MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




3A West Regional
3A West Regional XC History
Hosted By:
Rockville, Maryland
2002-10-31
http://www.mocorunning.com/adobe/3awestxc2002.pdf

Download PDF at link above. 

MPSSAA Championship Meet             Hy-Tek's Meet Manager Maryland State Regional 
Cross CountryMeet - 10/31/2002
10/31/2002
Last Completed Event

Event 3  Boys 5k Run CC 3A
===================================================================================
Name 			Year School             Avg Mile 	Finals  Points
===================================================================================
1 Kuehne, Kurt		11 Urbana		05:20.2		16:34.59    1
2 Thomas, C.R.		12 Linganore		05:26.8		16:55.09    2
3 Jesien, Andrew	10 Walter Johnson	05:29.5		17:03.61    3
4 Logie, Matt		10 Northwest-M		05:31.5		17:09.88    4
5 Oelschlager, Kurt	11 Seneca Valley	05:32.7		17:13.56    5
6 Smith, Daniel		10 Urbana		05:33.4		17:15.82    6
7 Rathbone, Tom		12 Northwest-M		05:33.6		17:16.25    7
8 Grisier, Kelly	12 Northwest-M		05:34.2		17:18.06    8
9 Ramsey, Andrew	11 Urbana		05:34.5		17:19.00    9
10 Gygi, David		12 Linganore		05:34.5		17:19.26   10
11 Reedy, Dan		12 South Carroll	05:35.3		17:21.75   11
12 Brown, Ben		12 Seneca Valley	05:35.5		17:22.09   12
13 Diven, Phil		11 South Carroll	05:37.5		17:28.29   13
14 Walenciak, Matt	12 Northwest-M		05:38.8		17:32.33   14
15 Duffy, Sean		12 R.Montgomery		05:38.9		17:32.94   15
16 Novick, Peter	12 Walter Johnson	05:39.9		17:35.80   16
17 Rasmusson, Derek	11 Northwest-M		05:40.0		17:36.19   17
18 Brown, Damien	12 Kennedy		05:40.5		17:37.89   18
19 Pins, Tony		12 R.Montgomery		05:42.3		17:43.38   19
20 Abel, Graham		11 Urbana		05:42.8		17:45.05   20
21 Yeany, John		11 Northwest-M		05:43.2		17:46.17   21
22 Henn, Carl		10 Liberty		05:45.0		17:51.80  22
23 Gittleson, Robby	12 Walter Johnson	05:45.3		17:52.62   23
24 Lebkicher, Kevin	12 Northwest-M		05:46.7		17:56.87   24
25 Skelly, Brian	12 Walter Johnson	05:48.6		18:02.79   25
26 Smith, Kenny		10 Urbana		05:49.0		18:04.09   26
27 Hilbert, Jonathan	10 North Carroll	05:49.3		18:05.04  27
28 Mull, Bryan		10 Liberty		05:50.2		18:07.77  28
29 Hansen, Warren	12 Linganore		05:51.9		18:13.26  29
30 Sisolak, Frank	10 Liberty		05:53.4		18:17.94  30
31 Ahn, Justin		12 Blake		05:53.7		18:18.76  31
32 Koontz, Tyler	10 Linganore		05:54.0		18:19.56  32
33 Lumley, Chris	12 Liberty		05:54.1		18:19.86   33
34 Baker, Carson	12 Urbana		05:55.6		18:24.54  34
35 Simms, David		11 Walter Johnson	05:55.7		18:24.85  35
36 Getty, Nathan	12 North Carroll	05:56.1		18:26.30   36
37 Devilbiss, Chris	11 Liberty		05:56.3		18:26.94  37
38 Romer, Christopher	12 Blake		05:56.6		18:27.85  38
39 Craddock, Joshua	10 Paint Branch		05:56.9		18:28.59  39
40 Novontny, Brandon	12 Linganore		06:00.6		18:40.13  40
41 Lester, Pete		11 Liberty		06:00.7		18:40.55  41
42 Payton, Drew		11 Walter Johnson	06:01.5		18:42.86  42
43 Berry, Kevin		10 Blake		06:01.7		18:43.57  43
44 Formwalt, Josh	11 South Carroll	06:01.9		18:44.28   44
45 Allen, Benjamin	11 Blake		06:03.7		18:49.77  45
46 Arbaugh, Darrin	12 South Carroll	06:07.2		19:00.66  46
47 Stahly, Mike		10 R.Montgomery		06:07.3		19:01.16  47
48 Coates, Justin	11 South Carroll	06:08.2		19:03.83  48
49 Bauer, Josh		11 R.Montgomery		06:09.3		19:07.12  49
50 Reber, Matt		12 South Carroll	06:09.5		19:07.75  50
51 Levander, Alejandro	11 Blake		06:09.6		19:08.12  51
52 Gygi, Steven         10 Linganore            6:09.7   	19:08.42   52
53 Smith, Josh          11   Seneca Valley      6:10.1   	19:09.75   53
54 Kennedy, Brian       10 R.Montgomery            6:10.2  	19:10.00  54
55 Slane, John          10 North Carroll           6:13.4   	19:20.05   55
56 Przytycki, Tomasz	10 Walter Johnson          6:15.0   	19:25.03   56
57 Herrick, Todd	10 Linganore               6:15.4   	19:26.11  57
58 Hoppes, Charlie	10 Urbana                  6:16.6   	19:30.02  58
59 Patel, Vishal	11   Seneca Valley           6:17.7   	19:33.34   59
60 Mullinix, Mike	10 North Carroll           6:18.5   	19:35.92   60
61 Nelson, Mike		12 Paint Branch            6:22.2   	19:47.37  61
62 Burdinski, Kevin	10 Liberty                 6:24.4   	19:54.04   62
63 Good, Mat		11   Seneca Valley           6:25.8   	19:58.63   63
64 Dix, Steven		9 North Carroll           6:30.7   	20:13.58  64
65 Levitus, Steven	10 R.Montgomery            6:31.3   	20:15.72  65
66 Brown, Garrett	12 Paint Branch            6:31.4   	20:16.01  66
67 Scherer, Ryan	12 Paint Branch            6:31.6   	20:16.45   67
68 Hagen, Jon		10 Seneca Valley           6:32.1   	20:18.11   68
69 South, Steve		12 Paint Branch            6:33.0   	20:20.72   69
70 Hollenberg, Nathan	11   South Carroll           6:33.5   	20:22.37   70
71 Dahmer, Derek	10 Paint Branch            6:34.4   	20:25.14   71
72   Schaus, Brian	12 Einstien                6:37.4   	20:34.68   72
73 Schoeffler, eric	10 R.Montgomery            6:39.3   	20:40.54  73
74 Kobus, Timothy	12 Einstien                6:46.5   	21:02.85  74
75 Ewart, Matt		12 Paint Branch            6:46.7   	21:03.35   75
76 Dausener, Chris	12 Seneca Valley           6:49.6   	21:12.46   76
77 Gable, Mitch		9 North Carroll           6:50.8   	21:16.11   77
78 Daugherty, Phil	9 North Carroll           6:54.7   	21:28.35   78
79 Elie, Christopher	12 Blake                   7:03.5   	21:55.61  79
80 Guirrez, Benjamin	12 Einstien                7:08.0   	22:09.48  80
81 Shaw, Raul		11   Kennedy                 7:08.5   	22:11.19   81
82 Harding, Matthew	9 Einstien                7:17.5   	22:39.13   82
83 Shields, William	10 Einstien                7:23.3   	22:57.02  83
84 Parker, Colin	9 Blake                   7:38.3   	23:43.78   84
85 Ow,   Alex		10 Kennedy                 7:47.3   	24:11.70  85
86 Shem-Tou, Guy	11   Kennedy                 7:48.0   	24:13.90   86
87 Nugyen, Phouc	11 Einstien                7:50.0   	24:20.13   87
88 Torig, Jeffery	9 Einstien                7:54.4   	24:33.75   88
89 Yewdell, Andy	10 Kennedy                 7:56.4   	24:39.91   89

Team Scores
---------------------------------------------------------------------------------
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6  *7   *8 *9
---------------------------------------------------------------------------------
1 Northwest-M			50    4    7    8   14   17   21  24
Total Time: 1:26:52.71
Average:    17:22.55
2 Urbana			62    1    6    9   20   26   34   58
Total Time:  1:26:58.55
Average:    17:23.71
3 Walter Johnson		102    3   16   23   25   35   42   56
Total Time:  1:28:59.67
Average:    17:47.94
4 Linganore			113    2   10   29   32   40   52  57
Total Time:  1:29:27.30
Average:    17:53.46
5 Liberty			150   22   28   30   33   37   41   62
Total Time:  1:31:04.31
Average:    18:12.87
6 South Carroll			162   11   13   44   46   48   50   70
Total Time:  1:31:38.81
Average:    18:19.77
7 R.Montgomery			184   15   19   47   49   54   65   73
Total Time:  1:32:34.60
Average:    18:30.92
8 Seneca Valley			192    5   12   53   59   63   68 76
Total Time:  1:33:17.37
Average:    18:39.48
9 Blake				208   31   38   43   45   51   79   84
Total Time:  1:33:28.07
Average:    18:41.62
10 North Carroll		242   27   36   55   60   64   77   78
Total Time:  1:35:40.89
Average:    19:08.18
11    Paint Branch		302   39   61   66   67   69   71	75
Total Time:  1:39:09.14
Average:    19:49.83
12 Kennedy			359   18   81   85   86   89
Total Time:  1:52:54.59
Average:    22:34.92
13 Einstien			391   72        74   80   82   83   87   88
Total Time:  1:49:23.16
Average:    21:52.64






Return to Top

Email | About