36.20   1    8  
  3 Morrell, Brett            12 Boonsboro                36.60   2    6  
  4 Yost, Brian               12 Poolesville              36.70   2    3  
  4 Daniel, Brian             10 Forestville              36.70   1    3  
  6 Lee, AJ                   11 Southern-AA              36.80   1    1  
  7 Taylor, Joe               10 Winter's Mill            37.00   2 
  8 St. Bernard, Seon         12 Fairmont Hei             37.00   2 
  9 Dudley, Brandon           12 Overlea                  37.20   1 
 10 Pearlman, Ross            12 Pikesville               37.30   1 
 11 Polk, Justin              12 Parkside                 38.10   1 
 12 Castillo, Sean            12 Fort Hill                39.60   2 
 
Boys 500 Meter Run 2A-1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Graybeal, Drew            11 Glenelg                1:06.30   2   10  
  2 Peresta, Andrew           12 Southern-AA            1:07.50   2    8  
  3 McKinney, Bryce           12 Middletown             1:08.40   2    5  
  3 Richburg, Franklin        12 Loch Raven             1:08.40   1    5  
  5 Kisas, Jon                12 Middletown             1:09.60   2    2  
  6 Hawkins, Sean             12 Central                1:09.70   1    1  
  7 Polk, Justin              12 Parkside               1:10.10   1 
  8 Phares, Abe               12 Williamsport           1:10.40   1 
  9 Stinnette, Chris          10 Winter's Mill          1:10.60   2 
 -- Boyd, Matthew             12 DuVal                       FS   1 
 -- Tiburzi, Dustin           12 Hereford                   DNF   1 
 
Boys 800 Meter Run 2A-1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Boyd, Matthew             12 DuVal                  2:04.72    10  
  2 Castillo, Sean            12 Fort Hill              2:05.12     8  
  3 McKinney, Bryce           12 Middletown             2:06.22     6  
  4 Troxell, Rhet             11 Williamsport           2:06.76     4  
  5 Coleman, Dominick         12 Lackey                 2:07.72     2  
  6 Everitts, Jeremy          12 Clear Spring           2:09.60     1  
  7 Virgets, David            11 Kent Island            2:10.73  
  8 Klehamow, Nate            12 Centennial             2:12.10  
  9 Harvey, Brian             10 Centennial             2:12.11  
 10 Berggren, Mathew          11 North Caroline         2:17.11  
 11 Dubyoski, Jason           12 Hereford               2:20.50  
 12 MC Ginnis, Patrick        12 Oakland Mills          2:20.86  
 
Boys 1600 Meter Run 2A-1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Myers, Justin             12 Middletown             4:37.50    10  
  2 Everitts, Jeremy          12 Clear Spring           4:39.20     8  
  3 Topper, Bradley           12 Catoctin               4:47.00     6  
  4 Berggren, Mathew          11 North Caroline         4:52.50     4  
  5 MC Ginnis, Patrick        12 Oakland Mills          4:53.40     2  
  6 McCullough, Tim           12 Southern-AA            4:55.50     1  
  7 Virgets, David            11 Kent Island            4:59.10  
  8 Mansfield, Tom            12 Hereford               5:01.60  
  9 Brown, Sean               12 Parkside               5:07.70  
 10 Buchman, Aaron            11 Williamsport           5:08.60  
 
Boys 3200 Meter Run 2A-1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Myers, Justin             12 Middletown            10:28.60    10  
  2 Rouse, Matt               12 Williamsport          10:31.60     8  
  3 Shank, Ryan               12 Clear Spring          10:41.50     6  
  4 Bauer, Mike               11 Hereford              10:46.80     4  
  5 Stokes, David             12 Southern-AA           10:53.80     2  
  6 McCullough, Tim           12 Southern-AA           10:58.20     1  
  7 Begley, Trevor            10 Southern-AA           11:02.30  
  8 Dauses, Rob               12 Loch Raven            11:06.70  
  9 Gaudette, Zach            11 Kent Island           11:22.20  
 10 Maxson, Garrett           10 Glenelg               11:22.60  
 11 Brown, Eric               10 Century               11:25.00  
 
Boys 55 Meter Hurdles 2A-1A
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Peresta, Andrew           12 Southern-AA               7.50Q  2 
  2 James, Aaron              11 DuVal                     7.92Q  1 
  3 Robinson, Dan             11 Boonsboro                 7.70Q  2 
  4 Morrell, Brett            12 Boonsboro                 7.97Q  1 
  5 Aldana, Josh              11 Middletown                7.90Q  2 
  6 Reeser, Zach              11 Century                   8.30Q  1 
  7 Handy, Aaron              11 Parkside                  8.00   2 
  7 Dubyoski, Jason           12 Hereford                  8.00   2 
  9 Smith, Tyrell             11 Polytechnic               8.31   1 
 10 Sagmiller, Dan            11 Glenelg                   8.45   1 
 11 Gray, Cornell             12 Washington                8.60   1 
 12 Sager, Ben                10 Pikesville                9.30   2 
 
Boys 55 Meter Hurdles 2A-1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Robinson, Dan             11 Boonsboro                 7.67    10  
  2 Peresta, Andrew           12 Southern-AA               7.70     8  
  3 Morrell, Brett            12 Boonsboro                 7.85     6  
  4 Aldana, Josh              11 Middletown                8.13     4  
  5 Reeser, Zach              11 Century                   8.25     2  
  6 James, Aaron              11 DuVal                     9.48     1  
 
Boys 4x200 Meter Relay 2A-1A
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Loch Raven  'A'                                     1:32.55   2   10  
  2 Central-S  'A'                                      1:36.76   1    8  
  3 Poolesville  'A'                                    1:38.19   2    6  
  4 Smithsburg  'A'                                     1:38.33   2    4  
  5 Boonsboro  'A'                                      1:38.60   2    2  
  6 Winter's Mill  'A'                                  1:40.08   2    1  
  7 419  'A'                                            1:44.49   1 
  8 Wicomico-S  'A'                                     1:44.83   1 
 -- Southern-AA-S  'A'                                       DQ   2 
 -- Chesapeake-B  'A'                                        DQ   1 
 -- Oakland Mills  'A'                                       DQ   1 
 -- Henry E Lackey  'A'                                      DQ   1 
 
Boys 4x400 Meter Relay 2A-1A
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Loch Raven  'A'                                     3:31.75   2   10  
  2 Williamsport  'A'                                   3:32.86   2    8  
  3 Southern-AA-S  'A'                                  3:34.29   1    6  
  4 Middletown-S  'A'                                   3:36.75   2    4  
  5 Central-S  'A'                                      3:37.23   1    2  
  6 DuVal-S  'A'                                        3:37.48   2    1  
  7 Glenelg-S  'A'                                      3:38.64   1 
  8 Centennial-S  'A'                                   3:44.05   1 
  9 Kent Island-S  'A'                                  3:44.97   1 
 10 Clear Spring  'A'                                   3:49.24   2 
 11 Poolesville  'A'                                    3:49.31   2 
 12 Hereford-S  'A'                                     3:56.21   1 
 
Boys 4x800 Meter Relay 2A-1A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Williamsport  'A'                                   8:17.10    10  
  2 Centennial-S  'A'                                   8:40.10     8  
  3 Hereford-S  'A'                                     8:40.60     6  
  4 Central-S  'A'                                      8:41.10     4  
  5 Beall  'A'                                          8:43.30     2  
  6 Glenelg-S  'A'                                      8:47.00     1  
  7 Middletown-S  'A'                                   8:47.90  
  8 Southern-AA-S  'A'                                  8:48.40  
  9 Smithsburg  'A'                                     8:57.50  
 10 Pikesville  'A'                                     9:01.20  
 11 Parkside-  'A'                                      9:03.50  
 12 Kent Island-S  'A'                                  9:12.90  
 13 Rockville-S  'A'                                    9:18.60  
 
Boys High Jump 5'6" 2A-1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McDougal, David           12 Smithsburg             6-02.00    10  
  2 Schooley, Zak             12 Wicomico               6-00.00     8  
  3 Robinson, Dan             11 Boonsboro              5-10.00     5  
  3 Angle, Nick               11 Centennial             5-10.00     5  
  5 Wilson-Braxton, Brian     12 Chesapeake-B           5-10.00     2  
  6 Bennett, Geoff            12 Centennial             5-08.00     1  
  7 Haupt, Patrick            12 Smithsburg             5-08.00  
  8 Lathern, Victor           12 Lackey                 5-06.00  
  8 Miller, Matt              12 Parkside               5-06.00  
  8 Reese, Ryan               11 Centennial             5-06.00  
 11 Gouker, Mark              12 Middletown             5-06.00  
 
Boys Shot Put 2A-1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ballenger, Frederick      12 Potomac               56-01.75    10  
  2 Cooper, Johnny            10 Fort Hill             46-03.00     8  
  3 Bailey, Don               12 Kent Island           45-03.00     6  
  4 Cooper, Phil              11 Brunswick             43-07.25     4  
  5 Green, Kyle               12 Parkside              43-03.25     2  
  6 Taylor, Dorrelle          12 Southern-AA           41-08.75     1  
  7 Jones, Tyler              11 South Hagerstown      40-06.50  
  8 Sigalov, Ilya             11 Pikesville            39-00.50  
  9 LI, Peter                 10 Centennial            38-00.00  
 10 Smith, Eric               11 Atholton              36-08.75  
 11 Oumik, Janes              10 Centennial            35-06.75  
     

Maryland State Meet
2/24/2003 - 2/25/2003 - Prince George County Complex, Landover, MD
Maryland State Meet  

2A/1A Girls

Girls
               Women - 2A-1A - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Poolesville                 88        2) GLENELG-S                  26   
    3) ATHOLTON-S                  20        4) Williamsport               19   
    5) Fort Hill-S                 17        5) Middletown-S               17   
    7) Winter's Mill               16        7) Potomac-S                  16   
    9) Beall                       15       10) HEREFORD-S                 14   
   10) Fairmont Heights-S          14       12) Parkside-                  12   
   12) Clear Spring                12       14) Central-S                  11   
   14) Henry E Lackey              11       16) EDMONDSON-S                10   
   16) North Caroline-S            10       18) OAKLAND MILLS               8   
   18) Smithsburg                   8       20) Easton-S                    6   
   20) Boonsboro                    6       22) RESERVOIR                   5   
   23) Century-S                    4       24) 418 (W.E.B.DUBOIS)          3   
   25) Southern-AA-S                2       26) Kent Island-S               1   





Girls 55 Meter Dash 2A-1A
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Layne, Cierra             10 Edmondson                 7.10Q  2 
  2 Walton, Tonya             10 Lackey                    7.20Q  1 
  3 Payne, Dominique          10 Potomac                   7.10Q  2 
  4 Sanker, Brooke            11 Fort Hill                 7.40Q  1 
  5 Tucker, Courtney          11 Lackey                    7.40Q  1 
  6 Geter, Jennifer           12 Central                   7.50Q  2 
  7 Brown, Courtney            9 Smithsburg                7.50   1 
  7 Witman, Caitlin           10 Williamsport              7.50   2 
  7 Walker, Kristen           11 Polytechnic               7.50   2 
 10 Spruill, Artie            11 Loch Raven                7.60   1 
 11 Hensley, Sarah            10 Boonsboro                 7.70   1 
 11 Fields, Jessica           10 Western Stes              7.70   2 
 
Girls 55 Meter Dash 2A-1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Layne, Cierra             10 Edmondson                 7.37    10  
  2 Sanker, Brooke            11 Fort Hill                 7.59     8  
  3 Payne, Dominique          10 Potomac                   7.60     6  
  4 Walton, Tonya             10 Lackey                    7.61     4  
  5 Geter, Jennifer           12 Central                   7.66     2  
  6 Tucker, Courtney          11 Lackey                    7.72     1  
 
Girls 300 Meter Dash 2A-1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mann, Christina           12 Poolesville              41.80   2   10  
  2 Spencer, Dawn             12 Fairmont Hei             42.60   2    8  
  3 Brown, Courtney            9 Smithsburg               43.00   2    6  
  4 McCall, Tylisha           10 Potomac                  43.10   1    4  
  5 Carter, Kelisha           11 Hereford                 43.30   1    2  
  6 Woods, Brittany           10 Dubois                   43.80   1    1  
  7 Orwig, DeAnna             10 North Caroline           44.20   1 
  8 Loh, Ashley               11 Poolesville              44.70   2 
  9 Tucker, Courtney          11 Lackey                   44.80   1 
 10 Spruill, Artie            11 Loch Raven               45.40   1 
 11 Layne, Cierra             10 Edmondson                47.30   2 
 
Girls 500 Meter Run 2A-1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mann, Christina           12 Poolesville            1:20.00   2   10  
  2 Moore, Erin               11 Poolesville            1:20.70   2    8  
  3 Spencer, Dawn             12 Fairmont Hei           1:20.90   1    6  
  4 Ely, Meredith             10 Reservoir              1:22.30   1    4  
  5 Orwig, DeAnna             10 North Caroline         1:23.00   2    2  
  6 Kershner, Brittany        12 Williamsport           1:24.10   2    1  
  7 Hamilton, Tobi            11 Central                1:24.50   1 
  8 Pencek, Katie             10 Glenelg                1:24.70   2 
  9 Davis, Kyra                9 Middletown             1:25.90   2 
 10 Degrafft, Melissa         11 Kent Island            1:26.70   1 
 11 Bledsoe, Ashley            9 Oakland Mills          1:28.00   1 
 12 Logan, Ashleigh            9 Hereford               1:29.60   1 
 
Girls 800 Meter Run 2A-1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Moore, Erin               11 Poolesville            2:27.56    10  
  2 Hertsch, Katie             9 Winter's Mill          2:29.81     8  
  3 Dungan, Kelli             10 Easton                 2:31.51     6  
  4 Rollyson, Mary            11 Glenelg                2:32.37     4  
  5 Kapp, Chelsea             11 Glenelg                2:34.59     2  
  6 Haupt, Trista             12 Middletown             2:35.57     1  
  7 Pencek, Katie             10 Glenelg                2:36.77  
  8 White, Tricia             10 Centennial             2:37.23  
  9 Gillespi, Jenny            9 Southern-AA            2:38.14  
 10 McPhatter, Tiffany        12 Central                2:39.38  
 11 Unger, Rachel             10 Poolesville            2:40.25  
 12 Watson, Marquita          09 DuVal                  2:48.56  
 
Girls 1600 Meter Run 2A-1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lockard, Ashley           10 Clear Spring           5:25.60    10  
  2 Hertsch, Katie             9 Winter's Mill          5:27.10     8  
  3 Thompson, Janelle         11 Poolesville            5:27.40     6  
  4 Morgan, Raquel            12 Middletown             5:30.00     4  
  5 Heinke, Mallory           10 Glenelg                5:36.50     2  
  6 Curreri, Natalie           9 Hereford               5:46.80     1  
  7 Kapp, Chelsea             11 Glenelg                5:57.40  
  8 Pencek, Katie             10 Glenelg                5:57.80  
  9 Fahey, Danielle           10 North Caroline         5:58.80  
 10 Weaver, Denise             9 Kent Island            6:13.90  
 11 McPhatter, Tiffany        12 Central                6:17.50  
 
Girls 3200 Meter Run 2A-1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Morgan, Raquel            12 Middletown            11:54.10    10  
  2 Unger, Rachel             10 Poolesville           12:15.70     8  
  3 Thompson, Janelle         11 Poolesville           12:16.20     6  
  4 Heinke, Mallory           10 Glenelg               12:25.60     4  
  5 Banister, Lindsey         11 Clear Spring          12:34.60     2  
  6 LE Fevere, Kelly          10 Reservoir             12:35.40     1  
  7 Singer, Tracy             11 Oakland Mills         12:40.10  
  8 Hibbert, Jessica          10 Glenelg               13:31.70  
  9 Ammend, Faustina          11 Fairmont Hei          14:14.10  
 10 Martin, Andrea            10 Parkside              14:22.20  
 11 Bartoshesky, Becca        11 Parkside              14:47.90  
 
Girls 55 Meter Hurdles 2A-1A
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Pfeiffer, Lindsay         12 Fort Hill                 8.49Q  1 
  2 Griegoriev, Lindsey       12 Atholton                  8.78Q  2 
  3 Spickler, Mandy           10 Middletown                8.74Q  1 
  4 Hensley, Sarah            10 Boonsboro                 9.21Q  2 
  5 Rogers, Amanda             9 Oakland Mills             8.80Q  1 
  6 Christmas, Elaina         11 Glenelg                   9.42Q  2 
  7 Geter, Jennifer           12 Central                   9.35   1 
  8 Desheilds, Rashea         11 Lackey                    9.42   1 
  9 Chancey, Tamia            11 Western Stes             10.22   2 
 10 Skinner, Danielle            Queen Anne               10.43   2 
 11 DeGraff, Melissa          11 Kent Island              10.75   2 
 12 Shortz, Chris             11 Brunswick                11.56   1 
 
Girls 55 Meter Hurdles 2A-1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Griegoriev, Lindsey       12 Atholton                  8.71    10  
  2 Pfeiffer, Lindsay         12 Fort Hill                 8.76     8  
  3 Hensley, Sarah            10 Boonsboro                 9.16     6  
  4 Christmas, Elaina         11 Glenelg                   9.48     4  
  5 Spickler, Mandy           10 Middletown                9.66     2  
 
Girls 4x200 Meter Relay 2A-1A
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Poolesville  'A'                                    1:48.78   2   10  
  2 Central-S  'A'                                      1:50.37   1    8  
  3 Henry E Lackey  'A'                                 1:50.63   1    6  
  4 Potomac-S  'A'                                      1:51.78   2    4  
  5 418 (W.E.B.Dubois)  'A'                             1:52.51   2    2  
  6 Fort Hill-S  'A'                                    1:52.72   2    1  
  7 DuVal-S  'A'                                        1:54.21   1 
  8 Hereford-S  'A'                                     1:54.84   1 
  9 Smithsburg  'A'                                     1:55.10   2 
 10 Edmondson-S  'A'                                    1:56.32   1 
 11 Pikesville  'A'                                     1:57.78   1 
 12 Brunswick  'A'                                      1:59.67   2 
 
Girls 4x400 Meter Relay 2A-1A
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Poolesville  'A'                                    4:16.99   2   10  
  2 Williamsport  'A'                                   4:19.26   2    8  
  3 Hereford-S  'A'                                     4:19.55   2    6  
  4 Beall  'A'                                          4:25.60   2    4  
  5 Glenelg-S  'A'                                      4:27.46   1    2  
  6 Central-S  'A'                                      4:29.40   2    1  
  7 DuVal-S  'A'                                        4:29.71   1 
  8 Reservoir  'A'                                      4:32.91   1 
  9 Oakland Mills  'A'                                  4:33.52   1 
 10 Middletown-S  'A'                                   4:34.52   2 
 11 North Caroline-S  'A'                               4:37.70   1 
 12 Southern-AA-S  'A'                                  4:39.86   1 
 
Girls 4x800 Meter Relay 2A-1A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Williamsport  'A'                                  10:08.10    10  
  2 Glenelg-S  'A'                                     10:09.00     8  
  3 Poolesville  'A'                                   10:09.40     6  
  4 Hereford-S  'A'                                    10:28.40     4  
  5 Southern-AA-S  'A'                                 10:39.50     2  
  6 Beall  'A'                                         10:43.50     1  
  7 Reservoir  'A'                                     10:49.90  
  8 Centennial-S  'A'                                  10:56.40  
  9 Century-S  'A'                                     11:02.20  
 10 DuVal-S  'A'                                       11:06.60  
 11 Easton-S  'A'                                      11:31.60  
 12 North Caroline-S  'A'                              12:14.30  
 
Girls High Jump 4'6" 2A-1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Urbanski, Joanna          11 Beall                  5-03.00    10  
  2 Sogno, Jen                11 North Caroline         5-00.00     8  
  3 Carry, Jessica            10 Parkside               5-00.00     6  
  4 Graham, Heather           11 Poolesville            4-10.00     4  
  5 Poffenberger, Kristen     11 Smithsburg             4-10.00     2  
  6 Turner, Abby               9 Kent Island            4-10.00     1  
  7 Page, Brandi              12 Fort Hill              4-08.00  
  8 Carlson, Lindsay          10 Century                4-08.00  
  9 Porter, Amber             10 North Caroline         4-06.00  
 10 Boegner, Tamie            12 Hereford               4-06.00  
 10 Diem, Kristin             10 North Caroline         4-06.00  
 10 Lancaster, Robin          12 Glenelg                4-06.00  
 -- Rogers, Amanda             9 Oakland Mills               NH  
 -- Gabriel, Jen              11 Pikesville                  NH  
 
Girls Pole Vault 7'6" 2A-1A
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jarkey, Allison           11 Middletown            10-00.00  
  2 Schweinhart, Samantha     11 Smithsburg             8-00.00  
  3 Kotani, Lena              11 Middletown             8-00.00  
  4 Wigenroth, Greta          11 Brunswick              7-06.00  
  4 Lancaster, Robin          12 Glenelg                7-06.00  
 
Girls Shot Put 2A-1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Griegoriev, Lindsey       12 Atholton              42-07.75    10  
  2 Howard, Caren             12 Oakland Mills         36-07.75     8  
  3 Gale, K.C.                12 Parkside              33-09.75     6  
  4 Carlson, Lindsay          10 Century               33-02.50     4  
  5 Moss, Tiffon              12 Potomac               30-06.25     2  
  6 Volpitta, Alice           11 Hereford              30-00.50     1  
  7 Robinson, Chardonay       10 Wicomico              29-11.75  
  8 Monroe, Krystal           11 Fort Hill             28-11.25  
  9 Blackwell, Jessie         10 Rockville             28-02.75  
 10 Rowe, Renee               11 Century               28-00.50  
 11 Bowman, Christin          10 Edgewood              28-00.25  
 12 Lahayne, Caroline         11 Glenelg               25-00.50  



 
 
  
 


Return to Top

Email | About