MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




4A State Championship
Maryland XC State Championships History
Hosted By: Hereford
Parkton, Maryland
2014-11-08

www.motiontiming.com
2014 MARYLAND STATE XC CHAMPIONSHIPS						
BOYS 4A RESULTS						
HEREFORD HIGH SCHOOL: November 8th, 2014						
Place	Team PL	No.	Name			Year	School			Final Time
1	1	1411	Evan Woods		Sr	Walt Whitman		15:49.1
2	2	1263	Eric Walz		Jr	Dulaney			15:56.0
3	3	1329	Diego Zarate		Sr	Northwest		15:56.3
4	4	1373	Kevin Hines		Sr	Severna Park		16:14.3
5	5	1403	Amir Khaghani		Sr	Walt Whitman		16:29.3
6	6	1375	Clay Whitney		Sr	Severna Park		16:31.3
7	7	1374	Joshua Tucker		Jr	Severna Park		16:33.2
8	8	1360	Rohann Asfaw		So	Richard Montgomery	16:33.7
9	9	1372	Andrew Forsyth		Jr	Severna Park		16:35.0
10	10	1395	Patrick Munro		Sr	Thomas S. Wootton	16:35.1
11	11	1371	Jacob Delink		Sr	Severna Park		16:37.6
12	12	1327	Brendan Rhoderick	Sr	Northwest		16:41.3
13	13	1346	Lorenzo Neil		Sr	Paint Branch		16:49.4
14	14	1242	Ben Eckley		Sr	Broadneck		16:50.2
15	15	1257	Austin Carey		Jr	Dulaney			16:51.1
16	16	1262	Sean Smyth		Jr	Dulaney			16:51.2
17		1304	Binyam Tadesse		Sr	John F. Kennedy		16:51.5
18	17	1413	Itai Bezherano		Sr	Walter Johnson		16:52.4
19		1358	Liam Walsh		Jr	Quince Orchard		16:52.6
20	18	1431	Arturo Woodward-Mon	Sr	Winston Churchill	16:53.0
21	19	1280	Robert Romano		Sr	Great Mills		16:56.9
22	20	1228	Dylan Kannapell		Jr	Bethesda-Chevy Chase	16:57.4
23	21	1260	Andrew King		Jr	Dulaney			16:58.2
24	22	1402	Ben Gersch		Jr	Walt Whitman		17:03.4
25	23	1405	Alex Roederer		Sr	Walt Whitman		17:04.1
26	24	1380	Christian Mercado-Ruiz	Sr	Sherwood		17:08.5
27	25	1259	Elijah Hawkins		Jr	Dulaney			17:12.4
28	26	1396	Nathan Nadal		Sr	Thomas S. Wootton	17:12.9
29		1289	Avila Johnathan		Sr	High Point		17:15.4
30	27	1258	Adolfo Carvalho		Sr	Dulaney			17:16.6
31	28	1423	David Fitzgerald	Sr	Winston Churchill	17:19.8
32	29	1414	Jp Burklow		Sr	Walter Johnson		17:20.4
33	30	1223	Sam Baker		Sr	Bethesda-Chevy Chase	17:20.6
34		1274	Jared Conn		Sr	Gaithersburg		17:21.7
35	31	1415	Sam Hayden		Sr	Walter Johnson		17:22.2
36	32	1384	Jack Crino		Sr	South River		17:24.1
37	33	1323	Brandon Kureshi		Jr	Northwest		17:24.6
38	34	1369	Matt Cambo		Jr	Severna Park		17:29.7
39	35	1226	Lucas Heinzerling	Jr	Bethesda-Chevy Chase	17:30.3
40		1390	Dawit Tegegn		Jr	Springbrook		17:31.0
41		1357	Ben Thoms		Sr	Quince Orchard		17:31.2
42	36	1397	Jacob Rushkoff		Jr	Thomas S. Wootton	17:31.2
43	37	1247	Michael Weber		Jr	Broadneck		17:34.5
44	38	1388	Patrick Watson		Jr	South River		17:35.1
45	39	1244	Andrew Stag		Sr	Broadneck		17:38.6
46	40	1264	Edward Belsoi		So	Eleanor Roosevelt	17:40.2
47	41	1291	Nicholas Deamer		Sr	Howard			17:40.3
48	42	1299	James Newport		Jr	James Hubert Blake	17:44.9
49	43	1412	Benjamin Resnick	Sr	Walter Johnson		17:45.0
50		1248	Gabriel Noble		Sr	Catonsville		17:46.1
51	44	1290	Steven Borisko		Sr	Howard			17:47.6
52		1222	Alexander Laye		Sr	Arundel			17:47.9
53	45	1422	Brendan Fagan		Sr	Winston Churchill	17:48.2
54	46	1429	Jacob Smith		Sr	Winston Churchill	17:49.9
55	47	1386	Stephan Kulick		Sr	South River		17:50.5
56	48	1400	Cliff Tilley		Jr	Thomas S. Wootton	17:53.1
57	49	1367	David Silverberg	Sr	Richard Montgomery	17:53.1
58	50	1224	Robert Chance		Jr	Bethesda-Chevy Chase	17:54.2
59	51	1278	Ian Madden		So	Great Mills		17:54.4
60	52	1225	Josh Fry		Fr	Bethesda-Chevy Chase	17:55.0
61	53	1295	Gavin Reynolds		So	Howard			17:55.4
62	54	1261	Rex Ledesma		Sr	Dulaney			17:55.9
63	55	1251	Jake Daubert		Jr	Chesapeake		17:57.8
64	56	1300	Joshua Oxley		Sr	James Hubert Blake	17:57.8
65	57	1368	Jackson Walker		So	Richard Montgomery	17:58.3
66	58	1341	Ryun AnderSon		Sr	Paint Branch		17:59.9
67	59	1409	Preston Scherr		Jr	Walt Whitman		18:00.1
68	60	1292	Ryan GunderSon		So	Howard			18:01.3
69		1221	Christopher Flores	Sr	Annapolis		18:01.5
70	61	1389	Tommy Williams		So	South River		18:01.7
71	62	1243	Grameme Joyce		Sr	Broadneck		18:03.2
72	63	1455	Donovan Lacey		FR	Sherwood		18:04.0
73	64	1351	Derse Feyssa		So	Parkdale		18:04.6
74	65	1363	Joachim El-Masry	Fr	Richard Montgomery	18:05.0
75	66	1324	Rory O'Neil		So	Northwest		18:06.0
76	67	1256	Charles Wood		Jr	Chesapeake		18:06.9
77	68	1285	Jabriel Jackson		Jr	Henry A. Wise		18:07.1
78	69	1293	Ian Kappey		Sr	Howard			18:08.3
79	70	1379	Colin Loiacono		Jr	Sherwood		18:08.8
80	71	1383	Ryan Bergamini		Sr	South River		18:09.9
81	72	1325	Chase Osborne		Fr	Northwest		18:10.1
82	73	1227	Sebastian Jones		So	Bethesda-Chevy Chase	18:10.2
83	74	1430	Mitchell Welter		Jr	Winston Churchill	18:10.5
84	75	1385	David Escalara		Sr	South River		18:14.6
85	76	1306	Stephen Henkel		Sr	Leonardtown		18:14.7
86	77	1425	Grant Haskins		Sr	Winston Churchill	18:15.3
87	78	1238	Markeese Miller		Sr	Bowie			18:15.7
88	79	1419	Daniel Singer		Jr	Walter Johnson		18:16.2
89	80	1407	William Ryba		Jr	Walt Whitman		18:17.6
90	81	1246	Will Tilghman		So	Broadneck		18:17.7
91	82	1309	Parker McDowell		Fr	Leonardtown		18:18.5
92	83	1454	Joe Soderstrom		SR	Severna Park		18:19.2
93	84	1387	Nikita Kulick		Jr	South River		18:19.6
94	85	1347	Mieron Tewelde		Sr	Paint Branch		18:20.1
95	86	1297	Ben Haley		Sr	James Hubert Blake	18:21.2
96	87	1232	Jonah Rosenblum		So	Bethesda-Chevy Chase	18:23.6
97	88	1330	Estifanos Asfaw		So	Northwestern		18:24.0
98	89	1451	Ray Smith		SR	Howard			18:26.4
99	90	1317	Quentin Oglesby		Jr	North Point		18:26.9
100	91	1359	Matt Agboola		Sr	Richard Montgomery	18:27.4
101	92	1252	Gus Daubert		So	Chesapeake		18:27.5
102	93	1269	Hylton Irons		Jr	Eleanor Roosevelt	18:29.1
103	94	1267	Bryce Dubayah		So	Eleanor Roosevelt	18:29.5
104	95	1421	Patrick Winter		Jr	Walter Johnson		18:29.7
105		1312	Clifford Jones		Sr	Meade Senior		18:32.7
106	96	1342	Steven AnderSon		So	Paint Branch		18:33.2
107	97	1245	Sam Taylor		So	Broadneck		18:35.8
108	98	1401	Hiroyuki Wakabayashi	Sr	Thomas S. Wootton	18:36.2
109	99	1240	Andrew Sheppard		Jr	Bowie			18:36.6
110	100	1345	Shane McGovern		Jr	Paint Branch		18:39.0
111	101	1314	Eric Ford		Sr	North Point		18:39.4
112	102	1377	Ethan Glaudmans		Sr	Sherwood		18:39.7
113	103	1426	Michael Hughes		Jr	Winston Churchill	18:40.2
114	104	1307	Sean Oroark		Fr	Leonardtown		18:41.0
115	105	1235	Cheyenne Goldfarb	Sr	Bowie			18:41.7
116	106	1310	Samuel Sweet		Sr	Leonardtown		18:44.2
117	107	1265	Tim Crane		Jr	Eleanor Roosevelt	18:44.9
118	108	1241	Zac Barton		Sr	Broadneck		18:46.0
119	109	1382	Matthew Post		Jr	Sherwood		18:46.4
120	110	1399	Colin Sybing		Jr	Thomas S. Wootton	18:47.5
121	111	1392	Samuel Blackman		Jr	Thomas S. Wootton	18:48.3
122	112	1311	Matthew Whitleys	Sr	Leonardtown		18:49.8
123	113	1234	Menelik Eldridge	Jr	Bowie			18:50.1
124	114	1315	Alexander Huibsch	So	North Point		18:50.5
125	115	1378	Robert Hanlon		Sr	Sherwood		18:51.2
126	116	1277	Sam Feddersen		Jr	Great Mills		18:55.1
127	117	1328	Sam Weingord		Sr	Northwest		18:55.7
128	118	1355	Jese Vasquez		Fr	Parkdale		18:57.4
129	119	1452	Brian Goulet		JR	Howard			18:57.6
130	120	1255	Alex Vanvalkenbur	Fr	Chesapeake		18:58.5
131	121	1271	Opeyemi Olayiwola	Fr	Eleanor Roosevelt	18:58.9
132	122	1298	Brian Hung		So	James Hubert Blake	18:59.5
133	123	1270	David Moore		Jr	Eleanor Roosevelt	18:59.7
134	124	1381	Owen Miller		Sr	Sherwood		19:00.5
135	125	1250	Matt Clewley		Jr	Chesapeake		19:01.7
136	126	1366	Emmanuel Porquin	Sr	Richard Montgomery	19:02.1
137	127	1404	Sebastian Nichols	So	Walt Whitman		19:04.8
138	128	1302	John Stout		Jr	James Hubert Blake	19:04.9
139	129	1305	Mitchell Owen		Jr	Leonardtown		19:10.7
140		1391	Bryan Mutinda		Jr	Suitland		19:10.8
141	130	1237	J'aun Johnson		Fr	Bowie			19:11.2
142	131	1319	Tyler Whitsett		Fr	North Point		19:17.1
143	132	1343	Yoseph Gebru		Jr	Paint Branch		19:18.0
144	133	1282	Webster Allen		Sr	Henry A. Wise		19:22.7
145	134	1308	Sam Katulich		So	Leonardtown		19:23.1
146	135	1331	Joshua Falcone		Fr	Northwestern		19:23.2
147	136	1316	Jonathan Martinez	Jr	North Point		19:25.8
148	137	1288	Donvan Smith		Sr	Henry A. Wise		19:27.3
149	138	1301	Evan Pollack		Fr	James Hubert Blake	19:27.4
150	139	1276	Zachary Arrends		So	Great Mills		19:32.8
151	140	1320	Komlan Attiogbe		So	Northwest		19:34.0
152	141	1279	Cody Polk		Jr	Great Mills		19:38.1
153	142	1253	Luke Kellett		Jr	Chesapeake		19:39.1
154	143	1275	Jeremy Andreson		So	Great Mills		19:43.8
155	144	1354	Olatunji Onigbanjo	Sr	Parkdale		19:46.8
156	145	1287	Darren Sims		Sr	Henry A. Wise		19:50.6
157	146	1318	Michael Rollins		Sr	North Point		19:53.1
158	147	1254	Connor McDonald		Sr	Chesapeake		19:53.7
159		1249	Cameron Burgess		Jr	CH Flowers		20:03.5
160	148	1281	Adlai Traver		So	Great Mills		20:05.0
161	149	1313	Devin Brown		Sr	North Point		20:13.8
162	150	1303	Ian WilSon		So	James Hubert Blake	20:14.9
163	151	1266	Alexander Dessiatoun	Jr	Eleanor Roosevelt	20:19.4
164	152	1348	Ephraim Alfa		Sr	Parkdale		20:30.1
165	153	1349	Marcus Berkel		Jr	Parkdale		20:57.9
166	154	1236	Andrew Ibezimako	Jr	Bowie			21:01.7
167	155	1335	Ariel Parada		Jr	Northwestern		21:04.7
168	156	1353	Akorede Olayiwola	Sr	Parkdale		21:22.0
169	157	1338	Jerimiah Vega		Jr	Northwestern		21:25.6
170	158	1352	Jose Mejia		So	Parkdale		21:25.9
171	159	1284	Brandon gardner		Jr	Henry A. Wise		22:06.1
172	160	1334	Elijah Murphy		Sr	Northwestern		22:15.5
173	161	1339	Alexis Yanes		Sr	Northwestern		22:23.8
174	162	1286	Carlton Powell 		Jr	Jr	Henry A. Wise	23:16.3
175	163	1283	Collin Brown		Jr	Henry A. Wise		25:07.7

1. Severna Park        
            4    6    7    9   11  (34) (83) =    37
         Kevin Hines, Clay Whitney, Joshua Tucker, Andrew Forsyth, Jacob Delink,
         Matt Cambo, Joe Soderstrom
  2. Dulaney             
            2   15   16   21   25  (27) (54) =    79
         Eric Walz, Austin Carey, Sean Smyth, Andrew King, Elijah Hawkins,
         Adolfo Carvalho, Rex Ledesma
  3. Walt Whitman        
            1    5   22   23   59  (80)(127) =   110
         Evan Woods, Amir Khaghani, Ben Gersch, Alex Roederer, Preston Scherr,
         William Ryba, Sebastian Nichols
  4. Northwest           
            3   12   33   66   72 (117)(140) =   186
         Diego Zarate, Brendan Rhoderick, Brandon Kureshi, Rory O'Neil, Chase
         Osborne, Sam Weingord, Komlan Attiogbe
  5. Bethesda-Chevy Chase
           20   30   35   50   52  (73) (87) =   187
         Dylan Kannapell, Sam Baker, Lucas Heinzerling, Robert Chance, Josh Fry,
         Sebastian Jones, Jonah Rosenblum
  6. Walter Johnson      
           17   29   31   43   79  (95)      =   199
         Itai Bezherano, Jp Burklow, Sam Hayden, Benjamin Resnick, Daniel
         Singer, Patrick Winter
  7. Winston Churchill   
           18   28   45   46   74  (77)(103) =   211
         Arturo Woodward-Mon, David Fitzgerald, Brendan Fagan, Jacob Smith,
         Mitchell Welter, Grant Haskins, Michael Hughes
  8. Thomas S. Wootton   
           10   26   36   48   98 (110)(111) =   218
         Patrick Munro, Nathan Nadal, Jacob Rushkoff, Cliff Tilley, Hiroyuki
         Wakabayashi, Colin Sybing, Samuel Blackman
  9. Broadneck           
           14   37   39   62   81  (97)(108) =   233
         Ben Eckley, Michael Weber, Andrew Stag, Grameme Joyce, Will Tilghman,
         Sam Taylor, Zac Barton
 10. South River         
           32   38   47   61   71  (75) (84) =   249
         Jack Crino, Patrick Watson, Stephan Kulick, Tommy Williams, Ryan
         Bergamini, David Escalara, Nikita Kulick
 11. Howard              
           41   44   53   60   69  (89)(119) =   267
         Nicholas Deamer, Steven Borisko, Gavin Reynolds, Ryan GunderSon, Ian
         Kappey, Ray Smith, Brian Goulet
 12. Richard Montgomery  
            8   49   57   65   91 (126)      =   270
         Rohann Asfaw, David Silverberg, Jackson Walker, Joachim El-Masry, Matt
         Agboola, Emmanuel Porquin
 13. Paint Branch        
           13   58   85   96  100 (132)      =   352
         Lorenzo Neil, Ryun AnderSon, Mieron Tewelde, Steven AnderSon, Shane
         McGovern, Yoseph Gebru
 14. Sherwood            
           24   63   70  102  109 (115)(124) =   368
         Christian Mercado-Ruiz, Donovan Lacey, Colin Loiacono, Ethan Glaudmans,
         Matthew Post, Robert Hanlon, Owen Miller
 15. James Hubert Blake  
           42   56   86  122  128 (138)(150) =   434
         James Newport, Joshua Oxley, Ben Haley, Brian Hung, John Stout, Evan
         Pollack, Ian WilSon
 16. Eleanor Roosevelt   
           40   93   94  107  121 (123)(151) =   455
         Edward Belsoi, Hylton Irons, Bryce Dubayah, Tim Crane, Opeyemi
         Olayiwola, David Moore, Alexander Dessiatoun
 17. Chesapeake          
           55   67   92  120  125 (142)(147) =   459
         Jake Daubert, Charles Wood, Gus Daubert, Alex Vanvalkenbur, Matt
         Clewley, Luke Kellett, Connor McDonald
 18. Great Mills         
           19   51  116  139  141 (143)(148) =   466
         Robert Romano, Ian Madden, Sam Feddersen, Zachary Arrends, Cody Polk,
         Jeremy Andreson, Adlai Traver
 19. Leonardtown         
           76   82  104  106  112 (129)(134) =   480
         Stephen Henkel, Parker McDowell, Sean Oroark, Samuel Sweet, Matthew
         Whitleys, Mitchell Owen, Sam Katulich
 20. Bowie               
           78   99  105  113  130 (154)      =   525
         Markeese Miller, Andrew Sheppard, Cheyenne Goldfarb, Menelik Eldridge,
         J'aun Johnson, Andrew Ibezimako
 21. North Point         
           90  101  114  131  136 (146)(149) =   572
         Quentin Oglesby, Eric Ford, Alexander Huibsch, Tyler Whitsett,
         Jonathan Martinez, Michael Rollins, Devin Brown
 22. Parkdale            
           64  118  144  152  153 (156)(158) =   631
         Derse Feyssa, Jese Vasquez, Olatunji Onigbanjo, Ephraim Alfa, Marcus
         Berkel, Akorede Olayiwola, Jose Mejia
 23. Henry A. Wise       
           68  133  137  145  159 (162)(163) =   642
         Jabriel Jackson, Webster Allen, Donvan Smith, Darren Sims, Brandon
         gardner, Carlton Powell Jr, Collin Brown
 24. Northwestern        
           88  135  155  157  160 (161)      =   695
         Estifanos Asfaw, Joshua Falcone, Ariel Parada, Jerimiah Vega, Elijah
         Murphy, Alexis Yanes
 

2014 MARYLAND STATE XC CHAMPIONSHIPS						
GIRLS 4A RESULTS						
HEREFORD HIGH SCHOOL: November 8th, 2014						
Place	Team PL	No.	Name			Year	School			Final Time
1	1	1030	Nora McUmber		Sr	Bethesda-Chevy Chase	18:39.9
2		1022	Maria Coffin		So	Annapolis		18:50.6
3	2	1219	Lucy Srour		Sr	Winston Churchill	18:56.9
4	3	1203	Abigail Green		Fr	Walter Johnson		18:57.5
5		1190	Grace Dellapa		Jr	Thomas S. Wootton	19:11.5
6	4	1083	Lucie Noall		Sr	Clarksburg		19:20.1
7	5	1208	Emily Murphy		Jr	Walter Johnson		19:29.3
8	6	1110	Gabby Rayner		Sr	Howard			19:37.7
9	7	1206	Katrione Kirsch		So	Walter Johnson		19:38.0
10	8	1089	Kristin Meek		Jr	Dulaney			19:41.5
11	9	1069	Charlotte Bader		So	Chesapeake		19:43.4
12	10	1218	Julia Reicin		So	Winston Churchill	19:45.2
13	11	1178	Amanda Hayes-Puttfa	Jr	Sherwood		19:50.1
14	12	1129	Rachel Nueslein		So	North Point		20:01.2
15	13	1204	Kiernan Keller		Sr	Walter Johnson		20:04.5
16	14	1055	Erin Dougherty		Sr	Broadneck		20:07.4
17		1134	Sofia Zarate		So	Northwest		20:08.1
18	15	1058	Natalia Jacobo		So	Broadneck		20:09.3
19	16	1163	Sophie El-Masry		Jr	Richard Montgomery	20:11.7
20	17	1131	Teghan Simonton		Sr	North Point		20:12.5
21	18	1200	Olivia Woods		So	Walt Whitman		20:18.4
22	19	1029	Kat McNeill		Sr	Bethesda-Chevy Chase	20:23.8
23	20	1027	Abby Fry		Sr	Bethesda-Chevy Chase	20:24.8
24	21	1028	Abigail Levine		Jr	Bethesda-Chevy Chase	20:26.4
25	22	1141	Bethlehem Taye		Jr	Paint Branch		20:29.2
26	23	1202	Jasmine Garrett		Jr	Walter Johnson		20:43.3
27	24	1087	Dorrie Gaeng		Fr	Dulaney			20:43.7
28	25	1198	Erin O'Connor		Jr	Walt Whitman		20:43.8
29	26	1180	Maddie Peloff		Jr	Sherwood		20:45.2
30	27	1205	Sadie Keller		Fr	Walter Johnson		20:48.7
31		1103	Annie Imhof		So	Great Mills		20:51.4
32	28	1169	Rebecca Bosanko		Jr	Severna Park		20:54.7
33	29	1090	Jessica Meek		So	Dulaney			20:55.1
34	30	1032	Madison Silver		So	Bethesda-Chevy Chase	21:00.1
35	31	1170	Catie Cambon		Fr	Severna Park		21:01.6
36	32	1166	Cynthia Kipserem	Jr	Richard Montgomery	21:02.0
37	33	1080	Lily Lippert		Fr	Clarksburg		21:02.0
38	34	1171	Becca Collings		Jr	Severna Park		21:02.0
39		1133	Gaby Go			Sr	Northwest		21:02.4
40	35	1189	Reilly Wagner		Sr	South River		21:03.9
41	36	1216	Paula Kleyman		Sr	Winston Churchill	21:05.4
42	37	1111	Winne Tsao		Sr	Howard			21:07.4
43	38	1212	Kathryn Clem		Sr	Winston Churchill	21:08.8
44	39	1082	Holly Mordoff		Jr	Clarksburg		21:09.8
45	40	1162	Nefrit El-masry		Fr	Richard Montgomery	21:11.1
46	41	1088	Brynn Jones		Jr	Dulaney			21:11.9
47	42	1086	Maria Andrade		Sr	Dulaney			21:12.7
48	43	1196	Nicole Ihrie		Sr	Walt Whitman		21:12.9
49	44	1052	Ashley Modeste		Sr	Bowie			21:17.7
50	45	1109	Courtney Mann		So	Howard			21:18.0
51	46	1184	Emily Jacobsen		Sr	South River		21:20.8
52	47	1173	Emma Hand		Jr	Severna Park		21:22.8
53	48	1158	Cierra Wells		Sr	Quince Orchard		21:23.7
54	49	1220	Alexis Veizis		Fr	Winston Churchill	21:24.1
55	50	1120	Joslyn Brodfuehrer	So	Leonardtown		21:27.4
56	51	1113	Riani Carr		Jr	James Hubert Blake	21:28.2
57	52	1150	Maya Jacobson		So	Quince Orchard		21:28.5
58	53	1188	Caroline Tyrrell	So	South River		21:30.2
59	54	1105	Haylee Committee	Jr	Howard			21:30.5
60	55	1215	Victoria Haass		Jr	Winston Churchill	21:31.2
61	56	1181	Leah Peloff		Fr	Sherwood		21:31.5
62	57	1177	Amelia Guenterberg	Fr	Sherwood		21:32.9
63	58	1154	Isabelle Sajonia	Fr	Quince Orchard		21:34.1
64	59	1107	Taylor Jaranyi		Jr	Howard			21:39.6
65	60	1108	Emily Magoon		So	Howard			21:39.7
66		1023	Avery Cunningham	So	Annapolis		21:40.2
67	61	1025	Marie Caspard		Jr	Bethesda-Chevy Chase	21:41.1
68	62	1152	Eliana Krakovsky	So	Quince Orchard		21:43.8
69	63	1092	Molly Turlington	Jr	Dulaney			21:43.9
70	64	1201	Melanie Cirillo		Sr	Walter Johnson		21:44.9
71	65	1172	Sydney Hamracek		Jr	Severna Park		21:48.2
72	66	1059	Elaine Jaross		Jr	Broadneck		21:49.4
73	67	1091	Carly Sniffen		Sr	Dulaney			21:50.5
74	68	1026	Katherine Ellis		So	Bethesda-Chevy Chase	21:54.6
75	69	1062	Alexis Baynes		Sr	CH Flowers		21:55.0
76	70	1117	Catherine Oberfield	Jr	James Hubert Blake	21:55.7
77	71	1081	Shea McCloskey		Jr	Clarksburg		21:57.1
78	72	1116	Holyna Nhean		Jr	James Hubert Blake	21:57.2
79	73	1054	Michaela Brown		Jr	Broadneck		21:57.7
80	74	1106	Emily Hawkins		So	Howard			21:58.3
81	75	1160	Amelia Cowan		So	Richard Montgomery	22:01.4
82	76	1199	Nora Winkler		So	Walt Whitman		22:02.1
83	77	1114	Abigail Hines		Jr	James Hubert Blake	22:02.5
84	78	1186	Caitlin Pierson		Sr	South River		22:03.5
85	79	1174	Elizabeth Montagnino	Sr	Severna Park		22:12.5
86	80	1187	Katie Sullivan		Fr	South River		22:17.9
87	81	1168	Daniela Quiros		Sr	Richard Montgomery	22:19.4
88	82	1145	Cassidy Coates		Sr	Perry Hall		22:19.8
89	83	1175	Megan Nelson		Sr	Severna Park		22:19.9
90	84	1122	Liana Foianini		So	Leonardtown		22:20.1
91	85	1098	Anne Dickerson		Fr	Eleanor Roosevelt	22:20.5
92	86	1071	Jordan Collins		Sr	Chesapeake		22:21.5
93	87	1185	Kiki Mackowiak		So	South River		22:21.6
94	88	1121	Raquel Drexel		Fr	Leonardtown		22:22.1
95	89	1072	Nina Greger		Fr	Chesapeake		22:24.5
96	90	1195	Sarah Friedman		Sr	Walt Whitman		22:29.0
97	91	1192	Elisabeth Dehareng	Jr	Walt Whitman		22:30.0
98	92	1151	Maddie Jamsa		Fr	Quince Orchard		22:30.6
99	93	1084	Kayla Roy		Fr	Clarksburg		22:31.1
100	94	1161	Brennis Dulaney		Sr	Richard Montgomery	22:36.4
101	95	1060	Kara Kishis		Sr	Broadneck		22:38.6
102	96	1217	Griffin Myers		Jr	Winston Churchill	22:38.7
103	97	1078	Sabriana Carpenter	Jr	Clarksburg		22:39.0
104	98	1167	Emily Newcombe		Jr	Richard Montgomery	22:39.4
105	99	1182	Genevieve Zillich	So	Sherwood		22:40.0
106	100	1155	Julia Sloan		Fr	Quince Orchard		22:43.9
107	101	1139	Zuri Rashad		Fr	Paint Branch		22:44.6
108	102	1056	Gabi Worgo		So	Broadneck		22:45.3
109	103	1148	Bailey Martini		Jr	Perry Hall		22:45.7
110	104	1140	Mary Sam		Sr	Paint Branch		22:46.6
111	105	1057	Audrey Flack		So	Broadneck		22:54.6
112	106	1183	Meghan Dean		So	South River		22:54.8
113	107	1073	Madeline Nettleton	Jr	Chesapeake		22:57.2
114	108	1176	Karyn Delauder		So	Sherwood		22:59.4
115	109	1124	Sharon Kerwin		Sr	Leonardtown		23:01.2
116	110	1123	Danielle Gore		Fr	Leonardtown		23:17.2
117	111	1144	Anna Ciattei		Sr	Perry Hall		23:18.4
118	112	1077	Yasmine Boumaiz		Jr	Clarksburg		23:20.4
119		1104	Gabrielle Glasco	Jr	Henry A. Wise		23:21.6
120	113	1094	Alyson Allen		So	Eleanor Roosevelt	23:24.8
121	114	1136	Kyra Badrian		So	Paint Branch		23:27.3
122	115	1143	Julia Ciattei		Sr	Perry Hall		23:27.4
123	116	1096	Darien Colson-Fearo	Sr	Eleanor Roosevelt	23:28.3
124	117	1193	Lena Feldman		So	Walt Whitman		23:28.4
125	118	1142	Anna-Caroli CaruSo	Sr	Perry Hall		23:28.8
126	119	1099	Abigail Miller		Fr	Eleanor Roosevelt	23:30.1
127	120	1179	Jacqueline Noland	Jr	Sherwood		23:37.2
128	121	1126	Anika Blackman		Jr	North Point		23:37.5
129	122	1153	Megan McDanald		Jr	Quince Orchard		23:42.8
130	123	1070	Taylor Coho		Jr	Chesapeake		23:42.9
131	124	1119	Kassidee Boyce		Jr	Leonardtown		24:01.4
132	125	1132	Natalie Warren		Fr	North Point		24:06.6
133	126	1125	Ayanna Weems		Sr	Leonardtown		24:13.1
134	127	1138	Cassady Kutz		Fr	Paint Branch		24:14.4
135		1446	Obichi Omwukwe		SR	Parkdale		24:33.9
136	128	1130	Anna Radtke		Jr	North Point		24:34.1
137	129	1118	Lily Prokop		Sr	James Hubert Blake	24:36.8
138	130	1074	Nina Swisher		So	Chesapeake		24:37.7
139	131	1146	Brianna Fachler		Sr	Perry Hall		24:38.5
140		1447	Ashley Gbedo		SR	Parkdale		24:43.1
141	132	1075	Catherine Wood		Fr	Chesapeake		24:43.1
142	133	1046	Felicia Haidara		Jr	Bowie			25:18.2
143	134	1112	Malika Ali		Jr	James Hubert Blake	25:33.8
144	135	1093	Caroline Ahalt		Jr	Eleanor Roosevelt	25:35.1
145	136	1147	Cierra Hemp		Sr	Perry Hall		25:36.4
146		1449	Jenifer Cordon		SO	Parkdale		25:45.5
147	137	1456	Khadijah Bland		SR	North Point		25:48.3
148	138	1097	Mary Commins		Sr	Eleanor Roosevelt	25:48.5
149	139	1128	Amita McDonald		So	North Point		25:48.6
150	140	1068	Eri Osunlana		So	CH Flowers		25:57.9
151	141	1063	Saahira Brown		Sr	CH Flowers		26:12.8
152	142	1044	Jasmine Barber		Jr	Bowie			26:20.5
153	143	1066	Jackie Jones		Sr	CH Flowers		26:21.5
154		1039	Nichole Magana		Sr	Bladensburg		26:22.0
155	144	1064	Telicia Farmer		So	CH Flowers		26:47.2
156	145	1067	Deborah Labidou		Sr	CH Flowers		26:56.3
157	146	1135	Nwando Arah		Jr	Paint Branch		26:58.0
158	147	1048	Nashell Ladesma		Fr	Bowie			27:13.2
159	148	1100	Andrea Munoz		Jr	Eleanor Roosevelt	27:15.1
160		1450	Joyann Tyson		SO	Parkdale		27:31.3
161	149	1047	Rachel Kelly		So	Bowie			27:48.6
162		1043	Elsy Sanabria		Jr	Bladensburg		27:52.7
163	150	1115	Marie Muller		Jr	James Hubert Blake	27:52.8
164	151	1050	Megan McCormick		Jr	Bowie			28:18.9
165		1037	Kevona Jones		Fr	Bladensburg		29:35.3
166		1448	Vaskia Bailey		SR	Parkdlae		30:43.6
167		1040	Marglucy Omwega		Fr	Bladensburg		31:32.6

1. Walter Johnson      
            3    5    7   13   23  (27) (64) =    51
         Abigail Green, Emily Murphy, Katrione Kirsch, Kiernan Keller, Jasmine
         Garrett, Sadie Keller, Melanie Cirillo
  2. Bethesda-Chevy Chase
            1   19   20   21   30  (61) (68) =    91
         Nora McUmber, Kat McNeill, Abby Fry, Abigail Levine, Madison Silver,
         Marie Caspard, Katherine Ellis
  3. Winston Churchill   
            2   10   36   38   49  (55) (96) =   135
         Lucy Srour, Julia Reicin, Paula Kleyman, Kathryn Clem, Alexis Veizis,
         Victoria Haass, Griffin Myers
  4. Dulaney             
            8   24   29   41   42  (63) (67) =   144
         Kristin Meek, Dorrie Gaeng, Jessica Meek, Brynn Jones, Maria Andrade,
         Molly Turlington, Carly Sniffen
  5. Howard              
            6   37   45   54   59  (60) (74) =   201
         Gabby Rayner, Winne Tsao, Courtney Mann, Haylee Committee, Taylor
         Jaranyi, Emily Magoon, Emily Hawkins
  6. Severna Park        
           28   31   34   47   65  (79) (83) =   205
         Rebecca Bosanko, Catie Cambon, Becca Collings, Emma Hand, Sydney
         Hamracek, Elizabeth Montagnino, Megan Nelson
  7. Clarksburg          
            4   33   39   71   93  (97)(112) =   240
         Lucie Noall, Lily Lippert, Holly Mordoff, Shea McCloskey, Kayla Roy,
         Sabriana Carpenter, Yasmine Boumaiz
  8. Richard Montgomery  
           16   32   40   75   81  (94) (98) =   244
         Sophie El-Masry, Cynthia Kipserem, Nefrit El-masry, Amelia Cowan,
         Daniela Quiros, Brennis Dulaney, Emily Newcombe
  9. Sherwood            
           11   26   56   57   99 (108)(120) =   249
         Amanda Hayes-Puttfa, Maddie Peloff, Leah Peloff, Amelia Guenterberg,
         Genevieve Zillich, Karyn Delauder, Jacqueline Noland
 10. Walt Whitman        
           18   25   43   76   90  (91)(117) =   252
         Olivia Woods, Erin O'Connor, Nicole Ihrie, Nora Winkler, Sarah
         Friedman, Elisabeth Dehareng, Lena Feldman
 11. Broadneck           
           14   15   66   73   95 (102)(105) =   263
         Erin Dougherty, Natalia Jacobo, Elaine Jaross, Michaela Brown, Kara
         Kishis, Gabi Worgo, Audrey Flack
 12. South River         
           35   46   53   78   80  (87)(106) =   292
         Reilly Wagner, Emily Jacobsen, Caroline Tyrrell, Caitlin Pierson,
         Katie Sullivan, Kiki Mackowiak, Meghan Dean
 13. Quince Orchard      
           48   52   58   62   92 (100)(122) =   312
         Cierra Wells, Maya Jacobson, Isabelle Sajonia, Eliana Krakovsky,
         Maddie Jamsa, Julia Sloan, Megan McDanald
 14. James Hubert Blake  
           51   70   72   77  129 (134)(150) =   399
         Riani Carr, Catherine Oberfield, Holyna Nhean, Abigail Hines, Lily
         Prokop, Malika Ali, Marie Muller
 15. North Point         
           12   17  121  125  128 (137)(139) =   403
         Rachel Nueslein, Teghan Simonton, Anika Blackman, Natalie Warren, Anna
         Radtke,  Khadijah      Bland, Amita McDonald
 16. Chesapeake          
            9   86   89  107  123 (130)(132) =   414
         Charlotte Bader, Jordan Collins, Nina Greger, Madeline Nettleton,
         Taylor Coho, Nina Swisher, Catherine Wood
 17. Leonardtown         
           50   84   88  109  110 (124)(126) =   441
         Joslyn Brodfuehrer, Liana Foianini, Raquel Drexel, Sharon Kerwin,
         Danielle Gore, Kassidee Boyce, Ayanna Weems
 18. Paint Branch        
           22  101  104  114  127 (146)      =   468
         Bethlehem Taye, Zuri Rashad, Mary Sam, Kyra Badrian, Cassady Kutz,
         Nwando Arah
 19. Perry Hall          
           82  103  111  115  118 (131)(136) =   529
         Cassidy Coates, Bailey Martini, Anna Ciattei, Julia Ciattei,
         Anna-Caroli CaruSo, Brianna Fachler, Cierra Hemp
 20. Eleanor Roosevelt   
           85  113  116  119  135 (138)(148) =   568
         Anne Dickerson, Alyson Allen, Darien Colson-Fearo, Abigail Miller,
         Caroline Ahalt, Mary Commins, Andrea Munoz
 21. Bowie               
           44  133  142  147  149 (151)      =   615
         Ashley Modeste, Felicia Haidara, Jasmine Barber, Nashell Ladesma,
         Rachel Kelly, Megan McCormick
 22. CH Flowers          
           69  140  141  143  144 (145)      =   637
         Alexis Baynes, Eri Osunlana, Saahira Brown, Jackie Jones, Telicia
         Farmer, Deborah Labidou



Return to Top

Email | About