MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




3A West Regional
3A West Regional XC History
Hosted By:
Rockville, Maryland
2001-11-01
http://www.mocorunning.com/adobe/3awestxc2001.pdf

Download PDF at link above. File text created with OCR		
Walter Johnson High School             Hy-tek's MEET MANAGER 4:55 PM 11/1/01 Page 1		
Maryland 3A West XC Championship 11/1/2001		
Rockville Civic Center		
		
Event 1 Girls 5k Run CC 3A		
======================================================		
Name Year 		School 			Finals 
======================================================		
1 St. Denis, Ashley	Walter Johnson H.S.	19:17.8
2- Serrano, Alba	Walter Johnson H.S.	19:50.5
3 Shomette, Amie	Urbana High School	19:55.4
.4 Winemiller, Katy	North Carroll		20:09.3
5 Williams; Cheryl	North Carroll		20:18.4
6 Barker, Tarynn	North Carroll		20:24.8
7 Nickelson, Mackenzie	Northwest Hi		20:30.3
8 Cordani, Emma		Urbana High School	20:35.1
· 9 Eaton, Elly		South Carroll H.S	20:37.4
10 Doland, Emily	Urbana High School	20:41.7
11 Liebrecht, Alma	Paint Branch H.S.	20:42.4
12 King, Amy		North Carroll HS	20:47.9
13 Schwartz, Lindsey	South Carroll H.S	20:50.4
14 Yu, Amy		Northwest Hi		20:51.7
15 Pottern, Jamie	Walter Johnson H.S.	20:55.7
16 Kilkus, Carolyn	Richard Montgomery	20:58.4
17 Mardwick, Sarah	Richard Montgomery	21:00.0
18 Phillips, Kim	Walter Jqhnson H.S.	21:00.6
19 Chavis, Anna		Walter Johnson H.S.	21:01.4
20 Daut, Kim		North Carroll		21:05.8
21 Truelovei Shawnna	Walter Johnson H.S.	21:13.3
22 Mer~dith,' H~idi	North Carroll		21:14.5
2 3 Patterson_, Emmie	Richard Montgomery	21:15.0
24 Hursey, Kristen	North Carroll		21:15.7
25 Lapsa~ Kaytlin	Urbana High School	21:16.9
26 Raymond, Brittany	Urbana High School	21:17.5
27· Baclawski, Br~nda	Urbana High School	21:24.0
28 Porter, Alexandra	Walter Johnson H.S.	21:26.0
29 Young, Natasha	Seneca Valley HS	21:28.4
30 Clayton, Amanda	Linganore		21:37.7
31 Warfield, Lauren	South Carroll H.S	21:39.7
32 Covahey, Cari	Linganore		21:41.8
· 33 Nicholson, Aubry	Richard Montgomery	21:53.1
34 Novak, Anna		Liberty High School	21:54.0
35 Vu, Michelle		Urbana High School	22:04.3
36 Toadvine, Nikki	Northwest Hi		22:05.6
37 Logie, Anne		Northwest Hi		22:07.5
38 Favin, Jenna		Richard Montgomery	22:08.8
39 Refeedie, Jessica	Northwest Hi		22:20.4
40 Hehner, Halley	Northwest Hi		22:23.2
41 Sigsbury, Betsy	Linganore		22:23.9
42 Cohen, Jill		Richard Montgomery	22:38.9
43 Jones, Lisa		Paint Branch H.S.	22:41.5
44 Siatkin, Nicole	Paint Branch H.S.	22:42.3
45 Shifflett, Lindsay	Liberty High School	22:42.8
46:Kramer, Jennifer	Paint Branch H.S.	22:43.4
47 Carlquist, Michelle	Liberty High School	22:56.0
4 8 Cooper, Kristen ·	Linganore		23:01.9
49 Joy, Megan		Linganore		23:12.7
50 Furguson, Lauren	Northwest Hi		23:15.0
51 De Giorgio, ~ate	Linganore		23:18.3
52 Dix, Krissy		South Carroll H.S	23:35.7
53 Hoang, Annie 	Paint Branch H.S.	23:36.9
54 Nesseler, Kelly	Paint Branch H.S.	23:44.0
55 Copeland, Jenny	South Carroll H.S	23:51.1
5 6 Tc,lu, Selen	Blake High School	23:53.1
57 Ausfresser1 Kristi·	Liberty High School	23:58.2
58 Carlton, Sophia	Paint Branch H.S.	24:20.7
59 Shook, Sarah		Liberty High School	24:26.9
60 Bucher, Suzy		South Carroll H.S	24:41.9
61 Allen, Sarah		Blake High School	24:44.9
62 Baker, Lorien	Linganore		24:53.3
63 Pickett, Theresa	South Carroll H.S	25:10.8
64 Corbin, Stephanie	Blake High School	25:59.3
65 Mount, Jodie		Blake High School	26:01.3
66 Wyatt, Kyla.		Richard Montgomery	26:05.2
67 McNelis, Aubrey	Liberty High School	26:28.3
68 Van Duyn, Sarah	Blake High.School	26:31.2
69 Murray, Kathleen	Seneca Valley HS	27:14.4
70 Bowen, Brittany	Liberty High School	27:38.6
71 Fergus, Celeste	Seneca Valley HS	28:32.0
72 Rosenburg, Allison	Seneca Valley HS	28:33.5
73 Mochida, Yuka	Seneca Valley HS	29:41.9
		
Event 1 Boys 5k Run CC 3A		
======================================================		
Name Year 		School 			Finals 
======================================================	
1 Chageza, Fanuel	Walter Johnson H.S.	16:05.9
2 Kuehne, Kurt		Urbana High School	16:30.3
3 Chamberlin, Andrew	Richard Mont		16:30.5
4 Brown, Damien		John F. Kenn		16:33.5
5 Grisier, Kelly	Northwest Hi		16:44.2
6 Rathbone, Tom		Northwest Hi		16:48.9
7 Dewhurst, .Robert	Seneca Valley HS	16:49.7
8 Reedy, Dan		Seneca Valley HS	16:50.6
9 Potter, J.T.		North Carroll HS	16:53.2
10 Gy9i, David		Linganore Hi		16:58.5
11 Logie, Matt		Northwest		17:09.6
12 biven~ Phillip	South Carroll HS	17:13.9
13 Thomas, CR		Linganore Hi		17:20.3
·14 Demoll, Ken		Linganore Hi		17:21.6
15 Simms, David		Walter Johnson H.S.	17:21.9
16 Glaser, Brian	Paint Branch HS		17:24.0
17 Walenciak, Matt	Northwest Hi		17:25.1
18 Lebkicher, Kevin	Northwest Hi		17:26.9
19 Smith, Danny		Urbana High School	17:27.2
20 Oelschlaeger,· Kurt	Seneca Valley HS	17:29.2
21 Rasmussen, Derek	Northwest Hi		17:31.3
22 Lee, Daryl		Linganore Hi		17:33.7
23 Duffy, Sean		Richard Mont		17:35.2
24 Mullinex, Mike	North Carroll HS	17:35.5
25 Ramsey, Andrew	Urbana HS		17:40.6
26 Novick, Peter	Walter Johnson H.S.	17:42.8
27 Miguel, Miranda	Einstein Hig		17:48.1
28 Pina, Tony		Richard Mont		17:49.2
29 Bauer, Josh		Richard Mont		17:52.7
30 Gardner, Matt	Walter Johnson H.S.	17:54.0
31 Long, Steve		Urbana High School	17:55.2
32 Beheler, Nick	Urbana High School	17:56.6
33 Hansen, Warren	Linganore Hi		17:57.1
34 Soladay, Tom		Walter Johnson H.S.	18:03.1
35 Kindt, Chris		Seneca Valley HS	18:03.5
36 Brown, Ben		Seneca Valley HS	18:04.4
37 Kurman, Matt		Walter Johnson H.S.	18:11.9
38 Brown, Garrett	Paint Branch H.S.	18:13.6
39 Payton, Drew		Walter Johnson H.S.	18:18.0
40 Seufert, c~leb	Northwest		18:27.5
41 Les'ter, Pete	Liberty High'School	18:28.2
42 Abel, .Graham	Urbana High School	18:30.9
43 Patel,,Veshal	Seneca Valley HS	18:31.9
44 Bruneel, Matthew	Eisntein High		18:33.1
45 Romer, Ghristop}:).erBlake High School	18:33.8
46 Craddock, Joshua	Paint Branch H.S.	18:34.4
47 Pzybucck, Andrew	Linganore Hi		18:38.1
48 Smith, Keriny ··	Urbana High School	18:41.3
49 Sisolak, Frank	Liberty High School	18:44.0
50 Stahly, Mike		Richard Mont		18:44.4
51 Lingren, Brett	Linganore Hi		18:45.1
52 Hollenberg, Adam	Seneca Valley HS	18:46.0
53 Schafer, Phil	Richard Mont		18:46.3
54 Blankowski, Tom	Seneca Valley HS	18:46.7
55-Berry, Kevin		Blake High		18:46.9
56 Getty, Nathan	North Carroll HS	18:47.1
57 Ewart, Matthew	Paint Branch H.S.	18:53.8
58 Smith, Josr1		Seneca Valley HS	18:57.8
59 DeViliss, Chris	Liberty High'School	18:58.4
60 Watson, David	North Carroll HS	18:58.6
61 Hilbert, Jonathan	North Carroll HS	19:01.5
62 Padget, Matthew	Blake High School	19:05.7
-63 Henn, Carl		Liberty High School	19:07.0
64 Buschman, Mark	Liberty High School	19:09.9
65 Ahn, Justin		Blake High School	19:12.7
66 Slane, John		North Carroll HS	19:19.5
67 Burke, Mike		North Carroll HS	19:25.5
68 Atw~ll, Timothy	Einstein Hig		19:26.0
69 Schnieder, Pat	Seneca Valley HS	19:31.1
70 Scully, R~an ·	Paint Branch H.S.	19:40.6
7·1 Doyle, Aaron	Blake High School	19:43.1
72 Ewart~ Zachary	Paint Branch H.S.	19:44.8
73-Hodge, David		Seneca Valley HS	19:46.2
74 Schaus, Brian	Einstein Hig		19:48.2
75 Dahmer, Derek	Paint Branch H.S.	19:49.7
·76 Tahan, Jonthan	Blake High School	19:50.7
77 Chung, Jim		Richard Mont		19:52.1
78 Kobus, Timothy	Einstein High		19:53.8
79 Arbaugh, Darrin	Seneca Valley HS	20:01.3
80 Hageri, Jon		Seneca Valley HS	20:04.6
81 Alston, Kenneth	Einstein Hig		20:41.0
82 ow, Alexander	John F. Kenn		21:07.8
83 Gallahan, Joe	John F. Kenn		22:15.1
84 Choi, Aaron		John F. Kenn		22:59.9


Return to Top

Email | About