MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Glory Days Invitational
Glory Days Invitational History
Hosted By:
Manassas, Virginia
2014-10-11

Results from tristaterunnur.com
2014 Glory Days Invitational Seeded Boys
October 11, 2014
Results By Commonwealth Race Management
Overall Finish List - Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   1677  Andrew Hunter         Loudoun Valley                            15:44  5:05/M        
    2      2   1793  Tyler Cox-Philyaw     Millbrook                                 16:05  5:11/M        
    3      3    441  Ryan McGorty          Chantilly                                 16:11  5:13/M        
    4      4    511  Eric Walz             Dulaney High School                       16:19  5:16/M        
    5      5   1910  Jack Wavering         Our Lady of Good Counsel                  16:24  5:17/M        
    6      6    485  Adolfo Carvalho       Dulaney High School                       16:27  5:18/M        
    7      7    363  Brent Bailey          Centreville*                              16:32  5:20/M        
    8      8     25  Aviad Gebrehiwot      Annandale                                 16:32  5:20/M        
    9      9    815  Tristan Colaizzi      Georgetown Day School                     16:34  5:21/M        
   10     10   2684  Christopher Blagg     Thomas Jefferson S&T                      16:35  5:21/M        
   11     11   2711  Saurav Velleleth      Thomas Jefferson S&T                      16:35  5:21/M        
   12     12    290  Ethan Newland         Broad Run                                 16:38  5:22/M        
   13  (< 5)   1182  Patrick Myers         James W. Robinson                         16:38  5:22/M        
   14     13   2690  Nate Foss             Thomas Jefferson S&T                      16:42  5:23/M        
   15     14   1271  Aaron Arslan          John Handley                              16:43  5:24/M        
   16     15   2289  Liam Walsh            Quince Orchard High School                16:43  5:24/M        
   17     16   1901  Kevin McGivern        Our Lady of Good Counsel                  16:43  5:24/M        
   18     17    814  Ezekiel Cohen         Georgetown Day School                     16:46  5:25/M        
   19     18   2998  Timothy Ward          West Springfield                          16:47  5:25/M        
   20     19    483  Austin Carey          Dulaney High School                       16:48  5:25/M        
   21     20    493  Elijah Hawkins        Dulaney High School                       16:50  5:26/M        
   22     21   2143  John Deker            Potomac Falls                             16:50  5:26/M        
   23     22    494  Andrew King           Dulaney High School                       16:51  5:26/M        
   24     23   2867  Christopher Mutty     Washington-Lee High School                16:51  5:26/M        
   25     24   2074  Sean Tully            Pope John Paul the Great Catholi          16:52  5:26/M        
   26     25   3190  Arturo Woodward-MontesWinston Churchill High School             16:52  5:26/M        
   27     26    507  Sean Smyth            Dulaney High School                       16:53  5:27/M        
   28     27   2146  Chris Galloway        Potomac Falls*                            16:54  5:27/M        
   29     28    832  Aidan Pillard         Georgetown Day School                     16:55  5:27/M        
   30     29   1997  Josh Small            Patriot High School                       16:56  5:28/M        
   31     30   1214  Andrew Shade          James Wood High School                    17:01  5:29/M        
   32     31   2494  Andrew Mccool         South Lakes                               17:02  5:30/M        
   33     32    631  Brandon Wells         Freedom (South Riding)                    17:05  5:31/M        
   34     33    442  Brandon McGorty       Chantilly                                 17:05  5:31/M        
   35     34    128  Sam Baker             Bethesda-Chevy Chase High School          17:06  5:31/M        
   36     35   1909  Jimmy Vazzana         Our Lady of Good Counsel                  17:07  5:31/M        
   37     36    261  Ihab Benlamkaddem     Broad Run                                 17:10  5:32/M        
   38     37     92  Connor Moses          Atlee                                     17:10  5:32/M        
   39     38    911  Jacob Floam           Gonzaga College High School               17:11  5:33/M        
   40     39   2415  Jake Gosselin         Sidwell Friends  School                   17:11  5:33/M        
   41     40   2285  Ben Thoms             Quince Orchard High School                17:11  5:33/M        
   42     41    942  Harry Monroe          Gonzaga College High School               17:11  5:33/M        
   43  (< 5)    209  Mason Bragg           Briar Woods                               17:12  5:33/M        
   44     42   1895  George Drewyer        Our Lady of Good Counsel                  17:12  5:33/M        
   45     43     87  Gabriel Hawkins *     Atlee                                     17:12  5:33/M        
   46     44   3265  Joshua Cromwell       Woodgrove                                 17:12  5:33/M        
   47     45   2424  Christian Roberts     Sidwell Friends  School                   17:13  5:33/M        
   48     46   1728  Joseph Hewitt         Manchester High School                    17:13  5:33/M        
   49     47   2870  Patrick Odlum         Washington-Lee High School                17:13  5:33/M        
   50     48   1770  Alex Pierce           McLean                                    17:13  5:33/M        
   51     49   3211  Ashenafi Kidanu       Woodbridge                                17:14  5:34/M        
   52  (< 5)    222  Jack Joyce            Briar Woods                               17:15  5:34/M        
   53     50    454  Christopher Wigle     Chantilly                                 17:16  5:34/M        
   54     51   2974  Evan Fabish           West Springfield                          17:17  5:35/M        
   55     52   2706  Nathan Riopelle       Thomas Jefferson S&T                      17:18  5:35/M        
   56     53    381  Dan Horoho            Centreville                               17:18  5:35/M        
   57     54   2982  Andrew Lackey         West Springfield                          17:18  5:35/M        
   58     55   3188  Mitchell Welter       Winston Churchill High School             17:18  5:35/M        
   59     56   3139  Brendan Fagan         Winston Churchill High School             17:19  5:35/M        
   60     57   2154  Michael Johnson       Potomac Falls                             17:19  5:35/M        
   61     58   1738  Ben Taminger*         Manchester High School                    17:22  5:36/M        
   62  (< 5)    235  Will Smagh            Briar Woods                               17:25  5:37/M        
   63     59   2155  Jacob Kloman          Potomac Falls                             17:25  5:37/M        
   64     60    430  Evan Compton          Chantilly                                 17:26  5:37/M        
   65     61   2921  Zachary Lindsey       West Potomac                              17:26  5:37/M        
   66  (< 5)   2807  Maximilian Leonard    Wakefield High School                     17:28  5:38/M        
   67     62   1900  Matt Lopez            Our Lady of Good Counsel                  17:28  5:38/M        
   68     63    137  Sebastian Jones       Bethesda-Chevy Chase High School          17:29  5:38/M        
   69     64   2059  Andre Gallant         Pope John Paul the Great Catholi          17:30  5:39/M        
   70     65   2169  Nathan Smith          Potomac Falls                             17:30  5:39/M        
   71     66   2924  Cullen O'Boyle        West Potomac                              17:30  5:39/M        
   72     67   2993  Andrew Smith          West Springfield                          17:30  5:39/M        
   73     68   3269  Devin Geier           Woodgrove                                 17:31  5:39/M        
   74     69    620  Tyler Lichtenberg     Freedom (South Riding)                    17:31  5:39/M        
   75     70   1742  Sean Wolfe*           Manchester High School                    17:31  5:39/M        
   76     71    375  Ryan French           Centreville                               17:32  5:39/M        
   77     72   2496  Sean Miller           South Lakes                               17:32  5:39/M        
   78     73    959  Will Wimbish          Gonzaga College High School               17:32  5:39/M        
   79     74    440  Nicholas Marotta      Chantilly                                 17:32  5:39/M        
   80     75   1309  Connery Ryon          Kettle Run                                17:33  5:40/M        
   81     76    838  Jackson Todd          Georgetown Day School                     17:33  5:40/M        
   82     77   2857  James Gusmer          Washington-Lee High School                17:33  5:40/M        
   83     78   2406  Sam Blazes            Sidwell Friends  School                   17:34  5:40/M        
   84     79   1903  Jeff Moxley           Our Lady of Good Counsel                  17:35  5:40/M        
   85     80   1300  Dylan Cooke           Kettle Run                                17:35  5:40/M        
   86     81   1998  Ryan Small            Patriot High School                       17:37  5:41/M        
   87     82   1270  Tanner Walker         John Champe High School                   17:37  5:41/M        
   88     83   2903  Michael Bell          West Potomac                              17:38  5:41/M        
   89     84   1580  David Clark           Loudoun County                            17:38  5:41/M        
   90     85   2967  Matt Blackburn        West Springfield                          17:39  5:42/M        
   91     86   1679  Cade Kiely            Loudoun Valley                            17:39  5:42/M        
   92     87    495  Rex Ledesma           Dulaney High School                       17:39  5:42/M        
   93     88   2263  Christian McCann      Quince Orchard High School                17:39  5:42/M        
   94     89    952  Peter Sikorsky        Gonzaga College High School               17:39  5:42/M        
   95     90    809  Liam Albrittain       Georgetown Day School                     17:40  5:42/M        
   96     91   1999  Eric Speeney          Patriot High School                       17:40  5:42/M        
   97     92   1684  Nick Mercuro          Loudoun Valley                            17:40  5:42/M        
   98     93   1719  Andrew Akright        Manchester High School                    17:41  5:42/M        
   99     94   2877  Matthew Tatum         Washington-Lee High School                17:41  5:42/M        
  100     95    285  Daniel Marks          Broad Run                                 17:41  5:42/M        
  101     96    908  John Colucci          Gonzaga College High School               17:41  5:42/M        
  102     97   2996  Nahom Teshome         West Springfield                          17:41  5:42/M        
  103     98   2865  Isaac Mortimer-Lotke  Washington-Lee High School                17:42  5:43/M        
  104     99   2156  Andrew Lathrop        Potomac Falls                             17:42  5:43/M        
  105    100    136  Lucas Heinzerling     Bethesda-Chevy Chase High School          17:42  5:43/M        
  106    101   1274  John Delaney          John Handley                              17:43  5:43/M        
  107    102    130  Robert Chance         Bethesda-Chevy Chase High School          17:43  5:43/M        
  108    103   2682  William Baxley        Thomas Jefferson S&T                      17:43  5:43/M        
  109    104    368  Joseph Cottone        Centreville                               17:43  5:43/M        
  110    105   1277  Cole Talton           John Handley                              17:48  5:45/M        
  111    106   2423  Amal Mattoo           Sidwell Friends  School                   17:48  5:45/M        
  112    107     35  Robert Lamb           Annandale                                 17:49  5:45/M        
  113    108    152  Jonah Rosenblum       Bethesda-Chevy Chase High School          17:50  5:45/M        
  114    109   3178  Jacob Smith           Winston Churchill High School             17:51  5:45/M        
  115    110   1624  Bradley Zartman       Loudoun County                            17:51  5:45/M        
  116    111   1657  Colton Bogucki        Loudoun Valley                            17:53  5:46/M        
  117    112    296  Nathan Vigil          Broad Run                                 17:53  5:46/M        
  118    113    147  Christian O'Brien     Bethesda-Chevy Chase High School          17:54  5:46/M        
  119    114   1902  Jeremiah Melton       Our Lady of Good Counsel                  17:54  5:46/M        
  120    115   1792  Tom Carty             Millbrook                                 17:55  5:47/M        
  121    116   1209  Max Lindquist         James Wood High School                    17:56  5:47/M        
  122    117   1303  Devyn Heron           Kettle Run                                17:56  5:47/M        
  123    118   2715  Mitch Woodhouse       Thomas Jefferson S&T                      17:57  5:47/M        
  124    119   1777  Jason Sprouls         McLean                                    17:57  5:47/M        
  125    120   1265  Donald Roessler       John Champe High School                   17:58  5:48/M        
  126    121   1276  Garrett Patnode       John Handley                              17:58  5:48/M        
  127    122    914  Michael Gold          Gonzaga College High School               17:58  5:48/M        
  128    123   1685  Peter Morris          Loudoun Valley                            17:58  5:48/M        
  129    124   2912  Connor Foss           West Potomac                              18:00  5:48/M        
  130    125    390  Brady Madden          Centreville                               18:02  5:49/M        
  131    126   1491  Alessandro Shapiro    Langley                                   18:02  5:49/M        
  132    127   2978  Chris Holland         West Springfield                          18:02  5:49/M        
  133    128   1311  Alec Sekelsky         Kettle Run                                18:03  5:49/M        
  134    129   3279  Aedan Pettit          Woodgrove                                 18:04  5:50/M        
  135  (< 5)   2542  Joey Gaines           St. Albans School                         18:05  5:50/M        
  136    130   3149  Grant Haskins         Winston Churchill High School             18:07  5:51/M        
  137    131   1741  Ryan Wolfe*           Manchester High School                    18:08  5:51/M        
  138    132   1615  Jack Staples          Loudoun County                            18:09  5:51/M        
  139    133   1971  Mattew Blair          Patriot High School                       18:10  5:52/M        
  140    134   2860  Noah Kennedy          Washington-Lee High School                18:11  5:52/M        
  141    135   2411  Julian Dixon          Sidwell Friends  School                   18:12  5:52/M        
  142    136   1727  Daniel Hammel*        Manchester High School                    18:12  5:52/M        
  143    137   2242  Devin Cain            Quince Orchard High School                18:13  5:53/M        
  144    138   2908  Nicholas Cucinotta    West Potomac                              18:13  5:53/M        
  145    139     80  Tre Fields            Atlee                                     18:15  5:53/M        
  146    140    431  Joey Cronin           Chantilly                                 18:15  5:53/M        
  147    141   1759  Korey Blodgett        McLean                                    18:16  5:54/M        
  148    142   1481  Danny Kostelancik     Langley                                   18:17  5:54/M        
  149    143   2935  John Whitney          West Potomac                              18:17  5:54/M        
  150    144    829  Noah Kravitz          Georgetown Day School                     18:17  5:54/M        
  151    145    435  Rajiv Gupta           Chantilly                                 18:18  5:54/M        
  152    146   1586  Jesse Dineen          Loudoun County                            18:18  5:54/M        
  153    147   1275  Casey Marchant        John Handley                              18:18  5:54/M        
  154    148   2691  Remy Freire           Thomas Jefferson S&T                      18:18  5:54/M        
  155    149    275  Brendan Gallagher     Broad Run                                 18:19  5:55/M        
  156    150   1466  Brendan Coffey        Langley                                   18:21  5:55/M        
  157    151   1693  Kiran Sweatte         Loudoun Valley                            18:21  5:55/M        
  158    152   1617  Nick Vaka             Loudoun County                            18:21  5:55/M        
  159    153   2483  Mitchell Drier        South Lakes                               18:22  5:55/M        
  160    154   1683  Andrew McAlister      Loudoun Valley                            18:22  5:55/M        
  161    155   1806  Justin Wiseman        Millbrook                                 18:22  5:55/M        
  162    156   3260  Alex Brown            Woodgrove                                 18:23  5:56/M        
  163    157   2160  Richard Middlebrooks  Potomac Falls                             18:23  5:56/M        
  164    158   1262  Sean Pickering        John Champe High School                   18:24  5:56/M        
  165    159   2931  Carter Sibley         West Potomac                              18:24  5:56/M        
  166    160   1304  Daniel LaFever        Kettle Run                                18:24  5:56/M        
  167    161   3150  Michael Hughes        Winston Churchill High School             18:26  5:57/M        
  168    162    904  Paul Campion          Gonzaga College High School               18:28  5:57/M        
  169    163   1980  Jonathan Hubler       Patriot High School                       18:28  5:57/M        
  170    164    383  Nakul Karandikar      Centreville                               18:29  5:58/M        
  171    165   3215  Kyle Misencik         Woodbridge                                18:30  5:58/M        
  172    166    760  Beamlak Hailemariam   George Mason                              18:30  5:58/M        
  173    167   3209  Philippe Demartin     Woodbridge                                18:30  5:58/M        
  174    168    269  Kevin Corella         Broad Run                                 18:31  5:58/M        
  175    169     18  Yonatan Ayele         Annandale                                 18:31  5:58/M        
  176    170   3222  Andrew Yost           Woodbridge                                18:32  5:59/M        
  177    171    770  James Schneider       George Mason                              18:32  5:59/M        
  178    172    393  Ryan Mcllwee          Centreville                               18:32  5:59/M        
  179    173   1585  Stephen Cypher        Loudoun County                            18:32  5:59/M        
  180    174   1272  Alex Bock             John Handley                              18:33  5:59/M        
  181    175     51  Raphael Yu            Annandale                                 18:33  5:59/M        
  182    176   3258  Stephen Bath          Woodgrove                                 18:34  5:59/M        
  183    177   1295  Marshall Adzima       Kettle Run                                18:36  6:00/M        
  184    178     95  Beau Rowland *        Atlee                                     18:37  6:00/M        
  185    179     82  Andrew Franco *       Atlee                                     18:38  6:01/M        
  186    180    826  Matthew Ishimaru      Georgetown Day School                     18:38  6:01/M        
  187    181   2429  Philip Wright         Sidwell Friends  School                   18:39  6:01/M        
  188    182   1273  Bennett Crow          John Handley                              18:40  6:01/M        
  189    183   1204  Jacksen Costa         James Wood High School                    18:40  6:01/M        
  190    184   2490  John LeBerre          South Lakes                               18:41  6:02/M        
  191    185   1609  Bryan Rombach         Loudoun County                            18:42  6:02/M        
  192    186    617  Noah Howell           Freedom (South Riding)                    18:43  6:02/M        
  193    187   3285  Collin Shipp          Woodgrove                                 18:43  6:02/M        
  194    188   1768  Nicholas Malhotra     McLean                                    18:43  6:02/M        
  195    189   1205  Joseph Costello       James Wood High School                    18:45  6:03/M        
  196    190   1799  Kevin Kleinegger      Millbrook                                 18:46  6:03/M        
  197    191   1974  Tyler Estrada         Patriot High School                       18:46  6:03/M        
  198    192   3259  Aidan Bergel          Woodgrove                                 18:47  6:04/M        
  199    193   2070  Nate Raffier          Pope John Paul the Great Catholi          18:47  6:04/M        
  200    194   2421  Jack Knibb            Sidwell Friends  School                   18:49  6:04/M        
  201    195   2275  Matthew Owens         Quince Orchard High School                18:50  6:05/M        
  202    196    755  Jonathan Gilmour      George Mason                              18:51  6:05/M        
  203    197    607  Carter Beardsley      Freedom (South Riding)                    18:51  6:05/M        
  204    198   1207  Josh Dansie           James Wood High School                    18:52  6:05/M        
  205  (< 5)    241  Jacob Woody           Briar Woods                               18:52  6:05/M        
  206    199   1796  Tod Hart              Millbrook                                 18:53  6:05/M        
  207    200   1248  Eric Fuller           John Champe High School                   18:57  6:07/M        
  208    201    608  Tobin Bell            Freedom (South Riding)                    18:57  6:07/M        
  209  (< 5)   2569  Nikolai Medish        St. Albans School                         19:00  6:08/M        
  210    202   1490  Tyler Schley          Langley                                   19:02  6:08/M        
  211    203    270  Zachary Corley        Broad Run                                 19:02  6:08/M        
  212    204     73  Michael Bright *      Atlee                                     19:04  6:09/M        
  213    205   1773  Thomas Richards       McLean                                    19:05  6:09/M        
  214    206   1210  Kieran Orndorff       James Wood High School                    19:06  6:10/M        
  215    207    756  Timothy Gilmour       George Mason                              19:08  6:10/M        
  216    208   1774  David Russell         McLean                                    19:09  6:11/M        
  217    209   2061  Alex Hawley           Pope John Paul the Great Catholi          19:11  6:11/M        
  218    210   1976  Damian Grant          Patriot High School                       19:12  6:12/M        
  219    211   3207  Alazar Aklilu         Woodbridge                                19:18  6:14/M        
  220    212    626  Quintin Roper         Freedom (South Riding)                    19:21  6:15/M        
  221    213     26  Omar Ghoramah         Annandale                                 19:22  6:15/M        
  222    214     22  Youssef El Boukri     Annandale                                 19:22  6:15/M        
  223    215   2075  Josh Watson           Pope John Paul the Great Catholi          19:23  6:15/M        
  224    216   2502  Connor Smith          South Lakes                               19:24  6:15/M        
  225    217   2492  Griffin Low           South Lakes                               19:25  6:16/M        
  226    218   2248  Tadiyah Danforth      Quince Orchard High School                19:27  6:16/M        
  227    219   1790  Jack Blazek           Millbrook                                 19:27  6:16/M        
  228    220   1208  Kevin Konyar          James Wood High School                    19:31  6:18/M        
  229  (< 5)   2529  Evan Drake            St. Albans School                         19:35  6:19/M        
  230  (< 5)   2786  Colin Whelpley        Trinity School at Meadow View             19:36  6:19/M        
  231    221   1260  Ryan Peretin          John Champe High School                   19:40  6:21/M        
  232    222    766  Kiran Menon           George Mason                              19:41  6:21/M        
  233    223   3212  Jason Lee             Woodbridge                                19:43  6:22/M        
  234    224     83  Kieran Fraser         Atlee                                     19:44  6:22/M        
  235    225   1465  David Choi            Langley                                   19:46  6:23/M        
  236    226   1469  Andrew Farnsworth     Langley                                   19:47  6:23/M        
  237    227    630  Blair Smith           Freedom (South Riding)                    19:53  6:25/M        
  238  (> 7)   2716  Devon Wood-Thomas     Thomas Jefferson S&T                      19:57  6:26/M        
  239    228    765  David Matz            George Mason                              20:02  6:28/M        
  240    229    754  Charlie Field         George Mason                              20:07  6:29/M        
  241    230   2486  Max Gillum            South Lakes                               20:19  6:33/M        
  242    231   2053  Wil Adams             Pope John Paul the Great Catholi          20:23  6:35/M        
  243    232   3218  Elmer Sorto           Woodbridge                                20:38  6:39/M        
  244    233   2278  Andrew Poulson        Quince Orchard High School                21:09  6:49/M        
  245    234   1253  Anush Karnati         John Champe High School                   21:45  7:01/M        
  246    235   1460  Devin Bennett         Langley                                   22:00  7:06/M
        
Team Summary Report - Boys


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Dulaney High School                    71               4   6  19  20  22  26  87         
        Top  5 Times: 1:23:15
        Average Time: 16:39

    2 Our Lady of Good Counsel              160               5  16  35  42  62  79 114         
        Top  5 Times: 1:24:54
        Average Time: 16:58

    3 Thomas Jefferson S&T                  189              10  11  13  52 103 118 148         
        Top  5 Times: 1:24:53
        Average Time: 16:58

    4 Chantilly                             220               3  33  50  60  74 140 145         
        Top  5 Times: 1:25:30
        Average Time: 17:06

    4 Georgetown Day School                 220               9  17  28  76  90 144 180         
        Top  5 Times: 1:25:28
        Average Time: 17:05

    6 Potomac Falls                         229              21  27  57  59  65  99 157         
        Top  5 Times: 1:25:58
        Average Time: 17:11

    7 West Springfield                      275              18  51  54  67  85  97 127         
        Top  5 Times: 1:26:31
        Average Time: 17:18

    8 Gonzaga College High School           337              38  41  73  89  96 122 162         
        Top  5 Times: 1:27:14
        Average Time: 17:26

    9 Washington-Lee High School            339              23  47  77  94  98 134             
        Top  5 Times: 1:27:00
        Average Time: 17:24

   10 Centreville                           360               7  53  71 104 125 164 172         
        Top  5 Times: 1:27:07
        Average Time: 17:25

   11 Winston Churchill High School         375              25  55  56 109 130 161             
        Top  5 Times: 1:27:27
        Average Time: 17:29

   12 Manchester High School                398              46  58  70  93 131 136             
        Top  5 Times: 1:27:55
        Average Time: 17:35

   13 Sidwell Friends  School               403              39  45  78 106 135 181 194         
        Top  5 Times: 1:27:58
        Average Time: 17:35

   14 Broad Run                             404              12  36  95 112 149 168 203         
        Top  5 Times: 1:27:41
        Average Time: 17:32

   15 Bethesda-Chevy Chase High School      407              34  63 100 102 108 113             
        Top  5 Times: 1:27:50
        Average Time: 17:34

   16 Loudoun Valley                        413               1  86  92 111 123 151 154         
        Top  5 Times: 1:26:54
        Average Time: 17:22

   17 West Potomac                          472              61  66  83 124 138 143 159         
        Top  5 Times: 1:28:47
        Average Time: 17:45

   18 Quince Orchard High School            475              15  40  88 137 195 218 233         
        Top  5 Times: 1:28:36
        Average Time: 17:43

   19 John Handley                          488              14 101 105 121 147 174 182         
        Top  5 Times: 1:28:30
        Average Time: 17:42

   20 Patriot High School                   497              29  81  91 133 163 191 210         
        Top  5 Times: 1:28:51
        Average Time: 17:46

   21 Kettle Run                            560              75  80 117 128 160 177             
        Top  5 Times: 1:29:31
        Average Time: 17:54

   22 Woodgrove                             573              44  68 129 156 176 187 192         
        Top  5 Times: 1:29:44
        Average Time: 17:56

   23 Atlee                                 576              37  43 139 178 179 204 224         
        Top  5 Times: 1:29:52
        Average Time: 17:58

   24 Loudoun County                        624              84 110 132 146 152 173 185         
        Top  5 Times: 1:30:17
        Average Time: 18:03

   25 South Lakes                           656              31  72 153 184 216 217 230         
        Top  5 Times: 1:31:01
        Average Time: 18:12

   26 Millbrook                             661               2 115 155 190 199 219             
        Top  5 Times: 1:30:01
        Average Time: 18:00

   27 Annandale                             672               8 107 169 175 213 214             
        Top  5 Times: 1:30:47
        Average Time: 18:09

   28 Freedom (South Riding)                685              32  69 186 197 201 212 227         
        Top  5 Times: 1:31:07
        Average Time: 18:13

   29 McLean                                701              48 119 141 188 205 208             
        Top  5 Times: 1:31:14
        Average Time: 18:14

   30 Pope John Paul the Great Catholi      705              24  64 193 209 215 231             
        Top  5 Times: 1:31:43
        Average Time: 18:20

   31 James Wood High School                716              30 116 183 189 198 206 220         
        Top  5 Times: 1:31:14
        Average Time: 18:14

   32 Woodbridge                            762              49 165 167 170 211 223 232         
        Top  5 Times: 1:32:04
        Average Time: 18:24

   33 John Champe High School               781              82 120 158 200 221 234             
        Top  5 Times: 1:32:36
        Average Time: 18:31

   34 Langley                               845             126 142 150 202 225 226 235         
        Top  5 Times: 1:33:28
        Average Time: 18:41

   35 George Mason                          962             166 171 196 207 222 228 229         
        Top  5 Times: 1:34:42
        Average Time: 18:56
  




2014 Glory Days Invitational Varsity B Boys

October 11, 2014

Results By Commonwealth Race Management
Overall Finish List - Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   1514  Micah Hewitson        Linganore High School                     16:55  5:27/M        
    2  (< 5)    979  Abrham Amine          Harrisonburg                              17:02  5:30/M        
    3      2   3367  Ryan Lesmez           Yorktown                                  17:16  5:34/M        
    4      3   1413  Tommy McArdle         Lake Braddock                             17:18  5:35/M        
    5      4   3072  Brett Shaffer         Westfield                                 17:21  5:36/M        
    6      5   2643  Andrew Clark          Tallwood                                  17:25  5:37/M        
    7      6   1513  Brennan Henyon        Linganore High School                     17:30  5:39/M        
    8      7   1388  Matthew Delvecchio    Lake Braddock                             17:30  5:39/M        
    9      8   2458  Tanner Steed          Skyline                                   17:32  5:39/M        
   10      9    523  Carlos Mahuiztl       Falls Church                              17:34  5:40/M        
   11     10   2595  Trevor Van Vleck      St. Albans School                         17:38  5:41/M        
   12  (< 5)    456  Harry Wandersman      Charles E Smith Jewish Day Schoo          17:39  5:42/M        
   13     11   1507  Adam Walker           Liberty (Bealeton) High School            17:39  5:42/M        
   14     12   2445  Luke Cline            Skyline                                   17:41  5:42/M        
   15     13   2448  Justin Haggerty       Skyline                                   17:42  5:43/M        
   16     14   1502  Michael Fairfax       Liberty (Bealeton) High School            17:42  5:43/M        
   17     15   1426  Michael Rivera        Lake Braddock                             17:42  5:43/M        
   18     16   2526  Matt David            St. Albans School                         17:49  5:45/M        
   19     17    510  Noah Trapp            Dulaney High School                       17:51  5:45/M        
   20     18   3045  Byron Gilbreath       Westfield                                 17:54  5:46/M        
   21     19   1035  Orran Mandt           Hayfield Secondary School                 17:56  5:47/M        
   22     20   1121  Robert Moore          James Madison                             17:58  5:48/M        
   23     21   2613  Cuatro Johnston       St. Anselm's Abbey School                 17:59  5:48/M        
   24     22   1381  Bryan Bergan          Lake Braddock                             17:59  5:48/M        
   25     23   2538  Clayton Forman        St. Albans School                         17:59  5:48/M        
   26     24   2200  Edwin Carbajal        Potomac Senior High School                18:02  5:49/M        
   27     25   3153  Jacob Hyman           Winston Churchill High School             18:03  5:49/M        
   28     26   2510  Matthew Andreoli      St. Albans School                         18:04  5:50/M        
   29     27   2651  Bradley Prentice      Tallwood                                  18:04  5:50/M        
   30     28   2649  Isaiah Piedra         Tallwood                                  18:05  5:50/M        
   31     29    505  Drew Persinger        Dulaney High School                       18:05  5:50/M        
   32  (< 5)    457  Reuben Winston        Charles E Smith Jewish Day Schoo          18:05  5:50/M        
   33     30   1397  Ayman Farid           Lake Braddock                             18:06  5:50/M        
   34     31   2737  Connor Ames           Trinity Christian School                  18:06  5:50/M        
   35     32   2443  Demetry Arnold        Skyline                                   18:07  5:51/M        
   36     33    481  Keaton Bolonda        Dulaney High School                       18:07  5:51/M        
   37     34   1184  Danny Reed            James W. Robinson                         18:09  5:51/M        
   38     35   1107  Jake Hughes           James Madison                             18:09  5:51/M        
   39     36   3353  Jacob Dormuth         Yorktown                                  18:10  5:52/M        
   40     37   1765  Duncan Green          McLean                                    18:10  5:52/M        
   41     38   2495  Raj Mehta             South Lakes                               18:10  5:52/M        
   42     39   1771  Jack Reed             McLean                                    18:10  5:52/M        
   43     40   2994  Wilson Sullivan       West Springfield                          18:11  5:52/M        
   44  (< 5)   2239  Kyle Bollinger        Quince Orchard High School                18:12  5:52/M        
   45     41   2485  Ben Freeman           South Lakes                               18:13  5:53/M        
   46     42   2524  Chris Crafton         St. Albans School                         18:14  5:53/M        
   47     43   1183  Isaac Porfiri         James W. Robinson                         18:15  5:53/M        
   48     44   1037  Craig Schichtel       Hayfield Secondary School                 18:16  5:54/M        
   49     45   2999  William Ward          West Springfield                          18:17  5:54/M        
   50     46   1087  Clark Bowden          James Madison                             18:18  5:54/M        
   51  (< 5)   2291  Nicholas Youngs       Quince Orchard High School                18:18  5:54/M        
   52     47   1595  Alex Lanham           Loudoun County                            18:18  5:54/M        
   53     48   3366  Matthew Lawrence      Yorktown                                  18:20  5:55/M        
   54     49   3356  Michael Finn          Yorktown                                  18:21  5:55/M        
   55     50   3052  Sean Keane            Westfield                                 18:21  5:55/M        
   56     51   2367  Colin Loiacono        Sherwood High School                      18:23  5:56/M        
   57     52   2515  Timmy Bitsberger      St. Albans School                         18:23  5:56/M        
   58     53   3055  Paul Kokulis          Westfield                                 18:24  5:56/M        
   59     54   3049  Ryan Heick            Westfield                                 18:25  5:56/M        
   60     55   1094  Kieran Devany         James Madison                             18:26  5:57/M        
   61     56    142  Philippe Masson       Bethesda-Chevy Chase High School          18:26  5:57/M        
   62     57   1141  Trevor Weinstock      James Madison                             18:28  5:57/M        
   63     58   3386  Samuel Wall           Yorktown                                  18:29  5:58/M        
   64     59   3135  Grant Dong            Winston Churchill High School             18:30  5:58/M        
   65     60    512  Thomas Zarachowicz    Dulaney High School                       18:30  5:58/M        
   66     61   3189  Thomas Winkert        Winston Churchill High School             18:31  5:58/M        
   67     62    499  Michael Mcclelland    Dulaney High School                       18:31  5:58/M        
   68     63   1039  Micheal Sipes         Hayfield Secondary School                 18:31  5:58/M        
   69     64   2034  Nathan Revor          Paul VI Catholic                          18:32  5:59/M        
   70     65   2353  Reese Brenner         Sherwood High School                      18:33  5:59/M        
   71     66    149  Jacob Rains           Bethesda-Chevy Chase High School          18:33  5:59/M        
   72     67   2370  Owen Miller           Sherwood High School                      18:34  5:59/M        
   73     68   2972  Jackson Burke         West Springfield                          18:34  5:59/M        
   74     69   1085  Alec Biles            James Madison                             18:35  6:00/M        
   75     70   1905  Sam Redman            Our Lady of Good Counsel                  18:35  6:00/M        
   76     71    374  Landon Egbers         Centreville                               18:37  6:00/M        
   77     72   2610  Aman Hardie           St. Anselm's Abbey School                 18:38  6:01/M        
   78     73   2985  Jacob Levine          West Springfield                          18:38  6:01/M        
   79     74    949  Michael Ribich        Gonzaga College High School               18:39  6:01/M        
   80     75    525  Wesley Rogers         Falls Church                              18:39  6:01/M        
   81     76   1587  Daniel Eisert         Loudoun County                            18:40  6:01/M        
   82  (< 5)    240  Chase Vestal          Briar Woods                               18:43  6:02/M        
   83     77   2990  Michael Rogers        West Springfield                          18:43  6:02/M        
   84     78   2203  Victor Hinton II      Potomac Senior High School                18:44  6:03/M        
   85     79    948  Jack Posluszny        Gonzaga College High School               18:44  6:03/M        
   86     80   2021  Ryan Brogley          Paul VI Catholic                          18:45  6:03/M        
   87     81   1187  Nick Toenshoff        James W. Robinson                         18:45  6:03/M        
   88     82    527  Kevin Warasilla       Falls Church                              18:46  6:03/M        
   89     83   1032  Brandon Kremer        Hayfield Secondary School                 18:47  6:04/M        
   90     84    366  Matthew Chorney       Centreville                               18:48  6:04/M        
   91     85     79  Preston Eddleton *    Atlee                                     18:48  6:04/M        
   92     86   3048  Brice Harris          Westfield                                 18:49  6:04/M        
   93     87   1511  Gage Frazer           Linganore High School                     18:49  6:04/M        
   94     88    509  Tyler Szczawinski     Dulaney High School                       18:50  6:05/M        
   95     89   1596  Chris Lee             Loudoun County                            18:50  6:05/M        
   96     90    562  Alec Singer           Flint Hill School                         18:51  6:05/M        
   97     91   3387  Alec Whoriskey        Yorktown                                  18:52  6:05/M        
   98     92   1089  Daniel Brewster       James Madison                             18:52  6:05/M        
   99     93   2864  Adam Michalak         Washington-Lee High School                18:53  6:05/M        
  100     94   2355  Gary Confrey          Sherwood High School                      18:53  6:05/M        
  101     95    900  Curtis Bullock        Gonzaga College High School               18:54  6:06/M        
  102     96   2582  Miki Rae              St. Albans School                         18:54  6:06/M        
  103     97   1899  Raul Largaespada      Our Lady of Good Counsel                  18:55  6:06/M        
  104     98   3179  Max Smith             Winston Churchill High School             18:55  6:06/M        
  105     99   2641  Derrick Bradford      Tallwood                                  18:55  6:06/M        
  106    100   2498  Ashton Reinhold       South Lakes                               18:56  6:06/M        
  107    101   1579  Ryan Chapman          Loudoun County                            18:56  6:06/M        
  108    102   1042  Seth Williams         Hayfield Secondary School                 18:56  6:06/M        
  109  (< 5)   2262  Wyatt McCabe          Quince Orchard High School                18:56  6:06/M        
  110    103   2499  Peter Sepulveda       South Lakes                               18:56  6:06/M        
  111    104   2028  George Litman         Paul VI Catholic                          18:57  6:07/M        
  112    105    913  Will Gately           Gonzaga College High School               18:58  6:07/M        
  113    106   2449  Nick Harpold          Skyline                                   18:59  6:07/M        
  114    107   2505  Collin Weirick        South Lakes                               18:59  6:07/M        
  115    108   1761  John Corvari          McLean                                    19:01  6:08/M        
  116    109   1504  Wyatt Potter          Liberty (Bealeton) High School            19:01  6:08/M        
  117    110   1168  David Glass           James W. Robinson                         19:03  6:09/M        
  118    111   3144  Matthew Goldsmith     Winston Churchill High School             19:03  6:09/M        
  119    112   1406  Tyler Johnson         Lake Braddock                             19:04  6:09/M        
  120    113   1029  Austin Jones          Hayfield Secondary School                 19:04  6:09/M        
  121    114   3275  William Neeves        Woodgrove                                 19:04  6:09/M        
  122    115   2025  William Dubuque       Paul VI Catholic                          19:06  6:10/M        
  123    116   3182  Arjun Swaminathan     Winston Churchill High School             19:06  6:10/M        
  124    117   1520  Tyson Seeley          Linganore High School                     19:07  6:10/M        
  125    118    522  Douglas Lesage        Falls Church                              19:08  6:10/M        
  126    119   2356  Leo Corman            Sherwood High School                      19:09  6:11/M        
  127    120    816  Frankie Decola        Georgetown Day School                     19:09  6:11/M        
  128    121   3152  Kyle Hwang            Winston Churchill High School             19:11  6:11/M        
  129    122   1894  Troy Closson          Our Lady of Good Counsel                  19:11  6:11/M        
  130    123   1907  Josh Rogers           Our Lady of Good Counsel                  19:12  6:12/M        
  131    124   3342  Andrew Beam           Yorktown                                  19:12  6:12/M        
  132    125   1607  Nick Rexroad          Loudoun County                            19:13  6:12/M        
  133    126    898  Shareek Branch        Gonzaga College High School               19:14  6:12/M        
  134    127   1570  Connor Anderson       Loudoun County                            19:15  6:13/M        
  135    128   1041  James Tangco          Hayfield Secondary School                 19:15  6:13/M        
  136  (< 5)   2709  Jayant Subramanian    Thomas Jefferson S&T                      19:16  6:13/M        
  137    129   3283  Jake Rodal            Woodgrove                                 19:16  6:13/M        
  138    130   3291  Brennan Windemuth     Woodgrove                                 19:17  6:13/M        
  139    131   3282  Frank Ricker          Woodgrove                                 19:18  6:14/M        
  140    132   2451  Christian Madden      Skyline                                   19:18  6:14/M        
  141    133    496  Sean Lim              Dulaney High School                       19:19  6:14/M        
  142    134   2744  Ryan Cranston         Trinity Christian School                  19:19  6:14/M        
  143    135   2984  Jacob Laudie          West Springfield                          19:20  6:14/M        
  144    136   3274  Josh Lassiter         Woodgrove                                 19:20  6:14/M        
  145    137    930  Michael Jarosz        Gonzaga College High School               19:21  6:15/M        
  146    138   1508  Kyle Browne           Linganore High School                     19:22  6:15/M        
  147    139   2853  Beau Dekoninck        Washington-Lee High School                19:22  6:15/M        
  148    140   2856  James Fendley         Washington-Lee High School                19:22  6:15/M        
  149    141   3261  James Bruton          Woodgrove                                 19:23  6:15/M        
  150    142   1602  Tanner Odegaard       Loudoun County                            19:24  6:15/M        
  151    143   2501  Zachary Skeen         South Lakes                               19:24  6:15/M        
  152    144    156  Jack Ward             Bethesda-Chevy Chase High School          19:26  6:16/M        
  153    145    135  Jose Hannan           Bethesda-Chevy Chase High School          19:27  6:16/M        
  154    146    833  Harrison Pratt        Georgetown Day School                     19:27  6:16/M        
  155    147    840  Erkin Verbeek         Georgetown Day School                     19:27  6:16/M        
  156    148   2642  Tyler Chandler        Tallwood                                  19:27  6:16/M        
  157    149   1400  Nicholas Ges          Lake Braddock                             19:28  6:17/M        
  158    150   2038  Jack Winkert          Paul VI Catholic                          19:28  6:17/M        
  159    151     96  Spencer Ruby          Atlee                                     19:30  6:17/M        
  160    152   2753  Jackson Miller        Trinity Christian School                  19:31  6:18/M        
  161    153   1169  John Gonzalez         James W. Robinson                         19:31  6:18/M        
  162    154    828  David King            Georgetown Day School                     19:32  6:18/M        
  163    155   1896  James Farrell         Our Lady of Good Counsel                  19:32  6:18/M        
  164    156   2383  Adam Weiss            Sherwood High School                      19:32  6:18/M        
  165    157   2615  Matthew Laskowski     St. Anselm's Abbey School                 19:32  6:18/M        
  166    158   1259  Manav Parekh          John Champe High School                   19:33  6:18/M        
  167    159    287  Evan Miles            Broad Run                                 19:33  6:18/M        
  168    160    759  Julian Grippo         George Mason                              19:33  6:18/M        
  169  (< 5)    225  Chris Maly            Briar Woods                               19:33  6:18/M        
  170    161   1764  Ben Galdo             McLean                                    19:35  6:19/M        
  171    162   1175  Jared Hood            James W. Robinson                         19:36  6:19/M        
  172    163    937  Fernando Mata         Gonzaga College High School               19:37  6:20/M        
  173    164   2380  Justin Turner         Sherwood High School                      19:37  6:20/M        
  174  (< 5)    205  Connor Autry          Briar Woods                               19:38  6:20/M        
  175    165   1477  Dotson Hsing          Langley                                   19:40  6:21/M        
  176    166   1269  Jordan Spellar        John Champe High School                   19:41  6:21/M        
  177    167   1247  Andrew Foley          John Champe High School                   19:41  6:21/M        
  178    168   1769  Nick Maynard          McLean                                    19:41  6:21/M        
  179    169    153  Daniel Rudolph        Bethesda-Chevy Chase High School          19:41  6:21/M        
  180    170   2648  Sean Moulton          Tallwood                                  19:42  6:21/M        
  181    171    524  Daniel May            Falls Church                              19:42  6:21/M        
  182    172    394  Jack Moore            Centreville                               19:42  6:21/M        
  183    173   2747  Joshua Gilchrist      Trinity Christian School                  19:42  6:21/M        
  184    174    776  Griffin Warner        George Mason                              19:43  6:22/M        
  185    175   1518  Nathan Moore          Linganore High School                     19:43  6:22/M        
  186    176   2640  Austin Beavers        Tallwood                                  19:43  6:22/M        
  187    177   1185  Alex Schaefer         James W. Robinson                         19:44  6:22/M        
  188    178    278  Jonathan Hawes        Broad Run                                 19:44  6:22/M        
  189    179    279  Jonathan Kerr         Broad Run                                 19:45  6:22/M        
  190    180   1897  Justin Johannes       Our Lady of Good Counsel                  19:45  6:22/M        
  191    181    271  Justen Crawford       Broad Run                                 19:45  6:22/M        
  192    182    624  Nicholas Ohri         Freedom (South Riding)                    19:46  6:23/M        
  193    183   1904  Alex O'Neill          Our Lady of Good Counsel                  19:47  6:23/M        
  194    184     98  Jakob Waterman        Atlee                                     19:49  6:24/M        
  195    185    610  Jayson Call           Freedom (South Riding)                    19:50  6:24/M        
  196    186   1243  Eric Betsill          John Champe High School                   19:50  6:24/M        
  197    187    557  Jack Mccaffrey        Flint Hill School                         19:51  6:24/M        
  198    188   2761  Joshua Rector         Trinity Christian School                  19:53  6:25/M        
  199    189    280  Matthew Kovalenko     Broad Run                                 19:54  6:25/M        
  200    190    365  Jacob Bowman          Centreville                               19:54  6:25/M        
  201    191   1778  Alex Weischedel       McLean                                    19:55  6:25/M        
  202    192    560  Stephen Moxley        Flint Hill School                         19:55  6:25/M        
  203    193   2986  Christian Locke       West Springfield                          19:55  6:25/M        
  204    194   1478  Edward Hutchinson     Langley                                   19:56  6:26/M        
  205    195     93  Mitch Palmer *        Atlee                                     19:57  6:26/M        
  206    196    612  Evan Fisher           Freedom (South Riding)                    19:58  6:26/M        
  207    197    559  Matheus Miraglia      Flint Hill School                         19:58  6:26/M        
  208    198   2201  Tyler Frazier         Potomac Senior High School                19:59  6:27/M        
  209    199    548  Ben Fybel             Flint Hill School                         20:01  6:27/M        
  210  (< 5)   2273  Christopher Nyborg    Quince Orchard High School                20:02  6:28/M        
  211    200   2878  Jeremy Thacker        Washington-Lee High School                20:02  6:28/M        
  212    201    750  Ct Dodge              George Mason                              20:03  6:28/M        
  213    202   1245  Isaan Bose            John Champe High School                   20:04  6:28/M        
  214    203   2208  Yaman Shrestha        Potomac Senior High School                20:06  6:29/M        
  215    204   2205  Armando Lahera        Potomac Senior High School                20:07  6:29/M        
  216    205   1510  Jeremy Carter         Linganore High School                     20:10  6:30/M        
  217    206   1263  Josiah Pittman        John Champe High School                   20:12  6:31/M        
  218    207    521  Francis Filart        Falls Church                              20:13  6:31/M        
  219    208    388  Noah Lim              Centreville                               20:13  6:31/M        
  220    209    767  Neil Menon            George Mason                              20:14  6:32/M        
  221    210    753  Patrick Field         George Mason                              20:15  6:32/M        
  222    211    813  Noah Boorstin         Georgetown Day School                     20:16  6:32/M        
  223    212   1767  Tristan Liu           McLean                                    20:19  6:33/M        
  224    213   1483  Justin Lee            Langley                                   20:21  6:34/M        
  225    214   1489  Parker Schley         Langley                                   20:21  6:34/M        
  226    215    566  Lachlan Suter         Flint Hill School                         20:22  6:34/M        
  227    216   2879  Jack VandeMeulebroeckeWashington-Lee High School                20:23  6:35/M        
  228  (> 7)   1160  Mike Ackermann        James W. Robinson                         20:26  6:35/M        
  229    217   3278  Brett Peterson        Woodgrove                                 20:28  6:36/M        
  230    218   1482  Kevin Le              Langley                                   20:29  6:36/M        
  231    219    611  Brenden Eastman       Freedom (South Riding)                    20:31  6:37/M        
  232    220    768  Danny Mineo           George Mason                              20:31  6:37/M        
  233    221    272  Kyle Czech            Broad Run                                 20:31  6:37/M        
  234    222    267  Harrison Cheng        Broad Run                                 20:34  6:38/M        
  235    223   2618  Charlie Paquette      St. Anselm's Abbey School                 20:34  6:38/M        
  236    224    403  David Wang            Centreville                               20:35  6:38/M        
  237    225   2738  Michael Amico         Trinity Christian School                  20:35  6:38/M        
  238    226   2622  Alex Taylor           St. Anselm's Abbey School                 20:36  6:39/M        
  239    227   2743  Christopher Cranston  Trinity Christian School                  20:45  6:42/M        
  240    228    615  Robert Glasgow        Freedom (South Riding)                    20:46  6:42/M        
  241    229   1499  Austin Allen          Liberty (Bealeton) High School            20:47  6:42/M        
  242    230    629  Sukhdeep Singh        Freedom (South Riding)                    20:49  6:43/M        
  243    231   1503  Leon Hampton          Liberty (Bealeton) High School            20:58  6:46/M        
  244    232   1479  Steven Kalinsky       Langley                                   21:03  6:47/M        
  245    233   2202  Donovan Hinton        Potomac Senior High School                21:06  6:48/M        
  246    234    558  Brenden Metz          Flint Hill School                         21:06  6:48/M        
  247    235   2612  Matthew Huerta        St. Anselm's Abbey School                 21:22  6:54/M        
  248    236    820  Sahill Gogtay         Georgetown Day School                     21:41  7:00/M        
  249    237    621  Duncan Maclean        Freedom (South Riding)                    21:55  7:04/M        
  250  (< 5)    239  Jonathan Townsend     Briar Woods                               22:16  7:11/M        
  251    238     88  Dylan Huffman         Atlee                                     22:34  7:17/M        
  252    239     91  Tim Morris            Atlee                                     23:27  7:34/M 
       
Team Summary Report - Boys


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Lake Braddock                          77               3   7  15  22  30 112 149         
        Top  5 Times: 1:28:35
        Average Time: 17:43

    2 St. Albans School                     117              10  16  23  26  42  52  96         
        Top  5 Times: 1:29:44
        Average Time: 17:56

    3 Skyline                               171               8  12  13  32 106 132             
        Top  5 Times: 1:30:01
        Average Time: 18:00

    4 Westfield                             179               4  18  50  53  54  86             
        Top  5 Times: 1:30:25
        Average Time: 18:05

    5 Yorktown                              193               2  36  48  49  58  91 124         
        Top  5 Times: 1:30:36
        Average Time: 18:07

    6 Dulaney High School                   201              17  29  33  60  62  88 133         
        Top  5 Times: 1:31:04
        Average Time: 18:12

    7 James Madison                         213              20  35  46  55  57  69  92         
        Top  5 Times: 1:31:19
        Average Time: 18:15

    8 West Springfield                      303              40  45  68  73  77 135 193         
        Top  5 Times: 1:32:23
        Average Time: 18:28

    9 Tallwood                              307               5  27  28  99 148 170 176         
        Top  5 Times: 1:31:56
        Average Time: 18:23

   10 Hayfield Secondary School             311              19  44  63  83 102 113 128         
        Top  5 Times: 1:32:26
        Average Time: 18:29

   11 Linganore High School                 349               1   6  87 117 138 175 205         
        Top  5 Times: 1:31:43
        Average Time: 18:20

   12 Winston Churchill High School         354              25  59  61  98 111 116 121         
        Top  5 Times: 1:33:02
        Average Time: 18:36

   13 South Lakes                           389              38  41 100 103 107 143             
        Top  5 Times: 1:33:14
        Average Time: 18:38

   14 Sherwood High School                  396              51  65  67  94 119 156 164         
        Top  5 Times: 1:33:32
        Average Time: 18:42

   15 James W. Robinson                     421              34  43  81 110 153 162 177         
        Top  5 Times: 1:33:43
        Average Time: 18:44

   16 Loudoun County                        438              47  76  89 101 125 127 142         
        Top  5 Times: 1:33:57
        Average Time: 18:47

   17 Falls Church                          455               9  75  82 118 171 207             
        Top  5 Times: 1:33:49
        Average Time: 18:45

   18 Gonzaga College High School           479              74  79  95 105 126 137 163         
        Top  5 Times: 1:34:29
        Average Time: 18:53

   19 McLean                                513              37  39 108 161 168 191 212         
        Top  5 Times: 1:34:37
        Average Time: 18:55

   19 Paul VI Catholic                      513              64  80 104 115 150                 
        Top  5 Times: 1:34:48
        Average Time: 18:57

   21 Our Lady of Good Counsel              567              70  97 122 123 155 180 183         
        Top  5 Times: 1:35:25
        Average Time: 19:05

   22 Bethesda-Chevy Chase High School      580              56  66 144 145 169                 
        Top  5 Times: 1:35:33
        Average Time: 19:06

   23 Liberty (Bealeton) High School        594              11  14 109 229 231                 
        Top  5 Times: 1:36:07
        Average Time: 19:13

   24 Woodgrove                             640             114 129 130 131 136 141 217         
        Top  5 Times: 1:36:15
        Average Time: 19:15

   25 Trinity Christian School              678              31 134 152 173 188 225 227         
        Top  5 Times: 1:36:31
        Average Time: 19:18

   26 St. Anselm's Abbey School             699              21  72 157 223 226 235             
        Top  5 Times: 1:37:19
        Average Time: 19:27

   27 Potomac Senior High School            707              24  78 198 203 204 233             
        Top  5 Times: 1:36:58
        Average Time: 19:23

   28 Centreville                           725              71  84 172 190 208 224             
        Top  5 Times: 1:37:14
        Average Time: 19:26

   29 Georgetown Day School                 778             120 146 147 154 211 236             
        Top  5 Times: 1:37:51
        Average Time: 19:34

   30 Washington-Lee High School            788              93 139 140 200 216                 
        Top  5 Times: 1:38:02
        Average Time: 19:36

   31 Atlee                                 853              85 151 184 195 238 239             
        Top  5 Times: 1:40:38
        Average Time: 20:07

   32 Flint Hill School                     865              90 187 192 197 199 215 234         
        Top  5 Times: 1:38:36
        Average Time: 19:43

   33 John Champe High School               879             158 166 167 186 202 206             
        Top  5 Times: 1:38:49
        Average Time: 19:45

   34 Broad Run                             886             159 178 179 181 189 221 222         
        Top  5 Times: 1:38:41
        Average Time: 19:44

   35 George Mason                          954             160 174 201 209 210 220             
        Top  5 Times: 1:39:48
        Average Time: 19:57

   36 Langley                              1004             165 194 213 214 218 232             
        Top  5 Times: 1:40:47
        Average Time: 20:09

   37 Freedom (South Riding)               1010             182 185 196 219 228 230 237         
        Top  5 Times: 1:40:51
        Average Time: 20:10

 Inc. Briar Woods                          4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Charles E Smith Jewish Day Schoo     2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Harrisonburg                         1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Quince Orchard High School           4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Thomas Jefferson S&T                 1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 
 

2014 Glory Days Invitational Boys JV I

October 11, 2014

Results By Commonwealth Race Management
Overall Finish List - Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    219  Will Gorick           Briar Woods                               17:57  5:47/M        
    2      2   2511  Jasper Arnold         St. Albans School                         18:00  5:48/M        
    3      3   2548  Christian Hanway      St. Albans School                         18:10  5:52/M        
    4      4   2518  Henry Bredar          St. Albans School                         18:20  5:55/M        
    5      5   1828  Braden Walters        Mount Vernon                              18:26  5:57/M        
    6      6    218  Drew Goodwyn          Briar Woods                               18:28  5:57/M        
    7      7    208  Andrew Boures         Briar Woods                               18:37  6:00/M        
    8      8   2508  Danny Addison         St. Albans School                         18:39  6:01/M        
    9      9   2544  Thomas Garvey         St. Albans School                         18:40  6:01/M        
   10     10   2708  Daniel Skeen          Thomas Jefferson S&T                      18:40  6:01/M        
   11     11   2714  Cj Wilson             Thomas Jefferson S&T                      18:42  6:02/M        
   12     12   2533  Ethan Ehrenhaft       St. Albans School                         18:46  6:03/M        
   13     13    223  Sam Krueger           Briar Woods                               18:46  6:03/M        
   14     14   2525  John Dahlberg         St. Albans School                         18:51  6:05/M        
   15     15    212  Andrew Crane          Briar Woods                               18:51  6:05/M        
   16  (> 7)   2573  Tom Naatz             St. Albans School                         18:52  6:05/M        
   17  (> 7)   2581  Wesley Price          St. Albans School                         18:53  6:05/M        
   18  (> 7)   2596  Anthony Velleca       St. Albans School                         18:55  6:06/M        
   19     16    945  Tom O'Donnell         Gonzaga College High School               18:58  6:07/M        
   20     17    939  Reilly McGee          Gonzaga College High School               18:59  6:07/M        
   21     18   2685  Jonah Casebeer        Thomas Jefferson S&T                      19:00  6:08/M        
   22     19   1574  Conrad Briles         Loudoun County                            19:00  6:08/M        
   23  (< 5)    174  Thomas Mcginley       Bishop McNamara High School               19:03  6:09/M        
   24  (> 7)   2599  Sebastian Viscuso     St. Albans School                         19:05  6:09/M        
   25  (> 7)   2550  J.p. Harrison         St. Albans School                         19:05  6:09/M        
   26     20   1656  Ian Bogucki           Loudoun Valley                            19:08  6:10/M        
   27     21     85  Jeffrey Grasberger    Atlee                                     19:08  6:10/M        
   28     22   1034  John Larsen           Hayfield Secondary School                 19:09  6:11/M        
   29     23   1598  Carter Marten         Loudoun County                            19:13  6:12/M        
   30     24    207  Peter Bouras          Briar Woods                               19:15  6:13/M        
   31     25     77  Jake Dehetre          Atlee                                     19:17  6:13/M        
   32     26   1798  Kyle Keenan           Millbrook                                 19:20  6:14/M        
   33     27   1577  Troy Cambetes         Loudoun County                            19:28  6:17/M        
   34     28   2420  Junho Kim-lee         Sidwell Friends  School                   19:28  6:17/M        
   35     29    890  Quinn Aitchison       Gonzaga College High School               19:28  6:17/M        
   36     30   1470  Dylan Fitzgerald      Langley                                   19:30  6:17/M        
   37     31   1616  Josh Stevic           Loudoun County                            19:30  6:17/M        
   38     32    902  Matthew Cajayon       Gonzaga College High School               19:31  6:18/M        
   39     33     71  Zach Berenson         Atlee                                     19:31  6:18/M        
   40  (> 7)   2559  Will Kelley           St. Albans School                         19:32  6:18/M        
   41     34   1695  Colin Vitkus          Loudoun Valley                            19:37  6:20/M        
   42     35   1662  Tyler Davis           Loudoun Valley                            19:38  6:20/M        
   43     36     86  Casey Hall            Atlee                                     19:39  6:20/M        
   44     37    232  Johnny Ryan           Briar Woods                               19:40  6:21/M        
   45     38   2718  Daniel Wu             Thomas Jefferson S&T                      19:41  6:21/M        
   46     39   3344  Rex Birgisson         Yorktown                                  19:41  6:21/M        
   47     40   1023  Robert Dixon          Hayfield Secondary School                 19:42  6:21/M        
   48     41   2017  Thomas Beahn          Paul VI Catholic                          19:44  6:22/M        
   49     42   1670  Alexander Galvan      Loudoun Valley                            19:45  6:22/M        
   50     43   1025  William Fricks        Hayfield Secondary School                 19:46  6:23/M        
   51     44    936  Holden Madison        Gonzaga College High School               19:47  6:23/M        
   52     45    622  Vladislav McAndrew    Freedom (South Riding)                    19:48  6:23/M        
   53  (> 7)   2587  Adam Schauer          St. Albans School                         19:48  6:23/M        
   54     46   3346  Jonathan Bohannon     Yorktown                                  19:49  6:24/M        
   55     47   1669  William Funkhauser    Loudoun Valley                            19:49  6:24/M        
   56     48   2719  William Xu            Thomas Jefferson S&T                      19:50  6:24/M        
   57     49   1597  Alejandro Leon        Loudoun County                            19:51  6:24/M        
   58  (> 7)   2590  Jean-luc SensenbrennerSt. Albans School                         19:52  6:25/M        
   59     50    910  David DiBari          Gonzaga College High School               19:53  6:25/M        
   60     51    330  Max Slaten            Bullis School                             19:54  6:25/M        
   61     52    920  Will Guarini          Gonzaga College High School               19:54  6:25/M        
   62     53   2645  James Henderson       Tallwood                                  19:54  6:25/M        
   63     54   1788  Zeth Beazer           Millbrook                                 19:55  6:25/M        
   64     55   3345  David Blakeslee       Yorktown                                  19:56  6:26/M        
   65  (> 7)   2555  Nick Kalinowski       St. Albans School                         19:58  6:26/M        
   66  (> 7)    931  Brendan Jay           Gonzaga College High School               19:59  6:27/M        
   67  (< 5)   2779  Jonathan Edwards      Trinity School at Meadow View             20:00  6:27/M        
   68  (> 7)   2546  William Gerber        St. Albans School                         20:02  6:28/M        
   69  (> 7)   2577  Henry Plaster         St. Albans School                         20:04  6:28/M        
   70     56   2647  Roman Moore           Tallwood                                  20:04  6:28/M        
   71  (> 7)   2507  Jack Abeel            St. Albans School                         20:05  6:29/M        
   72  (> 7)   2578  Drew Posner           St. Albans School                         20:06  6:29/M        
   73     57   1804  Andrew Smith          Millbrook                                 20:07  6:29/M        
   74     58   1600  Taylor Nelson         Loudoun County                            20:07  6:29/M        
   75  (> 7)    925  John Hills            Gonzaga College High School               20:08  6:30/M        
   76  (< 5)   1906  Max Redman            Our Lady of Good Counsel                  20:09  6:30/M        
   77     59   1031  Zachary Koons         Hayfield Secondary School                 20:09  6:30/M        
   78  (> 7)   2528  Ben Donvan            St. Albans School                         20:09  6:30/M        
   79  (> 7)   2562  Adam Langenbacher     St. Albans School                         20:11  6:31/M        
   80     60   2704  Tristen Oaks          Thomas Jefferson S&T                      20:12  6:31/M        
   81  (> 7)    903  Philip Caldwell       Gonzaga College High School               20:13  6:31/M        
   82  (> 7)   2537  Jarret Evans-meyers   St. Albans School                         20:14  6:32/M        
   83     61   1038  Robert Silano         Hayfield Secondary School                 20:15  6:32/M        
   84     62   1019  Joseph Cheney         Hayfield Secondary School                 20:15  6:32/M        
   85     63    144  Joseph McManus        Bethesda-Chevy Chase High School          20:15  6:32/M        
   86  (> 7)    932  Dennis Krivda         Gonzaga College High School               20:16  6:32/M        
   87  (> 7)   2541  Nick Gaffney          St. Albans School                         20:17  6:33/M        
   88     64   1022  Connor Cole           Hayfield Secondary School                 20:18  6:33/M        
   89  (> 7)    928  Chandler Hughes       Gonzaga College High School               20:18  6:33/M        
   90     65   2627  Philip Zaki           St. Anselm's Abbey School                 20:18  6:33/M        
   91  (> 7)   1030  Joshua Keith          Hayfield Secondary School                 20:19  6:33/M        
   92     66   3355  Kevin Finn            Yorktown                                  20:20  6:34/M        
   93  (> 7)   1016  Ethan Baird           Hayfield Secondary School                 20:20  6:34/M        
   94     67   1826  David Sopko           Mount Vernon                              20:21  6:34/M        
   95  (> 7)    926  Will Hofer            Gonzaga College High School               20:22  6:34/M        
   96     68   2016  Colin Armstrong       Paul VI Catholic                          20:23  6:35/M        
   97  (< 5)   1312  Gavin Shrader         Kettle Run                                20:23  6:35/M        
   98  (> 7)    230  Nathan Rogers         Briar Woods                               20:24  6:35/M        
   99     69   2408  Jordan Chernof        Sidwell Friends  School                   20:28  6:36/M        
  100  (> 7)    909  Chris Costabile       Gonzaga College High School               20:28  6:36/M        
  101     70   1794  Aidan Davis           Millbrook                                 20:28  6:36/M        
  102     71   2686  Andy Charbonneau      Thomas Jefferson S&T                      20:30  6:37/M        
  103  (> 7)   2692  Kevin Geng            Thomas Jefferson S&T                      20:31  6:37/M        
  104     72   1668  Jared Forero          Loudoun Valley                            20:31  6:37/M        
  105  (> 7)   2563  Jamie Large           St. Albans School                         20:31  6:37/M        
  106  (> 7)    921  Zachary Ham           Gonzaga College High School               20:32  6:37/M        
  107  (< 5)   1255  Hammad Khan           John Champe High School                   20:32  6:37/M        
  108     73    549  Austin Jones          Flint Hill School                         20:33  6:38/M        
  109     74   1795  Gabriel Espinoza      Millbrook                                 20:33  6:38/M        
  110  (< 5)   1898  Nick Kokotakis        Our Lady of Good Counsel                  20:33  6:38/M        
  111  (> 7)    220  Alex Hardy            Briar Woods                               20:35  6:38/M        
  112  (> 7)   1021  Rafael Chopin         Hayfield Secondary School                 20:36  6:39/M        
  113  (< 5)   1242  Raphael Berina        John Champe High School                   20:37  6:39/M        
  114     75   3376  Andrew Oltorik        Yorktown                                  20:37  6:39/M        
  115     76   2031  Kevin O'Callaghan     Paul VI Catholic                          20:37  6:39/M        
  116     77    757  Tyler Gogal           George Mason                              20:39  6:40/M        
  117  (> 7)   1020  Michael Cherry        Hayfield Secondary School                 20:40  6:40/M        
  118     78   1594  Brad Landicho         Loudoun County                            20:41  6:40/M        
  119  (> 7)   2522  George Cook           St. Albans School                         20:41  6:40/M        
  120     79    157  Ari Weissfeld         Bethesda-Chevy Chase High School          20:43  6:41/M        
  121  (< 5)   1892  Ben Anders            Our Lady of Good Counsel                  20:45  6:42/M        
  122     80   2620  Gary Simms            St. Anselm's Abbey School                 20:48  6:43/M        
  123     81    839  Jens Verbeek          Georgetown Day School                     20:48  6:43/M        
  124  (> 7)   2527  Daniel Decastro       St. Albans School                         20:48  6:43/M        
  125     82   2026  Ben Fox               Paul VI Catholic                          20:52  6:44/M        
  126  (> 7)   1610  Todd Sandberg         Loudoun County                            20:53  6:44/M        
  127  (> 7)    950  Chris Saunders        Gonzaga College High School               20:53  6:44/M        
  128     83     89  Kyle Martin           Atlee                                     20:55  6:45/M        
  129     84    155  Nahom Tesfatsion      Bethesda-Chevy Chase High School          20:55  6:45/M        
  130     85   2019  Peter Braun           Paul VI Catholic                          20:55  6:45/M        
  131  (> 7)   2568  Ethan McGinnis        St. Albans School                         20:55  6:45/M        
  132     86   2416  Ned Herrington        Sidwell Friends  School                   20:56  6:45/M        
  133     87   2057  Mark Choe             Pope John Paul the Great Catholi          20:57  6:45/M        
  134  (> 7)    215  John Fritz            Briar Woods                               20:57  6:45/M        
  135  (< 5)    170  Taivion Boone         Bishop McNamara High School               20:57  6:45/M        
  136  (> 7)    923  Conor Hannan          Gonzaga College High School               20:57  6:45/M        
  137     88   3352  Sebastian Densley     Yorktown                                  21:01  6:47/M        
  138  (> 7)    940  Matt Michael          Gonzaga College High School               21:01  6:47/M        
  139     89   2407  Jack Blazes           Sidwell Friends  School                   21:02  6:47/M        
  140  (> 7)   1614  Ben Solis             Loudoun County                            21:02  6:47/M        
  141     90   1805  Nick VanAmburg        Millbrook                                 21:03  6:47/M        
  142  (> 7)    899  Keyon Bridges         Gonzaga College High School               21:04  6:48/M        
  143  (> 7)    894  Joe Beck              Gonzaga College High School               21:05  6:48/M        
  144     91    745  Caelin Campbell       George Mason                              21:05  6:48/M        
  145  (> 7)    891  Luke Allen            Gonzaga College High School               21:06  6:48/M        
  146  (> 7)    213  Patrick Dengler       Briar Woods                               21:07  6:49/M        
  147     92    749  Justin Divecha        George Mason                              21:07  6:49/M        
  148     93   1673  Jackson Herwig        Loudoun Valley                            21:08  6:49/M        
  149     94    751  Zach Ellis            George Mason                              21:08  6:49/M        
  150     95   2755  Sam Neff              Trinity Christian School                  21:11  6:50/M        
  151     96   2644  Francis Harker        Tallwood                                  21:12  6:50/M        
  152     97   1471  David Fouladi         Langley                                   21:12  6:50/M        
  153     98   2427  Andrew Tomenga        Sidwell Friends  School                   21:13  6:51/M        
  154  (< 5)   1298  Conner Brocke         Kettle Run                                21:16  6:52/M        
  155  (> 7)   2696  Harry Han             Thomas Jefferson S&T                      21:19  6:53/M        
  156     99    762  Ethan Keck            George Mason                              21:19  6:53/M        
  157  (> 7)   1573  Jacob Blycher         Loudoun County                            21:20  6:53/M        
  158  (> 7)   1692  Jacob Sullivan        Loudoun Valley                            21:20  6:53/M        
  159    100    777  Frank Williamson      George Mason                              21:21  6:53/M        
  160    101    782  Austin Yoder          George Mason                              21:22  6:54/M        
  161  (> 7)    233  Patrick Schopper      Briar Woods                               21:23  6:54/M        
  162  (> 7)    211  Tyler Chou            Briar Woods                               21:25  6:55/M        
  163  (> 7)    231  Cameron Russell       Briar Woods                               21:25  6:55/M        
  164    102    325  Owen Patch            Bullis School                             21:25  6:55/M        
  165    103   2765  James Whitaker        Trinity Christian School                  21:25  6:55/M        
  166    104   1484  Max Luo               Langley                                   21:25  6:55/M        
  167  (< 5)   1921  David Hansberger      Park View (Sterling)                      21:27  6:55/M        
  168  (< 5)   2810  Jhonaton Oyola        Wakefield High School                     21:29  6:56/M        
  169  (> 7)   2556  Fred Kardos           St. Albans School                         21:30  6:56/M        
  170  (> 7)   2575  Alex Pack             St. Albans School                         21:30  6:56/M        
  171  (< 5)   1297  Marshall Braun        Kettle Run                                21:30  6:56/M        
  172    105   2617  Jonathan Lorentz      St. Anselm's Abbey School                 21:34  6:57/M        
  173  (< 5)   1307  Andrew Parsons        Kettle Run                                21:36  6:58/M        
  174  (> 7)    764  Neal Marshall         George Mason                              21:37  6:58/M        
  175    106   2430  Miles Zhang           Sidwell Friends  School                   21:37  6:58/M        
  176    107    609  Ryan Bonner           Freedom (South Riding)                    21:39  6:59/M        
  177    108    821  Jared Goldstein       Georgetown Day School                     21:40  6:59/M        
  178    109     76  Nathan Cundiff        Atlee                                     21:41  7:00/M        
  179    110   2751  Joshua Jensen         Trinity Christian School                  21:44  7:01/M        
  180  (< 5)   2782  Thomas Maher          Trinity School at Meadow View             21:44  7:01/M        
  181    111   3379  Paul Reimann          Yorktown                                  21:46  7:01/M        
  182  (> 7)   2717  Arthur Wu             Thomas Jefferson S&T                      21:47  7:02/M        
  183  (> 7)    951  Henry Seiler          Gonzaga College High School               21:49  7:02/M        
  184  (> 7)   2603  Max Whisnant          St. Albans School                         21:50  7:03/M        
  185    112   2758  Tim Park              Trinity Christian School                  21:51  7:03/M        
  186    113    146  Max Novak             Bethesda-Chevy Chase High School          21:52  7:03/M        
  187    114   1825  Kyle Sargent          Mount Vernon                              21:55  7:04/M        
  188  (> 7)   3380  Alan Santiago         Yorktown                                  21:55  7:04/M        
  189    115   2065  Xander Laville        Pope John Paul the Great Catholi          21:56  7:05/M        
  190  (> 7)   1590  Harrison Huggins      Loudoun County                            21:56  7:05/M        
  191  (> 7)   1686  Vincent Nguyen        Loudoun Valley                            21:57  7:05/M        
  192  (> 7)   3385  C Oltorik             Yorktown                                  21:58  7:05/M        
  193  (> 7)   1696  Sean Webster          Loudoun Valley                            21:59  7:05/M        
  194  (> 7)   1027  Jerard-Dean Hernandez Hayfield Secondary School                 21:59  7:05/M        
  195  (> 7)    781  Jarret Wood           George Mason                              22:01  7:06/M        
  196  (> 7)   1680  Collin Kubal          Loudoun Valley                            22:01  7:06/M        
  197    116    628  Nabdeep Shrestha      Freedom (South Riding)                    22:02  7:06/M        
  198  (> 7)   2554  Hugh Jia              St. Albans School                         22:02  7:06/M        
  199  (> 7)   2586  Victor Salcido        St. Albans School                         22:03  7:07/M        
  200    117   1827  Eric Strom            Mount Vernon                              22:05  7:07/M        
  201    118    822  Noah Gottdenker       Georgetown Day School                     22:06  7:08/M        
  202    119    552  Joey Lindsay          Flint Hill School                         22:06  7:08/M        
  203  (> 7)   2597  Sam Velleca           St. Albans School                         22:06  7:08/M        
  204  (> 7)   3370  Connor Lowden         Yorktown                                  22:07  7:08/M        
  205  (> 7)   1024  Cuong Do              Hayfield Secondary School                 22:08  7:08/M        
  206  (> 7)   1588  Gregory Garnhart      Loudoun County                            22:09  7:09/M        
  207    120   2417  Imran Hossain         Sidwell Friends  School                   22:12  7:10/M        
  208  (> 7)   1584  Nathaniel Cummings    Loudoun County                            22:13  7:10/M        
  209  (> 7)   2564  Weaver Lilley         St. Albans School                         22:17  7:11/M        
  210    121    811  Will Beal             Georgetown Day School                     22:20  7:12/M        
  211  (> 7)   1572  Johnathan Belote      Loudoun County                            22:21  7:13/M        
  212  (> 7)   1666  James Dimitris        Loudoun Valley                            22:21  7:13/M        
  213    122   1486  Sean Olmsted          Langley                                   22:21  7:13/M        
  214    123   2062  John Hoctor           Pope John Paul the Great Catholi          22:22  7:13/M        
  215  (> 7)   2712  Joeseph Waddington    Thomas Jefferson S&T                      22:23  7:13/M        
  216  (> 7)   2539  Ryan Friberg          St. Albans School                         22:26  7:14/M        
  217    124   2650  Sidney Pierson        Tallwood                                  22:27  7:15/M        
  218  (> 7)   2557  Andrew Keane          St. Albans School                         22:27  7:15/M        
  219  (> 7)   3382  Aidan Tai             Yorktown                                  22:29  7:15/M        
  220  (> 7)   2713  Lawrence Wang         Thomas Jefferson S&T                      22:29  7:15/M        
  221    125   2035  Christopher Susco     Paul VI Catholic                          22:31  7:16/M        
  222    126   2760  Sam Powers            Trinity Christian School                  22:31  7:16/M        
  223  (> 7)   3362  Johannes Johnson      Yorktown                                  22:32  7:16/M        
  224  (> 7)   3371  Aiden Lund            Yorktown                                  22:33  7:16/M        
  225    127   2748  Sam Grigsby           Trinity Christian School                  22:33  7:16/M        
  226  (> 7)   1608  James Risque          Loudoun County                            22:35  7:17/M        
  227  (> 7)   1611  Jason Sheridan        Loudoun County                            22:40  7:19/M        
  228    128   2058  James Drouillard      Pope John Paul the Great Catholi          22:41  7:19/M        
  229  (> 7)   2413  Casey Dorfman         Sidwell Friends  School                   22:45  7:20/M        
  230  (> 7)    778  August Wilson         George Mason                              22:45  7:20/M        
  231    129   2757  Matthew Pak           Trinity Christian School                  22:46  7:21/M        
  232  (> 7)    772  Bhaskar Singhvi       George Mason                              22:46  7:21/M        
  233  (> 7)   2588  Henry Schmandt        St. Albans School                         22:48  7:21/M        
  234  (> 7)   2516  Daniel Boasberg       St. Albans School                         22:48  7:21/M        
  235    130    565  Harrison Stuart       Flint Hill School                         22:48  7:21/M        
  236  (> 7)   2700  Daniel Mao            Thomas Jefferson S&T                      22:49  7:22/M        
  237    131   2022  Andrew Conley         Paul VI Catholic                          22:49  7:22/M        
  238    132    830  Daniel Lewis          Georgetown Day School                     22:49  7:22/M        
  239  (> 7)   3377  Richard Pepin-Woods   Yorktown                                  22:50  7:22/M        
  240  (> 7)   2602  Alex Ward             St. Albans School                         22:50  7:22/M        
  241  (> 7)   3375  Andrew Noring         Yorktown                                  22:50  7:22/M        
  242    133   2055  Anthony Bradsher      Pope John Paul the Great Catholi          22:52  7:23/M        
  243    134    614  Brennan George        Freedom (South Riding)                    22:52  7:23/M        
  244  (> 7)   2759  Daniel Patel          Trinity Christian School                  22:54  7:23/M        
  245  (< 5)   1252  J.p Heaney            John Champe High School                   22:55  7:24/M        
  246  (> 7)   1660  David Castellanos     Loudoun Valley                            22:57  7:24/M        
  247  (< 5)   1258  Christian Morrison    John Champe High School                   22:58  7:25/M        
  248    135    554  Jack Lovelace         Flint Hill School                         22:58  7:25/M        
  249    136    613  Louis Garcia          Freedom (South Riding)                    23:01  7:25/M        
  250    137    616  Nick Hemstreet        Freedom (South Riding)                    23:01  7:25/M        
  251  (> 7)   1625  Jack Zent             Loudoun County                            23:05  7:27/M        
  252  (> 7)   2741  Paul Camerino         Trinity Christian School                  23:07  7:27/M        
  253    138   2625  Adam Wasserman        St. Anselm's Abbey School                 23:10  7:28/M        
  254  (> 7)    938  Ignacio Mata          Gonzaga College High School               23:17  7:31/M        
  255  (> 7)   3339  Preston Atkins        Yorktown                                  23:19  7:31/M        
  256  (< 5)   2815  Scott Alex Whitford   Wakefield High School                     23:19  7:31/M        
  257  (> 7)   2030  Chris McHugh          Paul VI Catholic                          23:21  7:32/M        
  258  (> 7)   3373  Martem Mamon          Yorktown                                  23:22  7:32/M        
  259  (> 7)    217  Robby Gavin           Briar Woods                               23:22  7:32/M        
  260    139   1801  Edwin Ramirez         Millbrook                                 23:23  7:33/M        
  261  (> 7)   1671  Brant Goings          Loudoun Valley                            23:23  7:33/M        
  262  (< 5)   2785  Connor Moriarty       Trinity School at Meadow View             23:25  7:33/M        
  263  (> 7)   2583  William Randall       St. Albans School                         23:27  7:34/M        
  264  (> 7)   2598  Darrion Vinson        St. Albans School                         23:28  7:34/M        
  265  (> 7)   2552  Ryan Hennessey        St. Albans School                         23:29  7:35/M        
  266  (> 7)   1606  Nick Ponticelli       Loudoun County                            23:31  7:35/M        
  267  (> 7)   2763  Nahom Tedla           Trinity Christian School                  23:32  7:35/M        
  268  (> 7)   1613  Connor Skillman       Loudoun County                            23:32  7:35/M        
  269  (> 7)    774  Viraji Suri           George Mason                              23:32  7:35/M        
  270    140    835  Jared Rosen           Georgetown Day School                     23:38  7:37/M        
  271  (< 5)   1926  Steve Quinto          Park View (Sterling)                      23:38  7:37/M        
  272  (> 7)   2523  Griffin Coulter       St. Albans School                         23:41  7:38/M        
  273    141    623  Tim McLaughlin        Freedom (South Riding)                    23:42  7:39/M        
  274  (> 7)    773  Ryan Sullivan         George Mason                              23:45  7:40/M        
  275    142    310  Tony Cheng            Bullis School                             23:47  7:40/M        
  276  (> 7)    771  Will Sherard          George Mason                              23:48  7:41/M        
  277  (> 7)   3354  Jonathan Dronfield    Yorktown                                  23:50  7:41/M        
  278  (> 7)   3383  Eric Travers          Yorktown                                  23:51  7:42/M        
  279  (> 7)   2756  Jacob Normann         Trinity Christian School                  23:58  7:44/M        
  280  (> 7)   1619  Donald Van Hook       Loudoun County                            24:06  7:46/M        
  281  (> 7)    625  Kevin Phan            Freedom (South Riding)                    24:14  7:49/M        
  282    143    545  Connor Ennist         Flint Hill School                         24:19  7:51/M        
  283  (> 7)   3350  Will Clay             Yorktown                                  24:23  7:52/M        
  284  (> 7)   2762  Daniel Seitz          Trinity Christian School                  24:23  7:52/M        
  285    144   1817  Hakim Lahlou          Mount Vernon                              24:25  7:53/M        
  286  (> 7)   2409  Ben Cooper            Sidwell Friends  School                   24:26  7:53/M        
  287    145    564  Nathan Steinhobel     Flint Hill School                         24:39  7:57/M        
  288  (> 7)   1694  Tyler Valentine       Loudoun Valley                            24:40  7:57/M        
  289    146   1461  Jonah Bol             Langley                                   24:49  8:00/M        
  290  (> 7)    769  Nathan Royce          George Mason                              24:50  8:01/M        
  291    147    544  Charlie Dalgleish     Flint Hill School                         24:51  8:01/M        
  292  (> 7)    618  Varun Khanolkar       Freedom (South Riding)                    24:52  8:01/M        
  293    148    318  Thomas Liu            Bullis School                             24:54  8:02/M        
  294    149    334  Thomas Wang           Bullis School                             24:55  8:02/M        
  295    150   2646  Andrew Jackson        Tallwood                                  25:03  8:05/M        
  296  (> 7)   2745  David Danielson       Trinity Christian School                  25:09  8:07/M        
  297  (> 7)   2694  Danny Guo             Thomas Jefferson S&T                      25:31  8:14/M        
  298  (> 7)   2592  Zaki Thabet           St. Albans School                         25:33  8:15/M        
  299  (> 7)    619  Vivek Khanolkar       Freedom (South Riding)                    25:36  8:15/M        
  300    151   2611  Hank Hermans          St. Anselm's Abbey School                 25:40  8:17/M        
  301  (> 7)   1601  Alex Thein Nguyen     Loudoun County                            25:44  8:18/M        
  302  (> 7)   3358  Brennan Henning       Yorktown                                  25:48  8:19/M        
  303  (> 7)   2024  Nick DiMaria          Paul VI Catholic                          25:55  8:22/M        
  304    152   2624  Conrad Vecchione      St. Anselm's Abbey School                 25:56  8:22/M        
  305    153    133  Connor Goldrick       Bethesda-Chevy Chase High School          25:57  8:22/M        
  306    154   2609  Adam Good             St. Anselm's Abbey School                 26:04  8:25/M        
  307    155   1821  Tsuyoshi Nemoto       Mount Vernon                              26:27  8:32/M        
  308  (> 7)   2593  Aktan Turdukulov      St. Albans School                         26:30  8:33/M        
  309  (> 7)   2605  Qing Yunqing          St. Albans School                         26:38  8:35/M        
  310  (< 5)   1927  Daulton Roach         Park View (Sterling)                      26:42  8:37/M        
  311  (> 7)   2540  Rory Frydman          St. Albans School                         26:43  8:37/M        
  312  (> 7)   2572  Declan Murphy         St. Albans School                         26:49  8:39/M        
  313  (> 7)   2742  Ivan Chiew            Trinity Christian School                  27:01  8:43/M        
  314  (> 7)   3363  Zachary Kahn          Yorktown                                  27:10  8:46/M        
  315    156    817  Nathan Edelmann       Georgetown Day School                     27:11  8:46/M        
  316  (> 7)   1664  Steven de Blank       Loudoun Valley                            27:13  8:47/M        
  317  (> 7)    836  Zain Sandu            Georgetown Day School                     28:41  9:15/M        
  318  (> 7)   2619  Alex Shipe            St. Anselm's Abbey School                 28:44  9:16/M        
  319  (> 7)   2752  Joshua Kitts          Trinity Christian School                  28:49  9:18/M        
  320  (> 7)   2736  Oscar Amaya           Trinity Christian School                  29:10  9:25/M        
  321    157    323  Owen Mccready         Bullis School                             29:45  9:36/M        
  322  (> 7)   2740  Joshua Baroni         Trinity Christian School                  30:24  9:48/M        
  323  (> 7)    546  Aidan Fitzgerald      Flint Hill School                         31:01 10:00/M        
 


2014 Glory Days Invitational Boys JV II

October 11, 2014

Results By Commonwealth Race Management
Overall Finish List - Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   1417  David Meskill         Lake Braddock                             17:35  5:40/M        
    2      2   1000  Paul Weiss            Harrisonburg                              17:58  5:48/M        
    3      3   2920  Christopher Letai     West Potomac                              18:04  5:50/M        
    4      4    640  Andy Herrera          Gar-Field                                 18:15  5:53/M        
    5      5   2917  Ryan Huck             West Potomac                              18:17  5:54/M        
    6      6   2174  Jacob Turner          Potomac Falls                             18:19  5:55/M        
    7      7   1722  Mason Brown           Manchester High School                    18:23  5:56/M        
    8      8    981  Yogesh Aradhey        Harrisonburg                              18:23  5:56/M        
    9      9   2933  Isaiah Smith          West Potomac                              18:23  5:56/M        
   10     10   2177  Matthew Wajsgras      Potomac Falls                             18:26  5:57/M        
   11     11   2992  Nick Shoults          West Springfield                          18:26  5:57/M        
   12  (< 5)   2317  Harrison Autry        Rock Ridge High School                    18:27  5:57/M        
   13     12    638  Kyle Bassett          Gar-Field                                 18:28  5:57/M        
   14     13    427  Thomas Allain         Chantilly                                 18:30  5:58/M        
   15     14   3061  Eli Mccleary          Westfield                                 18:30  5:58/M        
   16     15    428  Connor Clendenin      Chantilly                                 18:30  5:58/M        
   17     16   2936  Austin Whitney        West Potomac                              18:31  5:58/M        
   18     17   2159  Jordan Mazza          Potomac Falls                             18:34  5:59/M        
   19     18   2161  Mark Mogensen         Potomac Falls                             18:35  6:00/M        
   20     19   1732  Ryan Mathes*          Manchester High School                    18:35  6:00/M        
   21     20   3214  Ivan Martinez         Woodbridge                                18:38  6:01/M        
   22     21    452  Daniel Weagraff       Chantilly                                 18:39  6:01/M        
   23     22   1744  Zachary Young*        Manchester High School                    18:40  6:01/M        
   24     23   1136  Phillip Sullivan      James Madison                             18:41  6:02/M        
   25     24   1002  Nathan Wood           Harrisonburg                              18:43  6:02/M        
   26     25    448  Drew Smith            Chantilly                                 18:46  6:03/M        
   27     26    455  Joseph Wray           Chantilly                                 18:47  6:04/M        
   28     27    445  Andrew Raines         Chantilly                                 18:47  6:04/M        
   29     28   1986  Kristopher LongeneckerPatriot High School                       18:50  6:05/M        
   30     29    433  Michael DeLeon        Chantilly                                 18:52  6:05/M        
   31     30    989  Christian Gehman      Harrisonburg                              18:55  6:06/M        
   32  (> 7)    432  Andrew DeLeon         Chantilly                                 18:56  6:06/M        
   33     31   1117  Fernando MacFarlane   James Madison                             18:58  6:07/M        
   34     32   2361  Ethan Glaudmans       Sherwood High School                      19:00  6:08/M        
   35     33   1726  Connor Donovan        Manchester High School                    19:00  6:08/M        
   36  (> 7)    450  Michael Thornton      Chantilly                                 19:01  6:08/M        
   37     34   2970  Andrew Bonavita       West Springfield                          19:02  6:08/M        
   38     35    484  Henrique Carvalho     Dulaney High School                       19:03  6:09/M        
   39     36   3060  William Mars          Westfield                                 19:05  6:09/M        
   40     37   3208  Haseb Alim            Woodbridge                                19:07  6:10/M        
   41  (< 5)   2325  Sean Megens           Rock Ridge High School                    19:07  6:10/M        
   42     38   3076  Ben Tello-Llerena     Westfield                                 19:08  6:10/M        
   43     39   2148  Matthew Griffiths     Potomac Falls                             19:11  6:11/M        
   44     40   2991  Kevin Seaward         West Springfield                          19:13  6:12/M        
   45  (< 5)   2504  Jack Watkins          South Lakes                               19:15  6:13/M        
   46     41   1420  Quinn O'Neill         Lake Braddock                             19:19  6:14/M        
   47     42   1125  Ian Pedersen          James Madison                             19:22  6:15/M        
   48     43   2145  Lucas Dillistin       Potomac Falls                             19:24  6:15/M        
   49     44   1096  Peter Faragasso       James Madison                             19:26  6:16/M        
   50     45    987  Nick Deutsch          Harrisonburg                              19:27  6:16/M        
   51     46   1174  Steven Hite           James W. Robinson                         19:27  6:16/M        
   52  (> 7)    447  Thomas Sherrier       Chantilly                                 19:27  6:16/M        
   53     47   1421  Connor O'Neill        Lake Braddock                             19:28  6:17/M        
   54     48   1129  Jack Ruszkowski       James Madison                             19:30  6:17/M        
   55     49   2260  Calvin Mayer          Quince Orchard High School                19:30  6:17/M        
   56     50   2179  Collin Williams       Potomac Falls                             19:31  6:18/M        
   57  (> 7)   2178  Keegan Wieland        Potomac Falls                             19:32  6:18/M        
   58     51   1994  Christopher Santi     Patriot High School                       19:33  6:18/M        
   59     52   1380  Declan Beaudoin       Lake Braddock                             19:34  6:19/M        
   60     53   1395  Charles Emerson       Lake Braddock                             19:35  6:19/M        
   61  (< 5)   3142  Joshua Freilich       Winston Churchill High School             19:36  6:19/M        
   62     54   2932  Ben Slobodin          West Potomac                              19:38  6:20/M        
   63     55   2849  Ben Brooks            Washington-Lee High School                19:38  6:20/M        
   64     56    490  Andrew Engel          Dulaney High School                       19:39  6:20/M        
   65     57   2281  Stefano Santini       Quince Orchard High School                19:39  6:20/M        
   66     58    276  Joshua Garrett        Broad Run                                 19:40  6:21/M        
   67     59   2238  Yonatan Bobore        Quince Orchard High School                19:42  6:21/M        
   68     60   1164  Kuber Bhardwaj        James W. Robinson                         19:42  6:21/M        
   69     61   2268  Scott Mobarry         Quince Orchard High School                19:43  6:22/M        
   70     62    486  Braeden Dahl          Dulaney High School                       19:48  6:23/M        
   71     63   2240  Colin Bradley         Quince Orchard High School                19:49  6:24/M        
   72     64    487  Cody Davis            Dulaney High School                       19:49  6:24/M        
   73     65   1103  Paxton Head           James Madison                             19:50  6:24/M        
   74     66   1105  Matthew Holdaway      James Madison                             19:52  6:25/M        
   75     67   1398  Tyler Flesch          Lake Braddock                             19:52  6:25/M        
   76     68   1992  Burke Romans-Murray   Patriot High School                       19:53  6:25/M        
   77     69   1437  Marcus Wilson         Lake Braddock                             19:55  6:25/M        
   78     70   2926  Ryan Powell           West Potomac                              19:56  6:26/M        
   79  (> 7)   1440  Idan Woodruff         Lake Braddock                             19:56  6:26/M        
   80     71   3216  Tyler Petro           Woodbridge                                19:57  6:26/M        
   81     72   3075  Kyle Talley           Westfield                                 19:58  6:26/M        
   82     73   3050  David Johnson         Westfield                                 19:58  6:26/M        
   83     74   2901  Owen Albrecht         West Potomac                              19:59  6:27/M        
   84  (> 7)   2137  Chad Bessette         Potomac Falls                             20:00  6:27/M        
   85  (> 7)   2923  Zach Moorman          West Potomac                              20:02  6:28/M        
   86  (> 7)   2166  John Phan             Potomac Falls                             20:04  6:28/M        
   87     75   3266  Michael Dragon        Woodgrove                                 20:07  6:29/M        
   88     76    996  Brandon Posada        Harrisonburg                              20:08  6:30/M        
   89  (< 5)   2073  Grant Tabler          Pope John Paul the Great Catholi          20:09  6:30/M        
   90     77   3219  Patrick Stead         Woodbridge                                20:10  6:30/M        
   91  (> 7)   1113  George Kuhn           James Madison                             20:11  6:31/M        
   92     78   2976  Bennett Herseth       West Springfield                          20:12  6:31/M        
   93     79   2851  Jacob Cupp            Washington-Lee High School                20:14  6:32/M        
   94  (> 7)   2906  Joseph Chromey        West Potomac                              20:15  6:32/M        
   95     80    643  Bryan Ramos           Gar-Field                                 20:16  6:32/M        
   96  (> 7)   1385  Isaiah Castro         Lake Braddock                             20:16  6:32/M        
   97     81    492  Samuel Harsel         Dulaney High School                       20:17  6:33/M        
   98     82   2871  Joseph Pappa          Washington-Lee High School                20:18  6:33/M        
   99  (< 5)   2491  Joseph Letteri        South Lakes                               20:18  6:33/M        
  100     83     31  Michael Heng          Annandale                                 20:18  6:33/M        
  101     84    491  Philip Harney         Dulaney High School                       20:19  6:33/M        
  102  (> 7)   2167  Geovanni Rodriguez    Potomac Falls                             20:19  6:33/M        
  103     85   1737  Sam Smith             Manchester High School                    20:19  6:33/M        
  104     86     20  Joseph Cleary         Annandale                                 20:20  6:34/M        
  105  (> 7)   1109  Noah Kim              James Madison                             20:20  6:34/M        
  106  (> 7)   1098  Ian Fisher            James Madison                             20:21  6:34/M        
  107     87    274  Scott Flint           Broad Run                                 20:23  6:35/M        
  108     88   1186  James Smith           James W. Robinson                         20:24  6:35/M        
  109     89   2874  Will Siegal           Washington-Lee High School                20:24  6:35/M        
  110     90   1162  Brian Anderson        James W. Robinson                         20:24  6:35/M        
  111     91   1189  David Yu              James W. Robinson                         20:25  6:35/M        
  112     92    988  Austin Engle          Harrisonburg                              20:25  6:35/M        
  113     93    637  Kevin Alvarez         Gar-Field                                 20:25  6:35/M        
  114  (> 7)   2904  Joseph Bernardi       West Potomac                              20:25  6:35/M        
  115     94   1978  Ryan Hord             Patriot High School                       20:26  6:35/M        
  116  (> 7)   1124  Michael Pedersen      James Madison                             20:26  6:35/M        
  117     95    378  Seth Garfield         Centreville                               20:26  6:35/M        
  118  (< 5)   3168  Varun Mishra          Winston Churchill High School             20:28  6:36/M        
  119     96   2873  Michael Schwartz      Washington-Lee High School                20:29  6:36/M        
  120     97    646  Devin Stewart         Gar-Field                                 20:29  6:36/M        
  121     98   2253  Kevin Gurcan          Quince Orchard High School                20:30  6:37/M        
  122  (> 7)   1428  Matthew Simmers       Lake Braddock                             20:30  6:37/M        
  123  (< 5)   1521  Connor Starkey        Linganore High School                     20:31  6:37/M        
  124  (> 7)   1142  Connor Williams       James Madison                             20:31  6:37/M        
  125     99   3065  Michael Overby        Westfield                                 20:31  6:37/M        
  126    100   2283  Nikolaos Stathes      Quince Orchard High School                20:32  6:37/M        
  127  (> 7)   1430  Marcell Subert        Lake Braddock                             20:32  6:37/M        
  128    101   2968  Sam Blesi             West Springfield                          20:33  6:38/M        
  129    102   2876  Mike Stearman         Washington-Lee High School                20:36  6:39/M        
  130  (> 7)   1128  Noah Rudisill         James Madison                             20:37  6:39/M        
  131    103   3210  Elisha Dukes          Woodbridge                                20:38  6:39/M        
  132  (< 5)   3162  Bradley Lawrence      Winston Churchill High School             20:41  6:40/M        
  133  (> 7)   2267  Sajan Mistry          Quince Orchard High School                20:41  6:40/M        
  134  (> 7)    446  William Schloss       Chantilly                                 20:41  6:40/M        
  135  (> 7)   1122  James Moore           James Madison                             20:42  6:41/M        
  136    104   2971  Daniel Bonavita       West Springfield                          20:42  6:41/M        
  137    105    392  Emmet Mckinstry       Centreville                               20:43  6:41/M        
  138  (< 5)   1215  Mark Van Horn         James Wood High School                    20:44  6:41/M        
  139    106   1987  Kendal Mitchell       Patriot High School                       20:44  6:41/M        
  140  (> 7)   2165  Denys Ovchynnikov     Potomac Falls                             20:44  6:41/M        
  141    107   2977  Graham Hogg           West Springfield                          20:48  6:43/M        
  142    108    289  Charlie Neff          Broad Run                                 20:54  6:45/M        
  143    109   3220  Lucas Valdvieso       Woodbridge                                20:55  6:45/M        
  144  (> 7)   2900  Joseph Africano       West Potomac                              20:55  6:45/M        
  145  (> 7)   2138  Jackson Blodgett      Potomac Falls                             20:56  6:45/M        
  146    110   3217  Jonathan Romero       Woodbridge                                20:58  6:46/M        
  147  (> 7)   1102  Wyatt Gormsen         James Madison                             20:59  6:46/M        
  148  (< 5)   2506  Connor Wirth          South Lakes                               21:00  6:46/M        
  149  (> 7)   2173  Matthew Tran          Potomac Falls                             21:00  6:46/M        
  150  (> 7)   2256  Alex Krylyuk          Quince Orchard High School                21:01  6:47/M        
  151  (> 7)   3213  Steven Martin         Woodbridge                                21:01  6:47/M        
  152  (> 7)    439  Woohyun Kim           Chantilly                                 21:05  6:48/M        
  153  (> 7)   2905  Brian Cash            West Potomac                              21:11  6:50/M        
  154    111   1171  Evan Grundvig         James W. Robinson                         21:13  6:51/M        
  155  (> 7)    999  Kevin Sokolyuk        Harrisonburg                              21:13  6:51/M        
  156    112   3068  Caleb Picard          Westfield                                 21:16  6:52/M        
  157  (< 5)   1515  Alex Konkel           Linganore High School                     21:16  6:52/M        
  158    113   1725  James Davis           Manchester High School                    21:16  6:52/M        
  159    114   2378  Andrew Tagg           Sherwood High School                      21:16  6:52/M        
  160  (> 7)   1120  Thomas Miller         James Madison                             21:17  6:52/M        
  161    115   2374  Ryan O'Neale          Sherwood High School                      21:18  6:52/M        
  162  (< 5)   2330  Jack Twomey           Rock Ridge High School                    21:20  6:53/M        
  163    116   3270  Sean Good             Woodgrove                                 21:21  6:53/M        
  164    117   1166  Joseph Converse       James W. Robinson                         21:21  6:53/M        
  165    118   1740  Austin Williamson     Manchester High School                    21:22  6:54/M        
  166  (< 5)   2442  Craig Ard             Skyline                                   21:22  6:54/M        
  167  (> 7)   2274  Nathan Olen           Quince Orchard High School                21:23  6:54/M        
  168  (> 7)   2243  Philippe Castillo     Quince Orchard High School                21:24  6:54/M        
  169  (> 7)    982  Stuart Baker          Harrisonburg                              21:25  6:55/M        
  170  (> 7)   3039  Hayden Caldwell       Westfield                                 21:27  6:55/M        
  171  (> 7)   3078  Cody Volarich         Westfield                                 21:28  6:55/M        
  172  (> 7)   3064  Mitch Nelson          Westfield                                 21:28  6:55/M        
  173    119    277  Emmanuel Garzo        Broad Run                                 21:30  6:56/M        
  174    120   3284  Will Saunders         Woodgrove                                 21:31  6:56/M        
  175  (> 7)   2987  Jack Madsen           West Springfield                          21:31  6:56/M        
  176    121    402  Justin Vu             Centreville                               21:33  6:57/M        
  177  (> 7)   2277  Dawson Penneypacker   Quince Orchard High School                21:33  6:57/M        
  178    122    297  Christopher Whimpenny Broad Run                                 21:35  6:58/M        
  179    123   2852  Miguel Dayan          Washington-Lee High School                21:36  6:58/M        
  180  (> 7)   3046  Alex Granados         Westfield                                 21:37  6:58/M        
  181  (> 7)   1411  Matthew Lugo          Lake Braddock                             21:37  6:58/M        
  182  (> 7)   3051  Emre Karaman          Westfield                                 21:37  6:58/M        
  183  (> 7)   3077  Anish Vegesna         Westfield                                 21:37  6:58/M        
  184  (> 7)   2176  Joshua Vincencio      Potomac Falls                             21:38  6:59/M        
  185  (> 7)   1414  Lucas Mcgee           Lake Braddock                             21:41  7:00/M        
  186  (> 7)   1425  Ryan Reny             Lake Braddock                             21:41  7:00/M        
  187  (> 7)   2255  Sungmin Joo           Quince Orchard High School                21:42  7:00/M        
  188  (> 7)   2863  Hank Liu              Washington-Lee High School                21:44  7:01/M        
  189  (> 7)   3071  Nathan Sears          Westfield                                 21:45  7:01/M        
  190  (< 5)   1509  Clayton Buckman       Linganore High School                     21:46  7:01/M        
  191    124     19  Brian Chung           Annandale                                 21:46  7:01/M        
  192    125    644  Sean Rastatter        Gar-Field                                 21:47  7:02/M        
  193  (> 7)   1384  Andrew Bryant         Lake Braddock                             21:47  7:02/M        
  194  (> 7)   2175  Carlos Verastegui     Potomac Falls                             21:49  7:02/M        
  195    126    282  Garrett Laxson        Broad Run                                 21:51  7:03/M        
  196  (> 7)   1739  Camden Troupe         Manchester High School                    21:53  7:04/M        
  197  (> 7)   1127  Ethan Richie          James Madison                             21:53  7:04/M        
  198  (> 7)   1390  John Demboski         Lake Braddock                             21:54  7:04/M        
  199  (> 7)    997  Tyler Rodriguez       Harrisonburg                              21:56  7:05/M        
  200    127    265  Justin Ceresa         Broad Run                                 21:56  7:05/M        
  201  (> 7)   2241  Hunter Bunai          Quince Orchard High School                21:57  7:05/M        
  202  (> 7)   2937  Brennan Willmott-McMahWest Potomac                              21:59  7:05/M        
  203  (> 7)   2158  Miguel Martinez       Potomac Falls                             21:59  7:05/M        
  204  (> 7)   2157  Marquis Lee           Potomac Falls                             21:59  7:05/M        
  205  (> 7)   2150  Austin Harber         Potomac Falls                             22:01  7:06/M        
  206    128   3262  Peter Bruton          Woodgrove                                 22:07  7:08/M        
  207  (> 7)   1177  Dong Young Huh        James W. Robinson                         22:09  7:09/M        
  208  (> 7)   1167  Morgan Feldenkris     James W. Robinson                         22:09  7:09/M        
  209  (> 7)   2266  Justin Mensh          Quince Orchard High School                22:12  7:10/M        
  210    129     36  Alex Lind             Annandale                                 22:15  7:11/M        
  211    130   3271  Ben Hollar            Woodgrove                                 22:15  7:11/M        
  212  (> 7)   2271  Rene Mugabo           Quince Orchard High School                22:16  7:11/M        
  213  (> 7)   2152  Christian Hyde        Potomac Falls                             22:18  7:12/M        
  214  (< 5)   1516  Sam LaPilusa          Linganore High School                     22:22  7:13/M        
  215  (> 7)   3070  Jimmy Richards        Westfield                                 22:23  7:13/M        
  216    131   1995  Daniel Scocoo         Patriot High School                       22:26  7:14/M        
  217    132    385  Jeong Do Kim          Centreville                               22:26  7:14/M        
  218  (< 5)   2484  Michael Parvar        South Lakes                               22:29  7:15/M        
  219    133   3264  Jordan Cottrell       Woodgrove                                 22:29  7:15/M        
  220  (> 7)   2969  Brenden Blevins       West Springfield                          22:29  7:15/M        
  221  (> 7)   1188  Caelyn Wathen         James W. Robinson                         22:30  7:15/M        
  222    134    399  Tarun Saharya         Centreville                               22:31  7:16/M        
  223  (> 7)    284  Michael Lynch         Broad Run                                 22:31  7:16/M        
  224  (> 7)    262  Skylar Birdie         Broad Run                                 22:32  7:16/M        
  225    135    400  Max Schendell         Centreville                               22:33  7:16/M        
  226  (> 7)   3054  Mujid Khan            Westfield                                 22:33  7:16/M        
  227  (> 7)    436  Pablo Gutierrez       Chantilly                                 22:35  7:17/M        
  228  (> 7)   3074  Grayson Smith         Westfield                                 22:39  7:18/M        
  229  (< 5)   2441  Zack Anderson         Skyline                                   22:42  7:19/M        
  230  (> 7)   1736  Ryan Robinson         Manchester High School                    22:49  7:22/M        
  231  (> 7)   1179  Christian Jenkins     James W. Robinson                         22:53  7:23/M        
  232  (> 7)   1410  Spencer Lin           Lake Braddock                             22:53  7:23/M        
  233  (> 7)   1088  Julio Bowles Carreon  James Madison                             22:55  7:24/M        
  234  (> 7)    264  Tanner Browning       Broad Run                                 22:56  7:24/M        
  235  (> 7)   1721  Richard Bimmer        Manchester High School                    22:57  7:24/M        
  236  (> 7)   2164  Robert O'Brien        Potomac Falls                             22:59  7:25/M        
  237  (> 7)    980  Cedric Ansah          Harrisonburg                              23:05  7:27/M        
  238  (< 5)   1211  Will Pugh             James Wood High School                    23:07  7:27/M        
  239    136   3281  Brady Reynolds        Woodgrove                                 23:08  7:28/M        
  240  (> 7)    294  Andrew Steeber        Broad Run                                 23:09  7:28/M        
  241  (> 7)   2911  Matt Fannon           West Potomac                              23:12  7:29/M        
  242  (> 7)    266  Ansh Chaudhari        Broad Run                                 23:22  7:32/M        
  243  (> 7)   2980  Shahnewaz Khan        West Springfield                          23:25  7:33/M        
  244  (> 7)   1439  Jonathan Wood         Lake Braddock                             23:26  7:34/M        
  245  (> 7)   1724  Blake Campbell        Manchester High School                    23:30  7:35/M        
  246  (> 7)   1161  Matt Albertson        James W. Robinson                         23:36  7:37/M        
  247    137     45  Conrad Shartel        Annandale                                 23:39  7:38/M        
  248  (< 5)   2454  Christian Renner      Skyline                                   23:44  7:39/M        
  249  (> 7)   1433  Calvin Truong         Lake Braddock                             23:47  7:40/M        
  250  (> 7)   3062  Blake McDonald        Westfield                                 23:50  7:41/M        
  251    138     30  Chris Han             Annandale                                 23:50  7:41/M        
  252  (> 7)   3053  Matthew Kehn          Westfield                                 23:55  7:43/M        
  253  (> 7)    263  Michael Bowen         Broad Run                                 24:10  7:48/M        
  254  (> 7)   2251  Axel Garcia De La GarzQuince Orchard High School                24:26  7:53/M        
  255  (< 5)   2450  Logan Lente           Skyline                                   24:28  7:54/M        
  256    139   2368  William Mcdermott     Sherwood High School                      24:30  7:54/M        
  257  (> 7)   3079  Patrick Willey        Westfield                                 24:41  7:58/M        
  258  (> 7)   3073  Tariq Shanks          Westfield                                 24:41  7:58/M        
  259  (> 7)   1392  Sean Duffy            Lake Braddock                             24:45  7:59/M        
  260  (> 7)   1424  Connor Reardon        Lake Braddock                             24:45  7:59/M        
  261  (> 7)   3268  Josh Fisher           Woodgrove                                 24:47  8:00/M        
  262  (> 7)   2270  Joseph Mott           Quince Orchard High School                24:59  8:04/M        
  263  (> 7)   3042  Will Duong            Westfield                                 25:38  8:16/M        
  264  (> 7)   3033  Zach Adams            Westfield                                 25:41  8:17/M        
  265  (> 7)   2250  Jesse Galliani        Quince Orchard High School                25:43  8:18/M        
  266  (> 7)   3034  Eli Alhussaini        Westfield                                 25:47  8:19/M        
  267    140    367  Carson Cooper         Centreville                               26:00  8:23/M        
  268  (> 7)    268  Joel Clemens          Broad Run                                 26:02  8:24/M        
  269    141   2351  Aranya Banerjee       Sherwood High School                      26:26  8:32/M        
  270  (< 5)   1501  Richard Dismuke       Liberty (Bealeton) High School            27:26  8:51/M        
  271  (> 7)   1429  Adam Spector          Lake Braddock                             27:26  8:51/M        
  272  (> 7)   1743  Glen Yancey           Manchester High School                    28:09  9:05/M        
  273  (> 7)   1730  Mason Lloyd           Manchester High School                    29:39  9:34/M        
  274  (> 7)   1723  Thomas Bustamante     Manchester High School                    30:46  9:55/M        
  275  (< 5)   2207  Rafael Quispe         Potomac Senior High School                32:27 10:28/M        
  276  (> 7)   1733  Alex Miller           Manchester High School                    35:58 11:36/M        
  277  (> 7)   1729  Brent Hosein          Manchester High School                    36:07 11:39/M        
  278  (> 7)   1720  Tyler Banton          Manchester High School                    37:29 12:05/M        
 


 

2014 Glory Days Invitational Boys Freshmen

October 11, 2014

Results By Commonwealth Race Management
Overall Finish List - Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1  (< 5)    132  Josh Fry              Bethesda-Chevy Chase High School          17:41  5:42/M        
    2      1    503  Matt Owens            Dulaney High School                       17:50  5:45/M        
    3      2   2259  Ethan Mara            Quince Orchard High School                17:50  5:45/M        
    4      3   1389  Andrew Delvecchio     Lake Braddock                             17:51  5:45/M        
    5      4   2320  Clark Edwards         Rock Ridge High School                    18:09  5:51/M        
    6      5    214  Brandon Dimitri       Briar Woods                               18:09  5:51/M        
    7      6    237  Aidan Sullivan        Briar Woods                               18:13  5:53/M        
    8      7     49  Tyler Westfall        Annandale                                 18:19  5:55/M        
    9      8    561  John Moxley           Flint Hill School                         18:20  5:55/M        
   10      9   2858  Matthew Herrity       Washington-Lee High School                18:22  5:55/M        
   11     10   1663  Chase Dawson          Loudoun Valley                            18:26  5:57/M        
   12     11   1144  Chamberlain Zulauf    James Madison                             18:27  5:57/M        
   13     12   2934  Benjamin Weisel       West Potomac                              18:29  5:58/M        
   14     13   1106  Zachary Holden        James Madison                             18:29  5:58/M        
   15     14    273  Fionn Desmond         Broad Run                                 18:32  5:59/M        
   16     15   2149  Charles Groscup       Potomac Falls                             18:34  5:59/M        
   17     16    929  Jonathan Hurley       Gonzaga College High School               18:38  6:01/M        
   18     17   2375  Matthew Post          Sherwood High School                      18:48  6:04/M        
   19     18   1176  Nicholas Howell       James W. Robinson                         18:48  6:04/M        
   20     19    226  Cameron McConagha     Briar Woods                               18:49  6:04/M        
   21     20    955  John Travis           Gonzaga College High School               18:51  6:05/M        
   22     21   1820  Doug McCreight        Mount Vernon                              18:52  6:05/M        
   23     22   1409  Tyler Lawson          Lake Braddock                             18:56  6:06/M        
   24     23   2286  Chris Thoms           Quince Orchard High School                18:57  6:07/M        
   25     24    308  Nicky Borden          Bullis School                             18:58  6:07/M        
   26     25    497  Connor Martin         Dulaney High School                       19:00  6:08/M        
   27     26     72  Josh Bowers           Atlee                                     19:00  6:08/M        
   28     27   1678  Drew Kellogg          Loudoun Valley                            19:01  6:08/M        
   29     28   2425  Peter Siegel          Sidwell Friends  School                   19:02  6:08/M        
   30     29     97  Rehan Saeed           Atlee                                     19:04  6:09/M        
   31     30   1824  Victor Reyes          Mount Vernon                              19:05  6:09/M        
   32     31    991  Isaiah King           Harrisonburg                              19:06  6:10/M        
   33     32    502  Brendan O'brien       Dulaney High School                       19:07  6:10/M        
   34     33   2547  Jerry Gross           St. Albans School                         19:08  6:10/M        
   35     34    498  Quinn Mccabe          Dulaney High School                       19:10  6:11/M        
   36     35    994  Joel McNett           Harrisonburg                              19:10  6:11/M        
   37     36   3138  Kyle Emery            Winston Churchill High School             19:11  6:11/M        
   38     37   2033  Joe Paquette          Paul VI Catholic                          19:12  6:12/M        
   39     38   2272  Scott Nolan           Quince Orchard High School                19:14  6:12/M        
   40     39   2571  Jake Melman-Rogers    St. Albans School                         19:20  6:14/M        
   41     40    990  Evan Jost             Harrisonburg                              19:22  6:15/M        
   42     41   2269  Conor Moore           Quince Orchard High School                19:23  6:15/M        
   43     42   1487  Max Poster            Langley                                   19:23  6:15/M        
   44     43   3059  Joseph Lim            Westfield                                 19:25  6:16/M        
   45     44   2488  Ian Kelly             South Lakes                               19:25  6:16/M        
   46  (< 5)   1918  Dawson Ash            Park View (Sterling)                      19:27  6:16/M        
   47     45   2316  Daniel Alex           Rock Ridge High School                    19:28  6:17/M        
   48  (< 5)   1212  Bryce Ratlief         James Wood High School                    19:30  6:17/M        
   49     46   2585  Jonathan Rufino       St. Albans School                         19:30  6:17/M        
   50     47   2326  Ernesto Muniz-Samalot Rock Ridge High School                    19:30  6:17/M        
   51     48    504  Alex Ozbolt           Dulaney High School                       19:34  6:19/M        
   52     49   2362  Declan Horan          Sherwood High School                      19:34  6:19/M        
   53     50   2153  Max Jensen            Potomac Falls                             19:36  6:19/M        
   54     51   2331  Daniel Umana          Rock Ridge High School                    19:37  6:20/M        
   55     52     74  Cohen Call            Atlee                                     19:38  6:20/M        
   56     53   2349  Jared Anderson        Sherwood High School                      19:39  6:20/M        
   57     54   2915  Dominick Heratsch     West Potomac                              19:42  6:21/M        
   58     55   1476  Vollmecke Hans        Langley                                   19:43  6:22/M        
   59     56   1493  Nicholas Tagliareni   Langley                                   19:44  6:22/M        
   60     57   1468  Daniel Devlin         Langley                                   19:45  6:22/M        
   61     58   1485  Ethan McDonnell       Langley                                   19:46  6:23/M        
   62  (< 5)   2975  Justin Graziani       West Springfield                          19:47  6:23/M        
   63     59   1463  Jonathan Bugge        Langley                                   19:47  6:23/M        
   64     60    916  Mick Gormley          Gonzaga College High School               19:48  6:23/M        
   65     61   1985  Joseph Lavell         Patriot High School                       19:49  6:24/M        
   66  (< 5)   1018  Keith Campbell        Hayfield Secondary School                 19:49  6:24/M        
   67     62   3133  Benjamin Cai          Winston Churchill High School             19:50  6:24/M        
   68     63   1092  Jason Calem           James Madison                             19:50  6:24/M        
   69     64    364  Stephen Bohenek       Centreville                               19:51  6:24/M        
   70  (< 5)   1314  Prestin Williamson    Kettle Run                                19:51  6:24/M        
   71     65    896  Andy Beckham          Gonzaga College High School               19:51  6:24/M        
   72     66   1676  Griffin Hunt          Loudoun Valley                            19:51  6:24/M        
   73     67    295  Jackson Stromberg     Broad Run                                 19:51  6:24/M        
   74     68    391  Michael Martis        Centreville                               19:52  6:25/M        
   75     69   3341  Taylor Beall          Yorktown                                  19:52  6:25/M        
   76     70   3159  Alexander Kuo         Winston Churchill High School             19:53  6:25/M        
   77  (< 5)   1206  Aaron Curd            James Wood High School                    19:54  6:25/M        
   78     71   1163  Tommy Anton           James W. Robinson                         19:56  6:26/M        
   79  (< 5)   2995  Vincent Szczepanik    West Springfield                          19:56  6:26/M        
   80     72   1091  Wes Brown             James Madison                             19:56  6:26/M        
   81     73   2163  Aiden Mott            Potomac Falls                             19:57  6:26/M        
   82     74   1599  Travis McMillan       Loudoun County                            19:57  6:26/M        
   83     75   1115  Joseph Leland         James Madison                             19:59  6:27/M        
   84  (< 5)   1789  David Blackstone      Millbrook                                 19:59  6:27/M        
   85  (< 5)   1301  Luke Delaglia         Kettle Run                                19:59  6:27/M        
   86     76    204  Evan Anderson         Briar Woods                               20:00  6:27/M        
   87     77   2264  Jason Mcfadden        Quince Orchard High School                20:00  6:27/M        
   88     78   1972  Gavin Brown           Patriot High School                       20:01  6:27/M        
   89     79     90  David Martin          Atlee                                     20:01  6:27/M        
   90     80   2000  Joshua Tinsley        Patriot High School                       20:01  6:27/M        
   91     81   2855  Aidan Endo            Washington-Lee High School                20:02  6:28/M        
   92     82   1244  Matthew Betsill       John Champe High School                   20:02  6:28/M        
   93     83   1137  Johnathan Sullivan    James Madison                             20:02  6:28/M        
   94     84   1996  Christopher Skibinski Patriot High School                       20:03  6:28/M        
   95     85   1119  Luke Mayo             James Madison                             20:05  6:29/M        
   96     86   1475  Austin Hanley         Langley                                   20:05  6:29/M        
   97     87   2284  Brendan Sullivan      Quince Orchard High School                20:05  6:29/M        
   98  (< 5)   1803  Evan Schwartzmiller   Millbrook                                 20:06  6:29/M        
   99     88   2918  Aiden Kiernan         West Potomac                              20:06  6:29/M        
  100     89   2531  Benjamin Duke         St. Albans School                         20:08  6:30/M        
  101     90   3378  John Reimann          Yorktown                                  20:08  6:30/M        
  102     91   3343  John Best             Yorktown                                  20:08  6:30/M        
  103     92   2503  Josh Umbrell          South Lakes                               20:09  6:30/M        
  104     93   1691  Zach Stevenson        Loudoun Valley                            20:10  6:30/M        
  105     94   1419  Brendan Morgan        Lake Braddock                             20:11  6:31/M        
  106     95   3035  Sam Alhussaini        Westfield                                 20:12  6:31/M        
  107     96   2482  Brandon Crisp         South Lakes                               20:12  6:31/M        
  108     97    482  Mark Bonner           Dulaney High School                       20:13  6:31/M        
  109     98    924  John Harrington       Gonzaga College High School               20:16  6:32/M        
  110     99    907  Daniel Cindea         Gonzaga College High School               20:18  6:33/M        
  111    100   2280  Richard Reyes         Quince Orchard High School                20:20  6:34/M        
  112  (> 7)   2254  Manuel Javier         Quince Orchard High School                20:20  6:34/M        
  113    101   3351  Michael Dashiell      Yorktown                                  20:22  6:34/M        
  114    102   1172  Jeffrey Hafner        James W. Robinson                         20:22  6:34/M        
  115  (< 5)    831  Isaac Meltsner        Georgetown Day School                     20:23  6:35/M        
  116    103   2868  Jason Nguyen          Washington-Lee High School                20:23  6:35/M        
  117    104    893  Jack Barnes           Gonzaga College High School               20:24  6:35/M        
  118    105    488  James Dochat          Dulaney High School                       20:24  6:35/M        
  119    106   3372  Joseph Mahan          Yorktown                                  20:24  6:35/M        
  120    107    992  Ashton Landes         Harrisonburg                              20:24  6:35/M        
  121  (> 7)   1143  Arthur Young          James Madison                             20:25  6:35/M        
  122    108   2410  Nicky DeParle         Sidwell Friends  School                   20:26  6:35/M        
  123    109   2170  Luc Teyssier          Potomac Falls                             20:26  6:35/M        
  124  (> 7)    500  Andrew Milan          Dulaney High School                       20:28  6:36/M        
  125    110   1603  Michael Perry         Loudoun County                            20:28  6:36/M        
  126    111    993  Max McDaniel          Harrisonburg                              20:28  6:36/M        
  127  (> 7)   2290  Sean Walsh            Quince Orchard High School                20:29  6:36/M        
  128  (> 7)    927  Ben Hong              Gonzaga College High School               20:31  6:37/M        
  129    112   1675  Scotty Hill           Loudoun Valley                            20:32  6:37/M        
  130    113   2493  Connor Madden         South Lakes                               20:32  6:37/M        
  131  (> 7)    501  Matthew Morton        Dulaney High School                       20:33  6:38/M        
  132    114   2376  Nick Seganish         Sherwood High School                      20:34  6:38/M        
  133    115   1818  Ian LaVallee          Mount Vernon                              20:34  6:38/M        
  134  (> 7)   1123  Aaron Palmer          James Madison                             20:35  6:38/M        
  135    116   1382  Nicholas Blake        Lake Braddock                             20:36  6:39/M        
  136  (> 7)    917  Jack Gretschel        Gonzaga College High School               20:37  6:39/M        
  137    117    763  Houston Langford      George Mason                              20:38  6:39/M        
  138    118   2366  Eric Levy             Sherwood High School                      20:38  6:39/M        
  139    119   3057  Sam Lebahn            Westfield                                 20:40  6:40/M        
  140    120   2319  Brendan Cwalina       Rock Ridge High School                    20:40  6:40/M        
  141    121   1571  Kyle Anderson         Loudoun County                            20:40  6:40/M        
  142    122    234  Vincent Sedita        Briar Woods                               20:41  6:40/M        
  143    123   1661  Adam Conklin          Loudoun Valley                            20:42  6:41/M        
  144    124   2683  Nick Begotka          Thomas Jefferson S&T                      20:43  6:41/M        
  145    125   1658  Adam Broshkevitch     Loudoun Valley                            20:44  6:41/M        
  146    126   1190  Benjamin Zagurski     James W. Robinson                         20:47  6:42/M        
  147    127   2922  Rogelio Lozano        West Potomac                              20:49  6:43/M        
  148    128   3180  Benjamin Stanish      Winston Churchill High School             20:51  6:44/M        
  149    129   2591  Griffin Shapiro       St. Albans School                         20:53  6:44/M        
  150    130   1268  Jack Sorensen         John Champe High School                   20:54  6:45/M        
  151    131   3157  Jiwoo Kim             Winston Churchill High School             20:54  6:45/M        
  152    132   2481  Sean Casey            South Lakes                               20:55  6:45/M        
  153    133    321  Jamal Masood          Bullis School                             20:57  6:45/M        
  154    134     16  Zaid Al Kahfah        Annandale                                 20:58  6:46/M        
  155    135    775  Sam Updike            George Mason                              21:00  6:46/M        
  156    136   3174  James Rubino          Winston Churchill High School             21:03  6:47/M        
  157    137   2147  Liam Goetz            Potomac Falls                             21:03  6:47/M        
  158    138   1829  Andres Warren         Mount Vernon                              21:04  6:48/M        
  159    139    985  John Breeden          Harrisonburg                              21:05  6:48/M        
  160  (> 7)   1118  Anthony Maggio        James Madison                             21:05  6:48/M        
  161    140   1813  Caelen Bourgeois      Mount Vernon                              21:06  6:48/M        
  162  (> 7)    892  Jack Allen            Gonzaga College High School               21:09  6:49/M        
  163    141   1250  Samuel Goodwin        John Champe High School                   21:09  6:49/M        
  164  (> 7)   1131  Timothy Silva         James Madison                             21:09  6:49/M        
  165    142   2054  Jake Adams            Pope John Paul the Great Catholi          21:10  6:50/M        
  166    143   2687  Sean Clancy           Thomas Jefferson S&T                      21:10  6:50/M        
  167  (< 5)    129  Cooper Batchelder     Bethesda-Chevy Chase High School          21:12  6:50/M        
  168  (> 7)    906  Elias Christian       Gonzaga College High School               21:12  6:50/M        
  169    144   2332  Dheeraj Yachamaneni   Rock Ridge High School                    21:12  6:50/M        
  170    145   3067  Jeff Paschetag        Westfield                                 21:14  6:51/M        
  171    146    316  Steve Landry          Bullis School                             21:14  6:51/M        
  172    147    236  Vincent Sturnilio     Briar Woods                               21:14  6:51/M        
  173    148   2925  Liam Orr              West Potomac                              21:15  6:51/M        
  174  (> 7)   1126  Derek Perez           James Madison                             21:17  6:52/M        
  175    149   1251  Raymond Hang          John Champe High School                   21:17  6:52/M        
  176    150   2064  Sean Jones            Pope John Paul the Great Catholi          21:18  6:52/M        
  177    151   1427  Alexander Serote      Lake Braddock                             21:19  6:53/M        
  178    152   1583  Ethan Cravens         Loudoun County                            21:20  6:53/M        
  179    153   2681  Spencer Atkin         Thomas Jefferson S&T                      21:20  6:53/M        
  180    154    315  Justin Kelly          Bullis School                             21:21  6:53/M        
  181  (< 5)   1043  Erich Wood            Hayfield Secondary School                 21:23  6:54/M        
  182  (> 7)   2246  Alessandro Coto       Quince Orchard High School                21:25  6:55/M        
  183    155    986  Joel Clevenger        Harrisonburg                              21:25  6:55/M        
  184  (> 7)    905  Ben Chalecki          Gonzaga College High School               21:26  6:55/M        
  185    156   2037  Luke Wasikowski       Paul VI Catholic                          21:26  6:55/M        
  186    157   1568  Siraj Ahmed           Loudoun County                            21:27  6:55/M        
  187    158    747  Gordon Copeland       George Mason                              21:27  6:55/M        
  188    159    761  Lorien Hinsz          George Mason                              21:28  6:55/M        
  189    160   1178  Mason Izadpanah       James W. Robinson                         21:28  6:55/M        
  190    161   2018  Nick Bocock           Paul VI Catholic                          21:30  6:56/M        
  191  (> 7)    897  Alec Blagg            Gonzaga College High School               21:30  6:56/M        
  192    162   2695  Alex Gurung           Thomas Jefferson S&T                      21:31  6:56/M        
  193    163    298  Heath Yancey          Broad Run                                 21:31  6:56/M        
  194    164   3338  Austin Alvarado       Yorktown                                  21:31  6:56/M        
  195    165   2001  Samuel Tracy          Patriot High School                       21:32  6:57/M        
  196    166   3365  Charles Kniseley      Yorktown                                  21:32  6:57/M        
  197    167    563  Nathan Spivy          Flint Hill School                         21:33  6:57/M        
  198  (> 7)    984  Jacob Blagg           Harrisonburg                              21:33  6:57/M        
  199  (> 7)   1464  Alex Camus            Langley                                   21:34  6:57/M        
  200    168   1393  Brenden Duffy         Lake Braddock                             21:35  6:58/M        
  201    169   2350  Jake Ayers            Sherwood High School                      21:35  6:58/M        
  202    170   2535  Ben Emery             St. Albans School                         21:36  6:58/M        
  203    171   2487  Keita Heinrich        South Lakes                               21:36  6:58/M        
  204  (> 7)    508  Bryden Steele         Dulaney High School                       21:37  6:58/M        
  205    172   3287  Dominic Sullivan      Woodgrove                                 21:38  6:59/M        
  206    173    401  Cole Spiller          Centreville                               21:38  6:59/M        
  207  (> 7)   1674  Andy Herwig           Loudoun Valley                            21:40  6:59/M        
  208    174   1412  John MacMichael       Lake Braddock                             21:42  7:00/M        
  209    175   2379  Hassam Tariq          Sherwood High School                      21:42  7:00/M        
  210  (> 7)   3359  Aidan Henning         Yorktown                                  21:43  7:00/M        
  211  (> 7)   1407  Justin Kelling        Lake Braddock                             21:43  7:00/M        
  212  (< 5)   1924  Jared Monseur         Park View (Sterling)                      21:43  7:00/M        
  213    176   2412  Edward Donilon        Sidwell Friends  School                   21:44  7:01/M        
  214    177   2689  Ajay Fewell           Thomas Jefferson S&T                      21:46  7:01/M        
  215    178   2570  Mannan Mehta          St. Albans School                         21:47  7:02/M        
  216    179   1261  Brandon Peretin       John Champe High School                   21:47  7:02/M        
  217    180    324  Elijah Mitchell       Bullis School                             21:48  7:02/M        
  218    181    386  Dylan King            Centreville                               21:48  7:02/M        
  219  (> 7)   2237  Jacob Beard           Quince Orchard High School                21:49  7:02/M        
  220  (> 7)   1659  Daniel Carrier        Loudoun Valley                            21:49  7:02/M        
  221    182   1977  Joseph Hackrel        Patriot High School                       21:49  7:02/M        
  222    183    780  Andrew Wong           George Mason                              21:49  7:02/M        
  223    184    307  Collin Bannister      Bullis School                             21:51  7:03/M        
  224  (> 7)   2365  Logan Lamb            Sherwood High School                      21:56  7:05/M        
  225  (< 5)   1213  Dawson Ray            James Wood High School                    21:57  7:05/M        
  226  (> 7)   1133  Garrett Smith         James Madison                             21:59  7:05/M        
  227    185   2927  Jack Prater           West Potomac                              21:59  7:05/M        
  228  (> 7)   1134  Andrew Stanmeyer      James Madison                             22:02  7:06/M        
  229    186   2930  Alex Ryscavage        West Potomac                              22:02  7:06/M        
  230    187    288  Evan Mitchell         Broad Run                                 22:04  7:07/M        
  231  (> 7)    489  Josh Dubois           Dulaney High School                       22:04  7:07/M        
  232  (> 7)   2928  Jason Rainey          West Potomac                              22:05  7:07/M        
  233  (> 7)   1112  Alex Koebke           James Madison                             22:05  7:07/M        
  234    188   2497  Sam Oh                South Lakes                               22:05  7:07/M        
  235    189   3289  Collin Warner         Woodgrove                                 22:06  7:08/M        
  236  (> 7)    947  Riley Peterson        Gonzaga College High School               22:07  7:08/M        
  237  (> 7)   2480  Shohtaro Carroli      South Lakes                               22:07  7:08/M        
  238    190   2141  Christos Chen         Potomac Falls                             22:09  7:09/M        
  239  (> 7)   2530  Jake Duffy            St. Albans School                         22:09  7:09/M        
  240    191   2850  Tom Byron             Washington-Lee High School                22:10  7:09/M        
  241  (> 7)   2247  Julian Culp           Quince Orchard High School                22:10  7:09/M        
  242    192   2688  Eric Deng             Thomas Jefferson S&T                      22:10  7:09/M        
  243  (> 7)   2258  Scott Lebowitz        Quince Orchard High School                22:11  7:09/M        
  244  (> 7)   1422  Andrew Parker         Lake Braddock                             22:13  7:10/M        
  245  (< 5)   1800  Gabe Quecedo          Millbrook                                 22:14  7:10/M        
  246    193   3257  Jacob Bailey          Woodgrove                                 22:15  7:11/M        
  247    194     37  Eyob Mengistu         Annandale                                 22:16  7:11/M        
  248    195     41  Nghia Nguyen          Annandale                                 22:16  7:11/M        
  249    196   1578  Chad Carren           Loudoun County                            22:17  7:11/M        
  250  (> 7)   1399  Marc Fofi             Lake Braddock                             22:17  7:11/M        
  251    197     28  Augusto Gonzalez-SuareAnnandale                                 22:21  7:13/M        
  252    198     94  Adam Prousalis        Atlee                                     22:26  7:14/M        
  253  (> 7)   2558  Matthew Kellenberg    St. Albans School                         22:29  7:15/M        
  254    199   2036  Justin Vu             Paul VI Catholic                          22:30  7:15/M        
  255  (> 7)   2244  Matthew Cayelli       Quince Orchard High School                22:31  7:16/M        
  256  (> 7)    956  Daniel Troxell        Gonzaga College High School               22:31  7:16/M        
  257    200   2323  Santosh Krishnan      Rock Ridge High School                    22:32  7:16/M        
  258    201   2029  Frankie McCarthy      Paul VI Catholic                          22:32  7:16/M        
  259    202   3276  John Nerantzis        Woodgrove                                 22:32  7:16/M        
  260    203    379  Isaac Garfield        Centreville                               22:34  7:17/M        
  261    204   3037  Tucker Bibb           Westfield                                 22:35  7:17/M        
  262  (> 7)    998  Christian Rodriguez   Harrisonburg                              22:37  7:18/M        
  263  (> 7)   2517  Jasper Boers          St. Albans School                         22:39  7:18/M        
  264  (> 7)   2567  Niall Mcdonald        St. Albans School                         22:39  7:18/M        
  265  (> 7)   1682  Graham Martin         Loudoun Valley                            22:39  7:18/M        
  266    205   1981  Harry Jarvis          Patriot High School                       22:40  7:19/M        
  267    206    555  Hart Mankn            Flint Hill School                         22:40  7:19/M        
  268    207    396  Jeff Pak              Centreville                               22:44  7:20/M        
  269  (> 7)   2560  John Klingler         St. Albans School                         22:47  7:21/M        
  270  (< 5)   1506  Jessie Smith          Liberty (Bealeton) High School            22:51  7:22/M        
  271    208   3263  Dylan Cassidy         Woodgrove                                 22:52  7:23/M        
  272    209    281  Tanay Kurane          Broad Run                                 22:55  7:24/M        
  273  (> 7)   3337  John Aldinger         Yorktown                                  22:55  7:24/M        
  274    210   2861  Will Lehardy          Washington-Lee High School                22:55  7:24/M        
  275  (> 7)   2534  Christopher Emerson   St. Albans School                         22:56  7:24/M        
  276    211   2866  Ryan Mulcahy          Washington-Lee High School                22:56  7:24/M        
  277  (> 7)    983  Martin Beck           Harrisonburg                              22:58  7:25/M        
  278  (> 7)   3349  Patrick Cantwell      Yorktown                                  23:00  7:25/M        
  279  (< 5)   2808  Matea Mladenovic      Wakefield High School                     23:02  7:26/M        
  280  (> 7)   3364  Sean Keeley           Yorktown                                  23:05  7:27/M        
  281    212    338  David Zhang           Bullis School                             23:06  7:27/M        
  282    213   2069  Andy Platt            Pope John Paul the Great Catholi          23:08  7:28/M        
  283    214   2854  Cory Dudka            Washington-Lee High School                23:09  7:28/M        
  284  (> 7)   2318  Jackson Campolattaro  Rock Ridge High School                    23:10  7:28/M        
  285  (> 7)   2862  Ward Lehardy          Washington-Lee High School                23:11  7:29/M        
  286    215   1605  Matt Peterson         Loudoun County                            23:13  7:29/M        
  287  (> 7)    312  Sam Gutch             Bullis School                             23:17  7:31/M        
  288  (< 5)    818  Levi Freedman         Georgetown Day School                     23:19  7:31/M        
  289    216    748  Rigel Date            George Mason                              23:19  7:31/M        
  290    217   2076  Hong Young-Ghee       Pope John Paul the Great Catholi          23:21  7:32/M        
  291    218    371  Nick Dimmer           Centreville                               23:21  7:32/M        
  292    219    758  James Gogal           George Mason                              23:22  7:32/M        
  293  (> 7)   1100  Aaron Friedman        James Madison                             23:26  7:34/M        
  294  (> 7)    779  Daniel Wisdom         George Mason                              23:43  7:39/M        
  295    220     50  William Wheatley      Annandale                                 23:49  7:41/M        
  296  (> 7)   2601  Stokley Voltmer       St. Albans School                         23:49  7:41/M        
  297    221    567  James Villemarette    Flint Hill School                         23:52  7:42/M        
  298    222   2071  Michael Sampson       Pope John Paul the Great Catholi          23:53  7:42/M        
  299  (> 7)   3374  Eli Mendelowitz       Yorktown                                  24:02  7:45/M        
  300  (> 7)   2574  Max Niles             St. Albans School                         24:05  7:46/M        
  301  (> 7)   2282  Jackson Shawen        Quince Orchard High School                24:08  7:47/M        
  302  (> 7)   1431  Michael Tempesta      Lake Braddock                             24:08  7:47/M        
  303  (> 7)    743  Devon Boldt           George Mason                              24:10  7:48/M        
  304    223   2172  Joseph Tran           Potomac Falls                             24:11  7:48/M        
  305  (> 7)    746  Taylor Cannon         George Mason                              24:16  7:50/M        
  306    224    283  Christopher Lee       Broad Run                                 24:16  7:50/M        
  307  (> 7)   2589  Gabe Schneider        St. Albans School                         24:16  7:50/M        
  308  (> 7)   3348  Kyle Callan           Yorktown                                  24:23  7:52/M        
  309  (> 7)   1416  Daniel Meador         Lake Braddock                             24:25  7:53/M        
  310  (> 7)   1620  Charles Von Kleek     Loudoun County                            24:29  7:54/M        
  311  (> 7)   2520  Alexander Burbelo     St. Albans School                         24:35  7:56/M        
  312  (> 7)   2514  Will Bausch           St. Albans School                         24:36  7:56/M        
  313  (< 5)    823  David Gralla          Georgetown Day School                     24:38  7:57/M        
  314    225   2418  Oliver Johnson        Sidwell Friends  School                   24:39  7:57/M        
  315  (> 7)   3357  Owen Gorman           Yorktown                                  24:45  7:59/M        
  316  (> 7)   2329  Thomas Simmons        Rock Ridge High School                    24:48  8:00/M        
  317    226    550  John Kallas           Flint Hill School                         24:52  8:01/M        
  318  (> 7)    995  Jack O'Brien          Harrisonburg                              24:55  8:02/M        
  319  (> 7)   2321  Michael Farley        Rock Ridge High School                    25:05  8:05/M        
  320  (> 7)   1604  Will Peterson         Loudoun County                            25:10  8:07/M        
  321  (> 7)   1095  Christopher Dorgham   James Madison                             25:20  8:10/M        
  322  (> 7)   2324  Anthony Leiva         Rock Ridge High School                    25:28  8:13/M        
  323    227     27  Levi Gomez            Annandale                                 25:37  8:16/M        
  324    228   2032  Jack Paine            Paul VI Catholic                          25:43  8:18/M        
  325  (> 7)   1383  Thomas Brown          Lake Braddock                             25:44  8:18/M        
  326    229   2422  Nyusha Lin            Sidwell Friends  School                   25:46  8:19/M        
  327  (> 7)   1621  Thomas Wetherell      Loudoun County                            25:47  8:19/M        
  328  (> 7)    922  Ryan Hannafin         Gonzaga College High School               25:56  8:22/M        
  329  (> 7)   1432  Jake Thompson         Lake Braddock                             26:01  8:24/M        
  330    230     75  Matthew Carswell      Atlee                                     26:02  8:24/M        
  331  (> 7)   1672  Zach Goolsby          Loudoun Valley                            26:05  8:25/M        
  332    231     78  Ryan Dugeaw           Atlee                                     26:06  8:25/M        
  333  (> 7)   2139  Henry Bride           Potomac Falls                             26:16  8:28/M        
  334  (> 7)   1589  Layton Goeckeritz     Loudoun County                            26:23  8:31/M        
  335  (< 5)   2812  Salvatore Pica        Wakefield High School                     26:29  8:33/M        
  336  (> 7)    319  Steven Lyu            Bullis School                             26:37  8:35/M        
  337    232   3286  Ryan Sorensen         Woodgrove                                 26:37  8:35/M        
  338  (< 5)   2802  Nebiyat Endale        Wakefield High School                     26:41  8:36/M        
  339  (> 7)   2579  Hugh Preas            St. Albans School                         26:54  8:41/M        
  340    233   2068  Stephen Mueller       Pope John Paul the Great Catholi          27:07  8:45/M        
  341  (< 5)    141  Jonathan Loungani     Bethesda-Chevy Chase High School          27:15  8:47/M        
  342  (> 7)   1622  Jared Williams        Loudoun County                            27:31  8:53/M        
  343    234   2020  Harper Brinkley       Paul VI Catholic                          27:32  8:53/M        
  344    235   2056  Nick Buckner          Pope John Paul the Great Catholi          27:33  8:53/M        
  345  (> 7)   1681  Elijah Lambert        Loudoun Valley                            27:38  8:55/M        
  346  (< 5)    825  William Heinsen       Georgetown Day School                     27:47  8:58/M        
  347  (> 7)   1623  Daniel Willis         Loudoun County                            27:57  9:01/M        
  348    236    547  Patrck Frank          Flint Hill School                         28:37  9:14/M        
  349    237    293  Samad Safdar          Broad Run                                 28:46  9:17/M        
  350  (> 7)   2561  Alex Knapper          St. Albans School                         29:18  9:27/M        
  351  (> 7)    919  Brendan Griffith      Gonzaga College High School               29:33  9:32/M        
  352  (> 7)   1618  Derrick Vallejos      Loudoun County                            29:43  9:35/M        
  353  (> 7)   1582  Charles Coleman       Loudoun County                            30:06  9:43/M  
      
Team Summary Report - Boys


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Dulaney High School                   140               1  25  32  34  48  97 105         
        Top  5 Times: 1:34:41
        Average Time: 18:56

    2 Quince Orchard High School            181               2  23  38  41  77  87 100         
        Top  5 Times: 1:35:24
        Average Time: 19:04

    3 Briar Woods                           228               5   6  19  76 122 147             
        Top  5 Times: 1:35:52
        Average Time: 19:10

    4 James Madison                         234              11  13  63  72  75  83  85         
        Top  5 Times: 1:36:41
        Average Time: 19:20

    5 Gonzaga College High School           259              16  20  60  65  98  99 104         
        Top  5 Times: 1:37:24
        Average Time: 19:28

    6 Rock Ridge High School                267               4  45  47  51 120 144 200         
        Top  5 Times: 1:37:24
        Average Time: 19:28

    7 Langley                               268              42  55  56  57  58  59  86         
        Top  5 Times: 1:38:21
        Average Time: 19:40

    8 Loudoun Valley                        308              10  27  66  93 112 123 125         
        Top  5 Times: 1:38:00
        Average Time: 19:36

    9 Harrisonburg                          324              31  35  40 107 111 139 155         
        Top  5 Times: 1:38:30
        Average Time: 19:42

   10 St. Albans School                     336              33  39  46  89 129 170 178         
        Top  5 Times: 1:38:59
        Average Time: 19:47

   11 Sherwood High School                  351              17  49  53 114 118 169 175         
        Top  5 Times: 1:39:13
        Average Time: 19:50

   12 Potomac Falls                         384              15  50  73 109 137 190 223         
        Top  5 Times: 1:39:36
        Average Time: 19:55

   12 Atlee                                 384              26  29  52  79 198 230 231         
        Top  5 Times: 1:40:09
        Average Time: 20:01

   14 Lake Braddock                         386               3  22  94 116 151 168 174         
        Top  5 Times: 1:38:53
        Average Time: 19:46

   15 Winston Churchill High School         427              36  62  70 128 131 136             
        Top  5 Times: 1:40:39
        Average Time: 20:07

   16 West Potomac                          429              12  54  88 127 148 185 186         
        Top  5 Times: 1:40:21
        Average Time: 20:04

   17 Mount Vernon                          444              21  30 115 138 140                 
        Top  5 Times: 1:40:41
        Average Time: 20:08

   18 Yorktown                              457              69  90  91 101 106 164 166         
        Top  5 Times: 1:40:54
        Average Time: 20:10

   19 Patriot High School                   468              61  78  80  84 165 182 205         
        Top  5 Times: 1:41:26
        Average Time: 20:17

   20 South Lakes                           477              44  92  96 113 132 171 188         
        Top  5 Times: 1:41:13
        Average Time: 20:14

   20 James W. Robinson                     477              18  71 102 126 160                 
        Top  5 Times: 1:41:21
        Average Time: 20:16

   22 Washington-Lee High School            594               9  81 103 191 210 211 214         
        Top  5 Times: 1:43:52
        Average Time: 20:46

   23 Westfield                             606              43  95 119 145 204                 
        Top  5 Times: 1:44:06
        Average Time: 20:49

   24 Loudoun County                        614              74 110 121 152 157 196 215         
        Top  5 Times: 1:43:52
        Average Time: 20:46

   25 Bullis School                         637              24 133 146 154 180 184 212         
        Top  5 Times: 1:44:18
        Average Time: 20:51

   26 Broad Run                             640              14  67 163 187 209 224 237         
        Top  5 Times: 1:44:53
        Average Time: 20:58

   27 John Champe High School               681              82 130 141 149 179                 
        Top  5 Times: 1:45:09
        Average Time: 21:01

   28 Centreville                           689              64  68 173 181 203 207 218         
        Top  5 Times: 1:45:43
        Average Time: 21:08

   29 Annandale                             727               7 134 194 195 197 220 227         
        Top  5 Times: 1:46:10
        Average Time: 21:14

   30 George Mason                          752             117 135 158 159 183 216 219         
        Top  5 Times: 1:46:22
        Average Time: 21:16

   31 Paul VI Catholic                      754              37 156 161 199 201 228 234         
        Top  5 Times: 1:47:10
        Average Time: 21:26

   32 Thomas Jefferson S&T                  759             124 143 153 162 177 192             
        Top  5 Times: 1:46:30
        Average Time: 21:18

   33 Sidwell Friends  School               766              28 108 176 225 229                 
        Top  5 Times: 1:51:37
        Average Time: 22:19

   34 Flint Hill School                     828               8 167 206 221 226 236             
        Top  5 Times: 1:51:17
        Average Time: 22:15

   35 Pope John Paul the Great Catholi      944             142 150 213 217 222 233 235         
        Top  5 Times: 1:52:50
        Average Time: 22:34

   36 Woodgrove                             964             172 189 193 202 208 232             
        Top  5 Times: 1:51:23
        Average Time: 22:16



  


2014 Glory Days Invitational Seeded Girls

October 11, 2014

Results By Commonwealth Race Management
Overall Finish List - Girls


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   1954  Rachel McArthur       Patriot High School                       18:40  6:01/M        
    2      2   1633  Ciara Donohue         Loudoun Valley                            18:44  6:03/M        
    3  (< 5)   1862  Page Lester           National Cathedral                        18:47  6:04/M        
    4      3   3119  Lucy Srour            Winston Churchill High School             18:54  6:06/M        
    5      4    863  Emily Kaplan          Georgetown Visitation Preparator          19:21  6:15/M        
    6  (< 5)   3015  Sara Freix            Westfield                                 19:22  6:15/M        
    7      5     57  Caitlin Donovan *     Atlee                                     19:24  6:15/M        
    8      6   1891  Claudia Wendt         Our Lady of Good Counsel                  19:28  6:17/M        
    9  (< 5)   1497  Taylor Brown          Liberty (Bealeton) High School            19:29  6:17/M        
   10      7   2838  Donia Nichols         Washington-Lee High School                19:31  6:18/M        
   11      8    569  Teressa Gregory       Forest Park                               19:32  6:18/M        
   12      9   1536  Grace Howard          Loudoun County                            19:38  6:20/M        
   13     10     52  Chloe Bavin *         Atlee                                     19:42  6:21/M        
   14     11    470  Kristin Meek          Dulaney High School                       19:45  6:22/M        
   15     12    806  Katherine Treanor     Georgetown Day School                     19:45  6:22/M        
   16     13   1950  Candace Jones         Patriot High School                       19:49  6:24/M        
   17     14    728  Logan Funk            George Mason                              19:55  6:25/M        
   18     15   2096  Deirdre Gilmore       Potomac Falls                             19:56  6:26/M        
   19     16    355  Jackie O'Shea         Centreville                               19:57  6:26/M        
   20     17   2889  Maura Finn            West Potomac                              19:58  6:26/M        
   21     18   3111  Julia Reicin          Winston Churchill High School             19:59  6:27/M        
   22     19   2830  Jordan Grimaldi       Washington-Lee High School                20:00  6:27/M        
   23  (< 5)   2773  Isabelle Oliver       Trinity School at Meadow View             20:01  6:27/M        
   24     20    111  Kat McNeill           Bethesda-Chevy Chase High School          20:03  6:28/M        
   25     21   2828  Kathryn Eng           Washington-Lee High School                20:05  6:29/M        
   26     22   2843  Laura Ramirez         Washington-Lee High School                20:05  6:29/M        
   27     23   2674  Haley Stumvoll        Thomas Jefferson S&T                      20:06  6:29/M        
   28     24   2949  Emily Keast           West Springfield                          20:07  6:29/M        
   29     25   1941  Carina Garcia         Patriot High School                       20:09  6:30/M        
   30     26   1548  Julia Massey          Loudoun County                            20:11  6:31/M        
   31     27   1634  Kimberly Donohue      Loudoun Valley                            20:15  6:32/M        
   32     28   1967  Abigail Wied          Patriot High School                       20:18  6:33/M        
   33     29   1651  Rachel Snyder         Loudoun Valley                            20:19  6:33/M        
   34     30    417  Christie Murray       Chantilly                                 20:21  6:34/M        
   35     31    872  Elle Lynott           Georgetown Visitation Preparator          20:28  6:36/M        
   36     32   1194  Sophia Dorsey         James Wood High School                    20:29  6:36/M        
   37     33   2112  Kelly Mogensen        Potomac Falls                             20:32  6:37/M        
   38     34    742  Estelle Timar-Wilcox  George Mason                              20:32  6:37/M        
   39     35   1557  Caroline Ponticelli   Loudoun County                            20:32  6:37/M        
   40     36   2962  Ana Suarez            West Springfield                          20:33  6:38/M        
   41     37   1955  Maggie McCarty        Patriot High School                       20:33  6:38/M        
   42     38   2943  Reagan Bustamante     West Springfield                          20:34  6:38/M        
   43     39    976  Laurie Serrell        Harrisonburg                              20:35  6:38/M        
   44     40   3103  Paula Kleyman         Winston Churchill High School             20:37  6:39/M        
   45     41    100  Caroline Beakes       Bethesda-Chevy Chase High School          20:38  6:39/M        
   46     42    110  Abigail Levine        Bethesda-Chevy Chase High School          20:39  6:40/M        
   47     43    740  Blaise Sevier         George Mason                              20:41  6:40/M        
   48     44    963  Brenna Cowardin       Harrisonburg                              20:43  6:41/M        
   49     45     62  Kaitlyn Mason *       Atlee                                     20:46  6:42/M        
   50     46   2940  Kiera Bothwell        West Springfield                          20:49  6:43/M        
   51     47    469  Brynn Jones           Dulaney High School                       20:50  6:43/M        
   52     48    119  Madison Silver        Bethesda-Chevy Chase High School          20:51  6:44/M        
   53     49   3200  Khalilah Hamer        Woodbridge                                20:53  6:44/M        
   54     50   2961  Abby Snyder           West Springfield                          20:54  6:45/M        
   55     51   3123  Alexis Veizis         Winston Churchill High School             20:55  6:45/M        
   56     52   2086  Natalie Clemm         Potomac Falls                             20:56  6:45/M        
   57     53    741  Linnea Skotte         George Mason                              20:57  6:45/M        
   58     54    458  Maria Andrade         Dulaney High School                       20:57  6:45/M        
   59  (< 5)   3310  Kelly Hart            Yorktown                                  20:58  6:46/M        
   60     55    471  Jessica Meek          Dulaney High School                       20:59  6:46/M        
   61     56    416  Ana Morris            Chantilly                                 20:59  6:46/M        
   62  (< 5)   1780  Hannah Croyle         Millbrook                                 21:00  6:46/M        
   63     57    846  Lauren Cormier        Georgetown Visitation Preparator          21:02  6:47/M        
   64     58   2964  Caroline Wittich      West Springfield                          21:05  6:48/M        
   65  (< 5)   1781  Mellany Groll         Millbrook                                 21:05  6:48/M        
   66     59    103  Katherine Ellis       Bethesda-Chevy Chase High School          21:05  6:48/M        
   67     60    477  Molly Turlington      Dulaney High School                       21:07  6:49/M        
   68     61   2118  Caroline Ritchey      Potomac Falls                             21:08  6:49/M        
   69     62   1887  Elizabeth Kaniecki    Our Lady of Good Counsel                  21:09  6:49/M        
   70     63   1886  Megan Crilly          Our Lady of Good Counsel                  21:10  6:50/M        
   71     64    784  A'ishah Bakayoko      Georgetown Day School                     21:11  6:50/M        
   72     65   2963  Nana Sullivan         West Springfield                          21:11  6:50/M        
   73     66   1065  Bella Maggio          James Madison                             21:14  6:51/M        
   74     67     66  Logan Shearon *       Atlee                                     21:14  6:51/M        
   75     68   1219  Julia Cumins          John Champe High School                   21:14  6:51/M        
   76     69   1191  Claire Bright         James Wood High School                    21:15  6:51/M        
   77     70    101  Marie Caspard         Bethesda-Chevy Chase High School          21:16  6:52/M        
   78  (< 5)   1854  Isabelle Hupez        National Cathedral                        21:17  6:52/M        
   79     71    785  Isabel Boyer          Georgetown Day School                     21:17  6:52/M        
   80     72   3097  Victoria Haass        Winston Churchill High School             21:20  6:53/M        
   81     73   1198  Maria Harter          James Wood High School                    21:20  6:53/M        
   82     74   3237  Emma-Jane Kimmett     Woodgrove                                 21:20  6:53/M        
   83     75   3194  Hannah Bergmann       Woodbridge                                21:21  6:53/M        
   84     76   1236  Samantha Schuler      John Champe High School                   21:22  6:54/M        
   85  (< 5)    178  Allison Brennan       Briar Woods                               21:23  6:54/M        
   86  (< 5)   2012  Theresa Neubig        Paul VI Catholic                          21:24  6:54/M        
   87     77   3228  Cary Brown            Woodgrove                                 21:25  6:55/M        
   88     78    424  Kayla Wigle           Chantilly                                 21:26  6:55/M        
   89     79    889  Cassia Torczon        Georgetown Visitation Preparator          21:26  6:55/M        
   90     80   2898  Zoe Smith             West Potomac                              21:27  6:55/M        
   91     81     64  Laney Owen            Atlee                                     21:31  6:56/M        
   92     82   3204  Elise Rasmussen       Woodbridge                                21:32  6:57/M        
   93     83   1890  Maggie Ralston        Our Lady of Good Counsel                  21:34  6:57/M        
   94     84   1948  Megan Howard          Patriot High School                       21:35  6:58/M        
   95     85   1888  Delia Launi           Our Lady of Good Counsel                  21:35  6:58/M        
   96     86    734  Brooke Meinhart       George Mason                              21:35  6:58/M        
   97     87    807  Rhianna Vergeer       Georgetown Day School                     21:35  6:58/M        
   98     88   1968  Lindsay Yentz         Patriot High School                       21:36  6:58/M        
   99     89   1646  Caroline McKinney     Loudoun Valley                            21:36  6:58/M        
  100     90   3086  Kathryn Clem          Winston Churchill High School             21:36  6:58/M        
  101     91   1052  Emily Condon          James Madison                             21:38  6:59/M        
  102     92    579  Sydney Browe          Freedom (South Riding)                    21:38  6:59/M        
  103     93    787  Abigail Doroshow      Georgetown Day School                     21:39  6:59/M        
  104     94   1080  Sarah Steffens        James Madison                             21:39  6:59/M        
  105     95   2667  Rachel Martinka       Thomas Jefferson S&T                      21:40  6:59/M        
  106     96    464  Julia Clark           Dulaney High School                       21:42  7:00/M        
  107     97   1638  Jessica Kamienski     Loudoun Valley                            21:42  7:00/M        
  108     98   2836  Alice Naland          Washington-Lee High School                21:43  7:00/M        
  109     99   2081  Shea Brady            Potomac Falls                             21:49  7:02/M        
  110    100    966  Nicole Downey         Harrisonburg                              21:49  7:02/M        
  111    101   2883  Meredith Barber       West Potomac                              21:50  7:03/M        
  112    102   1235  Evelyn Robinson       John Champe High School                   21:52  7:03/M        
  113    103   2671  Abigail Shoemaker     Thomas Jefferson S&T                      21:55  7:04/M        
  114    104   2088  Pamela Cortez         Potomac Falls                             21:55  7:04/M        
  115    105   3196  Mackenzie Cocherell   Woodbridge                                21:56  7:05/M        
  116    106    878  Jillian Murray        Georgetown Visitation Preparator          21:56  7:05/M        
  117    107   2896  Laura Powell          West Potomac                              21:59  7:05/M        
  118    108    574  Sydney Tucker         Forest Park                               22:03  7:07/M        
  119    109    480  Luanne Zimmerman      Dulaney High School                       22:06  7:08/M        
  120    110    961  Molly Campillo        Harrisonburg                              22:07  7:08/M        
  121    111    418  Margaret O'Donnell    Chantilly                                 22:08  7:08/M        
  122    112   1650  Sara Nelson           Loudoun Valley                            22:08  7:08/M        
  123    113   1538  Lian Joseph           Loudoun County                            22:10  7:09/M        
  124    114   2668  Emily Moschella       Thomas Jefferson S&T                      22:10  7:09/M        
  125    115     55  Cornelia Brower       Atlee                                     22:10  7:09/M        
  126    116    739  Mia Sawyer            George Mason                              22:11  7:09/M        
  127    117    408  Tatjana Farjadi       Chantilly                                 22:12  7:10/M        
  128    118    588  Courtney Dineen       Freedom (South Riding)                    22:12  7:10/M        
  129    119   1082  Johanna Weech         James Madison                             22:13  7:10/M        
  130    120   2845  Elizabeth Seff        Washington-Lee High School                22:14  7:10/M        
  131    121   2881  Nikki Amico           West Potomac                              22:14  7:10/M        
  132    122    800  Sarah Pillard         Georgetown Day School                     22:17  7:11/M        
  133    123    407  Mackenzie Cowne       Chantilly                                 22:18  7:12/M        
  134    124    420  Bianca San            Chantilly                                 22:19  7:12/M        
  135    125   3253  Brianna Spears-Heinel Woodgrove                                 22:20  7:12/M        
  136    126   2886  Melanie Bomberg       West Potomac                              22:20  7:12/M        
  137    127   1545  Lauren Littell        Loudoun County                            22:23  7:13/M        
  138    128   1199  Autumn Hottle         James Wood High School                    22:23  7:13/M        
  139    129    568  Madison Fuller        Forest Park                               22:28  7:15/M        
  140    130   1238  Symone Spaulding      John Champe High School                   22:30  7:15/M        
  141    131   1218  Rachel Clark          John Champe High School                   22:31  7:16/M        
  142    132   3244  Alivia McAtee         Woodgrove                                 22:32  7:16/M        
  143    133   1047  Ashley Bourne         James Madison                             22:32  7:16/M        
  144    134   2658  Violet Felt           Thomas Jefferson S&T                      22:33  7:16/M        
  145    135    738  Anna Sawyer           George Mason                              22:34  7:17/M        
  146    136   2885  Audrey Boling         West Potomac                              22:36  7:17/M        
  147    137    876  Sophia Morris         Georgetown Visitation Preparator          22:38  7:18/M        
  148  (< 5)   1858  Linda Krasniewski     National Cathedral                        22:40  7:19/M        
  149    138   3090  Jessica Ding          Winston Churchill High School             22:41  7:19/M        
  150    139     70  Mayah Valentin *      Atlee                                     22:42  7:19/M        
  151    140   1079  Kiara Sprowls         James Madison                             22:44  7:20/M        
  152    141   3198  Caroline Finken       Woodbridge                                22:45  7:20/M        
  153    142   2846  Lucy Shoemaker        Washington-Lee High School                22:45  7:20/M        
  154    143   1202  Lydia Sunderlin       James Wood High School                    22:47  7:21/M        
  155    144   1558  Rose Ramey            Loudoun County                            22:49  7:22/M        
  156    145   2084  Inez Cabral           Potomac Falls                             22:51  7:22/M        
  157    146   1628  Anna Broshkevitch     Loudoun Valley                            22:51  7:22/M        
  158    147    351  Natalie King          Centreville                               22:55  7:24/M        
  159    148   1563  Olivia VanNuys        Loudoun County                            22:55  7:24/M        
  160    149   1195  Halle Esparza         James Wood High School                    22:59  7:25/M        
  161    150   1201  Katie Sunderlin       James Wood High School                    22:59  7:25/M        
  162    151    571  Alexis Konicki        Forest Park                               23:02  7:26/M        
  163    152    580  Emily Call            Freedom (South Riding)                    23:02  7:26/M        
  164    153   1223  Kayla Farabuagh       John Champe High School                   23:03  7:26/M        
  165    154   3234  Jenna Goode           Woodgrove                                 23:07  7:27/M        
  166    155    573  Kelsea Mensh          Forest Park                               23:07  7:27/M        
  167    156    869  Margaret Lindsay      Georgetown Visitation Preparator          23:09  7:28/M        
  168    157    970  Morgan Heckman        Harrisonburg                              23:09  7:28/M        
  169    158   3230  Elise Chaudet         Woodgrove                                 23:10  7:28/M        
  170    159    113  Lily O'Dowd           Bethesda-Chevy Chase High School          23:26  7:34/M        
  171    160    975  Hannah Purcell        Harrisonburg                              23:29  7:35/M        
  172    161    572  Lisa Kripowicz        Forest Park                               23:31  7:35/M        
  173    162    597  Hannah McClure        Freedom (South Riding)                    23:32  7:35/M        
  174    163    582  Shreya Chandramouli   Freedom (South Riding)                    23:36  7:37/M        
  175    164    340  Kayley Bogemann       Centreville                               23:39  7:38/M        
  176  (> 7)    855  Moira Griffith        Georgetown Visitation Preparator          23:42  7:39/M        
  177    165   2659  Charlene Franke       Thomas Jefferson S&T                      23:45  7:40/M        
  178    166   3197  Terran Cole           Woodbridge                                23:54  7:43/M        
  179    167   2669  Mary Pollin           Thomas Jefferson S&T                      23:57  7:44/M        
  180    168    354  Victoria Nelson       Centreville                               24:22  7:52/M        
  181    169    345  Grace Hinton          Centreville                               24:24  7:52/M        
  182    170    359  Colette Rizzi         Centreville                               24:26  7:53/M        
  183    171    585  Cara Curtin           Freedom (South Riding)                    24:32  7:55/M        
  184    172    967  Lexi Eberly           Harrisonburg                              24:47  8:00/M        
  185    173   1076  Erica Schermerhorn    James Madison                             24:49  8:00/M        
  186    174    586  Baylie Delean         Freedom (South Riding)                    25:33  8:15/M        
  187    175    341  Ashley Choi           Centreville                               25:45  8:18/M        
  188  (< 5)   1870  Catherine Patton      National Cathedral                        26:29  8:33/M 
       
Team Summary Report - Girls


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Patriot High School                   104               1  13  25  28  37  84  88         
        Top  5 Times: 1:39:29
        Average Time: 19:53

    2 Washington-Lee High School            167               7  19  21  22  98 120 142         
        Top  5 Times: 1:41:24
        Average Time: 20:16

    3 Winston Churchill High School         184               3  18  40  51  72  90 138         
        Top  5 Times: 1:41:45
        Average Time: 20:21

    4 West Springfield                      194              24  36  38  46  50  58  65         
        Top  5 Times: 1:42:57
        Average Time: 20:35

    5 Atlee                                 208               5  10  45  67  81 115 139         
        Top  5 Times: 1:42:37
        Average Time: 20:31

    6 Bethesda-Chevy Chase High School      210              20  41  42  48  59  70 159         
        Top  5 Times: 1:43:16
        Average Time: 20:39

    7 Dulaney High School                   227              11  47  54  55  60  96 109         
        Top  5 Times: 1:43:38
        Average Time: 20:43

    8 George Mason                          230              14  34  43  53  86 116 135         
        Top  5 Times: 1:43:40
        Average Time: 20:44

    9 Loudoun Valley                        244               2  27  29  89  97 112 146         
        Top  5 Times: 1:42:36
        Average Time: 20:31

   10 Potomac Falls                         260              15  33  52  61  99 104 145         
        Top  5 Times: 1:44:21
        Average Time: 20:52

   11 Georgetown Visitation Preparator      277               4  31  57  79 106 137 156         
        Top  5 Times: 1:44:13
        Average Time: 20:50

   12 Our Lady of Good Counsel              299               6  62  63  83  85                 
        Top  5 Times: 1:44:56
        Average Time: 20:59

   13 Loudoun County                        310               9  26  35 113 127 144 148         
        Top  5 Times: 1:44:54
        Average Time: 20:58

   14 Georgetown Day School                 327              12  64  71  87  93 122             
        Top  5 Times: 1:45:27
        Average Time: 21:05

   15 Chantilly                             392              30  56  78 111 117 123 124         
        Top  5 Times: 1:47:06
        Average Time: 21:25

   16 West Potomac                          426              17  80 101 107 121 126 136         
        Top  5 Times: 1:47:28
        Average Time: 21:29

   17 James Wood High School                445              32  69  73 128 143 149 150         
        Top  5 Times: 1:48:14
        Average Time: 21:38

   18 Harrisonburg                          450              39  44 100 110 157 160 172         
        Top  5 Times: 1:48:23
        Average Time: 21:40

   19 Woodbridge                            452              49  75  82 105 141 166             
        Top  5 Times: 1:48:27
        Average Time: 21:41

   20 Thomas Jefferson S&T                  469              23  95 103 114 134 165 167         
        Top  5 Times: 1:48:24
        Average Time: 21:40

   21 James Madison                         503              66  91  94 119 133 140 173         
        Top  5 Times: 1:49:16
        Average Time: 21:51

   22 John Champe High School               507              68  76 102 130 131 153             
        Top  5 Times: 1:49:29
        Average Time: 21:53

   23 Forest Park                           551               8 108 129 151 155 161             
        Top  5 Times: 1:50:12
        Average Time: 22:02

   24 Woodgrove                             562              74  77 125 132 154 158             
        Top  5 Times: 1:50:44
        Average Time: 22:08

   25 Centreville                           664              16 147 164 168 169 170 175         
        Top  5 Times: 1:55:17
        Average Time: 23:03

   26 Freedom (South Riding)                687              92 118 152 162 163 171 174         
        Top  5 Times: 1:54:00
        Average Time: 22:48



2014 Glory Days Invitational JV Girls

October 11, 2014

Results By Commonwealth Race Management
Overall Finish List - Girls


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   2475  Grace Obando          South Lakes                               20:36  6:39/M        
    2  (< 5)   1292  Grace Stone           Kettle Run                                21:04  6:48/M        
    3      2   2469  Morgan Larow          South Lakes                               21:10  6:50/M        
    4      3   1784  McKenzie Schrank      Millbrook                                 21:18  6:52/M        
    5      4   2120  Karis Roberts         Potomac Falls                             21:35  6:58/M        
    6      5   1953  Marjorie Malsch       Patriot High School                       21:43  7:00/M        
    7      6   1946  Maddie Gribben        Patriot High School                       21:46  7:01/M        
    8      7   2098  Emily Holz            Potomac Falls                             21:49  7:02/M        
    9      8   1957  Emily Miller          Patriot High School                       21:52  7:03/M        
   10      9   2950  Molly Kett            West Springfield                          22:02  7:06/M        
   11     10    421  Thuy-lan Trinh        Chantilly                                 22:03  7:07/M        
   12  (< 5)    305  Masai Russell         Bullis School                             22:12  7:10/M        
   13     11   2675  Nora Thompson         Thomas Jefferson S&T                      22:13  7:10/M        
   14     12   1930  Myah Bassett          Patriot High School                       22:14  7:10/M        
   15     13   1751  Rosie Iames           McLean                                    22:15  7:11/M        
   16     14   2960  Michelle Shoults      West Springfield                          22:16  7:11/M        
   17     15    599  Rachel Osborne        Freedom (South Riding)                    22:18  7:12/M        
   18     16   1748  Paulina DeAnda        McLean                                    22:18  7:12/M        
   19     17   2119  Alyssa Roberts        Potomac Falls                             22:24  7:14/M        
   20     18    411  Julia Haug            Chantilly                                 22:25  7:14/M        
   21     19   3005  Elizabeth Barron      Westfield                                 22:25  7:14/M        
   22     20   3025  Katie McKenzie        Westfield                                 22:27  7:15/M        
   23     21   1006  Ashley Campbell       Hayfield Secondary School                 22:29  7:15/M        
   24  (< 5)   1154  Ariana Papanicolas    James W. Robinson                         22:30  7:15/M        
   25     22   2472  Katie Martin          South Lakes                               22:30  7:15/M        
   26     23   2670  Nikita Sawant         Thomas Jefferson S&T                      22:30  7:15/M        
   27     24    419  Rebecca Pierce        Chantilly                                 22:34  7:17/M        
   28     25    404  Katelyn Birchfield    Chantilly                                 22:40  7:19/M        
   29     26   1753  Megan Leimkuhler      McLean                                    22:40  7:19/M        
   30     27   1014  Diana Smith           Hayfield Secondary School                 22:41  7:19/M        
   31  (< 5)   2880  Margarita Aleixo      West Potomac                              22:43  7:20/M        
   32     28   2468  Tatiana Abbamonte     South Lakes                               22:45  7:20/M        
   33     29   1745  Brooke Barlow         McLean                                    22:46  7:21/M        
   34     30   1747  Paola Chiriboga       McLean                                    22:48  7:21/M        
   35  (< 5)   1155  Kathryn Smith         James W. Robinson                         22:52  7:23/M        
   36     31   2673  Jennifer Steele       Thomas Jefferson S&T                      22:57  7:24/M        
   37     32   1562  Lauren Thompson       Loudoun County                            23:03  7:26/M        
   38     33   1935  Morgan Curington      Patriot High School                       23:09  7:28/M        
   39     34   1945  Karina Grant          Patriot High School                       23:09  7:28/M        
   40     35   1934  Cali Carter           Patriot High School                       23:10  7:28/M        
   41     36   3021  Kelley Lazor          Westfield                                 23:12  7:29/M        
   42     37   1051  Faith Carlson         James Madison                             23:21  7:32/M        
   43     38   3300  Allison Dashefsky     Yorktown                                  23:21  7:32/M        
   44     39    423  Grace Warne           Chantilly                                 23:23  7:33/M        
   45     40   2107  Vivian Luu            Potomac Falls                             23:24  7:33/M        
   46     41   1865  Veronica Merril       National Cathedral                        23:24  7:33/M        
   47  (< 5)   2211  Zoey Cain             Quince Orchard High School                23:24  7:33/M        
   48     42   1783  Corinne Nakagawa      Millbrook                                 23:25  7:33/M        
   49  (> 7)   1940  Diana Emilian         Patriot High School                       23:27  7:34/M        
   50  (< 5)   1192  Jessie Clatterbuck    James Wood High School                    23:29  7:35/M        
   51  (< 5)   2899  Jennifer Thomson      West Potomac                              23:29  7:35/M        
   52     43   2108  Megan Marzacco        Potomac Falls                             23:31  7:35/M        
   53  (< 5)   2436  Morgan Meredith       Skyline                                   23:34  7:36/M        
   54     44   1786  Ansleigh White        Millbrook                                 23:35  7:36/M        
   55     45   1007  Casey Charbonneau     Hayfield Secondary School                 23:40  7:38/M        
   56  (< 5)   2766  Caroline Bryant       Trinity School at Meadow View             23:41  7:38/M        
   57  (< 5)   1193  Katie Clatterbuck     James Wood High School                    23:42  7:39/M        
   58     46   2092  Maya Flowers          Potomac Falls                             23:42  7:39/M        
   59     47    867  Maggie Lavoie         Georgetown Visitation Preparator          23:42  7:39/M        
   60     48     65  Mary Kate Roberson    Atlee                                     23:43  7:39/M        
   61     49   1566  Grace Wu              Loudoun County                            23:44  7:39/M        
   62     50     61  Ally Ledwith *        Atlee                                     23:45  7:40/M        
   63     51   1864  Mary Clare Mcmahon    National Cathedral                        23:46  7:40/M        
   64     52   1851  Elisa Gobbo           National Cathedral                        23:46  7:40/M        
   65     53    474  Leah Schwartz         Dulaney High School                       23:47  7:40/M        
   66     54   1550  Laurel Morton         Loudoun County                            23:48  7:41/M        
   67     55    189  Madison Howard        Briar Woods                               23:49  7:41/M        
   68     56    194  Mikelle Kotter        Briar Woods                               23:50  7:41/M        
   69     57   3018  Rachel Hemsworth      Westfield                                 23:52  7:42/M        
   70     58    596  Laura Malacane        Freedom (South Riding)                    23:52  7:42/M        
   71     59   1013  Naima Sikandar        Hayfield Secondary School                 23:54  7:43/M        
   72  (< 5)    301  Lindsay Lewis         Bullis School                             23:56  7:43/M        
   73     60   2951  Olivia Lozano         West Springfield                          23:57  7:44/M        
   74     61     53  Julia Blend           Atlee                                     23:58  7:44/M        
   75  (> 7)   1942  Carla Garcia          Patriot High School                       24:01  7:45/M        
   76     62   1529  Angela Dalesandro     Loudoun County                            24:03  7:45/M        
   77     63   1857  Caroline Kim          National Cathedral                        24:03  7:45/M        
   78     64    246  Rachael DiPrinzio     Broad Run                                 24:05  7:46/M        
   79     65   1008  Haley Cole            Hayfield Secondary School                 24:06  7:46/M        
   80     66   2462  Emily Bull            South Lakes                               24:08  7:47/M        
   81     67   1012  Caroline Seybold      Hayfield Secondary School                 24:09  7:47/M        
   82     68    422  Isabelle Turner       Chantilly                                 24:09  7:47/M        
   83  (< 5)      9  Yenifer Osorio Lazaro Annandale                                 24:10  7:48/M        
   84     69   1330  Karen Emerson         Lake Braddock                             24:11  7:48/M        
   85     70     59  Liana Favale          Atlee                                     24:12  7:48/M        
   86     71   2467  Jenna Kaufman         South Lakes                               24:12  7:48/M        
   87     72    415  Genesis Montecino     Chantilly                                 24:13  7:49/M        
   88  (< 5)   2334  Madeline Daughtery    Sherwood High School                      24:13  7:49/M        
   89     73   2466  Christy Galbraith     South Lakes                               24:13  7:49/M        
   90     74   2657  Caroline Cox          Thomas Jefferson S&T                      24:14  7:49/M        
   91     75     63  Caroline Mitchell     Atlee                                     24:14  7:49/M        
   92     76   1874  Sophia Robinson       National Cathedral                        24:15  7:49/M        
   93     77   1846  Sophie Evans          National Cathedral                        24:16  7:50/M        
   94     78   1779  Delaney Caswell       Millbrook                                 24:16  7:50/M        
   95     79   1754  Greta Liebeler        McLean                                    24:16  7:50/M        
   96     80   1756  Emily Nyikos          McLean                                    24:17  7:50/M        
   97     81   2837  Isabella Narvaez      Washington-Lee High School                24:18  7:50/M        
   98     82   2660  Kristen Halper        Thomas Jefferson S&T                      24:18  7:50/M        
   99     83   1009  Emily Compton         Hayfield Secondary School                 24:18  7:50/M        
  100     84    860  Catherine Isacco      Georgetown Visitation Preparator          24:19  7:51/M        
  101     85   2113  Krista Moreau         Potomac Falls                             24:20  7:51/M        
  102     86    605  Hollis Young          Freedom (South Riding)                    24:21  7:51/M        
  103  (> 7)   2110  Hannah Miller         Potomac Falls                             24:21  7:51/M        
  104     87   1364  Alyssa Rucker         Lake Braddock                             24:22  7:52/M        
  105     88    472  Leah Mexis            Dulaney High School                       24:25  7:53/M        
  106  (> 7)   2131  Bailey Turnicky       Potomac Falls                             24:27  7:53/M        
  107     89   1880  Abigail Summerville   National Cathedral                        24:31  7:55/M        
  108     90   1342  Maggie Komoniewski    Lake Braddock                             24:31  7:55/M        
  109  (< 5)    352  Lexi Kofman           Centreville                               24:32  7:55/M        
  110  (> 7)   1845  Rebecca Davis         National Cathedral                        24:32  7:55/M        
  111  (< 5)   2210  Julianne Bernstein    Quince Orchard High School                24:33  7:55/M        
  112     91    789  Julia Gunther         Georgetown Day School                     24:33  7:55/M        
  113  (< 5)   1196  Faith Ferrulli        James Wood High School                    24:34  7:55/M        
  114     92   1718  McKenzie Violet       Manchester High School                    24:34  7:55/M        
  115  (> 7)   1879  Sita Strother         National Cathedral                        24:34  7:55/M        
  116     93   3206  Madeline Smith        Woodbridge                                24:34  7:55/M        
  117     94    258  Antonina Thornton     Broad Run                                 24:35  7:56/M        
  118     95   2942  Audrey Burr           West Springfield                          24:35  7:56/M        
  119  (< 5)   3092  Diana Fischer         Winston Churchill High School             24:36  7:56/M        
  120  (> 7)   1876  Charlotte Scott       National Cathedral                        24:36  7:56/M        
  121     96   2829  Bianca Galvez         Washington-Lee High School                24:37  7:56/M        
  122  (< 5)   2775  Dana Ross             Trinity School at Meadow View             24:38  7:57/M        
  123  (> 7)   1868  Celeste Pallone       National Cathedral                        24:38  7:57/M        
  124     97   1712  Braeley Nuckuls       Manchester High School                    24:41  7:58/M        
  125     98   2844  Claire Sears          Washington-Lee High School                24:44  7:59/M        
  126     99    192  Katelyn Kleinschmidt  Briar Woods                               24:45  7:59/M        
  127  (> 7)   1867  Maeve Murphy          National Cathedral                        24:45  7:59/M        
  128  (> 7)   2129  Julia Thomas          Potomac Falls                             24:46  7:59/M        
  129  (< 5)   2011  Shannon Murry         Paul VI Catholic                          24:46  7:59/M        
  130    100   3325  Anne Schiffer         Yorktown                                  24:47  8:00/M        
  131    101   3202  Alaina Johansson      Woodbridge                                24:47  8:00/M        
  132    102   3334  Allegra Wham          Yorktown                                  24:48  8:00/M        
  133    103   2655  Clare Connally        Thomas Jefferson S&T                      24:51  8:01/M        
  134  (< 5)   2396  Grace Mills           Sidwell Friends  School                   24:53  8:02/M        
  135    104    182  Emma Deal             Briar Woods                               24:54  8:02/M        
  136    105   2665  Alyssa Lee            Thomas Jefferson S&T                      24:56  8:03/M        
  137  (< 5)   3124  Cathelyn Wang         Winston Churchill High School             24:57  8:03/M        
  138    106   1359  Emily Potter          Lake Braddock                             24:57  8:03/M        
  139    107   3004  Zoe Astroulakis       Westfield                                 24:58  8:03/M        
  140  (< 5)   3232  Megan Eiynck          Woodgrove                                 24:58  8:03/M        
  141  (> 7)   2132  Brooke Walker         Potomac Falls                             24:59  8:04/M        
  142    108    602  Aarti Sakhuja         Freedom (South Riding)                    25:01  8:04/M        
  143  (> 7)   1939  Amber Dye             Patriot High School                       25:02  8:05/M        
  144    109    460  Hanna Bewley          Dulaney High School                       25:03  8:05/M        
  145    110   2727  Ryanna Jensen         Trinity Christian School                  25:03  8:05/M        
  146  (> 7)   2078  Caroline Bahun        Potomac Falls                             25:04  8:05/M        
  147  (> 7)   2117  Heather Pride         Potomac Falls                             25:04  8:05/M        
  148  (< 5)   3110  Samantha Redlich      Winston Churchill High School             25:05  8:05/M        
  149  (> 7)   1859  Maddy Kushan          National Cathedral                        25:06  8:06/M        
  150    111   1061  Sara Inglis           James Madison                             25:08  8:06/M        
  151    112   3336  Valerie Yoder         Yorktown                                  25:10  8:07/M        
  152    113   2956  Erin Newby            West Springfield                          25:10  8:07/M        
  153    114   3205  Lilly Seratte         Woodbridge                                25:11  8:07/M        
  154    115   3010  Lauren Chu            Westfield                                 25:14  8:08/M        
  155    116   2955  Murwah Murad          West Springfield                          25:14  8:08/M        
  156    117   1326  Diana Cushing-spille  Lake Braddock                             25:15  8:09/M        
  157  (> 7)   1003  Lydia Bennsky         Hayfield Secondary School                 25:15  8:09/M        
  158  (> 7)   1838  Nell Bowen            National Cathedral                        25:16  8:09/M        
  159    118   1785  Sydney Sharp          Millbrook                                 25:17  8:09/M        
  160    119    593  Haley Krall           Freedom (South Riding)                    25:18  8:10/M        
  161    120   1716  Melissa Restrepo      Manchester High School                    25:20  8:10/M        
  162    121   3199  Simone Gatson         Woodbridge                                25:20  8:10/M        
  163    122   2183  Josephine Gray        Potomac Senior High School                25:20  8:10/M        
  164  (< 5)   2402  Raina Weinstein       Sidwell Friends  School                   25:20  8:10/M        
  165    123    260  Sydney Verhine        Broad Run                                 25:21  8:11/M        
  166    124   1698  Mia Bender            Manchester High School                    25:21  8:11/M        
  167  (> 7)   2470  Jessica Lister        South Lakes                               25:22  8:11/M        
  168    125    577  Elena Becker          Freedom (South Riding)                    25:24  8:12/M        
  169  (> 7)   1856  Alexandra Karppi      National Cathedral                        25:25  8:12/M        
  170    126    116  Rosie Rogers          Bethesda-Chevy Chase High School          25:25  8:12/M        
  171    127    120  Ellen Sisti           Bethesda-Chevy Chase High School          25:31  8:14/M        
  172    128   1709  Katherine Keesee      Manchester High School                    25:31  8:14/M        
  173  (> 7)   2122  Alexandra Rojas       Potomac Falls                             25:32  8:14/M        
  174    129   1230  Tiana McDowell        John Champe High School                   25:33  8:15/M        
  175  (< 5)   2347  Allison Wright        Sherwood High School                      25:34  8:15/M        
  176    130    466  Emma Coard            Dulaney High School                       25:34  8:15/M        
  177  (< 5)   1288  Madison Parsons       Kettle Run                                25:34  8:15/M        
  178    131   2729  Lauren Kim            Trinity Christian School                  25:35  8:15/M        
  179  (< 5)    972  Kayla Leaman          Harrisonburg                              25:35  8:15/M        
  180  (> 7)   2123  Rachel Rossman        Potomac Falls                             25:35  8:15/M        
  181    132   1057  Ginnis Gooder         James Madison                             25:35  8:15/M        
  182    133    243  Jamie Beliveau        Broad Run                                 25:36  8:15/M        
  183  (> 7)    426  Aozhuo Zeng           Chantilly                                 25:37  8:16/M        
  184  (< 5)   2439  Kylie Swearingen      Skyline                                   25:37  8:16/M        
  185    134   1064  Aisling Leogue        James Madison                             25:38  8:16/M        
  186  (> 7)   2460  Meredith Aurora       South Lakes                               25:39  8:16/M        
  187  (> 7)   2672  Irene Song            Thomas Jefferson S&T                      25:40  8:17/M        
  188  (< 5)   3116  Bailey Smith          Winston Churchill High School             25:40  8:17/M        
  189  (> 7)   1871  Alexa Perlmutter      National Cathedral                        25:42  8:17/M        
  190  (> 7)   1885  Lizzie Wiggins        National Cathedral                        25:44  8:18/M        
  191    135    583  Elizabeth Comeau      Freedom (South Riding)                    25:45  8:18/M        
  192  (< 5)   1282  Chardane Logan        Kettle Run                                25:46  8:19/M        
  193  (> 7)   1860  Bofta Leakemariam     National Cathedral                        25:46  8:19/M        
  194    136   1351  Emily Mudd            Lake Braddock                             25:46  8:19/M        
  195    137    247  Maria Ditommaso       Broad Run                                 25:47  8:19/M        
  196  (> 7)   1842  Anna Catalanotto      National Cathedral                        25:49  8:20/M        
  197    138   3009  Allison Bush          Westfield                                 25:50  8:20/M        
  198  (< 5)   1913  Liana Jackley-Angulo  Park View (Sterling)                      25:51  8:20/M        
  199  (< 5)   2015  Eliana Uriona         Paul VI Catholic                          25:52  8:21/M        
  200  (< 5)    632  Isabella Bah          Gar-Field                                 25:53  8:21/M        
  201  (> 7)   2116  Ayana Pearsall        Potomac Falls                             25:55  8:22/M        
  202    139   1539  Claire Kauffman       Loudoun County                            25:57  8:22/M        
  203    140   1531  Sabrina Fields        Loudoun County                            25:57  8:22/M        
  204    141   1068  Laura Nickell         James Madison                             25:59  8:23/M        
  205    142   3203  Nicole Radcliffe      Woodbridge                                26:02  8:24/M        
  206    143   1554  Maggie Paul           Loudoun County                            26:03  8:24/M        
  207    144   2831  Holli Helm            Washington-Lee High School                26:04  8:25/M        
  208    145   1318  Erin Bennett          Lake Braddock                             26:05  8:25/M        
  209  (> 7)   2464  Campbell Brown        South Lakes                               26:08  8:26/M        
  210  (> 7)   1834  Margaret Bader        National Cathedral                        26:11  8:27/M        
  211  (> 7)   2479  Abby Wickman          South Lakes                               26:11  8:27/M        
  212  (> 7)   1334  Daytona Gransback     Lake Braddock                             26:12  8:27/M        
  213  (< 5)    971  Allison Kasch         Harrisonburg                              26:14  8:28/M        
  214    146   1228  Yara Mahmoud          John Champe High School                   26:14  8:28/M        
  215  (> 7)    410  Lata Goudel           Chantilly                                 26:14  8:28/M        
  216  (< 5)   1455  Lauren Martwart       Langley                                   26:15  8:28/M        
  217    147    459  Ana Andrade           Dulaney High School                       26:16  8:28/M        
  218    148   1231  Ariana Nazari         John Champe High School                   26:17  8:29/M        
  219  (< 5)   2630  Alayne Barlaan        Tallwood                                  26:19  8:29/M        
  220  (> 7)   1343  Jordan Koontz         Lake Braddock                             26:19  8:29/M        
  221    149   2834  Johanna Klein         Washington-Lee High School                26:20  8:30/M        
  222    150   1701  Jordan Davis          Manchester High School                    26:21  8:30/M        
  223  (< 5)   3241  Katie Lynham          Woodgrove                                 26:21  8:30/M        
  224    151   1081  Julia Tani            James Madison                             26:22  8:30/M        
  225  (> 7)   2085  Elizabeth Clemm       Potomac Falls                             26:24  8:31/M        
  226  (> 7)   1555  Maddi Peyton          Loudoun County                            26:24  8:31/M        
  227  (> 7)   2102  Prabhjot Kaur         Potomac Falls                             26:25  8:31/M        
  228    152    848  Emily Ervin           Georgetown Visitation Preparator          26:26  8:32/M        
  229    153    874  Theresa McAndrews     Georgetown Visitation Preparator          26:27  8:32/M        
  230  (> 7)    598  Meghan Novotny        Freedom (South Riding)                    26:34  8:34/M        
  231    154     99  Joyce Banks           Bethesda-Chevy Chase High School          26:35  8:35/M        
  232  (> 7)   2083  Rachel Buxton         Potomac Falls                             26:36  8:35/M        
  233  (> 7)   1835  Emma Balkind          National Cathedral                        26:36  8:35/M        
  234  (< 5)   2222  Daya Lu               Quince Orchard High School                26:38  8:35/M        
  235  (< 5)     11  Daniela Romero        Annandale                                 26:39  8:36/M        
  236    155    123  Emily Stokes          Bethesda-Chevy Chase High School          26:40  8:36/M        
  237  (> 7)   1877  Murphy Shorb          National Cathedral                        26:41  8:36/M        
  238    156   2958  Julia Ruffing         West Springfield                          26:42  8:37/M        
  239  (> 7)   2946  Alex Corrigan         West Springfield                          26:43  8:37/M        
  240    157   3299  Dierdre Conroy        Yorktown                                  26:47  8:38/M        
  241  (> 7)   1377  Caralyn Wiedeman      Lake Braddock                             26:49  8:39/M        
  242    158   3292  Lauren Allard         Yorktown                                  26:51  8:40/M        
  243  (> 7)    600  Aayesha Poudel        Freedom (South Riding)                    26:53  8:40/M        
  244  (> 7)   1005  Katelyn Burke         Hayfield Secondary School                 26:56  8:41/M        
  245  (< 5)    299  Julia Asher           Bullis School                             26:59  8:42/M        
  246  (> 7)   1551  Morgan Newcomb        Loudoun County                            27:00  8:43/M        
  247    159   2733  Izy Voth              Trinity Christian School                  27:01  8:43/M        
  248    160    106  Audrey Hersman        Bethesda-Chevy Chase High School          27:11  8:46/M        
  249    161    122  Lauren Smith          Bethesda-Chevy Chase High School          27:12  8:46/M        
  250    162   2724  Carissa Coy           Trinity Christian School                  27:13  8:47/M        
  251  (> 7)   1335  Cailin Grant          Lake Braddock                             27:14  8:47/M        
  252    163   2721  Brittany Bryant       Trinity Christian School                  27:14  8:47/M        
  253    164    853  Andrea Giordano       Georgetown Visitation Preparator          27:14  8:47/M        
  254    165    253  Morgan Medeiros       Broad Run                                 27:14  8:47/M        
  255  (> 7)    406  Megan Connell         Chantilly                                 27:16  8:48/M        
  256  (< 5)   2395  Ana Lyons             Sidwell Friends  School                   27:16  8:48/M        
  257    166   2820  Isabel Arnade         Washington-Lee High School                27:17  8:48/M        
  258    167   3324  Lauren Rutzen         Yorktown                                  27:18  8:48/M        
  259  (< 5)   2384  Lauren Berkman        Sidwell Friends  School                   27:19  8:49/M        
  260  (< 5)   2440  Danielle Williams     Skyline                                   27:20  8:49/M        
  261  (> 7)    584  Kayleigh Connors      Freedom (South Riding)                    27:21  8:49/M        
  262  (< 5)   2790  Hawase Jima           Wakefield High School                     27:22  8:50/M        
  263  (< 5)   2296  Alyssa Chadha         Rock Ridge High School                    27:22  8:50/M        
  264  (> 7)   3318  Jenna Morgan          Yorktown                                  27:22  8:50/M        
  265  (< 5)   1157  Abigail Toler         James W. Robinson                         27:25  8:51/M        
  266  (< 5)   2039  Ashley Atkinson       Pope John Paul the Great Catholi          27:25  8:51/M        
  267  (> 7)   3315  Antonia Lanaras       Yorktown                                  27:26  8:51/M        
  268  (> 7)   1369  Carolyn Spector       Lake Braddock                             27:26  8:51/M        
  269    168   1707  Brandi Joyner         Manchester High School                    27:27  8:51/M        
  270  (> 7)   3302  Sophia Dettling       Yorktown                                  27:27  8:51/M        
  271    169    798  Caitlin Migdail       Georgetown Day School                     27:28  8:52/M        
  272    170   2182  Arline Gomez          Potomac Senior High School                27:29  8:52/M        
  273  (< 5)     13  Maddie Schinstock     Annandale                                 27:29  8:52/M        
  274  (> 7)   1961  Rebecca Rainey        Patriot High School                       27:31  8:53/M        
  275  (> 7)   1322  Eileen Chang          Lake Braddock                             27:32  8:53/M        
  276  (> 7)    575  Maryam Azeem          Freedom (South Riding)                    27:33  8:53/M        
  277  (> 7)    592  Katherine Fink        Freedom (South Riding)                    27:33  8:53/M        
  278    171   2728  Allison Jordan        Trinity Christian School                  27:35  8:54/M        
  279  (> 7)   3330  Eleanor Styles        Yorktown                                  27:35  8:54/M        
  280  (> 7)   3003  Reese Arnold          Westfield                                 27:36  8:54/M        
  281  (< 5)   2005  Lainie Davison        Paul VI Catholic                          27:37  8:55/M        
  282  (< 5)      8  Kim Mai               Annandale                                 27:38  8:55/M        
  283    172   1049  Sarah Brown           James Madison                             27:40  8:55/M        
  284  (> 7)   2103  Jaclyn Kitcoff        Potomac Falls                             27:42  8:56/M        
  285  (> 7)   3314  Lucy Khlopin          Yorktown                                  27:42  8:56/M        
  286  (< 5)   2337  Aneesha Goswami       Sherwood High School                      27:48  8:58/M        
  287  (< 5)    346  Hannah Huggins        Centreville                               27:49  8:58/M        
  288    173    180  Mackenzie Cohen       Briar Woods                               27:50  8:59/M        
  289  (< 5)   1200  Hayley Lawrence       James Wood High School                    27:51  8:59/M        
  290  (> 7)   1375  Katherine Tisler      Lake Braddock                             27:52  8:59/M        
  291  (> 7)    425  Priscilla Yun         Chantilly                                 28:02  9:03/M        
  292  (> 7)   2105  Abigail Laurenson     Potomac Falls                             28:03  9:03/M        
  293    174   2196  Sarah Sunder          Potomac Senior High School                28:04  9:03/M        
  294    175   1220  Bezawit Delelegn      John Champe High School                   28:04  9:03/M        
  295    176    795  Jessica Mason         Georgetown Day School                     28:10  9:05/M        
  296  (> 7)   1873  Annabelle Rice        National Cathedral                        28:11  9:05/M        
  297  (> 7)    603  Tiffany Shim          Freedom (South Riding)                    28:11  9:05/M        
  298  (> 7)   3326  Lana Schlesinger      Yorktown                                  28:13  9:06/M        
  299  (< 5)    349  Katherine Kidwell     Centreville                               28:13  9:06/M        
  300  (> 7)   1066  Julia Mann            James Madison                             28:16  9:07/M        
  301    177    852  Harriet Fink          Georgetown Visitation Preparator          28:17  9:07/M        
  302  (> 7)   1010  Micaela Leaf          Hayfield Secondary School                 28:19  9:08/M        
  303  (< 5)   2226  Danielle Pasekoff     Quince Orchard High School                28:20  9:08/M        
  304  (> 7)   1850  Caroline Gibson       National Cathedral                        28:20  9:08/M        
  305  (> 7)   3322  Isabel Rogers         Yorktown                                  28:24  9:10/M        
  306    178   1782  Chiara Mosher         Millbrook                                 28:24  9:10/M        
  307  (< 5)    353  Metaxia Myseros       Centreville                               28:26  9:10/M        
  308  (< 5)   1912  Tiffany Gomez         Park View (Sterling)                      28:33  9:13/M        
  309  (> 7)   1046  Margaret Baule        James Madison                             28:36  9:14/M        
  310  (> 7)   3329  Caitlin Shea          Yorktown                                  28:39  9:15/M        
  311  (< 5)    977  Ella Shulgan          Harrisonburg                              28:41  9:15/M        
  312    179    843  Mia Beverly           Georgetown Visitation Preparator          28:41  9:15/M        
  313  (< 5)   1145  Addie Auvil           James W. Robinson                         28:47  9:17/M        
  314    180   2833  Jordi Kassa           Washington-Lee High School                28:49  9:18/M        
  315    181   1227  Chanel Lee            John Champe High School                   28:54  9:19/M        
  316  (> 7)   3328  Claire Shea           Yorktown                                  28:54  9:19/M        
  317    182    786  Nicole Chapman        Georgetown Day School                     29:00  9:21/M        
  318  (> 7)    589  Maddie Doyle          Freedom (South Riding)                    29:01  9:22/M        
  319  (> 7)    850  Caitlin Fennelly      Georgetown Visitation Preparator          29:02  9:22/M        
  320  (< 5)   3235  Alyssa Helman         Woodgrove                                 29:08  9:24/M        
  321  (< 5)   2438  Chiane Smoot          Skyline                                   29:15  9:26/M        
  322  (< 5)   2294  Shadi Asadi           Rock Ridge High School                    29:17  9:27/M        
  323  (< 5)   2639  Josephine Reimann     Tallwood                                  29:18  9:27/M        
  324  (> 7)   3008  Jessica Black         Westfield                                 29:21  9:28/M        
  325    183     56  Hannah Craft          Atlee                                     29:31  9:31/M        
  326  (> 7)   3313  A Grove               Yorktown                                  29:33  9:32/M        
  327  (> 7)   3296  Amy Butler            Yorktown                                  29:39  9:34/M        
  328  (> 7)   1556  Millicent Phillips    Loudoun County                            29:43  9:35/M        
  329  (< 5)   2791  Yasmin Khanan         Wakefield High School                     29:47  9:36/M        
  330    184    792  Julia Katz            Georgetown Day School                     30:02  9:41/M        
  331  (> 7)    849  Meghan Farren         Georgetown Visitation Preparator          30:05  9:42/M        
  332  (> 7)   2100  Lauren Hua            Potomac Falls                             30:08  9:43/M        
  333  (> 7)   1699  Rachel Clark*         Manchester High School                    30:11  9:44/M        
  334  (> 7)   1840  Summers Bruce         National Cathedral                        30:11  9:44/M        
  335  (> 7)   3305  Caroline Fatemi       Yorktown                                  30:14  9:45/M        
  336  (> 7)   1847  Christine Evans       National Cathedral                        30:23  9:48/M        
  337  (> 7)   3298  Caitlin Congleton     Yorktown                                  30:36  9:52/M        
  338  (> 7)   3321  Adelaide Pollard      Yorktown                                  30:41  9:54/M        
  339  (> 7)   1844  Sophia Dai            National Cathedral                        30:44  9:55/M        
  340  (> 7)   1379  Sarah Wolin           Lake Braddock                             30:45  9:55/M        
  341  (> 7)   3312  Maya Jacks            Yorktown                                  30:48  9:56/M        
  342  (< 5)   2776  Anna Styers           Trinity School at Meadow View             30:49  9:56/M        
  343  (< 5)   2297  Lauren Cohen          Rock Ridge High School                    30:49  9:56/M        
  344  (> 7)    405  Alisha Compton        Chantilly                                 30:51  9:57/M        
  345    185   1225  Celine Hamilton       John Champe High School                   30:57  9:59/M        
  346    186   2180  Priscilla Boateng     Potomac Senior High School                31:03 10:01/M        
  347  (< 5)   2792  Hannah Lederle-Ensign Wakefield High School                     31:23 10:07/M        
  348  (> 7)   1715  Laura Restrepo        Manchester High School                    31:32 10:10/M        
  349    187    783  Andy Alag             Georgetown Day School                     31:36 10:12/M        
  350  (< 5)   2295  Nicole Banda-Schulz   Rock Ridge High School                    31:42 10:14/M        
  351  (> 7)    884  Emma Scheibel         Georgetown Visitation Preparator          31:55 10:18/M        
  352  (> 7)   3308  Hannah Fussell        Yorktown                                  31:55 10:18/M        
  353  (< 5)    538  Anna Ruffle           Flint Hill School                         32:13 10:24/M        
  354  (> 7)   1852  Emma Greenfield       National Cathedral                        32:13 10:24/M        
  355  (< 5)   2333  Angela Chang          Sherwood High School                      32:33 10:30/M        
  356    188   1222  Akshima Dhiman        John Champe High School                   32:58 10:38/M        
  357  (> 7)    862  Lindsay Joseph        Georgetown Visitation Preparator          33:16 10:44/M        
  358  (< 5)    540  Varvara Toitski       Flint Hill School                         33:33 10:49/M        
  359  (> 7)    870  Olivia Loome          Georgetown Visitation Preparator          33:42 10:52/M        
  360  (> 7)    879  Olivia Nangle         Georgetown Visitation Preparator          33:48 10:54/M        
  361  (> 7)   3301  Claire DeCroix        Yorktown                                  34:32 11:08/M        
  362  (> 7)   3307  Caroline Flynn        Yorktown                                  34:36 11:10/M        
  363  (< 5)    960  Marley Adamek         Harrisonburg                              35:01 11:18/M        
  364  (> 7)   1713  Vernessa Oraegbu      Manchester High School                    35:33 11:28/M        
  365  (> 7)    864  Malyia Kelley         Georgetown Visitation Preparator          35:48 11:33/M        
  366    189   2194  Audrey Sellers        Potomac Senior High School                39:05 12:36/M        
  367  (< 5)   2769  Bridget Edwards       Trinity School at Meadow View             39:15 12:40/M        


2014 Glory Days Invitational Varsity B Girls

October 11, 2014

Results By Commonwealth Race Management
Overall Finish List - Girls


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   2392  Taylor Knibb          Sidwell Friends  School                   19:10  6:11/M        
    2      2   2394  Ellie Leape           Sidwell Friends  School                   19:36  6:19/M        
    3      3   2300  Flora Grainger        Rock Ridge High School                    19:44  6:22/M        
    4      4   2339  Amanda Hayes-PuttfarckSherwood High School                      19:45  6:22/M        
    5  (< 5)   1750  Kathryn Howley        McLean                                    20:16  6:32/M        
    6      5   2344  Maddie Peloff         Sherwood High School                      20:28  6:36/M        
    7      6   3029  Grace Okoroafor       Westfield                                 21:01  6:47/M        
    8      7   2631  Chloe Fanelty         Tallwood                                  21:02  6:47/M        
    9  (< 5)   1931  Sierra Biber          Patriot High School                       21:05  6:48/M        
   10      8   2184  Kennedy Hall          Potomac Senior High School                21:06  6:48/M        
   11      9   1697  Brianna Akright*      Manchester High School                    21:11  6:50/M        
   12     10    126  Sarah Ward            Bethesda-Chevy Chase High School          21:11  6:50/M        
   13     11   2195  Kayla Shifflett       Potomac Senior High School                21:15  6:51/M        
   14     12   3297  Julia Carroll         Yorktown                                  21:17  6:52/M        
   15     13   2390  Ella Harvey           Sidwell Friends  School                   21:17  6:52/M        
   16     14    252  Megan Mazzatenta      Broad Run                                 21:19  6:53/M        
   17     15   2301  Grace Holske          Rock Ridge High School                    21:20  6:53/M        
   18     16    463  Rachel Clark          Dulaney High School                       21:29  6:56/M        
   19     17    514  Sandy Kendall         Falls Church                              21:30  6:56/M        
   20     18   3332  Emma Tayloe           Yorktown                                  21:30  6:56/M        
   21  (< 5)   1752  Emily Kong            McLean                                    21:31  6:56/M        
   22     19   2722  Sierra Chen           Trinity Christian School                  21:33  6:57/M        
   23  (< 5)   1746  Mikaley Bolden        McLean                                    21:34  6:57/M        
   24     20   1446  Erin Frederick        Langley                                   21:34  6:57/M        
   25     21    533  Genna Landy           Flint Hill School                         21:37  6:58/M        
   26  (< 5)   1755  Sri Medicherla        McLean                                    21:37  6:58/M        
   27     22   3016  Roshni Gill           Westfield                                 21:38  6:59/M        
   28     23   3014  Karina Frank          Westfield                                 21:40  6:59/M        
   29     24    518  Campbell Scheuerman   Falls Church                              21:40  6:59/M        
   30  (< 5)    799  Gillian Page          Georgetown Day School                     21:42  7:00/M        
   31     25    515  Batres Maku           Falls Church                              21:43  7:00/M        
   32     26   1158  Aly Waniel            James W. Robinson                         21:44  7:01/M        
   33  (< 5)   2789  Lydia Dunbar          Wakefield High School                     21:45  7:01/M        
   34     27   1159  Nancy Zhang           James W. Robinson                         21:46  7:01/M        
   35     28   1543  Sydney Lanham         Loudoun County                            21:46  7:01/M        
   36     29   3011  Megan Dennis          Westfield                                 21:47  7:02/M        
   37  (< 5)   1278  Julia Baines          Kettle Run                                21:48  7:02/M        
   38     30    112  Zoe Nuechterlein      Bethesda-Chevy Chase High School          21:49  7:02/M        
   39     31   1151  Brooke Hagen          James W. Robinson                         21:49  7:02/M        
   40  (< 5)   2223  Megan McDanald        Quince Orchard High School                21:50  7:03/M        
   41     32   3335  Alexandra Williams    Yorktown                                  21:51  7:03/M        
   42     33   1524  Melat Anteneh         Loudoun County                            21:52  7:03/M        
   43     34   1855  Raphy Hupez           National Cathedral                        21:52  7:03/M        
   44     35    513  Preethi Chaudhari     Falls Church                              21:53  7:04/M        
   45  (< 5)   2233  Keegan Van Wert       Quince Orchard High School                21:57  7:05/M        
   46     36    242  Stephanie Barry       Broad Run                                 21:59  7:05/M        
   47  (< 5)   1331  Brooke Engelbrektsson Lake Braddock                             22:01  7:06/M        
   48     37   1853  Rosalie Hunter        National Cathedral                        22:02  7:06/M        
   49     38   3006  Ameena Benselloum     Westfield                                 22:05  7:07/M        
   50  (< 5)   2215  Katie Coulson         Quince Orchard High School                22:05  7:07/M        
   51     39   3013  Becky Fitzgerald      Westfield                                 22:06  7:08/M        
   52     40   3294  Sophie Banchoff       Yorktown                                  22:07  7:08/M        
   53     41   2629  Margaret Aydlett      Tallwood                                  22:09  7:09/M        
   54     42   1711  Jane Lucas            Manchester High School                    22:11  7:09/M        
   55     43   1147  Emily Bryson          James W. Robinson                         22:12  7:10/M        
   56  (< 5)   1315  Emma Ager             Lake Braddock                             22:16  7:11/M        
   57     44   3293  Ellyse Anderson       Yorktown                                  22:17  7:11/M        
   58     45   1706  Margaret Hammel       Manchester High School                    22:17  7:11/M        
   59     46   2403  Ellie Zimmerman       Sidwell Friends  School                   22:18  7:12/M        
   60     47    251  Elizabeth Hobbs       Broad Run                                 22:20  7:12/M        
   61     48   1442  Kathleen Ascrizzi     Langley                                   22:22  7:13/M        
   62     49   2187  Caitlin Miller        Potomac Senior High School                22:23  7:13/M        
   63     50    873  Jubilee Marshall      Georgetown Visitation Preparator          22:24  7:14/M        
   64     51   2348  Genevieve Zillich     Sherwood High School                      22:27  7:15/M        
   65     52   1848  Kelsey Friberg        National Cathedral                        22:28  7:15/M        
   66     53   3311  Kathleen Hindman      Yorktown                                  22:29  7:15/M        
   67     54    475  Kelsey Talley         Dulaney High School                       22:29  7:15/M        
   68     55   2309  Ashlyn Nolan          Rock Ridge High School                    22:30  7:15/M        
   69     56   1533  Marisa Grubb          Loudoun County                            22:31  7:16/M        
   70     57    530  Logan Cunningham      Flint Hill School                         22:34  7:17/M        
   71     58   2308  Oriana Molland        Rock Ridge High School                    22:35  7:17/M        
   72  (< 5)   1290  Danielle Smith        Kettle Run                                22:37  7:18/M        
   73  (< 5)   2232  Jessica Tulloch       Quince Orchard High School                22:38  7:18/M        
   74     59   1547  Jamie Malloy          Loudoun County                            22:38  7:18/M        
   75     60   2399  Claire Thompson       Sidwell Friends  School                   22:38  7:18/M        
   76     61   1152  Amelia Jindra         James W. Robinson                         22:40  7:19/M        
   77     62   1537  Carly Hughes          Loudoun County                            22:40  7:19/M        
   78     63    883  Grace Ryan            Georgetown Visitation Preparator          22:41  7:19/M        
   79     64    517  Olivia Rogers         Falls Church                              22:42  7:19/M        
   80     65   1705  Ke'Toria Gregory      Manchester High School                    22:43  7:20/M        
   81     66    725  Ana Abel              George Mason                              22:45  7:20/M        
   82     67   3091  Allison Fagan         Winston Churchill High School             22:45  7:20/M        
   83     68   1833  Annabel Ashcom-ricks  National Cathedral                        22:46  7:21/M        
   84     69   3245  Ali McBride           Woodgrove                                 22:47  7:21/M        
   85     70   1546  Chelsea Lynde         Loudoun County                            22:48  7:21/M        
   86     71   2387  Aoife Coady           Sidwell Friends  School                   22:48  7:21/M        
   87     72   2314  Caitlin Vera          Rock Ridge High School                    22:49  7:22/M        
   88     73    254  Ananda Miller         Broad Run                                 22:50  7:22/M        
   89  (< 5)    802  May Robison           Georgetown Day School                     22:50  7:22/M        
   90     74   2190  Jillian Pashneh-Tala  Potomac Senior High School                22:50  7:22/M        
   91  (< 5)   2890  Maddie Finn           West Potomac                              22:53  7:23/M        
   92  (< 5)   1293  Gretchen Thomas       Kettle Run                                22:55  7:24/M        
   93     75    576  Nicole Balog          Freedom (South Riding)                    22:59  7:25/M        
   94     76    534  Macy Oliver           Flint Hill School                         22:59  7:25/M        
   95  (< 5)   1281  Adia Diaz             Kettle Run                                23:00  7:25/M        
   96     77    519  Emily Seracino        Falls Church                              23:01  7:25/M        
   97     78   1882  Margaret Thoren       National Cathedral                        23:01  7:25/M        
   98     79   1704  Olivia Flores         Manchester High School                    23:02  7:26/M        
   99     80   1703  Catherine Dillon      Manchester High School                    23:03  7:26/M        
  100     81   1714  Kendall Powers*       Manchester High School                    23:07  7:27/M        
  101     82   2343  Jacqueline Noland     Sherwood High School                      23:09  7:28/M        
  102     83   2340  Gracie Kennedy        Sherwood High School                      23:10  7:28/M        
  103     84   2632  Heaven Gibson         Tallwood                                  23:13  7:29/M        
  104     85    866  Eleanor Kinyon        Georgetown Visitation Preparator          23:16  7:30/M        
  105     86   3105  Samantha Lee          Winston Churchill High School             23:17  7:31/M        
  106     87    726  Valentina AnfinogenovaGeorge Mason                              23:18  7:31/M        
  107     88    118  Annie Sharkey         Bethesda-Chevy Chase High School          23:18  7:31/M        
  108  (< 5)    793  Isabel Kirsch         Georgetown Day School                     23:18  7:31/M        
  109     89   2397  Megan Powell          Sidwell Friends  School                   23:19  7:31/M        
  110     90    880  Sara O'Brien          Georgetown Visitation Preparator          23:21  7:32/M        
  111     91   2335  Katie Delauder        Sherwood High School                      23:21  7:32/M        
  112     92    127  Ally Zimmerman        Bethesda-Chevy Chase High School          23:22  7:32/M        
  113     93    476  Miria Teneza          Dulaney High School                       23:23  7:33/M        
  114     94    461  Julie Ciociola        Dulaney High School                       23:24  7:33/M        
  115  (< 5)   1321  Natalie Bruhn         Lake Braddock                             23:29  7:35/M        
  116     95   1146  Rachel Bennett        James W. Robinson                         23:32  7:35/M        
  117     96   3249  Emma Renner           Woodgrove                                 23:33  7:36/M        
  118     97   3246  Nikole McClure        Woodgrove                                 23:33  7:36/M        
  119     98   1456  Lauren Meyer          Langley                                   23:37  7:37/M        
  120  (< 5)   1328  Emily Donley          Lake Braddock                             23:37  7:37/M        
  121     99   3233  Kasey Fairbanks       Woodgrove                                 23:38  7:37/M        
  122    100    581  Hannah Capestany      Freedom (South Riding)                    23:38  7:37/M        
  123    101   3099  Tess Horn             Winston Churchill High School             23:38  7:37/M        
  124    102   1549  Shea McHenry          Loudoun County                            23:38  7:37/M        
  125    103    124  Victoria Toth         Bethesda-Chevy Chase High School          23:40  7:38/M        
  126    104    201  Elle Taylor           Briar Woods                               23:42  7:39/M        
  127    105    730  Isabelle Kessler      George Mason                              23:44  7:39/M        
  128  (< 5)   1642  Ashley Lahay          Loudoun Valley                            23:47  7:40/M        
  129    106   2725  Lillian Gates         Trinity Christian School                  23:52  7:42/M        
  130    107    249  Kelsey Godman         Broad Run                                 23:53  7:42/M        
  131    108    729  Lucy Hoak             George Mason                              23:53  7:42/M        
  132    109   3120  Isabel Srour          Winston Churchill High School             23:53  7:42/M        
  133    110   1454  Sarah Maloney         Langley                                   23:55  7:43/M        
  134    111    539  Mackenzie Sidor       Flint Hill School                         24:04  7:46/M        
  135    112    520  Katie Valases         Falls Church                              24:06  7:46/M        
  136    113   3082  Hannah Ashe           Winston Churchill High School             24:08  7:47/M        
  137    114    197  Allyson Lynch         Briar Woods                               24:12  7:48/M        
  138    115   1450  Anya Huffman          Langley                                   24:18  7:50/M        
  139    116   3122  Michelle Su           Winston Churchill High School             24:19  7:51/M        
  140    117    536  Liz Piper             Flint Hill School                         24:21  7:51/M        
  141    118   3229  Megan Brown           Woodgrove                                 24:22  7:52/M        
  142    119   2730  Lauren Proulx         Trinity Christian School                  24:25  7:53/M        
  143    120   2636  Kayleen Meinen        Tallwood                                  24:28  7:54/M        
  144  (< 5)   2788  Eva Davis             Wakefield High School                     24:31  7:55/M        
  145    121    202  Nidhi Vantair         Briar Woods                               24:31  7:55/M        
  146    122   2734  Emma Whitaker         Trinity Christian School                  24:33  7:55/M        
  147    123    590  Rachel Fangyen        Freedom (South Riding)                    24:35  7:56/M        
  148    124    604  Serena Thapa          Freedom (South Riding)                    24:35  7:56/M        
  149    125   2336  Megan Enright         Sherwood High School                      24:39  7:57/M        
  150  (< 5)   1645  Peyton Major          Loudoun Valley                            24:41  7:58/M        
  151  (< 5)   1637  Alexa Gracias         Loudoun Valley                            24:46  7:59/M        
  152  (< 5)   1498  Sarah Swartchick      Liberty (Bealeton) High School            24:47  8:00/M        
  153  (< 5)   1496  Nicole Berry          Liberty (Bealeton) High School            24:47  8:00/M        
  154    126    531  Laura Depasquale      Flint Hill School                         24:48  8:00/M        
  155    127    727  Sarah Coppock         George Mason                              24:49  8:00/M        
  156  (< 5)   2134  Catie Williams        Potomac Falls                             24:50  8:01/M        
  157    128   2732  Annie Veldman         Trinity Christian School                  24:52  8:01/M        
  158    129    601  Sabrina Roney         Freedom (South Riding)                    25:04  8:05/M        
  159    130    190  Jenna Joyce           Briar Woods                               25:08  8:06/M        
  160  (< 5)   2679  Shirley Zhan          Thomas Jefferson S&T                      25:14  8:08/M        
  161    131    868  Nora Leibold          Georgetown Visitation Preparator          25:18  8:10/M        
  162    132    462  Marisa Clare          Dulaney High School                       25:26  8:12/M        
  163    133    587  Alyson D'esepo        Freedom (South Riding)                    25:33  8:15/M        
  164    134    179  Winnie Cargill        Briar Woods                               25:45  8:18/M        
  165    135   2628  Isabelle Anonas       Tallwood                                  25:46  8:19/M        
  166    136   1444  Alyssa Czaban         Langley                                   25:53  8:21/M        
  167    137    529  Mahima Chaudhary      Flint Hill School                         26:12  8:27/M        
  168    138   2633  Mikayla Hammer        Tallwood                                  26:13  8:27/M        
  169    139   2193  Kei Riley             Potomac Senior High School                26:26  8:32/M        
  170  (< 5)   2663  Jeewoo Kim            Thomas Jefferson S&T                      26:34  8:34/M        
  171    140   2637  Monica Mills          Tallwood                                  26:54  8:41/M        
  172  (< 5)   2664  Sarah Kim             Thomas Jefferson S&T                      28:34  9:13/M        
  173  (< 5)   2793  Eyerusalem Meaza      Wakefield High School                     28:46  9:17/M   
     
Team Summary Report - Girls


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Westfield                             118               6  22  23  29  38  39             
        Top  5 Times: 1:48:11
        Average Time: 21:38

    2 Sidwell Friends  School               122               1   2  13  46  60  71  89         
        Top  5 Times: 1:44:59
        Average Time: 20:59

    3 Yorktown                              146              12  18  32  40  44  53             
        Top  5 Times: 1:49:02
        Average Time: 21:48

    4 Falls Church                          165              17  24  25  35  64  77 112         
        Top  5 Times: 1:49:28
        Average Time: 21:53

    5 James W. Robinson                     188              26  27  31  43  61  95             
        Top  5 Times: 1:50:11
        Average Time: 22:02

    6 Rock Ridge High School                203               3  15  55  58  72                 
        Top  5 Times: 1:48:58
        Average Time: 21:47

    7 Sherwood High School                  225               4   5  51  82  83  91 125         
        Top  5 Times: 1:48:59
        Average Time: 21:47

    8 Loudoun County                        238              28  33  56  59  62  70 102         
        Top  5 Times: 1:51:27
        Average Time: 22:17

    9 Manchester High School                240               9  42  45  65  79  80  81         
        Top  5 Times: 1:51:24
        Average Time: 22:16

   10 National Cathedral                    269              34  37  52  68  78                 
        Top  5 Times: 1:52:09
        Average Time: 22:25

   11 Broad Run                             277              14  36  47  73 107                 
        Top  5 Times: 1:52:21
        Average Time: 22:28

   12 Potomac Senior High School            281               8  11  49  74 139                 
        Top  5 Times: 1:54:00
        Average Time: 22:48

   13 Bethesda-Chevy Chase High School      323              10  30  88  92 103                 
        Top  5 Times: 1:53:20
        Average Time: 22:40

   14 Flint Hill School                     382              21  57  76 111 117 126 137         
        Top  5 Times: 1:55:35
        Average Time: 23:07

   15 Tallwood                              387               7  41  84 120 135 138 140         
        Top  5 Times: 1:56:38
        Average Time: 23:19

   16 Dulaney High School                   389              16  54  93  94 132                 
        Top  5 Times: 1:56:11
        Average Time: 23:14

   17 Langley                               391              20  48  98 110 115 136             
        Top  5 Times: 1:55:46
        Average Time: 23:09

   18 Georgetown Visitation Preparator      419              50  63  85  90 131                 
        Top  5 Times: 1:57:00
        Average Time: 23:24

   19 Winston Churchill High School         476              67  86 101 109 113 116             
        Top  5 Times: 1:57:41
        Average Time: 23:32

   20 Woodgrove                             479              69  96  97  99 118                 
        Top  5 Times: 1:57:53
        Average Time: 23:34

   21 George Mason                          493              66  87 105 108 127                 
        Top  5 Times: 1:58:29
        Average Time: 23:41

   22 Trinity Christian School              494              19 106 119 122 128                 
        Top  5 Times: 1:59:15
        Average Time: 23:51

   23 Freedom (South Riding)                551              75 100 123 124 129 133             
        Top  5 Times: 2:00:51
        Average Time: 24:10

   24 Briar Woods                           603             104 114 121 130 134                 
        Top  5 Times: 2:03:18
        Average Time: 24:39
 


2014 Glory Days Invitational Girls Freshmen

October 11, 2014

Results By Commonwealth Race Management
Overall Finish List - Girls


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1  (< 5)   1445  Sophia Divone         Langley                                   20:31  6:37/M        
    2      1   1347  Madeline McAvoy       Lake Braddock                             20:49  6:43/M        
    3      2   1626  Madilyn Abbe          Loudoun Valley                            20:55  6:45/M        
    4      3   1649  Natalie Morris        Loudoun Valley                            20:59  6:46/M        
    5  (< 5)    467  Dorrie Gaeng          Dulaney High School                       21:06  6:48/M        
    6  (< 5)   2677  Sherry Xie            Thomas Jefferson S&T                      21:09  6:49/M        
    7      4   1366  Samantha Schwers      Lake Braddock                             21:15  6:51/M        
    8      5   1564  Natalie Villaflor     Loudoun County                            21:15  6:51/M        
    9      6   2473  Emily McGrath         South Lakes                               21:17  6:52/M        
   10  (< 5)   2345  Leah Peloff           Sherwood High School                      21:18  6:52/M        
   11      7   2227  Isabelle Sajonia      Quince Orchard High School                21:18  6:52/M        
   12      8   2124  Lisa Ryan             Potomac Falls                             21:20  6:53/M        
   13  (< 5)   1453  Lauren Lewis          Langley                                   21:21  6:53/M        
   14      9    259  Alexis Tupman         Broad Run                                 21:28  6:55/M        
   15     10   2947  Isabel Hogg           West Springfield                          21:31  6:56/M        
   16     11   2471  Kata Major            South Lakes                               21:37  6:58/M        
   17     12   1237  Lindsay Smith         John Champe High School                   21:41  7:00/M        
   18     13   2888  Catherine Fidd        West Potomac                              21:42  7:00/M        
   19     14   1224  Callie Fernandez      John Champe High School                   21:42  7:00/M        
   20     15   3303  A Kappel              Yorktown                                  21:46  7:01/M        
   21  (< 5)    105  Jane Griffin          Bethesda-Chevy Chase High School          21:48  7:02/M        
   22     16   1938  Cecily Dunaway        Patriot High School                       21:55  7:04/M        
   23  (< 5)   3081  Caroline Adkins       Winston Churchill High School             21:56  7:05/M        
   24  (< 5)   2338  Amelia Guenterberg    Sherwood High School                      21:57  7:05/M        
   25     17   2219  Maddie Jamsa          Quince Orchard High School                21:59  7:05/M        
   26     18   1653  Madison Stiles        Loudoun Valley                            21:59  7:05/M        
   27     19     58  Jessica Faulk         Atlee                                     22:01  7:06/M        
   28     20   3306  Maggi Flood           Yorktown                                  22:06  7:08/M        
   29  (< 5)    468  Grace Grogan          Dulaney High School                       22:09  7:09/M        
   30     21   1332  Kylie Finnegan        Lake Braddock                             22:10  7:09/M        
   31     22   1329  Rebecca Doran         Lake Braddock                             22:11  7:09/M        
   32     23   1240  Madeline Tsoutis      John Champe High School                   22:13  7:10/M        
   33     24   2121  Josephine Roberts     Potomac Falls                             22:17  7:11/M        
   34     25   2463  Katie Bidwell         South Lakes                               22:19  7:12/M        
   35     26   2884  Claire Barber         West Potomac                              22:22  7:13/M        
   36     27   1229  Jasmine Malik         John Champe High School                   22:22  7:13/M        
   37     28   2895  Kaycie O'Boyle        West Potomac                              22:23  7:13/M        
   38     29   1357  Brielle Perry         Lake Braddock                             22:24  7:14/M        
   39  (< 5)    465  Destiny Clinton       Dulaney High School                       22:32  7:16/M        
   40     30   1232  Isabella Nazari       John Champe High School                   22:33  7:16/M        
   41     31   2228  Julia Sloan           Quince Orchard High School                22:38  7:18/M        
   42     32    350  Allison Kim           Centreville                               22:42  7:19/M        
   43     33   1647  Julia McNamara        Loudoun Valley                            22:47  7:21/M        
   44     34   2008  Raphaella Henson      Paul VI Catholic                          22:48  7:21/M        
   45     35    186  Lilly Gamble          Briar Woods                               22:53  7:23/M        
   46  (< 5)   1148  Mary Grace Currey     James W. Robinson                         22:54  7:23/M        
   47     36   2894  Cameron Long          West Potomac                              22:56  7:24/M        
   48     37   2051  Sasha Samarov         Pope John Paul the Great Catholi          23:03  7:26/M        
   49     38    244  Olivia Black          Broad Run                                 23:05  7:27/M        
   50     39     68  Emma Sudol            Atlee                                     23:12  7:29/M        
   51     40   2003  Alanis Comiotto       Paul VI Catholic                          23:12  7:29/M        
   52     41    245  Alexandra Corley      Broad Run                                 23:15  7:30/M        
   53     42   2953  Christina Manibusan   West Springfield                          23:16  7:30/M        
   54     43   1056  Allison Gartner       James Madison                             23:17  7:31/M        
   55  (< 5)   1289  Emma Schirmer         Kettle Run                                23:17  7:31/M        
   56     44   2087  Emily Clemm           Potomac Falls                             23:21  7:32/M        
   57     45   2893  Siena Joy             West Potomac                              23:23  7:33/M        
   58     46    732  Sophie Matton         George Mason                              23:24  7:33/M        
   59     47   2835  Madeline Miller       Washington-Lee High School                23:28  7:34/M        
   60  (< 5)   1156  Greta Staton          James W. Robinson                         23:30  7:35/M        
   61     48   2478  Reagan Tobias         South Lakes                               23:33  7:36/M        
   62  (< 5)    108  Laura Koye            Bethesda-Chevy Chase High School          23:35  7:36/M        
   63     49   1631  Erin Corkrey          Loudoun Valley                            23:37  7:37/M        
   64     50   2135  Sidney Wollmuth       Potomac Falls                             23:37  7:37/M        
   65  (< 5)    473  Meghan Robinson       Dulaney High School                       23:41  7:38/M        
   66     51   3250  Brooke Rittner        Woodgrove                                 23:41  7:38/M        
   67     52   2094  Amelia Gay            Potomac Falls                             23:42  7:39/M        
   68     53   2104  Caroline Koon         Potomac Falls                             23:45  7:40/M        
   69     54    361  Sarah Kate Simmons    Centreville                               23:48  7:41/M        
   70     55   2004  Lily Daus             Paul VI Catholic                          23:49  7:41/M        
   71  (< 5)   1915  Kelly Schaefer        Park View (Sterling)                      23:50  7:41/M        
   72     56   2891  Caroline Gardner      West Potomac                              23:52  7:42/M        
   73     57   1644  Jessica Lu            Loudoun Valley                            23:55  7:43/M        
   74     58   1528  Danning Bisaga        Loudoun County                            23:56  7:43/M        
   75     59   2897  Kristen Privette      West Potomac                              23:56  7:43/M        
   76     60   1071  Kersten Parrella      James Madison                             23:56  7:43/M        
   77  (< 5)   3012  Rachel Dickenson      Westfield                                 23:59  7:44/M        
   78  (< 5)   1280  Kristin Delclos       Kettle Run                                23:59  7:44/M        
   79     61   2823  Belle Brown           Washington-Lee High School                23:59  7:44/M        
   80     62   2292  Katarina Acosta       Rock Ridge High School                    24:00  7:45/M        
   81  (< 5)    306  Erica Tabor           Bullis School                             24:01  7:45/M        
   82     63    731  Clara Matton          George Mason                              24:03  7:45/M        
   83  (> 7)   2882  Charlotte Anderson    West Potomac                              24:04  7:46/M        
   84     64   1067  Sidney Miralao        James Madison                             24:04  7:46/M        
   85     65   1063  Grace Kurcina         James Madison                             24:05  7:46/M        
   86     66   1055  Elizabeth Eachus      James Madison                             24:05  7:46/M        
   87     67   3227  Bailey Brooks         Woodgrove                                 24:06  7:46/M        
   88     68   1928  Rachael Bailey        Patriot High School                       24:12  7:48/M        
   89  (< 5)   2653  Lynne Bai             Thomas Jefferson S&T                      24:12  7:48/M        
   90     69     69  Olivia Valentin       Atlee                                     24:21  7:51/M        
   91     70   2049  Madisen Koler         Pope John Paul the Great Catholi          24:25  7:53/M        
   92     71   2959  Cadence Shideler      West Springfield                          24:27  7:53/M        
   93     72   1866  Mallory Moore         National Cathedral                        24:28  7:54/M        
   94     73   2046  Claire Garster        Pope John Paul the Great Catholi          24:30  7:54/M        
   95  (< 5)   1812  Lindsey Sopko         Mount Vernon                              24:30  7:54/M        
   96     74   1559  Cady Rombach          Loudoun County                            24:32  7:55/M        
   97  (< 5)   2661  Hannah Han            Thomas Jefferson S&T                      24:33  7:55/M        
   98     75   1636  Heather Feconda       Loudoun Valley                            24:38  7:57/M        
   99     76   1525  Aemu Anteneh          Loudoun County                            24:39  7:57/M        
  100     77   3231  Darya Eftekhar-Houri  Woodgrove                                 24:42  7:58/M        
  101     78   1542  Taylor Knudsen        Loudoun County                            24:42  7:58/M        
  102     79    255  Lindsay Neff          Broad Run                                 24:45  7:59/M        
  103     80    362  Sarah Vinter          Centreville                               24:45  7:59/M        
  104     81    256  Raquel Pine           Broad Run                                 24:45  7:59/M        
  105  (< 5)    968  Faith Eberly          Harrisonburg                              24:46  7:59/M        
  106     82   1958  Mary O'Donnell        Patriot High School                       24:46  7:59/M        
  107     83   2040  Isabelle Bertram      Pope John Paul the Great Catholi          24:48  8:00/M        
  108  (> 7)   1641  Lauren Lafollette     Loudoun Valley                            24:49  8:00/M        
  109     84    858  Morgan Howley         Georgetown Visitation Preparator          24:51  8:01/M        
  110     85   1544  Hannah Lee            Loudoun County                            24:51  8:01/M        
  111  (< 5)    969  Naomi Gelberg-HagmaierHarrisonburg                              24:53  8:02/M        
  112  (< 5)   1197  Alina Hackney         James Wood High School                    24:56  8:03/M        
  113  (> 7)   1643  Emma Lear             Loudoun Valley                            24:57  8:03/M        
  114     86   2045  Niamh Cunningham      Pope John Paul the Great Catholi          24:57  8:03/M        
  115  (> 7)   1639  Anna Klotsko          Loudoun Valley                            24:58  8:03/M        
  116     87   3242  Lulu Lynham           Woodgrove                                 24:59  8:04/M        
  117     88   1355  Elizabeth Nassir      Lake Braddock                             25:01  8:04/M        
  118     89   2013  Hannah O'Malley       Paul VI Catholic                          25:11  8:07/M        
  119  (< 5)   1149  Jordana Dunphy        James W. Robinson                         25:13  8:08/M        
  120  (< 5)   1203  Sophia Walker         James Wood High School                    25:15  8:09/M        
  121     90    733  Cara McFall           George Mason                              25:17  8:09/M        
  122     91   2014  Megan Revor           Paul VI Catholic                          25:18  8:10/M        
  123     92    861  Catherine Johnson     Georgetown Visitation Preparator          25:19  8:10/M        
  124  (> 7)   1654  Elena Vega            Loudoun Valley                            25:20  8:10/M        
  125     93   2214  Elizabeth Cassell     Quince Orchard High School                25:20  8:10/M        
  126  (> 7)   1648  Shannon McNerney      Loudoun Valley                            25:23  8:11/M        
  127  (< 5)   1150  Nicole Gregorits      James W. Robinson                         25:25  8:12/M        
  128  (> 7)   1635  Cloe Dowden           Loudoun Valley                            25:25  8:12/M        
  129     94   2827  Bella Drake           Washington-Lee High School                25:27  8:13/M        
  130     95   2009  Jenny Koppang         Paul VI Catholic                          25:29  8:13/M        
  131  (< 5)   3125  Talia Weaver          Winston Churchill High School             25:31  8:14/M        
  132     96   2948  Isabella Iannotta     West Springfield                          25:34  8:15/M        
  133     97   1084  Elizabeth Wu          James Madison                             25:36  8:15/M        
  134  (< 5)   1807  Alexandria Carrera    Mount Vernon                              25:46  8:19/M        
  135     98    257  Jessica Stevenson     Broad Run                                 25:49  8:20/M        
  136  (< 5)    964  Mariam Da'Mes         Harrisonburg                              25:49  8:20/M        
  137     99    248  Eilis Gallagher       Broad Run                                 25:50  8:20/M        
  138    100    859  Katie Irving          Georgetown Visitation Preparator          25:51  8:20/M        
  139    101    735  Katie Pala            George Mason                              25:51  8:20/M        
  140    102   2826  Cora Deininger        Washington-Lee High School                25:55  8:22/M        
  141    103   1849  Alex Giannattasio     National Cathedral                        25:55  8:22/M        
  142    104    203  Sarah Vestal          Briar Woods                               25:56  8:22/M        
  143    105   1872  Eva Phelps            National Cathedral                        25:56  8:22/M        
  144    106   2461  Meghan Benedetto      South Lakes                               25:57  8:22/M        
  145    107   2302  Nicole Hu             Rock Ridge High School                    25:58  8:23/M        
  146    108    737  Julia Salin           George Mason                              25:58  8:23/M        
  147    109   1376  Olivia Voekel         Lake Braddock                             25:59  8:23/M        
  148    110     67  Allison Stanley       Atlee                                     26:00  8:23/M        
  149  (< 5)   3104  Libba Lawrence        Winston Churchill High School             26:02  8:24/M        
  150    111    358  Savannah Poling       Centreville                               26:04  8:25/M        
  151    112   1944  Sadgi Gill            Patriot High School                       26:04  8:25/M        
  152    113    847  Helen Craig           Georgetown Visitation Preparator          26:04  8:25/M        
  153    114   2044  Rebecca Cummings      Pope John Paul the Great Catholi          26:05  8:25/M        
  154    115   2965  Lauren Woods          West Springfield                          26:05  8:25/M        
  155    116   2115  Lan O'Foran           Potomac Falls                             26:10  8:26/M        
  156    117   1217  Loretta Carothers     John Champe High School                   26:11  8:27/M        
  157    118   2010  Caroline Murray       Paul VI Catholic                          26:13  8:27/M        
  158    119   2197  Savannah Teutsch      Potomac Senior High School                26:17  8:29/M        
  159    120   1075  Lauren Roux           James Madison                             26:25  8:31/M        
  160  (> 7)   1062  Lindsey Jiron         James Madison                             26:26  8:32/M        
  161    121   2465  Nadia Deskins         South Lakes                               26:26  8:32/M        
  162    122   1837  Katherine Boggs       National Cathedral                        26:28  8:32/M        
  163    123     54  Leah Bostaph          Atlee                                     26:28  8:32/M        
  164    124   1535  Rayn Horner           Loudoun County                            26:29  8:33/M        
  165  (< 5)   1285  Karissa McDonald      Kettle Run                                26:35  8:35/M        
  166    125   2050  Lexi Meed             Pope John Paul the Great Catholi          26:35  8:35/M        
  167    126   1239  Melanie Suchdolski    John Champe High School                   26:38  8:35/M        
  168  (< 5)    107  Rebecca Hogewood      Bethesda-Chevy Chase High School          26:40  8:36/M        
  169    127    875  Juliette Montoya      Georgetown Visitation Preparator          26:43  8:37/M        
  170    128   3316  Dina Liacopoulous     Yorktown                                  26:46  8:38/M        
  171    129    357  Rebecca Pioso         Centreville                               26:50  8:39/M        
  172  (> 7)   1365  Aisha Samake          Lake Braddock                             26:52  8:40/M        
  173    130   3304  Rosemary Eldridge     Yorktown                                  26:52  8:40/M        
  174  (< 5)   3028  Maggie Nguyen         Westfield                                 26:58  8:42/M        
  175    131    200  Grace Roberts         Briar Woods                               27:02  8:43/M        
  176    132    865  Nora Kelliher         Georgetown Visitation Preparator          27:03  8:44/M        
  177  (< 5)    532  Caroline Gregg        Flint Hill School                         27:07  8:45/M        
  178  (> 7)   1540  Simran Kaur           Loudoun County                            27:08  8:45/M        
  179  (> 7)   1530  Hannah Debnam         Loudoun County                            27:13  8:47/M        
  180    133   3240  Christine Lewis       Woodgrove                                 27:16  8:48/M        
  181  (< 5)   1809  Brianna Duvaul        Mount Vernon                              27:22  8:50/M        
  182  (< 5)   1449  Fiona Herzig          Langley                                   27:24  8:50/M        
  183    134   2298  Grace Crehan          Rock Ridge High School                    27:24  8:50/M        
  184    135   2307  Iona Molland          Rock Ridge High School                    27:33  8:53/M        
  185    136   2305  Lauren Mason          Rock Ridge High School                    27:33  8:53/M        
  186    137   2306  Katherine Miller      Rock Ridge High School                    27:34  8:54/M        
  187  (> 7)   2048  Christina Herrera     Pope John Paul the Great Catholi          27:37  8:55/M        
  188    138   2188  Mackenzie Miller      Potomac Senior High School                27:38  8:55/M        
  189    139   2841  Livia Polise          Washington-Lee High School                27:43  8:56/M        
  190    140    347  Mira Jagtiani         Centreville                               27:47  8:58/M        
  191  (> 7)   1372  Megan Steele          Lake Braddock                             27:50  8:59/M        
  192  (> 7)   1561  Rylee Sweeney         Loudoun County                            27:52  8:59/M        
  193  (> 7)   1527  Sara Bechtold         Loudoun County                            27:54  9:00/M        
  194  (< 5)   3030  Princess Diana SarmienWestfield                                 28:00  9:02/M        
  195  (> 7)   2099  Sarah Holz            Potomac Falls                             28:01  9:02/M        
  196    141    195  Ella Krygiel          Briar Woods                               28:01  9:02/M        
  197  (< 5)    167  Imani Harrison        Bishop McNamara High School               28:01  9:02/M        
  198    142   2231  Elena Tozzi           Quince Orchard High School                28:02  9:03/M        
  199    143   2848  Kate Welbes           Washington-Lee High School                28:06  9:04/M        
  200  (> 7)   1567  Paige Zeidman         Loudoun County                            28:10  9:05/M        
  201  (< 5)    528  Lily Byrnes           Flint Hill School                         28:11  9:05/M        
  202  (< 5)   3024  Audrey McCleary       Westfield                                 28:14  9:06/M        
  203    144    886  Hannah Shea           Georgetown Visitation Preparator          28:16  9:07/M        
  204  (< 5)   2795  Joselyn Mirando-BarretWakefield High School                     28:16  9:07/M        
  205    145   2221  Revathi Kunnath       Quince Orchard High School                28:17  9:07/M        
  206    146   3295  Sarah Bloomquist      Yorktown                                  28:47  9:17/M        
  207  (> 7)   1352  Grace Muenchow        Lake Braddock                             28:54  9:19/M        
  208    147   3239  Janae Lathon-Gordon   Woodgrove                                 28:55  9:20/M        
  209  (< 5)    965  Alina Dovganetskiy    Harrisonburg                              29:02  9:22/M        
  210    148   3225  Ava Bergel            Woodgrove                                 29:12  9:25/M        
  211  (< 5)      4  Amy Chung             Annandale                                 29:21  9:28/M        
  212  (< 5)    102  Maeve Day             Bethesda-Chevy Chase High School          29:26  9:30/M        
  213    149    344  Katherine French      Centreville                               29:29  9:31/M        
  214    150   1884  Rachel Van Voorhis    National Cathedral                        29:31  9:31/M        
  215  (> 7)   1652  Claire Slook          Loudoun Valley                            29:36  9:33/M        
  216  (> 7)   1632  Sarah de Blank        Loudoun Valley                            29:36  9:33/M        
  217  (> 7)    888  Virginia Taylor       Georgetown Visitation Preparator          29:38  9:34/M        
  218  (> 7)   1534  Elizabeth Guyan       Loudoun County                            29:38  9:34/M        
  219  (> 7)   1073  Eleanor Renshaw       James Madison                             29:41  9:35/M        
  220    151   1875  Bota Saudabayeva      National Cathedral                        29:50  9:37/M        
  221  (> 7)   1627  Sydney Ahlers         Loudoun Valley                            29:50  9:37/M        
  222    152   2847  Annabeth Stokely      Washington-Lee High School                29:59  9:40/M        
  223    153   1881  Zahra Thabet          National Cathedral                        30:17  9:46/M        
  224  (> 7)   1221  Harpreet Dhami        John Champe High School                   30:37  9:53/M        
  225  (< 5)    300  Lydia Hong            Bullis School                             30:47  9:56/M        
  226    154   3320  Olivia Olsen          Yorktown                                  30:49  9:56/M        
  227    155   2310  Nayha Pochiraju       Rock Ridge High School                    30:52  9:57/M        
  228  (< 5)    169  Jada Prater           Bishop McNamara High School               31:06 10:02/M        
  229    156   2199  Crystal Yurenti       Potomac Senior High School                31:12 10:04/M        
  230    157    191  Sam Kahn              Briar Woods                               31:21 10:07/M        
  231    158   3319  Jessica Moyer         Yorktown                                  31:22 10:07/M        
  232  (> 7)    882  Kerry Pullano         Georgetown Visitation Preparator          31:22 10:07/M        
  233  (< 5)    168  Tiana Hodges          Bishop McNamara High School               31:33 10:11/M        
  234  (> 7)    856  Megan Hart            Georgetown Visitation Preparator          31:34 10:11/M        
  235  (> 7)   2822  Amanda Bloom          Washington-Lee High School                31:40 10:13/M        
  236    159   2186  Amelie Lutz           Potomac Senior High School                31:40 10:13/M        
  237  (> 7)   2093  Claire Gallihugh      Potomac Falls                             31:56 10:18/M        
  238  (> 7)    885  Natalia Schwartz      Georgetown Visitation Preparator          32:32 10:30/M        
  239  (> 7)    871  Lexi Lynch            Georgetown Visitation Preparator          32:50 10:35/M        
  240  (> 7)    857  Mariclare Howard      Georgetown Visitation Preparator          32:51 10:36/M        
  241  (> 7)    877  Maeve Mosko           Georgetown Visitation Preparator          32:52 10:36/M        
  242  (> 7)    887  Ellie Smeallie        Georgetown Visitation Preparator          32:53 10:36/M        
  243  (> 7)   2006  Elizabeth Fox         Paul VI Catholic                          33:05 10:40/M        
  244    160   2181  Fatoumata Diallo      Potomac Senior High School                33:07 10:41/M        
  245  (< 5)   2346  Isabella Pilot        Sherwood High School                      33:11 10:42/M        
  246  (< 5)   1810  Samantha Grimes       Mount Vernon                              33:23 10:46/M        
  247    161   1962  Sydnie Ray            Patriot High School                       33:26 10:47/M        
  248  (> 7)    854  Hope Goetzman         Georgetown Visitation Preparator          33:38 10:51/M
        
Team Summary Report - Girls


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Lake Braddock                          77               1   4  21  22  29  88 109         
        Top  5 Times: 1:48:49
        Average Time: 21:45

    2 Loudoun Valley                        105               2   3  18  33  49  57  75         
        Top  5 Times: 1:50:17
        Average Time: 22:03

    3 John Champe High School               106              12  14  23  27  30 117 126         
        Top  5 Times: 1:50:31
        Average Time: 22:06

    4 West Potomac                          148              13  26  28  36  45  56  59         
        Top  5 Times: 1:52:46
        Average Time: 22:33

    5 Potomac Falls                         178               8  24  44  50  52  53 116         
        Top  5 Times: 1:54:17
        Average Time: 22:51

    6 South Lakes                           196               6  11  25  48 106 121             
        Top  5 Times: 1:54:43
        Average Time: 22:56

    7 Broad Run                             248               9  38  41  79  81  98  99         
        Top  5 Times: 1:57:18
        Average Time: 23:27

    8 Quince Orchard High School            290               7  17  31  93 142 145             
        Top  5 Times: 1:59:17
        Average Time: 23:51

    9 Loudoun County                        291               5  58  74  76  78  85 124         
        Top  5 Times: 1:59:04
        Average Time: 23:48

   10 James Madison                         298              43  60  64  65  66  97 120         
        Top  5 Times: 1:59:27
        Average Time: 23:53

   11 Paul VI Catholic                      309              34  40  55  89  91  95 118         
        Top  5 Times: 2:00:18
        Average Time: 24:03

   12 West Springfield                      334              10  42  71  96 115                 
        Top  5 Times: 2:00:53
        Average Time: 24:10

   13 Pope John Paul the Great Catholi      349              37  70  73  83  86 114 125         
        Top  5 Times: 2:01:43
        Average Time: 24:20

   14 Atlee                                 360              19  39  69 110 123                 
        Top  5 Times: 2:02:02
        Average Time: 24:24

   15 Centreville                           406              32  54  80 111 129 140 149         
        Top  5 Times: 2:04:09
        Average Time: 24:49

   16 George Mason                          408              46  63  90 101 108                 
        Top  5 Times: 2:04:33
        Average Time: 24:54

   17 Woodgrove                             415              51  67  77  87 133 147 148         
        Top  5 Times: 2:04:44
        Average Time: 24:56

   18 Yorktown                              439              15  20 128 130 146 154 158         
        Top  5 Times: 2:06:17
        Average Time: 25:15

   18 Patriot High School                   439              16  68  82 112 161                 
        Top  5 Times: 2:10:23
        Average Time: 26:04

   20 Washington-Lee High School            443              47  61  94 102 139 143 152         
        Top  5 Times: 2:06:32
        Average Time: 25:18

   21 Georgetown Visitation Preparator      516              84  92 100 113 127 132 144         
        Top  5 Times: 2:08:48
        Average Time: 25:45

   22 National Cathedral                    552              72 103 105 122 150 151 153         
        Top  5 Times: 2:12:18
        Average Time: 26:27

   23 Briar Woods                           568              35 104 131 141 157                 
        Top  5 Times: 2:15:13
        Average Time: 27:02

   24 Rock Ridge High School                574              62 107 134 135 136 137 155         
        Top  5 Times: 2:12:28
        Average Time: 26:29

   25 Potomac Senior High School            732             119 138 156 159 160                 
        Top  5 Times: 2:29:54
        Average Time: 29:58


2014 Glory Days Grill Open Race

5K

Overall Finish List

October 11, 2014

Results By Commonwealth Race Management  

Female Finishers
                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Pace  
      1    Emily Young                       Silver Spring  MD    3556    28   F       1 Top Fin               19:25       19:25      6:16/M
      2    Meghan Blackstone                 Bristow  VA          3514    20   F       2 Top Fin               19:32       19:32      6:18/M
      3    Nici Rhodes                       Richmond  VA         3537    27   F       3 Top Fin               20:03       20:03      6:28/M
      4    Jean Kleitz                       Gainesville  VA      3464    32   F       1 30-34                 20:50       20:50      6:43/M
      5    Sarah Elizabeth Edwards           Aldie  VA            3577    26   F       1 25-29                 21:01       21:01      6:47/M
      6    Eliana Harnage                    Woodbridge  VA       3532    16   F       1 15-19                 21:18       21:18      6:52/M
      7    Cathy Ross                        Burke  VA            3450    43   F       1 40-44                 21:21       21:21      6:53/M
      8    Carol Currey                      Springfield  VA      3565    43   F       2 40-44                 21:36       21:36      6:58/M
      9    Julie King                        Alexandria  VA       3557    47   F       1 45-49                 21:43       21:43      7:00/M
     10    Wendy Bibb                        Centreville  VA      3560    43   F       3 40-44                 21:58       21:58      7:05/M
     11    Julie Hayden                      Ashburn  VA          3542    54   F       1 50-54                 22:08       22:08      7:08/M
     12    Monique Rico                      Chantilly  VA        3547    46   F       2 45-49                 22:51       22:51      7:22/M
     13    Ashlin Davis                      Frederick  MD        3598    14   F       1  1-14                 22:57       22:57      7:24/M
     14    Susan Presler                     Broadlands  VA       3559    50   F       2 50-54                 23:17       23:17      7:31/M
     15    Ashley Hess                       Alexandria  VA       3431    23   F       1 20-24                 23:23       23:23      7:33/M
     16    Mollie Upchurch                   Manassas  VA         3600    12   F       2  1-14                 24:13       24:13      7:49/M
     17    Elizabeth Hortega                 Purcellville  VA     3545    31   F       2 30-34                 24:16       24:16      7:50/M
     18    Cathy Bergdahl                    Manassas  VA         3467    47   F       3 45-49                 24:16       24:16      7:50/M
     19    Clara Frost                       Falls Church  VA     3558    16   F       2 15-19                 25:26       25:26      8:12/M
     20    Catharina Vandercammen            Bethesda  MD         3570    54   F       3 50-54                 25:38       25:38      8:16/M
     21    Megan Vu                          Centreville  VA      3579    13   F       3  1-14                 26:14       26:14      8:28/M
     22    Veronica Doran                    Burke  VA            3420    43   F       4 40-44                 26:37       26:37      8:35/M
     23    Barbara Lazirko                   Springfield  VA      3502    53   F       4 50-54                 27:03       27:03      8:44/M
     24    Myra Washington                   Montgomery Village   3444    57   F       1 55-59                 27:37       27:37      8:55/M
     25    Laurel Clement                    Haymarket  VA        3436    66   F       1 65-69                 27:51       27:51      8:59/M
     26    Jamie Morton                      Jamesport  MO        3529    28   F       2 25-29                 27:57       27:57      9:01/M
     27    Alanna Dvorak                     Potomac Falls  VA    3424    25   F       3 25-29                 28:47       28:47      9:17/M
     28    Lauren Johnston                   Sterling  VA         3484    23   F       2 20-24                 28:55       28:55      9:20/M
     29    Olivia Rose Romboletti            Reston  VA           3594    11   F       4  1-14                 29:27       29:27      9:30/M
     30    Marissa Neal                      Manassas  VA         3538    22   F       3 20-24                 29:39       29:39      9:34/M
     31    Retha Stackston                   Fairfax  VA          3446    34   F       3 30-34                 29:41       29:41      9:35/M
     32    Lindsay Hill                      Herndon  VA          3592    10   F       5  1-14                 29:44       29:44      9:35/M
     33    Robin Honabach                    Woodbridge  VA       3443    53   F       5 50-54                 29:49       29:49      9:37/M
     34    Meghan Housley                    Reston  VA           3452    32   F       4 30-34                 30:05       30:05      9:42/M
     35    Mary Moss                         Centreville  VA      3447    35   F       1 35-39                 30:12       30:12      9:45/M
     36    Roxann Dzur                       Alexandria  VA       3410    41   F       5 40-44                 30:23       30:23      9:48/M
     37    Samantha Cornwell                 Fairfax  VA          3549    18   F       3 15-19                 30:29       30:29      9:50/M
     38    Angela Muscat                     Issaquah  WA         3526    24   F       4 20-24                 31:20       31:20     10:06/M
     39    Maliha Malik                      Chantilly  VA        3525    35   F       2 35-39                 31:30       31:30     10:10/M
     40    Laura Stallings                   Ashburn  VA          3440    45   F       4 45-49                 31:46       31:46     10:15/M
     41    Jessica Burdine                   Alexandria  VA       3490    32   F       5 30-34                 31:47       31:47     10:15/M
     42    Mona Reinhardt                    Ashburn  VA          3437    52   F       6 50-54                 31:47       31:47     10:15/M
     43    Melissha Helm                     Arlington  VA        3578    40   F       6 40-44                 31:48       31:48     10:15/M
     44    Molly Herbstritt                  Herndon  VA          3516    29   F       4 25-29                 31:54       31:54     10:17/M
     45    Kayla Vu                          South Riding  VA     3430    44   F       7 40-44                 32:35       32:35     10:31/M
     46    Emily Grace                       Jamesport  MO        3530    27   F       5 25-29                 33:38       33:38     10:51/M
     47    Jennifer Cochran                  Sterling  VA         3422    42   F       8 40-44                 34:05       34:05     11:00/M
     48    Julia Vu                          Centreville  VA      3580     9   F       6  1-14                 34:33       34:33     11:09/M
     49    Tammy Jenkins                     Manassas  VA         3499    43   F       9 40-44                 34:44       34:44     11:12/M
     50    Susan Thompson                    Woodbridge  VA       3462    44   F      10 40-44                 35:08       35:08     11:20/M
     51    Eileen Sullivan                   Reston  VA           3544    45   F       5 45-49                 35:36       35:36     11:29/M
     52    Catherine McKinley                Ashburn  VA          3591     9   F       7  1-14                 35:57       35:57     11:36/M
     53    Kristine Augone                   Herndon  VA          3536    28   F       6 25-29                 36:14       36:14     11:41/M
     54    Noelle Becker                     Rockville  MD        3510    18   F       4 15-19                 36:15       36:15     11:42/M
     55    Melissa Garfinkel                 Rockville  MD        3509    29   F       7 25-29                 36:15       36:15     11:42/M
     56    Marta Smith                       Oak Hill  VT         3507    58   F       2 55-59                 38:28       38:28     12:25/M
     57    Sarah Schettini                   Centreville  VA      3583    11   F       8  1-14                 38:38       38:38     12:28/M
     58    Robin Seabrook                    Centreville  VA      3500    51   F       7 50-54                 38:48       38:48     12:31/M
     59    Jeanette Colgan                   Centreville  VA      3469    30   F       6 30-34                 39:25       39:25     12:43/M
     60    Danielle Jepson                   Ashburn  VA          3527    24   F       5 20-24                 39:50       39:50     12:51/M
     61    Jill Corbett                      Manassas  VA         3501    50   F       8 50-54                 41:47       41:47     13:29/M
     62    Matilda Cashman                   Fairfax Station  VA  3605    12   F       9  1-14                 42:40       42:40     13:46/M
     63    Elvira Delagarza                  Annandale  VA        3505    55   F       3 55-59                 43:05       43:05     13:54/M
     64    Jeanette Novak                    Damascus  MD         3569    70   F       1 70-74                 43:38       43:38     14:05/M
     65    Deepti Gupta                      Chantilly  VA        3493    33   F       7 30-34                 45:37       45:37     14:43/M
     66    Dianne Paraoan                    Fairfax  VA          3534    39   F       3 35-39                 45:39       45:39     14:44/M
     67    Isabella Santiago                 Fairfax  VA          3596     8   F      10  1-14                 45:40       45:40     14:44/M
     68    Michelle Schettini                Centreville  VA      3401    45   F       6 45-49                 51:35       51:35     16:38/M




Male Finishers
                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Pace  
      1    Ryan Witters                      Washington  DC       3522    26   M       1 Top Fin               16:07       16:07      5:12/M
      2    Matthew Lofton                    Winchester  VA       3611    35   M       2 Top Fin               16:32       16:32      5:20/M
      3    Charlie Ban                       Washington  DC       3555    32   M       3 Top Fin               16:48       16:48      5:25/M
      4    Otto Kingstedt                    Washington  DC       3572    20   M       1 20-24                 16:58       16:58      5:28/M
      5    David O'Hara                      Alexandria  VA       3554    38   M       1 35-39                 17:07       17:07      5:31/M
      6    Vinnie Derocco                    Ashburn  VA          3406    35   M       2 35-39                 17:14       17:14      5:34/M
      7    Romain Mareuil                    Washington  DC       3524    33   M       1 30-34                 17:18       17:18      5:35/M
      8    Mark Berenson                     Washington  DC       3418    32   M       2 30-34                 17:26       17:26      5:37/M
      9    Nathan Davis                      Urbana  MD           3597    14   M       1  1-14                 17:49       17:49      5:45/M
     10    David Gayek                       Leesburg  VA         3566    24   M       2 20-24                 17:54       17:54      5:46/M
     11    Geoff King                        Washington  DC       3618    35   M       3 35-39                 17:56       17:56      5:47/M
     12    Andres Wright                     Frederick  MD        3612    47   M       1 45-49                 17:58       17:58      5:48/M
     13    Joseph (trey) Mastaler            Fairfax Station  VA  3454    18   M       1 15-19                 18:30       18:30      5:58/M
     14    Kevin Robertson                   Arlington  VA        3567    23   M       3 20-24                 18:36       18:36      6:00/M
     15    John Ausema                       Greenbelt  MD        3553    42   M       1 40-44                 18:52       18:52      6:05/M
     16    Anthony Belber                    Washington  DC       3568    41   M       2 40-44                 19:05       19:05      6:09/M
     17    Alex Hulse                        Fairfax  VA          3486    24   M       4 20-24                 19:07       19:07      6:10/M
     18    Justin Yeash                      Arlington  VA        3571    27   M       1 25-29                 19:12       19:12      6:12/M
     19    Richard Bibb                      Centreville  VA      3561    43   M       3 40-44                 19:20       19:20      6:14/M
     20    Andy Stepka                       Annandale  VA        3480    19   M       2 15-19                 19:50       19:50      6:24/M
     21    Kris Schulte                      Warrenton  VA        3606    14   M       2  1-14                 20:15       20:15      6:32/M
     22    Steven Pham                       Springfield  VA      3564    20   M       5 20-24                 20:28       20:28      6:36/M
     23    David Preston                     Centreville  VA      3539    33   M       3 30-34                 21:35       21:35      6:58/M
     24    Evan Zajkowski                    Vienna  VA           3599    13   M       3  1-14                 21:37       21:37      6:58/M
     25    Lucas Roach                       Round Hill  VA       3610    11   M       4  1-14                 21:54       21:54      7:04/M
     26    Brian Bergdahl                    Manassas  VA         3468    56   M       1 55-59                 22:38       22:38      7:18/M
     27    Eric Maggio                       Vienna  VA           3573    52   M       1 50-54                 22:42       22:42      7:19/M
     28    John Evans                        Reston  VA           3453    30   M       4 30-34                 22:51       22:51      7:22/M
     29    Jake Lowman                       Centreville  VA      3563    22   M       6 20-24                 23:08       23:08      7:28/M
     30    Scott Silverstein                 Montgomery Village   3575    40   M       4 40-44                 24:04       24:04      7:46/M
     31    Daniel Pettibone                  Ashburn  VA          3574    41   M       5 40-44                 24:11       24:11      7:48/M
     32    Tyler Pettibone                   Ashburn  VA          3602    11   M       5  1-14                 24:11       24:11      7:48/M
     33    Brad Holzwart                     Fairfax  VA          3523    33   M       5 30-34                 24:13       24:13      7:49/M
     34    Kevin Holzwart                    Clifton  VA          3457    59   M       2 55-59                 24:13       24:13      7:49/M
     35    Josiah Hortega                    Purcellville  VA     3546    35   M       4 35-39                 24:16       24:16      7:50/M
     36    Paul Hartke                       Reston  VA           3481    60   M       1 60-64                 24:32       24:32      7:55/M
     37    Steven Garfinkel                  Rockville  MD        3508    29   M       2 25-29                 24:36       24:36      7:56/M
     38    Ted Segar                         Herndon  VA          3614    46   M       2 45-49                 25:00       25:00      8:04/M
     39    Anthon Cook                       Alexandria  VA       3613    51   M       2 50-54                 25:21       25:21      8:11/M
     40    Lewis Musolf                      Clifton  VA          3498    46   M       3 45-49                 25:34       25:34      8:15/M
     41    George Stallings                  Ashburn  VA          3441    45   M       4 45-49                 25:36       25:36      8:15/M
     42    Russell Medeiros                  Ashburn  VA          3552    47   M       5 45-49                 25:40       25:40      8:17/M
     43    William Turrentine                Centreville  VA      3416    65   M       1 65-69                 25:47       25:47      8:19/M
     44    Pablo Raffo                       Reston  VA           3528    34   M       6 30-34                 26:02       26:02      8:24/M
     45    Steven Bartlett                   Warrenton  VA        3603    59   M       3 55-59                 26:16       26:16      8:28/M
     46    Trevor Quinn                      Reston  VA           3477    40   M       6 40-44                 26:40       26:40      8:36/M
     47    Michael Kleitz                    Gainesville  VA      3465    29   M       3 25-29                 26:49       26:49      8:39/M
     48    Mark Schmitt                      Oakton  VA           3615    52   M       3 50-54                 26:56       26:56      8:41/M
     49    Michael Cornwell                  Fairfax  VA          3548    48   M       6 45-49                 27:05       27:05      8:44/M
     50    Rick Givens                       Fairfax  VA          3540    51   M       4 50-54                 27:07       27:07      8:45/M
     51    Soren Thompson                    Woodbridge  VA       3588    12   M       6  1-14                 27:11       27:11      8:46/M
     52    Ken Stepka                        Annandale  VA        3479    59   M       4 55-59                 27:45       27:45      8:57/M
     53    Joshua Santiago                   Fairfax  VA          3595    10   M       7  1-14                 27:47       27:47      8:58/M
     54    Walter Sedlazek                   Leesburg  VA         3562    53   M       5 50-54                 28:18       28:18      9:08/M
     55    Hilary Dauer                      Washington  DC       3520    39   M       5 35-39                 28:23       28:23      9:09/M
     56    Pierson Stallings                 Ashburn  VA          3587    10   M       8  1-14                 28:48       28:48      9:17/M
     57    Zach Gelnett                      Leesburg  VA         3409    37   M       6 35-39                 29:22       29:22      9:28/M
     58    Andrew Vu                         centreville  VA      3581    11   M       9  1-14                 29:25       29:25      9:29/M
     59    Martin Yancey                     Gaithersburg  MD     3521    47   M       7 45-49                 29:29       29:29      9:31/M
     60    James Sinnette                    Alexandria  VA       3504    51   M       6 50-54                 29:44       29:44      9:35/M
     61    Jim Futrell                       Sterling  VA         3456    58   M       5 55-59                 30:01       30:01      9:41/M
     62    Jamie Fuller                      Round Hill  VA       3609    11   M      10  1-14                 30:29       30:29      9:50/M
     63    Ken Quincy                        Vienna  VA           3576    77   M       1 75-99                 30:39       30:39      9:53/M
     64    Ruben McKinley                    Ashburn  VA          3590    12   M      11  1-14                 30:43       30:43      9:55/M
     65    Colin Fuller                      Round Hill  VA       3607    08   M      12  1-14                 31:42       31:42     10:14/M
     66    Christopher Florentine            Chantilly  VA        3466    33   M       7 30-34                 31:44       31:44     10:14/M
     67    Bob Fuller                        Round Hill  VA       3608    42   M       7 40-44                 31:46       31:46     10:15/M
     68    Mark Carter                       Alexandria  VA       3491    34   M       8 30-34                 31:48       31:48     10:15/M
     69    Chris Pyhtila                     Sterling  VA         3412    41   M       8 40-44                 32:02       32:02     10:20/M
     70    Joseph Vandyke                    Ashburn  VA          3496    49   M       8 45-49                 32:14       32:14     10:24/M
     71    Hao Liu                           Reston  VA           3472    40   M       9 40-44                 32:44       32:44     10:34/M
     72    Ethan Hill                        Herndon  VA          3593    10   M      13  1-14                 32:53       32:53     10:36/M
     73    Ron Plichta                       Fairfax  VA          3460    54   M       7 50-54                 33:01       33:01     10:39/M
     74    Jake Domingues                    South Riding  VA     3589     9   M      14  1-14                 33:10       33:10     10:42/M
     75    Aires Domingues                   South Riding  VA     3475    43   M      10 40-44                 33:10       33:10     10:42/M
     76    Kevin Sullivan                    Reston  VA           3543    49   M       9 45-49                 33:45       33:45     10:53/M
     77    Huy Au                            Winchester  VA       3533    37   M       7 35-39                 33:46       33:46     10:54/M
     78    Jerry Fairman                     Annandale  VA        3506    53   M       8 50-54                 33:54       33:54     10:56/M
     79    Chan Robbins                      Arlington  VA        3487    77   M       2 75-99                 34:04       34:04     10:59/M
     80    David Stahl                       Vienna  VA           3442    41   M      11 40-44                 34:07       34:07     11:00/M
     81    David Honabach                    Woodbridge  VA       3495    51   M       9 50-54                 34:15       34:15     11:03/M
     82    Huy Vu                                                 3582    14   M      15  1-14                 34:33       34:33     11:09/M
     83    Scott Koval                       Herndon  VA          3497    52   M      10 50-54                 34:35       34:35     11:09/M
     84    Charles Tuey                      Sterling  VA         3421    43   M      12 40-44                 34:35       34:35     11:09/M
     85    Daniel Thompson                   Woodbridge  VA       3463    43   M      13 40-44                 35:08       35:08     11:20/M
     86    Vern McKinley                     Ashburn  VA          3511    51   M      11 50-54                 35:58       35:58     11:36/M
     87    Matthew Schettini                                      3402    15   M       3 15-19                 38:27       38:27     12:24/M
     88    Jay Santiago                      Fairfax  VA          3535    38   M       8 35-39                 38:42       38:42     12:29/M
     89    Bert Watters                      Springfield  VA      3503    60   M       2 60-64                 38:49       38:49     12:31/M
     90    Leo Colgan                        Centreville  VA      3470    31   M       9 30-34                 39:25       39:25     12:43/M
     91    Jeff Cashman                      Fairfax Station  VA  3604    47   M      10 45-49                 42:40       42:40     13:46/M
     92    Patrick Winkert                   South Riding  VA     3616    10   M      16  1-14                 45:26       45:26     14:39/M
     93    Gokul Hanumaiah                   Chantilly  VA        3492    60   M       3 60-64                 45:52       45:52     14:48/M
     94    John Winkert                      South Riding  VA     3617    58   M       6 55-59                 47:26       47:26     15:18/M
     95    Noah Schettini                                         3584    12   M      17  1-14                 51:32       51:32     16:37/M
     96    Robert Schettini                                       3403    44   M      14 40-44                 51:35       51:35     16:38/M




Men: 0- 0 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99 
 Women: 0- 0 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99 

Female Open Winners
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Emily Young                       Silver Spring  MD    3556   28       20          19:25       19:25      6:16/M
       2    Meghan Blackstone                 Bristow  VA          3514   20       21          19:32       19:32      6:18/M
       3    Nici Rhodes                       Richmond  VA         3537   27       23          20:03       20:03      6:28/M
Top


Female 1 to 14
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Ashlin Davis                      Frederick  MD        3598   14       41          22:57       22:57      7:24/M
       2    Mollie Upchurch                   Manassas  VA         3600   12       50          24:13       24:13      7:49/M
       3    Megan Vu                          Centreville  VA      3579   13       65          26:14       26:14      8:28/M
Top


Female 15 to 19
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Eliana Harnage                    Woodbridge  VA       3532   16       28          21:18       21:18      6:52/M
       2    Clara Frost                       Falls Church  VA     3558   16       58          25:26       25:26      8:12/M
       3    Samantha Cornwell                 Fairfax  VA          3549   18       98          30:29       30:29      9:50/M
Top


Female 20 to 24
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Ashley Hess                       Alexandria  VA       3431   23       44          23:23       23:23      7:33/M
       2    Lauren Johnston                   Sterling  VA         3484   23       84          28:55       28:55      9:20/M
       3    Marissa Neal                      Manassas  VA         3538   22       89          29:39       29:39      9:34/M
Top


Female 25 to 29
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Sarah Elizabeth Edwards           Aldie  VA            3577   26       27          21:01       21:01      6:47/M
       2    Jamie Morton                      Jamesport  MO        3529   28       79          27:57       27:57      9:01/M
       3    Alanna Dvorak                     Potomac Falls  VA    3424   25       82          28:47       28:47      9:17/M
Top


Female 30 to 34
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jean Kleitz                       Gainesville  VA      3464   32       26          20:50       20:50      6:43/M
       2    Elizabeth Hortega                 Purcellville  VA     3545   31       51          24:16       24:16      7:50/M
       3    Retha Stackston                   Fairfax  VA          3446   34       90          29:41       29:41      9:35/M
Top


Female 35 to 39
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Mary Moss                         Centreville  VA      3447   35       96          30:12       30:12      9:45/M
       2    Maliha Malik                      Chantilly  VA        3525   35      103          31:30       31:30     10:10/M
       3    Dianne Paraoan                    Fairfax  VA          3534   39      158          45:39       45:39     14:44/M
Top


Female 40 to 44
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Cathy Ross                        Burke  VA            3450   43       29          21:21       21:21      6:53/M
       2    Carol Currey                      Springfield  VA      3565   43       31          21:36       21:36      6:58/M
       3    Wendy Bibb                        Centreville  VA      3560   43       35          21:58       21:58      7:05/M
Top


Female 45 to 49
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Julie King                        Alexandria  VA       3557   47       33          21:43       21:43      7:00/M
       2    Monique Rico                      Chantilly  VA        3547   46       39          22:51       22:51      7:22/M
       3    Cathy Bergdahl                    Manassas  VA         3467   47       53          24:16       24:16      7:50/M
Top


Female 50 to 54
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Julie Hayden                      Ashburn  VA          3542   54       36          22:08       22:08      7:08/M
       2    Susan Presler                     Broadlands  VA       3559   50       43          23:17       23:17      7:31/M
       3    Catharina Vandercammen            Bethesda  MD         3570   54       61          25:38       25:38      8:16/M
Top


Female 55 to 59
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Myra Washington                   Montgomery Village   3444   57       75          27:37       27:37      8:55/M
       2    Marta Smith                       Oak Hill  VT         3507   58      143          38:28       38:28     12:25/M
       3    Elvira Delagarza                  Annandale  VA        3505   55      154          43:05       43:05     13:54/M
Top


Female 65 to 69
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Laurel Clement                    Haymarket  VA        3436   66       78          27:51       27:51      8:59/M
Top


Female 70 to 74
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jeanette Novak                    Damascus  MD         3569   70      155          43:38       43:38     14:05/M
Top


Male Open Winners
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Ryan Witters                      Washington  DC       3522   26        1          16:07       16:07      5:12/M
       2    Matthew Lofton                    Winchester  VA       3611   35        2          16:32       16:32      5:20/M
       3    Charlie Ban                       Washington  DC       3555   32        3          16:48       16:48      5:25/M
Top


Male 1 to 14
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Nathan Davis                      Urbana  MD           3597   14        9          17:49       17:49      5:45/M
       2    Kris Schulte                      Warrenton  VA        3606   14       24          20:15       20:15      6:32/M
       3    Evan Zajkowski                    Vienna  VA           3599   13       32          21:37       21:37      6:58/M
Top


Male 15 to 19
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Joseph (trey) Mastaler            Fairfax Station  VA  3454   18       13          18:30       18:30      5:58/M
       2    Andy Stepka                       Annandale  VA        3480   19       22          19:50       19:50      6:24/M
       3    Matthew Schettini                                      3402   15      142          38:27       38:27     12:24/M
Top


Male 20 to 24
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Otto Kingstedt                    Washington  DC       3572   20        4          16:58       16:58      5:28/M
       2    David Gayek                       Leesburg  VA         3566   24       10          17:54       17:54      5:46/M
       3    Kevin Robertson                   Arlington  VA        3567   23       14          18:36       18:36      6:00/M
Top


Male 25 to 29
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Justin Yeash                      Arlington  VA        3571   27       18          19:12       19:12      6:12/M
       2    Steven Garfinkel                  Rockville  MD        3508   29       55          24:36       24:36      7:56/M
       3    Michael Kleitz                    Gainesville  VA      3465   29       69          26:49       26:49      8:39/M
Top


Male 30 to 34
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Romain Mareuil                    Washington  DC       3524   33        7          17:18       17:18      5:35/M
       2    Mark Berenson                     Washington  DC       3418   32        8          17:26       17:26      5:37/M
       3    David Preston                     Centreville  VA      3539   33       30          21:35       21:35      6:58/M
Top


Male 35 to 39
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    David O'Hara                      Alexandria  VA       3554   38        5          17:07       17:07      5:31/M
       2    Vinnie Derocco                    Ashburn  VA          3406   35        6          17:14       17:14      5:34/M
       3    Geoff King                        Washington  DC       3618   35       11          17:56       17:56      5:47/M
Top


Male 40 to 44
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    John Ausema                       Greenbelt  MD        3553   42       15          18:52       18:52      6:05/M
       2    Anthony Belber                    Washington  DC       3568   41       16          19:05       19:05      6:09/M
       3    Richard Bibb                      Centreville  VA      3561   43       19          19:20       19:20      6:14/M
Top


Male 45 to 49
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Andres Wright                     Frederick  MD        3612   47       12          17:58       17:58      5:48/M
       2    Ted Segar                         Herndon  VA          3614   46       56          25:00       25:00      8:04/M
       3    Lewis Musolf                      Clifton  VA          3498   46       59          25:34       25:34      8:15/M
Top


Male 50 to 54
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Eric Maggio                       Vienna  VA           3573   52       38          22:42       22:42      7:19/M
       2    Anthon Cook                       Alexandria  VA       3613   51       57          25:21       25:21      8:11/M
       3    Mark Schmitt                      Oakton  VA           3615   52       70          26:56       26:56      8:41/M
Top


Male 55 to 59
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Brian Bergdahl                    Manassas  VA         3468   56       37          22:38       22:38      7:18/M
       2    Kevin Holzwart                    Clifton  VA          3457   59       49          24:13       24:13      7:49/M
       3    Steven Bartlett                   Warrenton  VA        3603   59       66          26:16       26:16      8:28/M
Top


Male 60 to 64
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Paul Hartke                       Reston  VA           3481   60       54          24:32       24:32      7:55/M
       2    Bert Watters                      Springfield  VA      3503   60      147          38:49       38:49     12:31/M
       3    Gokul Hanumaiah                   Chantilly  VA        3492   60      160          45:52       45:52     14:48/M
Top


Male 65 to 69
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    William Turrentine                Centreville  VA      3416   65       63          25:47       25:47      8:19/M
Top


Male 75 and over
                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Ken Quincy                        Vienna  VA           3576   77      100          30:39       30:39      9:53/M
       2    Chan Robbins                      Arlington  VA        3487   77      125          34:04       34:04     10:59/M



Return to Top

Email | About