MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Maryland Indoor State
Maryland Indoor State Championships History
Hosted By: MPSSAA
Landover, Maryland
2002-02-19

    
 
      
 Maryland 2002 Indoor State Meet
4A/3A Results
Feb 19 at PG County Sportsplex, Landover MD
 
   
 
 
Boys - Girls

Boys
. 
Boys 55 Meter Dash 4A-3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Allen, Joshua             12 Eleanor Roos              6.49    10  
  2 Sesay, Sammy              12 Eleanor Roos              6.50     8  
  3 Felton, Andre             12 Oxon Hill                 6.53     6  
  4 Young, Paul               12 Oxon Hill                 6.54     4  
  5 Mutomba, Mutombo             GAI                       6.59     2  
  6 Bowen, Nick               11 Chesapeak                 6.63     1  
 
Boys 55 Meter Dash 4A-3A
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Allen, Joshua             12 Eleanor Roos              6.52Q  1 
  2 Felton, Andre             12 Oxon Hill                 6.60Q  2 
  3 Sesay, Sammy              12 Eleanor Roos              6.53Q  1 
  4 Young, Paul               12 Oxon Hill                 6.65Q  2 
  5 Mutomba, Mutombo             GAI                       6.64Q  1 
  6 Bowen, Nick               11 Chesapeak                 6.66Q  2 
  7 Hill, Damon               12 GAI                       6.68   2 
  8 Watson, Damon             11 Mervo                     6.71   1 
  9 Johnson, Rivers           12 Meade                     6.77   2 
 10 Cason, Elrid              12 DAM                       6.78   1 
 11 Lee, Anthony              12 Meade                     6.80   1 
 12 Cooper, Jon               10 WTM                       6.86   2 
 
Boys 300 Meter Dash 4A-3A
==========================================================================
          3A: # 34.84  2/18/2002   HERBERT NICHOLLS, GWYNN PARK  34.6H         
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Young, Paul               12 Oxon Hill                34.81#  5   10  
  2 McGill, Serge'            10 Suitland                 35.32   5    8  
  3 Steele, Bryan             12 GAI                      35.64   5    6  
  4 Wright, Frankie           11 Mervo                    35.70   4    4  
  5 Young, Daryl              11 C. H. Flower             35.84   5    2  
  6 Ransom, Keith             12 Suitland                 35.88   4    1  
  7 Duru, Robert              11 Suitland                 35.89   4 
  8 Bush, Jabari              12 Mervo                    36.19   5 
  9 Sesay, Sammy              12 Eleanor Roos             36.22   5 
 10 Phillips, Ray             12 Northwestern             36.69   3 
 11 Wright, Ronald            11 Mervo                    36.87   4 
 12 Young, John               11 Meade                    36.91   2 
 13 Beard, Ronnie             11 Frederick (M             36.95   4 
 14 Felton, Andre             12 Oxon Hill                36.96   3 
 15 Cooper, Jon               10 WTM                      37.00   1 
 16 McKenzie, Mark            12 WOO                      37.64   2 
 17 Hopkins, Chris            11 North County             37.67   2 
 18 Johnson, Mike             10 Northern                 37.80   2 
 19 Cason, Elrid              12 DAM                      37.90   1 
 20 Corprew, Troy             11 High Point               38.23   4 
 21 McCoy, Marvin             10 Eleanor Roos             39.77   2 
 
Boys 500 Meter Dash 4A-3A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Steele, Bryan             12 GAI                    1:05.06   3   10  
  2 Riley, Timothy            12 Suitland               1:05.61   3    8  
  3 Young, Daryl              11 C. H. Flower           1:05.70   3    6  
  4 Webb, Herik               12 DAM                    1:06.55   1    4  
  5 McGill, Serge'            10 Suitland               1:06.71   2    2  
  6 Jones III, Louis          12 Largo                  1:06.85   3    1  
  7 Wright, Frankie           11 Mervo                  1:07.14   2 
  8 Young, John               11 Meade                  1:07.97   2 
  9 Cross, Yaphet             10 Suitland               1:08.43   3 
 10 Cotton, Jashoa            12 Eleanor Roos           1:08.73   2 
 11 Lettman, Nathan           12 CZM                    1:08.74   1 
 12 Huott, Brandon            12 WAJ                    1:09.44   1 
 13 Sesay, Ahmed              12 High Point             1:10.54   1 
 14 Byron, Justin             12 Oxon Hill              1:10.73   2 
 15 Gray, DeLeon              12 Oxon Hill              1:12.64   2 
 16 Salvail, Rayn             12 Broadneck              1:12.96   1 
 
Boys 800 Meter Run 4A-3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Riley, Timothy            12 Suitland               1:58.08    10  
  2 Matthews, Isaac           11 Oxon Hill              1:59.14     8  
  3 Hard, Matt                12 WCH                    1:59.47     6  
  4 Chageza, Fanuel           12 WAJ                    1:59.75     4  
  5 Slowikawski, Jessie       11 C.M. Wright            2:01.63     2  
  6 Lynch, Brandon            10 Mervo                  2:01.95     1  
  7 Morrissey, Kevin          12 Severna Park           2:02.56  
  8 Smith, Aaron              12 C.M. Wright            2:04.52  
  9 Novick, Peter             11 WAJ                    2:06.94  
 10 Bojanov, Emil             11 DUL                    2:07.28  
 11 Holliday, Quinten         11 Mervo                  2:16.58  
 
Boys 1600 Meter Run 4A-3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Duffy, Billy              12 DUL                    4:29.05    10  
  2 Chageza, Fanuel           12 WAJ                    4:29.43     8  
  3 Yohannes, Awit            11 CZM                    4:30.53     6  
  4 Pauley, Eric              12 GAI                    4:32.70     4  
  5 Clarke, Chris             12 South River            4:36.25     2  
  6 Hayes, Andy               12 Westminster            4:38.18     1  
  7 Plummer, Steven           11 South River            4:38.96  
  8 Slowikawski, Jessie       11 C.M. Wright            4:43.84  
  9 Spatafore, Douglas        12 Old Mill               4:44.78  
 10 Sprague, Ben              12 Thomas Johns           4:45.91  
 11 Matthews, Isaac           11 Oxon Hill              4:48.67  
 12 Franklin, Devin           11 Suitland               4:49.53  
 13 Carmer, Andrew            11 DUL                    4:52.74  
 14 Witter, John              12 Eleanor Roos           4:53.04  
 15 Smith, Aaron              12 C.M. Wright            4:54.86  
 
Boys 3200 Meter Run 4A-3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bailey, Patrick           11 C.M. Wright            9:45.50    10  
  2 Knox, Will                12 DUL                    9:51.83     8  
  3 Murdock, Will             12 C.M. Wright            9:52.52     6  
  4 Lemon, Chris              11 Thomas Johns          10:04.45     4  
  5 Ali, Maksudal             12 GAI                   10:12.27     2  
  6 Pauley, Eric              12 GAI                   10:18.88     1  
  7 Warshauer, Mike           11 Meade                 10:23.19  
  8 Magette, Chris            11 Severna Park          10:28.77  
  9 Eagan, Brian              11 C.M. Wright           10:33.26  
 10 Lawrence, Marshal         09 Thomas Johns          10:38.79  
 11 Hames, Brian              10 Frederick (M          10:53.68  
 
Boys 55 Meter Hurdles 4A-3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Williams, Deyon           11 Suitland                  7.51    10  
  2 Beard, Ronnie             11 Frederick (M              7.52     8  
  3 McKenzie, Mark            12 WOO                       7.70     6  
  4 Johnson, Rivers           12 Meade                     7.74     4  
  5 Gibson, Bryon             12 GAI                       7.75     2  
  6 Fewell, Darren            12 SHE                       8.02     1  
 
Boys 55 Meter Hurdles 4A-3A
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Williams, Deyon           11 Suitland                  7.64Q  2 
  2 Beard, Ronnie             11 Frederick (M              7.68Q  1 
  3 McKenzie, Mark            12 WOO                       7.65Q  2 
  4 Johnson, Rivers           12 Meade                     7.78Q  1 
  5 Gibson, Bryon             12 GAI                       7.84Q  2 
  6 Fewell, Darren            12 SHE                       8.02Q  1 
  7 Raynor, Gregory           11 Eleanor Roos              7.91   2 
  8 Malek, Vaclav             12 WAJ                       8.18   2 
  9 Perry, Eugene             11 Meade                     8.20   1 
 10 Scott, Nigel              11 Old Mill                  8.53   2 
 11 Carter, Evan              12 Chesapeak                 8.54   1 
 
Boys 4x200 Meter Relay 4A-3A
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Eleanor Roosevelt  'A'                              1:30.19   3   10  
  2 Oxon Hill  'A'                                      1:30.29   3    8  
  3 Mergenthaler VO Tech  'A'                           1:31.19   3    6  
  4 Gaithersburg  'A'                                   1:31.37   3    4  
  5 Suitland  'A'                                       1:32.77   3    2  
  6 Laurel  'A'                                         1:33.48   2    1  
  7 Damascus  'A'                                       1:33.77   1 
  8 Largo  'A'                                          1:34.00   2 
  9 Meade  'A'                                          1:35.36   3 
 10 Chesapeake  'A'                                     1:35.45   2 
 11 Old Mill  'A'                                       1:35.95   1 
 12 Northwestern  'A'                                   1:36.62   2 
 13 High Point  'A'                                     1:37.73   2 
 14 Parkville  'A'                                      1:38.56   1 
 15 C. H. Flowers  'A'                                  1:39.26   2 
 
Boys 4x400 Meter Relay 4A-3A
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Oxon Hill  'A'                                      3:25.32   3   10  
  2 Laurel  'A'                                         3:25.51   3    8  
  3 Suitland  'A'                                       3:25.79   3    6  
  4 C. H. Flowers  'A'                                  3:27.64   2    4  
  5 Largo  'A'                                          3:28.92   2    2  
  6 Mergenthaler VO Tech  'A'                           3:31.12   3    1  
  7 Eleanor Roosevelt  'A'                              3:32.35   3 
  8 Northwestern  'A'                                   3:34.13   2 
  9 Walter Johnson  'A'                                 3:35.29   3 
 10 Woodlawn  'A'                                       3:37.59   1 
 11 Colonel Zadok Magruder  'A'                         3:37.60   1 
 12 Damascus  'A'                                       3:39.65   2 
 13 Old Mill  'A'                                       3:40.57   1 
 14 Broadneck  'A'                                      3:41.91   1 
 
Boys 4x800 Meter Relay 4A-3A
=======================================================================
          4A: ! 8:16.10  1988        Eleanor Roosevelt                         
          3A: # 8:14.00  2/18/2002   RIVER HILL                                
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 C.M. Wright  'A'                                    8:04.50#   10  
  2 Dulaney  'A'                                        8:12.10#    8  
  3 Oxon Hill  'A'                                      8:20.30     6  
  4 Mergenthaler VO Tech  'A'                           8:21.30     4  
  5 Winston Churchill  'A'                              8:27.70     2  
  6 Laurel  'A'                                         8:31.50     1  
  7 Northwestern  'A'                                   8:37.30  
  8 Walter Johnson  'A'                                 8:43.90  
  9 Old Mill  'A'                                       8:45.20  
 10 Westminster  'A'                                    8:57.60  
 
Boys High Jump 4A-3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Malek, Vaclav             12 WAJ                    6-06.00    10  
  2 DeVaul, Brian             12 Arundel (Md)           6-06.00     8  
  3 Miller, Jerome            10 SPB                    6-02.00     5  
  3 Hill, Damon               12 GAI                    6-02.00     5  
  5 Thompson, Ryan            12 Oxon Hill              6-00.00     2  
  6 Patterson, Jason          12 Bowie                  6-00.00     1  
  7 Gibson, Bryon             12 GAI                    6-00.00  
  8 Hackett, Andrew           12 Mervo                  5-10.00  
  8 Jenkins, Deandrey         12 Suitland               5-10.00  
 10 Singleton, Davon          11 Walbrook               5-10.00  
 11 Shaffer, Aaron            12 Old Mill               5-10.00  
 12 Herring, Jash             11 Chesapeak              5-08.00  
 
Boys Pole Vault 4A-3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dixon, Nathan             12 Patuxent              13-06.00    10  
  2 Grubel, Brian             11 Severna Park          13-00.00     8  
  3 Anguita, Nate             12 GAI                   12-06.00     6  
  4 Stone, Clint              11 Westminster           12-06.00     4  
  5 Scheffel, Mike            11 Westminster           11-06.00     2  
  6 Lukacs, Andrew            11 WAJ                   11-00.00     1  
  7 Porter, Jason             11 Patuxent              11-00.00  
  8 Sauer, Robert             10 QOR                   10-06.00  
  8 Bree, Dennis              11 Thomas Johns          10-06.00  
  8 Defontes, Ken             11 PEH                   10-06.00  
 11 Altman, Edward            12 Frederick (M          10-06.00  
 
Boys Shot Put 4A-3A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Crago, Leif               11 Bowie                 54-10.25    10  
  2 Jackson, Kelly            12 Mervo                 53-10.75     8  
  3 Wasser, Jared             11 TSW                   53-05.50     6  
  4 Bassford, Roy             12 Stone                 51-03.75     4  
  5 Bess, Matt                11 Thomas Johns          46-11.25     2  
  6 Hines, Jerome             12 Suitland              46-04.00     1  
  7 Dixon-Proctor, Aaron      12 Old Mill              45-02.50  
  8 Rothstein, Zach           11 TSW                   44-05.25  
  9 Shanken, Steve            11 Chesapeak             43-06.50  
 10 Brown, Kevin              12 DAM                   42-06.50  
 11 Goldbeck, Bobby           12 Arundel (Md)          42-00.25  
 12 Masick, Alex              12 DAM                   41-07.50  




Girls
 Girls 55 Meter Dash 4A-3A
=======================================================================    
Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals  
1 Ransom, India             12 Largo                     7.08    10    
2 Gondo, Mariama            12 Western                   7.10     8    
3 Kaprice, Williams         12 Eleanor Roos              7.18     6    
4 Warren, Nina              10 GAI                       7.29     4    
5 West-Nesbitt, Ashley      11 Western                   7.37     2    
6 Hill, Tenesha              9 GAI                       7.43     1   

Girls 55 Meter Dash 4A-3A
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times    
Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries  
1 Ransom, India             12 Largo                     7.13Q  2   
2 Gondo, Mariama            12 Western                   7.19Q  1   
3 Kaprice, Williams         12 Eleanor Roos              7.22Q  2   
4 Warren, Nina              10 GAI                       7.29Q  1   
5 Hill, Tenesha              9 GAI                       7.33Q  2   
6 West-Nesbitt, Ashley      11 Western                   7.34Q  1   
7 Roberts, Leikpeilly       11 SHE                       7.42   1   
8 Nicole, Mckenzie          12 Eleanor Roos              7.45   2   
9 Elliott, Julia            12 MTB                       7.59   2   
9 Davis, Ashaley            11 Western                   7.59   1   
9 Burgess, Bettya           09 Oxon Hill                 7.59   2  
12 Bernaix, Nicole            9 Chesapeak                 7.72   1  

Girls 300 Meter Dash 4A-3A
==========================================================================    
Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================  
1 Brooks, Lakisha           12 Largo                    39.80   3   10    
2 Romona, Modeste           11 Eleanor Roos             40.50   3    8   
 3 Kaprice, Williams         12 Eleanor Roos             40.60   2    6    
4 Roberts, Leikpeilly       11 SHE                      41.10   2    4    
5 Gunter, Dionna            12 Oxon Hill                41.30   2    2    
6 Shaw, Laura               11 WAJ                      42.00   3    1    
7 Ransom, India             12 Largo                    42.10   3   
8 Benjamin, Jodi            11 WOO                      42.30   1  
 9 Bernaix, Nicole            9 Chesapeak                42.80   3  
10 Freeman, Stacy            12 RMT                      42.90   1  
11 Guthrie, Alexis           11 Mervo                    43.40   1  
12 Jones, Dara               09 C. H. Flower             43.50   2  
13 Quinones, Ciara            9 Meade                    43.60   1  
14 Weadward, Jamie           12 Broadneck                43.70   1  
-- Edwards, Jalisa           09 Parkdale                    DQ   2  
-- Ponteen, Tiandra          11 Eleanor Roos               SCR   3  
-- Young, Jessica            10 Stone                      DNS   2  

Girls 500 Meter Dash 4A-3A
==========================================================================    
Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================  
1 Renee, Clarke             12 Eleanor Roos           1:14.87   3   10    
2 Brooks, Lakisha           12 Largo                  1:14.95   3    8    
3 Davis, Sirdonea           10 Largo                  1:15.60   3    6    
4 Angel, Chinn              12 Eleanor Roos           1:17.29   2    3    
4 Baptiste, Simone          12 Laurel                 1:17.29   3    3    
6 Gunter, Dionna            12 Oxon Hill              1:17.40   2    1    
7 Mullen, April             11 Mervo                  1:17.56   2   
8 Fanshaw, Kelley           12 DUL                    1:18.66   1   
9 Rivlin, Leigh             11 WAJ                    1:19.26   3  
10 Williams, Alicia          11 Western                1:19.91   2  
11 McFadden, Whitney         10 WWH                    1:20.27   1  
12 Weadward, Jamie           12 Broadneck              1:21.01   2  
13 Sessa, Vanessa            11 Largo                  1:21.06   1  
14 Carter, Midchild          11 Western                1:21.24   2  
15 Grimes, Lauren            10 Thomas Johns           1:21.68   1  
-- Wallace, Latosha          11 Western                     FS   3  
-- Kirby, Megan              12 GAI                        SCR   1  
Girls 800 Meter Run 4A-3A
=======================================================================    
Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================  
1 Anyanwu, Krystal          11 Eleanor Roos           2:16.80    10    
2 Frenche, Keiona           12 Laurel                 2:18.10     8    
3 Lauren, Centrowitz        10 Broadneck              2:19.00     6    
4 Wallace, Latosha          11 Western                2:21.60     4    
5 St. Cye, Susan            10 Broadneck              2:21.90     2    
6 Williams, Alicia          11 Western                2:22.70     1    
7 McFadden, Whitney         10 WWH                    2:23.10    
8 Mullen, April             11 Mervo                  2:24.30    
9 Kirby, Megan              12 GAI                    2:26.40   
10 Watkins, Megan            11 C.M. Wright            2:27.50   
11 Kafi, Pollard             10 Eleanor Roos           2:28.90   
12 Truelove, Shawnna         11 WAJ                    2:33.40   
13 Akojie, Temi              12 Largo                  2:37.70   
-- Fanshaw, Kelley           12 DUL                        SCR   

Girls 1600 Meter Run 4A-3A
=======================================================================    
Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================  
1 Lauren, Centrowitz        10 Broadneck              5:03.20    10    
2 Zoltani, Tenke            12 DUL                    5:03.80     8    
3 Hendrick, Susan           11 Patuxent               5:10.50     6    
4 Myers, Christine          12 DUL                    5:12.10     4    
5 Green, Deborah            12 Northern               5:18.20     2    
6 Watkins, Megan            11 C.M. Wright            5:19.30     1    
7 Scurto, Natalie           10 North County           5:26.40    
8 Newton, Stephanie         10 Severna Park           5:27.30    
9 St.Denis, Ashley          10 WAJ                    5:34.90   
10 Myers, Ashley             11 Frederick (M           5:46.20   
-- Pulliam, Karen            12 QOR                        DNF   
-- Anyanwu, Krystal          11 Eleanor Roos               SCR   
Girls 3200 Meter Run 4A-3A
=======================================================================    
Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================  
1 Zoltani, Tenke            12 DUL                   11:27.20    10    
2 Hendrick, Susan           11 Patuxent              11:31.50     8    
3 St.Denis, Ashley          10 WAJ                   11:32.90     6    
4 Scurto, Natalie           10 North County          11:56.31     4    
5 Funk, Rebecca             12 Severna Park          12:02.56     2    
6 Hickman, Kaitlan          12 Severna Park          12:08.96     1    
7 Hickey, Jennifer          12 Old Mill              12:32.41    
8 Little, Morgan            11 C.M. Wright           12:33.90    
9 Heim, Ashley              11 Severna Park          12:33.94   
10 Hayes, Naney              12 Westminster           12:41.22   
-- Myers, Christine          12 DUL                        SCR   
-- Pulliam, Karen            12 QOR                        SCR   

Girls 55 Meter Hurdles 4A-3A
=======================================================================    
Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals  
1 Watson, Danielle          12 GAI                       8.51    10    
2 West-Nesbitt, Ashley      11 Western                   8.63     8    
3 Davis, Ashaley            11 Western                   8.67     6    
4 Romona, Modeste           11 Eleanor Roos              8.68     4    
5 Shaw, Laura               11 WAJ                       8.74     2   
-- Nesfield, Tiffany         10 C. H. Flower                FS   

Girls 55 Meter Hurdles 4A-3A
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times    
Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries  
1 Nesfield, Tiffany         10 C. H. Flower              8.33Q  2   
2 Davis, Ashaley            11 Western                   8.74Q  1   
3 Watson, Danielle          12 GAI                       8.71Q  2   
4 Shaw, Laura               11 WAJ                       8.77Q  1   
5 Romona, Modeste           11 Eleanor Roos              8.74Q  2   
6 West-Nesbitt, Ashley      11 Western                   8.79Q  1   
7 Thompson, Angel           11 Western                   8.86   1   
8 Daniel, DeAnna            09 Oxon Hill                 9.04   2   
9 Jones, Breille            12 North County              9.30   1  
10 Michael, Sara             12 TSW                       9.76   2  
11 Williams, Charisse        12 Suitland                  9.87   2  
-- Tressler, Cassie          11 DAM                        DNS   1  

Girls 4x200 Meter Relay 4A-3A
==========================================================================    
School                                               Finals  H# Points
==========================================================================  
1 Eleanor Roosevelt  'A'                              1:40.79   3   10       
1) Nichelle, Gibbs 12              2) Kafi, Pollard 10                    
3) Anyanwu, Krystal 11             4) Jade, Mitchell 12                
2 Largo  'A'                                          1:41.94   3    8    
3 C. H. Flowers  'A'                                  1:46.19   3    6    
4 Western  'A'                                        1:46.21   3    4    
5 Gaithersburg  'A'                                   1:47.10   3    2    
6 Oxon Hill  'A'                                      1:47.50   2    1    
7 Richard Montgomery  'A'                             1:48.62   2   
8 Chesapeake  'A'                                     1:51.45   2   
9 Walter Johnson  'A'                                 1:51.93   2  
10 Meade  'A'                                          1:52.58   1  
11 Old Mill  'A'                                       1:53.40   2  
12 Broadneck  'A'                                      1:53.52   1  
13 Parkville  'A'                                      1:57.36   1  
-- Laurel  'A'                                             SCR   3      
1) Davis, Jozette 12               2)                                    
 3) Baptiste, Simone 12             4)                                 

Girls 4x400 Meter Relay 4A-3A
==========================================================================    
School                                               Finals  H# Points
==========================================================================  
1 Largo  'A'                                          3:55.05   3   10       
1) Brooks, Lakisha 12              2) Sessa, Vanessa 11                   
3) Ransom, India 12                4) Davis, Sirdonea 10               
2 Eleanor Roosevelt  'A'                              3:55.09   3    8       
1) Angel, Chinn 12                 2) Anyanwu, Krystal 11                 
3) Ponteen, Tiandra 11             4) Romona, Modeste 11               
3 Western  'A'                                        4:01.44   3    6    
4 Laurel  'A'                                         4:05.50   3    4       
1) Baptiste, Simone 12             2) Davis, Jozette 12                   
3) Roper, Taitiana 11              4) Frenche, Keiona 12               
5 Walter Johnson  'A'                                 4:05.90   3    2    
6 Richard Montgomery  'A'                             4:06.42   3    1    
7 C. H. Flowers  'A'                                  4:11.25   2   
8 Broadneck  'A'                                      4:15.67   2   
9 Sherwood  'A'                                       4:17.59   1  
10 Thomas Johnson (Md)  'A'                            4:18.05   2  
11 Chesapeake  'A'                                     4:22.56   2  
12 Walt Whitman  'A'                                   4:25.61   1  
13 Old Mill  'A'                                       4:40.18   1  

Girls 4x800 Meter Relay 4A-3A
=======================================================================    
School                                               Finals  Points
=======================================================================  
1 Western  'A'                                        9:30.90    10       
1) Wallace, Latosha 11             2) Carter, Midchild 11                 
3) Gondo, Mariama 12               4) Williams, Alicia 11              
2 Eleanor Roosevelt  'A'                              9:40.90     8       
1) Anyanwu, Krystal 11             2) Jade, Mitchell 12                   
3) Kafi, Pollard 10                4) Nichelle, Gibbs 12               
3 Walter Johnson  'A'                                 9:51.10     6    
4 Largo  'A'                                          9:57.90     4    
5 Oxon Hill  'A'                                     10:00.90     2    
6 Severna Park  'A'                                  10:05.80     1       
1) Funk, Rebecca 12                2) Hicks, Kristen 10                   
3) Pumphrey, Katherine 10          4) Winstanley, Annie 10             
7 Broadneck  'A'                                     10:19.30    
8 Quince Orchard  'A'                                10:22.80    
9 Walt Whitman  'A'                                  10:23.80   
10 Westminster  'A'                                   10:44.00   
11 North County  'A'                                  11:19.00   
-- Dulaney  'A'                                            DNS   

Girls High Jump 4A-3A
=======================================================================   
 Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================  
1 Tressler, Cassie          11 DAM                    5-02.00    10    
2 Bolte, Kendall            12 Thomas Johns           5-02.00     8    
3 Routzahn, Anna            11 Frederick (M           5-02.00     6    
4 Blake, Trudy              11 GAI                    5-02.00     4    
5 Frye, Brittany            11 Chesapeak              5-00.00     2    
6 McLendon, Brittney        12 Oxon Hill              4-10.00     0.2  
6 Broome, Erin              11 Chesapeak              4-10.00     0.2  
6 Keefe, Lauren             12 DAM                    4-10.00     0.2  
6 Grimes, Lauren            10 Thomas Johns           4-10.00     0.2 
10 Roper, Taitiana           11 Laurel                 4-08.00   
10 Tighe, Maureen            12 DAM                    4-08.00   
12 Baker, Kaitlin            11 C.M. Wright            4-08.00   
-- Smith, Jodie              10 GAI                         NH   
-- Collins, Kristin          11 CZM                         NH   
-- Michael, Sara             12 TSW                        SCR   
-- Nelson, Steph             11 Westminster                SCR   

Girls Pole Vault 4A-3A
=======================================================================    
Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================  
1 Long, Allison             12 Thomas Johns           9-00.00    10    
2 Brunner, Ashley           12 Thomas Johns           8-06.00     8    
3 Crum, Brittany            11 Thomas Johns           8-06.00     6    
4 May, Jennifer             10 South River            8-00.00     4    
5 Roper, Taitiana           11 Laurel                 8-00.00     2    
6 Hicks, Kristen            10 Severna Park           8-00.00     1    
7 Moon, Kim                 10 Westminster            8-00.00    
8 Redmond, Jacquie          11 Chesapeak              7-06.00    
8 Follett, Amy              11 WCH                    7-06.00   
-- Knight, Kelley            10 PEH                         NH   
-- Sauer, Kimberly           12 QOR                         NH   
-- Spurr, Tammy              12 GAI                         NH   
-- White, Hannah             12 South River                 NH   
-- Zuidema, Christy          12 DUL                         NH   
-- Calabrose, Kerry          12 Chesapeak                   NH   
-- Baker, Kaitlin            11 C.M. Wright                 NH   

Girls Shot Put 4A-3A
=======================================================================    
Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================  
1 Bilmanis, Amy              9 Stone                 36-02.25    10    
2 Boyd, Quiteella              Laurel                35-07.25     8    
3 Nolan, Bethanie           12 Old Mill              35-05.50     6    
4 Moore, Ashley             10 Arundel (Md)          35-04.75     4    
5 Cheek, Sarah              12 Meade                 35-04.00     2    
6 Burns, Erin               12 Broadneck             35-03.50     1    
7 Deinlein, Emil            11 North County          32-08.75    
8 Tsai, Felicia             12 SHE                   32-08.25    
9 Spurrier, Brittany        10 Thomas Johns          31-09.50   
10 Schools, Lorjetta         12 WOO                   31-08.50   
11 Vestal, Jen               11 SPB                   29-03.75   
12 Kang, Esther              11 SPB                   25-11.50  



  
 Maryland 2002 Indoor State Meet
3A/2A Results
Feb 18 at PG County Sportsplex, Landover MD

Boys
.Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Brown, Mike               12 Annapolis                 6.50    10  
  2 DE Rosier, Phil           12 LGR                       6.63     8  
  3 Watson, Michael           12 Randallstown              6.68     6  
  4 Nicholls, Herbert         12 Gwynn Park                6.68     4  
  5 Hawkins, Jovon            12 Douglass-Pg               6.74     2  
  6 Daniels, Eric             12 Gwynn Park                6.76     1  
 
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Nicholls, Herbert         12 Gwynn Park                6.66Q  1 
  2 Brown, Mike               12 Annapolis                 6.67Q  2 
  3 Daniels, Eric             12 Gwynn Park                6.71Q  1 
  4 Watson, Michael           12 Randallstown              6.75Q  2 
  5 DE Rosier, Phil           12 LGR                       6.72Q  1 
  6 Hawkins, Jovon            12 Douglass-Pg               6.78Q  2 
  7 Ramsuer, Kyle             10 RVH                       6.77   1 
  8 Robinson, Elbert          11 WLD                       6.79   1 
  9 Hoggard, Fidel            11 PBR                       6.88   2 
 10 Chase, Maurice             9 Catonsville               6.91   2 
 11 Clark, Mike               12 Owings Mills              6.92   1 
 12 Reese, Jesse              12 Fallston                  6.98   2 
 
Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Nicholls, Herbert         12 Gwynn Park               34.60   4   10  
  2 Campbell, Edwin           11 PBR                      35.50   4    8  
  3 Clark, Mike               12 Owings Mills             35.70   4    6  
  4 Brown, Vincent            12 Friendly                 35.90   4    4  
  5 Miller, Chad              11 PBR                      35.90   4    2  
  6 DE Rosier, Phil           12 LGR                      36.10   3    1  
  7 Watson, Michael           12 Randallstown             36.30   4 
  7 Andrews, Julius           12 Westlake                 36.30   3 
  9 Kennell, Greg             12 South Carrol             36.50   3 
 10 Menondex, Chris           12 Annapolis                36.70   3 
 11 Aromire, Afolabi           9 PBR                      36.90   2 
 12 Nicholls, William         12 Gwynn Park               37.40   1 
 12 Brown, Mike               12 Annapolis                37.40   3 
 14 Staten, Domonique         11 Milford Mill             37.60   1 
 15 Hitcherson, Ben           12 LGR                      38.40   2 
 16 Hawkins, Jovon            12 Douglass-Pg              39.80   2 
 -- Brown, Damion             12 JFK                        DNS   3 
 -- Spriggs, Delannie         11 Northern                   DNS   2 
 -- Harris, Reginal           12 JHB                        DNS   1 
 
Boys 500 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lee, Dean                 10 McDonough              1:08.05   3   10  
  2 Campbell, Edwin           11 PBR                    1:08.19   3    8  
  3 Moore, Jason              12 WLD                    1:08.63   2    6  
  4 Brown, Vincent            12 Friendly               1:08.76   3    4  
  5 Lee, Daryl                12 LIN                    1:09.24   3    2  
  6 Saunders, Peter           11 Calvert                1:09.34   2    1  
  7 Conerly, Aahron           10 JHB                    1:09.49   2 
  8 Elliott, Stephen          12 Bladensburg            1:09.52   1 
  9 Farinelli, John           12 Northeast              1:10.09   2 
 10 Staten, Domonique         11 Milford Mill           1:10.68   1 
 11 Grant, Ateve              12 South Carrol           1:10.81   1 
 12 Clark, Mike               12 Owings Mills           1:19.20   3 
 -- Brown, Damion             12 JFK                        DNS   2 
 -- Kennell, Greg             12 South Carrol               DNS   1 
 -- Stroup, Shane             12 RVH                        DNS   3 
 -- Hitcherson, Ben           12 LGR                        DNS   2 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomas, C.R.              11 LIN                    2:00.70    10  
  2 Boyle, Brent              12 McDonough              2:01.80     8  
  3 Moore, Jason              12 WLD                    2:03.50     6  
  4 Cook-Degan, Pat           11 Annapolis              2:04.10     4  
  5 Elliott, Stephen          12 Bladensburg            2:06.80     2  
  6 Sanderoff, Mike           12 Owings Mills           2:07.10     1  
  7 Rigby, Nick               11 Liberty                2:07.40  
  8 DE Moll, Ken              12 LIN                    2:07.70  
  9 Lee, Daryl                12 LIN                    2:08.50  
 10 Schmid, Kyle              11 Towson                 2:09.00  
 -- Stroup, Shane             12 RVH                        SCR  
 -- Smith, Dawane             12 Randallstown               SCR  
 -- Murphy, Ryan              10 Northern                   SCR  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Stroup, Shane             12 RVH                    4:27.60    10  
  2 Mullaly, James            12 MTH                    4:30.10     8  
  3 Murphy, Ryan              10 Northern               4:30.40     6  
  4 Thomas, C.R.              11 LIN                    4:30.90     4  
  5 Sanders, Matt             11 MTH                    4:32.20     2  
  6 Isleib, Brian             10 Leonardtown            4:32.60     1  
  7 Cartwright, Ryan          12 Eastern Tech           4:42.30  
  8 McMenamin, Dan            12 Towson                 4:52.50  
  9 Mazzone, Jeff             12 Leonardtown            4:54.00  
 10 Schmid, Kyle              11 Towson                 4:54.20  
 -- Sanderoff, Mike           12 Owings Mills               DNS  
 -- Lewis, Phillip            10 S. Decatur                 DNS  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sanders, Matt             11 MTH                    9:49.50    10  
  2 Mullaly, James            12 MTH                    9:50.60     8  
  3 Bensorghin, Mehdi         10 WLD                   10:07.60     6  
  4 Gygi, David               11 LIN                   10:13.40     4  
  5 Kampf, Seth                1 MTH                   10:14.20     2  
  6 Isleib, Brian             10 Leonardtown           10:14.60     1  
  7 Eden, William              9 Annapolis             10:19.40  
  8 Murphy, Ryan              10 Northern              10:22.80  
  9 Cartwright, Ryan          12 Eastern Tech          10:29.90  
 10 Diven, Phil               10 South Carrol          10:37.80  
 11 Baumler, Tyler            10 LA Plata              10:39.10  
 12 Vickery, Ray              10 Owings Mills          10:53.90  
 13 Brzk, Steve               12 Towson                11:34.90  
 
Boys 55 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Brown, Mike               12 Annapolis                 7.80    10  
  2 Jones, Willie             12 Calvert                   8.00     8  
  3 Chambers, John            12 Annapolis                 8.21     6  
  4 Heath, Andrew             12 WLD                       8.60     4  
  5 Riner, Aaron              12 Liberty                9:17.00     2  
 -- Stewart, Jeff             11 J.M. Bennett               DNF  
 
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Brown, Mike               12 Annapolis                 8.00Q  2 
  2 Chambers, John            12 Annapolis                 8.30Q  1 
  3 Jones, Willie             12 Calvert                   8.00Q  2 
  4 Heath, Andrew             12 WLD                       8.40Q  1 
  5 Stewart, Jeff             11 J.M. Bennett              8.10Q  2 
  6 Riner, Aaron              12 Liberty                   8.50Q  1 
  7 Jones, Jason              12 PBR                       8.40   2 
  8 Brownlee, Darren           9 NWM                       8.50   2 
  9 Bard, Brandon             12 Liberty                   8.90   1 
 10 Lyon, Joe                  9 Fallston                  9.30   1 
 10 Johnson, Jamar            10 Owings Mills              9.30   2 
 -- Whitaker, Dewayne         11 NWM                         FS   1 
 
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Paint Branch  'A'                                   1:32.22   3   10  
     1) Aromire, Afolabi 9              2) Germany, Justin 10             
     3) Miller, Chad 11                 4) Campbell, Edwin 11             
  2 Gwynn Park  'A'                                     1:33.22   3    8  
  3 Annapolis  'A'                                      1:34.71   3    6  
  4 South Carroll  'A'                                  1:36.35   3    4  
  5 Frederick Douglass-Pg  'A'                          1:36.54   3    2  
  6 Randallstown  'A'                                   1:37.48   2    1  
  7 Bladensburg  'A'                                    1:37.92   2 
  8 Surrattsville  'A'                                  1:38.70   2 
  9 Urbana  'A'                                         1:38.90   1 
 10 Liberty  'A'                                        1:40.60   1 
 11 Friendly  'A'                                       1:42.01   3 
 -- Long Reach  'A'                                         DNF   2 
 -- Blake  'A'                                              SCR   2 
 -- Dundalk  'A'                                            SCR   1 
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Paint Branch  'A'                                   3:29.69   3   10  
     1) Miller, Chad 11                 2) Aromire, Afolabi 9             
     3) Campbell, Edwin 11              4) Azzarialt, Conley 11           
  2 Bladensburg  'A'                                    3:37.30   2    8  
  3 Gwynn Park  'A'                                     3:38.87   2    6  
  4 River Hill  'A'                                     3:39.56   2    4  
  5 Frederick Douglass-Pg  'A'                          3:39.80   3    2  
  6 Stephen Decatur  'A'                                3:39.96   2    1  
  7 Northeast  'A'                                      3:40.43   3 
  8 South Carroll  'A'                                  3:41.83   1 
  9 Milford Mill  'A'                                   3:44.86   1 
 10 Wheaton  'A'                                        3:45.17   1 
 11 Owings Mills  'A'                                   3:55.77   2 
 -- McDonough  'A'                                          DNS   3 
 -- Randallstown  'A'                                       DNS   3 
 -- Blake  'A'                                              DNS   3 
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 River Hill  'A'                                     8:11.70    10  
     1) Stroup, Shane 12                2) Yew, Alvin 11                  
     3) Lauenstein, Karl 11             4) Nowaur, Hans 12                
  2 Linganore  'A'                                      8:12.00     8  
  3 Northwest  'A'                                      8:18.90     6  
  4 MT Hebron  'A'                                      8:28.40     4  
  5 Northeast  'A'                                      8:30.30     2  
  6 Stephen Decatur  'A'                                8:33.50     1  
  7 McDonough  'A'                                      8:38.30  
  8 LA Plata  'A'                                       8:45.70  
  9 Blake  'A'                                          8:46.30  
 10 Towson  'A'                                         8:48.10  
 11 Owings Mills  'A'                                   9:00.10  
 12 North Carroll  'A'                                  9:20.30  
 -- Randallstown  'A'                                       DNS  
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hawkins, Larry            12 Gwynn Park             6-04.00    10  
  2 Obrein, Tim               12 Annapolis              6-04.00     8  
  3 Heath, Andrew             12 WLD                    6-02.00     5  
  3 Riggs, Chris              12 Milford Mill           6-02.00     5  
  5 Reid, Nick                12 NHG                    6-02.00     2  
  6 Thornwell, Josh           12 HOW                    6-02.00     1  
  7 Harris, Demario           11 Annapolis              6-00.00  
  8 Gasque, Damon             11 MTH                    5-10.00  
  9 Deiseroth, Eric           11 LIN                    5-08.00  
  9 Kane, Thomas              11 Dundalk                5-08.00  
 -- Hofherr, Matt             10 Bel Air                    DNS  
 -- Mandne, Montarno          11 Owings Mills               DNS  
 -- Spriggs, Delannie         11 Northern                   DNS  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gore, Ryan                12 Leonardtown           14-04.00    10  
  2 Eckert, Mike              12 URB                   12-06.00     8  
  3 Krutzsch, Chris           12 HOW                   12-06.00     6  
  4 Heath, Andrew             12 WLD                   12-00.00     4  
  5 Trusty, Zackary           11 Westlake              11-00.00     2  
  6 Tercero, Joey             12 LIN                   11-00.00     1  
  7 Rigby, Nick               11 Liberty               10-06.00  
  8 Amos, William             12 Annapolis             10-00.00  
  8 Wagner, Dan               11 Liberty               10-00.00  
 -- Bly, Zach                 10 South Carrol                NH  
 -- McKenzie, Dan             11 J.M. Bennett                NH  
 -- Wanderlich, Tim            9 North Carrol                NH  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Williams, Nick            11 URB                   55-05.00    10  
  2 Reed, Kareem              12 Annapolis             54-09.50     8  
  3 Edwards, Glen             11 Lansdowne             51-09.75     6  
  4 Williams, Steven          12 Gwynn Park            47-01.25     4  
  5 Thompson, Sean            10 McDonough             45-11.25     2  
  6 Stewart, Sean             11 HAM                   44-10.00     1  
  7 Harrison, Nick            12 Dundalk               44-01.50  
  8 Vince, Rondy              12 Randallstown          43-02.50  
  9 Walker, Jeremy            12 LA Plata              42-11.50  
 10 Fletemeyer, John          12 NWM                   42-10.25  
 11 Johnson, Dar              12 Randallstown          41-10.75  
 12 Min, Peter                11 WHE                   39-08.50  




Girls
. 
Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Smith, Shade'             11 HAM                       7.40    10  
  2 Evans, Jauguay            10 Westlake                  7.42     8  
  3 Parrish, DA Mara          11 LGR                       7.47     6  
  4 Riley, Katie              12 North Carrol              7.49     4  
  5 Boone, Shani              11 Douglass-Pg               7.63     2  
  6 Williams, Carmisha        12 Southern-Bal              7.64     1  
 
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Shade'             11 HAM                       7.13Q  1 
  2 Evans, Jauguay            10 Westlake                  7.54Q  2 
  3 Riley, Katie              12 North Carrol              7.46Q  1 
  4 Boone, Shani              11 Douglass-Pg               7.62Q  2 
  5 Parrish, DA Mara          11 LGR                       7.50Q  1 
  6 Williams, Carmisha        12 Southern-Bal              7.63Q  2 
  7 Lambert, Dionne           11 LGR                       7.52   1 
  8 Cooper, Shennett          11 Catonsville               7.66   2 
  9 Tyler, Vanessa            12 Westlake                  7.67   1 
 10 Perkins, Nina             12 HAM                       7.70   2 
 11 Ashe, Camara              11 Milford Mill              7.84   2 
 12 Clinton, Emily            12 Towson                    8.05   1 
 
Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brown, Novia              11 Milford Mill             40.80   3   10  
  2 Pace, Kelli               12 Douglass-Pg              41.80   3    8  
  3 Harris, Jessica           12 JHB                      41.80   3    6  
  4 Thrasher, Jessica         12 Friendly                 41.90   2    4  
  5 Ashe, Camara              11 Milford Mill             42.20   3    2  
  6 Parrish, DA Mara          11 LGR                      42.40   3    0.5
  6 Buie, Phlicia             11 HAM                      42.40   2    0.5
  8 Terry, Eva                12 NWM                      42.70   2 
  8 Boone, Shani              11 Douglass-Pg              42.70   2 
 10 Langmead, Melanie         12 MTH                      42.90   1 
 11 Thomas, Koa               11 Friendly                 43.40   1 
 12 Perkins, Nina             12 HAM                      43.50   3 
 13 Clinton, Emily            12 Towson                   44.50   1 
 -- Riley, Katie              12 North Carrol               DNS   2 
 
Girls 500 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brown, Novia              11 Milford Mill           1:17.97   3   10  
  2 Smith, Jamie              12 PBR                    1:18.36   3    8  
  3 Pace, Kelli               12 Douglass-Pg            1:19.57   2    6  
  4 Hare, Willene             10 PBR                    1:20.38   2    4  
  5 Watkins, Angie            12 LGR                    1:20.64   3    2  
  6 Harris, Jessica           12 JHB                    1:21.37   3    1  
  7 Fakory, Darya             10 MTH                    1:21.65   2 
  8 Armstrong, Odessa         11 Northeast              1:23.65   3 
  9 Wilson, Laura             12 Liberty                1:24.08   1 
 10 Gillingham, Cassey        11 Leonardtown            1:24.19   1 
 11 Kolarik, Emily            12 Towson                 1:24.24   2 
 12 Rubin, Anne Marie         12 Northeast              1:25.17   1 
 13 Washington, Dominique     11 Milford Mill           1:27.81   3 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Jamie              12 PBR                    2:23.30    10  
  2 Black, Alana              12 WLD                    2:25.20     8  
  3 Faulkner, Britt           11 MTH                    2:25.40     6  
  4 McKay, Kellie             11 Franklin               2:27.90     4  
  5 Milliken, Brittany        11 Northeast              2:28.30     2  
  6 Wengryniuk, Sarah         11 URB                    2:31.50     1  
  7 Lockley, April            12 Leonardtown            2:33.40  
  8 Shang, Laura              10 Towson                 2:38.30  
  9 Flanigan, Paige           10 Annapolis              2:39.70  
 10 Mukhina, Anastasia        12 Towson                 2:42.90  
 -- Holifield, Shaney         12 Lansdowne                  SCR  
 -- Armstrong, Odessa         11 Northeast                  SCR  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Black, Alana              12 WLD                    5:20.00    10  
  2 Koch, Cori                12 Towson                 5:26.60     8  
  3 Reitz, Jessica            11 LGR                    5:32.20     6  
  4 Hanlin, Jessica           10 NHG                    5:32.50     4  
  5 Owen, Ashley              10 Westlake               5:36.00     2  
  6 Wieroniey, Anastasia       9 Northern               5:36.10     1  
  7 Smith, Racheal            10 HAM                    5:36.80  
  8 Milliken, Brittany        11 Northeast              5:40.20  
  9 Shomette, Amie            12 URB                    5:40.40  
 10 Mukhina, Anastasia        12 Towson                 6:00.30  
 -- Dalby, Rachel                Annapolis                  DNS  
 -- McKay, Kellie             11 Franklin                   DNS  
 -- Williams, Cheryl          12 North Carrol               DNS  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Koch, Cori                12 Towson                11:40.30    10  
  2 MC Carthy, Melissa        12 MTH                   12:00.20     8  
  3 Gilleawater, Jenny        10 Towson                12:07.80     6  
  4 Dalby, Rachel                Annapolis             12:14.20     4  
  5 Hanlin, Jessica           10 NHG                   12:17.60     2  
  6 Wieroniey, Anastasia       9 Northern              12:20.70     1  
  7 Eaton, Elly                9 South Carrol          12:37.80  
  8 Agnolutto, Amy            11 Northern              12:38.50  
  9 Kurtz, Stephanie          12 NHG                   12:39.50  
 10 Williams, Cheryl          12 North Carrol          12:41.00  
 11 YU, Amy                   10 NWM                   12:42.70  
 12 Beaudwin, Nicole          11 Leonardtown           13:10.90  
 
Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Curtis, Jeantte           11 MTH                       8.40    10  
  2 Showell, Aajah            11 McDonough                 8.48     8  
  3 Riley, Katie              12 North Carrol              8.65     6  
  4 O'Flaherty, Paige         11 NHG                       9.11     4  
  5 Williams, Carmisha        12 Southern-Bal              9.12     2  
  6 Taylor, Carla             11 S. Decatur                9.21     1  
 
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Showell, Aajah            11 McDonough                 8.57Q  1 
  2 Curtis, Jeantte           11 MTH                       8.68Q  2 
  3 Riley, Katie              12 North Carrol              8.76Q  1 
  4 O'Flaherty, Paige         11 NHG                       9.19Q  2 
  5 Taylor, Carla             11 S. Decatur                9.19Q  1 
  6 Williams, Carmisha        12 Southern-Bal              9.20Q  2 
  7 Graff, Lauren             12 URB                       9.25   2 
  8 Mitchell, Anjelika        10 JHB                       9.33   1 
  9 Gatza, Meg                11 Fallston                  9.59   1 
 10 Stankis, Allison          10 Fallston                  9.83   1 
 11 Diggs, Maleka             12 Annapolis                 9.96   2 
 12 Hedrick, Ruth             11 Franklin                 10.14   2 
 
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hammond  'A'                                        1:47.04   1   10  
     1) Buie, Phlicia 11                2) Perkins, Nina 12               
     3) Tucci, Colleen 12               4) Smith, Shade' 11               
  2 Long Reach  'A'                                     1:47.77   2    8  
  3 Frederick Douglass-Pg  'A'                          1:47.94   2    6  
  4 MT Hebron  'A'                                      1:48.33   2    4  
  5 Friendly  'A'                                       1:50.58   2    2  
  6 Westlake  'A'                                       1:52.26   1    1  
  7 Milford Mill  'A'                                   1:53.12   2 
  8 Blake  'A'                                          1:53.57   1 
  9 Catonsville  'A'                                    1:56.79   1 
 10 North Carroll  'A'                                  1:58.32   1 
 11 Liberty  'A'                                        2:00.93   1 
 -- Surrattsville  'A'                                      DNF   2 
 
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Milford Mill  'A'                                   4:08.98   2   10  
  2 Frederick Douglass-Pg  'A'                          4:12.58   2    8  
  3 Northwest  'A'                                      4:13.44   2    6  
  4 Northeast  'A'                                      4:15.05   2    4  
  5 Long Reach  'A'                                     4:15.75   1    2  
  6 Leonardtown  'A'                                    4:19.85   2    1  
  7 Blake  'A'                                          4:20.07   1 
  8 Westlake  'A'                                       4:20.89   1 
  9 Towson  'A'                                         4:22.02   2 
 10 Linganore  'A'                                      4:24.11   1 
 11 Franklin  'A'                                       4:30.53   1 
 12 South Carroll  'A'                                  4:32.67   1 
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 MT Hebron  'A'                                      9:58.50    10  
     1) MC Carthy, Melissa 12           2) Faulkner, Britt 11             
     3) Fakory, Darya 10                4) Lancos, Sarah 9                
  2 Towson  'A'                                        10:07.40     8  
  3 Urbana  'A'                                        10:09.60     6  
  4 Leonardtown  'A'                                   10:14.10     4  
  5 Annapolis  'A'                                     10:25.00     2  
  6 Westlake  'A'                                      10:26.10     1  
  7 Linganore  'A'                                     10:28.20  
  8 Paint Branch  'A'                                  10:30.10  
  9 Northeast  'A'                                     10:31.10  
 10 South Carroll  'A'                                 11:03.00  
 11 North Carroll  'A'                                 11:11.20  
 12 Franklin  'A'                                      11:11.80  
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Diggs, Maleka             12 Annapolis              5-06.00    10  
  2 Showell, Aajah            11 McDonough              5-02.00     8  
  3 Jones, Chante             12 Calvert                5-00.00     6  
  4 Morton, Lotoya            10 PBR                    5-00.00     4  
  5 Washington, Dominique     11 Milford Mill           5-00.00     1.5
  5 O'Flaherty, Paige         11 NHG                    5-00.00     1.5
  7 Hilbert, Caltlin          10 North Carrol           4-10.00  
  8 Graff, Lauren             12 URB                    4-10.00  
  9 Bowen, Laura              10 MTH                    4-08.00  
 -- Howell, Tredia            12 Franklin                    NH  
 -- Gill, Suzy                12 Franklin                    NH  
 -- Gillingham, Cassey        11 Leonardtown                DNF  
 -- Walker, Shana             12 Douglass-Pg                DNS  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Graff, Lauren             12 URB                   11-09.00    10  
  2 Winter, Lindsay           10 North Carrol          10-00.00     8  
  3 Mazzella, Christine       11 Northern               9-06.00     6  
  4 Gillingham, Cassey        11 Leonardtown            9-00.00     4  
  5 Keeley, Emily             11 S. Decatur             9-00.00     1.5
  5 Shoop, Kaylynn            12 NHG                    9-00.00     1.5
  7 Lasher, Emily             12 Leonardtown            8-06.00  
  8 Weglien, Donna            10 North Carrol           8-00.00  
  8 Langmead, Melanie         12 MTH                    8-00.00  
 10 Lemons, Ali               11 MTH                    7-00.00  
 -- Williams, Janet           11 Franklin                   SCR  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rogers, Merredes          12 Milford Mill          35-00.00    10  
  2 Cook, Asha                11 Owings Mills          34-00.00     8  
  3 Cobb, Tricia              12 McDonough             33-03.25     6  
  4 Fauntleroy, Ashley        10 PBR                   32-07.75     4  
  5 Murrary, Zoe              12 South Carrol          32-04.00     2  
  6 Mays, Jennifer            10 Westlake              32-02.00     1  
  7 Martin, Ashley            12 North Carrol          31-10.75  
  8 Burnett, Sharnay           9 NHG                   31-00.00  
  9 Purcel, Megan              1 URB                   30-08.50  
 10 McCurdy, Cheree           11 Annapolis             30-04.50  
 11 MC Curdy, Megan           11 PBR                   30-00.25  
 12 Link, Kristi              12 Westlake              29-07.00  
  

 

  
     
       
     
  
      
 Maryland 2002 Indoor State Meet
2A/1A Results
Feb 18 at PG County Sportsplex, Landover MD
 
   
 
 

Boys
.Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Grossman, Adam            12 Pikesville                6.50    10  
  2 Cole, Anthony             10 Oakland Mill              6.59     8  
  3 Barksdale, Christopher    12 Oakland Mill              6.64     6  
  4 Scott, Jerrell            12 Dunbar-Balt               6.71     4  
  5 Knight, Courtney          10 Lackey                    6.72     2  
  6 White, Brian              11 Wicomico                  6.75     1  
 
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Grossman, Adam            12 Pikesville                6.58Q  1 
  2 White, Brian              11 Wicomico                  6.70Q  2 
  3 Cole, Anthony             10 Oakland Mill              6.63Q  1 
  4 Scott, Jerrell            12 Dunbar-Balt               6.79Q  2 
  5 Barksdale, Christopher    12 Oakland Mill              6.67Q  1 
  6 Knight, Courtney          10 Lackey                    6.84Q  2 
  7 Forero, Miguel            12 Smithsburg                6.82   1 
  8 Sier, Dustin              11 Smithsburg                6.88   1 
  9 Leiter, Ben               12 Francis Scot              6.89   2 
 10 Suydeam, William          12 Central - PG              6.90   2 
 11 Watkins, Mike             11 Kent Island               6.91   2 
 12 Webb, Troy                12 Boonsboro                 7.04   1 
 
Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Barksdale, Christopher    12 Oakland Mill             34.90   4   10  
  2 Waith, Stann              11 Loch Raven               35.50   4    8  
  3 Knight, Courtney          10 Lackey                   36.10   4    6  
  4 McCain, Johnny            11 Central - PG             36.30   3    3  
  4 Cole, Anthony             10 Oakland Mill             36.30   4    3  
  6 Weeks, Chip               11 Lackey                   36.50   3    1  
  7 Scott, Jerrell            12 Dunbar-Balt              36.70   3 
  7 Bond, Mike                12 Williamsport             36.70   1 
  9 Forero, Miguel            12 Smithsburg               37.00   4 
  9 Lawal, Bili               11 Poly                     37.00   2 
 11 Payton, Josh              12 Fort Hill                37.30   3 
 12 Howden, Sam               11 Centennial               37.40   2 
 13 Polk, Justin              11 Parkside                 37.80   1 
 13 Boston, Jason             12 Glenelg                  37.80   2 
 15 Alexander, Joe            11 Central - PG             37.90   1 
 16 Crawford, Eric            12 Walkersville             38.20   1 
 16 Dick, Adam                12 Smithsburg               38.20   1 
 18 Dubyoski, Jason           11 Hereford                 38.40   2 
 19 Featherston, Eric         12 Central - PG             38.70   2 
 20 Keenan, David             12 N. Caroline              38.90   2 
 21 Elliott, Shedrick         12 Western Tech             41.40   4 
 22 Eleam, Antoine            11 Oakland Mill             46.00   3 
 -- Monroe, Darryl            12 Poly                        FS   3 
 -- Whitaker, Ryan            12 Atholton                   DNS   1 
 
Boys 500 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ross, Brandon             12 Dunbar-Balt            1:08.30   2   10  
  2 Peresta, Andrew           11 Southern AA            1:08.50   3    8  
  3 Lawal, Bili               11 Poly                   1:08.80   3    6  
  4 Josiah, Ishmael           12 Oakland Mill           1:09.00   3    4  
  5 Polk, Justin              11 Parkside               1:09.30   3    2  
  6 Duvall, Brad              12 Hereford               1:09.60   2    1  
  7 Castillo, Sean            11 Fort Hill              1:10.00   3 
  8 McCain, Johnny            11 Central - PG           1:10.50   2 
  9 Czabaranck, Nick          12 Centennial             1:11.30   2 
 10 Earle, Chris              12 Poolesville            1:11.40   2 
 11 Taylor, Phil              11 Williamsport           1:12.00   1 
 12 Waldt, Ryan               11 Middletown             1:12.10   1 
 13 Sweatt, Michael            9 Oakland Mill           1:12.50   1 
 -- Elliott, Shedrick         12 Western Tech               DNS   3 
 -- Rider, Jesse              11 Parkside                   DNS   2 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mehmedovic, Izudin        12 Oakland Mill           2:03.10    10  
  2 Eaton-Boyd, Matthew       11 DuVal                  2:04.20     8  
  3 Rider, Jesse              11 Parkside               2:04.40     6  
  4 Crawford, Eric            12 Walkersville           2:05.20     4  
  5 Loffer, Nick              12 Pocomoke               2:05.60     2  
  6 Aaron, Mike               12 Brunswick              2:07.50     1  
  7 Castillo, Sean            11 Fort Hill              2:08.10  
  8 Coleman, Steve            12 Central - PG           2:09.20  
  9 Czabaranck, Nick          12 Centennial             2:09.70  
 10 Pencek, Bobby             11 Glenelg                2:10.10  
 11 Virgets, David            10 Kent Island            2:10.50  
 12 Barnes, Mike              11 Williamsport           2:10.90  
 13 Zaanoun, Faycal           12 Middletown             2:11.40  
 14 Allen, Dustin             12 Oakland Mill           2:12.20  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mehmedovic, Izudin        12 Oakland Mill           4:28.50    10  
  2 Earle, Chris              12 Poolesville            4:35.50     8  
  3 Myers, Justin             11 Middletown             4:41.30     6  
  4 Virgets, David            10 Kent Island            4:43.40     4  
  5 Czabaranck, Nick          12 Centennial             4:46.00     2  
  6 Zaanoun, Faycal           12 Middletown             4:46.80     1  
  7 Kurz, Steve               11 Smithsburg             4:51.30  
  8 Schaffer, Chris           12 Central - PG           4:51.70  
  9 Jandorf, Jon              12 Pikesville             4:52.00  
 10 Lowery, Jeremiah          11 Potomac                5:00.50  
 11 Loffer, Nick              12 Pocomoke               5:06.30  
 12 Hartman, Jacob            12 Glenelg                5:15.80  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mehmedovic, Izudin        12 Oakland Mill          10:00.90    10  
  2 Parker, Jamison            9 Middletown            10:13.20     8  
  3 Bowring, Dan              12 Glenelg               10:13.40     6  
  4 Davis, Ryan               12 Clear Spring          10:20.20     4  
  5 Faith, Justin             12 Fort Hill             10:26.80     2  
  6 Richardson, Eric          12 Glenelg               10:48.20     1  
  7 Schaffer, Chris           12 Central - PG          10:59.80  
  8 Lowery, Jeremiah          11 Potomac               11:00.00  
  9 Abouelrous, Mohamed       12 Oakland Mill          11:00.30  
 10 Stokes, David             11 Southern AA           11:03.40  
 11 Boyd, Pat                 12 Lackey                11:53.50  
 -- Myers, Justin             11 Middletown                 SCR  
 
Boys 55 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Robinson, Daniel          10 Boonsboro                 8.15    10  
  2 Wright, Jaovon            12 Oakland Mill              8.19     8  
  3 Morrell, Brett            11 Boonsboro                 8.20     6  
  4 Boston, Jason             12 Glenelg                   8.44     4  
  5 Bell, Chris               12 Southern AA               9.72     2  
  6 Aaron, Mike               12 Brunswick                10.15     1  
 
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
Top 6 Advance by Time
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Robinson, Daniel          10 Boonsboro                 7.70q  2 
  2 Morrell, Brett            11 Boonsboro                 8.10q  1 
  2 Bell, Chris               12 Southern AA               8.10q  2 
  2 Wright, Jaovon            12 Oakland Mill              8.10q  1 
  5 Aaron, Mike               12 Brunswick                 8.20q  1 
  5 Boston, Jason             12 Glenelg                   8.20q  2 
  7 Dubyoski, Jason           11 Hereford                  8.30   1 
  7 Whitehair, Matthew        12 Southern AA               8.30   1 
  9 Sigler, Andrew            11 Southern AA               8.40   2 
  9 Neumann, Ben              12 Smithsburg                8.40   2 
 11 Jackson, Tavon            11 Dunbar-Balt               8.80   2 
 11 Loetz, Mike               12 Kent Island               8.80   1 
 
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Central High School - PG  'A'                       1:34.28   3   10  
     1) Alexander, Joe 11               2) Featherston, Eric 12           
     3) McCain, Johnny 11               4) Suydeam, William 12            
  2 Henry E. Lackey H.S.  'A'                           1:34.55   3    8  
     1) Weeks, Chip 11                  2) Bryant, Francis 12             
     3) Knight, Courtney 10             4) Mercer, Francis 11             
  3 Dunbar-Balt  'A'                                    1:35.61   3    6  
  4 Smithsburg  'A'                                     1:36.03   3    4  
  5 Loch Raven-B CO  'A'                                1:36.07   2    2  
  6 Glenelg-How  'A'                                    1:36.15   2    1  
  7 Oakland Mills-How  'A'                              1:37.23   3 
  8 Wicomico High School  'A'                           1:37.42   2 
     1) White, Brian 11                 2) Schooley, Zak 11               
     3) McCoy, Jeff 12                  4) Trader, Steve 09               
  9 Potomac High School  'A'                            1:37.43   2 
     1) Boyd, Larry 11                  2) Coles, Korey 09                
     3) Kirby, Anthony 12               4) Quinn, Marco 12                
 10 Southern High School - AA  'A'                      1:37.80   1 
     1) Bell, Chris 12                  2) Johnson, Anthony 12            
     3) Lee, Chris 11                   4) Peresta, Andrew 11             
 11 Williamsport  'A'                                   1:38.94   2 
 12 Centennial-How  'A'                                 1:40.51   1 
 13 Parkside High School  'A'                           1:40.53   1 
     1) Gates, Baron 11                 2) Givens, Brandon 09             
     3) Handy, Aaron 10                 4) Micciche, Brian 12             
 14 South Hagerstown  'A'                               1:40.68   1 
 15 Francis Scott Key  'A'                              1:44.36   1 
 -- Baltimore Polytechinc-Bal  'A'                           DQ   3 
 -- Boonsboro  'A'                                          SCR   2 
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Oakland Mills-How  'A'                              3:31.30   3   10  
     1) Josiah, Ishmael 12              2) Cole, Anthony 10               
     3) Eleam, Antoine 11               4) Barksdale, Christopher 12      
  2 Smithsburg  'A'                                     3:34.08   3    8  
  3 Central High School - PG  'A'                       3:34.71   3    6  
     1) Alexander, Joe 11               2) Featherston, Eric 12           
     3) Hawkins, Sean 11                4) McCain, Johnny 11              
  4 Loch Raven-B CO  'A'                                3:35.40   3    4  
  5 Southern High School - AA  'A'                      3:36.43   3    2  
     1) Johnson, Anthony 12             2) Lee, Chris 11                  
     3) Peresta, Andrew 11              4) Whitehair, Matthew 12          
  6 Dunbar-Balt  'A'                                    3:37.64   2    1  
  7 Hereford-B CO  'A'                                  3:39.05   2 
  8 Middletown  'A'                                     3:39.13   2 
  9 Glenelg-How  'A'                                    3:39.72   2 
 10 Williamsport  'A'                                   3:41.13   3 
 11 Centennial-How  'A'                                 3:43.82   2 
 12 DuVal High School  'A'                              3:44.29   1 
     1) Anderson, William 12            2) Doster, Vensen 12              
     3) Eaton-Boyd, Matthew 11          4) Hayes, David 10                
 13 Fort Hill  'A'                                      3:48.90   2 
 14 Pikesville-B CO  'A'                                3:49.57   1 
 15 Henry E. Lackey H.S.  'A'                           3:50.20   1 
     1) Bryant, Francis 12              2) King, James 10                 
     3) Knight, Courtney 10             4) Weeks, Chip 11                 
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Glenelg-How  'A'                                    8:24.10    10  
     1) Bowring, Dan 12                 2) Pencek, Bobby 11               
     3) Hartman, Jacob 12               4) Ennis, Dan 12                  
  2 Oakland Mills-How  'A'                              8:24.40     8  
  3 Fort Hill  'A'                                      8:38.40     6  
  4 Atholton-How  'A'                                   8:50.00     4  
  5 Middletown  'A'                                     8:53.60     2  
  6 Southern High School - AA  'A'                      8:54.30     1  
     1) Burke, Billy 11                 2) Peresta, Andrew 11             
     3) Sigler, Andrew 11               4) Badger, Richard 11             
  7 Smithsburg  'A'                                     8:58.00  
  8 Pikesville-B CO  'A'                                8:58.80  
  9 Williamsport  'A'                                   9:00.40  
 10 Central High School - PG  'A'                       9:01.60  
     1) Seigler, DaRon 12               2) Coleman, Steve 12              
     3) Gibson, Chris 11                4) Schaffer, Chris 12             
 11 Hereford-B CO  'A'                                  9:04.20  
 12 Parkside High School  'A'                           9:11.50  
     1) Atwood, Adam 11                 2) Brown, Sean 11                 
     3) Doyle, Will 11                  4) Etherton, Christian 10         
 13 North Caroline High  'A'                            9:13.90  
     1) Berggren, Matt 10               2) Pellot, Dustin 11              
     3) Starcevic, Ryan 11              4) Satterfield, Kyle 12           
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kutcher, Matt             11 Francis Scot           6-04.00    10  
  2 McDougal, Dave            11 Smithsburg             5-10.00     7  
  2 Haupt, Pat                11 Smithsburg             5-10.00     7  
  4 Schooley, Zak             11 Wicomico               5-10.00     3  
  4 Mastalerz, Kevin          12 Francis Scot           5-10.00     3  
  6 Micciche, Brian           12 Parkside               5-10.00     1  
  7 Gouker, Mark              11 Middletown             5-10.00  
  8 Johansen, Sam             11 Beall                  5-08.00  
  8 West, Walter              10 N. Caroline            5-08.00  
  8 Wilson-Braxton, Brian     11 Chesapeake             5-08.00  
 -- Greenwell, Kris           12 Lackey                      NH  
 -- Angle, Nick               10 Centennial                  NH  
 -- Jones, Chris               9 Century                     NH  
 -- Yates, Melvin             10 Oakland Mill                NH  
 -- Robinson, Daniel          10 Boonsboro                   NH  
 -- Hennessie, Bradley        10 Oakland Mill                NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Greenwell, Kris           12 Lackey                13-00.00    10  
  2 Chesney, David            10 Middletown            11-06.00     8  
  3 Gouker, Mark              11 Middletown            11-06.00     6  
  4 McDonald, Marc            12 Easton                11-00.00     4  
  5 Robertson, Chris          12 Boonsboro             11-00.00     2  
  6 Miller, Matt              11 Parkside              10-06.00     0.5
  6 Mead, Jason               11 Oakland Mill          10-06.00     0.5
  7 Czeh, Tom                 10 Brunswick             10-06.00  
  8 Herangozo, Matej          12 Oakland Mill          10-06.00  
  9 Dickson, Adam             11 Loch Raven            10-06.00  
 11 Burt, Tim                  9 Glenelg               10-00.00  
 -- Byrd, Rashid              10 Potomac                     NH  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ballenger, Frederick      11 Potomac               49-07.00    10  
  2 Davis, Jay                12 Southern AA           46-03.25     8  
  3 Weddle, Christopher       12 Walkersville          43-09.75     6  
  4 Palmer, Terry             12 Middletown            43-05.25     4  
  5 Bowman, Todd              12 Boonsboro             43-01.50     2  
  6 Hampton, Vernon           12 Oakland Mill          42-09.75     1  
  7 Page, Jeremy              11 Fort Hill             40-06.25  
  8 Duffy, Nate               11 Parkside              37-08.50  
  9 Hoover, John              12 Kent County           36-08.00  
 10 Quinn, Jeff               11 Western Tech          35-07.75  
 11 Jackson, Tavon            11 Dunbar-Balt           35-04.00  
 12 Henry, Kenny              11 Pikesville            33-01.00  
 
Girls
.  
Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Brown, Krista             12 Central - PG              7.37    10  
  2 Lucas, Ebony              12 Lackey                    7.53     8  
  3 McReynolds, Brandy        10 Glenelg                   7.65     6  
  4 Howard, Kimberly          12 DuVal                     7.65     4  
  5 Jackson, Shanelle         12 Chesapeake                7.68     2  
  6 Sanker, Brooke            10 Fort Hill                 7.84     1  
 
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
6 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 0 Best Times
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Brown, Krista             12 Central - PG              7.38Q  2 
  2 Jackson, Shanelle         12 Chesapeake                7.63Q  1 
  3 Lucas, Ebony              12 Lackey                    7.53Q  2 
  4 McReynolds, Brandy        10 Glenelg                   7.76Q  1 
  5 Howard, Kimberly          12 DuVal                     7.68Q  2 
  6 Sanker, Brooke            10 Fort Hill                 7.85Q  1 
  7 Lease, Heather            12 Fort Hill                 7.78   2 
  8 Alexander, Charlene       12 Oakland Mill              7.79   2 
  9 Benn, Rosslyn             12 Fairmont Hts              7.86   1 
 10 Page, Brandi              11 Fort Hill                 7.87   1 
 11 Spruill, Artie            10 Loch Raven                7.91   1 
 12 Thompson, Kyley           12 Smithsburg                8.15   2 
 -- Lambert, Dionne           11 Loch Raven                 SCR     
 
Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mann, Christina           11 Poolesville              40.70   3   10  
  2 Duncan, Tiffany           12 Central - PG             41.40   3    8  
  3 Carey, Victoria           12 DuVal                    41.40   3    6  
  4 Brown, Krista             12 Central - PG             42.20   3    4  
  5 Loh, Ashley               10 Poolesville              43.20   2    2  
  6 Howard, Kimberly          12 DuVal                    43.20   2    1  
  7 Spencer, Dawn             11 Fairmont Hts             43.40   3 
  8 Williams, Wanda           11 Pikesville               43.70   2 
  9 Spruill, Artie            10 Loch Raven               44.30   3 
 10 Young, Erica              12 Middletown               44.40   2 
 11 Jennifer, Jasim           10 Oakland Mill             45.60   1 
 -- Brown, Sherie              9 Edmonson-Bal               DNS   1 
 -- Wiley, Melissa            11 Francis Scot               DNS   1 
 
Girls 500 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Moore, Erin               10 Poolesville            1:18.30   2   10  
  2 Mann, Christina           11 Poolesville            1:18.90   2    8  
  3 Duncan, Tiffany           12 Central - PG           1:19.20   2    6  
  4 Raheem, Aisha             12 Atholton               1:20.20   2    4  
  5 Nicholson, Danielle        9 Loch Raven             1:22.40   2    2  
  6 Carey, Victoria           12 DuVal                  1:22.50   2    1  
  7 Spencer, Dawn             11 Fairmont Hts           1:23.80   1 
  8 Burrell, Monique          12 Potomac                1:25.20   1 
  9 Willox, Sam               09 Kent Island            1:26.10   1 
 10 Williams, Wanda           11 Pikesville             1:27.00   1 
 -- Hartman, Carrie           12 Smithsburg                 DNS   1 
 -- Rollyson, Mary            10 Glenelg                    DNS   1 
 -- Kershner, Brittany        11 Williamsport               SCR     
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Moore, Erin               10 Poolesville            2:21.30    10  
  2 Virgets, Amanda           12 Kent Island            2:25.40     8  
  3 Rollyson, Mary            10 Glenelg                2:27.00     6  
  4 Duncan, Tiffany           12 Central - PG           2:28.00     4  
  5 Stouffer, Laura           12 Smithsburg             2:29.40     2  
  6 Dungan, Kelli             09 Easton                 2:30.90     1  
  7 Bolton, Meghan            11 Atholton               2:31.50  
  8 Rush, Tamia               12 DuVal                  2:32.30  
  9 Shakley, Brenda           11 Middletown             2:32.80  
 10 Downs, Stacy              12 Atholton               2:34.80  
 11 Morgan, Raquel            11 Middletown             2:38.30  
 12 Kapp, Chelsea             10 Glenelg                2:39.30  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pencek, Katie              9 Glenelg                5:25.50    10  
  2 Morgan, Raquel            11 Middletown             5:26.00     8  
  3 Thompson, Janelle         10 Poolesville            5:26.90     6  
  4 Freda, Michelle           11 Atholton               5:31.30     4  
  5 Lockard, Ashley            9 Clear Spring           5:33.00     2  
  6 Virgets, Amanda           12 Kent Island            5:34.40     1  
  7 Kapp, Chelsea             10 Glenelg                5:37.30  
  8 Rush, Tamia               12 DuVal                  5:38.10  
  9 Freda, Kristen            11 Atholton               5:40.90  
 10 Stouffer, Laura           12 Smithsburg             5:41.50  
 11 Unger, Rachel              9 Poolesville            5:42.20  
 -- Willox, Danielle          09 Kent Island                DNS  
 -- Weaver, Dawn              11 Kent Island                DNS  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Freda, Michelle           11 Atholton              11:54.80    10  
  2 Morgan, Raquel            11 Middletown            11:58.50     8  
  3 Pencek, Katie              9 Glenelg               12:03.90     6  
  4 Freda, Kristen            11 Atholton              12:05.20     4  
  5 Heinke, Mallory            9 Glenelg               12:10.70     2  
  6 Thompson, Janelle         10 Poolesville           12:15.50     1  
  7 Weaver, Dawn              11 Kent Island           12:21.60  
  8 Torres, Sylvia            11 Walkersville          12:25.40  
  9 Banister, Lindsay         10 Clear Spring          12:44.50  
 10 Strite, Brittany          10 Boonsboro             13:00.10  
 11 Willox, Danielle          09 Kent Island           13:07.50  
 12 Bogese, Catherine         12 Parkside              13:27.10  
 13 Smith, Merritt            12 Washington            14:20.00  
 -- Griffith, Amanda          11 Fort Hill                  DNS  
 -- Hedemann, Emily           12 Hereford                   DNS  
 -- Hamilton, Sara             9 Century                    DNS  
 
Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Pfeiffer, Lindsay         11 Fort Hill                 8.84    10  
  2 Brown, Lasia              10 Rockville                 9.25     8  
  3 Young, Erica              12 Middletown                9.53     6  
  4 Christmas, Elaina         10 Glenelg                   9.59     4  
  5 Stewart, Latoya           12 Lackey                    9.89     2  
  6 Raheem, Aisha             12 Atholton                 10.12     1  
 
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
Top 6 Advance by Time
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Pfeiffer, Lindsay         11 Fort Hill                 8.70q  2 
  1 Raheem, Aisha             12 Atholton                  9.30q  1 
  2 Brown, Lasia              10 Rockville                 9.20q  2 
  2 Young, Erica              12 Middletown                9.30q  1 
  3 Christmas, Elaina         10 Glenelg                   9.30q  1 
  3 Stewart, Latoya           12 Lackey                    9.60q  2 
  4 Hensley, Sarah             9 Boonsboro                 9.50q  1 
  4 Blake, Kelly              12 Hereford                  9.70q  2 
  5 Meadows, Ashley           11 Southern AA               9.90q  2 
  5 McConnell, Rebecca        11 N. Caroline              10.00q  1 
  6 Dewese, Sara              12 Hereford                 10.80q  2 
  6 Skinner, Danielle         10 Quenn Anne's             11.40q  1 
 
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Poolesville  'A'                                    1:47.27   2   10  
     1) Vaughn, Alisha 12               2) Loh, Ashley 10                 
     3) Moore, Erin 10                  4) Mann, Christina 12               
  2 Fairmont Heights H.S.  'A'                          1:51.79   2    8  
     1) Akiwumi, Modupe 12              2) Benn, Rosslyn 12               
     3) Duncan, Ayisha 12               4) Spencer, Dawn 11               
  3 Fort Hill  'A'                                      1:51.92   2    6  
  4 Central High School - PG  'A'                       1:52.15   2    4  
     1) Brown, Krista 12                2) Chase, Alicia 12               
     3) Hamilton, Tobi 10               4) McPhatter, Tiffany 11          
  5 Potomac High School  'A'                            1:52.16   2    2  
     1) Carr, Melanie 12                2) Elam, Tasheka 10               
     3) Fletcher, Courtney 10           4) McCall, Tylisha 09             
  6 Henry E. Lackey H.S.  'A'                           1:52.17   1    1  
     1) Cardwell, Deja 09               2) Lucas, Ebony 12                
     3) Tucker, Courtney 10             4) Walton, Tonya 09               
  7 Hereford-B CO  'A'                                  1:54.79   1 
  8 Loch Raven-B CO  'A'                                1:57.36   1 
  9 Oakland Mills-How  'A'                              1:57.67   2 
 10 Brunswick  'A'                                      1:59.29   1 
 11 Edmondson-Balt  'A'                                 2:00.84   1 
 12 Middletown  'A'                                     2:01.18   1 
 
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Fairmont Heights H.S.  'A'                          4:13.50   3   10  
     1) Akiwumi, Modupe 12              2) Benn, Rosslyn 12               
     3) Duncan, Ayisha 12               4) Spencer, Dawn 11               
  2 Poolesville  'A'                                    4:14.20   3    8  
  3 Central High School - PG  'A'                       4:14.30   3    6  
     1) Brown, Krista 12                2) Duncan, Tiffany 12             

     3) Hamilton, Tobi 10               4) McPhatter, Tiffany 11          
  4 DuVal High School  'A'                              4:16.70   3    4  
     1) Adkins, Krystal 10              2) Carey, Victoria 12             
     3) Grayson, Nakia 09               4) Hall, Rakiya 12                
  5 Atholton-How  'A'                                   4:16.80   3    2  
  6 Hereford-B CO  'A'                                  4:17.90   2    1  
  7 Smithsburg  'A'                                     4:18.70   3 
  8 Glenelg-How  'A'                                    4:21.70   2 
  9 Beall  'A'                                          4:23.50   1 
 10 Williamsport  'A'                                   4:27.70   2 
 11 Loch Raven-B CO  'A'                                4:28.00   2 
 12 Fort Hill  'A'                                      4:31.40   1 
 13 North Caroline High  'A'                            4:34.90   1 
     1) Orwig, DeAnna 09                2) Walls, Jessica 11              
     3) Zlock, Jena 11                  4) Martin, Katie 12               
 -- Oakland Mills-How  'A'                                  SCR   2 
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Glenelg-How  'A'                                   10:03.50    10  
     1) Selmer, Carrie 12               2) Hogan, Erika 12                
     3) Rollyson, Mary 10               4) Heinke, Mallory 9              
  2 Atholton-How  'A'                                  10:08.00     8  
  3 Smithsburg  'A'                                    10:12.40     6  
  4 Fort Hill  'A'                                     10:14.10     4  
  5 Poolesville  'A'                                   10:18.80     2  
  6 Kent Island High School  'A'                       10:21.80     1  
     1) DeGraff, Melissa 10             2) Guidry, Jeannine 11            
     3) Neighbors, Lizzie 09            4) Thompson, Liz 09               
  7 Hereford-B CO  'A'                                 10:32.00  
  8 Easton High School  'A'                            10:51.60  
     1) Orsini, Caitlin 12              2) Peirce, Carrie 12              
     3) Davis, Lindsay 09               4) Dungan, Kelli 09               
  9 Southern High School - AA  'A'                     10:59.00  
     1) Giannini, Neva 11               2) Morgan, Sarah 11               
     3) Music, Sarah 10                 4) Stuard, Lindsay 11             
 10 Centennial-How  'A'                                11:03.60  
 11 Middletown  'A'                                    11:13.10  
 12 Parkside High School  'A'                          11:14.10  
     1) Bogese, Catherine 12            2) Bridges, Julia 12              
     3) Faulhaber, Samantha 11          4) Ryan, Marci 12                 
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Walsh, Meghan             12 Rising Sun             5-02.00    10  
  2 Hessler, K.T.             12 Walkersville           5-02.00     7  
  2 Virgets, Amanda           12 Kent Island            5-02.00     7  
  4 Weller, Erin              11 Clear Spring           4-10.00     4  
  5 Moore, Martha             12 Poolesville            4-10.00     2  
  6 Lyles, Shanita            11 Walkersville           4-10.00     1  
  7 Urbanski, Joanna          10 Beall                  4-08.00  
  7 Putro, Sabrina            12 Glenelg                4-08.00  
  7 Stewart, Latoya           12 Lackey                 4-08.00  
  7 Page, Brandi              11 Fort Hill              4-08.00  
 -- Hesson, Karen             11 Kent Island                 NH  
 -- Lancaster, Robin          11 Glenelg                     NH  
 -- Person, Stephanie         11 Atholton                    NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jarkey, Allison           10 Middletown             9-06.00    10  
  2 Walsh, Meghan             12 Rising Sun             9-00.00     8  
  3 Paza, Alexis              12 Williamsport           8-06.00     6  
  4 Murphy, Erin              12 Brunswick              8-00.00     4  
  5 Laidg, Tessa              10 Atholton               7-06.00     2  
  6 Day, Erin                 12 Southern AA            7-06.00     1  
  7 Kennedy, Amy              11 Lackey                 7-06.00  
  8 Morgan, Sarah             11 Southern AA            7-00.00  
  8 McReynolds, Brandy        10 Glenelg                7-00.00  
  8 Downs, Stacy              12 Atholton               7-00.00  
 -- Kotani, Lena              10 Middletown                 SCR  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Carlson, Lindsay           9 Century               32-06.50    10  
  2 Gale, K.C.                11 Parkside              32-00.25     8  
  3 King, Amanda              11 Lackey                31-03.50     6  
  4 Putro, Sabrina            12 Glenelg               30-10.50     4  
  5 Waskeiwicz, Jennifer      12 Francis Scot          28-02.25     2  
  6 Volpitta, Alice           10 Hereford              27-09.50     1  
  7 Hibberd, Candice          12 Francis Scot          27-07.50  
  8 Bowman, Christina         09 Edgewood              27-03.25  
  9 Howard, Caren             11 Oakland Mill          27-00.00  
 10 Kym, Wandover             12 Clear Spring          26-09.00  
 11 Esealuka, Maureen         12 DuVal                 25-06.75  
 12 Lopez, Katie              10 Loch Raven            25-01.75              
 

 
 
  
   
     


Return to Top

Email | About