MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




2A State Championship
Maryland XC State Championships History
Hosted By: Hereford
Parkton, Maryland
2014-11-08

www.motiontiming.com
2014 MARYLAND STATE XC CHAMPIONSHIPS						
BOYS 2A RESULTS						
HEREFORD HIGH SCHOOL: November 8th, 2014						
Place	Team PL	No.	Name			Year	School		Final Time
1	1	461	Zach Gascho		Sr	Catoctin	16:24.2
2	2	522	Nick Tilson		So	Liberty		16:41.3
3	3	585	Trent Herzog		Sr	Patuxent	16:44.0
4	4	639	Hal Reichard		Sr	Walkersville	16:45.6
5	5	466	Patrick Van Der Cruy	Sr	Catoctin	16:57.7
6	6	557	Joey Navarro		So	Oakland Mills	16:58.8
7	7	521	Chad Sussman		Sr	Liberty		16:59.3
8	8	464	Demetrius Patterson	Sr	Catoctin	17:03.7
9	9	595	Stephen Lang		So	Poolesville	17:04.5
10	10	619	Brian Cave		Jr	SouthCarroll	17:06.9
11	11	503	Matt Kingeter		Sr	Hereford	17:07.3
12	12	597	Ryan Lockett		Fr	Poolesville	17:14.2
13	13	454	Jordan Blankenship	Sr	Calvert		17:15.0
14	14	523	Kieran White		Sr	Liberty		17:15.7
15	15	586	Turner Chaundy		Sr	Patuxent	17:16.3
16	16	465	Paul Slotwinski		Jr	Catoctin	17:17.4
17	17	635	Johnny Haizel-cobbi	Sr	Walkersville	17:23.1
18	18	463	Eric Myers		Sr	Catoctin	17:26.8
19	19	551	Evan Kowalk		So	Oakdale		17:27.2
20	20	498	Ethan Batchelor		Jr	Hereford	17:27.8
21	21	624	Malcolm Rogers		Sr	SouthCarroll	17:28.6
22	22	596	Andrew Lent		So	Poolesville	17:29.1
23	23	520	Andrew Miner		So	Liberty		17:29.8
24	24	518	Drew Johnson		Fr	Liberty		17:34.7
25	25	618	Justin Buck		Sr	SouthCarroll	17:35.3
26	26	599	Matthew Psaltakis	Sr	Poolesville	17:36.9
27		650	Taylor Russell		Jr	WintersMill	17:40.4
28	27	621	John King		Sr	SouthCarroll	17:41.2
29	28	510	Jose Crosby		Sr	Kent Island	17:41.4
30		570	Aaron Smith		Sr	Patterson Mill	17:43.1
31	29	502	Adam Der		Sr	Hereford	17:44.2
32	30	552	Brett Tarzy		Sr	Oakdale		17:48.5
33	31	504	Zach Lang		Sr	Hereford	17:50.2
34	32	491	Eric Baranowski		Jr	Fallston	17:51.2
35	33	555	Gavin Kohn		So	Oakland Mills	18:01.2
36	34	496	Andrew Parks		Jr	Fallston	18:02.9
37	35	499	Russell Carter		Sr	Hereford	18:03.0
38	36	493	Firuz Etemad Mogha	Jr	Fallston	18:03.3
39	37	471	Owen Thomas		Sr	Century		18:04.5
40	38	629	Griffin Hynes		Fr	Southern (AA)	18:05.6
41	39	519	Peter Milewski		Sr	Liberty		18:05.9
42	40	470	Jacob Spera		Fr	Century		18:12.3
43	41	547	Evan Bourdeau		Jr	Oakdale		18:12.5
44		449	Michael Bair		Jr	Boonsboro	18:12.8
45	42	509	Ryan Clocker		Sr	Kent Island	18:13.1
46	43	511	Joe Kelly		Sr	Kent Island	18:13.3
47		545	Nathan Galloway		Fr	North East	18:17.8
48	44	613	Phil Hurm		Jr	Rising Sun	18:17.9
49	45	514	Stevan Smith		Sr	Kent Island	18:21.4
50	46	495	Daniel Lekites		Sr	Fallston	18:23.3
51	47	540	Kohler Jason		Sr	Marriotts Ridge	18:26.5
52	48	638	Grant Rasband		Fr	Walkersville	18:27.0
53		649	Chase Hopkins		Sr	WintersMill	18:34.9
54	49	556	Ian Holderman		Sr	Oakland Mills	18:35.2
55	50	561	Roamel Henry		Sr	Oakland Mills	18:38.1
56	51	550	Jake Hooper		So	Oakdale		18:39.0
57	52	500	Michael Class		Sr	Hereford	18:41.2
58	53	494	Nicholas Katsaros	Sr	Fallston	18:41.7
59	54	513	Michael Raines		Sr	Kent Island	18:41.8
60	55	538	Hejeebu Jacob		Jr	Marriotts Ridge	18:41.9
61	56	636	Carlos Morales		Jr	Walkersville	18:42.9
62	57	546	Alex Bacon		Jr	Oakdale		18:43.3
63	58	486	Zaavan Kenenske		Sr	Elkton		18:43.4
64	59	549	Mark Fachler		Jr	Oakdale		18:43.8
65	60	536	Jirdeh Ibrahim		Jr	Marriotts Ridge	18:44.8
66	61	472	Colin Welch		So	Century		18:45.4
67	62	517	Brendan Burns		Sr	Liberty		18:46.4
68	63	506	Dietrich Sweeney	Fr	Hereford	18:47.9
69	64	469	Johnathan Sarceno	Sr	Century		18:48.1
70	65	637	Joey Moss		So	Walkersville	18:48.6
71	66	627	Brent Lowe		Jr	Southern (AA)	18:50.4
72	67	452	Jacob Rickards		So	Calvert		18:51.4
73	68	451	Dan Gaughan		Sr	Calvert		18:55.1
74		474	Tucker Deacon		Jr	DQ - RULE 4.3	18:55.8
75	69	558	Kelsey White		Jr	Oakland Mills	18:59.6
76	70	553	Anders Chattin		Fr	Oakland Mills	19:00.1
77	71	598	Alex Merchlinsky	Jr	Poolesville	19:01.0
78	72	548	Max Cantor		Jr	Oakdale		19:05.6
79	73	633	Tyler Mister-Young	Sr	Southern (AA)	19:05.6
80	74	622	Remy Mezebish		So	SouthCarroll	19:07.0
81	75	497	Nicholas Shrout		Sr	Fallston	19:09.8
82	76	535	Brennan Casey		Jr	Marriotts Ridge	19:10.0
83	77	543	Beschner Timothy	Jr	Marriotts Ridge	19:10.0
84	78	640	Spencer Schading	Jr	Walkersville	19:10.2
85	79	605	James Higginbottom	Sr	QA County	19:10.8
86	80	534	Hinds Brendan		Sr	Marriotts Ridge	19:11.4
87	81	459	Zach Walker		Sr	Calvert		19:11.8
88		516	Jose Martinez		Fr	Lansdowne	19:12.7
89	82	460	Andrew Douwes		So	Catoctin	19:12.8
90	83	641	Adam Sims		Jr	Walkersville	19:17.1
91	84	1441	Ryan Deberardinis	Jr	Parkside	19:21.1
92	85	623	Evan Michaels		Jr	SouthCarroll	19:23.3
93	86	542	George Sanjay		Sr	Marriotts Ridge	19:25.7
94	87	611	Matthew Childs		So	Rising Sun	19:27.4
95	88	450	Ben Harris		So	Calvert		19:29.7
96	89	492	Justin Emge		Jr	Fallston	19:31.6
97	90	456	Paul Goldsmith		So	Calvert		19:32.0
98		568	Colin Kelly		Sr	Patterson Mill	19:32.3
99		567	Ken Ikemoto		Jr	Patterson Mill	19:32.8
100	91	455	Michael Mattson		Jr	Calvert		19:34.2
101	92	473	Noah Zabik		So	Century		19:34.6
102	93	1480	Nathan Lang		SO	Century		19:35.4
103	94	560	Liang Gao		Sr	Oakland Mills	19:35.7
104	95	484	Patrick Gerhard		Sr	Elkton		19:37.9
105	96	601	Jack Weaver		Sr	Poolesville	19:38.6
106	97	467	Michael Anderjaska	Sr	Century		19:43.0
107	98	579	Connor Klapper		So	Patuxent	19:45.0
108	99	581	Dylan Cillo		Sr	Patuxent	19:46.9
109	100	600	Richard Van Nevel	Sr	Poolesville	19:52.5
110	101	462	Keith Gasior		Jr	Catoctin	19:56.7
111	102	508	Jermel Bailey		Sr	Kent Island	19:58.0
112	103	588	Justin Fields		Sr	PL Dunbar	20:06.5
113	104	563	Alex Sterling		Sr	Parkside	20:07.7
114	105	584	Thomas Parks		So	Patuxent	20:07.9
115	106	1444	Humza Yaya		Sr	Parkside	20:09.9
116	107	512	Tanner Nicholson	Sr	Kent Island	20:10.6
117		478	Zack Little		Sr	Eastern Tech	20:13.8
118		544	Robbie Calloway		Sr	North Caroline	20:14.5
119	108	625	Alex Hutchins		So	Southern (AA)	20:17.8
120		1483	Donald Shanabarger	JR	South Carroll	20:19.7
121		515	Deontray Bates		Fr	Lansdowne	20:24.5
122	109	578	Collin Scott		So	Patuxent	20:25.3
123	110	648	Nick Williams		Sr	Western Tech	20:38.7
124	111	610	Tyler Schmidt		Jr	QA County	20:40.8
125		475	Ohiole Dibua		So	Eastern Tech	20:40.9
126	112	632	Nieko White		Fr	Southern (AA)	20:42.6
127	113	631	Michael Hamlin		So	Southern (AA)	20:42.7
128		482	Sebastian Zea		Fr	Eastern Tech	20:46.0
129	114	604	Andrew Brewer		Fr	QA County	20:46.3
130	115	617	Wyatt McMillian		Fr	Rising Sun	20:47.4
131		573	Yonas Fishaye		So	Patterson	20:49.4
132	116	489	Evan Shewsbury		Fr	Elkton		20:52.0
133	117	628	David Kramer		Sr	Southern (AA)	20:52.4
134	118	606	Christian Madero	Sr	QA County	21:00.1
135		626	Andrew Cheater		Jr	Southern (AA)	21:00.2
136	119	644	Kian Mcgloin		Fr	Western Tech	21:07.0
137	120	525	Kyle Edgar		So	Loch Raven	21:09.0
138	121	1440	Brandon Camarena	Sr	Parkside	21:12.1
139	122	612	Spencer Converse	So	Rising Sun	21:15.4
140		575	Mikal McCoy		So	Patterson	21:26.8
141	123	1443	Tyler Mariner		Sr	Parkside	21:28.0
142	124	607	Robert Miller		Jr	QA County	21:29.5
143	125	485	James Gravatt		So	Elkton		21:30.5
144	126	1478	Timothy Zane		FR	Rising Sun	21:31.4
145	127	1481	Methias Lopez		SO	QA County	21:34.5
146		565	Stephen Hody		Sr	Patterson Mill	21:40.4
147	128	577	Brendan Jones		Fr	Patuxent	21:41.1
148	129	615	Adam Logan		Fr	Rising Sun	21:46.2
149	130	590	Markes Homes		Fr	PL Dunbar	21:50.6
150	131	645	Andrew Mitchell		So	Western Tech	21:50.8
151	132	646	Jalen Perry		Fr	Western Tech	21:52.3
152	133	1445	Khizar Yaya		So	Parkside	21:55.9
153	134	527	Aaron Brown		Sr	Loch Raven	21:57.6
154	135	487	David Ramirez		Jr	Elkton		22:04.0
155	136	587	Todd Closson		Jr	PL Dunbar	22:05.6
156	137	526	Reed Brown		Sr	Loch Raven	22:08.0
157	138	608	John Paul Quirion	So	QA County	22:11.7
158		476	Ben Fort		So	DQ - RULE 4.3	22:27.9
159	139	529	Joshua Cooper		Jr	Loch Raven	22:32.8
160		572	Darwin Fernandez	Sr	Patterson	22:32.9
161	140	530	Garrett Harris		Fr	Loch Raven	22:34.7
162		481	Sukhvir Singh		Fr	Eastern Tech	22:39.9
163	141	532	Josh Meoli		So	Loch Raven	22:42.3
164	142	488	Reece Roehsler		Fr	Elkton		22:52.6
165	143	490	John Wright		Fr	Elkton		22:53.9
166	144	593	Lee Parham		Jr	PL Dunbar	23:06.1
167	145	594	Xavier Reeves		So	PL Dunbar	23:42.6
168	146	1442	Justin Goodman		Jr	Parkside	24:01.0
169	147	643	Noah Johnson		So	Western Tech	24:02.9
170	148	1477	Logan Rutherford	JR	Rising Sun	24:03.0
171	149	642	Craig Grayson		Fr	Western Tech	24:43.2
172		576	Tevin McGuire		Sr	Patterson	25:14.9
173	150	531	Bryan Howell		Sr	Loch Raven	25:16.4
174	151	647	Shyam Pujara		Jr	Western Tech	28:33.3

  1. Catoctin            
            1    5    8   16   18  (82)(101) =    48
         Zach Gascho, Patrick Van Der Cruy, Demetrius Patterson, Paul
         Slotwinski, Eric Myers, Andrew Douwes, Keith Gasior
  2. Liberty             
            2    7   14   23   24  (39) (62) =    70
         Nick Tilson, Chad Sussman, Kieran White, Andrew Miner, Drew Johnson,
         Peter Milewski, Brendan Burns
  3. Hereford            
           11   20   29   31   35  (52) (63) =   126
         Matt Kingeter, Ethan Batchelor, Adam Der, Zach Lang, Russell Carter,
         Michael Class, Dietrich Sweeney
  4. Poolesville         
            9   12   22   26   71  (96)(100) =   140
         Stephen Lang, Ryan Lockett, Andrew Lent, Matthew Psaltakis, Alex
         Merchlinsky, Jack Weaver, Richard Van Nevel
  5. SouthCarroll        
           10   21   25   27   74  (85)      =   157
         Brian Cave, Malcolm Rogers, Justin Buck, John King, Remy Mezebish,
         Evan Michaels
  6. Walkersville        
            4   17   48   56   65  (78) (83) =   190
         Hal Reichard, Johnny Haizel-cobbi, Grant Rasband, Carlos Morales, Joey
         Moss, Spencer Schading, Adam Sims
  7. Oakdale             
           19   30   41   51   57  (59) (72) =   198
         Evan Kowalk, Brett Tarzy, Evan Bourdeau, Jake Hooper, Alex Bacon, Mark
         Fachler, Max Cantor
  8. Fallston            
           32   34   36   46   53  (75) (89) =   201
         Eric Baranowski, Andrew Parks, Firuz Etemad Mogha, Daniel Lekites,
         Nicholas Katsaros, Nicholas Shrout, Justin Emge
  9. Oakland Mills       
            6   33   49   50   69  (70) (94) =   207
         Joey Navarro, Gavin Kohn, Ian Holderman, Roamel Henry, Kelsey White,
         Anders Chattin, Liang Gao
 10. Kent Island         
           28   42   43   45   54 (102)(107) =   212
         Jose Crosby, Ryan Clocker, Joe Kelly, Stevan Smith, Michael Raines,
         Jermel Bailey, Tanner Nicholson
 11. Century             
           37   40   61   64   92  (93) (97) =   294
         Owen Thomas, Jacob Spera, Colin Welch, Johnathan Sarceno, Noah Zabik,
         Nathan Lang, Michael Anderjaska
 12. Marriotts Ridge     
           47   55   60   76   77  (80) (86) =   315
         Kohler Jason, Hejeebu Jacob, Jirdeh Ibrahim, Brennan Casey, Beschner
         Timothy, Hinds Brendan, George Sanjay
 13. Calvert             
           13   67   68   81   88  (90) (91) =   317
         Jordan Blankenship, Jacob Rickards, Dan Gaughan, Zach Walker, Ben
         Harris, Paul Goldsmith, Michael Mattson
 14. Patuxent            
            3   15   98   99  105 (109)(128) =   320
         Trent Herzog, Turner Chaundy, Connor Klapper, Dylan Cillo, Thomas
         Parks, Collin Scott, Brendan Jones
 15. Southern (AA)       
           38   66   73  108  112 (113)(117) =   397
         Griffin Hynes, Brent Lowe, Tyler Mister-Young, Alex Hutchins, Nieko
         White, Michael Hamlin, David Kramer
 16. Rising Sun          
           44   87  115  122  126 (129)(148) =   494
         Phil Hurm, Matthew Childs, Wyatt McMillian, Spencer Converse, Timothy
         Zane, Adam Logan, Logan Rutherford
 17. Elkton              
           58   95  116  125  135 (142)(143) =   529
         Zaavan Kenenske, Patrick Gerhard, Evan Shewsbury, James Gravatt, David
         Ramirez, Reece Roehsler, John Wright
 18. Parkside            
           84  104  106  121  123 (133)(146) =   538
         Ryan Deberardinis, Alex Sterling, Humza Yaya, Brandon Camarena, Tyler
         Mariner, Khizar Yaya, Justin Goodman
 19. Queen Annes County  
           79  111  114  118  124 (127)(138) =   546
         James Higginbottom, Tyler Schmidt, Andrew Brewer, Christian Madero,
         Robert Miller, Methias Lopez, John Paul Quirion
 20. Western Tech        
          110  119  131  132  147 (149)(151) =   639
         Nick Williams, Kian Mcgloin, Andrew Mitchell, Jalen Perry, Noah
         Johnson, Craig Grayson, Shyam Pujara
 21. Paul Laurence Dunbar
          103  130  136  144  145            =   658
         Justin Fields, Markes Homes, Todd Closson, Lee Parham, Xavier Reeves
 22. Loch Raven          
          120  134  137  139  140 (141)(150) =   670
         Kyle Edgar, Aaron Brown, Reed Brown, Joshua Cooper, Garrett Harris,
         Josh Meoli, Bryan Howell

2014 MARYLAND STATE XC CHAMPIONSHIPS						
GIRLS 2A RESULTS						
HEREFORD HIGH SCHOOL: November 8th, 2014						
Place	Team PL	No.	Name	Year	School	Final Time
1	1	385	Hayley Jackson		So	Patuxent	18:48.5
2	2	331	Sarah Rinehart		Sr	Liberty		18:49.9
3		299	Kathryn Gearhart	Jr	Easton		19:04.4
4		273	Haley Wright		Jr	Boonsboro	19:16.3
5	3	376	Brit Lang		Jr	Oakland Mills	19:19.5
6	4	341	Carly Albright		Sr	Marriotts Ridge	19:29.0
7		351	Reilly Caldwell		So	Middletown	19:38.4
8	5	312	Sarah Coffey		Jr	Hereford	19:45.8
9		353	Molly Offstein		Jr	MountainRidge	19:53.4
10	6	400	Claire Beautz		Sr	Poolesville	19:55.9
11	7	328	Maeve Lyons		Fr	Liberty		20:10.1
12	8	322	Isabella Nicklason	Fr	Kent Island	20:16.3
13	9	368	Charlotte Kowalk	Jr	Oakdale		20:19.6
14	10	332	Heidi Rinehart		Fr	Liberty		20:20.2
15	11	278	Elizabeth Hite		Jr	Calvert		20:28.8
16	12	289	Julien Webster		So	Catoctin	20:31.3
17		362	Erin Palmer		Sr	North East	20:36.4
18	13	311	Emily Causey		Jr	Hereford	20:47.9
19	14	421	Erin Langille		Jr	SouthCarroll	20:48.9
20	15	286	Bella Kreiner		Jr	Catoctin	20:51.4
21	16	333	Caitlin Smith		Sr	Liberty		20:52.4
22	17	316	Alicia Kozlowski	Jr	Hereford	20:55.7
23	18	364	Jamie Farley		Sr	Oakdale		20:57.0
24		325	Julia Corns		So	Lansdowne	20:57.8
25		352	Andy Bennett		Sr	MountainRidge	20:59.9
26	19	282	Carli Stewart		Jr	Calvert		21:05.9
27	20	363	Claire DiBella		Sr	Oakdale		21:10.8
28	21	290	Avery Arena		So	Century		21:11.8
29	22	293	Kiley Hurst		Jr	Century		21:13.7
30	23	370	Grace Chaverini		Fr	Oakland Mills	21:14.6
31	24	374	Amani Jones		Sr	Oakland Mills	21:16.8
32	25	281	Marisa McCormick	Sr	Calvert		21:24.0
33	26	382	Peyton Fort		Fr	Patuxent	21:24.2
34	27	405	Fiona Whitefield	Jr	Poolesville	21:24.9
35	28	277	Kim Gerber		Jr	Calvert		21:27.0
36		326	Naomi Corns		So	Lansdowne	21:28.1
37	29	314	Ashley Earp		So	Hereford	21:29.0
38	30	425	Casey Shattuck		So	SouthCarroll	21:29.8
39	31	365	Makenna Gudat		Fr	Oakdale		21:34.1
40	32	338	Isabelle Pardew		Jr	Loch Raven	21:36.9
41	33	307	Hannah Ace		So	Hereford	21:43.6
42	34	308	Meghan Anderson		Jr	Hereford	21:44.0
43	35	369	Alexa Tarzy		Fr	Oakdale		21:47.3
44	36	342	Molly Bingham		Fr	Marriotts Ridge	21:51.1
45	37	423	Olivia Lowman		Sr	SouthCarroll	21:58.1
46	38	315	Caitlin Katchmar	Sr	Hereford	22:03.6
47	39	285	Molly Janc		Sr	Catoctin	22:05.4
48	40	402	Denise Larson		Sr	Poolesville	22:07.0
49	41	392	Summer Gross		Jr	PL Dunbar	22:08.0
50	42	327	Natalie Lansinger	Fr	Liberty		22:08.8
51	43	442	Katie Clemons		Jr	WintersMill	22:11.5
52	44	420	Summerlyn Bingaman	Jr	SouthCarroll	22:15.6
53	45	446	Emma Kartalia		So	WintersMill	22:17.8
54	46	330	Belle Pickett		Sr	Liberty		22:20.8
55	47	424	Sydney Ruckel		So	SouthCarroll	22:20.8
56	48	275	Natalie Cloak		So	Calvert		22:24.0
57	49	343	Brooke Conley		So	Marriotts Ridge	22:27.2
58	50	448	Veronica Scherr		So	WintersMill	22:28.4
59	51	329	Caroline Mcnary		Sr	Liberty		22:32.7
60	52	292	Shannon Everton		So	Century		22:32.9
61	53	430	Mary Kasprzyk		Jr	Southern (AA)	22:38.3
62	54	413	Alanah Bell		So	Rising Sun	22:39.0
63	55	346	Bailey Merrill		Sr	Marriotts Ridge	22:41.0
64	56	320	Natalie Dunlaney	Sr	Kent Island	22:47.4
65	57	441	Alexandria Willridge	Sr	Western Tech	22:48.4
66	58	345	Cassie Hale		So	Marriotts Ridge	22:49.3
67	59	317	Valerie Abbott		Sr	Kent Island	22:51.7
68	60	383	Ashlyn Gipson		Fr	Patuxent	22:52.3
69	61	411	Maddie Wilson		So	QA County	22:52.5
70	62	295	Emily Sperling		Sr	Century		22:54.7
71	63	422	Anna Lausch		Fr	SouthCarroll	23:01.4
72	64	418	Emma Wheeler		So	Rising Sun	23:01.9
73	65	350	Christine Yuan		So	Marriotts Ridge	23:02.9
74	66	428	Sophie Chance		So	Southern (AA)	23:12.3
75	67	291	Lex Ehrman		Jr	Century		23:12.7
76	68	444	Samantha Curry		Sr	WintersMill	23:18.4
77	69	288	Lillie Perella		So	Catoctin	23:20.3
78		361	Briana Bruckart		Jr	North East	23:24.1
79		324	Alex Bloom		Sr	Lansdowne	23:25.5
80	70	407	Erica Hall		Sr	QA County	23:26.0
81	71	404	Alesya Sarakhman	Jr	Poolesville	23:27.9
82	72	318	Allie Andrews		Jr	Kent Island	23:28.2
83	73	443	Karley Copperthite	Sr	WintersMill	23:28.9
84	74	378	Oriana Ovide		Jr	Oakland Mills	23:37.1
85	75	1479	Jessica Conway		FR	Century		23:37.9
86	76	399	Delal Azamati		So	Poolesville	23:38.9
87	77	426	Taylor Whittington	Sr	SouthCarroll	23:43.5
88	78	319	Chloe Borza		Jr	Kent Island	23:45.2
89	79	445	Ashley Edwards		Fr	WintersMill	23:45.3
90	80	294	Shaye Montgomery	So	Century		23:46.6
91		380	Alison Duck		Sr	Parkside	23:49.4
92	81	306	Nicole Wohlfort		Sr	Fallston	23:53.2
93	82	366	Anna Hartman		Jr	Oakdale		23:57.1
94	83	337	Lilianna Mischke	So	Loch Raven	23:58.4
95	84	354	Savannah Bixler		Jr	North Caroline	24:01.2
96	85	283	Sienna Caselle		So	Catoctin	24:03.0
97	86	419	Arianna Wheeler		So	Rising Sun	24:11.2
98	87	358	Sarah McKee		Sr	North Caroline	24:15.2
99	88	408	Ashleigh Jubinski	Jr	QA County	24:16.1
100	89	279	Cameron Honeycutt	Jr	Calvert		24:19.4
101	90	403	Alison Nichols		So	Poolesville	24:20.5
102	91	447	Rachael Kelly		Sr	WintersMill	24:24.5
103	92	287	Courtney Orndorff	So	Catoctin	24:25.3
104	93	323	Carleigh Nogule		Sr	Kent Island	24:25.4
105	94	401	Lia Ghozati		So	Poolesville	24:25.5
106		298	Claire Dowd		Fr	Easton		24:28.3
107	95	414	Kiona Brady		Jr	Rising Sun	24:29.3
108	96	280	Ashley Jahed		Sr	Calvert		24:30.5
109	97	375	Rosa Kirk-Davidof	So	Oakland Mills	24:34.6
110	98	300	Alex Eiler		Fr	Fallston	24:37.9
111	99	305	Julianna Stevens	Fr	Fallston	24:38.7
112	100	439	Erykah Leno		Jr	Western Tech	24:49.5
113	101	356	Addie Dyson		Sr	North Caroline	24:51.7
114	102	386	Sarah Mazur		Sr	Patuxent	24:53.0
115	103	372	Emily Hebert		Jr	Oakland Mills	24:55.8
116	104	390	Josie Smith		Fr	Patuxent	24:58.6
117	105	417	Autumn Russell		Jr	Rising Sun	24:59.2
118	106	367	Sarah Heiland		Sr	Oakdale		25:04.3
119	107	377	Brittany Nixon		Sr	Oakland Mills	25:18.6
120	108	416	Brinley Farrall		Jr	Rising Sun	25:29.3
121		297	Trinity Wiatrowski	So	Chesapeake (BC)	25:32.3
122	109	409	Taylor Peck		Fr	QA County	25:35.8
123	110	336	Emily Lane		So	Loch Raven	25:47.4
124	111	321	Delia Mack		Jr	Kent Island	25:57.1
125	112	432	Margaret Petruzzo	So	Southern (AA)	25:58.0
126	113	389	Alyssa Sherman		Fr	Patuxent	26:07.4
127	114	1482	Hanah Romsburg		JR	Catoctin	26:09.7
128	115	388	Hannah Pulley		Sr	Patuxent	26:19.9
129	116	394	Da'Shira Jackson	So	PL Dunbar	26:28.8
130	117	415	Josie Brown		Jr	Rising Sun	26:30.7
131	118	360	Janna Teat		Sr	North Caroline	26:32.7
132	119	412	MacKenzie Woodward	Jr	QA County	26:43.7
133	120	359	Katie Saathoff		Fr	North Caroline	26:44.4
134	121	357	Megan Hannegan		So	North Caroline	26:54.5
135	122	395	Dejan Pendles		Fr	PL Dunbar	27:02.9
136	123	435	Tara Bland		Jr	Western Tech	27:07.0
137	124	436	Kaylnn Cheatham		So	Western Tech	27:10.0
138	125	302	Molly Robinson		Fr	Fallston	27:30.9
139	126	431	Cassandra Keenan	So	Southern (AA)	27:44.8
140	127	334	Paige Anders		Sr	Loch Raven	27:58.2
141	128	406	Skylar Bullies		Fr	QA County	28:24.1
142	129	339	Minji Park		Jr	Loch Raven	28:27.1
143	130	303	Eileen Scheir		Fr	Fallston	28:35.3
144	131	410	Tori Seidel		So	QA County	28:36.8
145	132	434	Alyssa Rose		So	Southern (AA)	28:40.9
146	133	438	Kiara Jones		So	Western Tech	28:46.7
147	134	340	Emily Tourangeau	Sr	Loch Raven	28:47.7
148	135	433	Allison Redington	Sr	Southern (AA)	29:38.7
149	136	397	Tandria Tanzymore	Fr	PL Dunbar	30:34.7
150	137	355	Brooklyn Cleveland	Fr	North Caroline	30:35.8
151	138	393	DeAira Hayes		Fr	PL Dunbar	32:31.5
152	139	427	Kathryn Bedard		Fr	Southern (AA)	33:07.0

  1. Liberty             
            2    7   10   16   42  (46) (51) =    77
         Sarah Rinehart, Maeve Lyons, Heidi Rinehart, Caitlin Smith, Natalie
         Lansinger, Belle Pickett, Caroline Mcnary
  2. Hereford            
            5   13   17   29   33  (34) (38) =    97
         Sarah Coffey, Emily Causey, Alicia Kozlowski, Ashley Earp, Hannah Ace,
         Meghan Anderson, Caitlin Katchmar
  3. Oakdale             
            9   18   20   31   35  (82)(106) =   113
         Charlotte Kowalk, Jamie Farley, Claire DiBella, Makenna Gudat, Alexa
         Tarzy, Anna Hartman, Sarah Heiland
  4. Calvert             
           11   19   25   28   48  (89) (96) =   131
         Elizabeth Hite, Carli Stewart, Marisa McCormick, Kim Gerber, Natalie
         Cloak, Cameron Honeycutt, Ashley Jahed
  5. SouthCarroll        
           14   30   37   44   47  (63) (77) =   172
         Erin Langille, Casey Shattuck, Olivia Lowman, Summerlyn Bingaman,
         Sydney Ruckel, Anna Lausch, Taylor Whittington
  6. Marriotts Ridge     
            4   36   49   55   58  (65)      =   202
         Carly Albright, Molly Bingham, Brooke Conley, Bailey Merrill, Cassie
         Hale, Christine Yuan
  7. Poolesville         
            6   27   40   71   76  (90) (94) =   220
         Claire Beautz, Fiona Whitefield, Denise Larson, Alesya Sarakhman,
         Delal Azamati, Alison Nichols, Lia Ghozati
  7. Catoctin            
           12   15   39   69   85  (92)(114) =   220
         Julien Webster, Bella Kreiner, Molly Janc, Lillie Perella, Sienna
         Caselle, Courtney Orndorff, Hanah Romsburg
  9. Oakland Mills       
            3   23   24   74   97 (103)(107) =   221
         Brit Lang, Grace Chaverini, Amani Jones, Oriana Ovide, Rosa
         Kirk-Davidof, Emily Hebert, Brittany Nixon
 10. Century             
           21   22   52   62   67  (75) (80) =   224
         Avery Arena, Kiley Hurst, Shannon Everton, Emily Sperling, Lex Ehrman,
         Jessica Conway, Shaye Montgomery
 11. Kent Island         
            8   56   59   72   78  (93)(111) =   273
         Isabella Nicklason, Natalie Dunlaney, Valerie Abbott, Allie Andrews,
         Chloe Borza, Carleigh Nogule, Delia Mack
 12. WintersMill         
           43   45   50   68   73  (79) (91) =   279
         Katie Clemons, Emma Kartalia, Veronica Scherr, Samantha Curry, Karley
         Copperthite, Ashley Edwards, Rachael Kelly
 13. Patuxent            
            1   26   60  102  104 (113)(115) =   293
         Hayley Jackson, Peyton Fort, Ashlyn Gipson, Sarah Mazur, Josie Smith,
         Alyssa Sherman, Hannah Pulley
 14. Rising Sun          
           54   64   86   95  105 (108)(117) =   404
         Alanah Bell, Emma Wheeler, Arianna Wheeler, Kiona Brady, Autumn
         Russell, Brinley Farrall, Josie Brown
 15. Queen Annes County  
           61   70   88  109  119 (128)(131) =   447
         Maddie Wilson, Erica Hall, Ashleigh Jubinski, Taylor Peck, MacKenzie
         Woodward, Skylar Bullies, Tori Seidel
 16. Loch Raven          
           32   83  110  127  129 (134)      =   481
         Isabelle Pardew, Lilianna Mischke, Emily Lane, Paige Anders, Minji
         Park, Emily Tourangeau
 17. Southern (AA)       
           53   66  112  126  132 (135)(139) =   489
         Mary Kasprzyk, Sophie Chance, Margaret Petruzzo, Cassandra Keenan,
         Alyssa Rose, Allison Redington, Kathryn Bedard
 18. North Caroline      
           84   87  101  118  120 (121)(137) =   510
         Savannah Bixler, Sarah McKee, Addie Dyson, Janna Teat, Katie Saathoff,
         Megan Hannegan, Brooklyn Cleveland
 19. Fallston            
           81   98   99  125  130            =   533
         Nicole Wohlfort, Alex Eiler, Julianna Stevens, Molly Robinson, Eileen
         Scheir
 20. Western Tech        
           57  100  123  124  133            =   537
         Alexandria Willridge, Erykah Leno, Tara Bland, Kaylnn Cheatham, Kiara
         Jones
 21. Paul Laurence Dunbar
           41  116  122  136  138            =   553
         Summer Gross, Da'Shira Jackson, Dejan Pendles, Tandria Tanzymore,
         DeAira Hayes



Return to Top

Email | About