MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




NW at Seneca Valley
Seneca Valley HS Home TF Meets History
Hosted By: Seneca Valley
Germantown, Maryland
2015-03-25

Results from athletic.net

Varsity - Mens
1. Northwest 117 
2. Seneca Valley 20 


 Varsity - Womens
1. Northwest 103 
2. Seneca Valley 33 


Mens Results 

X 100 Meters - Varsity - Finals 
1. 12 Jalen Walker 11.04 Northwest  
2. 11 Davino Frazer 11.58 Northwest  
3. 12 Eugene Lee 11.85 Northwest  
4. 12 Jamar Wilson 11.98 Northwest  
5. 10 J'Sean (Xavier) Williams 12.01 Seneca Valley  
6. 12 Onaja Robinson 12.05 Seneca Valley  
7. 10 Destin McKinzy 12.14 Northwest  
8. 11 Jamal Ofori 12.21 Seneca Valley  
9. 9 Barr Farri 12.28 Northwest  
10. 12 Kwabena Asamoah 12.42 Northwest  
11. 9 James Combs 12.62 Seneca Valley  
12. 10 Aaron Tucker 12.67 Seneca Valley  
13. 11 Zach Robinson 12.69 Seneca Valley  
14. 10 Khalil Owens 12.70 Northwest  
15. 11 Johnathan Edouard 12.71 Northwest  
16. 10 Ryan Lam 12.72 Northwest  
17. 12 Andrew Gibbs 12.83 Seneca Valley  
18. 11 Cedric Aze 12.93 Northwest  
19. 9 Cameron Harris 12.94 Northwest  
20. 9 Darin McFadden 12.97 Northwest  
21. 9 Michael Kapneck, Jr 13.21 Seneca Valley  
22. 11 Shin Zimmerman 13.50 Northwest  
23. 12 Hunter White 13.76 Seneca Valley  
24. 9 Javel Coleman 14.36 Northwest  
  
X 200 Meters - Varsity - Finals 
1. 12 Jalen Walker 22.47 Northwest  
2. 11 Davino Frazer 23.33 Northwest  
3. 12 Onaja Robinson 24.98 Seneca Valley  
4. 9 Barr Farri 25.45 Northwest  
5. 10 Aaron Tucker 25.53 Seneca Valley  
6. 9 Norval Black 25.55 Northwest  
7. 10 Destin McKinzy 25.88 Northwest  
8. 10 Khalil Owens 26.11 Northwest  
9. 9 James Combs 26.28 Seneca Valley  
10. 9 Darin McFadden 26.44 Northwest  
11. 9 Daniel Goodman 26.53 Northwest  
12. 9 Cameron Harris 26.55 Northwest  
13. 11 Shin Zimmerman 27.35 Northwest  
14. 12 Hunter White 27.36 Seneca Valley  
15. 9 Jamar Foster 27.75 Seneca Valley  
16. 9 Michael Kapneck, Jr 28.54 Seneca Valley  
17. 10 Rafael Da Silva 32.15 Northwest  
  
X 400 Meters - Varsity - Finals 
1. 12 Diego Zarate 51.04 Northwest  
2. 10 Ngoy Jeriel Yamitshi 54.37 Northwest  
3. 12 Onaja Robinson 57.57 Seneca Valley  
4. 10 Destin McKinzy 59.08 Northwest  
5. 9 Legend Trotman 1:00.08 Seneca Valley  
6. 9 Darin McFadden 1:00.30 Northwest  
7. 11 Tim Biakapia 1:00.32 Northwest  
8. 11 William Craig 1:00.77 Seneca Valley  
9. 10 Zae Wright 1:01.01 Seneca Valley  
10. 9 Daniel Goodman 1:01.37 Northwest  
11. 11 Brandon Elliot 1:02.45 Seneca Valley  
12. 9 Javel Coleman 1:07.68 Northwest  
  
X 800 Meters - Varsity - Finals 
1. 12 Diego Zarate 2:02.43 Northwest  
2. 11 Branson Odoor 2:09.77 Northwest  
3. 10 Elton Quansah 2:14.11 Northwest  
4. 12 Sam Weingord 2:14.80 Northwest  
5. 9 Chase Osborne 2:15.29 Northwest  
6. 11 Donavan Beckett-Simms 2:23.79 Seneca Valley  
7. 9 Martin Lee 2:28.09 Northwest  
8. 9 Javel Coleman 2:29.76 Northwest  
9. 11 Cedric Aze 2:36.84 Northwest  
10. 10 Erick Abad 2:40.95 Northwest  
11. 10 John Sanchez 2:46.45 Northwest  
  
X 1600 Meters - Varsity - Finals 
1. 11 Branson Odoor 4:52.68 Northwest  
2. 9 Chase Osborne 4:56.94 Northwest  
3. 12 Sam Weingord 4:58.34 Northwest  
4. 12 Troy Takemori 5:12.06 Seneca Valley  
5. 9 Martin Lee 5:22.64 Northwest  
6. 11 Colin Hrenko 5:41.90 Seneca Valley  
7. 10 Erick Abad 5:48.07 Northwest  
8. 10 John Sanchez 5:48.36 Northwest  
  
X 3200 Meters - Varsity - Finals 
1. 10 Komlan Attiogbe 10:54.98 Northwest  
2. 10 Jose Infante 11:20.91 Northwest  
3. 10 Rory O'Neil 11:21.20 Northwest  
4. 10 Rafael Da Silva 13:57.37 Northwest  
5. 10 Ngoy Jeriel Yamitshi 14:10.83 Northwest  
6. 9 Cameron Garland 14:38.50 Northwest  
7. 11 Cedric Aze 14:49.37 Northwest  
  
X 110m Hurdles - 39" - Varsity - Finals 
1. 11 Shyheim Wright 14.25 Northwest  
2. 12 Aaron Beidleman 15.24 Northwest  
3. 12 Onaje Robinson II 17.99 Seneca Valley  
4. 12 Andrew Gibbs 19.41 Seneca Valley  
5. 12 Chukwudum Anya 19.48 Northwest  
6. 9 Cameron Garland 19.64 Northwest  
7. 11 Cedric Aze 20.38 Northwest  
8. 9 Jamar Foster 22.10 Seneca Valley  
  
X 300m Hurdles - 36" - Varsity - Finals 
1. 11 Andrew Daniels 44.13 Northwest  
2. 11 Shyheim Wright 44.49 Northwest  
3. 12 Chukwudum Anya 45.52 Northwest  
4. 12 Onaje Robinson II 45.82 Seneca Valley  
5. 11 Cedric Aze 47.00 Northwest  
6. 12 Andrew Gibbs 47.45 Seneca Valley  
7. 9 Jamar Foster 48.37 Seneca Valley  
8. 9 Cameron Garland 49.80 Northwest  
9. 10 Robert Gicheru 50.79 Northwest  
  
X 4x100 Relay - Varsity - Finals 
1.  Relay Team  43.60 Northwest  
2. - Relay Team  46.60 Seneca Valley  
3.  Relay Team  47.80 Northwest  
4. - Relay Team  50.26 Seneca Valley  
--  Relay Team  DQ Northwest  
  
X 4x200 Relay - Varsity - Finals 
1.  Relay Team  1:33.24 Northwest  
2. - Relay Team  1:39.67 Seneca Valley  
3.  Relay Team  1:40.45 Northwest  
  
X 4x400 Relay - Varsity - Finals 
1.  Relay Team  3:46.75 Northwest  
2. - Relay Team  3:55.40 Seneca Valley  
3.  Relay Team  4:39.53 Northwest  
  
X 4x800 Relay - Varsity - Finals 
1.  Relay Team  8:40.32 Northwest  
2.  Relay Team  9:49.79 Northwest  
-- - Relay Team  NT Seneca Valley  
-- - Relay Team  NT Seneca Valley  
  
X Shot Put - 12lb - Varsity - Finals 
1. 11 Caleb Gills 42-03.00 Northwest  
2. 12 Kwabena Asamoah 38-02.00 Northwest  
3. 12 Onaje Robinson II 38-01.00 Seneca Valley  
4. 12 Keven Fitzgerald 35-06.00 Seneca Valley  
5. 12 Daniel Perez 35-02.00 Northwest  
6. 11 Zach Robinson 33-03.00 Seneca Valley  
7. 10 Jeffrey Diaz 32-01.00 Northwest  
8. 11 Luke Miller 31-04.00 Northwest  
9. 12 Aaron Beidleman 30-10.00 Northwest  
10. 11 Timothy Talley 30-06.00 Northwest  
11. 9 Manasseh Joaquin 29-04.00 Seneca Valley  
12. 10 Tre'von Talley 28-05.00 Northwest  
13. 9 Djordje Janackovic 27-02.00 Northwest  
14. 12 Hunter White 25-11.00 Seneca Valley  
15. 11 Phillip Kombet 25-02.00 Northwest  
16. 9 Andrew Irvin 24-03.00 Northwest  
  
X Discus - 1.6kg - Varsity - Finals 
1. 12 Onaje Robinson II 110-00 Seneca Valley  
2. 11 Luke Miller 92-02 Northwest  
3. 11 Caleb Gills 85-09 Northwest  
4. 12 Keven Fitzgerald 84-10 Seneca Valley  
5. 10 Tre'von Talley 84-09 Northwest  
6. 11 Phillip Kombet 82-02 Northwest  
7. 9 Djordje Janackovic 77-06 Northwest  
8. 11 Timothy Talley 75-09 Northwest  
9. 9 Manasseh Joaquin 74-06 Seneca Valley  
10. 10 Jeffrey Diaz 70-02 Northwest  
11. 9 Andrew Irvin 52-11 Northwest  
-- 11 Zach Robinson ND Seneca Valley  
  
X High Jump - Varsity - Finals 
1. 12 Aaron Beidleman 5-10.00 Northwest  
2. 11 Tim Biakapia 5-08.00 Northwest  
3. 12 Joshua Nazaire 5-06.00 Seneca Valley  
-- 11 Gouanette-Tateng Felix NH Northwest  
-- 11 Justin Woodard NH Northwest  
  
X Long Jump - Varsity - Finals 
1. 11 Donavan Beckett-Simms 20-05.00 Seneca Valley  
2. 12 Eugene Lee 19-05.50 Northwest  
3. 12 Jamar Wilson 18-01.00 Northwest  
4. 9 Norval Black 17-01.50 Northwest  
5. 11 Tim Biakapia 16-00.50 Northwest  
6. 10 Destin McKinzy 15-08.50 Northwest  
7. 11 Johnathan Edouard 15-04.00 Northwest  
8. 9 Cameron Harris 14-08.50 Northwest  
-- 11 Gouanette-Tateng Felix ND Northwest  
-- 11 Justin Woodard ND Northwest  
-- 10 Noble Nwokoma ND Northwest  
  
X Triple Jump - Varsity - Finals 
1. 11 Donavan Beckett-Simms 38-06.00 Seneca Valley  
2. 11 Tim Biakapia 36-09.00 Northwest  
3. 10 Ryan Lam 35-04.00 Northwest  
4. 11 Gouanette-Tateng Felix 34-03.00 Northwest  
5. 9 Jamal Snowden 31-11.00 Seneca Valley  
-- 12 Aaron Beidleman ND Northwest  
-- 12 Joshua Nazaire ND Seneca Valley  
-- 11 Shyheim Wright ND Northwest  
  


 Womens Results 

X 100 Meters - Varsity - Finals 
1. 9 Lilia Simon 12.89 Northwest  
2. 11 Sara Cadenhead 13.87 Northwest  
3. 11 Keanna Blue 13.90 Seneca Valley  
4. 9 Khienya Benjamin 13.91 Northwest  
5. 11 Alexis Peterson 14.09 Northwest  
6. 9 Brandi Hilliard 14.13 Seneca Valley  
7. 9 Rihana Stevenson 14.23 Northwest  
8. 9 Yaye Sy 14.26 Northwest  
9. 9 Sharon Nlend 14.46 Northwest  
10. 9 Sharon Godonou 14.81 Seneca Valley  
10. 9 Eddita Pessima 14.81 Northwest  
12. 9 Sarah Karikari 14.85 Seneca Valley  
13. 10 Sydni Prather 15.17 Northwest  
14. 9 Samantha Bailey 15.29 Seneca Valley  
15. 9 Chinenye Nwachukwu 15.31 Seneca Valley  
16. - Amy Do 15.44 Northwest  
17. 10 Alexis Lee 15.58 Northwest  
18. 9 Alexandra Schofer 15.88 Northwest  
19. 11 Tamara Bellinger 16.11 Northwest  
20. 10 Radha Tetteh 16.19 Northwest  
21. 9 Rebeca Monterroso 16.39 Seneca Valley  
22. - Imani Kemya 16.40 Seneca Valley  
23. 9 Stacy Basemera 17.05 Seneca Valley  
24. 9 Madeline McLinden 17.60 Seneca Valley  
25. 9 Cayley Pedapudi 18.27 Seneca Valley  
  
X 200 Meters - Varsity - Finals 
1. 12 Katerina Lake 27.80 Northwest  
2. 11 Keanna Blue 28.35 Seneca Valley  
3. 9 Khienya Benjamin 28.93 Northwest  
4. 9 Yaye Sy 29.08 Northwest  
5. 9 Rihana Stevenson 29.19 Northwest  
6. 9 Sharon Nlend 29.51 Northwest  
7. 11 Sydney Harris 30.03 Seneca Valley  
8. 11 Alexis Peterson 30.45 Northwest  
9. 10 Caitlyn Kumi 30.75 Northwest  
10. 9 Megan Smith 30.81 Seneca Valley  
11. 9 Sharon Godonou 31.01 Seneca Valley  
12. 9 Sarah Karikari 32.03 Seneca Valley  
13. 9 Samantha Bailey 32.22 Seneca Valley  
14. 10 Sydni Prather 32.35 Northwest  
15. - Amy Do 32.54 Northwest  
16. 9 Angelica Tyler 32.61 Northwest  
17. 10 Ami Adzaklo 33.13 Seneca Valley  
18. 10 Alexis Lee 33.18 Northwest  
19. - Imani Kemya 33.72 Seneca Valley  
20. 9 Alexandra Schofer 33.83 Northwest  
21. 9 Rebeca Monterroso 34.34 Seneca Valley  
22. 10 Radha Tetteh 34.47 Northwest  
23. 9 Madeline McLinden 37.46 Seneca Valley  
24. 9 Stacy Basemera 37.48 Seneca Valley  
25. 9 Cayley Pedapudi 38.83 Seneca Valley  
 
X 400 Meters - Varsity - Finals 
1. 11 Kendra Knopp 1:06.16 Northwest  
2. 9 Khienya Benjamin 1:07.07 Northwest  
  
X 800 Meters - Varsity - Finals 
1. 12 Gaby Go 2:32.36 Northwest  
2. 10 Sofia Zarate 2:41.83 Northwest  
3. 11 Kendra Knopp 2:44.90 Northwest  
4. 10 Amy Lai 2:49.78 Seneca Valley  
5. 10 Allison Siegel 3:02.65 Northwest  
6. 11 Tamara Bellinger 3:13.56 Northwest  
7. 12 Rijaa Shoukat 4:00.22 Seneca Valley  
  
X 1600 Meters - Varsity - Finals 
1. 12 Gaby Go 5:31.95 Northwest  
2. 10 Sofia Zarate 5:48.97 Northwest  
3. 12 Briana DiNardo 6:35.48 Northwest  
4. 10 Allison Siegel 6:42.40 Northwest  
5. 10 Abigail Guise 6:48.31 Seneca Valley  
6. 10 Tania Otero-Martinez 7:09.95 Seneca Valley  
  
X 3200 Meters - Varsity - Finals 
1. 12 Gaby Go NT Northwest  
2. 12 Courtney Haberman NT Northwest  
3. 11 Kendra Knopp NT Northwest  
 
X 100m Hurdles - 33" - Varsity - Finals 
1. 11 HelnSarah Penda 16.07 Seneca Valley  
2. 11 Leondra Correia 16.43 Northwest  
3. 11 Taylor Bailey 18.09 Seneca Valley  
4. 11 Destiny Black 19.83 Northwest  
5. 10 Elizabeth Staskal 21.18 Seneca Valley  
  
X 300m Hurdles - 30" - Varsity - Finals 
1. 11 Leondra Correia 47.26 Northwest  
2. 11 Taylor Bailey 51.60 Seneca Valley  
3. 10 Elizabeth Staskal 58.93 Seneca Valley  
  
X 4x100 Relay - Varsity - Finals 
1.  Relay Team  52.06 Northwest  
1. - Relay Team  53.06 Seneca Valley  
2. - Relay Team  1:00.28 Seneca Valley  
--  Relay Team  DQ Northwest  
  
X 4x400 Relay - Varsity - Finals 
1.  Relay Team  4:38.11 Northwest  
2. - Relay Team  5:09.81 Seneca Valley  
  
X 4x800 Relay - Varsity - Finals 
1. - Relay Team  11:02.97 Seneca Valley  
2.  Relay Team  11:06.33 Northwest  
-- - Relay Team  NT Seneca Valley  
--  Relay Team  NT Northwest  
  
X Shot Put - 4kg - Varsity - Finals 
1. 12 Kayla Lopez 28-03.00 Northwest  
2. 12 Alexis Chase 24-08.00 Northwest  
3. 10 Chinomso Njelita 22-02.00 Northwest  
4. 9 Natalie Morgan 21-03.00 Northwest  
5. 9 Brittany Bridge 18-02.00 Northwest  
6. 10 Elizabeth Staskal 13-11.00 Seneca Valley  
  
X Discus - 1kg - Varsity - Finals 
1. 10 Chinomso Njelita 65-02 Northwest  
2. 9 Natalie Morgan 48-01 Northwest  
3. 12 Alexis Chase 47-02 Northwest  
4. 12 Kayla Lopez 46-04 Northwest  
5. 9 Brittany Bridge 34-06 Northwest  
-- 10 Stephanie Bateky FOUL Northwest  
  
X High Jump - Varsity - Finals 
1. 11 Destiny Black 4-10.00 Northwest  
1. 10 Stephanie Bateky 4-10.00 Northwest  
3. 9 Eddita Pessima 4-06.00 Northwest  
-- 9 Angelica Tyler NH Northwest  
  
X Long Jump - Varsity - Finals 
1. 11 Leondra Correia 17-09.50 Northwest  
2. 11 Taylor Bailey 15-09.50 Seneca Valley  
3. 10 Stephanie Bateky 15-06.00 Northwest  
4. 11 Destiny Black 15-01.00 Northwest  
5. 10 Ashley Santini 13-03.50 Northwest  
6. 9 Maddie Evans 11-03.50 Northwest  
6. 9 Eddita Pessima 11-03.50 Northwest  
8. 9 Angelica Tyler 9-09.00 Northwest  
-- 12 Tyatianna Johnson ND Seneca Valley  
-- 11 Alexis Peterson ND Northwest  
-- 10 Alexis Lee ND Northwest  
  
X Triple Jump - Varsity - Finals 
1. 12 Tyatianna Johnson 36-09.00 Seneca Valley  
2. 10 Stephanie Bateky 33-04.00 Northwest  
3. 11 Taylor Bailey 32-09.50 Seneca Valley  
4. 11 Destiny Black 31-04.00 Northwest  
4. 11 Sara Cadenhead 31-04.00 Northwest  
6. 10 Ashley Santini 29-08.00 Northwest  
  



Return to Top

Email | About