MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Seneca Valley at Watkins Mill
Watkins Mill HS Home TF Meets History
Hosted By: Watkins Mill
Gaithersburg, Maryland
2015-04-14

Licensed to QW Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/15/2015 10:42 PM
                   Seneca Valley vs Watkins Mill - 4/15/2015                   
                                 Seneca Valley                                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Penda, HelnSarah             Seneca Valle              15.9    5   
  2 Staskal, Elizabeth           Seneca Valle              19.6    3   
  3 Simmons, Ariennah            Watkins Mill              20.5    1   
  4 Drammeh, Fatoumata           Watkins Mill              21.1  
  5 Adzaklo, Ami                 Seneca Valle              24.1  
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Robinson II, Onaje           Seneca Valle              16.8   1   5   
  2 Gall, Abdulrashad            Watkins Mill              19.3   2   3   
  3 Foster, Jamar                Seneca Valle              19.3   2   1   
  4 Gibbs, Andrew                Seneca Valle              20.1   1 
  5 Nazaire, Joshua              Seneca Valle             x25.1   2 
  6 Snowden, Jamal               Seneca Valle             x25.7   2 
 
Event 3  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Seneca Valley  'A'                                  11:29.1    5   
  2 Watkins Mill  'A'                                   11:35.9  
 
Event 4  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Watkins Mill  'A'                                    9:32.7    5   
  2 Seneca Valley  'A'                                  10:04.8  
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lyles, Legaci                Watkins Mill              12.9   1   5   
  2 Harper, Dajia                Watkins Mill              13.0   1   3   
  3 Blue, Keanna                 Seneca Valle              13.6   1   1   
  4 Njie, Matty                  Watkins Mill              13.8   1 
  5 Karikari, Sarah              Seneca Valle              14.2   1 
  6 Smith, Megan                 Seneca Valle              14.4   1 
 -- Sankoh, Marian               Watkins Mill              13.0   2 
 -- Sayeh, Dekonti               Watkins Mill              13.4   2 
 -- Nwachukwu, Chinenye          Seneca Valle              15.0   3 
 -- Monterroso, Rebeca           Seneca Valle              15.3   2 
 -- Shah, Jenna                  Watkins Mill              15.3   3 
 -- Kemya, Imani                 Seneca Valle              15.8   2 
 -- Basemera, Stacy              Seneca Valle              17.0   3 
 -- Smith, Savannah              Seneca Valle              17.4   3 
 
Event 6  Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Nabo, Guy                    Watkins Mill              11.0   1   5   
  2 Rowe, Damion                 Seneca Valle              11.2   1   3   
  3 Penda, Sone                  Watkins Mill              11.3   1   1   
  4 Williams, J'Sean (Xavier     Seneca Valle              11.6   1 
  5 Robinson, Onaja              Seneca Valle              11.6   1 
  6 McNeary, Brian               Watkins Mill              11.9   1 
 -- Ayisi-Fianko, Zackary        Watkins Mill              11.5   2 
 -- Wright, Zae                  Seneca Valle              11.8   2 
 -- Smith, Noah                  Seneca Valle              11.9   2 
 -- Combs, James                 Seneca Valle              12.2   2 
 -- Sayeh, Salekri               Watkins Mill              12.4   2 
 -- Gnatiko, Michael             Watkins Mill              12.4   2 
 -- Joaquin, Manasseh            Seneca Valle              12.6   3 
 -- Woldesenebet, Yishaq         Watkins Mill              12.9   3 
 -- Ibrahim, Mamadou             Seneca Valle              13.3   2 
 -- Elenga Mandzila, Gedeon      Watkins Mill              13.3   3 
 -- Prophet, Michael             Watkins Mill              13.5   2 
 -- Mensah, Rodney               Seneca Valle              14.3   3 
 -- Faruque, Omar                Seneca Valle              14.8   3 
 
Event 7  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Franco-De-La-Rosa, Wader     Watkins Mill            5:48.5    5   
  2 Pugh, Jordyn                 Seneca Valle            6:27.5    3   
  3 Allen, Mackenzie             Watkins Mill            7:00.2    1   
  4 Tocas, Liseth                Watkins Mill            7:00.9  
  5 Otero-Martinez, Tania        Seneca Valle            7:02.4  
 
Event 8  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Addrey, Salim                Watkins Mill            5:07.9    5   
  2 Takemori, Troy               Seneca Valle            5:25.1    3   
  3 Vargas, Jonathan             Watkins Mill            5:35.8    1   
  4 D'Almeida, Victor            Watkins Mill            5:40.7  
  5 Hrenko, Colin                Seneca Valle            5:43.6  
  6 Flores, Saul                 Watkins Mill           x5:45.1  
 
Event 9  Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Watkins Mill  'A'                                    1:51.3    5   
  2 Seneca Valley  'A'                                   1:58.5  
 
Event 10  Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Watkins Mill  'A'                                    1:34.6    5   
  2 Seneca Valley  'A'                                   1:38.1  
 
Event 11  Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 McLane, Mariah               Seneca Valle            1:02.0   1   5   
  2 Sankoh, Marian               Watkins Mill            1:02.7   1   3   
  3 Rishell, Caitlyn             Watkins Mill            1:07.8   1   1   
  4 Karikari, Sarah              Seneca Valle            1:11.0   1 
  5 Monterroso, Rebeca           Seneca Valle            1:25.9   1 
 -- Nwachukwu, Chinenye          Seneca Valle            1:19.0   2 
 -- Kemya, Imani                 Seneca Valle            1:25.6   2 
 -- McLinden, Madeline           Seneca Valle            1:26.8   2 
 -- Smith, Savannah              Seneca Valle            1:30.8   2 
 
Event 12  Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ofori, Jamal                 Seneca Valle              55.9   1   5   
  2 Craig, William               Seneca Valle              56.4   1   3   
  3 Smith, Noah                  Seneca Valle              56.8   1   1   
  4 Sallah, Abdullah             Watkins Mill              58.0   1 
  5 Vault, Nathaniel             Watkins Mill              59.0   1 
 -- Rowe, Damion                 Seneca Valle              57.7   2 
 -- Nahom, Michael               Watkins Mill              59.7   2 
 -- Trotman, Legend              Seneca Valle            1:00.7   2 
 -- Elliot, Brandon              Seneca Valle            1:01.3   2 
 -- Ba, Alioune                  Watkins Mill            1:05.5   2 
 -- Faruque, Omar                Seneca Valle            1:18.2   2 
 
Event 13  Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Franco-De-La-Rosa, Wader     Watkins Mill           13:40.0    5   
  2 Guise, Abigail               Seneca Valle           14:07.2    3   
  3 Tocas, Liseth                Watkins Mill           16:23.5    1   
 
Event 14  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Vargas, Jonathan             Watkins Mill           12:23.2    5   
  2 Hrenko, Colin                Seneca Valle           13:14.8    3   
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Penda, HelnSarah             Seneca Valle              47.7    5   
  2 Simmons, Ariennah            Watkins Mill              58.8    3   
  3 Drammeh, Fatoumata           Watkins Mill              59.3    1   
  4 Staskal, Elizabeth           Seneca Valle              59.4  
 
Event 16  Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Addrey, Salim                Watkins Mill              43.9    5   
  2 Robinson II, Onaje           Seneca Valle              44.0    3   
  3 Gibbs, Andrew                Seneca Valle              45.7    1   
  4 Foster, Jamar                Seneca Valle              46.8  
  5 Gall, Abdulrashad            Watkins Mill              49.8  
  6 Snowden, Jamal               Seneca Valle           x1:00.7  
 
Event 17  Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Miller, Rhoda                Watkins Mill              26.6   1   5   
  2 McLane, Mariah               Seneca Valle              27.1   1   3   
  3 Njie, Matty                  Watkins Mill              27.6   1   1   
  4 Bailey, Taylor               Seneca Valle              27.6   1 
  5 Harper, Dajia                Watkins Mill              27.9   1 
  6 Harris, Sydney               Seneca Valle              30.0   1 
 -- Rishell, Caitlyn             Watkins Mill              28.7   2 
 -- Sayeh, Dekonti               Watkins Mill              30.3   2 
 -- Kemya, Imani                 Seneca Valle              31.5   2 
 -- Adzaklo, Ami                 Seneca Valle              31.5   2 
 
Event 18  Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Rowe, Damion                 Seneca Valle              22.9   1   5   
  2 Yevoo, Edem                  Watkins Mill              23.1   1   3   
  3 Williams, J'Sean (Xavier     Seneca Valle              23.4   1   1   
  4 Vault, Nathaniel             Watkins Mill              23.8   1 
  5 Ofori, Jamal                 Seneca Valle              23.8   1 
  6 Kodjo, Julian                Watkins Mill              25.2   1 
 -- Lofton, D'Mitri              Watkins Mill              23.2   2 
 -- Wright, Zae                  Seneca Valle              23.5   2 
 -- Dantzler, Andrew             Seneca Valle              24.1   2 
 -- Smith, Noah                  Seneca Valle              24.2   2 
 -- Nazaire, Joshua              Seneca Valle              25.1   3 
 -- Ba, Alioune                  Watkins Mill              25.6   3 
 -- Sayeh, Salekri               Watkins Mill              25.7   3 
 -- Elliot, Brandon              Seneca Valle              26.1   3 
 -- Elenga Mandzila, Gedeon      Watkins Mill              26.7   2 
 -- Faruque, Omar                Seneca Valle              31.7   3 
 
Event 19  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rishell, Alyssa              Watkins Mill            2:34.8    5   
  2 Pugh, Jordyn                 Seneca Valle            2:38.8    3   
  3 Lyles, Legaci                Watkins Mill            2:44.2    1   
  4 Guise, Abigail               Seneca Valle            2:57.0  
  5 Ugalde, Melanie              Seneca Valle            3:15.4  
  6 Sen Bassi, Cynthia           Seneca Valle           x3:15.8  
  7 Monterroso, Rebeca           Seneca Valle           x3:48.1  
 
Event 20  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Takemori, Troy               Seneca Valle            2:19.7    5   
  2 Palermo, Giovanni            Watkins Mill            2:20.0    3   
  3 Gibbs, Andrew                Seneca Valle            2:21.5    1   
  4 D'Almeida, Victor            Watkins Mill            2:26.9  
 
Event 21  Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Seneca Valley  'A'                                     51.5    5   
  2 Watkins Mill  'A'                                      52.4  
  3 Seneca Valley  'B'                                    x54.1  
  4 Seneca Valley  'C'                                  x1:00.0  
 
Event 22  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Watkins Mill  'A'                                      44.1    5   
  2 Seneca Valley  'B'                                    x44.5  
  3 Seneca Valley  'A'                                     47.1  
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Watkins Mill  'A'                                    4:32.3    5   
  2 Seneca Valley  'A'                                   5:05.5  
  3 Seneca Valley  'B'                                  x5:18.3  
 
Event 24  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Watkins Mill  'A'                                    3:50.0    5   
  2 Seneca Valley  'B'                                  x3:54.8  
  3 Seneca Valley  'A'                                   3:55.8  
  4 Seneca Valley  'C'                                  x4:13.7  
  5 Seneca Valley  'D'                                  x4:14.0  
 
Event 25  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bailey, Taylor               Seneca Valle           4-04.00    5   
  2 Blue, Keanna                 Seneca Valle           4-00.00    3   
 -- Godonou, Sharon              Seneca Valle                NH  
 -- Nwachukwu, Chinenye          Seneca Valle                NH  
 
Event 26  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Beckett-Simms, Donavan       Seneca Valle           5-06.00    5   
  2 Craig, William               Seneca Valle           5-04.00    3   
  3 Nazaire, Joshua              Seneca Valle           5-04.00    1   
  4 Rowe, Damion                 Seneca Valle          x5-02.00  
 -- Tucker, Aaron                Seneca Valle                NH  
 
Event 27  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Johnson, Tyatianna           Seneca Valle          14-06.00    5   
  2 Bailey, Samantha             Seneca Valle          12-08.00    3   
  3 Drammeh, Fatoumata           Watkins Mill          11-08.00    1   
  4 Simmons, Ariennah            Watkins Mill           9-10.00  
 
Event 28  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Beckett-Simms, Donavan       Seneca Valle          19-10.00    5   
  2 Robinson, Onaja              Seneca Valle          19-03.50    3   
  3 Penda, Sone                  Watkins Mill          19-02.00    1   
  4 Elenga Mandzila, Gedeon      Watkins Mill          18-06.00  
  5 Nahom, Michael               Watkins Mill          15-05.00  
  6 Lofton, D'Mitri              Watkins Mill         x14-11.00  
  7 Snowden, Jamal               Seneca Valle         x14-04.00  
  7 Ibrahim, Mamadou             Seneca Valle          14-04.00  
  9 Crawford, Tyren              Seneca Valle         x13-11.00  
 
Event 29  Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bailey, Samantha             Seneca Valle          27-10.00    5   
  2 Harris, Sydney               Seneca Valle          24-06.00    3   
 -- Johnson, Tyatianna           Seneca Valle              FOUL  
 
Event 30  Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Beckett-Simms, Donavan       Seneca Valle          44-02.00    5   
  2 Nazaire, Joshua              Seneca Valle          35-01.00    3   
  3 Snowden, Jamal               Seneca Valle          32-09.00    1   
 
Event 31  Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chambers, Persia             Seneca Valle             59-07    5   
  2 Basemera, Stacy              Seneca Valle             40-05    3   
  3 Spickler, Serena             Watkins Mill             38-06    1   
  4 Karikari, Sarah              Seneca Valle             34-00  
 
Event 32  Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Emerson, Billy               Watkins Mill            147-11    5   
  2 Robinson II, Onaje           Seneca Valle            102-08    3   
  3 George, Connor               Watkins Mill             94-10    1   
  4 Alban, Neil                  Watkins Mill             92-00  
  5 Fitzgerald, Keven            Seneca Valle             81-00  
  6 Twyman, Quentin              Seneca Valle             76-09  
  7 Fernandez, Daniel            Watkins Mill            x75-04  
  8 Palermo, Giovanni            Watkins Mill            x61-08  
 
Event 33  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chambers, Persia             Seneca Valle          23-01.00    5   
  2 Spickler, Serena             Watkins Mill          21-05.00    3   
  3 Basemera, Stacy              Seneca Valle          18-06.00    1   
  4 Staskal, Elizabeth           Seneca Valle          14-07.00  
 -- Hilliard, Brandi             Seneca Valle              FOUL  
 
Event 34  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Emerson, Billy               Watkins Mill          47-03.00    5   
  2 Robinson II, Onaje           Seneca Valle          41-08.50    3   
  3 Fitzgerald, Keven            Seneca Valle          41-08.00    1   
  4 Alban, Neil                  Watkins Mill          35-02.50  
  5 Twyman, Quentin              Seneca Valle          33-05.00  
  6 Prophet, Michael             Watkins Mill          33-04.00  
  7 Sayeh, Salekri               Watkins Mill         x29-06.00  
  8 Fernandez, Daniel            Watkins Mill         x28-11.50  
  9 George, Connor               Watkins Mill         x28-04.50  
 10 Faruque, Omar                Seneca Valle         x23-09.00  
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Seneca Valley               79        2) Watkins Mill               56   
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Seneca Valley               73        2) Watkins Mill               63   



Return to Top

Email | About