MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Track and Trail Invitational
Track and Trail Invitational History
Hosted By:
Elkton, Maryland
2015-09-12

Results from motiontiming.com
Motion Timing | 323 Pennsylvania Avenue, Kutztown, PA 19530 | www.motiontiming.com

2015 MARYLAND TRACK N' TRAIL CROSS COUNTRY CHALLENGE 
GIRLS LARGE SCHOOL RESULTS

Place Team PL No. Name 		Year School 		Final Time 
1 1   154 Natalia Jacobo 	11 Broadneck 		19:22.3 
2 2   230 Grace Dellapa 	12 Thomas S Wootton 	19:48.9 
3 3   215 Sophie El-Masry 	12 Richard Montgomery 	20:07.5 
4 4   203 Maya Jacobson 	11 Quince Orchard 	20:32.5 
5 5   204 Eliana Krakovsky 	11 Quince Orchard 	20:49.3 
6 6   207 Isabelle Sajonia 	10 Quince Orchard 	20:50.2 
7 7   151 Christen Coleman 	11 Broadneck 		20:55.1 
8 8   146 Celine Pisanic 	9 Atholton 		21:06.5 
9 9   216 Cynthia Kipserem 	12 Richard Montgomery 	21:12.8 
10 10 156 Haley McCue 		11 Broadneck 		21:15.0 
11 11 157 Maya Sage 		 9 Broadneck 		21:15.8 
12    162 Rachel Goldsborough 	11 Edgewood 		21:17.9 
13 12 159 Cierra Schnell 	10 Broadneck 		21:21.8 
14 13 153 Julianna Fernandez 	11 Broadneck 		21:24.7 
15 14 158 Anne Tate 		11 Broadneck 		21:25.2 
16 15 236 Adna Trakic 		 9 Thomas S Wootton 	21:30.3 
17 16 225 Madeline Peloff 	12 Sherwood 		21:31.4 
18 17 217 Emily Newcombe 	12 Richard Montgomery 	21:32.8 
19 18 247 Caroline Sanford 	10 Urbana 		21:35.2 
20 19 191 Casey Welsh 		12 North Harford 	21:38.9 
21 20 243 Anna Miller 		11 Urbana 		21:38.9 
22 21 228 Madeline Grainger 	 9 Thomas S Wootton 	21:40.1 
23    155 Kyra Johnson		11 Broadneck 		21:43.6 
24 22 205 Margaret Lilyestrom 	 9 Quince Orchard 	21:44.8 
25 23 246 Kaylee Radford 	10 Urbana 		21:53.6 
26 24 241 Sara Danner 		 9 Urbana 		22:01.5 
27 25 144 Alaina Bosmans 	 9 Atholton 		22:06.3 
28    150 Michaela Brown 	12 Broadneck 		22:09.1 
29 26 231 Jacqueline Deprey 	12 Thomas S Wootton 	22:12.8 
30 27 238 Caroline Abel 	12 Urbana 		22:15.4 
31 28 212 Amelia Cowan 		11 Richard Montgomery 	22:17.0 
32 29 235 Sarah Shapiro 	11 Thomas S Wootton 	22:20.0 
33 30 234 Gwen Klein 		11 Thomas S Wootton 	22:23.5 
34 31 202 Katie Coulson 	12 Quince Orchard 	22:23.8 
35 32 239 Susannah Auderset 	 9 Urbana 		22:29.0 
36 33 245 Kara O'Neill 		12 Urbana 		22:29.9 
37    242 Abby Grabowski 	11 Urbana 		22:31.1 
38 34 210 Emma Bassett 	 	 9 Richard Montgomery 	22:48.5 
39 35 213 Jasmine De La Vega 	10 Richard Montgomery 	22:50.6 
40 36 145 Emma O'Brien 		10 Atholton 		22:51.7 
41    152 Julia Drooff 		11 Broadneck 		22:56.5 
42 37 227 Genevieve Zillich 	11 Sherwood 		22:58.1 
43 38 148 Angela Wei 		10 Atholton 		23:00.2 
44 39 185 Abby Chaney 		10 North Harford 	23:05.1
45 40 226 Kiana Robinson 	11 Sherwood 		23:12.8 
46 41 147 Abigail Slaughter 	10 Atholton 		23:12.8 
47 42 223 Megan Kendall 	 9 Sherwood 		23:13.7 
48 43 232 Lauren Sachs 		12 Thomas S Wootton 	23:15.6 
49 44 206 Megan McDanald 	12 Quince Orchard 	23:18.5 
50 45 224 Leah Peloff 		10 Sherwood 		23:26.5 
51    244 Shaye Morrell 	 9 Urbana 		23:28.1 
52 46 218 Madeline Daughtery 	11 Sherwood 		23:35.6 
53 47 174 Hannah Russell 	12 Huntingtown 		23:38.6 
54    240 Heather Hardy 	11 Urbana 		23:40.2 
55 48 198 Kloie Walker 		11 Old Mill Senior 	23:40.8 
56 49 221 Charlotte Houghton 	 9 Sherwood 		23:47.3 
57    229 Hannah Boyd 		10 Thomas S Wootton 	23:50.2 
58 50 184 Alexandra Zeller 	 9 Middletown 		23:53.3 
59 51 190 Valerie Taylor 	11 North Harford 	23:55.3 
60 52 201 Elizabeth Cassell 	10 Quince Orchard 	24:00.2 
61 53 165 Margaret Arocho 	12 Huntingtown 		24:03.4 
62    219 Amelia Guenterberg 	10 Sherwood 		24:05.6 
63 54 180 Marte Stromme 	11 Middletown 		24:06.5 
64 55 176 Anna Eastburn 	12 Middletown 		24:15.3 
65 56 211 Madeline Cheng 	11 Richard Montgomery 	24:17.8 
66 57 194 Cassandra Ferrante 	10 Old Mill Senior 	24:38.5 
67    220 Jackie Noland 	12 Sherwood 		24:41.8 
68 58 168 Margaret Foulkes 	 9 Huntingtown 		24:52.3 
69 59 175 Lauren Achenchi 	11 Middletown 		24:54.1 
70    222 Kristi Johnson 	11 Sherwood 		24:56.7 
71 60 195 Lauren Schoonover 	12 Old Mill Senior 	24:58.5 
72 61 181 Janie Townsend 	 9 Middletown 		24:59.2 
73 62 193 Sarah Blank 		 9 Old Mill Senior 	25:09.3 
74    161 Amanda Dorsey 	11 Edgewood 		25:12.2 
75 63 188 Courtney Klapka 	11 North Harford 	25:28.7 
76    200 Julie Bernstein 	11 Quince Orchard 	25:31.1 
77 64 169 Maitlin Greiner 	10 Huntingtown 		25:37.0 
78    233 Zoe Weiss 		 9 Thomas S Wootton 	25:39.5 
79    214 Caroline Smith 	11 Richard Montgomery 	26:00.4 
80    208 Vikki Lu 		10 Quince Orchard 	26:32.2 
81    163 Naomi Karmel 		10 Edgewood 		26:46.5 
82 65 199 Emma Wilkins 		11 Old Mill Senior 	26:49.3 
83 66 196 Dejanee Spraggins 	11 Old Mill Senior 	26:54.6 
84 67 149 Fanny Yayi-Bondje 	11 Atholton 		26:59.1 
85 68 177 Sarah Eastburn 	12 Middletown 		27:01.4 
86 69 182 Morgan Williams 	10 Middletown 		27:06.1 
87 70 192 Katie Romero 		10 Old Mill Senior 	27:10.7 
88    197 Melissa Verbeek 	11 Old Mill Senior 	27:15.1
89 71 187 Hannah Eyler 		11 North Harford 	27:36.0 
90 72 170 Rebecca Johnson 	11 Huntingtown 		27:51.3 
91    183 Kaitlyn Wright 	 9 Middletown 		28:06.6 
92    164 Emma Sullivan 	12 Edgewood 		28:12.6

1. Broadneck                                  1    7   10   11   12  (13) (14) =    41          
Natalia Jacobo, Christen Coleman, Haley McCue, Maya Sage, Cierra          
Schnell, Julianna Fernandez, Anne Tate   
2. Quince Orchard                             4    5    6   22   31  (44) (52) =    68          
Maya Jacobson, Eliana Krakovsky, Isabelle Sajonia, Margaret Lilyestrom,          
Katie Coulson, Megan McDanald, Elizabeth Cassell   
3. Richard Montgomery                         3    9   17   28   34  (35) (56) =    91          
Sophie El-Masry, Cynthia Kipserem, Emily Newcombe, Amelia Cowan, Emma          
Bassett, Jasmine De La Vega, Madeline Cheng   
4. Thomas S Wootton                           2   15   21   26   29  (30) (43) =    93          
Grace Dellapa, Adna Trakic, Madeline Grainger, Jacqueline Deprey,          
Sarah Shapiro, Gwen Klein, Lauren Sachs   
5. Urbana                                    18   20   23   24   27  (32) (33) =   112          
Caroline Sanford, Anna Miller, Kaylee Radford, Sara Danner, Caroline          
Abel, Susannah Auderset, Kara O'Neill   
6. Atholton                                   8   25   36   38   41  (67)      =   148          
Celine Pisanic, Alaina Bosmans, Emma O'Brien, Angela Wei, Abigail          
Slaughter, Fanny Yayi-Bondje   
7. Sherwood                                  16   37   40   42   45  (46) (49) =   180          
Madeline Peloff, Genevieve Zillich, Kiana Robinson, Megan Kendall,          
Leah Peloff, Madeline Daughtery, Charlotte Houghton   
8. North Harford                             19   39   51   63   71            =   243          
Casey Welsh, Abby Chaney, Valerie Taylor, Courtney Klapka, Hannah          
Eyler  
9. Middletown                                50   54   55   59   61  (68) (69) =   279          
Alexandra Zeller, Marte Stromme, Anna Eastburn, Lauren Achenchi, Janie          
Townsend, Sarah Eastburn, Morgan Williams  
10. Old Mill Senior                           48   57   60   62   65  (66) (70) =   292          
Kloie Walker, Cassandra Ferrante, Lauren Schoonover, Sarah Blank, Emma          
Wilkins, Dejanee Spraggins, Katie Romero  
11. Huntingtown                               47   53   58   64   72            =   294          
Hannah Russell, Margaret Arocho, Margaret Foulkes, Maitlin Greiner,          
Rebecca Johnson   

2015 MARYLAND TRACK N' TRAIL CROSS COUNTRY CHALLENGE 
BOYS LARGE SCHOOL RESULT
Place Team PL No. Name 		Year School 		Final Time 
1 1   464 Rohann Asfaw 		11 Richard Montgomery 	16:05.7 
2 2   490 Colin SyBing 		12 Thomas S Wootton 	16:28.2 
3 3   396 Daniel Smolyak 	12 Atholton 		16:41.8 
4 4   491 Cliff Tilley 		12 Thomas S Wootton 	16:48.0 
5 5   407 Michael Weber 	12 Broadneck 		16:48.6 
6 6   496 Nicholas Danner 	12 Urbana 		16:56.8 
7 7   488 John Riker 		 9 Thomas S Wootton 	17:01.0 
8 8   403 Paul Squires 		11 Broadneck 		17:14.3 
9 9   502 Garrett Santis 	12 Urbana 		17:16.8 
10 10 483 Samuel Blackman 	12 Thomas S Wootton 	17:19.8 
11 11 411 David Dzambasow 	12 Edgewood 		17:21.6 
12 12 405 Sam Taylor 		11 Broadneck 		17:23.5 
13 13 489 Benjamin Shapiro 	11 Thomas S Wootton 	17:26.6 
14 14 395 Benjamin Rosicky 	11 Atholton 		17:29.4 
15 15 417 Sam Verk 		12 Edgewood 		17:34.6 
16 16 499 Justin Le 		11 Urbana 		17:34.8 
17 17 458 Christian McCann 	12 Quince Orchard 	17:38.2 
18 18 456 Ethan Mara 		10 Quince Orchard 	17:38.2 
19 19 463 Chris Thoms 		10 Quince Orchard 	17:49.6 
20 20 484 Troy Davis 		11 Thomas S Wootton 	17:51.1 
21 21 467 Grant Gibson 		12 Richard Montgomery 	17:52.8 
22 22 429 Slam Dunkley 		12 Middletown 		17:54.0 
23 23 406 Will Tilghman 	11 Broadneck 		17:55.3 
24 24 485 Renato Nunez 		11 Thomas S Wootton 	17:58.3 
25 25 441 George Schiminger 	11 North Harford 	18:04.3 
26 26 391 Jack Kavka 		12 Atholton 		18:05.3 
27 27 394 Marcus Osborn 	11 Atholton 		18:05.7 
28 28 404 Brennan Shute 	10 Broadneck 		18:06.4 
29 29 422 Kenneth Jones 	12 Huntingtown 		18:06.9 
30 30 397 Owen Spain 		12 Atholton 		18:08.3 
31 31 500 Ben Landon 		 9 Urbana 		18:13.6 
32 32 399 Andrew Hartley 	12 Broadneck 		18:17.5 
33 33 493 Julian Bandini 	12 Urbana 		18:18.0 
34 34 497 Anuk Dayaprema 	11 Urbana 		18:18.1 
35 35 398 Jordan Miller 	 9 Broadneck 		18:20.6 
36 36 470 Michael Riederer 	12 Richard Montgomery 	18:21.3 
37 37 468 Mac Morgan 		12 Richard Montgomery 	18:27.8 
38 38 412 Ben Gorski 		12 Edgewood 		18:28.2 
39 39 482 Justin Turner 	11 Sherwood 		18:29.7 
40    400 Lars Hoffman 		12 Broadneck 		18:36.6 
41 40 461 Matthew Owens 	11 Quince Orchard 	18:38.0 
42    492 Connor Larence 	11 Thomas S Wootton 	18:38.0 
43    401 Will Sundis 		11 Broadneck 		18:43.5 
44 41 498 Matthew Fairbanks 	11 Urbana 		18:44.5
45    402 William Kurdle 	12 Broadneck 		18:45.7 
46 42 466 Samad Iqbal 		12 Richard Montgomery 	18:47.9 
47 43 476 Gary Confrey 		12 Sherwood 		18:50.2 
48    494 Kevin Cardenas 	12 Urbana 		18:50.8 
49    486 Ryan Foster 		12 Thomas S Wootton 	18:51.2 
50 44 480 Matthew Post 		10 Sherwood 		18:51.3 
51 45 418 Kollin Baer 		12 Huntingtown 		18:52.0 
52 46 392 Jacob Lampf 		11 Atholton 		18:55.3 
53 47 432 Shalon Ferguson 	11 Middletown 		18:56.3 
54 48 409 Ryan Burgess 		11 Edgewood 		18:59.3 
55 49 474 Joshua Bloomberg 	 9 Sherwood 		19:01.7 
56 50 425 Dylan Watson 		11 Huntingtown 		19:03.9 
57    487 Nathan Kaplan 	10 Thomas S Wootton 	19:04.2 
58 51 469 Connor O'brien 	 9 Richard Montgomery 	19:09.8 
59 52 443 Kyle Welsh 		12 North Harford 	19:11.8 
60 53 447 Victor Garcia-Lara 	12 Old Mill Senior 	19:16.1 
61 54 460 Christopher Nyborg 	12 Quince Orchard 	19:17.6 
62 55 436 Ben Paterson 		12 Middletown 		19:19.6 
63 56 450 Ryan Shoemaker 	12 Old Mill Senior 	19:20.8 
64 57 471 Nathaniel Stucky 	10 Richard Montgomery 	19:26.2 
65 58 424 Michael Pettiford 	12 Huntingtown 		19:26.2 
66 59 475 Justin Bloomberg 	 9 Sherwood 		19:27.7 
67 60 455 Phillipe Castillo 	11 Quince Orchard 	19:29.8 
68    465 Ethan Do 		11 Richard Montgomery 	19:31.7 
69 61 478 Nick Seganish 	10 Sherwood 		19:32.1 
70    472 Nick Vafa 		10 Richard Montgomery 	19:34.1 
71 62 415 Zachary McEwan 	10 Edgewood 		19:39.3 
72 63 419 Aidan Baird 		11 Huntingtown 		19:40.4 
73    495 Joseph Danner 	11 Urbana 		19:40.5 
74 64 477 Anthony Jones 	11 Sherwood 		19:41.4 
75 65 454 Yonatan Babore 	11 Quince Orchard 	19:43.3 
76    479 Ryan O'Neale 		11 Sherwood 		19:46.0 
77 66 408 Michael Amodei 	12 Edgewood 		19:48.5 
78 67 427 Dyllon Wolf 		10 Huntingtown 		19:54.4 
79    457 Wyatt McCabe 		11 Quince Orchard 	19:55.2 
80    501 Cole Madsen 		10 Urbana 		19:56.4 
81 68 439 Lance Kavanaugh 	10 North Harford 	19:58.2 
82    462 Jason McFadden 	10 Quince Orchard 	19:59.5 
83    459 Scott Mobarry 	11 Quince Orchard 	20:01.6 
84    473 Jared Anderson 	10 Sherwood 		20:09.8 
85 69 421 Barrak Gay 		11 Huntingtown 		20:13.1 
86 70 416 Quentin Stephenson 	12 Edgewood 		20:19.7 
87 71 444 Hayden Brecheen 	12 Old Mill Senior 	20:29.5 
88 72 449 Alecander Lunghi 	12 Old Mill Senior 	20:30.2
89    423 Wyatt McDowell 	12 Huntingtown 		20:32.4 
90    481 Jake Ayers 		10 Sherwood 		20:33.2 
91    420 Aaron Berry 		11 Huntingtown 		20:42.7 
92 73 442 Chris Weir 		12 North Harford 	20:48.9 
93    410 Max Coleman 		12 Edgewood 		21:00.1 
94 74 434 Evan Joyce 		10 Middletown 		21:06.5 
95 75 440 Seth Rickey 		12 North Harford 	21:14.3 
96 76 433 Tony Huffman 		10 Middletown 		21:14.7 
97 77 438 Paul Johnson 		11 North Harford 	21:26.2 
98    414 Nick Lu 		11 Edgewood 		21:30.5 
99    426 Trent Watson 		 9 Huntingtown 		21:40.1 
100 78 428 Justin Derosiers 	11 Middletown 		21:51.4 
101 79 452 DeVaughn Thomas 	11 Old Mill Senior 	21:59.9 
102 80 435 Dominic Palmer 	12 Middletown 		22:15.3 
103 81 448 Mitchell Howard 	10 Old Mill Senior 	22:18.9 
104    430 Derek Eastburn 	11 Middletown 		22:21.9 
105 82 445 Matthew Towers 	 9 Old Mill Senior 	22:25.9 
106    451 Tyler Speicher 	11 Old Mill Senior 	23:21.3 
107    437 Jalen Rushton 	10 Middletown 		24:16.3 
108    431 Stephen Todd 	11 Middletown 		24:24.5

1. Thomas S Wootton                           2    4    7   10   13  (20) (24) =    36          
Colin SyBing, Cliff Tilley, John Riker, Samuel Blackman, Benjamin          
Shapiro, Troy Davis, Renato Nunez   
2. Broadneck                                  5    8   12   23   28  (32) (35) =    76         
Michael Weber, Paul Squires, Sam Taylor, Will Tilghman, Brennan Shute,          
Andrew Hartley, Jordan Miller   
3. Urbana                                     6    9   16   31   33  (34) (41) =    95          
Nicholas Danner, Garrett Santis, Justin Le, Ben Landon, Julian Bandini,          
Anuk Dayaprema, Matthew Fairbanks   
4. Atholton                                   3   14   26   27   30  (46)      =   100          
Daniel Smolyak, Benjamin Rosicky, Jack Kavka, Marcus Osborn, Owen          
Spain, Jacob Lampf   
5. Richard Montgomery                         1   21   36   37   42  (51) (57) =   137          
Rohann Asfaw, Grant Gibson, Michael Riederer, Mac Morgan, Samad Iqbal,          
Connor O'brien, Nathaniel Stucky   
6. Quince Orchard                            17   18   19   40   54  (60) (65) =   148          
Christian McCann, Ethan Mara, Chris Thoms, Matthew Owens, Christopher         
Nyborg, Phillipe Castillo, Yonatan Babore   
7. Edgewood                                  11   15   38   48   62  (66) (70) =   174          
David Dzambasow, Sam Verk, Ben Gorski, Ryan Burgess, Zachary McEwan,          
Michael Amodei, Quentin Stephenson   
8. Sherwood                                  39   43   44   49   59  (61) (64) =   234          
Justin Turner, Gary Confrey, Matthew Post, Joshua Bloomberg, Justin          
Bloomberg, Nick Seganish, Anthony Jones   
9. Huntingtown                               29   45   50   58   63  (67) (69) =   245          
Kenneth Jones, Kollin Baer, Dylan Watson, Michael Pettiford, Aidan          
Baird, Dyllon Wolf, Barrak Gay  
10. Middletown                                22   47   55   74   76  (78) (80) =   274          
Slam Dunkley, Shalon Ferguson, Ben Paterson, Evan Joyce, Tony Huffman,          
Justin Derosiers, Dominic Palmer  
11. North Harford                             25   52   68   73   75  (77)      =   293          
George Schiminger, Kyle Welsh, Lance Kavanaugh, Chris Weir, Seth          
Rickey, Paul Johnson  
12. Old Mill Senior                           53   56   71   72   79  (81) (82) =   331          
Victor Garcia-Lara, Ryan Shoemaker, Hayden Brecheen, Alecander Lunghi,          
DeVaughn Thomas, Mitchell Howard, Matthew Towers  


Return to Top

Email | About