MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




IAC Championship
IAC Championships Outdoors History
Hosted By:
2006-05-19






IAC










IAC

Track & Field Championship

2006

 

TEAM SCORES

                                               

Episcopal                                 148

                                                Landon                                    131

                                                St. Albans                               122

                                                Georgetown Prep                    112

                                                St. Stephens & St. Agnes           8

                                                Bullis                                           6

 

Long Jump                                                                      Triple Jump

 

Maworere                              E             20’ 11 ½”              Maworere                              E             44’ 6 ¾”

Shackleford                          GP           20’ 8 ½”                                Ferguson                                SA           41’ 1 ¾”

Burchett                                                L             19’ 8 ¾”                                Lide                                        GP           40’ 9 ½”

Ferguson                                SA           19’ 8 ½”                                Burchett                                                L             40’ 9”

Segal                                      B             19’ 3 ¾”                                Montalbano                         SA           39’ 5”

Lewis                                      E             19’ 2 ¾”                                Sarjent                                   E             37’ 11 ½”

 

 

Shot Put                                                         Discus

 

Phillips                                   GP           47’ 2”                     Young                                    E             135’ 7”

Pharr                                      GP           45’ 3”                     Bogdan                                  GP           122’ 4”

Young                                    E             44’ 0 ½”                                West                                       L             121’ 9”

Lemmons                              SA           43’ 3 ½”                                Shields                                   E             120’ 0”

Daniels                                   E             42’ 9 ¾”                                Nibley                                    L             118’ 9”

Speights                                 SA           40’ 5 ½”                                Phillips                                   L             117’ 3”

 

 

High Jump                                                     Pole Vault

 

Lyn                                         E             6’ 1”                       Gabriel                                   L             11’ 0”

Lide                                        GP           5’ 10”                     Schuessler                             SA           10’ 6”

Washington                          L             5’ 8”                       Hammes                                               L             10’ 6”

Dobyns                                  GP           5’ 8”                       Johnson                                 L             10” 0”

Frederique                             L             5’ 6”                       Grasser                                   SA           10’ 0”

Gassaway                             SA           5’ 6”                       Rafaniello                             SA             9’ 0”

 

 

110 m Hurdles                                               300 m Hurdles

 

Shackleford                          GP           14.4                        Barry                                      SA           39.7

Barry                                      SA           14.6                        Washington                          L             42.5

Frederique                             L             16.0                        Frederique                             L             43.8

Washington                          L             16.8                        Lide                                        GP           43.9

Phillips                                   GP           17.8                        Washington                          SA           47.2

Washington                          SA           18.4                        Jackson                                 SA           54.6

100 meters                                                      200 meters

 

Braswell                                 E             10.8                        Braswell                                 E             22.2

Dowtin                                   GP           11.1                        Harris                                     E             22.5

Trotter                                    L             11.2                        Shackleford                          GP           22.7

Barry                                      SA           11.3                        Trotter                                    L             23.5

Goodwin                                SA           11.4                        Jefferson                               SA           23.8

Moore                                    L             11.5                        Goodwin                                SA           24.1

 

 

400 meters                                                      800 meters

 

Harris                                     E             49.8                        Dunbar                                  E             2:02.1

Lyn                                         E             50.7                        Kelly                                       L             2:02.8

Jefferson                               SA           50.8                        Bruns                                     SA           2:05.1

Keels                                      L             51.1                        Gillis                                       SA           2:05.2

Ruppe                                    L             51.3                        Small                                      E             2:06.2

Salvador                                                GP           51.9                        Tiernan                                  L             2:06.7

 

 

1600 meters                                                    3200 meters

 

Dunbar                                  E             4:32.1                    M. Abernathy                       GP           10:07.6

Black                                     SA           4:36.6                    Inglesby                                 L             10:25.0

Gillis                                       SA           4:39.3                    Rooney                                  SA           10:33.8

Inglesby                                 L             4:40.4                    Black                                     SA           10:45.5

Chapin                                   GP           4:45.9                    Gillis                                       SA           10:54.2

Pierce                                     SA           4:47.5                    Whelan                                  L             11:05.0

 

 

4x100 m Relay                       4x400 m Relay                       4x800 m Relay

 

Episcopal                         42.9             Episcopal                 3:30.6                 St. Albans              8:21.7

Georgetown Prep            44.6             Landon                     3:32.0                 Landon                  8:30.0

Landon                             44.9             St. Albans                 3:35.2                 Episcopal              8:53.1

St. Stephens/St. Agnes   47.5             Georgetown Prep    3:38.3                 Georgetown Prep  9:11.1

Bullis                                 47.7             SSSAS                       3:42.5                 SSSAS                    9:14.6

St. Albans                         49.6             Bullis                         3:46.7                 Bullis                      9:51.1

 

 

TRIAL RESULTS

 

110 m High Hurdles

 

Heat 1                                                             Heat 2

 

Shackleford                          GP           15.8                        Barry                                      SA           14.9

Washington                          L             16.8                        Frederique                             L             16.6

Phillips                                   GP           17.8                        Washington                          SA           18.2

Jackson                                 SA           22.1                        McGinnis                               L             18.8

 

 

 

300 m Intermediate Hurdles

 

Heat 1                                                             Heat 2

 

Barry                                      SA           40.6                        Washington                          L             41.2

Lide                                        GP           43.5                        Frederique                             L             44.1

Jackson                                 SA           45.7                        Washington                          SA           45.5

Sarjent                                   E             47.1                        McGinnis                               L             46.8

Liggett                                    SS           49.4                        Jenkins                                   E             48.6

Phillips                                   GP           DNR                       Krensky                                 B             52.1

 

 

 

100 meter Dash

 

Heat 1                                     Heat 2                                     Heat 3

 

Braswell                 E             11.2        Trotter                    L             11.3        Barry                      SA           11.2

Goodwin                SA           11.4        Dowtin                   GP           11.4        Moore                    L             11.6

Wray                      L             11.5        Turner                    E             11.4        Maworere              E             11.7

Aguirre                   GP           DNR       Binker                    SA           12.1        Batista                   SS           11.8

Banjo                     SS           DNR       Glassie                   GP           12.1        Chung                    B             12.9

                                                                Allen                       SS           13.1        Nienaber                B             12.9

 

 

 

200 meter Dash

 

Heat 1                                     Heat 2                                     Heat 3

 

Braswell                 E             23.1        Harris                     E             22.8        Shackleford          GP           22.8

Goodwin                SA           23.3        Jefferson               SA           22.9        Trotter                    L             23.0

Ruppe                    L             23.5        Moore                    L             24.1        Turner                    E             23.4

Etienne                  B             25.7        Segal                      B             25.4        Binker                    SA           24.4

Aguirre                   GP           DNR       Glassie                   GP           25.7        Farrish                    SS           25.6

Riechilieu              SS           DNR       Batista                   SS           DNR       Nienaber                B             27.2

 

 

 

400 meter Run

 

Heat 1                                     Heat 2                                     Heat 3

 

Harris                     E             53.3        Keels                      L             51.2        Jefferson               SA           52.0

Lyn                         E             53.6        Ruppe                    L             52.3        Salvador                                GP           53.2

Cockell                  SA           55.0        Etienne                  B             52.5        Curcio                    E             54.7

Horsey                   GP           56.6        T. Farrish               SS           53.4        R. Farrish               SS           57.1

Dobyns                  GP           DNR       McGregor              SA           57.1        Overall                   B             58.5

                                                                Thompson            SS           60.7        Wray                      L             DNR

 

 

 

 

Distance Non-Scorers

 

 

800 meters

 

                               

                                                Sebelle                                   E                             2:09.0

                                                Pinillos                                   SS                           2:09.9

                                                Keels                                      L                             2:10.9

                                                Pierce                                     SA                           2:14.7

                                                Chapin                                   GP                           2:18.0

                                                Chertkov                               B                             2:18.3

                                                Kane                                      SS                           2:22.9   

                                                Chu                                        B                             2:23.8

                                                Guntle                                    GP                           DNR

                                                Riemer                                   GP                           DNR

                                                Smith                                     SS                           DNR

 

 

1600 meters

 

 

                                                Chertkov                               B                             4:48.6

                                                Marinelli                                L                             4:53.3

                                                Singh                                      SS                           4:57.7

                                                Yan                                        E                             5:08.7

                                                Zucker                                   SS                           5:12.5

                                                Sammis                                 L                             5:16.5

                                                Chu                                        B                             5:20.0

                                                Hague                                    B                             5:20.8

                                                Duplinsky                              GP                           DNR

                                                Washam                                                L                             DNR

 

 

 

3200 meters

 

 

                                                Dunbar                                  E                             11:23.1

                                                Marinelli                                L                             11:37.8

                                                Duplinsky                              GP                           DNR

                                                D. Abernathy                        GP                           DNR

                                                Fleming                                  E                             DNR

                                                Haywood                              E                             DNR

                                                Zucker                                   SS                           DNR

 

 

 

                                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Return to Top

Email | About