MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Montgomery Co. XC Championship
Montgomery Co. XC Championships History
Hosted By: Watkins Mill
Gaithersburg, Maryland
1992-10-30

Montgomery County XC Championship
Watkins Mill High School
October 30, 1992

Boys 5000 Meters (Top 25)
==================================================================
    Name                        School                	Finals 
==================================================================
  1 Troy Harry			Quince Orchard		16:34.21
  2 Tim Bilo			Whitman			16:49.37
  3 Jon Cornwell		Whitman			16:49.53
  4 Kevin Birdsell		Quince Orchard		16:54.15
  5 Darren Bernstein		Churchill		17:05.79
  6 Phil Bailey			Walter Johnson		17:11.61
  7 Chris Hertz			Whitman			17:14.25
  8 David Harry			Quince Orchard		17:15.68
  9 Alan Speicher		Quince Orchard		17:20.73
 10 Myles Hankin		Gaithersburg		17:24.41
 11 Brent Kessler		Whitman			17:42.59
 12 Matthew Wolpert		Magruder		17:45.61
 13 Anthony Gray		Whitman			17:48.19
 14 John Baker			Quince Orchard		17:52.31
 15 Josh Orenstein		Walter Johnson		17:58.30
 16 Pete Kimball		Whitman			17:59.29
 17 Brian Hetherington		Quince Orchard		17:59.56
 18 James Mills			Seneca Valley		18:10.33
 19 Luis Guevara		Einstein		18:17.69
 20 Kit Wells			Richard Montgomery	18:18.51
 21 Antoine Stewart		Magruder		18:21.20
 22 Eric Mitchell		Damascus		18:21.59
 23 David Red			Paint Branch		18:23.79
 24 Billy Tu			Watkins Mill		18:25.93
 25 Danny Zeibert		Churchill		18:26.42

            Boys Team Scores                           
=========================================
Rank Team                      	Total    
=========================================
  1  Whitman			 36 (Sixth Man Tiebreaker)
  2  Quince Orchard		 36
  3  Walter Johnson		128
  4  Churchill			153
  5  Seneca Valley		154
  6  Richard Montgomery		179
  7  Gaithersburg		219
  8  Magruder			283
  9  Watkins Mill		322
 10  Wheaton			323


Girls 5000 Meters (Top 25)
==================================================================
    Name                        School                	Finals 
==================================================================
  1 Sally Glynn			Walter Johnson		19:41.09
  2 Claire Torchia		B-CC			20:03.36
  3 Sarah Leshner		Churchill		20:12.86
  4 Suzy Burr			Richard Montgomery	20:19.29
  5 Christina Stallings		Quince Orchard		20:25.60
  6 Tiffany Martin		Wootton			20:26.98
  7 Anna Battat			Whitman			20:54.49
  8 Elizabeth Costley		Einstein		21:05.59
  9 Kristen Weddle		Walter Johnson		21:12.01
 10 Maren Ahlquist		Watkins Mill		21:16.08
 11 Trich Coffin		Springbrook		21:17.95
 12 Catherine Kozub		Whitman			21:28.82
 13 Kate Larson			Quince Orchard		21:33.38
 14 Heather Greenbaum		Churchill		21:36.07
 15 Aimee Clark			Walter Johnson		21:38.38
 16 Ann Perkins			Whitman			21:39.64
 17 Desiree Ficker		Whitman			21:44.81
 18 Eve MacKnight		B-CC			21:48.27
 19 Kyle Popovich		Wootton			21:58.65
 20 Andrea Spratt		Whitman			22:07.16
 21 Laura Trewhitt		Watkins Mill		22:09.80
 22 Joanna Snyder		Whitman			22:11.99
 23 Liz Field			Churchill		22:23.36
 24 Ashley Kesler		Quince Orchard		22:26.16
 25 Susanna Shapiro		Churchill		22:27.65

            Girls Team Scores                           
=========================================
Rank Team                      	Total    
=========================================
  1  Whitman			 72
  2  Churchill			 91
  3  Walter Johnson		101
  4  Quince Orchard		125
  5  Watkins Mill		160
  6  Wootton			161
  7  Bethesda Chevy Chase		
  8  Gaithersburg		183
  9  Richard Montgomery		265
 10  Springbrook		314


Return to Top

Email | About