MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




Gprep Meet
Georgetown Prep HS Home TF Meets History
Hosted By: Georgetown Prep
Bethesda, Maryland
2007-05-08

Boys 100 Meter Dash

 

 

             Name                                                              School                                                              Seed          Finals                           H#       Points

 

 

 

       1    Tisdale, Brandon                                       Georgetown Prep High School                                  11.20                             2

       2    Stebbins, Spencer                                     Sidwell Frields School                                                   11.33                             5

       3    Hall, Jordan                                                 Sidwell Frields School                                                   11.46                             4

       4    Johnson, Stephen                                      Sidwell Frields School                                                   11.60                             3

       5    Clements, Brad                                          St. Mary's Ryken                                                           11.62                             2

       6    Oyewole, Rotimi                                       Sidwell Frields School                                                   11.77                             5

       7    Smalls, Terrence                                       Landon Track & Field                                                  12.00                             4

       8    Segal, X                                                        Bullis                                                                                   12.13                             2

       9    Deshields, Antonio                                   Georgetown Prep High School                                  12.15                             3

     10    Neal, James                                                Landon Track & Field                                                  12.19                             1

     11    Schmidt, Lasse                                          Georgetown Prep High School                                  12.22                             4

     12    Carter, Reggie                                           Georgetown Prep High School                                  12.23                             5

     13    Jergenson, X                                               Bullis                                                                                   12.28                             3

     14    Augustine, x                                                Georgetown Day School                                              12.37                             4

     15    Palmer, Bernard                                        St. Albans School                                                           12.50                             1

     16    Pickle, James                                             Landon Track & Field                                                  12.56                             5

     17    Lynn, Raymond                                         Landon Track & Field                                                  12.60                             2

     18    Byant, Akeem                                            Landon Track & Field                                                  12.63                             3

     19    Yang, Philip                                                St. Albans School                                                           12.66                             4

     19    McClurkin, Randy                                    Georgetown Prep High School                                  12.66                             4

     21    Bancroft, Kyle                                           Georgetown Prep High School                                  12.70                             5

     22    Johnson, David                                          Sidwell Frields School                                                   12.80                             2

     23    Shi, Tony                                                      Sidwell Frields School                                                   12.94                             1

     24    Johnson, Trey                                             Georgetown Prep High School                                  13.00                             3

     25    Kim, Yoon                                                   Georgetown Prep High School                                  13.01                             6

     26    Cato, Paul                                                    St. Albans School                                                           13.12                             5

     27    Roth, x                                                          Georgetown Day School                                              13.18                             2

     28    Rameo, Chas                                              St. Mary's Ryken                                                           13.60                             1

     29    Seals, Will                                                    St. Albans School                                                           13.75                             3

     30    Salinas, x                                                      Georgetown Day School                                              13.80                             1

     31    Brems, John Henry                                  Georgetown Prep High School                                  13.97                             6

     32    Park, Peter                                                  Georgetown Prep High School                                  14.35                             6

     33    Li, Eric                                                          Georgetown Prep High School                                  16.50                             6

 

Boys 200 Meter Dash

             Name                                                              School                                                              Seed          Finals                           H#       Points

 

       1    Tisdale, Brandon                                       Georgetown Prep High School                                  22.90                             1

       2    Latimer, Kyrrel                                          St. Albans School                                                           23.44                             1

       3    Stabile, John                                                St. Mary's Ryken                                                           24.00                             4

       4    Lynn, Raymond                                         Landon Track & Field                                                  24.20                             3

       5    Grimes, X                                                    St. Anselms                                                                      24.41                             1

       6    Binker, Tony                                               St. Albans School                                                           24.60                             2

       7    Schmidt, Lasse                                          Georgetown Prep High School                                  24.78                             2

       8    Neal, James                                                Landon Track & Field                                                  25.37                             2

       9    Yang, Philip                                                St. Albans School                                                           25.60                             5

       9    Segal, X                                                        Bullis                                                                                   25.60                             1

     11    Deshields, Antonio                                   Georgetown Prep High School                                  25.68                             3

     12    Jergenson, X                                               Bullis                                                                                   25.78                             3

     13    Wright, Ali                                                   St. Albans School                                                           26.00                             3

(Boys 200 Meter Dash)

             Name                                                              School                                                              Seed          Finals                           H#       Points

 

     14    Rawlings, Josh                                           St. Mary's Ryken                                                           26.20                             1

     15    Cho, Paul                                                     St. Albans School                                                           26.34                             5

     15    McClurkin, Randy                                    Georgetown Prep High School                                  26.34                             4

     17    Pickle, James                                             Landon Track & Field                                                  26.50                             2

     18    Johnson, Trey                                             Georgetown Prep High School                                  26.80                             4

     19    Burke, Danny                                             St. Mary's Ryken                                                           27.20                             2

     20    Rameo, Chas                                              St. Mary's Ryken                                                           27.30                             3

     21    Greenberg, X                                              Bullis                                                                                   27.66                             2

     22    Brems, John Henry                                  Georgetown Prep High School                                  27.87                             4

     23    Kim, Yoon                                                   Georgetown Prep High School                                  28.00                             5

     24    Clancy, Tim                                                St. Albans School                                                           28.20                             4

     25    Salinas, x                                                      Georgetown Day School                                              29.50                             1

     26    Traven, Victor                                           St. Mary's Ryken                                                           30.91                             3

     27    Li, Eric                                                          Georgetown Prep High School                                  34.81                             5

 

Boys 400 Meter Dash

             Name                                                              School                                                              Seed          Finals                           H#       Points

 

       1    Edochie, Ifranyi                                         Georgetown Prep High School                                  52.40                             1

       2    Carr, Efayomi                                            St. Albans School                                                           52.57                             1

       3    Horsey, Mike                                             Georgetown Prep High School                                  55.10                             2

       4    Rawlings, Josh                                           St. Mary's Ryken                                                           56.09                             2

       5    Binker, Tony                                               St. Albans School                                                           57.70                             2

       6    Liu, Nick                                                      Sidwell Frields School                                                   57.80                             1

       7    Rameo, Chas                                              St. Mary's Ryken                                                        1:00.15                             1

       8    Wright, Ali                                                   St. Albans School                                                        1:00.19                             2

       9    Grace, x                                                       Georgetown Day School                                          1:00.60                             1

     10    Traven, Victor                                           St. Mary's Ryken                                                        1:03.40                             2

     11    Mellinger, Mitchell                                    St. Mary's Ryken                                                        1:06.43                             2

     12    Russ, X                                                         Bullis                                                                                1:11.13                             1

     13    Schmidt, Kevin                                          St. Mary's Ryken                                                        1:12.90                             2

 

Boys 800 Meter Run

             Name                                                              School                                                              Seed          Finals                                       Points

 

       1    Sopher, Peter                                             St. Albans School                                                        2:03.06

       2    Dee, Mike                                                   St. Albans School                                                        2:04.23

       3    Hill, X                                                            St. Anselms                                                                   2:04.57

       4    Denni, Carl                                                  Georgetown Prep High School                               2:05.25

       5    Bruns, X                                                       St. Albans School                                                        2:06.00

       6    Thompson, X                                              St. Anselms                                                                   2:07.01

       7    Pierce, Lenny                                             St. Albans School                                                        2:08.45

       8    Chapin, Ramsey                                        Georgetown Prep High School                               2:08.56

       9    Mellody, Michael                                      St. Albans School                                                        2:10.29

     10    Parks, AJ                                                     Sidwell Frields School                                                2:11.43

     11    Maseda, Jaime                                           St. Albans School                                                        2:14.05

     12    Verner, Emil                                               Sidwell Frields School                                                2:14.23

     13    Riemer, Andrew                                       Georgetown Prep High School                               2:14.30

     14    Bradley, Spencer                                      St. Albans School                                                        2:15.10

     15    Waxman, Ethan                                         Sidwell Frields School                                                2:15.90

     16    Eugene, x                                                     Georgetown Day School                                          2:17.30

     17    St John, x                                                     Georgetown Day School                                          2:19.32

(Boys 800 Meter Run)

             Name                                                              School                                                              Seed          Finals                                       Points

 

     18    Cappoolse, Andrew                                 Georgetown Prep High School                               2:20.31

     19    Valenzuela, Joe                                         St. Mary's Ryken                                                        2:20.37

     20    Glazier, Greg                                              St. Albans School                                                        2:27.25

     21    Seifu, Sammy                                             Sidwell Frields School                                                2:29.02

     22    O'Brien, Conner                                        St. Mary's Ryken                                                        2:29.30

     23    Sierra, x                                                        Georgetown Day School                                          2:29.73

     24    McDermott, Danny                                  St. Albans School                                                        2:30.20

     25    Chandrasekhar, Balaji                             St. Albans School                                                        2:30.45

     26    Schlanger, X                                               Bullis                                                                                2:32.26

     27    Grace, x                                                       Georgetown Day School                                          2:32.87

     28    Landis, Zach                                               St. Mary's Ryken                                                        2:33.47

     29    Scott, Ethan                                                St. Albans School                                                        2:36.04

     30    Otoo, Ben                                                    St. Albans School                                                        2:37.01

     31    Fonseka, Prashant                                    St. Albans School                                                        2:40.47

     32    Cook, X                                                        Bullis                                                                                2:40.76

     33    Mellinger, Mitchell                                    St. Mary's Ryken                                                        2:41.30

     34    Longley, X                                                   Bullis                                                                                2:41.75

     35    Fridburg, x                                                   Georgetown Day School                                          2:42.14

     36    Woo, John                                                   St. Albans School                                                        2:47.99

     37    Taylor, X                                                      Bullis                                                                                2:48.57

     38    Palmer, Brian                                             St. Albans School                                                        2:49.42

     39    Reid, Graham                                             Georgetown Prep High School                               2:52.09

     40    Russ, X                                                         Bullis                                                                                2:53.04

     41    Levintow, Chris                                         Georgetown Prep High School                               2:56.60

     42    Muse, Will                                                   St. Albans School                                                        3:22.02

 

Boys 1500 Meter Run

             Name                                                              School                                                              Seed          Finals                                       Points

 

       1    Chapin, Ramsey                                        Georgetown Prep High School                               4:06.00

       2    Abernathy, Matt                                        Georgetown Prep High School                               4:10.10

       3    Rooney, Brian                                            St. Albans School                                                        4:30.37

       4    Wilson, Kyle                                               Sidwell Frields School                                                4:50.95

       5    Thompson, Peter                                       St. Albans School                                                        4:51.77

       6    Orthwein, Johnathan                                Landon Track & Field                                               4:54.24

       7    Valenzuela, Joe                                         St. Mary's Ryken                                                        4:56.00

       8    Drobkov, Gleb                                            St. Albans School                                                        4:57.90

       9    Asbill, Matt                                                 St. Albans School                                                        5:00.43

     10    Schlanger, X                                               Bullis                                                                                5:02.57

     11    Bland, Richard                                           St. Mary's Ryken                                                        5:03.04

     12    Moorhead, Will                                          St. Albans School                                                        5:06.06

     13    Cappoolse, Andrew                                 Georgetown Prep High School                               5:07.37

     14    Bowman, Scott                                          St. Albans School                                                        5:15.17

     15    Massey, Alex                                             Sidwell Frields School                                                5:15.63

     16    Burghardt, x                                                Georgetown Day School                                          5:15.90

     17    Chretien, Spencer                                     St. Albans School                                                        5:16.95

     18    O'Brien, Conner                                        St. Mary's Ryken                                                        5:25.19

     19    Landis, Zach                                               St. Mary's Ryken                                                        5:25.84

     20    Simms, Will                                                 St. Mary's Ryken                                                        5:27.27

     21    Reid, Graham                                             Georgetown Prep High School                               5:27.89

     22    Zeldin, x                                                       Georgetown Day School                                          5:40.42

(Boys 1500 Meter Run)

             Name                                                              School                                                              Seed          Finals                                       Points

 

     23    Levintow, Chris                                         Georgetown Prep High School                               5:41.79

     24    Corrigan, X                                                 Bullis                                                                                5:44.92

     25    Blinkhorn, x                                                 Georgetown Day School                                          6:12.40

     26    Hansegewenger, X                                  Sidwell Frields School                                                6:21.76

     26    Panlrandazzo, X                                        Bullis                                                                                6:21.76

 

Boys 3000 Meter Run

             Name                                                              School                                                              Seed          Finals                                       Points

 

       1    Abernathy, Matt                                        Georgetown Prep High School                               9:43.71

       2    Thumpasery, Francis                               St. Albans School                                                        9:56.41

       3    Gowen, Justin                                             St. Albans School                                                     10:16.33

       4    Durling, Jamie                                            St. Albans School                                                     10:18.79

       5    Hupez, Tom                                                Georgetown Prep High School                            10:35.25

       6    Baer, x                                                          Georgetown Day School                                        10:37.16

       7    Orthwein, Johnathan                                Landon Track & Field                                            10:40.47

       8    Berry, John                                                 Georgetown Prep High School                            10:42.40

       9    McCarten, James                                     St. Albans School                                                     10:52.04

     10    Mastalli-Kelly, Luke                                Sidwell Frields School                                             11:00.79

     11    Bland, Richard                                           St. Mary's Ryken                                                      11:47.00

     12    Day, Ryan                                                   Georgetown Prep High School                            12:03.42

     13    Simms, Will                                                 St. Mary's Ryken                                                      12:40.21

     14    Asare, Anthony                                         Sidwell Frields School                                             14:53.35

 

Boys 110 Meter Hurdles

             Name                                                              School                                                              Seed          Finals                           H#       Points

 

       1    Lynn, Raymond                                         Landon Track & Field                                                  16.81                             2

       2    Logan, Guy                                                 Georgetown Prep High School                                  16.85                             1

       3    Ogunwole, Chuma                                    Georgetown Prep High School                                  17.47                             2

       4    McGuire, Nick                                           Georgetown Prep High School                                  17.57                             1

       5    Washington, Kaleem                               St. Albans School                                                           17.80                             1

       6    Parks, AJ                                                     Sidwell Frields School                                                   17.93                             1

       7    Salzberg, Eric                                             Sidwell Frields School                                                   18.94                             2

       8    Boyajian, Michael                                     St. Albans School                                                           20.55                             2

       9    Stabile, John                                                St. Mary's Ryken                                                           21.37                             1

     10    Riemer, Andrew                                       Georgetown Prep High School                                  21.40                             2

     11    Finnegan, Ryan                                          Georgetown Prep High School                                  21.66                             2

 

Boys 300 Meter Hurdles

             Name                                                              School                                                              Seed          Finals                           H#       Points

 

       1    Frederique, X                                             St. Albans School                                                           44.20                             3

       2    McGinnis, X                                                Landon Track & Field                                                  44.30                             1

       2    Young, Beau                                              St. Albans School                                                           44.30                             2

       4    McGuire, Nick                                           Georgetown Prep High School                                  44.32                             1

       5    Ogunwole, Chuma                                    Georgetown Prep High School                                  44.69                             2

       6    Stabile, John                                                St. Mary's Ryken                                                           46.90                             2

       7    Williams, Phillip                                         Georgetown Prep High School                                  49.00                             2

       7    Boyajian, Michael                                     St. Albans School                                                           49.00                             3

       9    Aggrey, Max                                              St. Albans School                                                           49.60                             1

     10    Larson, Nick                                               St. Albans School                                                           49.80                             3

     11    Roth, x                                                          Georgetown Day School                                              50.46                             1

(Boys 300 Meter Hurdles)

             Name                                                              School                                                              Seed          Finals                           H#       Points

 

     12    Finnegan, Ryan                                          Georgetown Prep High School                                  52.50                             3

 

Boys 2000 Meter Steeplechase

             Name                                                              School                                                              Seed          Finals                                       Points

 

       1    Hupez, Tom                                                Georgetown Prep High School                               7:08.19

       2    St John, x                                                     Georgetown Day School                                          7:11.82

       3    Berry, John                                                 Georgetown Prep High School                               7:46.72

 

Boys 4x100 Meter Relay

             Team                                                              Relay                                                                Seed          Finals                                       Points

 

       1    Georgetown Prep High Schoo                 A                                                                                     44.87

       2    St. Albans School                                         A                                                               45.00           45.16

       3    Landon Track & Field                                A                                                               45.81           45.80

                1) Wray, Gunnar                           2) Lynn, Raymond                       3) Washington, Branden            4) Moore, Robert

       4    St. Mary's Ryken                                          A                                                               46.50           46.80

                1) Burke, Danny                           2) Essington, Cory                       3) Stabile, John                             4) Clements, Brad

 

Boys 4x400 Meter Relay

             Team                                                              Relay                                                                Seed          Finals                                       Points

 

       1    Georgetown Prep High Schoo                 A                                                                                 3:36.50

       2    St. Albans School                                         A                                                                                 3:39.04

       3    St. Albans School                                         B                                                                                  4:00.30

       4    St. Mary's Ryken                                          A                                                            3:45.00       4:00.79

                1) Essington, Cory                       2) Burke, Danny                           3) Stabile, John                             4) Rawlings, Josh

       5    Sidwell Frields School                                 A                                                            3:45.00       4:04.87

                1) Seifu, Sammy                            2) Wilson, Kyle                            3) Smith-Herman, Nick                 4) Parks, AJ

 

Boys High Jump

             Name                                                              School                                                              Seed          Finals                                       Points

 

       1    Burchett, x                                                  Landon Track & Field                                              5-06.00

       1    Washington, Branden                              Landon Track & Field                                              5-06.00

       3    Palmer, Brian                                             St. Albans School                                                       5-02.00

       3    Boyajian, Michael                                     St. Albans School                                                       5-02.00

       5    Salzberg, Eric                                             Sidwell Frields School                                               5-00.00

       5    Larson, Nick                                               St. Albans School                                                       5-00.00

 

Boys Long Jump

             Name                                                              School                                                              Seed          Finals                                       Points

 

       1    Letourneau, Nick                                      Georgetown Prep High School                            19-06.75

       2    Clements, Brad                                          St. Mary's Ryken                                                     19-01.75

       3    Burchett, x                                                  Landon Track & Field                                            18-11.00

       4    Goodwin, Marcus                                     St. Albans School                                                     18-10.50

       4    Segal, X                                                        Bullis                                                                             18-10.50

       6    Edochie, Ifranyi                                         Georgetown Prep High School                            18-06.25

       7    Essington, Cory                                         St. Mary's Ryken                                                     18-00.50

       8    Carter, Reggie                                           Georgetown Prep High School                            17-05.75

       9    Yang, Philip                                                St. Albans School                                                     16-07.00

     10    Salzberg, Eric                                             Sidwell Frields School                                             16-03.75

     11    Cummings, Trent                                      Sidwell Frields School                                             15-03.00

     12    Shi, Tony                                                      Sidwell Frields School                                             14-07.25

     13    Palmer, Bernard                                        St. Albans School                                                     14-05.25

(Boys Long Jump)

             Name                                                              School                                                              Seed          Finals                                       Points

 

     14    Wright, Ali                                                   St. Albans School                                                     14-03.75

 

Boys Triple Jump

             Name                                                              School                                                              Seed          Finals                                       Points

 

       1    Clements, Brad                                          St. Mary's Ryken                                                     40-07.50

       2    Burchett, x                                                  Landon Track & Field                                            40-00.25

       3    Letourneau, Nick                                      Georgetown Prep High School                            38-07.75

       4    Essington, Cory                                         St. Mary's Ryken                                                     37-05.50

       5    Young, Beau                                              St. Albans School                                                     36-07.00

       6    Bozeman, Blake                                        St. Albans School                                                     35-11.00

       7    Smith-Herman, Nick                                Sidwell Frields School                                             34-00.50

       8    Stebbins, Spencer                                     Sidwell Frields School                                             32-04.50



Return to Top

Email | About