MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




1A State Championship
Maryland XC State Championships History
Hosted By: Hereford
Parkton, Maryland
2014-11-08

www.motiontiming.com
2014 MARYLAND STATE XC CHAMPIONSHIPS						
BOYS 1A RESULTS						
HEREFORD HIGH SCHOOL: November 8th, 2014						
Place	Team PL	No.	Name		Year	School			Final Time
1	1	144	Ty Franks	Jr	Bohemia Manor		16:26.1
2	2	221	Levi Cameron	Sr	Northern Garrett	17:08.6
3		136	Sergi Cendo	Sr	Allegany		17:21.4
4	3	255	Will Merritt	So	Smithsburg		17:35.3
5	4	264	Declan Horner	Fr	Southern Garrett	17:37.0
6	5	263	Devan Hamrick	Jr	Southern Garrett	17:49.8
7	6	251	Patrick Conlon	Sr	Smithsburg		17:58.4
8	7	225	Blake Meyers	Sr	Northern Garrett	18:11.5
9		218	Noe Cervantes	Jr	North Dorchester	18:22.6
10	8	147	Luke Salata	Sr	Bohemia Manor		18:23.4
11	9	266	Jake Koziarski	Sr	Southern Garrett	18:31.2
12	10	267	Greyson Messenger Sr	Southern Garrett	18:32.7
13	11	188	Scott Saez	So	Fort Hill		18:35.9
14	12	257	Will Miller	Jr	Smithsburg		18:41.5
15	13	217	Jesse Zito	Sr	North Carroll		18:45.2
16	14	237	Matt Salvatore	Jr	Perryville		18:45.8
17	15	268	Joe Moush	Sr	Southern Garrett	18:46.2
18	16	270	Aaron Rodeheaver Sr	Southern Garrett	18:46.2
19	17	159	McHale Ourand	Jr	Carver A&T		18:56.2
20	18	226	Justin Opel	Sr	Northern Garrett	19:01.4
21	19	246	Jericho Tabacolde So	Pikesville		19:03.6
22	20	245	Lance Morris	Jr	Pikesville		19:04.9
23	21	140	Jared Morse	Jr	Bohemia Manor		19:06.0
24	22	197	Drew Joiner	Jr	Kent County		19:09.0
25	23	244	Miller Friedman	Jr	Pikesville		19:09.1
26		207	Robert Lane	Sr	New Town		19:09.5
27	24	141	Jonathan Smith	So	Bohemia Manor		19:13.3
28	25	228	Saylor Wampler	Jr	Northern Garrett	19:13.4
29	26	211	Andrew Jackson	Fr	North Carroll		19:19.4
30	27	138	Grant Franceschina Fr	Bohemia Manor		19:22.0
31	28	195	Sawyer Cornelius Sr	Kent County		19:23.9
32		261	Connor Mcmichen	Sr	Snow Hill		19:26.8
33	29	196	Brandon Ewing	Sr	Kent County		19:27.4
34	30	183	Kerry Harrington So	Fort Hill		19:31.1
35		137	Conner Mooney	Sr	Allegany		19:37.5
36	31	252	Micah Daigneault Jr	Smithsburg		19:40.0
37		272	Jalen Jones	Jr	Surrattsville		19:46.5
38	32	210	Joel Galford	Fr	North Carroll		19:48.1
39	33	209	Gunnar Eichlar	Sr	North Carroll		19:50.1
40	34	180	Josh Cooper	Sr	Fort Hill		19:50.5
41	35	163	Christopher Wanis So	Carver A&T		19:50.5
42	36	139	Jack Franceschina So	Bohemia Manor		19:53.5
43	37	242	Sam Cohen	So	Pikesville		19:53.7
44	38	239	Craig Seibert	So	Perryville		19:56.6
45	39	222	Kyle Klotz	Jr	Northern Garrett	20:00.3
46	40	250	Ryan Bywaters	So	Smithsburg		20:00.4
47	41	185	Jeremy Joe	Fr	Fort Hill		20:05.2
48	42	148	Ben Cornwell	Sr	Cambridge-South Dorc	20:06.3
49	43	189	Alex Young	Jr	Fort Hill		20:06.4
50	44	155	Edgar Rosario	Sr	Cambridge-South Dorc	20:07.4
51	45	227	Robert Walker	So	Northern Garrett	20:12.3
52	46	241	Mykhaylo Chumak	So	Pikesville		20:15.1
53	47	236	Joel Mccall	Sr	Perryville		20:16.3
54	48	184	Trey Hose	So	Fort Hill		20:22.6
55		205	Malik Jackson	So	NAF			20:22.8
56	49	150	Trevor Goodwin	So	Cambridge-South Dorc	20:22.9
57	50	171	Derick Moon	Sr	Central-PG		20:28.4
58	51	256	Michael Messina	Sr	Smithsburg		20:30.4
59		175	Tyreke Thompson	So	Fairmont Heights	20:32.6
60	52	243	Eli Fastow	Jr	Pikesville		20:39.5
61	53	161	DaShawn Simon	Fr	Carver A&T		20:41.0
62	54	232	Brenden Heroux	Jr	Perryville		20:41.9
63	55	146	Justin Pritchett Jr	Bohemia Manor		20:46.1
64	56	158	Elliott Donato	So	Carver A&T		20:47.6
65	57	231	Zach Buckson	So	Perryville		20:49.2
66	58	149	Patrick Geleta	Jr	Cambridge-South Dorc	20:50.4
67	59	233	Ryan Kiger	Sr	Perryville		20:52.0
68	60	212	Zackery Levesque Jr	North Carroll		20:54.6
69		201	Andrew Boltz	Sr	Mardela			20:54.6
70		191	Jarod Barnes	Jr	KASA			20:59.8
71	61	152	Matt Koletsky	So	Cambridge-South Dorc	21:00.2
72	62	160	Sam Owens	So	Carver A&T		21:06.3
73	63	208	Tyler D'aguti	Sr	North Carroll		21:07.5
74	64	247	Zach Talbert	Sr	Pikesville		21:08.2
75	65	240	Silas Stevens	Jr	Perryville		21:10.8
76		178	Cecil Harris	Sr	Forest Park		21:11.7
77	66	215	Brad Smink	Jr	North Carroll		21:13.4
78		190	Taiye Wahab	Sr	Fredrick Douglass	21:28.5
79	67	269	Brodie Robison	Jr	Southern Garrett	21:42.3
80		174	Michale Reyes	Jr	Fairmont Heights	21:50.4
81	68	181	Gage Fair	Fr	Fort Hill		21:50.7
82	69	199	Patrick Mccoligan Fr	Kent County		22:13.8
83	70	169	Julian Johnson	Sr	Central-PG		22:16.7
84		249	Antonio watson	Jr	Reginald Lewis		22:23.1
85		176	Ryan Walker	So	Fairmont Heights	22:30.8
86	71	151	Alex Hernandez	Sr	Cambridge-South Dorc	22:36.2
87		177	Cameron Williams Jr	Fairmont Heights	22:43.6
88	72	166	Seth Adams	Fr	Central-PG		22:52.5
89	73	219	Caleb Barclay	Fr	Northern Garrett	22:53.9
90	74	156	Derrick Seymour	Fr	Cambridge-South Dorc	22:54.6
91		1487	Marquis Owens	SR	Reginald Lewis		22:57.0
92	75	200	Anthony Richardson Jr	Kent County		22:57.0
93	76	198	Wade Loder	Jr	Kent County		23:15.9
94	77	164	Amir Williamson	So	Carver A&T		23:34.6
95		1488	Eric Daniels	JR	NAF			23:36.8
96	78	1473	Tarin Triggs	JR	Carver A&T		24:06.2
97	79	167	Yao Amega	Fr	Central-PG		24:06.7
98	80	170	Carlos Martins	Jr	Central-PG		24:23.5
99		248	Alonso Butler	So	Reginald Lewis		24:35.6
100	81	194	Chris Connor	Sr	Kent County		24:45.0
101	82	165	Afolahan Abe	Sr	Central-PG		24:48.2
102		1476	Shamar Smith	SR	KASA			25:40.1
103		1485	Pallo Elzibar	FR	Reginald Lewis		29:56.3

 
 1. Southern Garrett    
            4    5    9   10   15  (16) (67) =    43
         Declan Horner, Devan Hamrick, Jake Koziarski, Greyson Messenger, Joe
         Moush, Aaron Rodeheaver, Brodie Robison
  2. Bohemia Manor       
            1    8   21   24   27  (36) (55) =    81
         Ty Franks, Luke Salata, Jared Morse, Jonathan Smith, Grant
         Franceschina, Jack Franceschina, Justin Pritchett
  3. Northern Garrett    
            2    7   18   25   39  (45) (73) =    91
         Levi Cameron, Blake Meyers, Justin Opel, Saylor Wampler, Kyle Klotz,
         Robert Walker, Caleb Barclay
  4. Smithsburg          
            3    6   12   31   40  (51)      =    92
         Will Merritt, Patrick Conlon, Will Miller, Micah Daigneault, Ryan
         Bywaters, Michael Messina
  5. Pikesville          
           19   20   23   37   46  (52) (64) =   145
         Jericho Tabacolde, Lance Morris, Miller Friedman, Sam Cohen, Mykhaylo
         Chumak, Eli Fastow, Zach Talbert
  6. Fort Hill           
           11   30   34   41   43  (48) (68) =   159
         Scott Saez, Kerry Harrington, Josh Cooper, Jeremy Joe, Alex Young,
         Trey Hose, Gage Fair
  7. North Carroll       
           13   26   32   33   60  (63) (66) =   164
         Jesse Zito, Andrew Jackson, Joel Galford, Gunnar Eichlar, Zackery
         Levesque, Tyler D'aguti, Brad Smink
  8. Perryville          
           14   38   47   54   57  (59) (65) =   210
         Matt Salvatore, Craig Seibert, Joel Mccall, Brenden Heroux, Zach
         Buckson, Ryan Kiger, Silas Stevens
  9. Carver A&T          
           17   35   53   56   62  (77) (78) =   223
         McHale Ourand, Christopher Wanis, DaShawn Simon, Elliott Donato, Sam
         Owens, Amir Williamson, Tarin Triggs
  9. Kent County         
           22   28   29   69   75  (76) (81) =   223
         Drew Joiner, Sawyer Cornelius, Brandon Ewing, Patrick Mccoligan,
         Anthony Richardson, Wade Loder, Chris Connor
 11. Cambridge-South Dorc
           42   44   49   58   61  (71) (74) =   254
         Ben Cornwell, Edgar Rosario, Trevor Goodwin, Patrick Geleta, Matt
         Koletsky, Alex Hernandez, Derrick Seymour
 12. Central-PG          
           50   70   72   79   80  (82)      =   351
         Derick Moon, Julian Johnson, Seth Adams, Yao Amega, Carlos Martins,
         Afolahan Abe

2014 MARYLAND STATE XC CHAMPIONSHIPS						
GIRLS 1A RESULTS						
HEREFORD HIGH SCHOOL: November 8th, 2014						
Place	Team PL	No.	Name		Year	School			Final Time
1	1	82	Katie Leisher	Sr	Manchester Valley	19:41.6
2	2	130	Mallory Moholt	So	Smithsburg		21:19.8
3	3	129	Erica Lindsay	So	Smithsburg		21:41.4
4	4	29	Elle Meyer	Fr	Bohemia Manor		21:58.8
5	5	43	Diandra Rhoden	Sr	Cambridge-South Dorc	22:01.6
6	6	91	Kate Nichols	Jr	Mardela			22:02.4
7	7	126	Madelynn Gilliam Fr	Smithsburg		22:03.4
8	8	72	Michala Garrison Sr	Fort Hill		22:10.9
9	9	97	Kylee Peck	Fr	Northern Garrett	22:20.5
10	10	55	Julianna Smith	So	Carver A&T		22:37.8
11		62	Hannah Delaney	So	Clear Spring		22:40.7
12	11	107	Losoya Aleah	Jr	Perryville		22:45.8
13	12	81	Hannah Kurek	Sr	Manchester Valley	22:49.9
14	13	119	Emily Glossinger So	Pikesville		22:50.9
15	14	122	Jordan Plotkin	So	Pikesville		22:51.1
16	15	134	Quinn Wandalowski So	Smithsburg		22:54.5
17		22	Natalie Gray	So	Allegany		23:03.9
18	16	108	Morris Allison	Jr	Perryville		23:07.1
19	17	37	Elly Mcgillivary Fr	Brunswick		23:07.3
20	18	73	Elizabeth Lowe	Sr	Fort Hill		23:11.0
21	19	125	Noemi Anaya	Sr	Smithsburg		23:14.3
22	20	52	Emma Riggs	So	Carver A&T		23:16.1
23	21	117	Kendall Abell	So	Pikesville		23:21.6
24	22	26	Chelby McCall	Sr	Bohemia Manor		23:23.0
25	23	48	Brooke Webster	So	Cambridge-South Dorc	23:24.3
26	24	42	Madde Narr	Sr	Cambridge-South Dorc	23:27.7
27	25	116	Montz Sierra	Sr	Perryville		23:37.7
28	26	31	Jamie Rhudy	Jr	Bohemia Manor		23:43.7
29	27	51	Alyssa Green	So	Carver A&T		23:47.7
30	28	80	Erica Dobrochowski Sr	Manchester Valley	23:49.8
31	29	99	Michaela Vitez	Jr	Northern Garrett	23:50.6
32		135	Katie Keefer	Jr	Southern Garrett	23:52.2
33	30	120	Katie Horwitz	Sr	Pikesville		23:55.3
34	31	113	Losoya Kayla	So	Perryville		24:02.7
35	32	49	Veronica Chen	So	Carver A&T		24:04.4
36	33	30	Marissa Pixler	Fr	Bohemia Manor		24:08.9
37	34	38	Hannah Ropp	Jr	Brunswick		24:11.1
38		93	Rachel Elmore	Sr	McDonough		24:11.8
39	35	33	Melanie Bambrick Jr	Brunswick		24:12.6
40	36	128	Mikaela Jerwick	Fr	Smithsburg		24:13.1
41	37	28	Shannon McCloskey Jr	Bohemia Manor		24:25.0
42	38	32	Lena Seidenberg	So	Bohemia Manor		24:26.1
43	39	71	Ashley Garlitz	Fr	Fort Hill		24:26.2
44	40	50	Emilie Feldenzer Sr	Carver A&T		24:29.2
45	41	95	Abby Burdock	So	Northern Garrett	24:29.9
46	42	101	Hailey Yommer	So	Northern Garrett	24:37.3
47	43	133	Kristen Tilden	So	Smithsburg		24:40.1
48	44	96	Rebecca Meyers	So	Northern Garrett	24:47.0
49	45	77	Grace Twigg	Fr	Fort Hill		24:50.6
50	46	87	Abbie Boltz	So	Mardela			24:51.3
51	47	89	Kai Johnson	Sr	Mardela			24:55.6
52	48	44	Kindall Ridgely	Sr	Cambridge-South Dorc	24:59.0
53	49	121	Emma Johnson	So	Pikesville		25:21.7
54	50	79	Hannah Barberg	So	Manchester Valley	25:26.0
55	51	27	Maddie Mccall	Fr	Bohemia Manor		25:31.2
56	52	34	Natalie Busciemi Jr	Brunswick		25:51.1
57	53	78	Jensen Twigg	Sr	Fort Hill		25:56.8
58	54	36	Claire Edwards	Jr	Brunswick		26:01.5
59	55	45	Katie Ryan	So	Cambridge-South Dorc	26:04.6
60		61	Michele Njigna-Njing Jr	Central-PG		26:04.7
61	56	111	Akbay Didem	So	Perryville		26:09.4
62	57	98	Larissa Savage	Fr	Northern Garrett	26:10.9
63	58	83	Kayla Nash	JR	Manchester Valley	26:13.4
64	59	109	Doane Brooke	So	Perryville		26:20.5
65		68	Sarah Bellamy	Sr	Fairmont Heights	26:21.8
66	60	40	Leah Krotee	Fr	Cambridge-South Dorc	26:37.4
67	61	84	Marissa Siperko	So	Manchester Valley	26:38.8
68	62	1474	Grace Kim	FR	Carver A&T		26:42.2
69	63	1475	Angie Faieq	FR	Carver A&T		26:46.4
70	64	92	Cassidy White	So	Mardela			27:02.1
71	65	85	Rachel Wolinski	Sr	Manchester Valley	27:12.4
72	66	123	Maggie White	Sr	Pikesville		27:16.2
73	67	74	Ivy Mackereth	Fr	Fort Hill		27:16.2
74		56	Ayomide Bello	Jr	Central-PG		27:29.8
75	68	46	Deanna Tobin	Sr	Cambridge-South Dorc	28:14.7
76	69	110	Dodson Christen	So	Perryville		28:24.6
77	70	86	Daphne Blaak	Sr	Mardela			28:26.5
78	71	88	Hannah Insley	Jr	Mardela			28:58.6
79	72	69	Meghan Allen	So	Fort Hill		30:07.8

1. Smithsburg          
            2    3    7   15   19  (36) (43) =    46
         Mallory Moholt, Erica Lindsay, Madelynn Gilliam, Quinn Wandalowski,
         Noemi Anaya, Mikaela Jerwick, Kristen Tilden
  2. Bohemia Manor       
            4   22   26   33   37  (38) (51) =   122
         Elle Meyer, Chelby McCall, Jamie Rhudy, Marissa Pixler, Shannon
         McCloskey, Lena Seidenberg, Maddie Mccall
  3. Pikesville          
           13   14   21   30   49  (66)      =   127
         Emily Glossinger, Jordan Plotkin, Kendall Abell, Katie Horwitz, Emma
         Johnson, Maggie White
  4. Carver A&T          
           10   20   27   32   40  (62) (63) =   129
         Julianna Smith, Emma Riggs, Alyssa Green, Veronica Chen, Emilie
         Feldenzer, Grace Kim, Angie Faieq
  5. Perryville          
           11   16   25   31   56  (59) (69) =   139
         Losoya Aleah, Morris Allison, Montz Sierra, Losoya Kayla, Akbay Didem,
         Doane Brooke, Dodson Christen
  6. Manchester Valley   
            1   12   28   50   58  (61) (65) =   149
         Katie Leisher, Hannah Kurek, Erica Dobrochowski, Hannah Barberg, Kayla
         Nash, Marissa Siperko, Rachel Wolinski
  7. Cambridge-South Dorc
            5   23   24   48   55  (60) (68) =   155
         Diandra Rhoden, Brooke Webster, Madde Narr, Kindall Ridgely, Katie
         Ryan, Leah Krotee, Deanna Tobin
  8. Fort Hill           
            8   18   39   45   53  (67) (72) =   163
         Michala Garrison, Elizabeth Lowe, Ashley Garlitz, Grace Twigg, Jensen
         Twigg, Ivy Mackereth, Meghan Allen
  9. Northern Garrett    
            9   29   41   42   44  (57)      =   165
         Kylee Peck, Michaela Vitez, Abby Burdock, Hailey Yommer, Rebecca
         Meyers, Larissa Savage
 10. Brunswick           
           17   34   35   52   54            =   192
         Elly Mcgillivary, Hannah Ropp, Melanie Bambrick, Natalie Busciemi,
         Claire Edwards
 11. Mardela             
            6   46   47   64   70  (71)      =   233
         Kate Nichols, Abbie Boltz, Kai Johnson, Cassidy White, Daphne Blaak,
         Hannah Insley



Return to Top

Email | About