MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Georgetown Prep Classic
Georgetown Prep XC Classic History
Hosted By: Georgetown Preparatory
Bethesda, Maryland
2003-10-18

Results from Milesplit.com
Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/2003 3:57 PM          Georgetown Prep Classic                      Page 1
                              Saturday 10/18/2003                              
                                                                               
                     Event 2 Men's 5,000 Meter Seeded Boys                     
                Results by Order of Finish - Saturday 10/18/2003               
                                                                               
RANK COMP# ATHLETE NAME              SCHOOL          AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
   1   844 Zach Martinez             Gaithersburg HS     5:12    16:09.98      
   2  2658 Andrew Jesien             Walter Johnson      5:14    16:16.06     2
   3   616 Charles Gibson            Dover High School   5:15    16:20.66      
   4  1668 Matt Logie                Northwest High Sch  5:17    16:25.18     3
   5  1844 Paul Travers              Patuxant            5:17    16:27.77     4
   6   807 Ryan Woodlee              Episcopal High Sch  5:18    16:29.71     5
   7  2051 Dawit Legesse             Robert E. Lee       5:18    16:31.03     6
   8  2340 Peter Muller              St. Albans          5:21    16:37.97     7
   9  2571 Mark Handelman            Walt Whitman H.S.   5:21    16:38.45      
  10  1672 Derek Rasmussen           Northwest High Sch  5:25    16:51.20      
  11   117 Daniel Williams           Atlee H.S.          5:27    16:55.98     8
  12  1843 Justin Smith              Patuxant            5:27    16:57.05     9
  13   907 Lance Burleson            Georgetown Prep     5:27    16:57.52    10
  14   116 Andrew Tucker             Atlee H.S.          5:27    16:57.95    11
  15  2343 Chris Nabel               St. Albans          5:29    17:05.13    12
  16   206 Omari Daughtridge         Bishop McNamara     5:30    17:05.51    13
  17  2678 Gavin Ware                Walter Johnson      5:30    17:06.79    14
  18  1379 David Siemen              Magruder            5:30    17:07.63    15
  19  2319 Brian Gillis              St. Albans          5:30    17:07.99    16
  20  2829 Nicholas Jachowski        Wootton High Schoo  5:32    17:12.23    17
  21   916 Steve Duplinsky           Georgetown Prep     5:33    17:15.08    18
  22   685 Jason Jura                Dulaney High Schoo  5:33    17:15.45    19
  23  2928 Jason Driscol             Stonewall Jackson   5:33    17:15.92      
  24  2311 Miles Dougherty           St. Albans          5:33    17:16.29    20
  25   926 Dave MacKenzie            Georgetown Prep     5:33    17:16.64    21
  26   680 Pat Duffy                 Dulaney High Schoo  5:34    17:18.28    22
  27   843 Robel Mamo                Gaithersburg HS     5:34    17:18.65    23
  28   687 Travis Knox               Dulaney High Schoo  5:34    17:19.69    24
  29  2668 Drew Payton               Walter Johnson      5:34    17:20.64    25
  30  1845 Brian Volack              Patuxant            5:35    17:23.73    26
  31  2856 Michael Woods             Wootton High Schoo  5:36    17:26.80    27
  32   832 Mark Byrd                 Gaithersburg HS     5:37    17:27.12    28
  33  1836 Josh Johnston             Patuxant            5:37    17:27.94    29
  34   840 Ryan Janes                Gaithersburg HS     5:37    17:28.25    30
  35   232 Mark Dewine               Bishop O'Connell    5:37    17:28.55    31
  36  2816 Michael Gentry            Wootton High Schoo  5:38    17:32.33    32
  37  2327 Alan Johnson              St. Albans          5:38    17:33.15    33
  38  2349 Dan Rasmussen             St. Albans          5:40    17:39.34    34
  39  2670 Tomasz Przytycki          Walter Johnson      5:41    17:40.80    35
  40  2562 Brian Alexander           Walt Whitman H.S.   5:42    17:45.21    36
  41  2575 Jeff Lyon                 Walt Whitman H.S.   5:43    17:46.08    37
  42  2566 David Delaplaine          Walt Whitman H.S.   5:43    17:48.24    38
  43  1674 Ben Romney                Northwest High Sch  5:44    17:50.07    39
  44  2828 Daniel Jachowski          Wootton High Schoo  5:44    17:51.17    40
  45  2053 Keith Rizza               Robert E. Lee       5:44    17:51.73    41
  46  1667 Albert Lee                Northwest High Sch  5:45    17:52.10    42
  47   847 Jeff O'Toole              Gaithersburg HS     5:45    17:53.92    43
  48   791 Mac Amos                  Episcopal High Sch  5:45    17:54.32    44
  49  2673 david Simms               Walter Johnson      5:46    17:56.65    45
  50   258 Mark Tynan                Bishop O'Connell    5:47    17:59.99    46
  51   678 Jordan Chang              Dulaney High Schoo  5:47    18:00.60    47

Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/2003 3:57 PM          Georgetown Prep Classic                      Page 2
                              Saturday 10/18/2003                              
                                                                               
                     Event 2 Men's 5,000 Meter Seeded Boys                     
                Results by Order of Finish - Saturday 10/18/2003               
                                                                               
RANK COMP# ATHLETE NAME              SCHOOL          AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
  52  1381 Christopher Tile          Magruder            5:48    18:01.18    48
  53  2326 Yuhta Ishii               St. Albans          5:48    18:01.55    49
  54   931 Nick Patin                Georgetown Prep     5:48    18:02.90    50
  55  2669 Adam Perry                Walter Johnson      5:48    18:03.28    51
  56  1662 Alex hinnebusch           Northwest High Sch  5:49    18:07.01    52
  57  1377 Ethan Rosenblatt          Magruder            5:50    18:07.86    53
  58  2792 Matthew Bakalar           Wootton High Schoo  5:51    18:11.28    54
  59  2564 Alex Booth                Walt Whitman H.S.   5:51    18:11.60    55
  60   224 Vik Bakshi                Bishop O'Connell    5:51    18:11.91    56
  61  2839 Andrew Lugerner           Wootton High Schoo  5:51    18:12.40    57
  62  1373 Joseph Lisee              Magruder            5:51    18:12.78    58
  63  1660 Ryan Eickel               Northwest High Sch  5:52    18:14.29    59
  64  2801 Yin-Yu Chen               Wootton High Schoo  5:53    18:17.34    60
  65  2577 Josh Martin               Walt Whitman H.S.   5:53    18:17.83    62
  66   854 Tanuj Sood                Gaithersburg HS     5:55    18:23.86    61
  67  1380 Zachary Skinner           Magruder            5:55    18:24.31    63
  68   795 Christian Etherton        Episcopal High Sch  5:55    18:25.35    64
  69   695 Lorin Sheaffer            Dulaney High Schoo  5:56    18:26.37    65
  70   800 Bun-Joon Kim              Episcopal High Sch  5:56    18:27.14    66
  71   675 Matt Bond                 Dulaney High Schoo  5:56    18:28.91    67
  72   207 Nicholas Gordon           Bishop McNamara     5:57    18:32.21    68
  73  1656 Brandon Coleman           Northwest High Sch  5:58    18:33.79    69
  74  2648 Danny George              Walter Johnson      5:59    18:37.51    70
  75  2593 Dan Van Oudenaren         Walt Whitman H.S.   6:00    18:41.52    71
  76  1862 Jeff Robertson            Paul VI             6:01    18:41.93    72
  77  2060 Garrett Vinoski           Robert E. Lee       6:01    18:43.81    73
  78   118 Taylor Wilson             Atlee H.S.          6:02    18:45.24    74
  79  1842 Joe Smith                 Patuxant            6:03    18:49.38    75
  80   249 Mike O'Donnell            Bishop O'Connell    6:03    18:50.13    76
  81  1840 Russell Morin             Patuxant            6:04    18:50.89    77
  82   102 Jim Coningsby             Atlee H.S.          6:05    18:55.19    78
  83   901 Mathieu Abernathy         Georgetown Prep     6:05    18:56.27    79
  84   794 Riddick Beebe             Episcopal High Sch  6:06    18:57.40    80
  85  1835 Mike Higdon               Patuxant            6:06    18:58.36    81
  86   248 Vinnie Nguyen             Bishop O'Connell    6:06    18:58.77    82
  87   688 Chris May                 Dulaney High Schoo  6:06    18:59.11    83
  88  1856 Robert Grazioli           Paul VI             6:07    19:01.59    84
  89   790 Kirk Amos                 Episcopal High Sch  6:07    19:03.05    85
  90  1362 Thomas Albrecht           Magruder            6:09    19:07.06    86
  91   903 Ian Allnut                Georgetown Prep     6:10    19:11.85    87
  92   835 James Furgol              Gaithersburg HS     6:13    19:19.92    88
  93  2043 Andrew Cook               Robert E. Lee       6:15    19:26.48    89
  94   107 Chris Heck                Atlee H.S.          6:15    19:28.11    90
  95   108 Tyler Howe                Atlee H.S.          6:16    19:28.88    91
  96  1383 Alec Triantos             Magruder            6:17    19:32.16    92
  97   247 Patrick Neyland           Bishop O'Connell    6:17    19:33.19    93
  98   919 Jimmie Guntle             Georgetown Prep     6:18    19:37.23    94
  99  2047 David Horner              Robert E. Lee       6:21    19:46.25    95
 100  1854 Conger Davidson           Paul VI             6:27    20:03.00    96
 101  1853 David Beach               Paul VI             6:37    20:34.60    97
 102   208 Gerard Holland            Bishop McNamara     6:37    20:34.91    98

Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/2003 3:57 PM          Georgetown Prep Classic                      Page 3
                              Saturday 10/18/2003                              
                                                                               
                     Event 2 Men's 5,000 Meter Seeded Boys                     
                Results by Order of Finish - Saturday 10/18/2003               
                                                                               
RANK COMP# ATHLETE NAME              SCHOOL          AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
 103   244 Andrew Loughery           Bishop O'Connell    6:37    20:35.44    99
 104  1860 John Mich                 Paul VI             6:42    20:49.39   100
 105  2057 Chris Sweetapple          Robert E. Lee       6:43    20:53.90   101
 106  2040 David Brick               Robert E. Lee       6:59    21:43.05   102
 107   203 Geron Ayers               Bishop McNamara     7:22    22:54.40   103
 108  1861 Phi Noonan                Paul VI             7:35    23:35.42   104
 109   204 David Brown               Bishop McNamara     7:52    24:28.73   105
 110  1859 Michael Maslowsky         Paul VI             7:53    24:29.60   106
 111   209 Louis Molineaux           Bishop McNamara     7:53    24:31.10   107

Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/2003 3:59 PM          Georgetown Prep Classic                      Page 1
                              Saturday 10/18/2003                              
                                                                               
                     Event 2 Men's 5,000 Meter Seeded Boys                     
                               MEN'S TEAM SCORES                               
                                                                               
Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
   1 St. Albans                 96    7   14   18   22   35   36   51          
      Total time: 1:25:40.53                                                   
         Average:   17:08.11                                                   
   2 Walter Johnson            129    2   16   27   37   47   53   72          
      Total time: 1:26:20.94                                                   
         Average:   17:16.19                                                   
   3 Gaithersburg HS           133    1   25   30   32   45   64   90          
      Total time: 1:26:17.92                                                   
         Average:   17:15.58                                                   
   4 Northwest High School     151    3    9   41   44   54   61   71          
      Total time: 1:27:05.56                                                   
         Average:   17:25.11                                                   
   5 Patuxant                  151    4   11   28   31   77   79   83          
      Total time: 1:27:05.87                                                   
         Average:   17:25.17                                                   
   6 Wootton High School       180   19   29   34   42   56   59   62          
      Total time: 1:28:13.81                                                   
         Average:   17:38.76                                                   
   7 Walt Whitman H.S.         182    8   38   39   40   57   63   73          
      Total time: 1:28:09.58                                                   
         Average:   17:37.92                                                   
   8 Dulaney High School       187   21   24   26   49   67   69   85          
      Total time: 1:28:20.39                                                   
         Average:   17:40.08                                                   
   9 Georgetown Prep           188   12   20   23   52   81   89   96          
      Total time: 1:28:28.41                                                   
         Average:   17:41.68                                                   
  10 Magruder                  247   17   50   55   60   65   88   94          
      Total time: 1:29:53.76                                                   
         Average:   17:58.75                                                   
  11 Episcopal High School     267    5   46   66   68   82   87               
      Total time: 1:30:13.92                                                   
         Average:   18:02.78                                                   
  12 Atlee H.S.                271   10   13   76   80   92   93               
      Total time: 1:31:02.47                                                   
         Average:   18:12.49                                                   
  13 Bishop O'Connell          301   33   48   58   78   84   95  101          
      Total time: 1:31:29.35                                                   
         Average:   18:17.87                                                   
  14 Robert E. Lee             312    6   43   75   91   97  103  104          
      Total time: 1:32:19.30                                                   
         Average:   18:27.86                                                   
  15 Bishop McNamara           397   15   70  100  105  107  109               
      Total time: 1:43:35.76                                                   
         Average:   20:43.15                                                   
  16 Paul VI                   459   74   86   98   99  102  106  108          
      Total time: 1:39:10.51                                                   
         Average:   19:50.10                

Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/03 4:25 PM            Georgetown Prep Classic                      Page 1
                              Saturday 10/18/2003                              
                                                                               
                    Event 6 Men's 5,000 Division II Var Boys                   
                 Results by Order of Finish - Saturday 10/18/03                
                                                                               
RANK COMP# ATHLETE NAME              SCHOOL          AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
   1   556 Ricky Flynn               Damascus               0    16:24.68      
   2  2179 Kurt Oeishlaeger          Sherwood HS            0    16:30.09      
   3  2467 Sean Bossman              Tabb High              0    16:40.78      
   4   367 Brian Harvey              Centenial              0    16:46.79      
   5   385 Jesse Rohwer              Centenial              0    16:50.58      
   6  2160 Joseph D'Andrea           Sherwood HS            0    16:56.28      
   7   476 Omar Fikri                Churchill H.S.         0    16:56.91      
   8  1150 Jonathan Smith            Hermitage              0    17:01.29      
   9  2476 Jeff Wheeler              Tabb High              0    17:06.26      
  10  2125 Artur Kasimov             Severna Park           0    17:08.61      
  11  2740 Travanni Jette            Woodrow Wilson H.S     0    17:13.46      
  12  2471 Ben Mulherin              Tabb High              0    17:15.04      
  13  1507 Matt Sheldon              Montgomery Blair       0    17:15.33      
  14  1762 Mitch Lopacki             Osbourn Park           0    17:19.97      
  15  2174 Matt Lowe                 Sherwood HS            0    17:21.25      
  16  1090 Mike Bauer                Hereford HS            0    17:21.61      
  17  2469 Ryan Kent                 Tabb High              0    17:23.99      
  18  1996 Josh Bauer                Richard Montgomery     0    17:24.58      
  19  2475 Adrian Smith              Tabb High              0    17:25.03      
  20   495 Evan Leef                 Churchill H.S.         0    17:25.48      
  21   382 Nevin Nilanont            Centenial              0    17:26.17      
  22   990 Jimmy Daly                Gonzaga                0    17:37.30      
  23   294 Alejandro Lavander        Blake HS               0    17:38.62      
  24  2190 Mike Waskewicz            Sherwood HS            0    17:39.70      
  25   986 Matt Chandler             Gonzaga                0    17:40.32      
  26  1547 Patrick Eulitt            Mount Hebron           0    17:41.40      
  27  2189 Sean Wade                 Sherwood HS            0    17:42.40      
  28  1533 Mike Alban                Mount Hebron           0    17:43.50      
  29  2472 Thomas Prunty             Tabb High              0    17:45.58      
  30  1573 Bennett Myers             Mount Hebron           0    17:47.55      
  31  2116 Bryan Cyr                 Severna Park           0    17:48.01      
  32   342 Bret Alexander            Centenial              0    17:48.58      
  33  1134 Jonathan Bennett          Hermitage              0    17:49.18      
  34   377 Ryan McCrory              Centenial              0    17:49.54      
  35   456 Tarik Aougab              Churchill H.S.         0    17:51.43      
  36  2117 BJ Davis                  Severna Park           0    17:51.74      
  37  1500 Esey Kidane               Montgomery Blair       0    17:52.15      
  38  1588 Reed Ulrich               Mount Hebron           0    17:52.54      
  39  2072 Brian Marshall            Seneca Valley H.S      0    17:54.33      
  40  1566 Kevin Lambert             Mount Hebron           0    17:55.60      
  41  1541 Collin Corbliss           Mount Hebron           0    17:57.04      
  42   987 Ryan Colas                Gonzaga                0    17:57.35      
  43   304 John Slonaker             Bowie High School      0    17:58.34      
  44   555 Tim Eggars                Damascus               0    18:02.37      
  45   390 Dave Simon                Centenial              0    18:03.21      
  46  1036 David Wilbur              Gonzaga                0    18:03.79      
  47  1544 Nathaniel Deyton          Mount Hebron           0    18:05.87      
  48  2473 Chris Rennix              Tabb High              0    18:06.35      
  49  1136 Alex Boworall             Hermitage              0    18:06.60      
  50  1760 John Krukar               Osbourn Park           0    18:08.45      
  51  1790 Joshua Craddock           Paint Branch HS        0    18:08.91      
  52   178 Zach Hennighausen         Bethesda Chevy Cha     0    18:10.16      
  53  1945 Jason Bove                Quince Orchard H.S     0    18:11.16      
  54   351 Mike Cascio               Centenial              0    18:11.86      
  55  1149 Keith Shumaker            Hermitage              0    18:12.24      
  56  1167 Ahmad Wade                High Point High Sc     0    18:14.47      
  57  2003 Brian Kennedy             Richard Montgomery     0    18:15.22      
  58  1394 Justin Harper             Marshall H.S.          0    18:19.10      
  59  1510 Joshua Uzzell             Montgomery Blair       0    18:20.10      
  60   762 Mikias Gelagle            Eleanor Roosevelt      0    18:20.88      
  61  1791 Derek Dahmer              Paint Branch HS        0    18:21.67      
  62   286 Kevin Berry               Blake HS               0    18:23.61      
  63   547 Patrick Abrams            Damascus               0    18:25.57      
  64  1316 Andrew Ewing              Liberty                0    18:25.89      
  65   164 Christopher Bowie         Bethesda Chevy Cha     0    18:28.41      
  66  2008 Bret Ligon                Richard Montgomery     0    18:28.89      
  67  2158 Andrew Cho                Sherwood HS            0    18:29.31      
  68  1398 Jason Pennington          Marshall H.S.          0    18:30.02      
  69  2076 Vishal Patel              Seneca Valley H.S      0    18:30.51      
  70   488 Richard Karr              Churchill H.S.         0    18:30.83      
  71  2293 Michael Terao             Spingbrook             0    18:32.26      
  72  1093 Evan Bollinger            Hereford HS            0    18:32.71      
  73  1139 Earl Graves               Hermitage              0    18:34.83      
  74  1096 Dan Finn                  Hereford HS            0    18:35.27      
  75  2879 Benjamin Bartlett         Yorktown H.S.          0    18:35.77      
  76  1995 Kyle Bagin                Richard Montgomery     0    18:36.08      
  77  1498 Anthony Gutierrez         Montgomery Blair       0    18:36.42      
  78   590 Joseph Smith              DeMatha Catholic       0    18:37.18      
  79   757 Ryan Brooks               Eleanor Roosevelt      0    18:37.54      
  80   475 Anwar Fikri               Churchill H.S.         0    18:37.80      
  81    70 Justin Bowser             Arundel High Schoo     0    18:38.46      
  82  2018 Matt Weiss                Richard Montgomery     0    18:40.13      
  83   282 Benjamin Allen            Blake HS               0    18:40.56      
  84  1005 John Huber                Gonzaga                0    18:40.86      
  85  1999 Jim Chung                 Richard Montgomery     0    18:42.14      
  86  1763 Andrew MacGregor          Osbourn Park           0    18:43.20      
  87  2120 Eric Hakos                Severna Park           0    18:44.69      
  88   518 Matt Shofnos              Churchill H.S.         0    18:45.40      
  89   462 James Cha                 Churchill H.S.         0    18:45.72      
  90  2170 Patrick Judge             Sherwood HS            0    18:46.02      
  91  1401 Doug Shapiro              Marshall H.S.          0    18:46.29      
  92  1942 Samuel Anderson           Quince Orchard H.S     0    18:47.15      
  93  2700 Matthew Kidwell           Watkins Mill HS        0    18:47.98      
  94  2007 Steven Levitus            Richard Montgomery     0    18:50.56      
  95  1012 Tom Kelly                 Gonzaga                0    18:51.05      
  96  1246 William Santos            J.E.B. Stuart H.S.     0    18:51.33      
  97   613 Steven Adamson            Dover High School      0    18:52.79      
  98   161 Michael Berlin            Bethesda Chevy Cha     0    18:54.19      
  99  1145 Mason Plunkett            Hermitage              0    18:56.91      
 100   187 Stephen McInerney         Bethesda Chevy Cha     0    18:57.78      
 101    66 Brett Alvaro              Arundel High Schoo     0    19:04.94      
 102   765 Kurt Hutson               Eleanor Roosevelt      0    19:06.74      
 103  1950 Max Etin                  Quince Orchard H.S     0    19:07.20      
 104    89 Jacob Thompson            Arundel High Schoo     0    19:09.03      
 105   573 Matt Harbeson             DeMatha Catholic       0    19:10.26      
 106  2126 Shawn Lowman              Severna Park           0    19:13.98      
 107   772 Anthony Walker            Eleanor Roosevelt      0    19:14.32      
 108   200 Michael Tousley           Bethesda Chevy Cha     0    19:14.81      
 109  1794 Zachary Ewart             Paint Branch HS        0    19:16.75      
 110  1166 Bryant Redman             High Point High Sc     0    19:17.15      
 111  1106 Brady Perott              Hereford HS            0    19:17.49      
 112  2696 Adam Gaynor               Watkins Mill HS        0    19:17.86      
 113  1098 Dan Hare                  Hereford HS            0    19:18.24      
 114  2741 Sam Jewler                Woodrow Wilson H.S     0    19:19.50      
 115   770 John Riegel               Eleanor Roosevelt      0    19:19.84      
 116  1755 Stuart Freeman            Osbourn Park           0    19:20.25      
 117  2739 Brian Haskell             Woodrow Wilson H.S     0    19:21.59      
 118  2527 Sergio Gutierrez-Aguil    Wakefield H.S.         0    19:22.12      
 119  2299 David Winegradoff         Spingbrook             0    19:23.15      
 120  2528 Mubashar Haidat           Wakefield H.S.         0    19:23.64      
 121   166 Erza Cohen                Bethesda Chevy Cha     0    19:23.95      
 122  2697 Louis Gicali              Watkins Mill HS        0    19:24.46      
 123  1002 Keith Hankins             Gonzaga                0    19:25.50      
 124  2245 Kelby Ong                 South Lakes H.S.       0    19:26.19      
 125   623 Jonathan Lazzeri          Dover High School      0    19:27.93      
 126  1161 Jeremy Clay               High Point High Sc     0    19:29.22      
 127  2909 James Wittenschlaeger     Yorktown H.S.          0    19:29.61      
 128   626 Jerome Phillips           Dover High School      0    19:29.95      
 129  1164 Onan Marroquin            High Point High Sc     0    19:30.39      
 130   632 Bernard Yanos             Dover High School      0    19:32.91      
 131  2243 Jesse Mudrick             South Lakes H.S.       0    19:33.93      
 132  2071 Jon hagen                 Seneca Valley H.S      0    19:34.30      
 133  2077 Charlie Scott             Seneca Valley H.S      0    19:35.41      
 134  2742 Gerald rios               Woodrow Wilson H.S     0    19:36.81      
 135   288 Aahron Conerly            Blake HS               0    19:37.41      
 136  2939 Zach Fabian               Stonewall Jackson      0    19:38.17      
 137   163 Adam Bookman              Bethesda Chevy Cha     0    19:38.57      
 138    88 Brian Stiffler            Arundel High Schoo     0    19:39.02      
 139   773 Michael Whitmore          Eleanor Roosevelt      0    19:40.31      
 140   562 Mike Yanus                Damascus               0    19:43.65      
 141  1391 Alex Cvrk                 Marshall H.S.          0    19:44.89      
 142  2238 Ben Duvall                South Lakes H.S.       0    19:45.44      
 143  2940 Josh Taylor               Stonewall Jackson      0    19:46.47      
 144  2251 Charles Zogby             South Lakes H.S.       0    19:47.01      
 145  1112 Adam Smith                Hereford HS            0    19:47.61      
 146   285 Scott Berg                Blake HS               0    19:48.55      
 147  2297 Jonathan Wiens            Spingbrook             0    19:48.84      
 148  2738 Steven Gornstein          Woodrow Wilson H.S     0    19:50.05      
 149  2935 Randy Goode               Stonewall Jackson      0    19:51.54      
 150  1393 Alex Finnell              Marshall H.S.          0    19:52.07      
 151  2743 Tommy Silverman           Woodrow Wilson H.S     0    19:52.37      
 152  2737 Nick Burant               Woodrow Wilson H.S     0    19:53.49      
 153  1399 Storm Rhode               Marshall H.S.          0    19:54.63      
 154  1325 Scott McGaffic            Liberty                0    19:55.68      
 155  1094 Bryan Covington           Hereford HS            0    19:56.91      
 156  2070 Mat Good                  Seneca Valley H.S      0    19:58.92      
 157  1324 Will Lynn                 Liberty                0    19:59.29      
 158  1505 Zach Podhorzer            Montgomery Blair       0    20:00.16      
 159   296 Matt Molek                Blake HS               0    20:02.55      
 160   548 Erik Applegate            Damascus               0    20:03.25      
 161  1764 Josh McMillen             Osbourn Park           0    20:04.76      
 162  1789 Inwoo Chung               Paint Branch HS        0    20:06.07      
 163   576 Adam Kirk                 DeMatha Catholic       0    20:09.49      
 164   572 Andrei Hansen             DeMatha Catholic       0    20:09.80      
 165  2907 Joseph Toner              Yorktown H.S.          0    20:10.07      
 166  1251 Kyle Yolles               J.E.B. Stuart H.S.     0    20:10.86      
 167  2249 Justin Siegfried          South Lakes H.S.       0    20:12.03      
 168  1487 Alan Bateman              Montgomery Blair       0    20:15.50      
 169   620 Mark Jones                Dover High School      0    20:15.80      
 170  2884 Drew Doallas-Baxter       Yorktown H.S.          0    20:17.01      
 171  2885 Dominic Dropik            Yorktown H.S.          0    20:18.63      
 172   301 Eric Segal                Blake HS               0    20:21.64      
 173  2889 Justin Frickie            Yorktown H.S.          0    20:27.10      
 174  2692 Michael Civetti           Watkins Mill HS        0    20:30.04      
 175  1327 Matt Moore                Liberty                0    20:31.16      
 176  1244 Martin N Nguyen           J.E.B. Stuart H.S.     0    20:33.02      
 177  2267 Chris Berardi             Spingbrook             0    20:33.34      
 178  1787 Vincent Bronson           Paint Branch HS        0    20:34.26      
 179  1392 Michael Eckard            Marshall H.S.          0    20:36.32      
 180  2531 Josiah Nehrke             Wakefield H.S.         0    20:36.69      
 181   579 Brandon McGill            DeMatha Catholic       0    20:39.20      
 182    86 Michael Rushanan          Arundel High Schoo     0    20:41.16      
 183  2707 Grady White               Watkins Mill HS        0    20:42.41      
 184   549 Brian Baude               Damascus               0    20:45.63      
 185  1967 Edward Mead               Quince Orchard H.S     0    20:48.11      
 186  2244 Thomas Nolta              South Lakes H.S.       0    20:51.95      
 187   628 Ronnie Suggs              Dover High School      0    20:52.83      
 188   580 Will Mitchell             DeMatha Catholic       0    20:54.73      
 189  2276 Matt Gruenwald            Spingbrook             0    20:56.70      
 190  2265 Estifanos Behre           Spingbrook             0    21:00.37      
 191  2247 Chris Schoenwetter        South Lakes H.S.       0    21:12.05      
 192  2078 Josh Smith                Seneca Valley H.S      0    21:13.29      
 193  2069 Thomas Bolton             Seneca Valley H.S      0    21:15.18      
 194  1162 Marvin Dessaure           High Point High Sc     0    21:23.92      
 195  1514 Michael Weiss             Montgomery Blair       0    21:24.71      
 196    73 Juan Caballero            Arundel High Schoo     0    21:25.64      
 197  1320 Dan Gralick               Liberty                0    21:37.12      
 198  2929 Tom Mauer                 Stonewall Jackson      0    21:43.49      
 199  1784 Anthony Awooodu           Paint Branch HS        0    21:44.37      
 200  1968 Robert Novich             Quince Orchard H.S     0    21:44.67      
 201   768 Vegtle Ninh               Eleanor Roosevelt      0    21:45.93      
 202  1815 Devin Swanson             Paint Branch HS        0    21:58.98      
 203  1958 Michael Kerinsky          Quince Orchard H.S     0    22:07.77      
 204  2115 Ned Curry                 Severna Park           0    22:19.09      
 205  1751 Matt Butler               Osbourn Park           0    22:28.37      
 206  2934 Kevin Roskie              Stonewall Jackson      0    22:46.58      
 207  1230 Sam Dreiman               J.E.B. Stuart H.S.     0    22:56.19      
 208  1226 Gian Bustillo             J.E.B. Stuart H.S.     0    23:10.85      
 209  1750 Tom Breeden               Osbourn Park           0    23:19.81      
 210  2703 Michael Murbito           Watkins Mill HS        0    23:57.62      
 211  2516 Damien Gorman             The Seed School        0    24:26.16      
 212  1239 Aleksandr Kolesnikov      J.E.B. Stuart H.S.     0    25:31.32      
 213  2286 Andrew Owais              Spingbrook             0    25:31.32      
 214  2698 Harry Holmes              Watkins Mill HS        0    25:31.32      
 215  2517 Thomas Wash               The Seed School        0    25:31.32      
 216  1165 Brian Neumaier            High Point High Sc     0    25:31.32      
 217  1960 Thomas Kunh               Quince Orchard H.S     0    25:31.32      
 218  2526 Apache David              Wakefield H.S.         0    25:31.32      
 219   617 Eric Gilreath             Dover High School      0    25:31.32      
 220  1315 Eric Esparolini           Liberty                0    25:31.32      

Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/03 4:27 PM            Georgetown Prep Classic                      Page 1
                              Saturday 10/18/2003                              
                                                                               
                    Event 6 Men's 5,000 Division II Var Boys                   
                               MEN'S TEAM SCORES                               
                                                                               
Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
   1 Tabb High                  60    3    9   12   17   19   29   47          
      Total time: 1:25:51.10                                                   
         Average:   17:10.22                                                   
   2 Sherwood HS                74    2    6   15   24   27   66   89          
      Total time: 1:26:09.72                                                   
         Average:   17:13.94                                                   
   3 Centenial                  96    4    5   21   32   34   44   53          
      Total time: 1:26:41.66                                                   
         Average:   17:20.33                                                   
   4 Mount Hebron              162   26   28   30   38   40   41   46          
      Total time: 1:29:00.59                                                   
         Average:   17:48.12                                                   
   5 Churchill H.S.            210    7   20   35   69   79   87   88          
      Total time: 1:29:22.45                                                   
         Average:   17:52.49                                                   
   6 Hermitage                 215    8   33   48   54   72   98               
      Total time: 1:29:44.14                                                   
         Average:   17:56.83                                                   
   7 Gonzaga                   217   22   25   42   45   83   94  120          
      Total time: 1:29:59.62                                                   
         Average:   17:59.92                                                   
   8 Severna Park              268   10   31   36   86  105  200               
      Total time: 1:30:47.03                                                   
         Average:   18:09.41                                                   
   9 Richard Montgomery        295   18   56   65   75   81   84   93          
      Total time: 1:31:24.90                                                   
         Average:   18:16.98                                                   
  10 Montgomery Blair          339   13   37   58   76  155  165  191          
      Total time: 1:32:04.16                                                   
         Average:   18:24.83                                                   
  11 Hereford HS               382   16   71   73  110  112  142  152          
      Total time: 1:33:05.32                                                   
         Average:   18:37.06                                                   
  12 Damascus                  400    1   43   62  137  157  180               
      Total time: 1:32:39.52                                                   
         Average:   18:31.90                                                   
  13 Bethesda Chevy Chase      418   51   64   97   99  107  118  134          
      Total time: 1:33:45.35                                                   
         Average:   18:45.07                                                   
  14 Osbourn Park              421   14   49   85  115  158  201  205          
      Total time: 1:33:36.63                                                   
         Average:   18:43.33                                                   
  15 Blake HS                  441   23   61   82  132  143  156  169          
      Total time: 1:34:08.75                                                   
         Average:   18:49.75                                                   
  16 Eleanor Roosevelt HS      458   59   78  101  106  114  136  197          
      Total time: 1:34:39.32                                                   
         Average:   18:55.86                                                   
  17 Marshall H.S.             499   57   67   90  138  147  150  176          
      Total time: 1:35:12.37                                                   
         Average:   19:02.47                                                   

Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/03 4:27 PM            Georgetown Prep Classic                      Page 2
                              Saturday 10/18/2003                              
                                                                               
                    Event 6 Men's 5,000 Division II Var Boys                   
                               MEN'S TEAM SCORES                               
                                                                               
Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
  18 Woodrow Wilson H.S.       516   11  113  116  131  145  148  149          
      Total time: 1:35:21.41                                                   
         Average:   19:04.28                                                   
  19 Seneca Valley H.S         519   39   68  129  130  153  188  189          
      Total time: 1:35:33.47                                                   
         Average:   19:06.69                                                   
  20 Paint Branch HS           552   50   60  108  159  175  195  198          
      Total time: 1:36:27.66                                                   
         Average:   19:17.53                                                   
  21 Arundel High School       596   80  100  103  135  178  192               
      Total time: 1:37:12.61                                                   
         Average:   19:26.52                                                   
  22 High Point High School    603   55  109  123  126  190  210               
      Total time: 1:37:55.15                                                   
         Average:   19:35.03                                                   
  23 Quince Orchard H.S.       622   52   91  102  181  196  199  211          
      Total time: 1:38:38.29                                                   
         Average:   19:43.66                                                   
  24 Dover High School         636   96  122  125  127  166  183  212          
      Total time: 1:37:39.38                                                   
         Average:   19:31.88                                                   
  25 Watkins Mill HS           672   92  111  119  171  179  206  209          
      Total time: 1:38:42.75                                                   
         Average:   19:44.55                                                   
  26 DeMatha Catholic          679   77  104  160  161  177  184               
      Total time: 1:38:45.93                                                   
         Average:   19:45.19                                                   
  27 Spingbrook                690   70  117  144  174  185  186  208          
      Total time: 1:39:14.29                                                   
         Average:   19:50.86                                                   
  28 South Lakes H.S.          693  121  128  139  141  164  182  187          
      Total time: 1:38:44.60                                                   
         Average:   19:44.92                                                   
  29 Yorktown H.S.             695   74  124  162  167  168  170               
      Total time: 1:38:51.09                                                   
         Average:   19:46.22                                                   
  30 Liberty                   733   63  151  154  172  193  213               
      Total time: 1:40:29.14                                                   
         Average:   20:05.83                                                   
  31 Stonewall Jackson         815  133  140  146  194  202                    
      Total time: 1:43:46.25                                                   
         Average:   20:45.25                                                   
  32 J.E.B. Stuart H.S.        838   95  163  173  203  204  207               
      Total time: 1:45:42.25                                                   
         Average:   21:08.45          

Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/03 3:26 PM            Georgetown Prep Classic                      Page 1
                               Saturday 10/18/03                               
                                                                               
                 Event 4 Men's 5,000 Meter Division I Var Boys                 
                 Results by Order of Finish - Saturday 10/18/03                
                                                                               
RANK COMP# ATHLETE NAME              SCHOOL          AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
   1  1436 Thomas Tristram           McDonogh            5:23    16:44.85      
   2  2725 James Sullivan            Western Reserve Ac  5:29    17:02.99      
   3  2405 David Magida              St. Andrew's        5:31    17:09.26      
   4  2218 Andy Sovonick             Sidwell Friends     5:34    17:20.55      
   5  2720 Ryan Flood                Western Reserve Ac  5:38    17:31.68      
   6  2721 Vishal Kumar              Western Reserve Ac  5:38    17:32.58      
   7  1045 Mike Fagan                Heights School      5:41    17:41.61      
   8   978 Alex Owens                Glenelg Country Sc  5:42    17:44.73      
   9   121 David Keegan              Benedictine         5:43    17:45.74      
  10  1435 John Thomas               McDonogh            5:45    17:53.23      
  11  2208 Ben Hunt                  Sidwell Friends     5:45    17:54.87      
  12   717 Danny Guilfoyle           Edmund Burke        5:46    17:55.28      
  13  1434 Alexei Misoul             McDonogh            5:46    17:55.86      
  14  1271 Tad Inglesby              Landon School       5:46    17:57.84      
  15  2726 Andrew Vanburen           Western Reserve Ac  5:47    17:58.13      
  16  2432 Daniel Dziuban            St. Stephens & St   5:47    17:59.76      
  17   130 Nick Sirica               Benedictine         5:48    18:03.49      
  18   119 Parker Banks              Benedictine         5:49    18:04.96      
  19   894 Mike Panzer               Georgetown Day Sch  5:49    18:05.46      
  20  1890 Matt Wolverton            Poolsville HS       5:49    18:07.26      
  21  1889 Luke Wolverton            Poolsville HS       5:50    18:07.99      
  22  1281 Alex Rhodes               Landon School       5:53    18:19.79      
  23  1449 Griffin Burns             Mercersburg Acadmy  5:54    18:20.18      
  24  1269 Ben Ganfried              Landon School       5:56    18:26.06      
  25  1450 Carlos Campos             Mercersburg Acadmy  5:57    18:29.50      
  26    48 Randy Lee                 Archbishop Carroll  5:58    18:32.70      
  27   897 Matt Simonson             Georgetown Day Sch  5:58    18:33.06      
  28  1049 Peter Hadley              Heights School      5:58    18:33.45      
  29  2392 Mike Bryan                St. Andrew's        5:59    18:37.48      
  30   712 Thomas Beyle              Edmund Burke        6:00    18:40.91      
  31  1430 Wil Barnett               McDonogh            6:01    18:43.96      
  32  1433 Mark Lyon-Vaidem          McDonogh            6:04    18:52.19      
  33  1878 Austin Keech              Poolsville HS       6:04    18:52.58      
  34  1899 Oliver Cannell            Potomac School      6:05    18:55.61      
  35  1252 Chase Forbes              Kiski School        6:06    18:57.46      
  36  2433 Michael Dziuban           St. Stephens & St   6:06    18:57.98      
  37   977 Sean McVeigh              Glenelg Country Sc  6:06    18:58.86      
  38   980 Cameron Shojaei           Glenelg Country Sc  6:06    18:59.17      
  39  2723 Alex Shumilkin            Western Reserve Ac  6:06    19:00.14      
  40  2718 Chris Deighan             Western Reserve Ac  6:07    19:00.44      
  41   719 Fred Jacksier-Chasen      Edmund Burke        6:07    19:00.85      
  42  2967 John Gerdes               Field School        6:07    19:01.20      
  43   969 Brad Crawford             Glenelg Country Sc  6:07    19:01.55      
  44  1255 Robb Myers                Kiski School        6:07    19:01.99      
  45  2722 Ben Sanofsky              Western Reserve Ac  6:07    19:02.44      
  46  1917 Ben Weisgall              Potomac School      6:08    19:03.94      
  47  1432 Tom Karwachi              McDonogh            6:08    19:04.85      
  48  1465 Borna Siriscevic          Mercersburg Acadmy  6:08    19:05.41      
  49  2955 DJ Meloy                  St. Mary's Annapol  6:08    19:06.31      
  50   979 Tom Rice                  Glenelg Country Sc  6:09    19:06.58      
  51  2506 Mudit Gilotra             The Bullis School   6:11    19:15.71      

Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/03 3:26 PM            Georgetown Prep Classic                      Page 2
                               Saturday 10/18/03                               
                                                                               
                 Event 4 Men's 5,000 Meter Division I Var Boys                 
                 Results by Order of Finish - Saturday 10/18/03                
                                                                               
RANK COMP# ATHLETE NAME              SCHOOL          AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
  52   711 Brandon Balthrop          Edmund Burke        6:12    19:17.80      
  53   710 Hakim Al-Amin             Edmund Burke        6:13    19:19.23      
  54   127 Alex O'Toole              Benedictine         6:13    19:21.26      
  55  1874 Matt Barr                 Poolsville HS       6:15    19:25.33      
  56  2507 Jay Gorman                The Bullis School   6:15    19:25.67      
  57  2503 Kermit Carter             The Bullis School   6:16    19:29.14      
  58  1256 Rodney Nelson             Kiski School        6:16    19:29.99      
  59   730 Corey Timbers             Edmund Burke        6:16    19:30.43      
  60  2434 Robert Edsall             St. Stephens & St   6:17    19:31.96      
  61   725 Pedro Panissett           Edmund Burke        6:17    19:32.83      
  62  1054 William Krohwn            Heights School      6:18    19:36.28      
  63  1909 Binayak Mishra            Potomac School      6:19    19:39.34      
  64  1262 Pat Bennett               Landon School       6:19    19:40.26      
  65  1431 Robert Hellauer           McDonogh            6:20    19:40.89      
  66  1257 Ji Hang Shin              Kiski School        6:20    19:41.19      
  67   873 John Biersteker           Georgetown Day Sch  6:20    19:41.64      
  68  1458 Keith Macharia            Mercersburg Acadmy  6:20    19:41.92      
  69  1285 Peter Weiss               Landon School       6:20    19:43.45      
  70   126 Joey Neville              Benedictine         6:21    19:43.81      
  71  1658 Matt Dillingham           Northwest High Sch  6:21    19:44.21      
  72  2401 Chris Heywood             St. Andrew's        6:22    19:46.91      
  73   879 Brian Fung                Georgetown Day Sch  6:22    19:47.42      
  74  1464 Brian Schaus              Mercersburg Acadmy  6:22    19:47.80      
  75   886 Adam Levin                Georgetown Day Sch  6:22    19:48.81      
  76   973 Chris Kieffer             Glenelg Country Sc  6:22    19:49.10      
  77  2216 John Sanders              Sidwell Friends     6:23    19:50.66      
  78  1881 Forrest Miller            Poolsville HS       6:24    19:54.11      
  79  1879 Ryan Kirtland             Poolsville HS       6:25    19:56.45      
  80  2957 Andrew Dodd               St. Mary's Annapol  6:26    20:00.08      
  81  2514 Henderson Tozer           The Bullis School   6:26    20:01.97      
  82  1916 Shevin Tantula            Potomac School      6:27    20:03.19      
  83  2964 Kal Kozycki               St. Mary's Annapol  6:27    20:04.10      
  84  2409 Charlie Pfeifer           St. Andrew's        6:27    20:04.65      
  85  2446 Winston Williams          St. Stephens & St   6:28    20:06.34      
  86  1272 Ryan Jones                Landon School       6:28    20:08.48      
  87  1904 Keishi Hashimoto          Potomac School      6:30    20:12.37      
  88  2416 David Weisshaar           St. Andrew's        6:30    20:14.25      
  89  1258 Farrell Wagner            Kiski School        6:31    20:17.18      
  90  1657 Charles Cononie           Northwest High Sch  6:33    20:22.64      
  91  2511 Michael Parsons           The Bullis School   6:34    20:24.31      
  92  2959 Chris Morris              St. Mary's Annapol  6:34    20:25.30      
  93  2958 Tom Sullivan              St. Mary's Annapol  6:35    20:28.97      
  94  2210 Anant Kumar               Sidwell Friends     6:36    20:30.90      
  95  2207 Peter Grant               Sidwell Friends     6:36    20:32.97      
  96  1903 Patrick Foust             Potomac School      6:37    20:35.19      
  97   890 Sam Munford               Georgetown Day Sch  6:37    20:36.01      
  98  2968 Danny Frenkel             Field School        6:38    20:37.60      
  99  2508 Chris Hague               The Bullis School   6:38    20:38.19      
 100  2515 Joe Weiler                The Bullis School   6:39    20:39.95      
 101  1254 Brandon Marini            Kiski School        6:39    20:40.26      
 102  2209 Mark Iscoe                Sidwell Friends     6:39    20:41.60      

Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/03 3:26 PM            Georgetown Prep Classic                      Page 3
                               Saturday 10/18/03                               
                                                                               
                 Event 4 Men's 5,000 Meter Division I Var Boys                 
                 Results by Order of Finish - Saturday 10/18/03                
                                                                               
RANK COMP# ATHLETE NAME              SCHOOL          AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
 103   128 Joe Purello               Benedictine         6:41    20:47.91      
 104  1875 Daniel Duvall             Poolsville HS       6:43    20:52.58      
 105  1452 Patrick Conant            Mercersburg Acadmy  6:45    20:59.25      
 106  2971 Michael Smith             Field School        6:45    21:00.31      
 107  1907 Andrew Johnson            Potomac School      6:47    21:06.62      
 108  2969 Jeff McManus              Field School        6:48    21:07.66      
 109   967 Bryan Anderson            Glenelg Country Sc  6:48    21:09.06      
 110  1459 Aaron Moss                Mercersburg Acadmy  6:49    21:12.31      
 111  1263 David Berendes            Landon School       6:50    21:16.33      
 112  2962 Frederick LaMartin        St. Mary's Annapol  6:54    21:28.50      
 113  2220 Jonathan Tayler           Sidwell Friends     6:58    21:39.80      
 114  1041 Jack Bauer                Heights School      6:58    21:40.09      
 115  2406 Marco Martini             St. Andrew's        7:01    21:49.54      
 116  1068 Steve Wyble               Heights School      7:04    21:58.19      
 117  2972 Grant Hill                Field School        7:04    21:59.93      
 118   880 Andy Garin                Georgetown Day Sch  7:08    22:09.96      
 119  2966 Christo Robinson          St. Mary's Annapol  7:08    22:11.73      
 120  1253 Rob Kowotoniuk            Kiski School        7:12    22:24.28      
 121    52 Garth Thomas              Archbishop Carroll  7:19    22:46.12      
 122  1040 Vince Barrett             Heights School      7:31    23:21.74      
 123  1053 Brendan Keats             Heights School      7:51    24:26.15      
 124    50 Ben Pietros               Archbishop Carroll  7:60    24:51.28      

Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/03 3:30 PM            Georgetown Prep Classic                      Page 1
                               Saturday 10/18/03                               
                                                                               
                 Event 4 Men's 5,000 Meter Division I Var Boys                 
                               MEN'S TEAM SCORES                               
                                                                               
Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
   1 Western Reserve Academy    64    2    5    6   15   36   37   42          
      Total time: 1:29:05.52                                                   
         Average:   17:49.10                                                   
   2 McDonogh                   83    1   10   13   29   30   44   61          
      Total time: 1:30:10.09                                                   
         Average:   18:02.02                                                   
   3 Benedictine               159    9   16   17   51   66   96               
      Total time: 1:32:59.26                                                   
         Average:   18:35.85                                                   
   4 Glenelg Country School    164    8   34   35   40   47   71  102          
      Total time: 1:33:50.89                                                   
         Average:   18:46.18                                                   
   5 Edmund Burke              177   12   28   38   49   50   56   57          
      Total time: 1:34:14.07                                                   
         Average:   18:50.81                                                   
   6 Landon School             183   14   21   23   60   65   80  104          
      Total time: 1:34:07.40                                                   
         Average:   18:49.48                                                   
   7 Poolsville HS             195   19   20   31   52   73   74   97          
      Total time: 1:34:27.27                                                   
         Average:   18:53.45                                                   
   8 Mercersburg Acadmy        224   22   24   45   64   69   98  103          
      Total time: 1:35:24.81                                                   
         Average:   19:04.96                                                   
   9 Georgetown Day School     244   18   25   63   68   70   90  111          
      Total time: 1:35:56.39                                                   
         Average:   19:11.28                                                   
  10 St. Andrew's              258    3   27   67   79   82  108               
      Total time: 1:35:52.55                                                   
         Average:   19:10.51                                                   
  11 Sidwell Friends           262    4   11   72   87   88   95  106          
      Total time: 1:36:09.95                                                   
         Average:   19:13.99                                                   
  12 Kiski School              274   33   41   55   62   83   94  113          
      Total time: 1:37:27.81                                                   
         Average:   19:29.56                                                   
  13 Potomac School            292   32   43   59   77   81   89  100          
      Total time: 1:37:54.45                                                   
         Average:   19:34.89                                                   
  14 Heights School            307    7   26   58  107  109  114  115          
      Total time: 1:39:29.62                                                   
         Average:   19:53.92                                                   
  15 The Bullis School         315   48   53   54   76   84   92   93          
      Total time: 1:38:36.80                                                   
         Average:   19:43.36                                                   
  16 St. Mary's Annapolis      370   46   75   78   85   86  105  112          
      Total time: 1:40:04.76                                                   
         Average:   20:00.95                                                   
  17 Field School              440   39   91   99  101  110                    
      Total time: 1:43:46.70                                                   
         Average:   20:45.34                                                 

Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/03 3:45 PM            Georgetown Prep Classic                      Page 1
                               Saturday 10/18/03                               
                                                                               
                    Event 3 Women's 5,000 Meter Seeded Girls                   
                 Results by Order of Finish - Saturday 10/18/03                
                                                                               
RANK COMP# ATHLETE NAME              SCHOOL          AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
   1  2766 Michelle Kanga            Wootton High Schoo  6:04    18:52.84      
   2  1482 Halsey Sinclair           Montgomery Blair    6:08    19:04.89     1
   3  1481 Ashlyn Sinclair           Montgomery Blair    6:15    19:28.04     2
   4  2921 Kristen Milot             Stonewall Jackson   6:17    19:34.30      
   5  1622 Karen Aherne              Northwest High Sch  6:22    19:48.67     3
   6  2228 Nicole Pederson           South Lakes H.S.    6:24    19:55.94     4
   7   143 Rose Haag                 Bethesda Chevy Cha  6:29    20:08.57      
   8  2491 Laura Paulsen             The Bryn Mawr Scho  6:29    20:10.73      
   9  2480 Lauren Childs             The Bryn Mawr Scho  6:30    20:13.67      
  10  2537 Kacey Albertine           Walt Whitman H.S.   6:31    20:17.76     5
  11   151 DeeDee Phiatts            Bethesda Chevy Cha  6:32    20:20.32      
  12   635 Natalie Bond              Dulaney High Schoo  6:33    20:22.04      
  13    97 Nici Thomas               Atlee H.S.          6:33    20:22.86     6
  14    95 Kelly Payne               Atlee H.S.          6:34    20:24.17     7
  15  1636 Frances Jeffrey-Coker     Northwest High Sch  6:37    20:33.48     8
  16  2034 Kimmie Vowell             Robert E. Lee       6:38    20:37.46      
  17   665 Jackie Schmidt            Dulaney High Schoo  6:39    20:41.00      
  18  1649 Amy Yu                    Northwest High Sch  6:39    20:42.33     9
  19  1631 Rachel Forcino            Northwest High Sch  6:40    20:44.95    10
  20  2482 Lauer Drossner            The Bryn Mawr Scho  6:43    20:52.41      
  21   641 Sara Cimino               Dulaney High Schoo  6:44    20:55.69      
  22  1925 Julie Fry                 Quince Orchard H.S  6:44    20:56.29      
  23  2554 Julie Plevin              Walt Whitman H.S.   6:44    20:57.16    11
  24  1924 Linh-Yen Do               Quince Orchard H.S  6:45    20:58.34      
  25   650 Sarah Hern                Dulaney High Schoo  6:45    20:59.27      
  26  1926 Cara Anne Harrison        Quince Orchard H.S  6:45    21:00.10      
  27  1646 Anna Vaudin               Northwest High Sch  6:45    21:01.09    12
  28  2489 Sinead Nyhan              The Bryn Mawr Scho  6:46    21:03.73      
  29  1933 Janet O'Brien             Quince Orchard H.S  6:47    21:05.65      
  30   132 Emily Bartlett            Bethesda Chevy Cha  6:47    21:06.64      
  31  2550 Caroline Mellor           Walt Whitman H.S.   6:47    21:07.30    13
  32   639 Annie Cecil               Dulaney High Schoo  6:51    21:19.87      
  33  1638 Mary Larson               Northwest High Sch  6:53    21:23.58    14
  34  2030 Rachael Medler            Robert E. Lee       6:53    21:26.20      
  35    93 Alicia Kemmler            Atlee H.S.          6:56    21:32.76    15
  36  1643 Jessica Rafeedie          Northwest High Sch  6:57    21:38.24    16
  37  2494 Cora Sellers              The Bryn Mawr Scho  6:58    21:41.06      
  38  2488 Jennifer Mitton           The Bryn Mawr Scho  7:00    21:45.43      
  39   212 Katie Antallics           Bishop O'Connell    7:02    21:52.73    17
  40    96 Jennie Soenngen           Atlee H.S.          7:05    22:02.43    18
  41  2232 Nora Tayiel               South Lakes H.S.    7:06    22:06.02    19
  42    90 Abbey Baker               Atlee H.S.          7:07    22:07.17    20
  43   642 Kim Cook                  Dulaney High Schoo  7:07    22:07.94      
  44  2555 Kate Poropatich           Walt Whitman H.S.   7:08    22:11.21    21
  45   134 Caroline Bonardi          Bethesda Chevy Cha  7:09    22:13.83      
  46   144 Zahre Hijr                Bethesda Chevy Cha  7:10    22:16.18      
  47  1928 Jennifer Himmelstein      Quince Orchard H.S  7:10    22:17.38      
  48   142 Samantha Grunberg         Bethesda Chevy Cha  7:10    22:18.37      
  49   668 Chrissy Shoemaker         Dulaney High Schoo  7:12    22:23.07      
  50  2749 Ellen Bryan               Wootton High Schoo  7:12    22:23.78      
  51  2227 Maeve O'Doherty           South Lakes H.S.    7:15    22:31.91    22

Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/03 3:46 PM            Georgetown Prep Classic                      Page 2
                               Saturday 10/18/03                               
                                                                               
                    Event 3 Women's 5,000 Meter Seeded Girls                   
                 Results by Order of Finish - Saturday 10/18/03                
                                                                               
RANK COMP# ATHLETE NAME              SCHOOL          AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
  52  2543 Cynthia Horin             Walt Whitman H.S.   7:17    22:37.88    23
  53  1939 Laura Stelling            Quince Orchard H.S  7:17    22:40.41      
  54  2559 Emily Uhar                Walt Whitman H.S.   7:18    22:41.97    24
  55  2231 Havens Smith              South Lakes H.S.    7:18    22:43.71    25
  56  2757 Karen Gaske               Wootton High Schoo  7:21    22:50.33      
  57   217 Marie Mimiaga             Bishop O'Connell    7:21    22:51.24    26
  58  2560 Laura Van Oudenaren       Walt Whitman H.S.   7:22    22:53.77    27
  59  2033 Mallory Taylor            Robert E. Lee       7:25    23:05.21      
  60  2770 Leah Marks                Wootton High Schoo  7:28    23:14.92      
  61   220 Julia Terrell             Bishop O'Connell    7:31    23:21.49    28
  62   221 Melissa Twining           Bishop O'Connell    7:31    23:22.21    29
  63  1923 sarah D'Italia            Quince Orchard H.S  7:33    23:28.96      
  64  2490 Katy O'Donnell            The Bryn Mawr Scho  7:35    23:35.25      
  65  2760 Samantha Greene           Wootton High Schoo  7:37    23:40.53      
  66  1469 Julia Chiplis             Montgomery Blair    7:37    23:42.08    30
  67  2035 Becky Willging            Robert E. Lee       7:38    23:45.82      
  68    98 Brooke Young              Atlee H.S.          7:43    24:00.49    31
  69   219 Maureen Schubert          Bishop O'Connell    7:44    24:02.72    32
  70  2226 Tara Markey               South Lakes H.S.    7:46    24:08.36    33
  71  2025 Cady Hendershot           Robert E. Lee       7:46    24:10.81      
  72  2027 Sara Lu                   Robert E. Lee       7:48    24:14.71      
  73   135 Rebecca Bonardi           Bethesda Chevy Cha  7:54    24:33.99      
  74  2230 Ashley Schoenwetter       South Lakes H.S.    7:55    24:37.30    34
  75  1485 Sara Yousefnejad          Montgomery Blair    7:59    24:51.19    35
  76  1474 Rachel Hunter             Montgomery Blair    8:01    24:56.75    36
  77   213 Katelyn Christ            Bishop O'Connell    8:04    25:04.07    37
  78  2229 Kate Peters               South Lakes H.S.    8:16    25:41.28    38
  79    92 Chelsea Goss              Atlee H.S.          8:19    25:50.89    39
  80  1467 Julia Bertaut             Montgomery Blair    8:36    26:44.12    40

Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/03 3:53 PM            Georgetown Prep Classic                      Page 1
                               Saturday 10/18/03                               
                                                                               
                    Event 3 Women's 5,000 Meter Seeded Girls                   
                              WOMEN'S TEAM SCORES                              
                                                                               
Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
   1 Northwest High School      79    4   14   17   18   26   32   35          
      Total time: 1:42:50.52                                                   
         Average:   20:34.10                                                   
   2 The Bryn Mawr School       97    7    8   19   27   36   37   63          
      Total time: 1:44:01.60                                                   
         Average:   20:48.32                                                   
   3 Dulaney High School       102   11   16   20   24   31   42   48          
      Total time: 1:44:17.87                                                   
         Average:   20:51.57                                                   
   4 Bethesda Chevy Chase      134    6   10   29   44   45   47   72          
      Total time: 1:46:05.54                                                   
         Average:   21:13.11                                                   
   5 Atlee H.S.                139   12   13   34   39   41   67   78          
      Total time: 1:46:29.39                                                   
         Average:   21:17.88                                                   
   6 Quince Orchard H.S.       143   21   23   25   28   46   52   62          
      Total time: 1:46:17.76                                                   
         Average:   21:15.55                                                   
   7 Walt Whitman H.S.         155    9   22   30   43   51   53   57          
      Total time: 1:47:11.31                                                   
         Average:   21:26.26                                                   
   8 South Lakes H.S.          218    5   40   50   54   69   73   77          
      Total time: 1:51:25.94                                                   
         Average:   22:17.19                                                   
   9 Montgomery Blair          219    2    3   65   74   75   79               
      Total time: 1:52:02.95                                                   
         Average:   22:24.59                                                   
  10 Wootton High School       228    1   49   55   59   64                    
      Total time: 1:51:02.40                                                   
         Average:   22:12.48                                                   
  11 Robert E. Lee             242   15   33   58   66   70   71               
      Total time: 1:53:05.50                                                   
         Average:   22:37.10                                                   
  12 Bishop O'Connell          283   38   56   60   61   68   76               
      Total time: 1:55:30.39                                                   
         Average:   23:06.08      

Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/2003 4:22 PM          Georgetown Prep Classic                      Page 1
                              Saturday 10/18/2003                              
                                                                               
                   Event 7 Women's 5,000 Divison II Var Girls                  
                Results by Order of Finish - Saturday 10/18/2003               
                                                                               
RANK COMP# ATHLETE NAME              SCHOOL          AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
   1    62 Marissa McPhail           Arundel High Schoo     0    19:23.27      
   2  1529 Liz McCarter              Mount Hebron           0    19:40.00      
   3  1353 Amber Duffin              Magruder               0    19:42.42      
   4  2100 Stephanie Newton          Severna Park           0    19:49.88      
   5  2091 Kate Eisenbeiser          Severna Park           0    20:20.37      
   6  1527 Elise Lindenmeyer         Mount Hebron           0    20:24.94      
   7   426 Allison King              Churchill H.S.         0    20:26.16      
   8  2085 Christine Brus            Severna Park           0    20:29.06      
   9  1087 Valentina Steen           Hereford HS            0    20:41.87      
  10   318 Sarah Lancos              Centenial              0    20:44.71      
  11  1083 Stephanie Pabst           Hereford HS            0    20:50.58      
  12  1522 Darya Fakory              Mount Hebron           0    20:51.73      
  13   749 Kafi Pollard              Eleanor Roosevelt      0    20:52.65      
  14  1129 Laura Taylor              Hermitage              0    20:55.69      
  15  2102 Bryn Pittinger            Severna Park           0    20:56.91      
  16   748 Nayda Pirela              Eleanor Roosevelt      0    20:57.74      
  17  2859 Emma Causey               Yorktown H.S.          0    20:58.96      
  18  1298 Mary Naylor               Liberty                0    21:00.05      
  19   540 Beth McNeil               Damascus               0    21:06.66      
  20  2611 Amanda Lindsay            Walter Johnson         0    21:07.99      
  21  2598 Anna Chavis               Walter Johnson         0    21:13.91      
  22   743 Tunisia Milner            Eleanor Roosevelt      0    21:15.54      
  23  1291 Andrea Gillis             Liberty                0    21:17.06      
  24  1082 Sarah McCausland          Hereford HS            0    21:18.17      
  25  1681 Lindsay Clendaniel        Notre Dame Prep        0    21:18.83      
  26  1125 Amanda Miller             Hermitage              0    21:20.42      
  27  2618 Kim Phillips              Walter Johnson         0    21:23.82      
  28  2615 Julia Moriarty            Walter Johnson         0    21:25.96      
  29  2101 Christina Pelligrini      Severna Park           0    21:28.40      
  30  1737 Emily Arena               Osbourn Park           0    21:31.18      
  31  1359 Natalie Shroyer           Magruder               0    21:35.19      
  32   429 Esther Lee                Churchill H.S.         0    21:37.07      
  33  1518 Sarah Denapoli            Mount Hebron           0    21:39.71      
  34  2107 Casey-Shea Stephens       Severna Park           0    21:40.66      
  35  2608 Karin Johnson             Walter Johnson         0    21:41.80      
  36   265 Kellie Dunstin            Blake HS               0    21:42.96      
  37    57 Erica Fox                 Arundel High Schoo     0    21:43.63      
  38  1516 Becca Collins             Mount Hebron           0    21:44.23      
  39    64 Laura Miffleton           Arundel High Schoo     0    21:44.86      
  40  1088 Suzanne Stettinius        Hereford HS            0    21:45.41      
  41  1356 Megan Hirschi             Magruder               0    21:45.84      
  42   599 Kristen Eriksen           Dover High School      0    21:46.49      
  43   535 Stephanie Foster          Damascus               0    21:53.85      
  44  1084 Sarah Randall             Hereford HS            0    21:55.45      
  45  2113 Annie Winstanley          Severna Park           0    21:56.43      
  46  1978 Sarah Hardwick            Richard Montgomery     0    21:58.10      
  47    55 Erica Cornu               Arundel High Schoo     0    21:59.01      
  48  2140 Lindsay Bird              Sherwood HS            0    22:00.58      
  49  2151 Berglind O'Callaghan      Sherwood HS            0    22:01.12      
  50  1119 Ashley Burton             Hermitage              0    22:01.58      
  51   611 Sarah Taylor              Dover High School      0    22:02.21      

Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/2003 4:22 PM          Georgetown Prep Classic                      Page 2
                              Saturday 10/18/2003                              
                                                                               
                   Event 7 Women's 5,000 Divison II Var Girls                  
                Results by Order of Finish - Saturday 10/18/2003               
                                                                               
RANK COMP# ATHLETE NAME              SCHOOL          AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
  52  1704 Kate Neihoff              Notre Dame Prep        0    22:02.98      
  53  1074 Megan Guild               Hereford HS            0    22:04.06      
  54   451 Rachel Solnick            Churchill H.S.         0    22:10.51      
  55  1739 Mellisa Christ            Osbourn Park           0    22:11.91      
  56  1983 Emmie Patterson           Richard Montgomery     0    22:12.64      
  57   333 Melany Stampfli           Centenial              0    22:16.42      
  58  1987 Sharon Rossie             Richard Montgomery     0    22:18.95      
  59   819 Jisele Lato-Rojas         Gaithersburg HS        0    22:22.25      
  60  1287 Deanna Andrews            Liberty                0    22:22.75      
  61  1688 Ashley Hach               Notre Dame Prep        0    22:23.11      
  62  2619 Jamie Pottern             Walter Johnson         0    22:23.46      
  63   435 Paige Marcus              Churchill H.S.         0    22:23.81      
  64   336 Tricia White              Centenial              0    22:24.14      
  65   596 Amanda Bremer             Dover High School      0    22:24.51      
  66   432 Leia Lorica               Churchill H.S.         0    22:24.92      
  67  1360 Urmilla Srinivas          Magruder               0    22:28.90      
  68  2257 Jessica Quach             Spingbrook             0    22:30.56      
  69  1525 Jessica Galindo           Mount Hebron           0    22:34.70      
  70   334 Becca Switzer             Centenial              0    22:39.02      
  71  1699 Colleen Meaney            Notre Dame Prep        0    22:42.29      
  72   812 Megan Conroy              Gaithersburg HS        0    22:44.13      
  73  2141 Sarah Bisceglie           Sherwood HS            0    22:47.04      
  74   733 Patricia Anyawu           Eleanor Roosevelt      0    22:47.47      
  75   630 Katie Walsh               Dover High School      0    22:47.87      
  76  1352 Stepahnie Cencula         Magruder               0    22:48.22      
  77  1694 Allison Lanzi             Notre Dame Prep        0    22:48.73      
  78   532 Terest Anders             Damascus               0    22:49.15      
  79  1994 Emily Yen                 Richard Montgomery     0    22:52.48      
  80   747 Sara Peczkowsk            Eleanor Roosevelt      0    22:54.10      
  81  2597 Kirsti Boatright          Walter Johnson         0    22:54.89      
  82  1355 Sara Greene               Magruder               0    22:57.28      
  83  1685 Kelly Garrity             Notre Dame Prep        0    23:01.32      
  84   312 Stephanie F Douglass      Centenial              0    23:05.60      
  85  1122 Tina Foster               Hermitage              0    23:06.20      
  86  2145 Amanda Goldman            Sherwood HS            0    23:08.92      
  87  1358 Rebecca Schaefer          Magruder               0    23:12.74      
  88  1993 Judy Wexler               Richard Montgomery     0    23:15.75      
  89  2520 Jasmine Riley             Wakefield H.S.         0    23:24.39      
  90  2149 Theresa Lyon              Sherwood HS            0    23:26.17      
  91   534 Marian Cavanugh-Rouse     Damascus               0    23:28.87      
  92    59 Kristen Hooper            Arundel High Schoo     0    23:29.86      
  93   329 Robin Rohwer              Centenial              0    23:31.81      
  94  1778 Nicole Slatkin            Paint Branch HS        0    23:33.96      
  95  1089 Tallie Stettinius         Hereford HS            0    23:35.54      
  96   822 Emily Peterson            Gaithersburg HS        0    23:40.20      
  97   546 Briana Wodoslawsky        Damascus               0    23:41.01      
  98   817 Lindsay Johnson           Gaithersburg HS        0    23:46.34      
  99   281 Lauren Yang               Blake HS               0    23:47.51      
 100  1982 Aubry Nicholson           Richard Montgomery     0    23:48.70      
 101   737 Ariela Haber              Eleanor Roosevelt      0    23:50.05      
 102   818 Jane Klinger              Gaithersburg HS        0    23:52.82      

Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/2003 4:22 PM          Georgetown Prep Classic                      Page 3
                              Saturday 10/18/2003                              
                                                                               
                   Event 7 Women's 5,000 Divison II Var Girls                  
                Results by Order of Finish - Saturday 10/18/2003               
                                                                               
RANK COMP# ATHLETE NAME              SCHOOL          AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
 103  1384 Filla Baliwag             Marshall H.S.          0    23:55.36      
 104  1687 Kathleen Gurthrie         Notre Dame Prep        0    23:57.51      
 105   211 Ashley Andreotta          Bishop O'Connell       0    23:58.70      
 106  1528 Erin McAninch             Mount Hebron           0    23:59.78      
 107  1779 Angela Walker             Paint Branch HS        0    24:13.30      
 108    63 Katie Miffleton           Arundel High Schoo     0    24:19.63      
 109  1124 Christina Martinez        Hermitage              0    24:20.61      
 110   809 Nazeanine Beyrauvand      Gaithersburg HS        0    24:21.89      
 111   603 Danielle Green            Dover High School      0    24:29.21      
 112   223 Jenna Weaver              Bishop O'Connell       0    24:31.51      
 113   405 Jeanette Calomeris        Churchill H.S.         0    24:35.29      
 114  2147 Liana Lake                Sherwood HS            0    24:38.01      
 115  1387 Beth Stein                Marshall H.S.          0    24:38.74      
 116   606 Erin Jones                Dover High School      0    24:40.97      
 117   321 Ming Leong                Centenial              0    24:50.20      
 118   595 Ashley Boyle              Dover High School      0    24:55.73      
 119  1388 Zeo Vangelder             Marshall H.S.          0    24:59.49      
 120   542 Nora Quinn                Damascus               0    25:00.65      
 121  1773 Annie Hoang               Paint Branch HS        0    25:01.71      
 122  1748 Jamie Roldan              Osbourn Park           0    25:02.92      
 123   531 Marthe Amon               Damascus               0    25:05.91      
 124  1776 Kelly Nesseler            Paint Branch HS        0    25:08.31      
 125  1224 Meghan Veroneau           J.E.B. Stuart H.S.     0    25:24.62      
 126    53 Sara Atkinson             Arundel High Schoo     0    25:28.09      
 127  1301 Grace Sharp               Liberty                0    25:45.59      
 128   269 Rachel Krieger            Blake HS               0    25:52.16      
 129   264 Stephanie Corbin          Blake HS               0    25:55.66      
 130   266 Maria Galeano             Blake HS               0    25:58.12      
 131  1386 Mai Hassan                Marshall H.S.          0    26:13.56      
 132  1222 Mia Rothenberg            J.E.B. Stuart H.S.     0    26:29.70      
 133  1221 Charlotte Riggs           J.E.B. Stuart H.S.     0    26:34.82      
 134  2153 Aurora Tsai               Sherwood HS            0    26:37.74      
 135  1304 Caitlyn Wall              Liberty                0    26:40.85      
 136   262 Clarice Ahn               Blake HS               0    26:43.29      
 137  2261 Barbara Webster           Spingbrook             0    26:59.84      
 138  2254 Anastacia Karimu          Spingbrook             0    27:00.52      
 139  2690 Casey Weir                Watkins Mill HS        0    27:30.68      
 140   263 Caroline Cole             Blake HS               0    27:44.41      
 141  2688 Pauline Kilungya          Watkins Mill HS        0    27:49.99      
 142  1774 Aimee Macatangay          Paint Branch HS        0    28:01.92      
 143   741 Kaylene Klingenstein      Eleanor Roosevelt      0    28:08.84      
 144  2262 Rachel Young              Spingbrook             0    28:38.97      
 145  2258 Anna Stern                Spingbrook             0    28:42.35      
 146  1772 Jennifer Hession          Paint Branch HS        0    28:57.82      
 147  2256 Julie Matthew             Spingbrook             0    29:26.71      
 148  2687 Cheryl Ikeda              Watkins Mill HS        0    30:22.99      
Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/2003 4:30 PM          Georgetown Prep Classic                      Page 1
                              Saturday 10/18/2003                              
                                                                               
                   Event 7 Women's 5,000 Divison II Var Girls                  
                              WOMEN'S TEAM SCORES                              
                                                                               
Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
   1 Severna Park               60    4    5    8   15   28   32   43          
      Total time: 1:43:04.62                                                   
         Average:   20:36.92                                                   
   2 Mount Hebron               87    2    6   12   31   36   66  100          
      Total time: 1:44:20.61                                                   
         Average:   20:52.12                                                   
   3 Hereford HS               123    9   11   23   38   42   51   91          
      Total time: 1:46:31.48                                                   
         Average:   21:18.30                                                   
   4 Walter Johnson            125   19   20   26   27   33   59   78          
      Total time: 1:46:53.48                                                   
         Average:   21:22.70                                                   
   5 Eleanor Roosevelt HS      198   13   16   21   71   77   97  127          
      Total time: 1:48:47.50                                                   
         Average:   21:45.50                                                   
   6 Arundel High School       206    1   35   37   45   88  102  115          
      Total time: 1:48:20.63                                                   
         Average:   21:40.13                                                   
   7 Magruder                  208    3   29   39   64   73   79   84          
      Total time: 1:48:20.57                                                   
         Average:   21:40.11                                                   
   8 Churchill H.S.            212    7   30   52   60   63  106               
      Total time: 1:49:02.47                                                   
         Average:   21:48.49                                                   
   9 Hermitage                 272   14   25   48   82  103                    
      Total time: 1:51:44.50                                                   
         Average:   22:20.90                                                   
  10 Centenial                 273   10   54   61   67   81   89  109          
      Total time: 1:51:09.89                                                   
         Average:   22:13.98                                                   
  11 Notre Dame Prep           274   24   50   58   68   74   80   99          
      Total time: 1:51:15.94                                                   
         Average:   22:15.19                                                   
  12 Richard Montgomery        313   44   53   55   76   85   96               
      Total time: 1:52:37.92                                                   
         Average:   22:31.58                                                   
  13 Damascus                  314   18   41   75   87   93  111  113          
      Total time: 1:52:59.54                                                   
         Average:   22:35.91                                                   
  14 Dover High School         328   40   49   62   72  105  108  110          
      Total time: 1:53:30.29                                                   
         Average:   22:42.06                                                   
  15 Sherwood HS               332   46   47   70   83   86  107  120          
      Total time: 1:53:23.83                                                   
         Average:   22:40.77                                                   
  16 Liberty                   333   17   22   57  116  121                    
      Total time: 1:57:06.30                                                   
         Average:   23:25.26                                                   
  17 Gaithersburg HS           409   56   69   92   94   98  104               
      Total time: 1:56:25.74                                                   
         Average:   23:17.15                                                   

Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/2003 4:30 PM          Georgetown Prep Classic                      Page 2
                              Saturday 10/18/2003                              
                                                                               
                   Event 7 Women's 5,000 Divison II Var Girls                  
                              WOMEN'S TEAM SCORES                              
                                                                               
Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
  18 Blake HS                  483   34   95  117  118  119  122  125          
      Total time: 2:03:16.41                                                   
         Average:   24:39.28                                                   
  19 Paint Branch HS           543   90  101  112  114  126  130               
      Total time: 2:05:59.20                                                   
         Average:   25:11.84                                                   
  20 Spingbrook                569   65  123  124  128  129  131               
      Total time: 2:13:52.24                                                   
         Average:   26:46.45                                                   
                    
Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/03 11:41 AM           Georgetown Prep Classic                      Page 1
                               Saturday 10/18/03                               
                                                                               
                Event 5 Women's 5,000 Meter Division I Var Girls               
                 Results by Order of Finish - Saturday 10/18/03                
                                                                               
RANK COMP# ATHLETE NAME              SCHOOL          AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
   1   779 Elizabeth Harrison        Episcopal High Sch  6:11    19:15.42      
   2  1421 Kelly Suiliva             Maryvale Prep       6:20    19:42.08      
   3  1422 Glenna Sullivan           Maryvale Prep       6:21    19:46.08      
   4  1169 Christine Brown           Holton Arms School  6:31    20:17.76      
   5  2708 Mandy Dearborn            Western Reserve Ac  6:32    20:19.38      
   6  2945 Alyssa Super              St. Mary's Annapol  6:33    20:22.16      
   7  2449 Lindsay Erickson          Stone Ridge         6:35    20:27.72      
   8  2946 Maureen Wahl              St. Mary's Annapol  6:36    20:30.78      
   9  1872 Janelle Thompson          Poolsville HS       6:39    20:39.62      
  10  2712 Darian Lunne              Western Reserve Ac  6:43    20:52.61      
  11  1594 Liz Bruns                 National Cathredra  6:45    20:58.71      
  12   787 Sage Santmier             Episcopal High Sch  6:45    20:59.78      
  13  2198 Jenn Esch                 Sidwell Friends     6:47    21:06.05      
  14   964 Laura Walls               Glenelg Country Sc  6:48    21:09.69      
  15  1404 Julia Clark               Maryvale Prep       6:49    21:13.17      
  16  1423 Beth Links                McDonogh            6:51    21:17.72      
  17  2947 Jill Krawczewski          St. Mary's Annapol  6:54    21:27.82      
  18  1441 Steph Grimes              Mercersburg Acadmy  6:55    21:29.37      
  19   784 Mary Lyde Parker          Episcopal High Sch  6:57    21:36.37      
  20  1893 Charlotte Lawson          Potomac School      6:58    21:40.20      
  21   946 Megan Huber               Georgetown Visitat  6:58    21:40.84      
  22  1607 Kate Hayes                National Cathredra  7:00    21:45.73      
  23  1863 Kim Brunn                 Poolsville HS       7:00    21:46.86      
  24  1891 Amanda Gutierrez          Potomac School      7:01    21:48.30      
  25  1174 Deirdre Heiss             Holton Arms School  7:04    21:58.42      
  26  1828 Jessica Simpson           Patuxant            7:06    22:04.48      
  27   782 Margaret Ann McArver      Episcopal High Sch  7:07    22:07.59      
  28   867 Sophia Maravell           Georgetown Day Sch  7:09    22:14.07      
  29   775 Honour Alston             Episcopal High Sch  7:13    22:26.39      
  30  1829 Lindsay Strain            Patuxant            7:13    22:26.68      
  31  2709 Annie Desaussaure         Western Reserve Ac  7:13    22:27.03      
  32  1619 Brooks Swett              National Cathredra  7:16    22:35.69      
  33   961 Pipps Nash                Glenelg Country Sc  7:17    22:38.93      
  34  2913 Bethany Gentry            Institute of Notre  7:19    22:44.33      
  35  1616 Yoriko Nakamura           National Cathredra  7:19    22:45.26      
  36   704 Meredith McEntee          Edmund Burke        7:19    22:45.58      
  37  2954 Lauren Harkins            St. Mary's Annapol  7:23    22:57.29      
  38  2195 Sophie Choukas-Bradley    Sidwell Friends     7:23    22:57.62      
  39  1405 Josie Drayton             Maryvale Prep       7:23    22:57.98      
  40  2375 Elise Lang                St. Andrew's        7:23    22:59.36      
  41  2912 Molly Gatch               Institute of Notre  7:24    22:59.80      
  42  1419 Amanda Peters             Maryvale Prep       7:25    23:03.70      
  43  2915 Staphanie Motsay          Institute of Notre  7:25    23:04.03      
  44  1604 Kat Glass                 National Cathredra  7:26    23:06.83      
  45   959 Julia Janczur             Glenelg Country Sc  7:27    23:09.83      
  46   864 Eve Hoffman               Georgetown Day Sch  7:29    23:15.45      
  47  1185 Francesca Carregal        Holy Child          7:30    23:18.35      
  48   963 Megan Stephenson          Glenelg Country Sc  7:30    23:20.59      
  49  1593 Caroline Bartmann         National Cathredra  7:31    23:22.08      
  50  2199 Kate Heller               Sidwell Friends     7:31    23:23.28      
  51  1864 Caroline Davis            Poolsville HS       7:32    23:24.63      

Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/03 11:41 AM           Georgetown Prep Classic                      Page 2
                               Saturday 10/18/03                               
                                                                               
                Event 5 Women's 5,000 Meter Division I Var Girls               
                 Results by Order of Finish - Saturday 10/18/03                
                                                                               
RANK COMP# ATHLETE NAME              SCHOOL          AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
  52  2911 Emilee Flynn              Institute of Notre  7:32    23:26.89      
  53  1418 Kristen Perez             Maryvale Prep       7:33    23:27.84      
  54  2460 Cara Sullivan             Stone Ridge         7:33    23:28.59      
  55   869 Caroline Rosenthall       Georgetown Day Sch  7:33    23:28.88      
  56   789 Sarah Vance               Episcopal High Sch  7:33    23:29.20      
  57  2500 Kari Putterman            The Bullis School   7:38    23:45.22      
  58  2496 Christina Blake           The Bullis School   7:38    23:45.50      
  59  1417 Amy Murphy                Maryvale Prep       7:38    23:45.85      
  60  1870 Jennifer Smith            Poolsville HS       7:39    23:48.25      
  61  1438 Laura Brown               Mercersburg Acadmy  7:42    23:56.72      
  62  1175 Susanna Jeurling          Holton Arms School  7:42    23:56.98      
  63  1349 Alex Theroux              Maderia School      7:43    24:01.46      
  64  1723 Elise Krohn               Oakcrest School     7:45    24:04.91      
  65  1168 Devynn Birx-Raybuck       Holton Arms School  7:46    24:09.33      
  66  2203 Catherine Wallace         Sidwell Friends     7:47    24:13.27      
  67  1826 Alison Parris             Patuxant            7:48    24:14.23      
  68  2949 Lauren Vanderweyen        St. Mary's Annapol  7:48    24:14.97      
  69  2973 Rose Agger                Field School        7:49    24:17.97      
  70   962 Sarah Nash                Glenelg Country Sc  7:49    24:19.50      
  71    21 Candace Bruce             Archbishop Carroll  7:49    24:19.87      
  72  1444 Sarah Kagan               Mercersburg Acadmy  7:50    24:20.32      
  73  2456 Molly McGowan             Stone Ridge         7:50    24:20.89      
  74   863 Adrienne Fritsch          Georgetown Day Sch  7:53    24:29.78      
  75  2459 Christina Sperle          Stone Ridge         7:53    24:30.39      
  76  1892 Candace Kent              Potomac School      7:54    24:33.64      
  77  1176 Meghan Kaler              Holton Arms School  7:55    24:37.06      
  78  1210 Kaitlyn O'Donnell         Holy Cross          7:55    24:38.32      
  79  1894 Maria McElwain            Potomac School      7:55    24:38.69      
  80  1207 Kate McGann               Holy Cross          7:57    24:42.76      
  81  1196 Eileen Durkin             Holy Cross          7:58    24:47.57      
  82  2950 Elizabeth Peters          St. Mary's Annapol  7:59    24:48.53      
  83  1206 Rachel McClure            Holy Cross          7:59    24:50.62      
  84  1181 Lauren Picasso            Holton Arms School  8:00    24:52.90      
  85  1203 Jessica Maizel            Holy Cross          8:00    24:53.31      
  86  1717 Jessica Coward            Oakcrest School     8:00    24:53.77      
  87  1211 Colleen Orth              Holy Cross          8:02    24:57.92      
  88   708 Emily Saeger              Edmund Burke        8:03    25:00.79      
  89  2381 Tina Ramero               St. Andrew's        8:03    25:03.27      
  90  2201 Anna Membrino             Sidwell Friends     8:04    25:04.63      
  91  2717 Erica Walker              Western Reserve Ac  8:07    25:14.41      
  92  1447 Summer Tompson            Mercersburg Acadmy  8:08    25:16.27      
  93  1213 Ashley Vena               Holy Cross          8:09    25:20.87      
  94  1873 Sarah Wikman              Poolsville HS       8:10    25:22.67      
  95   871 Leila Virgi               Georgetown Day Sch  8:10    25:22.98      
  96  1171 Stephanie Durden          Holton Arms School  8:11    25:26.35      
  97  2386 Emily Taylor              St. Andrew's        8:11    25:28.33      
  98  1713 Nikky Birrer              Oakcrest School     8:12    25:29.11      
  99  1429 Sarah Tostanoski          McDonogh            8:14    25:35.87      
 100  2948 Katie O'Neill             St. Mary's Annapol  8:17    25:44.96      
 101   862 Sarah Choyke              Georgetown Day Sch  8:18    25:47.32      
 102   944 Genevieve Holland         Georgetown Visitat  8:19    25:51.31      

Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/03 11:41 AM           Georgetown Prep Classic                      Page 3
                               Saturday 10/18/03                               
                                                                               
                Event 5 Women's 5,000 Meter Division I Var Girls               
                 Results by Order of Finish - Saturday 10/18/03                
                                                                               
RANK COMP# ATHLETE NAME              SCHOOL          AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
 103   960 Mary Lewis                Glenelg Country Sc  8:20    25:54.51      
 104  2451 Allison Herring           Stone Ridge         8:21    25:56.91      
 105   949 Emily Pontzer             Georgetown Visitat  8:21    25:59.57      
 106  1347 Khadija Shirazy           Maderia School      8:22    26:00.73      
 107  1337 Jennifer Carvajal         Maderia School      8:22    26:02.00      
 108  1443 Alexis Imler              Mercersburg Acadmy  8:23    26:03.85      
 109  2447 Kim Beatley               Stone Ridge         8:23    26:04.17      
 110  1348 Jade Smith                Maderia School      8:23    26:04.54      
 111   953 Valeri Vasquez            Georgetown Visitat  8:24    26:07.10      
 112  2202 Katherine rogan           Sidwell Friends     8:24    26:08.50      
 113  1336 Sally Brady               Maderia School      8:27    26:15.77      
 114  1340 Jenny Enos                Maderia School      8:28    26:19.76      
 115  2920 Erin Quinn                Institute of Notre  8:30    26:26.51      
 116  2914 Becca McAvinue            Institute of Notre  8:31    26:27.78      
 117  2498 Lucy Dietch               The Bullis School   8:31    26:29.88      
 118  2714 Lena Melnick              Western Reserve Ac  8:32    26:33.01      
 119  2975 Hallie Parker             Field School        8:34    26:37.23      
 120   701 Laura Gleason             Edmund Burke        8:39    26:52.56      
 121  2977 Christine Schaefer        Field School        8:41    26:58.90      
 122   861 Lindsay Booker            Georgetown Day Sch  8:42    27:03.76      
 123  1439 Amy Bruce                 Mercersburg Acadmy  8:43    27:04.97      
 124  1440 Fiona Coleman             Mercersburg Acadmy  8:43    27:06.44      
 125  1733 Jenna Rupert              Oakcrest School     8:45    27:13.87      
 126  1728 Theresa Mullin            Oakcrest School     8:46    27:16.23      
 127  2452 Emily Ito                 Stone Ridge         8:50    27:26.67      
 128  2715 Jackie Reiser             Western Reserve Ac  8:51    27:30.87      
 129  2918 Lauren Starlings          Institute of Notre  8:54    27:40.93      
 130  1825 Tori Devereux             Patuxant            8:56    27:48.08      
 131   945 Elizabeth Huber           Georgetown Visitat  8:58    27:52.74      
 132  1187 Jenna Hamilton            Holy Child          8:59    27:56.35      
 133  1867 Joelle Mornini            Poolsville HS       9:09    28:25.89      
 134  1190 Katie Ottolini            Holy Child          9:09    28:27.76      
 135   702 Ali Holness               Edmund Burke        9:10    28:28.87      
 136  2976 Eleanor Mulshire          Field School        9:21    29:04.24      
 137  2499 Pearl Garfield            The Bullis School   9:25    29:17.53      
 138    24 Jenre Draycon             Archbishop Carroll  9:27    29:21.91      
 139    31 Chase Mia                 Archbishop Carroll  9:33    29:41.62      
 140       Unknown                                       9:36    29:49.65      
 141       Unknown                                       9:38    29:56.98      
 142       Unknown                                      10:00    31:06.30      
 143       Unknown                                      11:16    35:02.83      
 144       Unknown                                      11:20    35:14.33      
           
Georgetown Prep                                           Hy-Tek's MEET MANAGER
10/18/03 11:44 AM           Georgetown Prep Classic                      Page 1
                               Saturday 10/18/03                               
                                                                               
                Event 5 Women's 5,000 Meter Division I Var Girls               
                              WOMEN'S TEAM SCORES                              
                                                                               
Rank School                  Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
   1 Episcopal High School      79    1   12   18   23   25   48               
      Total time: 1:46:25.55                                                   
         Average:   21:17.11                                                   
   2 Maryvale Prep              88    2    3   15   33   35   45   49          
      Total time: 1:46:43.01                                                   
         Average:   21:20.60                                                   
   3 St. Mary's Annapolis      118    6    8   16   31   57   67   81          
      Total time: 1:49:33.02                                                   
         Average:   21:54.60                                                   
   4 National Cathredral       125   11   20   27   30   37   41               
      Total time: 1:51:12.22                                                   
         Average:   22:14.44                                                   
   5 Glenelg Country School    178   14   28   38   40   58   84               
      Total time: 1:54:38.54                                                   
         Average:   22:55.71                                                   
   6 Holton Arms School        196    4   22   52   55   63   69   79          
      Total time: 1:54:59.55                                                   
         Average:   22:59.91                                                   
   7 Poolsville HS             200    9   21   43   50   77  108               
      Total time: 1:55:02.03                                                   
         Average:   23:00.41                                                   
   8 Western Reserve Academy   213    5   10   26   74   98  105               
      Total time: 1:55:26.44                                                   
         Average:   23:05.29                                                   
   9 Sidwell Friends           216   13   32   42   56   73   93               
      Total time: 1:56:44.85                                                   
         Average:   23:20.97                                                   
  10 Institute of Notre Dame   239   29   34   36   44   96   97  106          
      Total time: 1:58:41.56                                                   
         Average:   23:44.31                                                   
  11 Georgetown Day School     249   24   39   47   61   78   82   99          
      Total time: 1:58:51.16                                                   
         Average:   23:46.23                                                   
  12 Stone Ridge               260    7   46   60   62   85   90  104          
      Total time: 1:58:44.50                                                   
         Average:   23:44.90                                                   
  13 Mercersburg Acadmy        291   17   51   59   75   89  100  101          
      Total time: 2:01:06.53                                                   
         Average:   24:13.31                                                   
  14 Holy Cross                333   64   65   66   68   70   72   76          
      Total time: 2:03:52.58                                                   
         Average:   24:46.52                                                   
  15 Georgetown Visitation     387   19   83   86   92  107                    
      Total time: 2:07:31.56                                                   
         Average:   25:30.31                                                   
  16 Oakcrest School           410   54   71   80  102  103                    
      Total time: 2:08:57.89                                                   
         Average:   25:47.58                                                   
  17 Maderia School            413   53   87   88   91   94   95               
      Total time: 2:08:24.50                                                   
         Average:   25:40.90                                                   




Return to Top

Email | About