MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Cronly Invitational
Cronly Invitational History
Hosted By: Episcopal
Alexandria, Virginia
2015-04-17

Results from athletic.net

Varsity - Mens
1. Episcopal 173 
2. Gonzaga College 88 
3. Sidwell Friends 73 
4. St Stephens and St A... 36 
5. Landon 22 
6. Potomac School 18 


 Varsity - Womens
1. Episcopal 176 
2. St Stephens and St A... 85 
3. Sidwell Friends 50 
4. Potomac School 39 
5. Georgetown Visitatio... 35 
6. Connelly Holy Child 31 

 
X 100 Meters - Varsity - Finals 
1. 10 Jonathan Sutherland 11.39a Episcopal  
2. 11 Alex Collie 11.42a Episcopal  
3. 11 Tre Jones 11.55a Gonzaga College  
4. 12 Johari Johnson 11.68a Landon  
5. 11 Mason Spence 11.83a Episcopal  
6. 12 Ajani Roberts 11.96a Gonzaga College  
7. 11 Ja'Von Price 12.10a St Stephens and St A...  
8. 11 Joe Goff 12.11a Episcopal  
9. 12 James Hemus 12.18a Potomac School  
10. 11 Gaet Roux 12.55a Episcopal  
11. 9 Philson Lescott 12.62a Sidwell Friends  
12. 9 Michael Adeyi 13.44a Sidwell Friends  
13. 9 Farris Sepulveda 13.47a Potomac School  
14. 10 Jared Young 15.63a Episcopal  
  
X 200 Meters - Varsity - Finals 
1. 12 Johari Johnson 23.08a Landon  
2. 10 Ebruba Gbemiye-Ett 23.18a Gonzaga College  
3. 9 Mark Chichester 23.69a Sidwell Friends  
4. 9 Matt Mclaughlin 25.05a Gonzaga College  
5. 10 Evan Lyerly 25.24a Episcopal  
6. 11 Joe Goff 25.27a Episcopal  
7. 11 Nick Reed 25.90a Episcopal  
8. 9 Joshua Bobb 26.00a Sidwell Friends  
9. 9 Matthew Brandt 26.96a Episcopal  
10. 9 Brian Wilson 27.73a Potomac School  
11. 9 Alex Saba 28.19a Potomac School  
 
X 400 Meters - Varsity - Finals 
1. 12 CJ Myatt 52.87a Episcopal  
2. 9 Mark Chichester 54.09a Sidwell Friends  
3. 11 Philip Caldwell 55.38a Gonzaga College  
4. 10 Roysworth Grant 56.63a Episcopal  
5. 10 Miikaal Griffith 56.83a Episcopal  
6. 9 Parker Lotstein 57.62a Landon  
7. 9 Tim Liu 58.67a Episcopal  
8. 9 Julian Cividanes 59.48a Sidwell Friends  
9. 10 Guy Thomas 1:00.33a Episcopal  
10. 9 Joe Mutscheller 1:00.75a Episcopal  
11. 9 Colt Waller 1:03.58a Episcopal  
12. 11 Jack Bai 1:04.05a Episcopal  
13. - Wes Clark 1:06.81a Potomac School  
14. 9 Matthew Kassaye 1:07.18a Potomac School  
15. 9 Ben Archie 1:07.54a Episcopal  

X 800 Meters - Varsity - Finals 
1. 12 Ose Djan 2:08.36a Episcopal  
2. 9 Jonathan Hurley 2:12.07a Gonzaga College  
3. 11 Michael Ribich 2:15.69a Gonzaga College  
4. 12 Matthew Ray 2:16.58a St Stephens and St A...  
5. 9 Kevin Tsai 2:18.29a Landon  
6. 12 Joshua Reed 2:18.56a St Stephens and St A...  
7. 9 Arihant Chadda 2:20.46a Landon  
8. 9 Keil Reedich 2:21.95a Episcopal  
9. 10 Sam Gonson 2:22.12a Gonzaga College  
10. 9 Will Keto 2:22.69a Sidwell Friends  
11. 11 Giri Srinivasan 2:25.07a Sidwell Friends  
12. 9 Graham Tracy 2:25.97a St Stephens and St A...  
13. 10 Lamin Leigh 2:26.17a Sidwell Friends  
14. 12 Williams Brandt 2:30.11a Episcopal  
15. 11 Colin Zhang 2:32.25a Episcopal  
16. 10 Hans Wydler 2:38.18a Potomac School  
17. 9 Andy Entis 3:34.59a Potomac School  

X 1600 Meters - Varsity - Finals 
1. 11 Gianmarco Terrones 4:43.20a Potomac School  
2. 10 Oliver Randon 4:50.50a Episcopal  
3. 11 Charlie O'Brien 4:56.10a St Stephens and St A...  
4. 10 Jack Chlopak 4:57.50a Landon  
5. 10 Luke Ritter 4:58.50a Gonzaga College  
6. 11 John Sweeney 5:05.60a St Stephens and St A...  
7. 9 Peter Gilbert 5:05.80a Landon  
8. 9 Andrew Parker 5:08.30a Landon  
9. 12 Tucker Burnett 5:29.10a St Stephens and St A...  
10. 10 Sam Panner 5:35.00a Sidwell Friends  
11. 9 Andy Beckham 5:36.80a Gonzaga College  
11. 9 Benjamin Chaleki 5:36.80a Gonzaga College  
13. 9 Teddy Donilon 5:37.50a Sidwell Friends  
14. 10 Imran Hossain 5:48.60a Sidwell Friends  
15. 9 Randall Kliman 6:28.00a Potomac School  
 
X 110m Hurdles - 39" - Varsity - Finals 
1. 11 Roderick Sims 17.11a Episcopal  
2. 10 Dela Adedze 19.86a Gonzaga College  
3. 10 Miles Zhang 19.86a Sidwell Friends  
4. 9 Michael Adeyi 21.65a Sidwell Friends  

X 300m Hurdles - 36" - Varsity - Finals 
1. 11 Josh Szymczak 45.71a Episcopal  
2. 12 Tyler Barron 50.03a Gonzaga College  
3. 9 Michael Adeyi 51.60a Sidwell Friends  
4. 10 Miles Zhang 51.78a Sidwell Friends  
5. 10 Dela Adedze 54.68a Gonzaga College  

X 4x100 Relay - Varsity - Finals 
1.  Roderick Sims
Alex Collie
CJ Myatt
Jonathan Sutherland  43.90a Episcopal  
2.  Mason Spence
Vincent Notzon
Eli Blair-May
Louie Tambue  44.54a Episcopal  
3.  Isaiah Davis
Christian Corpening
Ja'Von Price
Jordan Walker  45.50a St Stephens and St A...  
3.  Relay Team  45.50a Gonzaga College  
5.  Relay Team  48.20a Sidwell Friends  
6.  Relay Team  50.54a Sidwell Friends  
7.  Relay Team  50.60a Potomac School  
8.  Relay Team  50.94a Gonzaga College  

X 4x400 Relay - Varsity - Finals 
1.  George Mawanda-Kalema
Louie Tambue
Ose Djan
Oliver Randon  3:49.46a Episcopal  
2.  Matthew Ray
John Sweeney
Carlo Tampubolon
Charlie O'Brien  3:49.59a St Stephens and St A...  
3.  Relay Team  3:59.55a Gonzaga College  
4.  Relay Team  4:01.87a Sidwell Friends  
5.  Tucker Burnett
Andrew Revers
Will Revers
Graham Tracy  4:05.16a St Stephens and St A...  
6.  Relay Team  4:13.15a Gonzaga College  
7.  Relay Team  4:13.31a Sidwell Friends  
8.  Keil Reedich
Alex Brown
Robert Espy
Alex Jacques  4:23.86a Episcopal  

X Shot Put - 12lb - Varsity - Finals 
1. 12 Matt Renaud 48-06.00 Episcopal  
2. 11 Jake Hamm 42-01.00 Episcopal  
3. 11 Taj Gooden 41-09.00 Episcopal  
4. 12 Jack Bates 41-08.00 Episcopal  
5. 10 Ross Young 38-00.00 Sidwell Friends  
6. 11 Hayes Cochrane 35-05.00 Episcopal  
7. 9 Solu Obiorah 34-11.00 Gonzaga College  
8. 11 Rod Williams 34-03.00 Gonzaga College  
9. 11 Jiayuan Wang 33-07.00 Sidwell Friends  
10. 9 Naj Johnson 33-07.00 St Stephens and St A...  
11. 12 William Clark 32-03.00 Landon  
12. 12 James Sams 30-04.00 Sidwell Friends  
13. 11 George Shalloway 30-01.00 Landon  
14. 11 Patrick Gustafason 28-07.00 Potomac School  
15. 9 Tim Bell 28-04.00 St Stephens and St A...  
16. - Philip Dejere 24-09.00 Potomac School  
17. 9 Aaron Morgan 24-03.00 Gonzaga College  

X Discus - 1.6kg - Varsity - Finals 
1. 12 Ebube Ezeagwula-Ebube 131-00 Episcopal  
2. 11 LinDon Harris 114-05 Sidwell Friends  
3. 12 Jesse Meyler 105-07 Episcopal  
4. 11 Taj Gooden 100-10 Episcopal  
5. 10 Lennon Lewis 96-07 Potomac School  
6. 9 Joey Colon 93-06 Potomac School  
7. 11 Rod Williams 87-03 Gonzaga College  
8. 10 Ben Lasota 83-03 Potomac School  
9. 12 James Sams 82-05 Sidwell Friends  
10. 11 Eric Shalloway 77-04 Landon  
11. 9 Solu Obiorah 75-03 Gonzaga College  
12. 11 George Shalloway 74-00 Landon  
13. 12 Michon Sobers 68-08 St Stephens and St A...  
14. 9 Will Stiers 66-00 St Stephens and St A...  
15. 11 Jiayuan Wang 65-04 Sidwell Friends  
16. 9 Aaron Morgan 57-02 Gonzaga College  

X High Jump - Varsity - Finals 
1. 11 Roderick Sims 6-00.00 Episcopal  
2. 9 Sergio Portobanco 5-10.00 Episcopal  
3. 10 George Mawanda-Kalema 5-08.00 Episcopal  
4. 12 John Dixon 5-04.00 Episcopal  
-- - Wes Clark NH Potomac School  
-- 12 Scott Kimmel NH Sidwell Friends  
-- 9 Mark Chichester NH Sidwell Friends  
-- 10 Kenneth Mitchell NH Sidwell Friends  

X Long Jump - Varsity - Finals 
1. 9 Vincent Notzon 19-10.25 Episcopal  
2. 10 Chancellor Le Grand 17-03.00 St Stephens and St A...  
3. 10 Matt Fronda 16-03.75 Gonzaga College  
4. 11 LinDon Harris 15-11.25 Sidwell Friends  
5. 9 Isaac Morrison 15-06.25 Gonzaga College  
6. 12 Scott Kimmel 14-01.75 Sidwell Friends  
7. 12 Kelly O'Gorman 13-09.50 Potomac School  
8. 9 Anthony Maddox 11-09.25 Gonzaga College  
9. 9 Matthew Kassaye 9-04.50 Potomac School  
-- 12 James Hemus FOUL Potomac School  

X Triple Jump - Varsity - Finals 
1. 11 Roderick Sims 40-04.75 Episcopal  
2. 9 Vincent Notzon 38-04.50 Episcopal  
3. 9 Mark Chichester 37-02.00 Sidwell Friends  
4. 10 Matty Cheng 31-11.00 Sidwell Friends  


 Womens Results 

X 100 Meters - Varsity - Finals 
1. 12 Heyward Lathrop 13.27a Episcopal  
2. 12 Paula Dammann 13.34a St Stephens and St A...  
3. 10 Georgia Collins 13.36a Connelly Holy Child  
4. 9 Dawn Farquharson 13.38a Episcopal  
5. 11 Kalie Dominick 13.77a Connelly Holy Child  
6. 12 Vickie Hairston 14.11a St Stephens and St A...  
7. 9 Nengi Ikou 14.20a Georgetown Visitatio...  
8. 11 Isabel Shiff 14.77a Episcopal  
9. 11 Maya Valcourt 15.16a Episcopal  
10. 11 Victoria Preston 15.26a Potomac School  
11. 9 Matisse Gilmore 15.74a Georgetown Visitatio...  
12. 9 Jasmine Terrones 16.13a Potomac School  
 
X 200 Meters - Varsity - Finals 
1. 9 Jada Welbon 28.19a Connelly Holy Child  
2. 12 Augusta Nau 28.88a Episcopal  
3. 12 Vickie Hairston 28.93a St Stephens and St A...  
4. 10 Honor Kalkin 29.27a Episcopal  
5. 10 Abby Miller 29.89a St Stephens and St A...  
6. 10 Jassi Murad 31.57a Sidwell Friends  
7. 9 Elen Stepanyan 31.66a Sidwell Friends  
8. 11 Maddie Morris 31.99a Episcopal  
9. 10 Cate Paxton 32.47a Georgetown Visitatio...  
10. 10 Courtney Riddle 32.99a Episcopal  
11. 9 Catherine Martin 34.56a Episcopal  
12. 10 Megan Munter 34.84a Georgetown Visitatio...  
13. 10 Kathryn Williams 35.00a Episcopal  

X 400 Meters - Varsity - Finals 
1. 10 Brooks Buyck 1:05.27a Episcopal  
2. 11 Tate Mikkelsen 1:07.20a Episcopal  
3. 9 Caelan Campbell 1:08.25a Sidwell Friends  
4. 9 AC Veith 1:11.96a St Stephens and St A...  
5. 9 Sam Kadlec 1:12.99a St Stephens and St A...  
6. 12 Jeanne Ryan 1:14.88a Connelly Holy Child  
7. 10 Isabel Marshall 1:15.42a Episcopal  
8. 11 Isabel Froemming 1:18.57a Potomac School  
9. 11 Grace Francese 1:22.11a Georgetown Visitatio...  
 
X 800 Meters - Varsity - Finals 
1. 11 Carson Goodwyn 2:31.17a Episcopal  
2. 10 Page Light 2:35.86a Episcopal  
3. 10 Elizabeth Zimmerman 2:45.02a Sidwell Friends  
4. 12 Jubilee Marshall 2:46.05a Georgetown Visitatio...  
5. 12 Emily Salvant 2:46.92a Episcopal  
6. 12 Izzy Franklin 2:51.54a St Stephens and St A...  
7. 9 Julliette Montoya 2:51.96a Georgetown Visitatio...  
8. 12 Nina Cotto 2:53.14a St Stephens and St A...  
9. 9 Eloise York 2:54.98a Episcopal  
10. 11 Jessica Selig 2:58.38a Potomac School  
11. 11 Amelia Klitenic 2:58.68a Potomac School  
12. 12 Emma Verner 3:08.79a Sidwell Friends  
13. 11 Joy Stewart 3:22.43a Potomac School  

X 1600 Meters - Varsity - Finals 
1. 9 Amelia Mazloom 5:44.50a Potomac School  
2. 12 Mary Ann Broughton 5:54.90a Episcopal  
3. 10 Elizabeth Zimmerman 5:55.60a Sidwell Friends  
4. 10 Abigail Ajuma 6:09.90a Episcopal  
5. 12 Maddie Brightbill 6:14.80a Georgetown Visitatio...  
6. 11 Catherine Isacco 6:16.10a Georgetown Visitatio...  
7. 12 Haley Mullen 6:17.10a St Stephens and St A...  
8. 10 Elizabeth deButts 7:54.40a Potomac School  

X 100m Hurdles - 33" - Varsity - Finals 
1. 9 Brianna Williams 18.29a Episcopal  
2. 9 Nicole Willing 18.35a Sidwell Friends  
3. 12 Kali Lespere 20.43a Episcopal  
4. 11 Emily Pohl 21.20a Georgetown Visitatio...  
5. 11 Yinan Qiu 22.69a Sidwell Friends  
6. 11 Cecilia Covert 22.76a Georgetown Visitatio...  

X 300m Hurdles - 30" - Varsity - Finals 
1. 9 Nicole Willing 53.01a Sidwell Friends  
2. 9 Brianna Williams 54.20a Episcopal  
3. 11 Erykah Murray 56.52a Potomac School  
4. 11 Christina Chang 1:00.14a Episcopal  
5. 11 Cecilia Covert 1:02.48a Georgetown Visitatio...  
6. 11 Emily Pohl 1:10.77a Georgetown Visitatio...  

X 4x100 Relay - Varsity - Finals 
1.  Heyward Lathrop
Kali Lespere
Dawn Farquharson
Brianna Williams  52.04a Episcopal  
2.  Relay Team  52.54a St Stephens and St A...  
3.  Relay Team  55.54a Connelly Holy Child  
4.  Christina Chang
Augusta Nau
Mya Goree
Kaycie Wang  57.64a Episcopal  
5.  Relay Team  57.84a Potomac School  
6.  Relay Team  57.94a Sidwell Friends  
7.  Relay Team  1:02.74a Georgetown Visitatio...  

X 4x400 Relay - Varsity - Finals 
1.  Audrey Androus
Paula Dammann
Morgan Maves
Jeannine Walker  4:19.44a St Stephens and St A...  
2.  Kali Lespere
Dawn Farquharson
Heyward Lathrop
Carson Goodwyn  4:25.21a Episcopal  
3.  Anna Barrett
Page Light
Brooks Buyck
Tate Mikkelsen  4:25.31a Episcopal  
4.  Relay Team  4:57.79a Connelly Holy Child  
5.  Relay Team  5:01.17a Sidwell Friends  
5.  Relay Team  5:01.17a Potomac School  

X Shot Put - 4kg - Varsity - Finals 
1. 11 Akua Asante 31-08.00 Episcopal  
2. 9 Mya Goree 30-07.00 Episcopal  
3. 10 Aaliyah Matin 27-09.00 Potomac School  
4. 12 Montana Crider 22-09.00 Episcopal  
5. 11 Jocelyn Hawkins 22-06.00 St Stephens and St A...  
6. 11 Sammy Esworthy 21-10.00 St Stephens and St A...  
7. 10 Larisa Tomdio 18-04.00 Georgetown Visitatio...  
8. 10 Evan Jackson 18-04.00 Potomac School  

X Discus - 1kg - Varsity - Finals 
1. 10 Aaliyah Matin 91-00 Potomac School  
2. 11 Akua Asante 80-08 Episcopal  
-- 9 Nicole Willing 78-04 Sidwell Friends  
3. 10 Katie Pratt 70-07 St Stephens and St A...  
4. 11 Nicki Gray 70-05 St Stephens and St A...  
5. 11 Hannah Perry 68-06 Episcopal  
6. 12 Riley Flynn 62-06 St Stephens and St A...  
7. 10 Larisa Tomdio 43-04 Georgetown Visitatio...  

X High Jump - Varsity - Finals 
1. 12 Caroline Haley 4-06.00 Episcopal  
2. 10 Anna Barrett 4-04.00 Episcopal  
3. 11 Eve Matheson 4-02.00 Episcopal  
4. 10 Jassi Murad 4-02.00 Sidwell Friends  

X Long Jump - Varsity - Finals 
1. 9 Jeannine Walker 13-04.25 St Stephens and St A...  
2. 12 Morgan Maves 12-06.50 St Stephens and St A...  
3. 11 Grace Francese 12-02.00 Georgetown Visitatio...  
4. 12 Jubilee Marshall 11-09.50 Georgetown Visitatio...  
5. 10 Cate Paxton 11-07.50 Georgetown Visitatio...  
-- 12 Cassie Tangherlini FOUL St Stephens and St A...  

X Triple Jump - Varsity - Finals 
1. 12 Kali Lespere 30-10.00 Episcopal  
2. 11 Adrienne Atkins 30-04.75 St Stephens and St A...  
3. 10 Cate Paxton 23-01.50 Georgetown Visitatio...  
  


Return to Top

Email | About