MoCoRunning



MoCoRunning


Articles


Calendar


Results


history


Schools


Leaderboard


Fun Stuff


Links




MoCo at Penn Relays
Penn Relays History
Hosted By: Penn
Philadelphia, Pennsylvania
2014-04-26

Results are from pennrelaysonline.com. 
Only Montgomery County high school athletes are shown here.
Visit pennrelaysonline.com for all results.

Girls Long Jump
9 	16 	Lisa Anne Barrows 	Holton-Arms School  (Bethesda, MD) 	5.49m 	(18-0.25) 	


Girls Triple Jump
9 	19 	Tyatianna Johnson 	Seneca Valley  (Germantown, MD) 	11.29m 	 (37-0.5) 	


Girls Shot Put

2 	4 	Claudia Ababio 		Clarksburg  (Clarksburg, MD) 		13.79m (45-3) 	
8 	15 	Ozioma Edokobi 		Richard Montgomery  (Rockville, MD) 	12.82m (42-0.75) 	


Girls 400m Hurdles
15 	25 	Laila Ismail 		Bethesda-Chevy Chase  (Bethesda, MD) 	1:04.81 	3


Girls 4x800 Large Schools (prelim)
10 	Walter Johnson  (Bethesda, MD) 		9:35.72 	Kati Kirsch (2:23.2), Emily Murphy (2:24.7), Melanie Cirillo (2:30.9), Keirnan Keller (2:16.9) 	DO 	


Boys 4x800 Large Schools (Prelims)
11 	Paint Branch  (Burtonsville, MD) 	7:59.99 	Oliver Lloyd (1:58.92), Irre Hussein (2:01.04), Dewayne Haamid (2:00.93), Lorenzo Neil (1:59.11) 	CK 	
 	
13 	Richard Montgomery  (Rockville, MD) 	8:04.12 	Adam Jung (1:59.81), Matt Agboola (2:01.81), Stephen Alexander (1:59.78), Emmanuel Porquin (2:02.74) 	DF 	

Boys 3000m
18 	9 	Chase Weaverling 	Poolesville  (Poolesville, MD) 		8:33.73 	

	
Boys 400m Hurdles
11 	23 	Alieu Cole 		John F. Kennedy  (Silver Spring, MD) 	55.07 	1


Girls Small Schools 4x100 Championship
3 	Bullis School  (Potomac, MD) 		47.54 	Alexis Pastell, Simone Glenn, Kyla Lewis, Gabrielle Tielman-Fenelus 	BA 	


Girls 4x100 Ranked List (Prelims)
9	Bullis School (Potomac, MD)		47.70	BM	107-19
28	Magruder (Rockville, MD)		48.94	HB	107-21
35	Seneca Valley (Germantown, MD)		49.19	ME	107-31
47	Paint Branch (Burtonsville, MD)		49.53	WA	108-19
50	Hubie Blake (Silver Spring, MD)		49.60	SS	108-9
56	Northwest (Germantown, MD)		49.81	VR	108-16
97	Winston Churchill (Potomac, MD)		50.55	QO	108-8
161	Gaithersburg (Gaithersburg, MD)		51.29	RZ	108-7
189	Clarksburg (Clarksburg, MD)		51.63	QP	108-4
197	Good Counsel (Olney, MD)		51.68	EN	107-11
210	Montgomery Blair (Silver Spring, MD)	51.84	UT	108-15
233	Holton-Arms School (Bethesda, MD)	52.03	FP	107-16
259	Holy Cross (Kensington, MD)		52.25	FT	107-17
262	Richard Montgomery (Rockville, MD)	52.33	UR	108-14
315	Walter Johnson (Bethesda, MD)		52.74	SX	108-10
331	Damascus (Damascus , MD)		52.92	CP	107-9
568	Northwood (Silver Spring, MD)		57.77	VS	108-17


Boys 4x100 Ranked List (Prelims)
32	Gaithersburg (Gaithersburg MD) 		43.09	RT 	327-10
54	Northwest (Germantown MD) 		43.50	VU 	327-20
128	Clarksburg (Clarksburg MD) 		44.14	QA 	327-7
136	Magruder (Rockville MD) 		44.18	UA 	327-18
148	Paint Branch (Burtonsville MD) 		44.26	VZ 	327-20
171	Bullis School (Potomac MD) 		44.44	BK 	326-18
174	Seneca Valley (Germantown MD) 		44.46	KY 	326-26
183	Montgomery Blair (Silver Spring MD) 	44.57	UX 	327-16
201	Hubie Blake (Silver Spring MD) 		44.68	SN 	327-11
206	John F. Kennedy (Silver Spring MD) 	44.72	TA 	327-15
220	Richard Montgomery (Rockville MD) 	44.82	UV 	327-18
264	Georgetown Prep (North Bethesda MD) 	45.14	EA 	326-11
468	Damascus (Damascus  MD) 		47.19	CK 	326-4
486	Northwood (Silver Spring MD) 		47.64	IC 	326-20
	Walter Johnson 	(Bethesda MD) 		DNF 	SV 	327-13
	Winston Churchill (Potomac MD) 		DNF 	PY 	327-2


Girls 4x400 Ranked List (Prelims)
14 	Hubie Blake (Silver Spring MD) 		3:51.53 	HA 	144-1
25 	Paint Branch (Burtonsville MD) 		3:55.64 	BG 	138-1
49 	Northwest (Germantown MD) 		3:59.46 	CJ 	139-1
63 	Seneca Valley (Germantown MD) 		4:00.96 	UE 	131-1
171 	Clarksburg (Clarksburg MD) 		4:08.37 	GO 	117-1
174 	Good Counsel (Olney MD) 		4:08.75 	XL 	134-1
181 	John F. Kennedy (Silver Spring MD) 	4:09.34 	TH 	130-1
248 	Winston Churchill (Potomac MD) 		4:12.56 	TN 	130-1
312 	Montgomery Blair (Silver Spring MD) 	4:15.39 	ID 	119-1
314 	Damascus (Damascus  MD) 		4:15.46 	CD 	139-1
351 	Walter Johnson (Bethesda MD) 		4:17.34 	TO 	130-1
364 	Poolesville (Poolesville MD) 		4:18.00 	PM 	126-1
395 	Magruder (Rockville MD) 		4:20.06 	JA 	120-1
418 	Northwood (Silver Spring MD) 		4:21.65 	JF 	120-1
430 	Richard Montgomery (Rockville MD) 	4:22.22 	DO 	114-1
498 	Holy Cross (Kensington MD) 		4:27.88 	IA 	119-1
507 	Holton-Arms School (Bethesda MD) 	4:28.42 	LJ 	122-1

	
Boys 4x400 Ranked List (Prelims)
78 	Gaithersburg (Gaithersburg MD) 		3:25.64 	RA 	427-1
85 	Paint Branch (Burtonsville MD) 		3:25.93 	YF 	434-1
133 	Hubie Blake (Silver Spring MD) 		3:28.05 	ZB 	435-1
138 	Winston Churchill (Potomac MD) 		3:28.23 	OM 	424-1
190 	Seneca Valley (Germantown MD) 		3:30.34 	QB 	426-1
199 	Northwest (Germantown MD) 		3:30.57 	CM 	438-1
201 	Walter Johnson (Bethesda MD) 		3:30.62 	JL 	419-1
231 	John F. Kennedy (Silver Spring MD) 	3:31.68 	OJ 	424-1
246 	Georgetown Prep (North Bethesda MD) 	3:32.07 	MB 	422-1
247 	Montgomery Blair (Silver Spring MD) 	3:32.12 	GB 	416-1
258 	Clarksburg (Clarksburg MD) 		3:32.57 	HM 	417-1
289 	Magruder (Rockville MD) 		3:33.51 	FC 	415-1
383 	Damascus (Damascus MD) 			3:37.66 	SF 	428-1
404 	Richard Montgomery (Rockville MD) 	3:38.87 	BN 	411-1
518 	Northwood (Silver Spring MD) 		3:47.90 	GI 	416-1



Return to Top

Email | About