MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




IAC MS Championship
IAC Championships Outdoors History
Hosted By: St. Stephens and St. Agnes
Alexandria, Virginia
2014-05-19


Licensed to Father Timing - Contractor License            HY-TEK's Meet Manager
                      IAC Middle School Championship 2014                      
                St. Stephen's & St. Agnes School   - 5/19/2014                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 3200 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Gilbert, Peter               Landon              13:00.00   13:00.94  
  2 Curfman, Kamdyn              Landon              13:30.00   13:11.58  
  3 McCarthy, Finn               St Albans                      13:16.81  
  4 Schermer, Luc                Landon              13:50.00   13:27.02  
  5 Burgess, Ben                 St Albans                      13:31.38  
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Walbrook, R.C.               St Albans              19.23      19.24   2 
  2 Kirby, Timo                  St Stephens            20.94      20.45   2 
  3 Lam, Myles                   Landon                 20.24      20.58   2 
  4 Brandt, Matthew              St Stephens            19.94      20.85   2 
  5 Moore, Dylan                 Bullis                 21.64      21.58   2 
  6 Little, Mark                 Landon                 20.44      22.18   2 
  7 Brown, Austin                Bullis                 25.44      24.12   1 
  8 Giscombe, Ronald             Landon                 22.24      25.71   1 
 
Event 3  Boys 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Corpening, Christian         St Stephens            12.01      11.95   4 
  2 Solomon, Jacob               Landon                 12.04      12.00   4 
  3 Walbrook, R.C.               St Albans              13.74      12.46   4 
  4 McCoy, Niles                 Bullis                 13.54      13.99   4 
  5 Okunubi, Nigel               St Albans              15.05      14.53   3 
  6 Davis, Miles                 Landon                 14.34      14.55   4 
  7 Barbot, Nicholas             Landon                 15.04      14.80   3 
  8 Singh, Gauruv                Landon                 15.04     x15.08   3 
  9 Neihardt, Jonas              St Stephens            15.54      15.15   3 
 10 Walker, Bryce                Bullis                 13.24      15.27   4 
 11 El-Shami, Zeyad              St Albans                         15.54   1 
 12 Mott, Luke                   St Albans              16.34     x15.96   2 
 13 Dillard, Walker              Landon                 16.14     x16.13   3 
 14 Beesley, Sam                 St Albans                        x17.41   1 
 15 Dereje, Noel                 St Albans                        x18.28   2 
 16 Desjardins, Constantine      St Albans                        x18.57   1 
 17 Talwar, Ilyas                St Albans              16.44     x18.68   2 
 18 Villagra-Riquelme, Marti     St Albans              15.84     x20.69   3 
 19 Pade, Hadley                 St Albans              20.54     x21.67   2 
 
Event 4  Boys 1600 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gilbert, Peter               Landon               5:10.00    5:26.77  
  2 Chadda, Arihant              Landon               5:32.54    5:29.95  
  3 Emerson, Christopher         St Albans            5:49.55    5:44.04  
  4 Curfman, Kamdyn              Landon               5:24.60    5:58.59  
  5 Wain, Caesar                 Bullis               6:13.00    6:05.68  
 
Event 5  Boys 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 St Stephens and St Agnes  'A'                       50.04      51.92  
  2 Landon  'A'                                         52.14      54.89  
  3 St Albans  'A'                                                 56.76  
  4 Bullis  'A'                                                  1:00.86  
  5 St Albans  'B'                                              x1:02.89  
  6 St Albans  'C'                                              x1:09.15  
 
Event 6  Boys 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Lewis, Kolin                 Landon                 59.14    1:00.52   3 
  2 Johnson, Myles               St Stephens          1:03.74    1:03.25   3 
  3 Kirby, Timo                  St Stephens          1:07.34    1:05.62   3 
  4 Walker, Bryce                Bullis               1:07.00    1:07.22   3 
  5 Williams, Devin              Bullis               1:07.60    1:08.09   2 
  6 Neihardt, Jonas              St Stephens          1:08.14    1:08.81   2 
  7 El-Shami, Zeyad              St Albans            1:12.84    1:09.29   2 
  8 Escoto, Julian               St Albans            1:12.84    1:09.72   2 
  9 Martin, Alex                 St Stephens          1:12.55   x1:10.04   2 
 10 Schermer, Luc                Landon               1:07.04    1:10.72   3 
 11 Sengupta, Rohit              Bullis               1:18.54    1:11.48   1 
 12 Kim, Sunjin                  St Albans                       1:15.03   1 
 13 Schramm, Jake                St Albans                      x1:18.50   1 
 14 Belay, Ez                    St Albans            1:18.14   x1:20.15   2 
 15 Sears, Paris                 Bullis                         x1:22.05   1 
 16 Martin, James                Landon               1:28.34    1:29.83   1 
 
Event 7  Boys 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Chadda, Arihant              Landon               2:30.91    2:25.72  
  2 Simmons, William             Landon                          2:29.04  
  3 Garcia, Daniel               Landon               2:35.30    2:31.99  
  4 Slacin, Mark                 St Stephens          2:32.99    2:34.86  
  5 Dewhurst, Jack               St Stephens          2:40.60    2:35.90  
  6 Lowrie, Matthew              Landon               2:42.55   x2:37.24  
  7 Emerson, Christopher         St Albans            2:37.80    2:39.62  
  8 Cooper, Lincoln              St Albans            2:40.50    2:43.04  
  9 McCarthy, Finn               St Albans            2:41.10    2:58.26  
 10 Burbelo, Hugo                St Albans            3:02.84   x3:08.98  
 11 Day, James                   Landon               3:12.80   x3:15.78  
 12 Desjardins, Constantine      St Albans                      x3:21.65  
 13 Cohen, Jared                 Bullis                          3:26.42  
 
Event 8  Boys 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Solomon, Jacob               Landon                 25.38      24.52   4 
  2 Walker, Jordan               St Stephens            24.47      24.55   4 
  3 McCoy, Niles                 Bullis                            28.73   2 
  4 Little, Mark                 Landon                 28.64      28.86   4 
  5 Jordan, Phillip              St Albans              28.24      29.10   4 
  6 Leggett, Ishmael             Landon                 29.04      29.17   3 
  7 Davis, Miles                 Landon                 28.34     x29.77   4 
  8 Sosnik, Christopher          St Albans              29.24      30.69   3 
  9 Bjarnason, Max               St Stephens            33.24      31.14   2 
 10 Williams, Devin              Bullis                            31.17   1 
 11 Karsten, Elliot              St Stephens            31.94      31.48   3 
 12 Barbot, Nicholas             Landon                 32.04     x31.97   3 
 13 Vardi, Ben                   Bullis                            32.89   2 
 14 Mott, Luke                   St Albans                         33.43   1 
 15 Van Voorhis, Colton          St Albans                        x34.36   1 
 16 Claure, Jay                  St Albans              33.74     x34.61   2 
 17 Harrison, George             St Albans              32.64     x34.72   2 
 18 Belay, Ez                    St Albans                        x35.30   1 
 19 Sengupta, Rohit              Bullis                 31.44     x35.94   3 
 20 Krause, Dexter               Landon                           x37.47   1 
 21 Krause, Miles                Landon                           x42.61   2 
 
Event 9  Boys 1600 Sprint Medley
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Landon  'A'                                                  4:35.00  
  2 St Stephens and St Agnes  'A'                     4:30.00    4:39.32  
  3 St Albans  'A'                                               5:12.27  
  4 Bullis  'A'                                                  5:26.50  
  5 St Albans  'B'                                              x5:52.02  
 
Event 10  Boys Discus Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Haynes, Jonathan             Landon                 91-00      92-05  
      92-05    x             
  2 Moore, Justin                St Stephens         81-08.50   80-08.50  
      80-08.50    x             
  3 Walks, Cecil                 Landon                 67-09      73-08  
      73-08    x             
  4 Hernandez, Daniel            St Albans                      66-10.50  
      66-10.50    x             
  5 Brandt, Matthew              St Stephens            69-02   61-10.50  
      61-10.50    x             
  6 Irion, Leighton              St Albans                      61-08.50  
      61-08.50    x             
  7 Zeledón, Zak                St Stephens            54-03      49-06  
      49-06    x             
  8 Thomas II, Derrick           Bullis                            46-05  
      46-05 x  x             
  9 Weinstein, Max               Landon                 55-08      44-08  
      44-08    x             
 10 Balian, Nareg                St Albans                         41-11  
      41-11    x             
 11 Lally, Will                  St Stephens         33-02.50     x38-04  
      38-04    x             
 
Event 11  Boys High Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Walker, Jordan               St Stephens          5-07.00    6-00.00  
  2 Toatley, Donovann            St Stephens          4-10.00    4-10.00  
  3 Ahmadu, Kai                  St Albans            5-02.00   J4-10.00  
  4 Leggett, Ishmael             Landon               4-09.00    4-08.00  
  5 Okunubi, Nigel               St Albans            4-06.00    4-04.00  
  6 Lewis, Kolin                 Landon               4-02.00    4-02.00  
  7 Walker, Bryce                Bullis               4-00.00   J4-02.00  
  8 Harley, Chazz                Landon               4-04.00   J4-02.00  
 -- Day, James                   Landon               3-10.00         NH  
 -- Schramm, Jake                St Albans            3-08.00         NH  
 -- Brown, Austin                Bullis               4-00.00         NH  
 
Event 12  Boys Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Walker, Jordan               St Stephens         18-07.25   17-02.00  
  2 Walbrook, R.C.               St Albans           15-06.50   15-11.00  
  3 Ahmadu, Kai                  St Albans           16-05.00   15-03.50  
  4 Corpening, Christian         St Stephens         14-02.50   14-02.00  
  5 Karsten, Elliot              St Stephens         13-04.50   12-08.50  
  6 Williams, Devin              Bullis              13-08.00   12-06.00  
  7 Oyeniyi, Ethan               Landon              14-02.00   12-04.00  
  8 Singh, Gauruv                Landon              12-08.00   11-06.00  
  9 Martin, Alex                 St Stephens         12-07.50  x11-03.00  
 10 Burgess, Ben                 St Albans           11-07.00   10-11.00  
 11 Schermer, Luc                Landon              13-04.00   10-09.00  
 12 Legg, Spencer                Landon              11-00.00  x10-05.50  
 13 Cohen, Jared                 Bullis              13-08.00    9-09.00  
 
Event 13  Boys Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Haynes, Jonathan             Landon              41-04.00   37-09.00  
  2 Moore, Justin                St Stephens         34-07.00   33-01.00  
  3 Brandt, Matthew              St Stephens         31-01.50   30-01.00  
  4 McCoy, Niles                 Bullis              32-01.00   29-08.00  
  5 Solomon, Jacob               Landon                         28-00.00  
  6 Walks, Cecil                 Landon              33-06.25   26-06.00  
  7 Slacin, Mark                 St Stephens         31-05.00   26-05.00  
  8 Hernandez, Daniel            St Albans                      26-00.00  
  9 Irion, Leighton              St Albans           27-08.00   24-01.00  
 10 Grigorian, Harrison          St Albans           23-00.00   23-05.00  
 11 Thomas II, Derrick           Bullis              23-03.50   21-04.00  
 12 Zeledón, Zak                St Stephens         26-05.00  x21-03.00  
 13 Balian, Nareg                St Albans                     x20-07.50  
 14 Claure, Jay                  St Albans           20-07.00  x20-04.00  
 15 Weinstein, Max               Landon              20-00.00  x17-01.00  
 16 Pade, Hadley                 St Albans                     x14-10.00  
 17 Greenfield, Joe              St Albans                     x13-11.00  
 18 Lally, Will                  St Stephens         18-09.50  x13-05.00  
 
Event 14  Boys Triple Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gilbert, Peter               Landon              27-00.00   31-05.00  
  2 Johnson, Myles               St Stephens         30-00.00   31-00.50  
  3 Moore, Dylan                 Bullis                         28-09.50  
  4 Oyeniyi, Ethan               Landon              25-00.00   28-07.50  
  5 Sosnik, Christopher          St Albans                      27-08.00  
  6 Jordan, Phillip              St Albans                      27-07.00  
  7 Karsten, Elliot              St Stephens         25-00.00  J27-07.00  
  8 Borden, Curtis               St Stephens         25-00.00  x27-04.00  
  9 Bjarnason, Max               St Stephens         23-00.00  J27-04.00  
 
                    Men - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Landon                      94        2) St Stephens and St Agnes   71   
    3) St Albans                   36        4) Bullis                     15   



Return to Top

Email | About