MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Great Meadow Invitational
Great Meadows Invitational History
Hosted By:
The Plains, Virginia
2014-09-06

 
GREAT MEADOWS -- VARSITY A

THE PLAINS, VA
Sep. 6, 2014

SUNNY & HOT
Results by runhigh.com

GIRLS

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Oakton                   54    4    5    7   14   24   33   34    19:55    1:56
  2 Loudoun County          177   12   15   32   56   62   86   99    21:18    1:45
  3 Walt Whitman            178    9   20   26   58   65   82   90    21:15    1:58
  4 Urbana                  180    3    8   41   51   77   91   92    20:56    3:30
  5 Tuscarora   (Va)        216   11   30   38   64   73   81   95    21:33    2:00
  6 Bishop O'Connell        224   23   28   53   59   61   67   96    21:36    1:18
  7 Loudoun Valley          235    2   21   29   68  115              21:17    4:25
  8 Potomac Falls           240   16   49   52   60   63   75   79    21:45    1:34
  9 Stafford                256   25   36   39   72   84  107  128    21:46    1:34
 10 Woodgrove               291   40   54   57   69   71   78  100    22:03    0:43
 11 Chancellor              329   18   27   43  119  122  139  152    22:08    3:02
12* James Wood              348   17   48   55  105  123  126  127    22:18    3:15
13* Hortonville             348   19   22   47  129  131  155         22:23    3:35
 14 Broad Run               367   42   45   83   94  103  109  121    22:21    1:23
 15 Midlothian              374   46   66   74   87  101  118  120    22:23    1:10
 16 Heritage (Leesburg)     378    1   35   98  111  133  150         22:10    5:42
 17 Our Lady of Good Coun   389    6   80   85  102  116              22:12    3:37
 18 Sherando                408   44   76   89   93  106  113         22:30    1:26
 19 Rock Ridge              416   10   50  108  114  134  143         22:38    4:18
 20 Mountain View           477   13   31  135  147  151              23:33    5:10
 21 Briar Woods             504   37   70  112  136  149  159         23:28    4:07
 22 Freedom (South Riding   609   88   97  138  140  146  154  157    24:07    2:48
 23 Washington Latin Publ   636  104  110  132  142  148  161         24:18    2:31
 24 Lee-Davis               667  117  124  125  141  160              25:00    5:28
 25 Dominion                709  130  137  144  145  153  156  158    25:07    1:38

Dual Meet Scores

Oakton                 24 wins
Urbana                 23 wins
Loudoun County         22 wins
Walt Whitman           21 wins
Bishop O'Connell       20 wins
Tuscarora   (Va)       18 wins
Loudoun Valley         18 wins
Potomac Falls          18 wins
Stafford               16 wins
Woodgrove              15 wins
Broad Run              14 wins
Midlothian             12 wins
Chancellor             12 wins
James Wood             11 wins
Our Lady of Good Coun  10 wins
Sherando               9 wins
Hortonville            9 wins
Heritage (Leesburg)    7 wins
Rock Ridge             6 wins
Mountain View          5 wins
Briar Woods            4 wins
Freedom (South Riding  3 wins
Washington Latin Publ  2 wins
Lee-Davis              1 wins
Dominion               0 wins
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME     PACE


1. Oakton
    4  Allie Klimkiewicz, Sr      18:58    6:07
    5  Casey Kendall, So          19:23    6:15
    7  Leya Salis, So             19:43    6:22
   14  Thi Nguyen, So             20:36    6:39
   24  Kara Kendall, Sr           20:53    6:44
   33  Maryn McCarty, Sr          21:21    6:53
   34  Jill Bracaglia, Jr         21:21    6:53
Total Time = 1:39:33     Total Places = 54

2. Loudoun County
   12  Grace Howard, So           20:22    6:34
   15  Izzy Bowman, So            20:37    6:39
   32  Caroline Ponticelli, So    21:20    6:53
   56  Olivia VanNuys, So         22:01    7:06
   62  Rose Ramey, Sr             22:06    7:08
   86  Julia Massey, Sr           22:33    7:16
   99  Lian Joseph, Sr            22:53    7:23
Total Time = 1:46:26     Total Places = 177

3. Walt Whitman
    9  Olivia Woods, So           20:15    6:32
   20  Nicole Ihrie, Sr           20:46    6:42
   26  Erin O'Connor, Jr          20:58    6:46
   58  Nora Winkler, So           22:02    7:06
   65  Elisabeth Dehareng, Jr     22:12    7:10
   82  Courtney Cahil, Fr         22:29    7:15
   90  Lena Feldman, So           22:35    7:17
Total Time = 1:46:13     Total Places = 178

4. Urbana
    3  Emily Mulhern, Sr          18:54    6:06
    8  Maria Carberry, Jr         19:46    6:23
   41  Kelly Winklbauer, Sr       21:38    6:59
   51  Diana Narvaez, Jr          21:56    7:04
   77  Anna Miller, So            22:24    7:13
   91  Kara Oneill, Jr            22:38    7:18
   92  Caroline Sanford, Fr       22:39    7:18
Total Time = 1:44:38     Total Places = 180

5. Tuscarora   (Va)
   11  Anna Wasko, Sr             20:20    6:34
   30  Gillian King, Jr           21:16    6:51
   38  Ray Alnsour, Jr            21:33    6:57
   64  Rosemary Kostka, Jr        22:12    7:09
   73  Madelyn Lazorchak, Jr      22:20    7:12
   81  Allyson Collins, So        22:27    7:15
   95  Nicole Fitz, Fr            22:47    7:21
Total Time = 1:47:41     Total Places = 216

6. Bishop O'Connell
   23  Isabell Baltimore, So      20:48    6:43
   28  Briana Broccoli, Jr        21:05    6:48
   53  Sarah Davis, Sr            21:59    7:05
   59  Gabriella Baltimore, Jr    22:02    7:06
   61  Theresa Matula, Sr         22:06    7:08
   67  Grace Pulliam, Fr          22:14    7:10
   96  Mackenzie Nihill, Sr       22:48    7:21
Total Time = 1:48:00     Total Places = 224

7. Loudoun Valley
    2  Ciara Donohue, Sr          18:52    6:05
   21  Rachel Snyder, Sr          20:46    6:42
   29  Kimberly Donohue, So       21:11    6:50
   68  Caroline McKinney, Sr      22:15    7:10
  115  Jessica Kamienski, Sr      23:17    7:30
Total Time = 1:46:21     Total Places = 235

8. Potomac Falls
   16  Deirdre Gilmore, So        20:38    6:39
   49  Caroline Ritchey, Sr       21:51    7:03
   52  Maya Flowers, Jr           21:59    7:05
   60  Natalie Clemm, Jr          22:03    7:07
   63  Shea Brady, Fr             22:11    7:09
   75  Kelly Mogensen, Fr         22:22    7:13
   79  Karis Roberts, So          22:26    7:14
Total Time = 1:48:42     Total Places = 240

9. Stafford
   25  Bridget Abbatiello, Jr     20:56    6:45
   36  Alexa Putka, So            21:29    6:56
   39  Jillian Weisbeck, Sr       21:36    6:58
   72  Makenzie Symm, So          22:19    7:12
   84  Abbey Ouellette, Fr        22:29    7:15
  107  Caroline Jones, Fr         23:08    7:28
  128  Rachel Good, Fr            24:06    7:46
Total Time = 1:48:49     Total Places = 256

10. Woodgrove
   40  Mary Anna Adams, Jr        21:36    6:58
   54  Grace Robinson, So         22:00    7:06
   57  Kelly Sullivan, Jr         22:02    7:06
   69  Cary Brown, Sr             22:15    7:11
   71  Allison Marrs, So          22:19    7:12
   78  Brianna Spears-Heinel, Sr  22:25    7:14
  100  Jenna Goode, Sr            22:56    7:24
Total Time = 1:50:12     Total Places = 291

11. Chancellor
   18  Madalyn Amos, Jr           20:44    6:41
   27  Kara Kreiling, Jr          20:59    6:46
   43  Calista Ariel, Jr          21:41    7:00
  119  Sophia Wischnewski, Sr     23:30    7:35
  122  Cate Bonner, Jr            23:45    7:40
  139  Kayleigh Fraber, Jr        24:53    8:02
  152  Tianna Banks, Jr           25:44    8:18
Total Time = 1:50:39     Total Places = 329

12*. James Wood
   17  Sophia Dorsey, So          20:38    6:39
   48  Maria Harter, So           21:49    7:02
   55  Claire Bright, So          22:00    7:06
  105  Halle Esparza, Jr          23:08    7:27
  123  Katie Sunderlin, So        23:52    7:42
  126  Lydia Sunderlin, So        24:01    7:45
  127  Jessie Clatterbuck, So     24:01    7:45
Total Time = 1:51:27     Total Places = 348

13*. Hortonville
   19  Hannah Lohrenz, So         20:45    6:42
   22  Emma Rafuse, Sr            20:48    6:43
   47  Claire Van Beek, So        21:49    7:02
  129  Breanna Mowrer, Sr         24:13    7:49
  131  Megan Bonikowski, So       24:20    7:51
  155  Emily Niemann, So          26:39    8:36
Total Time = 1:51:55     Total Places = 348

14. Broad Run
   42  Megan Mazzatenta, Jr       21:39    6:59
   45  Caitlin Dumm, Jr           21:47    7:01
   83  Stephanie Barry, Jr        22:29    7:15
   94  Stephanie Credno, Fr       22:47    7:21
  103  Alexa Gomez, So            23:02    7:26
  109  Alexis Tupman, Fr          23:10    7:28
  121  Ananda Miller, Sr          23:38    7:37
Total Time = 1:51:44     Total Places = 367

15. Midlothian
   46  Daisy Hooper, So           21:48    7:02
   66  Alice Babashak*, Sr        22:13    7:10
   74  Gabby Runge*, Jr           22:22    7:13
   87  Madison Carpenter*, Jr     22:33    7:16
  101  Camryn Adams, Fr           22:58    7:24
  118  Isobel Harrison, So        23:29    7:34
  120  Patterson Levitch, So      23:31    7:35
Total Time = 1:51:54     Total Places = 374

16. Heritage (Leesburg)
    1  Georgie Mackenzie, Jr      18:50    6:04
   35  Sarah Smith, Jr            21:28    6:55
   98  Mia Berry, So              22:49    7:21
  111  Mackenzie Scanlon, Jr      23:10    7:28
  133  Taylor Zelman, Sr          24:31    7:54
  150  Laila Howar, Jr            25:41    8:17
Total Time = 1:50:48     Total Places = 378

17. Our Lady of Good Coun
    6  Claudia Wendt, Fr          19:41    6:21
   80  Elizabeth Kaniecki, Jr     22:27    7:14
   85  Ellen Tuttle, So           22:32    7:16
  102  Maggie Ralston, Fr         23:01    7:25
  116  Delia Launi, Jr            23:17    7:31
Total Time = 1:50:58     Total Places = 389

18. Sherando
   44  Katie Rogers, Sr           21:43    7:00
   76  Haley Powers, Sr           22:23    7:13
   89  Evelyn Gibson, Jr          22:34    7:17
   93  Hannah Lothrop, So         22:40    7:19
  106  Andi Crosby, Sr            23:08    7:28
  113  Emily Askew, Jr            23:16    7:30
Total Time = 1:52:28     Total Places = 408

19. Rock Ridge
   10  Flora Grainger, So         20:15    6:32
   50  Grace Holske, Jr           21:53    7:03
  108  Oriana Molland, Jr         23:09    7:28
  114  Jordan Zapp, Fr            23:17    7:30
  134  Katarina Acosta, Fr        24:32    7:55
  143  Lauren Lightner, Fr        25:18    8:09
Total Time = 1:53:06     Total Places = 416

20. Mountain View
   13  Jordan Angers, Sr          20:33    6:38
   31  Christina Dittmer, Sr      21:17    6:52
  135  Erika Hastings, Jr         24:33    7:55
  147  Jennylynn Johnson, So      25:35    8:15
  151  Ashley Sannicolas, Jr      25:43    8:18
Total Time = 1:57:41     Total Places = 477

21. Briar Woods
   37  Allison Brennan, Sr        21:33    6:57
   70  Abby Maltese, Fr           22:18    7:11
  112  Cassie Heck, Sr            23:11    7:29
  136  Madison Howard, Jr         24:36    7:56
  149  Elle Taylor, Jr            25:39    8:16
  159  Maddie Ettrich, Sr         28:37    9:14
Total Time = 1:57:17     Total Places = 504

22. Freedom (South Riding
   88  Megan Balog, Jr            22:34    7:17
   97  Sydney Browe, Jr           22:48    7:21
  138  Emily Call, Jr             24:52    8:01
  140  Hannah McClure, Sr         24:58    8:03
  146  Jisoo Lee, Jr              25:21    8:11
  154  Hollis Young, Sr           26:04    8:24
  157  Shreya Chandramouli, So    27:27    8:51
Total Time = 2:00:33     Total Places = 609

23. Washington Latin Publ
  104  Elena Mujal, So            23:05    7:27
  110  Sara Wu, So                23:10    7:28
  132  Bria McHugh-Plata, So      24:24    7:52
  142  Micaiah Jones, Fr          25:12    8:08
  148  Maggie Dalzell, So         25:36    8:15
  161  Micailah Guthrie, Jr       30:09    9:44
Total Time = 2:01:27     Total Places = 636

24. Lee-Davis
  117  Brittany Young*, Jr        23:21    7:32
  124  Maggie Morgan*, Jr         23:53    7:42
  125  Lauren Rilee, Jr           23:54    7:43
  141  Megan Paul*, Sr            25:03    8:05
  160  Jenna Mullen, So           28:48    9:17
Total Time = 2:04:59     Total Places = 667

25. Dominion
  130  Meghan Hale, Jr            24:16    7:50
  137  Katherine Ki, Sr           24:44    7:58
  144  Grace Waters, Jr           25:19    8:10
  145  Cherie Zehner, So          25:21    8:10
  153  Hana Cutler, So            25:54    8:21
  156  Tiffany Yang, Fr           27:23    8:50
  158  McKenzie Swain, Jr         27:29    8:52
Total Time = 2:05:34     Total Places = 709
        TEAM                                  1M        CLOCK
 PLACE SCORE           FINISHER             TIME         TIME      PACE        TEAM

Top
    1     1  Georgie Mackenzie, Jr           5:52    18:50    6:04  Heritage (Leesburg)  
    2     2  Ciara Donohue, Sr               5:53    18:52    6:05  Loudoun Valley       
    3     3  Emily Mulhern, Sr               5:52    18:54    6:06  Urbana               
    4     4  Allie Klimkiewicz, Sr           5:54    18:58    6:07  Oakton               
    5     5  Casey Kendall, So               5:55    19:23    6:15  Oakton               
    6     6  Claudia Wendt, Fr               5:52    19:41    6:21  Our Lady of Good Coun 
    7     7  Leya Salis, So                  5:56    19:43    6:22  Oakton               
    8     8  Maria Carberry, Jr              5:52    19:46    6:23  Urbana               
    9     9  Olivia Woods, So                6:02    20:15    6:32  Walt Whitman         
   10    10  Flora Grainger, So              6:07    20:15    6:32  Rock Ridge           
   11    11  Anna Wasko, Sr                  5:57    20:20    6:34  Tuscarora   (Va)     
   12    12  Grace Howard, So                6:01    20:22    6:34  Loudoun County       
   13    13  Jordan Angers, Sr               6:11    20:33    6:38  Mountain View        
   14    14  Thi Nguyen, So                  6:18    20:36    6:39  Oakton               
   15    15  Izzy Bowman, So                 6:04    20:37    6:39  Loudoun County       
   16    16  Deirdre Gilmore, So             5:58    20:38    6:39  Potomac Falls        
   17    17  Sophia Dorsey, So               6:10    20:38    6:39  James Wood           
   18    18  Madalyn Amos, Jr                6:12    20:44    6:41  Chancellor           
   19    19  Hannah Lohrenz, So              6:18    20:45    6:42  Hortonville          
   20    20  Nicole Ihrie, Sr                6:10    20:46    6:42  Walt Whitman         
   21    21  Rachel Snyder, Sr               6:32    20:46    6:42  Loudoun Valley       
   22    22  Emma Rafuse, Sr                 6:18    20:48    6:43  Hortonville          
   23    23  Isabell Baltimore, So           6:32    20:48    6:43  Bishop O'Connell     
   24    24  Kara Kendall, Sr                6:13    20:53    6:44  Oakton               
   25    25  Bridget Abbatiello, Jr          6:25    20:56    6:45  Stafford             
   26    26  Erin O'Connor, Jr               6:10    20:58    6:46  Walt Whitman         
   27    27  Kara Kreiling, Jr               6:13    20:59    6:46  Chancellor           
   28    28  Briana Broccoli, Jr             6:32    21:05    6:48  Bishop O'Connell     
   29    29  Kimberly Donohue, So            6:31    21:11    6:50  Loudoun Valley       
   30    30  Gillian King, Jr                6:24    21:16    6:51  Tuscarora   (Va)     
   31    31  Christina Dittmer, Sr           6:17    21:17    6:52  Mountain View        
   32    32  Caroline Ponticelli, So         6:29    21:20    6:53  Loudoun County       
   33    33  Maryn McCarty, Sr               6:17    21:21    6:53  Oakton               
   34    34  Jill Bracaglia, Jr              6:19    21:21    6:53  Oakton               
   35        Hannah Croyle, Jr               6:14    21:23    6:54  Millbrook            
   36    35  Sarah Smith, Jr                 6:34    21:28    6:55  Heritage (Leesburg)  
   37    36  Alexa Putka, So                 6:27    21:29    6:56  Stafford             
   38    37  Allison Brennan, Sr             6:01    21:33    6:57  Briar Woods          
   39    38  Ray Alnsour, Jr                 6:24    21:33    6:57  Tuscarora   (Va)     
   40    39  Jillian Weisbeck, Sr            6:27    21:36    6:58  Stafford             
   41    40  Mary Anna Adams, Jr             6:24    21:36    6:58  Woodgrove            
   42    41  Kelly Winklbauer, Sr            6:23    21:38    6:59  Urbana               
   43    42  Megan Mazzatenta, Jr            6:28    21:39    6:59  Broad Run            
   44    43  Calista Ariel, Jr               6:16    21:41    7:00  Chancellor           
   45    44  Katie Rogers, Sr                6:31    21:43    7:00  Sherando             
   46    45  Caitlin Dumm, Jr                6:06    21:47    7:01  Broad Run            
   47    46  Daisy Hooper, So                6:23    21:48    7:02  Midlothian           
   48    47  Claire Van Beek, So             6:32    21:49    7:02  Hortonville          
   49    48  Maria Harter, So                6:30    21:49    7:02  James Wood           
   50    49  Caroline Ritchey, Sr            6:32    21:51    7:03  Potomac Falls        
   51        Emily Gedzelman, Jr             6:31    21:52    7:03  Oakton               
   52    50  Grace Holske, Jr                6:14    21:53    7:03  Rock Ridge           
   53    51  Diana Narvaez, Jr               6:25    21:56    7:04  Urbana               
   54    52  Maya Flowers, Jr                6:23    21:59    7:05  Potomac Falls        
   55    53  Sarah Davis, Sr                 6:51    21:59    7:05  Bishop O'Connell     
   56    54  Grace Robinson, So              6:31    22:00    7:06  Woodgrove            
   57    55  Claire Bright, So               6:47    22:00    7:06  James Wood           
   58    56  Olivia VanNuys, So              6:32    22:01    7:06  Loudoun County       
   59    57  Kelly Sullivan, Jr              6:32    22:02    7:06  Woodgrove            
   60    58  Nora Winkler, So                6:14    22:02    7:06  Walt Whitman         
   61    59  Gabriella Baltimore, Jr         6:51    22:02    7:06  Bishop O'Connell     
   62    60  Natalie Clemm, Jr               6:21    22:03    7:07  Potomac Falls        
   63    61  Theresa Matula, Sr              6:32    22:06    7:08  Bishop O'Connell     
   64    62  Rose Ramey, Sr                  6:32    22:06    7:08  Loudoun County       
   65    63  Shea Brady, Fr                  6:23    22:11    7:09  Potomac Falls        
   66    64  Rosemary Kostka, Jr             6:24    22:12    7:09  Tuscarora   (Va)     
   67    65  Elisabeth Dehareng, Jr          6:34    22:12    7:10  Walt Whitman         
   68    66  Alice Babashak*, Sr             6:15    22:13    7:10  Midlothian           
   69    67  Grace Pulliam, Fr               6:51    22:14    7:10  Bishop O'Connell     
   70    68  Caroline McKinney, Sr           6:37    22:15    7:10  Loudoun Valley       
   71    69  Cary Brown, Sr                  6:30    22:15    7:11  Woodgrove            
   72    70  Abby Maltese, Fr                6:21    22:18    7:11  Briar Woods          
   73    71  Allison Marrs, So               6:41    22:19    7:12  Woodgrove            
   74    72  Makenzie Symm, So               6:27    22:19    7:12  Stafford             
   75    73  Madelyn Lazorchak, Jr           6:32    22:20    7:12  Tuscarora   (Va)     
   76    74  Gabby Runge*, Jr                6:28    22:22    7:13  Midlothian           
   77    75  Kelly Mogensen, Fr              6:14    22:22    7:13  Potomac Falls        
   78    76  Haley Powers, Sr                6:36    22:23    7:13  Sherando             
   79    77  Anna Miller, So                 6:28    22:24    7:13  Urbana               
   80    78  Brianna Spears-Heinel, Sr       6:41    22:25    7:14  Woodgrove            
   81    79  Karis Roberts, So               6:39    22:26    7:14  Potomac Falls        
   82    80  Elizabeth Kaniecki, Jr          6:49    22:27    7:14  Our Lady of Good Coun 
   83    81  Allyson Collins, So             6:37    22:27    7:15  Tuscarora   (Va)     
   84    82  Courtney Cahil, Fr              6:52    22:29    7:15  Walt Whitman         
   85    83  Stephanie Barry, Jr             6:29    22:29    7:15  Broad Run            
   86    84  Abbey Ouellette, Fr             6:57    22:29    7:15  Stafford             
   87        Emily Holz, Sr                  6:37    22:30    7:15  Potomac Falls        
   88    85  Ellen Tuttle, So                6:49    22:32    7:16  Our Lady of Good Coun 
   89    86  Julia Massey, Sr                6:42    22:33    7:16  Loudoun County       
   90    87  Madison Carpenter*, Jr          6:26    22:33    7:16  Midlothian           
   91    88  Megan Balog, Jr                 6:43    22:34    7:17  Freedom (South Riding 
   92    89  Evelyn Gibson, Jr               6:50    22:34    7:17  Sherando             
   93    90  Lena Feldman, So                6:34    22:35    7:17  Walt Whitman         
   94    91  Kara Oneill, Jr                 6:35    22:38    7:18  Urbana               
   95    92  Caroline Sanford, Fr            6:35    22:39    7:18  Urbana               
   96        Hannah Field, Sr                6:45    22:40    7:18  North Stafford       
   97    93  Hannah Lothrop, So              6:39    22:40    7:19  Sherando             
   98        Mellany Groll, Fr               6:53    22:45    7:20  Millbrook            
   99    94  Stephanie Credno, Fr                    22:47    7:21  Broad Run            
  100    95  Nicole Fitz, Fr                 6:43    22:47    7:21  Tuscarora   (Va)     
  101    96  Mackenzie Nihill, Sr            6:58    22:48    7:21  Bishop O'Connell     
  102    97  Sydney Browe, Jr                6:48    22:48    7:21  Freedom (South Riding 
  103    98  Mia Berry, So                   6:40    22:49    7:21  Heritage (Leesburg)  
  104    99  Lian Joseph, Sr                 6:47    22:53    7:23  Loudoun County       
  105        Mariam Kolbai, Jr               6:41    22:55    7:23  Tuscarora   (Va)     
  106   100  Jenna Goode, Sr                 6:31    22:56    7:24  Woodgrove            
  107   101  Camryn Adams, Fr                6:52    22:58    7:24  Midlothian           
  108        Coral Gillette, So              6:51    23:00    7:25  Bishop O'Connell     
  109   102  Maggie Ralston, Fr              7:01    23:01    7:25  Our Lady of Good Coun 
  110   103  Alexa Gomez, So                 6:51    23:02    7:26  Broad Run            
  111        Courtney Wild, Jr               6:29    23:03    7:26  Potomac Falls        
  112        Betsy Beasley, Sr               6:51    23:05    7:27  Woodgrove            
  113        Sydney Lanham, So               6:46    23:05    7:27  Loudoun County       
  114   104  Elena Mujal, So                 6:55    23:05    7:27  Washington Latin Publ 
  115   105  Halle Esparza, Jr               6:36    23:08    7:27  James Wood           
  116   106  Andi Crosby, Sr                 6:48    23:08    7:28  Sherando             
  117   107  Caroline Jones, Fr              7:09    23:08    7:28  Stafford             
  118        Pamela Cortez, Jr               6:23    23:09    7:28  Potomac Falls        
  119   108  Oriana Molland, Jr              6:51    23:09    7:28  Rock Ridge           
  120   109  Alexis Tupman, Fr               6:29    23:10    7:28  Broad Run            
  121   110  Sara Wu, So                     6:45    23:10    7:28  Washington Latin Publ 
  122        Elyssa Feuer, Sr                6:40    23:10    7:28  Walt Whitman         
  123   111  Mackenzie Scanlon, Jr           6:34    23:10    7:28  Heritage (Leesburg)  
  124   112  Cassie Heck, Sr                 7:00    23:11    7:29  Briar Woods          
  125        Megan Cicerone, Jr              6:50    23:15    7:30  Urbana               
  126   113  Emily Askew, Jr                 6:58    23:16    7:30  Sherando             
  127        Lauren Littell, Sr              7:00    23:16    7:30  Loudoun County       
  128   114  Jordan Zapp, Fr                 7:08    23:17    7:30  Rock Ridge           
  129   115  Jessica Kamienski, Sr           6:38    23:17    7:30  Loudoun Valley       
  130   116  Delia Launi, Jr                 6:53    23:17    7:31  Our Lady of Good Coun 
  131        Helen Horne, Sr                 6:37    23:19    7:31  Tuscarora   (Va)     
  132        Katherine Mayer, Jr             7:03    23:19    7:31  Oakton               
  133   117  Brittany Young*, Jr             7:04    23:21    7:32  Lee-Davis            
  134        Erin Nihill, So                 7:04    23:26    7:33  Bishop O'Connell     
  135   118  Isobel Harrison, So             6:49    23:29    7:34  Midlothian           
  136   119  Sophia Wischnewski, Sr          7:01    23:30    7:35  Chancellor           
  137   120  Patterson Levitch, So           6:56    23:31    7:35  Midlothian           
  138        Jillian Parkyn, Jr              6:56    23:33    7:36  North Stafford       
  139   121  Ananda Miller, Sr               6:51    23:38    7:37  Broad Run            
  140        Olivia Black, Fr                6:40    23:40    7:38  Broad Run            
  141   122  Cate Bonner, Jr                 7:09    23:45    7:40  Chancellor           
  142        Sarah Sheridan, Sr              7:02    23:50    7:41  Oakton               
  143   123  Katie Sunderlin, So             7:04    23:52    7:42  James Wood           
  144   124  Maggie Morgan*, Jr              7:00    23:53    7:42  Lee-Davis            
  145   125  Lauren Rilee, Jr                7:00    23:54    7:43  Lee-Davis            
  146   126  Lydia Sunderlin, So             7:06    24:01    7:45  James Wood           
  147   127  Jessie Clatterbuck, So          7:01    24:01    7:45  James Wood           
  148        Katrina Taylor, Fr              7:15    24:05    7:46  Urbana               
  149   128  Rachel Good, Fr                 7:11    24:06    7:46  Stafford             
  150   129  Breanna Mowrer, Sr              7:19    24:13    7:49  Hortonville          
  151        Leah Greenstein, Sr             6:57    24:15    7:49  Walt Whitman         
  152   130  Meghan Hale, Jr                 7:07    24:16    7:50  Dominion             
  153        Michaela Stolle, So             7:00    24:17    7:50  Brooke Point         
  154   131  Megan Bonikowski, So            7:20    24:20    7:51  Hortonville          
  155   132  Bria McHugh-Plata, So           7:00    24:24    7:52  Washington Latin Publ 
  156   133  Taylor Zelman, Sr               6:41    24:31    7:54  Heritage (Leesburg)  
  157   134  Katarina Acosta, Fr             7:11    24:32    7:55  Rock Ridge           
  158   135  Erika Hastings, Jr              7:11    24:33    7:55  Mountain View        
  159   136  Madison Howard, Jr              7:06    24:36    7:56  Briar Woods          
  160        Alexandra Corley, Fr            7:03    24:40    7:57  Broad Run            
  161        Autumn Hottle, So               7:01    24:41    7:58  James Wood           
  162   137  Katherine Ki, Sr                7:19    24:44    7:58  Dominion             
  163        Alex Leake, Fr                  7:18    24:45    7:59  North Stafford       
  164   138  Emily Call, Jr                  7:12    24:52    8:01  Freedom (South Riding 
  165   139  Kayleigh Fraber, Jr             7:35    24:53    8:02  Chancellor           
  166   140  Hannah McClure, Sr              7:11    24:58    8:03  Freedom (South Riding 
  167   141  Megan Paul*, Sr                 7:10    25:03    8:05  Lee-Davis            
  168        Sydney Gaston, Fr               7:20    25:10    8:07  North Stafford       
  169   142  Micaiah Jones, Fr               7:41    25:12    8:08  Washington Latin Publ 
  170        Megan Curbelo*, Sr              7:09    25:14    8:08  Midlothian           
  171   143  Lauren Lightner, Fr             7:12    25:18    8:09  Rock Ridge           
  172   144  Grace Waters, Jr                7:20    25:19    8:10  Dominion             
  173        Abbie Goodness, Sr              7:11    25:19    8:10  Woodgrove            
  174        Katie Clatterbuck, Jr           7:11    25:20    8:10  James Wood           
  175   145  Cherie Zehner, So               7:41    25:21    8:10  Dominion             
  176   146  Jisoo Lee, Jr                   7:26    25:21    8:11  Freedom (South Riding 
  177        Sydney Sharp, So                7:38    25:28    8:13  Millbrook            
  178   147  Jennylynn Johnson, So           7:12    25:35    8:15  Mountain View        
  179   148  Maggie Dalzell, So              7:27    25:36    8:15  Washington Latin Publ 
  180   149  Elle Taylor, Jr                 7:04    25:39    8:16  Briar Woods          
  181        Kelsey Godman, Sr               7:32    25:40    8:17  Broad Run            
  182   150  Laila Howar, Jr                 7:17    25:41    8:17  Heritage (Leesburg)  
  183   151  Ashley Sannicolas, Jr           7:11    25:43    8:18  Mountain View        
  184   152  Tianna Banks, Jr                7:25    25:44    8:18  Chancellor           
  185        Valerie Oliver, Sr              7:19    25:45    8:18  Stafford             
  186        Jordyn Fairbanks, Sr            7:23    25:48    8:19  Woodgrove            
  187   153  Hana Cutler, So                 7:41    25:54    8:21  Dominion             
  188   154  Hollis Young, Sr                7:26    26:04    8:24  Freedom (South Riding 
  189        Jaryn Smith, Sr                 7:35    26:33    8:34  Brooke Point         
  190   155  Emily Niemann, So               7:16    26:39    8:36  Hortonville          
  191        Julie Hirschfeld, Jr            7:08    26:44    8:37  Walt Whitman         
  192   156  Tiffany Yang, Fr                7:40    27:23    8:50  Dominion             
  193   157  Shreya Chandramouli, So         7:37    27:27    8:51  Freedom (South Riding 
  194   158  McKenzie Swain, Jr              7:38    27:29    8:52  Dominion             
  195        Delaney Gabraith, Fr            7:45    28:14    9:06  Brooke Point         
  196        Jade Tucker, So                 7:36    28:20    9:08  Chancellor           
  197   159  Maddie Ettrich, Sr              7:46    28:37    9:14  Briar Woods          
  198   160  Jenna Mullen, So                7:39    28:48    9:17  Lee-Davis            
  199        Joanna Rohrbach, Jr             7:27    29:24    9:29  Dominion             
  200        Merritt Peterson, So            7:46    29:52    9:38  Brooke Point         
  201   161  Micailah Guthrie, Jr            7:07    30:09    9:44  Washington Latin Publ 
27 finishers among Women Under 2
55 finishers among Women 2 - 2
65 finishers among Women 3 - 3
54 finishers among Women 4 - 4
0 male finishers
201 female finishers
201 total finishers

 

GREAT MEADOWS -- VARSITY A
THE PLAINS, VA
Sep. 6, 2014

SUNNY & HOT
Results by runhigh.com

BOYS

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Walt Whitman            104    4    6   21   32   41   89  121    16:54    1:16
  2 Midlothian              129    7    9   11   35   67   81  150    17:03    1:25
  3 Oakton                  148   12   16   30   38   52   60   61    17:13    0:59
  4 Our Lady of Good Coun   154    2   20   29   45   58   59  186    17:10    1:41
  5 Potomac Falls           160   17   18   27   42   56   90  103    17:16    0:55
  6 Broad Run               231   10   48   53   57   63   83  112    17:32    1:14
  7 Tuscarora   (Va)        254    3   13   72   79   87  115  119    17:31    2:07
  8 North Stafford          261    8   25   54   80   94  127  128    17:39    1:59
  9 Stafford                313   19   43   69   86   96  104  161    17:52    1:34
 10 Lee-Davis               314   31   37   40   88  118  145  148    17:54    1:36
 11 Sherando                317   22   28   51   99  117  173         17:54    1:49
 12 Briar Woods             340   24   46   66   91  113  130  134    17:58    1:41
 13 Woodgrove               371   14   70   74   93  120  132  133    18:04    2:07
 14 Chancellor              396   23   77   85   97  114  122  175    18:11    1:43
 15 Mountain View           405   49   50   82  100  124  142  162    18:14    1:22
 16 Urbana                  436   39   47   73  136  141  149  151    18:19    1:47
 17 Loudoun County          458   68   78  101  105  106  110  135    18:27    0:45
 18 Kettle Run              466   65   71   75  108  147              18:26    1:27
 19 Loudoun Valley          516    1   55  123  165  172              18:25    4:35
 20 Bishop O'Connell        528   15   84  116  144  169  171  187    18:39    3:07
 21 Heritage (Leesburg)     530   62   76  125  129  138  155  168    18:39    1:23
 22 Freedom (South Riding   558   26   44  154  158  176  177  178    18:50    2:59
23* James Wood              582   36   92  143  152  159  160  166    18:51    2:18
24* Brooke Point            582   34  107  137  140  164  185  192    18:53    2:24
 25 Millbrook               585    5   95  146  156  183              18:53    4:28
 26 Dominion                614   64  109  131  153  157  174  181    18:59    1:48
 27 Hortonville             637   98  111  126  139  163  182  184    19:05    1:11
 28 Linganore               651   33  102  167  170  179  180  191    19:15    3:00
 29 Washington Latin Publ   954  188  189  190  193  194  195  196    22:18    1:39

Dual Meet Scores

Walt Whitman           28 wins
Midlothian             27 wins
Oakton                 26 wins
Potomac Falls          25 wins
Our Lady of Good Coun  24 wins
Broad Run              23 wins
Tuscarora   (Va)       22 wins
North Stafford         21 wins
Stafford               20 wins
Sherando               19 wins
Lee-Davis              18 wins
Briar Woods            17 wins
Woodgrove              16 wins
Chancellor             15 wins
Urbana                 13 wins
Mountain View          13 wins
Loudoun County         13 wins
Kettle Run             11 wins
Heritage (Leesburg)    10 wins
Bishop O'Connell       9 wins
James Wood             7 wins
Brooke Point           7 wins
Loudoun Valley         6 wins
Hortonville            5 wins
Dominion               5 wins
Freedom (South Riding  3 wins
Millbrook              2 wins
Linganore              1 wins
Washington Latin Publ  0 wins
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME     PACE


1. Walt Whitman
    4  Evan Woods, Sr             16:14    5:14
    6  Alex Roederer, Sr          16:22    5:17
   21  Amir Khaghani, Sr          17:02    5:30
   32  Ben Gersch, Jr             17:22    5:36
   41  William Ryba, Jr           17:29    5:38
   89  Sebastian Nichols, So      18:23    5:56
  121  Preston Scherr, Jr         18:56    6:06
Total Time = 1:24:29     Total Places = 104

2. Midlothian
    7  Collin Hahn*, Sr           16:32    5:20
    9  Randy Hahn*, Jr            16:39    5:22
   11  Evan Benjamin, Sr          16:40    5:22
   35  Zack Wilson*, Jr           17:24    5:37
   67  Josh Shaw, Sr              17:56    5:47
   81  Court Warfield, So         18:13    5:53
  150  Eric Overby, So            19:25    6:16
Total Time = 1:25:11     Total Places = 129

3. Oakton
   12  Simon Iyob, Sr             16:44    5:24
   16  Chris Holland, Sr          16:51    5:26
   30  Isaac Mills, Sr            17:18    5:35
   38  Aj Woodhouse, Sr           17:26    5:37
   52  Thomas Burns, Sr           17:42    5:42
   60  Phillip Hrinko, Sr         17:48    5:44
   61  Adam Blakney, Jr           17:49    5:45
Total Time = 1:26:01     Total Places = 148

4. Our Lady of Good Coun
    2  Jack Wavering, Jr          16:08    5:12
   20  Kevin McGivern, Jr         17:00    5:29
   29  Jimmy Vazzana, So          17:18    5:35
   45  George Drewyer, So         17:32    5:39
   58  Jeff Moxley, Jr            17:48    5:44
   59  Matt Lopez, Jr             17:48    5:44
  186  Jeremiah Melton, Jr        21:34    6:57
Total Time = 1:25:46     Total Places = 154

5. Potomac Falls
   17  John Deker, Sr             16:52    5:26
   18  Chris Galloway, Sr         16:55    5:27
   27  Michael Johnson, Jr        17:15    5:34
   42  Jacob Kloman, Jr           17:30    5:38
   56  Nathan Smith, Jr           17:47    5:44
   90  Andrew Lathrop, Jr         18:23    5:56
  103  Richard Middlebrooks, So   18:42    6:02
Total Time = 1:26:19     Total Places = 160

6. Broad Run
   10  Ethan Newland, Sr          16:39    5:22
   48  Ihab Benlamkaddem, Jr      17:36    5:41
   53  Kevin Corella, Sr          17:42    5:43
   57  Daniel Marks, So           17:47    5:44
   63  Nathan Vigil, Jr           17:53    5:46
   83  Brendan Gallagher, Jr      18:16    5:53
  112  Zachary Corley, Jr         18:47    6:04
Total Time = 1:27:37     Total Places = 231

7. Tuscarora   (Va)
    3  Fitsum Seyoum, Jr          16:12    5:14
   13  Jarred Silverman, Jr       16:47    5:25
   72  Kobe Robinson, Sr          18:02    5:49
   79  Clayton Smith, Sr          18:12    5:52
   87  Ivan Boyaiskiy, Sr         18:19    5:54
  115  Miles Spence, So           18:50    6:04
  119  Mason Ong, Fr              18:55    6:06
Total Time = 1:27:32     Total Places = 254

8. North Stafford
    8  Zachary Batt, Sr           16:33    5:20
   25  Brody Guthrie, So          17:10    5:32
   54  Sean Groves, Sr            17:46    5:44
   80  Colin Lightfoot, Sr        18:12    5:52
   94  Kade McDonald, So          18:32    5:58
  127  Riley Bryant, Fr           19:00    6:07
  128  Christian Leigh, Sr        19:03    6:08
Total Time = 1:28:13     Total Places = 261

9. Stafford
   19  Ian Higgins, Sr            16:59    5:29
   43  Duke DiEugenio, So         17:30    5:39
   69  Philip Lambert, Fr         17:59    5:48
   86  Gresh Ganninger, Sr        18:19    5:54
   96  Taylor Bonney, Sr          18:32    5:59
  104  Bryce Hogue, So            18:43    6:02
  161  Ben Ramirez, Sr            19:43    6:22
Total Time = 1:29:19     Total Places = 313

10. Lee-Davis
   31  Josh Grant, Jr             17:19    5:35
   37  Sheldon Harris*, Sr        17:25    5:37
   40  Jack Ikenberry, Fr         17:29    5:38
   88  Morgan Vest*, Sr           18:21    5:55
  118  Austin Morgan, Jr          18:55    6:06
  145  Jayson Dillard, Jr         19:19    6:14
  148  Matthew Dean, Sr           19:23    6:15
Total Time = 1:29:29     Total Places = 314

11. Sherando
   22  Thomas Powars, Jr          17:04    5:30
   28  Thomas Shea, Jr            17:17    5:34
   51  Trevor Whiteside, Jr       17:41    5:42
   99  James Kelly, Jr            18:35    6:00
  117  Garrett Allegra, Jr        18:53    6:05
  173  Luke O'Neill, Sr           20:04    6:28
Total Time = 1:29:30     Total Places = 317

12. Briar Woods
   24  Will Smagh, Jr             17:08    5:32
   46  Jack Joyce, Sr             17:32    5:39
   66  Mason Bragg, Jr            17:55    5:47
   91  Andrew Crane, Jr           18:24    5:56
  113  Aidan Sullivan, Fr         18:48    6:04
  130  Matthew Pompilio, Sr       19:05    6:09
  134  Sam Krueger, Jr            19:11    6:11
Total Time = 1:29:47     Total Places = 340

13. Woodgrove
   14  Josh Cromwell, Sr          16:49    5:25
   70  Devin Geier, Jr            18:00    5:48
   74  Aedan Pettit, Jr           18:05    5:50
   93  Stephen Bath, Sr           18:30    5:58
  120  Alex Brown, So             18:55    6:06
  132  James Cromwell, So         19:06    6:10
  133  Aidan Bergel, Jr           19:09    6:10
Total Time = 1:30:19     Total Places = 371

14. Chancellor
   23  Neil Schubel, Sr           17:06    5:31
   77  Tr̩jon Edmonds, Jr        18:07    5:50
   85  Jalan Perkins, Sr          18:16    5:53
   97  Aaron Naraine, Jr          18:33    5:59
  114  Ryan Longman, Sr           18:49    6:04
  122  Chauncey Longman, Fr       18:57    6:07
  175  William Lauzon, Sr         20:06    6:29
Total Time = 1:30:51     Total Places = 396

15. Mountain View
   49  Alex Bukovich, Sr          17:37    5:41
   50  Curtis Mussen, Sr          17:38    5:41
   82  Taylor Braney, Sr          18:14    5:53
  100  Timmy Sharp, So            18:39    6:01
  124  Thomas Branstetter, So     18:59    6:07
  142  Connor Weed, So            19:16    6:13
  162  Matthew Denecke, Sr        19:43    6:22
Total Time = 1:31:07     Total Places = 405

16. Urbana
   39  Nicholas Danner, Jr        17:28    5:38
   47  Garrett Santis, Jr         17:34    5:40
   73  Justin Le, So              18:03    5:49
  136  Julian Bandini, Jr         19:12    6:11
  141  Trustin Updegrove, Sr      19:15    6:12
  149  Matthew Fairbanks, So      19:24    6:15
  151  Tim Rivard, So             19:26    6:16
Total Time = 1:31:32     Total Places = 436

17. Loudoun County
   68  David Clark, Sr            17:59    5:48
   78  Jack Staples, So           18:08    5:51
  101  Bradley Zartman, Sr        18:40    6:01
  105  Jesse Dineen, So           18:43    6:02
  106  Bryan Rombach, Jr          18:44    6:02
  110  Stephen Cypher, So         18:46    6:03
  135  Nick Vaka, So              19:12    6:11
Total Time = 1:32:14     Total Places = 458

18. Kettle Run
   65  Connery Ryon, Sr           17:54    5:46
   71  Alec Sekelsky, Jr          18:01    5:49
   75  Dylan Cooke, Sr            18:05    5:50
  108  Devyn Heron, So            18:45    6:03
  147  Daniel LaFever, Jr         19:21    6:14
Total Time = 1:32:06     Total Places = 466

19. Loudoun Valley
    1  Andrew Hunter, Jr          15:27    4:59
   55  Nick Mercuro, Jr           17:46    5:44
  123  Kiran Sweatte, Jr          18:59    6:07
  165  Alexander Galvan, Jr       19:48    6:23
  172  Sahm Azizi, Jr             20:02    6:28
Total Time = 1:32:02     Total Places = 516

20. Bishop O'Connell
   15  Josh Speier, Sr            16:51    5:26
   84  Marty Knauf, Sr            18:16    5:53
  116  Andrew Elias, Jr           18:51    6:05
  144  Neil Lucas, Jr             19:19    6:14
  169  Alex Dudley, Fr            19:57    6:26
  171  Luke Brinkmann, So         19:58    6:26
  187  Kevin Dannaher, Jr         21:35    6:58
Total Time = 1:33:14     Total Places = 528

21. Heritage (Leesburg)
   62  Joey Lightbody, Sr         17:50    5:45
   76  Jack Zelman, Sr            18:07    5:50
  125  Derrick Lemmon, Jr         18:59    6:07
  129  Owen Little, Jr            19:04    6:09
  138  Zack Perhach, Sr           19:13    6:12
  155  Chase Bontemps, Sr         19:34    6:19
  168  Brennan Wright, Sr         19:53    6:25
Total Time = 1:33:13     Total Places = 530

22. Freedom (South Riding
   26  Tyler Lichtenberg, Sr      17:13    5:33
   44  Brandon Wells, Jr          17:31    5:39
  154  Noah Howell, So            19:31    6:17
  158  Tobin Bell, So             19:41    6:21
  176  Nicholas Ohri, Jr          20:11    6:31
  177  Blair Smith, So            20:13    6:31
  178  Kiernan George, Jr         20:21    6:34
Total Time = 1:34:07     Total Places = 558

23*. James Wood
   36  Andrew Shade, Sr           17:24    5:37
   92  Max Lindquist, So          18:24    5:56
  143  Joseph Costello, So        19:18    6:13
  152  Kieran Orndorff, Sr        19:26    6:16
  159  Jacksen Costa, Fr          19:42    6:21
  160  Josh Dansie, Jr            19:42    6:21
  166  Kevin Konyar, Fr           19:53    6:25
Total Time = 1:34:14     Total Places = 582

24*. Brooke Point
   34  Brian Olson, Sr            17:24    5:37
  107  Bobby Ratway, Sr           18:45    6:03
  137  Javier Esparza, Sr         19:12    6:12
  140  Josh Burdsal, Jr           19:15    6:12
  164  Alec Moore, So             19:48    6:23
  185  Christian Perez, Jr        20:51    6:43
  192  David Munoz, So            22:17    7:11
Total Time = 1:34:24     Total Places = 582

25. Millbrook
    5  Tyler Cox-Philyaw, Jr      16:14    5:14
   95  Kevin Kleinegger, So       18:32    5:59
  146  Garrett Bloodworth, Sr     19:20    6:14
  156  Tom Carty, Jr              19:36    6:19
  183  Jack Blazek, So            20:41    6:40
Total Time = 1:34:23     Total Places = 585

26. Dominion
   64  Calvin Miller, Jr          17:53    5:46
  109  Agam Jain, Jr              18:45    6:03
  131  Jason Kelly, So            19:05    6:09
  153  Ethan Swain, So            19:30    6:17
  157  Jossuel Belafonte Pino, So 19:41    6:21
  174  Magnus Frei, So            20:04    6:28
  181  Gabriel Page, Jr           20:29    6:36
Total Time = 1:34:54     Total Places = 614

27. Hortonville
   98  Jacob Nicholson, Sr        18:35    5:59
  111  Brandon Main, Jr           18:47    6:03
  126  Eric Moore, Sr             19:00    6:07
  139  Daniel Gretzinger, So      19:15    6:12
  163  Wyatt Vanhandel, So        19:45    6:22
  182  Noah Rhodes, Sr            20:41    6:40
  184  Drew Sorrells, Sr          20:50    6:43
Total Time = 1:35:22     Total Places = 637

28. Linganore
   33  Micah Hewitson, So         17:22    5:36
  102  Brennan Henyon, Jr         18:41    6:01
  167  Nathan Moore, So           19:53    6:25
  170  Justin Richmond, Jr        19:57    6:26
  179  Tyson Seeley, Sr           20:22    6:34
  180  Gage Frazer, Sr            20:22    6:34
  191  Jonathan Gober, Jr         22:03    7:07
Total Time = 1:36:15     Total Places = 651

29. Washington Latin Publ
  188  Alex Hagan, So             21:45    7:01
  189  Max Machelli, So           21:50    7:03
  190  Sean Lovett, Fr            21:55    7:04
  193  Donovan Joiner, Sr         22:35    7:17
  194  James Medrano, So          23:24    7:33
  195  Christopher Thompkins, So  24:39    7:57
  196  Daryl Brown, Sr            24:44    7:59
Total Time = 1:51:29     Total Places = 954
        TEAM                                  1M        CLOCK
 PLACE SCORE           FINISHER             TIME         TIME      PACE        TEAM

Top
    1     1  Andrew Hunter, Jr               4:42    15:27    4:59  Loudoun Valley       
    2     2  Jack Wavering, Jr               5:01    16:08    5:12  Our Lady of Good Coun 
    3     3  Fitsum Seyoum, Jr               5:09    16:12    5:14  Tuscarora   (Va)     
    4     4  Evan Woods, Sr                  5:00    16:14    5:14  Walt Whitman         
    5     5  Tyler Cox-Philyaw, Jr           4:50    16:14    5:14  Millbrook            
    6     6  Alex Roederer, Sr               5:01    16:22    5:17  Walt Whitman         
    7     7  Collin Hahn*, Sr                5:10    16:32    5:20  Midlothian           
    8     8  Zachary Batt, Sr                5:07    16:33    5:20  North Stafford       
    9     9  Randy Hahn*, Jr                 5:10    16:39    5:22  Midlothian           
   10    10  Ethan Newland, Sr               5:09    16:39    5:22  Broad Run            
   11    11  Evan Benjamin, Sr               5:10    16:40    5:22  Midlothian           
   12    12  Simon Iyob, Sr                  5:08    16:44    5:24  Oakton               
   13    13  Jarred Silverman, Jr            5:11    16:47    5:25  Tuscarora   (Va)     
   14    14  Josh Cromwell, Sr               5:08    16:49    5:25  Woodgrove            
   15    15  Josh Speier, Sr                 5:09    16:51    5:26  Bishop O'Connell     
   16    16  Chris Holland, Sr               5:09    16:51    5:26  Oakton               
   17    17  John Deker, Sr                  5:16    16:52    5:26  Potomac Falls        
   18    18  Chris Galloway, Sr              5:16    16:55    5:27  Potomac Falls        
   19    19  Ian Higgins, Sr                 5:11    16:59    5:29  Stafford             
   20    20  Kevin McGivern, Jr              5:10    17:00    5:29  Our Lady of Good Coun 
   21    21  Amir Khaghani, Sr               5:06    17:02    5:30  Walt Whitman         
   22    22  Thomas Powars, Jr               5:19    17:04    5:30  Sherando             
   23    23  Neil Schubel, Sr                5:07    17:06    5:31  Chancellor           
   24    24  Will Smagh, Jr                  5:22    17:08    5:32  Briar Woods          
   25    25  Brody Guthrie, So               5:08    17:10    5:32  North Stafford       
   26    26  Tyler Lichtenberg, Sr           5:05    17:13    5:33  Freedom (South Riding 
   27    27  Michael Johnson, Jr             5:15    17:15    5:34  Potomac Falls        
   28    28  Thomas Shea, Jr                 5:18    17:17    5:34  Sherando             
   29    29  Jimmy Vazzana, So               5:18    17:18    5:35  Our Lady of Good Coun 
   30    30  Isaac Mills, Sr                 5:15    17:18    5:35  Oakton               
   31    31  Josh Grant, Jr                  5:18    17:19    5:35  Lee-Davis            
   32    32  Ben Gersch, Jr                  5:13    17:22    5:36  Walt Whitman         
   33    33  Micah Hewitson, So              4:57    17:22    5:36  Linganore            
   34    34  Brian Olson, Sr                 5:17    17:24    5:37  Brooke Point         
   35    35  Zack Wilson*, Jr                5:17    17:24    5:37  Midlothian           
   36    36  Andrew Shade, Sr                5:16    17:24    5:37  James Wood           
   37    37  Sheldon Harris*, Sr             5:20    17:25    5:37  Lee-Davis            
   38    38  Aj Woodhouse, Sr                5:09    17:26    5:37  Oakton               
   39    39  Nicholas Danner, Jr             5:10    17:28    5:38  Urbana               
   40    40  Jack Ikenberry, Fr              5:19    17:29    5:38  Lee-Davis            
   41    41  William Ryba, Jr                5:13    17:29    5:38  Walt Whitman         
   42    42  Jacob Kloman, Jr                5:15    17:30    5:38  Potomac Falls        
   43    43  Duke DiEugenio, So              5:14    17:30    5:39  Stafford             
   44    44  Brandon Wells, Jr               5:06    17:31    5:39  Freedom (South Riding 
   45    45  George Drewyer, So              5:18    17:32    5:39  Our Lady of Good Coun 
   46    46  Jack Joyce, Sr                  5:11    17:32    5:39  Briar Woods          
   47    47  Garrett Santis, Jr              5:11    17:34    5:40  Urbana               
   48    48  Ihab Benlamkaddem, Jr           5:15    17:36    5:41  Broad Run            
   49    49  Alex Bukovich, Sr               5:29    17:37    5:41  Mountain View        
   50    50  Curtis Mussen, Sr               5:29    17:38    5:41  Mountain View        
   51    51  Trevor Whiteside, Jr            5:30    17:41    5:42  Sherando             
   52    52  Thomas Burns, Sr                5:36    17:42    5:42  Oakton               
   53    53  Kevin Corella, Sr               5:18    17:42    5:43  Broad Run            
   54    54  Sean Groves, Sr                 5:19    17:46    5:44  North Stafford       
   55    55  Nick Mercuro, Jr                5:19    17:46    5:44  Loudoun Valley       
   56    56  Nathan Smith, Jr                5:16    17:47    5:44  Potomac Falls        
   57    57  Daniel Marks, So                5:16    17:47    5:44  Broad Run            
   58    58  Jeff Moxley, Jr                         17:48    5:44  Our Lady of Good Coun 
   59    59  Matt Lopez, Jr                  5:23    17:48    5:44  Our Lady of Good Coun 
   60    60  Phillip Hrinko, Sr              5:18    17:48    5:44  Oakton               
   61    61  Adam Blakney, Jr                5:37    17:49    5:45  Oakton               
   62    62  Joey Lightbody, Sr              5:23    17:50    5:45  Heritage (Leesburg)  
   63    63  Nathan Vigil, Jr                5:25    17:53    5:46  Broad Run            
   64    64  Calvin Miller, Jr               5:21    17:53    5:46  Dominion             
   65    65  Connery Ryon, Sr                5:25    17:54    5:46  Kettle Run           
   66    66  Mason Bragg, Jr                 5:14    17:55    5:47  Briar Woods          
   67    67  Josh Shaw, Sr                   5:17    17:56    5:47  Midlothian           
   68    68  David Clark, Sr                 5:30    17:59    5:48  Loudoun County       
   69    69  Philip Lambert, Fr              5:36    17:59    5:48  Stafford             
   70    70  Devin Geier, Jr                 5:16    18:00    5:48  Woodgrove            
   71    71  Alec Sekelsky, Jr               5:27    18:01    5:49  Kettle Run           
   72    72  Kobe Robinson, Sr               5:30    18:02    5:49  Tuscarora   (Va)     
   73    73  Justin Le, So                   5:34    18:03    5:49  Urbana               
   74    74  Aedan Pettit, Jr                5:16    18:05    5:50  Woodgrove            
   75    75  Dylan Cooke, Sr                 5:35    18:05    5:50  Kettle Run           
   76    76  Jack Zelman, Sr                 5:34    18:07    5:50  Heritage (Leesburg)  
   77    77  Tr̩jon Edmonds, Jr             5:35    18:07    5:50  Chancellor           
   78    78  Jack Staples, So                5:40    18:08    5:51  Loudoun County       
   79    79  Clayton Smith, Sr               5:32    18:12    5:52  Tuscarora   (Va)     
   80    80  Colin Lightfoot, Sr             5:27    18:12    5:52  North Stafford       
   81    81  Court Warfield, So              5:31    18:13    5:53  Midlothian           
   82    82  Taylor Braney, Sr               5:29    18:14    5:53  Mountain View        
   83    83  Brendan Gallagher, Jr           5:25    18:16    5:53  Broad Run            
   84    84  Marty Knauf, Sr                 5:39    18:16    5:53  Bishop O'Connell     
   85    85  Jalan Perkins, Sr               5:35    18:16    5:53  Chancellor           
   86        Ben Cullen, So                  5:39    18:18    5:54  Oakton               
   87    86  Gresh Ganninger, Sr             5:35    18:19    5:54  Stafford             
   88    87  Ivan Boyaiskiy, Sr              5:27    18:19    5:54  Tuscarora   (Va)     
   89    88  Morgan Vest*, Sr                5:29    18:21    5:55  Lee-Davis            
   90        Thomas Landes, Jr               5:37    18:22    5:55  Oakton               
   91    89  Sebastian Nichols, So           5:37    18:23    5:56  Walt Whitman         
   92    90  Andrew Lathrop, Jr              5:19    18:23    5:56  Potomac Falls        
   93    91  Andrew Crane, Jr                5:29    18:24    5:56  Briar Woods          
   94    92  Max Lindquist, So               5:30    18:24    5:56  James Wood           
   95    93  Stephen Bath, Sr                5:23    18:30    5:58  Woodgrove            
   96    94  Kade McDonald, So               5:27    18:32    5:58  North Stafford       
   97    95  Kevin Kleinegger, So            5:32    18:32    5:59  Millbrook            
   98    96  Taylor Bonney, Sr               5:24    18:32    5:59  Stafford             
   99    97  Aaron Naraine, Jr               5:36    18:33    5:59  Chancellor           
  100    98  Jacob Nicholson, Sr             5:35    18:35    5:59  Hortonville          
  101    99  James Kelly, Jr                 5:33    18:35    6:00  Sherando             
  102   100  Timmy Sharp, So                 5:38    18:39    6:01  Mountain View        
  103   101  Bradley Zartman, Sr             5:45    18:40    6:01  Loudoun County       
  104   102  Brennan Henyon, Jr              5:34    18:41    6:01  Linganore            
  105   103  Richard Middlebrooks, So        5:39    18:42    6:02  Potomac Falls        
  106   104  Bryce Hogue, So                 5:38    18:43    6:02  Stafford             
  107   105  Jesse Dineen, So                5:45    18:43    6:02  Loudoun County       
  108   106  Bryan Rombach, Jr               5:37    18:44    6:02  Loudoun County       
  109   107  Bobby Ratway, Sr                5:28    18:45    6:03  Brooke Point         
  110   108  Devyn Heron, So                 5:32    18:45    6:03  Kettle Run           
  111   109  Agam Jain, Jr                   5:41    18:45    6:03  Dominion             
  112   110  Stephen Cypher, So              5:44    18:46    6:03  Loudoun County       
  113   111  Brandon Main, Jr                5:44    18:47    6:03  Hortonville          
  114   112  Zachary Corley, Jr              5:32    18:47    6:04  Broad Run            
  115   113  Aidan Sullivan, Fr              5:33    18:48    6:04  Briar Woods          
  116   114  Ryan Longman, Sr                5:38    18:49    6:04  Chancellor           
  117   115  Miles Spence, So                        18:50    6:04  Tuscarora   (Va)     
  118   116  Andrew Elias, Jr                5:44    18:51    6:05  Bishop O'Connell     
  119   117  Garrett Allegra, Jr             5:46    18:53    6:05  Sherando             
  120   118  Austin Morgan, Jr                       18:55    6:06  Lee-Davis            
  121   119  Mason Ong, Fr                   5:46    18:55    6:06  Tuscarora   (Va)     
  122   120  Alex Brown, So                  5:33    18:55    6:06  Woodgrove            
  123   121  Preston Scherr, Jr              5:37    18:56    6:06  Walt Whitman         
  124   122  Chauncey Longman, Fr            5:39    18:57    6:07  Chancellor           
  125   123  Kiran Sweatte, Jr               5:33    18:59    6:07  Loudoun Valley       
  126   124  Thomas Branstetter, So          5:29    18:59    6:07  Mountain View        
  127   125  Derrick Lemmon, Jr              5:41    18:59    6:07  Heritage (Leesburg)  
  128   126  Eric Moore, Sr                  5:34    19:00    6:07  Hortonville          
  129   127  Riley Bryant, Fr                5:44    19:00    6:07  North Stafford       
  130   128  Christian Leigh, Sr             5:29    19:03    6:08  North Stafford       
  131        Samuel Worley, So               5:39    19:03    6:09  Tuscarora   (Va)     
  132   129  Owen Little, Jr                 5:42    19:04    6:09  Heritage (Leesburg)  
  133   130  Matthew Pompilio, Sr            5:33    19:05    6:09  Briar Woods          
  134        Ian Thornton, Jr                5:32    19:05    6:09  Tuscarora   (Va)     
  135   131  Jason Kelly, So                 5:38    19:05    6:09  Dominion             
  136   132  James Cromwell, So              5:48    19:06    6:10  Woodgrove            
  137        Edwin Carbajal, So              5:56    19:09    6:10  Potomac Senior       
  138   133  Aidan Bergel, Jr                5:24    19:09    6:10  Woodgrove            
  139   134  Sam Krueger, Jr                 5:28    19:11    6:11  Briar Woods          
  140   135  Nick Vaka, So                   5:41    19:12    6:11  Loudoun County       
  141   136  Julian Bandini, Jr              5:37    19:12    6:11  Urbana               
  142   137  Javier Esparza, Sr              5:48    19:12    6:12  Brooke Point         
  143   138  Zack Perhach, Sr                5:48    19:13    6:12  Heritage (Leesburg)  
  144        Victor Hinton II, Sr            6:04    19:14    6:12  Potomac Senior       
  145   139  Daniel Gretzinger, So           5:44    19:15    6:12  Hortonville          
  146   140  Josh Burdsal, Jr                5:41    19:15    6:12  Brooke Point         
  147   141  Trustin Updegrove, Sr           5:40    19:15    6:12  Urbana               
  148        Chris Lee, Jr                   5:42    19:15    6:12  Loudoun County       
  149   142  Connor Weed, So                 5:37    19:16    6:13  Mountain View        
  150        Collin Shipp, So                5:42    19:16    6:13  Woodgrove            
  151        John Heberle, Jr                5:28    19:16    6:13  Tuscarora   (Va)     
  152   143  Joseph Costello, So             5:53    19:18    6:13  James Wood           
  153   144  Neil Lucas, Jr                  5:46    19:19    6:14  Bishop O'Connell     
  154   145  Jayson Dillard, Jr              5:51    19:19    6:14  Lee-Davis            
  155   146  Garrett Bloodworth, Sr          5:20    19:20    6:14  Millbrook            
  156   147  Daniel LaFever, Jr              5:41    19:21    6:14  Kettle Run           
  157   148  Matthew Dean, Sr                5:45    19:23    6:15  Lee-Davis            
  158   149  Matthew Fairbanks, So           5:48    19:24    6:15  Urbana               
  159   150  Eric Overby, So                 5:46    19:25    6:16  Midlothian           
  160        Andrew Rubin, Sr                        19:26    6:16  Walt Whitman         
  161   151  Tim Rivard, So                  5:43    19:26    6:16  Urbana               
  162   152  Kieran Orndorff, Sr             5:49    19:26    6:16  James Wood           
  163        Jordan Mazza, Jr                5:40    19:30    6:17  Potomac Falls        
  164   153  Ethan Swain, So                 5:52    19:30    6:17  Dominion             
  165   154  Noah Howell, So                 5:46    19:31    6:17  Freedom (South Riding 
  166        Hamad Usmani, Sr                5:53    19:33    6:18  Urbana               
  167        Sam Wasserman, Jr               5:43    19:34    6:18  Walt Whitman         
  168   155  Chase Bontemps, Sr              5:50    19:34    6:19  Heritage (Leesburg)  
  169        Matthew Wajsgras, Sr            5:49    19:36    6:19  Potomac Falls        
  170   156  Tom Carty, Jr                   5:33    19:36    6:19  Millbrook            
  171        Ethan Cory, So                  5:47    19:39    6:20  North Stafford       
  172   157  Jossuel Belafonte Pino, So      5:56    19:41    6:21  Dominion             
  173   158  Tobin Bell, So                  5:46    19:41    6:21  Freedom (South Riding 
  174   159  Jacksen Costa, Fr               5:56    19:42    6:21  James Wood           
  175   160  Josh Dansie, Jr                 5:58    19:42    6:21  James Wood           
  176   161  Ben Ramirez, Sr                 5:38    19:43    6:22  Stafford             
  177   162  Matthew Denecke, Sr             5:45    19:43    6:22  Mountain View        
  178   163  Wyatt Vanhandel, So             5:45    19:45    6:22  Hortonville          
  179        Fionn Desmond, Fr               5:55    19:46    6:22  Broad Run            
  180   164  Alec Moore, So                  5:37    19:48    6:23  Brooke Point         
  181   165  Alexander Galvan, Jr            5:57    19:48    6:23  Loudoun Valley       
  182        Frankie O'Toole, Sr             5:48    19:52    6:24  Oakton               
  183   166  Kevin Konyar, Fr                5:58    19:53    6:25  James Wood           
  184   167  Nathan Moore, So                5:44    19:53    6:25  Linganore            
  185   168  Brennan Wright, Sr              5:51    19:53    6:25  Heritage (Leesburg)  
  186        Jonathan Hawes, Jr              6:08    19:54    6:25  Broad Run            
  187        Robbie Sorenson, Sr             5:48    19:56    6:26  Woodgrove            
  188        Tommy Walters, Sr               5:56    19:56    6:26  Urbana               
  189   169  Alex Dudley, Fr                 6:05    19:57    6:26  Bishop O'Connell     
  190   170  Justin Richmond, Jr             5:52    19:57    6:26  Linganore            
  191   171  Luke Brinkmann, So              6:04    19:58    6:26  Bishop O'Connell     
  192        Harrison Guh, Sr                5:43    19:58    6:26  Walt Whitman         
  193        Will Gorick, Sr                 5:22    19:58    6:26  Briar Woods          
  194   172  Sahm Azizi, Jr                  6:01    20:02    6:28  Loudoun Valley       
  195   173  Luke O'Neill, Sr                5:55    20:04    6:28  Sherando             
  196        Carter Marten, Sr               5:50    20:04    6:28  Loudoun County       
  197   174  Magnus Frei, So                 5:56    20:04    6:28  Dominion             
  198   175  William Lauzon, Sr              5:43    20:06    6:29  Chancellor           
  199        Tanner Jacobs, So               5:50    20:07    6:29  North Stafford       
  200        Brandon Bolick, So              5:45    20:08    6:30  Chancellor           
  201        Collin Mann*, Jr                5:54    20:10    6:30  Lee-Davis            
  202   176  Nicholas Ohri, Jr               6:07    20:11    6:31  Freedom (South Riding 
  203        Gavin McCain, Sr                5:32    20:13    6:31  Stafford             
  204   177  Blair Smith, So                 6:06    20:13    6:31  Freedom (South Riding 
  205        Jacob Wishon, Sr                6:08    20:13    6:31  Chancellor           
  206        Lucas Dillistin, Jr             5:41    20:21    6:34  Potomac Falls        
  207   178  Kiernan George, Jr              5:54    20:21    6:34  Freedom (South Riding 
  208   179  Tyson Seeley, Sr                5:52    20:22    6:34  Linganore            
  209   180  Gage Frazer, Sr                 5:56    20:22    6:34  Linganore            
  210        Miles Gordon, Jr                        20:23    6:34  Mountain View        
  211        Ben Norton, Sr                  5:48    20:25    6:35  Mountain View        
  212   181  Gabriel Page, Jr                6:07    20:29    6:36  Dominion             
  213        Carter Beardsley, Jr            5:57    20:31    6:37  Freedom (South Riding 
  214        Ryan Davis, Jr                  6:16    20:31    6:37  Urbana               
  215        Nathaniel Martin, Jr            6:01    20:33    6:38  Lee-Davis            
  216        Patrick Schopper, Sr            5:50    20:39    6:39  Briar Woods          
  217        Jonathan Caicedo, Jr            6:04    20:40    6:40  Potomac Senior       
  218   182  Noah Rhodes, Sr                 6:19    20:41    6:40  Hortonville          
  219   183  Jack Blazek, So                 5:58    20:41    6:40  Millbrook            
  220        Harry Challis, Fr               6:00    20:43    6:41  Dominion             
  221        Matthew Schaefer, Jr            5:46    20:45    6:42  North Stafford       
  222   184  Drew Sorrells, Sr               5:45    20:50    6:43  Hortonville          
  223        Bryce Ratlief, Fr               6:03    20:51    6:43  James Wood           
  224   185  Christian Perez, Jr             5:53    20:51    6:43  Brooke Point         
  225        Evan Fisher, Jr                 6:20    20:57    6:45  Freedom (South Riding 
  226        Drew Lewis, So                  6:07    21:00    6:46  Dominion             
  227        Quintin Roper, Jr               6:19    21:13    6:51  Freedom (South Riding 
  228        Andrew Humpton, Jr              6:11    21:32    6:57  Dominion             
  229        Noah Mandel, Fr                 6:16    21:32    6:57  Chancellor           
  230   186  Jeremiah Melton, Jr             5:22    21:34    6:57  Our Lady of Good Coun 
  231   187  Kevin Dannaher, Jr              5:44    21:35    6:58  Bishop O'Connell     
  232   188  Alex Hagan, So                  6:18    21:45    7:01  Washington Latin Publ 
  233   189  Max Machelli, So                6:24    21:50    7:03  Washington Latin Publ 
  234        Miguel Escudero, Sr             6:04    21:54    7:04  Bishop O'Connell     
  235   190  Sean Lovett, Fr                 6:17    21:55    7:04  Washington Latin Publ 
  236        William Sullivan, Fr            6:05    21:56    7:04  Bishop O'Connell     
  237        Aaron Curd, Fr                  6:39    21:56    7:04  James Wood           
  238   191  Jonathan Gober, Jr              6:03    22:03    7:07  Linganore            
  239   192  David Munoz, So                 6:07    22:17    7:11  Brooke Point         
  240        William Mends-Cole, Sr          6:22    22:30    7:15  Brooke Point         
  241        Tyler Frazier, Sr               6:22    22:31    7:16  Potomac Senior       
  242   193  Donovan Joiner, Sr              6:25    22:35    7:17  Washington Latin Publ 
  243   194  James Medrano, So               6:22    23:24    7:33  Washington Latin Publ 
  244   195  Christopher Thompkins, So       7:06    24:39    7:57  Washington Latin Publ 
  245   196  Daryl Brown, Sr                 6:35    24:44    7:59  Washington Latin Publ 
  246        Etthan Tate, Sr                 6:41    25:13    8:08  Washington Latin Publ 
  247        Will Pugh, Jr                   7:37    29:24    9:29  James Wood           
16 finishers among Men Under 2
55 finishers among Men 2 - 2
88 finishers among Men 3 - 3
88 finishers among Men 4 - 4
247 male finishers
0 female finishers
247 total finishers



 

GREAT MEADOWS -- JV FR-SO 5K
THE PLAINS, VA
Sep. 6, 2014

SUNNY & HOT
Results by runhigh.com


GIRLS

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Oakton                   52    1    7   10   14   20   24   31    22:47    3:32
  2 Loudoun Valley           63    3    9   13   17   21   56   75    23:24    2:39
  3 Heritage (Leesburg)      87    6    8   11   27   35   36   39    23:50    3:40
 4* Loudoun County          132    5   23   26   38   40   45   59    24:55    3:55
 5* Freedom (South Riding   132   15   18   25   30   44   46   84    24:55    2:41
  6 Woodgrove               186    4   33   34   55   60   79   80    25:28    4:46
  7 Sherando                249    2   19   62   74   92              26:24   10:20
  8 Tuscarora   (Va)        252   32   41   51   57   71   72   81    26:30    1:56
  9 Potomac Falls           253   29   50   52   58   64   65   76    26:26    1:48
 10 Broad Run               255   28   43   54   63   67   68   78    26:30    1:55
 11 Midlothian              280   22   53   66   69   70              26:39    2:46
 12 Mountain View           292   16   49   61   77   89   90   98    27:16    6:50
 13 Hortonville             306   42   47   48   83   86              27:20    2:54
 14 Potomac Senior          405   12   93   94  102  104              34:09   18:52
 15 Walt Whitman            409   37   85   87   95  105              32:00   16:27
 16 The Potomac School      462   73   91   97  100  101              34:08   11:28
 17 Washington Latin Publ   468   82   88   96   99  103  106         34:00   12:42

Dual Meet Scores

Oakton                 16 wins
Loudoun Valley         15 wins
Heritage (Leesburg)    14 wins
Freedom (South Riding  13 wins
Loudoun County         12 wins
Woodgrove              11 wins
Potomac Falls          10 wins
Broad Run              9 wins
Tuscarora   (Va)       8 wins
Midlothian             6 wins
Sherando               6 wins
Mountain View          5 wins
Hortonville            5 wins
Walt Whitman           3 wins
Washington Latin Publ  2 wins
The Potomac School     1 wins
Potomac Senior         0 wins
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME     PACE


1. Oakton
    1  Kira Buttrey, Fr           20:49    6:43
    7  Joanna Moffitt, Fr         22:21    7:13
   10  Mandy Odom, Fr             22:46    7:21
   14  Gabby Katz, Fr             23:34    7:36
   20  Erin McTaggart, Fr         24:21    7:51
   24  Angie Cherikos, So         24:52    8:01
   31  Shelby Reid, Fr            25:34    8:15
Total Time = 1:53:51     Total Places = 52

2. Loudoun Valley
    3  Madilyn Abbe, Fr           22:00    7:06
    9  Natalie Morris, Fr         22:37    7:18
   13  Julia McNamara, Fr         23:34    7:36
   17  Jasmine Lu, Jr             24:08    7:47
   21  Madison Stiles, Fr         24:38    7:57
   56  Shannon McNerney, Fr       26:39    8:36
   75  Emma Lear, Fr              27:41    8:56
Total Time = 1:56:57     Total Places = 63

3. Heritage (Leesburg)
    6  Malia Sample, Fr           22:18    7:11
    8  Neal Fleming, Fr           22:24    7:13
   11  Audrey Corbet, Fr          23:08    7:28
   27  Madison Wright, Fr         25:19    8:10
   35  Hanna Custard, So          25:57    8:22
   36  Natalie Smith, Fr          25:58    8:22
   39  Brooke Johnson, So         26:07    8:25
Total Time = 1:59:06     Total Places = 87

4*. Loudoun County
    5  Natalie Villaflor, Fr      22:15    7:10
   23  Shea McHenry, So           24:46    7:59
   26  Cady Rombach, Fr           25:17    8:09
   38  Danning Bisaga, Fr         26:03    8:24
   40  Alex Voketaitis, Fr        26:10    8:26
   45  Reid Auchterlonie, So      26:17    8:28
   59  Sara Bechtold, Fr          26:48    8:39
Total Time = 2:04:31     Total Places = 132

5*. Freedom (South Riding
   15  Emily Lichtenberg, Fr      23:35    7:36
   18  Rachel Osborne, So         24:13    7:48
   25  Cara Curtin, So            24:58    8:03
   30  Hannah Capestany, So       25:32    8:14
   44  Sabrina Roney, So          26:16    8:28
   46  Serena Thapa, So           26:18    8:29
   84  Maryam Azeem, So           28:43    9:16
Total Time = 2:04:34     Total Places = 132

6. Woodgrove
    4  Emma-Jane Kimmett, Fr      22:09    7:08
   33  Brooke Rittner, Fr         25:46    8:19
   34  Bailey Brooks, Fr          25:50    8:20
   55  Megan Eiynck, So           26:39    8:36
   60  Lulu Lynham, Fr            26:55    8:41
   79  Darya Eftekhar-Houri, Fr   28:27    9:11
   80  Kasey Fairbanks, So        28:32    9:12
Total Time = 2:07:19     Total Places = 186

7. Sherando
    2  Paige Conner, Fr           21:20    6:53
   19  Gillian Liedke, So         24:14    7:49
   62  Sarah Lauer, Jr            27:04    8:44
   74  Katie Kenney, Fr           27:39    8:55
   92  Haley Smoot, Fr            31:39   10:13
Total Time = 2:11:56     Total Places = 249

8. Tuscarora   (Va)
   32  Lea Paragas, So            25:37    8:16
   41  Madelaina Matz, So         26:10    8:26
   51  Molly Hackley, So          26:27    8:32
   57  Avery Welz, So             26:42    8:37
   71  Samantha Strykul, So       27:33    8:53
   72  Anissa Boissiere, So       27:33    8:53
   81  Clarissa McGill, Fr        28:33    9:12
Total Time = 2:12:29     Total Places = 252

9. Potomac Falls
   29  Sidney Wollmuth, Fr        25:21    8:11
   50  Krista Moreau, So          26:25    8:31
   52  Rose Lukwago, So           26:28    8:32
   58  Hannah Miller, So          26:47    8:38
   64  Abigail Laurenson, So      27:09    8:45
   65  Brooke Walker, So          27:10    8:46
   76  Hannah Swarm, Fr           28:03    9:03
Total Time = 2:12:10     Total Places = 253

10. Broad Run
   28  Rachael DiPrinzio, So      25:19    8:10
   43  Sydney Verhine, So         26:14    8:27
   54  Haley Luft, Fr             26:31    8:33
   63  Lindsay Neff, Fr           27:08    8:45
   67  Raquel Pine, Fr            27:14    8:47
   68  Sarah Ferguson, So         27:16    8:48
   78  Maria Ditommaso, So        28:16    9:07
Total Time = 2:12:26     Total Places = 255

11. Midlothian
   22  Ally Gleason, So           24:42    7:58
   53  Haley Hopkins, Fr          26:29    8:32
   66  Mackenzie Jenkins, Fr      27:10    8:46
   69  Bailey Carpenter, Fr       27:27    8:51
   70  Samantha Brishke, Fr       27:27    8:51
Total Time = 2:13:15     Total Places = 280

12. Mountain View
   16  Alysha Thomas, So          23:56    7:43
   49  Katherine May, So          26:24    8:31
   61  Madison Hukka, So          26:59    8:42
   77  Katie Debernard, So        28:13    9:06
   89  Kristin Hanson, So         30:46    9:55
   90  Emily Brutski, So          30:55    9:58
   98  Lexi Dahlke, So            33:35   10:50
Total Time = 2:16:18     Total Places = 292

13. Hortonville
   42  Abby Herndon, Fr           26:13    8:27
   47  Claire Slocum, Fr          26:19    8:29
   48  Ellie Ramsay, Fr           26:21    8:30
   83  Brooke Pernsteine, So      28:41    9:15
   86  Kaylee Sorrells, Fr        29:06    9:23
Total Time = 2:16:40     Total Places = 306

14. Potomac Senior
   12  Jillian Pashneh-Tala, So   23:27    7:34
   93  Savannah Teutsch, Fr       32:01   10:20
   94  Arline Gomez, So           33:04   10:40
  102  Crystal Yurenti, Fr        39:54   12:52
  104  Mackenzie Miller, Fr       42:18   13:39
Total Time = 2:50:44     Total Places = 405

15. Walt Whitman
   37  Emma Liles, So             25:58    8:23
   85  Oliva Doran, So            28:54    9:19
   87  Pia Tanhueco, Fr           29:27    9:30
   95  Simi Gold, Fr              33:15   10:43
  105  Ayanna Millett, Fr         42:25   13:41
Total Time = 2:39:59     Total Places = 409

16. The Potomac School
   73  Evie Hoffman, Fr           27:38    8:55
   91  Jessica Selig, Jr          31:22   10:07
   97  Helen Malley, So           33:31   10:49
  100  Alison Sadler, Fr          39:03   12:36
  101  Parker Gioia, Fr           39:05   12:36
Total Time = 2:50:39     Total Places = 462

17. Washington Latin Publ
   82  Lucie Warga, Jr            28:38    9:14
   88  Annelise Claire, Fr        29:42    9:35
   96  Samantha Anderson, So      33:26   10:47
   99  Serena Jones, So           36:52   11:53
  103  Carmaya Humble, So         41:20   13:20
  106  Rachel Foxworth, So        47:56   15:27
Total Time = 2:49:58     Total Places = 468
        TEAM                                  1M        CLOCK
 PLACE SCORE           FINISHER             TIME         TIME      PACE        TEAM

Top
    1     1  Kira Buttrey, Fr                6:12    20:49    6:43  Oakton               
    2     2  Paige Conner, Fr                6:15    21:20    6:53  Sherando             
    3        Audrey Androus, Fr              6:31    21:20    6:53  St. Stephen's & St. A 
    4     3  Madilyn Abbe, Fr                6:51    22:00    7:06  Loudoun Valley       
    5     4  Emma-Jane Kimmett, Fr           6:41    22:09    7:08  Woodgrove            
    6     5  Natalie Villaflor, Fr           6:42    22:15    7:10  Loudoun County       
    7     6  Malia Sample, Fr                6:34    22:18    7:11  Heritage (Leesburg)  
    8     7  Joanna Moffitt, Fr              6:55    22:21    7:13  Oakton               
    9     8  Neal Fleming, Fr                6:38    22:24    7:13  Heritage (Leesburg)  
   10     9  Natalie Morris, Fr              6:54    22:37    7:18  Loudoun Valley       
   11    10  Mandy Odom, Fr                  6:51    22:46    7:21  Oakton               
   12        Elizabeth Nefferdorf, Fr        6:45    22:54    7:23  Kettle Run           
   13    11  Audrey Corbet, Fr               6:49    23:08    7:28  Heritage (Leesburg)  
   14        Riley McDonald, Fr              7:05    23:14    7:30  North Stafford       
   15    12  Jillian Pashneh-Tala, So        7:04    23:27    7:34  Potomac Senior       
   16    13  Julia McNamara, Fr              7:05    23:34    7:36  Loudoun Valley       
   17    14  Gabby Katz, Fr                  6:57    23:34    7:36  Oakton               
   18    15  Emily Lichtenberg, Fr           7:01    23:35    7:36  Freedom (South Riding 
   19    16  Alysha Thomas, So               6:43    23:56    7:43  Mountain View        
   20    17  Jasmine Lu, Jr                  7:02    24:08    7:47  Loudoun Valley       
   21    18  Rachel Osborne, So              7:01    24:13    7:48  Freedom (South Riding 
   22    19  Gillian Liedke, So              7:08    24:14    7:49  Sherando             
   23    20  Erin McTaggart, Fr              6:55    24:21    7:51  Oakton               
   24    21  Madison Stiles, Fr              7:11    24:38    7:57  Loudoun Valley       
   25        Adia Diaz, Fr                   7:19    24:40    7:57  Kettle Run           
   26    22  Ally Gleason, So                7:12    24:42    7:58  Midlothian           
   27    23  Shea McHenry, So                7:24    24:46    7:59  Loudoun County       
   28    24  Angie Cherikos, So              7:18    24:52    8:01  Oakton               
   29    25  Cara Curtin, So                 7:17    24:58    8:03  Freedom (South Riding 
   30        Iona Molland, Fr                7:07    25:13    8:08  Rock Ridge           
   31    26  Cady Rombach, Fr                7:26    25:17    8:09  Loudoun County       
   32    27  Madison Wright, Fr              6:50    25:19    8:10  Heritage (Leesburg)  
   33    28  Rachael DiPrinzio, So           7:54    25:19    8:10  Broad Run            
   34    29  Sidney Wollmuth, Fr             7:27    25:21    8:11  Potomac Falls        
   35    30  Hannah Capestany, So            7:18    25:32    8:14  Freedom (South Riding 
   36    31  Shelby Reid, Fr                 7:20    25:34    8:15  Oakton               
   37    32  Lea Paragas, So                 7:14    25:37    8:16  Tuscarora   (Va)     
   38        Ginny Brough, Fr                7:37    25:43    8:18  Bishop O'Connell     
   39    33  Brooke Rittner, Fr              7:08    25:46    8:19  Woodgrove            
   40    34  Bailey Brooks, Fr               7:11    25:50    8:20  Woodgrove            
   41        Kristin Delclos, Fr             7:19    25:56    8:22  Kettle Run           
   42    35  Hanna Custard, So               7:30    25:57    8:22  Heritage (Leesburg)  
   43    36  Natalie Smith, Fr               7:33    25:58    8:22  Heritage (Leesburg)  
   44    37  Emma Liles, So                  6:52    25:58    8:23  Walt Whitman         
   45    38  Danning Bisaga, Fr              8:02    26:03    8:24  Loudoun County       
   46        Rachel Green, Fr                7:20    26:06    8:25  Oakton               
   47    39  Brooke Johnson, So              7:45    26:07    8:25  Heritage (Leesburg)  
   48    40  Alex Voketaitis, Fr             7:19    26:10    8:26  Loudoun County       
   49    41  Madelaina Matz, So              7:30    26:10    8:26  Tuscarora   (Va)     
   50    42  Abby Herndon, Fr                7:58    26:13    8:27  Hortonville          
   51    43  Sydney Verhine, So              8:03    26:14    8:27  Broad Run            
   52    44  Sabrina Roney, So               7:40    26:16    8:28  Freedom (South Riding 
   53    45  Reid Auchterlonie, So           7:50    26:17    8:28  Loudoun County       
   54    46  Serena Thapa, So                7:24    26:18    8:29  Freedom (South Riding 
   55        Kaitlyn Kutz, Fr                7:22    26:18    8:29  Dominion             
   56    47  Claire Slocum, Fr               7:58    26:19    8:29  Hortonville          
   57    48  Ellie Ramsay, Fr                7:58    26:21    8:30  Hortonville          
   58    49  Katherine May, So               7:43    26:24    8:31  Mountain View        
   59    50  Krista Moreau, So               7:42    26:25    8:31  Potomac Falls        
   60    51  Molly Hackley, So               7:30    26:27    8:32  Tuscarora   (Va)     
   61    52  Rose Lukwago, So                7:58    26:28    8:32  Potomac Falls        
   62    53  Haley Hopkins, Fr               7:19    26:29    8:32  Midlothian           
   63    54  Haley Luft, Fr                  8:01    26:31    8:33  Broad Run            
   64        Elizabeth Audtrish, So          7:28    26:37    8:35  Oakton               
   65    55  Megan Eiynck, So                7:18    26:39    8:36  Woodgrove            
   66    56  Shannon McNerney, Fr            7:53    26:39    8:36  Loudoun Valley       
   67    57  Avery Welz, So                  7:43    26:42    8:37  Tuscarora   (Va)     
   68    58  Hannah Miller, So               7:28    26:47    8:38  Potomac Falls        
   69    59  Sara Bechtold, Fr               7:38    26:48    8:39  Loudoun County       
   70        Hannah Pin, Fr                  7:59    26:51    8:39  Bishop O'Connell     
   71    60  Lulu Lynham, Fr                 7:36    26:55    8:41  Woodgrove            
   72        Hannah Lee, Fr                  7:52    26:58    8:42  Loudoun County       
   73    61  Madison Hukka, So               7:44    26:59    8:42  Mountain View        
   74    62  Sarah Lauer, Jr                 7:55    27:04    8:44  Sherando             
   75        Emily Batt, So                  7:50    27:04    8:44  North Stafford       
   76    63  Lindsay Neff, Fr                8:10    27:08    8:45  Broad Run            
   77    64  Abigail Laurenson, So           7:47    27:09    8:45  Potomac Falls        
   78    65  Brooke Walker, So               7:29    27:10    8:46  Potomac Falls        
   79    66  Mackenzie Jenkins, Fr           7:20    27:10    8:46  Midlothian           
   80    67  Raquel Pine, Fr                 8:10    27:14    8:47  Broad Run            
   81    68  Sarah Ferguson, So              8:07    27:16    8:48  Broad Run            
   82    69  Bailey Carpenter, Fr            7:27    27:27    8:51  Midlothian           
   83    70  Samantha Brishke, Fr            7:06    27:27    8:51  Midlothian           
   84        Alina Hackney, Fr               7:41    27:29    8:52  James Wood           
   85        Faith Ferrulli, So              7:39    27:30    8:52  James Wood           
   86    71  Samantha Strykul, So            7:59    27:33    8:53  Tuscarora   (Va)     
   87    72  Anissa Boissiere, So            7:40    27:33    8:53  Tuscarora   (Va)     
   88        Caitlin Bowman, Fr              7:49    27:35    8:54  Heritage (Leesburg)  
   89    73  Evie Hoffman, Fr                8:04    27:38    8:55  The Potomac School   
   90    74  Katie Kenney, Fr                8:17    27:39    8:55  Sherando             
   91    75  Emma Lear, Fr                   7:52    27:41    8:56  Loudoun Valley       
   92        Lauren Lafollette, Fr           7:19    27:49    8:58  Loudoun Valley       
   93        Angela Mecca, Fr                7:40    27:56    9:00  Oakton               
   94    76  Hannah Swarm, Fr                7:58    28:03    9:03  Potomac Falls        
   95        Lauren Mason, Fr                7:59    28:09    9:05  Rock Ridge           
   96        Heather Feconda, Fr             7:36    28:13    9:06  Loudoun Valley       
   97    77  Katie Debernard, So             8:17    28:13    9:06  Mountain View        
   98        Rachel Buxton, So               7:58    28:15    9:07  Potomac Falls        
   99    78  Maria Ditommaso, So             8:07    28:16    9:07  Broad Run            
  100    79  Darya Eftekhar-Houri, Fr        7:50    28:27    9:11  Woodgrove            
  101        Jessica Stevenson, Fr           8:07    28:31    9:12  Broad Run            
  102    80  Kasey Fairbanks, So             7:57    28:32    9:12  Woodgrove            
  103    81  Clarissa McGill, Fr             7:59    28:33    9:12  Tuscarora   (Va)     
  104    82  Lucie Warga, Jr                 8:27    28:38    9:14  Washington Latin Publ 
  105        Claire Smith, So                8:18    28:38    9:14  Tuscarora   (Va)     
  106        Katherine Miller, Fr            8:18    28:40    9:15  Rock Ridge           
  107    83  Brooke Pernsteine, So           8:39    28:41    9:15  Hortonville          
  108    84  Maryam Azeem, So                7:54    28:43    9:16  Freedom (South Riding 
  109        Genevieve Olsen, Fr             8:17    28:53    9:19  Loudoun County       
  110    85  Oliva Doran, So                 8:50    28:54    9:19  Walt Whitman         
  111    86  Kaylee Sorrells, Fr             8:08    29:06    9:23  Hortonville          
  112        Rashmi Bajaj, Fr                7:43    29:08    9:24  Potomac Falls        
  113        Sophia Walker, Fr               7:56    29:08    9:24  James Wood           
  114        Katie Lynham, So                8:17    29:17    9:27  Woodgrove            
  115    87  Pia Tanhueco, Fr                7:53    29:27    9:30  Walt Whitman         
  116        Chiara Mosher, So               8:24    29:29    9:30  Millbrook            
  117    88  Annelise Claire, Fr             8:58    29:42    9:35  Washington Latin Publ 
  118        Elizabeth Forcade, So           8:18    29:45    9:36  Tuscarora   (Va)     
  119        Nicole Hu, Fr                   7:47    29:54    9:39  Rock Ridge           
  120    89  Kristin Hanson, So              7:58    30:46    9:55  Mountain View        
  121    90  Emily Brutski, So               7:53    30:55    9:58  Mountain View        
  122    91  Jessica Selig, Jr               8:04    31:22   10:07  The Potomac School   
  123        Eilis Gallagher, Fr             8:45    31:35   10:11  Broad Run            
  124    92  Haley Smoot, Fr                 8:47    31:39   10:13  Sherando             
  125        Alison McLure, Fr               8:23    31:41   10:13  Our Lady of Good Coun 
  126        Sierra Gibson, Fr               9:11    31:50   10:16  Chancellor           
  127    93  Savannah Teutsch, Fr            9:02    32:01   10:20  Potomac Senior       
  128    94  Arline Gomez, So                9:19    33:04   10:40  Potomac Senior       
  129    95  Simi Gold, Fr                   8:50    33:15   10:43  Walt Whitman         
  130    96  Samantha Anderson, So           9:43    33:26   10:47  Washington Latin Publ 
  131        Katerina Silis, So              8:36    33:30   10:48  St. Stephen's & St. A 
  132    97  Helen Malley, So                8:50    33:31   10:49  The Potomac School   
  133    98  Lexi Dahlke, So                 9:13    33:35   10:50  Mountain View        
  134    99  Serena Jones, So                9:25    36:52   11:53  Washington Latin Publ 
  135        Marissa Simons, So              9:42    37:37   12:08  Mountain View        
  136   100  Alison Sadler, Fr              10:05    39:03   12:36  The Potomac School   
  137   101  Parker Gioia, Fr               10:05    39:05   12:36  The Potomac School   
  138   102  Crystal Yurenti, Fr                     39:54   12:52  Potomac Senior       
  139   103  Carmaya Humble, So                      41:20   13:20  Washington Latin Publ 
  140   104  Mackenzie Miller, Fr           11:36    42:18   13:39  Potomac Senior       
  141   105  Ayanna Millett, Fr             12:00    42:25   13:41  Walt Whitman         
  142   106  Rachel Foxworth, So            12:53    47:56   15:27  Washington Latin Publ 
81 finishers among Women Under 2
57 finishers among Women 2 - 2
4 finishers among Women 3 - 3
0 male finishers
142 female finishers
142 total finishers


 

GREAT MEADOWS -- JV FR-SO 5K
THE PLAINS, VA
Sep. 6, 2014

SUNNY & HOT
Results by runhigh.com


BOYS

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Loudoun Valley           33    1    2    3    9   18   32   45    19:25    1:46
  2 Tuscarora   (Va)         79    7   11   14   20   27   44   72    20:26    1:32
  3 Mountain View           136    6   13   30   37   50   62   73    20:50    2:06
  4 Heritage (Leesburg)     167   16   17   21   56   57   70   85    21:03    1:33
  5 Millbrook               178   19   34   38   41   46   69  116    21:20    0:46
  6 North Stafford          183    8   10   51   55   59   80  111    21:01    2:06
  7 Freedom (South Riding   276   22   26   47   79  102  110  129    21:48    1:59
  8 Midlothian              279   23   24   36   95  101  114  119    21:46    1:55
  9 Sherando                301   33   52   61   77   78  112         21:57    1:07
 10 Potomac Falls           306   31   58   66   67   84   88   90    21:57    1:17
 11 Woodgrove               325    4   48   86   91   96   98  105    21:45    3:19
 12 Urbana                  338   43   49   71   83   92  131  140    22:06    1:06
 13 Loudoun County          373   28   68   74   99  104  107  122    22:17    1:49
 14 Linganore               378   29   39   87  100  123              22:22    2:37
 15 Our Lady of Good Coun   401   42   54   64  115  126              22:31    2:25
 16 Lee-Davis               406    5   15   81  148  157              23:28    9:12
 17 Oakton                  431   60   63   82  109  117  133  142    22:38    1:30
 18 Broad Run               472   35   94   97  121  125  138  149    22:53    2:32
 19 Dominion                478   53   89   93  113  130  132  147    22:53    2:23
 20 Washington Latin Publ   507   25   40  135  151  156              24:30    7:34
 21 The Potomac School      526   65   75  106  136  144  145  146    23:31    3:33
 22 Walt Whitman            578   76  108  127  128  139  143  150    23:42    2:36
 23 Rock Ridge              593   12  134  141  152  154  155         24:58    7:59
 24 St. Stephen's & St. A   658  103  118  120  158  159              25:37    6:06
 25 Madison County          735  124  137  153  160  161              28:15   11:01

Dual Meet Scores

Loudoun Valley         24 wins
Tuscarora   (Va)       23 wins
Mountain View          22 wins
Heritage (Leesburg)    20 wins
North Stafford         20 wins
Millbrook              20 wins
Freedom (South Riding  17 wins
Potomac Falls          16 wins
Sherando               16 wins
Midlothian             16 wins
Urbana                 14 wins
Woodgrove              14 wins
Loudoun County         12 wins
Our Lady of Good Coun  10 wins
Linganore              10 wins
Oakton                 9 wins
Dominion               8 wins
Broad Run              7 wins
The Potomac School     6 wins
Walt Whitman           5 wins
Lee-Davis              5 wins
Rock Ridge             3 wins
Washington Latin Publ  2 wins
St. Stephen's & St. A  1 wins
Madison County         0 wins
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME     PACE


1. Loudoun Valley
    1  Chase Dawson, Fr           18:45    6:03
    2  Peter Morris, Fr           18:51    6:05
    3  Noah Hunter, So            19:09    6:10
    9  Colton Bogucki, Fr         19:48    6:23
   18  Zach Stevenson, Fr         20:31    6:37
   32  Adam Broshkevitch, Fr      21:16    6:52
   45  Adam Conklin, Fr           21:33    6:57
Total Time = 1:37:04     Total Places = 33

2. Tuscarora   (Va)
    7  Evin Tunador, Fr           19:40    6:21
   11  Benjamin Chapin, So        20:11    6:31
   14  Tucker Stuntz, So          20:13    6:31
   20  Bryce McAlpine, So         20:53    6:44
   27  Justin Logan, Fr           21:11    6:50
   44  Levi Banos, So             21:30    6:56
   72  Noah Gross, So             22:16    7:11
Total Time = 1:42:08     Total Places = 79

3. Mountain View
    6  Henrik Anderson, Fr        19:37    6:20
   13  Blake Barnhill, So         20:12    6:31
   30  Nolan Biddle, Fr           21:12    6:50
   37  Jared Yi, Fr               21:23    6:54
   50  Tyler West, Fr             21:43    7:00
   62  Michael Klocek, So         22:01    7:06
   73  Zachary Mumma, Fr          22:17    7:11
Total Time = 1:44:07     Total Places = 136

4. Heritage (Leesburg)
   16  Tanner Vincent, Fr         20:17    6:32
   17  Alexander Merriman, Fr     20:24    6:35
   21  Ryan D'Onofrio, Fr         20:55    6:45
   56  Matthew Pulella, Fr        21:49    7:02
   57  Aidan O'Neil, Fr           21:49    7:02
   70  Justin Wilson, So          22:13    7:10
   85  Nick Trusty, Fr            22:30    7:15
Total Time = 1:45:14     Total Places = 167

5. Millbrook
   19  Kyle Keenan, So            20:49    6:43
   34  Nicholas Henry, So         21:20    6:53
   38  Andrew Smith, So           21:25    6:54
   41  Gabriel Espinoza, So       21:28    6:55
   46  Zeth Beazer, So            21:34    6:57
   69  David Blackstone, Fr       22:09    7:09
  116  Evan Schwartzmiller, Fr    23:27    7:34
Total Time = 1:46:36     Total Places = 178

6. North Stafford
    8  Thomas Newton, So          19:48    6:23
   10  Mason Burba, 9             19:49    6:23
   51  Steven Garcia, So          21:44    7:01
   55  Andrew Baucum, Fr          21:48    7:02
   59  Joshua Lavrinovich, Fr     21:53    7:03
   80  Daniel Wade, Fr            22:25    7:14
  111  Jonathan Wells, Fr         23:16    7:30
Total Time = 1:45:02     Total Places = 183

7. Freedom (South Riding
   22  Vladislav McAndrew, Fr     20:55    6:45
   26  Jayson Call, Fr            21:08    6:49
   47  Brenden Eastman, So        21:37    6:58
   79  Sukhdeep Singh, So         22:25    7:14
  102  Eamonn O'Toole, Fr         22:53    7:23
  110  Avan Bala, Fr              23:16    7:30
  129  Ryan Bonner, So            24:06    7:46
Total Time = 1:48:58     Total Places = 276

8. Midlothian
   23  Max Turkaly, Fr            20:58    6:46
   24  Clay Robb, Fr              20:58    6:46
   36  Brad Walker, So            21:22    6:54
   95  Gregg Cottrell, So         22:39    7:18
  101  Palmer Ward, Fr            22:52    7:22
  114  Riley Townsend, Fr         23:21    7:32
  119  Wyatt Schepker, So         23:36    7:37
Total Time = 1:48:49     Total Places = 279

9. Sherando
   33  Luke Shanholtz, So         21:16    6:52
   52  Jonathan VanAlsburg, Fr    21:45    7:01
   61  Jacob Lewis, So            22:00    7:06
   77  Austen Hess, So            22:21    7:12
   78  John Kagey, Jr             22:23    7:13
  112  Billy Brown, Fr            23:19    7:31
Total Time = 1:49:45     Total Places = 301

10. Potomac Falls
   31  Chad Bessette, Jr          21:12    6:50
   58  Max Jensen, Fr             21:51    7:03
   66  Ulysses Chaslus, Fr        22:04    7:07
   67  Matthew Tran, So           22:07    7:08
   84  Liam Goetz, Fr             22:29    7:15
   88  Christos Chen, Fr          22:31    7:16
   90  Austin Harber, So          22:33    7:16
Total Time = 1:49:43     Total Places = 306

11. Woodgrove
    4  William Fincher, Fr        19:21    6:14
   48  Frank Ricker, Fr           21:37    6:58
   86  Dylan Cassidy, Fr          22:30    7:15
   91  Collin Warner, Fr          22:34    7:17
   96  Josh Wiles, Fr             22:40    7:19
   98  Matthew Renner, Fr         22:47    7:21
  105  Jacob Bailey, Fr           23:00    7:25
Total Time = 1:48:42     Total Places = 325

12. Urbana
   43  Adam Martin, So            21:29    6:56
   49  Ethan Salcedo, So          21:39    6:59
   71  John Doughtery, Fr         22:14    7:10
   83  Greg Gerber, Fr            22:29    7:15
   92  Eric Musa, So              22:35    7:17
  131  Braden Smolko, Fr          24:12    7:48
  140  Devak Murali, Fr           24:58    8:03
Total Time = 1:50:26     Total Places = 338

13. Loudoun County
   28  Troy Cambetes, So          21:11    6:50
   68  Travis McMillan, Fr        22:07    7:08
   74  Kyle Anderson, Fr          22:18    7:11
   99  Jared Williams, Fr         22:47    7:21
  104  Siraj Ahmed, Fr            23:00    7:25
  107  Ben Solis, So              23:05    7:27
  122  Michael Perry, Fr          23:45    7:39
Total Time = 1:51:23     Total Places = 373

14. Linganore
   29  Kyle Browne, So            21:12    6:50
   39  Alex Trevino, Fr           21:25    6:54
   87  Jeremy Carter, Fr          22:31    7:16
  100  Connor Starkey, Fr         22:49    7:22
  123  Alex Konkel, Jr            23:49    7:41
Total Time = 1:51:46     Total Places = 378

15. Our Lady of Good Coun
   42  Max Redman, So             21:29    6:56
   54  Nick Kokotakis, So         21:46    7:01
   64  Ben Anders, So             22:04    7:07
  115  Matt Butler, Fr            23:22    7:32
  126  James Farrell, Fr          23:53    7:42
Total Time = 1:52:34     Total Places = 401

16. Lee-Davis
    5  Lane Johnson, Fr           19:31    6:18
   15  Brandon Parknow, Fr        20:15    6:32
   81  Zachary Altizer, So        22:26    7:14
  148  Patrick Sutphin, Fr        26:24    8:31
  157  Brandon Brooks, So         28:43    9:16
Total Time = 1:57:19     Total Places = 406

17. Oakton
   60  Ryan Smith, Fr             21:59    7:05
   63  Owen McCarty, Fr           22:02    7:06
   82  Tommy Craig, Fr            22:27    7:14
  109  Quintin Harter, Fr         23:11    7:29
  117  Nicholas Kriz, Fr          23:29    7:34
  133  Rodrigo Hurtado, Fr        24:16    7:50
  142  Nam Ton, Fr                24:58    8:03
Total Time = 1:53:08     Total Places = 431

18. Broad Run
   35  Joshua Garrett, So         21:21    6:53
   94  Garrett Laxson, So         22:37    7:18
   97  Heath Yancey, Fr           22:46    7:20
  121  Michael Lynch, So          23:44    7:39
  125  Evan Mitchell, Fr          23:53    7:42
  138  Tanner Browning, Fr        24:55    8:02
  149  Emmanuel Garzo, So         26:53    8:40
Total Time = 1:54:21     Total Places = 472

19. Dominion
   53  Chris Mills, So            21:45    7:01
   89  Daniel VanBelleghem, So    22:32    7:16
   93  Stephen Heard, Fr          22:37    7:18
  113  Cory Kim, So               23:19    7:31
  130  Nikhil Raheja, Fr          24:08    7:47
  132  Noah Biegler, Fr           24:14    7:49
  147  Culley Hess, So            26:03    8:24
Total Time = 1:54:21     Total Places = 478

20. Washington Latin Publ
   25  Theo Shoag, So             20:59    6:46
   40  Alex Crute, So             21:27    6:55
  135  Benjamin Roodman, So       24:27    7:53
  151  Joshua Wirth, So           27:02    8:43
  156  Elliot Cline, So           28:33    9:12
Total Time = 2:02:28     Total Places = 507

21. The Potomac School
   65  Max Morehouse, Fr          22:04    7:07
   75  Nick McKalip, Fr           22:18    7:11
  106  Alan Vo, Fr                23:00    7:25
  136  Robin Bradley, Jr          24:36    7:56
  144  Josh Fraser, So            25:36    8:15
  145  Eric Schertler, So         25:52    8:21
  146  Hans Wydler, So            25:58    8:22
Total Time = 1:57:34     Total Places = 526

22. Walt Whitman
   76  Ben Caudron, Fr            22:20    7:12
  108  Adi Pillai, Fr             23:09    7:28
  127  Mark Oussoren, Fr          23:57    7:43
  128  Tobias Matus-Bond, So      24:05    7:46
  139  Reed Fedowitz, So          24:56    8:02
  143  Thomas Krush, Fr           25:00    8:04
  150  Theo Akpinar, Fr           26:57    8:42
Total Time = 1:58:27     Total Places = 578

23. Rock Ridge
   12  Daniel Umana, 8            20:12    6:31
  134  Jackson Campolattaro, Fr   24:21    7:51
  141  Daniel Pavlik, Fr          24:58    8:03
  152  Santosh Krishnan, Fr       27:06    8:44
  154  Anthony Leiva, Fr          28:11    9:05
  155  Thomas Simmons, Fr         28:16    9:07
Total Time = 2:04:48     Total Places = 593

24. St. Stephen's & St. A
  103  Nathan Pugh, So            22:54    7:23
  118  Jason Carroll, So          23:30    7:35
  120  Dustin Riles, So           23:42    7:39
  158  Hollis Bluestein, Fr       28:58    9:21
  159  Jacob Williams, So         29:00    9:21
Total Time = 2:08:04     Total Places = 658

25. Madison County
  124  Jonathan Perry, Fr         23:53    7:42
  137  Matt Dixon, Fr             24:48    8:00
  153  Jared Ross, So             27:58    9:01
  160  Will Gray, Fr              29:41    9:34
  161  Nico Barton, So            34:53   11:15
Total Time = 2:21:13     Total Places = 735
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME     PACE        TEAM         

Top
    1     1  Chase Dawson, Fr           18:45    6:03  Loudoun Valley       
    2     2  Peter Morris, Fr           18:51    6:05  Loudoun Valley       
    3     3  Noah Hunter, So            19:09    6:10  Loudoun Valley       
    4        Drew Goodwyn, So           19:13    6:12  Briar Woods          
    5     4  William Fincher, Fr        19:21    6:14  Woodgrove            
    6        Justyn Bush, So            19:30    6:17  Kettle Run           
    7     5  Lane Johnson, Fr           19:31    6:18  Lee-Davis            
    8     6  Henrik Anderson, Fr        19:37    6:20  Mountain View        
    9     7  Evin Tunador, Fr           19:40    6:21  Tuscarora   (Va)     
   10     8  Thomas Newton, So          19:48    6:23  North Stafford       
   11     9  Colton Bogucki, Fr         19:48    6:23  Loudoun Valley       
   12    10  Mason Burba, 9             19:49    6:23  North Stafford       
   13    11  Benjamin Chapin, So        20:11    6:31  Tuscarora   (Va)     
   14    12  Daniel Umana, 8            20:12    6:31  Rock Ridge           
   15    13  Blake Barnhill, So         20:12    6:31  Mountain View        
   16    14  Tucker Stuntz, So          20:13    6:31  Tuscarora   (Va)     
   17    15  Brandon Parknow, Fr        20:15    6:32  Lee-Davis            
   18    16  Tanner Vincent, Fr         20:17    6:32  Heritage (Leesburg)  
   19    17  Alexander Merriman, Fr     20:24    6:35  Heritage (Leesburg)  
   20        Yaman Shrestha, So         20:27    6:36  Potomac Senior       
   21    18  Zach Stevenson, Fr         20:31    6:37  Loudoun Valley       
   22        Armando Lahera, Fr         20:35    6:38  Potomac Senior       
   23        Nathan Rogers, So          20:41    6:40  Briar Woods          
   24    19  Kyle Keenan, So            20:49    6:43  Millbrook            
   25    20  Bryce McAlpine, So         20:53    6:44  Tuscarora   (Va)     
   26    21  Ryan D'Onofrio, Fr         20:55    6:45  Heritage (Leesburg)  
   27    22  Vladislav McAndrew, Fr     20:55    6:45  Freedom (South Riding 
   28    23  Max Turkaly, Fr            20:58    6:46  Midlothian           
   29    24  Clay Robb, Fr              20:58    6:46  Midlothian           
   30    25  Theo Shoag, So             20:59    6:46  Washington Latin Publ 
   31        Alex Halfman, So           21:08    6:49  Hortonville          
   32    26  Jayson Call, Fr            21:08    6:49  Freedom (South Riding 
   33    27  Justin Logan, Fr           21:11    6:50  Tuscarora   (Va)     
   34    28  Troy Cambetes, So          21:11    6:50  Loudoun County       
   35    29  Kyle Browne, So            21:12    6:50  Linganore            
   36    30  Nolan Biddle, Fr           21:12    6:50  Mountain View        
   37    31  Chad Bessette, Jr          21:12    6:50  Potomac Falls        
   38        Evan Anderson, Fr          21:13    6:50  Briar Woods          
   39    32  Adam Broshkevitch, Fr      21:16    6:52  Loudoun Valley       
   40    33  Luke Shanholtz, So         21:16    6:52  Sherando             
   41        Michael Hails, So          21:19    6:52  Bishop O'Connell     
   42    34  Nicholas Henry, So         21:20    6:53  Millbrook            
   43    35  Joshua Garrett, So         21:21    6:53  Broad Run            
   44    36  Brad Walker, So            21:22    6:54  Midlothian           
   45    37  Jared Yi, Fr               21:23    6:54  Mountain View        
   46    38  Andrew Smith, So           21:25    6:54  Millbrook            
   47    39  Alex Trevino, Fr           21:25    6:54  Linganore            
   48    40  Alex Crute, So             21:27    6:55  Washington Latin Publ 
   49    41  Gabriel Espinoza, So       21:28    6:55  Millbrook            
   50    42  Max Redman, So             21:29    6:56  Our Lady of Good Coun 
   51    43  Adam Martin, So            21:29    6:56  Urbana               
   52    44  Levi Banos, So             21:30    6:56  Tuscarora   (Va)     
   53    45  Adam Conklin, Fr           21:33    6:57  Loudoun Valley       
   54    46  Zeth Beazer, So            21:34    6:57  Millbrook            
   55    47  Brenden Eastman, So        21:37    6:58  Freedom (South Riding 
   56    48  Frank Ricker, Fr           21:37    6:58  Woodgrove            
   57    49  Ethan Salcedo, So          21:39    6:59  Urbana               
   58    50  Tyler West, Fr             21:43    7:00  Mountain View        
   59    51  Steven Garcia, So          21:44    7:01  North Stafford       
   60    52  Jonathan VanAlsburg, Fr    21:45    7:01  Sherando             
   61    53  Chris Mills, So            21:45    7:01  Dominion             
   62    54  Nick Kokotakis, So         21:46    7:01  Our Lady of Good Coun 
   63    55  Andrew Baucum, Fr          21:48    7:02  North Stafford       
   64    56  Matthew Pulella, Fr        21:49    7:02  Heritage (Leesburg)  
   65    57  Aidan O'Neil, Fr           21:49    7:02  Heritage (Leesburg)  
   66        Trevor Griesbach, So       21:50    7:03  Hortonville          
   67    58  Max Jensen, Fr             21:51    7:03  Potomac Falls        
   68    59  Joshua Lavrinovich, Fr     21:53    7:03  North Stafford       
   69    60  Ryan Smith, Fr             21:59    7:05  Oakton               
   70    61  Jacob Lewis, So            22:00    7:06  Sherando             
   71    62  Michael Klocek, So         22:01    7:06  Mountain View        
   72    63  Owen McCarty, Fr           22:02    7:06  Oakton               
   73    64  Ben Anders, So             22:04    7:07  Our Lady of Good Coun 
   74    65  Max Morehouse, Fr          22:04    7:07  The Potomac School   
   75    66  Ulysses Chaslus, Fr        22:04    7:07  Potomac Falls        
   76    67  Matthew Tran, So           22:07    7:08  Potomac Falls        
   77    68  Travis McMillan, Fr        22:07    7:08  Loudoun County       
   78    69  David Blackstone, Fr       22:09    7:09  Millbrook            
   79        Joe Nicholson, Fr          22:12    7:09  Hortonville          
   80    70  Justin Wilson, So          22:13    7:10  Heritage (Leesburg)  
   81    71  John Doughtery, Fr         22:14    7:10  Urbana               
   82        Mitchell Banner, So        22:14    7:10  Osbourn              
   83    72  Noah Gross, So             22:16    7:11  Tuscarora   (Va)     
   84    73  Zachary Mumma, Fr          22:17    7:11  Mountain View        
   85        Roman Patrick, Fr          22:17    7:11  Tuscarora   (Va)     
   86    74  Kyle Anderson, Fr          22:18    7:11  Loudoun County       
   87    75  Nick McKalip, Fr           22:18    7:11  The Potomac School   
   88    76  Ben Caudron, Fr            22:20    7:12  Walt Whitman         
   89        Scotty Hill, Fr            22:20    7:12  Loudoun Valley       
   90        Jason Lang, So             22:20    7:12  Tuscarora   (Va)     
   91    77  Austen Hess, So            22:21    7:12  Sherando             
   92    78  John Kagey, Jr             22:23    7:13  Sherando             
   93    79  Sukhdeep Singh, So         22:25    7:14  Freedom (South Riding 
   94    80  Daniel Wade, Fr            22:25    7:14  North Stafford       
   95    81  Zachary Altizer, So        22:26    7:14  Lee-Davis            
   96    82  Tommy Craig, Fr            22:27    7:14  Oakton               
   97        Michael Isacco, Fr         22:28    7:15  Bishop O'Connell     
   98    83  Greg Gerber, Fr            22:29    7:15  Urbana               
   99    84  Liam Goetz, Fr             22:29    7:15  Potomac Falls        
  100    85  Nick Trusty, Fr            22:30    7:15  Heritage (Leesburg)  
  101    86  Dylan Cassidy, Fr          22:30    7:15  Woodgrove            
  102    87  Jeremy Carter, Fr          22:31    7:16  Linganore            
  103    88  Christos Chen, Fr          22:31    7:16  Potomac Falls        
  104    89  Daniel VanBelleghem, So    22:32    7:16  Dominion             
  105    90  Austin Harber, So          22:33    7:16  Potomac Falls        
  106    91  Collin Warner, Fr          22:34    7:17  Woodgrove            
  107        Sam Gustavis, Fr           22:35    7:17  Heritage (Leesburg)  
  108    92  Eric Musa, So              22:35    7:17  Urbana               
  109        Carter Redick, Fr          22:37    7:17  Tuscarora   (Va)     
  110    93  Stephen Heard, Fr          22:37    7:18  Dominion             
  111    94  Garrett Laxson, So         22:37    7:18  Broad Run            
  112    95  Gregg Cottrell, So         22:39    7:18  Midlothian           
  113    96  Josh Wiles, Fr             22:40    7:19  Woodgrove            
  114        Donovan Hinton, Fr         22:40    7:19  Potomac Senior       
  115    97  Heath Yancey, Fr           22:46    7:20  Broad Run            
  116    98  Matthew Renner, Fr         22:47    7:21  Woodgrove            
  117    99  Jared Williams, Fr         22:47    7:21  Loudoun County       
  118   100  Connor Starkey, Fr         22:49    7:22  Linganore            
  119   101  Palmer Ward, Fr            22:52    7:22  Midlothian           
  120   102  Eamonn O'Toole, Fr         22:53    7:23  Freedom (South Riding 
  121   103  Nathan Pugh, So            22:54    7:23  St. Stephen's & St. A 
  122        Andy Herwig, Fr            22:56    7:24  Loudoun Valley       
  123   104  Siraj Ahmed, Fr            23:00    7:25  Loudoun County       
  124   105  Jacob Bailey, Fr           23:00    7:25  Woodgrove            
  125   106  Alan Vo, Fr                23:00    7:25  The Potomac School   
  126   107  Ben Solis, So              23:05    7:27  Loudoun County       
  127   108  Adi Pillai, Fr             23:09    7:28  Walt Whitman         
  128   109  Quintin Harter, Fr         23:11    7:29  Oakton               
  129        Dawson Lazorchak, Fr       23:13    7:29  Tuscarora   (Va)     
  130        Tyler Nielsen, Sr          23:16    7:30  Chancellor           
  131   110  Avan Bala, Fr              23:16    7:30  Freedom (South Riding 
  132   111  Jonathan Wells, Fr         23:16    7:30  North Stafford       
  133   112  Billy Brown, Fr            23:19    7:31  Sherando             
  134   113  Cory Kim, So               23:19    7:31  Dominion             
  135   114  Riley Townsend, Fr         23:21    7:32  Midlothian           
  136   115  Matt Butler, Fr            23:22    7:32  Our Lady of Good Coun 
  137        Dominic Sullivan, Fr       23:23    7:32  Woodgrove            
  138        Juwan Perkins, Fr          23:23    7:33  Chancellor           
  139        Ethan Nechamkin, So        23:24    7:33  Mountain View        
  140        Alex Howell, Fr            23:26    7:33  North Stafford       
  141        Brady Reynolds, So         23:27    7:34  Woodgrove            
  142   116  Evan Schwartzmiller, Fr    23:27    7:34  Millbrook            
  143   117  Nicholas Kriz, Fr          23:29    7:34  Oakton               
  144   118  Jason Carroll, So          23:30    7:35  St. Stephen's & St. A 
  145   119  Wyatt Schepker, So         23:36    7:37  Midlothian           
  146        Andrew Stanfield, So       23:37    7:37  Midlothian           
  147   120  Dustin Riles, So           23:42    7:39  St. Stephen's & St. A 
  148   121  Michael Lynch, So          23:44    7:39  Broad Run            
  149   122  Michael Perry, Fr          23:45    7:39  Loudoun County       
  150        Kellam Nedwick, Fr         23:48    7:40  Midlothian           
  151   123  Alex Konkel, Jr            23:49    7:41  Linganore            
  152   124  Jonathan Perry, Fr         23:53    7:42  Madison County       
  153   125  Evan Mitchell, Fr          23:53    7:42  Broad Run            
  154   126  James Farrell, Fr          23:53    7:42  Our Lady of Good Coun 
  155        Chriss Carr, Jr            23:54    7:42  Bishop O'Connell     
  156   127  Mark Oussoren, Fr          23:57    7:43  Walt Whitman         
  157        Will Spann, So             24:03    7:45  Bishop O'Connell     
  158        James Cyphers, So          24:04    7:46  North Stafford       
  159   128  Tobias Matus-Bond, So      24:05    7:46  Walt Whitman         
  160   129  Ryan Bonner, So            24:06    7:46  Freedom (South Riding 
  161   130  Nikhil Raheja, Fr          24:08    7:47  Dominion             
  162   131  Braden Smolko, Fr          24:12    7:48  Urbana               
  163   132  Noah Biegler, Fr           24:14    7:49  Dominion             
  164   133  Rodrigo Hurtado, Fr        24:16    7:50  Oakton               
  165        Ethan Cravens, Fr          24:21    7:51  Loudoun County       
  166   134  Jackson Campolattaro, Fr   24:21    7:51  Rock Ridge           
  167   135  Benjamin Roodman, So       24:27    7:53  Washington Latin Publ 
  168        Brennan George, Fr         24:33    7:55  Freedom (South Riding 
  169   136  Robin Bradley, Jr          24:36    7:56  The Potomac School   
  170   137  Matt Dixon, Fr             24:48    8:00  Madison County       
  171        Nabdeep Shrestha, So       24:49    8:00  Freedom (South Riding 
  172        David Moore, Jr            24:50    8:01  Chancellor           
  173   138  Tanner Browning, Fr        24:55    8:02  Broad Run            
  174   139  Reed Fedowitz, So          24:56    8:02  Walt Whitman         
  175   140  Devak Murali, Fr           24:58    8:03  Urbana               
  176   141  Daniel Pavlik, Fr          24:58    8:03  Rock Ridge           
  177   142  Nam Ton, Fr                24:58    8:03  Oakton               
  178   143  Thomas Krush, Fr           25:00    8:04  Walt Whitman         
  179        Tyler Dodge, Fr            25:03    8:05  Oakton               
  180        John Bogert, Fr            25:06    8:06  Oakton               
  181        Chad Carren, Fr            25:13    8:08  Loudoun County       
  182        Tripp Johnson, Fr          25:27    8:12  Oakton               
  183        Chris Snyder, So           25:35    8:15  Loudoun County       
  184   144  Josh Fraser, So            25:36    8:15  The Potomac School   
  185        Simba Mpofu, Fr            25:37    8:16  Potomac Falls        
  186   145  Eric Schertler, So         25:52    8:21  The Potomac School   
  187   146  Hans Wydler, So            25:58    8:22  The Potomac School   
  188        Connor Johnston, Fr        26:01    8:24  Midlothian           
  189   147  Culley Hess, So            26:03    8:24  Dominion             
  190   148  Patrick Sutphin, Fr        26:24    8:31  Lee-Davis            
  191        Peter Bruton, So           26:38    8:35  Woodgrove            
  192   149  Emmanuel Garzo, So         26:53    8:40  Broad Run            
  193   150  Theo Akpinar, Fr           26:57    8:42  Walt Whitman         
  194   151  Joshua Wirth, So           27:02    8:43  Washington Latin Publ 
  195        Sean Murphy, Fr            27:06    8:44  Tuscarora   (Va)     
  196   152  Santosh Krishnan, Fr       27:06    8:44  Rock Ridge           
  197        Mark Denecke, Fr           27:31    8:52  Mountain View        
  198        Ansh Chaudhari, So         27:32    8:53  Broad Run            
  199   153  Jared Ross, So             27:58    9:01  Madison County       
  200   154  Anthony Leiva, Fr          28:11    9:05  Rock Ridge           
  201   155  Thomas Simmons, Fr         28:16    9:07  Rock Ridge           
  202        David Clifford, Fr         28:26    9:10  Chancellor           
  203   156  Elliot Cline, So           28:33    9:12  Washington Latin Publ 
  204   157  Brandon Brooks, So         28:43    9:16  Lee-Davis            
  205        Eddie Mattison, So         28:55    9:19  Potomac Senior       
  206   158  Hollis Bluestein, Fr       28:58    9:21  St. Stephen's & St. A 
  207   159  Jacob Williams, So         29:00    9:21  St. Stephen's & St. A 
  208        Ethan Passmore, Jr         29:07    9:23  Osbourn              
  209   160  Will Gray, Fr              29:41    9:34  Madison County       
  210        Brandon Joe, Fr            31:01   10:00  Walt Whitman         
  211        Michael Hepburn, So        31:33   10:10  Walt Whitman         
  212   161  Nico Barton, So            34:53   11:15  Madison County       
120 finishers among Men Under 2
82 finishers among Men 2 - 2
7 finishers among Men 3 - 3
1 finishers among Men 4 - 4
2 finishers among Men 5 & Up
212 male finishers
0 female finishers
212 total finishers
 

GREAT MEADOWS -- JV JR-SR 5K
THE PLAINS, VA
Sep. 6, 2014
SUNNY & HOT
Results by runhigh.com


GIRLS

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

 1* Bishop O'Connell         46    4    9   10   11   12   14   17    24:30    0:57
 2* Potomac Senior           46    1    2    8   16   19   60   63    24:07    3:11
  3 Heritage (Leesburg)      67    3    6   13   15   30   34         25:01    4:16
  4 St. Stephen's & St. A    76    5    7   18   20   26   43   57    25:20    2:44
  5 Potomac Falls           154   21   23   24   42   44   50   51    26:59    2:46
  6 Walt Whitman            160   22   27   31   39   41   45   52    27:24    2:26
  7 Tuscarora   (Va)        188   25   32   38   40   53   56   61    28:06    3:27
  8 Loudoun County          213   33   35   36   54   55              28:51    2:31
  9 Broad Run               219   29   37   46   49   58              29:00    3:57
 10 The Potomac School      244   28   47   48   59   62              30:32    7:36

Dual Meet Scores

Bishop O'Connell       9 wins
Potomac Senior         8 wins
Heritage (Leesburg)    7 wins
St. Stephen's & St. A  6 wins
Potomac Falls          5 wins
Walt Whitman           4 wins
Tuscarora   (Va)       3 wins
Loudoun County         2 wins
Broad Run              1 wins
The Potomac School     0 wins
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME     PACE


1*. Bishop O'Connell
    4  Ria Duffy, Sr              23:49    7:41
    9  Madeline Arendt, Jr        24:28    7:53
   10  Alex Simonson, Jr          24:40    7:57
   11  Amanda Mescaros, Sr        24:45    7:59
   12  Catherine Adams, Sr        24:45    7:59
   14  Anna Flach, Sr             25:05    8:05
   17  Mary Husk, Sr              25:37    8:16
Total Time = 2:02:27     Total Places = 46

2*. Potomac Senior
    1  Kennedy Hall, Jr           22:30    7:15
    2  Kayla Shifflett, Jr        22:30    7:15
    8  Caitlin Miller, Sr         24:19    7:50
   16  Alexandra Oatman, Sr       25:32    8:14
   19  Catherine Phan, Sr         25:41    8:17
   60  Ecaterina Patzas, Jr       32:44   10:33
   63  Luisa Hansen, Jr           36:03   11:37
Total Time = 2:00:32     Total Places = 46

3. Heritage (Leesburg)
    3  Ally Cabrey, Sr            23:17    7:31
    6  Caris Geissler, Sr         24:11    7:48
   13  Amber Lai, Sr              24:47    7:59
   15  Zoe Foxhall, Sr            25:17    8:09
   30  Kelsea Champ, Jr           27:33    8:53
   34  Anna Gustavus, Jr          27:53    9:00
Total Time = 2:05:05     Total Places = 67

4. St. Stephen's & St. A
    5  Madison Garrett, Jr        24:08    7:47
    7  Mattern Burnett, Jr        24:16    7:49
   18  Maggie Cady, Sr            25:39    8:16
   20  Sylvie Howton, Sr          25:45    8:18
   26  Falen Mehari, Sr           26:52    8:40
   43  Riley Flynn, Sr            28:28    9:11
   57  Betty Kuflom, Sr           30:55    9:58
Total Time = 2:06:40     Total Places = 76

5. Potomac Falls
   21  Elizabeth Clemm, Sr        25:46    8:18
   23  Sarah Adam, Sr             26:06    8:25
   24  Catie Williams, Sr         26:11    8:27
   42  Alexandra Gonzalez, Jr     28:18    9:08
   44  Hannah Brown, Jr           28:31    9:12
   50  Heather Pride, Jr          29:23    9:28
   51  Bailey Turnicky, Jr        29:41    9:34
Total Time = 2:14:52     Total Places = 154

6. Walt Whitman
   22  Catherine Waye, Sr         25:52    8:21
   27  Emily MacDonald, Jr        27:10    8:46
   31  Allison Groux, Jr          27:35    8:54
   39  Charlotte Smith, Jr        28:06    9:04
   41  Alyson Golub, Sr           28:17    9:07
   45  Madison Gestiehr, Jr       28:52    9:19
   52  Kate Wilson, Jr            29:44    9:35
Total Time = 2:17:00     Total Places = 160

7. Tuscarora   (Va)
   25  Delaney Sue Casten, Jr     26:36    8:35
   32  Rachel Grizzle, Jr         27:39    8:55
   38  Brooklyn Smith, Jr         28:02    9:02
   40  Madeline Jarvie, Jr        28:10    9:05
   53  Mary Jane Todd, Jr         30:02    9:41
   56  Elizabeth Hartmann, Jr     30:29    9:50
   61  Skylar Ambuhl, Jr          33:05   10:40
Total Time = 2:20:29     Total Places = 188

8. Loudoun County
   33  Laurel Morton, Sr          27:49    8:58
   35  Maddi Peyton, Jr           27:55    9:00
   36  Maggie Paul, Jr            27:59    9:02
   54  Marina Suarez, Jr          30:11    9:44
   55  Claire Kauffman, Jr        30:19    9:47
Total Time = 2:24:13     Total Places = 213

9. Broad Run
   29  Alisa Malychev, Jr         27:24    8:50
   37  Morgan Medeiros, Sr        28:01    9:02
   46  Jamie Beliveau, Sr         28:53    9:19
   49  Antonina Thornton, Jr      29:21    9:28
   58  Nisha Ali, Jr              31:21   10:07
Total Time = 2:25:00     Total Places = 219

10. The Potomac School
   28  Kate Peters, Jr            27:24    8:50
   47  Caroline Stoddard, Jr      29:14    9:26
   48  Kate O'Brien, Sr           29:18    9:27
   59  Clara Malley, Sr           31:44   10:14
   62  Kenzie Williams, Sr        35:00   11:17
Total Time = 2:32:40     Total Places = 244
        TEAM                                  1M        CLOCK
 PLACE SCORE           FINISHER             TIME         TIME      PACE        TEAM

Top
    1     1  Kennedy Hall, Jr                6:57    22:30    7:15  Potomac Senior       
    2     2  Kayla Shifflett, Jr             6:57    22:30    7:15  Potomac Senior       
    3     3  Ally Cabrey, Sr                 6:47    23:17    7:31  Heritage (Leesburg)  
    4        Julia Baines, Jr                6:51    23:24    7:33  Kettle Run           
    5     4  Ria Duffy, Sr                   7:08    23:49    7:41  Bishop O'Connell     
    6     5  Madison Garrett, Jr             7:01    24:08    7:47  St. Stephen's & St. A 
    7     6  Caris Geissler, Sr              7:14    24:11    7:48  Heritage (Leesburg)  
    8     7  Mattern Burnett, Jr             7:24    24:16    7:49  St. Stephen's & St. A 
    9     8  Caitlin Miller, Sr              7:23    24:19    7:50  Potomac Senior       
   10     9  Madeline Arendt, Jr             7:30    24:28    7:53  Bishop O'Connell     
   11    10  Alex Simonson, Jr               7:22    24:40    7:57  Bishop O'Connell     
   12    11  Amanda Mescaros, Sr             7:19    24:45    7:59  Bishop O'Connell     
   13    12  Catherine Adams, Sr             7:23    24:45    7:59  Bishop O'Connell     
   14    13  Amber Lai, Sr                   7:27    24:47    7:59  Heritage (Leesburg)  
   15    14  Anna Flach, Sr                  7:28    25:05    8:05  Bishop O'Connell     
   16        Isabel O'Neill, Jr              7:27    25:13    8:08  Sherando             
   17    15  Zoe Foxhall, Sr                 7:10    25:17    8:09  Heritage (Leesburg)  
   18    16  Alexandra Oatman, Sr            7:36    25:32    8:14  Potomac Senior       
   19    17  Mary Husk, Sr                   7:07    25:37    8:16  Bishop O'Connell     
   20        Laura Malacane, Sr              7:32    25:39    8:16  Freedom (South Riding 
   21    18  Maggie Cady, Sr                 7:26    25:39    8:16  St. Stephen's & St. A 
   22    19  Catherine Phan, Sr              7:37    25:41    8:17  Potomac Senior       
   23    20  Sylvie Howton, Sr               7:27    25:45    8:18  St. Stephen's & St. A 
   24    21  Elizabeth Clemm, Sr             7:30    25:46    8:18  Potomac Falls        
   25        Madeline Martinez, Jr           7:45    25:46    8:19  Sherando             
   26        Alyssa Madson, Sr               7:35    25:49    8:19  Hortonville          
   27    22  Catherine Waye, Sr              7:49    25:52    8:21  Walt Whitman         
   28        Olivia Price, Sr                7:39    25:54    8:21  Bishop O'Connell     
   29        Sarah Brewer, Jr                7:23    25:55    8:22  Sherando             
   30    23  Sarah Adam, Sr                  7:28    26:06    8:25  Potomac Falls        
   31    24  Catie Williams, Sr              7:29    26:11    8:27  Potomac Falls        
   32        Francesca Pastore, Sr           7:40    26:13    8:27  Bishop O'Connell     
   33        Aly Speier, Jr                  7:41    26:35    8:34  Bishop O'Connell     
   34    25  Delaney Sue Casten, Jr          7:25    26:36    8:35  Tuscarora   (Va)     
   35        Corinne Nakagawa, Jr            7:39    26:46    8:38  Millbrook            
   36        Ellie Fink, Sr                  7:53    26:48    8:39  Freedom (South Riding 
   37    26  Falen Mehari, Sr                7:26    26:52    8:40  St. Stephen's & St. A 
   38        Jessica Fuhrman, Sr             7:50    27:01    8:43  Hortonville          
   39        Katherine Mulder, Jr            7:42    27:02    8:43  Mountain View        
   40    27  Emily MacDonald, Jr             8:11    27:10    8:46  Walt Whitman         
   41    28  Kate Peters, Jr                 8:19    27:24    8:50  The Potomac School   
   42    29  Alisa Malychev, Jr              8:01    27:24    8:50  Broad Run            
   43    30  Kelsea Champ, Jr                7:56    27:33    8:53  Heritage (Leesburg)  
   44    31  Allison Groux, Jr               8:20    27:35    8:54  Walt Whitman         
   45        Samantha Rosende, Jr            7:44    27:36    8:54  Mountain View        
   46        Jessica Vollmer, Jr             7:42    27:37    8:54  Sherando             
   47    32  Rachel Grizzle, Jr              8:03    27:39    8:55  Tuscarora   (Va)     
   48        Rebecca Pilkington, Sr          8:09    27:48    8:58  North Stafford       
   49    33  Laurel Morton, Sr               7:37    27:49    8:58  Loudoun County       
   50        Chardane Logan, Jr              8:07    27:52    8:59  Kettle Run           
   51    34  Anna Gustavus, Jr               7:41    27:53    9:00  Heritage (Leesburg)  
   52    35  Maddi Peyton, Jr                8:12    27:55    9:00  Loudoun County       
   53    36  Maggie Paul, Jr                 7:59    27:59    9:02  Loudoun County       
   54    37  Morgan Medeiros, Sr             7:51    28:01    9:02  Broad Run            
   55    38  Brooklyn Smith, Jr              8:34    28:02    9:02  Tuscarora   (Va)     
   56    39  Charlotte Smith, Jr             8:20    28:06    9:04  Walt Whitman         
   57    40  Madeline Jarvie, Jr             8:09    28:10    9:05  Tuscarora   (Va)     
   58        Olivia Mattson, Jr              7:49    28:12    9:06  Mountain View        
   59    41  Alyson Golub, Sr                7:54    28:17    9:07  Walt Whitman         
   60    42  Alexandra Gonzalez, Jr          7:35    28:18    9:08  Potomac Falls        
   61        Oliva Maust, Sr                 7:45    28:23    9:09  Midlothian           
   62    43  Riley Flynn, Sr                 8:23    28:28    9:11  St. Stephen's & St. A 
   63    44  Hannah Brown, Jr                7:53    28:31    9:12  Potomac Falls        
   64        Payton Hanson, Sr               7:59    28:39    9:14  North Stafford       
   65        Isabel Cuevas, Jr               8:17    28:41    9:15  Rock Ridge           
   66    45  Madison Gestiehr, Jr            8:02    28:52    9:19  Walt Whitman         
   67    46  Jamie Beliveau, Sr              8:32    28:53    9:19  Broad Run            
   68    47  Caroline Stoddard, Jr           8:23    29:14    9:26  The Potomac School   
   69    48  Kate O'Brien, Sr                8:31    29:18    9:27  The Potomac School   
   70    49  Antonina Thornton, Jr           7:51    29:21    9:28  Broad Run            
   71    50  Heather Pride, Jr               7:36    29:23    9:28  Potomac Falls        
   72    51  Bailey Turnicky, Jr                     29:41    9:34  Potomac Falls        
   73    52  Kate Wilson, Jr                 8:35    29:44    9:35  Walt Whitman         
   74        Tori Spratt, Sr                 8:04    29:50    9:37  Kettle Run           
   75    53  Mary Jane Todd, Jr              8:43    30:02    9:41  Tuscarora   (Va)     
   76        Laura Heller, Jr                8:39    30:10    9:44  Walt Whitman         
   77    54  Marina Suarez, Jr               8:08    30:11    9:44  Loudoun County       
   78        Sarina Hanfling, Jr             8:35    30:16    9:46  Walt Whitman         
   79    55  Claire Kauffman, Jr             8:30    30:19    9:47  Loudoun County       
   80    56  Elizabeth Hartmann, Jr          8:30    30:29    9:50  Tuscarora   (Va)     
   81        Jami Orrell, Sr                 8:29    30:30    9:50  Midlothian           
   82        Hannah Greenwood, Jr            8:39    30:54    9:58  Walt Whitman         
   83    57  Betty Kuflom, Sr                8:27    30:55    9:58  St. Stephen's & St. A 
   84        Hillary Sensabaugh, Jr          9:17    31:17   10:05  Midlothian           
   85    58  Nisha Ali, Jr                   8:44    31:21   10:07  Broad Run            
   86        Sara Malos, Sr                  8:33    31:25   10:08  Osbourn              
   87        Brianna Ward, Sr                8:50    31:42   10:13  Washington Latin Publ 
   88    59  Clara Malley, Sr                8:56    31:44   10:14  The Potomac School   
   89        Adia Cecil, Jr                  9:26    32:27   10:28  Washington Latin Publ 
   90    60  Ecaterina Patzas, Jr            8:42    32:44   10:33  Potomac Senior       
   91        Allyssa Schroth, Sr             9:25    32:46   10:34  Hortonville          
   92    61  Skylar Ambuhl, Jr               8:57    33:05   10:40  Tuscarora   (Va)     
   93        Katie Jones, Sr                 8:57    33:42   10:52  Mountain View        
   94        Natalie Hester, Jr              9:39    33:52   10:55  Osbourn              
   95        Nicole Banda-Schulz, Jr         9:02    34:00   10:58  Rock Ridge           
   96    62  Kenzie Williams, Sr             9:56    35:00   11:17  The Potomac School   
   97        Niya Senn, Sr                   9:57    35:53   11:34  Washington Latin Publ 
   98    63  Luisa Hansen, Jr                9:58    36:03   11:37  Potomac Senior       
   99        Caitlyn Davis, Jr               9:53    36:51   11:53  Tuscarora   (Va)     
  100        Madeline Swank, Jr              9:31    38:56   12:33  Tuscarora   (Va)     
56 finishers among Women 3 - 3
44 finishers among Women 4 - 4
0 male finishers
100 female finishers
100 total finishers

 

GREAT MEADOWS -- JV JR-SR 5K
THE PLAINS, VA
Sep. 6, 2014

SUNNY & HOT
Results by runhigh.com

BOYS

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Oakton                   43    2    4    7    9   21   24   50    20:05    1:18
  2 Tuscarora   (Va)         54    1    3    5   19   26   42   58    20:10    1:38
  3 Heritage (Leesburg)      98    6   11   13   30   38   39         20:47    2:03
  4 North Stafford          100   10   18   20   23   29   31   32    20:47    1:12
  5 Chancellor              142    8   14   28   40   52   56   59    21:23    3:06
  6 Loudoun County          163   12   34   36   37   44   45   49    21:33    2:07
  7 Mountain View           212   15   25   46   53   73              22:23    4:14
  8 Woodgrove               221   17   22   48   55   79              22:39    5:12
  9 Hortonville             281   16   47   67   75   76   81         23:25    4:31
10* Broad Run               291   41   57   61   63   69   74   77    23:21    2:08
11* Lee-Davis               291   33   35   62   78   83              23:46    5:13
 12 Bishop O'Connell        292   43   54   60   64   71   82         23:25    2:24
 13 Urbana                  305   27   51   68   72   87              24:20    7:29
 14 The Potomac School      365   65   66   70   80   84   85   86    25:04    3:15

Dual Meet Scores

Oakton                 13 wins
Tuscarora   (Va)       12 wins
North Stafford         11 wins
Heritage (Leesburg)    10 wins
Chancellor             9 wins
Loudoun County         8 wins
Mountain View          7 wins
Woodgrove              6 wins
Broad Run              5 wins
Bishop O'Connell       4 wins
Hortonville            3 wins
Lee-Davis              2 wins
Urbana                 1 wins
The Potomac School     0 wins
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME     PACE


1. Oakton
    2  Alex Stein, Sr             19:36    6:19
    4  Devin Gardner, Fr          19:50    6:24
    7  Louis Rigo, Jr             19:57    6:26
    9  Tommy Clark, Sr            20:05    6:29
   21  Sam Forrest, Jr            20:54    6:44
   24  Ryan Dougherty, Jr         21:05    6:48
   50  Charlie Klein, Sr          22:54    7:23
Total Time = 1:40:22     Total Places = 43

2. Tuscarora   (Va)
    1  Nicholas Logan, Sr         19:31    6:18
    3  Ian Ritz, Sr               19:36    6:19
    5  Alex Fitz, Sr              19:50    6:24
   19  Brian Williams, Sr         20:43    6:41
   26  Trevor Moore, Sr           21:08    6:49
   42  Ryan Lowe, Sr              22:14    7:10
   58  Daniel Christman, Sr       23:14    7:29
Total Time = 1:40:48     Total Places = 54

3. Heritage (Leesburg)
    6  Will Giessler, So          19:56    6:26
   11  Liam Wallace, Jr           20:10    6:30
   13  Brady Price, Jr            20:24    6:35
   30  Chris Habib, So            21:25    6:54
   38  Jacob Holton, Jr           21:59    7:05
   39  Cameron Flinton, So        22:03    7:06
Total Time = 1:43:54     Total Places = 98

4. North Stafford
   10  David Erdley, Sr           20:06    6:29
   18  Samuel Baker, Jr           20:41    6:40
   20  Ellis O'Day, Jr            20:43    6:41
   23  Alexander O'Carroll, Sr    21:04    6:47
   29  Brandon Donahue, Sr        21:18    6:52
   31  Matthew Casias, Sr         21:25    6:54
   32  Charles Wells, Jr          21:26    6:55
Total Time = 1:43:52     Total Places = 100

5. Chancellor
    8  Killian O'Gorman, So       19:58    6:26
   14  Hunter Waddell, Jr         20:30    6:37
   28  Cody Davis, Jr             21:16    6:51
   40  Noah Wise, So              22:03    7:06
   52  Steven Ruane, Sr           23:04    7:26
   56  Julian Zarratea, So        23:10    7:28
   59  Josh Ransom, Sr            23:17    7:30
Total Time = 1:46:51     Total Places = 142

6. Loudoun County
   12  Alejandro Leon, Sr         20:14    6:32
   34  Thomas Flynn, Sr           21:41    6:59
   36  Jacob Blycher, Jr          21:44    7:01
   37  Zachary Clark, Jr          21:46    7:01
   44  Gregory Garnhart, Jr       22:20    7:12
   45  Jason Sheridan, Jr         22:22    7:13
   49  Harrison Huggins, Sr       22:47    7:21
Total Time = 1:47:45     Total Places = 163

7. Mountain View
   15  Jacob McCabe, Jr           20:32    6:37
   25  Michael Epperly, Jr        21:05    6:48
   46  Brannon Angers, Sr         22:26    7:14
   53  Ryan Gish, Jr              23:06    7:27
   73  Rex Stockham, Jr           24:46    7:59
Total Time = 1:51:55     Total Places = 212

8. Woodgrove
   17  James Bruton, Sr           20:40    6:40
   22  Michael Dragon, Jr         20:57    6:45
   48  Sam Peake, Sr              22:37    7:18
   55  Sean Good, Jr              23:09    7:28
   79  Colin Mullally, Sr         25:52    8:20
Total Time = 1:53:15     Total Places = 221

9. Hortonville
   16  Cole Byom, Jr              20:34    6:38
   47  Ian Harvatine, Sr          22:34    7:17
   67  Lucas Heimmermann, Sr      23:52    7:42
   75  Mitch Kluge, Sr            24:58    8:03
   76  Chris Draws, Jr            25:04    8:05
   81  Ricky Kirkpatrick, Sr      26:15    8:28
Total Time = 1:57:02     Total Places = 281

10*. Broad Run
   41  Scott Flint, Jr            22:09    7:09
   57  Skylar Birdie, Jr          23:11    7:29
   61  Christopher Whimpenny, Jr  23:31    7:35
   63  Justin Ceresa, Jr          23:36    7:37
   69  Spencer McDonald, Sr       24:17    7:50
   74  Connor Votroubek, Sr       24:49    8:00
   77  Zeeshan Tirmizi, Sr        25:07    8:06
Total Time = 1:56:44     Total Places = 291

11*. Lee-Davis
   33  Ryan Godlewski*, Jr        21:29    6:56
   35  Darwin Anton, Jr           21:43    7:00
   62  Zane Durbin, Jr            23:33    7:36
   78  Conner Spear*, Jr          25:20    8:10
   83  Brian Mejia, Jr            26:42    8:37
Total Time = 1:58:47     Total Places = 291

12. Bishop O'Connell
   43  Jorge Pena, Sr             22:15    7:10
   54  Matt Funkhouser, Sr        23:07    7:27
   60  Srijan Bhasin, Sr          23:21    7:32
   64  Matt Salvadore, Sr         23:42    7:39
   71  Robert Muratore, Jr        24:38    7:57
   82  John James Law, Jr         26:17    8:28
Total Time = 1:57:03     Total Places = 292

13. Urbana
   27  Mitch Holson, Jr           21:12    6:50
   51  Prince Mills, Sr           23:03    7:26
   68  Cole Madsen, Fr            24:01    7:45
   72  Gianni Montello, Jr        24:41    7:58
   87  Iniyan Chezhian, Sr        28:40    9:15
Total Time = 2:01:37     Total Places = 305

14. The Potomac School
   65  Ethan Hunt, Jr             23:47    7:40
   66  Jimmy Waldo, Jr            23:50    7:41
   70  Ryan McAndrews, Jr         24:33    7:55
   80  Evan Becker, Sr            26:05    8:25
   84  Kelly O'Gorman, Sr         27:01    8:43
   85  Ethan Pann, Jr             27:07    8:45
   86  Will Ross, Jr              28:13    9:06
Total Time = 2:05:16     Total Places = 365
        TEAM                                  1M        CLOCK
 PLACE SCORE           FINISHER             TIME         TIME      PACE        TEAM

Top
    1        Salvador Jalandoni, Sr          5:40    19:00    6:08  Osbourn              
    2        Jared Carey, Jr                 5:48    19:03    6:08  Briar Woods          
    3        Charlie O'Brien, Jr             5:59    19:10    6:11  St. Stephen's & St. A 
    4     1  Nicholas Logan, Sr              6:08    19:31    6:18  Tuscarora   (Va)     
    5        Chris Maly, Jr                  5:54    19:34    6:19  Briar Woods          
    6     2  Alex Stein, Sr                  5:57    19:36    6:19  Oakton               
    7     3  Ian Ritz, Sr                    5:47    19:36    6:19  Tuscarora   (Va)     
    8     4  Devin Gardner, Fr               5:59    19:50    6:24  Oakton               
    9     5  Alex Fitz, Sr                   5:48    19:50    6:24  Tuscarora   (Va)     
   10     6  Will Giessler, So               5:59    19:56    6:26  Heritage (Leesburg)  
   11     7  Louis Rigo, Jr                  5:58    19:57    6:26  Oakton               
   12     8  Killian O'Gorman, So            5:43    19:58    6:26  Chancellor           
   13     9  Tommy Clark, Sr                 6:06    20:05    6:29  Oakton               
   14    10  David Erdley, Sr                5:41    20:06    6:29  North Stafford       
   15    11  Liam Wallace, Jr                5:59    20:10    6:30  Heritage (Leesburg)  
   16    12  Alejandro Leon, Sr              5:59    20:14    6:32  Loudoun County       
   17    13  Brady Price, Jr                 6:03    20:24    6:35  Heritage (Leesburg)  
   18        Tucker Burnett, Sr              6:02    20:25    6:35  St. Stephen's & St. A 
   19    14  Hunter Waddell, Jr              5:50    20:30    6:37  Chancellor           
   20    15  Jacob McCabe, Jr                5:44    20:32    6:37  Mountain View        
   21    16  Cole Byom, Jr                   6:24    20:34    6:38  Hortonville          
   22    17  James Bruton, Sr                5:53    20:40    6:40  Woodgrove            
   23    18  Samuel Baker, Jr                6:15    20:41    6:40  North Stafford       
   24    19  Brian Williams, Sr              6:00    20:43    6:41  Tuscarora   (Va)     
   25    20  Ellis O'Day, Jr                 6:17    20:43    6:41  North Stafford       
   26        Joshua Reed, Sr                 6:12    20:47    6:42  St. Stephen's & St. A 
   27    21  Sam Forrest, Jr                 6:20    20:54    6:44  Oakton               
   28    22  Michael Dragon, Jr              6:07    20:57    6:45  Woodgrove            
   29    23  Alexander O'Carroll, Sr         6:05    21:04    6:47  North Stafford       
   30    24  Ryan Dougherty, Jr              6:21    21:05    6:48  Oakton               
   31    25  Michael Epperly, Jr             6:14    21:05    6:48  Mountain View        
   32    26  Trevor Moore, Sr                6:13    21:08    6:49  Tuscarora   (Va)     
   33    27  Mitch Holson, Jr                6:11    21:12    6:50  Urbana               
   34    28  Cody Davis, Jr                  6:17    21:16    6:51  Chancellor           
   35    29  Brandon Donahue, Sr             6:18    21:18    6:52  North Stafford       
   36    30  Chris Habib, So                 6:20    21:25    6:54  Heritage (Leesburg)  
   37    31  Matthew Casias, Sr              6:32    21:25    6:54  North Stafford       
   38    32  Charles Wells, Jr               6:16    21:26    6:55  North Stafford       
   39    33  Ryan Godlewski*, Jr             5:58    21:29    6:56  Lee-Davis            
   40        John Fritz, Jr                  6:18    21:30    6:56  Briar Woods          
   41        Geovanni Rodriguez, Sr          6:27    21:36    6:58  Potomac Falls        
   42        Marquis Lee, Jr                 6:39    21:37    6:58  Potomac Falls        
   43    34  Thomas Flynn, Sr                6:12    21:41    6:59  Loudoun County       
   44    35  Darwin Anton, Jr                6:36    21:43    7:00  Lee-Davis            
   45    36  Jacob Blycher, Jr               6:14    21:44    7:01  Loudoun County       
   46    37  Zachary Clark, Jr               6:14    21:46    7:01  Loudoun County       
   47        Robert Glasgow, Jr              6:19    21:47    7:02  Freedom (South Riding 
   48        Cullen Turney, Jr               6:40    21:54    7:04  Kettle Run           
   49    38  Jacob Holton, Jr                6:19    21:59    7:05  Heritage (Leesburg)  
   50    39  Cameron Flinton, So             6:29    22:03    7:06  Heritage (Leesburg)  
   51    40  Noah Wise, So                   6:29    22:03    7:06  Chancellor           
   52        Grant Joe, Jr                   6:20    22:04    7:07  Walt Whitman         
   53    41  Scott Flint, Jr                 6:28    22:09    7:09  Broad Run            
   54        Mateo Castro, Sr                6:16    22:14    7:10  Walt Whitman         
   55    42  Ryan Lowe, Sr                   6:29    22:14    7:10  Tuscarora   (Va)     
   56    43  Jorge Pena, Sr                  6:25    22:15    7:10  Bishop O'Connell     
   57        Alex Hardy, Jr                  6:17    22:17    7:11  Briar Woods          
   58    44  Gregory Garnhart, Jr            6:43    22:20    7:12  Loudoun County       
   59    45  Jason Sheridan, Jr              6:38    22:22    7:13  Loudoun County       
   60        Angelo Madrilejos, Jr           6:20    22:23    7:13  Walt Whitman         
   61    46  Brannon Angers, Sr              6:27    22:26    7:14  Mountain View        
   62        Gavin Shrader, Jr               6:06    22:30    7:15  Kettle Run           
   63    47  Ian Harvatine, Sr               6:18    22:34    7:17  Hortonville          
   64    48  Sam Peake, Sr                   6:37    22:37    7:18  Woodgrove            
   65    49  Harrison Huggins, Sr            6:36    22:47    7:21  Loudoun County       
   66        Erick Alfaro, Jr                6:27    22:49    7:22  Osbourn              
   67        Kyle Johnson, Jr                6:39    22:52    7:23  Dominion             
   68    50  Charlie Klein, Sr               6:29    22:54    7:23  Oakton               
   69        Henry Hall, Jr                  6:27    23:03    7:26  Dominion             
   70    51  Prince Mills, Sr                6:12    23:03    7:26  Urbana               
   71    52  Steven Ruane, Sr                6:30    23:04    7:26  Chancellor           
   72        Nathaniel Cummings, Jr          6:49    23:04    7:26  Loudoun County       
   73        Marshall Braun, Jr              6:33    23:05    7:27  Kettle Run           
   74    53  Ryan Gish, Jr                   6:41    23:06    7:27  Mountain View        
   75    54  Matt Funkhouser, Sr             6:50    23:07    7:27  Bishop O'Connell     
   76    55  Sean Good, Jr                   6:21    23:09    7:28  Woodgrove            
   77    56  Julian Zarratea, So             6:38    23:10    7:28  Chancellor           
   78    57  Skylar Birdie, Jr               6:43    23:11    7:29  Broad Run            
   79    58  Daniel Christman, Sr            6:50    23:14    7:29  Tuscarora   (Va)     
   80        Tyler Zebina, Sr                6:41    23:14    7:29  Dominion             
   81        Anthony Galinda, Sr             6:44    23:14    7:30  Osbourn              
   82    59  Josh Ransom, Sr                 6:57    23:17    7:30  Chancellor           
   83    60  Srijan Bhasin, Sr               6:51    23:21    7:32  Bishop O'Connell     
   84        Jacob* Babb, Jr                 6:28    23:29    7:34  Midlothian           
   85    61  Christopher Whimpenny, Jr       6:42    23:31    7:35  Broad Run            
   86    62  Zane Durbin, Jr                 7:14    23:33    7:36  Lee-Davis            
   87        Shai Bernard, So                6:15    23:35    7:36  Walt Whitman         
   88    63  Justin Ceresa, Jr               6:47    23:36    7:37  Broad Run            
   89    64  Matt Salvadore, Sr              6:34    23:42    7:39  Bishop O'Connell     
   90    65  Ethan Hunt, Jr                  6:51    23:47    7:40  The Potomac School   
   91    66  Jimmy Waldo, Jr                 7:07    23:50    7:41  The Potomac School   
   92        Robert O'Brien, Jr              6:42    23:51    7:41  Potomac Falls        
   93    67  Lucas Heimmermann, Sr           6:45    23:52    7:42  Hortonville          
   94        Christian Hyde, Jr              6:47    23:53    7:42  Potomac Falls        
   95        Jacob Phillabaum, Sr            6:52    23:59    7:44  North Stafford       
   96    68  Cole Madsen, Fr                 6:59    24:01    7:45  Urbana               
   97        Daniel Marshall, Sr             7:04    24:01    7:45  St. Stephen's & St. A 
   98    69  Spencer McDonald, Sr            7:11    24:17    7:50  Broad Run            
   99        Adam Calvin, So                 7:16    24:24    7:52  North Stafford       
  100    70  Ryan McAndrews, Jr              6:51    24:33    7:55  The Potomac School   
  101    71  Robert Muratore, Jr             7:07    24:38    7:57  Bishop O'Connell     
  102    72  Gianni Montello, Jr             7:00    24:41    7:58  Urbana               
  103    73  Rex Stockham, Jr                7:02    24:46    7:59  Mountain View        
  104    74  Connor Votroubek, Sr            6:45    24:49    8:00  Broad Run            
  105        Ivan Lima, Jr                   7:19    24:50    8:01  Osbourn              
  106    75  Mitch Kluge, Sr                 6:56    24:58    8:03  Hortonville          
  107    76  Chris Draws, Jr                 7:16    25:04    8:05  Hortonville          
  108    77  Zeeshan Tirmizi, Sr             6:42    25:07    8:06  Broad Run            
  109        Evan Jones, Jr                  7:18    25:11    8:07  Loudoun County       
  110    78  Conner Spear*, Jr               7:14    25:20    8:10  Lee-Davis            
  111        Jack Zent, So                   6:54    25:30    8:13  Loudoun County       
  112        Ben Landolt, Sr                 7:40    25:31    8:14  Madison County       
  113    79  Colin Mullally, Sr              6:35    25:52    8:20  Woodgrove            
  114        Jordan Martens, Fr              6:46    25:59    8:23  Chancellor           
  115    80  Evan Becker, Sr                 7:27    26:05    8:25  The Potomac School   
  116    81  Ricky Kirkpatrick, Sr           7:50    26:15    8:28  Hortonville          
  117    82  John James Law, Jr              7:05    26:17    8:28  Bishop O'Connell     
  118        William Overman, Jr             7:05    26:20    8:29  Kettle Run           
  119    83  Brian Mejia, Jr                 7:42    26:42    8:37  Lee-Davis            
  120    84  Kelly O'Gorman, Sr              7:52    27:01    8:43  The Potomac School   
  121    85  Ethan Pann, Jr                  7:51    27:07    8:45  The Potomac School   
  122    86  Will Ross, Jr                   8:46    28:13    9:06  The Potomac School   
  123    87  Iniyan Chezhian, Sr             7:31    28:40    9:15  Urbana               
  124        Max Bucholz, So                 8:46    28:44    9:16  The Potomac School   
  125        Andrew Hullman, Jr              8:46    28:44    9:16  The Potomac School   
  126        Jeffrey Bartolucci, So          7:20    29:16    9:26  Chancellor           
  127        Elijah Bryant, Jr              10:40    40:32   13:04  Washington Latin Publ 
  128        Marcus Williams, Jr                     48:00   15:29  Washington Latin Publ 
3 finishers among Men Under 2
11 finishers among Men 2 - 2
66 finishers among Men 3 - 3
48 finishers among Men 4 - 4
128 male finishers
0 female finishers
128 total finishers



 

GREAT MEADOWS -- VARSITY B 5K
THE PLAINS, VA
Sep. 6, 2014

SUNNY & HOT
Results by runhigh.com


GIRLS

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Potomac Falls            80   10   12   16   20   22   46   59    24:11    1:10
  2 Walt Whitman             92    6   18   21   23   24   39   41    24:17    1:58
  3 Loudoun County          105   11   15   19   28   32   35   58    24:32    1:33
  4 Madison County          130    3    8    9   48   62   68   69    24:24    5:19
  5 Oakton                  137    5   13   34   42   43   47   51    24:43    3:05
  6 Tuscarora   (Va)        138   17   25   26   33   37   38   44    24:58    1:03
  7 Woodgrove               148    7   27   29   36   49   52         24:52    3:11
  8 Alleghany               153    4   14   40   45   50   66   67    24:45    3:46
  9 Trinity School at Mea   213    1   31   54   63   64   72   75    25:23    7:44
 10 The Potomac School      218    2   30   56   60   70   71         25:48    7:05
 11 Briar Woods             291   53   55   57   61   65   73   74    26:53    1:49

Dual Meet Scores

Potomac Falls          9 wins
Walt Whitman           9 wins
Madison County         8 wins
Loudoun County         7 wins
Tuscarora   (Va)       6 wins
Oakton                 6 wins
Woodgrove              4 wins
Alleghany              3 wins
Trinity School at Mea  2 wins
The Potomac School     1 wins
Briar Woods            0 wins
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME     PACE


1. Potomac Falls
   10  Inez Cabral, Jr            23:30    7:35
   12  Molly DeCarli, So          23:49    7:41
   16  Emily Clemm, Fr            24:20    7:51
   20  Anna Karasek, Jr           24:36    7:56
   22  Lisa Ryan, Fr              24:39    7:57
   46  Vivian Luu, Jr             25:51    8:20
   59  Megan Marzacco, Jr         26:55    8:41
Total Time = 2:00:54     Total Places = 80

2. Walt Whitman
    6  Sophie Lee, So             22:46    7:20
   18  Lauren Baker, So           24:31    7:55
   21  Megan Gaines, Jr           24:38    7:57
   23  Annie Waye, So             24:43    7:58
   24  Rachel Friedman, So        24:43    7:58
   39  Sophia Glazer, Sr          25:36    8:15
   41  Olga Zeleznik, Jr          25:39    8:16
Total Time = 2:01:21     Total Places = 92

3. Loudoun County
   11  Carly Hughes, So           23:37    7:37
   15  Jamie Malloy, So           24:20    7:51
   19  Melat Anteneh, Jr          24:34    7:55
   28  Marisa Grubb, So           24:57    8:03
   32  Chelsea Lynde, Jr          25:10    8:07
   35  Lauren Thompson, Jr        25:28    8:13
   58  Grace Wu, Jr               26:55    8:41
Total Time = 2:02:38     Total Places = 105

4. Madison County
    3  Katie Berry, Sr            22:06    7:08
    8  Kim Dillon, So             23:01    7:25
    9  Caitlin Shilan, Sr         23:28    7:34
   48  Kimberly Carpenter, Jr     26:00    8:23
   62  Rosemarie Mullen, Jr       27:25    8:51
   68  Katelyn Ryder, So          28:07    9:04
   69  Skylar Colvin, Jr          28:35    9:13
Total Time = 2:02:00     Total Places = 130

5. Oakton
    5  Kelly Biladeau, So         22:41    7:19
   13  Sarah Craig, Jr            23:56    7:43
   34  Ashley Sayadian, So        25:25    8:12
   42  Kelly Dunlap, Jr           25:45    8:18
   43  Kate Bogert, Sr            25:45    8:18
   47  Kathryn Tatum, So          25:52    8:20
   51  Carolyn Dixon, Sr          26:06    8:25
Total Time = 2:03:32     Total Places = 137

6. Tuscarora   (Va)
   17  Casey Brotman, Sr          24:27    7:53
   25  Krysania Green, Jr         24:49    8:00
   26  Kmaljeet Athwal, So        24:50    8:00
   33  Victoria Lim, Jr           25:14    8:08
   37  Megan Skirkanich, Fr       25:30    8:13
   38  Abby Knuff, Jr             25:35    8:15
   44  Cicely Sharafati, Jr       25:49    8:19
Total Time = 2:04:50     Total Places = 138

7. Woodgrove
    7  Katie Brantingham, So      22:50    7:22
   27  Emma Renner, Jr            24:57    8:03
   29  Ali McBride, Jr            25:00    8:04
   36  Arianna Larson, So         25:29    8:13
   49  Nikole McClure, So         26:01    8:23
   52  Megan Brown, So            26:09    8:26
Total Time = 2:04:17     Total Places = 148

8. Alleghany
    4  Karleigh Thompson, Sr      22:16    7:11
   14  Marlee Parker, So          24:02    7:45
   40  Laura Farrar, Sr           25:36    8:15
   45  Margaret Donnen, Fr        25:49    8:19
   50  Emily Oyler, Sr            26:02    8:24
   66  Patricia Lee, So           27:58    9:01
   67  Nora Pichette, Fr          28:01    9:02
Total Time = 2:03:45     Total Places = 153

9. Trinity School at Mea
    1  Isabelle Oliver, So        19:59    6:27
   31  Caroline Bryant, So        25:10    8:07
   54  Bridget Purtill, Fr        26:27    8:32
   63  Noelle Michael, Sr         27:34    8:54
   64  Pauline DiLorenzo, Jr      27:43    8:56
   72  Dana Ross, So              29:11    9:25
   75  Karen Gabbert, Jr          30:55    9:58
Total Time = 2:06:53     Total Places = 213

10. The Potomac School
    2  Rachel Granovsky, Jr       21:38    6:59
   30  Mistaya Smith, So          25:02    8:04
   56  Erykah Murray, Jr          26:40    8:36
   60  Amelia Klitenic, Jr        26:58    8:42
   70  Maria Nolan, So            28:42    9:15
   71  Elisa Bayoumi, So          29:03    9:22
Total Time = 2:09:00     Total Places = 218

11. Briar Woods
   53  Maggie Colangelo, Jr       26:10    8:26
   55  Kate Kleinschmidt, Fr      26:28    8:32
   57  Allyson Lynch, Fr          26:46    8:38
   61  Grace Roberts, Fr          27:01    8:43
   65  Nidhi Vantair, Sr          27:58    9:01
   73  Mikelle Kotter, So         30:06    9:42
   74  Sarah Vestal, Fr           30:14    9:45
Total Time = 2:14:23     Total Places = 291
        TEAM                                  1M        CLOCK
 PLACE SCORE           FINISHER             TIME         TIME      PACE        TEAM

Top
    1     1  Isabelle Oliver, So             6:00    19:59    6:27  Trinity School at Mea 
    2     2  Rachel Granovsky, Jr            6:07    21:38    6:59  The Potomac School   
    3     3  Katie Berry, Sr                 6:43    22:06    7:08  Madison County       
    4     4  Karleigh Thompson, Sr           6:43    22:16    7:11  Alleghany            
    5        Grace Stone, So                 6:55    22:35    7:17  Kettle Run           
    6     5  Kelly Biladeau, So              6:50    22:41    7:19  Oakton               
    7     6  Sophie Lee, So                  6:48    22:46    7:20  Walt Whitman         
    8     7  Katie Brantingham, So           6:47    22:50    7:22  Woodgrove            
    9     8  Kim Dillon, So                  7:12    23:01    7:25  Madison County       
   10        Gretchen Thomas, So             6:57    23:06    7:27  Kettle Run           
   11        Meredith Palmore, Jr            7:06    23:14    7:29  Kettle Run           
   12     9  Caitlin Shilan, Sr              7:12    23:28    7:34  Madison County       
   13    10  Inez Cabral, Jr                 6:51    23:30    7:35  Potomac Falls        
   14    11  Carly Hughes, So                7:12    23:37    7:37  Loudoun County       
   15    12  Molly DeCarli, So               6:55    23:49    7:41  Potomac Falls        
   16    13  Sarah Craig, Jr                 7:12    23:56    7:43  Oakton               
   17    14  Marlee Parker, So               7:03    24:02    7:45  Alleghany            
   18        Danielle Smith, Jr              7:06    24:05    7:46  Kettle Run           
   19    15  Jamie Malloy, So                7:16    24:20    7:51  Loudoun County       
   20    16  Emily Clemm, Fr                 6:55    24:20    7:51  Potomac Falls        
   21    17  Casey Brotman, Sr               7:09    24:27    7:53  Tuscarora   (Va)     
   22    18  Lauren Baker, So                7:14    24:31    7:55  Walt Whitman         
   23    19  Melat Anteneh, Jr               7:31    24:34    7:55  Loudoun County       
   24    20  Anna Karasek, Jr                6:59    24:36    7:56  Potomac Falls        
   25    21  Megan Gaines, Jr                7:06    24:38    7:57  Walt Whitman         
   26    22  Lisa Ryan, Fr                   7:06    24:39    7:57  Potomac Falls        
   27    23  Annie Waye, So                  7:13    24:43    7:58  Walt Whitman         
   28    24  Rachel Friedman, So             7:01    24:43    7:58  Walt Whitman         
   29    25  Krysania Green, Jr              7:03    24:49    8:00  Tuscarora   (Va)     
   30    26  Kmaljeet Athwal, So             7:06    24:50    8:00  Tuscarora   (Va)     
   31    27  Emma Renner, Jr                 7:10    24:57    8:03  Woodgrove            
   32    28  Marisa Grubb, So                7:33    24:57    8:03  Loudoun County       
   33    29  Ali McBride, Jr                 7:02    25:00    8:04  Woodgrove            
   34    30  Mistaya Smith, So               7:27    25:02    8:04  The Potomac School   
   35    31  Caroline Bryant, So             7:09    25:10    8:07  Trinity School at Mea 
   36    32  Chelsea Lynde, Jr               7:31    25:10    8:07  Loudoun County       
   37    33  Victoria Lim, Jr                7:10    25:14    8:08  Tuscarora   (Va)     
   38    34  Ashley Sayadian, So             7:24    25:25    8:12  Oakton               
   39    35  Lauren Thompson, Jr             7:15    25:28    8:13  Loudoun County       
   40    36  Arianna Larson, So              7:18    25:29    8:13  Woodgrove            
   41    37  Megan Skirkanich, Fr            7:36    25:30    8:13  Tuscarora   (Va)     
   42    38  Abby Knuff, Jr                  7:22    25:35    8:15  Tuscarora   (Va)     
   43    39  Sophia Glazer, Sr               6:59    25:36    8:15  Walt Whitman         
   44    40  Laura Farrar, Sr                7:30    25:36    8:15  Alleghany            
   45    41  Olga Zeleznik, Jr               7:18    25:39    8:16  Walt Whitman         
   46    42  Kelly Dunlap, Jr                7:36    25:45    8:18  Oakton               
   47    43  Kate Bogert, Sr                 7:36    25:45    8:18  Oakton               
   48    44  Cicely Sharafati, Jr            7:27    25:49    8:19  Tuscarora   (Va)     
   49    45  Margaret Donnen, Fr             7:40    25:49    8:19  Alleghany            
   50    46  Vivian Luu, Jr                  7:33    25:51    8:20  Potomac Falls        
   51    47  Kathryn Tatum, So               7:27    25:52    8:20  Oakton               
   52        Casey Quinn, Jr                 7:27    25:59    8:23  Tuscarora   (Va)     
   53    48  Kimberly Carpenter, Jr          7:25    26:00    8:23  Madison County       
   54    49  Nikole McClure, So              6:46    26:01    8:23  Woodgrove            
   55        Jacqueline Callejas, Sr         7:13    26:01    8:23  Tuscarora   (Va)     
   56    50  Emily Oyler, Sr                 7:37    26:02    8:24  Alleghany            
   57    51  Carolyn Dixon, Sr               7:24    26:06    8:25  Oakton               
   58        Emily Wydra, So                 7:12    26:09    8:26  Oakton               
   59    52  Megan Brown, So                 7:19    26:09    8:26  Woodgrove            
   60    53  Maggie Colangelo, Jr            7:28    26:10    8:26  Briar Woods          
   61        Sarah Hanlon, So                7:28    26:17    8:29  Oakton               
   62        Kayley Milor, Fr                7:45    26:19    8:29  Urbana               
   63        Rainie Madsen, Jr               7:23    26:24    8:31  Urbana               
   64    54  Bridget Purtill, Fr             7:44    26:27    8:32  Trinity School at Mea 
   65    55  Kate Kleinschmidt, Fr           7:35    26:28    8:32  Briar Woods          
   66    56  Erykah Murray, Jr               7:27    26:40    8:36  The Potomac School   
   67    57  Allyson Lynch, Fr               7:36    26:46    8:38  Briar Woods          
   68    58  Grace Wu, Jr                    7:35    26:55    8:41  Loudoun County       
   69    59  Megan Marzacco, Jr              7:33    26:55    8:41  Potomac Falls        
   70        Emma Wesley, Jr                 7:45    26:57    8:42  Walt Whitman         
   71    60  Amelia Klitenic, Jr             8:13    26:58    8:42  The Potomac School   
   72    61  Grace Roberts, Fr               7:34    27:01    8:43  Briar Woods          
   73    62  Rosemarie Mullen, Jr            8:17    27:25    8:51  Madison County       
   74        Paulina Payne, So               7:31    27:27    8:51  Urbana               
   75        Haley King, So                  7:28    27:29    8:52  Tuscarora   (Va)     
   76    63  Noelle Michael, Sr              7:38    27:34    8:54  Trinity School at Mea 
   77        Lauren White, Jr                8:23    27:35    8:54  Stafford             
   78        Rayna Odegaard, So              7:46    27:41    8:56  Loudoun County       
   79    64  Pauline DiLorenzo, Jr           7:36    27:43    8:56  Trinity School at Mea 
   80        Julia Thomas, Jr                7:52    27:55    9:00  Potomac Falls        
   81    65  Nidhi Vantair, Sr               7:35    27:58    9:01  Briar Woods          
   82    66  Patricia Lee, So                7:52    27:58    9:01  Alleghany            
   83    67  Nora Pichette, Fr               7:53    28:01    9:02  Alleghany            
   84    68  Katelyn Ryder, So               7:18    28:07    9:04  Madison County       
   85        Emma Macaluso, So               8:10    28:25    9:10  Oakton               
   86    69  Skylar Colvin, Jr               8:17    28:35    9:13  Madison County       
   87    70  Maria Nolan, So                 8:14    28:42    9:15  The Potomac School   
   88    71  Elisa Bayoumi, So               8:14    29:03    9:22  The Potomac School   
   89    72  Dana Ross, So                   8:01    29:11    9:25  Trinity School at Mea 
   90        Deanne Lewis, Jr                8:24    30:01    9:41  Walt Whitman         
   91        Abby Singer, So                 8:24    30:03    9:42  Walt Whitman         
   92    73  Mikelle Kotter, So              8:21    30:06    9:42  Briar Woods          
   93        Leigh Lumsden, So               8:26    30:10    9:44  Madison County       
   94    74  Sarah Vestal, Fr                8:21    30:14    9:45  Briar Woods          
   95    75  Karen Gabbert, Jr               7:52    30:55    9:58  Trinity School at Mea 
   96        Emma Deal, Jr                   8:21    31:00   10:00  Briar Woods          
   97        Lauren Reilly, Fr               8:17    31:12   10:04  Urbana               
   98        Katy Strock, Sr                 8:33    31:30   10:10  Stafford             
   99        Amelia Kahle, So                8:17    31:44   10:14  Alleghany            
  100        Alexa Tracy, Jr                 8:35    31:58   10:19  Trinity School at Mea 
  101        Katie Beth Farney, So           9:19    35:19   11:23  Stafford             
  102        Caroline DiLorenzo, So          9:24    37:24   12:04  Trinity School at Mea 
12 finishers among Women Under 2
40 finishers among Women 2 - 2
37 finishers among Women 3 - 3
13 finishers among Women 4 - 4
0 male finishers
102 female finishers
102 total finishers


 

GREAT MEADOWS -- VARSITY B 5K
THE PLAINS, VA
Sep. 6, 2014

SUNNY & HOT
Results by runhigh.com

BOYS

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Loudoun County           67    3    9   14   20   21   22   27    19:33    1:10
  2 Our Lady of Good Coun    99   12   13   15   28   31   33   35    19:50    0:44
  3 Briar Woods             128   10   17   25   32   44   51   79    20:02    1:14
  4 Alleghany               154    1    4    6   65   78   80   81    19:38    5:03
  5 Urbana                  194   16   34   40   46   58   85         20:29    1:15
  6 Walt Whitman            195    8   24   45   56   62   71   77    20:25    1:58
  7 Broad Run               200   30   38   41   42   49   63   64    20:30    0:39
  8 Potomac Falls           201   11   39   43   53   55   69   87    20:28    1:34
 9* Rock Ridge              231    7   37   47   68   72   76   89    20:40    2:22
10* Oakton                  231    5   19   60   73   74   82   86    20:42    2:51
 11 Stafford                266    2   18   70   83   93   95  100    21:18    5:20
 12 Trinity School at Mea   308   29   36   54   92   97   99  101    22:05    4:53
 13 The Potomac School      315   26   59   61   75   94              21:40    4:09
 14 Woodgrove               316   23   50   57   90   96   98         21:52    4:26
 15 Madison County          317   48   52   66   67   84   88   91    21:22    1:37

Dual Meet Scores

Loudoun County         14 wins
Alleghany              13 wins
Our Lady of Good Coun  12 wins
Briar Woods            11 wins
Urbana                 10 wins
Broad Run              9 wins
Potomac Falls          8 wins
Walt Whitman           7 wins
Rock Ridge             6 wins
Oakton                 5 wins
Madison County         4 wins
Stafford               3 wins
Woodgrove              2 wins
Trinity School at Mea  1 wins
The Potomac School     0 wins
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME     PACE


1. Loudoun County
    3  Daniel Eisert, So          18:47    6:04
    9  Alex Lanham, Sr            19:17    6:13
   14  Tanner Odegaard, Jr        19:46    6:22
   20  Conrad Briles, So          19:55    6:25
   21  Ryan Chapman, Sr           19:57    6:26
   22  Connor Anderson, Jr        19:58    6:26
   27  Nick Rexroad, So           20:05    6:29
Total Time = 1:37:42     Total Places = 67

2. Our Lady of Good Coun
   12  Sam Redman, So             19:28    6:17
   13  Michael Schwartz, Sr       19:32    6:18
   15  Raul Largaespada, Jr       19:47    6:23
   28  Josh Rogers, So            20:09    6:30
   31  Jack Moschella, So         20:12    6:31
   33  Alex O'Neill, So           20:17    6:32
   35  Miguel Alonso, Sr          20:20    6:33
Total Time = 1:39:08     Total Places = 99

3. Briar Woods
   10  Andrew Boures, So          19:23    6:15
   17  Peter Bouras, Sr           19:50    6:24
   25  Chase Vestal, Sr           20:00    6:27
   32  Cameron McConagha, Fr      20:17    6:32
   44  Jacob Woody, So            20:37    6:39
   51  Connor Autry, Sr           20:50    6:43
   79  Anthony Chiado, Jr         22:02    7:06
Total Time = 1:40:07     Total Places = 128

4. Alleghany
    1  Gaige Kern, Sr             16:57    5:28
    4  Thomas Wright, Jr          18:53    6:05
    6  Cedric Drennen, So         19:00    6:08
   65  Siquioa Nightfeather, So   21:19    6:52
   78  Caleb Brown, So            22:00    7:06
   80  Ethan Hall, So             22:11    7:09
   81  Coty Bowen, Jr             22:13    7:10
Total Time = 1:38:09     Total Places = 154

5. Urbana
   16  Noah Lenker, Fr            19:50    6:24
   34  Kevin Cardenas, Jr         20:19    6:33
   40  Yashwan Kalanesian, Jr     20:30    6:37
   46  Sean Keller, Fr            20:40    6:40
   58  Joseph Danner, So          21:05    6:48
   85  Howard Crouch, So          22:24    7:13
Total Time = 1:42:24     Total Places = 194

6. Walt Whitman
    8  Joshua Engels, Fr          19:16    6:13
   24  Aidan Pimentel, Jr         19:59    6:27
   45  Ethan Putnam, Jr           20:38    6:39
   56  Eric Pessin, Sr            20:58    6:46
   62  Landon Perlman, Jr         21:13    6:51
   71  Harry Papaioannou, So      21:30    6:56
   77  Grant McNally, So          21:57    7:05
Total Time = 1:42:04     Total Places = 195

7. Broad Run
   30  Harrison Cheng, Jr         20:10    6:30
   38  Matthew Kovalenko, So      20:26    6:35
   41  Jonathan Kerr, So          20:31    6:37
   42  Kyle Czech, Sr             20:33    6:38
   49  Jackson Stromberg, Fr      20:48    6:42
   63  Justen Crawford, Jr        21:15    6:51
   64  Taylor Brunotts, Sr        21:17    6:52
Total Time = 1:42:28     Total Places = 200

8. Potomac Falls
   11  Mark Mogensen, Jr          19:23    6:15
   39  Jacob Turner, Jr           20:28    6:36
   43  Matthew Griffiths, Sr      20:37    6:39
   53  Collin Williams, So        20:55    6:45
   55  John Phan, Jr              20:57    6:45
   69  Keegan Wieland, Sr         21:28    6:55
   87  Jackson Blodgett, Jr       22:40    7:19
Total Time = 1:42:20     Total Places = 201

9*. Rock Ridge
    7  Harrsion Autry, So         19:12    6:12
   37  Daniel Alex, Fr            20:24    6:35
   47  Clark Edwards, Fr          20:44    6:41
   68  Ernesto Muniz-Samalot, Fr  21:25    6:55
   72  Dheeraj Yachamaneni, Fr    21:34    6:57
   76  Brendan Cwalina, Fr        21:51    7:03
   89  Jack Twomey, So            22:52    7:23
Total Time = 1:43:19     Total Places = 231

10*. Oakton
    5  James Crowley, So          18:54    6:06
   19  Evan Cao, So               19:54    6:25
   60  Alex Shin, So              21:10    6:50
   73  Pete Verrier, So           21:44    7:00
   74  Ben Sheridan, So           21:45    7:01
   82  Mark Beeman, Fr            22:21    7:12
   86  Nicholas Scoggins, So      22:28    7:15
Total Time = 1:43:27     Total Places = 231

11. Stafford
    2  Adrian Montney, Fr         18:42    6:02
   18  Samuel Harris, Fr          19:52    6:24
   70  Jacob Woolner, Fr          21:29    6:56
   83  Kevin Dreeke, Fr           22:22    7:13
   93  Henry Darron, Sr           24:01    7:45
   95  Austin Chestnut, So        24:13    7:49
  100  Andrew LaFratta, Fr        26:11    8:27
Total Time = 1:46:26     Total Places = 266

12. Trinity School at Mea
   29  Thomas Maher, Jr           20:09    6:30
   36  Colin Whelpley, Sr         20:20    6:33
   54  Jonathan Edwards, Jr       20:56    6:45
   92  Isaac Marr, Jr             23:54    7:43
   97  Connor Moriarty, Fr        25:02    8:04
   99  Joseph Kim, So             25:51    8:20
  101  Sam Craiker, Jr            35:56   11:35
Total Time = 1:50:21     Total Places = 308

13. The Potomac School
   26  Cal Hoffman, So            20:04    6:28
   59  Toby Robinson, Jr          21:05    6:48
   61  Tucker Gibson, Sr          21:10    6:50
   75  Connor Smith, Sr           21:45    7:01
   94  Konrad McKalip, Jr         24:12    7:48
Total Time = 1:48:16     Total Places = 315

14. Woodgrove
   23  Josh Lassiter, So          19:58    6:26
   50  William Neeves, So         20:49    6:43
   57  Brett Peterson, Jr         21:03    6:47
   90  Casey Sutara, So           23:02    7:26
   96  Logan Czarnecki, Sr        24:24    7:52
   98  Ben Hollar, So             25:37    8:16
Total Time = 1:49:16     Total Places = 316

15. Madison County
   48  Dawson Apple, Fr           20:46    6:42
   52  Tomasso Verlato, Jr        20:54    6:45
   66  Anthony Smith, Sr          21:20    6:53
   67  Rodney Fox, Sr             21:25    6:54
   84  Ben Dillon, Fr             22:23    7:13
   88  Luke Herrman, Fr           22:43    7:19
   91  Zach Gibson, So            23:54    7:42
Total Time = 1:46:48     Total Places = 317
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME     PACE        TEAM         

Top
    1     1  Gaige Kern, Sr             16:57    5:28  Alleghany            
    2     2  Adrian Montney, Fr         18:42    6:02  Stafford             
    3     3  Daniel Eisert, So          18:47    6:04  Loudoun County       
    4        Matthew Trossman, Sr       18:49    6:04  Tuscarora   (Va)     
    5     4  Thomas Wright, Jr          18:53    6:05  Alleghany            
    6     5  James Crowley, So          18:54    6:06  Oakton               
    7     6  Cedric Drennen, So         19:00    6:08  Alleghany            
    8        Luke Thomas, So            19:02    6:08  Tuscarora   (Va)     
    9     7  Harrsion Autry, So         19:12    6:12  Rock Ridge           
   10     8  Joshua Engels, Fr          19:16    6:13  Walt Whitman         
   11     9  Alex Lanham, Sr            19:17    6:13  Loudoun County       
   12    10  Andrew Boures, So          19:23    6:15  Briar Woods          
   13    11  Mark Mogensen, Jr          19:23    6:15  Potomac Falls        
   14    12  Sam Redman, So             19:28    6:17  Our Lady of Good Coun 
   15    13  Michael Schwartz, Sr       19:32    6:18  Our Lady of Good Coun 
   16        Derek Johnson, Fr          19:35    6:19  Tuscarora   (Va)     
   17    14  Tanner Odegaard, Jr        19:46    6:22  Loudoun County       
   18    15  Raul Largaespada, Jr       19:47    6:23  Our Lady of Good Coun 
   19    16  Noah Lenker, Fr            19:50    6:24  Urbana               
   20    17  Peter Bouras, Sr           19:50    6:24  Briar Woods          
   21    18  Samuel Harris, Fr          19:52    6:24  Stafford             
   22    19  Evan Cao, So               19:54    6:25  Oakton               
   23    20  Conrad Briles, So          19:55    6:25  Loudoun County       
   24    21  Ryan Chapman, Sr           19:57    6:26  Loudoun County       
   25    22  Connor Anderson, Jr        19:58    6:26  Loudoun County       
   26    23  Josh Lassiter, So          19:58    6:26  Woodgrove            
   27    24  Aidan Pimentel, Jr         19:59    6:27  Walt Whitman         
   28    25  Chase Vestal, Sr           20:00    6:27  Briar Woods          
   29    26  Cal Hoffman, So            20:04    6:28  The Potomac School   
   30    27  Nick Rexroad, So           20:05    6:29  Loudoun County       
   31    28  Josh Rogers, So            20:09    6:30  Our Lady of Good Coun 
   32    29  Thomas Maher, Jr           20:09    6:30  Trinity School at Mea 
   33    30  Harrison Cheng, Jr         20:10    6:30  Broad Run            
   34    31  Jack Moschella, So         20:12    6:31  Our Lady of Good Coun 
   35    32  Cameron McConagha, Fr      20:17    6:32  Briar Woods          
   36    33  Alex O'Neill, So           20:17    6:32  Our Lady of Good Coun 
   37    34  Kevin Cardenas, Jr         20:19    6:33  Urbana               
   38    35  Miguel Alonso, Sr          20:20    6:33  Our Lady of Good Coun 
   39    36  Colin Whelpley, Sr         20:20    6:33  Trinity School at Mea 
   40    37  Daniel Alex, Fr            20:24    6:35  Rock Ridge           
   41    38  Matthew Kovalenko, So      20:26    6:35  Broad Run            
   42        Troy Closson, Jr           20:27    6:36  Our Lady of Good Coun 
   43    39  Jacob Turner, Jr           20:28    6:36  Potomac Falls        
   44    40  Yashwan Kalanesian, Jr     20:30    6:37  Urbana               
   45    41  Jonathan Kerr, So          20:31    6:37  Broad Run            
   46    42  Kyle Czech, Sr             20:33    6:38  Broad Run            
   47    43  Matthew Griffiths, Sr      20:37    6:39  Potomac Falls        
   48    44  Jacob Woody, So            20:37    6:39  Briar Woods          
   49    45  Ethan Putnam, Jr           20:38    6:39  Walt Whitman         
   50    46  Sean Keller, Fr            20:40    6:40  Urbana               
   51        John Irvine, Jr            20:44    6:41  Tuscarora   (Va)     
   52    47  Clark Edwards, Fr          20:44    6:41  Rock Ridge           
   53    48  Dawson Apple, Fr           20:46    6:42  Madison County       
   54    49  Jackson Stromberg, Fr      20:48    6:42  Broad Run            
   55    50  William Neeves, So         20:49    6:43  Woodgrove            
   56    51  Connor Autry, Sr           20:50    6:43  Briar Woods          
   57    52  Tomasso Verlato, Jr        20:54    6:45  Madison County       
   58    53  Collin Williams, So        20:55    6:45  Potomac Falls        
   59    54  Jonathan Edwards, Jr       20:56    6:45  Trinity School at Mea 
   60    55  John Phan, Jr              20:57    6:45  Potomac Falls        
   61    56  Eric Pessin, Sr            20:58    6:46  Walt Whitman         
   62    57  Brett Peterson, Jr         21:03    6:47  Woodgrove            
   63    58  Joseph Danner, So          21:05    6:48  Urbana               
   64        Taylor Nelson, Jr          21:05    6:48  Loudoun County       
   65    59  Toby Robinson, Jr          21:05    6:48  The Potomac School   
   66        Justin Johannes, So        21:08    6:49  Our Lady of Good Coun 
   67    60  Alex Shin, So              21:10    6:50  Oakton               
   68    61  Tucker Gibson, Sr          21:10    6:50  The Potomac School   
   69    62  Landon Perlman, Jr         21:13    6:51  Walt Whitman         
   70    63  Justen Crawford, Jr        21:15    6:51  Broad Run            
   71    64  Taylor Brunotts, Sr        21:17    6:52  Broad Run            
   72    65  Siquioa Nightfeather, So   21:19    6:52  Alleghany            
   73    66  Anthony Smith, Sr          21:20    6:53  Madison County       
   74        Evan Miles, Jr             21:23    6:54  Broad Run            
   75        Chris Fiore, Sr            21:24    6:54  Broad Run            
   76    67  Rodney Fox, Sr             21:25    6:54  Madison County       
   77    68  Ernesto Muniz-Samalot, Fr  21:25    6:55  Rock Ridge           
   78    69  Keegan Wieland, Sr         21:28    6:55  Potomac Falls        
   79    70  Jacob Woolner, Fr          21:29    6:56  Stafford             
   80    71  Harry Papaioannou, So      21:30    6:56  Walt Whitman         
   81    72  Dheeraj Yachamaneni, Fr    21:34    6:57  Rock Ridge           
   82    73  Pete Verrier, So           21:44    7:00  Oakton               
   83        Josh Stevic, So            21:44    7:01  Loudoun County       
   84    74  Ben Sheridan, So           21:45    7:01  Oakton               
   85    75  Connor Smith, Sr           21:45    7:01  The Potomac School   
   86        Charlie Neff, Jr           21:49    7:02  Broad Run            
   87    76  Brendan Cwalina, Fr        21:51    7:03  Rock Ridge           
   88    77  Grant McNally, So          21:57    7:05  Walt Whitman         
   89    78  Caleb Brown, So            22:00    7:06  Alleghany            
   90    79  Anthony Chiado, Jr         22:02    7:06  Briar Woods          
   91        Jonathan Townsend, Sr      22:06    7:08  Briar Woods          
   92        Louie Gold, Sr             22:09    7:09  Walt Whitman         
   93    80  Ethan Hall, So             22:11    7:09  Alleghany            
   94    81  Coty Bowen, Jr             22:13    7:10  Alleghany            
   95        Connor Phipps, Sr          22:15    7:10  Loudoun County       
   96    82  Mark Beeman, Fr            22:21    7:12  Oakton               
   97    83  Kevin Dreeke, Fr           22:22    7:13  Stafford             
   98    84  Ben Dillon, Fr             22:23    7:13  Madison County       
   99    85  Howard Crouch, So          22:24    7:13  Urbana               
  100    86  Nicholas Scoggins, So      22:28    7:15  Oakton               
  101        Paul Beck, Jr              22:32    7:16  Walt Whitman         
  102        Shep Sonntag, So           22:39    7:18  Oakton               
  103    87  Jackson Blodgett, Jr       22:40    7:19  Potomac Falls        
  104    88  Luke Herrman, Fr           22:43    7:19  Madison County       
  105        David Isaacs, So           22:43    7:20  Walt Whitman         
  106    89  Jack Twomey, So            22:52    7:23  Rock Ridge           
  107        Johnny Ryan, Sr            22:54    7:23  Briar Woods          
  108    90  Casey Sutara, So           23:02    7:26  Woodgrove            
  109        John Humpton, Sr           23:22    7:32  Potomac Falls        
  110    91  Zach Gibson, So            23:54    7:42  Madison County       
  111    92  Isaac Marr, Jr             23:54    7:43  Trinity School at Mea 
  112    93  Henry Darron, Sr           24:01    7:45  Stafford             
  113        Conner McGhee, Jr          24:08    7:47  Madison County       
  114    94  Konrad McKalip, Jr         24:12    7:48  The Potomac School   
  115    95  Austin Chestnut, So        24:13    7:49  Stafford             
  116        Nick McGhee, Jr            24:17    7:50  Madison County       
  117    96  Logan Czarnecki, Sr        24:24    7:52  Woodgrove            
  118        Jonathan Miller, Fr        24:47    8:00  Madison County       
  119        John Reed, Sr              24:56    8:03  Alleghany            
  120    97  Connor Moriarty, Fr        25:02    8:04  Trinity School at Mea 
  121    98  Ben Hollar, So             25:37    8:16  Woodgrove            
  122    99  Joseph Kim, So             25:51    8:20  Trinity School at Mea 
  123   100  Andrew LaFratta, Fr        26:11    8:27  Stafford             
  124        Chris McHenry, So          29:25    9:29  Alleghany            
  125        Darrien Beirne, Sr         29:25    9:29  Alleghany            
  126   101  Sam Craiker, Jr            35:56   11:35  Trinity School at Mea 
22 finishers among Men Under 2
42 finishers among Men 2 - 2
33 finishers among Men 3 - 3
29 finishers among Men 4 - 4
126 male finishers
0 female finishers
126 total finishers



Return to Top

Email | About