MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Montgomery Co. XC Championship
Montgomery Co. XC Championships History
Hosted By: Watkins Mill
Gaithersburg, Maryland
1995-10-26

1995 Montgomery County XC Championships
October 26, 1995
Watkins Mill High School

Girls
==================================================================
    Name                        School                	Finals 
================================================================== 
  1 Sally Glynn			Walter Johnson		19:00.31
  2 Sarah Wassner		Watkins Mill		19:12.89
  3 Laurel Hildebrandt		Gaithersburg		19:17.99
  4 Renee Berry			Seneca Valley		19:36.78
  5 Sarah Rose			Whitman			19:50.56
  6 Jillian Stallings		Quince Orchard		20:29.78
  7 Sarah Pettit		Magruder		20:42.03
  8 Michelle Mendoza		Damascus		20:44.01
  9 Andrea Cardy		Damascus		20:46.15
 10 Claire White-Crane		Whitman			19:50.30
 11 Cynthia Callen		Watkins Mill		20:56.91
 12 Megan McGolrick		Damascus		21:06.80
 13 Andrea Shoemaker		Einstein		21:08.50
 14 Cecily Garber		Richard Montgomery	21:11.47
 15 Ita Hammond			Gaithersburg		21:14.33
 16 Kathy Schermerhorn		Churchill		21:15.37
 17 Sacha Roth			Whitman			21:17.95
 18 Kim Novick			Quince Orchard		21:21.25
 19 Katy Orifici		Springbrook		21:26.85
 20 Liz Stann			Richard Montgomery	21:27.51
 21 Jodie Friedman		Wootton			21:33.17
 22 Michelle Kaminsky		Seneca Valley		21:34.21
 23 Hannah Benjamin		Damascus		21:36.02
 24 Cecilia Simcox		Seneca Valley		21:43.05
 25 Anne Marie Battikha		Magruder		21:46.24

            Girls Team Scores                           
=========================================
Rank Team                      	Total    
=========================================
  1  Damascus			78
  2  Whitman			107
  3  Seneca Valley		127
  4  Quince Orchard		133
  5  Magruder			170
  6  Walter Johnson		175
  7  Richard Montgomery		180
  8  Gaithersburg		187
  9  Watkins Mill		223
 10  Churchill			224
 11  Springbrook		266
 12  Sherwood			269
 13  Wootton			288
 14  Rockville			406
 15  Einstein			435
 16  Kennedy			445
 17  Paint Branch		502
 18  B-CC			507


Boys
==================================================================
    Name                        School                	Finals 
================================================================== 
  1 Michael Taye		Richard Montgomery	16:27.23
  2 Edward Tufaro		Whitman			16:37.67
  3 Seth Laughlin		Whitman			16:46.40
  4 Trever Baob			Whitman			16:49.04
  5 Jay Nichols			Gaithersburg		16:49.97
  6 Josh Lampel			Seneca Valley		16:50.25
  7 Alex Rhodes			Quince Orchard		16:58.32
  8 Brian Walsman		Quince Orchard		17:01.73
  9 Xavier Naldo		Paint Branch		17:09.36
 10 Justin Palmer		Whitman			17:09.80
 11 Vince Crivella		Churchill		17:15.57
 12 Ethan Wolff			Gaithersburg		17:16.01
 13 James Stack			Damascus		17:26.72
 14 Elliot Person		Watkins Mill		17:30.78
 15 Roger Pine			Richard Montgomery	17:32.60
 16 Timothy Darling		Damascus		17:35.07
 17 David Miller		Quince Orchard		17:37.87
 18 Michael Rodgers		Richard Montgomery	17:38.64
 19 Brian Durin			Churchill		17:39.46
 20 Mike Berry			Gaithersburg		17:40.12
 21 Chris Solarz		Richard Montgomery	17:41.44
 22 Mike Mattes			Quince Orchard		17:41.82
 23 Fu Yuarn-Wu			Whitman			17:45.72
 24 Steve Moore			Quince Orchard		17:46.03
 25 Jeff Hall			Sherwood		17:50.06

            Boys Team Scores                           
=========================================
Rank Team                      	Total    
=========================================
  1  Whitman			42
  2  Quince Orchard		78
  3  Richard Montgomery		83
  4  Gaithersburg		111
  5  Damascus			128
  6  Sherwood			192
  7  Churchill			202
  8  Walter Johnson		215
  9  Magruder			252
 10  Paint Branch		306
 11  Seneca Valley		330
 12  Watkins Mill		332
 13  Rockville			365
 14  Springbrook		369
 15  Kennedy			402
 16  Wootton			423
 17  B-CC			444
 18  Blair			503
 19  Wheaton			558
 20  Einstein			588
 21  Poolesville		671


Return to Top

Email | About